İATG (İstanbul Amatör Tiyatro Günleri) Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri etkinlikleri kapsamında Bercuhi Berberyan’ın kaleme aldığı İster Ağla İster Gül: Sahne Tozlu Anılarım kitabının tanıtımı söyleşisi gerçekleşti.

 

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri (KÇTG), 2006 yılında İstanbul Amatör Tiyatro Günleri kapsamında düzenlenen bir panelle başladı. Farklı kültürlerin tiyatral üretimlerini kültürel çoğulcu bir bağlamda bir araya getirmeyi amaçlayan bu etkinlik, 14 yıldır düzenlenmeye devam ediyor.

Söyleşide BGST Yayınları’nın tiyatro/kültürel çoğulculuk dizisinden çıkan, Bercuhi Berberyan’ın kaleme aldığı İster Ağla İster Gül: Sahne Tozlu Anılarım  adlı kitap çerçevesinde 1972- 2007 yılları arasında, otuz beş yıla yayılan bir dönemde sonradan Berberyan Kumpanyası adını alacak Ermeni tiyatrocular özelinde yakın dönem Ermeni tiyatrosu tarihine odaklanıldı. Bercuhi Berberyan kitapta yer verdiği anıları çerçevesinde cemaat tiyatrosunun oyuncuları, dansçıları, müzisyenleri, teknik ekibi, repertuar tercihleri, özgün ya da uyarlama oyunları, seyirci profili gibi pek çok konuda zengin anılarını katılımcılar ile paylaştı. Aynı zamanda  amatör tiyatro faaliyetinin niteliği, sürdürülebilirliği ve önemi hususunda da cemaat tiyatrolarının işleyişini paylaştığı anektodlar ile canlı bir şekilde resmeden Bercuhi Berberyan’ın anıları amatör tiyatro faaliyetinin yer yer değersizleştirildiği bir dönemde yaratıcılığı, disiplini ve merakı ile uzun yıllar Ermenice tiyatro yapan sanatçıların varlığın ortaya koydu. 

Tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.