15 Nisan 2019

Leyla Halid’den, Leyla Güven’e ziyaret

Filistin direnişinin sembol isimlerinden Leyla Halid, 159 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i ziyaret etti. Halid yaptığı konuşmada, “Seninle görüşmek benim bir görevimdir. Çünkü hepimiz direnişteki kadınlarız, mücadeledeki kadınlarız” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/15/leyla-halidden-leyla-guvene-ziyaret/

ABD: Güvenli bölgede YPG olmayacak

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’deki muhtemel güvenli bölge konusunda açıklama yaptı. Türkiye ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını söyleyen Jeffrey, güvenli bölgeye ilişkin olarak “YPG’nin olmayacağı bir plan üzerinde çalışıyoruz” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/15/abd-guvenli-bolgede-ypg-olmayacak/

İbrahim Kalın: ABD’nin Türkiye’yi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum

Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’de düzenlenen bir konferansta Türkiye-ABD ilişkilerinden yaşanan S-400 gerilimini değerlendirdi. Kalın, “Washington’daki diğer karar vericiler ve uygulayıcıların da buradaki büyük resmi görebileceklerine inanıyorum. ABD’nin dost ve müttefik olarak Türkiye’yi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum” dedi. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/15/ibrahim-kalin-abdnin-turkiyeyi-kaybetmeyi-goze-alabilecegine-inanmiyorum/

 

Sudan’da halk yönetimin sivil hükümete bırakılması için sokaklarda

Genelkurmay Karargahı önünde eylemlerini sürdüren kitle sivil, demokratik bir hükümet istediklerini belirterek talepleri karşılanana dek geri adım atmayacaklarını bildirdi. Ordu Genelkurmay karargahı önündeki eylemcileri dağıtmaya başladı. Askerlerin eylemi dağıtma girişimi üzerine muhalefet sokağa çağrı yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/377517/sudanda-halk-yonetimin-sivil-hukumete-birakilmasi-icin-sokaklarda

AKP bunu da gündeme getirdi: KHK’liler seçmen olamaz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un açıklaması şöyle: Kanun hizmetinden kamu hizmetinden yasaklı olanlar seçme hakkına da sahip değildirler diyor kanun. Şimdilik böyle bir iddiada bulunmadık. Aslında hiçbir yerde oy kullanamaması gerekir.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1349672/AKP_bunu_da_gundeme_getirdi__KHK_liler_secmen_olamaz.html

Ahmet Türk ve Figen Altındağ mazbatalarını aldı

HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ mazbatalarını aldı. Türk, yaptığı açıklamada çalışmalarına dair ‘şeffaflık’ vurgusu yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/377528/ahmet-turk-ve-figen-altindag-mazbatalarini-aldi

 

Binali Yıldırım: Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir

“Yargı süreci devam ediyor, itirazlar her seçimde olmuştur” diyen Yıldırım, “Hukukun peşindeyiz, vatandaşlarımızın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/377547/binali-yildirim-bu-secim-basli-basina-murdar-olmus-bir-secimdir

 

16 Nisan 2019

İHD: YSK partilere ve adaylara tuzak kurdu

İnsan Hakları Derneği (İHD) 31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin rapor hazırladı.  Seçim kampanyası sürecinde ve sonrasında yaşanan ihlalleri de içeren raporda seçmen kütüklerine  dair tartışmalara ilişkin veriler de paylaşıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/16/ysk-partilere-ve-adaylara-tuzak-kurmustur/

Sanayi üretiminde daralma sürüyor: Yüzde 5,1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Üretim Endeksi Şubat 2019 raporunu açıkladı. Şaşırtmayan rapora göre sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 azaldı.

https://www.evrensel.net/haber/377580/sanayi-uretiminde-daralma-suruyor-yuzde-5-1

Savcı, Hasan Cemal için 5 yıla kadar hapis istedi

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 4 Aralık 2015 tarihli “Silvan’dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı köşe yazısı nedeniyle “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 36. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Tutuksuz yargılanan Hasan Cemal ile Avukatı Fikret İlkiz’in hazır bulunduğu duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş izledi.

https://www.evrensel.net/haber/377582/savci-hasan-cemal-icin-5-yila-kadar-hapis-istedi

Erdoğan’ın korumaları, Demirören-Kalyoncu düğününde avukatı darbetti

Demirören ve Kalyoncu ailelerinin çocuklarının düğününün yapıldığı Çırağan Sarayı’ndaki yolun trafiğe neden kapatıldığını soran Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından feci şekilde darbedildiği ortaya çıktı. Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun maruz kaldığı polis şiddetine dair tutanak ortaya çıktı. Tutanakta “şahsın direncini kıracak şekilde güç kullanılarak etkisiz hale getirildiği” kaydedildi.

https://www.evrensel.net/haber/377587/erdoganin-korumalari-demiroren-kalyoncu-dugununde-avukati-darbetti

Tanju Özcan’a ortak tepki: Bu söylem ırkçı saldırılara ortam hazırlar

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Suriyeli mültecilere her türlü yardımı kestiğini ve iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğini açıklamasına birçok kurumdan ortak tepki geldi. İnsan Hakları Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, İzmir Barosu, Mülkiyeliler Birliği, Sosyal Demokrasi Vakfı, Türk Tabibler Birliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi birçok kurumdan temsilcinin katıldığı basın toplantısı, Mülkiyeliler Birliği Toplantı Salonunda gerçekleşti. Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, söz konusu kararın hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, ilticaya erişimin bir lütuf değil hak olduğunu dile getirdi. 

https://www.evrensel.net/haber/377588/tanju-ozcana-ortak-tepki-bu-soylem-irkci-saldirilara-ortam-hazirlar

AKP İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebiyle YSK’ye başvurdu

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kuruluna sundu. İtiraz dilekçesinin yaklaşık 44 sayfadan oluştuğu öğrenildi. 

https://www.evrensel.net/haber/377619/akp-istanbulda-secimlerin-yenilenmesi-talebiyle-yskye-basvurdu

Cezaevi İzleme Komisyonu Sözcüsü Binici: Ölümler an meselesi

İmralı Cezaevinde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 160’ncı günü geride bıraktı. Leyla Güven’in ardından cezaevlerindeki siyasi tutukluların gruplar halinde dahil olduğu eyleme 1 Mart itibariyle tüm siyasi tutuklar katılmış durumda.

https://www.evrensel.net/haber/377626/cezaevi-izleme-komisyonu-sozcusu-binici-olumler-an-meselesi

 

Diyarbakır’da Recep Hantaş’ın ölümüyle ilgili bir polis tutuklandı

4 Nisan’da saat 03.20 sıralarında bir arkadaşı ile birlikte otururken polislerce üzerlerine ateş açılan Recep Hantaş, vücuduna isabet eden 3 kurşunla hayatını kaybetmişti. Yaşanan olay sonrası polisler, ağabeyi Efe Hantaş’a kardeşini ‘yanlışlıkla öldürdüklerini’ söylerken, Valilik tarafından yapılan açıklamada ise Hantaş’ın ‘dur’ ihtarına uymadığı için vurulduğu ileri sürüldü.

https://www.evrensel.net/haber/377500/diyarbakirda-recep-hantasin-olumuyle-ilgili-bir-polis-tutuklandi

 

 

17 Nisan 2019

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

AKP’nin Maltepe’de birleştirme tutanakları için İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz reddedildi. İl Seçim Kurulu, mazbatasını vermek üzere Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nu İl Seçim Kurulu’na davet etti. İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Çağlayan’daki İl Seçim Kurulu’na gelerek mazbatasını aldı. Yüzlerce kişinin karşıladığı Ekrem İmamoğlu, adliye çıkışında yapacağı açıklamayı izdiham nedeniyle iptal etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1350201/istanbul_Buyuksehir_Belediye_Baskani_Ekrem_imamoglu.html

Ayşe öğretmen yine hapishaneye konuldu

Beyaz Show’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan ve cezası ertelenen Ayşe Çelik, kalan cezasının infazı için tekrar hapishaneye kondu

http://sendika63.org/2019/04/ayse-ogretmen-yine-hapishaneye-konuldu-543494/

Diyarbakır’da HDP’nin açıklamasına polis saldırısı: Milletvekili yaralandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü’nün, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) KHK’li eş başkanlara mazbata verilmemesine ilişkin Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nda yapacağı açıklamaya polis izin vermedi.

Açıklamanın yapılacağı parkı zırhlı araçlarla abluka altına alan polis, HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yurttaşlara saldırdı. TOMA araçlarının tazyikli su sıktığı gruptan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun yaralandı. DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk ile HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Semra Güzel polislerce darp edildi.

 

http://sendika63.org/2019/04/diyarbakirda-hdpnin-aciklamasina-polis-saldirisi-milletvekili-yaralandi-543394/

AK Parti başkanvekilinin çay simit hesabı tepki çekti

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun asgari ücretlilere yönelik konuşmaları sosyal medyada tepki çekti. Akbaşoğlu, çay ve simit hesabı yaparak asgari ücretlilerin geçmişe nazaran daha iyi bir durumda olduklarını ileri sürdü. Asgari ücretlinin Türkiye’de daha iyi durumda olduğunu söyleyen Akbaşoğlu, “Dolar bazından da alsan, altın bazından da alsan, simit çay hesabı da yapsan asgari ücretlinin durumunun daha iyi olduğunu ispat edeceğim.” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/17/ak-parti-baskan-vekilinin-cay-simit-hesabi-tepki-cekti-aileye-3-ogut-simit-cay/

İHD: Yargısız infazın somut delilleri var

Dyiarbakır’ın Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti’nde bulunan Sümerpark’ta polislerin açtığı ateş sonucu öldürülen Recep Hantaş’a ilişkin yazılı açıklama yapan İHD şu bilgileri verdi: “Elinde silah bulunmayan maktule polis tarafından hedef alınmak suretiyle öldürmek kastıyla ateş edildiği net bir şekilde görülmektedir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/17/ihd-yargisiz-infazin-somut-delilleri-var/

18 Nisan 2019

İmamoğlu: Tabi ki Kürt vatandaşımın oyunu alacağım

İmamoğlu HDP sorusuna “Hem sınıflandırmak, hem kutuplaştırmak hem ayrıştırmak. Saymak bile bölmektir. Tabii ki Kürt vatandaşımın oyunu alacağım. Sizin etnik kökeninizi sorarak mı oy istiyorum sizden? Ayrı bir kutuba koymak, hayır, bütünleştirmek” yanıtını verdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/04/18/imamoglu-aa-secim-gecesi-verileri-ak-partiden-aldi/

 

AKP’li Akbaşoğlu: Asgari ücretle geçinen bir aile 3 öğün çay-simit tüketirse 1120 lira cebinde kalır

http://sendika63.org/2019/04/akpli-akbasoglu-asgari-ucretle-gecinen-bir-aile-3-ogun-cay-simit-tuketirse-1120-lira-cebinde-kalir-543408/

 

Kamuoyu baskısı sonuç getirdi: Aylar sonra soruşturma

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın 12 Nisan 2018’de Giresun Eynesil’deki evinin önünde ağır yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturmada, kamuoyunun da yakın takibiyle ilerleme sağlanabildi. Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 60 tanık bir kez daha dinlenecek.

https://www.birgun.net/haber-detay/kamuoyu-baskisi-sonuc-getirdi-aylar-sonra-sorusturma.html

Asıl olan yaşamdır

Marmara Bölgesi Hapishaneleri İzleme Heyeti’nden İnsan Hakları Derneği İstanbul Başkanı Gülseren Yoleri ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Murat Ekmez dün BirGün’ü ziyaret etti. Açlık grevindeki tutukluların durumuna dair bilgi veren Yoleri ve Ekmez, “Ölüm sınırı noktasına gelenler var. Artık yürüyemeyenler, görme ve denge kaybı yaşayanlar var. Açlık grevinde olan insanlara, asıl olan yaşamdır ve yaşamda kalmanız gerekiyor, diyoruz” dedi.

https://www.birgun.net/haber-detay/asil-olan-yasamdir.html

Kılıçdaroğlu’ndan YSK’ya: KHK’lılara mazbatalarını teslim etmelisiniz, aksi halde demokrasi ayıbına imza atmış oluruz

https://t24.com.tr/haber/kilicdaroglu-bursa-icimde-bir-yaradir,817347

Abdullah Gül: “AK Parti’nin kurucu ilkelerinden yolunu çeviren ben miyim?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  AKP’yi kuran, AKP iktidarının ilk başbakanı ve ilk cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin olarak, “Mazbata, hayırlı uğurlu olsun. Artık normalleşmenin zamanıdır, vaktidir. İktidarın önünde 4 – 4,5 yıllık kesintisiz bir zaman var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Çok önemli problemler bizi bekliyor. Önceliğimiz ekonomi olmalı” dedi. 

https://t24.com.tr/haber/abdullah-gul-cok-onemli-problemler-bizi-bekliyor,817332

Dolar 6 ayın en yükseğinde

https://t24.com.tr/haber/dolar-6-ayin-en-yukseginde,817352

Financial Times: Türkiye’nin net rezervi 28.1 milyar dolar değil, 16 milyar dolar

Financial Times gazetesi, Türkiye’nin net rezervlerinin Merkez Bankası’nın açıkladığının aksine 28.1 milyar dolar olmayabileceğini iddia etti. Net rezervin swap ya da kısa dönemli borçlanmalar sayesinde 25 Mart’tan bu yana şişirilmiş olabileceğini kaydeden FT, bunların çıkarılmasının ardından net rezervin 16 milyar dolara gerilediğini savundu.

https://t24.com.tr/haber/financial-times-turkiye-nin-net-rezervi-28-1-milyar-dolar-degil-16-milyar-dolar,817350

 

 

‘Seçim döneminde yaşanan tartışmalar sona ermiştir’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Son 5 yılda tam 7 kez sandığa gittik. Seçimler ülke ekonomisinde yük oluşturuyor. Seçim döneminde yaşanan tartışmalar artık sona ermiştir. Milletimiz bu dönemi geride bırakmıştır” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1351565/_Secim_doneminde_yasanan_tartismalar_sona_ermistir_.html

 

YSK, olağanüstü itirazları görüşmek için toplanıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul’da AKP ve MHP tarafından yapılan olağanüstü itirazları görüşecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1351766/YSK__olaganustu_itirazlari_gorusmek_icin_toplaniyor.html

 

 

19-04-2019

İmamoğlu: 31 Mart – 18 Nisan arasında duyum değil, tespitlerimiz var

Özellikle 31 Mart ile 18 Nisan arasında ne yazık ki duyum değil, daha ötesi tespitlerimiz var. Bunları en sağlıklı bir şekilde kıyaslamak, verileri analiz etmek ve halkımızın çıkarını korumak adına bu işlem yapılmıştır. Kanuna uygundur, bizim öyle kozmik odayla falan işimiz olmaz. Bu devlet hafızası, bunu koruyoruz 16 milyon insan adına.

https://www.birgun.net/haber-detay/imamoglu-31-mart-18-nisan-arasinda-duyum-degil-tespitlerimiz-var.html

Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 163’üncü gününde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 163’üncü gününe girdi.   

Aynı taleple Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de açlık grevine başlayan HDP üyesi Nasır Yağız 150, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in 124, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutuklular 125 gündür eylemde. Açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı.

https://www.evrensel.net/haber/377766/leyla-guvenin-aclik-grevi-eylemi-163uncu-gununde

Cumhuriyet davası: Kararlar UYAP’a yüklendi, gazeteciler hapse girecek

İstinaf Mahkemesi’nin onadığı, Cumhuriyet Gazetesi eski yönetici ve yazarları hakkındaki mahkumiyet kararları UYAP’a yüklendi. Dava dosyası, kararı veren yerel mahkemeye döndüğünde infaz savcılığına yazı yazılacak ve gazetenin eski çalışanlarından Musa Kart, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Önder Çelik, Emre İper, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör hapse girecek. Hapis cezası alan gazetecilerden Murat Sabuncu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı “Kucaklaşma” ve “Kızgın demiri soğutma” ifadelerine gönderme yaparak “Anlaşılan bu Erdoğan usulü bir kucaklaşma olacak. Akademisyenler, gazeteciler, hak savunucuları, avukatlar seçimlerin hemen ardından yine, yeniden hapse girecek” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/373963/cumhuriyet-davasi-kararlar-uyapa-yuklendi-gazeteciler-hapse-girecek

Çavuşoğlu: S-400 konusunda NATO’nun endişelerini dikkate almalıyız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-35 ve S-400’lerle ilgili olarak, “ABD’ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk” dedi. Çavuşoğlu, “NATO’nun (S400 konusunda) endişelerini dikkate almamız lazım. Türkiye’nin dikkate almadığını söylemek doğru değil. Her zaman hassasız” ifadesini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/377772/cavusoglu-s-400-konusunda-natonun-endiselerini-dikkate-almaliyiz

Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakmamız şart

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan,”Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır” dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter adresinden yaptığı açıklamada, “Ülkemizin önünde 4.5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır” ifadesini kullandı.

https://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-secim-tartismalarini-geride-birakmamiz-gerekiyor.html

Mahkemeden İmamoğlu’nun “veri tabanı” hamlesine engelleme

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı alt yapılarını incelenmesine ve kopyalanmasına yönelik talebine dair ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

https://www.birgun.net/haber-detay/mahkemeden-imamoglunun-veri-tabani-hamlesine-engelleme.html

Figen Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamına karar verildi

Bazı HDP’li milletvekillerinin de takip ettiği duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Yüksekdağ, Diyarbakır, Ağrı ve Batman’daki konuşmalarından dolayı hazırlanan fezlekelere ilişkin savunma yaptı.

https://www.birgun.net/haber-detay/figen-yuksekdagin-tutuklulugunun-devamina-karar-verildi.html

İHD: 2018’de 32’si çocuk olmak üzere 673 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD), 2018 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, bir yılda 32’si çocuk olmak üzere 673 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. Resmi görevlilerce 4 bin 513 kez işkence, kötü muamele, onur kırıcı davranışta bulunuldu, 10 bine yakın kişi gözaltına alındı, 1107 kişi tutuklandı.

https://www.birgun.net/haber-detay/ihd-2018de-32si-cocuk-olmak-uzere-673-kisinin-yasam-hakki-ihlal-edildi.html

Mahkeme, Ankara’da LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırdı

Bölge İdare Mahkemesi, Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de OHAL Kanunu’na dayanarak ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırdı. “Yasak süresiz, sınırlama ve belirlilik yok, yasak yerine etkinliklerin güvenliği sağlanmalı” dedi. OHAL’in ardından Valiliğin Emniyet’e yolladığı yasak kararına ilişkin ise yargı süreci devam ediyor.

https://www.evrensel.net/haber/377779/mahkeme-ankarada-lgbti-etkinlik-yasagini-kaldirdi

Cezası onanan Barış Akademisyeni Üstel ders verdi: Dayanışma

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (istinaf) tarafından mahkumiyet kararı onanan barış bildiri imzacılarından Prof. Dr. Füsun Üstel, İstanbul Tabip Odasında “Mahkûm Vatandaşın Peşinde” başlıklı bir ders verdi. 

https://www.evrensel.net/haber/377794/cezasi-onanan-baris-akademisyeni-ustel-ders-verdi-dayanisma

20 Nisan 2019

Sözcü davasında gazetecilere hapis istendi: ‘Pes etmeyeceğiz’

Geçen gün yapılan duruşmada savcılığın itirazlara rağmen mütalaasını sunması ve yargılanan isimlere “FETÖ” iddiasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemesine avukatlar tepki gösterdi. Sözcü davası avukatlarından Celal Ülgen, davanın seyrine ilişkin BirGün’e açıklamalarda bulundu. Ülgen, “Bütün özgür yayın yapan gazeteleri ve yayın organlarını susturmak amacı ile açılmış bir davadır. Tehdit amaçlıdır. Susmazsan senin de sonun bu olur denmek istenmektedir” diye konuştu.

https://www.birgun.net/haber-detay/sozcu-davasinda-gazetecilere-hapis-istendi-pes-etmeyecegiz.html

 

İmamoğlu’ndan Maltepe’ye davet

Kime oy verdiğinin bir önemi yok, herkesi davet ediyorum Bu şehirde buuluşmaya, barışmaya davet ediyorum. Biz milletçe barışı ve huzuru hissettiğimiz an bambaşka bir sürece merhaba demiş oluruz. Önümüzdeki 5 yıl herkesin beş yılı. Sadece belediye başkanı ve ekibinin beş yılı değil. 16 milyon insanımızın beş yılı Güzel bir pazar günü Maltepe’de buluşalım.

https://www.birgun.net/haber-detay/imamoglundan-maltepeye-davet.html

Cumartesi Anneleri 734 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 734. açıklamalarını da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Çukurluçeşme Sokak’ta yaptı.İçişleri Bakanlığının engellemeleri nedeni ile 34 haftadır Galatasaray Lisesi önünden açıklama yapamayan Cumartesi Anneleri/İnsanları, bu haftaki eylemlerinde kaybedilen çocukları ve Ermeni aydınlarının fotoğraflarını taşıdı.

https://www.birgun.net/haber-detay/cumartesi-annelerinin-direnisi-734-haftasinda.html

Cumartesi Anneleri gözaltında öldürülen Ermeni aydınları andı

Cumartesi Anneleri, zorla kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 734. kez bir araya geldi. Buluşma mekanları olan Galatasaray Meydanı’nda toplanmalarına izin verilmeyen Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eylemi de İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde polis ablukasında gerçekleştirildi.

https://www.evrensel.net/haber/377837/cumartesi-anneleri-gozaltinda-oldurulen-ermeni-aydinlari-andi

Gebze’den sonra Kızıltepe’de anneler polislerce yerde sürüklendi

https://www.evrensel.net/haber/377849/gebzeden-sonra-kiziltepede-anneler-polislerce-yerde-suruklendi

AKP’den akıl almaz itiraz: KHK’liler oy kullandı, seçim iptal edilsin

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptıkları olağanüstü itiraza ilişkin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe sunduklarını bildirdi.

https://www.evrensel.net/haber/377862/akpden-akil-almaz-itiraz-khkliler-oy-kullandi-secim-iptal-edilsin

Mansur Yavaş’ın başdanışmanı Servet Avcı oldu

Yeniçağ yazarı Servet Avcı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başdanışmanlığına getirildi. Avcı daha önce Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı, Nizam-ı Alem Ocakları Genel Başkanlığı, BBP Genel Başkan Yardımcılığı ve MHP MYK üyeliği gibi görevlerde bulunmuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1355182/Mansur_Yavas_in_basdanismani_Servet_Avci_oldu.html

 

21 Nisan 2019 Pazar

Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde saldırı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı asker cenazesinde saldırıya uğradı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı cenazede, Kılıçdaroğlu’nu protesto eden bir grup CHP liderine tekme ve yumrukla saldırdı. Kılıçdaroğlu köyde güvenli bir evde yaklaşık bir saat tutulduktan sonra zırhlı araçla çıkarıldı. Ankara Valiliği ise saldırıdan ‘protesto eylemi’ diye söz ettiği açıklamasında ‘sorumluları hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını’ duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/21/kilicdarogluna-cenazede-saldiri/

 

Akar: Şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz…

Milli Savunma Bakanı Akar, Çubuk’ta sakinleştirmeye çalıştığı kalabalığa şöyle seslendi: “Çubuklu kardeşlerim mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz, şimdi sükunetle burayı boşaltıyoruz. Arkadaşlarım bize güvenin, bize inanın hep beraber burayı boşaltıyoruz ve Yener’in evine gidiyoruz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/21/akar-su-ana-kadar-mesajlarinizi-verdiniz/

 

Bahçeli saldırıyı övdü: Akkuzulular sert adamlar

Çubuk’taki saldırıyla ilgili Kılıçdaroğlu’nu eleştiren MHP lideri Bahçeli, “Bu akşam YSK toplansın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde oynanan oyunda kendisi oyunun bir figürü müdür değil midir önce onun tespitini yapsın. Figürü değilse onun partisinin adayının mazbata kavgasına bu akşam son versin” ifadelerini kullandı. Bahçeli, Kılıçdaroğlu’na “O adama yumruk attıracak kadar sen ne yaptın Kılıçdaroğlu” diye sordu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/04/21/bahceli-istanbulda-secim-tekrari-beka-meselesi/

Mahpus aileleri yine darp edildi

Açlık grevi yapan yakınları için Gebze Cezaevi önünde nöbet tutan aileler polis tarafından darp edilerek yerlerde sürüklendi. HDP Milletvekili Nuran İmir de gözaltına alınmak istendi. İmir fenalık geçirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/21/mahpus-aileleri-yine-darp-edildi/

Abdullah Gül: Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınıyorum; nefret söyleminin tehlikesi umarım artık fark edilir

https://t24.com.tr/haber/abdullah-gul-kilicdaroglu-na-yapilan-saldiriyi-kiniyorum-nefret-soyleminin-tehlikesi-umarim-artik-fark-edilir,817793

İmamoğlu’ndan Maltepe mitingi: ‘Bu şehir ve ülkeden yeni bir demokrasi doğacak’

Mazbatasını 17 gün sonra alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe’de parti flamalarının yer almadığı ‘İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç’ mitingi düzenledi. 16 milyon İstanbullu ile kucaklaşmak istediğini söyleyen İmamoğlu, yeni dönemde şehrin yeni yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, Ankara’da bir şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun selamlarını ilettiğini söylerken, “Orada bu hareketi yapanlar talimat almış kişilerdir” dedi.

https://t24.com.tr/haber/imamoglu-ndan-maltepe-mitingi-16-milyon-istanbullu-ile-kucaklasmak-istiyorum,817744

 

Sri Lanka’da sekiz bombalı saldırı: 207 ölü, 400 yaralı

Sri Lanka’da kiliselerde ve otellerde sekiz patlama meydana geldi. Saldırılarda 207 kişi hayatını kaybederken Paskalya Bayramını kutlamak için bir araya gelen yüzlerce Hıristiyan yaralandı. Patlamaların intahar saldırısı kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Sri Lanka basını ilk saldırılardan 6 saat sonra iki patlamanın daha meydana geldiğini yazdı. Ada ülkesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin 35’inin yabancı uyruklu ve ikisinin Türk olduğu belirtildi.

https://t24.com.tr/haber/sri-lanka-da-kiliselerde-patlama,817726

 

‘Yakın o evi’ seslerinin ardından: ‘Bunu yapan bu köylü değil’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asker cenazesinde yaşanan saldırının ardından çevredeki bir eve götürülürken, saldırı burada da devam etti. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Kılıçdaroğlu’nun kısa süre önce çıkarıldığı eve yönelik yaşanan saldırı sırasında ‘evi yakın’ sesleri yükseldiği görülüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1356345/_Yakin_o_evi__seslerinin_ardindan___Bunu_yapan_bu_koylu_degil_.html

 

CHP, Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya karşı 81 ilde sokağa çıkıyor

CHP örgütleri Çubuk’ta yaşanan saldırıya karşı pazartesi günü 12.00’da 81 ilde eş zamanlı olarak sokağa çıkılacağını açıkladı ve tüm yurttaşları bu buluşmalara katılmaya çağırdı.

http://sendika63.org/2019/04/chp-kilicdarogluna-yonelik-saldiriya-karsi-81-ilde-sokaga-cikiyor-544158/

AKP’lilerden Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya dair ilk açıklamalar

AKP Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diyoruz. Hukuk dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Şiddet bir hak arama ya da protesto yolu değildir. Sorumlular açığa çıkarılacak ve gereken yasal işlem yapılacaktır” ifadesini kullandı.

http://sendika63.org/2019/04/akplilerden-kilicdarogluna-yonelik-saldiriya-dair-ilk-aciklamalar-544058/

 

Bahçeli’den hem YSK’ye, hem Erdoğan’a, hem Türkiye’ye tehdit: “Sandıktan çıktı diye kabul edemeyiz”

 

Üç büyükşehirin kaybedilmesinin “Cumhur İttifakı’na güvensizlik” olarak okunmaması ve CHP’nin başarısının abartılmaması gerektiğini savunan Bahçeli, MHP’nin müdahalesiyle %60’lık blokun etkisiz hale geldiğini, PKK ve FETÖ’nün iktidara yuvalanma girişiminin sonuçsuz kaldığını ileri sürdü.“Milletimizin verdiği karara saygı duyarız. Hiç kimse bize demokrasi ahkamı kesmesin” diyen Bahçeli, hemen ardından ise “15 Temmuz gecesi hainlerin lehine kadeh kaldıran şahsın Edirne’ye belediye başkanı olmasını sırf sandıktan çıktı diye kabul edemeyiz. TKP’den Tunceli Belediye Başkanı olan şahsın ‘Dersim’ dayatmasına hoşgörü edemeyiz” diye devam etti.

http://sendika63.org/2019/04/bahceliden-hem-yskye-hem-erdogana-hem-turkiyeye-tehdit-sandiktan-cikti-diye-kabul-edemeyiz-544018/

NATO lojmanlarına silahlı saldırı

İzmir Buca’daki NATO lojmanlarına pompalı tüfekle ateş açıldı. Bekçi kulübesine 10 mermi isabet etti. Polisin gözaltına aldığı 2 kişinin üzerinden 25 mermi, kar maskesi ve bıçak çıktı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/04/21/676465/

22 Nisan 2019

 

Saldırının yaşandığı köyün sakinleri net konuştu: Porovokasyon

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, saldırıya uğradığı şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninin düzenlendiği Akkuzulu Mahallesi’nin muhtarı Halil Kökmen, Kılıçdaroğlu’na yumruk atanı tanıdığını; ancak gruptaki diğer saldırganları tanımadığını söyledi. Kökmen, “Köyüm adına Kemal Beyden özür diledim ve bunun bir provokasyon olduğunu söyledim” diye konuştu. Köylülerden Kaya Küçük de, “Kılıçdaroğlu´na yapılan doğru değil; ama içinden birkaç provokasyoncu çıkıp, köyümüzün de adını kötüleyerek, bizleri de kötüleyerek bu hale getirdiler. Olmaması gerekiyordu” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1356813/Saldirinin_yasandigi_koyun_sakinleri__net_konustu__Porovokasyon.html

 

Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin sahibi yaşananları anlattı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı saldırı sonrası sığındığı evin sahibi Rahim Doruk, yaşanan olayı anlattı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1356826/Kilicdaroglu_nun_sigindigi_evin_sahibi_yasananlari_anlatti.html

 

Kılıçdaroğlu’na saldırıyla ilgili gözaltına alınan 9 kişiden 8’i serbest

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin gözaltına alınan 9 şüpheliden 8’i serbest bırakıldı. Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı sırada kameralara yansıyan Osman Sarıgün’ün gözaltı süresi ise savcılık sorgusu ardından uzatıldı.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran kişi AKP üyesi çıktı!

AKP Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada “Kılıçdaroğlu’na saldıranlar içinde ismi geçen Osman Sarıgün’ün partimiz üyesi olduğu görülmüştür. Ankara İl Yönetim Kurulumuz, Osman Sarıgün’ün Kesin İhraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermiştir.” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1357010/Kemal_Kilicdaroglu_na_saldiran_kisi_AKP_uyesi_cikti_.html

 

Kılıçdaroğlu’na saldırı olayının arkasında iktidarın ‘zillet ittifakı’ söylemi çıktı

Olayda CHP liderine yumruk atan Sarıgün, ifadesinde, ‘Kılıçdaroğlu PKK destekçisidir’ söylemlerinden etkilendim, bir kez vurdum’ dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358386/Kilicdaroglu_na_saldiri_olayinin_arkasinda_iktidarin__zillet_ittifaki__soylemi_cikti.html

 

Kemal Kılıçdaroğlu: Amaç CHP’yi sokağa dökmek

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, dün katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Amacın CHP’yi sokağa dökmek olduğunu düşünüyorum” dedi. CHP lideri, Emniyet Müdürü’nün saldırı sırasında kaldığı eve geldiğini belirterek “Kamuflajla dışarı çıkarmak istediler kabul etmedim. Ne demek ben suçlu muyum?” diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1357141/Kemal_Kilicdaroglu__Amac_CHP_yi_sokaga_dokmek.html

 

Ekrem İmamoğlu’ndan Devlet Bahçeli ve Hulusi Akar’a tepki

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı ve sonrasındaki açıklamalarla ilgili değerlendirmede bulundu. İmamoğlu, ‘Mesajınızı verdiniz’ gibi cümleler duyduk. Çok acı. Neyin mesajı? ‘Yüzde 93’e yakın oy almadığınız yere neden gittiniz?’ dendi. Ne demek o? Bu ülkenin her karışı bizim. Her yere gideriz. Herkes her yere gider” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1357096/Ekrem_imamoglu_ndan_Devlet_Bahceli_ve_Hulusi_Akar_a_tepki.html

 

Gökhan Özoğuz’dan Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya tepki: Yazıklar olsun!

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, şehit cenazesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırıya, sosyal medya hesabından sert tepki göstererek, “Yazıklar olsun. Şehid bizim şehidimizdir! İşte bir ülke böyle ayrıştırılır ve böyle bölünür” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358244/Gokhan_Ozoguz_dan_Kilicdaroglu_na_yapilan_saldiriya_tepki__Yaziklar_olsun_.html

 

 

Kılıçdaroğlu’na saldırıya karşı 81 ilde eş zamanlı protesto

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ankara Çubuk’ta Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen linç girişimine karşı 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştiriyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1357292/Kilicdaroglu_na_saldiriya_karsi_81_ilde_es_zamanli_protesto.html

 

CHP’li Gök: Sivas olaylarının benzeridir

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Levent Gök, şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıyla ilgili, “Sivas olaylarının benzeridir. Hayatta kalmamız bugün mucizedir. Bu saldırının azmettiricileri hakkında Meclis, ortak refleks göstermelidir. Bunu yaparsak Türkiye’nin önünü açarız” dedi. Gök daha sonra Twitter hesabıdan saldırıya uğradığı anın görüntülerini de paylaştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1357200/CHP_li_Gok__Sivas_olaylarinin_benzeridir.html

 

HDP’den Kemal Kılıçdaroğlu’na ziyaret

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin, Çubuk’ta şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiği bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1357464/HDP_den_Kemal_Kilicdaroglu_na_ziyaret.html

 

Kılıçdaroğlu’na saldırının ardından Erdoğan’dan ilk açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesindeki saldırı ile ilgili ilk açıklamasını sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Erdoğan açıklamasında, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür. Olay tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Şiddeti asla tasvip edemeyiz” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1357533/Kilicdaroglu_na_saldirinin_ardindan_Erdogan_dan_ilk_aciklama.html

 

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili yeni açıklama

Daha önce şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Saşkanı Kemal Kılıçdaroğlu için dün “Yüzde 9, 83 oy aldığın yerde ne işin var?” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün “Kılıçdaroğlu’na saldırı kabul edilemez. Bütün yönleriyle incelenmeli, gizli kapaklı bir şey kalmamalı. Hiç kimse olayların gizli faile olarak partimizi ve dava arkadaşlarımızı gösteremez” açıklaması yaptı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1358135/Bahceli_den_Kilicdaroglu_na_yapilan_saldiriyla_ilgili_yeni_aciklama.html

 

Ankara Emniyeti: Kılıçdaroğlu cenazeye katılacağını bildirmedi

Ankara Emniyet Müdürlüğü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesine katılacağına dair kendilerinin bilgilendirilmediğini açıkladı. Kılıçdaroğlu ise şehit cenazesine katılacağını emniyete bildirdiğini kaydetti. Cenazeye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve da katılmıştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358043/Ankara_Emniyeti__Kilicdaroglu_cenazeye_katilacagini_bildirmedi.html

 

Şehidin babası Kılıçdaroğlu’na linç girişiminin ardından konuştu: Cenazeme herkes gelebilir

Şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı‘nın cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu linç girişimine uğradı. Şehidin babası Mustafa Kırıkcı, “Cenazeme herkes gelebilir. Mahalle dışından bir provokasyon yapıldığını düşünmüyorum. Keşke yaşanmasaydı” dedi.

https://t24.com.tr/haber/sehidin-babasi-kilicdaroglu-na-linc-girisiminin-ardindan-konustu-cenazeme-herkes-gelebilir,817870

 

 

Cumhurbaşkanlığı, Kılıçdaroğlu saldırısıyla protesto hakkını hatırladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. Fahrettin Altun, ‘Ülkemizde protesto hakkı, anayasal koruma altındadır. Yaşanan olay sırasında bu anayasal sınırları aşarak fiilen şiddete başvuranlarla ilgili adli süreç zaten başlatılmıştır. Ancak CHP Genel Başkanını protesto eden vatandaşlarımıza terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz’ dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1358257/Cumhurbaskanligi__Kilicdaroglu_saldirisiyla_protesto_hakkini_hatirladi.html

 

Kılıçdaroğlu’ndan Soylu’ya yanıt: “İçişleri Bakanı olarak görmüyoruz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asker cenazesinde kendisine yapılan saldırının ardından ‘Provokasyon yok’ diyen ve CHP’yi suçlayan Süleyman Soylu hakkkında “Biz onu İçişleri Bakanı olarak görmüyoruz” açıklaması yaptı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358042/Kilicdaroglu_ndan_Soylu_ya_yanit___icisleri_Bakani_olarak_gormuyoruz_.html

 

Eski Bakan Tantan: Türkiye’ye çok sayıda ajan girdi

Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na katıldığı şehit cenazesinde yapılan saldırıyı, daha da olumsuz gelişmelerin başlangıcı olarak niteledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1358295/Eski_Bakan_Tantan__Turkiye_ye_cok_sayida_ajan_girdi.html

 

Dünya basını Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişimini nasıl gördü?

Batı basını Erdoğan’ın yerel seçim sürecindeki söylemlerine dikkat çekti

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1357057/Dunya_basini_Kemal_Kilicdaroglu_na_linc_girisimini_nasil_gordu_.html

 

AKP’li başkanın ilk icraatı: Aziz Nesin’in yazdığı ‘Azizname’ oyunu iptal edildi

Yerel seçimlerde AKP’den Kayseri Belediye Başkanı olarak seçilen Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Sahnesi’nin sahnelediği Aziz Nesin’in yazdığı “Azizname” oyununun salon tahsisini iptal etti.

 

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a zehir zemberek açıklama

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan çok sert bir açıklama yaptı. Davutoğlu “Cumhurbaşkanı’nın seçimlerin birinci derecede tarafı olarak seçim ortamının gerektirdiği yoğun ve çoğu zaman da sert siyasi polemiklere girmek durumunda kalması, devlet geleneğimiz içinde toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durması gereken Cumhurbaşkanlığı kurumunun toplumun en az yarısı ile psikolojik bir kopuş yaşamasına yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1357382/Davutoglu_ndan_Erdogan_a_zehir_zemberek_aciklama.html

 

Sıla’yı döven Ahmet Kural’a hapis cezası

Oyuncu Ahmet Kural’ın, besteci ve şarkıcı Sıla’yı darp etmesine ilişkin davada karar çıktı. Mahkeme, Ahmet Kural’a 3 ayrı suçtan 16 ay 20 gün hapis cezası verdi. Karar sonrası açıklama yapan Sıla, Mutluyum. Adalete teşekkür ediyorum. Bu pozisyona düşebilecek bütün kadınlar için güven verici. Zor bir dönemdi. Bunun iddia olduğu söylendi, iftiralara uğradım. Ne kadar kuvvetli de olsanız, kolay değil sağlam kalmak. Bugün adalet beni yüreklendirdi. Susmak iyi bir fikir değil. Herkesten cesur ve yürekli olmalarını istiyorum. Yargının adil olduğu kanaatindeyim” dedi.

 

Başkentte FETÖ soruşturması: 50 astsubaya gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kripto FETÖ/PDY üyelerinin tespiti için yürütülen ‘Ankesörlü telefon soruşturması’ kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 35’i aktif görevde 50 astsubay hakkında gözaltı kararı verildi.

 

DİSK: 1 Mayıs Taksim’de kutlansın

Taksim Kazancı Yokuşu’nda toplanan DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası üyesi bir grup, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasını istedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358246/DiSK__1_Mayis_Taksim_de_kutlansin.html

 

 

İYİ-SEN’den 1 Mayıs’a çağrı

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN), sömürüye ve işsizliğe karşı inşaat işçilerini 1 Mayıs’a katılmaya çağırdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1357749/iYi-SEN_den_1_Mayis_a_cagri.html

 

Memur-Sen’den jet hızıyla istifa

31 Mart seçiminde CHP’ye geçen belediyelerde memurlar jet hızıyla Memur-Sen’den istifa etti. Birleşik Kamu-İş’e bağlı Tüm Yerel-Sen, Ankara, Adana, Bolu, Antalya’da da yetki için çoğunluğu sağladı. Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Hakan Kıran, istifa eden 4 bine yakın memurun kendi sendikalarına üye olduğunu söyledi. Kimseye baskı yapmadıklarını, yıllardır imzalanan sözleşmelere tepki gösteren memurların Memur-Sen’den bir kalemde istifa ettiğini kaydeden Kıran, daha önce İzmir, Aydın, Muğla, Hatay ve Tekirdağ büyükşehir belediyelerinde yetkili sendika olduklarını belirtti. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1356665/Memur-Sen_den_jet_hiziyla_istifa.html

 

 

 

Madenci ailelerinden ve avukatlardan Can Gürkan’ın tahliyesine tepki

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5’i tutuklu 51 sanıklı davanın temyiz başvurusunu inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14’üncü Ceza Dairesi’nin, şirketin patronu Can Gürkan’ı tahliye etmesine tepkiler sürüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358028/Madenci_ailelerinden_ve_avukatlardan_Can_Gurkan_in_tahliyesine_tepki.html

 

 

İBB’de mazbata günü 13 milyonluk soygun!

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını aldığı 17 Nisan tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden; web sitelerinin videolarının hazırlanma işi, medya bakım destek ve güncelleme işi, grafik hazırlama gibi işlemler için İstanbul Dijital Medya Ticaret A.Ş’ye 13 milyon 629 bin TL’lik bir fatura kesildiği iddia edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1357777/iBB_de_mazbata_gunu_13_milyonluk_soygun_.html

 

Yeni dönemin İlk İBB Meclis Toplantısı Ekrem İmamoğlu yönetiminde yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 25 yıl sonra CHP’li bir başkan tarafından yönetildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği ilk mecliste tartışmalar yaşandı. İBB bünyesindeki memurların mart ayından beri bekleyen sosyal denge tazminatı ödemeleri AKP grubunun itirazları nedeniyle karara bağlanamadı. Mecliste 1. Başkanvekilliğine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yeğeni ve Medipol Başakşehir Başkanı Göksal Gümüşdağ seçilirken 2. Başkanvekilliğine ise AKP’li Ömer Faruk Kalaycı seçildi. Kalaycı, İmamoğlu’nun İBB’nin tüm kayıtlarını incelemek üzere verdiği talimata karşı incelemenin durdurulması için mahkemeye başvurmuştu. İBB tarihinde ilk kez bir Meclis toplantısı canlı yayınlandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1357564/Yeni_donemin_ilk_iBB_Meclis_Toplantisi_Ekrem_imamoglu_yonetiminde_yapildi.html

 

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, devraldığı borcu belediye binasına astı

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, AKP yönetiminden devraldığı 49 milyon 764 bin 704 lira 90 kuruş borcu belediye binasına astı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1358321/Artvin_Belediye_Baskani_Demirhan_Elcin__devraldigi_borcu_belediye_binasina_asti.html

 

 

Dünya

 

Azez’de patlama: Yaralanan 5 polis ile 2 ÖSO mensubu Kilis’e getirildi

Suriye’nin kuzeyindeki Azez kentinde Emniyet Müdürlüğünde meydana gelen patlamada yaralanan 5 Özel Hareket polisi ile 2 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu, Kilis’e getirilerek tedavi altına alındı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358277/Azez_de_patlama__Yaralanan_5_polis_ile_2_OSO_mensubu_Kilis_e_getirildi.html

 

 

Sudan’da darbe – Muhalifler, Askeri Geçiş Konseyi’yle müzakereleri askıya aldı: ‘Sivil hükümet istiyoruz’

Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in askeri darbeyle devrilmesiyle sonuçlanan protesto gösterilerini organize eden muhalifler, ülkeyi yöneten Askeri Geçiş Konseyi’yle müzekereleri askıya aldı. Gösterilere öncülük eden Sudan Meslek Odaları’nın sözcüsü Muhammed el-Emin Abdulaziz, Konsey’in “eski rejimin uzantısı” olduğunu ve artık Konsey’i tanımadıklarını söyledi.

 

İran yaptırımları – Financial Times: ABD, Türkiye dahil 8 ülkeyi yaptırımlardan muaf tutmaya son vermeyi planlıyor

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugün konuyla ilgili bir açıklama yapacağını söyledi. Gazete Türkiye’nin, İran’la petrol anlaşmalarını iptal etmesi yolunda baskı altında kalacak ülkeler arasında olduğunu yazdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1356806/iran_yaptirimlari_-_Financial_Times__ABD__Turkiye_dahil_8_ulkeyi_yaptirimlardan_muaf_tutmaya_son_vermeyi_planliyor.html

 

ABD’den resmi açıklama: Türkiye’ye İran yaptırımı muafiyeti sona eriyor

Beyaz Saray, İran yaptırımlarından muaf tutulan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye ek süre tanınmayacağını, 2 Mayıs’tan itibaren bu ülkeleri muaf tutmaya son verileceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Pompeo kararın amacının İran’dan petrol alımını sıfıra düşürmek olduğunu vurguladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1357959/ABD_den_resmi_aciklama__Turkiye_ye_iran_yaptirimi_muafiyeti_sona_eriyor.html

 

Çavuşoğlu’ndan ABD’nin kararına tepki: Kabul etmiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İran yaptırımlarından muaf tutulan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye ek süre tanınmayacağı kararına ilişkin, “Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz.” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358078/Cavusoglu_ndan_ABD_nin_kararina_tepki__Kabul_etmiyoruz.html

 

 

ABD’nin İran petrolü muafiyetlerini kaldırması petrol fiyatlarını nasıl etkiler?

ABD’nin sekiz ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmaya son vermeye hazırlanması, petrol fiyatlarının 2019 zirvesine çıkmasına neden oldu. Ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,3 yükselerek 74 dolar oldu, böylece petrol fiyatları Kasım 2018’den beri en yüksek seviyesine çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1357372/ABD_nin_iran_petrolu_muafiyetlerini_kaldirmasi_petrol_fiyatlarini_nasil_etkiler_.html

 

 

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Fomin: Türkiye’ye S-400 sevkiyatı yakın zamanda planlanıyor

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatının yakın zamanda gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358325/Rusya_Savunma_Bakan_Yardimcisi_Fomin__Turkiye_ye_S-400_sevkiyati_yakin_zamanda_planlaniyor.html

 

 

Sri Lanka’da ölenlerin sayısı 290’a yükseldi

Sri Lanka’da Paskalya gününde kilise ve otellere düzenlenen terör saldırılarını 7 intihar eylemcisinin gerçekleştirdiği bildirildi. Öte yandan Sri Lanka polisi tarafından saldırılarda 290 kişinin hayatını kaybettiği, 500’den fazla kişinin yaralandığı açıklandı.

 

Londra’daki çevreci işgal eylemlerinde gözaltı sayısı bine ulaştı

İngiltere’de polis, başkent Londra’da iklim değişikliği karşıtı protestolarda gözaltına alınan kişi sayısının bine ulaştığını açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1358351/Londra_daki_cevreci_isgal_eylemlerinde_gozalti_sayisi_bine_ulasti.html

 

Ukrayna seçimi… Komedyenin zaferi ne anlama geliyor?

Ukrayna’da önceki gün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde ünlü komedyen Volodimir Zelenskiy, oyların yüzde 73’ten fazlasını alırken, rakibi Devlet Başkanı Petro Poroşenko yüzde 24.5’te kaldı. Poroşenko, resmi olmayan sonuçların açıklanmasıyla yenilgiyi kabul, rakibini tebrik etti. Görev değişiminin gelecek ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Seçimlerin her iki turuna da katılım çok yüksek değil

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1358335/Ukrayna_secimi…_Komedyenin_zaferi_ne_anlama_geliyor_.html

 

 

23 Nisan 2019

 

Kılıçdaroğlu, kendisine yapılan saldırıyı değerlendirdi: Sopa dağıttılar

Kendi korumalarının dışında diğer güvenlik güçlerinin olaylara müdahale etmediğini belirten Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Soylu için, “Onu İçişleri Bakanı olarak görmüyoruz. Biz gerekirse kendi güvenliğimizi kendimiz sağlayabiliriz” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358392/Kilicdaroglu__kendisine_yapilan_saldiriyi_degerlendirdi__Sopa_dagittilar.html

 

Genç İmam Hatipliler Derneği’nden Kılıçdaroğlu’na ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, “Orada bulunmamızın sebebi, birlik ve beraberlik mesajı verebilmekti” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1358512/Genc_imam_Hatipliler_Dernegi_nden_Kilicdaroglu_na_ziyaret.html

 

İlkokul müdüründen Kılıçdaroğlu’na yumruk atan saldırgana destek

İzmir’de bir İlkokul Müdürü Ayşe Çevik’in, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde saldıranlardan Osman Sarıgün ile ilgili destek paylaşımında bulunduğu ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358497/ilkokul_mudurunden_Kilicdaroglu_na_yumruk_atan_saldirgana_destek.html

 

Kılıçdaroğlu’na saldırıya BBP lideri Destici’den sert tepki: Türk’ün, Müslüman’ın…

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınadığını söyledi. Saldırıyı kabul etmediklerini belirten Destici, “Türk’ün, Müslüman’ın, Anadolu insanının töresinde cenazeye gelen birisine saldırı yoktur. Hele bu şehit cenazesi ise hiç yoktur. Şehit hepimizin şehididir” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358585/Kilicdaroglu_na_saldiriya_BBP_lideri_Destici_den_sert_tepki__Turk_un__Musluman_in….html

 

CHP, Kılıçdaroğlu’na saldırıyı Meclis gündemine taşıdı

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğramasını Meclis gündemine taşıdı. Saldırıyla ilgili Meclis araştırma önergesi verildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358810/CHP__Kilicdaroglu_na_saldiriyi_Meclis_gundemine_tasidi.html

 

Ünlü isimlerden flaş açıklama: Linç girişimini kınıyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde uğradığı saldırıya oyuncular, yazarlar, sanatçılar ve aydınlar tepki gösterdi. Çok sayıda isim ortak hazırlanan metne imza atarak linç girişimini kınadı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359956/Unlu_isimlerden_flas_aciklama__Linc_girisimini_kiniyoruz.html

 

Saldırının yaşandığı köyün muhtarı: Kılıçdaroğlu’na özür ziyaretinde bulunacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının yapıldığı Akkuzulu Köyü Muhtarı Halil Kökmen, “Köyümüzde yaşanan olaydan utanç duyuyoruz. Genel Başkan’a köyümüz adına bir özür ziyaretinde bulunacağız” dedi.

Muhtar Kökmen Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’e yaptığı açıklamada saldırıda bulunanlardan birisinin kendi köylüleri olduğunu dile getirerek “Çoğu bizim köylü değildi. Halk galeyana getirildi. Evden çıkarken Kılıçdaroğlu’na ben yardımcı oldum. Yoksa olay daha da büyüyecekti. Çubuk’tan, Akyurt’tan, Ankara’dan köye doğru yürüyüş başlamıştı” diye konuştu.

Evin sahibi Rahim Doruk ise cenaze namazı sonrası kalabalık bir grubun evine doğru geldiğini belirterek şunları söyledi: “Köyümüzde yaşanan olaydan utanç duyuyoruz. Genel Başkan’a köyümüz adına bir özür ziyaretinde bulunacağız Türk İslam âdetinde misafiri kapıdan kovmak olmaz. Biz doğru olanı yaptık. İnsanlar bilmese de rabbim biliyor.”

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359020/Saldirinin_yasandigi_koyun_muhtari__Kilicdaroglu_na_ozur_ziyaretinde_bulunacagiz.html

 

AKP’li Bostancı: Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye ittifakı’ dediği dönemde bu olayın yaşanması dikkate değerdir

TBMM’de gerçekleştirilen özel oturumda konuşan AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin geçmiş olsun dileklerinin ardından “Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye ittifakı ve kızgın demiri soğutmak’ sözleriyle siyasi iklimin normalleşmesine çağrıda bulunduğu bir siyasi atmosferde bu olayın yaşanması ayrıca dikkate değerdir.” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1359242/AKP_den_manidar_aciklama.html

 

Bir linç, Saray’dan iki farklı tavır!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en yakınında bulunan iki isimden gelen iki farklı açıklama “Saray’dan iki farklı tavır” yorumlarına neden oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişiminin ardından yaptığı açıklamada, geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz” dedi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun  yaptığı açıklamadaysa, “Şiddete herkesin mesafe koyması gerekiyor. Ancak şehit ailelerinden kızgın tepkiler geldiğinde ayağa kalkanlar terör örgütünün vahşi cinayetleri ve katliamları karşısında sessizliklerini koruyorlar. Milletimizin bu ikiyüzlülüğü teşhis ettiği kanaatindeyiz” ifadesi kullandı.. 

https://t24.com.tr/haber/bir-linc-saray-dan-iki-farkli-tavir,818003

 

Kılıçdaroğlu’ndan ‘başkanlık sistemi’ eleştirisi; “Türkiye İttifakı” mesajı mı?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de düzenlenen 23 Nisan özel oturumunda başkanlık sisteminin TBMM’nin yetkilerini kısıtladığını savunarak, Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1359224/Kilicdaroglu_ndan__baskanlik_sistemi__elestirisi.html

 

İçişleri Bakanı Soylu: CHP’lilerin şehit cenazelerinde protokole alınmamalarını tedbir olarak söylemiştim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na yönelik linç girişimiyle ilgili, “Yalan rüzgarıyla karşı karşıyayız adli soruşturma devam ediyor. Şu ana kadar yürütülen soruşturmalar kapsamında hiçbir provokasyon bulgusuna rastlamadım. Bana sorsalardı gitmemelerini tavsiye ederdim. ‘Aile bizim haberimiz yok’ diyor” dedi. Bakan Soylu, CHP’lilerin şehit cenazelerinde protokole  alınmamalarına yönelik söylemiyle ilgili de, “CHP’lilerin şehit cenazelerinde protokole alınmamalarını tedbir olarak söyledim. İki ay sonra şehit cenazelerine gidebilirler dedim çünkü tehdit kalkmıştı” yorumunda bulundu. https://t24.com.tr/haber/icisleri-bakani-soylu-chp-lilerin-sehit-cenazelerinde-protokole-alinmamalarini-tedbir-olarak-soylemistim,818030

Erdoğan Meclis’i böyle terk etti

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, 23 Nisan oturumunda konuşmaya başlayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı bakanlar salonu terk etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1359336/Erdogan_Meclis_i_boyle_terk_etti.html

 

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na saldırı için yeni açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kılıçdaroğlu’nu arayacak mısınız?” sorusuna, “Yorumumu yaptım, daha niye arayayım” diye yanıt verdi. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359262/Erdogan_dan_Kilicdaroglu_na_saldiri_icin_yeni_aciklama.html

 

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yanıt

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kılıçdaroğlu’nu arayacak mısınız?” sorusuna, “Yorumumu yaptım, daha niye arayayım” diye yanıt vermişti. Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a yanıt gecikmedi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın telefon etmesi gibi bir beklentim yok” diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1359432/Kilicdaroglu_ndan_Erdogan_a_yanit.html

 

Kılıçdaroğlu, “Aileyle, muhtarla görüşüldü. Kiminle görüşülecek, herkesle görüşüldü”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, şehit cenazesi için Ankara Çubuk’a giderken herkesle görüşüldüğünü belirterek, “Aileyle, muhtarla görüşüldü. Kiminle görüşülecek, herkesle görüşüldü” dedi. Kılıçdaroğlu, kendisini aramayan Cumhurbaşkanı Erdoğan için de “Erdoğan’ın telefon etmesi gibi bir beklentim yok” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359398/Kilicdaroglu___Aileyle__muhtarla_gorusuldu._Kiminle_gorusulecek__herkesle_gorusuldu_.html

Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün serbest bırakıldı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran grup içinde yer alan ve yumruk atan Osman Sarıgün, mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359884/Kemal_Kilicdaroglu_na_saldiran_Osman_Sarigun_serbest_birakildi.html

 

 

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

Yüksek Seçim Kurulu, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğine karar verdi. YSK’nin kararına göre AKP’nin itiraz ettiği memur olmayan sandık kurulu üyeleri ve 41 bin 132 seçmen araştırılacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1359261/YSK_kararini_verdi__KHK_liler_oy_kullanabilir.html

 

YSK’nin kararı ne anlama geliyor?

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, YSK’nin KHK’liler ve kısıtlı seçmenler hakkındaki kararını değerlendirdi. YSK’nin iktidara karşı dik duramadığını belirten Seymen, “Ortada sonucu etkileyecek bir durum söz konusu değil. Ekrem İmamoğlu’na hayırlı olsun demek lazım bu saatten sonra” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359692/YSK_nin_karari_ne_anlama_geliyor_.html

AKP’nin ısrarı sürüyor: Seçimler yenilenmeli

AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, AKP’nin İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itirazlarını görüşen Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ara kararına ilişkin, “KHK ile ilgili itirazımızla ilgili konu, ek bir beyan dilekçesiydi, bununla ilgili ara kararını oluşturdu. Kurul, bundan sonra esas ana itiraz konularımıza odaklanacaktır.” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1359618/AKP_nin_israri_suruyor__Secimler_yenilenmeli.html

 

Erdoğan’dan kabine değişikliği sorusuna yanıt ve Türkiye İttifakı yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine değişikliği iddiasıyla ilgili olarak, “Birileri istedi diye yaparsak istikrar kalmaz” dedi.

Erdoğan, “ABD Başkanı ile bugünlerde görüşmemiz olabilir” dedi.

Erdoğan ayrıca, “Türkiye İttifakı, Cumhur İttifakı’nın farklı bir versiyonudur. Biz şu anda 82 milyonu ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ olarak topluyoruz. Kastımız da budur.” ifadelerini de kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1359797/Erdogan_dan_kabine_degisikligi_sorusuna_yanit.html

Van Belediyesi’nin borcu dudak uçuklattı

Van Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıklayan HDP’li Bedia Özgökçe Ertan, “Büyükşehir belediyesinin mevcut borç durumu 1 buçuk milyar TL’nin üzerindedir” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1359900/Van_Belediyesi_nin__borcu_dudak_ucuklatti.html

 

Kars’ta protokol krizi: Tugay komutanı tokalaşmadı

23 Nisan töreninde Tuğgeneral Nuhut, HDP’li eş başkanların elini sıkmadı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1359771/Kars_ta_protokol_krizi__Tugay_komutani_tokalasmadi.html

 

Tunç Soyer, 23 Nisan kutlamalarına bisikletle gitti

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına bisikletle gitti. Konak’ta bulunan belediye binasından Cumhuriyet Meydanı’na bisikletiyle giden Soyer’i görenler, cep telefonları ile bu anları kayda aldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1358768/Tunc_Soyer__23_Nisan_kutlamalarina_bisikletle_gitti.html

 

Ekrem İmamoğlu Guardian’a konuştu: Herhangi bir baskı hissetmiyorum

İngiliz Guardian gazetesine konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, herhangi bir baskı hissetmediğini söyledi. İmamoğlu, “Bu kentte 16 milyon insan benim onlara hizmet etmemi ve seçildiğim görevi yerine getirmemi bekliyor” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1358483/Ekrem_imamoglu_Guardian_a_konustu__Herhangi_bir_baski_hissetmiyorum.html

Eski istihbarat daire başkanına gözaltı

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘örgüte yardım’ suçlarından gözaltına alındı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358614/Eski_istihbarat_daire_baskanina_gozalti.html

 

AKP’li Salim Çivitçioğlu FETÖ şüphelisi çıktı

AKP Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu’nun “FETÖ şüphelisi” ve “FETÖ itirafçısı” olduğu ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1358984/AKP_li_Salim_Civitcioglu_FETO_suphelisi_cikti.html

 

Çukurca’da taciz ateşi: 2 asker yaralı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’lilerin açtığı taciz ateşinde 2 asker yaralandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359295/Cukurca_da_taciz_atesi__2_asker_yarali.html

 

Savunma Bakanı Akar: F-35 konusunda B planımız var

Akar, “F-35 konusunda tabi ki B planımız var. Kısa orta uzun vadeli planlarımız var. Süreçte henüz kilitlenme yok” şeklinde konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1359795/Savunma_Bakani_Akar__F-35_konusunda_B_planimiz_var.html

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD askerlerinin geri çekilmesi, güvenli bölge konularında net bir şey yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alacağımız S-400’ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek. S-400 bitmiş bir anlaşma üçüncü ülkenin dahil olduğu herhangi bir ara formül yok” dedi. Suriye’deki duruma ilişkin de açıklama yapan Çavuşoğlu, ABD askerlerinin geri çekilmesi ve güvenli bölge konularında net bir şey olmadığını belirterek, ‘Onları eleştirmek için söylemiyorum ama henüz belirli bir kararları, stratejileri yok’ ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359798/Disisleri_Bakani_Cavusoglu__ABD_askerlerinin_geri_cekilmesi__guvenli_bolge_konularinda_net_bir_sey_yok.html

 

Sri Lanka saldırıları: Ölü sayısı 310’a yükseldi, OHAL yürürlüğe girdi

Pazar günü bazı kiliselerde ve otellerde düzenlenen intihar saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 310’a yükseldi. Hayatını kaybedenler için yerel saatle 08:30’da 3 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, ülkede ilan edilen olağanüstü hal de bugün yürürlüğe girdi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1358495/Sri_Lanka_saldirilari__Olu_sayisi_310_a_yukseldi__OHAL_yururluge_girdi.html

 

ABD ‘Ortadoğu Barış Planı’nı ramazandan sonra açıklayacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve kıdemli danışmanı Jared Kushner, Amerika’nın uzun süredir beklenen Ortadoğu barış planını ramazandan sonra açıklayacağını bildirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1359846/ABD__Ortadogu_Baris_Plani_ni_ramazandan_sonra_aciklayacak.html

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ABD’ye petrol tepkisi: O kadar kolay değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Didier Reynders ile görüştü. Görüşme sonrası konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin, 2 Mayıs’a kadar İran petrolü üzerindeki yaptırımlar konusunda Türkiye’ye tanınan muafiyetin kaldırılması kararına ilişkin, “Bu tüm ülkeleri gerçekten etkileyecek. Bu, o kadar kolay bir şey değil.” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359642/Disisleri_Bakani_Cavusoglu_ndan_ABD_ye_petrol_tepkisi__O_kadar_kolay_degil.html

 

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Kılıçdaroğlu açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evi yakmaya çalışanlara ‘Değerli arkadaşlarım, mesajlarınızı verdiniz’ diye seslenen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamada bulundu. Akar, ”Amacımız Kılıçdaroğlu’nun sağ salim ayrılmasını sağlamaktı” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359569/Milli_Savunma_Bakani_Akar_dan_Kilicdaroglu_aciklamasi.html

 

Çubuk Kaymakamlığı’ndan Kılıçdaroğlu’na saldırı ile ilgili açıklama

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin Çubuk Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “İlçemizdeki şehidimizin cenaze töreninde yaşanan olaylarla ilgili olarak, yaşanan bilgi kirliliği konusunda Kaymakamlığımızın adının geçmesi üzerine açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Cenaze töreninin olduğu alanda Sayın Milli Savunma Bakanımızı beklerken, Sayın CHP Genel Başkanı da gelmiş ve o anda spontane olarak karşılanmıştır. Özel olarak bilgi dahilinde planlı bir karşılama olmadığı gibi gelişinden, gelişi anında bilgimiz olmuştur. Şehit ailemizle de önceden olduğu gibi tekrarda taziye çadırında yaptığımız görüşmede Sayın CHP Genel Başkanının gelişinden kesinlikle bilgilerinin olmadıklarını ve artık şehidimize dua etmek istediklerini iletmişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359733/Cubuk_Kaymakamligi_ndan_Kilicdaroglu_na_saldiri_ile_ilgili_aciklama.html

 

Plastik atıkların yeni adresi Türkiye

Greenpeace Doğu Asya’nın yayımladığı yeni rapora göre, Çin’in 2018’deki plastik ithalat yasağının ardından plastik atıklar en çok Malezya, Vietnam ve Tayland’a gönderildi. Ancak bu ülkelerin hızlı bir şekilde ithalat kısıtlamaları getirmesinin ardından ihracat Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye kaydı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/1358904/Plastik_atiklarin_yeni_adresi_Turkiye.html

 

Oyuncu Deniz Çakır’a hapis talebi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Çakır’ın Beşiktaş’taki bir kafede bulunan bazı kadın müşterilere söylediği iddia edilen sözlerle, “halkın bir kesimini alenen aşağılama” suçlamasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1359730/Oyuncu_Deniz_Cakir_a_hapis_talebi.html

 

Sri Lanka saldırılarının sorumlusu olduğu söylenen Ulusal Tevhid Cemaati kimdir?

Sri Lanka’da Pazar günü Paskalya kutlamaları sırasında otel ve kiliselere düzenlenen, en az 310 kişi yaşamını yitirdiği, 500’den fazla kişi de yaralandığı 8 bombalı saldırının sorumlusu olduğu söylenen Ulusal Tevhid Cemaati (UTC) henüz saldırıları üstlenmedi. Ancak çeşitli vesilelerle gazetecilere konuşan Sri Lankalı yetkililer, dolaylı yollardan UTC’yi suçluyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1358987/Sri_Lanka_saldirilarinin_sorumlusu_oldugu_soylenen_Ulusal_Tevhid_Cemaati_kimdir_.html

 

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka’da dün 3 kilise, 3 otel ve 2 farklı bölgede meydana gelen toplam 8 patlamada ölü sayısı 310’a yükseldi. Patlamalarda 480 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Reuters’ın aktardığına göre saldırıları IŞİD üstlendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1359125/310_kisinin_olduruldugu_saldiriyi_ustlenen_orgut_belli_oldu.html

 

24 Nisan 2019

TFF ve Ziraat Bankası’nın kulüpleri kurtarma projesi rafa kaldırıldı.

TFF’nin önceki başkanı Yıldırım Demirören tarafından, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın himayelerinde gerçekleşecek asrın futbol adımı” diye duyurulan Süper Lig kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin proje ‘lafta’ kaldı. TFF ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) arasındaki protokolle, kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin proje aralık ayının son haftası açıklanmış, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde ‘tarihi’ bir toplantı düzenlenmiş, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Süper Lig kulüp başkanları ile kulüplerin mali sorumlularına projeyi anlatmıştı. Ekonomik kriz içindeki kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması ve vadelendirilmesinin konuşulduğu toplantıda, kulüplere 31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir gider bilançolarını hazırlamaları için süre verilmişti. Ne var ki, bu projenin içinin boş olduğu ortaya çıkınca hiçbir kulüp, borç yapılandırması için TFF-Ziraat Bankası’na evrak teslim etmedi.

 

Otobüs duraklarında ‘satılık böbrek’ ilanı

İstanbul Sultangazi’de bir kişi otobüs duraklarına satılık böbrek ilan yapıştırdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1360470/iste_krizin_fotografi__Otobus_duraklarinda__satilik_bobrek__ilani.html

Saldırganın elini öptüler! Aynı zihniyet

Ankara Çubuk’taki şehitcenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan ve serbest bırakılan Osman Sarıgün elleri öpülerek karşılandı. Bu hareket ise Gazeteci Hırant Dink’i öldüren Ogün Samast’ın gözaltı işlemleri sırasında çekilen görüntülerini ve gazeteci Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın cezaevinden çıkışını hatırlattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’da Osman Sarıgün ile hatıra fotoğrafı çektirenlere sert tepki gösterdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1360380/Saldirganin_elini_optuler__Ayni_zihniyet.html

 

CHP’den Dışişleri’ne kritik soru: YPG ile Türkiye arasında doğrudan görüşmeler hangi tarihte başladı?

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, ABD Savunma Bakanı Summers’ın açıklamasını işaret ederek, “YPG ile Türkiye arasında doğrudan görüşmeler hangi tarihte başlamıştır? Günümüze kadar toplam kaç görüşme yapılmıştır?” diye sordu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1360903/Disisleri_ne_kritik_soru__YPG_ile_Turkiye_arasinda_dogrudan_gorusmeler_hangi_tarihte_basladi_.html

 

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’ndan yeni ittifak önerisi

İktidarın dilinin mutlaka değişmesi gerektiğini belirten Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün siyasi partilerin liderleri ile görüşmesi gerektiğini söyledi. Karamollaoğlu, Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ önerisinin ardından yeni bir ittifak da önerdi: “Milli İttifak.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1360994/Saadet_Partisi_lideri_Temel_Karamollaoglu_ndan_yeni_ittifak_onerisi.html

 

İYİ Parti’den Süleyman Soylu’ya uyarı

İYİ Parti Başkanlık Divanı toplantısı sonrası basın açıklaması düzenleyen İYİ Parti Sözcüsü Cihan Paçacı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu işaret ederek, “Başından beri uyarıyoruz. Milleti ayrıştırarak terörle mücadele edilemez. Sayın Bakan, nefret dilinden derhal uzaklaşmalıdır” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1361050/iYi_Parti_den_Suleyman_Soylu_ya_uyari.html

 

Uyuşturucu ile mücadele komisyonuna AKP oylarıyla ret

AKP’nin çoğunlukta olduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis’nde ‘Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ kurulması reddedildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1361051/Uyusturucu_ile_mucadele_komisyonuna_AKP_oylariyla_ret.html

 

Ekrem İmamoğlu istismar skandalının yaşandığı mahallede

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde cinsel istismara uğrayan çocuğun ailesini ziyaret etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1361677/Ekrem_imamoglu_istismar_skandalinin_yasandigi_mahallede.html

 

 

YSK, MHP itirazını kabul etti: Yeni Maltepe kararı

YSK, MHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimi hakkında yaptığı olağanüstü itirazda ara karar verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1361248/YSK__MHP_itirazini_kabul_etti__Yeni_Maltepe_karari.html

 

AKP’nin kanıt sunmadan yaptığı itirazlarını kabul eden YSK, ‘ilk derece mahkemesi’ gibi davranmakla suçlanıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AKP’nin İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin verdiği ara kararında AKP’nin kısıtlı seçmenlerle ilgili 8 iddiasını araştırılmasına hükmetti. YSK söz konusu araştırmaları yapmak üzere İstanbul İlçe Seçim Kurullarına 5 güne süre verdi. Seçim Kurulları 5 gün içinde Kurul halinde toplanarak, YSK’nın hüküm altına aldığı araştırmaları yapacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1361600/AKP_nin_kanit_sunmadan_yaptigi_itirazlarini_kabul_eden_YSK___ilk_derece_mahkemesi__gibi_davranmakla_suclaniyor.html

Demirtaş: Öcalan’ın devreye girmesi lazım ki barış için mesafe kat edilsin

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, savunmasında sorunların diyalog ile çözülmesi gerektiğini belirterek, İmralı’yı işaret etti. Demirtaş, “O gün söylemişim. Aynı düşüncedeyim; Öcalan’ın devreye girmesi lazım ki barış için mesafe kat edilebilsin” dedi.

http://mezopotamyaajansi16.com/tum-haberler/content/view/55395

Kadir İnanır’dan Diyarbakırlılara: Geleceğinizi şansa bağlamayın

“Kapı” filminin söyleşisine katılan Kadir İnanır’ı karşılayan Barış Anneleri, açlık grevcilerinin sesi olmasını talep etti. Kente ilk kez 1971 yılında geldiğini belirten İnanır ise dinleyicilere “Geleceğinizi şansa bağlamayın” dedi. 

http://mezopotamyaajansi16.com/KULTUR-SANAT/content/view/55332

 

Bingöl’de 23 bölgedeki yasağa 15 gün uzatma

Bingöl’de Bingöl merkez ve 7 ilçedeki 23 alanda 11 Şubat’ta ilan edilen “Özel Güvenlik Bölgesi” uygulamasının süresi 15 gün uzatıldı.

http://mezopotamyaajansi16.com/tum-haberler/content/view/55359

 

Küçükçekmece’deki cinsel istismar protesto edildi

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğramasını protesto eden yüzlerce kişi, saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunarak yargılanmasını istedi. HDP ve İstanbul Kadın Meclisleri de olayın takipçisi olacağını belirtti.

 http://mezopotamyaajansi16.com/tum-haberler/content/view/55388 …

 

Annelerin Diyarbakır D Tipi Cezaevi önündeki açıklamasına engel

Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde polislerin açıklama yapmalarına engel olduğu tutuklu yakınları, oturma eylemine geçti. Polislerce çembere alınan anneler, zorla belediye otobüsüne bindirilerek cezaevi önünden uzaklaştırıldı. 

http://mezopotamyaajansi16.com/tum-haberler/content/view/55364

 

Fitch: Siyasi belirsizlik arttı

Kredi derecelendirme kuruşu Fitch Ratings’in bağlı olduğu Fitch Group’a ait Fitch Solutions, yayımladığı güncel bir raporda Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu’nda faizle ilgili alabileceği kararları yorumladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1361637/Fitch__Siyasi_belirsizlik_artti.html

 

ÇHD’lilerin gerekçeli kararında Soma’da avukatlık yapmak suç olarak gösterildi

Soma davasının avukatlığını yapan ve 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ÇHD Genel Başkanı avukat Kozağaçlı ve 18 avukat hakkında gerekçeli karar yazıldı. Berkin Elvan, Dilek Doğan, Hasan Ferit Gedik, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça davaları da suçlama konusu yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1361626/CHD_lilerin_gerekceli_kararinda_Soma_da_avukatlik_yapmak_suc_olarak_gosterildi.html

 

ABD Bakanı Trump yine “Meds Yeghern” dedi

ABD Başkanı Donald Trump 1915 Olayları’yla ilgili bu yıl yine “Büyük Felaket” anlamını gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1361089/ABD_Bakani_Trump_yine__Meds_Yeghern__dedi.html

 

Erdoğan’dan Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili’ne mektup

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’a mektup gönderdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1360981/Erdogan_dan_Turkiye_Ermenileri_Patrik_Genel_Vekili_ne_mektup.html

Rusya S-400 için tarih verdi

Rusya’nın devlet savuma sanayi şirketi Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, S-400’lerin teslimatının Temmuz’da başlayacağını duyurarak, talep edilmesi dâhilinde F-35’lerin yerine tedarik edilecek alternatif savaş uçaklarını konuşmaya hazır olduklarını belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1361519/Rusya_S-400_icin_tarih_verdi.html

 

‘Türkiye, SDG ile görüşüyor’ iddiası

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Charles Summers’ın, ağırlığını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye arasında görüşmelerin devam ettiği şeklindeki açıklaması Meclis gündemine taşındı. CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, iddiayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sorarken, soru önergesinde şu soruları sordu:

https://www.istanbulgercegi.com/turkiye-sdg-ile-gorusuyor-iddiasi_195265.html

 

WikiZero kapanıyor! İşte Wikipedia’ya erişmek için yeni alternatifler

Türkiye’de 29 Nisan 2017 tarihinde erişime kapatılan Wikipedia’ya erişim, WikiZero üzerinden yapılıyordu. Wikipedia’ya erişmek için alternatifi olarak kullanılan WikiZero’nun kapatılacağı duyuruldu. Wikizero tarafından yapılan duyuruda, Wikipedia’ya erişim için yeni alan adları sunuldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim_ve_teknoloji/1361366/WikiZero_kapaniyor__iste_Wikipedia_ya_erismek_icin_yeni_alternatifler.html

 

25 Nisan 2019

 

CHP’nin oluşturduğu araştırma heyeti, linç girişimine ilişkin yeni verileri ortaya koydu

CHP’li araştırma grubu, linç girişimiyle ilgili önemli bulgulara ulaştı. Saldırı için önceden hazırlık yapıldığı ve köy dışından 15 kişinin kalabalığı kışkırttığı belirlendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1361568/CHP_nin_olusturdugu_arastirma_heyeti__linc_girisimine_iliskin_yeni_verileri_ortaya_koydu.html

 

Otomotiv devi 2 vardiyaya düşüyor

Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş; 28 Nisan’dan itibaren üretimde 2 vardiyaya dönüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1361831/Otomotiv_devi_2_vardiyaya_dusuyor.html

 

Türk Lirası için korkutan senaryo

TD Securites Stratejisti Cristian Maggio, Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından dolar Türk Lirası için karamsar tablo çıkardı: “USD/TL’nin ikinci çeyrek sonunda 7,90’a, 3. çeyrek sonunda 8,90’a çıkacağını öngörüyoruz.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1362865/Turk_Lirasi_icin_korkutan_senaryo.html

 

‘Sistemin alametifarikası Cumhurbaşkanlığı kararnameleri’

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, “Yeni sistemin en önemli kurumu, tabir yerindeyse ‘alametifarikası’ Cumhurbaşkanlığı kararnameleridir” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362754/_Sistemin_alametifarikasi_Cumhurbaskanligi_kararnameleri_.html

 

Balıkesir’de bir öğretmen, 9 ve 11 yaşlarındaki 2 öğrenciye cinsel istismardan tutuklandı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bir öğretmen, 2 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363427/Balikesir_de_bir_ogretmen__9_ve_11_yaslarindaki_2_ogrenciye_cinsel_istismardan_tutuklandi.html

 

Demirtaş’ın yargılandığı davada ara karar

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması ikinci gününde görülmeye devam etti. Ara kararını açıklayan mahkeme Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1363338/Demirtas_in_yargilandigi_davada_ara_karar.html

 

CHP YSK Temsilcisi Yakupoğlu: AK Parti 16 Nisan’da ‘Sandık kurullarının kusuru seçmene mal edilemez’ demişti

CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, AKP’nin İstanbul ile ilgili olağanüstü itirazını ve YSK’nin verdiği ara kararları değerlendirdi. 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliği referandumunda mühürsüz oyların kabul edildiğini hatırlatan CHP YSK Temsilcisi Yakupoğlu, ”O zaman AK Parti ‘Sandık kurullarının kusurunu seçmene mal edemezsiniz. Seçme hakkı kutsaldır.’ demişti. Aynı AK Parti bu kez ‘İlçe seçim kurulunun hatasının faturası seçmene kesilsin.’ diyor” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1363374/CHP_YSK_Temsilcisi_Yakupoglu__AK_Parti_16_Nisan_da__Sandik_kurullarinin_kusuru_secmene_mal_edilemez__demisti.html

 

Bakan Akar’dan yeni askerlik sistemi açıklaması: Kimsenin önü tıkanmıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin açıklamada bulundu. Hulusi Akar, “Hiçbir zaman hiç kimsenin önü tıkanmıyor. Er olarak başlayacak genç arkadaşlarımız, uzman olacak, kriterleri yerine getirdiği zaman astsubay olacak diğer kriterleri yerine getirince subay olacak sonrasında general olacak” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363351/Bakan_Akar_dan_yeni_askerlik_sistemi_aciklamasi__Kimsenin_onu_tikanmiyor.html

 

Soma protestosuna polis müdahalesi: Gözaltılar var

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyesi bir grup, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda, Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 15 yıl hapis cezasına hükümlü Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı tahliye edilmesini protesto etmek istedi. Polis, eylemin, Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirilmesi için yaptığı uyarı dikkate alınmayınca, basın açıklamasına izin vermedi. Müdahale sırasında gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363317/Soma_protestosuna_polis_mudahalesi__Gozaltilar_var.html

 

İran Savunma Bakanı: ABD’nin baskısına yanıt olarak Hürmüz Boğazı’nın kapatılabiliriz

İran Savunma Bakanı Hatami, ABD yaptırımları yüzünden İran’ın petrol ihracatının tamamen durması halinde aynı güçte yanıt vereceklerini belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1363329/iran_Savunma_Bakani__ABD_nin_baskisina_yanit_olarak_Hurmuz_Bogazi_nin_kapatilabiliriz.html

 

Marmaris’te işletmecilerden çocuk istismarına afişli tepki

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Barlar Sokağı’nın işletmecileri, çocuk istismarlarıyla ilgili farkındalık yaratmak için işletmelerinin giriş duvarlarına ‘Çocuk susar sen susma, istismara sessiz kalma’ yazılı afiş astı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363302/Marmaris_te_isletmecilerden_cocuk_istismarina_afisli_tepki.html

 

Eskişehirli kadınlar: Artık canımıza tak etti

Eskişehir’de kadınlar Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun (EDKP) çağrısıyla sokağpa çıkarak, İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir çocuğun maruz kaldığı istismarı protesto etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363292/Eskisehirli_kadinlar__Artik_canimiza_tak_etti.html

 

Akşener, cinsel istismara uğrayan 5 yaşındaki kızın evini ziyaret etti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Küçükçekmece’de cinsel istismara uğrayan 5 yaşındaki kız çocuğunun evine ziyarette bulundu. Aileye geçmiş olsun dileklerinde bulunan Akşener, küçük kızın durumunun iyi olduğu yönünde bilgi aldıklarını açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1362715/Aksener__cinsel_istismara_ugrayan_5_yasindaki_kizin_evini_ziyaret_etti.html

 

CHP’li kadınlardan Küçükçekmece’deki cinsel istismar olayına sert tepki

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara uğramasına sert tepki gösterdi. Ağırman, yaptığı açıklamada “İktidarın kullandığı şiddet dili, evlilik yaşının küçültülmesi ve sürekli ısıtılarak toplumda tartıştırılan cinsel istismar af yasa tasarısı âdeta tecavüzcüleri cesaretlendirdi” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362661/CHP_li_kadinlardan_Kucukcekmece_deki_cinsel_istismar_olayina_sert_tepki.html

 

Küçükçekmece’deki istismar zanlısı suçunu itiraf etti!

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda olayıyla ilgili gözaltına alınan 9 kişiden 6’sı sınır dışı edilmek üzere göç idaresine gönderilirken 2 Türk’ün ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. İstismar skandalının zanlısı Pakistan uyruklu 19 yaşındaki zanlı M.V. suçunu itiraf etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362376/Kucukcekmece_deki_istismar_zanlisi_sucunu_itiraf_etti_.html

 

Küçükçekmece’de cinsel istismara uğrayan 5 yaşındaki kız çocuğu hakkında yeni gelişme

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde cinsel istismara uğrayan ve sonrasında hastaneye kaldırılan 5 yaşındaki kız çocuğu taburcu edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362133/Kucukcekmece_de_cinsel_istismara_ugrayan_5_yasindaki_kiz_cocugu_hakkinda_yeni_gelisme.html

 

 

Kozmik Oda savcısı Bilgili’ye FETÖ’den hapis

Kozmik Oda’yı aratan eski savcı Bilgili’ye, FETÖ üyeliği, devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçlarından 17 yıl 1 ay hapis cezası verildi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362565/Kozmik_Oda_savcisi_Bilgili_ye_FETO_den_hapis.html

 

 

 

Elazığ’da AKP-MHP krizi: Başkanın mazbatası geri alınacak

Yüksek Seçim Kurulu, Elazığ’ın Palu ilçesinde seçimleri kazanıp mazbatasını alarak başkanlık koltuğuna oturan Efrayim Ünalan’ın mazbatasının alınmasına karar verdiği öğrenildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1363246/Elazig_da_AKP-MHP_krizi__Baskanin_mazbatasi_geri_alinacak.html

 

Cumhuriyet çalışanları yeniden cezaevine girdi

Gazetemizin eski yönetici ve çalışanlarının yargılandığı davada Önder Çelik, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Güray Öz ve Emre İper dün Kandıra Cezaevi’ne gönderildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363171/Cumhuriyet_calisanlari_yeniden_cezaevine_girdi.html

 

İBB: Veri kopyalama durduruldu

İBB, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalamayı durdurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363101/iBB__Veri_kopyalama_durduruldu.html

 

Gallup’un Olumlu Deneyim Endeksi’nde Türkiye sondan 4’üncü oldu

ABD merkezli Gallup araştırma şirketinin yaptığı, 2019 yılı Küresel Memnuniyet Araştırması’nda, Afganistan vatandaşları ‘en az olumlu deneyim yaşayan’ ülke oldu. Türkiye ise ‘Olumlu Deneyim Endeksi’ listesinde 50 puanla sondan dördüncü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yasam/1362955/Gallup_un_Olumlu_Deneyim_Endeksi_nde_Turkiye_sondan_4_uncu_oldu.html

 

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu. Açıklamada sıkı para politikasının enflasyonda önemli iyileşme sağlanana kadar süreceği belirtildi ancak ‘ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaştırma yapılabilir’ ifadesi metinden çıkarıldı. TCMB’nin kararı sonrası güne 5.88 seviyesinde başlayan dolar 5.98’e kadar yükseldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1362558/Merkez_Bankasi_faiz_kararini_acikladi.html

 

9 milyar lira yatırımla 48 yeni cezaevi geliyor

Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılına kadar yapılması planlanan 48 cezaevinin toplam büyüklüğü 6 milyon metrekare olacak. Maliyeti ise 9 milyar lirayı aşacak olan cezaevlerinin tamamlanmasıyla toplam kapasitenin 500 bine ulaşması bekleniyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362457/9_milyar_lira_yatirimla_48_yeni_cezaevi_geliyor.html

 

 

CHP’den Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yarın Ankara Adliyesi’nde saat 11.00’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrike ettiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1362942/CHP_den_Suleyman_Soylu_hakkinda_suc_duyurusu.html

 

Kılıçdaroğlu’na saldıran Sarıgün’e dün ‘kahraman’ demişti, bugün paylaşımını sildi

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na saldırıp yumruk atan Osman Sarıgün’ü evinde ziyaret edip elini öperken fotoğraf paylaşan ve yayınladığı videoda Sarıgün’ü “Türkiye’nin kahramanı” olarak lanse eden AKP’li belediye başkan aday adayı Önder Gökçeye o paylaşımlarını sildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362246/Kilicdaroglu_na_saldiran_Sarigun_e_dun__kahraman__demisti__bugun_paylasimini_sildi.html

 

TÜSİAD’tan Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyareti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) heyetini kabul etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362194/TUSiAD_tan_Kilicdaroglu_na_gecmis_olsun_ziyareti.html

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, AYM töreninde tokalaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu AYM’nin kuruluş yıl dönümü töreninde tokalaştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1362053/Cumhurbaskani_Erdogan_ve_CHP_lideri_Kilicdaroglu__AYM_toreninde_tokalasti.html

 

1 Mayıs’ta Taksim yine yasak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı için yapılan başvuru İstanbul Valiliği tarafından reddedildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362043/1_Mayis_ta_Taksim_yine_yasak.html

 

 

İmamoğlu’nun öğrenci akbili vaadi 17 yıl sonra AKP’yi harekete geçirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin bugün 3. oturumunu sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleşiyor. Oturuma İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlık ediyor. AKP Grubu adına söz alan Ahmet Hamdi Gürbüz, İmamoğlu’nun öğrenci akbilinin aylık fiyatını 50 TL’ye düşürme vaadini hatırlatarak yeni bir öneride bulundu. İmamoğlu bu öneriyi nüktedan bulduğunu açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362917/imamoglu_nun_ogrenci_akbili_vaadi_17_yil_sonra_AKP_yi_harekete_gecirdi.html

 

Tunç Soyer, ilk 100 gün projelerinden birini hayata geçiriyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk 100 gün projelerinden biri olan “Baykuş Seferleri” hayata geçiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı halk ulaşım seferberliğinin birinci adımı olan Baykuş uygulamasıyla otobüslere ek olarak vapur, tramvay ve metroda da gece toplu ulaşım imkanı başlıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362280/Tunc_Soyer__ilk_100_gun_projelerinden_birini_hayata_geciriyor.html

 

 

Irak’ın kuzeyine hava harekâtı

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyi Gara bölgesine hava harekâtı düzenledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1362294/Irak_in_kuzeyine_hava_harek_ti.html

 

 

 

Sri Lanka Savunma Bakanı istifa etti

Reuters, Sri Lanka Savunma Bakanı’nın istifa ettiğini duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1362874/Sri_Lanka_Savunma_Bakani_istifa_etti.html

 

Sudan’da sivil yönetim için ‘bir milyon kişilik’ protesto

Sudan’da protestocular, iktidardaki askeri konseyin üç üyesinin istifasının ardından, konsey üzerindeki baskıyı artırmak adına düzenledikleri “bir milyon kişilik” yürüyüş için toplanmaya başladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1362866/Sudan_da_sivil_yonetim_icin__bir_milyon_kisilik__protesto.html

 

 

Washington Post: Trump yönetimi Yemen’deki Suudi katliamlarının suç ortağıdır

Washington Post gazetesi yayın kurulu, Suudi Arabistan’ın Yemen’de neden olduğu ölümlerde Trump yönetiminin de payının olduğunu savunan bir başyazı yayımladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1361855/Washington_Post__Trump_yonetimi_Yemen_deki_Suudi_katliamlarinin_suc_ortagidir.html

 

Sri Lanka’nın Pugoda kentinde patlama

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’nun doğusunda bulunan Pugoda kentinde bir patlama meydana geldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1361856/Sri_Lanka_nin_Pugoda_kentinde_patlama.html

 

Suriye konulu 12. garantörler toplantısı başladı

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Suriye konulu 12. toplantı garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında ikili ve üçlü formattaki teknik görüşmelerle başladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1361851/Suriye_konulu_12._garantorler_toplantisi_basladi.html

 

26 Nisan 2019

 

ODTÜ’de rektör protestosuyla ‘devrim yürüyüşü’

ODTÜ öğrencileri, Bahar Şenlikleri kapsamında Devrim Stadyumu’na yürüyüş gerçekleştirdi. ODTÜ Bahar Şenlikleri, bu akşam yapılacak konserlerle sona erecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364965/ODTU_de_rektor_protestosuyla__devrim_yuruyusu_.html

 

Türkiye ve Rusya’dan 12. Astana garantörler görüşmesine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Suriye konulu yüksek düzeyli Astana toplantısıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Toplantıda ağırlıklı olarak sahada yaşanan gelişmeler ve Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalar ele alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Lavrentiyev:

Türkiye ve ılımlı muhaliflerle İdlib’teki teröristleri imha etmekle ilgili çalışmaları başaramadıklarını söyledi

ABD’nin İsrail’in Golan Tepeleri üzerinde işgalini tanıma kararını kınadıklarını hatırlattı

Fırat’ın doğrusunda ABD yönetiminin kararının tutarsız olduğuna dikkati çekerek, bu bölgede sadece Kürtlerle değil, Araplarla Suriye yönetimi arasında yapıcı diyalog kurulmasını desteklediklerini söyledi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364952/Turkiye_ve_Rusya_dan_Astana_gorusmesine_iliskin_aciklama.html

 

Sri Lanka’nın Kalmunei şehrinde 3 yeni patlama meydana geldi

Sri Lanka’da kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırıların ardından, ülkenin doğusunda Kalmunay şehrinde 3 patlamanın meydana geldiği bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1364975/Sri_Lanka_nin_Kalmunei_sehrinde_3_yeni_patlama_meydana_geldi.html

 

Federe Kürdistan’dan gelen kadınlar Leyla Güven’i ziyaret etti

Federe Kürdistan Bölgesi’nden gelen 11 kadından oluşan heyet, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla 170 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’i ziyaret etti. Ziyarete, HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Batman Milletvekili Feleknas Uca ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri de eşlik etti. Kadınlar, Leyla Güven’e, üzerinde Güven’in resmi olan plaket hediye etti. 

http://mezopotamyaajansi16.com/KADIN/content/view/55581

 

 

Temelli’den ‘demokrasi ittifakı’ çağrısı 
Buldan: Tecridi hep birlikte kaldıracağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık’ı ziyaret etti. Ziyaret için belediyeye gelen HDP Eş Genel Başkanları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP Diyarbakır milletvekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan ve çok sayıda yurttaş tarafından karşılandı. Karşılama sırasında alkış çalıp, zılgıt çeken yurttaşlar “Bijî berxwedana zindanan/Yaşasın zindan direnişleri” sloganı attı.

http://mezopotamyaajansi16.com/tum-haberler/content/view/55601

 

İYİ Parti’den “Cezayir Soykırımı Anma Günü” teklifi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Fransa’nın, Cezayir halkına yönelik insanlık ve vicdan dışı eylemlerinin soykırım olarak tanınması ve 8 Mayıs’ın, “Cezayir Soykırımı Anma Günü” olarak kabul edilmesini öngören kanun teklifi hazırladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364827/iYi_Parti_den__Cezayir_Soykirimi_Anma_Gunu__teklifi.html

 

351 milyon lira ciro yapan İSPARK, 1 milyon 77 bin lira kâr açıkladı

İstanbul’un en işlek mekanlarında otopark işleterek milyonlarca lira kazanan İBB şirketi İSPARK 2018’de binde 3 oranında kar etti. İSPARK’ın 2018 yılı cirosu 351 milyon TL, kârı ise sadece 1 milyon 77 bin TL oldu

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364837/351_milyon_lira_ciro_yapan_iSPARK__1_milyon_77_bin_lira_k_r_acikladi.html

 

Trump’tan OPEC’e çağrı: Petrol fiyatları geriledi

ABD Başkanı Trump, OPEC ülkelerine petrol fiyatlarını düşürme çağrısında bulundu. Trump’ın çağrısının ardından petrol fiyatları yüzde 2.1 oranında geriledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1364805/Trump_tan_OPEC_e_cagri__Petrol_fiyatlari_geriledi.html

 

New York Times: Erdoğan’ın partisi derin bir şekilde bölündü

New York Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı AKP’nin yerel seçim sonrasında ‘derin bir bölünme’ içinde olduğu yorumunda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1364699/New_York_Times__Erdogan_in_partisi_derin_bir_sekilde_bolundu.html

 

YSK’den ara karar

YSK’den “İstanbul seçimleri” için yeni ara karar çıktı. Kurum, 5 bin 515 kısıtlı seçmen hakkında daha araştırma yapılması ara kararı verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364587/YSK_den_ara_karar.html

 

Ankara’ya T.C. geldi

Ankara Büyükşehir Belediyesi koltuğuna Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş’ın oturmasının ardından belediyenin tabelasından çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti kısaltması olan “T.C.” ibaresi yeniden koyuldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1363974/Ankara_ya_T.C._geldi.html

 

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun tutuklandı

İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunan, FETÖ ile ilgili ‘İN’ adlı bir kitap yazan, Türkiye’deki önemli operasyonlara imza atan Emekli Emniyet Müdürü Sabri Uzun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten hakim karşısına çıkarıldı. 3 gündür gözaltında bulunan ve hakkında terör örgütüne yardım iddiası bulunan Uzun, tutuklandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363846/Eski_istihbarat_Daire_Baskani_Sabri_Uzun_tutuklandi.html

 

FETÖ soruşturması: 210 askeri personel hakkında gözaltı kararı

İstanbul merkezli FETÖ soruşturmasında 210 askeri personel hakkında gözaltı kararı verildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363655/FETO_sorusturmasi__210_askeri_personel_hakkinda_gozalti_karari.html

 

Haşim Kılıç: Ahlak ve maneviyat diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız…

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’ndan Şubat 2015’te emekli olan Haşim Kılıç, 3 yıllık sessizliğini bozdu. AKP’yi eleştiren Kılıç, “Önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır.” dedi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1363611/Hasim_Kilic__Ahlak_ve_maneviyat_diye_iktidara_gelen_bu_arkadaslarimiz….html

 

 

 

Denizli ve Antalya’dan cinsel taciz haberleri!

Türkiye Küçükçekmece’de yaşanan cinsel saldırının şokunu atlatamamışken Denizli ve Antalya’dan çocuğa cinsel istismar haberleri geldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364287/Denizli_ve_Antalya_dan_cinsel_taciz_haberleri_.html

 

Küçükçekmece’de bir ‘çocuğa cinsel istismar’ iddiası daha

Küçükçekmece’de 8 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen zanlı gözaltına alındı. 37 yaşındaki zanlının benzer suçtan kaydı olduğu ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1364240/Kucukcekmece_de_bir__cocuga_cinsel_istismar__iddiasi_daha.html

 

Beyoğlu’nda 14 yaşında çocuğa sözlü taciz: Şüpheli gözaltına alındı

Beyoğlu’nda, bir kişinin parkta 14 yaşındaki genç kıza sözlü tacizde bulunduğu iddiası yurttaşları sokağa döktü. Kalabalığın linç girişiminde bulunduğu şüpheli, zırhlı polis aracıyla karakola götürüldü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363501/Beyoglu_nda_14_yasinda_cocuga_sozlu_taciz__Supheli_gozaltina_alindi.html

 

Polis otosunda tecavüz davasında karar: İyi hal indirimi uygulandı

Fatih’te uygulama yaptıkları taksideki Özbekistan uyruklu I.K. (27)’nin yanında kimliği olmadığı gerekçesiyle ekip aracında 4 saat alıkonulup tecavüz edilmesi ve bin 400 TL parasının alınmasına ilişkin biri tutuklu 5 polisin yargılandığı davada karar çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1363993/Polis_otosunda_tecavuz_davasinda_karar__iyi_hal_indirimi_uygulandi.html

 

 

 

Sarı Yeleklilerin zaferi: Vergiler düşecek

Fransa’da aylardır süren Sarı Yelekliler’in eylemi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u vergiler konusunda harekete geçirdi. Macron, çalışan vatandaşların ödemesi gereken gelir vergisinin düşürüleceğini ve şirketlerin ödemesi gereken bazı vergilerin kaldırılacağını açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1364121/Sari_Yeleklilerin_zaferi__Vergiler_dusecek.html

 

 

27 Nisan 2019

 

İBB Başkanı İmamoğlu: 1 Mayıs’ta Bakırköy’de alanda olacağım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu dün DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den oluşan 1 Mayıs Komitesi’ni ve MKE Ankaragücü yöneticilerini Saraçhane’deki makam odasında ayrı ayrı kabul etti. İmamoğlu, İBB çalışanlarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü 30 Nisan’da avluda kutlayacaklarını, tüm sendikaları da davet edeceklerini söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1366535/iBB_Baskani_imamoglu__1_Mayis_ta_Bakirkoy_de__alanda_olacagim.html

 

Sinop, nükleer çöplük olmasın

Sinop’ta, Çernobil felaketinin 33’üncü yılı nedeniyle toplanan Sinop Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, düzenledikleri yürüyüşle nükleer santral kurulmasına tepki gösterdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/1366532/Sinop__nukleer__copluk_olmasin.html

 

ABD’de sinagoga saldırı: Çok sayıda yaralı var

ABD’de Kaliforniya eyaletinin San Diego kentinde, Yahudilerin Hamursuz Bayramı’nın son gününde bir sinagoga silahlı saldırı olduğu, çok sayıda kişinin yaralandığı ve olayla ilgili de 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1366527/ABD_de_sinagoga_saldiri__Cok_sayida_yarali_var.html

12 Eylül darbesi döneminde 4 yıl Mamak Cezaevi’ni yöneten Tetik 88 yaşında hayatını kaybetti

12 Eylül darbesi döneminde Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olan emekli Albay Raci Tetik, 88 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Tetik, 12 Eylül döneminde 4 yıl yönettiği Mamak Askeri Cezeaevi’nde yapılan işkencelerin baş sorumlusu olarak gösteriliyordu. Tetik, yargıya hesap vermeden gitti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1366498/12_Eylul_darbesi_doneminde_4_yil_Mamak_Cezaevi_ni_yoneten_Tetik_88_yasinda_hayatini_kaybetti.html

 

Mansur Yavaş, EYT’liler için harekete geçti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan önemli bir adım daha geldi. Seçim öncesi EYT’lilere verdiği sözü unutmayan Yavaş, EYT’lilerin sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını belediyenin karşılaması için gerekli talimatı verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1366308/Mansur_Yavas__EYT_liler_icin_harekete_gecti.html

 

 

Suriye BM Temsilcisi: Türkiye, İsrail’den Dört Kat Daha Fazla Toprağımızı İşgal Etti

Kazakistan’da basın toplantısı düzenleyen Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi, “Türkiye, İsrail’in işgal ettiği Golan Tepeleri’nden dört kat daha fazla toprağımızı işgal etmiş durumda” dedi.

https://bianet.org/bianet/militarizm/207923-suriye-bm-temsilcisi-turkiye-israil-den-dort-kat-daha-fazla-topragimizi-isgal-etti

 

Portekiz Parlamentosu Ermeni Soykırımını Resmen Tanıdı 

Portekiz Parlamentosu dün yapılan oylama ile Ermeni Soykırımını tanıyan ülkeler arasına katıldı. Parlamento kararında, “geçmişin trajedilerini hatırlamanın bugün yükselen milliyetçilik ve yabancı düşmanlığı için önemli olduğu” vurgusu yapıldı.

https://bianet.org/bianet/azinliklar/207924-portekiz-parlamentosu-ermeni-soykirimini-resmen-tanidi

 

YSK’den Ara Karar: 5135 Kısıtlı Seçmen Daha Araştırılacak

YSK 31 Mart yerel seçimleri İstanbul sonuçlarına istinaden AKP’nin yaptığı itiraz sonucunda, İstanbul’da 5 bin 135 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasını kararlaştırdı. Böylece araştırılacak kısıtlı seçmen sayısı 46.267 oldu.

https://bianet.org/bianet/siyaset/207913-ysk-den-ara-karar-5135-kisitli-secmen-daha-arastirilacak