Toplumsal Gündem Çalışma Komisyonu

16- 27 Eylül 2019 Haber Akışı

 

 

26 Eylül 2019

 Davutoğlu: Bizim oy potansiyalimiz Babacan’dan yüksek” Yeni parti girişimleri kuruluş hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni partiler için bir yandan tüzük, program yazımı diğer yandan teşkilatlanma çalışmaları başladı. Tabelasını kasım ayı geçmeden asmaya hazırlanan eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğündeki oluşumun ekim ayı ortasına kadar parti programı ve tüzüğünü tamamlamaya çalışacağı öğrenildi. Davutoğlu’na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yeni parti çalışmaları kapsamında saha çalışmalarına şimdilik yeni partinin programı ve tüzüğü için ara verildi. Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre “Mutfak çalışmasına ağırlık vereceğiz” diyen bir siyasetçi, ekonomiden dış politikaya temel konularda partinin tutumunu, yaklaşımını ortaya koyan çalışmaların yanı sıra anayasa, siyasi partiler kanunu, seçim kanunu, yargıya dair de somut tespitler ve öneriler içeren çalışmalar yaptıklarını söyledi. (Artı Gerçek

Erdoğan ABD’de: Halkım soruyor, ‘F-35 ne oldu, hani gelecekti, niye gelmedi? AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gittiği ABD’de Fox News televizyonuna konuştu. ABD –Türkiye ilişkilerini değerlendiren Erdoğan, “stratejik ortaklık” vurgusunda bulundu.’ (Gazete Karınca) 

 

25 Eylül 2019

 

İzmir’de Demokrasi Nöbeti Başladı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Diyarbakır, Van ve Mardin’de başlatılan ‘Demokrasi Nöbetlerini’ İzmir’e taşımasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. ‘Kayyım darbesinin’ 37’nci gününde olduğunu söyleyen Kemalbay, demokrasi mücadelesinin devam ettiğini dile getirdi. Kemalbay, Türkiye’nin dört bir yanında kayyımlara ve AKP-MHP bloğuna karşı direnişlerinin devam ettiğini belirterek, bugünden itibaren İzmir’de ve İstanbul’da eş zamanlı olarak demokrasi nöbetine başlayacaklarını söyledi.    (Artı Gerçek)

 

Reformdan ABD Hukuku Çıktı AKP’nin hazırladığı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “Böylesini görmediniz” diye tanımladığı ilk yargı paketi taslağından, “ceza pazarlığı” [plea bargaining] çıktı. Sabah gazetesinin “Savcıya ABD modeli” diye haberleştirdiği uygulama ile “Suçunu itiraf eden” şüphelinin, konu mahkemeye taşınmadan savcının öngördüğü ve kanundakinden daha az bir cezayla hüküm giyme ihtimalinin yolu açılıyor. (bianet)

 

Kılıçdaroğlu: CB Hükümet Sisteminden Kurtulmamız Lazım Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yargı sistemine ilişkin eleştirilerini dile getirken, muhalefetin IMF ile görüşmesi, 31 Mart seçimleri hakkında açılan soruşturmalar,’FETÖ Borsası’ ve erken seçim tartışmalarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. (Artı Gerçek)

 

Erdoğan, “Irkçı eylemlere, kutsal değerlere en fazla hakarete maruz kalanlar ne yazık ki müslümanlar” AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’nin New York şehrinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler toplantısında konuştu. (Artı Gerçek)

 

 Karamollaoğlu, “Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında Sayın Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyduğu tavrı önemsiyoruz. SP Lideri Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, Adana’da polis aracına yönelik bombalı terör saldırısını lanetleyerek, yaralanan polis memuru ve vatandaşlara acil şifalar diledi. Karamollaoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler’deki konuşmasını eleştirdi. Karamollaoğlu, “Amerika, hangi bölgeye problem çözmek için girmişse oraya kan ve gözyaşı getirmiştir. ABD Başkanı’nın bu tavrı insanlıktan nasibi olmadığını gösteren bir tavırdır. Ama herkes bilmeli ki dünyada huzur olmadan, Amerika’da da huzur olmaz” dedi. (Artı Gerçek)

 

Oluç: Yargı Paketi Yargıya Güveni Daha da Azaltır

HDP Grup Başkanvekili Oluç, “Olması gereken, Türkiye’nin evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine uygun ve gerçekten demokratik bir yargı reformunu gündeme alması” dedi. (bianet)

 

Türkiye Artık Paris Anlaşması’nı Onaylamayan Tek Ülke

Rusya’nın da Paris Anlaşması’nı onayladığını açıklamasının ardından, Türkiye anlaşmayı onaylamayan tek G20 ülkesi sıfatını kazandı. (bianet)

 

Hak İhlalleri

– Uluslararası insan hakları örgütleri, bilimsel ve mesleki örgütler Bülent Şık’ın 26 Eylül’deki duruşmasında beraat etmesi için çağrıda bulundu.  

– Erkek öğrencisi tarafından öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in ilk duruşması 27 Eylül Cuma günü Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.Eğitim-Sen davanın takipçisi oluyor. 

 

Ekonomi

Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’ne ortak oluyor Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, İstanbul Finans Merkezi’ne ortak olacaklarını açıkladı. Sönmez, “TVF olarak 1,3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralacağız” dedi. (Gazete Duvar)

 
Diğer haberler

:- Türkiye’nin birçok kentinde polis ekipleri sürücülerin sigara yasağına uyup uymadıklarını denetledi, uymayanlara ceza yazdı. Araçlarda sigara yasağı altı yıl önce getirilmişti.  

24 Eylül 2019 

 

Selçuk Mızraklı’dan BM’ye Çağrı: Komisyon Kurun, Diyarbakır’a, Van’a, Mardin’e Gelin Kayyum atamalarıyla görevinden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Birleşmiş Milletler’de düzenlenen “Türkiye’de Yargının Bağımsızlığı” konulu bir panelde konuşma yaptı. (bianet)


AKP kurmayları: Erdoğan riski gördüğünde ittifak bileşenlerini genişletebilir’
Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre Erdoğan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yakınlaşmasına dikkat çeken AKP kurmayları, “MHP lideri Bahçeli halinden oldukça memnun, çünkü AKP’den geçişler olduğu için oyu artıyor. Ama İYİ Parti ile kurulacak bir ittifakta yüzde 50+1’e ulaşmak daha garanti gibi duruyor. Hem MHP’ye giden oylar geri gelir hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’den MHP’ye göre daha fazla oy alınır” görüşünü dile getiriyor. Bahçeli’nin son dönemde yaptığı çıkışların da AKP’nin bir başka partiye doğru yönelmesini önleme amaçlı olduğu dile getiriliyor. (Artı Gerçek) 

 

Meral Akşener: Erdoğan 2023’de seçilemeyecek Meral Akşener, “İyi Parti Erdoğan’ı destekler mi?” sorusuna, “Bizim sayın Erdoğan ve AK Parti iktidarına yönelik itirazlarımız sürüyor… Bu itirazlarımız değişmiş değil. Bu ülke Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni taşıyamıyor. İyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek için bir konsensüs aranıyorsa orada oluruz. Zannediyorum ki CHP de orada yer alır.” diye cevap verdi. “HDP ile AKP’nin ilişkisinin sürdüğüne inandığını” belirten Akşener, CHP’nin ittifaka HDP’yi de dahil etmesi durumunda Millet İttifakı’ndan çekileceklerini söyledi. (Artı Gerçek)

 

İmamoğlu: Kanal İstanbul’u İstanbul’un Doğasına Aykırı Buluyorum İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın moderatörlüğündeki programda Veyis Ateş, Deniz Zeyrek ve Nevzat Çiçek’in sorularını yanıtladı. (bianet

Cumhurbaşkanlığı Bir Yılda Mutfağa 5 milyon 311 bin Lira Harcadı  Sayıştay,  “Cumhurbaşkanlığı 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu”nu yayınlandı. Raporda yer alan faaliyet sonuçları tablosuna göre;  mutfaktan temizliğe, giyimden bakım ve onarıma kadar birçok alanda Cumhurbaşkanlığı’nın harcamalarında artış yaşandığı görüldü.
2017 yılında 362 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı’nın toplam gideri 2018’de yüzde 160 artarak 943 milyon lirayı aştı. Gelirler ise 305 milyon lirada kalırken; Cumhurbaşkanlığı geçtiğimiz yıl 637.8 milyon lira açık verdi. (Bianet)

 

Erdoğan, New York’ta Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü.  BM Genel Merkezi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu. (Artı Gerçek

 

Erdoğan BM’de Güvenli Bölge Çağrısı Yaptı New York’ta 74’üncüsü düzenlenen BM Genel Kurulu’nda kürsüye çıkan Erdoğan, İsrail-Filistin sınırıyla ilgili tutumu nedeniyle BM’ye sert eleştirilerde bulundu, Suriye konusunda ise ‘güvenli bölge’ çağrısı yaptı. Erdoğan başta İran, ABD, ve Rusya olmak üzere ülkelerden “güvenli bölge”nin kurulması için destek talep etti. (Gazete Karınca)

 

Kandilli Rasathanesi: Marmara’da Beklenen Deprem 6 İle 7 Büyüklüğünde Olacak Marmara’da bugün yaşanan 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulunan Kandilli Rasathanesi’nden Dr. Doğan Kalafat, Marmara’da gelecekte önemli bir deprem beklediklerini söyleyerek “Beklenen deprem 6 ile 7 büyüklüğünde olacak” dedi. (Bianet)

MEB Araştırması: “Öğrencilerin Yüzde 40’ı Okuduğunu Anlamıyor” MEB’in araştırmasına katılan 112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisinin yüzde 40’ının okuduğunu anlayamadığı belirlenirken, öğrencilerin yüzde 51’i de matematik testindeki akıl yürütme sorularını yanıtlayamadı. (Bianet)

 

Hak İhlalleri

– KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’na verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından onandı.

– Barış Akademisyenlerine destek amacıyla kendini savcılığa ihbar eden RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

– Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman “terör örgütüne üye olmak” suçundan 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Uzun süredir bağırsak hastalıklarıyla mücadele eden ataman üç yıldır cezaevindeydi.

– Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde çalıştığı pastanede yük asansörüyle duvar arasına sıkışarak hayatını kaybeden 14 yaşındaki çocuk işçi Davut Ulaş Kayacan toprağa verildi.

– Tutuklu yargılanan ve 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan JinNews muhabiri Kibriye Evren hakkında mahkeme tutukluluğunun devamına karar verdi.

– Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi Faruk Bildirici, RTÜK’ün şifreli Fox Life kanalındaki 9-1-1 adlı dizide iki kadının saniyelik öpüşme görüntüsüne “genel ahlaka aykırı olduğu” gerekçesiyle beş kez yayın durdurma cezası vermesine itiraz etti.Bildirici, uzman raporunda ihlalin konusu olarak eşcinsel ilişkinin konu edilmesinin yazılması ve bu gerekçeyle ceza verilmesini ise ayrımcılık olarak nitelendirdi. “Eşcinselliğin konu edilmesi başlı başına ihlal konusu olamaz. Eşcinsellik bir yönelimdir” dedi.

 

Toplumsal Cinsiyet

Toplumsal Cinsiyete Duyarlı İletişim’de Nelere Dikkat Edilmeli? Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)Türkiye ofisinin hazırladığı rehberde, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarından kaçınılması gerektiği ifade ediliyor, doğru ve yanlışlar kullanımlar örnekleri ile anlatılıyor. (bianet)

 

Dünyadan

Trump BM’de Konuştu: İran’a Karşı Güçlü Bir Pozisyondayız BM Zirvesinde konuşan ABD Başkanı Donald Trump, “İran böyle davranmaya devam ettikçe uyguladığımız yaptırımlar gevşetilmeyecek, aksine daha da sıkılaştırılacak” dedi. (Bianet)

 

Diğer Haberler

–       Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nca (TCDD) tarihi Sirkeci ve Haydarpaşa garlarının bazı bölümleri, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere kiraya verilecek. İBB Başkanı İmamoğlu, TCDD’nin kültür ve sanat etkinleri için Sirkeci ve Haydarpaşa garlarının bazı bölümlerini kiraya vereceği ihaleye belediye olarak talip olduklarını söyledi.

–        

23 Eylül 2019

 

HDP’den demokrasi güçlerine ‘kenetlenme’ çağrısı: Bizi tasfiye etmeye çalışıyorlar HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığında 21 -22 Eylül’de toplanan Parti Meclisi (PM) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride, iktidarın partiyi tesfiye etmeye çalıştığı belirtilerek, demokrasi güçlerine çağrı yapıldı. (Artı Gerçek)

Kılıçdaroğlu: İktidarın talebi üzerine Demirtaş’ın tekrar tutuklanması bir hukuk faciası  CHP lideri, “Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerekirken siyasal iktidarın talebi üzerine tekrar tutuklanması aslında bir hukuk faciasıdır” dedi. Yeni Yargı Paketi’ndeki af düzenlemesi tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, paketin önümüzdeki süreçte parlamentoya geleceğini belirterek, “Gelince ancak o zaman düşüncelerimizi söyleyebiliriz. Adalet Bakanlığı belki dışarıdan gelen eleştirileri biraz yumuşatmak için bu çalışmayı yapıyor olabilir” değerlendirmesinde bulundu. (Gazete Karınca)

 

Dünyadan

Greta BM Zirvesinde Konuştu: Nasıl Cüret Edersiniz!

BM Zirvesi’nin açılışında söz alan iklim aktivisti Greta Thunberg, akıllardan çıkmayacak bir konuşma yaptı. Greta, kendilerinden umut besleyenlere seslendi: “Burada olmamalıydım. Şimdi benden umut bekliyorsunuz. Nasıl cüret edersiniz!” Konuşmanın tam metni için (Bianet)

Diğer Haberler

– HDP  Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Sözcüsü Leyla Güven, HDP Milletvekili Mensur Işık, HDP il ve ilçe yöneticilerinin açlık grevleri döneminde, “Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek” amacıyla cezaevinde yaşamına son veren Zehra Sağlam’ın ailesine yapmak istediği ziyarete izin verilmedi.

 

22 Eylül 2019

Yeni Bir Komplo Süreci Başlatıldı HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verilen yeniden tutuklama kararına ilişkin açıklama yapan Yüksekdağ’ın avukatları, yaşananları ‘yeni bir komplo süreci’ olarak nitelendirdi. (Gazete Karınca)

 

 

21 Eylül 2019

Özcan: Öcalan bana ‘Avukatlar olmadan açıklama yaparsanız ters teper’ demişti, haklı çıktı

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesinde terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’a ait mektubu okuyarak gündeme gelen Akademisyen Ali Kemal Özcan, olaydan sonra ilk ayrıntılı açıklamasını yaptı.

19. günde 44 aile nöbette

Diyarbakır’da, kayıp çocuklarının bulunmasını isteyen 44 ailenin, HDP il binası önündeki oturma eylemi 19’uncu günde devam ediyor.

“Diyarbakır’da 53 insanımızı öldürenleri milletimiz unutmuyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teknofest’te yaptığı konuşmada ” Bugün Diyarbakır’da evlatları dağa kaçırılan o analar dimdik duruyorsa bunun bir sebebi var. Çünkü onların da ruh köklerinde bir dinamizm var. Ölümden korkmuyorlar, üzerine üzerine gidiyorlar. Ben Kandil’e de sesleniyorum. Bu terör örgütlerinin yanında olanlara da sesleniyorum. Katil aranıyorsa bunun adresini sormaya gerek yok. Bunlar biliniyor. Bunlar parlamentoya kadar sızmış olanlar. Sokağa insanları çağırıp Diyarbakır’da 53 insanımızı öldürenleri milletimiz unutmuyor, unutmayacaklar da. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar” dedi.

SGK’nin bütçe yükü rekor kırdı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yükleniyor ama SGK batıyor. 2019’un ocak-haziran döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan bütçe transferi 100 milyar TL’yi geçti. Son on yılda sosyal güvenlik sistemine bütçeden yapılan transferler yüzde 330 dolayında arttı.

İktidarın popülist politikalarla sürekli zarara sürüklediği Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bütçeye olan yükünde tarihi rekor kırıldı. Geçen yıl bütçeden 150 milyar TL aktarılan SGK’ye 2019 yılının ilk altı ayı sonunda aktarılan tutar 100 milyar TL’yi aştı.

Kurulan şirket sayısı azaldı, 7.597 şirket ise kepenk indirdi

Kurulan şirket sayısı ağustosta, bir önceki aya göre yüzde 26.34 azalarak 5 bin 301 oldu. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 13.76’lık azalma ile 965 oldu.

 

20 Eylül 2019

Yatırımlar dibe vurdu

Türkiye, 2018 Eylülü’nden bu yana küçülme sürecinde bulunuyor. Bunun en az bir çeyrek daha sürerek 12 ayı bulması muhtemel. Fitch’e göre Türkiye ekonomisi için dikkate değer aşağı yönlü riskler var.

ADA araştırma şirketinin anket sonuçları: Babacan yüzde 10, Davutoğlu yüzde 7.3

İl il küresel iklim eylemleri: İklimi değil sistemi değiştir

Friday For Future (Gelecek için Cumalar) ve Sıfır Gelecek platformunun çağrısıyla Türkiye’nin pek çok ilinde düzenlenen eylemlerde karar alıcılar, iklim krizi için harekete geçmeye çağrıldı.

Yüksekdağ ve mahsup talebi kabul edilen Demirtaş için yine tutuklama kararı verildi

Avukatları tarafından yapılan muahsup talebi kabul edilen Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için yeni tutuklama kararı verildi.

Murat Yetkin yazdı: AK Parti’de neler oluyor? Maklube tartışmasının perde arkası

AK Parti içinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Sabah gazetesinde kendisiyle ilgili çıkanlara tepkisiyle başlayan Fethullahçılık tartışmasının perde arkasını yazan gazeteci Murat Yetkin, Yargıtay ve Danıştay’a yapılan atamalara dikkat çekti. Yetkin, “Ankara kulislerinde bir başka atama listesinin söz konusu olduğu konuşuluyordu. HSK üyelerine bu listenin mutlaka kabulü doğrultusunda baskılar gelmeye başlayınca Bakan Gül’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çıktığı, onun da Gül’e bildiği gibi bir liste hazırlaması talimatı verdiği konuşuluyor. Sabah’ın tepkisine yol açan liste işte bu –gerçekleşen- ikinci liste” diye yazdı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Suriye’ye harekat mesaisi

Sağlık Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ‘Suriye’ye planlanan operasyon’ nedeniyle izinleri iptal etti, doktorlara iki ilde geçici görev verdi.

Bloomberg davası başladı

2018 yılında yayınlanan bir haber yüzünden yargılanan, aralarında Bloomberg muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın da olduğu 38 kişinin aleyhindeki davanın ilk duruşması bugün görülmeye başlandı. Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni “Muhabirlerimize tam destek veriyoruz” dedi.

19 Eylül 2019

Adana’da istismar iddiası mültecilere yönelik linç girişimine dönüştü

Adana Seyhan’da çocuk istismarının yabancı uyruklu kişi tarafından yapıldığı söylentisi üzerine Suriyeli mültecilere yönelik saldırılar yaşandı. Pek çok ev ve iş yeri saldırıya uğradı.

 

Tüketici güveni eriyor: 55,8

Tüketici güven endeksi eylülde geçen aya göre yüzde 4,3 azaldı.

Tacize de erteleme geliyor

Hakaret, cinsel taciz, konut dokunulmazlığını ihlal gibi üst sınırı 2 yıla kadar hapis cezası olan suçlar da kamu davasının açılmasının ertelenmesi kapsamına alınacak. Ancak erteleme için şüphelinin, daha önceden bir mahkûmiyetinin olmaması şartı aranacak.

Bankalar, Türk Telekom’daki hisselerini satıyor

Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası, Türk Telekom’daki yüzde 55’lik hisselerini satışa çıkarıyor.

Dışişleri’nden Doğu Akdeniz açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 7 numaralı sözde ruhsat sahası için uluslararası şirketlerle anlaşma imzaladığına dair haberler üzerine yaptığı açıklamada, “Bölgeye ilgi duyan şirketleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hükümsüz ruhsatlarına dayanarak Türk kıta sahanlığında herhangi bir hidrokarbon arama çalışması yapılamayacağı konusunda tekrar uyarıyoruz” dedi.

Pelikan savaşı

AKP’de Pelikancılar diye adlandırılan grubun, Bakan Gül’ü Sabah gazetesindeki köşe yazısıyla hedef almasına Gül, sert yanıt verdi. Adalet Bakanı, “Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, bugün çıkıp da ‘FETÖ mücadelesi’ dersi vermeye kalkmasınlar” dedi.

ABD: DSG ‘güvenli bölge’yle ilgili taahhütlerini yerine getiriyor

ABD IŞİD ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier, Türkiye-Suriye sınırının kuzeydoğusunda kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ çalışmaları çerçevesinde, Kürt milis güçlerine ait müstahkem mevkilerin kaldırılmasının, bölgede birlikte çalıştıkları Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) anlaşmaya ilişkin taahhütlere uyduğunu gösterdiğini söyledi.

 

 

18 Eylül 2019

 

Albayrak’tan işsizlik fonu itirafı

İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı dışında kullanıldığı hükümet tarafından da itiraf edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, fon kaynaklarının kamu bankalarında kullanıldığını kabul etti.

 

BDDK’den yandaşın borcunu silme hamlesi

46 milyar liralık kredinin, batık kredilerin kapsamına aktarılması ekonomiye yeni bir yük daha getirirken, “hangi şirketler kurtarılacak” tartışmalarını da alevlendirdi.

 

Pompeo: Suudi tesislerine saldırı savaş sebebi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Saudi Aramco’ya ait petrol tesislerinin vurulmasından bir kez daha İran’ı sorumlu tuttu ve saldırıyı ilk kez “savaş nedeni” sözleriyle tanımladı.

Nurettin Yıldız: Kadınların 90 km’den fazla araç kullanmaları günah

Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız, sosyal medyada takipçisi bir kadından gelen “Ehliyet alsam araç kullansam günah mı olur?” sorusuna skandal ifadelerle yanıt verdi. Kadınların araba sürmesinin “ahlaki sıkıntı” yaratabileceğini iddia eden Yıldız, yanlarında mahremleri olmadan” kadınların 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının haram olduğunu söyledi.

 

Sütlüce’deki AKP İl Binası önünde eylem yapan Adli Mahkum Aileleri: Biz FETÖ’cü değiliz

Adli suçtan ceza alan mahkumların aileleri, Sütlüce’deki AKP il binası önündeki eylemlerini sonlandırdıklarını belirterek, “Bizim FETÖ’yle bağlantımız yok. Biz sadece çocuklarımız için afistiyoruz. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından askeri okullarda çocukları öğrenci olan aileler gelince biz eylemimizi durdurduk ” dediler.

 

Adalet Bakanlığı’ndan Tamince hamlesi

Bir dönem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile de bilinen işadamı Fettah Tamince hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında Adalet Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi. Bakanlık, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Tamince hakkında verilen “takipsizlik” kararının kaldırılması için “kamu yararına bozma” istedi. Bakanlığın talebinin kabul edilmesi halinde Tamince hakkında yürütülen soruşturma yeniden açılacak.

 

Cumhuriyet davasında gerekçeli karar açıklandı

Cumhuriyet davası kapsamında gazetemiz eski yazar ve çalışanları hakkında yerel mahkemenin verdiği hükmü bozan Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi bozma kararının gerekçesi açıkladı. Haklarında hüküm kurulan isimlerin silahlı terör örgütüne yardım etmek amacıyla doğrudan kastla hareket ettiklerine dair somut delile dayamadan mahkumiyet hükmü kurulduğuna dikkat çekilen gerekçede, yerel mahkemenin delilleri değerlendirmede düşülen yanılgı sonucu mahkumiyet hükmü kurduğu, bu durumun ise kanuna aykırı olduğu aktarıldı. Ayrıca kararda basın ve ifade özgürlüğüne dikkat çekildi.

 

 

 

TÜİK açıkladı: Zenginin parası daha daha arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,6 oldu. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay 0,2 puan azalarak yüzde 6,1’e düştü.

 

HDP’li Karayazı Belediyesi’ne kayyım atandı

HDP’li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu’nun dün gözaltına alınarak tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Karayazı Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu belediyeye kayyım olarak atandı.

17 Eylül 2019

Petrolde büyük kriz

Suudi Arabistan’da, devlet petrol şirketi Aramco’ya yapılan saldırılar, ağır bir faturayı gündeme getirdi. Benzine 37 kuruş, motorine 38 kuruş zam yolda. Artan petrol fiyatları, aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede enflasyonu artıracak. Enerji ithal eden ülkeler artan fiyatlardan dolayı zorlanacak.

BDDK’den kredi açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),”Kurumumuz tarafından yapılan güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları neticesinde bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış, toplam 46 milyar Türk Lirası büyüklüğünde kredi tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Anayasa Mahkemesi’nden basın özgürlüğü ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), AKP’li 4 eski bakan Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki araştırma komisyonu ile ilgili yayınlara getirilen yasak için ‘basın özgürlüğü ihlali” kararı verdi.

Trans birey katili: İfade vermek istemiyorum

Antalya’da trans birey Gökçe Saygı’yı (39), 22 bıçak darbesiyle öldüren Şahin Yalçın (20), ömür boyu hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıktı.

Kızılay’ın milyonluk ihalesi Menzil hayranına

Kızılay’dan 120 milyon avroluk ihaleyi Menzil Tarikatı’na hayranlığını gizlemeyen Ferhat Danışman’ın şirketi aldı. Üç farklı kan testi için yapılan ihalenin, pazarlık yöntemiyle verilmesi dikkat çekti.

 

 

ABD’de büyük grev

ABD’de General Motors (GM) ve çalışanları arasında yaşanan sözleşme krizi Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası’na mensup yaklaşık 50 bin işçinin Pazartesi günü greve gitmesine neden oldu.

 

Diyarbakır’ın Kulp Belediyesi’ne kayyım atandı

Diyarbakır’da tutuklanan HDP’li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş’ın yerine Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atandı.

16 Eylül 2019

”Fenerbahçe gibi büyük bir takımı yenmek kolay değil”

Fenerbahçe’yi 3-1 mağlup ettikleri maçın ardından konuşan Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, ”Fenerbahçe gibi büyük bir takımı yenmek kolay değil.

 

Üçlü zirve sonrası bildiri yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla Ankara’da gerçekleşen ‘Üçlü Zirve Toplantısı’ sonrası bildiri yayımlandı.

Ankara’da Türkiye-Rusya Federasyonu-İran devlet başkanlarının katıldığı ‘Üçlü Zirve Toplantısı’na ilişkin yayımlanan bildiride, “Devlet Başkanları; Suriye’de sahadaki güncel durumu ele almışlar, 14 Şubat 2019 tarihinde Soçi’de yapılan son toplantılarının ardından meydana gelen gelişmeleri gözden geçirmişler ve aralarındaki anlaşmalar uyarınca üçlü eş güdümü güçlendirme hususundaki kararlılıklarını yinelemişlerdir. Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü ile Birleşmiş Milletler Şartı’nın amaç ve ilkelerine olan kuvvetli taahhütlerini vurgulamışlardır. Bu ilkelere evrensel düzeyde saygı gösterilmesi ve kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, hiçbir eylemin bu ilkelere halel getirmemesi gerektiğinin altını çizmişlerdir” denildi.

40 milyar liralık ihtiyaç akçesi aktarıldı, açık yine de 68 milyar lira

Geçen yılın ilk 8 ayında 50.8 milyar lira olan bütçe açığı bu yılın aynı döneminde 68.1 milyar liraya çıktı. “Örtülü ödenekten” ağustosta 169.8 milyon lira harcama yapıldı.

Hak ihlalleri ve fiyatlar isyan ettirdi

İzmir, Van, Tekirdağ, Bolu ve Kocaeli Cezaevleri’nde tutuklu ve hükümlüler, gönderdikleri mektuplarda yaşadıkları hak ihlallerini yazdı. Bolu F Tipi Hapishanesi’nden yazan Veysel Şahin, kantinde 1 kilo etin 130 TL…

16 Eylül 2019, 23:14

 

“ABD savaşa hazır”

İran ile savaş istemediğini ancak ülkesinin savaş uçakları, füzeler gibi en iyi silah sistemlerine sahip olduğunu belirten Trump, “ABD, savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır” ifadesini kullandı.

 

Diyarbakır’daki saldırıyla ilgili, Kulp Belediyesi eş başkanlarının da aralarında yer aldığı 5 kişiye tutuklama

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde,7 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan, Kulp Belediye Eş Başkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Askeri okul öğrencilerinin aileleri AKP İl binası önünde eyleme başladı

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından askeri okullarda çocukları öğrenci olan aileler, Sütlüce’deki AKP İstanbul İl Binası önünde eylem başlattı. Aileler, yetkililerle görüşene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen anneler, “Çocuklarımızı bize verin. artık kalbimiz dayanmıyor” ifadelerini kullandı.

AKP önünde eylem yapmak isteyen KHK’lı işçi gözaltına alındı!

KHK ile ihraç edilen Cemal Yıldırım, işine iade talebiyle AKP İl Binası önünde oturma eylemi yapmak isteyen Cemal Yıldırım gözaltına alındı.

Velilerin tarikata karşı zaferi!

Menzil tarikatının merkezi olan, kimsenin yaşamadığı, sadece tarikat şeyhi ve müritlerinin barındığı Sivrihisar’ın Buhara köyüne yapılan yeni okula öğrencilerin gitmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve jandarma tarafından baskı yapılıyordu. Ailelerin, çocuklarının eski okuluna gitmesi için gösterdiği direniş karşılık buldu. Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Mutlu, “çocuklarınızı istediğiniz okula gönderebilirsiniz” dedi.

 

Önerilen yazılar ve videolar:

Prof. Dr. Deniz Kandiyoti: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Krizi Tüm Dünyada Var

 

 

Aydın Selcen, Pazar, 22 Eylül, 2019

Siyasal çözüm

Erdoğan Idlip’i gözden çıkarmışa benziyor. Karşılığında Afrin ve Bab ceplerindeki TSK varlığını ve dolaylı denetimin süresini ucu açık kılmak isteniyor. Üzerine de Fırat’ın Doğusu’na kısıtlı da olsa, öyle veya böyle girebilmek. Beşar Esat da tam o arada Erdoğan’a SDG’yi “ayrılıkçı terörist milis” olarak niteleyerek örtülü bir açılım yapıyor.

Ali Rıza Güngen, Cuma, 20 Eylül, 2019

Borçlu ve kaygılı: Gelir ve yaşam koşulları özeti

Büyük oranda borç çevirme telaşındaki milyonlar halen 10-15 yıl öncesine göre bazı dayanıklı tüketim mallarına daha fazla sahipler. Ama bu değişim, toplumun üçte birinden fazlasının sağlıklı olmayan koşullarda yaşadığını, söz konusu kesimlerin beklenmedik bir gelişme karşısında borç kapanına savrulduklarını, toplumun yüzde 70’inin de borçlu olduğunu unutturmamalı.

 

Post-Cemaat döneminde yargıda savaş: Dost ve düşman yeniden belirlenirken

22/09/2019 ORHAN GAZİ ERTEKİN*

Yargıda bir süredir bilinen tarafları ‘pelikancılar’ ile ‘Hakyolcular’ olan bir düello sürüyor ve herkes kendince bu düelloya anlamlar vermeye uğraşıyor. Şurası oldukça açık: AKP, Türkiye yargısında ilk kez kendi kanatları arasındaki açık bir savaş ile karşı karşıya. Yaşanan gerilimler sadece AKP açısından değil Türkiye yargısının tarihi açısından da oldukça mahsus. İlk kez bir yargı endüstrisinin avukat kanadı ile yargı kanadı karşı karşıya geliyor örneğin.

Çeteler parlıyor: Devletteki yeni cerahat, Bahadır Özgür

Emniyet’in raporlarına bakılırsa, suç ekonomisi hızla yükseliyor. Ama esas mesele bu yükselişin ardında yasadışı faaliyetle yasal faaliyet arasındaki sınırın iyice belirsizleşmesi. Zira siyasi başarı hırs ve kuralsızlığa, iktisadi başarı ihale düzenine endekslendiğinde yasal olanın ekseni de kaymış oluyor. Yenikapı’daki araç sergisi suç sayılmazsa, bunun toplumda nasıl bir karşılığı olması beklenir ki?

Veysel Ulusoy, Faiz ve yatırım 15 Eylül 2019 Pazar

Siyasetin kamplara ayırma fonksiyonu kendini bu sefer de faiz konusunda gösterdi. Kampın bir tarafında faiz ne olursa olsun düşmeli diyenler, diğer tarafta ise düşük faiz ile oynak enflasyon oranlarının dikkat edilmesi gereken iki tehlikeli faktör olduğunu belirtenler var.