28 Eylül 2019

İç Siyaset

Kılıçdaroğlu'ndan Erken Seçim Yorumu: Dipten Gelen Dalga

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın AKP’nin ülkeyi yönetemediğini gördüğünü belirterek erken seçime zorunlu olarak gidilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1602268/Kilicdaroglu_ndan_erken_secim_yorumu__Dipten_gelen_dalga.html

'Millet İttifak'ı Sürdürülmeli, HDP İle Yakınlaşma Yok'

CHP kaynakları, İYİ Parti sözcülerinin eleştirilerine  ii yanıt verdi.

'Millet İttifakı' bünyesinde yer alan CHP, 'HDP ile yakınlaşıyorsunuz' eleştirileri yapan İYİ Parti'nin eleştirilerine yönelik olarak görüşlerini dile getirdi. İYİ Parti'nin eleştirilerine ilişkin 'Millet İttifakı'nın sürdürülmesi ve genişletilmesi gerektiğini kaydeden CHP kaynaklarının "HDP ile bir yakınlaşma yok. HDP’ye oy veren vatandaşların CHP’ye oy vermesi doğal. Vatandaş üzerinden bir hainlik tartışması yapılması doğru değil." dediği belirtildi.

https://www.artigercek.com/haberler/millet-ittifak-i-surdurulmeli-hdp-ile-yakinlasma-yok

Hukuk/hak ihlalleri

'Ceylan Önkol Dosyası Cezasız Bırakıldı'

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 'Kayıplar bulunsun, failler yargılansın' eylemi yaptı.

Kayıp yakınları, Lice ilçesi Şenlik köyünde hayvanlarını otlatırken karakoldan atıldığı belirtilen havan mermisiyle yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ceylan Önkol'u anarak, Önkol dosyasının faili meçhul dosyalar gibi cezasız bırakıldığını söyledi.

https://www.artigercek.com/haberler/ceylan-onkol-dosyasi-cezasiz-birakildi

Yunanistan'a Kaçmak İsteyen Akademisyenlerin Botu Alabora Oldu

Ege'de içinde Yunanistan'a kaçmaya çalışan akademisyenlerin de bulunduğu bot alabora oldu. Botta bulunanlardan 5'i çocuk yedi kişi boğularak öldü.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/09/28/yunanistana-kacmak-isteyen-akademisyenlerin-botu-alabora-oldu/

Cinsiyet 

Melike, Katilinden 15 Metre Kaçabilmiş

ADANA'nın Kozan ilçesinde dün dini nikahlı eşi Sezer Çelik (24) tarafından öldürülen Melike Demirci'nin (19), olay sırasında 15 metre kadar kaçabildiği ortaya çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1602645/Melike__katilinden_15_metre_kacabilmis.html

Çevre

Artvin'de Sel: Yollar Kapandı

Artvin'de şiddetli yağış sele neden oldu. Can kaybı yaşanmayan selde yollar kapandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/09/28/artvinde-sel-yollar-kapandi/

29 Eylül 2019

İç Siyaset

Doğu Perinçek: 2020'de Erken Seçim Olabilir

Hükümetle işbirliği yapan Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ile anlaşma yaptığını ve bu bilgiyi Türk Silahlı Kuvvetleri'nden öğrendiğini söyledi.

Vatan Partisi Doğu Perinçek, CNN Türk'te katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Perinçek, eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan ile birlikte yeni parti kurma hazırlığında olan eski Abdullah Gül hakkında dikkat çeken iddialarda bulundu. "Gül ABD ile 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden öğrendim" diyen Perinçek, Davutoğlu ve Gül'ün AKP'den ayrılmasının bir şans olduğunu belirtti.

https://www.artigercek.com/haberler/dogu-perincek-gul-abd-ile-gizli-anlasma-yapti

Suriye Konferansı’ndan İktidara: Şam’la Görüş, TSK’yi Geri Çek, Cihatçılara Desteği Kes!

CHP’nin düzenlediği iki gün süren Uluslararası Suriye Konferansı’nın sonuç bildirgesinde, şimdiye kadar CHP’den pek duymadığımız ilginç tespitler, açıklamalar ve çağrılar dile getirildi.

Öyle anlaşılıyor ki devletten, iktidar koalisyonundan önce devletin muhalefet partisinin Suriye politikasında hayli önemli değişikliklere gittiği ya da bir kazaya uğramazsa gideceği anlaşılıyor.

https://www.artigercek.com/yazarlar/korayduzgoren/suriye-konferansi-ndan-iktidara-sam-la-gorus-tsk-yi-geri-cek-cihatcilara-destegi-kes

Çevre/Ekoloji

Hayvancılıkta İthalat Devri: Millileştirilen Hayvanlar, Süt Veren 'Öküzler'

Genetiği değiştirilen sadece yemler yahut hormonlar değil. Bizatihi hayvanların genetik özellikleri de değiştiriliyor. Bu, eskiden beri çitçilerin yaptığı ıslahtan farklı. İstenen özelliklere sahip hayvanların çiftleştirilmesiyle değil, doğrudan gen yapısına laboratuvarda yapılan müdahalelerle gerçekleşiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/09/29/hayvancilikta-ithalat-devri-millilestirilen-hayvanlar-sut-veren-okuzler/

30 Eylül 2019

İç Siyaset

AK Parti: Yargı Paketiyle Uzun Tutukluluğa Son Vereceğiz

Uzun süredir gündemde olan yargı reformunun ilk paketi bugün Meclis'e sunuldu. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, "Muhalefet partilerinin çok ciddi eleştirileri yok. Paket, çok olumlu" dedi. Muş, uzun tutukluluk süresine son verileceğine dikkat çekti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/09/30/ak-parti-yargi-paketiyle-uzun-tutukluluga-son-verecegiz/

Yargı Paketi, TBMM’de: Muhalefetin Amacı “Gerçek Özgürlük”

Paket, bu haliyle yasalaşırsa, yargının, mevcut uygulamalarını terk etmesini beklemek dışında yapacak yeni bir şey bulunmuyor.

TBMM, yarın (1 Ekim) başlayacak yeni yasama yılında ilk yoğun mesaisini Yargı Reformu Strateji Belgesi doğrultusunda hazırlanan 1. Yargı Paketi’ni yasalaştırmak için yapacak. Paketin yasalaşmasıyla istinaf mahkemesinde cezası kesinleşen ancak Yargıtay’a temyiz hakkı doğan 10 bine yakın hükümlü için özgürlüğüne kavuşma imkanı doğacak. Binlerce kişi pasaportuna kavuşacak, uzun tutukluluk nedeniyle cezaevinde bulunan yüzlerce kişi de tahliye olacak. Buna rağmen pakette, özellikle düşünce ve ifade özgürlüğüyle ilgili düzenlemeler yetersiz. CHP ve HDP’nin amacı komisyon aşamasında, bu konudaki maddeleri ete kemiğe büründürmek, kapsamını genişletmek. Ancak iktidar ortağı MHP ile özellikle Terörle Mücadele Kanunu konusunda hassas bir denge yürüten AKP’de bu eğilim yok. Paketin temel hedefi ise yargının hızlandırılması, cezaevlerinin ferahlatılması olarak görülüyor. Paket, bu haliyle yasalaşırsa, yargının, mevcut uygulamalarını terk etmesini beklemek dışında yapacak yeni bir şey bulunmuyor.

https://t24.com.tr/haber/yargi-paketi-tbmm-de-muhalefetin-amaci-gercek-ozgurluk,841674

Kerem Kılıçdaroğlu: Seçim Barajı Kürt Siyasi Hareketini Parlamento Dışında Tutmak İçin Getirildi

Dr. Kerem Kılıçdaroğlu, yüzde 10'luk seçim barajının amacını 'Kürt siyasetini dışarıda tutmak' olarak yorumlarken, "CHP'nin merkeze kaydığı" algısının ittifaklar yüzünden olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, yeni kitabında Türkiye ve Endonezya'dan örneklerle siyasette klientalizmi (kayırmacılık) incelediğini ifade etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/30/kerem-kilicdaroglu-secim-baraji-kurt-siyasi-hareketini-parlamento-disinda-tutmak-icin-getirildi/

Dış Siyaset

Suriye Muhalefetinin Aykırı İsmi’nden Fırat’ın Doğusu Değerlendirmesi:

Heysem Menna, anayasa komitesinin Suriye hükümeti için zafer, Ankara için kazanım olduğu görüşünde.

İdlib gerilimi ve Fırat’ın doğusunda “güvenli bölge” için yürütülen çalışmalarla sahadaki tansiyonun devam ettiği Suriye’de bir yandan da siyasi çözüm için adımlar hızlandı. 2018 başında yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde (SUDK) kurulması kararlaştırılan anayasa komitesi nihayet son halini aldı ve ekim sonunda çalışmalarına başlaması bekleniyor. Özellikle son bir yılda Rusya ve İran destekli Şam yönetimi sahada büyük oranda hâkimiyet sağlarken mültecilerin durumu, yeni anayasanın nasıl şekilleneceği, İdlib, Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğusundaki tablo gibi belirsizliğini koruyan bir dizi başlık da bulunuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1604529/Suriye_muhalefetinin_aykiri_isminden_Firat_in_dogusu_degerlendirmesi__Sam__bekle-gor_de.html

Arap Basınında Geçen Hafta: Erdoğan'ın Güvenli Bölge Israrı Sonuç Vermedi

Arap medyası geçen hafta Mısır'daki protestolara geniş yer ayırırken, Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge anlaşması da gündemdeydi. El Arab gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de planlanan güvenli bölgeye ilişkin yaptığı son açıklamaların, ABD Başkanı Donald Trump üzerinde henüz etkili olmadığını yorumu yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/09/30/arap-basininda-gecen-hafta-erdoganin-guvenli-bolge-israri-sonuc-vermedi/

Ekonomi

Bakan Albayrak: Büyümede Hedefin Uzağında Kalacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki üç yıla ilişkin tahminleri içeren Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) ayrıntılarını açıkladı. Albayrak, bu yılki programın ana temasını 'Değişim Başlıyor' olarak belirtti.

'Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi'ne geçişin ardından açıklanan birinci YEP'de hemen hiç bir hedef gerçekleşmezken uzmanlar yeni açıklanacak paketin de etkisiz olacağını düşünüyor.

Albayrak, enflasyonun 2020 yılında yüzde 8, 2021'de yüzde 6, 2022'de yüzde 4.9 olmasını hedeflediklerini açıklarken "İkinci YEP'de işsizlik oranını 2020'de 11,28, 2021'de 10,6'ya 2022'de de 9,8'e düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.

https://www.birgun.net/amp/haber/bakan-albayrak-ikinci-yep-i-acikliyor-270648?__twitter_impression=true

İkinci Yeni Ekonomi Programı'nda Neler Değişti?

İkinci YEP'te ilk YEP'e göre enflasyon hedefleri daha iyimser. İşsizlikte olumsuz revizyon var. Büyüme beklentisi düştü. 2019'dan sonraki beklentiler ya pozitif ya da değiştirilmemiş.

https://www.artigercek.com/haberler/ikinci-yeni-ekonomi-programi-nda-neler-degisti

'Yepyeni' Programa Ekonomistler Ne Diyor?

Türkiye’nin içine girdiği ekonomik kriz yılda bir “yeni ekonomi programı” adıyla bir paketin ilan edilmesine neden oldu. Bütçe açığından ekonomik büyümeye kadar pek çok başlığın yer aldığı programın başarısı konusunda ise ekonomistler iyimser değil.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/09/30/yepyeni-program-ekonomistler-ne-diyor/

Elektriğe Yeni Zam

Elektriğe yarından geçerli olmak üzere zam yapıldı. Buna göre, elektrik fiyatları konut, sanay ve ticarethanelerde yüzde 14.90 zamlanacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1605818/Elektrige_yeni_zam.html

Hukuk/Hak İhlalleri

Kayyım Atamalarının 44. Gününde Protestolar Sürüyor:

"Ne haklarımızdan ne de eş başkanlık kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz"

https://t24.com.tr/haber/kayyim-atamalarinin-44-gununde-protestolar-suruyor-ne-haklarimizdan-ne-de-esbaskanlik-kazanimlarimizdan-vazgecmeyecegiz,841669

Barış Bildirisi’ni İmzaladıkları İçin Tutuklanan Akademisyenler Beraat Etti

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisi’ni imzaladıkları için açılan ilk davada bir süre tutuklu kalarak yargılanan akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy dün görülen davada beraat etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1605654/Baris_Bildirisi_ni_imzaladiklari_icin_tutuklanan_akademisyenler_beraat_etti.html

Barış Yarkadaş'ın Açıkladığı Eylül Ayında Yaşanan Hak İhlalleri Raporu

CHP 26. Dönem Milletvekili – Gazeteci Barış Yarkadaş, Eylül ayı içerisinde 'Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu'nu açıkladı.

https://www.gercekgundem.com/medya/122730/baris-yarkadasin-acikladigi-eylul-ayinda-yasanan-hak-ihlalleri-raporu?utm_source=share-whatsapp

Diğer

İdlibli Rapçiden Herkese Öfke: Çekin Gidin!

20 yaşındaki rapçi Amir 'ALMUARRI'nin, İdlib'de Türkiye, Rusya ve cihatçı militanlar dahil tüm taraflara tepki gösterdiği şarkısı YouTube'da binlerce kez izlendi. Amir şarkı hakkında, "Silahlı gruplara yok olmalarını, ülkelere bizi rahat bırakmalarını söylüyorum" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/09/30/idlibli-rapciden-herkese-ofke-cekin-gidin/

1 Ekim 2019

İç Siyaset

Erdoğan, '50+1' Sorusuna Yanıt Verdi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yeni yasama yılının açılış konuşmasının ardından dışarıda bekleyen gazetecilerin sorularını cevapladı. "50+1" tartışmaları ile ilgili olarak Erdoğan, ''Onu konuşma yeri burası. Anayasa değişikliği gerektiriyor. Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve buraya getirebiliriz. Yüzde 50+1'e 1 yıl önce millet onay verdi" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1607346/Erdogan___50_1__sorusuna_yanit_verdi.html

Erdoğan Girince Ayağa Kalkmamışlardı! HDP'den O Görüntüye İlk Tepki

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Erdoğan'ı Meclis'in açılışında ayakta karşılayan İYİ Partililere tepki gösterdi. Gergerlioğlu, "İyi partililer CB Erdogan genel kurula girince ayağa kalktı ama alkışlamadı. Geçen yıl ayağa kalkmamışlardı. Yeni bir ittifak hazırlığı mı? İstediği ittifakı yapsınlar iktidarın düşüşü durdurulamaz" mesajı paylaştı.

Ufuk Uras, Ahmet Davutoğlu İle Görüştü

Ufuk Uras, yeni parti kurma hazırlığı içindeki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü sosyal medya hesabından açıkladı. Davutoğlu’na yakın kaynaklar, Uras’a bir teklifte bulunulmadığını ancak, çeşitli çevrelerle yeni kurulacak siyasi parti üzerine istişare yapıldığını söyledi.

Belediyeler Birliği Toplantısında Kayyımın Vekili Kürsüyü İşgal Etti

Diyarbakır'da toplanan Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği toplantısında da kayyım krizi yaşandı. Kayyım atamalarını protesto metni okunan toplantıda, kayyım tarafından görevlendirilen Vali Yardımcısı kürsüyü işgal etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/01/belediyeler-birligi-toplantisinda-kayyimin-vekili-kursuyu-isgal-etti/

İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu: Her HDP’li PKK’lı Değildir

CHP’nin HDP ile birlikte hareket etmesi halinde millet ittifakını sonlandıracakları açıklamasıyla yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Medyascope TV’de konuk olduğu Ruşen Çakır’a “HDP eşittir PKK diyemem” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1607214/iYi_Parti_Sozcusu_Agiralioglu__Her_HDP_li_PKK_li_degildir.html

Prof. Şenol: İshalin Sebebi Su Değil, Haber Kanalları Aksini Söylememi Teklif Etti

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Ankara'daki ishal vakalarının sulardan kaynaklandığını açıklaması için kendisine teklifte bulunulduğunu söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/387933/prof-senol-ishalin-sebebi-su-degil-haber-kanallari-aksini-soylememi-teklif-etti

Emniyet Ve Diyanet 'Savaş Bütçesi' Harcamış

Ödenek üstü harcamada rekor kırılan AKP hükümetinde, Sayıştay raporuna göre eğitim ve sağlık dışında en fazla harcama Emniyet ve Diyanet tarafından yapıldı.

https://www.artigercek.com/haberler/emniyet-ve-diyanet-savas-butcesi-harcamis

Birinci Yargı Paketini TBMM Başkanlığı’na Sunan AKP, Uzlaşma Aradığı Muhalefet Partilerinin Önerilerini Kısmen Kabul Etti.

Emine Kaplan'ın Cumhuriyet'te yer alan kulis haberine göre AKP, 1. yargı paketi yasa önerisini, dün TBMM Başkanlığı’na sundu. HDP dışında muhalefet partileriyle bire bir görüşerek paketi sunan ve bu partilerin önerilerini alan AKP’nin, öneriler doğrultusunda pakette kısmen bazı değişiklikler yaptığı gözlendi. Ancak özellikle CHP’nin itiraz ettiği bazı maddelerin aynen korunması dikkat çekti.

https://www.artigercek.com/haberler/akp-yargi-paketinde-bazi-degisiklikler-yapti

Selvi: Yargı Paketinin İlk Yansıması Osman Kavala Davasında Olacak

Hukukçuların "pansumandan öteye geçmiyor" dediği, muhalefetin de "yetersiz" bulduğu yargı paketi Meclis'e sunuldu.

Paketin ne gibi sonuçlar doğuracağı merak konusu olurken Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi, paketin ilk sonucunun Gezi Davası kapsamında tutuklu iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala ile ilgili olacağını yazdı.

https://www.artigercek.com/haberler/albayrak-in-programinin-basarili-olmasi-yargi-paketinden-geciyor

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: AKP, Çekirdek Oyunun En Düşük Noktasında

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Murat Sabuncu her hafta 'Sayıların Dili' ile T24'te.

"AKP, çekirdek oyunun en düşük noktasında" diyen Ağırdır, siyasetteki gelişmelerde bloklar arası geçişlerden ziyade iktidar içi davranışların etkili olacağını söyledi ve "Bloklar arası geçiş hala düşük" dedi.

İktidar bloğunda AKP'nin etkisi azalırken MHP'nin etkisinin göreceli olarak arttığını ifade eden Ağırdır, İyi Parti'nin ise varlığını sürdüreceğini belirtti. İyi Parti'ye oy veren kesimin gitgide artan, metropollerde yaşayan, seküler hayat tarzına sahip ama değer dünyası muhafazakâr kişiler olduğunu belirten Ağırdır, MHP seçmenlerinin geleneksel hayat tarzı olan muhafazakârlar olduğunu belirtti.

Gençlerin yarısının mevcut aktörlerle Türkiye'nin sorunlarının çözülemeyeceğini düşündüğünü söyleyen Ağırdır, toplumun yüzde 40'a yaklaşan kesiminin hemfikir olduğunu söyledi ve “Başkanlık sistemine bugün AKP’liler de ‘hayır’ der” diye konuştu.

https://t24.com.tr/haber/siyasette-yeni-olasiliklar-degisen-dengeler,841845

Dış Siyaset

Erdoğan: Bir Gece Ansızın Gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı dolayısıyla TBMM'de yaptığı konuşmada, "Terörle ve şiddetle arasına mesafe koyan tüm kesimleri, milli meselelerde aynı ortak paydada buluşmaya davet ediyoruz" dedi. Fırat'ın doğusuna olası askeri harekat için de "Özellikle Fırat'ın doğusunda (ABD ile) arzu ettiğimiz neticelere ulaşamadık. Kendi yolumuzda devam etmekten başka çaremiz kalmamıştır. Hiç şüphesiz işimiz kolay olmayacak" ifadesini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/01/erdogan-2/

Suriye’de Güvenli Bölge İçin Verilen Süre Doldu; Erdoğan Kararlı, Uzmanlar Temkinli

Marshall Fonu adlı Alman düşünce kuruluşunun Türkiye Direktörü Özgür Ünlü Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamaları öncesinde Reuters’a yaptığı yorumda, Türkiye’nin son isteyeceği şeyin sahadaki Amerikan askerleriyle çatışmak olacağı değerlendirmesinde bulunmuş ancak eklemişti: “Türkiye, kademeli bir strateji benimseyebilir ve ABD askerleri ile YPG güçlerinin olmadığı bölgelerde ilerlerken Washington’la müzakereleri sürdürebilir.”

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için psikolojik sınır olarak belirlediği 100 bin sayısının aşılmasından bu yana, ta 2012 yılından bu yana istediği güvenli bölge konusunda en çok eleştirilen başlıklardan biri; planlanan alanlara yerleştirilmesi planlanan kişilerin bölge demografisinde yapacağı değişiklik.  CHP’nin cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirdiği Suriye konferansında da güvenli bölge konusu gündeme alınmış ve katılımcılar, Suriye'nin farklı bölgelerinden, kentlerinden gelen insanların kuzeyde oluşturulacak alana yerleştirilmesinin tarihsel olarak Kürt yoğunluklu olan o topraklardaki yapıyı değiştireceğine dikkat çekmişti.

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün Mart ayı başında yayınlanan bir makalede jeopolitik kartograf Fabrice Balance’ın sağladığı verilerden aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenli bölge oluşturulmasını talep ettiği, Suriye’nin kuzeyindeki 30 kilometrelik alanın doğuda Dicle ve batıda Fırat’la sınırlanan bölümünde  650 bin Kürt (yüzde 76), 180 bin Sünni Arap (yüzde 21), 10 bin Türkmen (yüzde 1) ve 10 bin Hristiyan (yüzde 1) yaşıyor.

https://t24.com.tr/haber/suriye-de-guvenli-bolge-icin-verilen-sure-doldu-erdogan-kararli-uzmanlar-temkinli,841858

Ekonomi

Ümit Akçay

Akp'nin Planı Türkiye'ye Ne Vaat Ediyor?

Yeni YEP, iktidar için bir propaganda malzemesi, dikkatli gözler için iç bütünlüğü olmayan bir doküman, benim açımdan da kriz yönetiminin krizinin sürdüğünün bir belgesi niteliğinde.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/01/akpnin-plani-turkiyeye-ne-vaat-ediyor/

Ekonomist Uğur Gürses YEP'i Değerlendirdi: 

Albayrak kendisini o koltuğa atayan kayınpederi Erdoğan’ı ikna ederek 'vazo kırılmadı, her şey çok güzel olacak' vitrini peşinde.

https://www.artigercek.com/haberler/albayrak-kayinpederi-erdogan-i-ikna-etme-pesinde

Hukuk/Hak İhlalleri

15 Yıl İstenen Ödüllü Yönetmen Kazım Öz’ün Duruşması Görüldü

Gezi Direnişi’nin suç delili olarak gösterildiği iddianame ile hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenilen yönetmen Kazım Öz, bugün Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, Öz’e daha önce verilen adli kontrol uygulamasının devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 4 Şubat 2020’ye erteledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1607248/15_yil_istenen_odullu_yonetmen_Kazim_Oz_un_durusmasi_goruldu.html

Cinsiyet

Kamu İstihdam Raporu: Her 10 Kamu İşçisinden 9'u Erkek!

DİSK Genel İş Sendikası tarafından hazırlanan raporda "Türkiye’de kamu harcamalarının yetersiz olduğu" tespitinde bulunuldu.

https://t24.com.tr/haber/kamu-istihdam-raporu-her-10-kamu-iscisinden-9-u-erkek,841852

'İstanbul Sözleşmesi'ni Bilmeyen Hakimler Var'

Antalya'da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Hilmi Yılmaz’ın boşanmak istediği eşi Gülseren Yılmaz’ı ‘evinde’ öldürmesi, koruma ve uzaklaştırma kararlarının caydırıcılığını yeniden gündeme getirdi. Kadın örgütleri, mahkemenin verdiği kararların sahada uygulanmadığına, kağıt üzerinde kaldığına dikkat çekerken, kadına şiddet ile mücadele eden avukatlar elektronik kelepçenin yaygınlaştırılması gerektiğini söylüyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2019/10/01/istanbul-sozlesmesini-bilmeyen-hakimler-var/

Çevre/Ekoloji

Tüm Köy Sen Tarım Çalıştayı Bildirgesi: Tarımın Çökertilmesine Seyirci Kalmayacağız

25 ilden Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) üyesi 45 üretici köylünün katıldığı Tarım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

https://www.evrensel.net/haber/387971/tum-koy-sen-tarim-calistayi-bildirgesi-tarimin-cokertilmesine-seyirci-kalmayacagiz

2 Ekim 2019

İç Siyaset

Dokunulmazlık Dosyaları TBMM’ye Sunuldu

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin de aralarında bulunduğu 44 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1609329/Dokunulmazlik_dosyalari_TBMM_ye_sunuldu.html

Harbiyeli Anneler: Vatan Evladı Değil Miyiz

Askeri lise öğrencilerinin anneleri Meclis kapısında eylem yapmak istedi. Polis izin vermedi.

Müebbet hapis alan ve kaybolan çocukları için TBMM Dikmen Kapısı’nda eylem yapmak isteyen ‘Harbiyeli Annelere’ polis izin vermedi. Çocuklarının serbest bırakılmasını talep eden ve Meclis kapısında HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve SAADET Milletvekili Cihangir İslam ile konuşan annelerin etrafının boşaltılmasını isteyen polise bir anne, “Biz vatan evladı değil miyiz” sözleriyle tepki gösterdi. Polisin müdahalesinin ardından 12 anne gözaltına alındı.

Kılıçdaroğlu: IMF Heyeti Bizim Arkadaşlarla Görüşünce Gerçek Ortaya Çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada iktidarın IMF heyetiyle gizli olarak görüştüğünü belirterek "IMF heyeti bizim arkadaşlarla görüşünce gerçek ortaya çıktı. Yoksa kimse IMF'in geldiğini bile duymayacaktı" dedi.

Jinekolog Prof. Fecri Sevilen'e, Iki Hastasına Cinsel Saldırıda Bulunmak Suçlamasıyla Hapis Cezası

Tedavi için özel muayenehanesine gelen iki hastasına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan jinekolog Prof. Dr. Fecri Sevilen'in yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme Fecri Sevilen'i, iki mağdura yönelik "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan 11 yıl 8'er ay olmak üzere toplam 23 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1609289/Jinekolog_Prof._Fecri_Sevilen_e__iki_hastasina_cinsel_saldirida_bulunmak_suclamasiyla_hapis_cezasi.html

Erdoğan'a Büyük Şok! İşte Anketlerden Çıkan Sonuç

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim barajının düşürülmesi açıklamasının ardından anket şirketlerinden gelen veriler dikkat çekti. 6 farklı anket şirketinin verilerinin ortalaması ele alındığında raporun en dikkat çekici tarafı, Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin altına düşerek 47,8 seviyesine gerilemesi oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1608019/Erdogan_a_buyuk_sok__iste_anketlerden_cikan_sonuc.html

Sezai Temelli Ellerindeki Son Araştırmayı Açıkladı: Küçük Ortağınla Yüzde 40 Bile Etmiyorsun

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanlığı seçiminde '50+1' ile seçilmenin değiştirilmesine ilişkin tartışmalara ilişkin "Son araştırmalar diyor ki küçük ortağınla birlikte yüzde 40 bile etmiyorsun. Haftaya yüzde 35 sonra yüzde 30" şeklinde konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1608860/Sezai_Temelli_ellerindeki_son_arastirmayi_acikladi__Kucuk_ortaginla_yuzde_40_bile_etmiyorsun.html

Gazeteci Erdemol, CHP'nin Düzenlediği Suriye Konferansı'nı Değerlendirdi.

CHP’nin düzenlediği Suriye Konferansı'na çağırılmayan tarafların eksikliğine dikkati çeken gazeteci Mustafa Kemal Erdemol, “Burada Kürt meselesi konuşuluyor, Suriye Kürdistan’ından, Irak Kürdistanı’ndan, Türkiye Kürtlerinden bahsediliyor ama bir tane Kürt yok" dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/kurtler-konusuluyor-ama-bir-tane-kurt-yok

Hamidiye Sularına Yönelik Boykota İki Bakanlık, Milli Saraylar İdaresi Ve Vakıfbank Da Katıldı

THY'nin yer hizmetlerini yürüten TGS, Hamidiye ile olan sözleşmesini iptal etmişti.

https://t24.com.tr/haber/hamidiye-sularina-yonelik-boykota-iki-bakanlik-milli-saraylar-idaresi-ve-vakifbank-da-katildi,842002

Dış Siyaset

Bakan Akar: Gerektiğinde Güvenli Bölgede Kendi Göbeğimizi Keseriz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile devam eden Güvenli Bölge tesisine yönelik çalışmalara ilişkin, "Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter. Bunda son derece kararlıyız. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1609318/SON_DAKiKA___Bakan_Akar__Gerektiginde_guvenli_bolgede_kendi_gobegimizi_keseriz.html

Kremlin’den Kritik Türkiye Açıklaması

Kremlin Sözcüsü Peskov "Türkiye'nin kendini savunma hakkı var, ancak Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duymalı" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1608948/Kremlin_den_kritik_Turkiye_aciklamasi.html

Lavrov: Erdoğan, ABD'liler Olmadan Sorunu Çözme Hakkını Saklı Tutuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye konusundaki tutumunun 'anlaşılır' olduğunu söyledi. "Erdoğan'ın sonsuza dek beklemeyeceği konusunda uyarılarda bulunduğunu uzun süredir görüyoruz" diyen Lavrov, "ABD, Kürt faktörünü devreye sokmaya çalışacak" diye ekledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/02/lavrov-erdogan-abdliler-olmadan-sorunu-cozme-hakkini-sakli-tutuyor/

Afrin Halkının Çilesi

Bölgeyi elinde tutan ÖSO gruplarının bilgisi olmadan gerçekleştirilmesi mümkün olmayan olaylarda, evler kimliği meçhul saldırganlar tarafından yağmalanıyor ve silahlı soyguna maruz kalıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/02/afrin-halkinin-cilesi/

Hukuk/Hak İhlalleri

Selim Temo İfadesi Alınmadan Beraat Etti

Gazete Duvar yazarı Selim Temo, 3 yıldır yargılandığı davada bugün beraat etti. Temo'nun söz konusu davada ifadesi dahi alınmadı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/02/selim-temo-ifadesi-alinmadan-beraat-etti/

TÜYAP: Diyarbakır'da Kayyım Kitap Fuarına Destek Verecek

Diyarbakır Kitap Fuarı'na valilik ve belediye tarafından verilen desteğin geri çekildiği yönündeki haberler üzerine TÜYAP ve DTSO'dan açıklama: Son üç gün otobüs seferleri düzenlenecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/02/tuyap-diyarbakirda-kayyim-kitap-fuarina-destek-verecek/

Gökhan Özoğuz, Yeni Akit'e Dava Açıyor

Özoğuz, Yeni Akit'in "'Yalaka' şarkıcı Gökhan Özoğuz, kapı kapı siyasetçileri dolaşıyor!" başlıklı haberine dava açacağını açıkladı.

https://t24.com.tr/haber/gokhan-ozoguz-yeni-akit-e-dava-aciyor,842028

İşçi/Emek  

ODTÜ Mezunlar Derneği İşçileri İş Bıraktı

ODTÜ Mezunları Derneği’nde çalışan 60 işçi, ücretlerinin parçalı ve eksik yatırılması, toplu sözleşme zammının ödenmemesi üzerine iş bıraktı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/02/odtu-mezunlar-dernegi-iscileri-is-birakti/

Cinsiyet

Kadınları Aşağılayan Okul Müdürü TBMM Gündeminde

İlköğretim okulu müdürü Şahin Özdemir, sosyal medya hesabından, "Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık" şeklinde paylaşım yaptı. Tepkiler karşısında söz konusu paylaşımı silen Özdemir açığa alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2019/10/02/kadinlari-asagilayan-okul-muduru-tbmm-gundeminde/

3 Ekim 2019

İç Siyaset

CHP'li Özel: MİT Tüm Seçimlerin ;çinde

MİT Başkanı Hakan Fidan'ı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Hiç lamı cimi yok MİT’in tüm seçimlerin içinde olduğu, AK Parti’nin en yetkin genel başkan yardımcısından daha çok AK Parti iktidarı için çalışanın MİT’in başındaki zat olduğuna hiçbir şüphemiz yoktur" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/03/chpli-ozel-mit-tum-secimlerin-icinde/

Dış Siyaset

Bağdat'taki Gösterilerde 19 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak'ın başkenti Bağdat'ta sokağa çıkma yasağına karşın protestolar sürerken, Tahrir Meydanı ve çevresinde zaman zaman arbede yaşanıyor. Irak İnsan Hakları Örgütü, gösterilerde şu ana kadar 19 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1611160/Bagdat_taki_gosterilerde_19_kisi_hayatini_kaybetti.html

Brexit: İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın AB'ye Sunduğu Plan Ne Öngörüyor?

Boris Johnson uzun zamandır merakla beklenen Brexit planını bugün Avam Kamarası'nda kamuoyuna açıkladı. Johnson'ın planı, Kuzey İrlanda'nın sadece malların serbest dolaşımını içermesi koşuluyla Avrupa Ortak Pazarı'nda kalmasını ancak Gümrük Birliği'nden ayrılmasını öngörüyor. Avrupa Komisyonu planda, "sorunlu bazı noktalar" olduğunu açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1610763/Brexit__ingiltere_Basbakani_Boris_Johnson_in_AB_ye_sundugu_plan_ne_ongoruyor_.html

Ekonomi

Türkiye Varlık Fonu Borç Batağındaki Enerji Şirketlerine Ortak Oluyor

Batık durumdaki müteahhitleri kurtarmak için İstanbul Finans Merkezi'nin 465 bin metrekarelik kısmını 1 milyar 670 milyon TL karşılığında devralma kararı alan Türkiye Varlık Fonu (TVF), benzer bir adımı da enerji sektöründe atmaya hazırlanıyor. TVF ilk kez kamu dışı sektör oyuncularıyla birlikte enerji yatırımında yer alacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/10/03/turkiye-varlik-fonu-borc-batagindaki-enerji-sirketlerine-ortak-oluyor/

Hukuk/Hak İhlalleri

AYM'den Sırrı Süreyya Önder Kararı

Anayasa Mahkemesi, 2013'te Kazlıçeşme’de düzenlenen Nevruz etkinliğindeki konuşması nedeniyle “terör örgütü propagandasını yapmak” suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1610377/AYM_den_Sirri_Sureyya_Onder_karari.html

Sırrı Süreyya Önder Kararı Nasıl Çıktı: Hesaplı, Kitaplı “Hak ;hlali”

AYM’nin, “suç işlemediği” yönündeki tespitine göre, tam 10 aydır cezaevinde yatıyor.

https://t24.com.tr/haber/sirri-sureyya-onder-karari-nasil-cikti-hesapli-kitapli-hak-ihlali,842177

Osman Kavala'nın Doğum Gününde Dostları Konuştu: İyilik Cezalandırıldı; Çık Artık Seni Özledik.

Dostları 702 gündür tutuklu olan Osman Kavala'ya 62'nci yaşı için kitap hazırladı.

Kitabı götüren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kavala'nın tepkilerini "Çok duygulandı. Kitabı aldı eline baktı. Gözlüğünü takmamıştı. Kendi gözlüğümü verdim. İnceledikten sonra kitabın kapağını kapattı, duygularını 'Cezaevinde yattığıma değdi' sözleriyle ifade etti" dedi.

https://t24.com.tr/video/osman-kavala-icin-dogum-gunu-etkinligi-iyilik-hapse-atildi,23228

4 Ekim 2019

İç Siyaset

Bahçeli'den CHP Ve Kılıçdaroğlu Açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu hakkında sert bir açıklama yayınladı. Bahçeli'nin açıklamasında, CHP ile ilgili HDP ile ilişkisi nedeniyle sert ifadeler yer alırken, "Özellikle CHP Genel Başkanı için dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkeme yolu ardına kadar aralanmış ve açılmıştır" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, ayrıca CHP-HDP ilişkisiyle ilgili bir komisyon kurulduğu bilgisi verildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1612892/Bahceli_den_CHP_ve_Kilicdaroglu_aciklamasi.html

Sırrı Süreyya Önder Tahliye Edildi

Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında Anayasa Mahkemesi’nin "hak ihlali" kararı vermesinin ardından, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Önder hakkında tahliye kararı verdi. Kararın ardından tahliye edilen Sırrı Süreyya Önder, cezaevi çıkışı yaptığı açıklamada "Ne dediysek barış için dedik. Barış ve demokrasi için söylemeye devam edeceğiz" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1612587/Sirri_Sureyya_Onder_tahliye_edildi.html

Çapa Tıp Fakültesi'nde Eylem: “Deprem Fırsatçılığına Geçit Vermeyeceğiz”

Hekimler ve öğrenciler İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde bir araya gelerek Aksaray Şube binalarının yerinde yenilenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1612627/Capa_Tip_Fakultesi_nde_eylem____Deprem_firsatciligina_gecit_vermeyecegiz_.html

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası'na Operasyon: 21 Gözaltı

Tekirdağ'ın Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinde Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) şubelerine polis tarafından operasyon düzenlendi. Operasyonda, sendika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1612569/Devrimci_Tekstil_iscileri_Sendikasi_na_operasyon__21_gozalti.html

Akşener: Sistem Türkiye'yi Taşımıyor

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde aksaklık yaşandığını belirterek, sistemin tekrar eskiye dönmesi gerektiğini ifade etti. Akşener “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Türkiye taşıyamıyor. Aklı başa alıp iyileştirilmiş parlamenter sisteme geri dönülmeli. Sayın Erdoğan'a da yazık oluyor" diye konuştu. Akşener, ayrıca CHP ile olan Millet İttifakı'nın dağılıp dağılmayacağına ilişkin olarak "Millet İttifakı'nın bozulup bozulmayacağına yönelik sorulara baktığınızda ağırlıklı olarak Cumhur İttifakı'nı destekleyen gazetecilerin fantezilerine uygun sorularla karşılaştığımızı görüyorum ben" diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1611768/Aksener__Sistem_Turkiye_yi_tasimiyor.html

Murat Yetkin: Erdoğan MHP'ye Bağımlı Kalacağını Geç Fark Etti

Murat Yetkin, yerel seçim sonuçlarının etkisinin devam ettiği Ankara gündemini değerlendirerek AK Parti'nin "Yüzde 50+1’i yüzde 40’a indirelim” önerisinin muhalefetten yanıt gelmeyince son bulmasının en çok MHP'yi sevindirdiğini yazdı. Yetkin yazısında "Erdoğan da, AK Parti de yüzde 50+1 sistemiyle MHP gizli koalisyon ortaklığı yoluyla bağımlı kalacaklarını geç fark etti" ifadelerini kullanıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/04/murat-yetkin-erdogan-mhpye-bagimli-kalacagini-gec-fark-etti/

Valilikten, AKP Binası Önünde Oturma Eylemi Yapmak İsteyenlere İkinci Yasak

Daha önce "anayasal suç olduğu" gerekçesiyle AKP önünde oturma eylemine izin vermeyen Diyarbakır Valiliği, başvuruyu yapan 3 kişiye bu kez "eylem yasağı" nedeniyle reddetti.

https://www.artigercek.com/haberler/valilik-anayasal-suc-tan-vazgecti-ama-yasak-ta-israrli

Çocuğu Öldürülen Anne Ve Babayı Bir Hafta Boyunca HDP Önünde Bekletmişler

Dicle’de hava saldırısında yaşamını yitiren Musa Gürtürk’ün cenazesi aile HDP önünde oturma eylemine katıldığı için teslim edilirken, aynı operasyonda yaşamını yitiren Mizgin Harman’ın cenazesi ise 24 gündür ailesine verilmiyor. Gürtürk'ün öldürüldüğü bilinmesine rağmen aile bir hafta boyunca HDP önünde bekletildi.

https://www.artigercek.com/haberler/cocugu-oldurulen-anne-ve-babayi-bir-hafta-boyunca-hdp-onunde-bekletmisler

Dış Siyaset

Kalın, O'Brien'la Güvenli Bölgeyi Görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ikili meselelerin yanı sıra Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan 'güvenli bölge'yi konuştu. Kalın'ın 'güvenli bölge' konusunda adımların hızlanması gerektiği vurgusu yaptığı belirtiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/04/kalin-obrienla-guvenli-bolgeyi-gorustu/

Ekonomi

TÜSİAD Başkanı Kaslowski'den YEP Eleştirisi:

Ekonomiye güven henüz zayıf ve yatırım iştahı son derece düşük

"Yalnızca ekonomide değil, özgürlükler ve insan hakları gibi konularda da ilerleme kaydetmeliyiz"

https://t24.com.tr/haber/tusiad-baskani-kaslowski-den-yep-elestirisi-ekonomiye-guven-henuz-zayif-ve-yatirim-istahi-son-derece-dusuk,842356

Fitch'in Stres Testi Raporu: Özel Bankaların Durumu Kamu Bankalarından Daha Iyi

Türkiye'nin en büyük sekiz bankasının sermaye oranlarını, yılın ilk yarısı sonundan itibaren gelecek iki yıl için altı ayrı stres testine tabi tutan Fitch, özel bankaların aktif kalitesinde belirgin bir bozulma ihtimaline karşı üç kamu bankasından daha iyi durumda olduğunu açıkladı.

https://www.artigercek.com/haberler/fitch-in-stres-testi-raporu-ozel-bankalarin-durumu-kamu-bankalarindan-daha-iyi

Hukuk/Hak İhlalleri

ÇHD: Emniyetin İcazetine Bırakılan Adalet, Yargı Reformu Olarak Sunuluyor

Yargı reformu paketini değerlendiren ÇHD Genel Sekreteri Tuba Nergis Aslan, 'Sol, muhalif kesime ne getirecek? Nasıl bir özgürlük sağlayacak?' diye sorarsanız hiçbir şey yok' dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/chd-emniyetin-icazetine-birakilan-adalet-yargi-reformu-olarak-sunuluyor

Kürtçe Şarkı Söyleyen 8 Sanatçıya Gözaltı

Viranşehir'de düğünlerde Kürtçe şarkı söyleyen 8 sanatçıya 'örgüt propagandası' gerekçesiyle gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/04/kurtce-sarki-soyleyen-8-sanatciya-gozalti/

Dodan Ve Pınar Aydınlar Konserine Yasak: 'Sanatçıları Değiştirin' Dediler

Adana Dersimliler Derneği'nin düzenlediği, Pınar Aydınlar ile Dodan'ın katılacağı "Eğitime katkı" konseri valilik kararıyla yasaklandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/10/04/dodan-ve-pinar-aydinlar-konserine-yasak-sanatcilari-degistirin-dediler/

Kayyım Atamalarının 48. Gününde Protestolar Sürüyor: "AKP'nin Bitmesi Ve Gitmesi Gerekiyor"

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının 48. gününde protestolar sürüyor.  

Diyarbakır Lise Caddesi'nde devam eden oturma eylemlerine HDP’li vekiller, HDP Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi üyeleri, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Nöbete Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve kentteki şube yöneticileri de destek verdi. Burada konuşan Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu, "AKP'nin bitmesi ve gitmesi gerekiyor. Bunu mücadeleyle gerçekleşmesi için biz de bugün buradayız" dedi.

https://t24.com.tr/haber/kayyim-atamalarinin-48-gununde-protestolar-suruyor-akp-nin-bitmesi-ve-gitmesi-gerekiyor,842335

HDP'den Kürtçe Kampanya

HDP, Kürt dilinin geliştirilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması için kampanya başlattı. Kampanyayı Demokrasi Nöbetleri’ne taşıyacak olan HDP, nöbet eylemlerinde Kürtçe ders verecek.

HDP, Kürt dilinin geliştirilmesi için harekete geçerek, anadil kampanyası başlattı. Kampanyanın ilk adımı olarak ise, kayyum atamalarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbetleri birer anadil kürsüsüne dönüştürülecek. Başlatılan kampanyaya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Dil Komisyonu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Kürt partilerinin oluşturduğu Kürt Dil Platformu da destek verecek.

https://www.artigercek.com/haberler/hdp-den-kurtce-kampanya

Cinsiyet

'Müslüman Feministler': Ne İstiyorlar, Neden Eleştiriliyorlar?

Başörtülü kadınların kamusal alandaki sorunları azalırken, hak ve eşitlik arayışında kendilerini "Müslüman feminist" olarak tanımlayanların sayısı artıyor. Geleneksel İslami çevrelerin tepki gösterdiği "Müslüman feministler", "seküler feministlerle" pek çok konuda anlaşamıyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-49912575

5 Ekim 2019

İç Siyaset

Polis, KHK'lıların HDP Binasına Girmesine İzin Vermedi

HDP'li Gergerlioğlu, Kılıçdaroğlu'yla konuştuğunu belirterek, "Bizi genel merkezine kabul ederse memnuniyetle gider toplantımızı orada yaparız.

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilenlerin Ankara Yılmaz Güney Salonu’nda yapmak istedikleri etkinlik dün Valilik tarafından yasaklanmıştı. Valilik yasağı ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Saadet Partisi (SP) genel merkezlerini ziyaret edecek olan KHK’lılar sabah saatlerinde engellendi. Ankara’da bulunan KHK’lıların bir kısmı HDP Genel Merkezi’ne giriş yaparken, bir süre sonra polis sokağı giriş çıkışlara kapattı.

https://t24.com.tr/haber/polis-khk-lilarin-hdp-binasina-girmesine-izin-vermedi,842443

Gaziantep Üniversitesi Suriye'de 3 Fakülte Kuruyor: Amacımız Suriye’nin Altyapısı Için Kadro Yetiştirmek

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Suriye'de Türkiye'nin kontrolü altına aldığı El-Bab, Azez ve Afrin’de 3 fakülte kurulması kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler, İslami İlimler ve Eğitim Fakültesi kurulması ile ilgili karar “1619 sayılı karar” ile Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kararda,  El-Bab’da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez’de İslami İlimler Fakültesi  ve Afrin’de  Eğitim Fakültesi kurulması kararı yer alıyor.

https://www.artigercek.com/haberler/gaziantep-universitesi-suriye-de-3-fakulte-kuruyor-amacimiz-suriye-nin-altyapisi-icin-kadro-yetistir

Dış Siyaset

Türkiye Destekli Suriyeli Silahlı Gruplar Birleşti

Suriye’nin kuzeybatısında faaliyet gösteren Türkiye destekli silahlı muhalif gruplar Milli Ordu adı altında birleşme kararı aldı. Gruplar, Fırat’ın doğusundaki olası bir operasyonu destekleyeceklerinin açıklamasını da yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/05/turkiye-destekli-suriyeli-silahli-gruplar-birlesti/

Pompeo: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki Faaliyetleri Yasa Dışıdır

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili olarak ABD'den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'nin doğalgaz arama faaliyetleri için, "Türkiye'nin faaliyetleri yasa dışıdır, kabul edilemez" yorumunu yaparak "gerekli diplomatik adımları atacağız" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/05/pompeo-turkiyenin-dogu-akdenizdeki-faaliyetleri-yasa-disidir/

Irak'ta Protestolar 5. Gününe Giriyor:

Ölü sayısı 100'e yaklaştı, 3 binden fazla yaralı var

Parlamento geriye kalan 4 günde 540 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

https://t24.com.tr/haber/irak-ta-protestolar-5-gunune-giriyor-olu-sayisi-100-e-yaklasti-3-binden-fazla-yarali-var,842447

Hong Kong'da "Maske Yasağı" Son Haftaların En Şiddetli Gecesine Sebep Oldu: 

Protestocular metro istasyonlarını tahrip etti, 14 yaşında çocuk vuruldu

Hong Kong'da yönetimin yarım asırdan uzun süredir kullanılmayan "acil durum yasalarını" kullanarak eylemlerde maske kullanımını yasaklamasının ardından son haftaların en şiddetli protestoları meydana geldi. Eylemlerde üniformasız bir polisin de saldırıya uğradıktan sonra 14 yaşında bir protestocuyu vurulduğu ifade edildi.

https://t24.com.tr/haber/hong-kong-da-maske-yasagi-son-haftalarin-en-siddetli-gecesine-sebep-oldu-protestocular-metro-istasyonlarini-tahrip-etti-14-yasinda-cocuk-vuruldu,842455

İsveçli Greta Thunberg Ve Kamerunlu Divina Maloum Uluslararası Çocuk Barış Ödülü'nü Kazandı

İklim değişikliği ile mücadele konusundaki çabalarıyla tanınan ve dünya çapında iklim için öğrenci grevinin öncüsü olan İsveçli aktivist Greta Thunberg ve Kamerun'da çocukların silahlı örgütlere alınmasına karşı mücadele eden Divina Maloum Uluslararası Çocuk Barış Ödülü'nü kazandı.

Thunberg, bu yıl 15. kez verilecek ödülü, Kamerunlu 15 yaşındaki barış aktivisti Divina Maloum ile paylaştı. Ödül için, 56 ülkeden 137 aday yarışıyordu.

https://t24.com.tr/haber/isvecli-greta-thunberg-ve-kamerunlu-divina-maloum-uluslararasi-cocuk-baris-odulu-nu-kazandi,842465

Hukuk/Hak İhlalleri

Askerin 'Köy Yakmakla Görevliydik, Binbaşı Kafasına Sıktı' İtiraflarını AYM Görmedi

Lice'de 1994'te askerlerce gözaltına alınan Ferman Cingöz ve Edip Tanrıverdi, işkence edildikten sonra infaz edildi. Başlatılan soruşturma dosyası 19 yıl boyuncu tozlu raftan hiç inmedi. 2013'te infazın tanığı bir asker savcıya, yargısız infazı kimlerin, ne zaman ve nasıl gerçekleştirdiklerini itiraf etti. Askerin anlattığı vahşete rağmen dava açılmazken, Anayasa Mahkemesi’ne taşınan dosya, zaman aşımı gerekçesiyle kabul edilemez kararıyla kapandı.

https://www.artigercek.com/haberler/askerin-koy-yakmakla-gorevliydik-binbasi-kafasina-sikti-itiraflarini-aym-gormedi

İşçi/Emek  

Madenciler Hakları İçin Ankara'ya Yürüyor

Soma Holding ve Uyar Madencilik tarafından işten atılan emeklilik ve tazminat mağduru maden işçileri, seslerini duyurmak için Soma'dan Ankara'ya yürüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1614139/Madenciler_haklari_icin_Ankara_ya_yuruyor.html

Diğer

Kürt Dergiciliğine Yeni Bir İsim: Kürt Araştırmaları

"Kürt Araştırmaları" (Lêkolînên Kurdî) dergisi, e-dergi olarak yayın hayatına başladı. "Kürdistan'da İdeoloji" başlıklı dosyayla ilk sayısı yayımlanan dergi, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce yayın yapacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kitap/2019/10/05/kurt-dergiciligine-yeni-bir-isim-kurt-arastirmalari/

6 Ekim 2019

İç Siyaset

Perinçek'in Suriye'de Harekat Sevinci

Suriye'nin kuzeyine askeri harekat yapılmasına destek veren paylaşımlar yapan Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, "Her cephede üstün yetenekli komutanlarımızla ve Mehmetçiğimizle omuz omuzayız" ifadesini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/06/perincekin-suriyede-harekat-sevinci/

İYİ Parti'nin HDP İçin Şartı: PKK'yi Lanetlesinler

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “PKK'nın terör örgütü olduğunu ve lanetlediklerini söylemedikleri sürece HDP'yle organik bir ilişkiye girmemiz mümkün değil” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/06/iyi-partinin-hdpyle-iliski-sarti-pkkyi-lanetlesinler/

HDP: CHP Bu Sefer O Tuzağa Düşmedi

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef almasının “CHP’yi susturma operasyonu” olduğunu söyleyen HDP Sözcüsü Günay Kubilay, iktidarın Millet İttifakı'nı parçalamak istediğini belirtti. Kubilay, "Onlar bugüne kadar CHP’yi kendi bulundukları politik zemine çekmeye çalıştılar. Fakat bu sefer CHP o tuzağa düşmedi” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/06/hdp-chp-bu-sefer-o-tuzaga-dusmedi/

Partisinden Ufuk Uras Açıklaması: Politikalarımızla Bir İlgisi Bulunmayan, Kendisinden Başka Kimseyi Bağlamayan Kişisel Görüşler

Yeşil Sol Merkez Yürütme Kurulu, üyesi Ufuk Uras’ın son dönemde yaptığı güncel siyasi yorumlar ve yeni parti kurma hazırlığı yapan eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi konusunda bir açıklama yaptı.

Partinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yeşil Sol Merkez Yürütme Kurulu: Ufuk Uras’ın son günlerde yaptığı açıklamalar kendi kişisel görüşleridir. Partimizin ülkemiz sorunlarına bakışı ve çözüm önerileri bellidir. Yeşil Sol Parti ülkemizin sorunlarına bakışını, bu konulardaki çözüm önerileriyle bunları gerçekleştirmeye yönelik stratejilerini, başta Parti Konferansı olmak üzere yetkili kurulları içinde tartışarak belirlemiş olup, siyasi faaliyetlerini bunlara uygun şekilde sürdürmektedir.

https://t24.com.tr/haber/partisinden-ufuk-uras-aciklamasi-politikalarimizla-bir-ilgisi-bulunmayan-kendisinden-baska-kimseyi-baglamayan-kisisel-gorusler,842573

Canan Kaftancıoğlu'nun Yardımcısı Murat Akbaş Gözaltına Alındı

Akbaş, gönüllüsü olduğu İstanbul Kaz Dağları Dayanışması'nın etkinliğinin ardından Maltepe'de gözaltına alındı.

26 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan 'Büyük Ekoloji Mitingi'ne katılmak üzere dün akşam saatlerinde yürüyüşe başlayan “İstanbul Kaz Dağları Dayanışması Gönüllüleri” adlı grup gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yardımcısı Murat Akbaş da bulunuyor.

https://t24.com.tr/haber/chp-li-kaftancioglu-nun-yardimcisi-murat-akbas-gozaltina-alindi,842555

Nadira’nın Vekilliğini Üstlenen Avukat İstifa Etti

AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın ailesinin vekilliğini üstlenen 'Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği' Genel Başkanı avukat Müjde Tozbey Erden, bu görevden istifa ettiğini duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1615491/Nadira_nin_vekilligini_ustlenen_avukat_istifa_etti.html

Dış Siyaset

Erdoğan: Güvenli Bölgeyi Biz Planladık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'güvenli bölge'yi ABD'nin planladığı eleştirilerine tepki göstererek, "Sayın Obama'ya nerelerin güvenli bölge olabileceğini söyleyen şahsım. Daha sonra Trump bizim dediğimiz noktaya geldi. Sonra Fırat'ın doğusundan çekilmeyi gündeme getirdi. Ama yanındakiler talimata uymuş değiller" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/06/erdogan-yuzde-401-icin-chpyi-sucladi/

ABD'den Türkiye'ye Suriye Yanıtı: Tek Taraflı Harekât Ortak Çıkarları Tehlikeye Atar

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine karşı tek taraflı harekât düzenleme ihtimalini değerlendirdi: Türkiye bu adımı atarsa, ABD ile Suriye’nin kuzeydoğusunun güvenliğini korumaya yönelik atacakları ortak adımları ve çıkarları tehlikeye girecektir. ABD güvenli bölgenin başarılı olmasını istiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/06/abdden-turkiyeye-suriye-yaniti-tek-tarafli-harekat-ortak-cikarlari-tehlikeye-atar/

SDG'den Harekat Açıklaması

Suriye'de Fırat'ın doğusunu kontrol eden SDG, Türkiye'nin bölgeye yönelik olası bir harekâtına yanıt verecekleri yönünde bir açıklama yaptı. Reuters'ın duyurduğu açıklamada, 'SDG'nin istikrar istediği ama sebepsiz yere düzenlenen bir saldırıya sınır hattı boyunca yanıt verileceği' ifadeleri yer aldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/05/sdgden-harekat-aciklamasi/

ABD Büyükelçiliği, Babahan'ın Bahçeli Tweetini 'Yanlışlıkla' Beğendi

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği resmi Twitter hesabı, gazeteci Ergun Babahan'ın Devlet Bahçeli'yle ilgili attığı "Türkiye halkları Bahçeli'siz bir siyaset dönemine hazır olmalı" tweetini yanlışlıkla beğendi.

Babahan'ın paylaşımının Amerikan Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından beğenilmesine MHP'li Yalçın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun AKP Sözcüsü Çelik'ten tepki geldi. Amerikan Büyükelçiliği ise olayın yanlışlıkla olduğunu ifade ederek özür diledi.

https://www.artigercek.com/haberler/abd-buyukelciligi-babahan-in-bahceli-tweetini-yanlislikla-begendi

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden Yeni Özür Açıklaması

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, büyükelçiliğin FETÖ firarisi Ergun Babahan’ın Twitter mesajını “yanlışlıkla” beğenmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Çağrının ardından ABD Ankara Büyükelçiliği'nden 'Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz' açıklaması geldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1615222/ABD_Ankara_Buyukelciligi_nden_yeni_ozur_aciklamasi.html

CHP'den Çok Sert Tepki: Büyük Saygısızlık, Hadsizlik!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, ABD Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından Fetullahçı Terör Örgütü firarisi Ergün Babahan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi hedef alan paylaşımının beğenilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1615520/CHP_den_cok_sert_tepki__Buyuk_saygisizlik__hadsizlik_.html

Hukuk/Hak İhlalleri

 ‘Kürt Müsün?’ Sorusuna ‘Evet’ Diyen Amedspor Taraftarı Lince Uğradı

Amedspor-Sarıyer maçına giderken Sarıyer taraftarları tarafından önü kesilen Amedspor taraftarı Mehmet A. K., 'Kürt müsün?' sorusuna 'Evet' cevabını verince linç girişimine maruz kaldı.

https://www.artigercek.com/haberler/kurt-musun-sorusuna-evet-diyen-amedspor-taraftari-lince-ugradi

İşçi/Emek  

Maden Işcilerinin Ankara'ya Yürüyüşü Engelleniyor

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından işlerinden tazminatsız olarak atılan işçilerin Soma’dan Ankara’ya yürüyüşü devam ediyor. 13 Mayıs 2014’teki facianın ardından Soma Holding ve Uyar Madencilik’te çalışan 3 bin 500 işçi tazminatları ödenmeden işten atıldı. Bağımsız Maden-İş’e bağlı işçi ve sendikacılar, Soma’dan Ankara’ya yürüyüşlerinin ikinci gününde Manisa Kırkağaç’ta durdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1615439/Maden_iscilerinin_Ankara_ya_yuruyusu_engelleniyor.html

Diğer

Akdeniz Kültür Ödülü Pınar Selek'e Verildi

Akdeniz Kültür Ödülü Pınar Selek'e verildi. Sosyolog ve yazar Pınar Selek, ödülünü sürgün edilmiş kadınlara armağan etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1615336/Akdeniz_Kultur_Odulu_Pinar_Selek_e_verildi.html

7 Ekim 2019

Dış Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kritik ABD Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan'a ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Sayın başkanın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette" ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1616121/Cumhurbaskani_Erdogan_dan_kritik_ABD_aciklamasi.html

'Türklerin, Kürtlerin Ve Arapların Hayatları Tehlikededir'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Suriye'nin kuzeyine harekat konusunda Twitter'dan açıklama yaptı. Altun, "PKK'dan kurtarılan bölgelere, terörist milislerin devam eden işgali yerine Türkiye tarafından hizmet sağlanacak" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1616866/_Turklerin__Kurtlerin_ve_Araplarin_hayatlari_tehlikededir_.html     

ABD'den Açıklama: Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeyine Yapacağı Operasyonu Desteklemeyeceğiz

Beyaz Saray, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyonu ABD’nin desteklemeyeceğini ve bu ülkenin operasyona dahil olmayacağını açıkladı. Açıklamada, "Türkiye bundan böyle, ABD'nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak" denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1615925/ABD_den_aciklama__Turkiye_nin_Suriye_nin_kuzeyine_yapacagi_operasyonu_desteklemeyecegiz.html

Murat Yetkin: Suriye Harekatına ABD Destek Vermiyor Ama 'Karışmayacağım' Diyor

Uzun süredir Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda yeni bir döneme girildi. ABD, sınır hattından çekilirken, ABD medyasında Trump'ın 'Kürtleri sattığı' yorumları yer almaya başladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/07/murat-yetkin-suriye-harekatina-abd-destek-vermiyor-ama-karismayacagim-diyor/

ABD'li Yetkili: SDG'yi Türkiye'ye Karşı Savunmayacağız

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenleyeceği olası harekat hakkında Beyaz Saray'dan gelen açıklamanın ardından, ABD'li bir yetkili Reuters'a konuştu. Amerikan askerlerinin iki gözlem noktasından çekildiğini belirten yetkili, 'Kürt güçlerini olası saldırı karşısında korumayacaklarını' ve bu konuda SDG'ye bilgi verdiklerini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/07/abdki-yetkili-turkiye-sinirinda-iki-gozlem-noktasini-bosalttik/

ABD'li Yetkililer: Türkiye'nin Harekatı Neye Benzeyecek, Bilmiyoruz

Amerikan basınına konuşan yetkililer, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik olası harekatını değerlendirdi. Yetkililer, ABD'nin şu an için 'harekatın yolundan çekildiğini' ama TSK ile SDG arasında yaygın çatışma yaşanması halinde Suriye'den tamamen çekilebileceklerini söyledi. Bir yetkili, 'Amerikan hükümetinin Türkiye'nin operasyonunun neye benzeyeceği konusunda hiçbir fikri olmadığı' yorumu yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/07/abdli-yetkililer-turkiyenin-harekati-neye-benzeyecek-bilmiyoruz/

ABD'de Trump'ın Suriye Kararına Karşı Hamle Geliyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın kendi partisi içindeki en önemli destekçilerinden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Suriye'deki son gelişmelere tepki gösterdi. Trump'ın Türkiye'nin harekatına yeşil ışık yakmasını eleştiren Graham, bu kararın geri çekilmesi için Senato'ya bir tasarı sunacağını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/07/abdde-trumpin-suriye-kararina-karsi-hamle-geliyor/

Trump'tan Türkiye'ye: Limiti Aşarsan Ekonomini Yok Ederim

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin kuzeyinden çekilme ve Türkiye'nin harekatına yeşil ışık yakma kararının ardından, kendine özgü üslubuyla bu kez Ankara'yı tehdit etti. Trump, IŞİD'le savaşta Amerikan müttefiki olan Suriyeli Kürtler lehine bir denge oluşturmaya çalışır göründüğü açıklamasında, "Eğer Türkiye, limitleri aştığına kanaat getirdiğim herhangi bir şey yaparsa, Türkiye'nin Ekonomisini (geçmişte yaptığım gibi!) tamamen imha edeceğim ve yok edeceğim" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/07/trumptan-turkiyeye-limiti-asarsan-ekonomini-yok-ederim/

Suriye Operasyonu Öncesi Rusya'dan İlk Açıklama

ABD'nin Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik askeri operasyonuna yeşil ışık yakarken, bu gelişme karşısında nasıl bir tepki vereceği merakla beklenen Rusya'dan ilk açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı.

Peskov, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya’yla aynı fikirde olduğunu belirterek, “Umarız Türk meslektaşlarımız tüm hallerde bu pozisyona bağlı kalacaktır” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1616502/Suriye_operasyonu_oncesi_Rusya_dan_ilk_aciklama.html

Almanya'dan Türkiye'ye: Fırat'ın Doğusuna Harekatın Sonuçları Vahim Olur

Almanya hükümeti, Suriye’nin kuzeyine askeri müdahale hazırlığındaki Ankara’yı 'gerilim artar, istikrarsızlık derinleşir, insani sonuçları vahim olur' diye seslendi. Alman hükümeti, Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine tek taraflı bir askeri harekattan kaçınma çağrısı yaparken, "Böyle bir operasyon gerilimi tırmandırır, istikrarsızlığı derinleştirir, insani bakımdan da sonuçları vahim olur" uyarısında bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/07/almanyadan-turkiyeye-firatin-dogusuna-harekatin-sonuclari-vahim-olur/

BM'den Son Dakika Harekat Açıklaması!

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kısa süre içinde başlatacağı belirtilen harekât öncesinde, Birleşmiş Milletler’den (BM) tüm taraflara çağrı geldi.

Açıklamada tüm taraflara, ‘Türkiye’nin harekat başlatması halinde sivillerin yerinden olmasının engellenmesi’ çağrısı yapıldı; BM’nin ‘güvenli bölgeler konusunda geçmişte acı deneyimleri olduğu’ vurgusu yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1616283/BM_den_son_dakika_harekat_aciklamasi_.html

BM: Türkiye Güvence Verdi

BM Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapılacak olası harekata ilişkin sivillerin korunması uyarısı yaptı. BM Genel Sekreter Yardımcısı Moumtzis, "Türkiye insani konularda bize gerekli güvenceleri verdi" açıklamasını yaptı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1616283/BM__Turkiye_guvence_verdi.html

HDP'den Suriye Operasyonu Açıklaması

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyon hazırlığına ilişkin açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Oluç, 'ABD, Türkiye'nin kucağına saatli bomba bıraktı' dedi.

"Çözüm askeri harekatta değildir; çözüm politikadır, insan haklarıdır, hukukun üstünlüğüdür. Çözüm farklı inanç ve kimliklerin eşit şekilde varlıklarını korumasıdır. Suriye'nin toprak bütünlüğü için demokratik rejimin inşa edilmesi, sorunların güçlü demokrasi ile aşılması gerekiyor. Toprak bütünlüğü, güvenli bölge ile sağlanamaz. Güvenli bölge ile toprak bütünlüğü bağdaşmaz.

https://www.artigercek.com/haberler/hdp-den-suriye-ye-operasyon-aciklamasi

CHP: Mehmetçiklerimizi Ortadoğu Bataklığına İtmeyin

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen operasyon hakkında Saray'a çağrıda bulunarak "Kahraman Mehmetçiklerimizi ortadoğu bataklığına itmeyin" dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/chp-grup-baskanvekili-mehmetciklerimizi-ortadogu-batakligina-itmeyin

CHP'den Harekât Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. 'Orta Doğu bataklığına girmeyin' diye hatırlattıklarını belirten Öztrak, Suriye'ye barışın gelmesinin en kısa yolunun Şam ile Ankara arasındaki yol olduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1616606/CHP_den_harek_t_aciklamasi.html

Dünya Basını Fırat'ın Doğusuna Harekatı Nasıl Gördü?

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna harekat düzenleyeceği yönünde Beyaz Saray'dan gelen açıklama, Amerikan ve İngiliz gazetelerinde geniş yer buldu. The Guardian gazetesi 'ABD'nin Kürtleri terk ettiğini' yazarken, New York Times TSK ile SDG arasında doğrudan çatışma riskine dikkat çekti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/07/dunya-basini-firatin-dogusuna-harekati-nasil-gordu/

Eylemciler Polise Mancınıkla Kiremit Fırlattı

Hong Kong'da devam eden protestolarda eylemciler bambudan mancınık inşa ettiler. Yine bambudan kurdukları barikatın arkasına koydukları bambu mancınık ile polise kiremit attılar.

Protestoların devam ettiği Hong Kong'da daha önce bazı yolları kapatmak için bambu keresteleri kullanan eylemciler, Mong Kok bölgesinde bambu kerestelerinden mancınık iskelesi inşa ederek polise karşı kiremit atmaya başladı.

https://www.artigercek.com/haberler/hong-kong-da-eylemciler-polise-mancinikla-kiremit-firlatti

Ekonomi

Gürkaynak: Türkiye Tarihinin En Borçlu Dönemindeyiz

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik vaziyeti değerlendiren Prof. Dr. Refet Gürkaynak, özel sektör borcunun eninde sonunda kamu borcuna dönüşeceğini söylerken, faiz indirimleri yerine gerçek bir yargı reformunun ekonomiye çok daha iyi katkı yapacağını belirtti. Gürkaynak, bankaların şu anda zor durumda olmadığını ve Türkiye'nin bir gün IMF'den borç almak zorunda kalacağını ifade etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/10/07/gurkaynak-turkiye-tarihinin-en-borclu-donemindeyiz/

Hukuk/Hak İhlalleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Göre, TSK’deki FETÖ’cüler Örgütsel Faaliyet İçin Hazır Bekletiliyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen haftalarda FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik yapılan ve 74 muvazzaf astsubayın gözaltına alındığı soruşturma kapsamında, tutuklama isteminin yazıldığı sevk kararında dikkat çeken değerlendirmelerde bulunuldu. Cumhuriyet savcısı sevk yazısında, örgütün darbe girişiminde nispeten çok az üyesinin kullandığı, ByLock, Bank Asya hesapları bulunmayan diğer örgüt mensuplarının ikinci bir darbe girişiminde ya da örgütsel bir faaliyette kullanılmak üzere hazır olarak bekletildikleri aktarıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1615849/istanbul_Cumhuriyet_Bassavciligi_na_gore__TSK_deki_FETO_culer_orgutsel_faaliyet_icin_hazir_bekletiliyor.html

Selahattin Demirtaş'a 1 Yıl 3 Ay Hapis Cezası

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 27 Aralık 2013'te Şırnak'taki aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/07/selahattin-demirtasa-1-yil-3-ay-hapis-cezasi/

İşçi/Emek  

Somalı Madencilerin 'Ankara Yürüyüşü' 3'üncü Gününde: Yolu Açın!

Manisa'nın Soma ilçesinde 5 yıldır hakkını alamayan maden işçilerinin, Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde başlattığı Ankara yürüyüşü, Manisa Valiliği tarafından engelleniyor. 3 gündür Kırkağaç ilçesinde eylem yapan madenciler, haklarını alana kadar geri dönmeyeceklerini söylüyor. Eylemlerini 3'üncü gününde Cumhuriyet'e konuşan Bağımsız Maden İşçileri Genel Başkanı Tahir Çetin, "5 yıldır alınan kararlara rağmen haklarımız verilmiyor. Bizim yolumuzu açın" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cumhuriyet_ege/1616297/Somali_madencilerin__Ankara_yuruyusu__3_uncu_gununde__Yolu_acin_.html

Diğer

Ferdi Tayfur: Erdoğan, Vefakarlığından Dolayı Ihanete Uğruyor

Şarkıcı Ferdi Tayfur, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vefakar olmasından dolayı ihanete uğradığını ileri sürerek "Onun iyi niyetini kullanan riyakarlar ihanet ediyor ona. Bu konuda dikkatli olmalı" dedi.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah'tan Tuba Kalçık'a konuşan Tayfur, Atatürkçü biri olduğunu belirterek "Ülke olarak kenetlenmek zorundayız, başka çaremiz yok. Ülkemizin kalkınması için her alanda topyekûn mücadele vermeliyiz. Bizim kendimizden başka dostumuz yok bunu unutmayalım.

https://www.artigercek.com/haberler/ferdi-tayfur-erdogan-vefakarligindan-dolayi-ihanete-ugruyor

8 Ekim 2019

İç Siyaset

CHP'nin Yargı Paketinde 'KHK' Detayı

CHP öncülüğünde beş partinin katıldığı komisyon çalışmaları sonrası hazırlanan ve İYİ Parti’ye de sunulan 191 maddelik ‘Yargı Reformu Paketi’nin ayrıntıları ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, beraat almış KHK’li kişilerin OHAL komisyon kararını beklemeksizin göreve iadesini önerdiklerini söyledi. Emre, infaz sürelerinin netleşmesi ve Adalet Yüksek Kurulu kurulmasının da pakette yer aldığını belirtti

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/08/chpnin-yargi-paketinde-khk-detayi/

Dış Siyaset

İlham Ahmed: Fırat’ın Doğusuna Bölgeden Olmayan Halkı Yerleştirmek İstiyorlar

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, IŞİD’in Türkiye’nin Rojava’ya yönelik tehditlerinden istifade ettiğini söyledi.

Washington’da Rûdaw TV’ye konuşan İlham Ahmed, “IŞİD’in uyuyan hücreleri var ve bölgede bir seviyeye kadar etkileri halen var. Örgütlenip ara ara eylemler de yapıyorlar. Özellikle Türkiye’nin bölgeye yönelik tehditlerinden istifade ediyorlar. Uyuyan hücreleri hemen harekete geçerek planlarını uyguluyorlar” dedi.

“Türkiye 30 kilometrelik alana Suriyeli mültecileri yerleştirme planı yeni bir soykırım, katliam ve işgal çerçevesinde olacaktır” diyen İlham Ahmed, Haseke, Kobani ve Grê Spî’den olmayan halkın Fırat’ın doğusuna yerleştirilmek istendiğini ifade etti.

https://www.politez.com/detail/politez-/9903/ilham-ahmed-firatin-dogusuna-bolgeden-olmayan-halki-yerlestirmek-istiyorlar#.XZ5x30Yza00

Suriye Radyosu: TSK Sınırdaki Köprüleri Vurdu

Suriye radyosu, TSK'nin Irak-Suriye sınırındaki sınır kapısına hava saldırısı düzenlediğini, saldırıda iki köprünün yıkıldığını iddia etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1617411/Suriye_radyosu__TSK_sinirdaki_kopruleri_vurdu.html

Reuters'a Konuşan Türk Yetkililer SDG'ye Hava Saldırısını Doğruladı

Irak-Suriye sınırında dün gece düzenlendiği belirtilen hava saldırısına iki Türk yetkiliden doğrulama geldi. Reuters'a konuşan yetkililer, SDG'nin Irak üzerinden ikmal hattını kesmek için böyle bir saldırı düzenlendiğini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/08/reutersa-konusan-turk-yetkililer-sdgye-hava-saldirisini-dogruladi/

Bataklıkta Tek Başına

Beyaz Saray, ABD kuvvetlerinin çekilme sürecinin başlayacağını, ancak operasyona destek vermeyeceğini açıkladı. ABD’nin, “IŞİD’li tutuklulardan Türkiye’nin sorumlu olacağı” şartı dikkat çekti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1617404/Bataklikta_tek_basina.html

'Türkiye Ekonomisini Yok Ederim' Demişti…Trump'tan Yeni Açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin 'sınırı aşan' bir hamlede bulunması halinde, Türkiye'nin ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini belirten bir tweet paylaştı. İlerleyen saatlerde yeni bir açıklama yapan Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi bir ilişkimiz var. Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum. Askerlerimizi evlerine döndürmek için seçildim" ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1617167/_Turkiye_ekonomisini_yok_ederim__demisti…Trump_tan_yeni_aciklama.html

Trump: Erdoğan İle 13 Kasım'da Görüşeceğim

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabı Twitter'da, "Erdoğan 13 Kasım'da davetlim olarak Washington'a gelecek. Türkiye NATO'nun önemli bir üyesidir" mesajını paylaştı.

Trump, paylaşımında "Birçokları Türkiye'nin ABD'nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye F-35'lerin çelik gövdesini yapıyor. İdlib'de pek çok insanın hayatını kurtarmamıza yardım eden bir anlaşma yaptı" ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1618499/Trump__Erdogan_ile_13_Kasim_da_gorusecegim.html

Numan Kurtulmuş: ‘Nihayetinde Bir Savaşa Giriyoruz’

AKP Genel Başkanveli Numan Kurtulmuş, "Nihayetinde bir savaşa giriyoruz. Buradan terör örgütlerinin temizleneceği, sınırları belli olsa da bir savaşla karşı karşıyayız ve Allah'ın izniyle inşallah bu savaşı biz kazanacağız. Terör örgütlerinin hangi silahlarının nerede bulunduğu istihbarat birimleri tarafından tespit edilmiştir. Nihayetinde orada bir sefere çıkmıyoruz" açıklamasında bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1617198/Numan_Kurtulmus___Nihayetinde_bir_savasa_giriyoruz_.html

Davutoğlu: Trump'a Gereken Cevap Gecikmeden Verilmeli

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Trump'ı eleştirdi: Gereken cevap verilmelidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/07/davutoglu-trumpa-gereken-cevap-gecikmeden-verilmeli/

Kılıçdaroğlu: Tezkereye İçimiz Yana Yana 'Evet' Diyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, "Tezkere bugün görüşülecek. Oradaki askerlerin burnunun kanamaması için içimiz yana yana 'Evet' diyeceğiz" diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1618250/Kilicdaroglu__Tezkereye_icimiz_yana_yana__evet__diyecegiz.html

Irak Ve Suriye Tezkeresi Kabul Edildi

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen iznin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1618814/Irak_ve_Suriye_tezkeresi_kabul_edildi.html

Ahmet Türk: Türkiye Bataklığa Sürükleniyor

Demokrasi Nöbeti’nin 51’inci gününde konuşan yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Suriye'nin kuzeyinde operasyon planını eleştirdi. Türk, "Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/08/ahmet-turk-turkiye-batakliga-surukleniyor/

Barzani: Batı Kürdistan İçin Temastayız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) eski başkanı Mesud Barzani, Fırat'ın doğusuna ilişkin son gelişmeler hakkında Twitter'dan açıklama yaptı: Birkaç kanalla temas halindeyiz ve Rojava halkının başka felaketlere maruz bırakılmamasını temin etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/08/barzani-bati-kurdistan-icin-temastayiz/

Barzani'den Lavrov'a Fırat'ın Doğusu İçin Çağrı: Kürtleri Koruyun

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Fırat'ın doğusunda Türkiye'ye yeşil ışık yaktığı gün Erbil'deydi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin eski başkanı Mesud Barzani Lavrov'la görüşmesinde, 'Rusya'nın devreye girip Suriyeli Kürtleri korumasını' istedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/08/barzaniden-lavrova-firatin-dogusu-icin-cagri-kurtleri-koruyun/

SDG'den Harekat Açıklaması

Suriye'de Fırat'ın doğusunu kontrol eden SDG, Türkiye'nin bölgeye yönelik olası bir harekâtına yanıt verecekleri yönünde bir açıklama yaptı. Reuters'ın duyurduğu açıklamada, 'SDG'nin istikrar istediği ama sebepsiz yere düzenlenen bir saldırıya sınır hattı boyunca yanıt verileceği' ifadeleri yer aldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/05/sdgden-harekat-aciklamasi/

Şam'dan Kürtlere Çağrı: Bize Katılın

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası harekatı tartışılırken, bu bölgeyi kontrol eden Suriyeli Kürtlere Şam yönetiminden dikkat çekici bir çağrı geldi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriyeli Kürtleri ‘dipsiz kuyuya yuvarlanmak yerine hükümete katılmaya' davet etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/08/samdan-kurtlere-cagri-bize-katilin/

ABD Giderse SDG Şam Ve Rusya İle Görüşecek

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna olası harekâtı tartışılırken, bölgeyi kontrol eden Suriyeli Kürtlerden yeni bir açıklama geldi. Üst düzey bir Kürt yetkili, ABD'nin tamamen çekilmesi halinde Rusya veya Şam yönetimiyle masaya oturmak zorunda kalacaklarını söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/08/abd-giderse-sdg-sam-ve-rusya-ile-gorusecek/

İngiltere’den Kritik 'Operasyon' Açıklaması

Türkiye-Suriye sınırında son 48 saattir yaşanan hareketlilik konusunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson da bir açıklama yaptı. Johnson'ın sözcüsü Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine bir askeri operasyon düzenleneceği iddiasından dolayı endişeli olduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1618463/ingiltere_den_kritik__operasyon__aciklamasi.html

ABD'nin Türkiye'ye Tehdidine Rusya'dan İlk Tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulayacağı yönündeki tehdidine ilişkin "Eski ABD başkanlarının aksine yaptıklarını çekinmeden söyleyen ilk ABD Başkanı" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1618727/ABD_nin_Turkiye_ye_tehdidine_Rusya_dan_ilk_tepki.html

İran: Türkiye'nin Suriye'de Askeri Harekatına Karşıyız

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye'nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptı.

https://www.artigercek.com/haberler/iran-turkiye-nin-suriye-de-askeri-harekatina-karsiyiz

Suriye Sınırında Hazırlık – New York Times: Erdoğan Telefonda Trump'a "Harekete Geçeceğini" Söyleyince Trump, "Tüm IŞİD Savaşçılarından Sorumlu Olursun" Dedi

Amerikan New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Pazar günü yapılan telefon görüşmesinin detaylarını yazdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1618216/Suriye_sinirinda_hazirlik_-_New_York_Times__Erdogan_telefonda_Trump_a__harekete_gececegini__soyleyince_Trump___tum_ISiD_savascilarindan_sorumlu_olursun__dedi.html

Amed Emek Ve Demokrasi Platformu: Rojava Tehdit Değildir

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Fırat’ın doğusuna yapılacak askeri müdahalenin Kürt sorununun çözümüne katkı sunmayacağını belirterek, müzakere çağrısı yaptı: Savaş ekmeği küçültür.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/08/amed-emek-ve-demokrasi-platformu-rojava-tehdit-degildir/

Suriye'de Olası Harekat Konusunda Uzmanlar Ne Diyor?

Beyaz Saray’ın Türkiye’nin, Kuzey Suriye’ye askeri harekat yapacağı açıklamasıyla birlikte Suriye gündemi hareketlendi. Türkiye’nin amacı, ABD’nin açıklamaları ve Beyaz Saray açıklamasında ifade edilen tutuklu IŞİD’liler konusunda Ortadoğu uzmanları, Artı Gerçek’e değerlendirmelerde bulundu.

https://www.artigercek.com/haberler/suriye-operasyonuna-uzmanlar-ne-diyor

'ABD'nin El Sıkışmasının Değeri Düştü'

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) IŞİD'le Mücadele Koalisyonu eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Fırat'ın doğusuna dönük olası operasyonuna karşı çıkmayan ABD yönetimini “Oval ofisin bu güvenilmezliğinin sonuçları Suriye'nin çok ötesinde yankılanacak. Amerika’nın el sıkışmasının değeri düşmüştür” sözleriyle eleştirdi.

Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından askerlerini Türkiye’nin harekat düzenlemesi muhtemel bölgeden çekme kararına dönük eleştirilerini sürdürdü.

https://www.artigercek.com/haberler/abd-nin-el-sikismasinin-degeri-dustu

ABD'li Senatörden Bir Tehdit Daha: 'Cehennemden Gelme' Yaptırımlarla Karşı Karşıya Kalacak

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlemeyi planladığı operasyonu gerçekleştirmesi durumunda "cehennemden gelme" yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1618991/ABD_li_senatorden_bir_tehdit_daha___Cehennemden_gelme__yaptirimlarla_karsi_karsiya_kalacak.html

Türkiye'nin Askeri Harekat Planıyla İlgili Cevabı Bilinmeyen 5 Soru

ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğini açıkladı ve ardından Türkiye'nin, ABD askerinin çekileceği bölgede operasyon yapacağı haberleri geldi. Ancak henüz olası operasyonun zamanlaması ve derinliği gibi birçok detay bilinmiyor.

BBC Türkçe'den Ece Göksedef konuyu 5 soruda derledi.

https://www.artigercek.com/haberler/trump-la-anlasan-turkiye-nin-operasyon-planiyla-ilgili-cevabi-bilinmeyen-5-soru

Millî Savunma Bakanlığı'ndan Yeni Açıklama:

TSK, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda sahada DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele eden tek NATO ülkesi ordusudur

https://t24.com.tr/haber/milli-savunma-bakanligi-ndan-yeni-aciklama-tsk-firat-kalkani-harekati-nda-sahada-deas-ile-gogus-goguse-mucadele-eden-tek-nato-ulkesi-ordusudur,842881

"Suriye'nin Kuzeyine Olası Operasyon, Sınırın Altındaki Ve Üstündeki IŞİD Hücrelerini Harekete Geçirebilir"

Suriye uzmanı gazeteci Fehim Taştekin, Şirin Payzın'a yorumladı

IŞİD'in Türkiye'de belli illerde hücresel yapılanmaları olduğunu belirten Fehmi Taştekin, "Bu yapılanmalar ciddiye alınmadı hatta tolerans gösterildi. Türkiye'nin gireceği olası bir operasyonda bu yapılanmalar sınırın altında ve üstünde harekete geçebilir" dedi.

Taştekin, IŞİD'in Rakka'yı ve Deyrizor'u kaybettikten sonra, yaklaşık 2 bin erkek savaşçısı denetim merkezlerinde tutulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"IŞİD'in, . Geriye kalan 15-20 bin kişiden bahsediliyor, bunlar nerede? Bunlar araziye, şehirlere karıştılar. Olası bir istikrarsızlık halinde bunların yeniden toparlanması çok uzun süremeyecektir. Bu bölgede bir şekilde varlar, uçup gitmediler. Sınırları sadece Suriye'yle de sınırlı tutmamak gerek, geçişken hatlar var, Irak'la birlikte değerlendirmek gerekiyor.

https://t24.com.tr/haber/abd-turkiye-ye-isid-gardiyanligi-misyonu-mu-biciyor,842842

MHP'li Cemal Enginyurt'tan AKP'li Numan Kurtulmuş'a 'Savaş' Tepkisi

Enginyurt Twitter hesabından şunları yazdı:

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş "Savaşa hazırız" diyor.

Yazık yazık! Gerçekten çok yazık.

Biz FIRATIN DOĞUSUNA SAVAŞA GİTMİYORUZ. TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE TÜRK MİLLETİNİ düşman görerek, hainlik yapan ŞEREFSİZ çapulcu sürüsünü temizlemeye gidiyoruz. Biz BÜYÜK DEVLETİZ.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1618422/MHP_li_Cemal_Enginyurt_tan_AKP_li_Numan_Kurtulmus_a__savas__tepkisi.html

Dışişleri: İtalya'da Öcalan’a Fahri Hemşehrilik Verilmesini Kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İtalya’da bir ilçe belediye meclisinin PKK lideri Abdullah Öcalan’a fahri hemşehrilik unvanı vermesine tepki gösterdi. İtalya’nın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Türkiye’nin tepkisi iletildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/08/disisleri-italyada-ocalana-fahri-hemsehrilik-verilmesini-kiniyoruz/

Mısır'da Hükümet Karşıtı Protestolar Sebebiyle 100'den Fazla Çocuk Gözaltına Alındı: "Bazıları Okuldan Eve Dönerken Götürüldü"

Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu'nun açıklamasına göre protestoların başladığı 20 Eylül'den bu yana 3 bin 120 kişi gözaltına alındı Uluslararası Af Örgütü de gözaltına alınanlar arasında en genci 11 yaşında olmak üzere 111 çocuğun bulunduğunu ve bu gözaltılardan bazılarının öğrenciler okuldan evlerine dönerken gerçekleştirildiğini bildirdi.

The Guardian'ın aktardığına göre gözaltına alınan çocukların birçoğu 'kontrol noktaları'nda durduruldu ve telefonları "siyasi materyal" için kontrol edildi. Birçok yerel insan hakları grubu bu uygulamayı kınadı ve yasa dışı olduğunu ifade etti.

https://t24.com.tr/haber/misir-da-hukumet-karsiti-protestolar-sebebiyle-100-den-fazla-cocuk-gozaltina-alindi-bazilari-okuldan-eve-donerken-goturuldu,842863

Ekvador'daki Protestolar Nedeniyle Hükümet Başkentten Taşındı

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, başkent Kito'da meydana gelen büyük protestolardan sebep hükümetini başkentten taşıdığını açıkladı.

Kito'da çekilen görüntülerde sokağa çıkan protestocuların petrol bombaları ve taş attığı, kamu binalarını tahrip ettiği ve polis ile çatışmaya girdiği görülüyor.

5 gün önce yükselen akaryakıt fiyatlarına karşı başlayan eylemlerde polis ile protestocular arasında sert çatışmalar yaşandı. Eylemlerde şu ana kadar 570 kişi gözaltına alındı ve 24 polis memuru yaralandı.

https://t24.com.tr/haber/ekvador-daki-protestolar-nedeniyle-hukumet-baskentten-tasindi,842880

Ekonomi

Berat Albayrak'tan EYT Açıklaması

Uzun zamandır düzenleme bekleyen Emeklilikte yaşa takılanları üzecek bir açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1617799/Berat_Albayrak_tan_EYT_aciklamasi.html

Yeni Mesajlar Geldi: Piyasalarda İkinci Trump Dalgası

Trump, dün tehdit içeren mesajlarının aksine bugün Türkiye'yi öven paylaşımlarda bulundu. 5,85 seviyesini gören dolar bir miktar geriledi, borsa bugünkü kayıplarını telafi etti.

https://www.artigercek.com/haberler/piyasalarda-ikinci-trump-dalgasi

Hukuk/Hak İhlalleri

Efe'yi Ezen Zırhlı Araç Ve Şoförü Tespit Edilmedi!

Diyarbakır'da 11 Eylül'de 6 yaşındaki Efe Tektekin'i öldüren zırhlı aracın ne plakası ne de sürücü polis memurunun kimliği tespit edildi. Ailenin avukatı, soruşturma dosyasının bir sayıdan ibaret olduğunu söyledi: "Deliller toplanmamış. Şu ana kadar sadece baba Ahmet Tektekin'in ifadesi alındı" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/10/08/efeyi-ezen-zirhli-arac-ve-soforu-tespit-edilmedi/

Diyarbakır Barosu, Büyükşehir Belediyesine Kayyım Atamasına İlişkin İptal Davası Açtı

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyım olarak atanmasına tepkiler sürerken, Diyarbakır Barosu, “hukuksuz” olarak değerlendirdiği bu uygulamaya karşı, yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açtı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/08/diyarbakir-barosu-buyuksehir-belediyesine-kayyim-atamasina-iliskin-iptal-davasi-acti/

Sur Davası: Sanıklar Ve Aileleri Darp Edildi, İki Kişiye Gözaltı

Diyarbakır’da 19’u tutuklu 40 kişinin yargılandığı ‘Sur Davası’ duruşmasında hakim karşısına geçenlerin savunmasına müdahale edildi, sanıklar ile aileleri jandarma tarafından darp edildi. Yaşananlar tutanaklara geçirilmezken, iki kişinin gözaltına alındığı duruşma 20 Şubat’a ertelendi.

https://gazetekarinca.com/2019/10/sur-davasi-saniklar-ve-aileleri-darp-edildi-iki-kisiye-gozalti/

Nazlı Ilıcak Ve Ahmet Altan'ın Tahliye Talebine Ret

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın tahliye talepleri 'Kuvvetli güç şüphesi' nedeniyle reddedildi. Mehmet Altan'ın yurt dışı çıkış yasağı ise kaldırıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1618487/Nazli_Ilicak_ve_Ahmet_Altan_in_tahliye_talebine_ret.html

Deniz Çakır'dan "Burası Atatürk Türkiye'si" Savunması

Oyuncu Deniz Çakır, 'halkın bir kesimini, sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama' suçunu işlediği iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Çakır, "Kendi kendime söylendim. 'Burası Atatürk Türkiye'si niye her şeyime karışıyorsunuz, burası Arabistan değil' cümlesini kullandım. 'Yallah Arabistan'a' demedim" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1618686/Deniz_Cakir_dan__Burasi_Ataturk_Turkiye_si__savunmasi.html

Gezi Parkı Davası | Osman Kavala'nın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Gezi Parkı eylemleri hakkında 707 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala ve 15 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Silivri'de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Davada sanıklar, "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle toplamda 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor. Savcılık, mütalaasında Kavala'nın tutukluluk halinin devamını talep etti. Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 24-25 Aralık tarihine erteledi.

https://t24.com.tr/haber/gezi-parki-davasinda-3-durusma-bugun-goruluyor,842786

Kılıçdaroğlu'ndan Barış Akademisyenleri Çağrısı: İşlerini Geri Verin

CHP lideri, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB temsilcileri ile bir araya geldi. Emek örgütü temsilcileri, gar katliamının Barış ve Demokrasi Meydanı olması için ve Barış Akademisyenleri’nin göreve iadesi için Kılıçdaroğlu’ndan destek istedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1617267/Kilicdaroglu_ndan_Baris_Akademisyenleri_cagrisi__islerini_geri_verin.html

Cinsiyet

Çet Davasında Yeni Gelişme: Psikolojik Durumu Hakkında Rapor Hazırlanacak

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitirdiği iddia edilen üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin açılan davada yeni bir gelişme yaşandı. Çet'in psikolojik durumu ile ilgili bilirkişi raporu talep edilecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2019/10/08/cet-davasinda-yeni-gelisme-psikolojik-durumu-hakkinda-rapor-hazirlanacak/

Çevre/Ekoloji

Kazdağları’ndaki Katliamın Haritasını Yaptılar

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Kazdağları’ndaki talanı ortaya koyan bir interaktif harita yayınlandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1618563/Kazdaglari_ndaki_katliamin_haritasini_yaptilar.html

Yokoluş İsyanı – İngiltere Başbakanı Johnson'dan Çevreci Göstericilere: 'Esrar Kokan Huysuzlar'

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci grubun, dün birçok ülkede eşzamanlı başlattığı ve iki hafta sürecek iklim eylemlerinde Londra'da 280 kişi tutuklandı. Başbakan Boris Johnson, göstericileri "esrar kokan" ve "işbirliği yapmayan huysuzlar" şeklinde tanımladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1618175/Yokolus_isyani_-_ingiltere_Basbakani_Johnson_dan_cevreci_gostericilere___Esrar_kokan_huysuzlar_.html

9 Ekim 2019

Dış Siyaset/ İç Siyaset

ABD'nin Hava Sahası Kararı Ne Anlama Geliyor?

ABD’nin Türkiye’yi Suriye’deki “Hava Görev Emri”nden çıkararak keşif ve gözlem bilgilerini verilmesini durdurma kararı almasının, Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi gündemde olan operasyonu etkileyip etkilemeyeceği tartışılıyor. Fırat’ın doğusunda Türk savaş uçaklarının ABD ile koordinasyonsuz uçmasını zorlaştıran kararın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye tehdit açıklamasındaki “sınır”la yakından bağlantılı olduğu belirtiliyor. Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon için öngörülen en fazla 30 kilometre derinlik için Türk hava sahasında kalarak da hava operasyonu gerçekleştirilebileceğini belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1619042/ABD_nin_hava_sahasi_karari_ne_anlama_geliyor_.html

Operasyon Öncesi Rusya'dan Kritik Çıkış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusunda planladığı operasyonla ilgili, Suriye'nin kuzeyindeki tüm sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği açıklaması yaptı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/dunya/1619526/Operasyon_oncesi_Rusya_dan_kritik_cikis.html

Barzani'den Trump'a: Kürtlerin Kanı Para Ve Silahtan Daha Değerli

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski Başkanı Mesud Barzani, Suriye'nin kuzeyi ve doğusundan asker çekerek Türkiye'nin olası harekatına yeşil ışık yakan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Donald Trump'a seslenerek "Kürtlerin kanı para ve silahlardan daha değerlidir" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1619803/Barzani_den_Trump_a__Kurtlerin_kani_para_ve_silahtan_daha_degerli.html

Kremlin'den Erdoğan-Putin Görüşmesine İlişkin Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlenen 'Barış Pınarı Harekatı' öncesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Kremlin'den yapılan açıklamada, görüşmede Putin'in Erdoğan'a, harekata başlamadan önce 'dikkatli düşünmesi' yönünde uyarıda bulunduğu belirtildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1620868/Kremlin_den_Erdogan-Putin_gorusmesine_iliskin_aciklama.html

ÖSO: YPG'ye Merhamet Göstermeyeceğiz

Geçtiğimiz hafta Suriye Milli Ordusu'nu alan Özgür Suriye Ordusu, TSK'yle birlikte hareket edeceği belirtilen Barış Pınarı Harekatı için bir açıklama yayınladı. Açıklamada, 'Suriyeli Kürt savaşçılara merhamet gösterilmeyeceği' ifadeleri yer aldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620774/OSO__YPG_ye_merhamet_gostermeyecegiz.html

Fırat'ın Doğusuna Operasyon Başladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'ye yönelik askeri harekatın başladığını duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620382/Firat_in_dogusuna_operasyon_basladi.html

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Mesajı

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekâtına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada harekatın saat 16:00'da başladığı duyuruldu. Açıklamada, "Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmaktadır" denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620575/Milli_Savunma_Bakanligi_ndan_Baris_Pinari_mesaji.html

Türk Savaş Uçakları Barış Pınarı Harekatı Kapsamında 30 Kilometre Derinliğe Girdi

Türk savaş uçakları, Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki YPG/PKK hedeflerini imha etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620836/Turk_savas_ucaklari_Baris_Pinari_Harekati_kapsaminda_30_kilometre_derinlige_girdi.html

Suriye Devlet Televizyonu: TSK, Haseke'deki Barajı Vuruyor

Suriye devlet televizyonu, TSK’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesinde yer alan Mansura barajına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1621023/Suriye_devlet_televizyonu__TSK__Haseke_deki_baraji_vuruyor.html

ABD'den Türkiye'nin Suriye Harekâtını Başlatmasına İlk Tepki: Erdoğan'ın Ağır Bir Bedel Ödemesi İçin Kongre'ye Liderlik Edeceğim

Türkiye'nin kuzey Suriye'ye yönelik düzenlediği 'Barış Pınarı Harekâtı'na Beyaz Saray açıklamasından bu yana sert bir şekilde karşı çıkan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'dan operasyonun başladığının ilân edilmesi ardından da sert bir mesaj geldi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620697/ABD_den_Turkiye_nin_Suriye_harek_tini_baslatmasina_ilk_tepki__Erdogan_in_agir_bir_bedel_odemesi_icin_Kongre_ye_liderlik_edecegim.html

AB'den Barış Pınarı Harekatı'nın Başlamasının Ardından Ilk Açıklama

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyonu bitirmesi yönünde çağrıda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620599/AB_den_Baris_Pinari_Harekati_nin_baslamasinin_ardindan_ilk_aciklama.html

NATO Genel Sekreteri: Türkiye'nin Orantılı Davranacağına İnanıyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den harekat açıklaması: "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı"

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620676/NATO_Genel_Sekreteri__Turkiye_nin_orantili_davranacagina_inaniyoruz.html

Rusya'dan Barış Pınarı Harekatı'na İlişkin Ilk Açıklama

Rus senatör Vladimir Cabarov, Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını, Rus ordusunun Suriye'deki başka bir amaç için bulunduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1620687/Rusya_dan_Baris_Pinari_Harekati_na_iliskin_ilk_aciklama.html

Fransa: Türkiye'nin Saldırısı Tehlikeli, Durulmalı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekatını durdurmasını istedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/09/fransa-turkiyenin-saldirisi-tehlikeli-durulmali/

SDG'den ABD'ye Flaş 'Barış Pınarı Harekatı' Çağrısı

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla birlikte YPG'nin de içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ABD'ye çağrıda bulunarak bölgenin uçuşa kapatılmasını talep etti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1620709/SDG_den_ABD_ye_flas__Baris_Pinari_Harekati__cagrisi.html

SDG IŞİD'e Karşı Operasyonu Durdurdu

Reuters ajansı, Türkiye'nin harekatının başlaması sonrası Suriye Demokratik Güçleri'nin Fırat'ın doğusunda IŞİD'e karşı operasyonlarını durdurduğunu duyurdu. Haber, Amerikalı ve Kürt kaynaklara dayandırıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/09/sdg-iside-karsi-operasyonu-durdurdu/

IŞİD Rakka'da SDG'ye Saldırdı

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik harekatı öncesinde, IŞİD Rakka'da SDG'ye saldırdı. Örgüt açıklamasında, saldırının 'IŞİD kamplarında tutulan kadınlara yönelik kötü muameleye misilleme' olduğu belirtildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/09/isid-rakkada-sdgye-saldirdi/

'Türkiye'nin Operasyonunda 'Müslüman Kardeşler Çizgisindeki Silahlı Grup Yer Alıyor'

TSK'in Suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyonun ardından Suriye Demokratik Güçleri sözcüsünden açıklama geldi.

https://www.artigercek.com/haberler/turkiye-nin-operasyonunda-musluman-kardesler-cizgisindeki-silahli-grup-yer-aliyor

BMGK Yarın Toplanıyor

Fransa, Almanya ve İngiltere'nin, Türkiye'nin Suriye harekatı için BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı toplanma çağrısının ardından, BMGK'nın yarın toplanacağı bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1620696/BMGK_yarin_toplaniyor.html

Mısır, Arap Birliği'ni Türkiye'ye Karşı Acil Toplantıya Çağırdı

Mısır, Türkiye'nin Suriye'de başlattığı harekatı kınayarak Arap Birliği'ni acil toplantıya çağırdı. Mısır Dışişleri'nin açıklamasında harekat, 'kardeş bir Arap devletinin egemenliğine karşı kabul edilemez bir saldırı' olarak nitelendi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/09/misir-arap-birligini-turkiyeye-karsi-acil-toplantiya-cagirdi/

İran Meclis Başkanı Laricani, Türkiye Ziyaretini Iptal Etti

İran devlet televizyonu IRIB’den yapılan açıklamaya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı  Mustafa Şentop’un daveti üzerine İstanbul’daki bir etkinliğe katılması gereken İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Türkiye’nin başlattığı operasyon bağlamında ziyareti iptal etti.

https://ozgurmanset.net/iran-meclis-baskani-laricani-turkiye-ziyaretini-iptal-etti/

Kuzey Suriye Harekatı Avrupa'da Protesto Edildi

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı askeri harekat Avrupa’nın birçok kentinde protesto edildi.

İsveç’in başkenti Stockholm, Yunanistan’ın başkenti Atina, Almanya’nın başkenti Berlin, Hannover, Köln ve Stuttgart gibi birçok kentte askeri harekat protesto edildi.

https://www.artigercek.com/haberler/kuzey-suriye-harekati-avrupa-kentlerinde-protesto-edildi

Trump: ABD, Bu Operasyonu Onaylamıyor

Trump, "ABD, Türkiye'nin Suriye'ye operasyonunu onaylamıyor" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1620923/Trump__ABD__bu_operasyonu_onaylamiyor.html

McGurk: Israrlarımıza Rağmen Türkiye IŞİD'e Tel Abyad Kapısını Kapatmayı Reddetti, İncirlik'i Kullanmamıza Izin Vermedi

Suriye'ye yönelik operasyona tepki gösteren ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, 'Saldırının sonuçları ağır olacak' dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/mcgurk-israrlarimiza-ragmen-turkiye-isid-e-tel-abyad-kapisini-kapatmayi-reddetti-incirlik-i-kullanma

Askeri Kaynaklar: Türk Kara Birlikleri Resulayn Ve Tel Abyad'a 4 Koldan Giriş Yaptı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin kuzeyinde bugün 16.00'da başlatılan hava operasyonunun ardından 22.30 sıralarında kara harekâtının da başladığını duyurdu. 22.30 sıralarında karar birliklerinin Türkiye tarafından sınırı geçerek Suriye topraklarına girdiği bildirildi.

https://t24.com.tr/haber/kuzey-suriye-ye-hava-operasyonunun-ardindan-kara-harekati-basladi,843059

QSD Sözcüsü: DAİŞ’li Tutukluların Bulunduğu Cezaevi Çevresi Bombalandı

QSD Sözcüsü Mustafa Bali, en tehlikeli DAİŞ’li tutukluların bulunduğu hapishanenin çevresini Türkiye tarafından bombaladığını belirtti.

Bali, “DAİŞ mahkumları barındıran al-Chirkin hapishanesinin çevresi Türk ordusu tarafından bombalandı. En tehlikeli cihatçıların tutulduğu yer” paylaşımında bulundu.

https://ozgurmanset.net/qsd-sozcusu-daisli-tutuklularin-bulundugu-cezaevi-cevresi-bombalandi/

Finlandiya Türkiye’ye Silah Ihracatını Askıya Aldı

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyonu gerekçe göstererek Türkiye’ye silah ihracatını askıya aldıklarını açıkladı.

https://ozgurmanset.net/finlandiya-turkiyeye-silah-ihracatini-askiya-aldi/

İşte Türkiye'nin Suriye'nin Kuzeyine Yönelik 'Barış Pınarı Harekâtı'nda Son Durum: Hava Operasyonundan Sonra Kara Harekâtı Da Başladı!


İşte Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı Harekâtı'nda son durum: Hava operasyonundan sonra kara harekâtı da başladı!

Bombalar sivilleri vurdu: 5 ölü, onlarca yaralı

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, Türkiye’nin bölgeye yönelik devam eden saldırılarında 3 savaşçı ile birlikte 5 sivilin hayatını kaybettiğini, onlarca sivilin ise yaralandığı duyurdu.

Kobanê, Serêkaniyê, Gire Spî ile Qamişlo gibi binlerce sivilin yaşadığı kentler ve bağlı yerleşim merkezlerine yönelik devam eden saldırılara dair gelen son bilgilere göre, 4 sivil hayatını  kaybetti, ikisi çocuk 10 sivil de yaralandı.

https://ozgurmanset.net/bombalar-sivilleri-vurdu-5-olu-onlarca-yarali/

Rojava’nın Kobane Kentinde Türk İşgal Güçleri İle QSD Savaşçıları Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor.

Kobane’nin batı ve doğu kırsalında Türk devleti ile QSD savaşçıları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İşgalci ordu bölgeyi topçu atışları ile bombalarken, sivil katliamlarının önüne geçmeye çalışan QSD savaşçıları da karşılık veriyor.

https://www.arn-news.com/manset/kobanede-siddetli-catismalar/

Siyasilerden 'Barış Pınarı Harekatı' Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı harekatının başladığını duyurdu. Siyasi isimler de harekatla ilgili açıklamalarda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620588/Siyasilerden__Baris_Pinari_Harekati__aciklamasi.html

HDP Eşbaşkanları: Kürt Halkının Kazanımları Hedef Alınıyor

HDP Eş Genel Başkanları Temelli ve Buldan, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”na ilişkin yazılı açıklama yayımladı. HDP Eşbaşkanları yayımladıkları açıklamada harekatın "Kürt halkının kazanımlarını hedef aldığını" belirtti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/09/hdp-esbaskanlari-kurt-halkinin-kazanimlari-hedef-aliniyor/

Meclis'te 'Barış Pınarı Harekâtı' Gerginliği

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Türk ordusuna işgalci diyen ya katildir, ya zalim, ya da hain. Ya devlet ya Kandil” tepkisini gösterdi. Turan’a yanıt vermek amacıyla söz alan HDP’li Fatma Kurtulan ise Çepni’nin sözlerini destekledi. Kurtulan, “Oraya işgale gidiyorsunuz” dedi. Bunun üzerine söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, HDP’ye, “Türk ordusuna işgalci diyemezsiniz. Salih Müslim’i Türkiye’de kırmızı halıyla biz karşılamadık” sözleriyle tepki gösterirken, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri o ya da bu nedenle, başka bir ülkenin sınırları içindeyken, Türkiye’nin topraklarını korumak için tezkere gelirse, biz bu tezkereye ‘evet’ deriz. Biz ülkemizi, devletimizi, bayrağımızı koruruz” dedi. MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de “Türk ordusu alayınıza yeter” ifadelerini kullandı. Tartışmanın devam etmesi üzerine oturumu yöneten TBMM Meclis Başkanvekili Levent Gök, partilerin grup başkanvekillerini yanına çağırarak, oturuma ara verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620616/Meclis_te__Baris_Pinari_Harek_ti__gerginligi.html

Diyanet'ten 'Barış Pınarı Harekatı'na Fetih Sureli Destek

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Barış Pınarı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için, yarın sabah namazında yurt genelindeki bütün camilerde Fetih Suresi okunacağı ve dua edileceği bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1620507/Diyanet_ten__Baris_Pinari_Harekati_na_Fetih_Sureli_destek.html

Hukuk/Hak İhlalleri

 ‘Yasa Dışı Delilden 17-25 Aralık Davasını Düşüren Hakimler Kavala’yı Yargılıyor’

Osman Kavala avukatları ve Eşi dünkü mahkeme sonrası basın açıklaması yaptı. Bugüne kadar sessiz bir tutum izleyen savunma heyeti ve aile tutumlarını değiştireceklerini belirtti.

https://www.artigercek.com/haberler/avukatlari-kavala-nin-tutuklulugu-meydan-okuma-serbest-birakilmali

Demokrasi İçin Birlik: Bu Yargı Reformundan Adalet Çıkmaz!

"Paket karşısında alınması gereken doğru tavrın, paketin görüşmelerine katılmadan, bütünüyle reddedilmesi olduğu düşünülmektedir"

Demokrasi için Birlik (DİB) Girişimi, TBMM Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a sevk edilen Yargı Reformu Stratejisi ile ilgili bir değerlendirme yayımladı. Girişim adına Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yargıcı Rıza Türmen tarafından yapılan açıklamada yargı reform paketinin eksiklikleri şöyle sıralandı:

HSK’nın bağımsızlığının sağlanması:

Sulh ceza hâkimliklerinin kapalı devre halinde çalışması:

Yasal düzenlemelerin eksik bırakılması

Açıklamada "Böyle bir paketin kabul edilmesi, yargının temel sorunlarının üstünün örtülmesine yol açacaktır. Paketin tartışmasına girmek, paketle ilgili görüşmelere katılmak, iktidarın amaçlarına hizmet edecektir. Bu nedenle, paket karşısında alınması gereken doğru tavrın, paketin görüşmelerine katılmadan, bütünüyle reddedilmesi olduğu düşünülmektedir…" denildi.

https://t24.com.tr/haber/demokrasi-icin-birlik-bu-yargi-reformundan-adalet-cikmaz,842986

İşçi/Emek  

Yürüyüşleri Engellenen Somalı Madencilerin İçinden Bir Heyet Meclis'e Gitti

Maden işçilerinin jandarma tarafından durduruldukları Kırkağaç Çamı mevkiindeki bekleyişleri devam ediyor.

https://t24.com.tr/haber/yuruyusleri-engellenen-somali-madencilerin-icinden-bir-heyet-meclis-e-gitti,843030

Çevre/Ekoloji

Sanatçılar Kaz Dağları İçin Harekete Geçti

Kazdağları'ndaki altın madeni projesine karşı yürütülen mücadeleyi desteklemek amacıyla Kaz Dağları Sanatçı Dayanışması bir basın açıklaması yaptı.

Kaz Dağları Mitingi ‘Operasyon’ Nedeniyle İptal Edildi

Kaz Dağları’ndaki siyanürlü altın arama faaliyetlerine dikkat çekmek için 12 Ekim’de Çanakkale’de yapılması planlanan “Kaz Dağları Su ve Vicdan Mitingi” Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyon nedeniyle iptal edildi.

https://ozgurmanset.net/kaz-daglari-mitingi-operasyon-nedeniyle-iptal-edildi/

10 Ekim 2019

Dış Siyaset/ İç Siyaset

Çavuşoğlu'ndan Tepki: Bu Kadar PKK Sevdalısının Olduğunu Bilmiyorduk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyinde başlayan sınır ötesi harekata tepki gösteren ülkeler hakkında "Tepkilerin bazılarını bekliyorduk, bazıları sürpriz oldu. Bu kadar PKK sevdalısının olduğunu bilmiyorduk." yorumunda bulundu.

https://www.gazeteemek.com/gundem/cavusoglu-ndan-tepki-bu-kadar-pkk-sevdalisinin-oldugunu-h11828.html

ABD’de İki Partiden Türkiye İçin Yaptırım Tasarısı: Erdoğan Ve Bakanlar İle Askeri İşlemleri Kapsıyor

ABD’li Senatör Lindsey Graham, başlattığı operasyon nedeniyle Türkiye’ye bir dizi yaptırım öngören yasa tasarısı hazırladı. İlerleyen günlerde Kongre’de oylanacak tasarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere bazı bakanlar için yaptırım talep ediliyor, ayrıca TSK ile işlem yapan grup ve kişilere yaptırım öngörülüyor.

https://gazetekarinca.com/2019/10/abdde-iki-partiden-turkiye-icin-yaptirim-tasarisi-erdogan-ve-bakanlar-ile-askeri-islemleri-kapsiyor/

İdlib Ve Efrin’de Bulunan ÖSO’cular Minbiç’e Gönderildiği İddiası

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik başlattığı operasyon kapsamında saldırılar devam ederken, Hatay sınırına askeri yığınak ve personel sevkiyatı da devam ediyor. Hatay’ın Kırıkhan, Reyhanlı, Hassa, Kumlu ilçeleri ile sınır hattında askeri hareketliliğin arttığı gözlemlendi. Hatay ve Kilis’ten gelen askeri personel ile mühimmat ve zırhlı araçların El Bab, Azez ve Urfa’ya sevkiyatının gerçekleştiği öğrenildi. Sınır hattında bulunan karakollarda güvenlik tedbirleri artırılarak, asker sayısında ciddi bir artış gözlemlendi.

Hatay’ın Serinyol ilçesinde bulunan askeri kışlada ÖSO’cuların barındığı ve buradan sıcak çatışma alanlarına katıldıklarını iddia eden yerel bir kaynak, İdlib ve Efrin’de bulunan ÖSO’cuların Minbiç yönüne doğru takviye kuvvet olarak gönderildiğini aktardı.

https://ozgurmanset.net/idlib-ve-efrinde-bulunan-osocular-minbice-gonderildigi-iddiasi/

Barış Pınarı Harekatı Paylaşımlarına İnceleme

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı hakkında sosyal medyada paylaşımlarda bulunan 78 şahıs ile ilgili yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/baris-pinari-harekati-paylasimlarina-inceleme/

İngiltere Basınında Barış Pınarı Harekâtı: 'Erdoğan'ın En Büyük Kumarı Olabilir'

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili İngiliz basınında çıkan analiz ve haberlerde, operasyonun büyük boyutlu olması halinde, Türkiye'nin ciddi askeri ve ekonomik risklerle karşı karşıya kalabileceği yorumları yapılıyor. Guardian yazarı Simon Tisdall, harekâtı "Erdoğan'ın en büyük kumarı" olarak nitelerken, Times'in Ortadoğu muhabiri Richard Spencer, Türk ordusunun sonu görünmeyen bir çatışmaya çekilebileceği yorumunu yapıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1621261/ingiltere_basininda_Baris_Pinari_Harek_ti___Erdogan_in_en_buyuk_kumari_olabilir_.html

Rojava Yönetiminden Açıklama: Afrin Tekrarlanmamalıdır

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Suriye krizinin çözümü için tek yolun diyalog olduğunu belirterek, Afrin uygulamalarının tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı.

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/suriye/rojava-yonetiminden-aciklama-afrin-tekrarlanmamalidir?amp

'Barış Pınarı Harekatı' Başlarken ABD'den IŞİD'li Mahkum Hamlesi

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı' öncesinde tutuklu bazı IŞİD militanlarının ABD gözetimine alındığı belirtildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1621283/_Baris_Pinari_Harekati__baslarken_ABD_den_ISiD_li_mahkum_hamlesi.html

CIA Eski Direktörü: Kürtler Etnik Temizliğe Uğratılacak

CIA eski direktörü Michael Morell, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik askeri harekatına ilişkin, "Kürt müttefiklerimizin etnik temizliğe uğratılacak" yorumunda bulundu.

https://www.artigercek.com/haberler/cia-eski-direktoru-kurtler-etnik-temizlige-ugratilacak

Çin'den Barış Pınarı Harekatı İçin İlk Açıklama

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili bir açıklama da Çin'den geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1622098/Cin_den_Baris_Pinari_Harekati_icin_ilk_aciklama.html

Temelli: Önümüzdeki Yüz Yılı Etkileyecek Bir Savaş

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, ‘Türkiye, Erdoğan rejimi ile bir yere gidemiyor. Ya savaşa gidiyor ya da bir toplumsal yıkım yaşıyor’ dedi ve toplumun cesaretle savaşa karşı çıkmasını istedi.

https://www.artigercek.com/haberler/temelli-onumuzdeki-yuz-yili-etkileyecek-bir-savas

Perinçek'ten Erdoğan'a Tavsiye: Türkiye-Suriye İş Birliği, PKK’nın Silah Kullanılmadan Teslim Olmasını Sağlar

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyonun ardından kaleme aldığı yazıda, "Hayretler içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın o kadar danışmanı var, Dışişleri Bakanlığı’nın o kadar geniş kadrosu var, peki şu sorunları masanın üzerine koyan kimse yok mu" ifadesini kullanarak, "Güvenli Bölgede hangi devletin egemenliği olacak? Güvenli Bölgede hangi devletin silahlı gücü yaptırım gücü olacak?" sorularını sordu.

Perinçek Aydınlık'taki yazısında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatine, kesin zafer için doğru strateji, doğru hedef" başlıklı yazısında PKK'nın silah kullanmadan teslim olmasını sağlamak için Ankara'nın Şam ile iş birliğine gitmesini önerdi.

https://t24.com.tr/haber/perincek-ten-erdogan-a-tavsiye-turkiye-suriye-is-birligi-pkk-nin-silah-kullanilmadan-teslim-olmasini-saglar,843091

Birgün Gazetesi Yöneticisine Gözaltı

BirGün gazetesi internet sitesi sorumlusu Hakan Demir sabah saatlerinde gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/birgun-gazetesi-yoneticisine-gozalti/

HDP'ye Barış Pınarı Harekatı Soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Gülistan Kılıç Koçyiğit, Leyla Güven, Berdan Öztürk, Sezai Temelli ve Pervin Buldan haklarında resen soruşturma başlatılmıştır.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1621558/SON_DAKiKA___HDP_ye_Baris_Pinari_Harekati_sorusturmasi.html

Erdoğan: AB, Bu Harekata 'İşgal' Derse Kapıları Açarız

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nda 109 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Suriye ve Mısır'ı eleştiren Erdoğan, AB'ye de tepki göstererek, "Ey AB kendinize gelin. Bizim operasyonumuzu bir işgal hareketi diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay. Kapıları açarız 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz" diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1621955/Erdogan__AB__Bu_harekata__isgal__derse_kapilari_acariz.html

Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye Ve Suriye’ye Çağrı

Rus haber ajansı RIA, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un açıklamalarını son dakika gelişmesi şeklinde duyurdu.

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamalarda bulunan Lavrov, Moskova'nın Suriye ve Türkiye hükümetlerinin diyaloga başlaması için çağrıda bulunacağını açıkladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1621921/Rusya_Disisleri_Bakani_ndan_Turkiye_ve_Suriye_ye_cagri.html

David Harvey, Ankara'ya Gelmiyor

İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı ve antropolog David Harvey, Ankara'da düzenlenen Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi’ne katılmayacağını açıkladı.

David Harvey’nin açıklaması şöyle:

“Suriye’de Kürt nüfusa yönelik Türk saldırısını protesto etmek için Ankara’daki Sosyolojik Toplantılara katılmaktan çekiliyorum. Bu, uluslararası bir kınama gerektiren insanlığa karşı bir suçtur.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/10/david-harvey-ankaraya-gelmiyor/

Ermenistan, Suriye'de Tahliye Planlıyor

Ermenistan Parlamentosu Diaspora İşleri Komitesi Başkanı, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı noktalardan Tel Abyad'daki Ermeni aileleri tahliye etmeyi planladığını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/10/ermenistan-sinirdaki-aileleri-tahliye-etmeyi-planliyor/

Alman Basını: Erdoğan Kutuplaşmış Ülkesini Savaşla Birleştirdi

Alman basını, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde dün başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na geniş yer ayırdı. İşte gazetelerin yorumları…

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde dün başlattığı Barış Pınarı Harekatı Alman basınında geniş yer buldu. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi “Türk ordusunun aşmak istediği direnç ilk iki operasyondan daha büyük olacak… Erdoğan bu savaşla, kutuplaşmış ülkesini arkasında birleştirmeyi başardı” yorumu yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/10/alman-basini-erdogan-kutuplasmis-ulkesini-savasla-birlestirdi/

HDP'den Iktidara Dört Maddelik Çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli "iktidarın Türkiye’yi yıkıma sürüklediğini" söyleyerek, “Türkiye halklarına ve demokratik kamuoyuna açık çağrımızdır: Geç kalmayalım. Herkesi savaşa karşı harekete geçmeye ve savaş karşıtı demokratik bir cepheyi oluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/hdpden-iktidara-dort-maddelik-cagri/

Valilikler Açıkladı; Şanlıurfa Ve Mardin'de 6 Kişi Hayatını Kaybetti

Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı' adı verilen harekâtın başlaması sonrası Suriye tarafından atıldığı söylenen havan ve roketlerin Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ile Mardin'in Nusaybin ilçelerine isabet etmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı.

https://t24.com.tr/haber/sanliurfa-valiligi-atilan-havan-ve-roket-mermileri-ile-iki-kisi-yasamini-yitirdi-46-kisi-yaralandi,843175

İç Siyaset

Demokrasi Nöbeti'ne Müdahale: Çok Sayıda Gözaltı

Diyarbakır, Mardin ve Van'da HDP'li belediyelere kayyım atanmasına karşı 53 gündür süren eylemler yasaklandı. Polis vekillere müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

https://www.artigercek.com/haberler/53-gundur-3-kentte-suren-demokrasi-nobeti-yasaklandi

10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı’nın 4. Yılında Yaşamını Yitirenler Unutulmadı

10 Ekim 2015’te Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin “Emek, Barış Ve Demokrasi Mitingi”ne IŞİD militanları tarafından yapılan saldırıda yaşamını yitiren 103 kişi katliamın 4. yılında gözyaşları ile katliamın yaşandığı Ankara'da, İstanbul, İzmir ve birçok şehirde anıldı. Katliamda yaşamını yitiren yurttaşların yakınları ilk kez Gar önündeki anıt alanına kortej halinde polis müdahalesi yaşanmadan geldi. Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’ne destek veren CHP’li vekillere yönelik tepkiler de dikkat çekti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1622085/10_Ekim_Ankara_Tren_Gari_Katliami_nin_4._yilinda_yasamini_yitirenler_unutulmadi.html

Ekonomi

ABD Doları, 5,88 TL'nin Üzerine Çıktı

Türkiye'nin, Suriye'ye operasyon başlatmasıyla dün 5.87'ye kadar yükselen dolar/TL yeni günde 5.88'in üzerine çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1622091/ABD_Dolari__5_88_TL_nin_uzerine_cikti.html

İşçi/Emek  

Koton Çalışanı Destek Istiyor

Düşük mesai ücretleri, mobbing ve uzun çalışma saatlerine karşı taleplerini duyuran Koton çalışanları, Twitter’da şirketin “Kotonluysak değer” sloganına karşı #KotonluysakKeder etiketi açarak hakları için destek talebinde bulundu. Buna destek veren yurttaşlar Koton firmasını boykot etmeye hazırlandıklarını duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1621087/Koton_calisani_destek_istiyor.html

Çevre/Ekoloji

Kaz Dağları İçin Ankara'ya Yürüyenler Yine Engellendi: 8 Gözaltı

Kaz Dağları İstanbul Dayanışması'nın doğa katliamını protesto etmek için Yoğurtçu Parkı'ndan Ankara'ya yürüyüşünü polis ikinci kez engelledi. Yürüyüşe katılan 8 kişi gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/kaz-daglari-icin-ankaraya-yuruyenler-yine-engellendi-8-gozalti/

11 Ekim 2019

Dış Siyaset/ İç Siyaset

Milli Takım’dan TSK’ya: Kahraman Ordumuzun Yanındayız

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Arnavutluk ile oynayacağı maçın son antrenmanına öncesinde sahaya “Barış Pınarı Harekatı’nda Kahraman Ordumuzun Yanındayız” pankartıyla çıktı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/spor/1622764/Milli_Takim_dan_TSK_ya__Kahraman_ordumuzun_yanindayiz.html

Harekata Destek Veren Futbolcu Kadro Dışı Kaldı

Almanya 2. Ligi’nde mücadele eden St. Pauli, futbolcu Cenk Şahin’i Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili yaptığı paylaşım nedeniyle kadro dışı bıraktı. Kulüp: Değerlerimizle uyuşmuyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/spor/2019/10/11/harekata-destek-veren-futbolcu-kadro-disi-kaldi/

Kınama Hamlesi, Rusya Ve ABD’ye Takıldı

Türkiye'nin 'Barış Pınarı Harekatı'nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi. BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, toplantının ardından yaptığı açıklamada ABD'nin Türkiye'nin operasyon kararını desteklemediğini belirterek, "Bütün IŞİD savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1622907/Kinama_hamlesi__Rusya_ve_ABD_ye_takildi.html

İşte Barış Pınarı Harekatı’na Destek Veren Ve Vermeyen Ülkeler

Macaristan, İspanya, Katar, ve KKTC Fırat’ın doğusunu terör örgütlerinden temizlemek amacıyla Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiklerini açıkladı. ABD ve İran dahil birçok ülke de harekata destek vermediklerini duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1621350/iste_Baris_Pinari_Harekati_na_destek_veren_ve_vermeyen_ulkeler.html

Filistin: Barış Pınarı Harekatı'nı Kınamadık

Filistin Dışişleri Bakanı el-Maliki, Barış Pınarı Harekatı'nı kınadıkları yönündeki iddiaları yalanladı. Maliki, "Filistin, Suriye'nin kuzey sınırında olanlara dair hiçbir açıklamada bulunmadı, bulunmayacak" ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/11/filistin-baris-pinari-harekatini-kinamadik/

Trump'tan Türkiye'ye Askeri, Ekonomik, Diplomatik 3 Seçenek

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı hakkında yine Twitter'dan bir açıklama yaptı. Trump, "3 seçenekten birine sahibiz," diyerek Türkiye için bu seçenekleri sıraladı. Trump ayrıca, "Türkiye şimdi Kürtlere saldırıyor, ki onlar 200 yıldır birbiriyle kavgalılar" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı hakkında yeni bir açıklama yaptı. “3 seçenekten birine sahibiz,” diyen ABD başkanı bu seçenekleri şöyle sıraladı:

“Binlerce birlik gönder ve askeri olarak kazan.”

“Türkiye’yi çok sert finansal yaptırımlarla vur.”

“Türkiye ve Kürtler’in anlaşması için aracı ol.”

Washington Post'tan Trump'a: Bazı Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda Savaştı

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya'da yardım etmediler" sözlerini mercek altına aldı. Uzmanlarla konuşan gazete, Kürtlerin 2. Dünya Savaşı'ndaki rolünü yazdı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/11/washington-posttan-trumpa-bazi-kurtler-2-dunya-savasinda-savasti/

Şam, Rusya'nın Kürtlerle Arabulucuk Teklifini Reddetti

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği Barış Pınarı Harekatı devam ederken, Suriye yönetiminden Rusya'nın Kürtlerle arabulucuk teklifine yanıt geldi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat yaptığı açıklamada, SDG ile diyaloğu kabul etmediklerini belirtti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/10/sam-rusyanin-kurtlerle-arabulucuk-teklifini-reddetti/

Rusya: Suriye'de Daha Fazla İstikrarsızlığa İzin Verilmemeli

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Suriye harekâtına ilişkin açıklamasında tüm taraflara itidal çağrısı yaptı. Açıklamada, Şam yönetimi ile Kürtler arasındaki diyalog çağrısının yinelenmesi dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ‘Türkiye’nin güvenliğinin sağlanmasının gerekliliği konusunda şüpheleri olmadığı’ belirtilirken, çözüm olarak ‘Suriye hükümetiyle Kürt güçleri arasında diyalog’ çağrısı yinelendi.

https://www.artigercek.com/haberler/rusya-suriye-de-daha-fazla-istikrarsizliga-izin-verilmemeli

QSD: Türkiye Sivil Ayrımı Yapmıyor

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Türkiye'nin sivil-savaşçı ayrımı yapmadan aralıksız bombardımanda bulunduğunu öne sürerken, şimdiye kadar onlarca kez karadan girmeye çalıştıklarını ancak püskürtüldüklerini söyledi.

QSD sözcüsü Mustafa Bali, sahadaki son duruma ilişkin ANF’ye konuştu.

TÜM SINIRDA ÇATIŞMALAR VAR

Derik kentinden Kobani’ye kadar tüm sınır boyunca hareketlilik olduğunu söyleyen Bali, "Rojava Kürdistanı’nın sınır hattındaki tüm köy ve kentleri saldırı altındadır. Havadan uçaklarla, karardan top atışları ve obüs gibi ağır silahlarla, aralıksız bir şekilde sivil ayrımı gözetmeksizin saldırı yapılıyor” dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/qsd-turkiye-sivil-ayrimi-yapmiyor

Çavuşoğlu: Güvenli Bölgenin Altına İnmeyi Planlamıyoruz

Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye 30 kilometrenin altına geçmeyi planlamıyor" dedi. Çavuşoğlu, güvenli bölge içinde kalan ve IŞİD üyelerinin tutulduğu kampların sorumluluğunun Türkiye'ye ait olacağını da söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/cavusoglu-guvenli-bolgenin-altina-inmeyiz/

İddia: ABD Türkiye'ye İstihbarat Verdi

New York Times gazetesi, ABD'nin Barış Pınarı Harekatı'nın iki gün öncesine kadar Türkiye'ye Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin istihbarat verdiğini yazdı. Gazeteye konuşan iki yetkili, bu istihbaratın harekatta SDG mevzilerinin vurulmasını kolaylaştırmış olabileceğini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/11/iddia-abd-turkiyeye-istihbarat-verdi/

Tel Abyad'daki Ermeni Aileler Tahliye Edildi

Ermenistan Tel Abyad'daki 16 Ermeni ailenin tahliye edildiği açıkladı. Harekat bölgesinde toplam 3 bin Ermeni’nin bulunduğu belirtiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/10/11/tel-abyaddaki-ermeni-aileler-tahliye-edildi/

CANLI BLOG | Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye Operasyonunda Üçüncü Gün

Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye dönük operasyonu üçüncü gününde devam ediyor. Operasyon tüm sınır hattına yayılırken, şiddetli çatışmalar yaşanıyor. BMGK dün bu gündemle toplansa da Türkiye’ye “ortak kınama” konusunda uzlaşma sağlanamadı ancak beş AB ülkesi kendi açıklamasını yayınlayarak Ankara’ya “harekâtı durdur” çağrısı yaptı. Gelişmeleri canlı sayfamızdan aktarıyoruz.

https://gazetekarinca.com/2019/10/canli-blog-turkiyenin-kuzey-suriyeye-operasyonunda-ucuncu-gun/

Sığınmacı Geri Dönüşünde 3 Şart: Gönüllü, Güvenli, İnsan Onuruna Yakışır

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır, Türkiye’nin hedeflediği gibi Suriye’de bir güvenli bölge oluşursa geri dönüşlerin gönüllülük, güvenlik ve insan onuruna yakışır şartlar altında olması gerektiğini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/11/siginmaci-geri-donusunde-3-sart-gonullu-guvenli-insan-onuruna-yakisir/

Süleyman Soylu: 500 Kişiye İşlem Yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Havacılık Okul Komutanlığı Pilot ve Teknisyen Temel Kursları Mezuniyet Tören'inde konuştu. Soylu, "Hiç kimse merak etmesin, PKK'yı alırız, DEAŞ'la üst üste koyar, hepsini bir kalemde süpürürüz" dedi. Soylu sosyal medya paylaşımları nedeniyle 500 kişi hakkında işlem başlatıldığını söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/10/11/suleyman-soylu-500-kisiye-islem-yapildi/

Ankara'da Harekat Protestosu: 8 Gözaltı

Suriye'de başlatılan askeri harekatı protesto etmek isteyen aralarında milletvekillerinin de bulunduğu HDP Ankara İl Örgütü’nün eylemine izin verilmedi. Polisler, 8 kişiyi gözaltına aldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/10/ankarada-harekat-protestosu-8-gozalti/

Cem Yılmaz’dan Mehmetçik Vakfı’na Bağış

Cem Yılmaz, 29 Ekim 2019 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi'nde yapılacak olan gösterisinin gelirini Mehmetçik Vakfı'na bağışladığını duyurdu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1624156/Cem_Yilmaz_dan_Mehmetcik_Vakfi_na_bagis.html

RTÜK: Operasyon Aleyhindeki Yayınlar Susturulmaktadır

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan açıklamada Suriye'nin kuzeyinde başlatılan harekata ilişkin kimi yayınların engellenmekte olduğu söylendi.

https://www.gazeteemek.com/gundem/rtuk-operasyon-aleyhindeki-yayinlar-susturulmaktadir-h11845.html

İlhan Cihaner: Umarım CHP İktidarın Liyakatli Bir Fraksiyonu Olmaz

İlhan Cihaner'den CHP yönetimine eleştiri: Öcalan’ın mektubu, kayyum uygulamaları, CHP’yi PKK ile eşdeğer tutma girişimlerinin başaramadığını bu “şey”le elde etmiş oldu iktidar. Yerel seçimlerde ortaklaşan seçmen iradesine tamiri çok zor bir darbe indirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/11/ilhan-cihaner-umarim-chp-iktidarin-liyakatli-bir-fraksiyonu-olmaz/

İç Siyaset

Kadıköy'de 10 Ekim Anmasına Polis Müdahalesi: 9 Gözaltı

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenleri anmak için Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde toplanan yurttaşlara, polis sert müdahalede bulundu ve 9 kişiyi gözaltına aldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1622847/Kadikoy_de_10_Ekim_anmasina_polis_mudahalesi__9_gozalti.html

Çevre/Ekoloji

Efemçukuru'ndan Kazdağları'na Yürüyüş Üçüncü Gününde

Efemçukuru’ndan Kazdağları’na yürüyüş devam ediyor. Çevre aktivistleri bugün de Burhaniye, Edremit, Altınoluk ve Küçükkuyu’da doğa ve yaşam savunucularıyla buluştu. Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşü’nün üçüncü günü Burhaniyeli yaşam savunucuları ile birlikte sloganlar ve alkışlar eşliğinde yürüyüş yapılarak başladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/10/11/efemcukurundan-kazdaglarina-yuruyus-3uncu-gununde/

YAZILAR

Aydın Selcen

Suriye Harekatının Bedeli Ve Anlamı

ABD’nin “Kuzey ve Doğu Yönetimi” diye adlandırdığı alanda topu topu iki yüz Özel Kuvvet mensubu var, bunların cephe savaşına gireceği tabiatıyla yok. ABD’nin TSK harekâtını Akdeniz’den veya havadan durduracak gücü var, ancak bu kıyamet günü senaryosu, olası değil. TSK’ya hava sahasını da açar mı ABD, orası da belli değil.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/06/iii-suriye-harekatinin-bedeli-ve-anlami/

Hakan Gürel

Suriye’de Son Yakın Mı?

Taraflardan hiçbiri bırakalım barışı, ateşkesin yakın olduğuna dair bir işaret vermiyor. Aksine, Suriye’de şu veya bu şekilde bir köprü başı tutan her taraf, kendi sınırlarına çekilmek ya da ‘Suriye’nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğü’ ilkesine halel getirmeyecek adımlar atmak yerine, konumunu tahkim ve takviye etmeye, Suriye’deki mevcudiyetine yeni mana dünyaları icat etmeye çalışıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/10/05/suriyede-son-yakin-mi/

Ümit Kıvanç

Ordu Kuruldu, Okul Kuruluyor, Sırada Ne Var?

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye Arap Cumhuriyeti’nde yüksek okullar kuruyor. Bu nasıl oluyor? Bir devlet, nasıl oluyor da başka devletin sınırları içinde, giderek üniversite bünyelerinde toplanacağını kestirmenin zor olmadığı yüksek okul birimleri kurabiliyor? Nasıl bir anlaşmayla veya yetkiyle?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/05/ordu-kuruldu-okul-kuruluyor-sirada-ne-var/

Fehim Taştekin

CHP’nin Suriye Açılımı Ve Açmazlar

Yeni bir sayfa açılacaksa, Kürtlerin ısrarla “Suriye’nin parçasıyız, Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde çözüm istiyoruz, Şam’la diyalog için Rusya ağırlığını kullansın” diyen çağrılarına aldırmayıp, “ABD, Suriye’yi bölüyor” nakaratını tekrarlayanların bizzat Amerikan planlarına hizmet ettiğini söylemek durumundayız.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/09/30/chpnin-suriye-acilimi-ve-acmazlar/

İrfan Aktan

Sırada CHP Var, Peki Ya Sonra?

Eline “keskin kılıç” alıp Suriye seferine koşsa bile CHP, hedef olmaktan kurtulamayabilir. CHP’nin “durduramayacağım savaşı desteklerim” politikası yerine, Kılıçdaroğlu’nun Suriye konferansında söyleyip hükümsüz bıraktığı “yurtta sulh, cihanda sulh” kaidesine geri dönmesi, ezber içindeki iktidarın hesaplarını bozabilir. Bunun da CHP için, belki Kılıçdaroğlu’nun hapse atılmasına dahi vardırılacak bedelleri olabilir. Peki ya sonra?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/07/sirada-chp-var-peki-ya-sonra/

Fehim Taştekin

Irak Yine Bir Komploya Kurban Mı Gidiyor?

Çatıdan keskin nişancılar hem polis hem göstericilere ateş ediyorsa kuşkusuz durumu kızıştırmaya dönük üçüncü bir el devrededir. Bu senaryo Suriye krizinin başında da başarılı bir şekilde uygulanmıştı. Fakat bu teori sokakta ölümüne isyan eden gençlerin iradesini görmezden geliyor ve haklı öfkeyi değersizleştiriyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/07/irak-yine-bir-komploya-kurban-mi-gidiyor/

Gökçer Tahincioğlu

10 Soruda Gezi Davası Ve Osman Kavala  | ‘İddiasız’ İddianame Ve 706 Gün Tutukluk

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gezi olaylarının organize edilmesi, sürdürülmesi ve finansının sağlanması ile ilgili olarak 16 sanık hakkında açtığı davanın üçüncü duruşması 8 Ekim’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Davanın tek tutuklu sanığı, iş insanı Osman Kavala, iki yılı aşkın süredir cezaevinde. 16 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasında tahliye kararı verilip verilmeyeceği merakla bekleniyor.

https://t24.com.tr/haber/10-soruda-gezi-davasi-ve-osman-kavala-i-iddiasiz-iddianame-ve-706-gun-tutukluk,842663

Fehim Taştekin

Fırat’ın Doğusunda Türkiye’yi Ne Bekliyor?

ABD’nin bu süreçte SDG ile ortaklığını ne denli sonlandıracağı da belirleyici etken. Beyaz Saray’ın açıklamasına bakılırsa ABD operasyona destek vermediği gibi Kürtleri de korumayacak. Peki, SDG’ye verilen ağır silahların kullanılmaması yönünde bir tasarrufta bulunacak mı?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/08/firatin-dogusunda-turkiyeyi-ne-bekliyor/

Aydın Selcen

Barış Daima

Tutarsızlık şurada: Türkiye’nin Trump’ın arzu ettiği biçimde IŞİD’le savaş ve IŞİD'li tutsakların yükümlülüklerini omuzlaması için bizatihi “çizgiyi aşması” gerekecek. Al Hol, kuş uçuşu Nusaybin’in 65 km güneyinde. Öyleyse, Trump TSK’nin önünde erişilmesi olanaksız bir hedef koyuyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/08/baris-daima/

Bahadır Özgür

93 Milyar Dolar: Torunlarınızı Bile Soyuyorlar

Şehir hastaneleri ile havalimanı, yol ve köprüler nedeniyle şimdilik bütçede görünmeyen 93 milyar dolarlık ‘gizli bir borç’ vatandaşın hanesine yazıldı. Bu borcu sadece bugün yaşayanlar değil, onların çocukları, hatta torunları da ödeyecek. Peki bir devlet vergilerle maliyetleri yıktığı vatandaşını, bir de açıktan soymaya niye kalkışır?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/10/08/93-milyar-dolar-torunlarinizi-bile-soyuyorlar/

Fehim Taştekin

Barış Pınarı Harekâtı – Türkiye IŞİD'e Gardiyan Olabilir Mi?

ABD Başkanı Donald Trump, Fırat Nehri'nin doğusuna harekât planının önünü açtı. Trump'ın, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) elindeki Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) savaşçıları ve aileleriyle ilgili sorumluluğu Türkiye'ye bırakan tutumu ise yeni bir tartışma başlattı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49970397?SThisFB

Fehim Taştekin

Barış Pınarı Harekâtı – Suriye'nin Kuzeyindeki Demografik Yapı Son 100 Yılda Nasıl Değişti? Harekât 'Yeni Bir Arap Kemeri' Projesi Mi?

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik "Barış Pınarı Harekâtı" ve devamında 2 milyon mülteciyi bu alana taşıma niyeti, "Yeni bir Arap Kemeri projesi mi?" sorusunu gündeme getiriyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50000614?SThisFB