24 KASIM

 

CHP’li Muharrem İnce: CHP’de olanlar değil, CHP’de bulunanlar bana kumpas kurdu

“CHP’den biri Saray’a gitmişse zekasından şüphe ederim” diyen İnce, “Hemen Sayın Kılıçdaroğlu’nu arardım. Kaptan o çünkü. Gideceğim zaman Tweet atardım. ‘Şu saatle Sayın Erdoğan ile görüşeceğim’ derdim. Yanıma mutlaka birini alırdım. Ben 40 yıllık siyasetçiyim. Acemi miyim ben” diye konuştu.

 

İnce’nin ortak açıklama önerisine Kılıçdaroğlu “Sizinle sonra görüşeceğiz” yanıtını verdi

 

Talat Atilla: Kılıçdaroğlu’nun açıklama yapmasını bekliyorum, yoksa yeni bir açıklama daha yapacağım

Sözcü yazarı Rahmi Turan‘ın CHP’li Muharrem İnce‘nin Beştepe’ye giderek Cumhurbaşkanı ile görüştüğü iddiasının kaynağı olarak açıkladığı Gazeteci Talat Atilla, sosyal medya hesabınan yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu’nun açıklama yapmasını beklediğini, eğer açıklama gelmezse kendisinin yeni bir açıklama yapacağını söyledi.

 

Muharrem İnce: Bugün partiyi yönetenler ciğerimi dağladı

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan’ın “CHP’li bir siyasetçinin Erdoğan ile görüştüğü” iddialarının odak ismi Muharrem İnce, Yalova’daki evinin bahçesinde basın toplantısı düzenledi.  İnce,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Doğrudur, ismi biliyorsunuz” açıklamasına tepki göstererek, “Bugün partiyi yönetenler ciğerimi dağladı” dedi. İnce, ismin açıklanmasını için Kılıçdaroğlu ve Talat Atilla’ya çağrıda bulundu.

 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Tüm taraflar CHP Genel Merkezi’nin ürettiği bu kumpas siyaseti yüzünden hesap vermesi gerektiğini söylüyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Saray’a giden CHP’li” iddiasıyla ilgili yaptığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “CHP’li siyasetçi, kumpasın CHP Genel Merkezi’nde üretildiğini söylüyor. Açıkça, tüm taraflar CHP Genel Merkezi’nin ürettiği bu kumpas siyaseti yüzünde hesap vermesi gerektiğini söylüyorlar” dedi.

 

Nagehan Alçı: Sonuna kadar Muharrem İnce’nin yanındayım

HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Saray’a giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü iddia edilen Muharrem İnce’ye çok çirkin ve sinsi bir kumpas kurulduğunu söyledi. Alçı, “Şu dakikadan itibaren CHP Genel Merkezi töhmet altındadır. Parti içinde bir komisyon kurulmalı. Bu tezgâhın kaynağı aydınlığa kavuşturulmak zorunda. Muharrem Bey’i hedefleyen bu büyük politik komplo üstü örtülebilir basit bir hadise değil. Çok açık bir onursuzluk yapılmış” dedi.

 

Ekrem İmamoğlu: CHP ile ilgili hiçbir sorun yoktur

“CHP şu anda yerel anlamda mahalle seçimlerini yapıyor, ilçe seçimlerini yapacak. Kurultaya gidecek. Partimiz en düzgün en başarılı dönemlerinden birini yaşamaktadır. Halkına hizmet etmek zorundadır, Türkiye’nin birleştirici gücü olmak zorundadır. Bu konuda da yol almaktadır. Diğer konular da benim ilgimin dışındadır.”

 

İnce’nin açıklamalarına CHP Sözcüsü Öztrak’tan yanıt: Sakin olmamız gereken günlerdeyiz

Twitter üzerinden açıklama yapan Faik Öztrak şunları söyledi: “Sarayın CHP’ye kurmaya çalıştığı kumpasın değirmenine hiç bir partilimizin su taşımaması ve sakin olmamız gereken günlerdeyiz. Sarayın bu operasyonla milletimizin gerçek gündemini karartma çabası boşa çıkacak, milletimizin partimize olan teveccühü daha da artacaktır.”

 

İl il 25 Kasım programları: “Erkek şiddeti ve yoksulluk değil, yaşamak istiyoruz!”

23 barodan ortak açıklama: Devlet avukatlara sopa göstermekten vazgeçmeli

Avukatlara yönelik baskılar nedeniyle 23 baro ortak bir açıklama yayımladı. Barolardan yapılan açıklamada “Devlet, savunma hakkının etkin şekilde kullanılması için mesleki faaliyetlerini sürdüren avukatlara, uslu çocuklar yaratmak için dizayn etmek adına yargı üzerinden sopa göstermekten vazgeçmeli, kanuna ve hukuka aykırı olarak tutulan meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.” denildi. “Savunmaya Dokunma” başlığı taşıyan ve hükümete seslenilen metnin altında Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, İzmir, Kocaeli, Mardin, Mersin, Muş, Siirt, Tunceli, Urfa, Van ve Yalova baro başkanlıklarının imzaları yer aldı.

 

Rabia Naz soruşturmasında DNA sonucu açıklandı

Giresun’da şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın otopsi raporundaki sol el tırnağındaki erkek DNA’sının baba Şaban Vatan ve kardeşi Yaşar Mert Vatan’a ait olduğu belirlendi.

 

Beyoğlu Kaymakamlığı kadınların 25 Kasım yürüyüşünü yasakladı

 

İBB’den Kadın Dayanışma Evi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Kadın Dayanışma Evi’ni hizmete aldı. İBB’den yapılan açıklamada, Kadın Dayanışma Evi’nde can güvenliği riski kalmamış, iş yaşamına girmeye hazır ya da çalışan kadınlara destek verilecek bu evlerde, kadınlara ihtiyaç duydukları bütünlüklü sosyal hizmetler sunulacağı belirtildi.

 

Erkekler bu kez kadınlar için yürüdü

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Eskişehir Şubesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüşte bu kez onlarca erkek bir araya geldi.

 

Kolombiya’da sokağa çıkma yasağı eylemleri sonlandırmaya yetmedi

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, en az üç kişinin hayatını kaybettiği protestoların üçüncü gününde de devam etmesi üzerine polislere askerlerin de eşlik edeceğini açıkladı.

 

Kaymakamlık yasağına kadınlardan cevap: Kadınların değil, erkek şiddetinin engellendiği bir dünya için Taksim sokaklarına çağırıyoruz

Beyoğlu Kaymakamlığı, kadınların yarın Taksim’de yapacağı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşünü yasaklamasının ardından İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu bileşenleri, Kaymakamlığın yasak kararının ardından bir açıklama yaparak eylem çağrısını tekrarladı.

 

Irak’ta kolluk kuvvetleri protestoculara ateş açtı

Irak’ın güneyinde süren protestolarda kolluk kuvvetleri gerçek mermi kullandı. Hükümet karşıtı protestolarda en az beş kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Pazar günü Basra’da düzenlenen protestoda iki kişi öldü, 50 kişi de yaralandı. Ekim ayında başlayan hükümet karşıtı protestolarda ölenlerin sayısı 300’ü aştı. Yaralananlar ise binlerle ifade ediliyor.

 

 

25 KASIM

 

Koç Holdig’den Yapı Kredi ile ilgili yeni açıklama

Koç Holding, İtalyan ortağı Unicredit’le Yapı Kredi hisseleri konusunda görüşmelerin olduğunu doğrulayarak konuyla ilgili olarak alınmış kesin bir karar olmadığını bildirdi.

 

İstihdam endeksi 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, 2019 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,9 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 1,5, inşaat sektöründe yüzde 26,4 azaldı, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 0,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 0,9 arttı, inşaat sektöründe yüzde 4,0 azaldı ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 0,8 arttı.

 

İstanbul Valiliğinin 25 Kasım yürüyüşüne ilişkin getirdiği yasaklama kararı, 25 Kasım Kadın Platformunun yaptığı görüşmeler sonucu kaldırıldı.

İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu “Kadın mücadelesi ve dayanışması kazandı, yapılan görüşmeler sonucu 25 Kasım yasağı kalktı! 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde birlikte yürümek için saat 19.00’da Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz, haydi gel, gel!” açıklaması ile  tüm kadınlara yürüyüşe katılma çağrısı yaptı.

 

Kadınlar sokakta: Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok

25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Türkiye’nin birçok yerinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokağa çıktı. “Erkek şiddeti, yoksulluk, kriz değil, yaşamak istiyoruz” diyerek sokağa çıkan kadınlar, İstanbul’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Narmanlı Han önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından polis barikatına yüklenen kadınlara polis, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

 

Türkiye’nin çeşitli illerinde kadınlar erkek şiddetine karşı sokağa çıktı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de dört bir yanında kadınlar sokağa çıktı.

Evrensel’in derlediği habere göre Diyarbakır, Mardin, Tunceli ve Van’da 25 Kasım dolayısıyla eylem ve etkinlik yapmak isteyen kadınlar türlü gerekçelerle engellenmek istendi. Buna karşın bir araya gelen kadınlar “Mücadeleyi büyütüyoruz” dedi.

 

HDP’li Danış-Beştaş: Demirtaş’ın özgürlüğüne saatler kalmıştı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde Adalet Bakanlığı bütçesi üzerine değerlendirmelerde bulunurken, siyasetçilere yönelik yargı baskısından bahsetti. Danış-Beştaş “Selahattin Demirtaş üç defa tahliye edildi. Demirtaş ve Yüksekdağ davasında tahliyelerine saatler kala Erdoğan’ın talimatıyla yeni bir tutuklama karar verildi” diye konuştu.

 

KA.DER’den 25 Kasım mesajı: İstanbul Sözleşmesi yaşatır!

Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle, Türkiye’nin çeşitli illerindeki caddeleri konuya dikkat çekmeyi amaçlayan billboard’larla donattı.

Kadınların yaşadığı sorunları ve taleplerini içeren videolarla ünlülerin de desteklediği KA.DER 25 Kasım Kampanyası ‘Yaşasın Kadınlar’, ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’, ’25 Kasım’ etiketleriyle hafta boyunca sosyal medya hesaplarından da paylaşılacak.

 

Tunceli Belediyesi’nden kadınlara regl izni

Belediyenin Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, komisyonun, kadın çalışanlara regl izni verme kararı aldığı, bu konuda belediyenin meclis salonunda bir araya gelen Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan ile DİSK Genel İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz ve kadın çalışanların protokol imzaladığı belirtildi.

 

  1. Sığınaklar Kurultayı’nın sonuç bildirgesi: Devletin ‘eşit değilsiniz’ söylemi şiddeti körüklüyor

29 ilden, 50 kadın ve LGBTİ+ örgütü ile 33 kamu kuruluşundan toplam 270 hak savunucusunun katıldığı kurultayın 39 maddelik sonuç bildirgesi açıklandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Katar’daki Türkiye askeri üssü kışlası tamamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk-Katar Müşterek Komutanlığı’nda konuştu. Erdoğan, “Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı samimiyetin timsalidir. Muadilleri gibi çıkar temelli, hegemonyacı zihniyet ürünü değildir” dedi.

“Sınırlarımız içinde ve dışında Türkiye’nin bekası, dost ülkelerin güvenliği için görev yapan güvenlik görevlilerine Rabbimden başarı diliyorum.

 

Saadet Partisi’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Kimi kandırıyorsun?

AKP’nin tarım politikalarını eleştiren İstanbul İl Başkanı Sevim, Cargill’in raporuyla şeker fabrikalarının özelleştirildiğini anlattı

 

İHD Kadına Yönelik Şiddet Raporu: Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir yılda 54 kadın katledildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, son bir yıllık kadına yönelik şiddet bilançosunu açıkladı. İHD’nin açıkladığı 25 Kasım 2018 ile 25 Kasım 2019 tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Kadına Yönelik Şiddet Raporu’nda, bölgede 16 kadının intihar sonucu yaşamını yitirdiği, 54 kadının katledildiği, 13 kadının şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu belirtildi. İHD Kadın Komisyonu Üyesi Ezgi Sılademir, her gün 3 kadının katledildiğini belirtti.

 

Kadınların ağzından sığınma evleri: ‘Sanki suç işlemişiz gibi davranıyorlar’

Türkiye’de şiddete maruz kalan kadınların gidebileceği 145 kadın sığınma evi var. Ancak bazı kadınlar, sığınma evlerindeki katı kurallardan rahatsız.

 

HP’li Özkoç’tan Muharrem İnce’ye: İddianı kanıtlamazsan namertsin!

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Özkoç, “Muharrem İnce, 7/24 TV programlarından ayrılmamakta, ortaya çeşitli dedikodular atarak yandaş medyaya adımızı, partimizi malzeme yapmakta, yaralamaktadır. Kanıtın varsa konuş, yoksa sus! İnce, dedikodun tamamen yalandır. Bu iddiayı kanıtlamazsan namertsin!” dedi.

 

HDP’den iktidara erken seçim çağrısı: Halkın iradesinden korkmuyorsanız suları hiç bulandırmayın

HDP’nin erken seçim çağrısına iktidarın verdiği yanıtı eleştiren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Halkın iradesinden korkmuyorsanız, halkı dibi görünmeyen kuyular olarak değerlendirmiyorsanız suları hiç bulandırmayın. Gelin bu konuda adım atın ve bir an evvel halkın iradesinin ortaya çıkmasını hep birlikte sağlayalım” dedi.

 

F-16’lar Ankara’da S-400 radar testi için uçacak

Ankara Valiliği, bugün ve yarın F-16 uçaklarının test uçuşu yapacağını duyurdu.  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında, Valiliğin bilgisi dahilinde iki gün süreyle uçuşlar gerçekleştirileceği belirtildi.

 

“Kılıçdaroğlu’ndan belediye başkanlarına uyarı: Parti örgütünün işine karışmayın”

HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki kurultay süreci kapsamında başlayacak olan ilçe kongrelerinde, belediye başkanlarına, “örgütün işine karışmamaları” yönünde uyarı yaptığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun, “Örgüt işine karışmak kadar yanlış bir iş yoktur. Örgüt işine girmeyin” dediği belirtildi.

 

Af Örgütü: İran’daki gösterilerde en az 143 kişi öldürüldü

Uluslarası Af Örgütü, İran’daki gösterilerde en az 143 eylemcinin öldürüldüğünü açıkladı. Örgüt, güvenilir raporlara göre öldürülen 143 kişinin tamamına yakınının ateşli silahlar yoluyla hayatını kaybettiğini, bir göstericinin soluduğu göz yaşartıcı gaz nedeniyle, bir diğerinin ise dövülerek öldürüldüğünü belirtti.

 

Rusya’dan SDG’ye Suriye ordusuna katılma çağrısı

Rus haber ajansı Interfax’ın haberine göre, “Ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olur” diyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Kürtler ve Suriye hükümeti arasında diyalog sağlanması için Rusya’nın yardıma hazır olduğunu söyledi. Bogdanov, “Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde barışçıl bir çözüm için bütün taraflarla temas halindeyiz” şeklinde konuştu. Rusya, Kürtlerin Suriye ordusu ile iş birliğinden başka bir seçeneğinin olmadığını vurguluyor.

 

‘Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısının’ engellenmesini Beyaz Saray istedi, Senatör Graham kabul etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın ABD ziyaretinde Donald Trump ve Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı görüşmenin hemen ardından Senatör Lindsey Graham‘ın Temsilciler Meclisi’nin ‘Ermeni soykırımını tanıyan’ yasa tasarısının Senato’ya geçmesini engellemesinin nedeni ortaya çıktı. Graham, Beyaz Saray’dan bir yetkilinin kendisinden tasarının geçmesini engellemesini özel olarak rica ettiğini söyledi.

 

 

 

26 KASIM

Suriye heyeti Cenevre’deki anayasa görüşmelerini terk etti

“Suriye heyeti, terörizmle mücadele, yaptırımların kaldırılması ve Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı Türkiye’nin kınanmasını içeren üç maddeyi gündeme aldırmaya çalıştı”

 

SARAR küçülmeye gidiyor: Toplu işten çıkarmalar olacak

Hazır giyim markası Sarar, yüzde 15-20 oranlarında küçülmeye gidiyor. Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, ’emekliliği gelen işçilerin yerine gençlerin alınması için küçüldüklerini’ belirtti. Cemalettin Sarar imzasıyla işçilere gönderilen yazıda, personel azaltımına gidileceği ve toplu tazminat ödenmeyeceği bildirildi.

 

MGK toplantısı sona erdi; bildiride Barış Pınarı Harekâtı vurgusu

Erdoğan başkanlığında toplanan kurulun toplantısı 4 saat sürdü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 4 saatin ardından sona erdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yerlerine kayyım atanan HDP’li üç belediye başkanı tutuklandı

Geçen günlerde gözaltına alınan ve yerlerine kayyım atanan Mardin’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eş başkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eş Başkanı Nalan Özaydın ile Derik Belediyesi Eş Başkanı Mülkiye Esmez tutuklandı.

 

Ali Babacan: Parlamenter sisteme geçmek, güçler ayrılığını tesis etmek gerekiyor

Yeni parti kurma hazırlığı içinde olduğu bilinen Ali Babacan, kurucusu olduğu AKP’den istifa etmesinin ardından ilk kez canlı yayına katıldı.  Babacan bugün HaberTürk TV’de yayımlanan Teke Tek programında saat 21.00’da Fatih Altaylı‘nın sorularını yanıtladı.

 

Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Üniversitelerarası İletişim Ağı cinsel taciz ve saldırılara karşı açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Üniversiteler gibi kurumsal ortamlarda toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ile cinsel taciz ve saldırının kişilerin çalışma, öğrenim ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilememesi için etkin bir çözüm mekanizmasının bulunması gerekir” ifadeleri yer aldı.

 

Muharrem İnce’den yeni açıklama: Saray’a buradan ekmek çıkmayacak

İnce paylaşımında, “Her Cumhuriyet Halk Partili için, parti her şeyin önünde ve üstündedir. Partiyi korumak, partinin değerlerinin taşıyıcısı olmaktır. Ben değil, bütün partililer son birkaç günde istemediğimiz şeyleri yaşıyorsak bunun sorumlusu partide olup kendilerini partinin değerleriyle buluşturamamış insanlardır. Yaşananlara rağmen göreceğiz Saraya buradan ekmek çıkmayacaktır. Bu ülkeye yaptıkları kötülükler ortadadır. Partimin temiz geleceği için partinin değerleriyle buluşamamış insanlarla nasıl mücadele edeceksem, bu güzel vatanı Saray düzenine teslim etmemek için de aynı azim ve kararlılıkla direneceğimi tüm kamuoyuna saygıyla bildiririm.” ifadesini kullandı.

 

AKP’den bir istifa daha

AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Birim Başkanı Zeynep İşcan, AKP’den istifa ettiğini açıkladı

 

Yıkılan heykel için AYM hak ihlali kararı verdi: “Gözlerim yaşardı, ikiz yavrularım öldürülüyor gibi hissetmiştim”

Anayasa Mahkemesi, Erdoğan’ın ‘Ucube’ diye nitelendirmesinin ardından 2011’de yıkılan ‘İnsanlık Anıtı’nın heykeltraşı Mehmet Aksoy’u haklı buldu ve 20 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Aksoy kararı, “Gözlerim yaşardı. O heykeller yıkılırken ikiz yavrularım öldürülüyor gibi hissetmiştim” diye yorumladı.

 

Şule Çet’in ailesinin avukatı: Mektuplar Berk Akand’ı kurtarmak için ortaya çıktı

Ankara’da üniversite öğrencisi Şule Çet’in (23) plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli şekilde  ölmesiyle ilgili davada Çet ailesinin avukatlarından Umur Yıldırım, sanık Çağatay Aksu’nun (34) diğer sanık Berk Akand‘a (33) gönderdiği mektuplar ile ilgili konuştu. Mektupların 1 yıl önce yazılmasına rağmen mahkemeye yeni sunulduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Berk Akand’ı kurtarmak için, masum intibası yaratmak için sunuldu. Ancak bu mektuplar bir sanığı kurtarmadan ziyade ikisinin birlikte işlediğini daha çok ortaya koyan yazışmalar” dedi.

 

Hrant Dink davası: Mahkeme başkanı bir kez daha değişti

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılanmasına devam edilen davanın 100’üncü duruşması, bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. 3 gün boyunca devam edecek 4’ü tutuklu 77 sanıklı davada mahkeme heyetinin bir kez daha değiştiği görüldü. Bu değişiklikle birlikte davada 4. heyet değişikliği gerçekleşmiş oldu.

 

Urla Belediyesi’nden “Eşine şiddet uygulayan erkek personelin maaşı eşine ödenecek” kararı

İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan kadınlar, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte bir araya gelerek, ‘Kadına şiddete hayır’ dedi. Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, “‘Eşine şiddet uygulayan erkek personelin maaşının eşine verileceği maddesinin konulmasıyla kadınlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz” dedi.

 

HDP Kocaeli il ve ilçe binaları basıldı; çok sayıda gözaltı var

Kocaeli’de polis HDP il ve ilçe binasının da aralarında bulunduğu çok sayıda adrese baskın düzenlendi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyonda polis panolara Türk bayrağı astı.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Ceberut iktidar yerel yönetimleri ortadan kaldırmak istiyor, bu iktidardan kurtulmalıyız

“Erken seçim çağrısında bulunmaya devam ediyoruz”

Bu gidişata dur dememiz gerekiyor. Önümüzdeki döneme dair tutum belgemizi açıkladık. Halkımızın demokratik kazanımı olan mevzilerini sonuna kadar savunacağımızı bir kez daha belirttik. Faşist uygulamaları teşhir etmeye devam edeceğiz. Bu iktidarın bir an önce son bulması için erken seçim dedik. HDP bu ülkede demokrasi için tek şans. Demokratik bir ülkeyi ve cumhuriyeti birlikte inşa edeceğiz” 

 

Erdoğan: Hiçbir CHP’li gizli saklı yanıma gelmedi, kendi entrikaları içinde boğulanların yolu açık olsun

“Hiçbir CHP’liye genel başkanı olması konusunda telkinde bulunmadık”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstihbarata gerek yok, Muharrem Bey yeter

Kılıçdaroğlu’nun ‘istihbarat birimleri tarafından CHP’nin içinin karıştırıldığı’ iddiasını yönelik Erdoğan, “İstihbaratın basit işlerle uğraşacak vakti mi var? İstihbaratımıza gerek yok, Muharrem Bey yeter zaten” diye konuştu.

 

Muharrem İnce, Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan ve Talat Atilla’ya dava açıyor

Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü iddia eden Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan ve Talat Atilla’ya bugün ceza ve tazminat davası açacağını açıkladı. İnce, “CHP Genel Merkezi’nin de dava açması gerekiyor” dedi.

 

Akşener’den “Beştepe’ye giden CHP’li” tepkisi: Ekranları BBG evine çevirdiniz, ayıp yahu

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sözcü yazarı Rahmi Turan‘ın CHP’li Muharrem İnce‘nin Beştepe’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü iddiasının ardından başlayan ülke gündemini günlerdir meşgul eden tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İktidara yakınlığıyla bilinen medyanın konuya geniş yer vermesini, “gözlerim yaşardı” diyerek eleştiren Akşener, “Gerçeklerin mutlaka gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır. Kim kiminle görüştü veya görüşmedi, kim kimin kaynağı, siyaset kurumunu kim nasıl kirletiyor bir gün mutlaka öğreneceğiz” dedi.

 

15 ilde ‘FETÖ’ operasyonu; 21 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) askeri mahrem yapılanması ile ilgili soruşturmada şüpheliler hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Çanakkale dahil 15 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Haklarında yakalama kararı verilenler arasında bir yarbay, üç üsteğmen, bir yedek subay, 8 astsubay ve 8 uzman çavuşun bulunduğu öğrenildi.

 

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan özür diledi: “Bunu bir trafik kazası olarak görmek gerekiyor”

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, Muharrem İnce’nin Beştepe’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü iddialarına ilişkin özür diledi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye’nin Rus silah sistemleriyle ilgili adımları kaygı verici

Mike Pompeo, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “ABD Türkiye’ye net bir şekilde, S-400 hava savunma sistemini tam olarak operasyonel hale getirmesini istemediğini iletti” dedi.

Öte yandan, Rus silah sanayi şirketi Rosoboronexport, Türkiye ile yeni bir S-400 anlaşması için çalışıldığını açıkladı.

 

Milli Savunma Bakanlığı: Rasulayn’ın batısındaki bombalı araç saldırısında 17 kişi öldü

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki Rasulayn kentinin batısındaki Tel Halef köyünde gerçekleştirilen bombalı araç saldırısında 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 20’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

 

Lavrov’dan Kürtlere “ABD’ye güvenmeyin” uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) ABD’nin desteğine güvenmemeleri yönünde uyardı.Kürtlerin ABD desteğine bel bağlamalarının onlara iyi bir getirisi olmayacağını ifade eden Lavrov, Kürt grupların, Türkiye ile Rusya arasında varılan ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyonunu durduran mutabakata bağlı kalmadığını dile getirdi. Rus Dışişleri Bakanı ayrıca, Kürtlerin hala ABD’yle müttefikliklerini devam ettirmeye çalıştıklarını ve SDG’nin Şam ile diyalogtan kaçındığını belirtti. Diğer yandan Lavrov, Kürtlerin bölgedeki ateşkesi ihlal ettiği yönündeki iddiaları ise geri çevirdi.

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç: Sağlıklı işleyen demokrasinin varlığı yakın gelecekte büyük yatırımlar için karar unsuru haline gelecek

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Ali Koç, demokrasi kurum ve kurallarıyla yerleşmeden, hukukun üstünlüğü esas alınmadan sürdürülebilir büyümenin ve refahın sağlanmasının da çok zor olduğunu belirterek, “Hür, müstakil, kudretli, lider ve rekabetçi bir ülke için üreten olmamız lazım. Ekonomik anlamda kalkınmışlık olmazsa olmaz.” dedi. Koç, sağlıklı işleyen bir demokrasinin varlığının yakın gelecekte büyük yatırımlar açısından belki de en önemli karar unsuru haline geleceğini ifade etti.

 

Serêkaniye’ye bağlı (Rasulayn) Tel Halef köyünde yaşanan patlamada 25 kişi yaralandı.

 

Bomba yüklü araçtan kaynaklandığı tahmin edilen patlamada yaralananlar Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne getiriliyor. Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine komşu olan Suriye topraklarındaki Serêkaniye’ye (Rasulayn) 3 kilometre uzaklıkta bulunan Tel Halef köyünde patlama yaşandı. Bomba yüklü aracın patlaması sonucunda yaşandığı tahmin edilen patlamada 25 kişi yaralandı. Patlama büyük çapta alanı etkilerken, bölgede bulunan araçların birçoğu yandı. Çevre dükkân ve evlerde ise büyük hasar meydana geldi. Kaç kişinin öldüğüne dair bir bilgi edinilemezken patlamadan kaynaklı yaşamını yitirenlerin olduğu tahmin ediliyor.Patlamanın ardından sınırdan patlamanın yaşandığı bölgeye doğru çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar tedavi için Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne getiriliyor.

 

Filistinliler, ABD’nin işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim yerlerini “yasa dışı kabul etmeme” kararını protesto etti.

Filistinliler, ABD’nin işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim yerlerini “yasa dışı kabul etmeme” kararınına tepki gösterdi. Filistinli grupların çağrısı üzerine Batı Şeria’nın Ramallah, Beytüllahim, El Halil ve Tulkerm kentleri ile işgal altındaki Doğu Kudüs’ün banliyölerinden Ebu Dis’te düzenlenen gösterilere ve Gazze’deki BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörlüğü (UNSCO) binası önünde yapılan eyleme  çok sayıda kişi katıldı.

 

Irak’taki hükümet karşıtı gösteriler hayatı durma noktasına getirdi

Basra, Zikar, Musenna, Meysan, Semava ve Necef ile ortasındaki Babil ve Kerbela’da ana yol ve köprüler kapatıldı, bazı kentlerde genel grev başladı, hayat durma noktasına geldi

.

Karşıyaka Spor Kulübü Cizrespor ile yaptığı futbol maçından sora Cizrespor’a ve Cizrelilere teşekkür etti.

Geçtiğimiz pazar günü TFF 3. Lig 2. grup maçlarında Cizrespor kendi sahasında Karşıyaka’yı ağırladı. Cizrespor kendi sahasında Karşıyaka’ya 2-0 mağlup oldu. Maç sonrası yazılı açıklama yapan Karşıyaka Spor Kulübü, Cizre halkına dostça davranışlarından dolayı teşekkür etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı: EYT, ülke ekonomisini çökertme planıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar seyahati dönüşünde uçakta kendisine sorulan soruları yanıtladı. Erdoğan, CHP içindeki tartışmalara dair, “Kılıçdaroğlu’nun başında olduğu bir CHP bizim için artı değer kazandırıyor” dedi. EYT ile ilgili de konuşan Erdoğan, “EYT, ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir manipülasyon” ifadelerini kullandı.

 

Darbeci “Kenan Evren”in ismi okul, cadde ve sokaklardan silinecek

TBMM’deki tüm partiler, 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in isminin bütün okul, cadde, sokak, köy, mahalle, kışla ve ilçelerden silinmesi konusunda anlaştı.

 

Feyzioğlu’nun seçim hatırlatması yapmasına hedefteki barolar tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun 12 baro için, “1 sene sonra seçimleri var” diyerek seçim hatırlatması yapması üzerine hedefteki barolar, Avukatlık Kanunu’nun 83. maddesini anımsatarak “Seçimden kaçmıyoruz. Buyurun kent barolarını olağanüstü genel kurula çağırın. Hodri meydan” teklifinde bulundu.

 

27 KASIM

 

Af Örgütü’nden Ahmet Altan için acil eylem planı: Derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalı

Uluslararası Af Örgütü, 1138 gün sonra tahliye edilip bir hafta sonra yeniden tutuklanan gazeteci-yazar Ahmet Altan‘ın ‘derhal ve koşulsuz’ serbest bırakılması için acil eylem planı başlattı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘e hitaben imza kampanyası başlatan Af Örgütü, Altan’ın görüşlerinden ötürü hapis cezasına çarptırıldığı belirtirken, “Keyfi olarak cezaevinde tutulması, haklarının ağır ihlalidir” açıklaması yaptı.

 

Tahir Elçi cinayetinden 4 yıl sonra, delillerin karartıldığı ifadesi resmen dosyaya girdi

3 Ağustos 2016’da verdiği ifadede Elçi dosyasındaki bazı kanıtların karartıldığı iddiasını ortaya atan Adli Tıp Kurumu çalışanı Mehtap Altuğ’un bu beyanlarının kamuoyuna yansımasının ardından yeniden ifadesinin alındığı ortaya çıktı. Altuğ, 11 Ekim 2019’da İstanbul Emniyeti’ne tanık sıfatıyla verdiği ifadede, çalıştığı kurum olan Adli Tıp Kurumu’nun, “Yalan, iftira, suç duyurusunda bulunacağız” açıklamasına karşılık, “2016’da alınan ifadem doğrudur, bana aittir. Arkasındayım” dedi. Altuğ’un bu ifadesi, Elçi cinayeti soruşturma dosyasına girdi.

 

Haluk Bilginer’e Uluslararası Emmy’de “en iyi erkek oyuncu” ödülü: İçinde yaşadığınız toplumun hafıza kaybı yaşamadığından emin olun

Aktör Haluk Bilginer, bu yıl 47.’si düzenlenen Uluslararası Emmy Ödül töreninde Şahsiyet dizisindeki performansıyla ‘en iyi erkek oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Ödülü almak üzere sahneye davet edilen Bilginer, burada yaptığı konuşmada, “Bu büyük bir onur. Akademiye bu kıymetli ödül için teşekkür ederim. Bu güzel insanlarla çalışmak büyük bir zevkti. Şahsiyet dizisi adaleti ve hafıza kaybını konu alıyor, ama bir kişinin hafıza kaybını değil, daha tehlikeli ve zararlı olan toplumun hafıza kaybını konu alıyor.  Bu yüzden içinde yaşadığınız toplumun hafıza kaybı yaşamadığından emin olun” ifadelerini kullandı.

 

İran: Protestolarda yüzlerce banka ve devlet binası yakıldı

İran İçişleri Bakanı Abdülreza Rahmani Fazlı, ülkede meydana gelen protestolarda 731 banka ve 140 devlete ait alanın yakıldığını iddia etti.

Reuters’ın IRN’den aktardığına göre Fazlı  güvenlik güçlerinin görev yaptığı 50 üssün ve 70 benzin istasyonunun da tahrip edildiğini ifade etti.

 

Berat Albayrak: Enflasyonun 2022’de yüzde 4,9’a düşmesi bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptı. 2019-2021 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen dengelenme hedeflerinden çok daha iyi bir noktaya gelindiğini söyleyen Bakan Albayrak sunumda enflasyonun2020 yılında yüzde 8,5’e, 2021 yılında yüzde 6’ya, 2022 yılında ise yüzde 4,9’a düşmesinin beklendiğini söyledi.

 

Pentagon ile Trump arasındaki gerilim büyüyor mu?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile Başkan Donald Trump arasında belirli konulardaki uyumsuzlukların ordu içerisinde üst düzey yetkilileri rahatsız ettiği ve birçoğunun kendi aralarında istifa etmeyi konuştukları iddia edildi. Başkan Trump’ın, savaş suçu ile yargılanan ve ABD donanmasındaki özel tim Navy Seal’e bağlı olarak Irak’ta görev yaptığı sırada savaş kurallarını ihlal etmekten suçlu bulunan Edward Gallagher’in rütbe ve nişanlarının alınmamasına karar vermesi, Beyaz Saray ile Pentagon’un arasını açtı.

 

Ahmet Altan, cezaevi yazılarıyla André Malraux Ödülü’ne değer görüldü: “Özgürlük dersi veriyor”

Fransa’nın prestijli sanat ödüllerinden André Malraux Ödülü bu yıl siyasî kurmaca dalında Ahmet Altan’ın cezaevinde kaleme aldığı “Dünyayı Bir Daha Göremeyeceğim” kitabına verildi.

 

Sedat Peker, Vatan Partisi İstanbul İl yöneticileriyle yemek yedi

eçmişte organize suç örgütü liderliğinden yargılanıp hüküm giyen Sedat Peker, Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Cem Dikmen ve partinin İstanbul Örgütlenme Büro Başkanı Bora Çelik ile Karaköy’de Mahkeme Lokantası’nda yemek yedi. Vatan Partisi İstanbul Örgütlenme Büro Başkanı Bora Çelik, sosyal medya hesabı üzerinden buluşmaya ilişkin fotoğrafı “Güzel bir anı bırakalım” notuyla paylaştı.

 

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni’nden ‘Sedat Peker’ açıklaması: CIA şeflerini çatlatmışlar

Yücel, Sedat Peker’in Ergenekon’da tutuklandığından beri ABD karşıtı cephede gördüklerini söyledi. Yücel, “En soldaki Cem Dikmen’le TGB’yi beraber yönettik. Genç yaşında VP İstanbul lideri oldu. En sağdaki Bora Çelik’i lise yıllarından beri tanırım. Zor görevlerin adamıdır. Sedat Peker’i ise Ergenekon’da tutuklandığından beri ABD karşıtı cephede görüyoruz. CIA şeflerini çatlatmışlar” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan NATO mesajı: Türkiye’nin endişelerini ciddiye almalılar

“Türkiye, NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip önemli bir müttefiki ve Avrupa Birliği’ne katılmak istiyor”

 

Türk Dışişleri yetkilisi: YPG terör örgütü olarak kabul edilmezse, NATO’nun Baltık ülkeleri planı desteklenmeyecek

Londra’da 3-4 Aralık’ta düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde temsilciler, bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Latviya ve Estonya’nın savunulması amacıyla hazırlanan askeri plana 29 üye ülkeden resmi destek almaya çalışıyor. Türkiye ise NATO’nun YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine daha fazla siyasi destek verilmesini talep ediyor.

 

17-25 Aralık’ın tek davası da kapandı

Mahkeme, rüşveti kanıtlayan tapelere ‘hukuka aykırı delil’ diyerek beraat kararı verdi

 

Hrant Dink davasında tanıkların dinlenmesine devam edildi: “Orada olsaydım bu fotoğraflara asla izin vermezdim”

Duruşmada, Dink’i öldüren ve olay sırasında 17 yaşında olan Ogün Samast’ın Samsun’da yakalandıktan sonra emniyette Türk bayrağıyla fotoğrafının çekilmesi sırasında dönemin Samsun Emniyet Müdürlüğü ve Samsun Jandarma Komutanlığı’nın çalışanları tanık olarak dinlendi.

Tanıklardan dönemin İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Sabahattin Artun, “Orada olsaydım bu fotoğraflara asla izin vermezdim” dedi.

 

Dink davasında tanıklar ifade verdi: Samast’ın fotoğrafının çekilmesi için talimat geldi

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada, katil Ogün Samast ile polis ve jandarma görevlilerinin Türk bayrağı ile fotoğraf çektirmesi hakkında tanıklar ifade verdi. Dönemin Jandarma İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Kuraş, “Samast’ın yakalandığının görüntülenmesi adına fotoğraf çekilmesi hususunda talimat geldi. O talimat sonrasında da fotoğraflar çekildi. Malumunuz o fotoğraflar basına servis edildi” dedi.

 

 

HDP, DBP, İHD ve SES’e birçok ilde gözaltı

Ankara, Antep, Urfa, Diyarbakır, Batman, Ağrı ve Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında çok sayıda siyasetçi ve insan hakları savunucusu gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Tunç ve İHD Ankara Şube Eş Başkanı Fatin Kanat da bulunuyor.

 

28 KASIM

 

Türk-İş asgari ücret için ilk rakamı verdi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” dedi. Söz konusu artış 2019 yılının asgari ücreti olan 2020 TL üzerinden hesaplandığında yüzde 27.6’lık bir zamma tekabül ediyor.

 

Erdoğan: Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir Müslüman’ın dinini hayatın şartlarına göre değil, hayatını inancının esaslarına göre uyarlamakla mükellef olduğunu belirterek, “Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz” dedi. Erdoğan, devamında, “Elbette bu süreçte aşırılığa kaçmayacağız. Özellikle dini hayattan tecrit eden belli kalıplara, belli davranışlara hapseden dogmatik anlayışlara itibar etmeyeceğiz” diye konuştu.

 

Türkiye’den NATO ve Fransa’ya ‘Müttefiklik’ Tepkisi

Türkiye’nin, NATO’nun kendi sınır güvenliği planını kabul etmemesi durumunda Baltık ülkeleriyle ilgili planı onaylamama tavrı sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “NATO’nun tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde hareket etmesi lazım” dedi.

 

Çavuşoğlu: Macron terör örgütünün hamisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Macron, Türkiye’ye yönelik olarak, “Hem IŞİD karşıtı koalisyon için tehdit oluşturan bir askeri harekât yapıp hem de destek beklenemez” diye konuşmuştu. Gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

 

Türkiye-NATO ilişkileri neden gerildi, Londra Zirvesi öncesi soruna çözüm bulunacak mı?

NATO’nun kuruluşunun 70. yılının kutlanacağı Londra Zirvesi’ne günler kala Türkiye’nin Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermediğinin ortaya çıkması ittifak içinde yeni bir gerilim kaynağı oldu. Ankara, bu kararı, YPG’nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına, ABD’nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine aldı.

 

Irak’ta protestolar – Başbakan Adil Abdülmehdi, en az 27 göstericinin ölümü sonrası Nasiriye’deki komutanı görevden aldı

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ülkenin güneyindeki Nasiriye kentinde görevlendirdiği komutan Cemil Şumari’yi, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu en az 27 göstericinin hayatını kaybetmesinin ardından görevden aldı.

 

Van’da esnafa polis şiddeti

Van’da bir esnaf, polisler tarafından darp edildi. Polisler hakkında suç duyurusunda bulunulurken, esnafın şiddete maruz kaldığı anlar güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesrur Barzani’yle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başbakanı Barzani’yle Beştepe’de görüştü. Görüşme bir saat sürdü.

 

Mesrur Barzani: Kimsenin farklı bölgelere zorla gönderilmeyeceğini duymaktan memnunuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani bugün Ankara’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çavuğoğlu, Erbil-Ankara ilişkilerinden bahsederken. “Her alanda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İzmir’de Alevi evine çarpı işareti

İzmir Gaziemir’de Alevi bir ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak, çarpı işareti konuldu. Büyük tepki çeken olay sonrası yetkililerden klasik açıklamalar geldi. Polis aileye, “Bu, sarhoşların veya çocukların işidir” derken, Valilik ise “Kavga nedeniyle asayiş olayına dayandığı değerlendirilmektedir” açıklaması yaptı.

 

İşten atılan Hürriyet çalışanları kampanya başlattı: #HakkımızıVerin

İşten çıkarılan Hürriyet çalışanları, tazminatlarının ödenmesi için sosyal medyada kampanya başlattı. TGS de Demirören Holdinge kanunlara uyma çağrısı yaptı.

 

Esad: Kürtler Suriyelidir, ayrı bir halk değildir

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ülkesinde yaklaşık sekiz yıldır süren iç savaş hakkında Fransız dergisi Paris Match’e yaptığı açıklamaların yayını bugün de devam ediyor. Esad bugün yayınlanan açıklamalarında, Türkiye’nin harekatı sonrası Kürtler ile değişen dengeyi değerlendirdi, Ankara’ya sert eleştiriler yöneltti ve ‘IŞİD’i Amerikalıların yarattığı’ yorumunu yaptı. Esad, Barış Pınarı Harekatı sonrasında görüşmeler gerçekleştirdiği Kürtler hakkında, “Bugün Fransa, İngiltere ve ABD Kürtleri desteklemeyi istedikleri bahanesiyle uluslararası hukuku ihlal ediyor ama Kürtler Suriyelidir ve ayrı bir halk değildir” diye konuştu.

 

Teslim Töre son yolculuğuna uğurlandı

68 kuşağının önemli isimlerinden olan ve 21 Kasım’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden Teslim Töre için cenaze töreni düzenlendi. Töre, Karacaahmet Cem Evi’ndeki törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda, Sinan Cemgil’in yanına defnedildi.

 

Bilgi Üniversitesi sendikalı olan ilk vakıf üniversitesi oldu

Bilgi Üniversitesi’nde on yıl önce başlayan sendikalaşma hareketi mahkeme kararı ile sonuçlandı. Bilgi Üniversitesi çalışanları Can Holding ile toplu sözleşme masasına oturacak.

 

Salda Gölü ihalesi iptali istemine ret: Her şey hukuka uygun

Ankara 16. İdare Mahkemesi, Salda Gölü hakkında yürütmesinin durdurulması ve iptali isemiyle açılan davayı ‘ihale işleminde ve ihale onayında mevzuata aykırılık bulunmadığı’ gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, davacıların ‘proje’ ve ‘ÇED Kararı’na yönelik iddiaların da bu davada incelenemeyeceğine hükmederek, yargılama giderini de davacılar üzerine yükledi.

 

Yerköprü Şelalesi’ni yok etme projesi: Piknik alanına dönüştü

Konya’da bulunan Yerköprü Şelalesi’nde, Konya Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında restoran, otopark ve piknik alanları yapıldı. Yöre halkının tepkisine neden olan projenin yarattığı tahribatı gazeteci Yusuf Yavuz blogunda yayınladığı haberle duyurdu.

 

 

Macron-Stoltenberg Görüşmesine Türkiye Damga Vurdu

Türkiye ile Fransa arasındaki Suriye ve NATO kavgası Londra’da yapılacak liderler zirvesine 5 gün kala alevlendi. Ankara’nın “Türkiye’nin Suriye’deki mücadelesine destek verilmezse, Baltık güvenlik planını onaylamayız” açıklamasına Macron, “Türkiye tek başına operasyon yapıp NATO’dan dayanışma isteyemez” yanıtını verdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris’te Elysee Sarayı’nda görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Macron ve Stoltenberg ortak basın toplantısı düzenledi. İlk sözü alan Macron, NATO’nun artık çağın gereklerine uygun olarak değişmesi gerektiğini vurguladı. “Artık demir perde düştü, soğuk savaş bitti. Yeni bi dönem var” diyen Macron, Avrupa’da barış ve istikrarın sağlanması için Rusya ile stratejik diyaloğa geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

29 KASIM

 

Erdoğan’dan Macron’a: ‘Önce Sen Kendi Beyin Ölümünü Kontrol Ettir’

Erdoğan, ‘‘Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanların giderek arttığını görüyoruz. Hiç risk almayan kazanmaya alışmış ülkeler, Türkiye’nin kendi hakkını hukukunu korumaya çalışmasını hazmedemiyor. Hele hele bunların içinde Fransa Cumhurbaşkanı. Son açıklamaları bu hastalıklı, sığ anlayışın örneklerinden biridir. Ne diyor? ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’ diyor. Sayın Macron, Türkiye’den sesleniyorum. NATO’da da söyleyeceğim. Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibelerini yerine getirmiyorsun. Hava atmaya gelince hava atıyorsunuz. NATO’ya ödemen gereken paraları ödemezsin. Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak. Bu senin haddine mi? Böyle bir şeyin kararını senin vermen mümkün mü?’’ dedi.

 

Paris Büyükelçisi Musa Fransa Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesi Fransa-Türkiye gerilimi tırmandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için söylediği “Sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir” sözlerini protesto amacıyla Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa Fransa Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

 

Demirtaş bir davadan daha beraat etti

Selahattin Demirtaş’ın ‘Kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davanın 12’nci duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, suçun sabit olmadığını belirterek beraatına karar verdi.

 

Gazeteci Metin Işık saldırıya uğradı

Iğdır Haber gazetesinin sahibi Metin Işık, saldırıya uğradı. Saldırganların Iğdır Ülkü Ocakları üyesi olduğu iddia edildi.

 

Salda Gölü’ne ‘millet bahçesi’ ihalesinin iptaline mahkemeden ret kararı

Ankara 16’ncı İdare Mahkemesi, Salda Gölü’nde yapılması planlanan ‘millet bahçesi’yle ilgili gerçekleştirilen ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davayı reddetti. Beş Yeşilova sakini adına davayı açan avukatlar, kararın Danıştay’da temyiz edileceğini söyledi.

 

Irak’ın Necef kentindeki gösterilerde 18 kişi öldü

Irak’ın Necef kentinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 18 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 350 kişi yaralandı.

 

Doğu Akdeniz’de Libya adımı

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs çevresinde doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle tartışmalar sürerken Türkiye, halen iç savaşın sürdüğü Libya’da BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalayarak kritik bir adımın önünü açtı. Muhtıra doğrultusunda münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması imzalanması durumunda Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin deniz yetki alanının batı sınırları belirlenecek. Böylece Yunanistan’ın, Meis Adası’na dayanarak kendi münhasır ekonomik bölgesini Türkiye’nin kıta sahanlığına genişletme çabalarına karşılık verilecek.

 

 

Türkiye Suriye Milli Ordusu savaşçılarına aylık 11 milyon TL maaş veriyor iddiası

NYR Daily’e yazan Elizabeth Tsurkov “Kim bu Türkiye’ye yardım eden savaşçılar?” sorusuna ilişkin hazırladığı araştırma yazısında, Ankara’nın Suriye Milli Ordusu (SMO) üyeleri ile birlikte burada yaklaşık 35 bin kişiye maaş ödediğini ve ücretin en düşük olduğu zamanda dahi ayda en az 11 milyon TL ödeme yapıldığını ileri sürdü.

 

Bahçeli EYT’ye karşı: Obüs mermisi 1000 dolar, yıllık maliyeti 5 milyar dolar

“Terörle mücadelenin bir bedeli var. Bu bedele var olmak için katlanmak zorundayız. Ekonomide spekülasyon yapanlar ne kurşunun, ne bombanın maliyetini bilenlerdir. Bunlar boş boş konuşmaktadır. Bütçemiz elverir, ekonomik imkanlar artar, o zaman her ihtiyaç anında telafi edilir. Biraz sabır gerekiyor. Biraz tahammül gerekiyor. Biraz da milli hedefleri anlamak gerekiyor. EYT konusunda sayın cumhurbaşkanının açıklamaları isabetlidir.”

 

 

Trump, Afganistan’da Taliban ile müzakerelere yeniden başladıklarını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Şükran Günü dolayısıyla Afganistan’daki Amerikan askerlerine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi ve Taliban ile görüşmelere yeniden başladıklarını duyurdu. Trump, “Taliban anlaşmak istiyor ve biz de onlarla görüşüyoruz, aynı zamanda bir ateşkes olması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

 

İspanya’da bağımsızlık girişimlerine bir yenisi eklendi

İspanya’da bağımsızlık girişimlerine Bask Özerk Parlamentosu da katıldı. Parlamentoda kabul edilen kararda, bağımsızlık referandumu savunuldu.

 

Adana’da da Alevilerin evleri işaretlendi

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi Obalar Caddesi üzerinde bulunan Alevi yurttaşlara ait çok sayıda ev dün gece kimliği belirsiz kişi veya kişilerce işaretlendi. Evleri işaretlenen yurttaşların olayı polise bildirmesiyle konuya dair Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

 

İstanbul Jandarma İl Komutanlığı darbe teşebbüsü davasında karar

Bie sanığın “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüsten” müebbet, 11 sanığa ise “darbeye teşebbüse yardım” ve “FETÖ üyeliği” suçlarından 1 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası verildi. Diğer sanıklar beraat etti.

 

2020 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.16 maddeden oluşan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 6 maddeden oluşan 2018 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi de komisyonda kabul edildi.

 

Fitch’ten Türkiye açıklaması

Avrupa ülkelerinin görünümüne ilişkin değerlendirme raporunda Türk ekonomisinde toparlanmanın devam etmesinin, enflasyonun düşmesinin ve cari açığın kontrol altında kalmasının beklendiğine vurgu yapıldı.

 

30 KASIM

 

Şilili kadınların dansı İstanbul’da

Güney Amerika ülkesi Şili’de, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla maruz kaldıkları taciz, tecavüz ve şiddeti dans ederek protesto ederek dünyanın gündemine oturan kadınlara Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri yine dans ederek destek verdi. Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde bir araya gelen SKM üyesi kadınlar, Las Tesis’in bestelediği şu sözlerle dans etti: “Hayır dersem hayır, ısrar edemezsin. Ne istersem giyerim taciz edemezsin. Tacize hayır.”

 

Mazlum Abdi: Til Temir ve Ayn İsa’yı kimseye devretmeyeceğiz

Suudi Arabistan’ın Al Arabia televizyonuna konuşan Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, çatışmaların devam ettiği Til Temir ve Ayn İsa ilçelerinin Suriye yönetimine veya Rusya’ya teslim edilmeyeceğini belirterek, “Onlar QSD’nin kontrolü altında kalacaklar” dedi.

Abdi, Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki Rakka içinse “Rakka, SDG güçlerinin kontrolünde, ancak operasyonlarımız IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonla devam ediyor ve gerekirse Rus devriyeleri de olabilir, ancak şu anda Rakka ve Tabka’da QSD güçleri var.” dedi.  Kalıcı bir ateşkes anlaşması yapılması olasılığına ilişkin olarak da Abdi, “Anlaşmayı sürdürmek istiyoruz, ama Erdoğan’ın tüm bölgeyi işgal etme arzusu nedeniyle anlaşmayı sürdürmenin zor olduğunu kabul ediyoruz. Aslında kalıcı bir ateşkes yok” diye konuştu

 

Putin: Suriye’de durum Kürtlerin isteğine uygun

Etnik Gruplararası İlişkiler Konseyi toplantısında konuyla ilgili konuşan Putin “Kürt halkı ile tarihsel olarak her zaman çok iyi ilişkilerimizin olduğunun altını çizmek istiyorum. Üstelik, Suriye ve Türkiye sınırında şu anda elde edilen şey Kürtlerin de desteğiyle ve onların da çıkarına uygun olarak yapılıyor. Bunu anlıyorlar ve gönülden yaklaşıyorlar. Kürt yerleşim bölgelerinde askeri polisimiz çok iyi karşılanıyor. Çünkü insanlar Rus ordusunun onları korumak için geldiğini görüyor ve anlıyorlar. Bu açık bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Putin konuşmasının devamında şunları söyledi: “Kimin orada ne söylediğini, ne saçmaladığını bilmiyorum, ancak insanların bunun Rus resmi makamlarının pozisyonuyla hiçbir ilgisinin olmadığını bilecek kadar sağduyulu olduklarını düşünüyorum.”

 

 

Perinçek: AK Parti’nin zorlukların üstesinden gelme şansı gözükmüyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Bursa’da partisince düzenlenen Bursa Üretim Devrimi Kurultayında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik sorunlarına çözüm bulacağı bir döneme girdiğini öne sürdü.

“Zorlukları paylaştıracak bir hükümet kuracağız. Bu, itibarı, saygınlığı, otoritesi olan, milletin çeşitli kesimlerini kucaklayacak bir hükümet olacak. Hükümet sorununu çözerek, Türkiye bir üretim devrimi yapabilir. Artık şunu kabul etmek zorunda herkes, tek başına AK Parti’nin bu zorlukların üstesinden gelme ve Türkiye’yi bu borç batağından çıkarma şansı gözükmüyor. Tek başına AK Parti yönetimiyle Türkiye’yi buradan çıkaramayız ama AK Parti’yi dışlayarak da çıkaramayız. Öyleyse tek başına AK Parti yönetmeyecek ama AK Parti’nin de bulunduğu üreticilerin milli hükümetini kuracağız. Toplumun geniş kesimlerini temsil eden, AK Parti, Vatan Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi… Tabii bölücüyü, FETÖ’cüyü bu hükümete almayacağız.”

 

Irak’ta Beklenen istifa geldi

İki aydır düren protesto gösterilerinin ardından istifa edeceğini açıklayan Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin istifa dilekçesi Meclis’e ulaştı. Meclis’in, Abdülmehdi’nin istifa talebini ve Zikar vilayetindeki olayları görüşmek üzere yarın toplanması bekleniyor.

Abdülmehdi dün yaptığı yazılı açıklamada, Şii lider Ali Sistani’nin “ülkenin kaosa sürüklenmemesi” çağrısına uyarak hükümet başkanlığından istifa ettiğine ilişkin resmi dilekçeyi Meclis’e göndereceğini söylemişti. Sadr harekeki lideri Mukteda Sadr da Abdülmehdi’nin istifa etmesini talep etmişti.

 

OHAL düzenlemesi iptal edildi

AYM, CHP’nin, 7070 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun’un bazı maddelerinin iptali için yaptığı başvuruyu karara bağladı. Yüksek Mahkeme, kanunun, kamu görevi ve memuriyete girişte “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şartı” arayan düzenlemesinin iptaline hükmetti. Yüksek Mahkeme, “terör suçlarından hükümlü bulunup başka suçtan tutuklu halde olanların” cezaevinde avukatları ile yaptıkları görüşmelerin kayıt altına alınması, birbirlerine verdikleri belgelere el konulması ve görüşmelerin sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemelerin de iptaline karar verdi. İptal kararının gerekçesinde, söz konusu kuralla, devam eden soruşturma ve davalar bakımından müdafi yardımından yararlanma hakkına kısıtlama getirildiği vurgulandı.

 

Şilili feministlerin danslı protestosu İstanbul’da da yapıldı

Şili’deki kadınların kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto ettiği danslı protestoyu Sosyalist Kadınlar Meclisi (SKM) İstanbul’a da taşıdı. Feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği danslı protesto dünyanın çeşitli kentlerine yayıldı. Fransa, İspanya ve çeşitli ülkelerde benzerleri yapılan danslı protesto, kadın örgütleri tarafından İstanbul’da da düzenlendi.

 

685 gazetecinin basın kartı “milli güvenlik” gerekçesiyle iptal edildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla aidiyeti, irtibatı veya iltisakı olduğu” iddiasıyla 685 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı.

 

Saldırı mağduru Alevi aile can güvenliklerinden endişeli

İzmir Gaziemir’deki evlerinin duvarına “Defol Alevi” yazılarak çarpı işareti konulan Eren Şenal, can güvenliklerinin söz konusu olması nedeniyle saldırının faillerinin bulunmasını istedi. İzmir’in Gaziemir Belediyesi’ne bağlı Yeşil Mahallesi’ndeki evlerinin duvarına çarpı ile işaretlenerek “Defol Alevi” yazılan Şenal Ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda baba Eren Şenal ile aileye hukuksal destek veren Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube Sekreteri Av. Erdoğan Akdoğdu ve Yol Erenler Derneği’nden Deniz Uslu yer aldı.

Af Örgütü aktivistleri Diyarbakır’dan ‘Halklar İçin Yaz’ diye seslendi

Af Örgütü üyeleri, dünyanın dört bir yanında hakları ihlal edilen bireyler ile dayanışmak ve hak mücadelelerine destek vermek amacıyla başlattıkları “Haklar İçin Yaz” kampanyası için Diyarbakır’dan destek çağrısında bulundu.

Nusaybin’de zırhlı aracın geçişi sırasında patlama: 2 polis yaralandı

Edinilen bilgilere göre, Mardin’in Nusaybin ilçesi İpekyolu üzerinde dün gece saatlerinde zırhlı aracın geçişi sırasında patlama meydana geldi. Yapılan bir ihbar üzerine olay yerine giden polisleri taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında yola önceden döşenen el yapımı patlayıcı infilak etti. Yaşanan patlamada 2 polis memuru yaralandı. Yaralı polisler kaldırıldıkları Nusaybin Devlet Hastanesi’nde ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

DBP’nin yeni Eş Genel Başkaları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır

  1. Olağan Kongresi’ni gerçekleştiren Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yeni Eş Genel Başkanları belli oldu.  Dünya Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kongrede eş genel başkanlığına Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır aday oldu. Kongrede karşılarına başka aday çıkmayınca Aydeniz ve Bayındır, DBP’nin yeni Eş Genel Başkanları oldu.

 

Cumartesi Anneleri: Tahir Elçi’nin failleri açığa çıkarılsın

Cumartesi Anneleri eyleminde konuşan kayıp Nihat Aydoğan’ın kızı Necbir Aydoğan, “4 yıl önce babamın katledilişini Galatasaray Meydanı’nda kınarken, aynı saat içinde Tarih Elçi’nin katledildiği haberi geldi. Babamın ve Tahir Elçi’nin faillerinin açığa çıkarılmasını istiyorum” dedi.

 

Kars Belediyesi’nin hesaplarına haciz konuldu

Kars Belediyesi’nde, MHP’li yönetim döneminde usulsüz şekilde ihale alan ve iş yapmayan firma ve kişilerin açtıkları dava nedeniyle belediye çalışanlarının maaşlarına haciz konuldu. Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, “Daha önce yapılan usulsüz işler için ödeme yapmaya zorlanıyoruz” dedi.

 

Kadına yönelik şiddeti önleme merkezi müdürü, 11 kadın çalışanı taciz ettiği gerekçesiyle açığa alındı

Bursa’da Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’nde (ŞÖNİM) çalışan 11 kadın, kurum müdürü Tayfun Erol hakkında, kendilerini sistematik olarak taciz ettiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine ŞÖNİM müdürü açığa alındı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olayla ilgili müfettiş atadı.

 

Cerablus ve Tel Abyad’da bombalı araçla saldırı

Suriye’nin Tel Abyad kentinin Ayn Arus beldesinde de bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. YPG’nin düzenlediği iddia edilen saldırıda 9 sivil yaralandı. Sanayi bölgesinde gerçekleşen bomba yüklü aracın infilak etmesiyle çok sayıda iş yeri hasar gördü.

 

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz’deki tüm taraflara çağrı: Gelin, enerjiyi çatışma aracı yerine bir iş birliği zeminine dönüştürelim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Edirne’nin İpsala ilçesinde MS4 Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) İstasyonu’ndaki TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni’nde konuştu. Türkiye ve Libya arasında resmen imzalanan ‘deniz yetki alanlarını’ belirleyen anlaşmayı hatırlatarak, “Doğu Akdeniz’deki tüm taraflara samimim bir çağrıda bulunuyorum; gelin enerjiyi çatışma alanı yerine bir iş birliği zeminine dönüştürelim, diplomasinin imkanlarını kullanarak varken bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyelim” dedi

 

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: Osman Kavala derhal serbest bırakılmalı

vrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek, Avrupa Komisyonu’na ‘Osman Kavala’nın serbest bırakılması ile ilgili ne yapıyorsunuz ?’ diye sordu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, verdiği cevapta, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması çağrısını yineledi. Mogherini, yargılanma öncesi gözaltı süresinin uzamasının masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkını bertaraf ettiğini hatırlattı.

 

Millî Savunma Bakanı Akar: NATO müttefiklerimiz bizi kendi savunmamızda yalnız bıraktı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Euronews için Türkiye ve NATO arasındaki ilişkiler hakkında bir makale kaleme aldı. Akar, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği ‘Barış Pınarı Harekâtı’ hakkında “Müttefiklerimizin çoğu, YPG’nin ülkemiz için oluşturduğu güvenlik tehdidinin tanımlanması ve çözüm geliştirilmesi için bize yardımcı olmadı ve bizi kendi savunmamızda yalnız bıraktı” ifadelerini kullandı.

 

İçişleri Bakanı Soylu: 25 bin 149 yeni ByLock kullanıcısı tespit edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bylock kullanıcılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Soylu, “ByLock konusunda yaptığımız çalışmalarla, daha önce kullanıcısı tespit edilememiş 25 bin 149 ID’nin kullanıcısı tespit edilmiş, 1387’si kamuda aktif görevde olan 7 bin 694 şahıs belirlenmiş ve ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmiştir” dedi.

 

Koç Holding’den Yapı Kredi açıklaması

İtalyan UniCredit, Yapı Kredi’nin yüzde 81.9’una sahip olan Koç Finansal Hizmetler’den çıktı. UniCredit ve Koç Topluluğu bugün, Yapı Kredi ve Koç Finansal Hizmetler’deki payların devirleri ile aralarındaki ortaklık sözleşmesinin feshini kapsayan anlaşmaları imzalanmasıyla birlikte Koç Finansal Hizmetler’in tüm hisseleri Koç Topluluğu’na geçecek.

 

İhracat durdu, ithalat coştu

Ekonomik krizin etkileri ve talep yetersizliği nedeniyle hızla düşen ithalat, temel üretim ihtiyaçlarına paralel olarak yeniden yükselişe geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2019” raporuna göre, ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 0.1 azalarak 15.7 milyar dolar, ithalat yüzde 8 artarak 17.5 milyar dolar oldu. Bunun sonucunda aylık dış ticaret açığı yüzde 263.6 artarak 1.8 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın ekim ayında yüzde 96.9’a çıkan ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 89.6’ya geriledi.

 

1 ARALIK

 

Hasan Cemal’in pasaportuna el kondu

T24 yazarı ve gazeteci Hasan Cemal, Berlin’e gideceği sırada pasaportuna el kondu. Cemal’e yurt dışına çıkış yasağı getirildiği öğrenildi.

 

Soylu: Adil Öksüz’ün nerede olduğunu biliyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3 yıldır FETÖ’den aranan Adil Öksüz’ün nerede olduğunu bildiklerini söyledi. Soylu, “Biliyoruz ama bizde kalsın” dedi.

 

CHP’den Soylu’ya: Adil Öksüz sizde kalıyordur

CHP’li Haluk Koç, darbe girişimi davasının firari sanığı Adil Öksüz’le ilgili “Nerede olduğunu biliyoruz ama bizde kalsın” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şöyle tepki gösterdi: “Tabii ki bileceksiniz, kesin biliyorsunuzdur, sizde bir yerlerde kalıyordur. İyi koruyor musunuz bari?”

 

Prof. Dr. Görür’den Kanal İstanbul değerlendirmesi: Beklenen depremde kanal ağzı 9-10 şiddetinde etkilenebilir

Deprem konusunda akla ilk gelen isimlerden Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında uzman olan Prof. Dr. Naci Görür, yeniden gündeme gelen Kanal İstanbul Projesi’ni sosyal medya hesabında değerlendirdi. Prof. Dr. Görür, kazılacak olan kanalın heyelan riski artıracağını, Marmara’da oluşturulacak olan adaların deprem açısından risk teşkil ettiğini, kanalın oluşturacağı drenaj sisteminin su rezervuarlarını tahrip edeceğini belirtti.

 

Hak İnisiyatifi: Kasım ayında cezaevlerindeki çocuk sayısı 780’e ulaştı

Hak İnisiyatifi, Türkiye cezaevlerinde bebekleriyle beraber tutuklu olan kadınların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekerek, mevzuatta yer alan infaz erteleme hükümlerinin uygulamasının önündeki, geniş takdir yetkisinden kaynaklanan keyfiliğin son bulmasını istedi. Hak İnisiyatifi, Türkiye cezaevlerinde bebekleriyle beraber tutuklu olan kadınların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin “Çocukların yeri evleridir, cezaevi değildir” başlıklı  açıklama yaptı. Açıklamada,  2019 yılı Kasım ayı itibarıyla resmi olmayan rakamlara göre cezaevlerindeki çocuk sayısının 780’e ulaştığı aktarıldı.

 

Gazeteciliğin kasım ayı raporu: 4 tutuklama, 11 gözaltı, 2 saldırı, 80 yıl hapis!

Raporu açıklayan CHP’li Yarkadaş, ‘milli güvenliğe tehdit’ iddiasıyla gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi. CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından açıklanan ‘Medyaya Yönelik Hak İhlalleri raporunun Kasım ayına ilişkin verilerinde gazetecilere yönelik baskıların sistematik bir şekilde sürdüğü ifade edildi. CHP’li Yarkadaş, açıkladığı raporu Şili’de protestocu gençlere yönelik polis şiddetini belgelediği için öldürülen gazeteci Albertina Martínez Burgos’a ithaf etti.

 

Kılıçdaroğlu: CHP dışında iktidar olup sonra varlığını sürdüren parti hemen hemen hiç yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Ekonomi Forumu’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, “Tek başına iktidar olanların bir süre sonra siyaset arenasından çekildiklerini görüyoruz. Kurumsallaşmış bir siyasal yapının eksikliğini hep birlikte hissediyoruz. CHP dışında iktidar olup sonra varlığını sürdüren parti hemen hemen hiç yok. Bunun da sorgulanması lazım.  Biz bu siyasal yapıyı böyle sürdürecek miyiz? Bu da bizim önümüzdeki ciddi sorunlardan biri” ifadesini kullandı.

 

 

 

2 ARALIK

 

Tel Rıfat’tan gelen fotoğrafta ceset torbalarında 8 çocuk var

Halep’in kuzeyinde, Rusya destekli Suriye hükümeti güçleri ile YPG’nin ortak kontrolünde bulunan Tel Rıfat kenti 2 Aralık günü 14.00 sularında TSK kontrolündeki bölgelerden gelen topçu atışıyla vuruldu. Saldırı sonrası 8’i çocuk en az 9 sivil yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı

 

MSB: 2 asker şehit oldu, bir asker yaralı

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı ile Pençe-3 harekatı bölgesinde 2 askerin şehit olduğunu, bir askerin de yaralandığını açıkladı.

 

TSK’da FETÖ soruşturması

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında muvazzaf asker ve sivil imamların da bulunduğu 25 şüpheli tutuklandı.

 

Erdoğan’ın ilk vetosu termik santral yasasına

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, termik santralların filtresiz çalışmasına olanak sağlayan yasanın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildiğini açıkladı. Çelik, “Cumhurbaşkanımız düzenlemeyi doğru bulmamış ve veto etmiştir” dedi. Kamuoyunda büyük tepki çeken yasa tasarısı AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmişti. Erdoğan, 2014’te geldiği Cumhurbaşkanlığı görevinde daha önce Meclis’ten önüne gelen hiçbir yasada veto hakkını kullanmamıştı.

 

Filtre yasasına ‘Evet’ diyen MHP ve AK Parti’den vetoya teşekkür

AK Parti ve MHP’nin Meclis’te ‘Evet’ oyu vermesiyle geçen yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilmesinin ardından MHP’li Feti Yıldız, “Zat-ı devletlerine şükranlarımızı arz ederiz” dedi. AK Partili Mahir Ünal da Kahramanmaraşlılar adına Erdoğan’a teşekkür etti.

 

Eğitimde yeni sistem! Anaokullarına Arapça eğitim

“Dinimi Seviyorum, Öğreniyorum” adıyla Yalova’da başlatılan projenin ayrıntıları ortaya çıktı.

Bakanlığın, “2023 Eğitim Vizyonu” logosunun yer aldığı projede, MEB için bir ilk olarak devlet okulunda “Dini Eğitim Sınıfı” tanımı yapıldı.

 

İmamoğlu, AB üyesi 27 ülkenin büyükelçileriyle buluştu

Ankara’da 27 AB üyesi ülkenin büyükelçisiyle buluşan İBB Başkanı İmamoğlu şöyle konuştu: “1963’te AB ile imzaladığımız sürecin 57. yılındayız. O gün doğan bir insan, benden 8 yaş büyük olurdu. Bu süreç, çok uzamıştır ve bir insan ömrü kadar bir zaman dilimine doğru yaklaşmaktadır. Bu ilişki daha fazla yaşlanmasın.”

 

Hasan Cemal’in yurt dışı yasağı kaldırıldı

Gazeteci Hasan Cemal’in yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı. Pasaportu da geri verilen Cemal, kendisine ilgi gösterenlere teşekkür etti.

 

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu: “Çocuk işi, sarhoş işi” diye nitelemek olayı hafife almaktır

Tokat, Çorum, Amasya, Merzifon, Samsun, Ünye, Fatsa, Ordu ve Trabzon ve ilçelerinden 49 Alevi sivil toplum örgütünden oluşan Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu adına açıklama yapan Tokat Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Muharrem Erkan, Alevilerin ev işaretlemelerinin arkasında yatan nedenlerin bulunup, ortadan kaldırılmasını istedi.

 

ÖGİ: Kasım ayında 4 gazeteci tutuklandı

ÖGİ’nin raporu: Kasım’da 12 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci tutuklandı, 5 gazeteci saldırıya uğradı. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilere yönelik hak ihlallerini içeren Kasım ayı raporunu açıkladı. Raporda, 3 Aralık 1994’de Özgür Ülke gazetesine yönelik yapılan bombalı saldırı hatırlatılarak, “Gazetecileri hedef alanlara tıpkı 25 yıl önce olduğu gibi tekrar sesleniyoruz; ‘bu ateş sizi de yakar!’” denildi.

 

PISA 2018 raporu açıklandı: Türkiye ortalamanın altında

PISA 2018 raporu bugün açıklandı. OECD tarafından hazırlanan raporda Türkiye yine ortalamanın altında kalarak 37 OECD ülkesi arasında 31’inci oldu. İlk sırada Çin yer aldı.

 

İzmir’de bir kadın boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürüldü

İzmir’in Gaziemir ilçesinde yaşayan Ceylan O. (26), boşanma aşamasındaki eşi Yunus O. ile sokakta çıkan tartışmanın ardından bıçaklandı. Ağır yaralanan bir çocuk annesi Ceylan O., kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

 

Öldükten sonra işe iade edilen KHK’lıların yakınları: “Geç gelen adaleti ne yapalım?”

Gözaltında işkence ile ölen öğretmen Gökhan Açıkkollu KHK ile ihraç edildikten 1.5 yıl sonra göreve iade edildi. KHK ile ihraç edilen bilgisayar teknikeri Ömer Faruk Arsoy, kanserden öldükten 3 ay sonra geçtiğimiz şubat ayında göreve iade edildi. KHK’yle ihraç edildikten dört ay sonra yaşamını yitiren SES Malatya Şube Eş Başkanı Bülent Uçar hakkında da OHAL Komisyonu olumlu yanıt vererek Uçar’ın işine geri dönmesini kararlaştırdı. 20 gün önce de OHAL Komisyonu, Diyarbakır’da Kadın Doğum Hastanesi’nde memur olarak çalışan ve 2016 yılında KHK ile işinden ihraç edilen kanser hastası Mücahit Karataş’ı öldükten sonra işe iade etti.

 

PİAR Araştırma’dan cumhurbaşkanlığı seçim anketi: İmamoğlu yüzde 44.5, Erdoğan yüzde 39.7

PİAR Araştırma’nın kasım ayında yaptığı “Türkiye geneli siyasi gündem” araştırmasının sonuçları yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de içeren araştırmaya göre yüzde 44.5 ‘Ekrem İmamoğlu’na oy veririm’ derken, Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 39.7’de kaldı.

 

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı: 26’sında hastalandı bugün sevk edildi

Selahattin Demirtaş rahatsızlığı nedeniyle hastaneye sevk edildi. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasında Demirtaş’ın 26 Kasım’da rahatsızlandığı bilgisi verilerek şöyle denildi: “Herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir.”

 

Selahattin Demirtaş hastaneye sevk edildi

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım’da göğüs sıkışması ve nefes alamaması sebebiyle bilincinin kapandığı, ancak yedi gündür hastaneye sevk edilmesine izin verilmediği bildirildi. HDP, Demirtaş’ın yapılan görüşmeler sonrası hastaneye sevk edildiğini açıkladı.

 

Selahattin Demirtaş’ın avukatı: Hayati tehlike doğuracak bir durum tespit edilmedi

Aygül Demirtaş, müvekkili Selahattin Demirtaş’ın tetkiklerinde hayati tehlike doğuracak bir bulguya rastlanmadığını aktardı. Demirtaş, “Farklı birkaç tahlil ve işlem de yapıldıktan sonra teşhis konulmasını bekliyoruz. Şu anda sağlık durumu ve morali gayet iyi” dedi.

 

Barış Akademisyenleri: Tüm imzacılar geri dönmeli

Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü ihlal kararı sonrası haklarında açılan davalardan beraat eden Barış Akademisyenleri, altı ilde açıklama yaptı. İşlerine iade edilmelerini talep eden akademisyenlerinin açıklamasında ”Beraat ediyoruz ama haklarımızı geri alamıyoruz” denildi.

 

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüdü. Beklenti yüzde 1 büyümeydi. Gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) 3. çeyrekte, çeyreklik bazda yüzde 0,4 arttı.

Ekonomi Uzmanı Gazeteci Emin Çapa, büyüme rakamları hakkında, “Büyüme çığlıkları atanların size asla söylemedikleri gerçek. 2019 yılının ilk 9 ayında Türkiye ekonomisi 54,7 milyar dolar küçüldü. Son 1 yılda kişi başına her birimiz 817 dolar fakirleştik. Kişi başı gelir 8 bin 815 dolara indi. Aslında herkes eşit küçülmedi, zengin az, fakir çok küçüldü” ifadelerini kullandı.

Veriler, 3. çeyrekte ekonominin girdiği resesyondan çıktığını gösteriyor. Ayrıntılar ise işsizlik, enflasyon gibi çözülmeyi bekleyen sorunların hâlâ dağ gibi durduğunu gösteriyor.

Tüketimde daralma son bulsa da yatırımlarda daralma 5 çeyrektir devam ediyor. Açıklanan 3 çeyrekteki yüzde 12,6 daralma rakamı ile ilk 9 ayda yapılan yatırım harcamaları 2009 fiyatları ile 318 milyar TL oldu.

 

Son videosunda “Reis’e 2020’de 3 darbe vurulacak!” diyen yatırım stratejisti gözaltına alındı

‘Halkı devlete karşı kin ve nefrete sürükleyecek yayınlar yaptığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan Zelyut, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

 

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki hak ve yetki alanlarını gösteren bir harita yayımladı

Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Uzlaşı Hükümeti’yle imzalanan mutabakat muhtırasının ardından Türkiye, Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlarını gösteren haritayı açıkladı. Yayımlanan haritayla Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB desteğiyle yaşama geçirmek istediği ve “Sevilla haritası” olarak bilinen haritaya yanıt verilmesi amaçlanıyor.

 

ABD’li senatörlerden Türkiye’ye yaptırım için Trump yönetimine mektup: Sabır tükeneli çok oldu

ABD’de iki senatör Başkan Donald Trump yönetimine mektup yazarak Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen ortak bir mektup kaleme alarak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo‘ya gönderdi. Mektupta ‘sabır tükeneli çok oldu, hukuku uygulama zamanı’ diyen senatörler, aksi durumun diğer ülkelere ‘kötü bir mesaj’ olacağını savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan mektuba ilişkin bir açıklama henüz gelmedi.

 

 

 

3 ARALIK

 

CHP’li Ağbaba: Demirtaş ‘Ölürsem sorumlusu cezaevine sokanlardır’ dedi

CHP heyeti, Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. Görüşmeyi aktaran CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Ölürse sorumlusunun cezaevine sokanlar olduğunu belirtti” dedi. Ağbaba, Demirtaş’ın “Ölüm çıksa bile bu sebebten ötürü tahliyemi istemem” dediğini de aktardı.

 

Macron: Türkiye IŞİD bağlantılı gruplarla birlikte çalışıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye’deki YPG’yi kast ederek “Türkiye bizimle birlikte omuz omuza IŞİD’e karşı savaşanlara karşı savaşıyor ve bazen de IŞİD bağlantılı gruplarla birlikte çalışıyor” dedi.

 

Macron: Türkiye’den netlik istiyorum; hem YPG hem de S-400 konusunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor

Fransa Cumhurbaşkanı, tepki çeken “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasının arkasında olduğunu söyledi

Londra’da düzenlenen NATO liderler zirvesi öncesi bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Macron, tepki çeken “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasının arkasında olduğunu söylerken, “ABD onlarca yıldır çok fazla yatırım yapıyor. Bu konuda aynı fikirdeyim. Daha güçlü bir NATO’dan yanayım” dedi.

 

ABD Savunma Bakanı Esper: NATO planı Türkiye’nin kendine özgü çekinceleriyle engellenemez

Reuters’a konuşan Esper, Ankara’nın tehdit algısının ittifakın geri kalanı tarafından paylaşılmadığını ve bu tıkanıklığı aşmak için YPG’yi terör örgütü olarak nitelemeyi desteklemeyeceğini belirtti.

 

Londra’daki Suriye Zirvesi sonrası Macron’dan ılımlı mesaj: Türkiye’ye saygı duyuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu Dörtlü Zirve’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi. Zirve yaklaşık 1 saat sürdü. Zirveden sonra kısa bir açıklama yapan Erdoğan “Gayet iyi geçti.” ifadelerini kullandı. Merkel de “İyi ve yararlı bir görüşme yaptık” dedi. Türkiye karşıtı mesajları ile iki ülke arasındaki gerilime neden olan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye Zirvesi’nden sonra ılımlı mesajlar verdi, “Türkiye’ye saygı duyuyorum” dedi.

 

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı

Kasım ayında enflasyon çift haneye ulaşarak yıllık yüzde 10.56 olarak gerçekleşti. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), kasım ayında yüzde 0.38 arttı. Eylül ve ekimde tek haneli seyreden yıllık enflasyon yüzde 8.55’ten yüzde 10.56’ya yükseldi. On iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gerçekleşti.

 

İktidar son 5 yılda 2 milyar metrekare hazine arazisi sattı

5 yıllık dönemde AKP iktidarı 2/B ve tarım arazileri hariç yaklaşık 10 milyar liralık taşınmaz satışı gerçekleştirdi

 

 

Bıçaklı saldırıya uğrayan Ceren Özdemir hayatını kaybetti

Ordu’da, evinin önünde bıçaklanan üniversite öğrencisi Ceren Özdemir, ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Özdemir, hayatını kaybetti. Kimliği açıklanmayan bir kişi gözaltına alındı.

 

Ordu Valisi: Akli denge tartışması zanlıyı masum hale getirebilecek bir yaklaşım

Ceren Özdemir’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada bir şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınırken iki polisi bıçakla yaralayan şüpheli Ö.A.’nın suçunu itiraf ettiği öğrenildi.

 

Rabia’nın tanıkları: Çatıdan düşmedi

Giresun’un Eynesil’de 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran TBMM komisyonu tanıkları dinledi. Tanıkların çoğu “Rabia Naz’ın çatıdan düştüğüne inanmıyoruz” dedi.

 

Gazeteciler yargılandı: Beraat talebine ret

Gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada mahkeme, 1. Yargı paketindeki ifade özgürlüğünü görmezden geldi. Gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir, Afrin Operasyonu sırasında yaptıkları haberleri sosyal medyada paylaşmaktan Ocak 2018’de gözaltına alınmışlardı. Gazetecilerin ‘örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada mahkeme, 1. Yargı paketindeki ifade özgürlüğünü görmezden geldi.

 

316 denizci astsubaya bir gecede ihraç 

Sınav komisyonu üyelerinin FETÖ ile irtibatlı çıkmasından sonra astsubaylar ihraç edildi

 

 

4 ARALIK

 

Devlet Bahçeli’den açıklama! MHP ‘af paketi’ni geri çekti

MHP kamuoyunda ‘af yasası’ olarak bilinen kanun teklifini, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Adalet Bakanı’na “altı suça asla indirim yapılmayacak” talimatının ardından geri çekti. Bahçeli bu gelişmeyi “Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim” diye açıkladı.

 

Doğa Koleji’nde üç aydır maaşları ödenmeyen öğretmenler dersleri boykot etti

Doğa Koleji bünyesinde çalışan öğretmenler, üç aydır maaşları ödenmediği için tüm şubelerde derslere girmedi. Veliler de hem öğrencilerin hem öğretmenlerin mağdur olduğunu söyleyerek, yetkililerden çözüm istedi.

 

Bozankaya A.Ş’de sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önünde sürdürdüğü direnişe polis saldırdı. İşten atılan işçi sayısı ise 30 oldu

Ankara’da faaliyet yürüten elektrikli otobüs, metro ve tramvay üreticisi Bozankaya A.Ş’de, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önünde sürdürdüğü direnişe polis saldırdı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 30 oldu.

 

Türkiye Vakıflar Bankası’ndan Hazine’ye hisse devrine ilişkin açıklama

Vakıflar Bankası’nın yüzde 58.5 oranındaki hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredildi. Bankadan yapılan açıklamada, “Hisselere ilişkin devir işlemleri hakkında pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü dahil olmak üzere Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uygulanmayacak” denildi.

 

NATO Liderler Zirvesi sona erdi… Türkiye’den sürpriz karar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planının kabul edildiğini söyledi. Litvanya Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin de NATO’nun Baltık ülkeleri için savunma planına destek verme kararı aldığını kaydetti.

 

Erdoğan Trump’la görüştü

Erdoğan, NATO zirvesi için gittiği Londra’da ABD Başkanı Donald Trump ile biraraya geldi. Görüşmenin ardından Twitter hesabından açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı ile NATO Zirvesi marjında son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamadaysa, “İki lider, Türkiye’nin ittifak çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesinin önemini, ikili ticareti 100 milyara çıkararak daha da güçlendirmeyi, bölgesel güvenlik meselelerini ve enerji güvenliğini ele aldı” denildi.

 

Termik santrallere filtreyi erteleyen düzenleme yasa metninden çıkarıldı

umhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın veto ettiği Türkiye’deki 15 termik santrale baca filtresi takılması zorunluluğunu erteleyen Madde 50 yasa metninden çıkarıldı. Meclis Plan Bütçe Komisyonu’ndaki yapılan görüşmede 50. madde yasadan çıkartıldı.

İlgili madde baca gazı filtrelerinin takılması zorunluluğunu iki yıl erteliyordu. Yasa güncellenmiş haliyle yarın Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak.

 

Bekir Ağırdır: Babacan ve Davutoğlu yarım puan da oy alsalar AK Parti’nin canını yakacak

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve T24 Yazarı Murat Sabuncu Sayıların Dili‘nde,  AK Parti’den istifa ettikten sonra yeni partilerle siyasi arenada yer alacak olan eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan ve eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun siyasette nasıl bir değişime yol açabileceğini değerlendirdi. Davutoğlu ve Babacan’ın partilerinin ittifak kombinasyonlarında değişiklik yaratabileceğini söyleyen Ağırdır, “Bu iki parti yarım puanlık oy da alsalar bu AK Parti’nin canını çok yakacak” dedi.

 

TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan’dan ‘güçlü demokrasi’ vurgusu

“Güvenlik sorunları demokrasi içinde, özgürlüklerin kısıtlandığı değil genişletildiği bir ortamda, toplumsal huzur ve güven içinde çözümlenmelidir”

 

Meclis’teki kadın personele ‘vücut hatlarını göstermeyen kıyafet’ uyarısı

“Bundan sonra uzun yelekler giyeceksiniz. O zamana kadar da geniş pantolon giyin”

 

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Karagül: Türkiye’ye NATO müdahalesi olabilir

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, NATO’nun Türkiye’ye müdahalede olabileceğini iddia etti. Karagül, “Bu ülkenin kaderi, NATO bürokrasisine, ABD bürokrasisine, lobi çevrelerine emanet edilemez artık. Türkiye Ege’den, Akdeniz’den, coğrafyanın herhangi bir köşesinden NATO kaynaklı yeni bir tehditle yüz yüze bırakılamaz” dedi.

 

THY’de alkol kısıtlaması: Rakı, cin ve votka kaldırıldı

THY’de 2019 yılı içerisinde yaşanan B737 Max krizi sonrası sıkıntılar yaşanması üzerine şirket bir süre önce tasarruf tedbirlerini uygulama koydu. Ekim ayında alınan karar ile birlikte birçok kalemde tasarruf tedbirlerini uygulamaya başlayan THY’nin, son tasarruf tedbiri ise alkol konusunda oldu.

 

Gaye Su Akyol, ELLE Style Awards 2019’da “Yılın Müzik Yıldızı” ödülünü aldı

“Bu ödülü, ataerkil ve müthiş sıkıcı bir dünyada her şeye rağmen var olma mücadelesi veren ve kendini kadın olarak tanımlayan herkese ithaf ediyorum.”

5 ARALIK

Ceren Özdemir’in annesinin feryadı: Psikopat biri cezaevinden bırakılır mı?

Ordu’da evinin önünde öldürülen 20 yaşındaki Ceren Özdemir’in anne ve babası İHA’ya konuştu. Anne Güfer Özdemir, “Psikopat birisi cezaevinden dışarı bırakılır mı, o zaman onu bırakan da suçlu” dedi.

Katil zanlısı “canavarca hisle öldürme” suçundan tutuklandı

Ordu’da evinin önünde bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’un, ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

 

Erdoğan’dan ‘YPG’ sorusuna yanıt

Polonya ve Baltık ülkeleriyle ilgili biliyorsunuz dün gece bir adım attık. Gerek Stoltenberg gerek Macron gerek Merkel gerek Polonya Cumhurbaşkanı daha önce hepsi aradılar bizden bu konuda destek istediler. Arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerden sonra da biz de bu işe evet dedik ama terörle mücadelede siz de bizi yalnız bırakmayacaksınız.

SORU: Niye evet dedik? YPG’nin terör örgütü olarak tanınması konusunda bir teminat aldık mı?

Orada konsey komisyon meselesi var. Bu konsey komisyon toplantısı ile ilgili o döneme kadar zaten bu işin şu anda geçerliliği adeta yok gibi. Süreç başlamıştır. Daha sonra 6 aylık periyodu var. Bu 6 aylık süreç işlerken böyle bir olay vuku bulduğu anda da burada başta NATO Genel Sekreterimiz olmak üzere hepsi devreye girerek bu işi tekrar yoluna rayına sokma şanslarına sahipler. Bu noktada bizi aşırı derecede bağlayıcı bir şey yok.

Barzani: IŞİD yeniden örgütlendi

Rudaw’ın haberine göre Barzani mesajında “Teröristlerin dün gece Hanekin’nin çevresinde Peşmerge’ye saldırması sonucu ne yazık ki üç Peşmergemiz şehit düştü. Yaşanan üzücü olayda şehit düşen Peşmergeler’imizin yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Son dönemde gerçekleşen terör saldırıları, teröristlerin tekrar örgütlendiklerinin ve bölgeye yönelik ciddi tehdit olacağının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

 

Rasulayn’da bombalı araçla saldırı: 2 sivil hayatını kaybetti

10’dan fazla sivilin yaralandığı açıklandı.

 

Şili’de erkek şiddetine karşı binlerce kadın ulusal stadyumu doldurdu

Şili’nin başkenti Santiago’da binlerce kadın, ulusal stadyumda erkek şiddetine karşı kitlesel bir eylem yaptı. Kadınlar, “Sorun nerede olduğumda veya nasıl giyindiğimde değil, sen tecavüzcüsün” gibi sözler bulunan marşlarını seslendirdi.

 

Ayşe’yi öldürmekle suçlanan doktorun mesajları ortaya çıktı

Ankara’da, anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ın (25), ölümüyle ilgili hakkında ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan dava açılan tutuklu sanık Uzman Dr. Özgür Tarhan’ın (46) Ayşe Karaman’a, erkek arkadaşından ayrılması yönünde gönderdiği hakaret içerikli mesajlar dosyaya girdi.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu

Türkiye ile Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle uzun süredir gerginlik yaşayan Rum yönetimi, ‘Doğu Akdeniz’deki yeraltı zenginliklerini koruma altına almak için Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu.

 

Eski HSYK 1. Daire Başkanı Okur’a 10 yıl hapis cezası

Okur, FETÖ yöneticiliği suçundan ceza aldı.

 

“İran, son gösterilerde binden fazla göstericiyi öldürmüş olabilir”

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Hook: İran rejiminin son 40 yılda yaşadığı en kötü siyasi kriz.

 

Fransa’da süresiz genel grev başlıyor 

Hükûmetin tepki çeken emeklilik reformunu geri çekmesi bekleniyor

Fransa genelinde çalışanlar hükûmetin tepki çeken emeklilik reformunu protesto etmek için süresiz genel greve gidiyor. Ülke genelinde 245 farklı gösteri ve yürüyüş düzenlenecek. Grevler sonucu ülkede hayatın duracağı görüşü öne çıkıyor.

 

Türkiye’nin NATO’dan talebi masada kaldı, veto kartı ortadan kalktı

Londra’daki NATO zirvesi ve ardından yayınlanan sonuç bildirisi Türkiye’de farklı kesimlerce farklı yorumlandı. Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın, hükümetinin Suriye ve PYD/YPG konusundaki tezlerinin uluslararası platformda bir kez daha dile getirme şansı bulduğu NATO zirvesinin sonuçları, iktidar yanlısı medya dışında tatmin edici bulunmadı. Zirveye PYD/YPG’nin terör örgütü ilan edilmesi tezi ile giden Erdoğan bu sonuca ulaşamazken, Baltık ülkeleri ve Polonya savunma planına ilişkin Türkiye vetosunu da kaldırdı. Akademisyen İlhan Uzgel, Türkiye’nin savunma planını veto etme kararını değiştirmesinin arkasında ABD lideri Donald Trump ile yaptığı 30 dakikalık konuşma olabileceğini ifade etti. Emekli diplomat Onur Öymen ise “Öyle gözüküyor ki Türkiye zirveden beklediğini pek  alamadı” değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye ile Libya’nın Doğu Akdeniz Mutabakatı TBMM’de kabul edildi

Libya ile imzalanan Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına ilişkin uluslararası sözleşme, TBMM Genel Kurulu’nda; AKP, CHP, MHP ve İyi Parti’nin oyları ile kabul edildi. Anlaşma Akdeniz’deki deniz yetki alanlarını belirliyor.

 

 

Ceren Özdemir cinayeti: İnfaz sistemindeki ‘açık’ can aldı

Ordu’daki cinayet, KHK’larla düzenlenen infaz düzenlemesini yeniden tartışmaya açık hale getirdi

 

Halkbank’ın özel yargılanma statüsü talebi reddedildi

Yargıç Richard Berman Halkbank’ın özel statüde yargılanma talebini reddetti.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hakim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

 

Konda’dan medya raporu: Türkiye’nin yüzde 74’ü gazete okumuyor

“Türkiye’nin yüzde 16’sı haberleri televizyondan takip etmiyor, yüzde 17’si dizi izlemiyor”

 

 

6 ARALIK

HDP’li 70 meclis üyesinin yerine kayyım atandı

Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) 31 Mart seçimlerinde kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin de aralarında bulunduğu 24 il, ilçe ve belde belediyelerinin eş başkanları, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı. Atanan kayyımların belediye meclislerini devre dışı bırakması üzerine Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği’nin (GABB) HDP’li 70 üyesinin yerine de farklı resmi kurumlarda çalışan memurların kayyım olarak atandığı belirtildi.

 

HDP’li belediye eş başkanlarına gözaltı

Van’ın HDP’li Muradiye, Özalp ve Başkale belediyelerinin eş başkanları haklarında yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise yerine kayyım atanan HDP’li Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Naşide Buluttekin Can gözaltına alındı.

 

 

Güvenlik soruşturması kalıcı hale getiriliyor

AKP, AYM tarafından iptal edilen güvenlik soruşturmasını kalıcılaştırıyor. İlk defa veya yeniden kamu hizmetine atanacakların tümünde ‘sadakat, tarafsızlık-devlete bağlılık’ gibi kriterler de aranacak.

 

AKP Aydın Gençlik Kolları Başkanı ve Efeler Belediye Meclis Üyesi Abdülhamit Burak Aykut, uyuşturucu maddeyle yakalandı.

AKP’li Başkan Aykut, dün gece yanında bir arkadaşı ile seyir halindeyken Aydın-Muğla karayolundan polis kontrol noktasında “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı öğrenildi.

 

İzlanda büyümeyi değil, insanı önceleyen ‘mutluluk ekonomisine’ geçiyor

İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, ülkesinin vatandaş mutluluğunu öne koyan ekonomik model üzerinde çalıştığını açıkladı ve diğer ülkelere de benzer politikaları benimseme çağrısı yaptı.

 

ABD Temsilciler Başkanı Pelosi, Adalet Komisyonu’ndan Trump hakkındaki azil sürecini ilerletmesini istedi

Demokrat Partililerin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil sürecini Noel’den önce oylamaya gidilebilecek şekilde hızlandırılmasını istedi. Pelosi’nin açıklamalarına yanıt veren Trump ise, “Cumhuriyetçiler daha önce bundan daha fazla birlik olmamıştı. Biz kazanacağız” dedi.

 

Mili Savunma Bakanı Akar: NATO’da mutabakat sağlanamadı

Londra’daki NATO zirvesine ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “NATO’da mutabakat sağlanamadı, terörle mücadele konusunda yalnız bırakıldık” dedi, “Kimi çevreler ulusal güvenliğimiz için attığımız adımların NATO ittifakını hiçe saydığımızın kanıtı gibi gösterilmesi mantık dışı” diye konuştu.

 

Dışişleri Bakanlığı: Barış Pınarı Harekâtı’nı sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Rusya ve ABD ile sağlanan mutabakatlarda taahhütler yerine getirilmezse Barış Pınarı Harekâtı’nı sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz. Güvenli bölgeyi teröristlerden temizleyene kadar Suriye’den çıkmayacağız” ifadelerinde bulundu.

 

Ayşenur’a yıllarca cinsel saldırıda bulunup intihar etmesine neden olan kuzeni Sezer’e tahliye

Selahattin Sezer, 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayşenur Güven‘e (22) cinsel saldırıda bulunup, intihar etmesine neden olduğu suçlamasıyla yeniden tutuklu yargılanan ve 14 yıl hapis cezası verilen kuzeni Selahattin Sezer (30), üst mahkeme kararıyla tahliye edildi. Sezer, daha önce de tutuklu yargılanırken, Yargıtay kararıyla tahliye edilmişti.

 

Işıl Özgentürk hakkında 7.5 yıla kadar hapis cezası istemi

Özgentürk, “Terör örgütü propagandası” yapmak suçundan yargılanıyor

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Kadın cinayeti haberlerinde şiddetin pornografisi üretilmemeli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu kadın cinayeti haberlerinde sayfa tasarımından yazım diline kadar önemli sorunlar olduğunu hatırlatarak bir açıklama yaptı. Açıklamada “Cinayet aletinin öne çıkarılması, kurbanlarla özdeşleştirilmesi, katillerin değil, öldürülen kadınların fotoğraflarının kullanımı şiddetin pornografisini üretiyor” denildi.

 

Bakan Albayrak: Artık yeni bir dönem Türkiye ekonomisini harekete geçirme zamanı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurda sağlanan istikrar sonrası bir sene önce dolara güvenenlerin şimdiki halini merak ettiğini ifade ederek, “Bugün yine aynı şekilde dolara güvenenlerin halini seneye bir daha konuşacağız. Hiç merak etmeyin Türk Lirası’na güvenenler bu istikrarlı süreci yaşayacak” dedi.

 

Interfax: Rusya ve Türkiye yeni S-400’ler için bir sözleşme müzakere ediyor

Rusya merkezli Interfax haber ajansının Rusya ordusu iş birliği ajansından bir yetkiliye dayandırdığı habere göre Türkiye ve Rusya bir grup S-400 hava savunma sistemi için bir sözleşme üzerinde çalışıyor.

Haberde Rusya Ordu-Teknik İş Birliği Federal Servisi’nin başkanının, “Bu konuda kadem kademe çalışıyoruz. Daha da önemlisi iki taraf da bu sahada iş birliğini devam ettirme konusunda kararlı” dediği aktarıldı.

 

Selahattin Demirtaş’ın anne ve babası cezaevine ziyarete giderken trafik kazası geçirdi

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın annesi Sadiye Demirtaş, babası Tahir Demirtaş ve kardeşi Sadiye Demirtaş Buluttekin‘in içinde bulunduğu araç trafik kazası yaptı. Üç yıldır Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’ı ziyarete giderken yaşanan kazada yaralanan Sadiye ve Tahir Demirtaş’la birlikte 8 kişinin hastaneye kaldırıldığı, hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

 

Türkiye ile Libya’nıın anlaşmasının ardından Yunanistan Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı aldı

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası, Doğu Akdeniz’de tepkilere neden olmaya devam ediyor.  Yunanistan, Türkiye ile anlaşma yapan Libya’nın Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı aldı.

 

“HDP’den ayrılmaları konusunda tehdit edilen” parti yöneticisi çift tutuklandı; engelli çocukları yalnız kaldı

HDP Elbistan İlçe Örgütü Kongresi öncesi gözaltına alınan ve iddiaya göre gözaltındayken HDP’den ayrılmaları konusunda tehdit edilen 70 yaşındaki Ali Kısa ve Elif Kısa, kongrenin ardından Ali Kısa’nın yönetime seçilmesiyle birlikte yeniden gözaltına alınarak tutuklandı. Çiftin bakmakla yükümlü oldukları duyma ve konuşma engelli 2 çocukları ise yalnız başlarına kaldı.

 

Araştırma: Suriyeliler oluşturulacak güvenli bölgeye gitmek istemiyor

Adil Gür’ün araştırmasına göre sığınmacılar ortalama 2 bin liranın altında rakamlarla geçinmeye çalışıyor

 

Çiftçinin borcu 16 yılda 48 kat arttı

Eylül ayı itibarıyla kullandırılan tarımsal kredilerin hacminin 115 milyar liraya ulaştığı belirtildi

 

Tutak’ta çıkan çatışmada Murat Kaya adlı yurttaş yaşamını yitirdi

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşîyan) köyünde sabah saatlerinde yapılan operasyon sonrası çıkan çatışmada 3 çocuk babası Murat Kaya adlı yurttaş yaşamını yitirdi. Köyde 10 kişinin gözaltında, Cemal Aksoy adında bir kişinin de yaralanıp Van Araştırma hastanesine kaldırıldığı öğrenildi. Ayrıca askerler tarafından birçok köylüye işkence uygulandığı belirtildi.

7 ARALIK

Rusya 250 ton mandalinayı iade etti

Rusya, Türkiye’den ithal ettiği 250 ton mandalinayı iade etti. Rusya gümrüğünde incelenen ürünlerde canlı sinekler çıktı. Mandalinaların bu nedenle ülkeye sokulmadığı bildirildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğa Koleji’nde öğretmenlerin maaş alamamalarına ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada “Bakanlığımız, söz konusu özel öğretim kurumunda yaşanan finansal sorunun yol açtığı sıkıntıları ilgili kanun ve yönetmeliklerin verdiği imkan ve yetkiler dahilinde çözmek için gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmıştır. Olası bir durumda öğrencilerimizin resmî veya özel okullara nakillerinin gerçekleştirilebilmesi için tüm planlamalar yapılmıştır.” denildi.

 

Kayyım atanan Beşiri’ye giriş yasağı

İkiköprü Belediyesi’ne kayyım atandıktan sonra Batman’dan Beşiri’ye giden ve aralarında Batman Belediyesi Eş Başkanları’nın da bulunduğu araçlar, ‘Yol kapalıdır’ denilerek alınmadı.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını duyurdu.

Moody’s, halihazırda Türkiye’nin kredi notunu “B1”, kredi notu görünümünü ise “negatif” olarak değerlendiriyor.

Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu arasında yer alan Fitch Ratings, 2 Kasım’da Türkiye’nin “BB-” seviyesindeki kredi notunu teyit ederek, “negatif” olan görünümünü “durağan”a revize etmişti.

 

Eski SAT’çıların yargılandığı darbe girişimi davasında karar çıktı

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının ‘mahrem imamı’ konumundaki 14 sivilin de aralarında bulunduğu 52 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

 

Doğa Koleji’ni almak için vakıf üniversitesi devrede

Doğa Koleji Okulları’nda başlayan krizde son günlere girildi. Öğretmenlerin ödenemeyen maaşları, kira ve SGK borçları nedeniyle zor durumda olan okullardaki boykota rağmen satış süreci hızlandırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) da süreci yakından takip ettiği belirtildi. Doğa Koleji’ni ise üniversitesi olan bir vakfın satın alma aşamasında olduğu öğrenildi.

 

Madrid’de iklim değişikliğine karşı yüz binden fazla kişi yürüdü

  1. Birlemiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP25) ev sahipliği eden İspanya’nın başkenti Madrid’in sokakları, iklim değişikliğine karşı geniş katılımlı gösteriye sahne oldu.

 

Başak Demirtaş: Selahattin olanlardan dolayı çok öfkeli

Dün kendisini ziyarete gelen anne babası ve aile üyeleri kaza geçiren Selahattin Demirtaş’ın çok öfkeli ve üzgün olduğunu aktaran Başak Demirtaş, “Her şeye rağmen dışarıya umut ve moral yüklü selamlarını gönderdi” dedi.

 

Seçilmişin yerine atanan kayyım belediyeye zırhlı araçlarla geldi

Yerine bu sabah kayyım atanan İkiköprü Belediyesi Eş Başkanı Hatice Taş’ın belediye binasına girişi engellendi. Kayyım olarak atanan Kaymakam Sinan Aşcı, zırhlı araçlar eşliğinde belediyeye geldi.

 

Ordu’da Ceren Özdemir için yürüyüş

Ordu’nun Altınordu ilçesinde bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’in 21’inci yaş günü dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

 

Türk-İş Olağan Üstü Genel Kurulu’nda Ergün Atalay yeniden başkan seçildi

Başkan Atalay, kongreye 60 yıldan sonra ilk defa işçilerden başka kimseyi davet etmediklerini söyledi

 

TBB Başkanı Feyzioğlu: Yeni bir Hâkimler ve ayrıca Savcılar Yüksek Kurulu’na ihtiyaç var

Fezyizoğlu, “Sistem HSK’nın oluşumu nedeniyle ön ve arka kapıları açmış durumda” dedi

 

Antalya’da darp edilen Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Öğrencilere, “Yurttan süresiz çıkarma cezası ile cezalandırılmanız gerekmektedir” diye yazı gönderen yurt, savunma istedi

 

 

 

 

 

ÖNERİLEN YAZILAR

 

Akdoğan Özkan: Kobane koptu kopacak!

 

Fehim Taştekin: Kürdistan’da Pence’in pençe değeri

 

Ahmet Nesin: Atma Soylu, din kardeşiyiz!..

 

Ece Göksedef: Şehir Hastaneleri: Bugüne kadar ne kadar harcama yapıldı, sağlık hizmetlerine etkisi ne oldu?

 

Ali Duran Topuz: Alevileri işaretlemek, Alevileri damgalamak

 

Cansu Çamlıbel: Trump’ın karanlık ilişkileri potasına Halkbank da girerken…

 

Küresel Gündem: Türkiye silah alarak müttefik kazanmaya çalışıyor (İlhan Uzgel)

 

Avrupa’nın en kirli denizlerinden olan Karadeniz temizlenebilir mi?

 

Arap dünyasında geçen hafta: Erdoğan’ın Katar ziyareti gerçek bir barometre

 

Umut Kocagöz: Gıda krizi karşısında agroekoloji

 

Aydın Selcen: NATO’nun sonu, alanı ve marjı

 

İlhan Uzgel: Kürt sorununu Baltıklar’a taşımak

 

Fehim Taştekin: NATO kamburu: Etekte taş kalmadı dökülmekten…

 

Oya Baydar: Kürt tehdidi yetmedi, NATO müdahalesi tehdidi verelim!

 

İklim Durumu raporu: 2019 tarihteki en sıcak ikinci ya da üçüncü yıl olarak kayda geçecek

 

Kanal İstanbul ya da kasten şehir cinayeti

 

Ayşe Maro: Şaka nedir, taciz nedir?

 

Genç İşsizler Platformu’nun kurucusu M. Murat Kubilay, Barış Soydan’a yorumladı

“Genç işsizler, KYK borçlarını ödeyemiyor, aşklarını yaşayamıyor, sessizlikleri kimseyi yanıltmasın”

 

Gazeteci Aydıntaşbaş: Türkiye’nin yanlış stratejisi yanlış sonuç doğurdu; NATO YPG ile müttefikliğinin altını çizdi