8 ARALIK

Kadınların Şiddet Protestosuna Polis Saldırısı

Şili’de erkek şiddetine karşı başlayıp birçok ülkeye yayılan #LasTesis dansı için Kadıköy’de toplanan kadınlara polis müdahale etti.

ÖHD: Diyarbakır’da Jandarma Üç Köyü Bastı; 16 Kişi Gözaltında

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır’ın üç ilçesine bağlı köylere jandarma tarafından yapılan baskında 16 kişi gözaltına alındığını duyurdu.

CHP Karabük’teki Balık Ölümlerini Meclis’e Taşıdı

CHP İzmir milletvekili Murat Bakan, Karabük’teki Eskipazar Bulduk Barajı’ndaki balık ölümlerinin nedenini Çevre ve Şehircilik Bakanına sordu.

Sivillerin öldürüldüğü Ağrı’nın Soğukpınar köyüne milletvekilleri sokulmadı

Operasyonda öldürülüp PKK’li olduğu iddia edilen 3 çocuk babası Murat Kaya’nın köy halkından olduğu öğrenildi. Ağrı’daki o köye gitmek isteyen HDP heyetine izin verilmedi.

İstanbul Emek ve Barış Demokrasi Güçleri, ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz’ mitinginde hayat pahalılığı, cezaevlerindeki hak ihlalleri ve iş cinayetleri protesto edildi.

İstanbul Emek ve Barış Demokrasi Güçleri’nin Bakırköy’de düzenlediği ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz’ mitingine katılan binlerce kişi, mezarda emeklilik, savaş ekonomisi, hayat pahalılığı, cezaevlerindeki işkence ve hak ihlalleri ve iş cineyetlerine yönelik tepkilerini slogan ve pankartlarla dile getirdi.

BM’den Til Rifat açıklaması: Çocuklar Türkiye’ye bağlı grupların bombalamasında öldü

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville, “Türkiye’ye bağlı silahlı grupların Til Rifat’taki okul yakınlarına yaptığı bombalama, aralarında yaşları 3 ila 15 arasında değişen çocukların da bulunduğu en az 12 sivilin ölümüne neden olmuştur” ifadelerini kullandı.

Fransa’da öfke dinmiyor

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tartışmalı emeklilik reformuna yönelik geçen perşembe günü başlayan protestolar dün de devam etti

Kenya’da terör saldırısı: 10 ölü

Kenya’da terör örgütü Eş-Şebab otobüs yolcularını hedef aldı.

9 ARALIK

Danslı protestoya adli kontrol

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için dün Kadıköy’de danslı protesto eylemi yaparken polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan 6’sı kadın 7 kişi adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Şehir Üniversitesi’nden Erdoğan’a ‘dolandırıcılık’ yanıtı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Halbank’ı dolandırmakla’ itham ettiği İstanbul Şehir Üniversitesi, söz konusu iddialara yanıt verdi.

İmamoğlu: Kimse 3 çocuk babası vatandaş Ekrem’e kanal İstanbul’u dayatamaz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin Aralık ayı toplantısını yöneten Başkan Ekrem İmamoğlu, tartışılan Kalan İstanbul ve Melen Barajı projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, İstanbulluların yüzde 88’nin Kanal İstanbul ile ilgili fikrinin bulunmadığını belirterek, Ocak ayında kamuoyuna açık çalıştay yapacaklarını açıkladı.

Yerlerine kayyım atanan HDP’li iki belediye başkanı tutuklandı

Yerlerine kayyım atanan Van Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Salan ile Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç’ın aralarında bulunduğu 3 kişi ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

Velilerin kriz isyanı

MEB yetkilileri, okulun kapanması durumunda, temel eğitimde olan öğrencilerin adrese dayalı, ortaöğretimdekilerin gerekli kriterlere göre devlet okullarına yerleştirileceğini açıkladı.

Ağır hak ihlalleri sürüyor

İHD ve TİHV insan hakları karnesine göre, Türkiye insan hakları konusunda “sınıfta kaldı”. Hak savunucuları: Ağır hak ihlalleri yaşanıyor. İnsan hakları araçsallaştırılmış durumda. İhlaller ile mücadele edenlerin bile kıskaca alındığı bir dönem.

Halk polis şiddetine karşı

28 ilde yapılan ankete göre toplumun yüzde 82’si hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğine inanıyor.

Kaz Dağları’nı acilen terk et

Çanakkale Kaz Dağları’ndaki çadırlı nöbetin 137. gününde Her Yer Kaz Dağları ve Kaz Dağları İstanbul Dayanışması tarafından “Ruhsatsız Alamos Gold, Kirazlı’yı acilen terk et” sloganıyla yürüyüş düzenlendi.

HDP Eş Başkanları: Erken Seçim Acil Gündem Olmalı

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, AKP’nin siyasi hikayesinin sona erdiğini belirterek, erken seçim çağrılarını bir kez daha yineledi.

Gül, Davutoğlu ve Babacan’ı vazgeçirme ziyaretleri!

Erdoğan’ın ‘ağabey’ dediği bazı isimlerin de aralarında yer aldığı AK Partili eski siyasetçiler ile siyaset dışından Erdoğan’a çok yakın isimlerden oluşan bir grup, kurulacak partileri vazgeçirmek için devreye girdi.

10 ARALIK

S-400 ve F-35 krizi – Amerikan Kongresi’nden Trump’a çağrı: ABD, Türkiye’ye yaptırım uygulasın

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komisyonları, aylar süren pazarlıkların ardından Amerikan Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 738 milyar dolarlık 2020 yılı bütçesinde anlaşma sağladı. İki komisyon da, Trump yönetimine, Rus S-400 füze savunma sistemini satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Tartışmaların odağındaki isim Nobel’i aldı

Srebrenitsa katliamını inkar ettiği ve Sırp savaş suçlularını savunduğu gerekçesiyle tepki çeken Avusturyalı yazar Peter Handke, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nü İsveç’te aldı.

Erdoğan: Bize Ders Verenler, Diktatörleri Kırmızı Halıda Ağırladı

Erdoğan, yazar Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesiyle ilgili “Bize demokrasi ve hukuk dersi verenler, on binlerce insanın kanını döken diktatörleri ve terör elebaşlarını kırmızı halıda ağırladılar” dedi.

“2015’ten Bu Yana 6 Bin HDP’li Tutuklandı”

HDP tarafından hazırlanan 2019 Yılı Hak İhlalleri Raporu’na göre, bu yıl 674 HDP üye ve yöneticisi gözaltına alındı, 200’ü tutuklandı.

Trump’a Yöneltilen Suçlamalar: İktidarın Kötüye Kullanımı, Yasamanın Engellenmesi

ABD Adalet Komisyonu, 45. başkan Donald Trump hakkındaki azil talebini iki suçlamaya dayandırdıkları yönünde bir açıklama yaptı.

AİHM’den İhlal Kararı: Osman Kavala Derhal Serbest Bırakılmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 18 Ekim 2017’de gözaltına alındıktan sonra 1 Kasım 2017’de tutuklanan iş insanı Osman Kavala ile ilgili hak ihlali kararı verdi.

“Bu Davanın Dört Kişiyle Sınırlandırılmasını Kabul Etmiyoruz”

25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren faciasına ilişkin davanın dördüncü duruşması başladı. Mahkeme duruşma öncesinde gazetecilerin mahkeme salonuna bilgisayarla girmesini yasaklandı. İtirazlar ise reddedildi.

11 ARALIK

Akdeniz’de soğuk savaş

Yunanistan, Türkiye’nin BM destekli Libya yönetimi ile imzaladığı deniz yetki alanının batı sınırlarını belirleyen mutabakat muhtırasını BM Güvenlik Konseyi’ne götürüyor.

Kanada hükümeti, İzmir Barosu’nun ‘Kaz Dağları’ mektubuna cevap verdi

İzmir Barosu’nun Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda hukuka aykırı olarak başlattığı altın madeni işletmesine karşı sürdürdüğü uluslararası çalışmalar sonuç getirdi.

İş kuyruğu uzuyor

İŞKUR verilerine göre ocak-kasım döneminde kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 26 bin kişiye çıktı. İş kuyruğundakilerin 1 milyonu 8 ila 12 aydır işe yerleşme umudu taşıyor.

Seyşeller: İklim değişikliğiyle mücadelede özgün bir yol seçen ada ülkesi

Doğu Afrika ülkesi, daha önce eşi benzeri görülmedik bir anlaşmayla, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve okyanuslarını korumak için borcunun yüzde 5’ini takas etti. Seyşeller, bunun karşılığında aldığı nakit parayla sularının yüzde 30’unu, yani Türkiye’nin yüzölçümünün yaklaşık yarısı kadar bir alanı, koruma taahhüdünde bulundu.

Şehir Üniversitesi’ne haciz: Kasadaki para ve çok sayıda eşya alındı

Günlerdir siyasette ilk gündem olan Şehir Üniversitesi’ne dün bir promosyon firmasının alacağı nedeniyle haciz işlemi uygulandı. Üniversite kasasındaki 6 bin 390 liranın yanı sıra çok sayıda eşya da haczedildi.

CHP’li Özgür Özel: Tank Palet Fabrikası siyaset tarihinin en büyük rüşvetidir

Özel, “Akar dışında başka bir savunma bakanına bunu yaptırmaya çalışsanız, kendisini o fabrikanın önünde yakar” dedi

İsveçli gazeteci Doctare, Handke’ye tepki olarak Nobel madalyasını iade ediyor

Gazeteci Doctare, ‘27 yıl önce orada soykırıma şahit oldum. Nobel Edebiyat Ödülü’nün soykırımı inkar eden Handke’ye verilmesinden dolayı Nobel madalyamı iade edeceğim’ dedi.

MEB eğitimi camiye taşıdı, projenin amacını da müftü açıkladı

Camide gerçekleştirilen, vali, il milli eğitim müdürü ve yardımcıları, öğretmen, ve hafızların katıldığı etkinlikte konuşan Müftü Sarıkaya, ‘Amaç okulu ve camiyi bir arada tutmak’ dedi.

Lavrov: Türkiye muhaliflerle teröristleri ayırt edemiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin İdlib vilayeti için “İdlib terör yuvası haline geldi” dedi. Rus bakan, “Ne yazık ki bölgedeki Türk meslektaşlarımız henüz terör eylemlerine bulaşmamış silahlı muhalifleri El Nusralı teröristlerden ayırt etmeye yönelik sorumluluklarını yerine getirmedi” diye konuştu.

Irkçı saldırıya polis yanıtı: Ani reaksiyon!

Cizrespor’un geçen şubat ayında Antalya Serik’te oynadığı maçta ırkçı saldırıya uğramasıyla ilgili polis araştırmasını tamamladı. Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun önergesine Emniyet Genel Müdürlüğü yanıt verdi. 4 Cizresporlu’nun darp edilmesiyle ilgili emniyet, “Olayı ilk olarak Cizrespor’lu Tuncay Koçin çıkardı” dedi. Olayla ilgili birçok soru ise yanıtsız kaldı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye’ye Yaptırım Tasarısını Onayladı

Aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da olduğu çok sayıda isme yaptırım uygulanmasını öngören tasarı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylandı.

Türkiye Ermenileri’nin Yeni Patriği Sahak Maşalyan

10 yılı aşkın süredir Patrik seçimi için mücadele eden Türkiye Ermenileri, İçişleri Bakanlığı talimatnamesi ve tartışmalı sürecin ardından bugün 85. Patrik olarak Sahak Maşalyan’ı seçti.

Kulp Belediye Eş Başkanları Serbest

Diyarbakır Kulp’ta yedi kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası tutuklanan Kulp Belediye Eş Başkanları Taş ve Ay ile belediyede görevli üç kişi serbest bırakıldı. Saldırı sonrası, Yeni Şafak “Saldırıyı HDP yaptı” manşetiyle çıkmış, belediyeyi hedef göstermişti.

Demirtaş: Meclis Hasta Mahpuslara Kötü Muameleyi Araştırmalı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hasta mahpusların durumuna dikkat çekti.

AB için “Yeşil Yol” Zamanı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, kıtayı 2050’ye kadar iklime zararsız hale getirmeyi amaçlayan “Avrupa Yeşil Anlaşması” adlı yol haritasını kabul etti.

Çakırözer: 2019’da 59 Gazeteci 200 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

CHP’li Vekil Utku Çakırözer TBMM Genel Kurulu Türkiye’nin basın özgürlüğü ihlallerine değindi. Çakırözer “Erdoğan’ın ‘Basın daha özgürleşti’ dediği 2019 yılında 59 gazeteci 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

“Türkiye ve Çin Dünyanın En Çok Gazeteci Hapseden Ülkeleri”

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ), hazırladığı “2019 Basın Özgürlüğü” raporunda en az 48 gazetecinin tutuklu olduğu Çin ile 47 gazetecinin hapiste olduğu Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak” tanımlandı.

Türkiye, Cinsiyet Eşitsizliği Endeksinde 66. Sırada

Ajans Press ve PRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl cinsiyet eşitsizliği ile alakalı basına 940 haber yansıdığı tespit edildi.

Astana bildirisine Ankara sansürü

Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’de siyasi çözüm için başlattığı Astana süreci çerçevesinde yapılan 14. Garantörler Toplantısı’nın ardından üç ülke ortak bildiri yayımladı.

12 ARALIK

Bir çocuğun daha ölüm nedeni ‘şırınga çikolata’

5 günde iki çocuk şırınga çikolatanın boğaza kaçması nedeniyle nefes alamayarak yaşamını yitirdi

Mansur Yavaş’ın araştırılmasını istediği ’emsal artışlarıyla büyük rant elde edenler’ isim isim belirlendi

“Eski Başsavcı vekili Şadan Sakınan da arsası üzerinde plan değişikliği yapıp rant elde etti”

Şüpheli şekilde hayatını kaybeden Alara’nın yakınları: Adalet istiyoruz

Alara’nın dayısı Gündüz, “Soruşturma savcısı konuşmaya ‘Kızın o saatte ne işi var odada’ cümlesiyle başladı” dedi

ABD Senatosu Ermeni Soykırımı Tasarısını Onayladı

Ermeni Soykırımı’nı tanıyan tasarı ABD Senatosu’ndan geçti. Tasarı onay için ABD Başkanı Donald Trump’a gidecek.

Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Ödülleri Verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül töreninde yaptığı konuşmada Nobel Edebiyat Ödülü’nün Handke’ye verildiğini hatırlatarak “Bugün adeta, binlerce yılın intikamını alma hissiyle girişilen bir saldırıyla karşı karşıyayız” dedi.

Ankara’da Erkek Şiddetine Karşı Dans Eden Kadınlara Polis Saldırısı

Erkek şiddetine karşı, Şili’den dünyaya yayılan LasTesis dansını yapmak için Ankara Kızılay’da toplanan kadınlara saldıran polis 10’a yakın kadını gözaltına aldı. Polis LasTesis dansı yapan kadınlara İstanbul’da da saldırmıştı.

AB’den Osman Kavala Açıklaması: Derhal Serbest Bırakılmalı

Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı, hak savunucusu Osman Kavala’nın tutukluluk süreciyle ilgili açıklamada bulundu. Kavala’yı “bir barış insanı” olarak tanımlayan başkan, “derhal serbest bırakılsın” çağrısı yaptı.

Af Örgütü’nden Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne Yemen Çağrısı

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne Yemen’deki olası savaş suçlarıyla bağlantılı silah şirketlerinin yöneticilerinin soruşturulması için resmi bir talep iletti.

Sıfır Gelecek: 13 Aralık’ta COP’a Karşı İklim Grevindeyiz

Sıfır Gelecek, COP25’teki iklim aktivistlerine yönelik sert müdahaleyi ve dünya liderlerinin iklim krizine karşı eylemsizliğini protesto etmek için 13 Aralık 19.00’da Taksim Odakule’de biraraya geliyor.

13 ARALIK

Britanya’da zafer Muhafazakar Parti ve Boris Johnson’ın

İşçi Partisi lideri Corbyn görevinden ayrılacağını açıkladı

Ankara Jitem davasında sanıklar beraat etti

Zorla kaybedilen veya yasa dışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatılmıştı

Davutoğlu ‘Gelecek Partisi’ni ilan etti: Her türlü vesayetten arındırılmış demokratik bir Parlamenter Sistemi savunuyoruz

Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen programda, oturma düzeni dikkatleri çekti. Kurucular kurulundaki en genç isim olan 22 yaşındaki İsmail Günaçar, Davutoğlu’nun hemen solunda yer aldı. Partinin sloganı ise, “Bizim bir Geleceğimiz var” olarak açıklandı.

Salda Gölü’nü korumak için dernekleştiler: ‘Salda bizim’

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nde yapılaşmanın önünü açan Millet Bahçesi projesinin iptali için WhatsApp grubuyla başlayan dayanışma, dernek çatısı altında birleşti. Bölge halkı, “Salda Gölüme Dokunma Platformu’ adı altında dernekleşti.

Akşener: Davutoğlu veya Babacan isterse 20 milletvekili veririm

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu veya Ali Babacan’ın seçime girmek için kendisinden 20 milletvekili istemesi durumunda ‘Evet’ yanıtı vereceğini söyledi. Akşener, “Biz de böyle bir yoldan geçtiğimiz için elbette evet derim. Çünkü çok zorlandık” dedi.

‘Kadınlar silahlansın’ diyen Livaneli: Kadınlar modern hayattan vazgeçirilmeye çalışılıyor

Kadınların katledilmelerine karşı silahlanmalarını isteyen Zülfü Livaneli, ‘aşırı bir mesaj olabilir ama bu kadınlar devletten koruma istedikleri halde korunmuyor’ dedi.

Bolivya eski Devlet Başkanı Morales Arjantin’e sığındı

Arjantin, Bolivya’da muhalefet ve ordunun baskısıyla istifa eden eski Devlet Başkanı Evo Morales’in sığınmacı olarak Arjantin’e geldiğini açıkladı.

AKP, CHP, MHP, İYİ Parti, ABD Senatosu’nun Ermeni Soykırımı Kararını Kınadı

Meclis’te bulunan HDP dışındaki partiler, ABD Senatosu’nun onayladığı Ermeni Soykırımı tasarısını kınayan ortak bildiriye kabul oyu verdi.

Ziraat Bankası Simit Sarayı’nın %51’ini Alıyor

Ziraat GSYO ekonomik olarak zor günler geçiren Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini Kavukçu Yapı’dan devralmak için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulundu.

HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırıya ilişkin davada 3 sanığa 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması Sincan Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Kamu bankalarına ait sigorta şirketleri Varlık Fonu’nda devrediliyor

Ziraat ve Halkbankası’nı bünyesinde bulunduran Varlık Fonu, kamu bankalarına ait olan sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerini de bünyesine alıyor. Sürecin 2020’nin ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

14 ARALIK

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Trump hakkındaki iki azil maddesini onayladı

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Başkan Donald Trump’a yönelik iki azil maddesini onaylayarak Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na gönderdi.

Babalarını faili meçhul cinayetler ve yargısız infazlarda kaybeden kadınlar, adaleti arama mücadelelerini anlattı.

Hafıza Merkezi ve Cezasızlıkla Mücadele Güçbirliği’nin 12 Aralık’ta düzenlediği “Kayıp ve Mücadele: Adaleti Aramak” adlı, moderatörlerin ve konuşmacıların tamamının kadın olduğu panelde, Ankara JİTEM davası öncesince kayıp yakınları adalet mücadelesini anlattı.

Polonya’da İktidar, Yargıçlara Karşı

Ülkede iktidarda bulunan Hukuk ve Adalet Partisi, yargı reformlarını eleştiren yargıçların görevden alınmasını öngören bir tasarıyı meclise sundu.

“Türkiye Neden Sudan’dan At, Eşek, Katır Eti İthal Ediyor?”

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Türkiye’nin Sudan’dan 500 ton et ithal edileceğini söyledi.

Bir ayda 57 bin üyesi AKP’den istifa etti

Ekonomik kriz, yoksulluk dolayısıyla yaşamlarına son veren yurttaşlar, çöken eğitim sistemi, yolsuzluk ve rant haberleri, havuz medyası, dış politikadaki büyük başarısızlık ve kullanılan ayrıştırıcı dil 17 yıllık AKP iktidarını üyelerince dahi sorgulanır hale getirdi. Sürece tepki gösteren 57 bin üye bir ay gibi kısa bir zaman diliminde AKP’den istifa etti

Ömer el Beşir: Sudan’ın eski lideri yolsuzluktan hüküm giydi

Sudan’ın eski devlet başkanı Ömer el Beşir, yolsuzluk suçundan hüküm giydi. Yaşı nedeniyle cezaevine gönderilmemesine karar verilen Beşir, iki yılını bir ıslahevinde geçirecek. Davaya bakan yargıç, Sudan yasalarına göre 70 yaş üzeri bireylerin cezaevine gönderilemediğini belirtti. Beşir ise 75 yaşında.

Hasankeyf’in yıkımına isyan: Hiçbir gerekçesi olamaz!

Ilısu Baraj göletinin ilçe sınırına ulaştığı ve yıkımın sürdüğü Hasankeyf için İstanbul’da panel yapıldı. Panelde Hasankeyf ve Dicle Vadisi için geç olmadığı vurgulanırken, koruma uzmanı ve mimar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, gözyaşlarını tutamayarak, “Bu yıkımın hiçbir gerekçesi olamaz” dedi.

Şili’de binler hep birlikte söyledi

Şili’de halk başkent Santiago’daki Haysiyet Meydanı’nda bir araya gelerek “El pueblo unido jamas sera vencido” (Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez) şarkısını söyledi.

Libya ile askeri anlaşma Meclis’te

Libya ile imzalanan güvenlik ve askeri işbirliği anlaşması Meclis’e sunuldu.

Bakan Kurum: Kanal İstanbul’un ÇED sürecinde sona yaklaştık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülkemiz için olduğu kadar dünya için de çok önemli bir proje olan Kanal İstanbul’un ÇED sürecinde sona yaklaştık. Çok kısa bir süre içerisinde tüm bu çalışmaları ve raporumuzu kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Montrö’yü ‘bozmayın’

Prof. Pazarcı ve tümamiral Gürdeniz, Kanal İstanbul üzerinden Montrö Sözleşmesi’ni tartışmaya açmanın Türkiye’nin çıkarına olmadığını, bozulma halinde Karadeniz’de askeri varlığını artırmayı amaçlayan ABD’nin Türkiye’yi baskı altına alacağını belirtti.

Soylu, iptal edilen Kebap ve Şalgam Festivali ile ilgili konuştu

İçişleri Bakanı Soylu: Ne geleneklerimizde, göreneklerimizde, ananelerimizde ne de herhangi bir durumla örtüşebilir değildir

İtalya’da faşizme karşı 100 bin ‘sardalya’ sokakta!

İtalya’da meydanları ‘balık istifi’ doldurmayı hedefledikleri için kendilerine ‘sardalyalar’ diyen faşizm karşıtı hareket sokağa döküldü. Roma’da yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı eylemde, faşist Lig Partisi’nin göçmen karşıtı politikaları protesto edildi. Hareketin liderlerinden Mattia Santori, “Biz hoşgörüsüzlüğe, sağ popülizme, milliyetçiliğe karşıyız, hükümete ya da muhalefete değil. Bir politika yapma ve iletişim kurma şekline karşıyız” dedi.

Meclis’te kadın vekillerden Las Tesis eylemi

CHP’li kadın milletvekilleri Meclis’te Las Tesis dansı yapan kadınlara yönelik polis müdahalesini, bu dansın şarkısının sözlerini söyleyerek protesto etti. İçişleri Bakanı Soylu, dans eden vekillere tepki gösterdi ve “Ben İçişleri Bakanı’yım, kanuna rağmen, Anayasa’ya rağmen en geniş hakkımı kullanacağım” dedi.

Hollandalı sendika haftalık çalışma süresinin 30 saate düşürülmesini istiyor

CNV Başkanı Piet Fortuin, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, haftalık çalışma süresinin 30 saate indirilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi. Sendikaya göre, çalışma saatlerinin azaltılması, verimliliği arttıracak.

‘Ulusal birlik’ heyeti Kürdistan Bölgesi’ne gidiyor

Bölgede 3-4 gün kalacak olan heyet üyeleri, Kürt ulusal birliği çalışmaları kapsamında tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerle görüşmeler gerçekleştirecek.

Hindistan’da Müslümanlar eylemde

Hindistan hükümetinin Müslüman olmayan göçmenlere vatandaşlık verilmesini öngören yasa tasarısı Yeni Delhi’de protesto ediliyor.

15 ARALIK

Tekirdağ Çerkezköy’de planlanan termik santral projesine ilişkin bilirkişi raporunda alanın bütünüyle orman olduğu ve santralin yapılması halinde yapılaşma tehdidi doğacağı belirtildi.

Çerkezköy’de ormanlık alanda yapılması hedeflenen termik santral projesini içeren plan değişikliğine karşı açılan davada Danıştay 6. Dairesi’ne ulaşan  35 sayfalık bilirkişi raporunda önemli tespitlere yer verildi.

Afet, savaş gibi durumlarda kullanılması gereken ihale yöntemi Müslüman Kadınlar Liderlik Programı’ndan protokol tribünü yapımına kadar pek çok alanda kullanıldı.

AKP iktidarı ihalelerle kamu kaynaklarını ölçüsüzce dağıtma alışkanlığını mevzuattaki sınırlamaları ve kuralları tanımadan sürdürüyor. Kamu İhale Kanunu’nun “doğal afet, savaş, acil ve öngörülemeyen durumlarda kullanılmasına” izin verdiği pazarlık yöntemiyle 2019’da Müslüman Kadınlar Liderlik Programı organizasyonu için hizmet alımı yapıldı, kamu kurumları araç aldı, protokol tribünü inşa ettirdi.

İstanbul ve İzmir’de Las Tesis Eylemi

Geçtiğimiz hafta Kadıköy ve Ankara’da polisin şarkı sözlerini gerekçe göstererek müdahale ettiği Las Tesis’in danslı eylemi bu kez İstanbul Beşiktaş ve İzmir Alsancak’ta yapıldı.

İklim Krizi: COP25 Hayal Kırıklığıyla Sona Erdi

İklim zirvesi, 25 yıllık tarihinin en uzun sürede çıkartılan sonuç bildirisinde beklentilerin gerisinde kaldı. Sonuç bildirisinde öne çıkan tek madde karbon emisyonları miktarının dağılımının azaltılmasıyla ilgili ülkelerden taahhüt istenmesi.

“NATO’nun Merkezindeyiz, NATO’dan Uzak Durmak Gibi Bir Niyetimiz Yok”

Katar’da düzenlenen bir konferansta konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “İhtiyaçlarımızı karşılamak üzere birçok ülke ile ilişkimiz var ancak bu durum hiçbir zaman NATO ya da AB’ye alternatif değil” dedi.

Erdoğan: Gerekiyorsa İncirlik’i de, Kürecik’i de kapatırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Senatosunun 1915 kararı ile ilgili, “Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” dedi.

İklim Zirvesi – İklim değişikliği için yapılan en uzun tartışma ‘taviz anlaşması’yla bitti

Madrid’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, bugüne kadar bu konuda düzenlenenen en uzun soluklu program oldu. Yorgun katılımcılar, karbon salınımını durdurmak için küresel çapta adım atma konusunda uzlaştı. Zirveyi, BBC Çevre Muhabiri Matt McGrath takip etti.

16 ARALIK

İşsiz sayısı 817 bin kişi arttı: İşsizlik eylülde yüzde 13,8

İşsiz sayısı eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,4 puanlık artış ile yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşti.

Katar’ın Türkiye’deki yatırımları 6,3 milyar dolar

Katar Emiri’nin annesinin Kanal İstanbul güzergahında aldığı arazi, gözleri tekrar Katar’a çevirdi. Katarlılar Türkiye ekonomisinde baş aktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Bakan Turhan: Kanal İstanbul’un Fizibilitesini Yaptık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, “Konuyla alakalı doğrudan bilgiye sahip olmayan kişilerin eleştirilerini saygıyla karşılıyoruz. Ancak kimsenin şüphesi olmasın, projenin fizibilitesini en ince ayrıntısına kadar yaptık” dedi.

“Sokağa Çıkma Yasaklarında 97 Çocuk Öldü, Dava Açılmadı”

İHD Ankara Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Sevinç Koçak resmi kayıtlara göre 21 bin hamile çocuk olduğunu belirtirken, Af Örgütü’nden Mehmet Onur Yılmaz sokağa çıkma yasakları sırasında 97 çocuğun öldüğünü ama hiç dava açılmadığını söyledi.

Doğa Koleji’nde Öğretmenler İş Bıraktı

Doğa Koleji’nde çalışan ve maaşlarını üç aydır alamayan öğretmenler iş bırakırken, veliler de öğretmenlere destek verdi.

İskoçya’da Bağımsızlık Alametleri Başladı

Birleşik Krallık seçimlerini Muhafazakar Partisi’nin kazanması ve Brexit’in kesinleşmesinin ardından Avrupa Birliği’nden ayrılmak istemeyen İskoçya’da yeni bir bağımsızlık referandumu çağrıları tekrar yükseliyor.

Genç İşsizler Platformu: Üniversite Mezunu İşsiz Sayısı 991 Bine Ulaştı

Genç İşsizler Platformu’nun yayınladığı rapora göre 15-34 yaş arası genç nüfustaki işsiz sayısı son bir yılda 425 bin kişi artarak 2 milyon 721 bin kişiye ulaştı. 15-29 yaş grubunda ne eğitimde ne de istihdamda olmayan kişi sayısı ise 5 milyon 551 bine ulaştı.

Uluslararası Af Örgütü: İran’da En Az 304 Kişi Öldü

Uluslararası Af Örgütü, İran’daki benzin zammına tepki gösterilerinde 12’si çocuk en az 304 kişinin öldüğünü açıkladı.

CHP: İncirlik ve Kürecik Derhal Kapatılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İncirlik ve Kürecik iç politika malzemesi yapılıp, kitlelerin gazını almak için kullanılmayacak kadar ciddi bir meseledir” dedi.

Cumhuriyet davası mahkemesi: Yargıtay 16. Ceza Dairesi direnme hakkımızı yok saydı

Eski Cumhuriyet gazetesi yazar ve çalışanlarının mahkûmiyet kararlarının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmasının ardından yeniden görülen davaya ilişkin İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı.

İmamoğlu: Kanal İstanbul hattındaki mülk hareketini araştırıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’un yapılması planlanan bölgedeki bir arazinin Katar Emiri’nin annesine satılmasıyla ilgili soru üzerine “O hattaki tüm mülkiyetleri araştırıyoruz. Nasıl bir mülk hareketi oluşmuş? ’20 bin metrekaresi birininmiş…’ Onunla ilgilenmiyorum. Ben, 135 milyon metrekare ile ilgileniyorum” dedi.

İzmir’de CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, ‘FETÖ üyeliği’ suçlamasıyla tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü ‘FETÖ soruşturmasında ifade veren Urla Belediye Başkanı Oğuz’un bir dönem Fetullah Gülen Cemaatine yönelik operasyonlarda kapatılan İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) yönetim kurulu üyesi olduğu, ‘sohbet hocalığı yapmak’ ve ‘mahrem imamlarla’ da iletişim kurmakla suçlandı.

17 ARALIK

50 kişinin katıldığı Genç Müslüman Kadınlar için Liderlik Programı’na 1 milyon lira harcandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, 50 kişinin katıldığı programa toplam 1 milyon 163 bin TL harcadı. Genç Müslüman Kadınlar için Liderlik Programı “ALLY for Future 2019” etkinliği için 25 Kasım tarihinde ihale yapıldı. Organizasyon ihalesinin Global Turizm Şirketi’ne verildiği programın “Kadın lider adaylarının vizyon ve ufuklarını genişletmeyi aynı zamanda da dayanışma ağı oluşturmayı” amaçladığı açıklandı.

Kılıçdaroğlu’ndan İncirlik ve Kürecik açıklaması: Tehdit yerine müzakere kanalları açılmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” sözünü değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Tehdit yerine müzakere kanalları açılmalı” dedi.

Daily Telegraph: Türkiye Kıbrıs’taki gerilimi silahlı İHA’larla körüklüyor

Daily Telegraph, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arayan gemilerini korumak için silahlı insansız hava araçları (İHA) kullanmaya başlamasını “Türkiye silahlı İHA kullanarak Kıbrıs’taki gerilimi körüklüyor” başlıklı haberiyle duyuruyor.

HDP’li Varto Belediyesi Eş Başkanları görevden alındı

HDP’li Varto Belediyesi Eş Başkanları Ülkü Karaaslan ile Mahmut Yalçın haklarındaki bir soruşturma gerekçe gösterilerek görevlerinden alındı. Eş başkanlar, evleri basılarak gözaltına alındı.

Türkiye’ye Yaptırım İçeren Savunma Bütçesi ABD Senatosu’ndan Geçti

Tasarıya göre Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi alması nedeniyle, Türkiye’ye F-35 sevkiyatı yasaklanıyor ve yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

ABD Dışişleri: Senato’nun Ermeni Soykırımı Kararına Katılmıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus, Senato’nun Ermeni Soykırımı tasarısını onaylamasına ABD yönetimi olarak katılmadıklarını, Trump’ın 24 Nisan 2019’daki açıklamalarıyla aynı fikirde olduklarını söyledi. Türkiye Trump’ın söz konusu açıklamalarına da tepki göstermişti.

Türkiye, Cinsiyet Eşitsizliğinde Yerinden Kıpırdamadı

İzlanda cinsiyet eşitsizliğinin en az görüldüğü ülke olarak bu yıl da birinci sırada yer aldı.

Gazeteci Aziz Oruç İçin Kampanya Başlatıldı

6 gündür gözaltında tutulan gazeteci Aziz Oruç’un arkadaşları ve gazetecilik örgütleri, Oruç’un serbest bırakılması için kampanya başlattı.

18 ARALIK

Muş’ta HDP’li 3 belediye başkanı ile CHP’li Urla Belediye Başkanı görevden alındı

İçişleri Bakanlığı’nca örgüt propagandası yapmakla suçlanan Muş iline bağlı Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, Bulanık İlçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik, Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaarslan Baytaş ile ‘FETÖ’ye üye olmak’tan tutuklanan Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz görevden alındı.

Adalet Bakanlığı, kadına şiddetle mücadele için genelge yayımladı

Genelgeye göre ‘Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Büroları’ yaygınlaştırılacak

Diyanet 11 aylık harcamasıyla altı bakanlığı geçti

Hükümetin yeni görevler verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı, 11 aylık bütçe harcamasıyla altı bakanlık ile birçok başkanlık ve müdürlüğü geride bıraktı.

‘Suriye Kürt Ulusal Konsey çalışmalarının önündeki tüm engeller kaldırıldı’

Özerk Yönetim İçişleri Komitesi, ulusal birlik çalışmaları kapsamında siyasi faaliyetlerinin önündeki tüm engellerin kaldırıldığını ve soruşturmanın iptal edildiğini açıkladı.

“Kamu Kaynaklarıyla Şirket Kurtarma Planımız Yok”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, üç aydır maaşlarını alamadıkları için öğretmenlerin iş bıraktığı Doğa Koleji için “Kamu kaynaklarıyla şirket kurtarma gibi bir planımız yok” dedi.

“İTÜ Vakfı’nın Doğa Koleji İçin Müzakereleri Olumlu İlerliyor”

İTÜ’den yapılan açıklamada “İTÜ Vakfı, Doğa Kolejleriyle ilgili müzakereleri olumlu yönde devam ettirmektedir” denildi.

Erdoğan: Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı’nı Almasını Tasvip Etmiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte kamu bankalarının görev zararı olayları sebebiyle nasıl battığını hatırlayın. Bütün kamu bankaları görev zararı adı altında çökertilmişti” dedi.

Ziraat Bankası Simit Sarayı Başvurusunu Geri Çekti

Simit Sarayı’nın çoğunluk hissesini satın almak isteyen Ziraat Bankası Rekabet Kurumu’na yaptığı başvuruyu geri çekti.

AYM: Manevi Destek, Şiddete Teşvik Anlamına Gelmez

“Çerxa Şoreşe” marşını söylediği için hapis cezasına mahkûm olan öğrencinin başvurusunu değerlendiren AYM, şiddete teşvik etmeyen ifadelerin “sırf örgütün siyasi hedefleriyle benzerlik gösterdiği için cezalandırılamayacağına” hükmetti.

Hindistan’da Vatandaşlık Yasası Davaları 2020’ye Kaldı

Hindistan’da Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakan vatandaşlık yasasına karşı protestolar sürerken, Yüksek Mahkeme iptal davalarını 22 Ocak’ta görüşeceğini açıkladı.

Türkiye’de son 24 saat içinde 4 kişi intihar etti!

Türkiye’de 24 saat içinde 4 kişi intihar etti. İntihar haberleri; Denizli’de biri kadın olmak üzere Çorum ve Kocaeli illerinden geldi. Kocaeli’nde intihar eden vatandaş borçlu olduğu bankaların listesini ardında bırakıp canına kıyarken, Çorum’da intihar eden vatandaş ise ardında “Seni çok seviyorum kızım. Özür dilerim” yazılı not bıraktı.

19 ARALIK

Gelecek Partisi’nde yönetim belli oldu

Gelecek Partisi’nde yönetim belirlendi. Ahmet Davutoğlu, yönetim kurulunun tamamının oyunu alarak Genel Başkanlığa seçildi. Etyen Mahçupyan, Yusuf Ziya Özcan, Ayhan Sefer Üstün gibi isimler parti yönetiminde yer aldı.

Resmi Gazete’de ‘şeri hükümler’ yayınlandı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İslama göre hareket edeceğiz’ demesinin üzerinden çok geçmeden Resmi Gazete’de şeri bir karar yayınlandı.

Trump’ın azil dosyası kabul edildi: Gözler Senato’da

Trump’ın yargılanması için yapılan ilk oylamada 2, ikinci oylamada ise 3 Demokrat vekilin ‘hayır’ oyu vermesi dikkat çekti.

Rabia Naz’ı taşıyan ambulans şoförü ifadesini değiştirdi

İlk ifadesinde ‘Çocuğun saçından ayağına kadar her tarafına hızar tozu bulaşmıştı’ diyen ambulans şoförü daha sonra, ‘Bu şekilde bir ifade verdiğim için pişmanım’ dediği öğrenildi.

Simit Sarayı’nda sonra Ziraat, Dünya Göz Hastanesi’ne de mi el uzattı?

Ziraat Bankası’nın şimdi de Dünya Göz Hastanesi’nin 200 milyon dolarlık kredi borcunu temizleyip karşılığında hisse alacağı iddia ediliyor.

SP: Türkiye’nin Meselesi Kanal İstanbul Değil, Kalan İstanbul

Saadet Partisi tarafından paylaşılan videoda, ““Herkes şunu bilmeli ki, bugün Türkiye’nin meselesi Kanal İstanbul meselesi değildir, elimizde kalan İstanbul meselesidir. Kalan İstanbul…” denildi.

Şehir Üniversitesi Marmara Üniversitesi’ne Devredildi

YÖK’ten yapılan açıklamada “İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin geçici olarak durdurulmasına ve idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devrine karar verilmiştir” denildi.

347 Hak Örgütünden Adalar’daki Atlar İçin Çağrı: Halk Sağlığı Krizine Dönüşebilir

İstanbul Büyükada’da faytona koşulan atların 81’inde Ruam hastalığının tespit edilip öldürülmesinin ardından 347 hayvan hakları dernek ve topluluğu ortak imzalı bir basın açıklaması yayımladı.

Babası Cezaevinde Olan Otizimli Çocuk İçin Evde Bakım Yardımı Verilmiyor

“Eşim suçluysa cezasını zaten çekiyor, çeksin de. Oğlumun suçu ne?” diye soran Canan A. otizimli çocuğuna evde bakım yardımı verilmesini istiyor.

Google Sözlü Savunma Yapacak

Rekabet Kurumu Google hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısının 5 Şubat’ta yapılacağını duyurdu.

Ekoloji Birliği: Kanal İstanbul Yıkım Projesidir

Kanal İstanbul projesinin gündeme gelmesi üzerine açıklama yapan Ekoloji Birliği, projeye karşı çıkış nedenlerini açıkladı: “Proje, ekolojik, ekonomik ve siyasi olarak kaşı çıkılması ve engellenmesi gereken bir yıkım projesidir”.

20 ARALIK

“Dünya üzerinde böylesi yok”; muayene edilen 411 ölüye 1 milyon liralık ilaç verilmiş

İyi Partili Tuğba Vural Çokal, Sayıştay raporlarını açıkladı

Şeriat çalıştayı düzenlenecek, ‘ülkedeki ahlak krizi’ konuşulacak

Çalıştayın gerekçesi ‘Pozitif hukuk yapılarının ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu ahlak krizini aşmaya yetmediği ortadadır’ olarak açıklandı, geleneksel fıkıh vizyonundan bahsedildi.

Avam Kamarası Brexit Yasasını Kabul Etti, Ayrılık Tarihi Netleşti

İngiltere’de seçimleri Muhafazakar Parti’nin kazanmasının ardından bugün Boris Johnson’ın Brexit yasası oylandı. Avam Kamarası yasayı 358’e karşı 234 oyla kabul etti.

Yıl Sonuna Kadar Mevzuata Uymayan Santrallere Ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yıl sonuna kadar çevre mevzuatına uymamış olan termik santraller için kapatma dahil, her türlü cezai işlemin uygulanacağını söyledi.

Trump, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören 738 milyar dolarlık bütçe tasarısına imzayı attı

ABD Başkanı Donald Trump, içinde Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısı yapan maddeler de bulunan 738 milyar dolarlık savunma bütçesi anlaşmasını şerh düşmeden imzaladı.

Rusya’da Greta Thunberg’den esinlenen iklim aktivisti hapis cezasına çarptırıldı

Rusya’da İşveçli Greta Thunberg’den esinlediği belirtilen genç bir iklim aktivisti, Moskova’da bir eyleme katıldığı için 6 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Güvenlik soruşturmasına muhalefet şerhi: Barış Akademisyenlerine AKP hamlesi

CHP’nin muhalefet şerhinde, kanun teklifinin 3’ü güvenlik soruşturmasıyla ilgili olmak üzere 7 maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu, ancak bu savlarının Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilmediği belirtildi. CHP, bu durumun içtüzüğe aykırı olduğunu kaydetti.

Hindistan’da Müslümanlar ayakta: Binlerce kişi gözaltına alındı

Hindistan’da Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman mültecileri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen Vatandaşlık Yasası’na karşı gösteriler sürüyor.

Murat Dağı’nda maden ÇED’ine iptal kararı: Kullanılacak siyanür insan sağlığını tehdit edebilir

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Murat Dağı’nda Anadolu Export Maden firması tarafından açılmak istenen altın madeni projesi için ÇED Olumlu kararı vermiş, bölge sakinleri, baro ve çok sayıda yurttaş bu karara karşı dava açmıştı.

Adalar’da faytonlara at koşulması 3 ay durduruldu

İstanbul Adalarda faytonlara koşulan atlarda ruam hastalığının görülmesi ve 81 atın bu nedenle itlaf edilmesinin ardından Adalar’da 3 ay süreyle faytonlara atların koşulması durduruldu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Batı Şeria ve Gazze’de yaşananlar nedeniyle savaş suçları soruşturması açmak istiyor

Bensouda, İsrail işgali altındaki Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi’nde savaş suçlarının işlendiğini ve soruşturma için izin istediğini söyledi. Bensouda mahkemeden, İsrail ve Filistin’in yetki alanlarında olup olmadığını konusunda bir karar almasını talep etti.

21 ARALIK

VoA: Rusya Suriye’nin kuzeydoğusunda yeni bir ‘askeri güç’ kuruyor

SDG’li komutan: Yeni güce katılanlar bizim insanlarımız

Libya ile Askeri İşbirliği Anlaşması Meclis’te kabul edildi

CHP, İyi Parti ve HDP’nin ‘hayır’ oyu kullandığı teklif, AKP ve MHP’nin oyları ile kabul edildi

HDP’li vekil parti değiştirdi; Meclis’teki parti sayısı 10’a yükseldi

24 Haziran seçimlerinde HDP’den Diyarbakır Milletvekili seçilen Saliha Aydeniz partisinden istifa ederek Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) üye oldu. 30 Kasım tarihinde yapılan 5’inci Olağan Kongresi’nde Eş Genel Başkanlığa seçilen Aydeniz’in katılımı ile DBP, TBMM’deki 10. parti oldu.

HABER-YORUM (TARİH AKIŞIYLA)

Mutluluk ekonomisi nedir, ‘milli gelirin diktatörlüğü’ son bulur mu?

Son yıllarda Türkiye’de de giderek üzerine tartışılan bir ekonomik model olan mutluluk ekonomisi; mevcut iktisadi ölçümlerle, birey mutluluğunun değerlendirilemeyeceğini savunuyor. Peki birey mutluluğunu öne çıkaran bu alternatif model nasıl bir değişim sunuyor?

İklim Zirvesi’nin İlk Haftası Nasıl Geçti? Türkiye Ne Yaptı?

Madrid’te geçen hafta başlayan BM İklim Zirvesi’nde (COP25) neler olduğunu ve şu an Paris Anlaşması’nı imzalamayan tek ülke konumundaki Türkiye’nin zirvede yaptıklarına baktık.

İnsan Hakları Algısı Araştırması: ‘İnsan hakları ihlal ediliyor’ diyenlerin oranı yüzde 82, ‘gözaltına alındıysa suçludur’ diyenlerin oranı yüzde 31

Af Örgütü Türkiye Şubesi ile MetroPOLL’ün araştırma sonuçları yayımlandı

Tel Rıfat saldırısı: 8’i çocuk 10 sivilin yaşamını yitirdiği olayla ilgili neler biliniyor?

Suriye’nin Halep kentine bağlı Tel Rıfat kasabasında geçtiğimiz hafta, top ateşi sonucu 8’i çocuk 10 sivil hayatını kaybetti.

Rusya ile yeni gerilim kapıda

Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti ile deniz yetki alanlarını sınırlandırma mutabakatı imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ilk kez Türkiye’nin bu ülkeye asker gönderilebileceğinden söz etti. Türkiye ile Rusya’nın uzun süredir Libya’da farklı cephelere verdiği destek dolayısıyla yaşanan düşük yoğunluklu gerilim su yüzüne çıktı.

Barış Akademisyenlerinin Uğradığı Hak İhlallerinin 3 Yılı

Barış bildirisine imza attığı için yıllardır hak ihlaline uğrayan akademisyenlerin yüzde 68,8’i uyku sorunları, yüzde 61,9’u yoğunlaşma ve dikkat güçlükleri, yüzde 58,3 duygusal olarak uzaklaşma ya da çökkünlük, yüzde 17,4’ü nefes darlığı yaşıyor.

Doğa Bilimci Prof. Kantarcı’dan Kanal İstanbul uyarısı: İstanbul susuz kalır, İstanbul Havalimanı’nı su basar

“Türkiye’nin İstanbul ile Trakya’yı kaybetmesine sebep olabilir”

İngiltere seçimleri: Seçmenler yarın sandık başında, partilerin vaatleri neler?

İngiltere’de son dönemin sonucu en çok merakla beklenen genel seçimine bir gün kaldı. Liderler yarın yapılacak erken seçimle ilgili kampanya faaliyetlerini bugün noktalayacak. Gerek İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecine yönelik tartışmalar, gerekse de iktidardaki Muhafazakar Parti’yle ana muhalafetteki İşçi Partisi’nin birbirine taban tabana zıt olan ülke vizyonları, seçimi özellikle de gelecek nesiller açısından daha da hayati hale getiriyor.

Kanal İstanbul İtirazları: Nüfus Artar, Su Kirlenir, Ekosistem Zarar Görür

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, Kanal İstanbul projesinin ekolojik yıkıma neden olacağını belirterek “İstanbul ve Trakya’nın yok oluş projesidir” dedi.

Libya-Türkiye Anlaşması Yürürlükte, Anlaşma Neden Kriz Yarattı?

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım’da imzalanan anlaşma bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yunanistan’ın Libya büyükelçisini sınırdışı etmesine kadar varan bölgesel gelişmeler ne? Anlaşma neden tepki çekiyor?

İklim Zirvesi Bitemiyor: Masadaki Krizler

Madrid’de yapılan ve planlanan kapanış tarihi bugün olan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’nde temel konularda uzlaşma sağlanamadı. Genç aktivistler, heyetleri krizi görmezden gelmekle suçluyor.

Sol değil, Brexit’in yarattığı kültür savaşı Britanya’da siyasal mücadeleyi belirledi

‘’AB’den çıkalım’’ diyenlerin birlik olması İşçi Partisi için hezimete sebep oldu

Duvar Arkası: AK Parti’de kırmızı alarm: 1 yılımız var

Yeni partilerin kurulmasının ardından AK Parti teşkilatında sistem değişikliği yapılması gündemde… Meclis’teki gerilimlere karşı AK Partili vekilden öneri: Milletvekili olma şartlarına psikolojik test eklensin… Ahmet Davutoğlu’nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi’nin genel merkez binası belli oldu… Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri Meclis’te gerginliğin en çok yükseldiği bütçe oldu… Hepsi Duvar Arkası’nda…

Üniversiteden Kadınlar Konuşuyor: Akademisyenin Tacizcisi Olur mu?

Mobbing, taciz, tecavüz, saldırı ve benzeri kelimeler/kavramlar bazen içinde bulunduğumuz durumları aktarmaya yetmeyebiliyor. Bazen bu tecrübelerimize isim koyamasak da aslında bunun içten içe bir hak ihlali olduğunu biliyoruz.

İncirlik Üssü: ABD ile gerilimin merkezindeki askeri hava üssü hakkında neler biliniyor?

Türkiye’de kurulduğu 1950’lerden bu yana ciddi tartışmalar yaratan İncirlik Hava Üssü, bu kez ABD Kongresi’nden geçen kararlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla bir kez daha gündemde.

Yeni araştırma: İstanbul ve İzmir dahil bazı kentlerde 2050’de su baskını meydana gelmesi riski arttı

İklim değişikliği üzerine çalışan ABD merkezli Climate Central’ın yaptığı araştırmaya göre su baskınlarının yaşanma riski olan alanlar arasında Türkiye’den de çeşitli noktalar bulunuyor.

Suriyeliler, Erdoğan’ın ‘güvenli bölgesi’nin tehlikeleriyle yüzleşiyor

İngiliz Guardian gazetesi bugün “Suriyeliler, Erdoğan’ın ‘güvenli bölgesi’nin tehlikeleriyle yüzleşiyor” başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, İbrahim Hamad adlı Suriyeli bir göçmenin, beş yıldır ilk kez Türkiye’den Suriye’ye döndüğü ve evini hala ayakta bulan şanslı mültecilerden biri olduğu belirtildi.

Ercan Kanar: 19 Aralık, Ecevit emriyle yapılan bir katliam operasyonuydu

‘Hayata Dönüş Operasyonu’ döneminin siyasal atmosferini değerlendiren avukat Ercan Kanar, ‘Ecevit’in emriyle Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yürütülen katliam operasyonuydu’ dedi.

PSAKD: Alevi katliamlarında göstermelik yargılama yapıldı Maraş Katliamı’nın üzeri kapatıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Maraş Katliamı’nın 41. Yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Katliamda, yüzlerce insanın vahşice katledildiği, binlerce insanın yaralandığı, on binlerce insanın göç etmek zorunda bırakıldığı, insanların evlerinin ve iş yerlerinin talan edildiği ve yakıldığı hatırlatıldı.

OHAL Sürecinde Pek Çok Ders Hocasız, Tez Danışmansız Kaldı

İnsan Hakları Okulu’nun “OHAL Döneminde İnsan Hakları Alanında Akademisyen Olmak” başlıklı raporunu Ülkü Doğanay ve Ozan Değer kaleme aldı.

Gezi Davası’nın İddianameden Öncesi, Sonrası ve 78 Ayı

Gezi davasının 24 Aralık’ta yapılacak dördüncü duruşması öncesinde “Gezi Davası Takipçileri” yargılama sürecinin bugüne kadar olan seyrini özetledi.

YORUM YAZILARI (TARİH AKIŞIYLA)

Barış Soydan: Doğa Koleji olayı: AKP ve özel okullar el ele fırsat eşitliğini nasıl bozdu?

Çare, cumhuriyetin fırsat eşitliği idealine geri dönmekte. Her ile, her büyük ilçeye İstanbul Erkek, Kabataş kalitesinde okullar açmakta

Melis Alphan: Türkiye denizlerini koruyamıyor!

Türkiye’nin balık üretiminin yüzde 60’ını, kirlilik ve iklim krizi sorunlarıyla boğuşan Karadeniz sağlıyor. Buna rağmen, Karadeniz’de ilan edilmiş bir tane bile Deniz Koruma Alanı yok!

Pelin Cengiz: Avrupa’nın yolu kömürsüzlüğe, Türkiye’nin kömür sevdası belirsizliğe doğru ilerlerken…

Türkiye kömür sarmalının karanlığından henüz kurtulamazken ve üstelik kömürle ilgili herhangi bir azaltım ve çıkış politikası bulunmazken, Avrupa’da neler olup bitiyor ona bakalım.

Selin Sayek Böke: 2020 Bütçesi ve düşündürdükleri…

Temel ekonomik göstergelerin tamamı açık bir ekonomik bunalıma ve buna bağlı düzen değişikliği ihtiyacına işaret ediyor. Oysa, 2020 bütçesi ve dayandırıldığı “Yeni Ekonomi Programı (YEP)” ihtiyacın tam aksine eski düzeni devam ettirmeyi hedefliyor. Bu bütçe Saray bütçesidir, rantçı bütçesidir, betona gömülen bir ekonominin bütçesidir.

Fehim Taştekin: Amerikan-İran kapışmasından Irak’a düşen

Irak’taki ateşin yakıtı kendinden, bunda şüphe yok. Ama ateşin üzerinde dans edenler yok mu, onlar kesinlikle kendi çıkarları için kontrol edemeyecekleri kötülükleri serbest bırakıyor. Aymazca Irak’ın koordinatları bir kez daha cehennem olarak kodlanıyor.

Musa Özuğurlu: Kürtlerle Şam nereye?

Suriye yönetiminin kısa vadedeki hedefi petrol bölgelerini yeniden devletin kontrolüne almak, uzun vadede ise Kürtlerin özerklik ya da bağımsızlık hedeflerinin önüne geçmek. Esad “Kürtler ayrı bir millet değildir Suriyelidir” derken açık şekilde gelecekle ilgili hedefi de koymuş oluyor.

İşxan Miroyev: Hızlı değişen Ortadoğu

Rusya Ortadoğu bölgesinde ana güç konumuna geliyor, baş hakem oluyor.

Aysuda Kölemen: İngiltere Seçimleri ve Kızıl Duvar’ın çöküşü

İngiliz seçmen haritasında 50 yılı aşkın süredir görülmemiş kırılmalar yaşandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu: Makata cop sokulması kibarca nasıl anlatılır?

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, kapasitelerinin çok üzerinde insanın tutulduğu hapishanelerde hamile veya yeni doğurmuş kadınların, hayatında hiç kuş veya ağaç görmemiş çocukların, çıplak aramayı reddedenlere uygulanan işkencelerin, hapishane ziyaretine giderken yok olan ailelerin, tacize uğrayan kadınların, esrarengiz biçimde kaybedilen ve ağır işkenceler sonrasında ortaya çıkarılanların hikâyelerini anlatıyor…

Hidayet Şefkatli Tuksal: Kapitalist oluyor da Müslüman feminist neden olmasın?

Batı’da yıllardır Türkiye’de ise yeni yeni tartışılmakta olan İslami feminizmin nasıl bir şey olduğunu konuşabileceğimiz en doğru isimlerden biriydi Hidayet Şefkatli Tuksal. Kendisiyle feminizm, feminizmler, İstanbul Sözleşmesi, mütedeyyin bir camiada kadın hakları mücadelesi, aynı anda hem feminist hem de dindar olmanın zorlukları, mazbut bir hayat sürerek de kadın hakları mücadelesi verilip verilemeyeceğini, radikal feminizmin taleplerini konuştuk.

Mustafa Arslantunalı “Yeni teknolojiler kapitalizmin başına bela olmaya başlıyor”

Mustafa Arslantunalı ile Teknopolis, teknoloji mefhumu ve müşterek geleceğimiz üzerine söyleştik

Pelin Cengiz: Kanal İstanbul: Gayrimenkul spekülasyonuyla inşaat ağalarını beslemenin yeni aparatı

Bir kez daha söyleyelim, bu proje bir ulaşım projesi değil devasa bir gayrimenkul geliştirme, yerli yabancı inşaatçıyı, betoncuyu, batık müteahhidi yemleme projesi.

Ahmet Nesin: 15 Temmuz yazıları

Ahmet Nesin, darbe girişiminin Erdoğan tarafından bilindiğini iddia ediyor.

Varufakis: Türk ekonomisinin problemi yabancı sermayeye bel bağlaması, ülkenin parça parça satılması

Krizdeki Yunanistan’ın ekonomisini yönetmekten “sınırları olmayan” yeni bir sol hareketin liderliğine: Varufakis, T24’e konuştu

Fehim Taştekin: Türk askerine Libya seferi yazılırsa…

Erdoğan Trablus güçlerini sağlam tutmak için risk çıtasını yükseltirken bu anlaşmalardan rahatsız olan taraflar da Hafter’i zafere ulaştırmak için ellerinden geleni yapacaktır. Daha da önemlisi Libya’da Türkiye açısından artık 1911’in koşulları yok. İslamcı güçler ile kendilerini Osmanlı torunu olarak gören Mısratalılar dışında Libya’nın geri kalanında bakış farklılaştı

Ergin Yıldızoğlu: İleri doğru büyük bir adım

Birleşik Krallık (İngiltere) ekonomik ve siyasi olarak bir uçurumun kenarına gelmişti. Perşembe günü yapılan genel seçimlerde, seçmen ileri doğru büyük bir adım atarak Muhafazakâr Parti’ye 1935’ten bu yana en büyük zaferini hediye etti. Şimdi ülkeyi “demokrasiden”, “Yeni Faşizme” doğru bir seri değişiklik bekliyor.

Füsun Sarp Nebil: Rekabet Kurumu’nun doğru kararı ve gazetecilerin “Android krizi” çığırtkanlığı

Olay şu; Tekel olan her şey kötüdür. Rekabete açık olmayan her şey kötüdür. Google tekel olmaya yönelik bir sözleşme yapıyorsa, bu da Türkiye açısından kötü bir şeydir

Bahadır Özgür: Selametköy’den Erdoğan City’ye parsel davası

İstanbul’un kuzeyindeki projelerin hiçbiri aniden depreşen bir hırsın ürünü olarak ortaya çıkmadı. AKP’nin siyasal önderliğinde Türkiye kapitalizminin 2009 sonrasındaki rota değişikliğinin de gereğiydi.

Çevirmen Barış Yıldırım: Yapılamayacak çeviri yoktur

Barış Yıldırım, İngilizce ve İspanyolcadan çevirdiği kitapların haricinde, konferans çevirmenliği de yapıyor. “Bir dilin sözlerini başka dile aktarırken, kültürler arası bir alışveriş olmasını tercih ederim” diyen Yıldırım ile çeviriyi, konferans çevirmenliğini ve çevirmenlerin çalışma koşullarını konuştuk.

Musa Özuğurlu: Libya kumarı

Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin geleceği hiç de parlak görünmüyor. Eğer öyle olursa bu, iktidarın son seferi olabilir. Çünkü bu kez gerçekten işin şakası yok. Mesele (Suriye’deki gibi), iktidarı devirme meselesi değil, ekonomik savaş ve üstelik bu kez rakipler dişli.

Eser Karakaş: Simit Sarayı ve kamu parası

Simit Sarayının kurtarılması uğruna daha az eğitim, daha az sağlık, daha az adalet tüketmeye hazır mısınız?

Alp Altınörs: Elektrik kesme zulme dönüştü

Yirmibirinci yüzyılda insan yaşamının merkezine oturmuş bulunan elektrik vazgeçilmez bir insan hakkıdır. Günümüzde elektriğin kesilmesi, hayatın kesilmesiyle eş anlamlıdır.

Deniz Zeyrek: BMC Nasıl Bir Koyup 60 Alacak

Zeyrek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “25 yıllığına kiralandı” dediği Tank Palet Fabrikası’na ilişkin soruları BMC’nin sahibi Ethem Sancak’a sorduğunu, BMC’nin özelleştirilmesinden başlayan bir ‘iktidar desteği’ olduğununu anladığını dile getirdi.

Çiğdem Toker: Dolar üzerinden mini mini israflar

Çalışır durumdaki kamu malının (tıbbi cihazların) hurdacıya verildiği başkentte, dolar üzerinden binlerce yenisini almak için ihale yapmanın birden çok anlamı var. Birilerine önceden söz verilmiş olması (mutlaka karşılıksızdır!) akla ilk geleni. Dolar üzerinden mini mini israfları izlemeye devam edeceğiz.

Galip Yalman: Boris Johnson AB’yi günah keçisi yaptı

Siyaset bilimci Doç. Dr. Galip Yalman, İngiltere seçimini Gazete Duvar için değerlendirdi: “Milliyetçi hassasiyetler kaşındı, karşılığında İskoçya milliyetçiliğini beslemek pahasına. Buna bir de Doğu Avrupa’dan gelenlere yönelik tepkiler eklendiğinde, ‘Boris Johnson gelsin de şu Romenleri kapı dışarı etsin’ türünden algılar oluşturuldu. Tam da bu noktada, Corbyn’e yönelik anti-semitizm saldırısını da eklemek gerek. O kadar ki, Corbyn’in geçmişteki anti-siyonist söylem ve tavırları, anti-semitizm olarak sunulmaktan geri durulmadı.”

İslam Özkan: Libya krizinin Türkiye’ye maliyeti

Libya’nın gerek son derece girift siyasi ve askeri krizleri gerek aktörlerin çeşitliliği gerekse buraya siyasi anlamda yatırım yapan uluslararası aktörlerin beklentileri bakımından en az Suriye kadar hatta ondan daha kompleks ve sorunlu hale gelmiş durumda. Bu nedenle Türkiye’ye maliyeti en az Suriye kadar ve ondan da fazla olabilir.

Pelin Cengiz: Devletten yenilenebilir enerji kooperatifine köstek, yaz saatiyle fosil yakıtçıya destek

Yaz saatinin ilk kalıcı hale getirildiği 30 Ekim 2016 – 26 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye’nin elektrik tüketimi yüzde 6,3 arttı, bu tüketim faturalara 2,8 milyar lira olarak yansıdı.

Menekşe Kızıldere: İklim Krizi ve İklim Müzakereleri: COP25 ‘in Kısa Özeti

Türkiye, müzakereler boyunca aradığını bulamadığı için ana oturumda söz alıp ‘geride bırakıldık ve sessizlik içinde olacağız’ dedi.

Necati Doğru: Bankacı, kavukçu, kavuklanan

Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru, Ziraat Bankası’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na yaptığı başvuru ile gündeme gelen Simit Sarayı’nın Denizbank’tan büyük çaplı kredi çektiğini öne sürdü.

Rıza Türmen: Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi

AKP iktidarının dış politikası, ülkenin başına yeni sorunlar çıkarmak için sanki özel bir çaba içinde; Kanal İstanbul da bunlardan biri

Önder Algedik: Yalan İstanbul

Hem büyüyen o talan sisteminin beslenmesi gerekiyor, hem krizde kendilerine destek verenlerin paralarının geri ödemesinin yapılması gerekiyor. O yüzden de halkın parası ile 15 milyar dolarlık Kanal İstanbul’u yapıp, birilerine teminat gösterip o talan düzenini sürdürmek istiyorlar.

Prof. Daron Acemoğlu: Ekonomideki kriz 1-2 yıl sürecek, üretkenlik sıfır, yapay çözümlerle olmaz; toplumun özgürlüğü, sesi ve özgüveni artmalı

Dünyada en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomist arasında gösterilen Prof. Daron Acemoğlu, ocak ayında Doğan Kitap’tan çıkacak olan Dar Koridor kitabını ve Türkiye ekonomisini Şirin Payzın’a yorumladı.

Ayşe Yıldırım: Dört soru çıkarsa Ceylanpınar’dan geriye ne kalır?

Meclis Başkanlığı’nın, çözüm sürecini bitirme gerekçesi yapılan polis cinayetlerine ilişkin beğenmediği sorulara ekleme yapalım: Ceylanpınar cinayetleri gerçekte adli bir olay mıydı?