12 Eylül

İç haberler

İstanbul için yeni Covid-19 yasakları

12 Eylül’den itibaren İstanbul Boğazı’nda deniz araçlarında evlilik etkinlikleri ve İstanbul genelinde açık hava konserleri, gösteriler yasaklandı.

Van’da çatışma: Üç asker hayatını kaybetti

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Van’ın Çatak ilçesinde çıkan çatışmada biri jandarma yüzbaşı, ikisi jandarma uzman çavuş üç askerin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Didem Akman ölüm orucuna ara verdi

Halkın Hukuk Bürosu, İzmir Şakran Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 207 gündür ölüm orucunda olan Didem Akman’ın eylemine ara verdiği açıkladı.

 

13 Eylül

İç haberler

Oruç Reis gemisi Antalya’ya geri döndü

Doğu Akdeniz’de sismik çalışma faaliyetleri yürüten Oruç Reis gemisi, beraberindeki donanma gemileriyle birlikte Antalya’ya geri döndü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Meis Adası’nın hemen karşısındaki Kaş’ta açıklama yaptı. Akar, diyalog ve siyasi çözümden yana olduklarını söyleyerek, “Karşı taraftan da aynı şeyi bekliyoruz. Dolayısıyla bu konudaki taleplerimize karşılık verildiği takdirde, bu isteklere karşılık verildiği takdirde barıştan yanayız” dedi.

Eğitim Sen Uzaktan Eğitim Raporu: “Öğrencilerin sadece yüzde 15’i canlı derslere katılıyor”

Eğitim Sen’in raporunda, “Sosyoekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli alt sınıflar, yoksul aile çocukları, tarım işçisi çocuklar, anadili farklı olan çocuklar ve dezavantajlı gruplar uzaktan eğitime ulaşamamış, sistemin dışında bırakıldılar” denildi.

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş İle Görüştü: “HDP dışında adımın geçmesi beni üzer, hatta öfkelendirir”

HDP eş genel başkanları ile mesaj gönderen Demirtaş: “Ben siyaseti, hayatı bu partide öğrendim. Bu partide mücadele ettim, büyüdüm, yürüdüm. HDP dışında herhangi bir arayışta adımın geçmesi beni üzer, hatta öfkelendirir” dedi.

Son 24 saatte 5 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi. Konya, Ankara, Trabzon ve Urfa’da 5 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

36 bin kişiye “cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle 36 bin 66 kişi soruşturuldu, 12 bin 298 kişi yargılandı, 3 bin 831 kişi ceza aldı.

Çaldıran’da Kürtçe mahalle isimleri yazan tabelalar söküldü

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı birçok mahalle isminin yer aldığı iki dilli tabelalar söküldü. Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir çok mahallenin isimlerinin yer aldığı Türkçe ve Kürtçe yön levhaları Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından söktürüldü. Sadece Türkçe mahalle isimlerin yazıldığı tabelalar dikildi.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı: “İstanbul için durum daha vahim olabilir”

Dış haberler

Libya’da Hafter yanlısı hükümet istifa etti

Libya’da Hafter yanlısı hükümet, ağırlaşan yaşam şartlarına karşı 3 gündür devam eden protestolar nedeniyle Tobruk’taki Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih’e istifasını sundu. Konseyin internet sitesinde yer alan açıklamada, Abdullah es-Seni başkanlığındaki hükümetin TM Başkanı Salih’e istifasını sunduğu duyuruldu. Açıklamada, istifanın değerlendirilmek üzere Meclise sunulacağı kaydedildi.

Çevre

Sinop Nükleer Santrali için ÇED olumlu kararı verildi

Sinop Nükleer Santrali için nihai çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda ‘halkın görüşlerinin dikkate alındığı’ iddia edildi. ÇED raporunda proje bedelinin 12 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Sinop Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri ÇED raporuna karşı dava açacak. Birçok yurttaş, sivil toplum örgütünün yanı sıra Sinop Belediyesi de karara itiraz edecek.

 

14 Eylül

İç haberler

Dersim’de 15 gün etkinliklere yasak

Tunceli Valiliği, Covid-19 salgını nedeniyle, Valilikçe uygun görülen, “gelenek ve göreneklere göre” yapılacak etkinlikler dışında her türlü toplantı, yürüyüş, konser, konferansı 15 günlüğüne yasakladı.

Kürtçe eğitimi savunan asker darbedildi: Can güvenliğim yok

Edirne’de zorunlu askerlik yapan Doğan Çetin, “Keşke Kürtçe eğitim alsaydık” sözleri üzerine 2 asker taafından darbedilerek hastanelik edildi. Suç duyurusunda bulunan Doğan, bazı komutanların saldırganlara sahip çıktığını ve can güvenliğinin olmadığını söyledi.

TTB: #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz

Türk Tabipleri Birliği, COVID-19 salgınına dair duyarlılığın ve tedbirlerin arttırılması için 14 Eylül – 18 Eylül’ü “#YönetemiyorsunuzTükeniyoruz” haftası ilan etti; hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Tarikatların elinde 1 milyon çocuk var

Taşrada devlet eğitimden kademe kademe çekilmiş. Bazı bölgelerde okullar kapatılmış. Yoksulluk ve sahipsizlik nedeniyle aileler çocuklarını tarikatlara teslim etmiş. Yarın bu çocukların hangi amaç için nasıl kullanılacağı meçhul.

TTB tüm yurttaki sağlık çalışanlarına eylem çağrısında bulundu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı artan vaka sayısına dikkat çekmek ve yaşamını yitiren meslektaşlarını anmak için tüm sağlık çalışanlarını bir hafta boyunca yapacakları eylemlere katılmaya çağırdı. TTB, yaptığı yazılı açıklamada, tüm illerdeki Tabip Odalarına 14 ve 18 Eylül tarihleri arasında yapacakları eylemlere katılma çağrısında bulundu. Açıklamada, “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AYM Başkanı’nı hedef aldı

Soylu, “Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum, madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?” diye konuştu.

Samsun’da Suriyeli 1 çocuk öldürüldü

Samsun Vezirköprü’de 16 yaşındaki Suriyeli Eymen Hammamı’nın iki grup arasında çıkan kavgada bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edildi.

Afyon’da Kürt İşçilere Saldırı

Afyon’da Kürt işçilere yönelik saldırıya ilişkin HDP’den yapılan açıklamada, “İktidarın Kürt halkına yönelik düşmanca iç-dış politikası ve söylemi, toplumda linç kültürünü besleyen anlayışı, bugün ortaya çıkan bu tabloyu da yaratmaktadır” denildi.

Dış haberler

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Oruç Reis limana bakım ve ikmal için çekildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyeti sürdüren Oruç Reis gemisinin limana çekilmesine ilişkin açıklama yaptı. Geminin limana çekilmesinin bir geri adım olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, geminin bakım ve ikmal için limana çekildiğini ifade etti. Avrupa Birliği, Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’den çekilmesini ise “yetersiz” buldu. AB dışişleri bakanları önümüzdeki hafta Türkiye’yle ilgili istişarelerde bulunacak ve 24-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek AB liderler zirvesinde Türkiye’nin adımları değerlendirilecek.

Suriye’de seyir halindeki Türk Kızılayı aracına saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Suriye’nin kuzeyinde seyir halindeki Türk Kızılayı aracına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir Kızılay personeli hayatını kaybetti, bir personel yaralandı. Türk Kızılay’dan yapılan açıklamaya göre, üzerinde ve tavanında belirgin bir şekilde Kızılay amblemi bulunan seyir halindeki Türk Kızılay aracına, Çobanbey-El Bab arasında, plakasız iki araç içeresinden yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafetli kişiler tarafından çapraz ateş açıldı.

Ekonomi

Dolar kuru yeni haftaya rekorunu zorlayarak başladı

Eylül ayına 7,36 lira ile başlayan dolar kuru, 21 Ağustos’ta 7,1952 lira ile son bir ayın en düşük, 9 Eylül tarihinde ise 7,4983 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta yüzde 0,31 değişim gösteren dolar kuru şu an 7,4929 liradan işlem görüyor.Geçtiğimiz hafta yüzde 0,57 değer kazanan avro kuru 8,8785 liradan işlem görüyor. 10 Eylül’de 468 liradan 462 liraya gerileyen gram altının fiyatı da haftaya yükselişle başladı. Gram altın yeniden 468 liradan alıcı buluyor.

Sanayi üretimi Temmuz’da yıllık yüzde 4,4 yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayı sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde sanayi üretimi Temmuz’da aylık bazda yüzde 8,4 ve yıllık bazda yüzde 4,4 yükseldi.Verilere göre yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azalırken, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 5,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 1,4 arttı.

Otomotiv üretimi yılın ilk 8 ayında yüzde 21 daraldı

Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) verilerine göre bu dönemde, toplam üretim 712 bin 98 adet, otomobil üretimi ise 485 bin 314 adet düzeyinde gerçekleşti. Buna karşılık, 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde toplam satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 69 artarak 414 bin 931 adete, otomobil satışları da yüzde 64 artışla 317 bin 394 adete yükseldi. Ticari araç grubunda, Ocak-Ağustos döneminde üretim yıllık bazda yüzde 27 daralırken, ağır ticari araç grubunda yüzde 13, hafif ticari araç grubunda yüzde 28 azaldı. Ocak-Ağustos dönemine göre ticari araç satışları yüzde 85, hafif ticari araç satışları da yüzde 86 ve ağır ticari araç pazarı da yüzde 75 arttı.

Çevre

Munzur Gözeleri için bildiri: Projeyi durdurun

Türkiye ve Avrupa’daki sivil toplum örgütleri, çevre-ekoloji örgütleri, siyasi partiler, sanatçı, yazar, aydın, dernek, sendika, insan ve doğa hakları savunucuları, yayınladıkları bildiriyle Munzur Gözeleri’ni imara açan projenin durdurulmasını istedi.

Toplumsa cinsiyet

BM: Salgın cinsiyet eşitliğindeki ilerlemeyi tersine çeviriyor

BM Genel Sekreteri Guterres, salgının başladığından bu yana kadınların, sağlıkçı, öğretmen, önemli çalışan ve aileler ile toplumlarda bakım veren kişiler olarak covid-19 ile mücadelede ön saflarda olduğunu belirtti.

 

15 Eylül

İç haberler

Suriyeli esnaf anlatıyor: Vergimizi de ödüyoruz, ayrımcılığa da uğruyoruz

“Bize yapılan saldırılara karşı önlem alınması lazım” diyen Ömer, “Her yalan söylem biz kardeş halkları birbirine düşürüyor. Türk kardeşlerimiz tarafından ‘Ne zaman döneceksiniz’ gibi bir soruyla karşı karşıya kalıyoruz. Elbette de biz dönmeyi düşünüyoruz. Kim vatanından ayrı kalmak ister? Ayrıca şöyle bir durum var bizim çocuklarımız gözlerini Türkiye’de açtı ve burada büyüyorlar. Dolayısıyla yatırım yapıyorum, işim burada. Kolayca bırakıp gidemem ama ülkemin durumu düzelirse seve seve gideriz” dedi.

Hrant Dink Ödülleri Osman Kavala ve Mozn Hassan’ın

Uluslararası Hrant Dink Ödülleri bu yıl tutuklu insan hakları aktivisti, iş insanı Osman Kavala ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden Mozn Hassan’a verildi.

Eğlence yerlerine İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kapatma

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında faaliyetleri 15 Mart’ta geçici olarak durdurulan eğlence yerlerinden ruhsatında değişiklik yaparak faaliyet yürütenlerin çalışmasına izin verilmeyecek.

AYM üyesinden Soylu’ya Anayasa hatırlatması

AYM üyesi Yıldırım, AYM’nin bir kararı nedeniyle Başkan Arslan’ı hedef alan İçişleri Bakanı Soylu’ya Anayasa’nın 138. maddesiyle cevap verdi. Yıldırım, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Anayasa’daki “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz” ifadelerine dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu görüştü

İki lider, görüşmenin ardından Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, AKP’nin seçim kanununda değişiklik çalışmaları ve iki parti arasında ittifak iddiaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Salgın tsunami gibi üzerimize geliyor”

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ve Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç ile daha fazla geç olmadan salgına karşı neler yapılması gerektiğini konuştuk.

AYM’den ikinci sendika.org kararı

sendika.org’un erişime engellenmesiyle ilgili 17 bireysel başvuruyu birleştirerek karara bağlayan AYM ikinci kez sendika.org’un ifade ve basın özgürlüğünün ihlali edildiğine hükmetti.

AİHM’den Ragıp Zarakolu kararı

AİHM, KCK İstanbul Ana Davası’nda yargılanan yazar Ragıp Zarakolu’nun güvenlik ve özgürlük hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Gezi Davası’nda oyuncu ve gazeteciler için yapılan beraat talebi reddedildi

Gezi Davası’nda yurt dışında oldukları için dosyaları ayrılan Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin yargılandığı davada 30. Ağır Ceza Mahkemesi beraat taleplerini reddetti

Dış haberler

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile istikşafi görüşmelere başlamaya hazırız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin adım atması halinde deniz yetki alanlarının belirlenmesi için istikşafi görüşmelere hemen başlamaya hazır olduklarını açıkladı. Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. Akdeniz’in tüm Avrupa’nın güvenliği için önemli olduğunu ifade eden Miçotakis, ülkesinin bu bağlamda diyaloğa açık olduğunu söyledi. Miçotakis, “tüm Akdeniz için hassas bir dönemde” olduklarının altını çizerek Türkiye ile yaşadıkları krizde “Sadece Yunanistan’ın değil, AB’nin jeopolitik ve stratejik çıkarlarının da tehdit altında olduğunu” söyledi.

Dünyada 366 gazeteci Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Press Emblem Campaign, 1 Temmuz’da 35 ülkede en az 186 gazetecinin Covid-19’dan öldüğünü duyurmuştu. 75 günde gazeteci ölümleri 2 kata yakın arttı.

Ekonomi

OPEC: Küresel ekonomi 2020’de yüzde 4 daralacak

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel ekonominin 2020 yılında yüzde 4,0 daralacağı öngörüsünde bulundu. OPEC’in Eylül raporunda, 2020 yılında ABD ekonomisinin yüzde 5.1 daralacağı ve aynı dönemde Euro bölgesi ekonomisinin de yüzde 7.7’lik daralmayla karşı karşıya kalacağı belirtildi. OPEC raporuna göre, bu yıl Japonya ekonomisinin de yüzde 5.5 küçüleceği, buna karşılık, kriz sürecini atlattığı belirtilen Çin ekonomisinin ise aynı dönemde yüzde 1.8 büyüme başarısını göstereceği belirtildi.

Çevre

Halk, Kaz Dağlarında Cengiz Holding’e ÇED toplantısı yaptırmadı

Cengiz Holdinge ait Batı Truva Şirketi tarafından işletilmek altın-bakır madeni projesinin ÇED halkı bilgilendirme toplantısı Bayramiç’e bağlı Hacıbekirler köyünde yapılmak istendi. Halk toplantıyı yaptırmadı.

 16 Eylül

İç haberler

Göç Yollarında Görülmeyen Hayatlar raporu: Göçebe çocuklar çoğu zaman aç

Kalkınma Atölyesi’nin yayınladığı “Göç Yollarında Görülmeyen Hayatlar” adlı raporu, Suriyeli göçebelere ilişkin mevcut durum ve ihtiyaç analizini içeriyor. Rapor, göçebe mülteci topluluklara sağlanan insani yardımın artırılması ihtiyacına dikkat çekiyor. Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde yaşayan Suriyeli göçebe ve yarı-göçebe mülteci topluluklar ile göçmen gezici mevsimlik tarım işçilerinin sosyo-ekonomik koşullarına ve insani ihtiyaçlarına ışık tutmayı amaçlayan “Göç Yollarında Görülmeyen Hayatlar” raporunda sunulan araştırma bulgularını oluşturan veriler Aralık 2019 ile Nisan 2020 tarihleri arasını kapsıyor. Raporu Bürge Akbulut, Ertan Karabıyık, Seda Akço ve Selin Ayaeş hazırladı.

Devlet Bahçeli, TTB’yi hedef aldı: Kapatılmalı ve adli işlem yapılmalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) sağlık emekçileri için başlattığı, “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” kampanyasını hedef aldı. TTB’nin kapatılması gerektiğini savunan Bahçeli, “Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır” dedi.

TTB: Yaşama ve yaşatma mücadelemiz tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereğidir!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Devlet Bahçeli’nin “TTB kapatılmalıdır” sözlerinin ardından açıklama yayımladı ve “Salgına karşı bilgilendirme ve uyarı Türk Tabipleri Birliği’nin yasal ve etik yükümlülüğü; yaşama ve yaşatma mücadelemiz tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereğidir!” dedi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TTB’nin sağlık emekçileri için başlattığı “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” kampanyasını hedef aldı. TTB’nin kapatılması gerektiği yönünde sözler sarf eden Bahçeli, “Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır” dedi.

RTÜK’ten FOX, Haber Global, Meltem TV ve TELE 1’e ceza

RTÜK, Erol Mütercimler’in imam hatiplilerle ilgili ifadelerini yayımlayan Haber Global’in de aralarında bulunduğu bazı televizyon kanallarına program durdurma ve para cezası verdi.

Er Osman Özçalımlı’nın şüpheli ölümüyle ilgili çelişkili ifadeler ortaya çıktı

Acemi askerliğini Çanakkale’de yaptıktan sonra İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’ne usta birliğine gelen ve şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Jandarma Er Osman Özçalımlı için dosya kapsamında alınan ifadeler ortaya çıktı. Tanık ifadelerinde Özçalımlı ile aynı acemi birliğinde olan B.K., “İçine kapanıktı ama bir problemi yoktu” derken o gece tabur komutanlığında görevli bölük çavuşu M.G. ve koğuş sorumlusu O.T. çelişkili ifadeler verdi.

Dış haberler

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında “ilişkileri normalleştirme” anlaşması imzalandı

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar, Beyaz Saray’da imzalandı. AA’da yer alan habere göre, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar, ABD Başkanı Trump’ın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da düzenlenen törende imzalandı. Törene, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif el Zayani ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu katıldı.

Avrupa Konseyi: İstanbul Sözleşmesi çarpıtılıyor

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Eşitlik ve Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi, “Sözleşme’nin amaçlarını çarptırmak ve ‘aile’ kavramını yeniden tanımlamayı ya da aile hayatını veya yapısını yeniden düzenlemeyi amaçlayan gizli bir gündemden bahsetmek, ataerkil düzenin savunulması, korunması ve yaygınlaşmasına hizmet eden temelsiz iddialardır” dedi.

Covid- 19 pandemisinde vaka sayısı 30 milyona yaklaştı

Dünya genelinde Corona virüsüne yakalananların sayısı 30 milyona, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı da 950 bine yaklaşıyor. Resmi verilere göre toplam vaka sayısının 300 bine yaklaştığı Türkiye’de ise can kaybı ise sayısı 7 bin 249. Gelişmeler sayfamızda.

 

17 Eylül

İç haberler

Can Dündar: Cumhuriyet’in kurumlarını satmış bir iktidar, bizim evimize göz dikmekten elbette çekinmeyecek

Mahkeme, Dündar’ın 15 gün içinde mahkemeye gitmemesi durumunda kaçak sayılarak tüm mallarına el konulmasına karar verdi

AYM’den Enis Berberoğlu için ‘hak ihlali’ kararı!: “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı elinden alındı”

Anayasa Mahkemesi (AYM), 25’inci, 26’ıncı ve 27’nci dönem CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine karar verdi.

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz açıklaması: Çözüm yeri olarak diplomasi masasının öne çıkarılması elbette ülkemizin kararlı duruşunun sonucu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Doğu Akdeniz’deki gerilime ilişkin olarak, “Tehdit dilinin işe yaramadığı, Türkiye’nin şantaja boyun eğmeyeceği konunun tüm muhataplara tarafından anlaşılmıştır. Çözüm yeri olarak diplomasi masasının öne çıkarılması elbette ülkemizin kararlı duruşunun sonucudur.” açıklamasını yaptı. Erdoğan, “Başından beri biz de bu meselede sorunun diyalogla, müzakereyle, komşuluk hukuku içinde çözüme kavuşturulması gerektiğini savunduk.” dedi.

TTB’den Bahçeli’ye yanıt: Bu topraklarda iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz, yapacağız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Derhal ve gecikmeksizin kapatılmalıdır” diyerek hedef gösterdiği Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Bu topraklarda binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz, yapacağız!” dedi.

Türkiye’ye iadesi istenen Baydemir: Hiç şüpheniz olmasın geleceğiz ve büyük bir hesaplaşma yaşayacağız

HDP Urfa milletvekilliyken vekilliği düşürülen Osman Baydemir için Kırmızı Bülten ve iade talebi çıkarıldı. Baydemir bu talepleri ‘hukuksuz ve aynı zamanda ahlaksız’ olarak değerlendirdi.

Bingöl’de ‘Alevi köyler hizmet alamıyor’ tartışması

Bingöl’de Alevi köyleri hizmet görmüyor. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in bu sorunu gündeme getirmesi kentte tartışma başlattı.

Kürtçe ödev veren akademisyenin sözleşmesi sonlandırıldı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Tarih bölümünde görev yapan öğretim üyesi Bekir Tank, öğrencilerine verdiği iki metnin Kürtçeye çevrilmesi ödevi yüzünden soruşturmalık oldu. Bekir Tank, sözleşmesi sonlandırılarak üniversiteden uzaklaştırıldı.İstanbul Ticaret Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Bekir Tank, 2017 yılında öğrencilerine verdiği iki metnin Kürtçeye çevrilmesi ödevi nedeniyle “bölücülükle” suçlanarak soruşturmalık oldu.Rektörlük tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından Bekir Tank 31 Ağustos 2020 itibarıyla sözleşmesi sonlandırılarak, okuldan uzaklaştırıldı.

Bimeks işçilerine gözaltı

Verilmeyen ücretleri ve hakları için Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veren patronları Vedat Akgiray’ı protesto eden Bimeks işçilerine polis müdahale etti. Polis işçileri gözaltına aldı.

Dış haberler

AP Türkiye için ‘Ya diyalog, ya yaptırım’ dedi

Avrupa Parlamentosu, 24-25 Eylül’deki AB liderler zirvesi öncesinde aldığı kararda Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki gerginlikte diyaloğa çağırdı. Sondaj çalışmalarının durdurulması ve milliyetçi savaş çığırtkanı söylemden vazgeçme’ çağrısının yapıldığı kararda, aksi takdirde AB’nin ek yaptırımları devreye sokmasını istendi.

12 bin mültecinin kaldığı Moria kampındaki yangın sonrası durumu akademisyen Begüm Başdaş anlattı: Bir bardak su götürmek isteyenler bile engelleniyor

Geçtiğimiz haftalarda Moria kampında yangın çıkmış, kamp tamamen kullanılamaz hale gelmişti

DSÖ: Salgının henüz başındayız

DSÖ’den pandemi açıklaması: “Hiçbirimiz böyle bir şeyi tasavvur edemezdik. Durum bilim kurgu filmlerinkinden daha korkunç ve henüz başlangıcındayız.”

Ekonomi

Dünya Bankası: Küresel toparlanma beş yılı bulabilir

Dünya Bankası’nın baş ekonomisti Carmen Reinhart, küresel ekonominin Covid-19’un olumsuz etkilerinden toparlanmasının beş yıl kadar sürebileceğini söyledi.

 

18 Eylül

İç haberler

Eğitim Sen Mardin Şubesi Araştırması:”Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitime ulaşıyor”

Anketin sonucuna göre; velilerin yüzde 58,1’i salgında çocuklarını okula göndermek istemiyor. Yüzde 85,4’ü MEB’in okullarda aldığı önlemleri yetersiz buluyor. Uzaktan eğitimde en önemli sorunlar arasında elektirik kesintisi de yer alıyor.

Eğitim Sen: MEB tüm uyarılara rağmen gerekli hazırlıkları yapmadı

Eğitim Sen Gaziantep Şubesi, uzaktan ve yüz yüze eğitimle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “MEB, yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim için de uzaktan eğitim için de gerekli hazırlıkları yapmamıştır” dendi. Eğitim Sen Gaziantep Şubes adına basın açıklamasını okuyan Ömer Parlakçı, eğitim sürecinde yaşanan zorunlu boşluğun “uzaktan eğitim” uygulamaları ile kapatılmaya çalışıldığını ifade etti. Parlakçı, “Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini belirtmekteyiz.

“Yerel mahkemeler AYM kararlarını göz ardı ediyor”

Anayasa Mahkemesi’nin iki ayrı kararına rağmen sendika.org’a getirilen erişim engeli 5 yıldır sürüyor. bianet’e konuşan Yaman Akdeniz ve Ali Ergin Demirhan “AYM kararlarına sulh ceza hakimliklerinin uymaması süre gelen ihlali günden güne daha da ağırlaştırıyor” diyor.

“Sözlerimin arkasındayım, TTB derhal kapatılmalı”

MHP Genel Başkanı, “Başkanlık Divanı üyesi bir arkadaşımızın başkanlığında bir heyet teşekkül etmiştir. Türk Tabipleri Birliğinin dünü, bugünü, bütün fiili ve eylemleri incelenecek, gerekirse hazırlanacak dosya Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilecektir” dedi.

Haftanin’deki operasyonda 2 asker hayatını kaybetti

Federe Kürdistan’ın Haftanin bölgesinde sürdürülen askeri operasyonda PKK’liler tarafından düzenlenen havan saldırısında 2 asker hayatını kaybetti, 1 asker yaralandı. Hayatını kaybeden askerlerin cenazeleri Şırnak’ta düzenlenen törenin ardından memleketlerine gönderildi.

Hayatını kaybeden askerlerin Piyade Teğmen Harun Arslan ve Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kılınç olduğu öğrenildi. Yaralanan asker ise tedavi altına alındı.

İki sağlık emekçisi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Konya Ereğli Devlet Hastanesi’nde sağlık memuru olarak çalışan Ahmet Averi ve Rize İsakoğlu Çayeli Devlet Hastanesi’nde elektrik ve diyaliz makineleri teknisyeni olarak çalışan İsmail Hakkı Sarı Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi Türk Tabipleri Birliği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla iki sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğinin duyurdu. TTB’nin paylaşımları şöyle: “Konya Ereğli Devlet Hastanesi’nde sağlık memuru olarak çalışan Ahmet Averi COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Ailesine ve tüm sağlık camiasına baş sağlığı dileriz.”

CHP’li Muharrem Erkek: AYM kararı Mecliste okunmalı, Berberoğlu dönmeli

Anayasa Mahkemesinin milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu için hak ihlali ve yeniden yargılama kararını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “AYM’nin kararıyla birlikte kesin hüküm de ortadan kaldırılmış oldu. AYM kararı Mecliste okutulmalı ve Berberoğlu milletvekilliğine dönmelidir” dedi.

Dış haberler

Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Kıbrıs açıklarında ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını 18 Eylül’den 18 Ekim’e kadar sürdürecek.

Avrupa Parlamentosu, Doğu Akdeniz ile ilgili Türkiye’yi diyaloğa çağırdı

Doğu Akdeniz’deki gerilim ve Türkiye’ye karşı benimsenecek tutumun masaya yatırılacağı 24-25 Eylül’de düzenlenecek AB liderler zirvesi öncesinde Avrupa Parlamentosu (AP)’nda oylanan kararda, “Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a bağlı münhasır ekonomik bölgelerdeki eylemleri” kınanarak Yunanistan ve Kıbrıs ile tam dayanışma vurgusu yapıldı.

Ekonomi

Dolar ve avro hızla yükselmeye devam ediyor!

Bu sabah güne 7.5496 TL’den başlayan dolar 7.5675 TL’ye kadar yükselerek lirayı rekor seviyede eritti. TL avro karşısında da yeniden en düşük seviyesini gördü. Dolar/TL geçen hafta 7.4970 seviyesine kadar yükseldikten sonra kalıcı olmasa da 7.42’ye kadar gerilemiş ancak haftayı zirveye yakın tamamlamıştı. TL dün ise dolar karşısında tarihi seviyede değer kaybederek 7.5610’a kadar geriledi. Kur bu sabah 7.5496 TL seviyesinden başladı, şu dakikalarda dolar 7.56 TL civarlarında seyrediyor.

Toplumsal cinsiyet

KAGİDER: Fiili kadın işsizlik oranı yüzde 32

Pandeminin kadın istihdamındaki düşüşü hızlandırdığını açıklayan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında kadın istihdamında 795 bin kişilik kayıp olduğunu duyurdu.

 

19 Eylül

İç haberler

Kaboğlu: Berberoğlu’nun milletvekilliği devam ediyor

Kaboğlu: “TBMM Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin 17 Eylül günlü kararını, 1 Ekim günü TBMM Genel Kurul bilgisine sunmak suretiyle, 4 Haziran’da yapılan bildirimin geçersizliğini teyitle, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği görevine devamını sağlamakla yükümlüdür” dedi.

CHP’li Kaboğlu’nun aracına saldırı: “Evime gelip beni tehdit ettiler”

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun aracına, gürültü yaptığı için şikayet ettiği kafenin sahibi ve müdürü tarafından saldırı düzenlendiği bildirildi. Kaboğlu, “Polis, kamera kayıtlarını inceledikten sonra, cafe sahibi ile çalışanını gözaltına aldı. Savcılık, iki kişiyi adli kontrol şartıyla bıraktı” dedi.

Mansur Yavaş beraat kararının ardından konuştu: Yeni komplo peşinde koşanlar var

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler öncesinde ‘sahte senet’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla yargılandığı davadan beraat eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Hala yeni komplo peşinde koşanlar var” dedi.

İzmir’de sayaçlar değiştirildi, “kaçak elektrik” adı altında ceza yağdırıldı

İzmir’de Değirmendere Mahallesinde ikamet eden yurttaşlara, sayaçları değiştirildikten sonra “kaçak kullandınız” denilerek 16 bin ile 87 bin TL arasında değişen para cezaları yazıldı.

İstanbul Barosu yöneticileri hakkında, ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in fotoğrafının binaya asılması gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.  

Başsavcılık, önce İstanbul Barosu’ndan baro yöneticilerinin isimlerini istedi. Savcılık, sonrasında ise, aralarında İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun da olduğu 11 baro yöneticisini ifadeye çağırdı.

Çorlu tren katliamında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘kamu görevlilerine hakaretten’ hakim karşına çıktı.

Çorlu tren katliamında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle hakkında açılan davada hakim karşısına çıktı. Mahkeme ana davadaki tutanakları isteyerek duruşmayı 9 Şubat 2021’e bıraktı.

Cübbeli Ahmet: Savcılar beni çağırırsa silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım

Saygı Öztürk, Cübbeli Ahmet ile “2 bin selefi dernek silahlanıyor” açıklamasını ilişkin yaptığı görüşmeyi anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: Salgın kontrolden çıkıyor:

“Ankara Şehir Hastanesi’nde normalleşme döneminde yalnızca 3. Kule pandemi hastanesiyken şu an 1 ve 2. Kule de pandemi hastanesi oldu. Odalar iki kişiliğe çıkarıldı, Numune Hastanesi’nin bir kısmı tekrar açılarak hasta kabulüne başladı ama yine yetmediği için şimdi de çocuk hastanesine yetişkin Covid 19 hastaları yatırılmaya başladı.”

Kolbarlar doğrudan hedef alınıyor

Kürdistan’ın sınır hattındaki bölgelerinde 9 ay içerisinde en az 58 Kolbar öldürüldü, 141 Kolbar ise yaralandı.

Akdeniz Üniversitesi: Hastalar yağmur gibi yağıyor ama sağlık çalışanları da yaprak gibi dökülüyor

Prof. Dr. Murat Yılmaz, genç hastaların sayısının da artışta olduğuna dikkat çekerek, ‘Bu hastalıkta genç yaşlı kalmadı’ dedi.

HDP: Kaybeden iktidar, beyaz Toroslarla tehdit ediyor.

HDP’li yönetici ve üyelerinin, kendilerini polis ve MİT mensubu olarak tanıtan kişilerce kaçırılmasına tepki gösteren HDP İstanbul İl Örgütü, devrimcilere yönelik bu saldırıların ülke halklarına yönelik ağır bir tehdit olduğu vurgulandı.

Türk cezaevlerindeki korona vakaları giderek artıyor.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ”Özellikle Elazığ, Antep, Aksu, Elbistan, Van, Tavşanlı, Siirt cezaevlerinde dikkat çeken artışlar var” dedi.

İYİ Parti’nin Kurultay’ında İki partiye davet yok

İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı’nında MHP ve HDP davet edilmedi.

Salgını ‘büyük güçler’e bağlayanların oranı arttı

Sosyal medya üzerinden yapılan ankette salgını ‘dev şirketler ve büyük güçler’ kaynaklı olduğunu düşünenlerin oranı 5 ay öncesine göre yüzde 10 düzeyinde yükseldi.

FETÖ soruşturmasında 94 asker tutuklandı

“FETÖ’nün TSK yapılanması” soruşturmasında gözaltına alınan 131 şüpheliden 94’ü tutuklandı.

İşkence gören köylüler, tedavileri tamamlanmadan taburcu edilmeye çalışılıyor

Van’ın Çatak ilçesinde gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldıkları söylenen iki yurttaşın avukatları savcılığa başvurdu. Konuyla ilgili ailelerin avukatlığını yapan Hamit Koçak gelişmeleri Haber Aktüel’de ARTI TV’ye anlattı. Koçak, işkence gören yurttaşların, tedavileri tammalanmadan taburcu edilmeye çalışıldıklarını belirtti.

AKP’li Hamza Dağ: 2023 tarihin en sert seçimi olacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ, ‘2023 seçimleri Cumhuriyet tarihinin en sert seçimi olacak. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan, 1989’dan bu yana aday olarak girdiği hiçbir seçimi kaybetmedi’ dedi.

Adalet Bakanı Gül: Nafaka belli bir süreye bağlanmalı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, katıldığı bir televizyon programında nafaka tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Gül, “1 yıl 2 yıl evli kalıp ömür boyu nafaka verme zorunluğunda olunması ayrı bir mağduriyet oluşturmakta. Nafakanın da belli bir süreye bağlanması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

İçeride ve dışarıda dökülen iktidar ‘algı’yı yönetecek: Psikolojik savaş dairesi!

İletişim Başkanlığı’na ‘Manipülasyon ve dezenformasyona karşı faaliyette bulunmak’ yetkisi verildi. Çakırözer, yetkiyle başkanlığın MİT ve Dışişleri Bakanlığı’nın görevine soyunduğunu belirtirken, Tiryaki ise “Bu resmen psikolojik bir savaş” şeklinde konuştu.

Fahrettin Altun’dan ‘stratejik iletişim’ açıklaması: Proaktif çalışacağız

Kamuoyu algısını şekillendirmek amacıyla İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı hakkında konuşan Fahrettin Altun, “Stratejik iletişim, Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle üzerinde durduğu bir konu” diyerek, ‘proaktif çalışmalar ortaya koyacaklarını’ söyledi.

Dış haberler

Macron’dan Türkçe Doğu Akdeniz mesajı

Macron, paylaşımında “Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik; iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım” dedi.

Çin’den ABD’nin TikTok ve WeChat yasağına karşı adım

Çin, ABD’nin TikTok ve WeChat’i yasaklamasının ardından “güvenilmez şirket ve kişiler” listesiyle, listeye girenlerin Çin’den ithalat veya ihracat yapması yasaklayacak.

Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Kıbrıs açıklarında ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını 18 Eylül’den 18 Ekim’e kadar sürdürecek.

ABD, İran’a yönelik BM yaptırımlarını yeniden yürürlüğe soktu

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıkladı.

Yeni anlaşmalar yolda

Trump, İsrail’le anlaşma yapacak bir sonraki ülkenin Kuveyt olacağına işaret ederken Suudiler arasında da normalleşme anlaşmasına ilişkin görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

ABD Başkanı Trump duyurdu: TikTok-Oracle anlaşmasını onayladım

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un ABD operasyonlarının Oracle’a devredilmesine onay verdi. TikTok’un tepe şirketi ByteDance ve Oracle arasında yapılan anlaşmaya göre, uygulamanın kaynak kodlarının paylaşılmayacağı belirtildi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, savaş suçlarına ilişkin rapor açıklayan BM’ye, ‘Rapor yetmez, sorumlulardan hesap sorulmalı’ çağrısı yaptı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Ebid Hamid El Mihbaş, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Soruşturmalar Komitesi tarafından Suriye’deki çatışmalı ortamda yaşanan savaş suçlarına dair hazırlanan rapora ilişkin Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuştu.

Türkiye’den Doğu Akdeniz için diyalog mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin sorunları diyalog yoluyla çözme niyetinin olduğunu” açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da “Yunanistan’la istikşafi görüşmelerin tekrar başlayabileceğini” söyledi.

Macron’dan Türkçe Doğu Akdeniz mesajı

Korsika’da yapılan Med7 toplantısına gönderme yapan Macron şu ifadeleri kullandı: “Ajaccio’da, Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim.”

Ekonomi

Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışan işçiler maaşlarını alamıyor

Pandemi sürecinde sağlıksız koşullarda çalışmaya devam eden işçiler, maaşlarını alamadıkları için eylem yaptı.

Karayolları ödenek rekoruna koşuyor; müteahhitlere 10 milyar TL’lik ödeme yapıldı

2020 yılbaşı ödeneği 7.6 milyar TL olan Karayolları Genel Müdürlüğü, peş peşe aktarılan eklemelerle ödenek rekoruna koşuyor. Yılın başından bugüne değin üç parçada yaklaşık 10 milyar TL ek ödenek aktarılan Karayolları, 2 milyar TL’lik daha ek ödenek talebinde bulundu.

Çevre

Salda Gölü imar planı onaylandı

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü için nazım imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

İstanbul’da hava kalitesi yüzde 9 oranında iyileşti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin Eylül 2020 İstanbul Çevre Bülteni’ni yayınladı. Bültende, İstanbul’a ilişkin hava kalitesi, su, çevre yönetimi, temizlik, çöp gazından elektrik üretimi ve doğalgaz istatistikleri yer aldı.

Çapaklı’da bilirkişi raporuna itiraz edildi: Hükme esas almaya elverişsiz

Çapaklı’da yapılmak istenen biyogaz tesisiyle ilgili inceleme yapan bilirkişi heyeti, projenin “çevreye ve idare kararına aykırı olmadığı” kanaatine vardı.

Kırgızistan’da halkı siyanürle zehirleyen Kanadalı Centerra Gold, Zonguldak’ta altın çıkaracak

Eğer ‘dur’ denmezse Zonguldak, başka projelerinde yarattığı kirlilikle epey sabıkalı bir şirketin altın arama faaliyetlerine de maruz kalacak.

Balıkesirin Ayvalık ilçesinde Cumartesi akşamı başlayan orman yangını, güçlü rüzgârların da etkisiyle hızla yayılarak geniş bir alanı kapladı.

Pazar günü sabahın ilk saatlerinde yapılan açıklamalarda yangının tamamen kontrol altına alındığı belirtilse de yaklaşık 40 ila 80 hektar ormanlık alanın yandığı tahmin ediliyor.

Toplumsal cinsiyet

Mor Dayanışma: Pandemide 987 kadın şiddet gördü

Mor Dayanışma, iktidarın şiddete karşı kadınları koruyan mevcut yasalara dönük saldırılarına dikkat çekerken yaptıkları ankette pandemi döneminde 987 kadının şiddete uğradığı bilgisini paylaştı.

 

20 Eylül

İç haberler

Meral Akşener yeniden İYİ Parti Genel Başkanlığına seçildi

Meral Akşener, İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultay’ında oy kullanan delegenin tamamının oyunu aldı.

Dersim’de kaybolan kardeşlerden Bozkurt Aydemir’in cesedi bulundu

Bir haftadır kendilerinden haber alınamayan kardeşlerden Mehmet Aydemir’i arama çalışmaları ise sürüyor.

Diyarbakır’da 722 sağlık çalışanına Covid tanısı konuldu

Diyarbakır Sağlık Plarformu’nun açıklamasına göre; salgına yakalananlar arasın ilk sırada hemşireler yer alırken, ikinci sırada hekimler buluyor. Açıklamada 186 hekim/diş hekimi, 255 hemşire/ebenin Covid-19 testinin pozitif olduğu belirtildi.

“800 sağlıkçı istifa etti, tükenmiş halde çalışıyorlar”

CHP’li Akkuş İlgezdi, “Sağlık örgütlerinin tespitlerine göre bu süreçte yaklaşık 800 istifa direkt çalışma şartları, yeterli koruyucu kişisel ekipmana ulaşamama ve iş yükü nedeniyle gerçekleşti” dedi.

ÇETKODER: Kırsaldaki öğrencinin bilgisayarı interneti yok

ÇETKODER Başkanı Göktaş, “Ülke geneli çok sayıda öğrencinin kişisel bilgisayarı, tableti bulunmuyor. Her evde tek televizyon mevcut” dedi.

Hasta sayılarındaki artış açıklanandan fazla

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu, 18 Mart’tan bu yana pozitif Covid-19 vakaları ile karantinada olan temaslıların takibini yapan aile hekimleriyle bir anket gerçekleştirdi. Ankette, “Aile hekimlerinin izlediği vaka ve temaslı sayılarındaki artışın, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayılarıyla kıyaslandığında daha fazla olduğuna” dikkat çekildi.

Her gün yüzlercesi koronavirüse yakalanıyor: PTT’de durum vahim

Koronavirüs salgınına karşı savunmasız bırakılan PTT emekçilerinde pozitif vaka sayısı hızla artıyor. Sadece İstanbul’da 450’nin üzerinde emekçi Covid-19 tedavisi görüyor.

Helikopterden atılan yurttaşların yakınları konuştu

Diz çöktürüp, ölümle tehdit ettiler

TTB aile hekimleriyle yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı: Veriler uyumlu değil

Hekimler, Nisan’dan bu yana takip ettikleri vaka sayısının arttığını söyledi.

MetroPOLL’ün anketine göre yüzde 7.1’lik kesim seçimi protesto edecek

MetroPOLL Araştırma tarafından yayınlanan ankete göre kararsızların oranı yüzde 11.2 olurken, seçimi protesto edeceğini belirtenlerin oranı yüzde 7.1 oldu.

Dış haberler

Belarus’ta protestolar devam ediyor

Göstericiler Lukaşenko’nun sarayının önünde “Dışarı çık” diye slogan attı

TikTok düğümü çözüldü

Oracle, Walmart ve ByteDance işbirliğinde TikTok Global kuruluyor

Çevre

Valinin HES projesi iptal edildi

Artvin’in Şavşat ilçesinde daha önce kaymakamlık ve valilik yapan Selehattin Akyurt’a ait Hanlı HES projesi için verilen ÇED olumlu kararı iptal edildi. 28 köyü besleyen havzanın suyunu gasp eden proje durduruldu.

Kanal İstanbul köylerine kolluk ablukası, köylülere tehdit: Bu neyin korkusu?

İstanbul’da Kanal İstanbul Yürüyüşü’ne gidişler engellenirken, kolluk kuvvetleri köyleri ablukaya aldı. Asıl amacın kendilerini yalnızlaştırmak olduğunu söyleyen köylüler duruma tepkili.

Toplumsal cinsiyet

Kendisinden boşanmak isteyen 5 aylık hamile eşini karnından bıçakladı

Mustafa Aykut T. isimli erkek, kendisinden boşanmak isteyen 5 aylık hamile eşini karnından bıçakladı. Genç kadının durumu ağır, bebeğin ise durumu henüz bilinmiyor.

 

21 Eylül

İç haberler

Mardin’de sokağa çıkma yasakları sırasında gözaltına alınıp beyzbol sopalarıyla darp edilen kişilerin, raporları da bulunmasına rağmen “soyut iddia” denilerek “takipsizlik” kararı verildi.  

Mardin’in Mazıdağı ve Derik kırsallarında 17 Aralık 2019 tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve 3 gün sonra Konur (Şêb) ve Çayköy (Şêba Jêr) kırsal mahallelerinde 8 kişi gözaltına alınmıştı. 24 Aralık’ta adli kontrol şartı ile serbest bırakılan kişiler, gözaltında tutuldukları İl Jandarma Karakolu’nda beyzbol sopasıyla işkenceye maruz kaldıkları gerekçesiyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Babaeski’de şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren er Mustafa Araz’ın soruşturma dosyasına intihar notu eklendi.

Baba Araz, ‘Oğlumu öldürdüler ve olayın üstünü örtmek için böyle yapıyorlar’ dedi

Şiban’ın hastane raporunda ‘yüksekten düşme’ yazıyor

Van’da askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldığı iddia edilen iki kişiden Osman Şiban’ın hastane raporunda ‘helikopterden düşme sonrası yaralanma’ yazıyor

FinCEN Files: Petkim’e Esad yönetimiyle ticaret yaptı suçlaması

FinCEN Files’a göre, Türk petrokimya şirketi Petkim, yaptırımlar altındaki Suriye rejimine petrol ürünleri satmakla suçlanan Blue Energy ile yaptığı işlemlerde Malta’da kayıtlı şirketi Petrokim’i kullandı.

Ankara’da sağlık çalışanlarına saldırı; doktorlar barikat kurmak zorunda kaldı!

Görüntülerde, sağlık çalışanlarının bir odaya kendilerini kapatarak barikat kurmaya çalıştığı görülüyor.

600 eğitim çalışanı Koronavirüs’e yakalandı

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ”600’ün üzerinde eğitim emekçisine Covid-19 tanısı konuldu. Ancak okullar öğretmenlere ve öğrencilere test yapılmadan açıldı” dedi.

EBA çöktü… Gerekçe: Çok kalabalık

Milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitimi için tasarlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), çöktü. Öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de girmekte sorun yaşadığı sistemden, çok kalabalık olduğu için sorun yaşandığı mesajı verildi.

Dilmen, ‘Futbolda temiz eller operasyonu’ istedi, Altaylı ve Taner tartıştı

Rıdvan Dilmen, “Futbolda temiz eller operasyonu gibi operasyonlar yapması lazım” dedi, spor basınındaki bazı isimleri “FETÖ üyeliği” ile suçladı.

Erdoğan: 65 yaş üstüne sınırlama yapılabilecek

Erdoğan “İl kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp bunları uygulayabilecek. Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacak. İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım saatlerinde sınırlama yapılabilecek” dedi.

Yönetilemeyen salgın tüketiyor, öldürüyor

TTB’nin COVID-19 pandemisi 6. Ay raporunda “İnfluenza benzeri hastalık ve ağır solunum yolu enfeksiyonu yakınmalarıyla başvuran her hastaya eş zamanlı influenza ve COVID-19 testi yapılmalı” önerisi yer aldı.

Dış haberler

Yunanistan’a AB hukukunu ihlal suçlaması

Yardım kuruluşları, sığınmacıların insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Yunanistan’ı AB Komisyonu’na şikayet etti. Başvuru dilekçesinde, Atina’ya karşı AB hukukunu ihlal davası açılması talep edildi.

Yunanistan: Türkiye ile görüşmelere başlamaya yakınız

Yunanistan, Türkiye ile deniz yetki alanları konusundaki istikşafi görüşmelerin başlamasının yakın olduğunu açıkladı. Atina, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun ziyaretini de teyit etti.

Rus muhalif lider Aleksey Navalbi, Batı ülkelerindeki laboratuvarların hem vücudunun içinde hem de teninde Noviçok’a rastladığını ifade etti.

Rusya’dan incelenmesi için zehirlendiği gün giydiği kıyafetleri iade etmesini istedi.

ABD Büyüelçiliği: Sevilla Haritası’nın hukuki öneme sahip olduğunu düşünmüyoruz

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Yunanistan’ın deniz yetki alanları konusundaki tezlerinde kullandığı Sevilla Haritası, “hukuki öneme sahip değil” şeklinde değerlendirildi.

Çek Cumhuriyeti’nde itiraf: Önlemleri erken kaldırarak hata yaptık

Korona vakalarının bir ay içinde iki kat arttığı Çek Cumhuriyeti’nde Başbakan Andrej Babis’ten itiraf geldi: Yaz mevsimine ve genel ruh haline kapıldık, önlemleri kaldırdık. Bu, tekrarlamak istemediğim bir hata.

FinCEN belgeleri: Putin’in arkadaşının kirli para trafiği

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu ve BuzzFeed’in ele geçirdiği SAR (ekonomide şüpheli dosyalar) belgelerine göre Putin’in çocukluk arkadaşı Rotenberg para aklamak için bir İngiliz bankasını kullandı.

Ekonomi

Endeksten işsiz sayısı beklentisi ve tasarruf etme ihtimali çıkarıldı, 20 puanlık ‘iyileşme’ geldi

Tüketici güven endeksi hesabından işsiz sayısı beklentisiyle tasarruf etme ihtimali beklentisi çıkarıldı. Yeni hesapla endeks 82 puana yükselirken, eski hesapla 61,8 seviyesinde kaldı.

Toplumsa cinsiyet

13 gündür kayıp Duygu Çelikten’in cesedi bulundu

Duygu Çelikten’in cesedi, Antalya’da bıçaklanmış halde ormanlık alanda bulundu. Katil zanlısı olarak bir kişi aranıyor.

 

22 Eylül

İç haberler

Özgür Gündem davasında 7 gazeteciye hapis cezası onandı

İstinaf mahkemesi, Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül ve Celalettin Can ve Hüseyin Aykol’a verilen cezaları onadı.

Sağlık çalışanlarına saldırı girişimine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada sağlık çalışanlarına yönelik görüntülerin ihbar kabul edilerek şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

“Helikopterden atılan” Şiban: Bizi attılar attılar

Osman Şiban’ın avukatları, “Osman bize ‘Bizi attılar’ diyor ancak hafızasını kaybettiği için sonrasını anlatamıyor. Olay gününü de ‘gözaltına alındık’ diye anlatıyor sonrasında kopukluk oluyor, anlatamıyor” dedi.

EBA çöktü: “Çok kalabalık”

Sisteme giriş yapamayan öğretmenler ve öğrenciler “Çok kalabalık” uyarısıyla karşılaştı.

ABD’li gazeteci Andre Vltchek araç içinde ölü bulundu

ABD’li gazeteci Andre Vltchek, Karaköy’de araç içinde ölü bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kılıçdaroğlu: TTB suç işlemiyor, yöneticileri uyarıyor

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Ne olduysa birden sağlık çalışanları suçlu oldu? Çünkü sağlık çalışanları doğruları söylüyorlar. Bütün sağlık çalışanları ‘yoğun bakımlarda, hastanelerde yer kalmadı’ önlem alın dediler.”

Eliaçık: Biri köpek resmiyle yorum yaptı, ceza aldım

İlahiyatçı İhsan Eliaçık, Twitter’da yazdıklarına yapılan yorum gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaretten” 1 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Hastanelerde kullanılan birçok dezenfektan sahte

Virüsten koruduğu zannedilen maskelerin büyük bölümünün sahte olduğu iddialarının ardından bir kritik iddia da virüsten korunmak için kullanılan antiseptik dezenfektanlar için geldi. Merkez İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şapcı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı mektupla ülke genelinde kullanılan antiseptik ve dezenfektanların büyük bölümünün sahte olduğunu resmen bildirdi.

Köye Dönüş Projesi’ başlattılar, kurayla arazi dağıttılar

Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı Toklucak köyünde mülk sahibi olmayanlar için başlatılan ‘Köye Dönüş Projesi’ kapsamında halka ücretsiz verilecek araziler kurayla dağıtıldı.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün Samsun’da yaptığı 3 maden arama sahası ihalesini Çalık Holding iştiraklerinden Lidya Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirkeri ve Yıldırım Holding iştiraklerinden Yılkrom Maden ve Enerji Yatırım Ticaret Anonim Şirketi kazandı

İhaleyi kazanan Çalık Holding’in sahibi Ahmet Çalık’ın gelini AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şemsiye ile yürürken çekilen fotoğrafını paylaşıp duygularını dile getirdi.

Altınbaş Üniversitesi’nin kurucuları gözaltında

Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş’ın da aralarında bulunduğu 35 kişi nitelikli dolandırıcılık, sahtecilik ve suç örgütü kurmak suçlamalarından gözaltına alındı. Sofu Altınbaş sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı.

‘Aynı gemide olduğumuz söyleniyordu’

Haklarını alamayan Bimeks işçileri, Akgiray kardeşler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Dış haberler

Türkiye ve Yunanistan, müzakereleri İstanbul’da sürdürme konusunda anlaştı

Reuters, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye ile kıta sahanlığı müzakerelerini sürdürme kararı aldıklarını açıklarken, 2016 yılında askıya alınan görüşmelerin yakın gelecekte İstanbul’da yapılacağını duyurdu.

Salgın başından bu yana en yüksek haftalık vaka

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Koronavirüs salgınında küresel olarak 1 milyon 998 bin 897 vakayla haftalık en yüksek seviyenin görüldüğünü duyurdu.

Altı Akdeniz ülkesi Türkiye’ye karşı birleşti

Altı ülkenin oluşturduğu Doğu Akdeniz Gaz Forumu, Mısır’ın baştenti Kahire’de imzalanan kuruluş anlaşmasıyla, bölgesel bir kuruluşa dönüştürüldü.

UUH’ye yakın markaj

Libya’da, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Ankara destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti (UUH) Başbakanı Fayez Sarraj’ın istifa edeceğini açıklamasının ardından Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halit Meşri, Türkiye’ye geldi. Meşri, Ankara’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

Macron: Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız

BM’nin 75’inci Genel Kurulu’nda konuşan Macron, “Türkiye’den Avrupa’nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, Libya ve Suriye’deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hakaretler etkili değil,” dedi.

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ve Doğu Akdeniz gibi konularda bir süredir gerginlik yaşadığı Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, talep Macron’dan geldi.

Ekonomi

Eylül ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı; ağustos ayında 79,4 olan endeks, eylül ayında 82,0 oldu.

Borç stokunda rekor artış

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2020’nin başında 1 trilyon 329 milyar TL olan merkezi yönetim borç stoku, 8 ayda tam 481 milyar TL yükselerek 1 trilyon 810 milyar TL’ye ulaştı. 8 aydaki artış oranı yüzde 36.2 oldu. Borcun milli gelire oranı bu dönemde yüzde 30.8’den yüzde 40.4’e çıktı.

Çevre

Kazdağları Nöbetindeki Yaşam Savunucularına Gözaltı: “Üzerini değişenleri bile kamerayla çektiler”

425 gündür Kazdağları’nı madenden korumak için nöbet tutan 4 kişi, sabah saatlerinde jandarma operasyonuyla alandan tahliye edildi. Yaşadıklarını bianet’e anlatan yaşam savunucuları “Tuvalete gitmemize bile müsaade edilmedi” dedi.

Munzur Gözelerine iş makinaları girdi

Dersim’deki Munzur Gözelerini imara açacak peyzaj projesi kapsamında, yurttaşların ve kurumların itirazlarına rağmen, çalışmalar başladı. Munzur Gözelerine kepçelerle girildi.

Pideci açılan Kızılırmak Kuş Cenneti’ndeki yangın imar iddialarını büyüttü

Samsun’da UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti çevresinde çıkan yangında 170 hektarlık arazi kül oldu

Toplumsal cinsiyet

HDP’li vekiller erkek şiddetini 162 önergeyle Meclis’e taşıdı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlanması talebiyle verilen önergenin gerekçesinde şiddetin arttığına vurgu yapıldı.

 

23 Eylül

İç haberler

Uyar Madencilik işçileri, Ankara’ya yürüyecek

Bağımsız Maden İş Sendikası, 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçileriyle 5 Ekim’de Ankara yürüyüşüne başlayacaklarını duyurdu.

Kılıçdaroğlu: Demirtaş bu iddianameleri madalya olarak takacak

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Demirtaş hakkında üç yıl hapis istemiyle açılan yeni davayla ilgili olarak ““Bu tür iddianameleri aslında Selahattin Demirtaş Bey alacak göğsüne şeref madalyası olarak takacaktır” dedi.

Demirtaş’a 3 yıla kadar hapis istemiyle yeni dava

Demirtaş hakkında yargılandığı bir davada yaptığı savunma sırasında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik sözleri nedeniyle dava açıldı.

Gazeteci Yıldız ve Dükel ile Astsubay Baran’a 10 yıla kadar hapis istendi

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ile astsubay Erdal Baran’a “Devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlaması yöneltildi.

Hayat boyu din eğitimi!

MEB Hayat Boyu Genel Müdürlüğü’nce uygulanan 88 programın 26’sını din eğitimi oluşturdu. Bilişim teknolojileri alanında sekiz, yabancı diller alanında ise yalnızca bir program uygulandı.

Türkiye’de devlet hastanelerinin ABD’li ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu var

ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield, devlet hastanelerinin ABD’li ilaç tekellerine 2,3 milyar dolar borcu olduğunu ve ödeme olmaması halinde şirketlerin piyasadan çekileceğini ifade etti.

EMO Yöneticisi İdris Benek: Bölge’de “kayıp-kaçak” oranını altyapı eskiliği artırıyor

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yöneticisi İdris Benek, Bölge’de gerekli altyapı yatırım ve çalışmalarının yapılmamasının “kayıp-kaçak” oranlarının fazlasıyla artırdığını söyledi.

İki sağlık emekçisi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği, Alanya ve Diyarbakır’da iki sağlık emekçisinin Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Dardanel’de ‘etnik ayrımcılık’ iddiası

Çanakkale’de faaliyet gösteren Sosyal Dışlanmayı ve Ayrımcılığı Önleme Derneği Başkanı Hüseyin Çay, Dardanel Önentaş Gıda Sanayi’nde, iş başvurusu yapan roman kadınlara yönelik etnik ayrımcılık yapıldığını ifade etti.

Koronavirüs’e karşı ekim önlemleri geliyor: Kuralları çiğneyenlere 1 yıla kadar hapis cezası yolda

Artan vaka sayıları yeni toplumsal önlemleri gündeme getirdi. Kesilecek para cezalarının yanı sıra, karantina kurallarını çiğneyenlere Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi sağlanacak.

İyi Parti’de ‘aday seçilmeyecekler listesi’ gerginliği sürüyor; “Hodri meydan”

İyi Parti’nin 2. Olağan Kurultayı’nın üzerinden dört gün geçti ancak “aday seçilmeyecekler listesi” tartışmaları sürüyor. Dağıtıldığı belirtilen ve içinde partinin önemli isimlerinin de yer aldığı ifade edilen “İlk 75’te de olsa tercih edilmeyecekler listesi üzerinden İyi Partili vekiller arasında tartışma yaşanıyor.

Bakan Soylu: AYM Başkanı’nın aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41’ini FETÖ’den ihraç ettim

AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın bir dönem Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptığını belirten Bakan Soylu, “Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41’ini ben FETÖ’den ihraç ettim” dedi.

Çukurova Havaalanı ihalesi Limak-Kalyon-Cengiz elenince iptal edilmişti

Limak-Kalyon-Cengiz’in elenmesinin ardından mart ayında iptal edilen ve Ulaştırma Bakanı’nı yiyen Çukurova Havaalanı ihalesi ekim sonunda yeniden yapılacak. CHP milletvekili Bulut, “Gözümüz, bu ihalede. 500 milyon Avro harcanacağına mevcut havaalanı modernize edilsin” dedi.

ABD’den Türkiye’ye borç uyarısı: İlaç şirketleri satışı durdurabilir

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı.

Son 15 ayda yapılan 57 anketin ortalaması, “Erdoğan ve Cumhur İttifakı gidici” diyor

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, 19 şirketin son 15 ayda yaptırdığı 57 anketin ortalamasını paylaştı. Son 15 Ayda yapılan 57 ankette AKP’nin ortalama oy potansiyeli yüzde 32,35, Erdoğan’ın ise yüzde 39,9 olarak hesaplandı.

Dış haberler

Yardım kuruluşları mülteci politikası yüzünden Yunanistan’ı AB’ye şikayet etti

Yardım kuruluşları Oxfam ve WeMove Europe, mültecilerin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Yunanistan’ı AB Komisyonu’na şikayet etti.

Trump, Küba’ya yönelik yaptırımlar açıkladı

Trump, Küba üretimi alkol ve tütün ürünlerinin ithalatının kısıtlanacağını, ABD’li turistlerin Küba hükümetinin sahip olduğu yerlerde kalmasının da yasaklanacağını açıkladı.

Aleksandr Lukaşenko yemin ederek görevine başladı, Almanya ‘tanımıyoruz’ dedi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, şaibeli seçimlerin ardından yemin ederek görevine başladı. Almanya, Lukaşenko’yu Belarus lideri olarak tanımadığını açıkladı.

AB Komisyonu, üyelere yeni göç ve iltica anlaşması önerdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelere daha önce uygulanmayan kota sisteminin yerine yeni bir göç ve iltica anlaşması önerisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferansla görüştü.

Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile Türkiye-NATO ilişkileri ele alındı.

ABD’de Breonna Taylor kararına büyük öfke

ABD’de ırkçılık karşıtı hareketin simgelerinden biri haline gelen Breonna Taylor’ın kendi evinde polis tarafından öldürülmesine ilişkin davada, polisler cinayetle suçlanmadı. Jüri kararı büyük bir öfkeye yol açtı, Louisville kentinde binlerce kişi sokağa döküldü. Eylemlerde iki polis vuruldu.

‘İstikşafi görüşmeler’ Ege’den Akdeniz’e taşınıyor

Türkiye-Yunanistan arasında birçok konuda uzlaşı sağlanamayan 60 görüşmenin ardından 61. tura Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları da ekleniyor. NATO da dün Türk-Yunan görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Çevre

Cengiz Devlet projesi için yine kolları sıvadı

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Rize- Artvin Havalimanı inşaatına hammadde sağlamak amacıyla yapılması planlanan asfalt plent tesisi için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Havalimanı için yapılan deniz dolgusu üzerinde kurulması planlanan projenin bedeli 300 bin TL.

Köprüaltı Deresi’ndeki kirlilik için uyarı: Yeni Ergene olmasın

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Köprüaltı Deresi’nde artan kirlilikle ilgili DSİ tarafından hazırlanan raporda, “Su temizdir, kullanılabilir” denilirken; Çevre Mühendisleri Odası’nın raporunda ise, “Derede canlı yaşamı sona ermiş, insan ve diğer canlı yaşamı tehdit eder aşamaya gelmiştir.” denildi.

Kanserden ölüm oranı diğer bölgelerin üç katı! Yurttaş su yerine arsenik içiyor

12 bin nüfuslu Kütahya’nın Emet ilçesinde şebeke suyundaki arsenik miktarı Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği miktarın tam 350 katı.

Toplumsal cinsiyet

AYM: Nafakanın kaldırılması talebi kabul edilemez

Gerekçede, “Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkına ilişkin devletin pozitif yükümlülüklerinin somut olayda yerine getirildiği, başvurucunun söz konusu hakkına yönelik açık bir ihlalin bulunmadığı sonucuna varılmıştır” tespitine yer verildi.

 

24 Eylül

İç haberler

Mümtazer Türköne’ye tahliye

Dört yılı aşkın süredir cezaevinde olan Mümtazer Türköne Yargıtay kararıyla tahliye edildi. MHP lideri Bahçeli, Türköne’nin dosyasının yeniden değerlendirilmesini talep etmişti.

12 yaşındaki Helin’i öldürmekle yargılanan polise soruşturma izni yok

Mahkeme heyeti, sanık polis Abdullah E. hakkında soruşturma izni alınmadığı için yargılamayı durdurma kararı verdi.

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride Türkiye’nin hak ve menfaatlerinden taviz vermeyeceği, Türkiye’nin öncelikle diyalogdan yana olduğu ifade edildi.

İstanbul’da 2. Baro için TBB’ye başvuru yapıldı

“Çoklu baro” düzenlemesinin yasalaşmasının ardından İstanbul’da ikinci baronun kurulması için gerekli olan 2 bin imza toplanarak TBB’ye başvuru dilekçesi teslim edildi.

Berivan Aslan: Suikast planları Avrupa’daki muhaliflere gözdağı

MİT’in kendisi hakkında suikast talimatı verdiği iddiasını değerlendiren Avusturya’daki Yeşiller Partisi’nin eski milletvekili Berivan Aslan, “Avrupa’daki muhalefeti susturmaya karşı bir adım. Artık Avrupa’daki muhalifleri de korkutmak, gözdağı vermek ki bunu zaten Türkiye’ye giriş-çıkış yasaklarıyla yapıyorlardı, bu suikast planları onu da bir adım öne götüren bir adım” dedi.

Milli Eğitim Bakanı: EBA çökmeyecek diye garanti veremeyiz

Ziya Selçuk, bakanlık olarak kendilerinin de salgın sürecinde uzaktan eğitimi yeni öğrenmeye başladıklarını söyledi.

İBB’nin ‘kamu taksisi’ önerisi ikinci kez reddedildi

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir’in ‘kamunun işleteceği bir taksi sistemi’ olarak anlattığı teklife esnaf temsilcileri ‘hak gaspı’ diyerek karşı çıktı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni koronavirüs genelgesi: Eksik veya yalan beyana hapis cezası!

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Temaslıların doğru bilgilendirilmesi” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, temasta bulundukları bireyler hakkında eksik ya da yalan beyanda bulunanlar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

Covid-19 ek ödeme katsayıları belli oldu: Profesör yüzde 16, imam yüzde 100

Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelgeye göre, Covid-19 servislerinde görev yapan sağlık emekçileri, görev yaptıkları süre için yüzde 100, bu süre dışında yüzde 36’lık bir ek ödeme alacak. Tabip dışı görev yapan profesörler için ek ödeme yüzde 16, eczacılar için yüzde 70, din görevlileri yüzde 100.

Dış haberler

“Göç Anlaşması, duvarları yükseltmek için tasarlandı”

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı yeni Göç Anlaşması ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Fransa ve İngiltere’de en yüksek vaka sayısı, İsrail’de en yüksek ölü sayısı

Korona virüsü vaka sayıları Avrupa’da hızla artmaya devam ediyor. Fransa ve İngiltere’de salgının başlangıcından bu yana günlük en yüksek vaka sayılarına ulaşıldı. İspanya’da son 7 günde 500 kişi virüs nedeniyle öldü. İsrail’de ise günlük en yüksek ölü sayısı kaydedildi.

Coronaya karşı ‘yüksek etkili’ antikor bulundu

Almanya’da bilim insanları, Coronalı hastalardan elde edilen antikorlardan en etkili olanları izole ederek pasif aşı çalışmalarına başladı.

Ekonomi

Merkez Bankası’ndan 2 yıl sonra 2 puan artış: Politika faizi yüzde 10,25

Ekonomistler tarafından ‘sürpriz’ olarak değerlendirilen karar sonrası dolar ve Euro yönünü aşağı çevirdi

TÜSİAD: Türkiye dış borcunu çevirme ihtiyacında

Uygulanan ekonomi politikaları sonucunda kur artışının yıllık bazda yüzde 30’un üzerinde arttığını belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye’nin 400 milyar doların üzerindeki dış borcuna dikkat çekerek, “Döviz rezervlerimizin büyük çoğunluğunun bankalardan ödünç alınan swaplardan oluşuyor olması piyasalarda ciddi bir güvensizlik yaratıyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye hem kamuda hem de özel sektörde önemli ölçüde dış borcunu çevirme ihtiyacında” dedi. TÜSİAD Başkanı’nın mülkiyet hakkı uyarısı yapması da dikkat çekti.

Çevre

Gabar Dağı 10 gündür yanıyor: Alevler çevre köylere yayıldı

Bölgedeki askeri operasyonlar sebebiyle çıkan yangınlara müdahale etmek isteyen yurttaşlar askerler tarafından ‘güvenlik’ gerekçesiyle engelleniyor.

Hatay’da sekiz farklı noktada yangın

Hatay’da sekiz farklı noktada çıkan yangın ekipler tarafından kısa sürede kontrol altına alındı. Yangınlarla ilgisi olduğu düşünülen bir kişi ise gözaltına alındı. Soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

25 Eylül Küresel İklim Grevi Dijital Ortamda!

İklim adaleti talebini yükseltmek isteyen öğrenciler ve yetişkinler 25 Eylül Küresel İklim Grevi’ nde saat 17.00’da Youtube üzerinden canlı yayınlanacak etkinlik ile bir araya gelecek.

Önce dövdüler şimdi arazilerine çöktüler

Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Çapaklı Köyü’nde tarlalar ortasına kurulmak istenen enerji santraline karşı direnen köylülere Jandarma saldırmıştı. Bugün ise Cumhurbaşkanı kararıyla arazilere el konuldu

 

25 Eylül

İç haberler

HDP’ye Kobanê operasyonu: 82 gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-9 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilenler arasında HDP’li eski milletvekilleri Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Ayhan Bilgen, belediye başkanları ve MYK üyeleri de var.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’dan HDP’ye geçmiş olsun telefonu: Siyasi operasyon

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı arayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, operasyonun siyasi olduğunu belirterek dayanışma mesajını iletti.

HDP’ye yönelik operasyon illerde protesto ediliyor

HDP ve demokratik kitle örgütleri, “Kobanê soruşturması” kapsamında HDP’ye dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonunu illerde protesto ediyor.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar’dan operasyon tepkisi: Kaybettikçe saldırıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gözaltı operasyonuna “Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar” diyerek tepki gösterdi. Ayrıca HDP’ye dayanışma ziyaretleri de oldu.

Gelecek Partisi, DEVA ve SP’den HDP operasyonuna ilişkin açıklama geldi

Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi, HDP yöneticileri ve üyelerinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: 7 HDP’li vekil hakkında fezleke düzenlenecek

Sabah saatlerinde aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan’ın da olduğu 82 kişi hakkında ‘Kobani eylemleri’ gerekçesiyle gözaltı kararı çıkarılmıştı

İbrahim Kalın, HDP’li 7 milletvekiline fezleke düzenlenmesi hakkında konuştu

Kobani olaylarını unutmak mümkün değil

CHP’li İlhan Cihaner’den liderlere çağrı: HDP’yi ziyaret etmek hayati bir müdahale olacaktır

“TBMM’ye çağrımızdır: Sayın @kilicdarogluk @meral_aksener @T_Karamollaoglu @erkbas Darbe pratiğine karşı HDP’yi ziyaret ederek hukuksuz gözaltıları kınamanız; siyasete, barışımıza, birliğimize sahip çıkmanız, olası ittifakların halka mal edilmesi için hayati bir müdahale olacaktır.”

MHP’den operasyon değerlendirmesi: Emperyalizme mesaj

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’lilere yönelik operasyonu MHP kanadı “olması gereken” olarak değerlendiriyor.

Anayasa Mahkemesi, Boğaziçi’nde imar barışı düzenlemesini iptal etti

2018’de AKP’nin Meclis’e sunduğu yasa teklifiyle, İstanbul’da Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünümünde kalan bazı mahalleleri imar barışı kapsamına dahil edilmişti. Yasa sonrası, 3 ilçedeki 40 mahallede, kaçak ve imara aykırı yapılar, düzenleme uyarınca yapı kayıt belgesi alarak yasal hale geldi.

Koca: Hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi

Sağlık Bakanı Koca, son haftalarda virüsün yayılım gösterdiğini, hastanede tedavi edilmesi gereken hasta sayısının endişe verici şekilde yükseldiğini söyledi.

TBB İstanbul’da 2. baroya yetki verdi

TBB Başkanı Feyzioğlu, 2 bin 50 imzayla İstanbul’da ikinci baro kurulması için başvuru yapan dört kişilik kurucular kurulunu, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere görevlendirdi.

Halk TV 5 gün kararacak

RTÜK kararıyla, Halk TV ekranı 27 Eylül Pazar gecesi 00.00’da kararacak ve 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece 00.00’da yeniden yayına açılacak

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldırı: Gözü delindi

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir sağlık çalışanı maske uyarısı yaptığı hasta yakınının saldırısına uğradı. Saldırı sonucu sağlık çalışanının gözünde ağır hasar oluştu.

Prof. Dr. Naci Görür: Marmara Denizi’ndeki deprem 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayın üzerinde

Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklamada dün Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında yaşanan depremin, 7.2 büyüklükte deprem beklenen fayın tetiklenmesine katkıda bulabileceğini söyledi.

Dış haberler

Trump, Ku Klux Klan ve Antifa’yı terör örgütü olarak tanıyacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyah Amerikalılara yönelik yeni planına göre, ırkçı grup Ku Klux Klan ve ırkçılık karşıtı yapılanma Antifa ‘terör örgütü’ ilan edilecek. Plan kapsamında ABD’de 155 yıl önce köleliğin kaldırıldığı gün olan 19 Temmuz tarihi de ulusal tatil kapsamına alınacak.

BAE, ABD’den F-35 savaş uçağı satın almak için resmi başvuruda bulundu

BAE’nin F-35 alma ihtimaline İsrail’in karşı olduğu belirtilmişti. ABD, İsrail ile BAE arasındaki ilişkileri normalleştiren anlaşmaya arabuluculuk yaptı. ABD yasaları, Arap ülkelerine kıyasla İsraili’i ordu konusunda daha güçlü tutmayı garantiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Selanik’in ardından Girit’teki üssü ziyaret edecek

Ankara-Atina hattında diyalog çabaları sürerken AB Konseyi Başkanı Michel, Doğu Akdeniz için çok taraflı konferans önerisine olumlu bakıldığını söyledi.

Pelosi’den ‘seçimle gitmeyeceğini’ ima eden Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

Seçimi kaybetmesi durumunda barışçıl bir şekilde devir teslim olup olmayacağı sorusuna ‘Olacaklara bakacağız’ diyen Trump’a Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ‘Burası Türkiye değil’ diye cevap verdi.

Ekonomi

TÜSİAD Başkanı Kaslowski’den CHP Genel Sekreter Selin Sayek Böke’ye yanıt

“Son zamanlarda maalesef mülkiyet haklarını ihlal edecek türde bazı açıklamaların farklı siyasi partilerce dile getirildiğine şahit oluyoruz. Türkiye hür teşebbüs ve mülkiyet haklarının garanti altında olduğu bir ülkedir. Herhangi bir özel şirketin mülkiyet haklarını çiğneyecek bir şekilde kamulaştırılması asla söz konusu olmamalıdır. Haksızlıklarla mücadele edilmek isteniliyorsa izlenecek yol hukuk kuralları içerisinde olmalıdır”

Kıdem tazminatı değişikliği ‘esnek çalışma’yla gelecek

Hükümet, tepkiler üzerine ertelediği kıdem tazminatı değişikliğini 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla yeniden gündeme getirecek. İktidar, “yeni sürüm istihdam paketi” adını verdiği düzenleme ile kıdem tazminatını doğrudan değiştirmek yerine “esnek çalışma modelleri”ni deneyecek. AKP iktidarı, “belirli süreli iş sözleşmelerinin” yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Bu da işçiye kıdem tazminatı ödenmemesi anlamına geliyor. Çünkü yasaya göre, “belirli süreli iş sözleşmesinin” süresinin dolması, kıdem tazminatı ödemeyi gerektirmiyor.

Çevre

“Aynı gemide değiliz, ama hepimiz aynı okyanustayız”

  1. Küresel İklim Grevi için iklim aktivistleri Atlas Sarrafoğlu, Yağmur Ocak, Duru Barbak ve Deniz Çevikus mesajlarını Bebek Parkı’ndan duyurdular.

Cilo ve Sat dağları, cumhurbaşkanı kararıyla milli park ilan edildi

3 bin 400 rakımlı Cilo Dağlarındaki bazı alanlar ile Sat Buzul Gölleri’nin milli park ilan edilmesi için 2020’nin altıncı ayında çalışma başlatılmıştı. Bölgede onlarca kilise, eskiden yaylacıların koruma amaçlı yaptığı yapılar, dağ silsilesinde Türkiye’nin en yüksek 2 zirvesinin bulunduğu Uludoruk ve 20 bin yıllık buzullar bulunuyor.

Kanal İstanbul projesinde jet hızıyla uygulama

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi sürerken tartışmalı proje Kanal İstanbul’a ilişkin çalışmalar hız kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bugün askıya çıkan imar uygulamasıyla güzergahta yer alan Firuzköy Mahallesi’nde metrekarelerce tarla vasfındaki toplam 4 arazinin imara açılması kesinleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman “Kanal da imar planları jet hızı ile ilerliyor” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı: Gökova Körfezi’ni parsel parsel satacaklar

Muğla’daki doğal sit alanlarının statülerinin değiştirilerek yapılaşmaya açılmasına ilişkin konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı, bu sürece karşı çıktıklarını ancak belediye olarak devre dışı bırakıldıklarını anlattı.

 

Haber Yorum

Lund Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezinde çalışmalarını yürüten Dr. Pınar Dinç: “Çatışmanın arttığı dönemlerde orman yangınlarının sayısı da artıyor”

Yeni normal yayıncılık dünyasını nasıl etkiledi?

Birçok kitabevi ve sahaf dükkânlarını kapatmak zorunda kaldı. Her sektörde olduğu gibi yayın sektöründe de bir belirsizlik sürmeye devam ediyor.

İhsan Eliaçık: Türkiye’de sol, halk İslam’ını keşfedemedi

Eliaçık, enternasyonalist bir karaktere sahip olan İslamcılığın öz olarak içerisinde sistem karşıtı unsurlar içerdiğini ancak onun AKP döneminde sistem tarafından yutulduğunu savunuyor. İslamcılığı Cemaladdin Efgani’yle başlatan Eliaçık, başta muhalif bir karaktere sahip olmasına rağmen sistemle bütünleşmesini AKP’nin politikalarına bağlıyor.

Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi, müzakereleri ve Doğu Akdeniz’de dengeleri nasıl etkileyebilir?

Kuzey Kıbrıs’ta ilk turu 11 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. 11 adayın yarışacağı seçimler, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin de dahil olduğu uluslararası gerilimin gölgesinde gerçekleşecek.

Uzaktan eğitim var olan eşitsizliği görünür kıldı

ODTÜ’den Öğretim Teknolojileri Uzmanı Prof. Dr. Soner Yıldırım, “Öğrencilerin yüzde altmışı EBA’ya hiç girmemiş, bu on milyon öğrenci demek. İşte bu çocuklara yazık oluyor. Bu süreçte eşitsizlik daha çok açıldı” diyor.

İletişim Başkanlığına bu yetkiler neden verildi?

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının genişleyen yetkileri ve yeni kurulan “Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı” tartışmalara neden oldu.

İYİ Parti Kurultayı: Vaat güçlendirilmiş parlamenter sistem, ittifak gündem dışı

İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultay’ında güçlendirilmiş parlamenter sistem mesajı verilirken; ittifak konusunda mesaja yer verilmedi. Akşener, yeniden partisinin genel başkanı oldu.

İstanbul Sözleşmesi nereden nereye?

Dijital iletişim olanakları ile dünyaya açılan kentli genç kuşağın iktidar partisinden uzaklaştığını son yerel seçimler açıkça gösterdi.

Bu kadar fütursuz kredi genişlemesi bankalara tahsili gecikmiş alacak olarak yansıyacak

Kerim Rota: Krizden çıkış için kısa vadede mahcup faiz artışlarından, dövizi dövizle tutma hevesinden vazgeçilmeli. Tabii gerçek anlamda demokrasi ve bağımsız yargı olmadıkça diğerleri geçici pansuman olacaktır.

Adım adım plastiksizleşmeye doğru

Başta en büyük kirletici Çin olmak üzere dünyada ‘plastiksizleşme’ konusunda önemli adımlar atılırken, Türkiye’de çıkarılan yasalar, ‘kılıfına uydurma, etrafından dolanma’ pratikleri yüzünden kadük kalabiliyor.

Reza Zarrab’ın “doğalgaz ver altın al” ağında Almanya, İngiltere ve BAE’nin rolü neydi? 9 milyon doların bir günde iki kıta değiştirmesine Türkiye’den hangi bankalar dahil oldu?

Küresel bankacılık devlerinin karıştığı yolsuzluk, kara para aklama gibi suçları ortaya çıkaran FinCEN belgelerinde, ABD’de tutuklanan Rezza Zarrab’ın da adı geçiyor. Zarrab’ın illegal altın ticaretinde üç büyük bankanın da dahil olduğu ortaya çıktı.

Avrupa’da yeni önlem dalgası: Hangi ülke ne yapıyor?

Koronavirüs’te vaka sayısındaki artış ve sonbaharın gelişiyle birlikte Avrupa ülkelerinin aldığı yeni önlemler ve ülkelerdeki son durumu topladık.

ABD’de seçimler öncesi yeni yargıç tartışmaları

ABD Yüksek Mahkemesi yargıcı Ruht Bader Ginsburg’un ölümünün ardından yapılacak atama Kasım ayında yapılacak seçimleri açısından da önemli.

Covıd-19 salgınında İstanbul’da çalışanların deneyimleri: “Kamusal destek, işçinin ev kirasına bile yetmiyor”

BÜ Sosyal Politika Forumu’nun pandemideki çalışan deneyimlerini incelediği araştırmasıyla ilgili Emeritus Prof. Buğra: “Esnek istihdam, çalışma hayatında geniş bir kesimi etkileyen istikrarsızlık ve belirsizlik oluşturuyor.”

9 soruda Doğu Akdeniz krizi hakkında her şey: Ne oldu, ne oluyor, ne olacak?

Türk ve Yunan fırkateynlerini karşı karşıya getiren, Ankara ile Paris’in karşılıklı imalı açıklamalarda bulunmasına yol açan, AB dışişleri bakanlarını apar topar kamera karşısına oturtan bu kriz son üç yıldır sık sık gündeme gelse de, aslında geçmişi 2000’li yılların başına dayanıyor.

Muhalefet, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasını nasıl değerlendiriyor, neleri farklı yapardı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İyi Parti’den isimler, T24 için Türkiye’nin Doğu Akdeniz adımlarını değerlendirdi, nelerin farklı yapılabileceği konusunda fikir yürüttü ve partilerinin son gelişmelere dair duruşunu anlattı.

İstanbul Sözleşmesi: İlk imzayı atan Türkiye sözleşmeden vazgeçecek mi?

‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi 1 Mayıs 2011’de imzaya açıldı. İlk imzacısının Türkiye olduğu ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanıyor. Tartışmalara yol açan sözleşmenin “Türk aile yapısına zarar verdiğini” iddia eden ve Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini isteyen bir kesim de var.

Salgın açlığı büyütüyor

Salgın açlıkla boğuşan ülkeleri vurmaya devam ederken gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme tartışması da sürüyor. BM raporları, artan eşitsizliği gözler önüne seriyor. Raporlara göre 135 milyon açlıkla mücadele ediyor.

Salgın döneminde talan ve betonlaşmanın haritası

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, 11 Mart’tan bu yana pandemi sürecinde durmayan/yeni başlayan beton işleri haberlerini derleyerek “talan ve betonlaşma” haritasını yayınladı.

COVID-19’un işgücüne etkisi: Hiçbir ülke tek başına yenemez

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün koronavirüs pandemisinin işgücüne etkisi konulu son raporu yılın dördüncü çeyreğinde önemli ölçüde bir kötüleşmeye işaret ediyor.

Uzmanlar, Marmara’daki depremi yorumladı: İstanbul’daki büyük depremin olma ihtimali yüzde 80’leri buldu

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın iki yıl sonra gelen faiz artırımı kararını değerlendirdi

Merkez Bankası yüzde 8,25 olan politika faizini yüzde 10,25’e çıkardı. TCMB Başkanı Uysal, görev süresince ilk kez faiz artışına gitmiş oldu. Şimdi siyasetin tepkisi merak ediliyor…

Türkiye’de selefilik dosyası | IŞİD emirinin 19 kez yerinin tespit edildiği ortaya çıktı

IŞİD’in Türkiye’de düzenlediği bombalı saldırılarda 300 kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de yaralandı.

Koronavirüs: BBC Türkçe’nin araştırmasına göre 11 ilde 8 ayda yaklaşık 11 bin ek ölüm var, artış beklenenin üzerinde

BBC Türkçe’nin resmi verilere dayanarak yaptığı araştırma, Türkiye’nin 11 ilinde 2020’de hayatını kaybedenlerin sayısının geçen yılların ortalamasının üzerinde olduğunu ortaya koydu. Araştırmamız ayrıca ölüm artış oranının da beklenenin üzerinde olduğunu gösterdi. 2020’deki ölüm artışlarında koronavirüs salgınının önemli rol oynadığı görülüyor.

Karadeniz’de HES’ler yaşamı nasıl etkiliyor?

Karadeniz’deki şehirler, bölgede faaliyette bulunan taş ve maden ocakları, yol projeleri, hızlı yapılaşma ve dereler üzerinde yapımı süren hidroelektrik santraller (HES) sebebiyle son yıllarda sık sık gündeme geliyor.

Kobani (6-8 Ekim) Olayları: 2014’te nasıl başladı, sonrasında neler yaşandı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014’teki “Kobani eylemleri” be ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu toplam 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Ormanları büyümeye bırakmak, tohumlamadan daha iyi bir seçenek olabilir

Nature dergisinde yayınlanan bir yazıya göre, ormanların doğal biçimde yeniden büyümeye bırakılması; hem maliyet açısından daha hesaplı hem de yaban hayatın kendine gelmesine daha uygun.

Yorum

Aydın Selcen: Kifayetsiz muhteris

Kimilerinin ecdad yadigarı sancaklarla giriştikleri çocuksu tek taraflı MEB belirleme girişimi sonucunda, Akdeniz’de karşımızda upuzun bir cephe oluştu. Yetmedi AB blok halinde karşımıza çıktı, ABD bıktı, Rusya çaprazda kaldı. Hâlâ daha zart-zurtla bizim gibi “hainleri” yola getirmeye çalışıyorlar.

Aurélie Ponthieu: Moria’daki yangın AB ve Yunanistan’ın insanlıktan çıkardığı sığınmacıların çığlığıydı.

Göçü engellemeye çalışan AB politikalarının yol açtığı acıdan beslenen alevler Midilli Adası’ndaki kampı yıllardır kasıp kavuruyor

Robert Fisk: Filistinliler için Ortadoğu ‘barışı’ anlamına gelmeyen süreçte bir başka adım daha

Filistinliler topraklarını kaybetmeye devam ederken Körfez prensleri ve onların valileri, ne pahasına olursa olsun İsrail’in barışla mükafatlandırılmasını sağlayacak.

Şanver İsmailoğlu: Neyin afeti bunlar?

Yaraları sarma politikaları ile ya da afet bölgesinde kepçenin üzerinde poz vermekle çözülmüyor sorun. Başta doğaya saygı duyacaksın, sonra bilim ve tekniğe önem vereceksin. Uzun döneme yayılan planlamalar yapacaksın, bilimsel verileri dikkate alacaksın.

Ali Karataş, Kays Abbas: İsrail ile ‘normalleşme’ ve Filistin içine uzanan müdahale

ABD’nin, Filistin Lideri Mahmud Abbas yerine Tel Aviv’le iyi ilişkileri olan Muhammed Dahlan’ın öneren açıklamaları tartışma yarattı. “Normalleşmenin arkasında ne var?” sorusu da güncelliğini koruyor.

Mustafa Durmuş: Bir aylık bir “bütçe fazlası” hikâyesi: Kemer sık, daha fazla vergi öde!

Ağustos ayındaki bütçe fazlası bir yandan halka dönük sosyal harcamaların budanmasından, diğer yandan da, asıl olarak halktan alınan ÖTV ve KDV gibi vergilerdeki artışlardan kaynaklandı

Fehim Taştekin: Libya üzüyor, herkes üzüyor!

Mısır’la flört bir yere varsın diye beklerken Libya’daki ortaklar sırayla üzüyor Erdoğan’ı.

Melis Alphan: Denizlerimizdeki balıkların azalmasında herkesin payı var!

‘Orfoz: Resifin Efesi’ belgeseli, denizlerde balıkların azalmasında balıkçıdan tüketiciye, denetlemeyen kurumlardan turizm ve imar politikalarını yapanlara herkesin payı olduğunu gösteriyor.

Hişyar Özsoy: Suriye’de Kürtlersiz olmuyor

HDP Dış İlişkiler Eş Sözcüsü ve Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ile Ortadoğu’daki gelişmeleri konuştuk.

Suriye’de Trump-Erdoğan ortaklığı

Rusya bir şekilde artık uluslararası alanda Suriye’ye yerleştiğini kabul ettirmiş durumda. Ancak diğerleri Suriye’den çıkışı şartlara bağlıyor. Örneğin İran “Türkiye ve ABD varken neden çıkayım” görüşünde. ABD İran’ın varlığını da kalış nedenlerine bağlıyor. Türkiye için ise ABD’nin, İran’ın hatta Suriye ordusunun varlığı, çıkmama nedeni.

İsmail Saymaz: Asıl acı olan, devletin, tarikat ve cemaatlerin meydan okuması ve pervasızlığı karşısında diz çökmesidir.

MEB tarikatın elindeki çocukları almadı, çünkü İsmailağa’dan korkuyorlar

Mehmet Ali Çelebi: James Jeffrey’in rotası ve imza meselesi

Jeffrey’in Heseke’ye anlaşma imzasına gittiği yazıldı. Konuştuğum bir siyasetçi ‘Kalan konular kritik’ dedi ve en kritik başlığa işaret etti. Bir gelişmenin imzayı etkileyebileceğini söyledi.

Mustafa Durmuş: Salgın fırsatçılığı kapitalizmin çürümüşlüğünü açığa çıkartıyor

İngiliz hükümetinin Korona testlerinin yaptırılması ile ilgili kararı, kapitalist düzende büyük kârlar söz konusu olduğunda ne doğanın, ne de insan-toplum sağlığının artık teferruattan öte bir şey olmadığını gösteriyor

Mühdan Sağlam: Ankara’nın harita avcılığı ve AB’yi devleştirme

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de izlediği strateji, gemileri, navtexi, arama çalışmaları bir yana, diplomatik açıdan iki yanlış kavrayışın masada elini zayıflatacağını söylemek gerekiyor.

Hande Barlın: Covid-19’un dışladığı yoksul ve kırılgan grup: Romanlar

Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus ve dernek danışmanı Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Hande Barlın ile pandemi sürecinde Romanların yaşadıkları sorunları konuştuk.

Mehmet Tezkan: Dolar neden fırladı: Ekonomik mi siyasi mi?

Cumhurbaşkanı o kadar büyük yetkilere sahip ki, faizi indirin dediği zaman indiriliyor, piyasaya şu kadar döviz sürün dediği zaman sürülüyor, para basın dediği zaman basılıyor, kurumlar üzerinden al/sat işlemi yapabiliyor, kararname ile istediği düzeni kurabiliyor

Mehmet Acet: Koronavirüs tablosu değişiyor. Yeni tabloda hangi veriler olacak?

Toplumda daha büyük bir paniğe yol açmama, pandeminin ekonomi ve iş hayatı üzerinde daha büyük tahribatlar oluşturmasını engelleme gibi bana göre makul gerekçeler var bu işin arkasında.

Hüsnü Öndül: Alevi Düşünce Ocağının (ADO) iki raporu

Dernek bu yıl iki rapor yayımladı. Raporlar, “Uygulamada AİHM 1 Ocak 2020 “ ve “Uygulamada AİHM Kararları İzleme Raporu Temmuz 2020 “ başlıklarını taşıyor.

Fehim Taştekin: Jeffrey’nin Kürdistan yolculuğu

Jeffrey’nin son Irak-Suriye ziyareti, ABD’nin bölge stratejisinin varmak istediği yerle ilgili bir şeyler söylüyor. Kürt askeri-siyasi varlığı İran’ı kuşatma hedefini de içeren daha geniş bir stratejide denkleme giriyor. Bu siyasette Kürtlere atıf giderek belirgin hale geliyor. Amerikalılar açısından yoğrulması ve şekillendirilmesi gereken bir potansiyel. Kuşkusuz şimdilik her şey IŞİD’in yeniden dirilmesini önlemeye dönük bir çaba olarak çerçeveleniyor.

Mohamed El-Erian: Covid krizini fırsata çevirmeliyiz

Tüm dünyanın karşılaştığı en büyük tehditlerden birisi olan Covid-19 salgını, bizleri sosyo-ekonomik eşitsizlikler ve iklimsel çöküş karşısında harekete geçmeye zorluyor. Bu fırsatı doğru değerlendirerek bizler ve gelecek kuşaklar için yaşanabilir bir dünya yaratmamız mümkün.

Hamide Rencüzoğulları: İdlib yeniden ısındı: Ateşkesin ömrü bitiyor mu, yeni dosyalar savaşı mı geliyor?

İdlib bataklığında yaşanagelen en derin hezimetten sora tekrar bir İdlib savaşının ihtimali dahi Türkiye açısından büyük felaket demektir.

Beyza Üstün: Yeni komşunuz nükleer atık

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14.09.2020 de, SİNOP- Abalı Köyünde İnceburun’da EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan Sinop Nükleer Güç Santrali için sunulan ÇED Raporunu değerlendirmesini tamamladığını, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” verdiğini ilan etti. Böylece Akkuyu Nükleer Santralından sonra 2. Nükleer santral kurulumu da bakanlığın yetkilileri tarafından sakınca görülmeyip onaylanmış oldu.

Sevda Demiralp: Merkez Bankası’nın faiz artırımı piyasalar için yeterli mi?

Ağustos ayından bu yana “örtülü” faiz artırımları ile kısa vadeli faizi 300 baz puan artıran Merkez bankası, 24 Eylül’de nihayet “açık” bir faiz artırımı ile resmi politika faizini de 200 baz puan yükseltti. Enflasyonu tekrar kontrol altına alabilmek açısından küçük, ancak mevcut şartlarda taşıdığı sinyal değeri açısından büyük bir adım.

Kemal Can: Gündem budur işte

Olup bitenin “asıl gündemi” saklamak için yaratılmış bir gölge oyunu olduğunu söylemek, işletilen “asıl gündemi” idrak etmeyi imkansız hale getiriyor. İktidar bir şey yapamadığı için bir sanal gündem üretmiyor, tam da bir sürü şey yapmakta olduğu için, yapabileceklerine olağanüstü alan açarak sert bir gündemi dayatıyor.