10 Ekim

İç haberler

Zaten büyümekte olan Kürt meselesini daha büyütmeyin”

Ali Babacan Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi yönetenlere sesleniyorum: Demokratik yollarla siyasi mücadeleye inanmış vatandaşlarımıza, âdeta ‘seçimler gereksiz ‘duygusu yaşatarak, zaten büyümekte olan Kürt meselesini daha da büyütmeyin” dedi.

Ankara Katliamı anması engellendi, 11 kişi gözaltına alındı

10 Ekim anması için Ankara Garı’na yürümek isteyenleri engelleyen polis, gençlik örgütlerinden çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Aileleri engellemek içinse pandemi bahane edildi.

“103 karanfilimize sözümüz var, barış kazanacak”

Ortak açıklamada, “10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız” denildi.

İstanbul, Diyarbakır ve Bursa Barosu Genel Kurulları engellendi

İstanbul, Diyarbakır ve Bursa Barosuna bağlı avukatların Genel Kurul toplantısına izin verilmedi. Avukatlar, “Baroların bağımsızlığına, genel kurulumuza sahip çıkıyoruz” dedi.

Denizli’de avukatlar seçimlerin ertelenmesini protesto etti

Baronun etkin mücadeleden geri durmasına tepki gösteren Üzelce, “Bugün itibarı ile görev süresi sona eren Denizli Barosu Yönetim Kurulu, etkin mücadele adına genel kurulu toplantıya çağırarak avukatların iradesini tecelli ettirmek yerine kanunsuz genelgenin arkasına sığınmayı tercih etmiştir. Böylece meşruiyetini avukatların iradesi yerine, kanunsuz bir genelgeden almayı tercih etmiştir.

Katledilen Zeynep Şenpınar’ın annesi: İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı kızım ölmezdi

Abla Zeynep Şenpınar da, başka Zeynep’lerin ölmemesi için devletin ciddi önlemler almasını istedi. Kadınların yaptığı şikâyet başvurularının da artık ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Şenpınar, “Kadınlar şikâyetten vazgeçse dahi ciddiye alınması ve takip edilmesi gerekiyor. Bu ülkede, bakış açısı değişirse kadınlar yaşarlar. Kadınlar, kimsenin kölesi değildir. Sokakta daha özgür olmalıdırlar.

Grevi yasaklanan işçiler: Hakkımızı alacağız, başka yolu yok

20 yıldır soda fabrikasında çalışan bir işçi de “Yıllardır burada çalışıyorum ilk defa ücretsiz izinle karşılaştım. Soda fabrikasında 1 haftalık ücretsiz izin ilan ettiler. Grev yapmamamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir hafta boyunca bu işçi ne yapacak, aç mı tok mu kalacak diye sormuyorlar” dedi.

Dış haberler

Lavrov: Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes sağlandı

Lavrov şöyle konuştu: “Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor.

Çevre gündemleri

Ekolojik yıkım siyasal atmosfer içinde şekilleniyor

Şık, kitabında Çevre gündemleri ve gıda sorununu şiddeti ortaya çıkaran temel üzerinden tartışmayı amaçladığını ifade ederek “Gıda, çevre, beslenme gibi sorunlar ve ekolojik kıyım siyasal atmosferin içinde şekilleniyor. Bu atmosfer dar bir grubun çıkarına ve refahına hizmet ediyor” dedi.

 

11 Ekim

İç haberler

Süleyman Soylu’dan devlete sızan cemaatler iddiasına yanıt: Yalan, provokasyon

Soylu, “Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır. Provokasyondur” dedi.

Eğitim emekçileri alınmayan önlemlerle başlayan yüz yüze eğitimden endişeli

Altı ay boyunca okullarda salgın koşulları için hiçbir hazırlık ve çalışma yapılmadığını söyleyen Vayiç, “Milli Eğitim Bakanlığı bugün öğrenciler ve eğitim emekçilerinin sağlıkları için ne tür tedbirler aldığını açıklamak zorundadır” dedi.

“Gıdaya yönelik ifade özgürlüğü kısıtlanamaz”

38 kurum ve topluluk, “Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin gıdaya yönelik ifade özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemeleri içeren 28., 29. ve 30. maddelerine karşı imza kampanyası başlattı.

CHP’li Özgür Özel: Kamu mali yönetimi teklifi yolsuzlukları artıracak

Bütçede görünmesiyle ortaya çıkan bu tür harcamaların şimdi tamamen gizlenecek olması, demokrasilerin olmazsa olmaz kurallarından olan şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine aykırıdır. Bu teklif, mali saydamlık ilkesini aşındırmaktadır. Mali saydamlık, vatandaşın güvenini artırdığı gibi mali saydamlıktan uzaklaşmak, yolsuzluk ve usulsüzlüklerin artması anlamına gelecektir.

DİSK YK Üyesi Seyit Aslan: YEP ile kıdem ve ihbar tazminatları kaldırılıyor

Buna göre sayıları milyonlara ulaşan işsiz gençlerin istihdamını kolaylaştırma adı altında süreli sözleşmelerin önünün açılacağı ifade edilirken, gençlerin ayda 5-10 gün çalıştırılarak işsizler listesinden düşürülmesi planlanıyor. Ancak bu çalıştıkları sürelerde emeklilik için gereken sigorta primleri yatmayacak. Bu gençlerin hem emekli olmaları zora girecek hem de kıdem ve ihbar tazminatı alamayacaklar. İşveren ise asgari ücretli işçi başına 868 TL SGK primini ödemekten kurtulacak.

Dış haberler

“Ölüm ve yıkım getiren her tür savaşa karşı çıkıyoruz”

Yazar, şair, işçi, akademisyen 800 aşkın yurttaş, Ermenistan-Azerbaycan arasından Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaların durdurulması için “Savaşa, nefrete, düşmanlığa hayır. Barışa evet” başlıklı bildiri yayınladılar.

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki ateşkese rağmen patlamalar yaşandı: En az 9 ölü

Moskova’da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arabuluculuğunda 10 saatten uzun süren görüşmelerin ardından varılan ateşkes bozuldu. Taraflar birbirini ateşkesi ihlâl etmekle suçluyor. Dağlık Karabağ’daki Ermeni güçlerin Azerbaycan’ın Gence kentini vurduğu ve en az 9 sivilin öldüğü açıklanırken, Azerbaycan’ın da Karabağ’daki sivil yerleşimleri vurduğu belirtiliyor.

KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimi | Tatar ve Akıncı ikinci tura kaldı

KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 738 sandıkta kullanılan oyların tümü sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre 11 adaydan hiçbiri, geçerli oyların yarısından fazlasını alamadı, seçim 18 Ekim’de yapılacak ikinci tura kaldı. Seçimin ikinci turunda, yüzde 32.34 oy alan Başbakan Ersin Tatar ile yüzde 29.84 oy alan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

Dışişleri, Yunanistan Dışişleri Bakanının Türkiye’ye yönelik sözlerine yanıt

Ankara-Atina arasındaki istikşafi görüşmelerin Türkiye tarafından durdurulduğunu söyleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı’na, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tepki gösterdi: Yunanistan’ın talebi.

Şengalliler Bağdat-Hewlêr anlaşmasına karşı yürüdü

Bağdat-Hewlêr anlaşmasının Şengallilerin iradesi dışında yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu karar kimin tarafından alınırsa alınsın, destek veren kim olursa olsun, hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” diye belirtildi.

Tel Aviv’deki Netanyahu karşıtı gösterilere binlerce kişi katıldı

İsrail’de hakkındaki yolsuzluk davası ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını yönetemediği gerekçesiyle Başbakan Binyamin Netanyahu’nun istifasını isteyen halk, Tel Aviv’nin farklı bölgelerinde eylemler düzenledi.

Türkiye eylülde en çok savunma ihracatını Azerbaycan’a yaptı

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayi sektörü geçen ay en fazla ihracatı 77 milyon 167 bin dolarla Azerbaycan’a gerçekleştirdi.

Toplumsal Cinsiyet

“Çevrimiçi eğitime erişim zorluğu, kız çocuklarının evlendirilme riskini artırdı”

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler, pandemi sürecinde kız çocuklarıyla ilgili iki temel risk faktörünün ortaya çıktığını söylüyor: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının tartışılması ve “evlilik affı”nın tekrar gündeme getirilmek istenmesi.

Çevre gündemleri

Dikili Çukuralan Altın Madeni için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi

Dikili’nin Çukuralan Mahallesi’nde yer alan TMSF yönetimindeki Çukuralan Altın Madeni’nde kurulmak istenen Kırma Eleme Tesisi için İzmir Valiliği tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açıldı.

 

12 Ekim

İç haberler

Babacan: “Kürt sorununu yeniden dirilten bu hükûmeti kimse hayırla anmayacak”

Van’da mantar toplayan köylülere işkence uygulayan ve “terörist” diyenler, yargının köylülerin masumiyetini ispatlaması karşısında özür bile dilemedi. Birkaç hafta evvel yine Van’da gözaltına alınanlardan Servet Turgut, yoğun bakımdan çıkamadan ne yazık ki vefat etti. Dosya hakkında gizlilik kararı olduğu için soruşturmanın hangi aşamada olduğunu da bilmiyoruz. Ama bildiğimiz kadarı bile, bize çok şey anlatmıyor mu? 2000’li yıllarda sıfırlanan işkencenin ve faili meçhul cinayetlerin geri dönüşünün alarm zillerini duymuyor musunuz?

CHP’li Toprak, Millet İttifakı’nın oy oranını açıkladı

CHP’li Erdoğan Toprak, son dönemde yapılan bazı anket ve kamuoyu araştırmalarında CHP’nin oyunun gerilediği yönünde açıklanan sonuçların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Toprak, Millet İttifakı’nın oy oranının yüzde 57 ve üzerine doğru tırmandığını da açıkladı.

Sağlıkçılar: ‘Bakanlık ve hükümet bütün güvenimizi yıktı’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ayın 15’inden itibaren semptom ayrımı gözetmeksizin, koronavirüs testi pozitif çıkan bütün yurttaşların sayısını açıklayacaklarını duyurdu. Sağlıkçılar Koca’nın sözlerini değerlendirdi.

Prof. Buğra: Eşim, ben ve annesi işkenceyle karşı karşıyayız

Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra ise yeni iddianameye ilişkin “Casusluk suçlamasının bir insan ve ailesi üzerinde nasıl bir etki yaptığının düşünülmesini isterim. Ben çok şaşkınım ve öfkeliyim. Artık yalan söylemek gayreti bile gösterilmiyor” diye konuştu.

Dış haberler

Türkiye masada olmalı, çözüm diplomasi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ihlal edilen ateşkes süreciyle beraber Moskova görüşmelerini yorumladı. Aliyev yaptığı açıklamada, ”Ateşkesten hemen sonra Ermenistan yine ateşkesi ihlal etmiştir. Bundan sonra Dağlık Karabağ meselesi siyasi diplomasiyle çözülecek” dedi.

Doğu Akdeniz’de başa dönüldü: Atina’dan Meis Navtex’ine tepki

Oruç Reis gemisi, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın tepkisini çeken doğalgaz arama faaliyetlerine eylül ortalarında Antalya’ya dönmüştü. İki ülke arasında NATO nezdindeki teknik askeri görüşmeler ve dışişleri düzeyinde temaslar gerçekleşirken, dün Oruç Reis için yeni bir Navtex yayınlandı. Geminin Meis’in güneyindeki yeni görevinin 22 Ekim’e kadar süreceği, Oruç Reis’e Ataman ve Cengizhan isimli iki geminin daha eşlik edeceği belirtiliyor.

Trump ‘bağışıklık’ tartışmasının gölgesinde seçim mitinglerine yeniden başlıyor

Pazar günü Fox televizyonuna röportaj veren Trump, virüsü tamamen atlattığını söyledi. Kendisine deneysel bir antikor tedavisi uygulandığını ve artık hastalığa karşı bağışıklığı olduğunu savundu.

Ekonomi

Cari denge Ağustos’ta 4.63 milyar dolar açık verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ağustos 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre, cari işlemler dengesi Ağustos 2020’de 4.63 milyar dolar açık verdi.

İşsizlik oranı Temmuz’da % 13.4 oldu

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile %15,9 oldu. İşsizlik oranı geçen ay % 13,4 seviyesindeydi.

Çevre gündemleri

Hatay’da yangından sonra: Halk krom madenine karşı

ÇED toplantısı Valilik tarafından dün gece yeni tarih belirtilmeden ertelendi. Vali’nin gece kendisini aradığını ve toplantının iptal edildiğini söylediğini belirten İskenderun Çevre Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Gece olduğu için resmi yazı gönderemedi. Birazdan geldiğinde resmi yazıyı paylaşacağım. Toplantının yapılacağını düşünenler var. Bölgeye gitmek istiyorlar. Jandarma bölgeye kimseyi almayacak diye bilgi edindim” dedi.

Kaçak inşaatta çalışan RES şirketi: Patronlarımız Ankara’da gerekli temasları kurmuş

Şirketin proje müdürü ile olan konuşmanın aktarıldığı raporda; “Komisyonumuzun arazide yaptığı yerinde tespit çalışması sonucunda idaremizin notlarına ilave olarak firma proje müdürü ile temas edilmiş, yasalar ve kanunları görmezden gelen lakayıt bir şekilde, ‘Biz bütün işlerimizi böyle yapıyoruz kaçak bir şekilde işe başlayıp cezamızı yiyip evrak işlerini sonradan uyduruyoruz. Patronlarımız Ankara’da gerekli temasları EPDK ile yapmış, siz işe başlayın gerisini biz hallederiz’ diye cevap verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

13 Ekim

İç haberler

Ömer Çelik: Cumhur İttifakı açısından erken seçim söz konusu değildir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, erken seçim tartışmalarına ilişkin “Cumhur İttifakı açısından erken seçim söz konusu değildir. Seçimler zamanında yapılacaktır” dedi.

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na erken seçim yanıtı: Terazi var tartı var, her şeyin bir vakti var, beklemesini bil

Terazi var tartı var, her şeyin bir vakti var, beklemesini bil. Sakın ha tedbiri elden bırakma. Sandığın 2023 yılından kurulmasından yana MHP. Erken seçim tartışması boşuna emek israfıdır.  Anket aldatmalarını millet iradesi yıkıp geçecektir.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Berberoğlu’ kararına tepki: AYM kararına uymamak kaosa zemin hazırlar

Kılıçdaroğlu, “Bir üst mahkemenin kararını bile bile, Anayasa’nın bu açık hükümlerine rağmen ben uygulamayacağım derse orada tuz kokmuş demektir.  Hepimizin oturup vicdan sorgulaması yapmamız gerekir.  Halkın seçtiğini illa ben hapse atacağım’ Atabilirsiniz. O zaman biz neden millete gidiyoruz ki?

HDP’den 6-8 Ekim Kobani Eylemleri tepkisi: O dönemin sorumluları da bu dönemin kumpasçıları da bunun hesabını vermekten asla kaçamayacak

Sancar, “İlk seçimde bu iktidarı gönderdiğimizde kuracağımız demokratik cumhuriyette adalet önünde bunun hesabını tek tek soracağız. Bunun hesabını vermekten asla kaçamayacak o sorumluları da bu dönemin kumpasçıları da” diye konuştu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetti

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasında direndi.

İstinaf Mahkemesi’nden Sözcü gazetesi kararı: Aralarında Çölaşan ve Doğru’nun da olduğu 7 kişinin hapis cezası onandı

Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu sanıkların, “FETÖ’ye yardım” iddiasıyla aldığı ceza onandı.

Kürtçe tiyatro oyunu, “genel kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle sahnelenmesine saatler kala yasaklandı

Bu akşam (13 Ekim) Gaziosmanpaşa’da sahnelenmesi planlanan, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu “Bêrû” (Yüzsüz) ilçe emniyet müdürlüğünün, kaymakamlığa gönderdiği bir dilekçeyle oyuna saatler kala yasaklandı.

Dış haberler

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden Doğu Akdeniz açıklaması: Türkiye, tek taraflı olarak gerilimi artırmakta

“Türkiye’yi bu hesaplı tahrike son vererek Yunanistan’la istikşafi görüşmelere derhal başlamaya davet ediyoruz”

Êzidî temsilcileri: Fermanın devamı olan anlaşmayı kabul etmiyoruz

Êzidîlerin çatı örgütü NAV-YEK’in Eşbaşkanı Hecî Çelîk de anlaşmanın Êzidîler arasında büyük bir infiale yol açtığını ifade ederek, Êzidîlere hiçbir şey sormadan yapılan anlaşmanın kabul edilir hiçbir yanı olmadığını söylüyor. Çelik, “3Ağustos’ta Êzidîleri soykırımla yüz yüze bırakan zihniyetin bugün yine işbaşında olduğunu görüyoruz. Bugün anlaşma yapan her iki güç 3 Ağustos’ta yüzbinlerce Êzidî’yi katliamla yüz yüze bırakıp kaçmıştı” diyor.

Ekonomi

Elektrik patronlarının borcunu halk ödüyor

Merkez Bankası’nın “sektör bilançoları” adlı geniş kapsamlı çalışması elektrik üretim ve dağıtım sektöründe yaşanan yıkımı teşhir etti. Şirketlerin yüzde 15’i son 3 yılda battı, borçların yüzde 85’i döviz cinsinden olduğu için kambiyo zararı net satışların yüzde 28’ine fırladı.

IMF’ten Türkiye ekonomisi için yüzde 5 küçülme tahmini

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomi için 2020 yılı ekonomik küçülme tahmini haziranda açıkladığı yüzde 5,2 seviyesinden den yüzde 4,4’e çekerken, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5 küçüleceğini tahmin etti.

 

14 Ekim

İç haberler

AYM ile İçişleri’nin ‘ışık’ polemiğine hükümet ve muhalefetten tepkiler; “Belli ki vesayet özlemi çekenler var”, “Adaletin ışığını söndürdünüz”

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetmesinin ardından “Işıklar yanıyor” notuyla Yüksek Mahkeme binasının fotoğrafını paylaşmasına İçişleri Bakanlığı’ndan “Işıklarımız hiç sönmüyor” yanıtı geldi. Yıldırım ise “hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” karşılığını verirken; hükümet ve muhalefetten konuya ilişkin çok sayıda paylaşım geldi.

Anayasa Mahkemesi’nden “Işıklar yanıyor” açıklaması: Herhangi bir üyenin şahsi paylaşımları kurumsal görüşü yansıtmaz

Anayasa Mahkemesi şu açıklamayı yaptı: “Anayasa Mahkemesi’nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır.

Erdoğan’dan Türk Tabipleri Birliği çıkışı: Çoklu baro çalışmasının bir benzerini yapacağız

Hepsi için bu çalışmalar yapılmalı. Süratle bu adımı atmalıyız. Diğer partiler katılır, katılmaz ayrı konu. Vakit kaybına tahammülümüz yok. Önce meslek kuruluşlarıyla ilgili düzenleme, sonra tek tek Meclisimiz harekete geçmelidir. MHP grubuyla da istişare halinde gereken hazırlıkları süratle istiyorum.

Erdoğan’dan “Işıklar yanıyor” paylaşımı açıklaması: AYM Başkanı ve üyeleri aynı düşüncede değilse gereğini yapmalı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grup toplantısının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Talihsiz bir paylaşımdı, keşke yapmasıydı, ona düşmezdi. Çok arzu ediyorsa siyasete girsin. Bireysel bir paylaşım olarak düşünülemez. AYM Başkanı ve üyeleri aynı düşüncede değilse gereğini yapmalı.” dedi. 

Ali Babacan Diyarbakır’da konuştu: Seçimlerin dahi anlamını yitirdiği bir döneme giriyoruz

Partisinin il kongresine katılmak üzere Diyarbakır’a giden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan burada yaptığı konuşmada ”Maalesef demokrasi açısından ciddi sıkıntılarımız var, üstelik seçimlerin dahi neredeyse anlamını yitirdiği bir sürece giriyoruz” dedi.

Mahkeme hata yaptığını yeni fark etti; “Kavala için tahliye olduğu suçtan tutukluluğa devam kararı vermişiz”

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı Gezi olayları davasından beraat ettikten sonra önce “anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak” suçlamasıyla tutuklanan, bu suçtan tahliyesine karar verilmeden hemen önce, aynı iddialarla bu kez hakkında “casusluk” suçlamasıyla tutuklama kararı verilen Kavala dosyasındaki gariplikler sürüyor.

Baro seçimleri için emsal karar

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle baro genel kurallarının ertelenmesinin yasaya aykırı olmasıyla ilgili ilk mahkeme kararı çıktı. Muğla Barosu’nun yaptığı başvuru üzerine Muğla 3. İdare Mahkemesi, genel kurulun ertelenmesinin açıkça hukuka aykırı olduğunu belirtti. Karar, emsal niteliğinde.

Dış haberler

Kuzey Kıbrıs’ta muhalefetten Akıncı’ya destek

Kuzey Kıbrıs’ta 18 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Başbakan Ersin Tatar’a karşı yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı ve bağımsız aday Mustafa Akıncı’ya ana muhalefet partisinden destek geldi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi, dün akşam gerçekleştirdiği toplantının ardından Akıncı’yı destekleme kararı aldığını duyurdu.

‘Şengal üzerine Türkiye’nin isteği ile anlaşma yapıldı’

Başur hükümeti adına KDP ile Irak merkezi hükümeti arasında Şengal üzerine imzalanan anlaşmanın amaç ve hedefine ilişkin tartışmalar devam ediyor. En başta Êzidî kitlesi olmak üzere birçok kesim, aydın, yazar, siyasetçi ve akademisyenler, anlaşmanın uygulanmaması için halkın tepki göstermesi gerektiği görüşünde.

“Rusya hiçbir zaman Türkiye Moskova’nın stratejik ortağıdır demedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya hiçbir zaman Türkiye Moskova’nın stratejik ortağıdır demedi, Türkiye bizim partnerimiz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

Dünya Bankası açıkladı: Dış borçta Türkiye 120 ülke arasında 6. sırada

Dünya Bankası raporuna göre, düşük ve orta gelirli 120 ülke arasında Türkiye, en çok dış borcu olan 6. ülke oldu. Türkiye, borcun milli gelire oranında Arjantin’in ardından 2. sırada yer aldı. Dünya Bankası’nda eski borç danışmanı Coşkun Cangöz, artan risklere işaret etti.

 

15 Ekim

İç haberler

Kemal Özkiraz: AK Parti’de ilk aday artık Erdoğan değil

“Büyükşehirlerde çıkan sonuca göre Erdoğan cumhurbaşkanlığında AKP’nin en iyi adayı değil” diyen Özkiraz, “AKP’nin en iyi adayı Hulusi Akar görünüyor. İkinci sırada Erdoğan var, üçüncü sırada ise Erdoğan’ın 0,5 gerisinde Soylu var” ifadesini kullandı.

Erdoğan: Üniversitelerde de yüz yüze eğitimi hedefliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı gibi üniversitelerde de yüz yüze eğitimi başlatmayı planladıklarını söyledi. Erken seçim konusuna da değinen Erdoğan, seçimin 2023 Haziran’ında olacağını belirterek, “3 ayda seçim kabile devletlerinin işi. Gelişmiş gelişmekte olan ülkede böyle bir şeyi göremezsiniz. Yeni Türkiye’de seçimi öne almak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Ayhan Bilgen: Muhalefet geleceğe yön verecek programı net biçimde tartışmalı

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, cezaevinden Evrensel’in sorularını yanıtladı: Muhalefet böyle dönemlerde polemikle gerilim siyaseti yerine kendi alternatif çözüm önerini tartışma sunmalı.

İzmir Barosu hafta sonu genel kurul yapacak

İzmir 1. İdare Mahkemesi, İzmir Barosu’nun genel kurulunun ertelenmesine ilişkin açtığı yürütmeyi durdurma talebini kabul etti. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, genel kurulun hafta sonu yapılacağını duyurdu.

Soma’da madenciler kararlı: Geri adım atmayacağız

“Yürümekte kesin kararlıyız. Bunu vali beyle yaptığımız görüşmede de bugün kaymakamlıkta yaptığımız görüşmelerde de söyledik. Biz asla bu sorun çözülmeden Soma’ya dönmeyeceğiz. Burada mezarlıkta da sıkışıp kalmayacağız. Bir tarafı foseptik çukuru olan, bir tarafı mezarlık olan bu alanda bizi ablukaya almış durumdalar. Bu ablukayı mutlaka dağıtacağız.”

Dış haberler

AB’den Türkiye’ye Oruç Reis ültimatomu: Bir hafta bekleyeceğiz

Türkiye’nin Yunanistan’la istikşafi görüşmeler için tarih arayışında olunduğu bir dönemde Oruç Reis’i yeniden Meis’in güneyine göndermesine AB’den tepki sürüyor. Almanya ve Fransa, Türkiye’ye ‘Doğu Akdeniz’deki tutumunu netleştirmesi için’ bir hafta süre verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Maas, yaptırım için gelişmelerin gözlemleneceğini söyledi.

KDP’nin ya benimsin ya düşmanın siyaseti halkın sabrını zorluyor!

KDP, Kürt kazanımları üzerinden bölgesel güçlerle pazarlıklarını sürdürüyor. Kürdistan’da “ya benimsin ya düşmanın” siyaseti yürüten KDP, Kürt kazanımlarını darbelemeye ve halkın sabrını zorlamaya devam ediyor.

Ekonomi

İstanbul Bilişim iflas etti

İstanbul Bilişim’in konkordato uzatma talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Binlerce kişiden parasını aldığı halde ürün göndermeyen şirketin iflasına karar verildi.

 

16 Ekim

İç haberler

HDP Sözcüsü Günay: Tek bağımız halkımızladır

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partilerinin bazı isimler üzerinden kriminalize edilmek istendiğini dile getirdi. Günay, “HDP’nin illa bir yerle bağını arıyorsanız biz söyleyelim, bizim tek ve en sağlam bağımız halkımızladır” dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘Şahsım devletinin hakimleriyiz’ diyorlar

Niye seçimden korkuyolar çünkü gideceklerini biliyorlar. Erken seçim Kılıçdaroğlu’nun değil, esnafın, işçinin, sanayicinin talebilidir.

Gül: Anayasa Mahkemesi özgürlükçü davranıyor diye hücum ediliyor

Anayasa Mahkemesi, AİHM içtihatlarıyla karar veriyor diye üstüne gidiliyor ve Anayasa Mahkemesi’ne hücum ediliyor. AYM’nin bütün özgürlükçü kararlarına ‘evet’ diyen üyeleri saldırı altında.

AYM eski Başkan vekilinden Soylu’ya: Aşırı sert olmanın bir marifetmiş gibi olmasından toplum memnun değil

AYM’nin yapısının değiştirilmesi için anayasanın değiştirilmesi lazım. Anayasa değişikliği yapmak, referanduma gitmek bugünkü şartlarda Türkiye için gerekli midir bilemiyorum.

Bakanlık ‘Muzır İçerikle Mücadele Programı’ başlatıyor: Sansürcü değiliz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığın Muzır İçerikle Mücadele (MİM) Programı başlatacağını açıkladı: Biz hiçbir kitabı yasaklamıyoruz ya da bir kitaba sansür uygulamıyoruz.

CHP’li Emir’den ‘grip aşısı’ iddiası: ABD Türkiye’ye aşı vermiyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, mevsimi yaklaşmasına rağmen depolarda grip aşısının bulunmadığını belirterek, “ABD’li firma GSK, bu yıl dünya genelindeki yoğun talebi gerekçe göstererek Türkiye’ye grip aşısı vermeme kararı aldı” iddiasında bulundu. Emir, “Bu gelişmenin ABD Büyükelçisi’nin ‘Borcunuzu ödeyin yoksa ilaç teminini durdururuz’ tehdidinin arkasından yaşanması manidardır” dedi.

Koca yanlış anlaşılmış: Rakamlar sadece DSÖ’ye açıklanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, ’15 Ekim’den itibaren bütün rakamların açıklanacağı’ şeklindeki sözlerinin ‘yanlış anlaşıldığı’ ve sayıların sadece Dünya Sağlık Örgütü’ne verileceği belirtildi.

Fahrettin Koca: Salgında ülke genelinde artış var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul ve Bursa başta olmak üzere korona virüsü salgınında ülke genelinde bir artış eğilimi gözlendiğini açıkladı.

TTB: Covid-19 acilen meslek hastalığı olarak kabul edilsin

Son bir hafta içerisinde yedisi hekim dokuz sağlık çalışanının korona virüsü nedeniyle öldüğünü açıklayan Türk Tabipleri Birliği, Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi çağrısı yaptı: Covid-19 pandemisi bizi öldürdüğünde, yaşamımıza mal olduğunda geride bıraktıklarımızın meslektaşlarımızın, sosyal sürdürülebilirliklerinin devam edebilmesini istiyoruz.

9 Ekim’den 16 Ekim’e: İstanbul korona haritası 7 günde değişti

İstanbul’da korona virüsü salgınında yaşanan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın işaret ettiği yükseliş yoğunluk haritalarına da yansıdı. Bir çok ilçede kırmızı ile gösterilen bölgelerde hızlı bir artış görünüyor…

Reuters: Sinop’ta S-400 denemesi yapıldı

Geçtiğimiz hafta Sinop’a nakledilen S-400 hava savunma sistemlerinin test edildiği duyuruldu. Reuters’ın haberinde, test sahasında füze atıldığı öne sürüldü.

Ekonomi

Yabancı alımı bir haftada bitti…

2-9 Ekim haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 91,3 milyon dolar hisse senedi, 349,5 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) sattı.

Konut Sektörü: Satışlar ve fiyatlarda yavaşlama başladı

Turkey Data Monitor: Haziran-Ağustos’ta yüksek artışlar sergileyen toplam konut satışları Eylül’de yıllık %7’ye yakın düştü. Sektörün sağlığı açısından daha önemli olan ilk (birinci el) satışlarda düşüş yıllık %20 civarı ile çok daha çok sertti…

 

17 Ekim

İç haberler

Son seçim anketinde Cumhur İttifakı eridi!

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, 9-13 ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı. 30 büyükşehirde gerçekleşen ankette “Büyükşehir Belediyelerinde son durum” ve “Bugün milletvekilliği seçimi olsa kim ne kadar oy alıyor” sorusuna yanıt arandı.

Sezgin Baran Korkmaz ve 13 şüphelinin banka hesaplarındaki tedbir kaldırıldı

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin şirketlerine ve mal varlıklarına el koyma koyma kararı aldıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin ve şirketlerinin banka hesapları üzerindeki tedbirleri kaldırdı.

Susurluk ruhu: Ağar, Eken, Çakıcı ve Alan bir arada

Devlet-siyaset-mafya işbirliğini ortaya seren Susurluk Davası’nın kilit isimlerinden Mehmet Ağar, Korkut Eken, Alaattin Çakıcı ile Engin Alan Bodrum’da bir arada görüntülendi.

Bakanlık engelledi, sembolik genel kurul açık havada yapıldı

İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, genel kurullun İçişleri Bakanlığı’nca ertelenmesine ilişkin ‘Genel kurulun engellemesi demokrasiye yönelik bir saldırıdır’ dedi.

Taramalar aksadı: Halk sağlığı sorunu kapıda

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Filiz Ünal, yoğunluk nedeniyle kanser ve diyabet taramalarının yapılamaz hale geldiğine dikkat çekti, kronik hasta takibinin gecikmesinin ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açmaya başladığını söyledi.

Dünyadan çok sayıda akademisyen Cihan Erdal için kampanya başlattı

2 bin 500 akademisyenden ortak ses: Barış yanlısı ve parlak bir gelecek vadeden genç sosyolog Cihan Erdal’ın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Erdoğan: Rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde Karadeniz’de yapılan çalışmalarda yeni bir rezerv bulunduğunu ve 320 milyar metreküplük rezervin 405 milyar metreküpe yükseldiğini açıkladı.

Dış haberler

Paris’te bir öğretmen başı kesilerek öldürüldü

Paris’te bir kişinin kafasını keserek öldüren bıçaklı saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü. Kurbanın, sınıfta Hz. Muhammed karikatürleri gösteren bir öğretmen olduğu açıklandı.

ABD’den Maraş yorumu: Provokatif bir adım

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maraş’ın açılması kararının ‘provofokatif bir adım’ olduğunu ifade etti. Bakanlık açıklamasında kararın, ‘Kıbrıs müzakerelerine dönülmesi açısından yapıcı bir adım olmadığı’ belirtildi.

İtalya Başbakanı Conte’den NATO ve Türkiye açıklaması

İtalya Başbakanı Conte, “NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiği düşüncesine katılmıyorum,” dedi. Conte, Türkiye ile ilgili “Türkiye ile konuşmaya, Türkiye ile diyalog kurmaya ihtiyaç var, olumlu bir gündem oluşturmaya ihtiyaç var,” yorumunu yaptı.

ABD’den S-400 açıklaması: Doğrulanması halinde, şiddetle kınıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400’leri Sinop’ta test ettiğine yönelik haberler üzerine “Doğrulanması halinde, S-400 sistemlerinin test edilmesini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye ziyaretini iptal etti

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki eylemleri nedeniyle bu hafta Türkiye’ye planladığı ziyaretten vazgeçtiğini belirtti.

Çevre gündemleri

Türkiye Çevre Ajansı kuruluyor

12 Ekim 2020 günü sunulan  “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”  başlıklı düzenlemeye göre ajans döngüsel ekonomi ve sıfır atık yaklaşımı doğrultusunda kaynak verimliliğini artırmak ile ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulmasına, işletilmesine, izlenmesine ve denetimine yönelik faaliyetlerde bulunacak.

 

18 Ekim

İç haberler

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’ndan HDP’ye kutlama mesajları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu HDP’ye mesaj gönderdi. Kılıçdaroğlu, “ülkemiz demokrasisine katkı sunacağınız çalışmalarda başarılar diliyorum” derken İmamoğlu da, “Barışı ve kardeşliği büyütmekten asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı: Gaziantep’te bombalı saldırı önlendi

İçişleri Bakanlığı, Gaziantep’te bir polis merkezinin karşısındaki aracın altına bırakılan patlayıcının imha edildiğini açıkladı. Olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı.

Dış haberler

Kuzey Kıbrıs’ın yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Kuzey Kıbrıs’ta kritik cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur için oy verme işlemi saat 18.00 itibariyle sona erdi, sandıkların sayımına geçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar, cumhurbaşkanı seçildi.

Azerbaycan: Ermenistan’a ait Su-25 savaş uçağını düşürdük

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’a ait bir Su-25 savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu. 

Fransa’da öğretmenlerden dayanışma eylemi: Eleştirel ruha dayalı eğitimden vazgeçmeyeceğiz

Fransa’da öğrencilerine ifade özgürlüğünü öğretirken Hz. Muhammed karikatürlerini göstermesi sonrası sokak ortasında başı kesilerek öldürülen öğretmen için bugün ülke çapında eylemler düzenlenecek.

Suudi Arabistan’a boykot tepkisi: Gülüp geçiyoruz

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Suudi Arabistan’da Türk mallarının boykot edilmesine şöyle tepki gösterdi: “Gülüp geçiyoruz. Önce onlar bağımsız bir ülke olarak durmasını öğrensinler.”

NATO’dan Türkiye’ye S-400 çıkışı – Son dakika dünya haberleri

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı ve uluslararası kamuoyunda büyük bir tartışmanın da fitilini alevleyen S-400 savunma sistemi ile ilgili bir açıklama da NATO’dan geldi… Önceki gün Sinop’ta S-400’ün deneme atışının yapıldığına dair haberler ile ilgili NATO bir bilgilendirme geçti.

İsrail ile Bahreyn arasında diplomatik ilişkiler resmen başladı

İsrail ile Bahreyn arasındaki diplomatik ilişkiler, imzalanan mutabakatla resmi olarak başladı.

Ekonomi

Denizli’de esnaftan valiye: Canıma yetti, gebermek istiyorum, günü 15 lirayla kapattım

Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in esnaf denetimi, esnafın içinde bulunduğu krizi tüm açıklığıyla ortaya koydu. Neden maske takmadığını sorduğu bir esnaf valiye, “Canıma yetti. Gebermek istiyorum. Piyasanın haline bak. Salı günü 15 lirayla kapattık, çarşamba günü 100 lira. 100 liranın hepsi kâr olsa ne olur” diyerek tepkisini dile getirdi. Vali Atik, bir dönerciye yönelik üslubuna gelen tepkiler üzerine ise özür diledi. Ancak Valilik sitesindeki açıklama, imla hataları nedeniyle üç kez yenilendi.

CHP’li Özel’den torba teklifteki ‘kara para’ düzenlemesine tepki

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu son torba kanunla “Varlık barışı” yeniden getiriliyor. Bunun 12 yılda 6. düzenleme olduğuna dikkat çeken CHP’li Özgür Özel, “Kaçan yabancı yatırımların kara paranın getirilmesini teşvik eden bu tür düzenlemelerle telafi edilmesi mümkün değildir” dedi.

İşçiden alıp patrona verecekler

İstihdam Teşvikine İlişkin Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunulurken tepkiler de beraberinde geldi. Patrona bol kepçeden teşviklerin verilmesi öngörülürken 25 yaş altı ve 50 yaş üstünün haklarının elinden alınması gündemde.

 

19 Ekim

İç haberler

Baskın Oran’dan yargıca: Aynı sözleri ben söyleseydim ne kadar ceza verirdiniz?

Prof. Dr. Baskın Oran’a, 2017 yılındaki ‘Kürtler Üzerine Bazı Trajikomik Deneyler’ başlıklı yazısı nedeniyle hakarette bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında, istinaf mahkemesi de cezaya yer olmadığına karar verdi. Karara tepki gösteren Baskın Oran, Soylu’nun sözlerini ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendiren yerel mahkeme yargıcına yönelttiği soruyu yineledi: Aynı sözleri ben Bakan Soylu’ya yöneltseydim ne kadar ceza verirdiniz?…”

Bakan Koca’dan Menzil yanıtı: Beynini kiraya vermişlerle mücadele edeceğiz

Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca, Menzil tarikatının bakanlıkta örgütlendiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine şöyle dedi: “Vatandaşlarımız beynini, zihnini kiraya vermiş hiçbir kimse ve bir şekilde bir yerde odaklanma noktasındaki her düşünceye karşı olacağımızı ve bununla mücadele edeceğimizden emin olsun:”

Ahmet Türk ifade verdi: Kobanê’ye valinin izniyle gittim

Kobanê soruşturmasında ifade veren Ahmet Türk, o tarihte Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu hatırlattı ve yardımları vali ile organize ettiklerini belirtti. “Kobanê’ye gittim, Urfa Valisi’nin ve Suruç Kaymakamlığı’nın izni ile gittim” dedi ve soruşturmanın siyasi olduğunu söyledi.

İstanbul’un meydanları için oy verme işlemi başladı

İstanbul Taksim, Bakırköy ve Salacak’taki yeni meydan tasarımları için oylama açıldı. Her meydan için üç tasarım yarışırken, 12 Kasım sonunda kazanan proje hayata geçecek.

‘FETÖ’nün Solcuları’ kitabına tepki: Yazar ve yayınevi özür dilemeli

“FETÖ’nün Solcuları” isimli kitapta adı geçen 48 kişi ortak açıklama yaparak, kitaptaki iddialara tepki gösterdi. “Abant toplantıları”na katılmadıklarını belirten 48 kişi, “Yazarı ve kitabı basan yayınevi yönetimini tarafımızdan özür dilemeye, kamuoyu önünde yalanlarını düzeltmeye davet ediyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Yardımcısı’nın ‘bilinmeyen ilaç’ makalesi Meclis’e taşındı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci’nin uluslararası bir sağlık dergisinde yayımlanan makalesini bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Emir makalede, Covid-19 hastalarında bilinmeyen bir ilacın kullanımının itiraf edildiğini, bunun da ‘insan üzerinde deney suçu’ kapsamına girdiğini söyledi.

‘Bu Uyar Madencilik’in arkasında kim var kardeşim?’

Ankara’ya yürüyen madenciler gözaltına alındığı esnada “Bir tane kıçı kırık patrondan hesap sormayı beceremeyen devlet gücünü bizde sınayacak. Öyle mi alay komutanı? Şimdi bize güç göstereceksiniz ha! Ve biz de bundan korkacağız. Vallahi de billahi de korkmuyoruz sizden…” sözleriyle gündeme oturan Bağımsız Maden İş Sendikası Yöneticisi Kamil Kartal, madencilerin sorunlarının çözümünün bazı soruların cevabında olduğunu belirterek, “Bu Uyar Madencilik’in arkasında kim var kardeşim?” diye sordu.

Okul kantinlerinin açılmasına karar verildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıya göre, yüz yüze eğitimin başladığı ilkokullarla 8’inci ve 12’nci sınıfların bulunduğu okullarda kantinler 19 Ekim’den itibaren açılacak.

HDP UZAKTAN EĞİTİM RAPORUNU AÇIKLADI:: “Anadili farklı ve dezavantajlı öğrenciler sistem dışı kaldı”

13 Eylül 2020’de kamuoyu ile paylaşılan OECD’nin COVID-19 salgınında eğitim müdahalesini konu alan ve bu alanda bir çerçeve sunmayı amaçlayan raporuna göre, Türkiye’de ödevler için bilgisayara erişimi olan öğrencilerin ortalaması Türkiye’de yüzde 70’in altında kalıyor.

Dış haberler

Bolivya’da sandık çıkış anketlerine göre seçimleri Morales’in adayı Arce kazandı

Bolivya’da sandık çıkış anketlerine göre devlet başkanlığı seçimlerini, ordu baskısıyla istifa eden Evo Morales’in adayı Luis Arce’nin kazandığı kaydedildi. Sosyalizm Hareketi’nin adayı Arce’nin oyların yüzde 52,4’ünü aldığı belirtildi.

İddia: Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları ABD’ye gidiyor

BD’nin, Karabağ’da çatışan Azerbaycan ve Ermenistan arasında arabuluculuk yapmak üzere harekete geçtiği ve iki ülke dışişleri bakanlarının Washington’a davet edildiği öne sürüldü.

Şam’dan ‘doğrulama’: Trump’a asker çekme şartı koşuldu

Trump yönetiminin rehin tutulan Amerikan vatandaşlarını kurtarmak için Şam’la temas kurduğu iddiasına Suriye’nin yarı resmi gazetesi El Vatan’dan doğrulama geldi. El Vatan’a konuşan kaynaklar, iki üst düzey ABD’li yetkilinin ağustosta Suriye Ulusal Güvenlik Şefi Ali Memluk’la Şam’daki ofisinde biraraya geldiğini söyledi. Buna göre, Suriye tarafı ABD’nin teklif ve taleplerini “Önce asker çekin” diyerek reddetti.

Fransa’da başı kesilen öğretmen için binler sokakta: Ben Samuel’im

Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty’yi anmak için ülke genelinde binlerce kişi meydanlarda toplandı. Başbakan Jean Castex ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun da katıldığı gösterilerde ‘Ben Samuel’im’ yazılı pankartlar taşındı.

İddia: Trump gizli müzakereler için Esad’a mektup yazdı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de rehin tutulan en az iki Amerikan vatandaşının serbest bırakılması için Şam yönetimiyle temas kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre, üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi Şam’a gitti; Trump da bizzat Esad’a mektup yazdı. Suriye yönetiminin ABD’ye, “Önce askerlerinizi çekin” şartını koştuğu belirtildi.

Tayland’da demokrasi yanlıları aylardır sokakta

Tayland’da aylardır devam eden eşi benzeri görülmemiş protesto dalgası sürüyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin demokratik reform talebiyle başlayan eylemlere hükümetin cevabı sert olurken, eylemciler monarşik yönetimin kontrol altına alınmasını istiyor

Ovaköy kapısı projesinin ilk adımı Şengal’de mi atılıyor?*

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Irak merkezi hükümetinin Şengal üzerine yaptığı anlaşmanın altından yeni bir Lozan Anlaşması ve güncellenmiş Misakı Milli çıktı. KDP ile Irak hükümetinin Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 9 Ekim’de imzaladığı Şengal anlaşmasının diğer aktörlerinden birinin Türk devleti, bir diğerinin ise ABD olduğu belirtiliyor.

Sudan, İsrail ile normalleşme yolunda

Arap coğrafyasının gündeminde geçen hafta Sudan’daki İsrail ile normalleşme tartışmaları ve Lübnan’daki hükümet kurma çalışmaları vardı

Systemair HSK’de ücretsiz izne zorlanan işçiler direnişe geçti: Geri adım atmayacağız

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi fabrikasında Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şubeye üye oldukları için ücretsiz izin uygulamasıyla karşılaşan işçiler direnişe başladı.

 

20 Ekim

İç haberler

Ayhan Bilgen: İttifaklar olmadıkça dönüşüm mümkün olmayacak

Tutuklu olarak cezaevinde bulunan ve yerine kayyım atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, ittifaklar olmadan HDP’de “iç dönüşüm” yaşanamayacağını belirtti. Bilgen, “Kısır döngüden çıkışın tek yolu dayanışmayı aşan, aynılaşmayı doğurmayacak sahici ittifaklardır. İttifaklar olmadıkça iç dönüşüm mümkün olmayacak, bu olmadıkça da çatışmalı süreç son bulmayacaktır” dedi.

Özdağ’dan Kavuncu’ya ‘FETÖ’cü’ suçlaması

İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, partisinin İstanbul İl Başkanı Saltuk Buğra Kavuncu’yu “FETÖ’cü olmak”la suçladı. İddiaya tepki gösteren Kavuncu ise Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Akşener: Partimize bir saldırının olacağını biliyorduk

Akşener, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın sözlerine ise, “Turan’ın yazdıklarıyla başka bir gözle inceleyeceğiz hadiseleri. Biz partimize bir saldırının olacağını biliyorduk. Araştırma şirketlerinde 13-15 sonuçlarını bulunca, kış kışlığını yapar ama şimdi bakacağız duruma” diye cevapladı.

Grip aşısı yalnızca aile hekimlerinin reçete verdiği kişilere yapılacak

Grip aşısının pandemi nedeniyle aile hekimleri üzerinden Charlson Risk Skoru’na göre hastalara reçete edileceği belirtildi.

Diyabakır’da kayyum, itfaiye bütçesini Kur’an kursuna aktardı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu, belediyenin itfaiye bütçesiyle, 3 ilçede Kız Yatılı Kur’an kursu yapımına ayırdı.

Baskın Oran ile İbrahim Kaboğlu davasında AİHM, Türkiye’yi mahkum etti

2004 yılında hazırladıkları “Azınlıklar ve kültürel haklar” raporu nedeniyle haklarında “nefreti körükleme” ve “devlet organlarını aşağılama” iddialarıyla dava açılan Prof. Dr. Baskın Oran ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun AİHM’e yaptıkları başvuruda Türkiye mahkum edildi.

AKP, ‘Sen kimsin’ diye sordu, yurttaşlar ‘Ben buyum’ dedi

AKP Gençlik Kolları’nın sosyal medya paylaşımı büyük tepki çekti. “Sen kimsin?” sorusuyla hazırlanan videoya yanıt veren yurttaşlar, yaşanan hak ihlalleri, hukuksuzluklar ve ekonomik krize dikkat çekti.

Courrier International: Çin, Erdoğan için çaresizce ihtiyaç duyulan kaynakları sağlıyor

Fransa’da yayınlanan haftalık kurye enternasyonel dergisinde yayınlanan haberde, Çin’in Türkiye’ye yatırımları ele alınıyor. “Çin Erdoğan’a can simidi sundu” deniyor

Kayyım Özgür Gündem’in ismini sansürledi

Hizbulkontra tarafından katledilen gazeteci Hafız Akdemir’in Sur’da ismi verilen sokakta duvara çakılı bilgi tabelasında çalıştığı Özgür Gündem gazetesinin ismi kayyım tarafından sansürlendi.

Erdoğan’dan ‘ışıklar yanıyor’ yorumu: Bunlar son çırpınışlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” diyerek AYM binasının fotoğrafını paylaşmasına ilişkin “Bunların hepsi eski devir alışkanlıklarıyla yapılan son çırpınışlar. Bunlara kötü bir haberimiz var, destek bekledikleri yerler artık kendi canlarının derdine düşmüş durumdadır” ifadelerini kullandı.

CHP liderinden AYM kararını tanımayan mahkeme başkanına tepki: Yeni Zekeriya Öz’dür

Kılıçdaroğlu ayrıca, 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’nun kararını tanımaması eleştirerek, “Mahkeme başkanı Akın Gürlek’in günümüzün yeni Zekeriye Öz’ü” olduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu, “O başkan sarayın başkanıdır. Bu kadar aciz bir başkan hiç görmedi” ifadelerini kullandı.

AKP seçmeni ile CHP seçmenini karşı karşıya getiren anket!

Anket sonuçlarına göre sokağa çıkma yasağını destekleyen CHP seçmeni olarak açıklanırken, sokağa çıkma yasaklarına karşı çıkanlar ise AKP seçmeni olarak açıklandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ak-partinin-sen-kimsin-videosuna-elestiri-yagdi-haber-1502232

AK Parti Gençlik Kolları’nın resmi Twitter hesabından paylaştığı ‘Sen kimsin?’ isimli video sosyal medyanın gündemine oturdu. Selahattin Eyyubi, Fatih Sultan Mehmet, II. Abdülhamid, Adnan Menderes, Necmettin Erbakan gibi birçok ismin yer aldığı videoya çok sayıda kullanıcı yaptıkları hatırlatmalarla tepki gösterdi.

Dış haberler

AP milletvekillerinden mektup: Türkiye’nin Suriye’deki suçları incelenmeli

AP’li 68 milletvekili, AP Başkanı David Sassoli’ye yazdıkları mektupta, Türkiye ve bağlı grupların Kuzey Doğu Suriye’deki insanlık suçunun incelenmesi çağrısı yaptı.

Ekonomi

Yapılandırılan kredilerin geri ödemelerinde sıkıntı | Finans haberleri

Şirketler yapılandırdıkları ve erteledikleri kredilerin geri ödemelerinde zorluk yaşıyor. Bu yönde ilk sinyal Diriteks Tekstil’in KAP’a yaptığı ‘ödeyemiyorum’ açıklamasıyla geldi. Uzmanlar bu tarz açıklamaların artacağına dikkat çekiyor.

Tek yapılandırmada kapsam genişliyor | Ekonomi haberleri

Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması beklenen vergi, sosyal güvenlik primleri ve diğer kamu alacaklarının tahsiline ilişkin düzenlemeye, matrah artışı ile bozulan yapılandırmaların da dahil edilmesi tartışılıyor.

Torba yasa teklifinde neler var? | Ekonomi haberleri

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile çalışma hayatına yeni düzenlemeler getiriliyor. Teklif, Pandeminin istihdam üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlıyor ve uygulama süreleri uzatma yetkisi veriyor.

Toplumsal cinsiyet

Hollanda’da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi

Hollanda’da, cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Bu haftadan itibaren, 17 yaşına giren 2003 doğumlu tüm genç kadınlara askerlik celbi gönderilecek.

 

21 Ekim

İç haberler

Cem Yılmaz’dan Sağlık Bakanlığı’na ‘moral’ önerisi: Görev bilirim

Sinemacı ve komedyen Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için yapılacak gösteri ve söyleşiler düzenlenirse katılmak için ücret istemeyeceğini açıkladı

Cerrahpaşa dekanından korona uyarısı: Kış hepimiz için zor geçebilir

Korona virüsü salgınındaki artışa dikkat çeken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönen “Cerrahpaşa’da vaka sayılarında ve hastane başvurularında iki katına yakın artış var. Kış hepimiz için zor geçebilir” uyarısında bulundu.

İmamoğlu’ndan Taksiciler Esnaf Odası’na yanıt: Dertleri başka

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni taksi projesi için “Onay vermiyoruz” açıklaması yapan Taksiciler Esnaf Odası’na tepki gösterdi. Odanın yetkisini aştığını belirten İmamoğlu, taksiciliği çağdaş bir seviyeye getirmek istediklerini belirterek, “Benimle buluştuklarında, hatırlarsınız, ‘Kiralamayın; ama satın’ dediler. Aslında dert başka” dedi. İstanbul’da 30 yıldır taksi plakası verilmiyor. İBB ise 6 bin yeni taksiyi kamu eliyle işletmek istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaç para maaş alıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşına yüzde 8.3 zam yapıldı. Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL’ye yükseldi.

Elçi duruşmasına katılan baro başkanları: Sanıklar avukatlardan kaçırıldı

Diyarbakır Adliyesi’nde dün görülen Tahir Elçi cinayeti davasının ilk duruşmasına katılan İstanbul, İzmir ve Ankara baro başkanları, mahkemenin sanıkların duruşmaya getirilmemesinin gerekçesini açıklayamadığını belirterek, “5 yıldır adalet bekleyen insanlardan ve o insanların avukatlarından sanıklar kaçırıldı” dedi.

Türkan Elçi: Acılarımızın üzerini betonla örtmeye çalışıp vebal yüklenmeyin hakim bey

Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, mahkeme salonunda okunmasına izin verilmeyen metni duruşma bitiminde adliye binasının önünde okudu. Açıklamasında davanın hakimlerine seslenen Elçi, “Elimiz yüreğimizde, kulaklarımız kirişte adaletin sesini beklemekteyiz hâkim bey. Çektiğimiz bunca acıyı, mağduriyeti dipsiz karanlık bir mezbura kapatıp üzerini betonla örtmeye çalışıp, vebal yüklenmeyin hâkim bey” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı’nın 2021 bütçesi yeni ölümlerin habercisi

Tedavi ve cenaze giderleri için 36 milyon 25 bin TL ödenek öngören İçişleri Bakanlığı, “6 yeni şehitliğin” yapılması ve “110 şehit yakını ve gaziye tazminat ödemesini” hedefledi. Bakanlık tedavi ve cenaze giderleri için de 36 milyon 25 bin TL ayırdı.

Manisa Valiliği’nden madencilere özel yasak: Zincir yaparak yürüyüş de yasaklandı

Manisa Valiliği, ödenmeyen tazminat ve ücretleri için Soma’dan Ankara’ya yürüyen maden işçileriyle ilgili bir yasak kararı daha aldı. Madencilerin 12 Ekim’de başlattıkları yürüyüş öncesinde ildeki eylem ve etkinlikleri yasaklayan Manisa Valiliği, bu yasağı uzattı. Valilik ayrıca, “Zincir halinde yürümek istiyoruz” diyen işçiler için söz konusu karara özel bir madde ekleyerek “Zincir yapma ve zincir yaparak yürüyüş yapmayı” da yasakladı.

Can Dündar’ın mal varlıklarına el konulması kararına yaptığı itiraza ret

Can Dündar’ın, kaçak sayılmasına ve mal varlıklarına el konulması kararına avukatı aracılığıyla yaptığı itiraz üst mahkemece reddedildi.

HDP’li Ali Kenanoğlu’ndan Alevi evlerinin işaretlenmesine dair Soylu’ya soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul’un Pendik ilçesinde bir Alevi ailenin oturduğu binaya “Alevilere ölüm” yazılmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Koca: Bugün 2 binden fazla yeni tespit edilmiş hastamız var

Tedbirlere uyulması çağrısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün 2.000’den fazla yeni tespit edilmiş hastamız var.

Dış haberler

Ermenistan, Türkiye’den ürün alımını yasakladı

Ermenistan hükümeti, Türk ürünlerinin ithal edilmesini geçici olarak yasaklama kararı aldı. Hükümet kararının aralık sonunda yürürlüğe gireceği belirtildi.

Toplumsal cinsiyet

https://www.birgun.net/amp/haber/papa-francis-escinseller-de-aile-kurma-hakkina-sahiptir-320032?__twitter_impression=true&s=08

Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis, bir belgeselde verdiği röportajda, eşcinsel çiftleri onaylayarak, “Eşcinseller de Tanrı’nın çocuklarıdır. Onlar da aile kurma hakkın sahiptirler” ifadelerini kullandı.

Çevre gündemleri

Türkiye Çevre Ajansı: Nepotizmin yeni merkezi

Ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulması, işletilmesi için kurulacak Türkiye Çevre Ajansı’nın yapısı tartışma konusu. CHP, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na rakip hatta paralel bir bakanlık” derken HDP, ajansın bağış alma yetkisini “Çevre gibi büyük rant ve doğal yıkımların yaşandığı bir alanda ‘rüşvet benzeri bağışların’ yapılmasına yol açar” diyerek eleştirdi. İYİ Parti de ajansın “siyasi kadrolaşma ve nepotizmin yeni bir merkezi” olabileceği endişesini dile getirdi.

 

22 Ekim

İç haberler

İstanbul’da IŞİD operasyonu

IŞİD’e yönelik soruşturma kapsamında İstanbul’da 21 adrese yapılan polis baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Sosyal medya yasası: Kritik ikinci toplantı bekleniyor

Sosyal ağlara Türkiye’de temsilci bulundurmadıkları takdirde kademeli ceza getirecek düzenlemede kritik dönemece girildi. Facebook’un temsilci atamayacağı iddiaları konuşulurken Ulaştırma Bakanlığı’nın ağlarla görüşmelere devam ettiği öğrenildi. AK Parti’den “Sosyal ağlar içinde tamamen karşı pozisyon alan yok” bilgisi paylaşılırken, “Bizim çıkardığımız yasa çok sert bir yasa değil. Mutlaka bir şey yapacaklar, Türkiye’den vaz mı geçecekler” sorusu yöneltildi.

HDP Diyarbakır il ve ilçe binasına polis baskını

HDP Diyarbakır İl Örgütü ve Yenişehir İlçe Örgütü’nde savcılık talimatıyla polis tarafından arama yapılıyor. Binaya giriş ve çıkışları izin verilmiyor. İl eşbaşkanları ve Yenişehir ilçe eşbaşkanlarının gözaltına alınacağı belirtildi.

‘Sağlık emekçileri tükenmiş durumda’

Sağlık emekçileri, tavandan ek ödemelerin bir an önce ödenmesi talebiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde açıklama yaptı: “Hakkımız ödensin. Sağlık emekçileri tükenmiş durumda. Size hizmet verecek sağlık emekçisi bulamayacaksınız.”

TTB: Temaslı ve takip edilen kişi sayısı 500 bin

Türk Tabipleri Birliği’nin aile hekimleri aracılığıyla pandeminin durumuna ilişkin yaptığı ankete göre günlük pozitif vaka sayısı yaklaşık 15 bin. Evde izlenen pozitif hasta sayısının 143 bin olduğunu belirten tabipler temaslı ve takipte olan kişi sayısının ise 500 bin olduğunu söyledi.

Selçuk: Yüz yüze eğitime yüzde 80 katılım oldu, vaka artışı yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime yüzde 80 katılım olduğunu belirterek, “Okula devam eden çocuklar ve ailelerinde vaka artışı yok” dedi

Risk grubundalar ama aşı listesinde yoklar

Korona virüsü tedbirleri kapsamında 65 yaş üste ve kronik rahatsızlıkları bulunanlara grip aşısı yapılması planlanırken, bu kapsamda oldukları halde e-Nabız sisteminde bulunmayanlar olduğu ortaya çıktı. Hastalıklarını sıralayan ve kemoterapi de görmüş olan gazeteci Akın Atalay, “Yine de sınıfı geçemedik” derken, oyuncu Berna Laçin de anne ve babasını örnek verdi.

Akşener: Seçim 2023’e kalmadan olacaktır

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun erken seçim talebini değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Böyle bir sistemin yürümesi mümkün değil. Seçim 2023’e kalmadan olacaktır” dedi.

AYM, esastan incelediği dosyaların yüzde 94’ünde hak ihlali kararı verdi

AYM bireysel başvuru istatistiklerini yayımlandı. Buna göre, Yüksek Mahkeme esastan incelediği dosyaların yaklaşık yüzde 94’ünde hak ihlali kararı verdi. İhlal konusunda adil yargılanma hakkının ihlali yüzde 55’le ilk sırada yer aldı.

Bir tweete 1 yıl 3 ay hapis cezası – bianet

6 yıl önce yaptığı bir Twitter paylaşımı gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan Gazeteci Sabiha Temizkan, 1 yıl 3 ay cezasına çarptırıldı.

Son dakika… Corona virüsü verileri açıklandı! İşte 22 Ekim tablosu

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 22 Ekim Perşembe gününün corona tablosuna göre son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybederken 2 bin 102 yeni hasta tespit edildi. Bakan Koca, “Ağır hasta sayımız 1.599” ifadesini kullandı.

Nafaka hakkına süre kısıtlamasını Canan Güllü yorumladı: İktidar cemaat ve tarikatların baskısı altında

Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalında yer alan söyleşide Canan Güllü, nafakanın yine gündeme gelme sebebini, tıpkı erken yaş evlilik ve İstanbul Sözleşmesi’nde olduğu gibi iktidara tarikat ve cemaatlerin baskısı olduğunu ifade etti.

Dış haberler

Avrupa’da Covid-19 kısıtlamalarına dönüldü

Covid-19 vakalarında son haftalarda kaydedilen hızlı artış nedeniyle birçok Avrupa ülkesi salgın tedbirlerini yeniden uygulamaya başladı.

İddia: ABD Boğazlar’a alternatif rota oluşturacak

ABD’nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları’na alternatif oluşturmak amacıyla Yunanistan’ın kuzey limanlarına altyapı yatırımı yaptığı iddia edildi. Kathimerini gazetesindeki habere göre Washington, Dedeağaç ve Kavala limanları aracılığıyla ABD doğal gazını Balkanlar ve Orta Avrupa’ya taşımak da istiyor.

ABD’de kâbus senaryosu: Başkan seçim gecesi belli olmayabilir

ABD’de, görülmemiş sayıda oyun korona yüzünden posta yoluyla kullanılmış olması nedeniyle başkanlık seçiminin sonuçları 3 Kasım günü belli olmayabilir. Uzmanlar bunu düşük bir ihtimal olarak görse de, nihai sonucun alınmasının günler, hatta haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Almanya’da günlük vaka sayısı ilk kez 10 binin üstüne çıktı

Almanya’da korona virüsü salgınının başından bu yana günlük vaka sayıları ilk kez 10 binin üzerine çıktı. Ülkede son bir günde 11 bin 287 yeni vaka tespit edildi.

ABD: Türkiye, S-400’ler için çok şeyi feda etti

Türkiye’nin S-400 denemesi yaptığı haberleri hakkında konuşan ABD’nin NATO Büyükelçisi Hutchison, “Ankara’da bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler” ifadelerini kullandı.

Aşı deneyine katılan bir doktor öldü

Brezilya’da, Oxford Üniversitesi’nin koronaya karşı geliştirdiği aşı adayının deneylerine katılan bir gönüllü doktorun öldüğü açıklandı. Doktorun ölüm sebebinin henüz belli olmadığı belirtilerek, ülkede aşı deneyinin devam ettirileceği duyuruldu.

Papa Francis’ten eşcinsel evliliklerine onay: Yasalarla güvence altına alınmalı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, bir belgeselde verdiği röportajda eşcinsel birliktelikleri onaylayarak, “Eşcinseller de Tanrı’nın çocuklarıdır. Onlar da aile kurma hakkın sahiptirler. Yaratmamız gereken şey, sivil birlikteliklere ilişkin bir yasadır ki bu şekilde yasal güvenceye sahip olsunlar” ifadelerini kullandı.

Aliyev’den Ermenistan Başbakanı Paşinyan’la görüşmeye yeşil ışık

Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden çatışmalara ilişkin konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

Obama sokakta: Kendini koronavirüsten bile koruyamıyor – bianet

Demokrat partinin popüler eski başkanı Barack Obama, parti adayı Joe Biden’a destek için açık hava etkinliğine katılırken, Başkan Trump’ı eleştirdi.

ENKS-PYNK arasındaki birlik görüşmeleri ertelendi

BasNews’e konuşan adının açıklanmasını istemeyen Rojavalı bir kaynak, Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi(ENKS) ile PYD öncülüğündeki Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) arasındaki Kürt birliği müzakerelerine arabulucuk yapan ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Zehra Bill’in görev süresinin dolması üzerine durdurulduğunu söyledi.

Ekonomi

Merkez’in döviz rezervleri 1,7 milyar dolar arttı

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri, 9 Ekim haftasında, bir önceki haftaya göre 1 milyar 704 milyon dolar artarak 42 milyar 822 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası faiz artırımı yapmadı, dolar bir kez daha rekor kırdı

Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz artırımı kararı vermedi, dolar ani bir atak yaparak 15 kuruştan fazla yükselerek tarihi rekor seviyesini yeniledi.

Dolar/TL’de tarihi zirve yenilendi | Finans haberleri

Merkez Bankası, oluşan güçlü beklentilere rağmen politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. Sürpriz karar sonrasında döviz kurları sert bir şekilde yükselişe geçti. Karar öncesi 7,80’in altını gören dolar/TL kuru, faiz kararı sonrası 7,9799 seviyelerine kadar çıktı.

Turkcell, artık Türkiye Varlık Fonu portföyünde | Finans haberleri

Turkcell’in dün gerçekleşen yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkiye Varlık Fonu’nun hakim hissedar olmasını sağlayan ana sözleşme değişiklikleri kabul edilirken, hisse devirleri ile işlemin kapanışı bugün gerçekleşti.

Çok tartışılacak düzenleme… Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yayımlandı

14 Ekim tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Sanayileşme İcra Komitesi’nin, risk gördüğü takdirde, ülke için kritik öneme sahip şirketlere, ulusal güvenlik gerekçesiyle el koyabileceği ortaya çıktı.

Çevre gündemleri

DOĞA SAVUNUCULARINDAN KAMPANYA: “Maden ve enerji şirketlerini değil, doğayı savun”

Maden şirketlerinin önündeki yasal engelleri kaldıran kanun teklifi, Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda kabul edildi. Doğa, yaşam ve kent savunucuları teklifin geri çekilmesi için imza kampanyası başlattı.

Dokuz ilde ‘acele kamulaştırma’ kararı imzalandı

Ankara, İstanbul, Hatay, Gaziantep, Mersin, Kilis, Kastamonu, Diyarbakır ve Amasya’da gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Kamulaştırma kararları arasında Yeşilırmak üzerinde HES projesi yapılması amacı da yer alıyor.

 

23 Ekim

İç Haberler

Helikopterden atılan Osman Şiban’ın kardeşi: Diz çöktürüp birkaç kişiyi tokatladılar

Demokrasi İçin Birlik Koordinasyonu, Van’da gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Servet Turgut ve Osman Şiban’la ilgili hazırladığı raporu açıkladı. Açılan soruşturmada tanıkların ifadesinin alınmadığı belirtilen raporda, Turgut ve Şiban’ın yakınlarının ifadelerine yer verildi.

Pandemi toplantısına çağrılmayan İmamoğlu: Büyük nezaketsizlik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sağlık Bakanı Koca’nın İstanbul’da düzenlediği pandemi toplantısına çağrılmamasına, “Büyük nezaketsizlik” diyerek tepki gösterdi. İmamoğlu, İstanbulkart ile ilgili anlaşma konusunda da “Dün ilginç bir şey yaşandı. Kabul etmememe rağmen; süreç işlesin diye, arkadaşlarımla Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/abd-turkiyedeki-vize-islemlerini-askiya-aldi-haber-1502496

Türkiye’de bulunan ABD temsilciliklerinde, vize işlemlerini geçici olarak durduruldu. Kararın İstanbul’daki ABD vatandaşlarına yönelik olası terör saldırıları ve kaçırma girişimleri olabileceğine dair alınan ‘güvenli bilgiler’ nedeniyle alındığı açıklandı.

Ali Babacan’dan Devlet Bahçeli’ye ‘fosil’ yanıtı

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisiyle ilgili sözlerine yanıt verdi: Gençlerin partisine ‘siyasi fosil’ denemez…

AYM’nin Enis Berberoğlu kararını bir mahkeme daha tanımadı

Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığı kararına yönelik itiraz, üst mahkemece “karar verilmesine yer olmadığı” hükmüyle reddedildi.

Şentop: Mahkemeler AYM’nin Berberoğlu kararına uymalı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Enis Berberoğlu kararının üst mahkeme tarafından da tanınmaması üzerine “Anayasa Mahkemesi’nin kararı bağlayıcıdır. Bu karara muhatapların uyması gerekir. İlgili mahkeme bu karara uymalıdır” dedi.

Erdoğan’dan Mevlana Camii açıklaması: Irkçı bir operasyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin’de Mevlana Camii’ne yapılan polis operasyonuyla ilgili “Berlin’deki Mevlana Camii’nde sabah namazı saatinde gerçekleştirilen, Avrupa’yı Orta Çağ karanlığına her geçen gün biraz daha yaklaştıran ırkçılık ve İslam düşmanlığından beslendiği apaçık ortada olan, inanç hürriyetini tümden yok sayan polis operasyonunu şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca: Anadolu’da riskli bir tırmanışla karşı karşıyayız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü salgınının Anadolu’da ikinci zirve döneminde olduğunu belirterek, “Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. Tedbire boş verip, seyri kendi halinde bırakırsak, kapalı ortamların da etkisiyle, kış hepimiz için bir yenilgi dönemi olur” dedi. Koca, beklentileri karşılanırsa aralık ayında Covid-19 aşısının uygulanabileceğini kaydetti.

Ermenekli işçiler ilk kazanımlarına kavuştu: Direniş devam ediyor

Ermenekli maden işçilerinin bir yıllık maaşları ödendi. Ancak 2014’ten beri mağduriyetlerinin olduğunu söyleyen işçiler direnişe devam edecek

Dış Haberler

Trump: Sudan ve İsrail ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardı

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan ile İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını belirterek “İsrail ile barış yapmak için bekleyen en az 5 ülke daha var. Bu ülkelerden birinin de Suudi Arabistan” iddiasında bulundu.

NATO: Türkiye ve Yunanistan Akdeniz’deki tatbikatlarını iptal etti

NATO, Türkiye ve Yunanistan’ın gelecek hafta Doğu Akdeniz’de yapılacak tatbikatları iptal ettiğini bildirdi.

Libya’daki ateşkes anlaşmasını uzmanlar BirGün’e değerlendirdi: Ankara’nın Libya politikası çöktü

Libya’da savaşan tüm tarafların kalıcı ateşkeste anlaştığını duyuruldu. Ateşkes anlaşmasının BirGün’e değerlendiren uzmanlar, Türkiye’nin Libya politikasının çöktüğünü söylüyor.

HDP’den Şengal Anlaşmasına ilişkin açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmanın Şengal ve Ezidi halkının iradesini tanımadığını ileri sürdü.

Taştekin: TSK’nın İdlib’den çekilmesi, büyük bir savaşın işareti olabilir

Gazeteci Fehim Taştekin’e göre, Suriye ordusunun kuşatması altındaki Türk askeri gözlem noktalarının boşaltılması bir uzlaşı ve geri çekilmeden çok İdlib’de beklenen büyük savaşa hazırlık gibi duruyor.

Özerk Yönetim’den Eyn İsa’daki saldırılara ilişkin açıklama

Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından Rojava’nın Eyn İsa beldesine yönelik saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, “Dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadele ettiği bir dönemde Türkiye’ye bağlı gruplar ağır silahlarla sivil yerleşim yerlerine saldırıyor” denildi.

Ekonomi

Öztrak: ‘Merkez Bankası faiz artıracak’ haberini fısıldayanlar kimdi?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı toplantıda, ‘faizi 300 baz puan artıracağı’ şeklinde bir haberin yaklaşık bir haftadır ortalıkta gezdiğini söyleyerek, “Özellikle perşembe sabahı, Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce kimler döviz aldı? Önce manipülasyon yapıp dolar kurunu düşüren sonra kur yükselince oturduğu yerden iki tane tuşa basarak voleyi vuranlar kim?” diye sordu.

Vergi yapılandırması maddesi Meclis’te kabul edildi

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar başvurması gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek

Toplumsal cinsiyet

Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim, kızlar bira içiyordu

Sabah yazarı ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, bir ilde sokaktan geçerken hayretler içinde kaldığını söyleyerek “Dışarıda dört genç kızımız bira içiyorlardı” ifadelerini kullandı. Hatipoğlu, kızların kendisini görünce biralarını sakladıklarını da iddia etti.

 

Önerilen makale, söyleşi ve haber analizler

İçişleri Bakanı hangi cemaatten   (Barış Terkoğlu)

Kendisinin de ifade ettiği gibi Soylu, Nurcu ağabeylerin tedrisatından geçerek bu günlere gelmişti. Nurcuların yıllarca vazgeçmediği, hatta Yeni Asya kolunun halen desteklemeye devam ettiği Demokrat Parti’de genel başkanlığa yükselmişti.

Soylu’nun ‘Devlette yoklar. İddialar provokasyon’ sözünü ilahiyatçı Prof. Filiz doğrulamıyor   (söyleşi)

İslam Felsefesi uzmanı Prof. Şahin Filiz, iyi cemaat-tarikat, kötü cemaat tarikat olmadığını, devletleşebilecek güce erişeni ya da henüz erişemeyeni olduğunu belirtti. Filiz, ülkeyi saran yüzlerce tarikat ve cemaatin, bin bir çilelerle kurulmuş cumhuriyetin bütün kurum ve kuruluşlarını tüketmeye programlandığını söyledi.

Küresel jeopolitiğin dönüşü, Kafkasya ve Türkiye  (İlhan Uzgel)

Jeopolitiğin yükselmesi, televizyon kanallarında daha fazla stratejist görülmeye başlanması iyiye alamet değil. Jeopolitiğin olduğu yerde soyut bir millet kavramı, bulanıklaşmış devlet çıkarı ve sınırları belirsizleşen toprak kutsanması insan unsurunu yok etmeye başlar. Jeopolitiğin dünyasında insan, bu üçlü için fedakarlık göstermesi gereken, gelecek nesiller için kendini feda etmesi beklenen bir araca dönüştürülür.

Berberoğlu kararı ilk değil: Türkiye yargısında “Anayasa mühim değil, parası neyse öderiz” dönemi  (Gökçer Tahincioğlu)

Türkiye’de yargı, uzun süredir, özellikle de belli isimler söz konusu olduğunda, anayasaya, bağlı olunan uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı kararlar veriyor. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen yeniden yargılanması talebini reddettiği CHP’li Enis Berberoğlu, bu konuda ilk değil.

Murat Yetkin yazdı: Erdoğan’a Kıbrıs şoku, Türkiye’ye seçim dersi  (Murat Sevinç)

Bir yol bulup Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı FETÖ’ye ya da PKK’ya destekçidir diye ya da Soros’çudur, ne bileyim ulusalcıdır diye hapse atmak mümkün olsaydı belki işler daha kolay olurdu.

ABD-KDP Şengal’de ne istiyor? (Mehmet Ali Çelebi)

Dağlık Karabağ Savaşı ABD için Türkiye testi de oldu. Şengal ve Rojava’yı KDP’leştirme adına Musul-Şengal jeopolitiğinde Sünni eksen ısıtılıyor. Bu algoritma yeni IŞİD’ler doğurur.

Başkan ve milli oligarkları  (Bahadır Özgür)

Toplumsal birikimin önemli kısmına zahmetsizce el koyan, özel bir sınıfın pratiğiyle şekilleniyor Türkiye’nin rejimi. Siyasi iktidarla işbirliğinden ziyade, bizatihi rejimin kendisi haline gelmiş sermayenin bu en hırslı, en gerici, en tahripkar unsurları Devlet AŞ’deki payını sürekli büyütüyor.

Masanın azizliği!  (Fehim Taştekin)

Moskova mutabakatı ateşin kesilmesini temin edemese de müzakere masasına dönüş için istikamet verdi. Yeni müzakere sürecinden ne tür parametreler çıkacak? Bu parametreler üzerinden işgal altındaki topraklar, Karabağ’ın statüsü ve kaçkınların dönüşü gibi çetin meselelerde uzlaşma zemini bulunabilecek mi?

Kafkasya’da el elden üstündür oyunu  (Fehim Taştekin)

Türkiye sonuçta Kafkasya’da Rusların sinir tellerine dokunuyor. Buna sadece Kafkasya’da değil farklı çakışma alanlarında Ankara’yı sinir edecek ve bunaltacak adımlar ve temaslarla yanıt verilebilir.

Fehim Taştekin Batırmayan bataklık! 19 Ekim 2020

Son haftalarda Suriye, Irak, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gerilimler biraz düşük bir seyir görmüşken Karabağ savaşına müdahil olan pozisyonla birlikte Rusya, AB ve ABD ile ilişkiler yeniden fokurduyor.

İnti İllimani ile Şili referandumu üzerine: Neoliberalizmin laboratuvarında patlama

İnti İllimani müzik grubunun kurucularından Jorge Coulon, Şili’deki 25 Ekim anayasa referandumu üzerine Evrensel’e konuştu: Halk ekonomik sistemi ve onun taşıyıcısı olan siyasi sistemi sorguluyor.

Salih Müslim: Türkiye ve Suriye halkların birleşmesinden korkuyor

Kuzey ve Doğu Suriye’de halklar başkalarının siyasetine alet olmayacağı bir paradigmanın inşasına giriştiklerini belirten PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, ancak Türkiye ve Suriye yönetimlerinin Kürt, Arap ve diğer halkların birleşmesinden korktuğunu söyledi.

Kobanê üzerinden HDP’ye kumpas (Selahattin Demirtaş)

Bugün yaslandığınız faşizmin hep var olacağına ve yaptığınız her şeyin yanınıza kalacağına gerçekten inanıyor olmalısınız. Çünkü sahiden de çok cesur (!) ve pervasızsınız. Bizi korkutup yıldıracağınızı düşündürtecek ne yaptık ki, direnmekten başka? Ama şundan emin olun, etrafınızdaki çember daralıyor ve yargıya hesap vereceğiniz günler yaklaşıyor. Size tavsiyem, korkun. Çünkü biz halka güveniyoruz, Hakk’a ve halka sığınıyoruz. Siz neyinize güveniyorsunuz?

Mehveş Evin – Madenci Uyar ailesini kim koruyor? (Mehveş Evin)

Soma faciasında yaşamını yitiren 48 madenci de Uyar Madencilik’ten alacaklı olarak yaşamını yitirdi. Dahası, Özel’e göre Uyarlar, askıya aldıkları Soma’daki maden sahasından çıkardıkları en düşük kalitedeki “şlam kömürü”nü Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) satıyordu!

İktidarın büyük ortağı MHP, küçük ortağı AKP – Sendika.Org

İktidarın büyük ortağı MHP, seçimlerin 2023 yılında yapılmasındaki ısrarını sürdürüyor. Küçük ortak AKP de, MHP’nin açıklamalarını teyit ediyor. Her iki ortak da seçimlerin zamanında yani 2023 yılında yapılacağını açıkladı. Ancak hem iç politik durum hem de bölgesel ve uluslararası gelişmeler dikkate alındığında önümüzdeki yıl içerisinde erken genel seçimlerin yapılması yüksek bir olasılıktır.

Kral öldü, yaşasın yeni kral: Güneş  (Mühdan Sağlam)

Hem UEA hem OPEC raporları enerji piyasasında salgının beklenenden daha yıkıcı olduğunun altını çiziyor. Hatta OPEC cephesinde bu anlamda bir karamsarlık da var.

Mehterle gitti, Dombıra’yla dönüyor  (Mehmet Y.Yılmaz)

Ve dün öğrendik ki Türk silahlı Kuvvetleri, Suriye ordusunun kuşatması altında bulunan gözlem noktalarını terk etmeye başlamış. Reuters haber ajansının, bölgedeki kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye geçen yıl Suriye ordusunun kuşatması altında kalan Morek kasabasındaki dokuzuncu gözlem noktasında konuşlu askerlerini geri çekmeye başladı.

Suç örgütü ilan edilen Altın Şafak üzerine Foti Benlisoy’la söyleşi

Açık Gazete’ye konuk olan yazar Foti Benlisoy, geçen hafta mahkeme tarafından suç örgütü ilan edilen Altın Şafak örgütü hakkında alınan bu kararı yorumladı.