11 Nisan 2020 – Cumartesi

TTB Başkanı Uyardı: 10 Nisan Akşamı Sokağa Çıkanlar 14 Gün Karantinada Kalmalı

TTB Başkanı Adıyaman, “Sokağa çıkan yurttaşlar 5 gün sonra semptom göstermeleri halinde sağlık kuruluşuna başvurmalı” dedi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara da, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “izolasyonun şart” olduğunu söyledi.

Vaka Sayısı 52 Bin 167’ye, Ölü Sayısı 1101’e Yükseldi

Türkiye’de son 24 saatte 5 bin 138 kişiye Covid-19 tanısı konuldu 95 kişi hayatını kaybetti.

“Pandemi Sürecinde Kadına Şiddet Yüzde 27,8 Arttı”

Araştırmaya katılanların yüzde 23,7 psikolojik şiddete , yüzde 10,3’ü ekonomik şiddete, yüzde 4,8’i dijital şiddete, yüzde 1,7’si fiziksel şiddete, yüzde 1,4’ü cinsel şiddete maruz kaldığını belirtti.

İnfaz Paketinde 17 Madde Kabul Edildi

“Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin  ilk 10 maddesinin önceki gün kabul edilmesinin ardından dün 7 madde daha, Meclis Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi.

TGC: Yurttaşlar Gazetesiz Bırakılmasın

İki günlük sokağa çıkma yasağı nedeniyle dün gece basılan gazetelerin dağıtımı yapılamadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, “Sokağa çıkma yasağı kararı alındığı tarihlerde ekmek gibi gazetelerin de dağıtımının sağlanması” çağrısı yaptı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 785. Hafta

Haftanın açıklamasını yapan kayıp yakını İkbal Eren, “Nurettin Yedigöl’ün akıbetinin açığa çıkartılması, onu kaybedenler üzerindeki cezasızlığa son verilmesi için adli ve siyasi makamları göreve çağırıyoruz” dedi.

Aras Yayıncılık’tan 5 Yeni e- Kitap

Sessiz Ricat, Çocukluğu Olmayan Adamlar, Aslan Kadının Mirası, Son Kadeh ve Gâvur Mahallesi e-kitap olarak yayınlandı.

12 Nisan 2020 – Pazar

‘İnfaz yasası muhaliflere operasyondur’

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, İçişleri Bakanlığı’nın ilan ettiği sokağa çıkma yasağının ‘hukuka aykırı olduğunu ve toplumun virüsün insafına terk edildiğini’ söyledi. Sancar, konuşmasında yeni infaz yasasını da eleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, sosyal medya üzerinden, partisinin video konferans yoluyla gerçekleştirdiği Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı ve güncel gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Vaka Sayısı 56 bin 956’ya, Ölü Sayısı 1198’e Çıktı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 97 kişinin öldüğünü ve 4 bin 789 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu İstifa Etti

İçişleri Bakanı Soylu, “Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararının uygulanmasının sorumluluğu her yönüyle şahsıma aittir” dedi, istifa etti. Bakan kararı açıklarken, “sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla” demişti.

Cumhurbaşkanlığı: Soylu’nun İstifası Kabul Edilmedi

İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında “Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir” denildi.

13 Nisan 2020 – Pazartesi

AKP’de büyük kavga: Soylu’nun istifası partiyi ikiye böldü!

Soylu’nun istifa kararının hemen akabinde AKP Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam’dan gelen paylaşım ise geniş yankı uyandırdı.Soylu için dikkat çeken imalarda bulunan Çam, şu ifadeleri kullandı: Sn. Süleyman Soylu ’yu tabanımız sevmişti.Ancak,başarının nereden geldiğini,imkan&yetkileri kimin verdiğini,liderimiz Sn. @RTErdogan ’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise,bu muhabbeti yitirir; Kardeşane hatırlatmak istedim!

Muhalefetin önergeleri reddedildi, 52 madde değişmedi

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden infaz yasa teklifinin 31 ile 55 arası maddelerini kapsayan ikinci bölümünün görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerde, 32, 46 ve 48’inci maddeleri hariç, diğer maddeler değişikliğe uğramadan kabul edilerek yasalaştı. HDP, CHP ve İYİ Parti’nin her bir madde için verdiği değişiklik önergeleri ise AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

MİT Kanunu’na Karşı Suçlar İndirim Dışında Bırakıldı, Gazetecilere Tahliye Yok

İnfaz indiriminden yararlanamayacak suçlar arasında MİT Kanunu’na karşı işlenen suçlar da dahil edildi. Gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser infaz düzenlemesinden yararlanamayacak.

Açık Ceza İnfaz Kurumunda Kalan Üç Hükümlü Covid-19’dan Öldü

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “70 binden fazla hükümlünün bulunduğu açık ceza infaz kurumlarında aldığımız tedbirlerle vaka sayısını uzun süre sıfırda tutabildik” dedi.

“Polis Salgını Bahane Ediyor, Erkek Şiddeti Şikayetlerini Ciddiye Almıyor”

Mor Çatı Vakfı’nın koronavirüs salgını nedeniyle hazırladığı erkek şiddeti raporu, salgın sürecinde kadınların şiddete karşı çaresiz bırakıldığını gözler önüne seriyor.

“Mülteci İşçiler Daha Çok Çalışıyor, Daha Az Ücret Alıyor”

Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği’nin Mülteci İşçiler Raporu, salgın günlerinde geri planda kalan mülteci işçilerin maruz kaldığı zorlukları anlatıyor.

Kadıköy Kent Konseyi LGBTİ+ Meclisi’nden LGBTİ Toplumuna Anket Çağrısı

Kadıköy Kent Konseyi LGBTİ+ Meclisi Covid-19 salgınından Kadıköy LGBTİ+ toplumunun nasıl etkilendiğine dair veri toplamak amacıyla bir anket çalışması başlattı.

Koronavirüs Günlerinde İkizköy’ün Su Endişesi

Termik santralin kullanımına verilen su kuyuları nedeniyle bölgede sık sık su kesintilerinin yaşandığı söyleyen İkizköy Direnişi’nden Deniz Gümüşel “Köylü topraklarının istimlak edilmesine karşı olduğu için termik santrali işleten şirket yıldırma politikası uyguluyor” diyor.

DSÖ: Kısıtlamalar Kontrollü ve Yavaşça Kaldırılmalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, Covid-19 salgınına ilişkin önlemlerin ancak halk sağlığı konusunda doğru önlemler alındığında kaldırılabileceğini söyledi.

UNICEF: Alıkonulan Çocuklar Serbest Bırakılsın

UNICEF, dünyanın çeşitli yerlerinde tutukluluk, göçmen gözetimi veya diğer idari gerekçelerle alıkonulan çocukların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Dünya genelinde alıkonulan çocukların yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen UNICEF açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Dünyanın çeşitli ülkelerinde alıkonulan yüz binlerce çocuk, COVID-19 bulaşma riskiyle çok ciddi biçimde karşı karşıya bulunmaktadır.

HTŞ ile TSK karşı karşıya geldi

Rusya ile Türkiye’nin M4 karayolunda ortak devriye atmasını engelleyen HTŞ, devriye öncesi yine yolu kapattı. Yolu açmaya çalışan Türk kolluk kuvvetleri ile HTŞ karşı karşıya geldi. Suriye’nin İdlib vilayetinde Rusya ile Türkiye arasında Moskova’da varılan mutabakata rağmen gerginlik devam ediyor. Türkiye ile Rusya arasında 6 Mart’ta imzalanan mutabakat kapsamında Halep ile Lazkiye (M4) karayolunda devriye atılması bekleniyordu. Bölgede bulunan Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ve diğer El Kaide çıkışlı gruplar, ortak devriyeye engel oluyor.

14 Nisan 2020 – Salı

İnfaz Düzenlemesi 14 Günde Kabul Edildi

Pandemi koşullarına dair düzenlemelerin de bulunduğu infaz düzenlemesi tasası, düşünce suçlularını kapsam dışı bırakan haliyle kabul edilerek Cumhurbaşkanının onayına sunuluyor.

“Çocuk İstismarcılarının Affedilmesi Tartışmaya Kapalı”

CHP milletvekili Aysu Bankoğlu, “15 yaşında tacize uğramış bir çocuğun hayatını, geleceğini de affetmek, bununla ilgili yasal düzenleme yapmaya kalkışmak gibi bir mevzu, bizler için tartışmaya kapalıdır” dedi.

Vaka Sayısı 65.111’e, Ölü Sayısı 1.413’e Çıktı

Sağlık Bakanı Koca, bugün Türkiye genelinde 117 kişinin öldüğü ve 4.062 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Selçuk Mızraklı’nın Tahliye Talebi Reddedildi

Avukat Muhsin Bilal’in müvekkili Selçuk Mızraklı’nın kronik kalp rahatsızlığına dikkat çekerek koronavirüs salgını nedeniyle tahliye edilmesi yönündeki başvurusu reddedildi.

Altun’un “Kaçak Yapılarına Yıkım” Haberlerinde Adres ve Fotoğraf Kullananlara Terör Soruşturması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’un Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yaptırdığı belirtilen ve İBB tarafından yıkılan yapılarla ilgili haberlerde adres ve fotoğraf kullanan yayın organları hakkında “terör” soruşturması başlatıldığı açıklandı.

“Luppo Kadar Bizim Çalışma Koşullarımızı da Gündemleştirin”

Sokağa çıkma yasağı ilanı sonrası Luppo alan kişi çok konuşuldu, yasağa rağmen ve korona riskine rağmen çalışan Luppo üreten Şölen işçisi kadınlar kendi çalışma koşullarının da konuşulmasını istiyor.

“Tersaneler Durdurulmazsa Korkunç Bir Tabloyla Karşılaşacağız”

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP)Tuzla Tersanesi’ndeki işçilerin çalışma koşullarına ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Raporda, 20 bin işçinin çalıştığı tersanede tedbirlerin yetersiz olduğu belirtildi ve şöyle denildi:

Karantina Dışında Kalanlar: Mevsimlik Tarım İşçilerinin Yolculuğu Başladı

Tarım işçileri, “Gittiğimiz yerde 11 kişilik aile çadırlarda yaşıyoruz. Güvencesiz geçici işlerde karın tokluğuna çalışıyoruz. Haklarımız yok. Çoğu zaman insani muamele yapılmıyor bize” diyor.

Salda Gölü’nde İnşaat: “Koronavirüsü Fırsat Bildiler”

Millet Bahçesi projesi kapmasında Salda Gölü’nün kıyısında başlanan inşaat çalışmaları tepki nedeniyle durduruldu. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve yöre sakinleri suç duyurusunda bulunurken, TOKİ Göle makineli araç sokanın yüklenici firma olduğunu açıkladı.

AKP’nin çift maaşlı bürokratlarının vergilerini de devlet ödeyecek!

Kendisine yakın bürokratlara verdiği birden fazla maaşlar tartışma konusu olan AKP’nin saray hükumeti tartışma yaratacak yeni bir düzenleme daha çıkardı. Birden fazla maaş alan bürokratların aldığı maaşların vergisi devlet tarafından ödenecek.

Sanayide üretime ara mı verilecek? Bakanlık’tan açıklama

Hükümete yakın Türkiye gazetesinin gündeme getirdiği haberde, başta İstanbul olmak üzere fabrikaların yoğun olarak bulunduğu Kocaeli, Bursa, Sakarya ve Tekirdağ illerindeki sanayi tesislerinin 10 gün süreyle faaliyetlerine ara vereceğine yanıt veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı. Bakanlık, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

IMF: Türkiye bu yıl yüzde 5 küçülecek

Uluslararası Para Fonu, Türkiye’nin yüzde 3 olan büyüme beklentisini yüzde 5 daralma olarak revize etti. IMF, koronavirüs salgınının olumsuz etkileri nedeniyle ocak ayında yüzde 3,3 olarak öngördüğü küresel büyüme tahminini yüzde 3 daralma olarak değiştirdi.

Koalisyon Kerkük’te IŞİD’i vurdu

Irak Ordusu, uluslararası koalisyon güçlerinin Kerkük’te düzenlediği hava saldırısında 23 IŞİD’linin öldürüldüğünü açıkladı. Son zamanlarda Irak ve Peşmerge güçlerine saldırılar düzenleyen IŞİD’e hava saldırısı yapıldı. Irak Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada uluslararası koalisyon güçleri ile birlikte Kerkük Vilayetinde IŞİD’in bölgesi olarak bilinen Vadi El-Şay’a operasyon yapıldığı belirtildi.

Libya’da çatışmalar yoğunlaştı: Türkiye, İHA’larla destek veriyor

Libya’da, başkent Trablus’daki Ulusal Mutabakat Hükümetiyle general Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu arasındaki çatışmalar yoğunlaşıyor. Hükumet güçlerinin Türkiye’nin sağladığı hava desteğiyle üç kıyı şehrinin denetimini ele geçirdiği bildirildi.

Çernobil Yangını Kontrol Altında: Radyasyon Seviyesi Yükseliyor

Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki yangın, 1986’daki nükleer felaketin yaşandığı santrale bir kilometre kala durduruldu. Bölgede radyasyon seviyesinin yükseldiği bildirildi.

15 Nisan 2020 – Çarşamba

AKP’nin ‘grev yasağı’ teklifi Meclis’ten çekildi

AKP’nin ekonomi paketinin içerisinde yer alan işçilere ‘grev yasağı’ getiren ve ücretsiz iznin önünü açan madde, muhalefetin itirazları sonucunda tekliften geri çekildi.

Şiddet Faili Erkekler Serbest: Kadınlar Nasıl Korunacak?

Yeni İnfaz Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle kadınlara şiddet uygulayan fail erkeklerin de tahliyesine başlandı. Devletin kadınları korumak için herhangi bir önlem almadığına dikkat çeken kadın hakları savunucuları tepkili.

HDP Milletvekili Kerestecioğlu: Tahliye Sonrası Bakanlıklar Önlem Aldı mı?

Kerestecioğlu, “cinsiyeti veya cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılan, toplumsal eşitsizlik sonucu suça sürüklenmiş olan kadınlar ve LGBTİ+ların infaz yasasındaki değişiklikle tahliye edilmeleri sonrası yaşanacak sorunları” Meclis’e taşıdı.

Mahpusa 15 Günlük “Gözaltı” Yürürlüğe Girdi

Güvenlik güçlerinin, “terör suçlarıyla ilgili bilgi edinmek amacıyla” mahpusları 15 güne kadar sorgulaması yürürlükte. Mahpusun nerede, nasıl, hangi şartlarla ve hangi haklar çerçevesinde ifade vereceği ise meçhul…

Akademide İhraçların Önü Açılıyor, Sağlıkta Şiddet Yasası Çıkıyor

Torba yasayla gündeme gelen Covid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisi düzenlemesi ile AKP ve MHP’nin sağlıkta şiddetin önlenmesi sunduğu kanun teklifi, akademide ihraçların önünü açan kanun teklifine eklenerek yeni bir paket oluşturuldu.

“Kışla İzolasyonları Sağlanmalı, Kontrollü Terhis Yapılmalı”

Emekli askeri hakim Ümit Kardaş ile Türk Tabileri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz’a Cumhurbaşkanlığı yolundaki bu planlamayı sorduk. “Erteleme” açıklamasını dün (14 Nisan) Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yapmıştı. Açıkladığı planlamaya göre Nisan’da birliklerine gitmeye hazırlanan 53 bin kişinin zorunlu askerliğe başlangıcı erteleniyor; terhis bekleyen 66 bin kişinin zorunlu askerlik hizmeti bir ay uzatılıyor.

Bütçede mart ayında 43,7 milyar TL ile büyük açık

Hazine ve Maliye Bakanlığı, mart ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, mart ayı bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 azalarak 47 milyar 443 milyon lira, bütçe giderleri yüzde 15,6 artışla 91 milyar 162 milyon lira oldu.

Ocak-mart döneminde ise bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 yükselerek 255 milyar 749 milyon lirayı, bütçe giderleri yüzde 12,1 artarak 285 milyar 330 milyon lirayı buldu.

Doların hızı kesilmiyor

Yükselişini sürdüren dolar/TL kuru, dün 1,5 yıl sonra 6,80 barajını aşarken bu sabah saatlerinde ise bu seviyeleri 6,83’ün üzerine taşıdı. Euro/TL de aynı şekilde yükseldi ve 7,49 seviyesinden işlem görüyor. Yurt içinde konut satışları ve merkezi yönetim bütçe sonuçları izlenirken ABD’de piyasaların yönünde belirleyici nitelikte veriler takip edilecek.

Bloomberg: “Salgında zora düşecek enerji, telekomünikasyon ve altyapı şirketleri Türkiye Varlık Fonu tarafından kurtarılacak”

Türkiye Varlık Fonu’na zor duruma düşecek şirketlerin çoğunluk hissesini devralma olanağı sağlayan yasa teklifi Meclis’e sunuldu. “Corona virüsü salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun” adlı yasa teklifi, Fon’un Sermaye Piyasası ve Ticaret Kanunu’nun bazı maddelerinden muaf tutulmasını sağlıyor. Bloomberg haber ajansının konu hakkında direkt bilgi sahibi üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre Türkiye Varlık Fonu zor duruma düşen stratejik şirketlere nakit enjekte edecek veya kontrolü ele almasını sağlayacak oranda hisse devralacak.

Araştırma: Koronavirüs salgını 1 yıl sürerse Türkiye ekonomisi yüzde 38 küçülecek

Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) ‘Covid-19 Salgını Bir Değil Birkaç Çeyrek Sürerse Ne olur?’ isimli bir çalışma yaptı. Prof. Fatih Özatay ve Prof. Güven Sak tarafından yapılan çalışmaya göre, virüsün 6 ay sürmesi halinde Türkiye ekonomisi yüzde 20, bir yıl sürmesi halinde yüzde 38 oranında küçülecek; turizm, eğlence ve kültür ile otel harcamaları yüzde 90’dan fazla azalacak.

İpotekli konut satışları yüzde 90’ın üzerinde arttı

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre azalma görülürken, en fazla satış İran vatandaşlarına yapıldı. Konut satışlarında, İstanbul 19 846 konut satışı ve %18,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12 409 konut satışı ve %11,4 pay ile Ankara, 7 131 konut satışı ve %6,6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Hakkari, 10 konut ile Ardahan ve 37 konut ile Bayburt oldu.

Maxmur Kampı bombalandı: 3 kadın yaşamını yitirdi

Türkiye’ye ait İnsansız Hava Araçları’nın, aylardır abluka altında bulunan Maxmur Mülteci Kampı’nı bombaladığı, bombardımanda 3 kadının yaşamını yitirdiği ve yaralıların olduğu bildirildi

Maxmur Belediye Eşbaşkanı: Türkiye kampı dağıtmak istiyor

Türkiye’nin kampı dağıtmak istediğine dikkat çeken Piran, saldırının da bu amaçla gerçekleştiğini söyledi. Saldırılara, IKBY yöneticilerinin da destek verdiğini dile getiren Pîran, “Kürdistan’ın dörde ayrıldığını biliyoruz. Bizler kendimizi 4 kardeş olarak görüyoruz. Ama IKBY yönetimi Türk devletini destekleyerek kampın dağılmasını istiyor. Kampımız Irak devletinin sınırları içerisinde yer alıyor. Burası Irak devleti, IKBY ve Birleşmiş Milletlerin sorumluluğunda. Bu üç gücünde sorumluluğunu yerine getirip kampa sahip çıkması gerekiyor. Türk devleti yüzlerce kilometre uzaktan uçaklarını getirip burayı bombalıyor” ifadelerini kullandı.

DSÖ: Trump’ın Fon Durdurma Kararını Esefle Karşılıyoruz

DSÖ, Genel Direktörü Ghebreyesus, ABD Başkanı Trump’ın “Yönetimime, Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladığımız fonu durdurma talimatı veriyorum. Herkes orada neler döndüğünü biliyor” sözlerini değerlendirdi.

IMF: Büyük Buhran’dan Bu Yana En Kötü Ekonomik Duruş

Küresel ekonomik büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3,3’ten yüzde -3’e revize eden IMF, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralacağı tahmininde bulundu. Yayınladığı raporda Türkiye’deki işsizlik oranının bu yıl 17,2’ye ulaşacağını açıkladı.

16 Nisan 2020 – Perşembe

TTB: Zorunlu Olmayan Üretim Durdurulsun

TTB, Bakanlığa gönderdiği yazıda, “Zorunlu olmayan üretim durdurulsun, işyeri hekimlerinin can güvenliği sağlansın” talebinde bulundu.

İnfaz düzenlemesinde imzası bulunan MHP’li Feti Yıldız, Alaattin Çakıcı’nın avukatlığını yapmış

Organize suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla yargılanarak hüküm giyen Alaattin Çakıcı’yı cezaevinden çıkaran infaz paketininde imzası bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın Çakıcı’nın aynı zamanda avukatı olduğu ortaya çıktı.

İnfaz Paketinin yürürlüğe girmesinin üzerinden 24 saat geçmeden Alaattin Çakıcı, Sincan Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

Gamze Pala’nın katili tutuklandı

Rize’nin Fındıklı beldesinde öğretmenevinde resepsiyon görevlisi olarak çalışan ve AK Parti Fındıklı İlçe Başkan Yardımcısı olan 35 yaşındaki Gamze Pala, Savaş Dalançıkar tarafından öldürüldü. Katil tutuklanırken Rizeliler, Pala’nın öldürüldüğü yere çiçek bırakılıp kadın cinayeti protesto etti.

DEVA’dan YÖK düzenlemesine eleştiri

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve vakıf üniversitelerinin faaliyet izninin kaldırılmasının önünü açan kanunu “Müşkül durumu fırsata çeviren iktidarın geçirdiği kanun AYM kararına aykırı, ürkütücü, öğretim görevlileri otoriteye tabi hale gelecek” sözleriyle eleştirdi.

Kalın: Ülke Genelinde Karantinanın Ekonomik Maliyeti Çok Ağır Olurdu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bugüne kadar hiçbir Bilim Kurulu tavsiyesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dönmediğini söyledi.

Irak: Türkiye düşmanca yaklaşımın hesabını vermeli

Irak Ordusu Sözcüsü Abdulkerim Halef, Maxmûr’a yönelik Türk hava saldırısına tepki göstererek, ‘Türkiye’nin hesap vermeye hazırlanması gerektiğini’ belirtti. Irak Ortak Operasyon Komutanlığı’ndan da tepki geldi.

AP infaz düzenlemesine tepki gösterdi

Avrupa Parlamentosu’ndan siyasileri kapsam dışı bırakan infaz düzenlemesine ilişkin yapılan açıklamada, büyük hayal kırıklığı yaşandığı belirtilerek ‘Muhaliflerin hayatları ölümcül Covid-19 riskine maruz bırakıldı’ denildi.

Af Örgütü: Bazı ülkeler krizi fırsata çeviriyor

Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Macaristan ve Polonya’nın koronavirüs krizini fırsata çevirerek hak ihlalleri yaptığını açıkladı. Açıklamada Türkiye’nin çıkardığı infaz düzenlemesine dikkat çekildi. Uluslararası Af Örgütü, koronavirüs krizi döneminde alınan önlemler nedeniyle yaşanan insan haklarının kısıtlamalarına dikkat çekti. Örgüt Avrupa’daki duruma ilişkin açıkladığı yıllık raporda, bazı ülkelerin salgını bahane ederek gerekli olmayan kısıtlamalara da başvurduğunu belirtti.

ABD, Dünya Sağlık Örgütü’ne desteğini kesiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) eleştirerek salgına karşı yavaş davrandığını söyledi. WHO’ya yardımları keseceğini söyleyen ABD, sağlık örgütüne en büyük yardımı yapan ülke. Koronavirüs salgını vakaları dünya genelinde hızla 2 milyona yaklaşırken Johns Hopkins Üniversitesi’nin küresel verilerine göre: 1 milyon 982 bin 552 vaka, 126 bin 753 ölü, 484 bin kurtarılan hasta bulunuyor.

AB’den İtalya’ya Covid-19 Özrü

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid-19 salgınında İtalya’ya yeterince yardımcı olamadıklarını belirterek İtalyalılardan özür diledi.

17 Nisan 2020 – Cuma

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlatıldı!

Koronavirüs salgını sonrası başlatılan bağış kampanyası İçişleri Bakanlığı tarafından engellenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlatıldı.

Yeni İnfaz Yasası’yla tahliye edilen organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’dan, Erdoğan ve Bahçeli’ye teşekkür mektubu

Çakıcı mektubunda, “Yeni infaz yasası ile esaretten kurtulup özgürlüğüne kavuşan tüm mahkûm arkadaylar, şahsım ve hepimizin özgür olmasına vesile olan MHP Genel Başkanı ve Dünya Türk’lerinin yaşayan efsanevi son Türkmen Beyi Sayın Devlet Bahçeli’ye ve bu yasanın diğer mimarı, son dört yıldır devletimizin bekası için Batı Emperyalizmine asla taviz vermeyen Devlet Başkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’a kendi adıma ve özgürlüklerine kavuşturdukları tüm mahkûm arkadaşlar adına en derin saygılarımı arz ederim.” ifadelerini kullandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ‘en yüksek teklifi vermişti’ dediği Fahrettin Altun’un ödediği kira bedeli 258 TL!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde bulunan Kuzguncuk’ta vakıflara ait araziye aylık 258 TL’ye kiraladığı ortaya çıktı.Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 8 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen ihalede, Fahrettin Altun’un söz konusu arsa için en yüksek teklifi verdiğini açıklamıştı.

“Bakanlar arasında kaos yaşanıyor”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldığı televizyon programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugüne kadar Bilim Kurulu’nun önerdiği hiçbir şeyi kabul etmediğini iddia eden Akşener, “Tek adam sistemi bakanlar arasında kaos yaratıyor” dedi.

Salda Gölü’nün beyaz kumu kayıp! İş makineleri nereye götürdü?

Mars’ın yüzeyindeki aynı kumlara sahip olan Salda Gölü’ne iş makinelerini sokarak kamyonlarla kum taşıyan müteahhit firmanın faaliyeti gelen tepkiler üzerine durduruldu ve ceza kesildi. Geriye lastik ve palet izleriyle kum çukuru kaldı ama  şimdi kamuoyu Salda’nın paha biçilemez kumlarının nereye götürüldüğünün öğrenilmesi için yetkililerden açıklama bekliyor.

IMF’den üye ülkelere likidite hattı: Türkiye de yararlanabilir

IMF üye ülkelere yeni bir kısa vadeli likidite hattı açtı. Ülkeler IMF’deki kotalarının yüzde 145’ine kadar likidite sağlayabilecek. Bu Türkiye için 9,22 milyar dolar anlamına geliyor.

18 Nisan 2020 Cumartesi

İçişleri Bakanlığı CHP’li belediyenin ücretsiz ekmek dağıtmasına yasak getirdi!

Süleyman Soylu’nun başında bulunduğu İçişleri Bakanlığı, CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, sokağa çıkma yasağı süresince belediyelerin ücretsiz ekmek dağıtmasını yasakladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yazılı açıklama yaptı.

30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkış yasağı uzatıldı

İçişleri Bakanlığı koronavirüsle mücadele kapsamında almış olduğu 30 il ve Zonguldak’a giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uzattı.

Prof. Dr. Ahmet Saltık’tan korona ölüm verileriyle ilgili dikkat çeken açıklama: Sahadan çok fazla bilgi alıyorum

Saltık, “Sahadan çok fazla bilgi alıyorum. Bir hekim arkadaşım Covıd-19 tanısı koyduğunu ancak kısa bir süre sonra ildeki sağlık yöneticilerinden telefon aldığını, kendisine böyle yazılmasının istenmediğini, baskı gördüğünü söyledi. Bunlar tırnak ‘münferit’ olgular da değil, yaygınlar” dedi.

‘Tırşik İbiş’ demek ‘Hakaret’ değil ‘İfade Özgürlüğü’

Anayasa Mahkemesi, Ankara Üniversitesi’nin atanmış rektörü Erkan İbiş’e yönelik kullanılan, ‘tırşik İbiş’ ifadesi nedeniyle bir öğrenciye para cezası verilmesini ihlal saydı

Zonguldak Valisi: Hastalanan Sağlık Çalışanları Faturamızı Ağırlaştırdı

Vali Erdoğan Bektaş, sosyal medyadan gelen tepkilerin üzerine “Sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum” dedi.

Bakanlıktan “Hayat Eve Sığar” Uygulaması: Riskli Bölgeler Cebinizde

Google Play Store ve App Store üzerinden indirilen uygulamada ilk olarak “onlıne Covid-19” karşınıza çıkıyor. Testi dolduranlar sağlık durumuyla ilgili bilgi ediniyor.

“İnsan Sağlığının ve Refahının Temeli: Sağlıklı Doğa”

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, “Doğanın Yok Oluşu ve Pandemilerin Yükselişi” başlıklı raporu, insanın, ekosistemler ve biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkileri ile bazı hastalıkların yayılması arasındaki bağlantılara dikkat çekiyor.

CHP Milletvekili Ali Şeker: Covid-19’dan Değilse, İstanbul’da Ölümler Neden Arttı?

Şeker, “İstanbul’da 10 Mart-15 Nisan tarihleri arasında 2019 yılında 7 bin 694 kişi vefat etmişken, 2020 yılında aynı tarihler arasında 10 bin 177 kişi vefat etmiş ve ölüm sayıları arasında 2 bin 483 artış olmuştur” dedi.

Sağlık Bakanı: Önümüzdeki Günlerde Pik Noktasına Ulaşmayı Bekliyoruz

Sağlık Bakanı Koca, “Önümüzdeki günler bir pik noktasına erişebileceğimizi görüyoruz. Devamında ortalama dünya örneklerinden edindiğimiz tecrübeyle 2 haftalık bir plato dönemi olacağını biliyoruz” dedi.

156 Kadın Örgütünden Tek Ses: İnfaz Paketi Sonrası Erkek Şiddetini Önlemek İçin Acil Tedbir Alın

Kadın örgütleri, İnfaz Paketi ile birlikte şiddet faillerinin serbest bırakılması ile şiddetin artacağına dikkat çekti, şiddete karşı önerilerini sıraladı.

“İstanbul’da Tekstil, Gıda, Liman, Belediye Çalışanı 2 Bin 279 İşçi Pozitif Çıktı”

İİSŞP, hazırladığı raporda, 28 işçinin yaşamını yitirdiğini 2 bin 350 işçinin ise hastane ve ev karantinasında tutulduğunu açıkladı.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan “Soruşturma” Açıklaması: Yasal Bağış Topladık, Netiz

İmamoğlu, belgeleri ve savunmayı pazartesi günü müfettişlere teslim edeceklerini söyledi.

Tekstil İşçisi Türkan: Açlık Eve Sığmıyor, Yarım Metreden Sosyal Mesafe Olmuyor

Türkan, salgın tehlikesine rağmen evde kalamayanlardan: “Sanki ülkeyi salgından biz işçiler kurtaracağız? Ama çalışmazsak devlet bize bakmak zorunda kalacak değil mi? O zaman çalışsın işçiler, yük olmasın devlete…”

TTB: Şiddetin Mazur Görülmesine Tahammülümüz Kalmadı

Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde açıklama yapan TTB, “Sağlıkta şiddetin fiilen kendisi ve yaygın olarak gölgesi sağlık kurumlarında varlığını sürdürüyor” dedi.

AYM’den Cizre Bodrumları Başvurusuna Ret

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış-Beştaş’ın Cizre’de sokağa çıkma yasakları sırasındaki ihlallerle ilgili yaptığı başvuru, yetkisizlik ve başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle reddedildi.

IPI, Koronavirüs Sürecinde Medya Özgürlüğü İhlallerini Raporluyor

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün istatistiklerine göre koronavirüs pandemisinde dünya genelinde 113 ihlal yaşandı. Türkiye listede 3 ihlalle yer aldı.

46 Barodan Ortak Ses: Çocuk İstismarının Affı Olmaz

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır’ın da aralarında olduğu 46 baro ortak çağrıda bulunarak çocuk istismarı affının ülke gündeminden kalkmasını istedi.

Wuhan’da ölü sayısı yüzde 50 arttı

Çin devlet televizyonu, korona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan kentinde virüs kaynaklı ölümlerin sayısının yüzde 50 arttığını duyurdu. Wuhan’da, Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı 3 bin 869’e yükselirken, ‘Pekin yönetiminin bildirdiği verilerin şeffaf olmadığı’ iddiaları tekrar gündeme taşındı.

19 Nisan 2020 Pazar

Türk Toraks Derneği: İki ildeki ölüm oranındaki artış şüphe uyandırıyor

Defin verileri kullanılarak elde edilen verilere göre, Trabzon ölüm oranlarında İstanbul’u solladı. İki kentin ölüm verileri incelendiğinde ölümlerdeki artış, İstanbul’da yüzde 10, Trabzon’da yüzde 25 oranında.

AKP merkezi üç bloğa bölündü iddiası

Avukat Murat Keçeciler AKP içinde üçlü bir blok oluştuğunu söyledi. Bu ekipleri oluşturan isimlerin, Soylu-Abdülhamit Gül ekibi, Berat Albayrak ekibi ve Numan Kurtulmuş olduğunu söyledi.

Independent Türkçe’ye Erişim Engeli

Independent Türkçe, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) idari tedbir kararıyla erişime kapatıldı. Gazeteye ulaşmaya çalışanlar site hakkında idari tedbir uygulandığına dair bir mesajla karşılaşıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan dahil sokağa çıkma yasağının 4 güne çıkarıldığını duyurdu. Erdoğan, ”23-24-25-26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında saat 15.12’de başlayan Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan birazdan açıklamalarda bulundu.

İzmir Barosu Harmandalı Geri Gönderme Merkezi pandemi raporu

“Doktor Yok, Karantina Yok, Hijyen Malzemesi Yok”

20 Nisan 2020 Pazartesi

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tamur, aile hekimlerine tıbbi koruyucu malzeme verilmediğini söyledi.

“Bunlar gerçekler” diyerek isyan eden Tamur, 200’e yakın aile hekiminin de koronavirüse yakalandığını belirtti.

Vahim iddia: Türkiye’de gerçek vaka sayısı 1 milyon

Salgının ilk bir aylık sürecini değerlendiren Dr. Serdar Savaş, Türkiye’de vaka sayısının şu anda 650 bin ile 1 milyon aralığında olduğunu söyledi.

Silahlı saldırıya uğrayan Mümtaz Şenel’den ilk açıklama: Salda Gölü’yle bir ilgisi yok

Silahlı saldırıya uğrayan Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, başarılı geçen ameliyatı sonrası yaptığı açıklamada, “Yeşilova beldesinde bir otelin ruhsatını 10 gün önce iptal ettik.

DEVA ilk anketini yaptırdı… İşte Babacan’ın masasındaki sonuçlar

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın masasında duran ankete göre; yüzde 36 gibi bir oran mevcut siyasal partilerden memnun değil, yeni bir yapıya oy verebileceğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 17-18.

“İstanbul Hastanelerinde İl Sağlık Müdürlüğü Onaysız Covid-19 Araştırmaları Yasaklandı”

İstanbul Tabip Odası’nın 13-19 Nisan Raporu’na göre, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü hastanelerde Müdürlükten izin alınmadan COVİD-19’la ilgili bilimsel araştırma yapılmasını yasakladı.

ABD’de Petrol Negatif Fiyattan İşlem Gördü

Covid-19 salgını nedeniyle petrole talebin azalması ve depoların dolma noktasına gelmesi nedeniyle Batı Teksas Petrolü (WTI) mayıs vadelileri yüzde 231 düşüşle -40 dolara kadar geriledi.

Meslektaşının Darp Ettiği Kadın Doktor: Beyaz Kod İstedim Yapmadılar

Özel Florya Hastanesi’nde doktor Mehmet Sait B.’nin kendisini darp ettiğini anlatan doktor Rukiye Ekenler, darp raporu aldı, B. hakkında şikayetçi oldu. B., iddiayı kabul etmezken, hastane yönetimi sessiz.

“İşçiler Arasında Covid-19 Pozitif Oranı Türkiye Ortalamasının En Az 3 Kat”

DİSK’in Covid-19 pandemisini araştırdığı ikinci raporda, “DİSK verileri sendikalı işyerlerini yansıtmaktadır. Sendikasız ve kayıtsız işyerlerinde Covid-19 pozitif oranının çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür” denildi.

Hangi Avrupa ülkelerinde karantina önlemleri hafifletiliyor?

Dünya çapında 165 binden fazla kişinin ölümüne yol açan korona virüsü salgınının merkez üssü Avrupa’da, önlemler kademeli olarak hafifletiliyor. Bu hafta birçok ülkede normalleşme süreci başladı. İşte, ülke ülke kaldırılan tedbirler…

Singapur’da ikinci dalga daha ağır geçiyor

Korona virüsüyle mücadelede dünyaya örnek gösterilen Güney Asya ülkesi Singapur, bugünlerde ikinci dalgayla başetmeye çalışıyor. Ülkedeki vaka sayısı bir ayda sadece 266’dan 6 bin 588’e yükseldi. Uzmanlar bu durumu, kalabalık yatakhanelerde kalmak zorunda bırakılan göçmen işçilerin gözardı edilmesine bağlıyor.

DSÖ temsilcisi: Aşıya güvenmeyin, garantisi yok

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 konusundaki altı özel temsilcisinden biri olan İngiliz doktor David Nabarr’dan korona salgını konusunda karanlık bir tablo çizdi: Her virüse karşı illa ki güvenli ve etkili bir aşı geliştirilemiyor… Öngörülebilir bir gelecekte, bu virüs sabit bir tehdit oluştururken, hayatlarımıza devam etmenin yollarını bulmak zorundayız.”

21 Nisan 2020 Salı

İnşaat İşçileri Yusuf ve Emre: Müteahhit Hastalık Yokmuş Gibi Davranıyor

Yusuf ile Emre bianet’e anlattı: “Bir siyah maske verdiler, yıkananlardan… Eldiven olarak zaten inşaat eldiveni takıyoruz. Sadece lavaboya bir sıvı sabun koydular o kadar, başka bir şey yok. Hasta olsak ailelerimizden uzakta öleceğiz”

Koronavirüs verileri doğru mu? Amerikan basınından çarpıcı ‘Türkiye’ iddiası!

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul’daki ölüm kayıtlarından derlediği bilgiye dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin resmi rakamların ve demeçlerin gösterdiğinden çok daha büyük bir koronavirüsü felaketiyle karşı karşıya göründüğünü yazdı.

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine, 23, 24, 25 ve 26 Nisan’da 31 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelge gönderildi.

Dünya tarihinde bir ilk! Petrol varil fiyatı ‘sıfır’ doların altına düştü

10 Nisan’da yaşanan sokağa çıkma yasağı izdihamı kaç vaka getirdi? Prof. Akçiğit rakam verdi

Erdoğan Trump’tan sonra Putin’le de görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesinden sonra bugün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. İki liderin, Suriye’yi ve korona virüsü salgınını ele aldığı belirtildi.

Reuters: S-400’ler virüs yüzünden ertelendi, ABD yaptırımları hâlâ masada

Uluslararası siyasette birçok kritik mesele korona virüsü nedeniyle ötelenirken, Reuters ajansı Türkiye-Rusya-ABD üçgenindeki S-400 krizinin akıbetine dair bir haber yayımladı. Ajansa konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Rus yapımı füze sistemlerinin nisan ayında operasyonel hale getirilmesi planının şu an için ertelendiğini söyledi.

İddia: Kalp ameliyatı geçiren Kim Jong-un’un durumu ağır

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un bir kalp ameliyatı geçirdiği ve durumunun ağır olduğu iddia edildi. Güney Kore merkezli Daily NK gazetesi, ‘Kim’in hayatının büyük tehlike altında olduğunu’ öne sürdü. Amerikan istihbaratının iddiaları incelediği belirtiliyor.

Haseke’de ABD ile SDG’nin ortak devriyesine saldırı

Haseke’de devriye gezen ABD askerleri ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) saldırıya uğradı. Devriye aracının devrildiği, bazı askerlerin yaralandığı belirtildi.

Bolsonaro karantina karşıtı eyleme katıldı

Korona virüsünü başından bu yana ciddiye almayan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, salgına karşı alınan önlemlerin protesto edildiği bir eyleme katıldı. Maske takmayan Bolsonaro’nun sık sık öksürmesi de dikkat çekti.

Neçirvan Barzani: PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki varlığı meşru değil

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, peşmerge birlikleri gönderdikleri Zîne Wertê bölgesinde yaşanan gerilimi değerlendirdi. Bölgedeki PKK varlığı hakkında “PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir meşruiyeti yok” diyen Barzani, birliğin gönderilme şekline karşı çıkan KDP’ye de “Ortada çözülemeyecek bir mesele yok” mesajı verdi.

Fransa Başbakanı Philippe: Fransa uzun bir süre normale dönmeyecek

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ülkenin ‘uzun bir süre daha normale dönmeyeceğini’ dile getirdi. Philippe, Fransa’nın salgında zirve noktasını gördüğünü dile getirse de, “Durumun iyiye gittiğini düşünmek hata olur” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Esad’la görüşmek üzere Şam’da

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, korona salgını nedeniyle iki ay aradan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Suriye’nin başkenti Şam’a gerçekleştiriyor. Zarif, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Astana sürecini görüşecek.

ABD’de karantina önlemlerine karşı protesto sürüyor

Korona virüsü nedeniyle 40 binden fazla kişinin öldüğü ABD’de, ülkeyi yeniden açmak isteyen Başkan Donald Trump’la eyaletler arasındaki gerilim sürüyor. Michigan’daki Trump destekli ilk eylemlerin ardından dün de, Arizona, Colorado, Montana ve Washington’da yüzlerce Cumhuriyetçi sokağa çıktı. Valilerin devam ettirdiği karantina önlemleri protesto edildi.

22 Nisan 2020 Çarşamba

Koca: Veriler Salgının Kontrol Altında Olduğunu Gösteriyor

Sağlık Bakanı Koca, eldeki verilerin Covid-19 salgınının kontrol altında olduğunu gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Bu kontrol, siz tedbirleri esnetirseniz bir anda boş bir umuda dönebilir. Paylaştığımız bilgiler size bu iş bitti dedirtmesin.”

Ziya Selçuk: Eylül ve Ekim Aylarında Okulların Açılması İçin Çalışıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “LGS kapsamındaki merkezi sınavın tarihinin değişmesi şu anda söz konusu değil. İstisnai bir durum oluşursa 7 Haziran’daki sınavı elbette erteleriz ama ertelemeyi sürekli konuşmak çok doğru değil” dedi.

İngiltere’de Gerçek Sayı ile Hükümet Verileri Arasında Yüzde 41 Fark Çıktı

Yeni tip koronavirüsle ilgili hükümetin açıkladığı verilerle kendi verilerini karşılaştıran İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi aradaki farkı açıkladı.

Merkez Bankası, Politika Faizini Yüzde 8,75’e İndirdi

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan düşürdüğü, koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak genişleyici yönde adımlar atmaya devam ettikleri ifade edildi.

“Islah Politikası Olmaksızın Yapılan Salıverilmeler Bir Çocuğun Ölümüne Yol Açtı”

Evli olduğu kadını bıçakla yaraladığı için tutuklanan ve Kasım 2019’da tahliye edilen Müslüm Aslan, 9 yaşındaki kızı Ceylan’ı darbederek öldürdü.

Dünya Günümüz Kutlu Olsun

1969 yılından beri her 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü, gezegenimizin yaşadığı tehditlere ve asıl olarak yaşamın kıymetine dikkat çekiyor.

Buca Kapalı Cezaevi’nde 64 Mahpusun Daha Covid-19 Testi Pozitif Çıktı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Buca Kapalı Cezaevi’nde 64 tutuklu ve hükümlünün daha koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

BM Dünya Gıda Programı: Covid-19 Yüzünden Kıtlık Görülebilir

Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, “Eğer şimdi hazırlanmaz ve harekete geçmezsek ticaretteki aksamaları ve fon kesintilerini önleyemezsek sadece birkaç ay içinde birden fazla devasa kıtlıklarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Tarih tarih normalleşme planının tüm ayrıntıları

Çin’in Wuhan kentinde başlayan yeni tip koronavirüs Covid-19 salgının ne zaman kontrol altına alınacak ve günlük hayat ne zaman normale dönecek? soruları yavaş yavaş cevap bulmaya başladı “Normalleşme planı” adı verilen plan 3 aşamadan oluşacak. İşte tarihleriyle planın ayrıntıları…

Engellemeler sonrası Mansur Yavaş ilk defa konuştu!

Ankara Büyükşehir Beldiye Başkanı Mansur Yavaş, iktidarın salgın döneminde CHP’li belediyelere yönelik kısıtlayıcı tutumuna ilişkin, “Tartışmalara ayıracak vaktimiz yok. Hukuken hakkımızı arayacağız ama hizmetlerden de geri kalmayacağız” dedi.

Savcılık soruşturma başlattı. CHP’li başkandan ‘Fahrettin Altun’un evinin fotoğrafı çekildi’ iddialarına yanıt

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’un evinin fotoğraflarının çekilmesiyle ilgili soruşturma başlattı. CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, yandaş medyada yer alan Saray’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evini fotoğraflamak isterken polislere yakalandığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Ankara’da iki bekçi, kendilerine itiraz eden iki yurttaşı vurup olay yerinden kaçtı.

Trump’tan ‘taciz eden’ İran gemilerine ‘vur’ emri

ABD ile İran arasındaki gerilim, iki ülkenin de korona virüsünden çok ağır etkilenmesine rağmen sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump, ‘Amerikan donanmasını taciz eden İran gemilerine ateş edilmesi’ emri verdi. İran’dan yapılan açıklamada ise “Amerikalılar bugün başkalarına zorbalık etmek yerine tüm çabalarını enfekte olan askeri güçlerini kurtarmak için kullanmalıdır” denildi.

‘Wuhan Günlükleri’ Çin’i karıştırdı

Korona virüsü nedeniyle Çin’in Wuhan kentinde uygulanan katı sokağa çıkma yasağı sırasında 11 milyon kişinin sesi olan ünlü yazar Fang Fang milliyetçilerin saldırısı altında. Fang Fang, bu dönemde yazdığı ‘Wuhan Günlükleri’nin İngilizce tercümesinin yayımlanması öncesinde ölüm tehditleri alıyor.

İran: İlk askeri uydumuzu fırlattık

İran, ülkenin ilk askeri uydusunu fırlattığını duyurdu. Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, Nur 1 isimli uydunun yörüngeye oturduğu belirtildi.

ABD’den uyarı: Korona virüsü önümüzdeki kış daha da zorlayacak

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), önümüzdeki kış grip ve korona virüsü salgınının aynı anda yaşanacağı konusunda uyarıda bulundu. CDC Direktörü Robert Redfield, ‘üst solunum yollarını etkileyen iki salgının ülkenin sağlık sistemi üzerinde ilkinden çok daha büyük bir baskı yaratacağını’ söyledi.

23 Nisan 2020 Perşembe

23 Nisan Balkonlardan Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 100. yılı olması nedeniyle saat 21.00’de, ülke genelinde balkonlardan ve pencerelerden İstiklal Marşı okundu.

Canan Kaftancıoğlu Hakkında Soruşturma

Kaftancıoğlu, İletişim Başkanı Altun’un aylık 258 liraya kiraladığı Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki Vakıflar’a ait arazinin fotoğrafını çektiği iddia edilen CHP Üsküdar İlçe Başkanı Özçağdaş hakkında başlatılan soruşturmaya dahil edildi.

Dört Günlük Sokağa Çıkma Kısıtlaması Başladı

Ramazan ayının başlayacak olması nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma günleri marketler ve bakkallar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 16 maddelik çağrı

Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışının 100. yılında, 23 Nisan özel gündemiyle toplandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılmadığı toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 16 maddelik çağrıda bulundu

Bin liralık sosyal yardımdan kimler yararlanamayacak?

İran Devrim Muhafızları’ndan Trump’a yanıt: Biz de ‘vur’ emri verdik

İran Devrim Muhafızları, Amerikan gemilerini taciz eden İran gambotlarının vurulmasını emreden ABD Başkanı Donald Trump’a sert yanıt verdi: Düşmanların herhangi bir yanlış hareketi bizim kararlı, etkin ve hızlı yanıtımızla karşılaşacaktır.

Merkel: Salgının daha başındayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüsü tedbirlerinin bir an evvel hafifletilmesini isteyenlere seslendi: Salgının bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız. Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız. İkna olmadığımda umuda güvenmek yerine uyarıda bulunmayı görevim olarak görüyorum.

Türkmenistan ısrarcı: Bizde yok saklamıyoruz

Bugüne kadar Covid-19 vakası ve can kaybı açıklamayan Türkmenistan, salgınla alakalı hükümetin verdiği bilgilerin doğru olduğunu ve hiçbir verinin saklanmadığını öne sürdü.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz: ABD ikinci Büyük Buhran’ın eşiğinde

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Trump yönetiminin korona virüsündeki kötü idaresinin ülkeyi krize sürüklediğini söyledi. Milyonlarca insanın Amerikan sağlık sistemindeki eşitsizliklerden dolayı öldüğünü belirten Stiglitz, “Asıl endişe, insanların yemekten başka bir şeye harcayarak parasının olmaması, ki bu Buyuk Buhran’ın tanımı” dedi.

24 Nisan 2020 Cuma

“MİT Kanununa Muhalefet”ten Tutuklanan Gazetecilere Dava

Tutuklu gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik, Aydın Keser, Murat Ağırel ile yurtdışında bulunan gazeteci Erk Acarer ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E.E. hakkında iddianame hazırlandı.

Paylan: TBMM Dışında Hiçbir Parlamento Ermeni Halkının Yarasına Derman Olmaz

HDP vekili Paylan, “Ben, halkımın yaşadığı büyük felaketin bir soykırım olduğunu biliyorum. Ancak eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi bu meseleyi gündemine alıp, adil bir hafızayla bu meseleyi kapsayan bir ad koyarsa o isim de benim kabulümdür” diyor.

Ölüm Orucundaki Mustafa Koçak Hayatını Kaybetti

28 yaşındaki Mustafa Koçak, ölüm orucunun 297. Gününde hayatını kaybetti.

İHD: Yetkililer İnsan Haklarına Uymakla Sorumlu

Mustafa Koçak’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yapan İHD İstanbul Şubesi, iktidara, ölüm orucunu halen sürdürenlerin taleplerinin kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Fransa’da Okullar Açılıyor, Veliler Çocuklarını Göndermek İstemiyor

Dünyada koronavirüs salgını sebebiyle getirilen karantina uygulamalarının gevşetilmeye başlanması tartışılıyor.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu: İstanbul’da 3 bin 544 İşçi Koronavirüse Yakalandı

Platform, yaptığı açıklamada 2 bin 902 işçinin hastalık şüphesi ile karantinada olduğunu, 34 işçinin ise yaşamını yitirdiğini açıkladı.

AKP’nin Korona sonrası seçime hazırlandığını söyleyen Can Ataklı devlet bankaları tarafından verilen kredilerin seçim propagandası olduğunu söyledi.

 

Önerilen Yazı ve Videolar

Ceza / İnfaz Sistemi

Several Ballıkaya: Ceza İnfaz Sisteminde Yeni Dönem

Değiştirilen kanunlar neleri etkileyecek, neleri değiştirecek? Şartlı salıverilme, iyi hal, konutta infaz, artırılan cezalar, örtülü af, hasta mahpuslar, disiplin cezaları…

Tansu Pişkin: Yasalaşan İki Kanun Teklifi ve Hak İhlalleri

Ekonomik tedbirler ve yükseköğretim kanununda değişiklikler başlığıyla yasalaşan iki kanun teklifi işçilerin sendikal haklarından akademisyenlerin ifade özgürlüğü haklarına kadar birçok konuda eksik kaldı.

Berrin Sönmez: Bükülen gerçek cinsel istismarın affına dair

Ali Tarakçı ile Söyleşi: Alaattin Çakıcı Devlet Bahçeli ve Erdoğan Sedat Peker İlişkisi Nedir?

Murat Yetkin: Ülke yönetiminin tek yetkilisi Erdoğan’ın dahi her istediği olmadığı halde Bahçeli her dediği bir şekilde yaptırabiliyor

İçişleri Bakanı’nın İstifası Üzerine Tartışma ve Yorumlar:

Halk mı istifa etsin?

Erdoğan Soylu’nun istifasını neden kabul etmedi? 

Emin Şirin’den Süleyman Soylu’nun istifası, ekonomik kriz ve infaz düzenlemesi yorumları!

Üçüncü Yol Tartışmaları

Üçüncü yol üçüncü siyasi aktördür

Ercan Kanar: Üçüncü Yol doğrudan demokrasi yoludur

Tülay Hamitoğulları: Demokratik cumhuriyetin anahtarı

Hatip Dicle ile Söyleşi: İki bloklu sistem çatırdıyor

Covid-19 Tartışmaları

Elif Sarı Genç – Irk ve sınıfın kesişiminde korona virüsü: ABD’den izlenimler

Prof. Dr. Alpay Azap: En büyük hatamız teste çok güvenmek oldu

İlhan Uzgel: Virüs bir katalizör olabilir mi?

Berrin Sönmez Cinayet mahallinde karantina ve İstanbul Sözleşmesi

Bülent Şık: Korona Virüsü Gıda Krizine Yol Açabilir

Tarımsal faaliyetlerdeki aksama, tedarik zincirlerindeki kırılmalar, uluslararası gıda ve yem ticaretinde yaşanacak daralmalar az veya çok her ülkeyi etkileyecek bir gıda krizine yol açacaktır.

Zeynep Gambetti: Görünmez düşmanın görünür kıldıkları 1: Hayatı üretenler, hayatı tüketenler

Ayrımcı olan virüs değil, eşitsizlikler üzerine kurulu toplumsal düzen ve bu düzeni devam ettiren, ayrımcılıktan imtina etmeyen, bazılarının hayatı eve sığsın diye diğerlerininkini gözden çıkaran devlettir. Covid-19 bunu teşhir edebilirse, daha eşitlikçi bir kollektif yaşam kurmak yolunda önemli bir eşik atlanmış olabilir.

Önder Algedik: Koronayı iktidar nasıl kullanıyor?

Korona ayı bir fırsatçılık, bir salgını suistimal ayı olarak tarihe geçecek. Sadece bu bir ayda olanlar neden halka #EvdeKal denildiğini açıklıyor. Öyle bir fırsatçılık kültürü oluştu ki, devlet tepeden tırnağa buna uyum sağladı.

Salgın Tedbirlerinin Dünya Üzerindeki Etkileri Neler?

EuroNews ve Climate Now hareketi Covid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirlerin dünya, hava kirliliği ve iklim krizi üzerindeki etkisini araştırdı.

TEPAV Raporu: Koronavirüs Mayısta Zirve Yapacak

Raporda, “Aktif vaka sayısının görece düşük seviyelere indiği Haziran başı – ortası kademeli olarak tedbirler gevşetilebilir” denildi.

Ceren Ergenç: Çin de çevreci olacaktı; ah korona olmasaydı

Çin, son kırk yılda ilk defa, 2019’ün son çeyreğinde yıllık planda öngörülenden daha düşük bir büyüme oranıyla karşılaştı. Başbakan Li Keqiang, yerli üreticiyi rahatlatmak için kömürden vazgeçilmeyeceğini söyledi. Covid-19 salgınıyla ekonomi durma noktasına gelince, önümüzdeki haftadaki yıllık parlamento toplantısında açıklanması beklenen yeni beş yıllık kalkınma planında kömür teknolojilerinin beklenenden büyük bir yer kaplayacağı endişesi oluştu.

Diğer yazılar:

Fehim Taştekin: Katranlaşmış hevesler için…

Fehim Taştekin: Bekleyin, yeni ‘paralel ordu’ geliyor!

Aydın Selcen: Irak Kürdistanı: Yeni yol ayrımı

Aydın Selcen: Maxmur

Ali Rıza Gürgen: Bu politikayla IMF kapısına gidilir mi?

Devlet bankalarının birkaç milyar dolarlık satışlarıyla piyasaya müdahalelerini sürdürmek, Merkez Bankası ile bankalar arasında kurulan devridaim makinasını korumak, parasal genişlemeyi birkaç teknokrat ve siyasetçinin uygun gördüğü zaman ve biçimde yapmak örneğin bir stand-by anlaşması altında gerçekleşemez. Türkiye’de siyaset yapıcıların krize sürüklenirken de, kriz yönetirken de çok faydalandığı çeşitli bilanço dışı politikalar bu halleriyle sürdürülemezler.

Bahadır Özgür: Erdoğan’ın düşü ‘Asım’ın nesli’ tarumar oldu

Salgın günlerinde açıklanan Çocuk İstatistikleri, AKP’nin kurmaya çabaladığı toplumun, ekonomi politikaların realitesine çarpıp nasıl tarumar olduğunu gösterdi. “Asım’ın nesli” diye yola çıkanlar, milyonları bir ‘küfe’ye mahkum etti.