21 Aralık

Erdoğan: Kanal İstanbul’a Başlıyoruz

“Biz inşallah şurada önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyoruz ve Kanal İstanbul’a başlıyoruz. Bunun çalışması, 1 haftalık, 1 aylık, 1 yıllık değil, ta belediye başkanlığımın sonlarına doğru atılmış bir adımdır. Biz bu adımı hayata geçireceğiz. Dünyada nasıl Süveyş varsa, Cebelitarık varsa, bizde de Kanal İstanbul olacak.

Ünal’dan ABD yaptırımları açıklaması: Aldığımız önlemler var, Türkiye yaptırımlarla ilk defa karşılaşmıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ABD’nin savunma bütçesinde yer alan Türkiye’ye yönelik yaptırımlara ilişkin, “Türkiye’ye dönük bu atakları ve sınamaları savuşturmak için hem kendi içimizde ekonomik anlamda aldığımız tedbirler var, Türkiye sürekli olarak konuşulan yaptırımlarla ilk defa karşılaşmıyor” dedi.

Türkiye-Libya güvenlik ve askeri işbirliği mutabakatına ilişkin teklif, TBMM’de kabul edildi

Türkiye ile Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

“Dargeçit JİTEM Davasında Hukuk İşletilsin”

Cumartesi Anneler/İnsanları, kayıpları için 769. Kez bir araya geldiler. Galatasaray Meydanı’nın 70 haftadır kendilerine yasaklanmasının ardından İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen kayıp yakınları, 23 Aralık’ta görülecek olan Dargeçit JİTEM davasına çağrıda bulundular.

Akit TV sunucusu: Madem Cumhuriyet gazetesi şeriata savaş açtı, toplanıp Cumhuriyet’in önüne bir el bombası atalım

Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı, programı sırasında Cumhuriyet gazetesinin ‘Şeriat Çalıştayı’ manşetini göstererek “Madem Cumhuriyet gazetesi şeriata savaş açtı, toplanıp Cumhuriyet’in önüne bir el bombası atalım” ifadelerini kullandı.

Mahkeme Murat Dağı İçin Verilen ‘ÇED Raporunu’ İptal Etti

Kütahya İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Murat Dağı’nda altın madeni arama çalışması için Anadolu Export Maden firmasına verdiği “Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) olumlu raporu”nun hukuka uygun olmadığını belirterek iptal etti.

TVF’nin iç denetim raporlarına göre PTT, devirden sonra 900 milyon TL zarar etti

179 yıl önce temelleri atılan PTT, Türk milletinin en değerli, en yaygın ve kârlı şirketlerinden biriydi. İki yıl önce, başında damat Berat Albayrak’ın olduğu Varlık Fonu’na aktarıldığında kasasında 650 milyon TL vardı! İki yılın sonunda PTT tam 900 milyon TL zarar etti.

Trump’tan, Türkiye’ye yaptırımlara onay

ABD Kongresi’nin iki kanadından geçip Başkan Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren tasarı, Türkiye’ye ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 savaş uçaklarının transferini yasaklıyor. NDAA’da ayrıca Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için Ankara’ya yaptırım uygulanması gerektiği de vurgulanıyor.

Türkiye – Libya anlaşmasına ABD’den yorum: Yararsız ve kışkırtıcı

Reuters haber ajansına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Ankara ve Trablus arasındaki işbirliğini ‘yararsız ve kışkırtıcı’ olarak tanımladı. Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın ABD bakış açısından bir endişe olduğunu söyleyen yetkili “Akdeniz’de daha fazla istikrarsızlık yaratmanın zamanı değil” dedi.

‘Ankara’dan Washington’a en ağır yanıt, askeri ilişkileri bitirmek olur’

“Türkiye’nin verebileceği en korkunç yanıt, İncirlik’in ABD’ye kapatılması olur” diyen uzman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye hükümeti, askeri alanda ABD-Türk ilişkilerini sonlandırma politikasını seçebilir. Bu, Ankara’nın Washington’a indirebileceği en büyük darbe olur. Üssün kapatılması muhtemelen geçici nitelik taşır, muhtemelen beyanın ötesine geçmez, ama yine de bu madde, Türkiye’nin ABD’ye karşı olası tedbirler listesinin başında yer alıyor”.

Trump ‘bir an önce’ Senato’da yargılanmak istiyor

ABD Başkanı Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde azledilmesinin ardından gözler Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’ya çevrilmişti. Trump attığı tweet’te, Demokratların Senato kararını yavaşlattığını iddia ederek bir an önce yargılama istediğini söyledi.

22 Aralık

Erdoğan: Libya Canımız Pahasına Yanında Yer Almamız Gereken Bir Yer

“Tarih ve hukuk bilmez bazı gafiller, kimi zaman içlerinden kimi zaman da açıkça ‘Libya nere, Türkiye nere?’ diyebiliyorlar. Güya ülkelerimizi ve bizi maceracılıkla suçluyorlar. Halbuki Türkiye ile Libya denizden komşudur. Deniz yetki alanlarımızın çakıştığı nokta itibarıyla biz Libya ile Akdeniz’de her türlü işbirliğine, her türlü ortak çalışma yürütmeye hak sahibiyiz.

İçişleri Bakanlığı, Mansur Yavaş’ı soruşturacak

Eski CHP Milletvekili Sinan Aygün’ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında ortaya attığı iddiaları araştırmak üzere İçişleri Bakanlığı’nca bir mülkiye müfettişi görevlendirildi.

Güvenlik Soruşturması “Yeniden Düzenleme” İçin Tekliften Çıkarıldı

AKP’nin hazırladığı tasarıda yer alan memuriyete girişte “güvenlik soruşturması” getirilmesine ilişkin düzenleme, AKP’nin önergesi ile torba yasadan çıkarıldı. Söz konusu teklif yeniden düzenlenecek.

Diyarbakır’da demokrasi mitingi yapıldı

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Diyarbakır’da ‘Toplumsal barış ve insanca yaşam için demokrasiyi inşa edelim’ mitingi düzenledi. Polis engeli nedeniyle, ‘Ranta, talana, faize, israfa, savaşa değil emekçiye bütçe’ yazılı KESK pankartı ‘savaş’ kelimesi kesildikten sonra miting alanına alındı.

ÖDP’nin yeni adı Sol Parti oldu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) 8’inci Olağanüstü Kongresi Ankara’da yapıldı. Partinin yeni adının Sol Parti olarak değişmesi talep edildi.

İstanbul İşçi Sendikaları Platformu: Taleplerimizi ortak mücadeleyle alabiliriz

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların oluşturduğu İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, “İstediğimizi, işçilerin örgütlü mücadelesi ve sendikaların ortaklaşmasıyla alabiliriz” dedi.

Patron örgütü TİSK asgari ücretle ilgili açıklama yaptı, sömürünün artmasını istedi

Patron örgütü Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), asgari ücret görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada işsizleri öne sürerek “Asgari ücret, mevcut istihdamı koruyacak, 4 buçuk milyon işsize iş sağlayacak düzeyde olmalı” dedi. TİSK’in üzerinde durduğu diğer bir konu ise yatırım oldu. TİSK’in, “başka ülkelere yatırım kaptırmamak” için işaret ettiği nokta da sömürünün artması.

Banaz halkı: Murat Dağı’na sahip çıkıyoruz

Murat Dağı’na Dokunma Platformu, Uşak’ın Banaz ilçesinde, “Murat Dağı’nda siyanürlü liç yöntemiyle altın çıkarılmasının çevreye etkileri” konulu panel düzenledi.

Haftalık Kürtçe Gazete “Xwebûn” Yayın Hayatına Başladı

Diyarbakır’da bir araya gelen bir grup gazeteci tarafından çıkarılan haftalık “Xwebûn” gazetesinin ilk sayısı bugün çıktı. Yayın dili Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmançkî lehçelerinde olan gazetenin yazar kadrosunda, Irak Kürdistan Bölgesinden, İran, Suriye, Kazakistan, Ermenistan, Lübnan ve Avrupa’da yaşayan birçok Kürt isim yer alıyor.

ABD-Avrupa arasında doğal gaz gerilimi

Son yıllarda özellikle Almanya ile ABD arasında tartışma konusu olan Kuzey Akımı 2 doğal gaz hattına karşı ABD Temsilciler Meclisi Savunma Komisyonu tarafından yaptırım kararları uygulanmaya başlandı. Cuma günü alınan ve cumartesi günü yürürlüğe giren kararlar çerçevesinde, Kuzey Akımı 2 projesini finanse eden tekeller ile projenin yapımını üstlenen firmalara karşı yaptırım kararları alındı.

Lavrov: TürkAkım, 2-3 hafta içinde devreye alınacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, TürkAkım boru hattının 2-3 hafta içinde hizmete gireceğini söyledi. Lavrov, Kuzey Akım-2 projesinin de Amerikan yaptırımlarına rağmen gerçekleşeceğini kaydetti.

Hafter güçleri: Türk mürettebatı alıkoyduk

Türkiye’nin Libya’nın batısındaki hükümetle imzaladığı anlaşmanın Meclis’ten geçmesinin ardından gerilim tırmanıyor. İç savaştaki ülkenin doğusunu kontrol eden General Hafter güçleri, bir kargo gemisine el koydu. Geminin Türk mürettebatı şu an alıkonuluyor. Kargonun içeriğine dairse açıklama yapılmadı.

23 Aralık

Erdoğan Libya’daki savaşı daha fazla finanse etmek istiyor

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de izlediği politikaya değinen Erdoğan, “Ülkemizin izlediği politika, boyundan büyük işlere kalkışarak başını belaya sokma veya hakkı olmadığı yerlere müdahalede bulunma değildir. Şayet KKTC ve Libya ile başlattığımız süreçlerden vazgeçersek, bize denize girecek kıyı, olta atacak sahil bile bırakmayacaklar” dedi.

Mehmet Ağar: Bu büyük milliyetçi muhafazakar iktidarı parçalamak için siyasi teşebbüsler var, Allah göstermesin

Ağar, küçük oy oranlarının önemine atıf yaparak, “Ana gövde içinden bir takım particikler kurmak suretiyle, yüzde 0,5 oyun bile önemli olduğu bir yapıda, sadece ve sadece kişisel kavgalar veyahutta iktidar hevesi yüzünden bu büyük iktidarı parçalamanın Türkiye’ye getireceği hiçbir faydası yoktur.” diye konuştu.

Mansur Yavaş, “rüşvet” iddiasını Sinan Aygün’ün kendi sözüyle yalanladı: Hakikat, yalana ve harama işte böyle diz çöktürür

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski CHP milletvekili Sinan Aygün’ün “25 milyon lira rüşvet istediler” iddiasına Aygün’ün bugün yaptığı açıklamadaki sözleriyle yanıt verdi. Aygün’ün konuşmasındaki, “O kişiler sizden 25 milyon lirayı kendi ceplerine indirmek için mi istediler?” sorusuna verdiği, “Hayır öyle bir şey yoktur” yanıtının yer aldığı videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Yavaş, “Hakikat, yalana, iftiraya ve harama işte böyle diz çöktürür…” dedi.

İmamoğlu: Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nden çekiliyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul projesine yönelik ÇED raporunun onaylanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nden çekiliyoruz. Protokolden çekildiğimizi iki bakanlığı da yazılı olarak bildirdik. Ben dua etmeye devam edeceğim. Bu projeyi savunanlara Allah akıl fikir versin” dedi.

Sur Belediye Eş Başkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir tutuklandı

Evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve Cemal Özemir, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

“Diyanet ve dini vakıflara ait anaokullarındaki öğrenci sayısı son dört yılda 4.5 kat arttı

2015-2016 eğitim öğretim yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı dini vakıf ve derneklere ait 692 okul öncesi eğitim kurumunda 4-6 yaş grubunda 21 bin 20 çocuk eğitim gördüğü belirtildi. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise kurum sayısı 2 bin 560’a öğrenci sayısı 94 bin 817’ye çıktığı açıklandı. Raporda Diyanet ile dini vakıf ve derneklere ait olan okul öncesi eğitim kurumu sayısı son dört yılda 3,7 kat, öğrenci sayısı ise 4,5 kat arttığına yer verildi.

Kanal İstanbul için ÇED raporu açıklandı

Kanal İstanbul’un ÇED Raporu’nda, uluslarlarası su yollarının hukuki durumu ve Montrö Sözleşmesi’in maddeleri de incelendi. Raporda Türkiye’nin Montrö kazanımları ve uluslararası su yollarının yasal durumu Kanal İstanbul üzerinden değerlendirildi.

Kanal İstanbul ÇED raporuna yorum: “Bu rapor felakettir. İki denizi birleştiriyorsunuz bir deniz bilimciye sormuyorsunuz”

“Deniz yüzeyinden ve dipten örnek almışlar ikisini birleştirip oksijen ölçtük diyorlar. Bu bilimsel anlamda dayak atmaya bile değmez. Bu rapor bilimsel anlamda felakettir. Tarih 2020’ye geliyor ve Türkiye’nin böyle bir ÇED raporu çıkarması utançtır. Marmara astımlı doğdu ölür, ölsün denir mi hiç. Böyle bir proje rafa bile kalkmaz bu projeyi unutacaksınız. Amaç gündem değiştirmekse eğer o güzel yapılıyor.”

Doğu Akdeniz boru hattı anlaşması: Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail 2 Ocak’ta imzalayacak

Euronews’un haberine göre, planın son haline göre İsrail’deki Levant Havzası açıklarındaki doğal gaz rezervlerinden başlayacak olan East Med boru hattı, Akdeniz boyunca ilerleyecek, Girit Adası ve Yunanistan Anakarası üzerinden İtalya’ya kadar uzanacak.

Peşmerge komutanından IŞİD uyarısı: 2020’de organize saldırı başlayabilir

Kürt ve Batılı istihbarat yetkilileri, IŞİD’in Irak’ta yeniden varlığını hissettirmeye başladığını ve bu bölgede saldırıların artmaya başlamasından duyulan endişeyi dile getirdi. BBC muhabiri Orla Guerin’in görüştüğü Iraklı Kürt yetkililerden biri, örgüt üyelerinin Hemrin Dağlarındaki mağaralarda saklandığını savundu.

9 firmaya ait 15 termik santral 1,5 milyar TL teşvik alacak: Teşvik santralları tam gaz devam

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 2020 yılında kapasite kullanım mekanizması kapsamında teşvik alacak enerji santrallarını açıkladı. Buna göre, elektrikte 20’si kömür, 15’i doğal gaz ve 10’u hidroelektrik santrali olmak üzere toplamda 45 santral, 2020’de kapasite mekanizması desteğinden yararlanabilecek.

24 Aralık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kanal İstanbul bir devlet projesidir, belediye projesi değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CHP’nin Kanal İstanbul’a yönelik tepkilerine yanıt verdi. CHP ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘kendi yetkileriymiş gibi’ açıklamalar yaptığını söyleyen Kalın, “Kanal İstanbul bir devlet projesidir, belediye projesi değil” dedi.

AYM, Kanal İstanbul’un Yap-İşlet-Devret modeli kapsamına alınmasına ilişkin düzenlemenin iptal istemini reddetti

Anayasa Mahkemesi Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret kapsamına ilişkin düzenlemenin iptal istemini reddetti.

İşkence iddialarına bakandan yanıt: TT olması mı ispatlayacak?

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulanlara ilişkin işkence iddiaları üzerine birçok dernek, sendika ve hak savunucusu “İşkenceyi durdurun” çağrısında bulundu. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, işkence iddialarına ilgili kurumlardan yanıt alamadıklarını, bakanın ise işkence iddialarına, “Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda TT olması mı ispatlayacak” dediğini söyledi.

Dargeçit JİTEM davasında kilit isim yine getirilmedi

90’lı yıllardaki ‘faili meçhul’ cinayetlere dair açılan JİTEM davalarında peş peşe beraat kararları çıktı. Yargılamasına devam edilen Dargeçit JİTEM Davası’nın bugün görülecek duruşmasında, üç celsedir “ulaşılamayan” dönemin Cumhuriyet Savcısı Ahmet Kul’un dinlenmesi bekleniyordu. Ancak Ahmet Kul, duruşmaya yine getirilmedi.

Kavala davası: Anayasa 90 yok hükmünde

Mahkeme, Anayasa’nın 90. maddesini canı isteyen mahkemenin uygulamama hakkı olduğunu, 90. madde nedeniyle kararlarının uygulanması zorunlu olan AİHM hükümlerinin de istenildiğinde dikkate alınmayacağını ilan etmiş oldu.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın “Yeni İnsan Hakları Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı” Hakkında Basın Açıklaması

Rusya’dan Suriye ve Libya açıklaması: Krizlerin çözümleri hakkında görüştük

Moskova’da, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlığındaki Türk heyeti ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov başkanlık ettiği Rus heyet bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, görüşmede Libya’daki krizin çözülmesi için ortak katkı sunma konusunda anlaştıklarını ve ‘siyasileşme ve önkoşullar olmaksızın Suriye genelindeki ihtiyaç sahiplerine acil insani yardım sağlama görevlerini’ de değerlendirdiklerini açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye’nin İdlib’deki bir gözlem noktasının etrafı sarıldı

Suriye ordusu İdlib’in güneyindeki operasyonuna devam ederken, Türkiye’nin Surman’daki gözlem noktasının askerlerin kontrolündeki bölgede kaldığı belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin direktörü Rami Abdülrahman “Rejim güçleri, bazı köy ve kasabaları ele geçirmelerinin ardından, Türkiye’nin Surman’daki gözlem noktasının etrafını sardı” dedi.

ABD medyası: Trump hükûmeti, Kongre’ye mevcut yaptırım tasarısına karşı çıkan bir not gönderdi

Betsy Swan’ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Senato’da tasarıya önderlik eden senatörlere gönderilen 7 sayfalık notta, bahsi geçen yaptırımların uygulanmasının Türkiye ile Rusya’yı yakınlaştıracağı ifade ediliyor. Dışişleri Bakanlığı, gönderilen notta yasa tasarısındaki değişikliklerden memnun olmadıklarını ve tavsiyelerine uyulmadığı sürece yaptırımlara destek vermeyeceklerini ifade etti. Bakanlık, mevcut tasarıya “ciddi anlamda” karşı olduklarını ifade etti.

Kriz mi bunalım mı?

2018 yazında yaşanan kur şokunun ardından geçen 1 yıldan uzun süreye rağmen istihdam artmıyor, işsizlik ise rekor kırıyor. Bu durum akıllara, ‘İçinden geçilen süreci nasıl tanımlamalıyız’ sorusunu getirdi; kriz mi bunalım mı?

QNB Finansbank 27 şubesini kapatma kararı aldı

Son bir yılda bürüt ve net olarak kârlılığını arttıran tek banka olan QNB Finansbank, yıl sonu yaklaşırken başta İstanbul olmak üzere birçok ilde şube kapatma kararı aldı.

25 Aralık

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul tarihi bir ihanet projesidir; bölgede arazi satın alan en büyük üç şirket Araplara ait

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında ‘çılgın proje’ olarak duyurduğu, dün de ÇED raporu açıklanan Kanal İstanbul projesine neden karşı çıktıklarını 15 ana başlık üzerinden açıkladı. “Bu proje hem İstanbul’un güvenliği hem de Trakya’nın savunması için stratejik bir ihanet projesidir” diyen İmamoğlu, proje güzergâhında en büyük arazisi olan ilk üç şirketin Araplara ait olduğuna dikkati çekti.

Kılıçdaroğlu: İstanbul’a Kanal Yapılmasına Bir Kişi Karar Veriyor

Kanal İstanbul Projesini eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Tank Palet Fabrikası yetmedi. Şimdi de İstanbul’u peşkeş çekeceksin. Ne diyorduk? Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor” dedi.

WWF’den Kanal İstanbul Raporu: “Ya Kanal Ya İstanbul”

“İstanbul doğasının karşı karşıya bulunduğu en büyük mühendislik operasyonu” olarak nitelenen Kanal İstanbul projesi ise “bu hatalarla dolu sürecin en son adımı” olarak değerlendirildi: “Artık ne yazık ki, ‘ya Kanal ya İstanbul’ deme noktasına gelmiş durumdayız.”

Tahliye edilmeyen Osman Kavala: Tutukluluk, reform iradesini yok sayıyor-

Çakırözer Kavala’nı, “Alınan bu karar, hem tarafı olduğumuz AİHM’e karşı hem de Adalet Bakanlığı ve Meclis’te ortaya çıkan yargıda reform iradesine karşı yapılmakta. Bunlar da yargının itibarını zedelemekte” dediğini aktardı.

Ankara Üniversitesinde #LasTesis engellendi, 8 öğrenci gözaltına alındı

Kampüsün içerisine giren polis öğrencileri Siyasal Bilgiler Fakültesinin arka bahçesinde gözaltına aldı. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınları değil katilleri engelle” sloganı atan kadınların yanı sıra kampüs içerisinde erkek öğrenciler de gözaltına alındı. Öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.

Ragıp Zarakolu’nun Mal Varlığına El Konulma Kararı

KCK İstanbul Ana Davası kapsamında 205 Kürt siyasetçinin yargılandığı davanın duruşması İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, duruşmada söz alan yazar –  yayıncı Ragıp Zarakolu ve Cihan Deniz Zarakolu’nun avukatı Şennur Bayboğa, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Bakanlığı’nın İsveç’te bulunan Zarakolu’nun mal varlığına el koyma kararı talep ettiğini belirtti.

Boşanmak isteyen eşini öldüren polise “haksız tahrik indirimi”!

Boşanmak isteyen eşi Elif Yavuz’u çocuklarının gözü önünde tabancayla vurarak öldüren polis memuru İbrahim Yavuz’un ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası “haksız tahrik indirimi” ile 24 yıla indirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: M-5 Karayolu rejime bırakıldı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejim güçlerinin Rusya’nın da hava desteğiyle Maaret El Numan ilçesi yakınlarında bulunan Sırman köyündeki Türkiye’ye ait gözlem noktasının etrafını kuşattığını belirtti. SOHR, kenti kontrollerinde tutan El Kaide uzantılı El Nusra (Heyet Tahrir El Şam) ve Ehrar El Şam örgütlerinin M5 olarak bilinen Suriye-Halep uluslararası yolu üzerinde bulunan Keferbasin, Bablin, Sehyan ve Maaret Hetat bölgelerinden çekildiğini duyurdu.

İran, Çin ve Rusya Hint Okyanusu’nda ortak askeri tatbikata başlıyor

İran, Çin ve Rusya, Hint Okyanusu’nun kuzeyinde 4 gün sürecek bir askeri tatbikat yapacak. Üç ülkenin donanmalarının yer alacağı tatbikat cumartesi günü başlayacak.

Metal işçileri eylemlerini sürdürüyor

Birleşik Metal-İş’in aldığı eylem programı çerçevesinde bir süredir mesaiye kalmama eylemi yapan işçiler, örgütlü oldukları MESS kapsamındaki fabrikalarda eylem yaptı.

26 Aralık

Erdoğan: Meclis açılınca Libya’ya asker gönderme tezkeresini gündeme alacağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis açıldığında Libya’ya asker göndermek için tezkereyi gündeme alacaklarını belirtti. Erdoğan, “Asker gönderecek misiniz?’ diye soruyorlar. Biz de ne diyoruz, davet edildiğimiz yere gideriz, şu anda da böyle bir davet olduğu üzere icabet ederiz. Çünkü bizim kardeşlik bağlarımız çok farklı. İnşallah Meclis açılır açılmaz asker gönderme tezkeresini Meclis’e sunacağız. Meclisimizin de onaylamasıyla Libya’daki meşru yönetime çok daha etkin bir şekilde destek verme imkânına kavuşacağız” dedi.

Ali Babacan: Memlekete baktıkça içim kan ağlıyor, yeni bir tek adam partisine ihtiyaç yok

AKP’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, yeni partinin ocak ayında kurulacağını açıkladı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ayda 2 kez görüştüğünü ifade eden Babacan,  aktif siyasete neden döndüğünü ve Türkiye’yi nasıl gördüğünü anlatırken “İstesek başka bir şey yapardık. Ama memlekete bakınca içim kan ağlıyor, yeni bir tek adam partisine ihtiyaç yok” dedi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na Kanal İstanbul tehdidi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesine karşı çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, “Çıkmış İstanbul’a böyle bir kanal gereksiz diyor. Bunun kararını verme yetkisi sana ait değil. Biz bunun kararını verdik. Senin böyle bir yetkin yok, bu İBB Meclisi’ne aittir” diye tepki gösterdi.

Bakan Kurum’dan Kanal İstanbul açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kanal İstanbul’a ilişkin ÇED süreci, Türkiye’nin en geniş katılımlı, en şeffaf süreçlerinden biri olmuştur” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’un, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuyla ilgili basın toplantısı yaptı.

CHP’li Özgür Özel Kanal İstanbul için referandum tarihi verdi

Özel, kurulacak komisyonla Kanal İstanbul’un yapılmasından esas fayda görecek kişileri tespit etmek istediklerini dile getirerek, “Çünkü bu projeden İstanbullular fayda görmeyecek ama bundan fayda görecekler 9-10 yıl önce arsaları ve tarlaları toplamaya başlamışlar. Bu bilgileri kimler kimlere sızdırdı, bu projede kimler kimlerle beraber, bunu görmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Kanal İstanbul: Maliyet 3 katına çıkabilir, finansman ve sigortacılık boyutları da tartışılmalı

“İyimser maliyet tahminleri aşılmasa bile 10 milyar Euro seviyesinde bir maliyet Türkiye tarihinde görülmemiş bir kredi gerektirir. Hem hukuki ve siyasi açıdan karmaşık, hem de doğa ve çevreye etkisi çok olumsuz bir proje olduğu için uluslararası bankaların bu riski almak istemeyeceğini düşünüyorum” diyen Kumcuoğlu, üçüncü havalimanının ağırlıklı olarak yerli bankalar üzerinden finanse edildiğini, ancak yerli bankalarda şu anda Kanal İstanbul’u finanse edebilecek bir kapasite olmadığını belirtiyor.

AYM: Wikipedia’nın engellenmesi hak ihlali

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın engellenmesiyle ilgili kararını verdi. Erişim engelinin hak ihlali olduğu yönünde karar veren mahkeme, yasağın kaldırılmasını istedi.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun görev süresi uzatıldı

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonunun görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Suriye ordusu İdlib’de Türkiye’ye ait bir gözlem noktasına daha yaklaştı

İdlib’in güneybatısındaki operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun, Türk askerlerinin bulunduğu bir diğer gözlem noktasının etrafını sarmak üzere olduğu belirtildi. Suriye hükümetine yakın El Masdar sitesinin haberine göre, Suriye ordusu Ma’ar Hattat yakınlarındaki gözlem noktasına yaklaşıyor.

Esad’ın danışmanı Amerikan basınına konuştu: Türkler dahil herkes gidecek

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, “Topraklarımızın teröristler olsun veya Türk ya da Amerikalılar olsun, yabancı işgalcilerden tamamen özgürleşirilmesi gerektiğine dair hiçbir soru işareti yok” dedi. Amerikan basınına konuşan Şaban, petrol kuyularında asker bırakan Washington’ı da uyardı: Halk ayaklanmasına ve ordu operasyonuna hazır olun, petrol bizim.

İddia: Riyad ve Kahire Türkiye’ye karşı SDG planını devreye soktu

Mısır ve Suudi Arabistan’ın, Suriye muhalefetini Türkiye’den uzaklaştırmaya çalıştığı iddia edildi. Buna göre iki ülke, Kürtlerin Suriye muhalefetine katılması için gizli görüşmeler yürütüyor.

Eskişehir’den Ankara’ya yürüyen metal işçilerine polis engeli: 32 işçi gözaltında

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden “Türk askeri” açıklaması

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fathi Başağa, başkent Trablus’ta çatışmaların yoğunlaşması halinde Türkiye’den askeri destek isteyeceklerini söyledi. Reuters ajansının haberine göre Tunus’ta gazetecilere açıklama yapan Başağa, “Eğer çatışmalar yoğunlaşırsa, Trablus’u ve Trablus’ta yaşayanları koruma hakkımız var” dedi.

Rusya’dan Erdoğan’a ‘asker gönderme’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya’ya asker gönderme tezkeresini Meclis’in gündemine getireceklerini söylemesinin ardından Rusya’dan Libya’ya ilişkin bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, üçüncü ülkelerin müdahalesinin krizin çözümüne katkı sunmayacağını söyledi.

Rus gazetesi: Türkiye’yle Libya görüşmesi üç gündür sürüyor

Rus gazetesi Vedomosti, Suriye ve Libya üzerine müzakere için Rusya’ya giden Türk heyetinin görüşmelerinin üç gündür devam ettiğine dikkat çekti. Gazete, görüşmelerin pazarlık ve taviz koparma süreci nedeniyle uzadığını yazdı.

2020 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 324 lira 70 kuruş

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendiğini söyledi. Bakan ayrıca “İşletmelere 75 lira asgari ücret desteği sağlayacağız” dedi.

Aralık verileri zayıf toparlanmaya işaret ediyor

Genel olarak açıklanan her iki veri de, Türkiye ekonomisinde 2019 son çeyrekte toparlamanın zayıf bir ivme ile tökezleyerek de olsa devam ettiğini gösteriyor.  Mevcut seyir şimdilik 2020’de yüzde 5 büyüme ile uyumlu görünmüyor.

27 Aralık

Erdoğan: İsteseniz de İstemeseniz de Kanal İstanbul Yapılacaktır

“Bugün de aynısını Kanal İstanbul projemizde yapıyorlar. Hiç bir bilimsel mantıklı açıklaması olmadan projeyi bozmaya yapıyorlar. Aynı şeyi Türkiye’nin otomobiliyle ilgili de gösterdiler.”

CHP’li Özel: Askerimizin Libya Çöllerinde İşi Yok

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında partisinin, Meclis’e gelmesi beklenen Libya’ya asker gönderme tezkeresine yönelik tavrının sorulması üzerine “Tavrımız şüphesiz ‘hayır’ olacaktır” yanıtını verdi.

Canan Kaftancıoğlu Kanal İstanbul Projesi’nin İptali İçin Dilekçe Verdi

Kaftancıoğlu, “Bu mücadele olduğu sürece bu inanç olduğu sürece biz bu kentte kent cinayeti işlenmesine asla ve asla izin vermeyeceğiz. Ben burada şunu bir kez daha hissettim ki İstanbul halkı bu haklılıkta ve bu inançta olduğu sürece hiçbir şeyi yapamazlar.

Akşener, Kanal İstanbul ÇED Raporu’na itiraz dilekçesi verdi: Daha ilginci, askerler güvenlik açısından itiraz ediyor

Bilim insanlarının deprem, Marmara Denizi, İstanbul’un nüfusu açısından itiraz ettiklerini dile getiren Akşener, “Daha ilginci, askerler güvenlik açısından itiraz ediyor. Bu konunun uzmanı herkes itiraz ediyor. Fakat iktidar tartışmaya kapalı, bilgilenmeye kapalı. İnatlaşarak ‘İlla da bu işi yapacağız’ diye yola çıktılar.

İstanbul Barosu’ndan Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporuna İtiraz

İstanbul Barosu, 13 maddeden oluşan 3 sayfalık dilekçede, proje için ÇED olumsuz kararı verilmesini talep etti.

İstanbullular Kanal İstanbul’a itiraz ediyor: Kanala var emekçiye yok!

Kanal İstanbul’un askıya çıkan ÇED raporuna itiraz etmek için Çevre Bakanlığı müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturan İstanbullularla konuştuk: Yağmur çamur demeden geldik, itiraz ediyoruz!

Roboski Katliamı’nda cezasızlıkta ısrar ediliyor

Diyarbakır Barosu ve Demokratik Toplum Kongresi, Roboski Katliamı’nda da cezasızlık politikasında ısrar edildiğini belirterek, “Er ya da geç gerçekler ortaya çıkarılacak” dedi.

Mardin Barosu’ndan İşkence İddialarına Suç Duyurusu

“20 Aralık 2019 tarihinde, Mardin’in Mazıdağı ve Derik İlçelerinde 8 kişinin Mardin Jandarma Komutanlığı’nca gözaltına alınmasıyla başlayan soruşturmada; şüphelilerin fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıkları öncelikle müdafilerince tespit edilmiştir.

Sözcü davasında karar: 7 kişiye hapis cezaları verildi

Oy birliğiyle alınan kararla; Emin Çölaşan 3 yıl 6 ay 15 gün, Necati Doğru 3 yıl 6 ay, Mustafa Çetin ve Metin Yılmaz 3 yıl 4’er ay, Yücel Arı, Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli ise 2 yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Gazetenin sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı. Mediha Olgun ise beraat etti.

Osmaniye’de bir kadın babası tarafından katledildi

MA’nın edindiği bilgiye göre Kaya’nın yaşadığı eve babası İsmail Kaya geldi. Bir süre sonra evden silah sesi duyan komşuları durumu polise bildirdi. Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri Kaya’nın hayatını kaybettiğini belirledi.

Her Yer Kazdağları: Ruhsatsız şirket, kanuna aykırı faaliyet mi yürütüyor?

Her Yer Kazdağları grubu, ruhsatsız altın şirketi Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik’in hâlâ faaliyet yürüttüğüne yönelik fotoğraflar paylaşarak “Kanuna aykırı faaliyet mi yürütülüyor” diye sordu.

Rusya’dan Türkiye’ye İdlib çağrısı: Mutabakatı uygulayın

Suriye hükümetinin cihatçı militanların kontrolündeki İdlib’in güneyindeki operasyonları sürerken, Rusya’dan Türkiye’ye bir çağrı var. Moskova, Soçi Mutabakatı’nda kendisiyle birlikte garantör olan Türkiye’ye bu anlaşmayı uygulama çağrısı yaptı. Dışişleri Sözcüsü Zaharova, “İdlib’deki terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesi kabul edilemez” dedi.

Rus elçi Yerhov: Kanal İstanbul, Montrö’yle belirlenen rejimi değiştirmez

Yerhov, “Kanal İstanbul’un ihalesi henüz ilan edilmedi, projenin teknik detayları henüz bilinmiyor. Bunları bilmeden bu konuda yorum yapmak zor ancak farklı spekülasyonlara itimat etmemek gerekiyor. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu dikkate almalıyız. Bu, 1936’dan beri geçerli bir uluslararası sözleşme” dedi.

Rojava’da “ya cihatçılar kaydırılırsa” endişesi

Rojava Özerk Yönetimi, Türkiye’nin desteklediği silahlı grupları ve ailelerini Rojava’da kontrol ettiği Kürt kentlerine aktarmasından endişe duyuyor.

Reuters: Libya, Türkiye’den askeri destek istedi

Libyalı bir yetkili, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin, Türkiye’den kara, deniz ve hava askeri destek talep ettiğini söyledi.

CHP’li Özel: Askerimizin Libya Çöllerinde İşi Yok

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında partisinin, Meclis’e gelmesi beklenen Libya’ya asker gönderme tezkeresine yönelik tavrının sorulması üzerine “Tavrımız şüphesiz ‘hayır’ olacaktır” yanıtını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD’nin saldırgan adımlarına karşılık vereceğiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-ABD ilişkileri ve iki büyük nükleer gücün nükleer-füze potansiyelini düzenleyici olarak kalan son araç Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START) uzatılması olasılığı konusunda Sputnik’e bir röportaj verdi.

ABD’den Kuzey Akım-2 müteahhit şirketlerine çalışmaları durdurmaları için 1 ay süre

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesinde yer alan müteahhit şirketlerin çalışmalarını 20 Ocak 2020 tarihine kadar durdurmaları durumunda yaptırıma maruz kalmayacaklarını belirtti.

Yerli Otomobil Tanıtıldı

Yerli otomobil projesinin yapımını üstlenen Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde yerli aracın tanıtımını gerçekleştirdi. Etkinlikte C-SUV modeliyle birlikte bir de C- Sedan konsepti gösterildi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Yeni asgari ücretin kabul edilebilir tarafı yok

“2 bin 324 lira bizim beklentilerimizin çok altında. TÜİK’in açıkladığı bir işçinin aylık gıda harcama rakamın bile altında. Açlık sınırına yakın bir rakam. 20 milyona yakın insan bu rakamla geçiniyor. Açıklanan rakamının enflasyonun üzerinde olduğu söyleniyor. İyi de bir de sokakta insanın yaşadığı enflasyon var. Hiçbir şey vermeseler elektrik ve doğal gaza yapılan zam kadar asgari ücreti artırsalardı.”

İTO: 5 Milyon Yurttaş 1 Ocak’tan Sonra Sağlık Hizmeti Alamayacak

Prof. Dr. Pınar Saip, 5 milyon yurttaşın 1 Ocak’tan sonra sağlık hizmetinden yararlanamayacağını söyledi. Sorunun ekonomik krizin bir göstergesi olduğunu belirten Saip, şöyle devam etti:  “Vatandaşlar GSS prim borçlarını ödeyemiyor. İstanbul Tabip Odası olarak sağlık hakkının temel insan haklarından olduğuna inanıyoruz. Devlet sosyal devlet olma sorumluluğuyla vatandaşlara sahip çıkmalıdır. Sağlık hizmetlerinden herkes ücret ödemeden, eşit bir şekilde yararlanmalıdır.”

28 Aralık

Devlet Bahçeli: MHP, Libya Tezkeresi’ne destek vermektedir

Genel Başkan Bahçeli, yaptığı açıklamada “Milliyetçi Hareket Partisi 2 Ocak 2020 Perşembe günü TBMM’nin olağanüstü toplanmasına ve Libya Tezkeresi’nin görüşülmesine destek vermektedir. Bu çerçevede sözü edilen tezkereye 49 milletvekilimizle olumlu oy kullanacağımızı da herkesin bilmesinde yarar vardır” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan yeni ittifak açıklaması: Babacan ve Davutoğlu…

Yeni ittifaklar olabilir. Türkiye ayrıştı, demokrasiden yana olanlar, otoriter rejimden yana olanlar. Demokrasiden yana olanların ittifak yapması lazım. Gerek Sayın Babacan’ın gerekse Sayın Davutoğlu’nun açıklamalarını dikkatle izliyorum. Güçlü bir parlamenter sistemden yana olduklarını ifade ediyorlar. Sonuçta Türkiye’nin geleceğine aynı pencereden bakıyoruz, farklı düşünsek bile belli konularda. A veya B partisinin iktidar olmasından çok Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu süratle demokratik bir rejimin ihyasıdır. Millet İttifakı sürecinde dört genel başkan, bir metin imzaladık. Burada da böyle bir tablo gündeme gelebilir. Farklı ittifaklar olabilir.

Kaymakamlık, Kanal İstanbul projesi hakkında 18 muhtara olumsuz konuşmamaları yönünde talimat verdi

Büyükçekmece’deki mahalle muhtarları tarafından paylaşılan bilgiye göre kaymakamlık yazı işleri müdürlüğü yetkilileri, telefonla aradığı muhtarlara “Kanal İstanbul ile ilgili sosyal medyada olumsuz paylaşımlar yapmayın, itiraz dilekçesi vermeye sakın gitmeyin. Siz devletin temsilcilerisiniz” dedi. Kaymakamlık yetkilileri, 18 mahalle muhtarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinde bu uyarıyı İstanbul Valiliği tarafından kendilerine verilen talimat gereği yaptıklarını da ifade etti.

Kanal İstanbul’a Karadeniz illerinde de itiraz başladı

Kanal İstanbul’un Çevre Değerlendirme Raporu’na (ÇED) itirazların 3 Ocak’a kadar iletilmesi gerektiğinin duyurulmasının ardından Artvin, Rize ve Samsun illerindeki çevre ve şehircilik il müdürlükleri önünde, İstanbul’daki gibi uzun kuyruklar oluştu. Sosyal medyada #YaKanalYaKaradeniz sloganıyla destek bulan itirazlara Yeşil Artvin Derneği, Karadeniz İsyandadır ve Samsun Çevre platformlarından destek geldi.

“Yargıda güç kavgası zirvede” “Ankara’dan çıkan olumlu kararlar, ‘İstanbul yargısını’ teğet geçti”

Sözcü davasında “FETÖ’ye yardım” suçundan çıkan mahkûmiyet kararları, özellikle Adalet Bakanlığı bürokrasisi ile yüksek yargı içerisinde rahatsızlık yarattı. Son dönemde Adalet Bakanlığı ile yargıdaki “İstanbul grubu” arasında yaşanan gerginlik, bu kararla “İstanbul yargısının” Ankara’ya karşı güç mücadelesine dönüştüğü yönünde değerlendirildi. İstanbul’daki mahkemelerin Cumhuriyet davasındaki bozma kararına direnmesi, Osman Kavala’yı AİHM kararına karşın tahliye etmemesinden sonra verilen Sözcü kararı, yargı paketiyle oluşan “reform” adı altındaki çalışmalara “direniş” olarak yorumlandı.

Bölgede kolluk kuvvetlerinin araçları son 10 yılda 37 ölüme neden oldu

Diyarbakır’da son olarak Cihan Can’ın çevik kuvvet otobüsünün altında kalarak yaşamını yitirmesiyle bölge kentlerinde kolluk kuvvetlerinin arçalarının çarpması sonucu son 10 yılda yaşamını yitirenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Yaşanan bu ölümlere dair başlatılan soruşturma ve kovuşturmaların büyük çoğunluğu cezasızlıkla sonuçlandırıldı.

Roboski Katliamı’nın 8. yılında Ankara, Diyarbakır, Dersim ve Adana’da anma

Roboski Katliamı’nın 8. yıl dönümünde Diyarbakır, Dersim, Adana ve Ankara’da katliamdan hayatını kaybedenler anıldı. Anmalarda katliamda sorumluluğu olanların ortaya çıkarılması ve “cezasızlık” politikasından vazgeçilmesi istendi.

Sigorta şirketi kaskosunu yaptığı aracın kaza bedelini, sahibi KHK’li diye ödemedi

Sigorta şirketi ödeme yapmaya yanaşmayınca H.B. tüketici mahkemesine dava açtı. Ödemeyi yapmayan Doğa Sigorta’nın avukatı, H.B.’nin “FETÖ” soruşturması kapsamında cezaevinde olduğunu, hakkındaki ‘FETÖ’ suçlaması nedeniyle kara listede bulunduğunu ve bu yüzden ödeme yapılmadığını belirtti.

IMF: Türk bankalarının durumunu bağımsız bir kuruluş tekrar incelesin

IMF, ekonominin çıpası olan mali disiplinin zayıfladığı görüşünde. Faiz dışı bütçe dengesinin 2018 yılında uzun zaman sonra ilk kez açık verdiğini hatırlatıyor ve mali genişlemenin 2019’un ilk yarısında da sürdüğüne dikkat çekiyor. Bir başka uyarı, Merkez Bankası’nın rezervleriyle ilgili: IMF, Türkiye’nin dış finansman yükümlülüğünün yüksek olmasına rağmen Merkez Bankası’nın rezervlerinin azaldığına dikkat çekiyor. Reel sektör şirketlerinin bilançolarının da TL’deki değer kaybı, yüksek faiz ve düşük büyüme nedeniyle bozulduğunu vurguluyor. IMF İcra Direktörleri, şu anda mevcutmuş gibi görünen istikrarın kırılgan olduğunu belirtiyor ve ekonomideki zayıf noktaların varlığını sürdürdüğünü vurguluyorlar. Rapor, Türkiye ekonomisinin zayıf, kırılgan noktalarını şöyle sayıyor: Merkez Bankası’nın düşük rezervleri, yüksek dış finansman yükümlülüğü (Yani yüksek kısa vadeli dış borç) ve bankalar ile reel sektör şirketlerinin bilançolarındaki bozulma…

Metal işçileri 3 Ocak’ta eyleme başlayacak.

Metal sektöründe çalışan 130 bine yakın işci, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine yeni yılı eylemle karşılamaya hazırlanıyor. Türk Metal Sendikası genel başkanı Pevrul Kavlak, işveren sendikası Madeni Eşya İşverenleri Sendikası (MESS) ile yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin arabulucu aşamasında olduğunu belirtti. Ancak sendika olarak 3 Ocak’tan itibaren eylem kararı aldıklarını açıkladı. Kavlak, 13 Ocak’a kadar vardiya aralarında yapılacak eylemlerin ardından 19 Ocak’ta Bursa’da büyük bir miting düzenleyeceklerini belirtti.

Zonguldak’taki maden ocaklarında 5 yılda 64 işçi yaşamını yitirdi

Zonguldak’ta son 5 yılda meydana gelen göçük, patlama, zehirlenme gibi iş cinayetlerinde 23’ü kaçak olarak işletilen madenlerde, 64 işçi hayatını kaybetti.

İtalya Başbakanı Conte’den Türkiye’ye Libya’da askeri müdahaleden kaçınma çağrısı 

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme planına karşı çıkarak, bir askeri müdahaleden kaçınılması çağrısı yaptı. İtalya’nın siyasi çözümden yana olduğunu ve bu amaçla diplomatik girişimleri aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Conte, bu çerçevede son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile telefonda görüştüğünü belirtti.

29 Aralık

İyi Parti Sözcüsü Ağıralioğlu: Libya’ya asker gönderme işine negatif bakıyoruz

İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Libya’ya asker gönderme tezkeresine ilişkin, “Asker gönderme işine negatif bakıyoruz. Akdeniz’deki haklarımızı korumak için Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü ve kuvvetinin bu işe yeteceğine inanıyoruz. Bunun için masada gücümüzle kuvvetimizle bulunalım ama Libya’daki bir iç savaşın unsuru haline getirecek riskli adımlara karşı da temkinli olalım” dedi.

“İnan Kıraç, yerli otomobil projesinden çekildiğini törene gölge düşürmemek için duyurmamış”

Bundan 3-4 ay önce Kıraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sağlık sorunları nedeniyle projeden çekilmek istediğini bildirmişti. TOGG’da elektrikli minibüs, otobüs gibi ticari araçlar üreten tek otomobil sanayicisi Kıraç, törene gölge düşürmemek için ‘ayrılma kararını’ ilan etmeyi ötelemiş.

TBMM’de milletvekillerini rahatsız eden kameraların sayısı arttırılacak

TBMM Başkanı Mustafa Şentop adına yanıt veren TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, yeni kameraların ana binaya gelen ziyaretçiler nedeniyle yerleştirildiğini aktardı. Bilgiç,  tedirginliği gidermek için kameraların açısının kulisleri görmediğini, sadece kapıları izlediğini, ayrıca ses kaydı yapma özelliği bulunmadığını ifade etti.

Eski AKP kurucusu Şener: Erdoğan’ın mal varlığı Türkiye’nin milli güvenlik sorunu haline gelmiştir

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Kanal İstanbul projesinin gündeme getirildiği zamana dikkati çekerek, “Halkbank meselesi ile ilgili Erdoğan’ın sanık sandalyesine oturtulması gibi kişisel endişelerle, bu Kanal İstanbul projesinin ısrarlı bir şekilde gündeme gelmiş olmasından endişe duyuyorum. Dünyada böyle saçma bir proje yoktur. Erdoğan’ın mal varlığı Türkiye’nin milli güvenlik sorunu haline gelmiştir” görüşünü savundu.

Din Adamlarına Ateizm ve Deizm’e Karşı Çağrı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) gençlerin “ruh sağlığına” yönelik çalıştayında İçişleri Bakanlığı adına Kaçakçılık İstihbarat Harekât ve Bilgi Toplama Dairesi (KİHBİ) Daire Başkanı Ömer Ulu sunum yaptı. “Ateizm, deizm, Tengricilik” düşüncesinin “kötü alışkanlık” olduğunu vurgulayan Ulu, din adamlarının “ruh doktoru” olmasını önerdi.

66 Kurumdan İstismar Yasasına Tepki: Çocuklarla Evlenmek Suçtur

Aralarında Çocuk İstismarını Ve İhmalini Önleme Derneği ile Türk Psikologlar Derneği’nin de bulunduğu 66 sivil toplum örgütü, sendika ve meslek odası çocukların kendilerini cinsel istismara maruz bırakan erkeklerle evlenmeleri durumunda faile ‘af’ getirilmesini öngören yasa tasarısına ilişkin açıklama yaptı: “Bu yasal düzenleme ile, 12-16 yaştaki kız çocukları kendilerine tecavüz etmiş olan kendilerinden 10-15 yaş büyük olan kişilerle evlendirildiklerinde, tecavüzcülere af yolu açılmakta, bir başka deyişle, ‘’cezasızlık’’ getirilmektedir. Çıkarılmak istenen bu yasal düzenleme, topluma bir çözüm yolu olarak sunulmakta, koruyucu, onarıcı bir yasa imiş gibi bir algı yaratılmaktadır.”

Millî Savunma Bakanı’ndan Libya açıklaması: TSK her türlü görevi yapmaya hazır

Akar ve komutanlar İdlib sınırındaki birlikleri ziyaret etti. Akar, Suriye’deki gözlem noktalarının boşaltılmayacağını açıkladı. Akar, “Gözlem noktalarına saldırı olursa karşılık verilir. Biz mutabakatlara saygılıyız, Rusya’nın da uymasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı

Suriye muhalefetinde SDG çatlağı: Suudiler bize danışmadı!

SDG’yi Suriye muhalefetine katmaya çalıştığı öne sürülen Suudi Arabistan’ın, Müzakere Yüksek Komitesi’ndeki (MYK) bağımsız adayların seçilmesi için Riyad’da düzenlediği toplantı tartışma yarattı. Riyad’ın bağımsız adaylar için kendilerine danışmadığını savunan muhalifler, İstanbul’dan tepki gösterdi.

Süleymaniye Camii restorasyonunda hata yapıldığı anlaşıldı  

Süleymaniye Camii’nde restorasyon çalışmaları sırasında hata yapıldığı ortaya çıktı. Kıbleye göre sol harim giriş kapısında kullanılan ayetlerin sıralamasında yanlışlık yapıldığı anlaşıldı. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, “Hatalı olduğunu biliyoruz, fakat bunu yapmak için uzun bir zaman gerekiyor. Cami ibadete açıldı. Bunlar çok büyük kapılar, bunları sökmemiz lazım, bunun için de yaklaşık 6 aya yakın bir süre gerekiyor” dedi.

30 Aralık

Bakan Çavuşoğlu’ndan CHP Genel Merkezi’ne ‘tezkere’ ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Merkezi’ne Libya’ya tezkeresini görüşmek için ziyarette bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek olan Bakan Çavuşoğlu, Libya’ya tezkere asker göndermek için destek isteyecek.

Kılıçdaroğlu’ndan Karamollaoğlu ve Akşener’e ‘tezkere’ ziyareti

Her iki görüşmenin ardından liderler açıklama yapmadı.

Libya tezkeresi Meclis’te

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’da konuşlanmasını sağlayacak Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Meclis Genel Kurulu perşembe günü olağanüstü toplanacak.

Suriye sınırındaki 48 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Gaziantep Valiliği, Suriye sınırındaki 48 bölgenin 15 gün süre ile özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini açıkladı.

SADAT Başkanı Tanrıverdi, ‘mehdi’ açıklamasından önce TSK’yı yeniden yapılandırdıklarını söylemiş!

Uluslararası Savunma Danışmanlığı’nın (SADAT) kurucularından, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın askeri başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeniden yapılandırılmasına ilişkin ifadeler kullandığı yeni görüntüleri ortaya çıktı: ”Biz o zaman, Harp Okulları, Askeri Okulların tamamı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmalı dedik, bağlandı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın Genelkurmayla İçişleri Bakanlığı’na bağlansın dedik, bağlandı. Yüksek Askeri Şura’nın yapısı değişsin dedik, Askeri Yüksek Yargı kalksın dedik, o da gerçekleşti. Başkanlık sistemi gelsin dedik, o da geldi. Bu önermelerimizin tamamına yakını 15 Temmuz’dan sonraki yeniden yapılanmada gerçekleşti.”

Mansur Yavaş hakkındaki rüşvet iddiası tartışma yaratmıştı; Sinan Aygün CHP’den istifa etti

Kanal İstanbul’a itiraz dilekçesi kuyruğu kötü havaya rağmen devam ediyor

BDDK, Yapı Kredi Bankası ve Koç Finansal Hizmetler hisselerinin devrine izin verdi

Yapı Kredi Bankası’nın iki ana ortağı İtalyan UniCredit ve Koç Holding, iş ortaklıklarını UniCredit’in stratejik hedefleri doğrultusunda Kasım sonunda fesh ederken, İtalyan banka Yapı Kredi’deki payını %32’nin altına indirdi. Koç Holding ve UniCredit, Koç Finansal Hizmetler (KFH) adlı şirket üzerinden Yapı Kredi’nin %81.9’una sahip. KHF üzerinden iki ortak Yapı Kredi’de dolaylı %40.95 pay sahibi konumda. Koç Holding ve diğer küçük ortaklar, KFH’de UniCredit’in sahip olduğu payların tamamını 6.42 milyar liraya satın almak üzere anlaştı.

IŞİD operasyonu: 70 gözaltı

Ankara, Batman, Kayseri ve Adana’da IŞİD operasyonları düzenlendi. Gözaltına alınanlar arasında başka ülke vatandaşları da var.

Çorlu tren kazasında hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel hakkında soruşturma açıldı.

Star Gazetesi Yayın Yönetmeni Albayrak: Gazete kapanıyor, yarın son sayımız çıkacak

TürkMedya bünyesindeki Star ve Güneş gazeteleri kapatıldı. Güneş, Akşam gazetesinin içinde bir ek olarak devam edecek. Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, T24’e yaptığı açıklamada gazetenin yarın (31 Aralık 2019) son kez basılacağını söyledi.

Doğa Koleji’nin yeni sahibi belli oldu

İTÜ Vakfı, Doğa Koleji ile ilgili müzakerelerin olumlu sonuçlandığını ve devir işlemlerinin başladığını bildirdi. İTÜ tarafından yapılan açıklamada, bankaların katkılarıyla yapılan borç yapılandırılması ve devrin gerçekleşeceği zamanın en kısa zamanda duyurulacağı belirtildi.

31 Aralık

Polis, Anayasa Mahkemesi önünde müdahale etmişti; Çorlulu ailelere soruşturma açıldı

Çorlu Tren katliamında çocuklarını kaybeden Mısra Özel Sel ve Hüseyin Şahin’e; anne, babasını kaybeden İsmail Kartal’a ve davanın avukatları Selvi Yüzbaşıoğlu, Gökmen Yeşil ile Mürsel Ünder’e soruşturma açıldı. Soruşturmanın gerekçesi olarak ailelerin basın açıklaması yapmak için Anayasa Mahkemesinin önüne gittiği zaman yaşananlar gösterildi.

Varlık Fonu, Hakan Atilla’nın genel müdürlüğe atanmasının ardından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın çekildiği Borsa İstanbul’daki hisselerini satın aldı

Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye Varlık Fonu (TVF) olarak, geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaştığımız üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) yüzde 10’luk hisselerini bugün satın alarak Borsa İstanbul’daki payımızı yüzde 90,60’a çıkardık” denildi.

Türkiye bin 600 Suriyeliyi Libya’ya gönderilmek üzere eğitiyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Milli Suriye Ordusu çatısı altındaki farklı birliklere bağlı 1600 kadar paralı askerin Libya’ya gönderilmek üzere Türkiye’ye ait eğitim kamplarında hazırlandığını iddia etti.

Kanal İstanbul’da ÇED süreci tamamlanmadan planlar değişti

Kanal İstanbul projesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanmadan projenin etrafına kurulacak “Yenişehir” İstanbul’un anayasası kabul edilen Çevre Düzeni Planı’na işlendi. Yeni plan ile kanalın etrafına konutlar, oteller, sanayi siteleri, teknoparklar, üniversiteler, haller, TIR-kamyon parkları, kongre ve fuar merkezleri, kamping alanları, izci kampı, spor tesisleri, tam donanımlı hastaneler inşa edilecek.

Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” dediği Ayder Yaylası’nda yer altı otoparkının inşaatına başlandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” dediği Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm çalışmalarına bağlı olarak  1700 araçlık yer altı otoparkının yapımına başlandı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri tepkili: Yemeğime dokunma, müşteri değiliz öğrenciyiz

İstanbul Üniversitesi yönetiminin, üç öğün verilen yemek sayısını ikiye, indirimli öğün sayısını ise bire düşürme kararına öğrencilerden protestolu tepki.

1 Ocak

İçişleri Bakanlığı “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi” yayımladı

Genelgeye göre, 500 bin kolluk personeli, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hizmet içi eğitimle desteklenecek. Emniyet ve Jandarma teşkilatlarında sadece kadına şiddet konusunda uzmanlaşan birimler kurulacak. Kadına şiddet uygulayanın ruhsatlı silahı kolluk birimlerince alınacak, şiddet failleri için elektronik kelepçe uygulaması 81 ilde yaygınlaştırılacak.

Eski AKP’li vekil Gelecek Partisi’ne geçti: Vakıf jüriliğinden çıkarıldı, müzesi kapatıldı, TV programından menedildi

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve eski Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Atilla Maraş, Gelecek Partisi’nin Kurucular Kurulu’nda yer alması nedeniyle kendisine ambargo koyulduğunu söyledi.

2 Ocak

Libya’ya Türk askeri gönderilmesine yönelik tezkere kabul edildi: 184 ret oyuna karşı 325 kabul oyu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Libya’ya gönderilmesini öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında görüşüldü. Tezkere saat 17.30 itibariyle oylandı. 509 milletvekilinin katıldığı elektronik yapılan oylama sonucunda tezkere 184 ret oyuna karşı 325 kabul oyuyla Meclis’ten geçti.

Libya’ya asker gönderilmesine ‘evet’ diyen Saadet Partisi’nden Meclis’te tezkereye destek çıkmadı

Cihangir İslam oturuma katılmadı, Abdulkadir Karaduman “Buna ortak olmayacağız” dedi

Kemal Kılıçdaroğlu: Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün vakit geçirmeksizin bölgeye gönderilmesi sağlanmalı

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerin yemek zammı protestosuna coplu müdahale

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı kampüslerde 2 Ocak’tan itibaren yemekhanelerde kahvaltı verilmeyeceği ve öğrencilerin 3 öğün indirimli yemek hakkının tek öğüne indirilmesine tepki gösteren öğrenciler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis öğrencilere copla müdahale etti.

Erdoğan: “Artık şehirlerimizin güvenliğini sadece kolluk güçleriyle sağlayacak değiliz”

Ankara’da düzenlenen Şehir ve Güvenlik Sempozyumu’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Artık şehirlerimizin güvenliğini sadece kolluk güçleriyle koruyacak durumda değiliz. Yeni fikirler geliştirilmeli” ifadelerini kullandı.

Yargıtay, Aziz Yıldırım hakkında Şike Davası’nda verilen beraat kararı usulden bozdu

Yargıtay, Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım hakkında şike yapmakla suçlandığı davada verilen beraat kararını usulden bozuldu. Yargıtay kararına göre; daha önce iki ayrı davanın birleştirilmesi üzerine, dosyadaki bazı isimlerin yakalama kararının olduğu belirtildi. Hakkında yakalama kararı olan isimlerin yeniden yargılama sürecinde ortaya çıkması nedeniyle davaya dahil edildikleri kaydedildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde her iki dava birleştirilerek hükme vardırılmıştı. Yargıtay, bu kararla ‘İki davanın ayrı ayrı görülmesi gerektiği’ni belirtti.

Eski DBP Eş Genel Başkanı’na savunma yapmadan ceza

Eski DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’a Şırnak’ta yaptığı bir konuşmayla ilgili açılan davada 2 buçuk yıl hapis cezası verildi.

Van Valiliği ‘sarılma’ cezasını savundu

Van Valiliği, Çatak’ta bir lisede doğum günü tebriki nedeniyle birbirlerine sarılan iki öğretmene ceza verilmesini savundu. Valiliğin açıklamasında “Yapılan inceleme soruşturma işlemleri sırasında elde edilen bilgiler, görüntüler ve tanık ifadeleri, konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini ortaya koymuştur” ifadesi kullanıldı.

3 Ocak

TBMM’nin tezkere kararından bir gün sonra Trablus’un son havalimanında uçuşlar durduruldu

TBMM’nin tezkereye onay vermesi ve kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasından kısa süre sonra Libya’nın başkenti Trablus’ta çalışan son havalimanı Mitiga da roket atışları sebebiyle uçuşları durdurdu.

2019 yıllık enflasyon oranı açıklandı: 11,84

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE’de 2019 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,74, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 11,84 olarak gerçekleşti. Enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,18 artış gerçekleşti.Yıllık tüketici enflasyonu eylül ayında tek hane inmesinin ardından kasım ayında yüzde 10.56 seviyesinde gerçekleşerek yeniden çift haneye çıkmıştı.

2019 yılı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Pekcan, “2019 ihracatımız yüzde 2,04 artışla 180 milyar 468 milyon dolar olmuştur. İthalatımız yüzde 8,99 azalışla 210 milyar 394 milyon dolar olmuştur. Dış ticaret açığımızda yüzde 44,9 oranında düşüş gerçekleşmiştir. 2018’de 54 milyar 323 milyar dolar olan dış ticaret açığımız, 2019 yılı sonunda 29 milyar 926 milyon dolara gerilemiştir” dedi.

Gelecek Partisi raporunu açıkladı: Kanal İstanbul daha dar ve daha sığ olacağı için kaza riski fazladır

“Liseliler feminist takılıyor, ismi konmamış bir deizm yaşıyorlar”

Sakarya Üniversitesi’nden Dilek Menküç’ün Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) İstanbul’da merkezi sınav ile öğrenci alan fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve Anadolu liselerinde araştırma yaptı. Menküç’ün hazırladığı yüksek lisans tezinde öğretmenler, öğrencilerin inanç problemleri yanında güncel konuları tartıştıklarını belirttiler. Öğretmenler, “Bazıları feminist takılıyor. Kadınlar arka planda hep kafalarında böyle bir algı var” ifadelerini kullandı. Öğretmenler ayrıca çocukların deizmi yaşadığını ancak farkında olmadıklarını belirtti.

MEB kendine 3 ayrı raporla ‘zayıf karne’ verdi

Başkanlığını Özgür Kalkan’ın yaptığı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İç Denetim Birimi, ders kitapları, aday öğretmen eğitimi ve öğrenci yurtları kapsamında, toplam 12 ilde, 130 devlet ilkokul ve ortaokulunda 3 bin 444’ü kadrolu toplam 30 bin 542 öğretmen, 19 bin 188 öğrenci ila 16 bin 754 veliyle görüşerek titiz bir inceleme gerçekleştirdi.  MEB, kendi eğitimine 3 ayrı raporla ‘zayıf karne’ verdi.

******

Önerilen Yazılar ve Videolar

Bir örnek olay ve Mehmet Ağar (Özlem Akarsu Çelik)

Siyasi iktidarın, 90’lı yıllar başta olmak üzere ülkenin karanlık geçmişiyle hesaplaşacağı iddiası, birçok sözü gibi ortada kaldı. Geldiğimiz noktada, kim kimin sözcüsü ya da kim kiminle aynı dili konuşmaya nasıl ikna edildi sorularının yanıtlarını arıyoruz hep birlikte.

2020 bütçesine kamu bankaları için 32.5 milyar TL’lik kaynak konuldu (Söyleşi – Haluk Bürümcekçi)

Hükümet, giderek daha fazla başvurduğu kamu bankalarının sermaye ihtiyacı için 2019’un ardından 2020’de de bütçede düzenleme yaptı. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, kredi büyümesini sırtlayan kamu bankalarına sermaye desteği için bu yılın bütçesinde de “nakit dışı tahvil ihracı” verilebilmesi yönünde düzenleme yapıldığına dikkat çekti. Buna göre, kamu bankalarına yaklaşık 32.5 milyar TL özel tertip devlet iç borçlanma senedi (DİBS) verilerek sermaye desteğinde bulunabilecek.

AKP’yi kültürel körlük yedi bitirdi en çok!  (Tayfun Atay)

AKP, Cumhuriyet’in kuruluş döneminde Batılılaşma adına ne yapıldıysa bu yapılanlardan ‘rövanş’ takıntısıyla sürdürdü durdu bugüne kadar ‘kültürel iktidar’ arayışını… Sonuçta da kültürel iktidar aradıkça “kültürel körleşme”ye uğradı.

Trump imzaladı. Deniz bitti bitiyor. Şimdi ne olacak?  (Murat Yetkin)

Mezarlıkta ıslık çalmak fayda vermedi. Uyarılara kulak tıkandı, küçümsendi ama uyaranlar haklı çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisi gibi tek yetkili sanıp Kongre’yi aradan çıkartarak ABD ile her sorunu çözeceğini düşündüğü Donald Trump, Kongre’nin Bütçe manevrası karşısında çaresiz kaldı. Trump’ın Erdoğan ile özel ilişkisi nedeniyle yaptırımları onaylamayacağını, en azından geciktireceğini hesaba katan Kongre üyeleri, Rus S-400 füzeleri aldığı için Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programından dışlanması dâhil bir dizi yaptırımı 2020 Bütçe kanunu içine koydu.

Sınırötesinden denizaşırıya: Sorun çözmemek, bela aramak (Aydın Selcen)

Libya’ya birlik gönderme hevesi, İncirlik ve Kürecik’i kapatma safsatası, doğal boğaza koşut yapay kanal kazıp Montrö’yü yırtıp atmak tasarısı bir yanda. ABD Başkanı Trump’ın yaptırım paketini imzalaması, İdlip’te Suriye’nin Rusya desteğiyle yeniden saldırıya geçmesi, Barış Pınarı harekâtının M-4 karayoluna erişemeyip gündemden düşürülmesi, Kırım’ın ilhakına, Çin’in Uygur Türklerine reva gördüğü toplama kampları zulmüne, Hindistan’ın Müslümanlara ayrımcılık yapan yasasına sağır edici sessizlik beri yanda.

Dünyanın büyük bir bölümünde rejimler ve devletler derin bir meşruiyet krizinin pençesinde  (Soli Özel)

Dünya yeni yıla ve yeni on yıla çivileri her yerden çıkmış bir vaziyette giriyor. Bilinen, anlaşılan ve kabul edilen yapıların, kurumların, söylemlerin en hafifinden sallantıda olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Teknolojinin alacağı yön, siyasetin izleyeceği çizgi, toplumların kendilerini serseme çeviren değişiklikler ve dönüşüm karşısındaki tutumları gelecek on yılda muhtemelen sonraki 30-40 yılın şeklini belirleyecek.

İdlib’deki TSK üslerinde eller tetikte (Akdoğan Özkan)

Maarretünnu‘mân ilçesini ateş altında tutan Suriye Arap Ordusu’na bağlı birliklerin çember harekâtı Carcanaz’a ulaştığında, İdlib’deki 8 no’lu TSK gözlem noktası kuşatılmış olacak.

Kimyasal tezgâhtan BM tezgâhına (Fehim Taştekin)

Amerikalılar doğup büyümesinden sorumlu oldukları IŞİD’e karşı savaşı Suriye’de ayağına yer açmak için kullandı. Şimdi petrolü asıl sahiplerinden koruma bahanesiyle askeri varlıklarını sürdürmenin derdindeler. Bunu yaparken Suriye’nin İdlib’deki cihatçı kıtalarla başının belada kalması işlerine geliyor. Bir de kimyasal saldırı tezgâhlandığında dönüp Şam’ın kafasına vurma şansını da kaçırmıyorlar.

‘Türkiye’nin Kanal İstanbul ile Montrö’yü kendi eliyle tartışmaya açması tehlikeli’  (Emekli Amiral Mustafa Özbey)

Mustafa Özbey’e göre, Kanal İstanbul’un gerekçeleri ve dayatma ile gündeme taşınması sorunlu, diğer ülkeler kanaldan geçmeye zorlanamaz. Türkiye’nin bu proje ile Atatürk’ün dehası olan Montrö Sözleşmesi’ni tartışmaya açmasını tehlikeli bulan Özbey, ABD’nin bile dokunamadığı ‘Karadeniz Karadenizlilerindir’ felsefesinin yıkılacağına dikkat çekti.

TOGG mu RTE mi? (Ayşe Başlangıç)

Sadece bataryasının yerli üretim olduğunu öğrendiğimiz otomobilin tanıtımı dün yapıldı. Acilen bir başarı hikayesine ihtiyacı olan Erdoğan’ın adı da bu otomobillerden birine verilir artık.

Ağar söylüyorsa ciddiye alınır (İnci Hekimoğlu)

Ben de dahil pek çoğumuzun “yeni rejim” diye tanımladığımız bu yönetim biçimi aslında eskinin devamı. Tek farkı, milliyetçi/Türkçülerin güce ortak olma karşılığında şeri bir düzene rıza göstermesi.

Dünya ve Biz -1 Aydın Selcen Konuk: Yörük Işık 25 Aralık 2019

Libya Gündemi

Akdeniz’de tek başına (İlhan Üzgel)

Daha bir kriz bitmeden diğerine koşturmak Türkiye’nin dış politikasındaki yükünü tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar artırdı. Hem de inanılmaz bir yalnızlık döneminde. Şu an Türkiye Libya’da savaşa dahil oluyorsa özellikle Doğu Akdeniz ve Ortadoğu politikasının korkunç diplomatik başarısızlığının bedelini ödüyor.

Libya’ya cihatçı koridoru ve müstakbel felaketimiz (Fehim Taştekin)

Cihatçı seferberliği ve olası Türk askeri konuşlanması Türkiye’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile ilişkilerini felaket derecesinde zehirleyen yeni bir süreci başlatabilir. Libya içinde de Türkiye, kendi milis güçleri yetmezmiş gibi bir de yabancı savaşçıları bu ülkenin başına bela etmekle suçlanacaktır.

Tuhaf Bir Kanal İstanbul Öyküsü (Çiğdem Toker)

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki en tepe yetkilisi Büyükelçi Christian Berger ile söyleşi (Cansu Çamlıbel)

“Sene başından itibaren “iyi komşuluk ilişkileri” kavramıyla ilgili olumsuz bir gidişat yaşandı. Kıbrıs etrafında gaz arama faaliyetleri ve Doğu Akdeniz meselesinden bahsediyorum. Buna bir de son olarak Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmalar eklendi. Tüm bunlar, aramızdaki ilişkiyi karmaşık hale getiriyor.”