25 Nisan 2020 – Cumartesi

Önlü: İkinci ‘Çöktürme Planı’ uygulanıyor

öktürme Planı’nı Meclis gündemine taşıyarak deşifre eden HDP’li vekil Alican Önlü, Ceza İnfaz Yasası’nın bilinçli bir şekilde salgın sürecine denk getirilerek “İkinci Çöktürme Planı”nın uygulandığını belirtti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkezi Örgütlenme Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, koronavirüs (Covid-19) salgını, İnfaz Yasası, Kardeş Aile Kampanyası, PKK Lideri Abdullah Öcalan durumu, yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesinin PTT kargosuyla gönderilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çöktürme Planı’nı Meclis gündemine taşıyarak deşifre eden Önlü, bugünkü İnfaz Yasası için “İkinci Çöktürme Planı uygulanıyor” dedi.

CHP Soma için acil önlem uyarısı yaptı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma’da koronavirüs testi pozitif çıkan vaka sayısının hızla arttığını belirterek, buna rağmen risk grubunda olan madencilerin çalışmaya etmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

İHD suç duyurusunda bulundu: Nefret suçu işledi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Diyanet’in eşcinselleri ve HIV’le yaşayanları hedef alan, LGBTİ+ karşıtı Cuma hutbesi hakkında suç duyurunda bulundu.

Eren Erdem hakkındaki hapis cezasının onanması istendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem hakkında daha önce verilen hapis cezasının onanmasını talep etti.

DSÖ’nün bağımsız heyet tarafından denetlenmesi istendi

ABD’de Cumhuriyetçi senatörler, Birleşmiş Miletler’in (BM), yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınıyla mücadelede ABD Başkanı Donald Trump‘ın “başarısız olmakla” eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağımsız bir denetim yapmasını istedi.

26 Nisan 2020 – Pazar

Fatma Şahin, CHP’li belediyelere ‘FETÖ’ benzetmesini doğru bulmadı

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’li belediyeler için “FETÖ” ve PKK benzetmesi yapması hakkında konuşurken, “Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Böyle bir ifadeyi doğru bulmuyorum” dedi.

HDP: Üretime ara verilsin

HDP, koronavirüs salgını nedeniyle fabrikası işçisi Uğur Kartal’a ilişkin açıklama yaptı. Çok geç kalmadan zorunlu olmayan sektörlerde üretime ara verilmesi ve işçilerin ücretli izne çıkarılması gerektiğini belirtti. Sağlığı değil, ekonomiyi önceleyen AKP iktidarı, zorunlu olmayan sektörlerde sermayeyi teşvik ederek, çalışmayı sürdürüyor. İktidar bu olağanüstü süreçte, işçilere ‘ya çalışarak ölün ya da evde kalarak açlıktan ölün’ diyor” ifadelerine yer verildi.

‘Kürtlerin toprağına, mülküne el konuluyor’

Türkiye’nin Cerablus’tan Girê Spî’ye 151 araçlık konvoy ile insan taşımasını HDP’li Toğrul, ‘Hafız Esat’ın Arap Kemeri’nin bir yenisini’ sözleri ile yorumladı. Toğrul, ‘Kürtlerin mülklerine el konulduğuna’ dikkat çekti. Türkiye’nin 9 Ekim’de girdiği Kuzey ve Doğu Suriye kenti Girê Spî’ye Türkiye destekli selefi gruplardan oluşan Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) kontrolündeki Cerablus kentinden kişiler yerleştirildi.

27 Nisan 2020 – Pazartesi

PKK Lideri Öcalan’dan ‘birlik’ çağrısı

Asrın Hukuk Bürosu, ailelerin İmralı’da bulunan yakınlarıyla konuştuğunu açıkladı. Aileler, sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtirken, PKK Lideri Abdullah Öcalan ise yaptığı görüşmede birlik çağrısında bulundu.

İstanbul 1 Mayıs programı belli oldu

Yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl kitlesel 1 Mayıs kutlamaları yapılmayacak. Ancak İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri hazırladıkları 1 Mayıs programı ile kentin pek çok noktasında sokağa çıkarak, taleplerini haykıracak.

Gergerlioğlu: 3 adli tutuklu intihar etti

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, yürürlüğe giren yeni infaz yasasından yararlanamayan ve 3 ayrı cezaevinde kalan 3 tutuklunun intihar ettiği bilgisini paylaştı.

HDP’li 21 vekili hakkında dokunulmazlık dosyası Meclis’te

 Halkların Demokratik Partisi(HDP) milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması amacıyla 30 ayrı dosya TBMM Başkanlığına sunulmasının ardından Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na gönderildi.

Erdoğan: Diyanet İşleri Başkanımıza yapılan saldırı devlete yapılan saldırıdır

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı eleştiren açıklamasının ardından soruşturma açılmıştı. Açılan soruşturmanın ardından konuya değinen Erdoğan, Ankara Barosu’nun eleştirisini ‘salırı olarak nitelendirerek “Diyanet İşleri Başkanımıza yapılan saldırı devlete yapılan saldırıdır” dedi.

Ankara Barosu’na soruşturma açıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’lara dönük sözlerine tepki göstererek açıklama yapan Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’lara yönelik sözlerine tepki gösteren Ankara Barosu hakkında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçu gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı.

Adalet Bakanı’ndan Ankara Barosu’na: Faşist refleks

 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın “nefret suçu” işlediği teşhisine Gül, “hukuki cehalet” yorumunda bulunarak, “Bu topraklarda her sesten, her kökten, her inanıştan insan, yüz yıllardır barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşamış ve yaşamaya devam edecektir. Çok açıktır ki Ali Erbaş hocamızın hitabında, bu birlikteliğe kasteden hiçbir ifadesi, iması ve beyanı yoktur” ifadelerini kullandı. Ankara Barosu’nun açıklamasındaki yakıştırmaların, herkesi bir arada tutan değerlerle, demokratik ilkelerle uyuşmadığını savunan Gül, inanç ve düşünce hürriyeti vurgusunda bulunarak, Ankara Barosu’na “faşist refleks” suçlamasında bulundu. 

“Soma’da yaklaşık 200 maden işçisinin Covid-19 testi pozitif çıktı”

Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, Soma kömür havzasında çalışan yaklaşık 200 maden işçisinin Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı. Soma’daki tüm maden işçilerine ve ailelerine test yapılması gerektiğini belirten Kartal, “Madenlerde salgının yayılması durumunda büyük bir felaketin yaşanacağı” uyarısında bulundu.

Sidar Uygurlar cinayeti: Katil 46 gündür bulunamadı, aile adalet bekliyor

23 yaşındaki Sidar Uygurlar, 12 Mart’ta Urfa’nın Siverek ilçesinde ‘bir aracı solladığı için’ öldürüldü. O günden beri kayıplara karışan katil hala bulunamadı. Buna karşı kampanya başlatan aile, adalet bekliyor. Abla Derya Uygurlar, “Sidar sizin evladınız olsaydı ne yapardınız? Yine böyle susup oturur muydunuz?” diye soruyor.

Türk-İş: Corona daha da kötüleştirdi, yoksulluk sınırı 7 bin 732 TL’ye yükseldi

Türk-İş’in araştırmasına göre, Nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 7 bin 732 TL yükseldi.

28 Nisan 2020 – Salı

Akşener, ‘gizli ittifak’ iddialarına yanıt verdi

İYİ Parti’nin bu süreçteki tepkilerinin kamuoyunda ‘HDP ve CHP’nin tepkileriyle benzerlik gösterdiği’ gibi algılandığı, Akşener’in de bir kez daha “partisinin HDP ile ittifakta olmadığının altını çizmek istediği” ifade ediliyor.

Canan Kaftancıoğlu ifadeye çağrıldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

Ali’yi vuran polisin ifadesi ortaya çıktı: Oruçluydum, dengemi kaybedip düştüm, silah ateş aldı

Soruşturma dosyasına göre, kaçmıyordu, yüzü polise dönüktü, aralarında 3 metre vardı. Polis, ifadesinde ‘oruçluydum, dengemi kaybedip düştüm, silah ateş aldı’ dedi.

Adana’da çalışmak için sokağa çıkan Suriyeli Ali Hemdan adlı 17 yaşındaki genci silahla kalbinden vuran polis F.K., sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

İHD ve ÇHD: Öldürülen Ali El Hemdan polisin ‘dur’ ihtarına uydu

 Adana’da polis tarafından kalbinden vurularak öldürülen 18 yaşındaki Ali Hemdan olayına dair hazırlanan rapor açıklandı. Buna göre yaşam hakkı ilkesi alenen ihlal edildi.

Diyarbakır Barosu’na da soruşturma

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+ açıklamasına tepki gösteren Diyarbakır Barosu hakkında soruşturma açıldı

Kadir Şeker koronavirüse yakalandı, tahliye edilmedi

Konya’da Ayşe D.’yi kurtarmaya çalıştığı sırada saldırganın ölümüne neden olan Kadir Şeker’in koronavirüs testi pozitif çıktı. Ayrıca bugün ilk duruşması görülen Şeker tahliye edilmedi.

Kürtçesiz tabelalara tepki: Kürtçe’ye tahammülsüzlük ve saygısızlık

Kayyumun Cizre’de astığı tabelalarda Kürtçeye yer vermemesini değerlendiren HDP’li vekiller, ‘Kürde ve Kürtçe’ye tahammülsüzlük ve saygısızlık’ olduğunu belirterek, “Cizre özelinde Kürt ve Kürtçeye reddi ilan yapılıyor” dedi

Askerler mezarlıkları tahrip etme yetkisini kimden alıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Van’da başlayarak bölge kentlerine yayılan mezarlıkların tahrip edilmesini, Meclis gündemine taşıdı. Beştaş, konuya ilişkin Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulundu, Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi verdi.

Bayındır: Kürtler arası ilişkiler eşit kardeşlik temelinde olmalı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, ambargo altında bulunan Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Mahmur Kampı ve Zînî Wertê’ye yönelik saldırılara ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Şah Oruç’a değerlendirmelerde bulundu.

“Datça’nın kalbi” Alavara’da yapılaşmanın önü açılıyor

Muğla’da Alavara Koyu’nun sit derecesi düşürüldü. Karar, bölgedeki doğal hayatı ortadan kaldıracak, yapılaşmanın önünü açıyor. Muğla Çevre Platformu Datça Meclisi karşı kampanya başlattı.

Kobanê’deki asayiş noktasına SİHA’lı saldırı

Türkiye ait SİHA’lar sabaha karşı Kobanê asayiş güçlerine bağlı bir noktayı vurdu. Herhangi bir can kaybının olmadığını belirten İç Güvenlik Güçleri, garantör ülkelere sorumluluk çağrısı yaptı.

Rusya ve ABD’ye Kobani çağrısı: Türkiye anlaşmaları ihlal ediyor

Rusya ve ABD’nin garantör ülkeler olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısında bulunan Şahin, “Türk devletinin saldırılarına son verdirmelidirler. Anlaşma çerçevesinde QSD, güçlerini sınır bölgelerinden çekti. Ancak Türk devleti buna rağmen Girê Spî ve Kobanê’ye saldırmaya devam ediyor” dedi

Afrin’de şiddetli patlama

 Tükiye’nin iki yılı aşkın süre önce ÖSO grupları ile girdiği Afrin’de patlama meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı, patlamada 11’i çocuk 40 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hafter ülke yönetimine el koydu

Libya Ulusal Ordusu Lideri Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan Suheyrat Anlaşması’nın “hükmünü yitirdiğini” söyledi. Görüntülü mesaj yayımlayan Hafter, ülkede gerçekleştirilen sokak gösterilerine işaret ederek, halkın kendisine yetki verdiğini ve ülkenin başına geçtiğini söyledi.

‘Rusya İdlib krizini sadece öteleyebilir’

İdlib’te Moskova mutabakatı ile varılan ateşkese rağmen yeniden hareketlenen sahadaki son gelişmeleri gazeteci Hamide Yiğit değerlendirdi. Yiğit’e göre, Şam ve İran ‘öfkeli’, AKP’nin tek strateji ise ‘sürekli savaş’. Onuncu yılına giren Suriye iç savaşının en önemli merkezlerinden biri de İdlib. Kenti kontrolünde bulunduran Heyet Tehrir El Şam’a (HTŞ/El Nusra) destek veren Türkiye’nin Rusya ile imzalanan Soçi Mutabakatı’ndaki sorumluluklarını yerine getirmemesi üzerine Şubat ayında haftalarca devam eden çatışmalarda çok sayıda TSK mensubu Rusya ve Esad rejiminin hedefi oldu. (Diğer bir haber için)

KESK: Mart’tan bu yana beş milyon kişi işsiz kaldı

KESK Eş Gelen Başkanı Mehmet Bozgeyik, Türkiye’de Corona virüsü salgınının başladığı Mart ayından bu yana beş milyon kişinin işsiz kaldığını söyledi. Bozgeyik, 8 bine yakın sağlık çalışanın enfekte olduğu bilgisini de verdi.

29 Nisan 2020 – Çarşamba

Öcalan’ın 21 yıl sonra yaptığı telefon görüşmesinin detayları

İmralı’da tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan 21 yıl sonra ilk kez ailesiyle telefon görüşmesi yaptı. Kardeşi Mehmet Öcalan bu görüşmenin detaylarını aktardı.

Türkiye ilk kez ‘otokrasi’ olarak sınıflandırıldı

Bertelsmann Vakfı’nın 2004 yılından bu yana iki yılda bir yayınladığı “Dönüşüm Endeksi” (BTI) araştırması, dünya genelinde demokrasilerin zayıfladığını ortaya koydu. Demokrasinin zayıfladığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

Ekrem İmamoğlu isyan etti: 60 milyonluk proje 25 gündür bekletiliyor

“ 60 milyon Euro’ya yakın onaylanmış bir kredimiz var, Meclis onayı olmadığı için Metro hattının finansı ile ilgili. Bugün Türkiye’ye 60 milyon Euro getirmek çok önemli. Bizim 2020 bütçemizde oy birliği ile tüm siyasi partiler dedi ki, 3,4 milyar lira borçlanma yetkiniz var. Hala bu hak bize verilmedi. Bunu talep ediyoruz.”

Koronavirüs günlerinde dayanışma: 200 mahalleliyle imece ağı…

İstanbul Gazi Mahallesi’nde kurulan “İmece Ağı” 200 mahalleliyle koronavirüs günlerinde dayanışmayı güçlendiriyor. Koronavirüse karşı en riskli grupta yer alan sağlıkçılar için siperlik paylaşımı da yapan gönüllüler, sokak hayvanlarını da unutmuyor.

Milli Eğitim Bakanı: Normalleşme Sürerse Okulları 1 Haziran’da Açarız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Bize pazartesi okullar başlıyor dense, başlarız. Tamamen hazırız” dedi.

BM: Karantina günlerinde istenmeyen gebeliklerde milyonlarca artış olacak

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Corona virüsü salgını sürecinde uygulanan karantina önlemleri nedeniyle en az 15 milyon daha aile içi şiddet vakasının görüleceğini, milyonlarca kadının da istenmeyen gebelik yaşayacağını açıkladı.

Şivan Perwer, Ezidilerden özür diledi

Sanatçı Şivan Perwer, geçtiğimiz günlerde Ezidiler için sarf ettiği sözlerin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Ben sadece bazı uygulamaların bize acı verdiğini söyledim ve bu uygulamaların bizde olmaması gerektiğini söyledim. Eğer birilerini kırdıysam onlardan özür dilerim” dedi.

ILO tahminlerini yükseltti: 305 milyon kişi işini kaybedebilir

Covid-19 salgını nedeniyle küresel çapta iş saatlerinde keskin düşüşün devam ettiği, küresel iş gücünün yarısını oluşturan kayıt dışı ekonomideki yaklaşık 1,6 milyar işçinin geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü, daha önce 195 milyon olarak tahmin edilen tam zamanlı kaybının 305 milyona çıkabileceğini belirtti.

Ruhani’den Trump’a: Burası Fars Körfezi, New York veya Washington değil

Pentagon’un İran’ın ‘Fars Körfezi’ dediği Basra Körfezi’nden ‘Arap Körfezi’ diye söz ettiği açıklamasında İran Devrim Muhafızları silahlı teknelerini donanma gemilerini taciz etmekle suçlaması sonrası, Trump, “Gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran gambotlarını imha edin” emrini verdiğini duyurmuştu.

ABD’li vekil hedef gösterdi: Çin ve DSÖ’ye soruşturma başlatılmalı

ABD’li Temsilciler Meclisi Vekili Michael McCaul, koronavirüs (Covid-19) salgını konusunda ‘yanlışları’ olduğunu iddia ettiği Çin yönetimi ve Dünya Sağlık Örgütü’ne soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

Lübnan’da sokağa çıkma yasağına rağmen protestolar neden büyüyor?

Lübnan’da geçen yıl ekim ayında mezhebe dayalı siyasi sistemi, ek vergileri, hayat pahalılığını ve kötüye giden ekonomik koşulları protesto etmek için başlayan; ocak ayına gelindiğinde hükümetin değişmesine yol açan protestolar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte duruldu. Ancak salgın sebebiyle getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları, evde kalan protestocuların tepkilerini dindirmedi.

Fed Politika Faizini Sabit Tuttu

ABD Merkez Bankası, politika faizinde bir değişikliğe gitmedi ve yüzde 0 ile yüzde 0,25 aralığında sabit bıraktı.

30 Nisan 2020 – Perşembe

CHP’li belediyelerden altı maddelik deklarasyon

CHP’li belediye başkanlarının altı maddelik deklarasyonda başta yardım kampanyaları olmak üzere, hizmetlerinin engellenmeye çalışıldığına vurgu yapılarak, “Önümüze çıkarılan engelleri yine halkımızın vicdanına bırakarak, sosyal belediyecilik anlayışıyla görevimize kararlılıkla devam edeceğiz” denildi.

İbrahim Gökçek’ten aydın ve sanatçılara çağrı

Ölüm orucu eyleminin 318’inci gününde olan İbrahim Gökçek, aydın ve sanatçılara hitaben bir mektup yazdı. Mektupta “Ben de yaşamak istiyorum elbette” diyen Gökçek, aydın ve sanatçılara “Artık vakit kaybetmeksizin kendi aralarında heyetler oluşturarak ilgili bakanlık ve cumhurbaşkanlığı ile görüşmeli ve taleplerimizin karşılanmasını sağlamalıdırlar” çağrısında bulundu.

Yeni Şafak, Kars Belediyesi ile Ayhan Bilgen’i hedef gösterdi

Yeni Şafak gazetesi, Halkların Demokratik Partisi’nin Corona virüsü salgını günlerinde dayanışmak için düzenlediği “Kardeş Aile Kampanyası” üzerinden, Kars Belediyesi ve Eşbaşkan Ayhan Bilgen’i hedef aldı. Gazete, “Kars Belediyesi’nde tuhaf işler: HDP’li belediye PKK’ya böyle para aktarıyor” başlığıyla yayımladığı haberde şu ifadeleri kullandı:

HDK: İktidar açıkça sürü bağışıklık stratejisi uyguluyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sağlık Meclisi, yaptığı yazılı açıklamayla Türkiye’de iktidarın Corona virüsü (Covid-19) salgınıyla mücadeledeki stratejisini eleştirdi. Açıklamada, AKP iktidarının Covid-19 salgınıyla mücadele stratejisinin bugün açıkça ifade edilmese de aslında adı konulmamış bir “sürü bağışıklama stratejisi” olduğu savunuldu.

Cizre’de OHAL uygulamaları sürüyor

Önergenin gerekçesinde Şırnak ve ilçelerinde her köşe başında Genel Bilgi Toplama (GBT) adı altında her gün binlerce kişi sorgulandığı ve bu uygulamanın hukuksuz ve keyfi bir hal aldığı vurgulandı. Cizre’de bulunan yurttaşların bundan rahatsızlık duyduğuna dikkat çekilen önergede, Cizre ilçesi Orhan Doğan Caddesi’nde GBT nedeniyle dün yaşanan gerginlik sonrası polisin biber gazlı müdahalesine yer verildi.

RTÜK’ten Halk TV’ye beş kez yayın durdurma cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Ayşenur Arslan’ın Halk TV’de sunduğu “Medya Mahallesi” programına beş kez program durdurma cezası verdi.

Kararı RTÜK’ün CHP’li Üyesi İlhan Taşçı Twitter üzerinden duyurdu.

Fatih Portakal hakkında 3 yıla kadar hapis istemi

FOX Tv Ana Haber sunucusu Fatih Portakal hakkında 6 Nisan’da sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımı gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmaya konu olan paylaşımda Portakal, Tekalifi Milliye’yi hatırlatarak, “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef” ifadesini kullanmıştı.

Diyanet’in ‘nefret hutbesi’ne karşı 22 örgütten ortak bildiri

Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesine tepki gösteren 22 sivil toplum örgütü yayınladıkları ortak bildiride, “Din ve inanç özgürlüğü sömürüsünü ön plana alan sınır tanımaz bir niteliğe dönüşmüştür” ifadelerine yer verdi.

Kalın’dan S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400’lerle ilgili “S-400 anlaşması koronavirüs nedeniyle gecikse de planlandığı gibi ilerleyecek” açıklaması yaptı.

Elon Musk: Koronavirüs önlemleri faşistlik, özgürlüğümüzü geri verin

Musk, dün CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın gelirlerinin ele alındığı bir toplantıda, “İnsanları anayasal haklarına aykırı olarak zorla evlerine hapsediyorsunuz. Yanlış ve korkunç yollarla insanların özgürlüklerini ellerinden alıyorsunuz. Bu, insanları Amerika’ya getiren ya da Amerika’yı inşa ettiği değerlere aykırı” diye konuştu.

Trump: Çin seçimleri kaybetmem için elinden geleni yapacak

Çin’e uyguladığı gümrük vergileri ve ticaret kısıtlamaları nedeniyle Pekin yönetiminin rakibi Joe Biden’ı desteklediğini iddia eden Trump, “Çin’e ticaret konusunda yaptığım baskıyı hafifletmek için ellerinden geleni yapacaklar. Kendilerini masum taraf olarak göstermek için sürekli halkla ilişkilere başvuruyorlar” diye konuştu.

1 Mayıs 2020 – Cuma

Taksim’de 1 Mayıs’a engel: DİSK yöneticileri dahil çok sayıda gözaltı

Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen sembolik 1 Mayıs kutlamasına izin vermeyen polisler, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında olduğu birçok sendikacıyı gözaltına aldı. Diğer yandan Taksim’e yürümek isteyen ve Kadıköy’de bir araya çok sayıda emekçi de gözaltına alındı.

1 Mayıs raporu: 23 bin işçi yaşamını yitirdi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan rapora göre, AKP iktidarı döneminde önlenebilir sebepler nedeniyle 23 bin 980 işçi yaşamını yitirdi.

HDP’li vekillere 7 ayda 320 fezleke

Üçüncü yasama döneminin başladığı 1 Ekim 2019 tarihinden 23 Nisan 2020 tarihine kadar dokunulmazlıkların kaldırılması talebiyle hazırlanan toplam 346 fezleke Meclis’e sunuldu.Hakkında en fazla fezleke hazırlanan isim ise HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli.  Fezlekelerin 320’si HDP, 13’ü CHP, altısı AKP, beşi MHP, ikisi İYİ Parti ve biri de TİP milletvekilleri hakkında hazırlandı.

Sancar: İktidara karşı ittifak HDP’siz olmaz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Meral Akşener’in partilerine yönelik “Terör örgütü uzantısı” ifadelerine, “Muhalefet içinde bu tür dışlayıcı ve düşmanlaştırıcı üslubu kim kullanırsa, iktidarın örtülü müttefikidir” yanıtını verdi. 

Liderler anketinde sürpriz sonuçlar!

Konsensus’un araştırmasında performansı beğenilen liderler arasında Fahrettin Koca sürprizi yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüzde 48 beğenilme oranıyla AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da geçerek birinci sırada yer aldı.

Öte yandan performansı beğenilen liderler arasında CHP’li belediye başkanları da dikkat çekti. Eylül 2019’dan Mart 2020’ye kadar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın beğenilme oranı yüzde 25,5’ten yüzde 41.4’e yükseldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ise beğenilme oranı aynı dönemde yüzde 37,9’dan yüzde 43’e yükseldi.

AKP İstanbul İl Başkanı’ndan Canan Kaftancıoğluna ölüm tehdidi!

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, CHP İstanbul İl Başkan Canan Kaftancıoğlu’nun eleştirilerine 15 Temmuz hatırlatmasıyla yanıt verdi. Bayram Şenocak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi: Milletimiz buna en son yelteneni 15 Temmuz’da Şehitler Köprüsü’nden Boğaz’a dökmüştü. Anlaşılan bünyesine demokrasi fazla gelen CHP İl Başkanı, genlerine uygun maceralar arıyor. Haberi olsun; Boğaz bu mevsim serin, yazın da derindir.”

MHP’li Cemal Enginyurt’tan Fatih Altaylı’ya tehdit

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’yı “İnanç vergisi alınsın” yazısı sonrası tehdit etti.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’yı hedef aldı. Enginyurt, “Fatih Altaylı denen zavallı, gördüğüm ilk yerde düşman muamelesi göreceksin” dedi.

Erdoğan’ın kampanyasında toplanan paraların akıbeti belli oldu

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’la konuşan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanlığının başlattığı korona virüs nedeniyle başlattığı “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasında toplanan paraları sordu.Toplanan paranın 1 milyar 800 milyonu geçtiğini söyleyen Selçuk’un, milyonlarca insanın yardım beklediği kriz günlerinde paranın “banka hesabında durduğunu” söylemesi ise dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanı’nın kızı: Türkiye’ye LGBTİ’ler için 35 milyon euro verdiler

Koronavirüs sürecinden önce Türkiye’ye LGBTİ derneklerine verilmek üzere 35 Milyon Euro girdi. Kıta Avrupası ülkelerinin Türkiye Büyükelçileri Valilerimize, Rektörlerimize ‘LGBTİ derneklerinin özgürce eylem yapabilmesi için’ ricacı oldu. Bunlar şaka değil gerçek haberler. Yeryüzünde son kale de kalsak bu laneti ülkemizden uzaklaştırmak için elimizden geleni yapacağız.”

2 Mart

Türkiye’de Koronavirüs | 78 kişi daha hayatını kaybetti; 1983 yeni tanı kondu; toplam ölüm sayısı 3 bin 336’ya, vaka sayısı 124 bin 375 yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saatte Türkiye’de 78 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 1983 kişiye daha tanı konduğunu duyurdu. Böylece toplam ölü sayısı 3 bin 336’ya, toplam vaka sayısı 124 bin 375’e yükseldi.

DEVA’dan iptal edilen OHAL düzenlemelerine dair değerlendirme: Demokratikleşme süreci ancak mahkemelerin anayasının üstünlüğüne sahip çıkması ile gerçekleşebilir

DEVA Partisi, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği 3 OHAL düzenlemesi hakkında bir değerlendirme yaptı. OHAL’in üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Türkiye’nin normalleşme ve demokratikleşme sürecine girmediği belirtilirken, “Aksine iktidar ülkeyi OHAL anlayışı ile yönetmekte ısrar etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Mansur Yavaş: İhaleleri kıstık, belediye başkanının başarısı insanını yemeksiz bırakmamakla ölçülür

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeni tip Koronavirüs salgınıyla nasıl mücadele ettiklerini anlattı. Meslek odalarından iş yerleri kapanan esnafın bilgilerini aldıklarını, bu kişilerin arasından 100’üne maske üretimi için iş verdiklerini, veresiye defterlerini kapatma ile “Bir iftar da benden” kampanyalarını anlatan Yavaş, “Önceliğimiz vatandaşımızı aç-açık bırakmamak. İnsanımız akşam yatağına aç girmemeli” dedi.

Avukatlık örgütlerindan Ankara ve Diyarbakır barolarına destek: Siyasi iktidarın avukatlık mesleğine ve barolara müdahalesine izin vermeyeceğiz

12 avukat örgütü, LGBTİ+’ları hedef alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştirdikleri için haklarında soruşturma başlatılan Ankara ve Diyarbakır barolarına ortak destek açıklaması yaptı.

Cezaevlerindeki koronavirüs önlemleri yeterli mi?

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu koronavirüs salgını nedeniyle, en çok “beslenme, hijyen, sağlık hizmetlerine erişim” konularında şikayet aldıklarını belirtirken, Adalet Bakanlığı’nı da en az haftada bir cezaevlerinde salgının durumuna ilişkin açıklama yapmaya çağırdı.

Nisan ayında 20 kadın öldürüldü

KCDP raporunda, Nisan’da 20 kadının şüpheli bir şekilde erkekler tarafından katledildiği kaydedilerek, “14 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü barışma isteğini reddetmek ve boşanmayı istemek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 14 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur” ifadelerine yer verildi.

Moody’s:  Gelişmekte Olan Ülke şirketlerinin temerrütlerine hazırlanın

Moody’se göre Mart itibarıyla geçmiş 12 ayda %2.2 olan GOÜ firma borcu temerrüt oranı, önümüzdeki 12 ayda %7.8  ila %11.4’e yükselecek. Firmaların gelir akımındaki bozulma 2021’de de devam edip, temerrüt oranını %8.3-13.7 bandına yükseltecek

Cari açıkta artış sinyali: Dış ticaret açığı Mart ayında 5,4 milyar dolara yükseldi, net turizm gelirleri yarı yarıya düştü

Ekonomik büyümenin yapı taşlarından olan dış ticaret verileri Mart ayında ihracatta güç kaybına işaret etti. İhracat Mart ayında önceki aya göre 1,2 milyar dolar azalarak 13,4 milyar dolara geriledi.

Hazine’den Nisan’da borçlanma rekoru…

Güngen, Gazeteduvar’da yayınlanan yazısında, “Hazine’nin toplam net borçlanmasının nisan ayında 60 milyar TL’ye yaklaşarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştığı hesaplanıyor.

Tiyatromuz yaşasın kolektifinden kampanya: Kaynaklar paylaşılsın, tiyatromuz yaşasın

Tiyatromuz Yaşasın Kolektifi, koronavirüs salgını nedeniyle tiyatro emekçilerinin karşılaştığı sorunları dikkat çekmek için imza kampanyası başlattı.

3 Mart

Koronavirüs’te bugün ne oldu? 3.4 milyondan fazla vaka kaydedildi; bir milyondan fazla insan iyileşti

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakaları 3 milyon 420 bini aştı. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 243 bin 832 olarak kaydedilirken iyileşenlerin sayısı 1 milyonu geçti.

Samsun Tabip Odası: ‘Salgını kontrol altına aldık, bitiyor’ söylemleri tehlikeli, vatandaşlar rahat davranıyor

Erkan, salgınla mücadele sürecinde birçok vatandaşın da mağdur edildiğini belirterek ameliyatlar için acil planlama talebinde bulundu. Erkan, “Bu durum ileride toplum sağlığı anlamında ciddi sorunları beraberinde getirecek. Sorumluları Tabip Odası Başkanı olarak uyarıyorum. Vatandaşın sağlık hakkı kendisine tanınmalı.” diye konuştu.

Fahrettin Koca: Gebze’de günlük 5 bin test kapasiteli laboratuvar kurduk

“NORMALLEŞME SÜRECİNDE SANAYİ ÜRETİMİNİN, COVID-19 tedbirlerine uygun, güvenle devamı için çalışmalarımızı başlattık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kocaeli Sanayi Odası’nın organizasyon desteğiyle GEBZE’DE, günlük 5.000 test kapasiteli bir laboratuvar kurduk.

Ankara kulislerinde erken seçim tartışmaları: “Çoğunluğu kaybetmeleri durumunda Erdoğan son 5 yılını başlatmış olur”

Ankara kulislerinde erken seçim tartışmaları devam ediyor. Türkiye’nin salgın sonrası daha kötü bir krizle karşılaşacağı, onun öncesinde bu dönem yakalanan “göreceli başarı”nın seçime tahvil edilebileceği konuşuluyor.

Atatürk Havalimanı’ndaki 2 milyar dolarlık iki pist yok oldu: Stratejik önemdeki noktaları yok ettiler

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “AHL’de üç pist vardı. İkisi kuzey-güney diye bilinen 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde, uluslararası standartlarda, biri de 2 bin 500 metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde pist. 2 uzun pistin de ‘başı kırıldı.’ Dolayısıyla iki pist de kullanılamaz hale geldi. Stratejik noktaları yok ettiler” dedi.

AYM: ‘Orantısız müdahale edildi’

Anayasa Mahkemesi (AYM), sendika.org sitesinin tamamına uygulanan erişim yasağının “hak ihlali” olduğuna yönelik verdiği kararın gerekçesini açıkladı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: ’39 TL çaya yetmez’

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay işverenin kısa çalışmadan çok ücretsiz izne yöneldiğini söyledi. Atalay, “Günde 39 TL bir işe yaramaz. Çay simit hesabından daha ucuz bir hesap. 1177 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli” dedi.

4 Mart

Erdoğan, ‘normalleşme planını’ açıkladı: 65 yaş üstü ve 20 yaş altına kısmi sokağa çıkma izni verildi; kuaförler ve AVM’ler açılıyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında normalleşme planını duyurken, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara kısmi olarak sokağa çıkma izni verileceğini açıkladı. 7 ildeki seyahat kısıtlamasının da kaldırıldığını belirten Erdoğan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sınavları’nın ise haziran ayında düzenleneceğini duyurdu.

TTB Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Pala: Ön tanıya girmiş vaka sayısı 600 binin üzerinde

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu üyesi ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Covid-19 klinik tablosu olduğu halde testi pozitif gelmeyenlerin oranı pozitiflerle kıyaslandığında belki üç kat, belki dört kat daha fazla. Sağlık Bakanlığı kayıtlarında da ön tanıya girmiş vaka sayısının 600 binin üzerinde olduğuna ilişkin bilgilerimiz var” dedi.

Anket: Bugün seçim olsa MHP barajı geçemiyor, AKP yüzde 34 oy alıyor

Avrasya Kamuoyu ve Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, ‘Covid-19 Pandemisinin Toplumsal/Ekonomik ve Siyasal Etkileri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa MHP yüzde 8,95’le baraj altı kalıyorken, AKP yüzde 34 oy alıyor.

CHP Sözcüsü Öztrak: İktidar 18 yılda 7 açığa sebep oldu; hepsinin arkasında ‘tarafsız bir Cumhurbaşkanı’ açığı var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak iktidarın 18 yılda sebep olduğunu söylediği açıkları 7 başlık altında sıralarken “İktidarın 18 yılda dış finansman açığı, liyakat açığı, kurumsal açık, hesap verme açığı, hukuk ve demokrasi açığı, güven açığına” neden olduğunu, bu açıkların arkasında ise “tarafsız bir Cumhurbaşkanı açığı” bulunduğunu söyledi.

Ahmet Şık, HDP’den istifa etti

Eş başkanlarımızı tenzih ederek, parti yönetiminde bulunan hakim bir anlayışın HDP’nin gücü, anlamı ve değerleri hilafına demokratik teamüllerden uzak tutumlarında ısrarları nedeniyle HDP’den istifa ettim.

Haluk Levent, İbrahim Gökçek için Adalet Bakanlığı ile görüştü

Levent, yaptığı görüşme ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Adalet Bakan Yardımcımız ve yetkili birkaç kişi ile görüştüm. Mahkeme sürecinin devam ettiğini,süren bir davaya müdahale edemeyeceklerini söylediler. Konser izin konusunun İçişleri Bakanlığı olduğunu ilettiler. İlgili bakanlıkla da görüşmelerim sürüyor. Gelişmeleri yazacağım” ifadelerini kullandı.

Türk devleti İdlib’e güç aktarıyor

Gözlemevinin verilerine göre son sevkiyatla birlikte Ankara rejimi tarafından ateşkesin başından bu yana Suriye’ye gönderilen araç sayısı 2 bin 980’e ulaşırken, bölgede binlerce Türk askeri de konuşlandırıldı.

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs uzun süre bizimle olacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) panzehrinin “ulusal birlik” ve “küresel dayanışma” olduğunu belirterek “Bu virüs, uzun süre bizimle olacak” uyarısında bulundu.

Pompeo: Virüsün kaynağı Çin’deki bir laboratuvar

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, koronavirüsün Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına dair deliller olduğunu öne sürdü. ABD Başkanı Trump da virüsün kaynağı olarak Vuhan’daki bir laboratuvarı göstermişti.

5 Mayıs

Türk Tabipleri Birliği: Normalleştirme piyasa baskısından uzak işletilmeli

TTB, “normalleşme” takvimi ile ilgili “Normalleştirme adımları epidemiyoloji biliminin gereklerine göre atılmalıdır, halkın ve sağlık çalışanlarının sağlığı korunmalıdır” uyarısında bulundu.

Erdoğan, baro ve tabip odalarına müdahale edeceklerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, baro ve tabip odalarına müdahale edeceklerini açıkladı. “Ankara Barosunun fütursuz saldırılarını gördük” diyen Erdoğan, kurumların yapılarında düzenlemeler yapılması gerektiğini savunarak “Bu çalışmayı tekrar ele almalı, en kısa sürede Meclisin takdirine sunmalıyız” dedi.

TTB ve TMMOB’den meslek örgütlerini hedef alan Erdoğan’a: Geri adım atmayacağız

Baro ve tabip odalarına müdahale edeceklerini açıklayan Erdoğan’a TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz cevap verdi: Cumhurbaşkanının söylem ve pratiklerinin demokrasiyle bağı kalmamıştır.

CHP’li Orhan Sarıbal: Tarım kötü bir yere gidiyor

İthalat rekoru kırıldığını belirten Sarıbal, hükümetin kendi çiftçisine destek olmadığını ifade etti. Ülkenin çok önemli bir ürünü olan pamuğun da yeteri kadar üretilmediğini, ithal edildiğini söyleyen Sarıbal, pamukta derhal sağlıklı bir prim ve taban fiyatın açıklanması gerektiğini vurguladı.

İHD’den 2019 raporu: 440 yaşam hakkı ihlali, 1447 işkence olayı yaşandı

OHAL uygulaması 19 Temmuz 2018 itibariyle sona ermiş ise de Cumhurbaşkanı tarafından 31 Temmuz 2018 günü onaylanarak yürürlüğe giren 7145 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile OHAL, tüm sonuçlarıyla birlikte kalıcı hale getirilmiş oldu.

Kanser ve verem hastası mahpus Mehmet Salih Filiz: Lütfen sesimi duyun

İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan; kalın bağırsak kanseri, kemik erimesi ve tüberküloz hastası Mehmet Salih Filiz (23), ağabeyi Şehmuz Filiz ile yaptığı telefon görüşmesinde “Lütfen sesimi duyun” çağrısını dile getirdi. Sağlık durumunun iyi olmadığını belirtti.

Grup Yorum’dan İbrahim Gökçek Ölüm Orucunu Sonlandırdı

Grup Yorum, 323 gündür ölüm orucunda olan bas gitaristleri İbrahim Gökçek ile ilgili “Direnişimiz siyasi zafere ulaşmıştır. Bütün dünya direnişimizi duydu. Konser başvurumuzun olumlu sonuçlanmasını umuyoruz” açıklamasını yaptı ve ölüm orucunun sonlandığını açıkladı.

Erkek Şiddeti Nisan 2020

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Nisan’da en az 17 kadını ve iki çocuğu öldürdü, 19 kadının ölümü de basına “şüpheli” olarak yansıdı. Öldürülen kadınlardan biri transtı.

İnsanlığın Üçte Biri Dayanılamayacak Sıcaklara Maruz Kalabilir”

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, sera gazı emisyonlarında azaltım gerçekleşmezse, insanların üçte birine ev sahipliği yapan coğrafyalar, Sahra Çölü’nün en sıcak kesimlerinin sıcaklığına ulaşacak.

Dr. Fauci: Virüs laboratuvardan çıkmadı

ABD’de korona virüsüyle mücadelede en yetkili isim olan Dr. Anthony Fauci, Donald Trump yönetiminin ‘virüsün Çin’de laboratuvarda üretildiği’ iddiasına meydan okudu. Fauci, bilimsel kanıtların virüsün doğada evrimleştiğini gösterdiğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta ölümler gizleniyor mu?

Birleşik Krallık’ta en az 28 bin 734 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Fakat yapılan araştırmalar sonucu bakımevlerinde ölümlerin çok daha fazla olduğu ve toplam sayının en az 30 bin olduğu belirtildi.

Yüzde 40’a çıktı: Merkez Bankası TL swap limitlerini tekrar artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz karşılığı TL swap limitlerinde yeniden değişikliğe gitti. Bankalara gönderilen duyuruya göre Döviz Karşılığı TL Swap Piyasası işlem limitleri, Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 30’undan yüzde 40’ına çıktı.

6 Mayıs

Bakan Koca’dan açıklama: Salgını kontrol altına aldık

“Türkiye’miz koronavirüse karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır.”  “Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili gerçekler değişmemiştir. Evimiz virüse karşı en güvenli ortam olmaya devam etmektedir.”

Bilim Kurulu üyesi vaka sayısındaki artışın nedenini açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vaka sayısındaki iki günlük artışın nedenini açıkladı. Özlü, ”İki günlük artışın nedeni 4 günlük sokağa çıkış yasağının ardından pazartesi ve salı günleri sokaklarda, pazarlarda, marketlerde gözlediğimiz kalabalıklaşma” dedi.

HDP’li Eksik: Korona tedavisi gören sağlık emekçisine ‘viral zatürre’ raporu düzenlendi

Artı Gerçek’e açıklamalarda bulunan Eksik, Diyarbakır’da 10 gün hastanede Covid-19 tedavisi gördükten sonra yaşamını yitiren SES üyesi bir sağlık emekçisinin ölüm raporunun viral pnömoni, yani viral zatürre olarak düzenlendiği bilgisini verdi.

Mansur Yavaş, Erdoğan’ı geride bıraktı

Ankete verilen yanıtlar sonucunda, koronavirüs (Covid-19) salgını sürecini yönetmede başarılı bulunması muhtemel 10 isim ve kurum arasından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 üzerinden 8.8 puan ile en çok güvenilen isim oldu.

Bilim Kurulu 8.6 ile ikinci, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 7.18 ile üçüncü sıraya yerleşerek, süreci iyi yönetmede Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı geride bıraktı.

İstanbul Tabip Odası’ndan Erdoğan’a: Oyların yüzde 51’ini alan bütün ülkeyi yönetecek, oyların yüzde 70’ini alan tabip odasını yönetemeyecek

Halen İstanbul Tabip Odası’nın yönetiminde bulunan Demokratik Katılım Grubu adayları, örneğin son beş seçimde oyların yüzde altmış ila yüzde 75’ini alarak seçilirken “Oda’yı ele geçirmeye” çalışan yandaşlarınızın oy oranının yüzde 20’yi geçemediğini biliyor musunuz?

7 saatte 16 bin 100 ailenin faturası ödendi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 7 saatte ihtiyaç sahibi 16 bin 100 ailenin 2 milyon 73 bin 580 liralık faturasının ödendiğini duyurdu. İmamoğlu haberi duyururken, “Veren el, alan eli görmüyor ve İstanbul çok güzel bir dayanışmaya imza atıyor” dedi.

“Ey İBAN edenler” ifadesi nedeniyle tutuklanan gazetecinin tahliyesine itiraz

Twitter hesabında kullandığı “Ey İBAN edenler” ifadesi nedeniyle “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ile “Hakaret” suçlarından gözaltına alınıp, tutuklanan gazeteci Hakan Aygün, bugün Bodrum’da görülen duruşmada tahliye edildi. Başsavcılıktan ise tahliye kararına itiraz etti.

Akademik kadro planlaması ve kadroların ilan edilmesi süreci yeniden düzenleniyor; tek yetkili rektörler olacak

Resmî Gazete’de 28 Nisan’da yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle üniversitelerde fakülte ve bölümlerin akademik kadro planlaması ve kadroların ilan edilmesi süreçleri yeniden düzenleniyor. Düzenlemeyle anabilim dalları, bölümler, fakülte kurulları ve senato, akademik kadro planlamasında rektörler tek yetkili mercii olacak.

AYM, CHP’nin infaz yasasını iptal istemini esastan görüşme kararı aldı

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, CHP’nin yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali ve yürürlüğünün durdurulması isteminin ilk incelemesini tamamladı. İptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan karara bağlanacak.

Bakan Albayrak, uluslararası yatırımcılara Türkiye ekonomisini değerlendirdi

“Türkiye, kriz zamanlarında bile serbest piyasa ilkesinden vazgeçmemiştir. Kesinlikle serbest piyasadan vazgeçmeyeceğiz, sermaye kontrolü yoktur, olmayacaktır. Merkez Bankamız serbest kur rejimine bağlıdır, kur seviyeleri bir politika aracı olarak kullanılmamaktadır. Merkez Bankasının nominal ya da reel kur hedefi yoktur.”

Babacan: Yeterince hamle yapılmazsa ödenecek bedel çok ağır

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’nın koronavirüsün ekonomik etkileriyle mücadele yöntemlerini eleştirerek, “Türkiye’nin borç erteleme ve kredi çılgınlığı yerine mali harcamaya dayalı bir ekonomik teşvik paketine ihtiyacı var” dedi.ü

‘Varlık Fonu’ndan para kime verildi belli değil’

Mahmut Lıcalı’nın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, CHP’li Toprak, denetimi yasal süresinden 7 ay sonra gerçekleştirilen TVF’nin denetleme raporunun ayrıntılarını ele aldı. Toprak, “2018 yılında TVF’nin kullandırdığı 641 milyar TL’lik avans ve kredinin 500 milyar TL’sinin “şahıslara” verildiği belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu üyesi: AB, tarihin en derin resesyonuna girdi

Paolo Gentiloni, “AB ekonomisinin bu yıl yüzde 7,4 oranında ve rekor seviyede küçülmesi bekleniyor. Bu oran Euro Bölgesi’nde 7,7 olacak. Bu 2009’u aşan bir rakam. 2009 mali krizinin yol açtığı küçülme yüzde 4,5’tu” dedi.

7 Mayıs

24 meslek odasından Erdoğan’a ortak tepki

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada barolar ve meslek örgütlerinin seçim yöntemiyle ilgili acil düzenleme gerektiğini söylemişti. TMMOB’a bağlı 24 meslek odası, yapılan ortak bir açıklamayla tepki gösterdi ve ‘demokrasiye olan tahammülsüzlüğe son verilmeli’ dedi.

RTÜK’ten Halk TV ve Fatih Altaylı’ya ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’ye bu kez de “Sözüm Var” programına konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sözleri nedeniyle 5 kez program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası kesti. RTÜK ayrıca Habertürk’e Fatih Altaylı’nın sözleri nedeniyle üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek yaşamını yitirdi

Grup Yorum üyeleri, cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talebiyle başlatmış olduğu açlık grevini, ölüm orucuna dönüştürmüştü.

AK Parti taslakları yolda, TMMOB tepkili: Odaları bakanlığın genel müdürlüğü yapma girişimi

Taslağa göre TMMOB’un denetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gerçekleştirilecek. Bakanlığa, yapılacak ihbar veya şikayet üzerine TMMOB ve odalar hakkında her türlü kayıt ve belge incelenebilecek. Oda ve birlik üyeleri ile görevli personel suç oluşturan fiil ve hareketleri nedeniyle “kamu görevlisi” gibi cezalandırılabilecek. Görevden uzaklaştırma getirilirken bu süre boyunca da ödemelerin yüzde 2’si yapılacak.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Bu eski krizlere benzemiyor

“Geçen hafta iş dünyası Avrupa Komisyonu’na toparlanmaya yönelik bir plan verdi ve bu planda Gümrük Birliği’nin modernizasyonunun stratejik olduğunu, Avrupa’nın tedarik zincirine güven sağlayacak adım olacağını söylediler. AB ile ortak bir hikaye yaratmak, yolumuzu daha da derinleştirip farklı sektörlere ve sahalara girmemiz benim inandığım bir çıkış yoludur.”

ABD’de korona virüsünden bir günde 2 bin 483 kişi öldü

Virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 24 bin 904 artışla 1 milyon 263 bin 705’e, ölü sayısı ise 2 bin 483 artarak 74 bin 817’ye yükseldi.

Rusya: İkinci S-400 görüşmeleri sürüyor

Rusya’nın askeri-teknik işbirliğinden sorumlu federal servisi FSVTS’nin direktörü Dmitriy Şugayev: Türkiye’ye yeni S-400 satışı halen gündemimizde, bu gündemimizden çıkmış değil. Sistemin içeriği, teslimat tarihi ve diğer şartlar üstünde anlaşmaya çalışıyoruz.

BDDK’dan 3 bankaya yasak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türk bankalarına döviz işlemleri kaynaklı TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’ye işlem yasağı getirildiğini bildirdi.

Merkez Bankası’nın elinde ne kadar rezerv kaldı?

Merkez Bankası’nın (TCMB) toplam rezervleri kamunun artan döviz arzı ve koronavirüse karşı alınan önlemlerin de etkisiyle şubat sonundan beri 21.6 milyar dolar düşüşle 86.2 milyar dolara geriledi.

8 Mayıs

İBB Bilimsel Danışma Kurulu’dan uyarı ve tavsiyeler: AVM’leri açmak, ligleri başlatmak için erken; berbere, kuaföre kendi havlunuzla gidin

‘İBB Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu’, AVM’lerin, kuaför ve berberlerin açılmasını ve futbol liginin başlatılması kararını erken, burada çalışanların, sporcuların ve halkımızın sağlığı açısından kaygı verici buldu. Kurul, toplu taşımada risk oluşmaması için kurum ve kuruluşların mesai saatlerini birbiriyle çakışmayacak şekilde kaydırılmasını önerdi.

CHP’li Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında Fahrettin Altun’un Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki arazisi için soruşturma başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un avukatı Sezgin Tunç aracılığıyla yaptığı suç duyurusunda, hukuka uygun olarak gerçekleştirilen bir kiralama sürecinin Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından siyasi ve rövanşist amaçlarla çarpıtıldığı ve gerçek dışı iddialarla müvekkilin onur, şeref ve saygınlığını rencide eden isnatlarda bulunulduğu belirtilmişti.

Sedat Peker’den Berat Albayrak iddiası: Uçağımı durdurup ‘cezaevine atın’ dediğini söylediler, ‘kesinlikle Berat bey beni yok etmek istiyor’ dedim

Geçmişte organize suç örgütü liderliğinden yargılanıp hüküm giyen Sedat Peker, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kendisini “bitirmek” ve hapis cezası aldırmak için birçok kez girişimde bulunduğuna yönelik duyumlar aldığını söyledi.

Öcalan: Kürt güçleri birlik için çaba göstermeli

“Kürtlerin ve Türkiye toplumunun bundan hiçbir kazancı yoktur. KDP ve YNK’nin parti hesapları yapmamaları lazım. Biz savaşacağız ve bunun karşılığında bize devlet verecekler diye düşünülmesi kabul edilemez. Ulusal birlik esas alınmalı. Kürtler 40 yıl önce bu birliği sağlamalıydı. Orada yaşayanların hepsi Kürt eğer kan akarsa kimse bunun altından kalkamaz. Bu mesajım Kandil’e, Bölgesel hükümete, Barzani, Talabani ailesine ve Başur’da yaşayan herkesedir. Kürtlerin savaşa ve kan dökmeye değil birliğe ve barışa ihtiyacı var”.

Polis, İbrahim Gökçek’in cenazesini Tuzla’da aileye teslim etti

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Kayseri’ye uğurlanması öncesinde Gazi Mahallesi’nde yapılmak istenen yürüyüş engellendi. Grup Yorum üyeleri Eren Erdem ve Dilan Poyraz ile çok sayıda kişi gözaltına alındı. Halkın Hukuk bürosu gaz atan polisin bir süre sonra içeri girerek cenazeyi kaçırdığını açıkladı. Cenaze Tuzla’da aileye teslim edildi.

Ankara Barosu: Avukatlık boyun eğmeyi inatla reddeden meslek olarak var olacak

AK Parti, baroların seçim yöntemini değiştirmeye hazırlanıyor. Ankara Barosu, yasa değişikliğinin son dönemde belirli aralıkla gündeme getirildiğine dikkat çekerek, “Baroların seçim esasını değiştirerek onu halkın ve avukatların sesi olmaktan çıkarıp, siyasal iktidarların kapalı gözleri haline getirmeye çalışıyorlar. Bu çabalar, onu sergileyen baskı düzeninin ömrü kadar sürecektir ama avukatlık mesleği boyun eğmeyi inatla reddeden bir meslek olarak her zaman var olacaktır” dedi.

AVM çalışanlarından yurttaşlara çağrı: Sesimizi duyun, gelmeyin!

İktidarın AVM çalışanlarının sesine kulak tıkadığını, şirketlerin taleplerini dikkate alarak karar verdiğini söyleyen O. K., “Bari vatandaşlar sesimizi duysun. Biz işimizi kaybetmekten korktuğumuz için gidip çalışacağız. Ama insanlar AVM’lere gelmesin” dedi.

Silivri Cezaevi’nde Covid-19 testi pozitif çıktı, cezaevi hâlâ kabul etmiyor

Silivri 7 No’lu L Tipi Cezaevi’nde bulunan 25 yaşındaki Enes Karaduran’ın Covid-19 testi pozitif çıktı. Ailesi, durumu e-nabız sisteminden öğrendi. Test sonuçlarına rağmen cezaevi yönetimi “kurumumuzda kesinlikle koronavirüs yok” diyor. Karaduran’ın kaldığı 45 kişilik koğuşta dezenfektan işlemi dahi yapılmadığı iddia ediliyor.

WHO: Önlemler işe yaramazsa Afrika’da bir yılda 190 bin kişi ölebilir

WHO Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, “Büyük ihtimalle birkaç noktada” sürecek” dedi. Uzmanlar, salgının coğrafi anlamda farklı noktalarda ve yavaş yayılmasının kıtayı diğer bölgelerden farklı kıldığını söylüyor.

Reuters: Üç kamu bankasına 20 milyar TL civarı sermaye enjeksiyonu planlanıyor

İki bankacılık kaynağının Reuters’e verdiği bilgiye göre Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na 7.5 ve 5 milyar lira bandında sermaye enjeksiyonu yapılacak.

Makale, söyleşi ve haber analizler

Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek: Dün gitaristtim, bugün terörist oldum (İbrahim Gökçek)

Ölüm orucunda olan Grup Yorum’un bas gitaristi İbrahim Gökçek yazdı: Taleplerimiz kabul edilene kadar yaşama tutunarak ölüme yürüyüşümü sürdüreceğim.

Doç. Dr. Çağla Ünlütürk Ulutaş: Başarı hikayesi değil, sağlıkta yıkıma karşı mücadele (söyleşi)

Salgınla mücadelede yazılan başarı hikayesinde yatak, yoğun bakım ünitesi açısından “mega” sayılara vurgu yapılıyor. Ancak hastalara teknolojik cihazlar değil sağlık emekçileri bakıyor.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek uyardı: Tasfiye mi amaçlanıyor? (söyleş)

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek, baro ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) genel kurullarında uygulanan seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik adımın amacını Cumhuriyet’e anlattı.

Emrah Altındiş: Ne başarısı, dünyada yedinci sıradayız! (söyleşi)

Biliminsanı Emrah Altındiş’e göre Türkiye’de hiçbir bilimsel temeli olmayan bir başarı hikâyesi hegemonyası kurulmak isteniyor. Oysa rakamlar ortada bir başarının değil, enkazın olduğunu gösteriyor. Zira Türkiye, yedi hafta içinde dünyada vaka sayısı en fazla olan yedi ülke arasında. Ölüm oranları da bir o kadar korkunç düzeyde.

Ankara’yla Washington arasında Swap pazarlığı: Perde arkasında neler oluyor?  (Barış Soydan)

Soru, Beyaz Saray’ın FED’den Türkiye’ye para verilmesini isteyip istemeyeceği değil bunun için Ankara’dan ne talep edeceği. S-400’lerin aktivasyonunun ertelenmesini mi? Başka bir ülkeye gönderilmelerini mi? Başka şeyler mi?

Suriye’de Ankara – HTŞ ihtilafı büyüyor        (Akdoğan Özkan)

Ankara’yı Suriye’nin kuzeyindeki kimi cihatçı yapılarla karşı karşıya getiren olaylar “münferit” olmaktan çıkmaya başlarken, TSK’ya rağmen bazı kararlar alma yoluna giden HTŞ gibi örgütler geri adım atmaya zorlanıyor.

FÖŞ yazdı: Ekonomik buhran siyasette depreme yol açacak (Atilla Yeşilada)

DÖRT temel nedenden dolayı önümüzdeki aylarda Ekonomik Buhran yaşayacağız ve 2021’e kadar da bitmeyecek.

Merkez Bankaları neden para basıyor?   (Sevda Demiralp)

İki büyük merkez bankasının da aynı anda böylesine karamsar bir tablo sunması, krize ilişkin öncü verilerin nihayet toplanmaya başlanıp olayın ekonomik boyutlarının biraz daha şekillenmesi ile ilgili. Görülen o ki hasar çok büyük. Salgının daha ne kadar süreceğine dair kimse net bir fikir sahibi olmadığından bir çeyrekten öteye tahmin bile yapılamıyor. Ancak mevcut hasarın kalıcı olmasını engellemek için çaba sarfediliyor.

Emekçiler tezgâh başına! Libya’daki cihatçıların maaşları ödenecek!  (Koray Düzgören)

Ankara’nın Libya’ya harcadığı para, sadece cihatçı paralı militanlara ödenen maaştan ibaret değil kuşkusuz. Silah, teçhizat, zırhlı araç, SİHA-İHA vb. yardımlar da var. Erdoğan her türlü desteğin devam edeceğini söylüyor.

Koronavirüs ve kapitalizm: İktisatçılar krizin sistemi nasıl değiştirebileceğini tartışıyor

Koronavirüs salgını dünya çapında ekonomiyi felce uğratır ve hakim kuralları sarsarken Guardian gazetesi sistemin geleceği açısından olasılıkları tartışmak üzere Yunanistan’ın sol Syriza hükümetinde görev yapmış eski maliye bakanı Yanis Varufakis ile İrlandalı iktisat yazarı ve gazeteci David McWilliams’ı bir araya getirdi.

Dolarda 7,25 rekoru. Neresi çok önemliydi Sayın Bakan?  (Murat Yetkin)

Belki bu arada Bakan Albayrak da bizlere neler olup bittiğini, bu durumdan nasıl çıkılacağını “Merak etmeyin, her şey çok iyi” demenin dışında anlatır. Artık psikolojik eşik aşıldığına, düşme rekoru kırıldığına göre muhtemelen o stres de kalkmıştır artık üzerinden.

Rus-Amerikan-İran tangosu ve Kürt düğümü (Fehim Taştekin)

Suriye’deki projenin geleceğinin Şam’la müzakerelerde yattığı, Rusya ve İran’ın da belirleyici olacağı değerlendirmesinden hareketle PKK, Tahran’la 2011’de varılan çatışmasızlık halini bozmadı. SDG de Şam’la köprüleri atmamak için İran karşıtı maceraya yanaşmadı. Buna karşın ABD hem Ankara’yı teskin etmek hem de PKK’yi bir şeylere mecbur bırakmak için Kandil tarafında operasyonlara bir şekilde destek sunuyor.

Yoğun bakım doktoru: 1-2 milyon kadar ‘hayalet vaka’ var (röportaj)

Tıp fakültesinde çalışan yoğun bakım doktoru yaratılan rehavete dikkat çekerek “Cumhurbaşkanı’nın ‘çifte bayram yapacağız” sözlerinin de bir baskı yarattığını düşünüyorum. Şimdi bu sözler dolayısıyla 3 haftaya ne olursa olsun bu salgın bitecek gibi bir hava hakim’ ifadelerini kullanıyor.

‘Önlemler devam etmeli, ‘normalleşme’ kararı kesinlikle yanlış’ (Özlem Akarsu Çelik)

Doç. Dr. İlker Belek, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyabileceği “normalleşme” kararı için “Kesinlikle yanlış. Şunu söylüyorum, bu verilerle, bu test sayılarıyla salgın yönetimi konusunda, ‘normalleşme’ de dahil hiçbir karar verilemez, ” yorumunu yaptı.