11 Kasım

AB, Türkiye’ye yaptırım çerçeve belgesini onayladı

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşa dışı sondaj faaliyetlerine cevap olarak uygulanması planlanan kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belge kabul edildi” denen açıklamada, sorumlu kişi ve kurumlara karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmasının mümkün olacağı ifade edildi.

https://www.evrensel.net/haber/390752/ab-turkiyeye-yaptirim-cerceve-belgesini-onayladi

Rusların hedef gösterdiği eski İngiliz istihbaratçısı Beyoğlu’da ölü bulundu

Suriye’de ‘Beyaz Baretliler’ olarak bilinen gruba desteği ile tanınan eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier, İstanbul Beyoğlu’da ölü bulundu.

https://www.evrensel.net/haber/390729/ruslarin-hedef-gosterdigi-eski-ingiliz-istihbaratcisi-beyogluda-olu-bulundu

Baba Şaban Vatan’dan Adli Tıp raporuna tepki: Yazıklar olsun

Kızı Rabia Naz’ın şüpheli ölümünü aydınlatmaya çalışan ve adalet arayan Baba Şaban Vatan sosyal medya hesabından Adli Tıp Kurumu’nun raporunu paylaştı. Raporda “Mevcut travma bulgularıyla çocuğun ikamet ettiği evin terasından yan tarafta bulunan yeşillik alana düşme sonrası sürünerek yaralı olarak bulunduğu yere (yaklaşık 6-7 metre) ulaşabileceği oy birliği ile mütalaa olunur.” ifadeleri yer aldı. Baba Şaban Vatan “Bu nasıl bir değerlendirme. Beli kırık, kalça kırık, ayak kopuk, diğer ayak kırık, sol el bilek hasarlı, sırt üstü dirsekleriyle sürünebilirmiş. Yazıklar olsun. Kaça satılmışlık” diyerek tepki gösterdi.

https://www.evrensel.net/haber/390717/baba-saban-vatandan-adli-tip-raporuna-tepki-yaziklar-olsun

Mümtaz Soysal hayatını kaybetti

Anayasa hukuku hocalarından, Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti. İstanbul’da 90 yaşında vefat eden Soysal, bir süredir Alzheimer tedavisi görüyordu. Soysal’ın cenazesi 13 Kasım Çarşamba günü İstanbul’da toprağa verilecek.

https://www.evrensel.net/haber/390703/mumtaz-soysal-hayatini-kaybetti

Süryani ve Ermeni mezarlığının üstüne ‘Millet Bahçesi’ yaptılar

Mardin’in Dargeçit ilçesinde Süryani ve Ermenilere ait mezarlığın üstüne 1 milyon 270 bin TL’lik ihale bedeli ile AKP’nin seçim vaadi olan “Millet Bahçesi” adı altında park ve düğün salonu yapıldı. Dargeçit Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında, “Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi” olarak yapılan park ve düğün salonu Mart 2016’da belediyeye atanan kayyum tarafından başlatılmıştı.

https://www.evrensel.net/haber/390693/suryani-ve-ermeni-mezarliginin-ustune-millet-bahcesi-yaptilar

 

Bolivya’da darbe: Devlet Başkanı Evo Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine, ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu. Rusya, yaşanan gelişmeleri “organize edilmiş bir darbe” olarak nitelendirerek tüm taraflara sağduyu çağrısında bulundu.

https://www.evrensel.net/haber/390691/bolivyada-darbe-devlet-baskani-evo-morales-hakkinda-yakalama-karari-cikarildi

 

İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Tutuklandı

“Terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınan Van’ın İpekyolu ilçesi Belediye Eşbaşkanları Azim Yacan ve Şehzade Kurt tutuklandı.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/215664-ipekyolu-belediye-esbaskanlari-tutuklandi

 

Suriye’de İki Ermeni Rahip Öldürüldü

Kuzeydoğu Suriye’de Kamışlı’dan Der Zor’a yolculuk eden iki rahip araçlarına açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/215663-suriye-de-iki-ermeni-rahip-olduruldu

IŞİD’lilerin iadesi başladı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı IŞİD’lilerin iadesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Bakanlık Sözcüsü Çataklı, “İşlemi tamamlanan ABD’li bir yabancı terörist savaşçı Türkiye’den sınır dışı edildi” dedi. Geri gönderme merkezlerindeki Alman uyruklu 7 yabancı IŞİD’linin de seyahat programlarının yapıldığını belirten Çataklı, 14 Kasım’da sınır dışı edileceklerini söyledi.

https://www.artigercek.com/haberler/isid-lilerin-geri-gonderilmesi-basladi

Türkiye sınır dışı etti, Yunanistan kabul etmedi, IŞİD’li arada kaldı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde sürdürdüğü sınır ötesi askeri harekatta yakaladığı IŞİD’li, bugün Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndan sınır dışı edildi. Yunanlıların kabul etmeyip geri gönderdiği IŞİD’li, Türkiye de kabul etmeyince iki ülke arasındaki tampon bölgede beklemeye başladı.

https://www.artigercek.com/haberler/turkiye-sinir-disi-etti-yunanistan-kabul-etmedi-isid-li-arada-kaldi

‘Size düşünce ve ifade özgürlüğünden söz açmak umutsuz bir çaba’

Yazar Aslı Erdoğan, kendisini, ‘Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları. Yazık’ ifadeleriyle eleştiren Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’a yanıt verdi.

 

https://www.artigercek.com/haberler/size-dusunce-ve-ifade-ozgurlugunden-soz-acmak-umutsuz-bir-caba

 

 

12 KASIM

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere özel uçak “TC-TRK” ile ABD’nin başkenti Washington’a geldi.

https://www.evrensel.net/haber/390837/cumhurbaskani-erdogan-abdde

BDDK’nın yetkileri Merkez Bankası’na devrediliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), görev ve yetkileri Merkez Bankası’na devredilecek. Merkez Bankası, ödemeler alanındaki yetkili otorite olacak.

https://www.evrensel.net/haber/390836/bddknin-yetkileri-merkez-bankasina-devrediliyor-3

Eğitim Sen, Antep’te intihar eden öğretmen için açıklama yaptı

Saadet H.’nin intihar etmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımlarını hatırlatan Alagöz, paylaşımlardan Saadet öğretmenin maruz kaldığı mobingin onu intihara sürüklediğinin anlaşıldığını belirtti. Yaşanan durumun üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini ifade eden Alagöz “Yaşanan sorunun yüz bine yakın sözleşmeli öğretmenin sorunu olduğuna dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/390827/egitim-sen-antepte-intihar-eden-ogretmen-icin-aciklama-yapti

Tahliye edilmesinin ardından tekrar gözaltına alınan Gazeteci Ahmet Altan tutuklandı

Gazeteci Ahmet Altan, 4 Kasım Pazartesi günü cezaevinden tahliye edilmesinin ardından hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılarak tekrar tutuklandı. Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanan ve tahliye edilen Gazeteci Ahmet Altan hakkında, Başsavcılığın itirazı üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından Ahmet Altan, İstanbul Göztepe’deki evinden polislerce alınarak emniyete götürüldü. Altan’ın Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

https://www.evrensel.net/haber/390825/tahliye-edilmesinin-ardindan-tekrar-gozaltina-alinan-gazeteci-ahmet-altan-tutuklandi

 

 

 

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanı: Kadının eşine çay getirmesi kadar doğal bir şey olabilir mi?

Adıyaman’da “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bir kamu spotu hazırladık. Bunu da hazmedemediler. Bununla ilgili meclise önerge bile verdiler. Bir kadının eşine çay getirmesi, kek getirmesi, kocasının da kadınlara karşı görevlerini yerine getirmesi kadar doğal bir şey olabilir mi” diye konuştu. 

https://www.evrensel.net/haber/390818/diyanet-isleri-baskani-kadinin-esine-cay-getirmesi-kadar-dogal-bir-sey-olabilir-mi

Adana’da ifade özgürlüğünü kullanmanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

İHD Ankara Şubesi binasında yapılan basın toplantısında, İHD Şube Başkanı İlhan Öngör konuştu. Özgör, OHAL’in kaldırılmasının ardından çıkarılan ve valilere kamu düzeni bozacağı öngörülen durumlarda eylem yasağı getirme yetkisi veren 7145 Sayılı Yasa ile OHAL’in kalıcı hale getirildiğini ifade ederek, temel hak ve özgürlüklerin keyfi olarak yasakladığını söyledi. Öngör’ün paylaştığı bilgilere göre, Adana’da ifade özgürlünü yok sayarak alınan eylem yasaklarının son 11 ay için sonucu; bin 12 soruşturma dosyası, 4 konser ve tiyatro etkinliği yasağı.

https://www.evrensel.net/haber/390808/adanada-ifade-ozgurlugunu-kullanmanin-bilancosu-11-ayda-bin-12-sorusturma

Trump-Erdoğan görüşmesi: Yaptırım uyarıları, protestolar gölgesinde yeni pazarlıklar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün ve yarın ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek. Erdoğan çantasında bir dolu gündem başlığı ile gidiyor. Suriye, Halkbank davası, S-400 yaptırımları ve Ermeni Yasa Tasarısı dört önemli başlık. Bütün bu başlıklarla ilgili nasıl bir “pazarlık” yürüyeceği de görüşmenin ardından belli olacak. Ancak, ABD’den bu ziyarete tepkiler yükseliyor. ABD’de yaşayan Ermeniler ve Kürtler ise eylem hazırlığında. Erdoğan bu gerilimin içinde ABD’ye gitti. Gitmeden evvel de yaşanan tüm bu gerilim için “sabotaj” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/390794/trump-erdogan-gorusmesi-yaptirim-uyarilari-protestolar-golgesinde-yeni-pazarliklar

‘Basın İlan Kurumu Kürtçe yayımcılığı bitirdi’

Gaziantep Üniversitesinin hazırladığı ve bölgede çalışan gazetecilerle görüşülerek hazırlanan ‘Eylem Planı’ raporunda sansür ve otosansür uyguladığını, Kürtçe yayımcılığın bittiği ve gazetecilerin ‘terör destekçisi’ şeklinde yaftaladığı kaydedildi. Antep’te 9 kentte 41 gazeteciyle görüşülerek hazırlanan raporda, yerel medyanın siyasal otoriteden gelen baskılardan kaynaklı sansür ve otosansür uyguladığını, Basın İlan Kurumunun dayatmaları sonucu Kürtçe yayımcılığın bittiği ve gazetecilerin “terör destekçisi” şeklinde yaftaladığı kaydedildi. 

https://www.evrensel.net/haber/390788/basin-ilan-kurumu-kurtce-yayimciligi-bitirdi

Iğdır’da gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Iğdır Valiliği, “milli güvenliğin sağlanması”, “kamu düzeni ve güvenliğinin korunması”, “suç işlenmesinin önlenmesi” ve “şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi” gibi gerekçelerle yürüyüş, miting, sokak eğlencesi, konser, müzik dinletisi, basın açıklaması, stant açma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/12/igdirda-gosteri-ve-yuruyusler-yasaklandi/

Erdoğan: AB müzakereleri bir anda bitebilir

Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazırlanan Avrupa Birliği’ne (AB) tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mülteciler için sınır kapılarının açılabileceği restini yineledi, müzakerelerin ‘her an’ bitebileceğini söyledi. ABD’yle ilişkiler için ‘sancılı bir dönem’ nitelemesini yapan Erdoğan, YPG’ye karşı yürütülen askeri harekat için de 5. madde hatırlatması yaparak, NATO’yu harekete geçmeye çağırdı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/11/12/erdogan-bundan-sonra-onlar-dusunsun/

 

Bilirkişi: Berkin Elvan’ı Vuran Polis Bilinçliydi

Berkin Elvan davasına sunulan Jandarma bilirkişi raporunda, Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “bilinçli olduğu” sonucuna varıldı. Rapora göre olay yerinde ve saatinde göstericilerin eylemi de yoktu.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/215696-bilirkisi-berkin-elvan-i-vuran-polis-bilincliydi

 

 

 

 

 

 

12 Barodan Barolar Birliği’ne: Ya Kanunu Uygulayın, Ya İstifa Edin

Olağanüstü genel kurul çağrısı reddedilen 12 baro yaptıkları toplantının sonucunda,”TBB başkanı ve yönetim kurulunun hukuka aykırı eylem ve işlemlerini teşhir etmekte kararlıyız” dediler.

http://bianet.org/bianet/hukuk/215718-12-barodan-barolar-birligi-ne-ya-kanunu-uygulayin-ya-istifa-edin

Barış İçin Akademisyenler: Mahkemelerin Keyfi Tutumu Devam Ediyor

Barış İçin Akademisyenler yaptıkları yazılı açıklamada, “AYM’nin vermiş olduğu hak ihlali kararına rağmen mahkemelerin keyfi ve eşitsiz tutumu devam ediyor” dedi.

http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/215666-baris-icin-akademisyenler-mahkemelerin-keyfi-tutumu-devam-ediyor

 

13 KASIM

Reuters: Suriye harekatı muhalefet ittifakını zorluyor

İngiliz haber ajansı Reuters, Ankara’nın Suriye’deki son harekatının iç politikaya yansımalarını inceledi. Harekatın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranlarının arttığını belirten ajans, CHP’nin çıkmaza girdiği ve HDP’nin muhalefet ittifakına desteğini çekebileceği yorumu yaptı. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Önümüzdeki dönem, güven ilişkisinin yeniden tesis edileceği bir dönem olacak” diye konuştu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/13/reuters-suriye-harekati-muhalefet-ittifakini-zorluyor/

Ahmet Altan yeniden tutuklandı

Yargılandığı FETÖ davasında geçen hafta hakkında tahliye kararı verilen yazar Ahmet Altan, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin itirazının ardından bugün yeniden tutuklandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/13/ahmet-altan-yeniden-tutuklandi/

Sırrı Sakık: HDP bütün belediyelerden çekilmelidir

Sırrı Sakık, yeni kayyım atamalarının ardından HDP’li belediye yönetimlerinin tamamının çekilmesi gerektiğini söyledi. Sakık, “HDP yereldeki bu çıkmazdan kurtulmalıdır” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/11/13/sirri-sakik-hdp-butun-belediyelerden-cekilmelidir/

Son anket ORC’den: AK Parti yüzde 32

ORC Araştırma Şirketi’nin yaptığı son araştırmaya göre; AK Parti’nin oyu yüzde 32’ye düştü. Yargıya güvenmeyenlerin oranıysa yüzde 68’e yükseldi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/galeri/2019/11/13/son-anket-orcden-ak-parti-yuzde-32/

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beyaz Saray’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la görüşecek. Beyaz Saray’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, ABD Başkanı Trump ve eşi Melania Trump karşıladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/13/cumhurbaskani-erdogan-beyaz-sarayda/

İddia: Gül, Babacan’ın kuracağı partide yer almayacak

Gül’ün “İlişkileri yürütme anlamında destek vereceğim” dediği iddia edildi

https://t24.com.tr/haber/iddia-gul-babacan-in-kuracagi-partide-yer-almayacak,847970

Çorlu tren katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri: Bilirkişiler meslekten men edilmeli

Çorlu’nun Sarılar Mahallesi mevkiinde 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin hayatını yitirdiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren katliamının aileleri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası önünde bir basın açıklaması düzenleyerek, katliama ilişkin soruşturmadaki 5 bilirkişinin meslekten men edilmesi talebiyle TMMOB’a bağlı ilgili meslek odalarına şikayet etti.

https://t24.com.tr/haber/corlu-tren-katliaminda-hayatini-kaybedenlerin-aileleri-bilirkisiler-meslekten-men-edilmeli,847958

Kayyım atanan belediye sayısı 20’ye yükseldi: Belediyeye girişler engellendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan belediyelere kayyım atamaları sürüyor. Diyarbakır’ın Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ve Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar (Peri) belde belediyesi eşbaşkanları İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atandı. Daha önce Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerinin de aralarında bulunduğu HDP’nin 16 belediyesine kayyım atanmıştı. Yeni kayyım atamalarıyla bu sayı 20’ye çıktı.

https://www.artigercek.com/haberler/kayyim-atanan-belediye-sayisi-20-ye-yukseldi

Üç konfederasyondan asgari ücret ve vergiler için ortak mücadele kararı

Vergi yükü artıp geçim koşulları ağırlaştıkça sendikalar sıkıntılarını daha yüksek perdeden dile getirmeye başladı. Öyle ki bugün Ankara’da tarihi bir buluşma gerçekleşti. Yıllarca bir araya gelmeyen Türk-İş, Hak-İş ve DİSK bir araya gelerek bütün ücretlerden asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf olmasını istedi. Üç sendika asgari ücret konusunda da birlikte çalışacak.

https://www.artigercek.com/haberler/uc-konfederasyon-asgari-ucret-ve-vergiler-icin-ortak-mucadele-karari

İsrail’den Gazze’ye saldırı: 19 ölü

İsrail roket saldırıları nedeniyle Gazze sınırından itibaren 80 kilometrelik alanda olağanüstü hal ilan etti. 2 gündür devam eden saldırılarda 19 Filistinli yaşamını yitirdi

http://www.yeniyasamgazetesi1.com/1-38/

Ziraat Bankası’nın net karı yüzde 39 düştü

http://www.yeniyasamgazetesi1.com/ziraat-bankasinin-net-kari-yuzde-39-dustu/

14 KASIM

Şaban Vatan ve gazeteciler mahkemeye sevk edildi

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak üzere Eynesil’e gelen gazetecilerin ardından baba Şaban Vatan da gözaltına alındı. Gazeteciler ve Şaban Vatan mahkemeye sevk edildi. Şaban Vatan’ın eşi Atika Vatan sosyal medyadan yayınlanan videolu mesajının ardından polisin eve baskın yaptığını duyurdu. Atika Vatan, polisin kendisinin ve yanındaki arkadaşının telefonuna el koyduğunu, evinin darmadağın edildiğini söyledi. Öte yandan Vatan ailesinin, Rabia Naz’ın ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerin HTS kayıtlarının aradan geçen yaklaşık 20 aya rağmen incelenmediği ortaya çıktı. HTS kayıtları 24 aylık süre sonunda siliniyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/14/saban-vatan-karakola-goturuluyor/

Giresun Valiliği’nden gazetecilere ve Şaban Vatan’a tehdit suçlaması

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüyle ilgili haber yapmak amacıyla Eynesil’de bulunan gazeteciler Canan Coşkun, Tuba Demir ve Kazım Kızıl ile baba Şaban Vatan’ın gözaltına alınmasına ilişkin Giresun Valiliği açıklama yaptı. Valilik, gazeteciler ile Şaban Vatan hakkında “şantaj-kasten yaralama, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından soruşturma yürütüldüğünü duyurdu. MHP’li Komisyon üyesi Enginyurt da gazetecileri ve Şaban Vatan’ı suçladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/14/giresun-valiliginden-gazetecilere-tehdit-ve-santaj-suclamasi/

Esad’dan Mesurier yorumu: Türk istihbaratı yapmış olabilir

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüyle ilgili ‘Türk istihbaratının bu işi yabancı istihbarat servislerinin talimatı üzerine gerçekleştirmiş olmasının çok muhtemel olduğu’ yorumunu yaptı. Esad aynı zamanda, Mesurier’in ölümünü Bağdadi, Epstein ve Bin Ladin’in ölümüyle ilişkilendirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/14/esaddan-mesurier-yorumu-turk-istihbarati-yapmis-olabilir/

Gazze’de ateşkes öncesi saldırılar: Aynı aileden sekiz Filistinli öldü

İsrail ve İslami Cihad arasında süren çatışmaların ardından Gazze’de ateşkes ilan edildi. Filistinli kaynaklar, ateşkesin ilanından önce İsrail’in düzenlediği hava saldırısında sekizi aynı aileden olmak üzere, 32 Filistinli’nin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/14/gazzede-ateskes-oncesi-saldirilar-ayni-aileden-sekiz-filistinli-oldu/

Trump’tan Hilal Kaplan’a: Haber yaptığına emin misin?

ABD Başkanı Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ortak basın toplantısının soru-cevap bölümünde Sabah yazarı Hilal Kaplan’a, “Gazeteci olduğuna emin misin? Türkiye hükümeti için çalışıyor olmayasın?” demesi sosyal medyada gündem oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/14/trumptan-hilal-kaplana-haber-yaptigina-emin-misin/

Esra Akgemci: Morales demokratik anayasaya dokunmayacaktı

Latin Amerika uzmanı Esra Akgemci, Bolivya’da yaşananları anlattı. Akgemci: Morales’in en büyük hatası, dünyanın en demokratik anayasalarından birini yaptıktan sonra, halkın iradesine rağmen o anayasayı değiştirmeye çalışmak oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/11/14/esra-akgemci-morales-demokratik-anayasaya-dokunmayacakti/

 

 

 

Orhan Pamuk: Ahmet Altan’a yapılan sistematik haksızlıklar sürdükçe ve bizler sustukça, hepimiz kendimizden ve insanlığımızdan utanıyoruz

https://t24.com.tr/haber/orhan-pamuk-ahmet-altan-a-yapilan-sistematik-haksizliklar-surdukce-ve-bizler-sustukca-hepimiz-kendimizden-ve-insanligimizdan-utaniyoruz,848140

Pentagon: F-35 parçaları için Türkiye’ye alternatif üreticileri bulduk

“Sessiz ama bilinçli bir biçimde tüm parçalar için alternatif üreticiler bulmak üzere harekete geçmiştik”

https://t24.com.tr/haber/pentagon-f-35-parcalari-icin-turkiye-ye-alternatif-ureticileri-bulduk,848138

“ABD, Türkiye’ye ‘S-400’leri almış olsan da aktive etme’ diyor”

Erdoğan’ın kullandığı “Biz Amerika’yla yeni bir sayfa açmak konusunda kararlıyız” cümlesinin görüşmenin en önemli cümlesi olduğunu belirten Aydıntaşbaş, “Tek tek konu başlıklarına bakmaya gerek yok. Her biri önemli ancak asıl mesele; S-400 meselesi. ABD masaya bir teklif koyuyor ve Türkiye’ye ‘S-400’ü aktive etme, stratejik ittifak kuralım’ yani ‘Batı’ya dön’ diyor” ifadelerini kullandı. 

https://t24.com.tr/haber/s-400-sorunu-cozulmeden-abd-turkiye-iliskileri-ilerleyebilir-mi,848093

İŞKUR verilerine göre 1 milyon 22 bin üniversite mezunu işsiz

İŞKUR verilerine göre kuruma kayıtlı işsiz sayısı, ekim ayında önceki aya göre yüzde 0,3’lük azalış göstererek 4 milyon 39 bin 555 kişi oldu.Kayıtlı işsizlerin yüzde 49,4’ü erkek, yüzde 50,6’sı kadın, yüzde 38,7’si ise 15-24 yaş grubunda.Ekim ayı itibarıyla 69 bin engelli, 1,5 milyon genç ve 2 milyon 42 bin kadın işsiz.Kurumun verilerine göre 1 milyon 22 bin 17 üniversite (lisans ve önlisans) mezunu iş bulamadı. Bunların 389 bin 758’i önlisans, 632 bin 259’u lisans mezunu.117 bin lisans mezunu ve 105 bin önlisans mezunu 1 yıldan fazla süredir iş arıyor. 19 bin 145 yüksek lisans mezunu ve 796 doktora mezunu da iş bulamadı.

https://www.evrensel.net/haber/390958/iskur-verilerine-gore-1-milyon-22-bin-universite-mezunu-issiz?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp2&slide_order=02

 

Siyaset bilimciler yorumladı: Trump-Erdoğan masasında silah sarmalı

Doç. Dr. Hakan Güneş, yeni silah ihalelerine ilişkin adımların atılacağının sinyali verildiğini belirterek, bu anlaşmaların büyük ekonomik maliyetler anlamına geldiğini söyledi. Güneş maliyeti esas olarak vatandaşın finanse edeceğinin altını çizdi. Prof. Dr. Serhat Güvenç ise ana gündem başlıklarında bir ilerleme gözlenmiyor olsa da gayri resmi kanallarda yürütülen müzakerelerden sürpriz sonuçlar doğurabileceğine işaret etti. Güvenç “Türkiye’nin S-400’leri devreye almama karşılığında F-35 programına geri dönüşü gibi şeyler olabilir” dedi. Siyaset Bilimci Öney ise iki ülkenin iç koşullarının fazlasıyla şekillendirdiği bir görüşme yapıldığına dikkat çekerek, “Bu ziyarete genel olarak baktığımızda, Ankara’nın Moskova’ya karşı bir kez daha ABD ile ortaklık, NATO üyeliği ve Batı İttifakı’nın parçası olma vurgusu yapmaya döndüğünü gözlüyoruz” dedi. Öney, Rusya’nın ne yapacağı sorusunun ise ortada durduğuna dikkat çekti.

https://www.evrensel.net/haber/390939/siyaset-bilimciler-yorumladi-trump-erdogan-masasinda-silah-sarmali?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp2&slide_order=13

 

 

15 Kasım

 

Savur, Derik, Mazıdağı ve Suruç’ta operasyon: 4 belediye eş başkanı gözaltında

 

Mardin’de HDP’li Savur Belediyesi Eş Başkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediye Eş Başkanı Nalan Özaydın, Derik Belediyesi Eş Başkanı Mülkiye Esmez gözaltına alındı. Urfa’da da HDP’li Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik gözaltına alındı. Belediyeler polis ablukasına alındı.  

https://www.evrensel.net/haber/390976/savur-derik-mazidagi-ve-suructa-operasyon-4-belediye-es-baskani-gozaltinda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

82 Yıl Önce İdam edilen Seyit Rıza ve Arkadaşları Dersim’de Anıldı

 

Bundan 82 yıl önce idam edilen Seyit Rıza ve yol arkadaşları, Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda anıldı.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/215913-82-yil-once-idam-edilen-seyit-riza-ve-arkadaslari-dersim-de-anildi

980 bin kişi daha işsizler ordusuna katıldı; işsizlik oranı yüzde 14’e çıktı

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti.

https://www.evrensel.net/haber/390979/980-bin-kisi-daha-issizler-ordusuna-katildi-issizlik-orani-yuzde-14e-cikti

 

 

AKP’li belediye başkanından Trabzonlu kadına: Sizi biz Müslüman yaptık

Maraş kent merkezinde esnaf ziyaretinde bulunan AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Trabzonlu olduğunu belirten bir kadınla yaptığı sohbet sırasında “Sizi biz Müslüman yaptık” ifadelerini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/390985/akpli-belediye-baskanindan-trabzonlu-kadina-sizi-biz-musluman-yaptik

 

Metin Feyzioğlu’ndan olağanüstü genel kurul isteyen 12 baroya: İdari yargıya başvurun

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, 12 baro başkanı tarafından ya istifa etmesi ya da genel kurulu toplama talepleri baroları ikiye böldü. 12 baronun talepleri reddedildi. Konuyu değerlendiren TBB Başkanı Feyzioğlu, uzaklaştırmanın ancak mahkeme kararıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi. Feyzioğlu, “Yolu bellidir. İdari yargıya başvururlar. Yargının dediğine herkes uyar, kararına saygı duyar” diye konuştu.

https://www.evrensel.net/haber/390987/metin-feyzioglundan-olaganustu-genel-kurul-isteyen-12-baroya-idari-yargiya-basvurun

 

 

 

HDP eş başkanları Seyid Rıza’yı andı: Dersim Katliamı’yla yüzleşilmeli

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Dersim’e yönelik “Tedip ve Tenkil Harekatı”na karşı isyan başlatan Seyid Rıza ve arkadaşlarının 15 Kasım 1937 tarihinde idam edilişlerinin 82’nci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Seyid Rıza ve arkadaşlarının Dersim halkının, Kürt Alevi halkının direnişine öncülük ettikleri için hedef alındıklarını belirten Eş Genel Başkanlar, “Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.  

https://www.evrensel.net/haber/391001/hdp-es-baskanlari-seyid-rizayi-andi-dersim-katliamiyla-yuzlesilmeli

 

Akademisyen Vahap Coşkun: İktidar, HDP’nin kitlesiyle ilişkisini kesmeyi amaçlıyor

“Baştan itibaren iktidarın iki amacının olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri son yerel seçimlerde HDP’nin aldığı tavrı cezalandırmak. Özellikle Türkiye’nin batısında büyükşehirlerin kaybedilmesiyle HDP’nin aldığı tavır önemlidir. HDP’nin bu kararının bedelini ödetmeye çalışıyor. İkincisi Kürt meselesi çerçevesinde tabii ki bir mücadele konsepti var. Sadece askeri anlamda değil siyasi anlamda da bütün araçların seferber edildiği bir dönemden geçiyoruz. Bu bağlamda HDP’nin siyasi faaliyetlerini mümkün olan en alt seviyeye indirmek, kitlesiyle ilişkisini kesmek ve azaltmak. 

https://www.evrensel.net/haber/391032/akademisyen-vahap-coskun-iktidar-hdpnin-kitlesiyle-iliskisini-kesmeyi-amacliyor

 

 

Devletin kadın cinayeti rakamları ile kadın örgütlerinin verileri arasında uçurum var

Süleyman Soylu’nun açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de 2016’da 304, 2017’de 353, 2018’de 280, 2019 yılında 299 kadın öldürüldü. Ancak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) tarafından açıklanan verilere göre 2016’da 328 kadın, 2017’de 409 kadın, 2018’de 440 kadın öldürüldü. CHP Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyesi Necati Tığlı tarafından hazırlanan Türkiye’de Kadın Cinayetleri ve Çocuk İstismarı Raporu’nda yer alan verilere göre ise 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

https://www.evrensel.net/haber/391033/devletin-kadin-cinayeti-rakamlari-ile-kadin-orgutlerinin-verileri-arasinda-ucurum-var

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayyım Atanan Belediye Sayısı 20

Şu ana kadar 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası sandıktan birinci olarak çıkan 20 HDP’li belediyeye kayyım atandı. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine kaymakam ya da valiler görevlendirildi.

 

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/215850-kayyim-atanan-belediye-sayisi-20

 

HDP Sözcüsü Kubilay: Sine-i Millet Tartışması Yapmıyoruz

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, “20 Kasım’da belediyelerimizin giderek gasp edilmeye başlandığı bu evrede, yeni mücadele hattımızı, yol haritamızı konuşacağız, sonra kamuoyuna gerekli açıklamaları yapacağız” dedi.

http://bianet.org/bianet/siyaset/215886-hdp-sozcusu-kubilay-sine-i-millet-tartismasi-yapmiyoruz

 

 

16 Kasım

 

Erdoğan: İskandinav Ülkelerinin Hepsi Erken Emeklilikle Battı 

 

Erdoğan, katıldığı törende yaptığı açıklamada, “Bay Kemal IMF kapısını CHP zihniyeti açtı, biz değil. Daha önce yüzde 8,4 seviyesine kadar düşürdüğümüz işsizlik oranı, kur, enflasyon, faiz saldırısının ardından yüzde 14’e kadar çıktı” dedi.

http://bianet.org/bianet/siyaset/215928-erdogan-iskandinav-ulkelerinin-hepsi-erken-emeklilikle-batti

 

Kadınların Yüzde 22’si, Erkeklerin Yüzde 62’si Çalışıyor

KONDA Hayat Tarzları/ Toplumsal Cinsiyet raporunu açıkladı. Rapor, 11 sene içinde farklı zamanlarda toplamda 20 bine yakın kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen üç farklı Hayat Tarzları araştırmasının karşılaştırmalı verilerine dayanıyor.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/215908-kadinlarin-yuzde-22-si-erkeklerin-yuzde-62-si-calisiyor

 

Gazeteciler Ruken Demir ve Melike Aydın Tutuklandı

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir ile JİN NEWS muhabiri Melike Aydın “örgüt adına faaliyet yürütmek” suçlamasıyla tutuklandı.

http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/215922-gazeteciler-ruken-demir-ve-melike-aydin-tutuklandi

 

Trump-Erdoğan görüşmesi | Siyaset Bilimci Aytaç: Çözümsüzlük çözüm olarak çıktı

Siyaset Bilimci Ahmet Murat Aytaç, görüşmede çözümsüzlüğün çözüm olarak çıktığını ifade ederek, “ABD çözümsüzlüğü Ortadoğu’daki halklara çözüm olarak dayatmasını sürdürmeyi istiyor” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/391019/trump-erdogan-gorusmesi-siyaset-bilimci-aytac-cozumsuzluk-cozum-olarak-cikti

 

Lübnan’da protestolar sürüyor: Bundan sonra ne olacak?

Ekonomik sıkıntıların tetiklediği Lübnan’daki gösteriler 27 Ekim’den bu yana devam ediyor. Sanayi üretiminin son derece sınırlı olduğu Lübnan’da, doğal olarak hizmet sektörü ön planda ve bankacılık gibi bazı hizmet sektörleri bölgede ve dünyada başı çekiyor. Diasporada yaşayan Lübnanlıların gönderdikleri finansal kaynaklar hem gelişmiş finansal piyasaların hem de ekonomi ve tüketimin en önemli dayanağı. 

https://www.evrensel.net/haber/391037/lubnanda-protestolar-suruyor-bundan-sonra-ne-olacak

 

Aksaray’daki otizm tartışması: “Muhtar örgütlenmede öne çıkıyor”

Aksaray’da otizmli öğrencilerin yuhalandığı Mehmetçik İlkokulu’nda inceleme yapan TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu’nun Başkanı Kemal Çelik, izlenimlerini anlattı. 28 otizmli öğrenci bulunan okulda diğer öğrencilerin başka okula taşınacağı yönünde bir dedikodu yayıldığını söyleyerek, “Aileler ‘Biz mahallemizi terk mi edeceğiz?’ diye panik oluyorlar. Mahallenin muhtarı da, ‘Merak etmeyin ben buradayım’ diyerek, ailelerin örgütlenmesinde kendini öne atıyor, olayın aslı bu” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/391062/aksaraydaki-otizm-tartismasi-muhtar-orgutlenmede-one-cikiyor

 

Dipsiz gölün yok edilmesi ile ilgili bazı görevliler açığa alındı

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de “define” iddiası üzerine kazı için “olumlu görüş” bildiren kültür varlıkları koruma kurulu, çevre ve şehircilik ile arkeolog ve müze müdürlüğü görevlileri, haklarında bakanlık ve valilik tarafından başlatılan çifte soruşturma kapsamında açığa alındı. Gümüşhane Valiliği de konuyla ilgili yaptığı ikinci açıklamasında, ruhsat verilen kazı raporunun özensiz hazırlandığını itiraf etti. Dipsiz Göl’ün eski haline dönüştürülmesi için harekete geçen ekipler, göl alanına dökülen dayanıksız toprağı çıkaracak, yerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak dökerek alanı su dolduracak. 

https://www.evrensel.net/haber/391063/dipsiz-golun-yok-edilmesi-ile-ilgili-bazi-gorevliler-aciga-alindi

 

Eğitim Sen: MEB’in eğitimde dini içerikli uygulamaları artıyor

Basın metnini okuyan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, “Türkiye’de eğitim sisteminin, önceden belirlenmiş siyasal-ideolojik hedefler doğrultusunda; eğitimin içeriği başta olmak üzere, öğretme-öğrenme sürecinde kullanılan yöntemler, söylemler ve materyallerin büyük ölçüde dini kural ve referanslara göre düzenlenmesi ve biçimlendirilmesi uygulamaları tüm hızıyla sürmektedir” diyerek eğitimin devlet eliyle dinselleştirilmesini eleştirdi.

 

https://www.evrensel.net/haber/391065/egitim-sen-mebin-egitimde-dini-icerikli-uygulamalari-artiyor

 

 

 

2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü, Selahattin Demirtaş’a verildi

Almanya’da kurulan İlerici İttifak (Progressive Alliance), “2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü”nü dün akşam Stockholm’de düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisinin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verdi. Ödülü Selahattin Demirtaş yerine Başak Demirtaş aldı. Törene mesaj gönderen Selahattin Demirtaş, “Siyasi Cesaret Ödülünü direnen Kürt ve Türk halkı başta olmak üzere Türkiye’deki tüm halklarımıza armağan ediyor, bu ödülü Türkiye cezaevlerindeki kadın yoldaşlarım başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar adına kabul ediyorum” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/391066/2019-ozel-siyasi-cesaret-odulu-selahattin-demirtasa-verildi

 

İran’da benzin zammı üzerine hükümet karşıtı gösteriler başladı, 1 kişi öldü

https://www.evrensel.net/haber/391069/iranda-benzin-zammi-uzerine-hukumet-karsiti-gosteriler-basladi-1-kisi-oldu

 

 

17 Kasım

 

 

 

 

 

 

19 Kasım

 

ABD temsilcisi: Hâlâ Türkiye’nin S-400 konuşlandırmaktan vazgeçmesini umuyoruz

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili açıklama yapan ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Hutchinson, “Hâlâ Türkiye’nin S-400 konuşlandırmaktan vazgeçmesini umuyoruz” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/19/abd-temsilcisi-hala-turkiyenin-s-400-konuslandirmaktan-vazgecmesini-umuyoruz/

Güleda Cankel’i eski erkek arkadaşı öldürdü

Isparta’da üniversite birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı tarafından kalbinden bıçaklanarak katledildi. Cankel’i öldüren Zafer P. polise teslim oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2019/11/19/guleda-cankeli-eski-erkek-arkadasi-oldurdu/

Ankara Üniversitesi’nde öğrenciler ve öğretim üyeleri okul bahçesinde darp edildi

https://t24.com.tr/haber/ankara-universitesi-nde-ogrenci-ve-ogretim-uyeleri-okul-bahcesinde-darp-edildi,848766

Bağlar’da meclis üyelerinin yerine de kayyum atandı

Görevden uzaklaştırılan Bağlar Belediyesi’nin HDP’li 6 meclis üyesinin yerine, kentteki farklı kurumlarda çalışan memurlar kayyım olarak atandı.

https://t24.com.tr/haber/baglar-da-meclis-uyelerinin-yerine-de-kayyum-atandi,848808

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: ABD’nin Filistin kararını kınıyoruz ve kabul etmiyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözlüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo‘nun ABD’nin İsrail yerleşimlerini hukuk dışı olarak nitelendirmeyeceğini söylemesine tepki gösterirken, “ABD’nin İsrail’in Batı Şeria’da işgal ettiği yerlerin uluslararası hukuka aykırı olmadığı açıklamasını kınıyoruz ve kabul etmiyoruz. İsrail’in yaptığı işgaldir. Bunun adı işgalin meşrulaştırmaktır” dedi.

https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-aciklamalarda-bulunuyor,848792

Altınel: Pasaportuma el konularak rehin tutulmama son verilmesini istiyorum

Doç. Dr. Tuna Altınel’in “örgüt üyeliği” suçlamasıyla bir süre tutuklu yargılandığı davasının ikinci duruşması Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bianet’in haberine göre, esas hakkında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, davaya konu Fransa’da gerçekleştirilen “Cizre: bir katliam hikayesi” adlı konferansa katılımından ötürü üyelikten cezalandırma talep etmeyeceğini, konferansa ilişkin sosyal medya paylaşımlarından hareketle “terör örgütü propagandası”ndan cezalandırma istediğini söyledi. Mahkeme, sanık ve müdafilerine esasa ilişkin savunmaların hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 24 Ocak 2020’ye bıraktı.

https://www.artigercek.com/haberler/altinel-pasaportuma-el-konularak-rehin-tutulmama-son-verilmesini-istiyorum

İran’da internet yasağına rağmen protestolar devam ediyor

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran genelinde süren protestolar sırasında en az 106 kişinin hayatını kaybettiği ancak ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği belirtildi.

https://www.evrensel.net/haber/391272/iranda-internet-yasagina-ragmen-protestolar-devam-ediyor?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp2&slide_order=01

 

 

 

 

20 Kasım

Korkusuz yazarı Ahmet Takan saldırıya uğradı

Korkusuz Gazetesi yazarı Ahmet Takan, evinin önünde saldırı düzenlendi. Takan’ın darp eden saldırganlar olay yerinden kaçtı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/20/korkusuz-yazari-ahmet-takan-saldiriya-ugradi/

Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik tutuklandı

Yerine kayyım atanan HDP’li Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklanarak cezaevine konuldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/20/suruc-belediye-esbaskani-cevik-tutuklandi/

HDP erken seçim çağrısı yaptı

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 24 belediyesine kayyım atanan HDP Ankara’da toplandı. HDP’nin deklarasyonunda, Meclis’ten çekilme olmayacağı mesajı verildi ve erken seçim çağrısı yapıldı: “Bütün muhalefeti bu erken seçim talebinin etrafında birleşmeye ve harekete geçmeye çağırıyoruz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/11/20/hdp-erken-secim-cagrisi-yapti/

Lavrov: Türkiye yeni harekât planlamıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’de yeni harekat planlamadığı konusunda kendilerini bilgilendirdiğini söyledi. Açıklama, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeni bir harekatın olası olduğuna dair sözlerinin ardından geldi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/20/lavrov-turkiye-yeni-harekat-planlamiyor/

‘Erdoğan’la görüşen CHP’li kim?’

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, CHP’li bir ismin 9 Kasım’da Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünü öne sürdü. Haberin kaynağının Cumhurbaşkanı’na yakın bir kaynak olduğunu belirten Turan, Erdoğan’ın görüşmede söz konusu kişiye, “Senin CHP Genel Başkanı olman gerekir. Ben de yardımcı olurum” dediğini öne sürdü.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/11/20/erdoganla-gorusen-chpli-kim/

Pentagon uyardı: IŞİD yeniden örgütleniyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ekim tarihinde Suriye’nin kuzeyinden bin ABD askerini çekeceklerini açıklamasını takiben 9 Ekim’de Türkiye tarafından bölgeye düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’nın IŞİD’in yeniden örgütlenmesine olanak sağladığı ifade edildi.

https://www.artigercek.com/haberler/pentagon-isid-yeniden-orgutleniyor

‘Büyük güçler Erdoğan’ın Kürt fobisinden faydalanıyor’

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı harekata karşı “Uluslararası bir direniş” sergilendiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu üyesi Aldar Xelil, “Birliktelik kararını verin. Mücadele kararı verin ki Kürtler olarak bu süreci atlatabilelim” sözleriyle ulusal birlik çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kürt fobisi olduğunu söyleyen Xelil, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumla ilgili olarak Türkiye’nin karşı duruşunu hatırlattı. Büyük güçlerin de bu Kürt fobisinden yararlandığını öne süren Xelil, “Bunların başında ABD ve Rusya geliyor. Her ikisinin de çıkarları var.

https://www.artigercek.com/haberler/buyuk-gucler-erdogan-in-kurt-fobisinden-faydalaniyor

İlk 20’deki vergi rekortmenlerinin 10’u adını ve sektörünü gizli tuttu

Kurumlar vergisi rekortmeni Merkez Bankası oldu

https://t24.com.tr/haber/turkiye-nin-vergi-rekortmenleri-aciklandi,848855

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: HDP’nin ‘demokratik siyasete devam kararı’na sahip çıkılmalı, Kürt meselesinin çözüm adresi Türkiye ve HDP’dir

https://t24.com.tr/haber/hdp-kararini-acikladi-kazanimlarimizdan-vazgecmeyecegiz,848902

HDP’nin erken seçim çağrısının ardından CHP: Türkiye’nin yeni bir seçime ihtiyacı yok ama kayyım olan yerlerde tartışılabilir…

https://t24.com.tr/haber/hdp-nin-erken-secim-cagrisinin-ardindan-chp-turkiye-nin-yeni-bir-secime-ihtiyaci-yok-ama-kayyim-olan-yerlerde-tartisilabilir,848930

Şule Çet davasında sanıklar için istenen cezalar belli oldu

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin iki sanık hakkında “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın beşinci celsesinde savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Dava karar için ertelendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1703144/sule-cet-davasinda-saniklar-icin-istenen-cezalar-belli-oldu.html

Jeomorfoloji Derneği raporu: Dipsiz Göl, su birikintisi değil paha biçilmez doğal göl

Yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de teknik incelemelerde bulunarak rapor hazırlayan Jeomorfoloji Derneği: Nasıl bir gerekçeyle bu kazıya yasal izin verildiğini anlamak mümkün değil.

https://www.evrensel.net/haber/391395/jeomorfoloji-dernegi-raporu-dipsiz-gol-su-birikintisi-degil-paha-bicilmez-dogal-gol?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp2&slide_order=08

Kadın kurumlarının kapısına tuğla ören, kadın kitaplarını yakan kayyum düzeni!

Kayyumlar bir “felaket” olarak kadın kazanımlarının üzerine çökmüş durumda. Öyle ki, adeta engizisyon mahkemelerini bile aratacak biçimde kadın siyasetçileri, kadın kurumlarını ve o kurumlarda çalışma yürütenleri bir cadı avı ile yakalayıp, tıpkı Ortaçağ’da olduğu gibi “yakarak”, “yıkarak” kadınlığa dair tüm birikimleri yok etmeye, yerine kendi düzenini kurmaya çalışıyor. Nasıl bir düzen bu?

https://www.evrensel.net/haber/391379/kadin-kurumlarinin-kapisina-tugla-oren-kadin-kitaplarini-yakan-kayyum-duzeni?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp2&slide_order=13

Bolivya’da darbe protestolarına asker saldırdı: 3 kişi öldü

Bolivya’nın El Alto kentinde darbeye karşı gerçekleştirilen eyleme asker saldırdı; 3 kişi hayatını kaybetti. Ülkede gıda ve yakıt sıkıntısı da başladı.

https://www.evrensel.net/haber/391351/bolivyada-darbe-protestolarina-asker-saldirdi-3-kisi-oldu?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&utm_content=optp2&slide_order=16

21 Kasım

Cumhuriyet davasında 12 kişiye yeniden hapis cezası

Yeniden görülen Cumhuriyet davasında savcı Yargıtay’ın bozma kararına direnilmesini istedi. Kararını açıklayan mahkeme, 12 kişinin mahkumiyet kararında direndi. Kadri Gürsel hakkında ise beraat kararı verildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/21/cumhuriyet-davasinda-savci-ceza-istedi/

OECD: Ekonomik kriz sağlamlaştı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel ekonomik görünümün kırılgan olduğunu ve konjonktürel krizin sağlamlaştığına dair işaretlerin arttığını belirtti. Ayırca Küresel ekonominin finansal krizden bu yana en yavaş büyümeyi gerçekleştireceği öngörüsünde bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/11/21/oecd-ekonomik-kriz-saglamlasti/

VW CEO’su: Harp meydanının yanına temel atmayacağız

VW CEO’su Herbert Diess, Türkiye’ye yatırımı erteleme kararı hakkında konuştu. Diess, “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/21/vw-ceosu-harp-meydaninin-yanina-temel-atmayacagiz/

Fransız belediye başkanından Suriyeli Kürtlere 200 bin euro yardım

Paris 10’uncu Bölge Belediye Başkanı Alexandra Cordebard, Suriyeli Kürtlere 200 bin euro insani yardım göndereceklerini açıkladı. Cordebard, “Paris kenti, Parisli kadınlar ve Parisli erkekler, Suriyeli Kürtlere neyi borçlu olduklarını biliyor ve onları terk etmeyecek” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/21/fransiz-belediye-baskanindan-suriyeli-kurtlere-200-bin-euro-yardim/

Rabia Naz Komisyonu’yla ortaya çıkan ayrıntılar

Meclis Komisyonu kurulmasıyla gizlilik kararı kalkan Rabia Naz soruşturmasında birçok ayrıntı ortaya çıktı. Başsavcının verdiği bilgiye göre Trabzon Adli Tıp’ın ardından İstanbul Adli Tıp Kurulu raporu da düşmeye bağlı ölüme işaret etti. Olay yerinde 1 yıl sonra bulunan çorapta DNA araştırmasından sonuç çıkmadı. HTS kayıtlarından da tek verici olduğu için sonuç alınamadı. Rabia Naz’ın günlüğünden yırtılan kayıp sayfalar da bulunamadı. Rabia Naz’ın otopsi raporunu değerlendiren ortopedi uzmanı, boynu kırık bir çocuğun sırtüstü sürünemeyeceğini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/11/21/rabia-naz-komisyonuyla-ortaya-cikan-ayrintilar/

Kılıçdaroğlu: Saraya gidenleri biliyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın, “Erdoğan, Beştepe’de görüştüğü önemli bir siyasetçiye, CHP’nin başına geçmesini teklif etti” yazısı için, “Erdoğan CHP’yi dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Devletin en kilit noktasındaki isimleri devreye soktuğunu biliyorum, bunun için kurduğu bir ekibi var. Okuduğumda doğrudur dedim. İsim vermek istemiyorum” dedi. HDP’li belediyelere kayyım atanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, halkın iradesinin yok sayıldığını söyledi. EYT’liler konusunda ise Aile Sigortası önerisini gündeme getirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/11/21/kilicdaroglu-erdogan-ulkeyi-yonetemiyor/

Şık: Bu karar iktidar içi savaşın göstergelerinden biri

Ahmet Şık, mahkemenin verdiği hükmün kendisini şaşırtmadığını ifade ederek. “Yargıtay’ın 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararı ile şu anki ilk derece mahkemesinin direnmesi bize yargı üzerinden güç savaşının devam ettiğine dair bir emareye işaret ediyor” dedi. Şık, “Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Pelikan Çetesi diye kodlanan, Cumhurbaşkanının damadının da yönettiği iddia edilen grubun yargıdaki güç tahkimatının bir göstergesi. Bu iktidar içi bir iç savaşın göstergelerinden biri bence” diye konuştu.

https://www.artigercek.com/haberler/sik-bu-karar-iktidar-ici-savasin-gostergelerinden-biri

Ayhan Bilgen: HDP kurulduğu yılların Türkiye’sinde değil

HDP tabanındaki sine-i millet çağrısının anlaşılır olduğunu söyleyen Bilgen, “Her gün arkadaşlarınızın, seçtiklerinizin gözaltına alınması, görevden alınması infial doğurmayı hak edecek kadar önemlidir. Ama bunun tepkisel, kendimize zarar verecek, elimizdekini kaybedecek bir tercihe dönüşmemesi konusunda uyarılar da vardı. Ben doğru bir hamle olduğu düşüncesindeyim” dedi. 

https://www.artigercek.com/haberler/ayhan-bilgen-hdp-kuruldugu-yillarin-turkiye-sinde-degil

Saray’dan ‘Erdoğan ile görüşen CHP’li iddiasına yalanlama

CİMER Başkanı Altun, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ne de başka bir yerde böyle bir görüşmesi olmamış, söz konusu köşe yazısında geçen böyle bir diyalog gerçekleşmemiştir“ dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/altun-dan-saraya-giden-chp-li-aciklamasi

The Economist: Ahmet Altan ve Türkiye’nin dönen hapishane kapıları

Harvard ekonomisti Rodrik: Altan gazeteci olarak itibarını kaybetmeyi hak etse de ona yöneltilen suçlamalar temelsiz

https://t24.com.tr/haber/the-economist-ahmet-altan-ve-turkiye-nin-donen-hapishane-kapilari,849076

22 Kasım