13 Ekim 2019

Barış Pınarı Harekatı’nda 5. gün: Tel Abyad tamamen alındı

TSK ve Cihatçı Gruplar ve Özgür Suriye Ordusu’ndan oluşan Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Tel Abyad ilçe merkezinin tamamını aldı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu sınırda

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, sınır hattında Barış Pınarı Harekatı’nı takip eden gazetecileri ziyaret etti.

BM Sözcüsü: Operasyon bölgesinde evlerini terk edenlerin sayısı 400 bini aşabilir

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Tel Abyad ve Resulayn’da 130 binden fazla kişinin evini terk ettiğini belirten BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, bu sayının 400 bini aşabileceğini ifade etti.

Stratejik M4 karayolunda kontrol sağlandı

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandığını duyurdu.

Merkel: Suriye’deki askeri operasyonu durdurun

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonu derhal sona erdirme çağrısında bulundu.

Örgüt üyelerinin ailelerinin bulunduğu kamptan kaçışlar olduğu bildirildi

Londra merkezli gözlemevi ve SDG, yabancı uyruklu kadın ve çocukların ağırlıkta olduğu kişilerin, Ayn İssa adlı merkezi terk ettiğini duyurdu.

Ekonomi:

Varlık yönetim şirketlerindeki dosya sayısı 4 milyona yükseldi

Bankaların ilk 9 ayda varlık yönetim şirketlerine sattığı batık kredilerin toplamı 8 milyar TL’yi aştı.

14 Ekim 2019

Sanayi üretimi 12 aydır daralıyor!

Türkiye ekonomisinin hayati göstergelerinden biri olan sanayi üretimi 12 aydır üst üste daralıyor! Ağustos ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 azaldı.

‘Suriye Ordusu Tabka’ya girdi’

Suriye Ordusu’nun daha önce DSG tarafından kontrol edilen bölgelerden olan Tabka şehrine girdiği belirtildi.

Reuters: ABD diplomatlarını Suriye’den çekti

Reuters ajansı, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda görevlendirdiği diplomatlarını geri çektiğini duyurdu.

Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye’ye kınama

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’yi oybirliğiyle kınadı, Ankara’ya silah satışının durması çağrısında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na Barış Pınarı Harekatı soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili paylaşımlarından dolayı resen soruşturma başlattı.

SDG ile Suriye hükümeti anlaştı: İşte anlaşmanın temel hatları

Suriyeli bağımsız gazeteci Danny Makki, Suriye Demokratik Güçleri ile Suriye hükümeti arasındaki anlaşmanın ana hatlarını özetledi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu?

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle oluşan tepkiye yazılı olarak yanıt Verdi.

Kaz Dağları talanı ‘ertelendi’

Kaz Dağları’nda siyanürlü madencilik faaliyetleri yapan şirket, çalışmalarını askıya aldı.

SANA: Suriye ordusu Münbiç’e girdi

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun ülkenin kuzeyindeki Münbiç kentine girdiğini açıkladı.

Davutoğlu’nun kurucusu olduğu üniversiteye tedbir kararı

Halkbank, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bankadaki tüm varlıklarına tedbir koydu.

İki ülkeden daha Türkiye kararı

Çekya İçişleri Bakanı Türkiye’ye silah ihracatını durdurduklarını açıkladı. İtalya da Türkiye’ye silah satışını durduran ülkeler arasına katılacağını açıkladı.

Dışişleri’nden AB’ye: İşbirliğimizi gözden geçireceğiz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi’nin (DİK) bugün Lüksemburg’da yapılan toplantısında, ‘Kuzeydoğu Suriye’ ve ‘Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Yürütmekte Olduğu Faaliyetler’ başlıkları altında kabul ettiği kararları ve ülkemize yönelik yaptığı çağrıları tümüyle reddediyor ve kınıyoruz. Bu hukuksuz ve yanlı tutumu nedeniyle, AB ile bazı alanlardaki işbirliğimizi ciddi bir şekilde gözden geçireceğiz.”

15 Ekim2019

Trump, Türkiye’ye yönelik yaptırımları açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, görevdeki ve eski Türk yetkililere yaptırım öngören başkanlık kararnamesini yakında imzalayacağını açıkladı.

ABD, Türkiye’den 3 bakan ve 2 bakanlığı yaptırım listesine aldı

ABD Başkanı Donald Trump, duyurusunu yaptığı Türkiye’ye yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

AB silah satışını ‘kısıtlıyor’

Avrupa Birliği (AB), Doğu Akdeniz’deki enerji mücadelesi ve Suriye konularında Türkiye’ye baskıyı artırıyor. AB dışişleri bakanları toplantısında, Almanya ve Fransa’nın talep ettiği “topyekûn ambargo” konusunda uzlaşıya varılamadı ancak, silah satışının “sınırlandırılması” kararı geldi. Öte yandan, toplantıda AB hükümetlerinin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e gönderdiği sondaj gemisi Yavuz’un geçen hafta Kıbrıs’ın güneyindeki arama faaliyetlerine başlamasına ilişkin yaptırım uygulanması konusunda fikir birliğine vardığı bildirildi.

Suriye’de TSK’nin operasyonu sürerken Şam-YPG uzlaşısıyla Suriye ordusu da ilerliyor

TSK ile Suriyeli muhalif güçler. Tel Abyad ve Resulayn’a girdi. Suriye ordusunun ise YPG ile birlikte Ayn İsa, Tel Tamer ve Tabka’da kontrolü aldığı belirtildi. Alan hâkimiyeti mücadalesinde eller tetikte…

HDP’li belediye başkanları gözaltına alındı

Hakkari, Yüksekova, Nusaybin ve Erciş belediye eş başkanları ile bazı HDP’li yöneticiler gözaltına alındı.

Volkswagen Türkiye yatırımını erteledi iddiası

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi.

9 aylık bütçe açığı belli oldu

Merkezi yönetim bütçesinde, eylül ayında 17.7 milyar lira, ocak-eylül döneminde ise 85.8 milyar lira açık kaydedildi. Geçen yıl ilk 9 ayda bütçe açığı 56.7 milyar TL olmuştu. Personel giderlerindeki artış da dikkat çekti. Ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,4 artarak 188 milyar 879 milyon lira oldu.

Boğaziçi öğrencilerine ceza istendi

Afrin’de gerçekleştirilen “Zeytin Dalı Harekatı” için lokma dağıtan öğrencilere karşı “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açtıkları için, “Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davada duruşma savcısı celse arasında mütalaa verdiği belirtildi. Savcı mütalaasında öğrencilerin “Terör örgütü propagandası” suçundan bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.

Rusya: Türkiye ve Suriye görüşmeler yapıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye ile Suriye’nin savunma bakanlıkları, istihbarat servisleri ve dışişleri bakanlıkları üstünden ‘gerçek zamanlı olarak’ diyalog halinde olduklarını söyledi.

İngiltere’den Türkiye’ye yaptırım kararı

İngiltere parlamentosunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Dominic Raab “Türkiye’ye savunmaya dayalı ihracatları, sürekli ve dikkatli şekilde inceliyoruz. Bu inceleme süresince Suriye’deki operasyonda kullanılabileceğini düşünerek yeni ihracat lisansı vermeyeceğiz. Bu operasyonu kınıyoruz” dedi.

Barış Pınarı paylaşımına 5 tutuklama

İstanbul’da, sosyal medyadan terör propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişiden 5’i tutuklandı.

IMF Türkiye için büyüme tahminini açıkladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin küresel büyüme tahminini yeniden düşürdü. IMF, 2020 yılı için ise Türkiye’nin büyüme tahminini yüzde 2.5’ten yüzde 3’e yükseltti.

İspanya, Türkiye’ye silah ihracını askıya alıyor

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılabilecek silahların satışını askıya alacaklarını belirtti.

16 Ekim 2019

ABD’den, Halkbank hakkında iddianame

ABD’de Manhattan’daki federal savcılar, İran’a yönelik yaptırımların delinmesi, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından Halkbank hakkında iddianame hazırladı

Pentagon’dan yaptırım açıklaması

Pentagon, Türkiye ile ABD arasındaki silah satışlarının Milli Savunma Bakanlığı’na yönelik yaptırımlardan etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını duyurdu.

Reuters: Berat Albayrak ABD seyahatini iptal etti

ABD yönetimi Türkiye’den üç bakana ve iki bakanlığa ‘Barış Pınarı Harekâtı’ dolayısıyla yaptırım getirdiği açıklanmıştı

Borsa İstanbul başlıca banka hisselerinde açığa satış yasağı getirdi

Borsa İstanbul, BIST-30 endeksinde yer alan Akbank, Garanti Bankası , Halkbank, İş Bankası, TSKB , Vakıfbank ve Yapı Kredi hisselerine açığa satış yasağı getirdi.

Kanada, Türkiye’ye silah satışını askıya aldı

Kanada hükümeti, Suriye’nin kuzeyine yönelik ‘Barış Pınarı Harekatı’ nedeniyle Türkiye’ye silah satışını askıya aldı.

Emniyet’ten sosyal medya operasyonu: 186 kişiden 24’ü tutuklandı

Konya ve Mardin’de de Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, sosyal medyadan terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan 186 kişiden 24’ü tutuklandı.

Şam Rakka’ya yöneldi

İç savaşın 8 yılı aşkın süredir devam ettiği Suriye’de ülke topraklarının büyük bir kısmında kontrol sağlayan Şam yönetimi, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonunun ardından Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) sağladığı anlaşma çerçevesinde kuzeyde ilerleyişini sürdürüyor.

AFP: Suriye ordusu ve Rus askerleri Kobani’ye girdi

AFP haber ajansı, ‘Kürt yetkililerle yapılan anlaşma sonarsı Suriye ordusu ve Rus askerleri Kobani’ye girdiğini’ duyurdu.

Halkbank – Bloomberg: Trump, Erdoğan’ın ricasıyla devreye girdi, aylarca süren görüşmeler sonuçsuz kaldı

Bloomberg, Mehmet Hakan Atilla’nın İran’a yaptırımların delinmesinde rol oynadığı gerekçesiyle hüküm giymesinin ardından Halkbank’ın ceza almaması için Türkiye ile ABD arasında aylarca görüşmeler yürütüldüğünü ancak bunların sonuçsuz kaldığını bildirdi. Habere göre, Trump Erdoğan’ın ricası üzerine iki bakanı görevlendirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nden Barış Pınarı Harekatı açıklaması

BMGK’ya üye olan AB ülkelerinin tüm temsilcileri adına konuşan Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’na son verme çağrısında bulundu.

17 Ekim 2019

İmamoğlu: Düşük karbon salınımına geçiş için çalışmaları başlattık

8. Uluslararası Doğal Gaz Kongresi &Fuarı INGAS 2019’un açılış programında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu şehrin adil, yaratıcı, aynı zamanda yeşil bir kent olması hususunda vizyonumuzun içerisinde enerji ve çevre konuları çok ama çok öncelikli olacaktır. Bu çerçevede İstanbul’da düşük karbon salınımına geçiş için yeni teknolojilere çok önem vereceğiz” dedi.

Trump’tan Erdoğan’a mektup: Aptallık etme, gel anlaşalım, seni sonra arayacağım

ABD Başkanı Trump’ın, Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektup ortaya çıktı. Trump, mektupta Erdoğan’dan Suriye’ye yönelik operasyona başlamamasını istiyor ve birlikte sorunun çözümüne yönelik bir anlaşma yapılması çağrısı yapıyor.

Barış Pınarı Harekâtı: Bazı Batılı ülkelerin silah satışını durdurması Türkiye’yi nasıl etkileyebilir?

Türkiye’nin Suriye’de geçen hafta Fırat Nehri’nin doğusunda başlattığı operasyonun ardından bazı Batılı ülkeler Ankara’ya silah satışını kısmen veya tamamen durdurdu. Peki bu ülkeler Türkiye’ye hangi silahları satıyordu, kararları Türkiye’yi nasıl etkileyebilir? BBC Türkçe’den Onur Erem’in haberi.

Yargı Reformu’nun ilk paketi yasalaştı; pakette neler var?

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Beyaz Saray’dan skandal yaptırım açıklaması

ABD-Türkiye arasında Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği hakaret ve tehdit dolu mektubun gerilimi yaşanırken, ABD televizyonu CNBC, Beyaz Saray Danışmanı Kudlow’un açıklamalarına yer verdi. Kudlow, “ABD yaptırım uygulayacaktır ve Türkiye’yi hizada tutmak için çok daha fazla yaptırım uygulayabilir” dedi.

Hakkari ve Yüksekova belediye başkanlarına tutuklama

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nca terör örgütü PKK’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında iki gün önce gözaltına alınan Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar ile belediye meclis üyesi İrfan Sarı tutuklandı.

İşte Türkiye-ABD anlaşmasının detayları…

Türkiye-ABD ortak açıklamasında, “Türkiye ve ABD ‘hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ anlayışıyla NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza ediyor” ifadelerine yer verildi.

ABD’li senatörlerin hazırladığı yaptırım paketi açıklandı

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlardan dolayı Ankara’ya karşı yaptırımlar içeren bir yasa tasarısını Kongre’ye sunacağını açıkladı.

HDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Nergiz ile belediye meclis üyesi Kut tutuklandı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan HDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz ve belediye meclis üyesi Ferhat Kut, tutuklandı.

Prof. Dr. Boratav: IMF önerileri YEP’te

Son Yeni Ekonomi Programı’nın da önceki gibi IMF’nin önerileri doğrultusunda hazırlandığını vurgulayan Boratav, ayrıca “Yüzde 5’lik büyüme ile cari fazla mümkün değil” dedi.

18 Ekim 2019

Af Örgütü: Kuzey Suriye’de savaş suçu işlendi

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda ‘Türk askeri güçleri ve Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar koalisyonu sivillere yönelik utanç verici bir fütursuzluk örneği gösterdi’ denildi.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri harekatına dair hazırlanan raporda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriyeli silahlı gruplardan oluşan müttefikleri, Kuzeydoğu Suriye’de “saldırı sırasında ciddi insan hakları ihlalleri ve savaş suçları işledi” denildi. Uluslararası Af Örgütü, “Bu suçlara sivilllerin yaşadığı yerleşim yerlerinde toplu sivil ölümleri ve yaralanmaların dahil edildiği”ni açıkladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’den Türkiye-ABD anlaşmasına destek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yayımladığı mesajda, “Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye ile ABD heyeti arasında varılan uzlaşmayı değerli bulmaktadır” ifadelerini kullandı

Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin’e kayyım atandı

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP’li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman’ın yerine Vali İdris Akbıyık, HDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz’in yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar görevlendirildi. HDP’li Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar’ın yerine de Kaymakam Doğramacı görevlendirildi.

Reuters: Anlaşmaya rağmen Resulayn’da top ateşi devam ediyor

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü askeri harekata ara verme konusunda ABD ile anlaşma sağlamasının ardından Suriye’nin Resulayn kenti çevresinden top ateşi sesleri geldiği iddia edildi.

Adana’da HDP mitingine yasak: 20 gözaltı

Adana’da HDP tarafından bugün yapılmak istenen ‘Demokrasi için buluşuyoruz’ mitingi valilik tarafından yasaklandı. Polisin müdahalesi sırasında HDP İl Eş Başkanları Gülseren Tural ve Masum Eriğ dahil 20 kişi gözaltına alındı.

Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesinden İBB iştirakleri elendi!

İBB , TCDD’ye ait Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının depo sahalarına ilişkin ihaleden elendi. İhale, Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında olduğu Okçular Vakfı’nın eski müdürü Hüseyin Avni Önder’in şirketi Hezarfen Danışmanlık’a verildi. karara isyan eden İmamoğlu, ihalenin kendilerine haber bile verilmediğini açıkladı. İmamoğlu, “Başvuruda, ‘müşterek ve müteselsilen’ yerine ‘ortaklaşa ve birlikte’ dediğimiz için elenmişiz. Hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz. Oraya kimse giremez” dedi.

19 Ekim 2019

NATO’dan ‘ABD-Türkiye anlaşması’ açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye-ABD arasındaki anlaşmanın, Suriye’nin kuzeydoğusunda gerginliği azaltmaya katkı sağlayacağını düşünüyorum. açıklamasında bulundu.

Top Moskova’ya atıldı

Ankara-Washington arasındaki mutabakatta güvenli bölgenin derinliği, genişliği, hangi bölgeleri kapsadığı gibi fiziki tanım yer almadı. Pence ile Çavuşoğlu’nun açıklamalarındaki çelişkiler dikkat çekti.

HDP’lilere polis müdahalesi: Yaralılar var

Ankara’da, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP’li milletvekilleri ve HDP’lilerin yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti, telsiz ve dipçik darbeleriyle yaralanan 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

AKP’lilere göre harekatın ardından Erdoğan’a olan destek arttı

Bir AKP’li yetkili, “Cumhurbaşkanı, Babacan ile görüşmesinde ‘elinizi çabuk tutun’ demişti” diye espri yaparak Babacan ve Davutoğlu’nun parti kurmakta geç kaldığı imasında bulundu.

CNN: ABD’li yetkililer ateşkese uyulmadığını söyledi

CNN’in ABD’li iki yetkiliye dayandırdığı haberinde, 18 Ekim’de Ankara’daki Türkiye-ABD toplantısının ardından ilan edilen beş günlük ateşkese ‘uyulmadığı’ öne sürüldü.

Ortalama kart borcu 4.485 TL

Geçen yılın aynı ayında borç bakiye 100.8 milyar lira, kişi sayısı da 25.4 milyondu. Bu sonuçlara göre, geçen yılın ağustos ayında 3 bin 794 lira olan kişi başına ortalama bireysel kredi kartı borç bakiyesi (riski), bu yıl yüzde 12.9 artarak 4 bin 485 liraya ulaştı.

Nurcan Baysal’ın evine polis baskını

Gazeteci Nurcan Baysal, polisin sabah saatlerinde evine baskın düzenlediğini açıkladı. Baysal, polisler hakkında dava açacağını belirtti.

21 Ekim 2019

Cihatçılar nereye gidecek?

Sadece cihatçılar değil, Türkiye’nin destek verdiği ÖSO mensuplarının da bir çözülme anında nereye gidecekleri sorusu var. Bunların da Türkiye’ye geleceklerinin kesin olduğu düşünülüyor. ÖSO, 14 bin askerini Türkiye için kara birlikleri olarak konuşlandırmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Dolayısıyla Türkiye bu örgütten kaçanların da sığınağı olacak.

Sınırdaki tehdit bitmedi

Barış Pınarı Harekâtı’yla Türkiye’nin kontrolüne geçecek olan bölgelerdeki IŞİD kamplarında kalanların durumu halen tartışılıyor. Tutuklu IŞİD’liler için kamplardan kaçma tehlikesinin bulunduğuna, yargılama ve iadelerin nasıl yapılacağına ilişkin yanıtlar verilmiş değil.

Yabancı uyruklu çocuklara cinsel istismar yüzde 736 arttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından İçişleri Bakanlığı’nın verileri kullanılarak hazırlanan “Yabancı Uyruklu Çocuklara Yönelik Cinsel Suç Atlası” adlı rapor, Türkiye’de cinsel saldırıya uğrayan yabancı uyruklu çocuk sayısının rekor düzeyde arttığını gözler önüne serdi.

Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalesi hakkında neler biliniyor?

Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait depo alanları, aylık 350 bin lira kira bedeliyle Hazerfen Danışmanlık Limited Şirketi’ne verildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, usulsüzlük yapıldığını söylediği ihalenin iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı. BBC Türkçe’ye konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kaynakları, ihalenin usulüne uygun olarak yapıldığını söyledi.Fundanur Öztürk’ün haberi…

Suriye Demokratik Güçleri: Resulayn’dan çekildik

Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Türkiye ile ABD arasında varılan ateşkes anlaşması kapsamında Resulayn kentinden dün itibarıyla çekildiklerin açıkladı.

İBB Haydarpaşa/Sirkeci ihalelerinin iptali için dava açtı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, garları kiralama ihalesindeki skandala karşı bu sabah hukuk mücadelesi başlattı.

Hakan Atilla’ya yeni görev!

Berat Albayrak, Hakan Atilla’ya ilişkin, “Dinlenme görevi bitti, Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak göreve başlıyor” dedi.

Trump’tan yeni tehdit

ABD Başkanı Donald Trump’tan yeni açıklama geldi. Trump, “Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız” ifadelerini kullandı.

HDP Erzincan eski İl Başkanı tutuklandı

HDP Erzincan eski İl Başkanı Ayhan Pakkan, PKK/KCK’li teröristler ile işbirliği yaptığı iddiasıya tutuklandı.

Mardin’de sokağa çıkma yasağı

Mardin Valiliği Derik ilçesine bağlı Çataltepe, Adak, Doğancı ve Develi Mahallelerinde terör örgütü PKK’nin üst düzey yöneticilerine yönelik yapılacak askeri operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Barış Pınarı Harekâtı – Times: Türkiye’nin Kürtlere karşı beyaz fosfor kullandığı iddiası soruşturulmalı

İngiliz Times gazetesi başyazısında, TSK’nın Barış Pınarı Harekâtı sırasında beyaz fosfor kullandığına yönelik iddiaları değerlendirdi. Gazete iddiaların Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından soruşturulması çağrısında bulundu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “TSK’nın envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek” demişti.

Yeni kredi destek paketi: Yarım kalmış inşaatlara da destek sağlanacak

Kamu bankalarının hazırladığı destek paketinde 10 ve üstünde işçi çalıştıran firmalara düşük faiz ve vade avantajıyla kredi sağlanacak. Kredi paketi, tekstil, ayakkabıcılık, turizm, inşaat basta olmak üzere emek yoğun sektörleri kapsayacak. Destek paketi ile yarım kalmış inşaatların tamamlanmasına yönelik de destek sağlanacak.

22 Ekim 2019

İşte Türkiye ile Rusya arasındaki 10 maddelik mutabakat

Erdoğan ve Putin’in Soçi’de görüşmesinin ardından 10 maddelik mutabakat metni açıklandı.

Kremlin: Esad, görüşmeden çıkan kararlara destek verdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini belirtti. Peskov, “Devlet Başkanı Esad, Vladimir Putin’e teşekkür etti, çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı” diye konuştu.

Şoygu: IŞİD’lilerin tutulduğu cezaevi ve kamplardan yaklaşık 500 kişi kaçtı

Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşanan son gelişmeler neticesinde IŞİD militanlarının bulunduğu hapishanelerin bir kısmının ‘2 günden fazla bir dönem’ korumasız kaldığını söyleyen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ”Hesaplamalarımıza göre, bu kamplarda kalan 500’e yakın kişi kaçtı, hepsinin terörist olduğunu söylemeyeceğim” açıklamasında bulundu.

YPG’den ‘çekilme’ açıklaması

ABD’li bir yetkili, PKK/YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin güvenli bölgeden tamamen geri çekildiklerini söyledi.

HDP’li dört belediyeye daha kayyım atandı

Diyarbakır’da dün belediye başkanları gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kayapınar, Kocaköy ve Bismil ilçe belediyeleri ile Van Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin’in yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. Lavrov: Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı sonlandırılıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekâtı’nın sonlandırıldığını açıkladı.

23 Ekim 2019

ABD Hazine Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar kaldırıldı

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’deki 2 bakanlık ve 3 bakana yönelik 14 Ekim’de getirdiği yaptırımları kaldırdı.

ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’den Türkiye-Rusya mutabakatı açıklaması

“Kürtleri bu bölgeden çıkarmayı başarmaları mümkün değil”

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya’nın Türkiye’yle varılan anlaşma kapsamında Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) Suriye-Türkiye sınırından 30 kilometre uzaklaştırabileceğine şüpheyle yaklaştıklarını söyledi.

24 Ekim 2019

Rusya’dan kritik YPG açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “YPG’liler Türkiye sınırından geri çekilmeye başladı” açıklamasını yaptı.

SDG: Suriye ordusuna katılmaya hazırız

Reuters’ın aktardığına göre SDG, Suriye’deki kriz politik olarak çözüme kavuştuğunda, Suriye ordusuna katılabileceklerini duyurdu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüzde 16.50 olan politika faizini yüzde 14’e indirdi. Merkez Bankası’nın 250 baz puanlık faiz indirimi sonrası, Dolar/TL 5.76’nın üzerine tırmandı.

Ankara’ya yürümek isteyen işçilere polis müdahalesi: Gözaltılar var

Eskişehir’den Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis biber gazı ile müdahale etti. Polisin sert müdahalesinden etkilenen işçiler hastaneye kaldırılırken 29 işçi gözaltına alındı.

25 Ekim 2019

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye yüzlerce mülteciyi ‘kandırarak ya da zorla’ Suriye’ye gönderdi

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) bugün yayımlanan son raporunda Türkiye’yi, Barış Pınarı Harekâtı öncesi yüzlerce Suriyeli mülteciyi “kandırarak ya da zorla” Suriye’ye göndermekle suçladı.

OHAL Komisyonu’nda 92 bin dosya karara bağlandı

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, kanun hükmünde kararname (KHK) ile bugüne kadar meslekten ihraç edilenler, kapatılan bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin yapılan 126 bin 200 başvurudan 92 binini karara bağladı.

Soçi Mutabakatı – Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında

Rusya Savunma Bakanlığı, Soçi Mutabakatı sonrası yaklaşık 300 Rus askeri polisinin devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırına konuşlandırıldığını söyledi. Bakanlık ayrıca 20 zırhlı aracında bölgede bulunduğunu duyurdu.

Mazlum Kobani için iade talepli tutuklama istendi

Mazlum Kobani kod adlı terörist Şahin Ferhat Abdi’ye vize verilerek ABD’ye gitmesi halinde Türkiye harekete geçecek. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, YPG’li teröristin ABD’ye gitmesi durumunda yakalanıp Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini söyledi.

AYM’den Cumhuriyet kararı: ‘Cumhuriyet’in hakları ihlal edildi’

AYM, 17 Aralık ve MİT TIR’larına ilişkin alınan yayın yasağı kararlarını anayasaya aykırı buldu.

Okunması önerilen yazılar

Suriye ile ilgili

Aydın Selcen, Hoyratlık, aymazlık, hışırlık, Aydın Selcen, Pazar, 20 Ekim, 2019

On günlük serencamın sonunda Kürt sorunu uluslararasılaştı ve Suriye ordusu tek kurşun atmadan sınırımıza geri döndü. Ulusal güvenlik tutkunları durumdan mutmain mi? Şimdi Soçi’ye ve ardından Cenevre’ye gidildiğinde, Esat’la gayrimeşru, YPG ile terörist olduğu için konuşmayı reddeden Ankara, Rusların oyun kurduğu yeni güç dağılımında siyasal çözüme nasıl katkı sunacak?

Suriye harekatının bilançosu, Aydın Selcen, Çarşamba, 16 Ekim, 2019

Alandaki iki küresel güç ABD ve RF bize karşı yahut en azından bizim arkamızdan anlaştı. PKK uzantısı YPG/YPJ berhava olmadı, üniforma değiştirip Suriye Ordusu’nun “V. Lejyonu” olarak Esat’ın elinde Türkiye’ye kinli ve ABD eğitimli-donatımlı bir Özel Kuvvet’e dönüştü.

İlhan Uzgel, Pazartesi, 21 Ekim, 2019, Suriye’de ‘Türk koridoru’

ABD açısından, eğer kendisi yıllarca burada askeri varlığını tutmak istemiyorsa, stratejik olarak, bu uzun ve savunulması zor hattın daha güçlü, NATO üyesi müttefiki tarafından kontrol ediliyor olması bir kayıp değil, avantaj teşkil ediyor. Dikkat edilirse, Türkiye’de hiçbir yetkili ağızdan “çıkış stratejisine” dair bir cümle duyulmuyor. Tersine Türkiye öncelikle Afrin, Azez ve el Bab’a giderek daha çok yerleşiyor, egemenliğini, kendi devlet otoritesini kuruyor.

Fehim Taştekin, Cumartesi, 19 Ekim, 2019,Haşince aşk ile mükemmel bir çıkmaz!

Trump’ın “haşince aşk” gösterisiyle elde ettiği sonucun çerçevesi, 120 saat sonra aynı dehşet döngüsünün çarpa çarpa tekrarlanacağını gösteriyor. Rusya, Türkiye’yi Ras’ul Ayn ve Tel Ebyad’da bloke edecek şekilde Kürtlerle Şam yönetimini masaya oturtup Suriye ordusunun bölgeye geri dönüşünün yolunu açtıktan sonra geri adım atmaz. Eğer harekat 5 günün sonunda yeniden başlar da Dırbesiye, Amude, Kamışlı, Derik gibi yerlere yönelirse Suriye ordusunun buralarda da konuşlanması hızlanabilir.

Akdoğan Özkan, 21 Ekim 2019, Bir harekâtın kronolojisi

Umalım ki, bütün bu vizyonlar, misyonlar, yenilenen stratejiler, hedefler en az 8,5 yıldır büyük acılar çektiğini, trajediler yaşadığını gördüğümüz bölge halkları için daha fazla zarar verici, daha fazla yerinden yurdundan edici olmasın!

Erhan Keleşoğlu: Türkiye mevzi kazandı ama zafer elde etmedi

Uluslararası ilişkiler uzmanı, akademisyen Dr. Erhan Keleşoğlu’na göre 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatılan ve Barış Pınarı ismi verilen askeri harekâtın Tayyip Erdoğan açısından esas kazanımı dış değil, iç siyasette. Keleşoğlu, Perşembe akşamı ABD-Türkiye tarafından varılan ateşkes anlaşmasını kabul eden SDG’nin “ülkesellik iddiasının” darbe aldığını ama Kürtlerin de, Kürt sorununun uluslararasılaşması açısından uzun vadede müthiş kazanım sağladığı görüşünde. Türkiye’nin kısa vadede Suriye’den çıkacağına ilişkin emarelerin görünmediğini düşünen Keleşoğlu’na göre beş gün sonraki Erdoğan-Putin görüşmesi kilit önemde.

Fehim Taştekin, 23 Ekim 2019, Muhtırası’nın şifreleri

Ruslar Türkiye ile pazarlık yaparken Kürtlerle neyi ne kadar konuştular? Bundan sonraki süreç kent merkezlerindeki sivil yönetimleri ve yerel askeri meclislerini nasıl etkileyecek? Bunlar özerklik projesinin devamı olan kuruluşlar. Kamışlı’nın istisna yapılması bu konuda bir esnemeye işaret ediyor.

Fehim Taştekin, Cuma, 25 Ekim, 2019, Kürtlere petrol görevi mi? Ne sefillik!

Pentagon’un üzerinde durduğu ve Trump’ın tav olduğu plan belki Kongre’de çekilme kararına duyulan öfkeyi yatıştırabilir ama bu tür bir adımın önünde bir sürü taş dizili

Soçi Mutabakatı: ‘Muhtıra’, Suriye’de Kürtleri nereye götürür? Fehim Taştekin, 24 Ekim 2019

Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de sağlanan “Mutabakat Muhtırası”, Suriye ordusunun yeniden Türkiye sınırlarına dönmesinin önünü açtı. Kürtlerin inşa ettiği fiili özerkliğin geleceğini ise iyice belirsizliğe itti.

Ekonomi ile ilgili

Ali Rıza Güngen, Cuma, 18 Ekim, 2019, Bilinmeyen bir işsizlik bölgesine giriyoruz

Türkiye’de son bir yıl içinde resmi verilere göre inşaat sektöründe 465 bin, sanayide 102 bin, toptan ve perakende ticarette 254 bin istihdam kaybı görüldü. Ancak dahası var. Bu oran ve rakamların ötesinde bilinmeyen bir bölgeye girmekte olduğumuzu hatırlatan gelişmeler mevcut.

Kerim Rota Yazdı: Bankalara “aman kredi vermeyin” denmesi ne kadar yakın? 1 Ekim 2019

Bildiğiniz gibi Ekonomi yönetimi durgunluktan çıkmanın yolunun bankaların kredi vermesi olduğuna inanmakta. Geçmiş verilere bakıp, tarihin tekerrürden ibaret olduğuna inanıyorsanız, çok da yanlış değil. 2001 ve 2008 krizlerinden çıkışta, Bankaların bilançolarındaki kredilerin payını arttırmaları çok işe yaradı. Her iki dönemde de sektörün içinde üst düzey yönetici olarak görev aldığım için, bankaların o günlerdeki motivasyonu üzerine birkaç söz söyleme hakkım var sanırım. Bu tür kredi genişlemesinin oluşabilmesi için bankalarda 3 temel şart bulunmakta: Banka Sermayedar ve yöneticisinin ileriye dönük güven duyması, kredi verebilecek sermaye yeterlilik tamponuna sahip olmak ve kredi verebilecek likidite kaynağına,vadesine ve potansiyel limitlere sahip olmak.