13 Mart

DSÖ: Koronavirüsün Merkezi Avrupa

Bugün İtalyada 250, İspanyada 36, Hollandada 5, Almanya ve İsviçrede 2, İngilterede 1 kişi hayatınıkaybetti.

İspanya Koronavirüs Nedeniyle OHAL İlan Etti

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı ülke genelinde 15 gün “olağanüstü hal” ilan etti.

Trump ABD’de “Ulusal Acil Durum” İlan Etti

Donald Trump, ABD genelinde “ulusal acil durum” ilan etti ve 50 milyar dolara kadar acil durum fonunun erişime açılacağını kaydetti.

Koronavirüs Hakkında Kürtçe, Arapça ve Süryanice Bilgilendirme Talebi

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren HDP’li Tuma Çelik “Mardin’de risk grubunda olanların Türkçeye hakim olmadıkları düşünüldüğünde anadilde bilgilendirme hayati önem taşıyor” dedi.

14 Mart

TTB’den Tıp Bayramında Korona Mesajı: Hekimlere Kulak Verin

TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “Tüm dünyanın sağlık hakkına ve sağlık hizmetlerine yaklaşım yönünden dersler çıkaracağı bir dönem…Bu dönemde sağlık çalışanlarına -benzer tüm zamanlarda olduğu gibi- son derece önemli görevler düşüyor, düşecek” denildi.

9 Örgütten Yetkililere 14 Talep: Mahpusları Covid-19’dan Korumak Sorumluluktur

CİSST, İHD, SES, İTO, TOHAV, TİHV, ÖHD, Hak İnisiyatifi Derneği ve İstanbul Diş Hekimleri Odası Covid-19’e karşı hapishanelerde mahpusların ve çalışanların haklarını ihlal etmeden alınacak önlemleri sıraladı.

AVM’lerde Koronavirüs Önlemi: Saat Kısıtlaması Getirildi, Çocuk Oyun Alanları Kapatıldı

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği AVM’lerin saat 12.00 – 20.00 arasında açık tutulmasına ve çocuk oyun alanları kapatılarak dezenfekte edilmesine karar verdi.

MMO: Acilen Karantina Hastaneleri Kurulsun

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı İbrahim Tataroğlu, Covid-19’un dışkı ve idrar yoluyla bulaşma riski de gözetilerek atık suların özel havuzlarda bekletilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı: Koronavirüs Vakası Sayısı 5’e Çıktı

Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Hollanda’ya uçuşlar yarın saat 08.00’den 17 Nisan’a kadar durdurulacak.

Kamuda Çalışan 60 Yaş Üstü 12 Gün İzinli

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, yönetici pozisyonundakiler hariç, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, yasal süt izni kullananlar, engellilerin izinli sayılacağını söyledi.

Türkiye Hudut Kapılarını 9 Avrupa Ülkesinden Gelen Yolculara Kapattı

İçişleri Bakanlığı, tüm hudut kapılarının Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’ya saat 08.00 itibarıyla kapatılması yönünde karar aldı.

15 Mart

İçişleri Bakanlığı’ndan Genelge: Eğlence Yerlerine Geçici Kapatma Kararı

81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10.00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacak.

Siyasi Partiler Grup Toplantılarını İptal Etti

TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler, koronavirüs tedbirleri kapsamında bu hafta grup toplantısıyapmayacak.

Umreden Dönen 10 bin Kişi Öğrenci Yurtlarında Karantinaya Alındı

Medine’den Ankara’ya umre ziyaretinden dönen 10 bin 330 yolcu sağlık taramasından geçirilip karantinaya alındı. Yolcular, Ankara ve Konya’daki bazı öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

16 Mart

Macron: Fransa’da Serbest Dolaşım Kısıtlanacak

22 Mart’ta yapılması planlanan belediye seçimlerinin ikinci turunun askıya alındığını bildiren Macron, Avrupa Birliği ve Schengen sınırlarının salı gününden itibaren kapatılacağını duyurdu.

DSÖ’den Tüm Ülkelere: Her Şüpheliye Test Yapın

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, virüsle ilgili olarak tüm hükümetlere testlere ağırlık verme çağrısında bulunarak, “Tüm ülkelere basit bir mesajımız var: Test, test, test” dedi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Coronavirüs Genelgesi

Bu gece 00.00dan itibaren tiyatro, sinema, lokanta, kahvehane, internet kafe, kapalı çocuk oyun alanlarının faaliyetleri durdurulacak, toplu olarak bir araya gelinen her türlü toplantı ertelenecek.

TTB: Hasta Sayısı Açıklanandan Fazla

TTB Merkez Konseyi, “Bugüne kadar yaklaşık 7000 hastada test yapıldığını biliyoruz. Oysa salgınla mücadelede başarılı olan ülkelerin deneyimleri bu sayının çok daha üzerinde olmamız gerektiğini göstermektedir” açıklamasını yaptı.

SES: Acil Eylem Planı Yok, Malzeme Yetersiz

SES, “Hastanelerimizde acil eylem planına geçilmemiştir. Olağanüstü dönem uyarısı olmasına rağmen tüm sağlık hizmetleri olağan koşullarda yürütülmektedir” açıklamasını yaptı.

Koronavirüs New York Borsası’na Yine Devre Kestirdi

Fed’in Covid-19 salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için ikinci kez sürpriz faiz indirimine gitmesinin ardından S&P 500 endeksini yüzde 8 düşüşle açıldı ve devre kesici uygulaması devreye girdi.

“Salgınla Susuz Mücadele Edemeyiz”

Kuzey Ormanları Savunması ve Temiz Hava Hakkı Platformu, koronavirüse karşı alınacak önlemler kapsamında giderek azalan su kaynaklarının kullanımına ilişkin ve hava kirliliğine karşı önlem alınması için çağrı yaptı.

İtalya Başbakanı: En Riskli Haftalara Giriyoruz

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüs Covid-19 ile ilgili en riskli haftalara girildiğini söyledi “Herkesi evlerinde kalmaya çağırıyorum” dedi.

Tutuklunun Olduğu Dosyalar Hariç Duruşmalar Ertelendi

Adalet Bakanı Gül, tüm adliyelerde acele işler hariç duruşmaların ertelendiğini, ertelenen duruşmaların UYAP sistemi üzerinden duyurulacağını açıkladı.

Fed Faizi Sıfırladı, 700 Milyar Dolarlık Yeni Genişleme Paketi Açıkladı

ABD Merkez Bankası, Covid-19 salgınının ekonomik etkisini hafifletmek amacıyla politika faizini yüzde 1,00-1,25 aralığından, yüzde 0-0,25 aralığına çekti. Banka ayrıca 700 milyar dolarlık genişleme programı açıkladı.

Bakan Albayrak: Sektörleri Kapsayacak Destek ve Önlem Uygulanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından, Covid-19 salgınına karşı ekonomide alınacak önlemlere ilişkin açıklamada bulundu.

Sınırdaki Mülteciler için Hükümete Önlem Alma Çağrısı

Edirne, Pazarkulede halen bekletilen mültecilerle ilgili açıklama yapan HDP, hükümete Covid-19 konusunda mülteciler için önlem alması çağrısında bulundu.

İtalyalı 300 Doktordan Koronavirüsle İlgili Açık Mektup

İtalyalı 300 doktor yayımladıkları açık mektupta, koronavirüse karşı önlemlerin İtalya’da 8 günlük bir gecikme ile alınmasının ölüm sayısını arttırdığını belirtti. Doktorlar, diğer ülkelere “Hükümetinizi hemen harekete geçmeye zorlayın” diye çağrı yaptı.

Üç Ülke Daha Koronavirüs Nedeniyle OHAL İlan Etti

Çekya, Peru ve Lübnan’da olağanüstü hal ilan edildi. Çekya’da son verilere göre ikisi ağır 239 vaka tespit edildi.Lübnan’da vaka sayısı 99, 3 kişi de hayatını kaybetti. Nüfusu 32 milyonu aşan Peru’da da Covid-19 virüsü 71 kişide görüldü.

17 Mart

AB Ülkelerine Seyahatlere Kısıtlama

Bir ay boyunca AB üyesi olmayan ülkelerden AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine “gerekli olmayan”seyahatlere izin verilmeyecek.

Erdoğan İngiltere, Almanya, Fransa Liderleriyle Görüştü

Video konferans yoluyla yapılan görüşmede koronavirüs, Suriyedeki gelişmeler, AB ile ilişkiler ele alındı.

Online Kültür Sanat: Kapılar Kapalı, Bilgisayarlar Açık

Salgın nedeniyle evde geçen günler için müzeler, festivaller, kütüphaneler arşivlerini online olarak kullanıcılara açıyor. Bazı kültür sanat oluşumları da kendi online festivallerini düzenliyor.

“Cezaevindeki Tüm Gazeteciler Serbest Bırakılsın”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve RSF koronavirüs nedeniyle görüş yasağı getirilen tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

DİSK: İşten Çıkarmalar Yasaklanmalı

DİSK, virüs salgını boyunca işsiz kalanların ve gelir kaybına uğrayanların elektrik, su, doğalgaz, iletişim temel ihtiyaçlarına ilişkin faturaları ile kredi borçlarının ertelenmesi gerektiğini açıkladı.

Kağıt ve Hurda Toplayarak Geçinen Romanlar Virüsten Nasıl Korunacak?

Elmas Arus, “Derin yoksullukla mücadele eden, kâğıt ile hurda toplayarak geçimini sağlayan, su faturalarınıödeyemediği için suları kesilen, suya sabuna erişemeyen, bağışıklığını güçlendirecek biçimde beslenemeyen Roman toplumu, koronavirüsten nasıl korunacak?” diye sordu.

İmamoğlu’ndan Covid-19 Açıklaması: Radikal Kararlar Almalıyız

İBB Başkanı İmamoğlu, “İstanbulu ve İstanbulluları ne kadar iyi korursak aslında Türkiyeyi o kadar iyi korumuş oluruz” dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi de coronavirüs tedbirleri nedeniyle ödeme güçlüğüçekenler için kira alacaklarını iki ay erteledi.

Avrupa’dan 3 Bin 614 Türkiye Vatandaşı Geliyor

Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollandadan bugün gelecek olan 3 bin 614 Türkiye vatandaşı, Kocaeli ve İstanbuldaki öğrenci yurtlarında 14 gün karantinada kalacak.

18 Mart

Erdoğan “Koronavirüse Karşı Ekonomik İstikrar Kalkanı”nı Açıkladı

Türkiyenin tedbirleri süratle aldığını söyleyen Erdoğan, “Allah’ın Yardımı Milletimizin Desteğiyle Bu Süreci Güçlenerek Atlatacağız” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü: Coronavirüs Aşısı İlk Testlerine Başlandı

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, genetik dizisinin çıkarılmasından iki ay sonra aşının ilk testlerine başlandığını duyurdu.

CHP: Tedbir Almakta Geç Kaldık

CHP Sözcüsü Öztrak, “Türkiye, bu virüs salgını nedeniyle ortaya çıkan krizin ekonomik etkilerine karşı son derece hazırlıksız yakalandı” dedi.

Erdoğan: Bir İki Hafta İyi Yönetirsek Tablo Güzel Olacak

Çankaya Köşkü’ndeki “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Covid-19: Fransa Kira Ödemelerini Askıya aldı, ABD Evlere Çek Göndermeyi Düşünüyor

Koronavirüsün ekonomiye zararlarını en aza indirmek için Fransa şirketlerin elektrik, gaz ve kira ödemeleri askıya alınırken, Almanya 614 milyar dolarlık kredi desteği açıkladı. ABD’de ise 300 milyar dolarlık vergi ödemesi ertelenecek.

Üniversiteler 23 Mart’ta Uzaktan Eğitime Başlıyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç, uzaktan eğitim kapasitesine sahip olmayan üniversiteler için de açık ders malzemeleri havuzu açılacağını söyledi.

İki Yolcunun Karantina Otobüsünden Alınmasına Soruşturma

İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınmasıyla ilgili soruşturma başlatırken, İçişleri Bakanı Soylu 2 kişinin karantinaya alındığını söyledi.

Volkswagen, Koronavirüs Nedeniyle Avrupa’da Üretime Ara Veriyor

Volkswagen, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar ve parça temini konusunda yaşanan belirsizlikler nedeniyle

19 Mart

Soylu: 9 Bin 800 Kişi Karantinada

Soylu, 9 bin 800 kişinin karantina altına alındığını belirtirken, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugüne kadar koronavirüs paylaşımları provokatif bulunan 64 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

#SağlıkEmekçileriİçin1Dakika: Alkışlar Türkiye’ye Uzandı

Avrupa’da koronavirüsle mücadele eden sağlık çalışanları için başlatılan moral amaçlı alkış kampanyası bu akşam Türkiye’de de başlatılıyor. Saat 21:00’da herkes alkış tutmaya çağırılıyor.

COVID-19: Asya Ülkeleri İkinci Dalgayla Karşı Karşıya

Çin, dün itibariyle ilk kez ülke içinden yeni vaka olmadığını açıklarken, Singapur ve diğer Asya topluluklarında ikinci dalga vakalar başladı.

Futbol, Basketbol, Voleybol ve Hentbolda Ligler Ertelendi

Bakan Kasapoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda liglerin ertelendiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı: Hızlı Tanı Kiti Devreye Girecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Test sayımızın çok artacağınıdüşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz” dedi.

Mağazalar Koronavirüs Nedeniyle Kepenk İndiriyor, Fabrikalar Üretime Ara Veriyor

Ünlü markalar mağazalarını koronavirüs nedeniyle geçici olarak kapatacağını açıkladı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ise AVMlerin kapatılmasını tavsiye etti. Ford ve Toyota üretime ara verdi.

Uzaktan Eğitim Başlıyor; Sisteme Erişim Nasıl Sağlanacak?

Koronavirüs önlemleri kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23-27 Mart’ta TRT ve EBA üzerinden uzaktan eğitim görecek.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: AB, Yunanistan’ın Arkasına Saklanıyor

Edirne sınırındaki mültecilerin geri itmeye ve bu sırada birçok hak ihlaline maruz kaldığını açıklayan HRW, AB ülkelerinin, Yunanistana bu uygulamaları için destek vermekten vazgeçmesi gerektiğini açıkladı.

Ankara Üniversitesi, Sosyal Medyada Konuşması Yayılan Doktora Açıklama Yaptırdı

Dün sosyal medyada yayılan “Sayı binleri geçti, umre her şeyi mahvetti” ifadelerinin geçtiği görüntülerin ardından Ankara Üniversitesi, videoda konuşan Uzman Dr. Güle Çınar’a açıklama yaptırdı.

33 Barodan Çağrı: Mahpuslar Tahliye Edilmeli

Koronavirüs nedeniyle cezaevlerine dikkat çeken 33 baro mahpusların serbest bırakılması için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmadan tahliye edilebileceklerine dikkat çekti.

20 Mart

Sağlık Bakanı Koca: Vaka Sayısı 670’e, Ölü Sayısı 9’a Çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte beş kişinin öldüğünü ve 311 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Sosyal Yardım Alan 2 Milyon Kişiye 1000 Lira Koronavirüs Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında; Bakanlıktan düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi kişilere 1000’er lira nakdi destek sağlanacağını duyurdu.

Özel ve Vakıf Hastaneleri Pandemi Hastanesi İlan Edildi

Sağlık Bakanlığı yayınladığı corona virüsü genelgesi ile özel ve vakıf hastanelerinde de COVID-19 tanısıkonulmuş vakaların kabul edileceğini belirtti.

69 Gündür Kayıp Olan Keldani Çiftten Şimoni Diril’in Cenazesi Bulundu

11 Ocaktan bu yana haber alınamayan Keldani Hurmuz ve Şimoni Diril çiftinden Şimoni Dirilin cansız bedeni, köyüne yakın bir derenin yanında bulundu.

Kavala’ya 15 Temmuz Davasından Tahliye

Kavala hakkında Gezi davasında verilen beraat kararının ardından tutuklandığı 15 Temmuz davasından tahliye kararı verildi. Ancak Kavala bu sefer de “casusluk” suçlamasıyla verilen tutuklama kararı yüzünden cezaevinden çıkamayacak.

İngiltere’de Koronavirüs Nedeniyle İşe Gidemeyen Çalışanların Maaşlarını Devlet Verecek

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, iş yerlerine gidemeyen çalışanların maaşlarının yüzde 80inin ayda 2 bin 500 sterline kadar hükümet tarafından karşılanacağını açıkladı.

Tıp Uzmanlarından Yetkililere: Kaç Kişiye Test Yapıldı?

Türk Tabipleri Birliği, TTB Uzmanlık Dernekleri, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Toraks Derneği, Türk Yoğun Bakım Derneği şeffalık çağrısı yaptı.

21 Mart

Kuaför, Berber ve Güzellik Salonları Kapatılıyor

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile berber, güzellik salonu ve kuaförlerin faaliyetleri bugün 18:00 itibariyle geçici olarak durduruldu.

Sağlık Bakanlığı Salgına Karşı Tedbirleri Arttırdı

Sağlık Bakanlığı, salgınına karşı konaklama tesisleri, restoranlar, yurtlar ve huzurevlerinde uygulanan tedbirlere yenilerini ekledi.

Sağlık Bakanlığı: 15 dakikada sonuç veren hızlı tanı kiti kullanılmaya başlandı

Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması göre artık Koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuçalınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.

46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 46 ülkeye daha uçuşların durdurulduğunu açıkladı. Böylece uçuşların durdurulduğu ülke sayısı 68’e çıktı.

HDP eş genel başkanlarından mesaj: Koronavirüs salgını nedeniyle bu Newroz’u halkların dayanışma simgesi haline getirelim

Mesajında çözüm sürecinin başladığı tarih olan 2013 Newroz’unu hatırlatan Buldan, Kürtlerin yaşadığısorunların hemen çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Cumartesi Anneleri Koronavirüs nedeniyle videolu açıklama yaptı: Bu kararı bize şiddet uygulayan emniyet güçlerinin de salgından etkilenmemesi için aldık

Cumartesi Anneleri’nin Twitter hesabından yayınlanan video ile yapılan açıklamada Koronavirüs salgınıyla ilgili mücadele edilirken ‘eşitlik’ ilkesine vurgu yapıldı. Açıklamada “Sağlık da hukuk ve adalet gibi herkesin hakkıdır, asla ticarileştirilemez” denildi.

Rusya: İdlib’deki ateşkes son 24 saatte dört kez ihlal edildi

Suriye’nin kuzeybatısında ilan edilen ateşkesi gözlemlemek için kurulan komisyonun Rus tarafı, son 24 saatte İdlib’de ateşkesin 4 defa ihlal edildiğini ifade etti.

65 yaş üzerinde olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlara dışarı çıkma sınırlaması getirildi!

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu gece yarısı saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığıolan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır” ifadesine yer verildi.

22 Mart

George Diril: Arama Çalışması Samimiyetle Yapılsaydı Belki Canlı Bulunurdu

69 gün sonra ölü şekilde bulunan Şimoni Diril’in yeğeni George Diril, “Cenazenin bulunduğu dere kenarıköydeki evlerden 10 dakika uzaklıkta, eğer samimiyetle bir arama çalışması yapılmış olsaydı belki böyle bir sonuç yaşanmayacaktı” dedi.

İki Kişiye 6 Bin 300 Lira Karantinaya Uymama Cezası

Yurtdışından geldikten sonra evde karantina kurallarına uymayan iki kişiye toplam 6 bin 300 lira para cezasıkesildi. İkinci kez tekrarlanırsa para cezasının yanı sıra haklarında suç duyurusu da yapılacak.

65 Yaş Genelgesi Güncellendi

Ek genelge ile sokağa çıkmalarına sınırlama getirilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar arasında olanlara yürüttükleri görev nedeniyle bazı istisnalar getirildi. Buna göre, yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında, kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere, hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri ve benzeri kamu görevlileri, kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar sınırlamadan muaf tutulacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsten 30 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 yeni can kaybı, 289 yeni vaka açıkladı. Buna göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a, Türkiye’deki vaka sayısı ise 1236’ya yükseldi.

Denizli’de Menderes Tekstil üretimi durdurdu, izinler yıllık izinden düşülecek  

Denizlide Menderes Tekstil üretimi bir haftalık durdurma kararı aldı. Bir haftalık sürede ise işçilere ücretlerin verileceği ancak yıllık izinden düşüleceği duyuruldu.

Bakan Murat Kurum: Faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden kira alınmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüs tedbirleri kapsamınnda Hazine taşınmazlarında tahsisli olan ve faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden kira alınmayacağını, açık olanlarda ise indirim sağlanacağını duyurdu.

3’üncü Yargı Paketi: Siyasi tutuklular kapsam dışı bırakılıyor

İnfaz indirimiyle ilgili düzenlemeleri içeren 3’üncü Yargı Paketi ile birlikte 100 bin kişiye tahliye yolu açılırken, siyasi tutuklular kapsam dışı bırakılıyor.

Ukrayna’dan gelen tır şoförleri ve gemi mürettebatı öğrenci yurduna yerleştirildi

Zonguldak’a yük gemisi ile gelen Ukrayna vatandaşları geri gönderilecek, Türkiyeli tır şoförlerini ve gemi mürettebatı yerleştirildikleri öğrenci yurdunda 14 gün karantinada tutulacak.

Yurt dışından Türkiye’ye getirilen 175 öğrenci Çorlu’da yurtlara yerleştirildi

Sağlık çalışanları, Marmaray, Başkentray ve İzban’dan ücretsiz yararlanacak  

Bakan Cahit Turhan, sağlık çalışanlarının Marmaray, Başkentray ve İzban’dan ücretsiz faydalanacağınıaçıkladı. Eskişehir de sağlık çalışanlarının ulaşımdan ücretsiz yararlanacağı iller arasına girdi.

Anadolu Adalet Sarayı’nda bir personelde koronavirüs çıktı, bazı mahkemeler kapatıldı

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’ndaki 6. Ağır Ceza Mahkemesinin zabıt katibinde koronavirüs tespit edildi. Aynı bölümde çalışanlara idari izin verildi, bazı mahkemeler kapatıldı.

Ankara’da koronavirüs nedeniyle kağıt toplayıcılığı yasaklandı

Ankara Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında atık kağıt toplayıcılığının yasaklandığını duyurdu. Atık Kağıt İşçileri/Geri Dönüşüm İşçileri Derneği de sürecin bir parçası olduğunu duyurdu.

23 Mart

Sağlık Bakanı Koca: Vaka Sayısı 1529’a, Ölü Sayısı 37’ye Çıktı

Koca, son 24 saatte 3672 kişiye test yapıldığını, bunlardan 293’ünde koronavirüs tespit edildiğini, 7 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece Türkiyede toplam koronavirüs vakası 1529’a yükselirken, hayatınıkaybedenlerin sayısı 37’ye çıktı.

316 Kişiye “Koronavirüs Gözaltısı”

COVID-19 ile ilgili görüntü ve ses dosyası paylaşan 316 sosyal medya kullanıcısı hakkında adli işlem yapıldı. İncelemeye tabi tutulan hesap sayısı ise 1748 oldu.

HDP’li 8 Belediyeye Kayyım Atandı

Batman, Silvan, Ergani, Eğil, Yenişehir Belediye Eşbaşkanlarının gözaltına alınmasının ardından, İçişleri Bakanlığı Batman, Ergani, Eğil, Lice, Silvan, Güroymak, Halfeli ve Gökçebağ belediyelerine kayyım atadı.

HDP’li Belediye Başkanlarına Gözaltı

HDPden yapılan açıklamada “Batman Belediye Eşbaşkanlarımız Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Silvan Belediye Eşbaşkanımız Naşide Toprak, Ergani Belediye Eşbaşkanımız Ahmet Kaya, Eğil Belediye Eşbaşkanımız Mustafa Akkul, yerine kayyım atanan Yenişehir Belediye Eşbaşkanımız Belgin Diken gözaltına alındı” denildi.

Nevin Yıldırım’a Verilen Müebbet Hapis Cezasına Yargıtay Başsavcısından İtiraz

Kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gideri “öldürmek”ten Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezasına Yargıtay Başsavcısı itiraz etti. Avukat Eyüboğlu, “Cezadan yapılacak her türlü indirim kıymetli” diyor.

KDV Beyanname Verme ve Ödeme Süresi Uzatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, KDV beyanname verme ve ödeme süresinin 24 Nisan, Ba-Bs formlarının verilme süresinin de 30 Nisan’a uzatıldığını, belediyelerden de 3 aylık kesinti yapılmayacağını söyledi.

Adliyelerde Nöbet Sistemine Geçildi

Adliyelerde ve Bölge Adliye Mahkemelerinde adli hizmetlerin yeteri kadar hakim-savcı ile yürütüleceği şekilde nöbet sistemine geçilmesine karar verildi.

Kamu Personeli Uzaktan veya Dönüşümlü Çalışabilecek

“Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” konulu genelgeye göre, faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartı getirildi.

Kılıçdaroğlu’ndan Salgın için 13 Maddeli Öneri

Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi iktidara koronavirüs salgınıyla ilgili 13 öneri maddesi sundu. Maddeler arasında sağlık sektöründe eleman açığının kapatılması çağrısı da var.

Hakkında Dava Açılan Çevirmene Destek: Yayıncılığımız Sansür Kıskacına Sokuluyor

Çevbir (Çevirmenler Meslek Birliği),Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye PEN ve Türkiye Yazarlar Sendikası, “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi”ni çevirdiği için hakkında dava açılan çevirmen Burcu Uğuza destek çağrısı yaptı.

Salgından istifade işten atma, ücretsiz izin ve zorunlu yıllık izin başladı

Fabrikalarda yaşananlara bakıldığında işçilerin koşulları giderek kötüleşiyor. İşten atmalar, ücretsiz izinler, yıllık izin gaspı gibi uygulamalar giderek yaygınlaşıyor.

Bakan Selçuk’tan EBA TV itirafı: Denetleme ihtiyacı duymadım, ben de onaylamıyorum

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan uzaktan eğitim sırasında, EBA TV’de çocuklara Adnan Menderes’in idam sahnesinin izletilmesine yükselen tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan denetimsizlik itirafı geldi. Selçuk, “Kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığıetkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum” dedi.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank kredi ödemelerini erteledi  

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank virüs salgınına ilişkin aldığı önlemler kapsamında 31 Mart’ta ödenmesi gereken kredi ödemelerini erteleme kararı aldı.

24 Mart

Sağlık Bakanı Koca: Vaka Sayısı 1872’ye, Ölü Sayısı 44’e Çıktı

Koca, son 24 saatte 3952 kişiye test yapıldığını, bunlardan 343’ünde koronavirüs tespit edildiğini, 7 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece Türkiyede toplam koronavirüs vakası 1872ye yükselirken, hayatınıkaybedenlerin sayısı 44’e çıktı.

HDP’li Eğil Belediye Başkanı Tutuklandı

Diyarbakır Eğil Belediye Eşbaşkanı Mustafa Akkul “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, Lice Belediye Eşbaşkanı Tarık Mercan ve Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak adli kontrolle serbest bırakıldı.

Bakan Selçuk: 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği vereceğiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenlemeyle, 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği vereceğiz” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı’ndan Koronavirüs ile Mücadelede Ek Genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında marketlere ve toplu taşıma araçlarına yönelik tedbirlerin artırıldığı ek bir genelge daha gönderdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vergi ödemelerinin ötelendiğini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koronavirüs salgını nedeniyle “mücbir sebep” maddesi uygulanarak vergi ödemelerinin erteleneceği sektörleri açıkladı. Açıklamaya göre 1,9 milyon kişi vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hali kapsamına alındı. Vergi beyannemeleri 27 Temmuz’a ertelendi.  65 yaşın üstündekilerin ödemeleri de yasağın sonuna kadar ötelendi.

Koronavirüs önlemlerinde yeni aşama: Camilerden virüs kovma duası okundu

AKP iktidarı, Türkiye’de koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede yeni bir adım atarak yatsı ezanının ardından cami hoparlörlerinden dua okuttu.

“Korona Günlerinde Erkek Şiddetini Önlemek İçin Acil Eylem Planı Açıklayın”

Üç kadın örgütü, Korona salgını günlerinde “evde kal” çağrıları sonucunda kadınların erkek şiddeti ile karşılaşabileceğine dikkat çekti ve çözüm önerilerini sıraladı.

Bursa’da kadın cinayeti: Eski sevgilisini öldürüp intihar etti

Bursa Gemlik’te eski sevgilisi Özlem Mutlu’nun çalıştığı fabrikaya giden Osman Kariman adlı erkek, Mutlu’yu öldürüp intihar etti.

Boşanma aşamasında olduğu kadını vurdu, kaçtı

İstanbul Maltepe’de, Bahtiyar Ç. boşanma aşamasında olduğu eşini silahla yaraladı. Yaralanan Hülya Ç, hastaneye kaldırılırken, saldırgan kaçtı.

İskoçya’dan gelen 137 öğrenci koronavirüs tedbiri olarak Sivas’ta yurda yerleştirildi  

25 Mart

Sağlık Bakanı Koca: Vaka Sayısı 2433’e, Ölü Sayısı 59’a Çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tespit edilen son yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarını açıkladı. Koca, son 24 saatte 5035 kişiye test yapıldığını, bunlardan 561inde koronavirüs tespit edildiğini, 15 kişinin de hayatınıkaybettiğini belirtti. Böylece Türkiyede toplam koronavirüs vakası 2433e yükselirken, hayatınıkaybedenlerin sayısı 59a çıktı.

Evden Eğitim 30 Nisan’a Kadar Uzatıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Koca, bundan sonra dijital ortamda toplam hasta, yapılan test sayısını, ölen vaka, yoğun bakımdaki vaka ve iyileşen hasta sayısını kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı. Koca, il bazındaki dağılımları da göstereceklerini ifade etti. Milli eğitim Bakanı Selçuk ise Bilim Kurulu’nun önerisiyle evde eğitim süresini 30 Nisana kadar uzattıklarını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 12 yaşından küçük çocuğu olan çalışanların iznini uzattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 12 yaşından küçük çocuğu olan belediye çalışanlarının izinlerinin uzatıldığını açıkladı.

“Mağazalar Kapatıldı Ama İşçiler Arkada Çalışmaya Devam Ediyor”

Türk-İş, Hak-İş ve DİSKe bağlı sendikaların oluşturduğu İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) Sözcüsü ve Liman İş İstanbul Şube Başkanı Sinan Ceviz koronavirüse karşı az sayıda fabrika ve işyerinde ciddi önlemlerin alındığını ancak bu durumun genel tabloyu yansıtmadığını söyledi. İstanbul İşçi SendikalarıŞubeler Platformu Sözcüsü Sinan Ceviz “Yüzlerce insanın yan yana çalıştığı yerler, eldiven ve maske de dağıtsanız risk barındırıyor. Fabrikalar, tersaneler, inşaatlar hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor” dedi.

Erdoğan, Koronavirüsle İlgili Yeni Ekonomik Kararları Açıkladı

Erdoğan, tedbirlerle ve ekonomik destek paketleriyle vatandaşları krizin etkilerinden koruyacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı ev AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 2 milyon dar gelirli aileye 1000 lira nakit destek verileceğini, en düşük emekli aylığının 1500 liraya çıkarılacağını, asgari ücretliye toplamda 7 milyar liralık ücret desteği sağlanacağını açıkladı.

Bakan Soylu: Vatandaş Kendi OHAL’ini İlan Ederse Daha Üst Bir Tedbire Gerek Olmayabilir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak, “Vatandaş kendi olağanüstü halini ilan ederse daha üst bir tedbir almaya şimdilik gerek olmayabilir” dedi. Şehirler arası yolcu otobüslerinde yolcu sayısının yüzde 83 düştüğünü belirten Soylu, şehir içi trafik yoğunluğunda da 15 büyükşehirde düşüşün yüzde 65 olduğunu aktardı.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği: 24 hekim ve hemşirede virüs tespit edildi

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir, İstanbulun farklı ilçelerinde görev yapan 24 aile hekimi ve hemşirede koronavirüs tespit edildiğini söyledi.

Toplu iş sözleşmesi süreçlerinde bazı işlemlere sınırlama getirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında yayınladığı yazıda toplu sözleşmelerinde Çalışma Genel Müdürlüğünün ve İŞKUR İl Müdürlüklerinin faaliyetleri, ara buluculuk ve Yüksek Hakem Kurulu işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Telafi Çalışma Süresi ile ilgili değişikliğe gidildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği ve Telafi Çalışma Süresi koşullarıyla ilgili değişikliğe gidildiğini belirtti: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında TBMM Genel Kurulunda kabul edilen düzenleme çerçevesinde, Kısa Çalışma Ödeneği şartlarını kolaylaştırarak, 600 günü 450’e, 120 günü de 60 güne indirdik. Çalışanımızı, işverenimizi ve istihdamı koruyacağız.”

Maden şirketlerine dev kıyak: 17 şirketin maliyet artışını devlet ödeyecek

Yayımlanan karara göre devlet kasasından patronlara sağlanan teşviklerin bir kısmı şöyle: İşverene işçi başına gelen ek maliyetin toplamı, İki kat asgari ücretin ödenmesi nedeni ile oluşan ek maliyet, yararlanılan toplam diğer desteklerin farkının çıkarılması sonucu oluşan ek maliyet, bir işçi için çalışma saatinin azalması sonucu oluşan ek maliyet, tatil gün sayısı artışı sonucu oluşan ek maliyet.

Koronavirüsten etkilenen esnafların kredileri 3 ay ertelenecek

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, koronavirüs salgınından zarar gören esnafların Halk Bankasından kullandıkları düşük faizli kredi borçları 3 ay faizsiz ertelenecek.

Renault cuma günü üretimi durduruyor

Bursa’da kurulu bulunan fabrikasında halen üretime devam eden otomotiv devi Oyak Renault, cuma günüüretimi durduracak.

Bakan Çavuşoğlu: 8 Ülkeden 2 bin 721 Öğrenci Türkiye’ye Getirildi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün akşam itibarıyla koronavirüs salgını nedeniyle okulları ve yurtları kapanan 2721 Türk öğrencinin daha 8 ülkeden yurda getirildiğini söyledi.

Haftanin’de 2 Asker Hayatını Kaybetti

TSK tarafından IKBY sınırlarındaki Haftanin-Sinat hattında düzenlenen Pençe-3 Harekatı’nda iki asker hayatını kaybetti.

Mersin Üniversitesi’nden 33 Öğrenciye Beş Yıl Sonra Hapis

Mersin Üniversitesi’nde 11 Mart 2015 tarihinde Nihal Atsız anmasını protesto eden 40 öğrenci hakkında bir yıl sonra “2911 gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet”, “kamu malına zarar verme”, “terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılma”, “örgüt üyesi olma” ve “örgüt adına propaganda yapma” iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dört yıldır devam eden davada mahkeme 40 öğrenciden 33′üne ayrı gerekçelerle hapis cezası verdi. 7 öğrenci ise beraat etti.

Kadınlardan Milletvekillerine: Cinsel Suç Faillerine Verilen Cezaları İndirmeyin

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu, “İyi hal ve haksız tahrik indirimleriyle kısalan cezaların infaz sürelerinde de ciddi oranlarda indirime gidilecek olmasının bedelini yine kadınlar ve çocuklar ödeyecek” dedi.

Pamukkale Üniversitesinde bilim talanı: BİYOM arazisine iş makineleri girdi

Pamukkale Üniversitesine bağlı Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin (BİYOM) çalışma alanı olan ve birçok araştırmanın yapıldığı arazi bugün iş makineleri ile girilerek talan edildi. BİYOMun profesörleri talana izin vermemek için direnirken, araziye gelen PAÜ Rektörü Hüseyin Bağçalışmaları devam ettirdi. Denemelerin ve araştırmaların hala sürdüğü arazide iş makinesi deneme ürünleri talan ederken, yıllardır araştırmalar için kullanılan araziyi bertaraf ettirmemek isteyen BİYOMda görev yapan Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak ve Prof. Dr. Ali Ramazan Alan görevlilere ve iş makinelerine direndi.

26 Mart

Sağlık Bakanı Koca: Vaka Sayısı 3629’a, Ölü Sayısı 75’e Çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tespit edilen son yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarını açıkladı. Koca, son 24 saatte 7 bin 286 kişiye test yapıldığını, bunlardan 1.196sında koronavirüs tespit edildiğini, 16 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece Türkiyede toplam koronavirüs vakası 3629a yükselirken, hayatınıkaybedenlerin sayısı 75e çıktı.

Kanal İstanbul Projesi İçin İlk İhale Yapıldı

Kanal İstanbul projesinin etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınarak başka bir alanda tekrar inşa edilmesi işi için bugün ihale yapıldı.

İmamoğlu: İstanbul İçin Kontrollü Bir Kısıtlama Bekliyoruz

Koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, “Türkiye için olmuyorsa, en azındanİstanbul için kontrollü bir kısıtlama bekliyoruz” dedi.

İstanbul’da Eczaneler Hastaları Tek Tek Kabul Edecek

İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbulda bulunan 77 kamu hastanesinin tüm yoğun bakım yataklarının dolu olduğu belirtilerek, “Covid-19 tanısı konulmuş hastaların hastanelere yatırılamayarak, reçeteleriyle eczane eczane dolaşmak zorunda kaldığı bu günlerde, maalesef eczanelerimiz salgının yayılmasında önemli bir odak noktası haline gelmiştir” denildi.

YÖK Başkanı Saraç: YKS Ertelendi

“Bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik. Uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalıdersler yaz aylarında tamamlanacak. Üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.”

İçişleri Bakanlığı’ndan mahalle-semt pazar yerlerine dair genelge

“Mahalle, semt pazar yerlerinde vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. Pazar yerlerinde yoğunluğu azaltmak için tezgahlar arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak. Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak.”

Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdunu boşaltmak için öğrencilere 2 saat süre verdiler

Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilere yurdu boşaltmak için 2 saat öncesinden haber verilirken, öğrenciler mağdur edilmelerine tepkili.

İzlandalı Bilim İnsanları 40 Farklı Mutasyon Saptadı

İzlandalı bilim insanları ülkedeki vakalar üzerine yaptıkları incelemelerde 40 farklı koronavirüs mutasyonu buldular ve araştırma raporlarına göre İngiltere’de aynı futbol maçına katılanlardan yedi türk farklıenfeksiyon geldi.

Cezaevlerindeki koronavirüs şikayetleri raporlaştırıldı: Sosyal mesafeye uyulamıyor

26 cezaevinden gelen şikayetlerin yayımlandığı raporda, tutuklu ve hükümlülerin koğuşlardaki kalabalıktan dolayı sosyal mesafe kuralına uyamadıkları belirtildi.

AYM, “Hırsız, Katil AKP” Pankartı İçin İfade Özgürlüğü Dedi

AYM, 2014 yerel seçimlerinde Edirnede “Hırsız, katil AKP” pankartı astığı için polislerce darp edilen ÖDPlilerin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti ve partililere uygulanan şiddetin insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ihlali olduğun karar verdi.

Gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu Hakkında Tahliye Kararı

Gizli tanık ifadelerine dayanılarak “Terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla geçtiğimiz Aralık ayında tutuklanan gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi.

Tahir Elçi Cinayetinde Üçü Polis Dört Kişi Hakkında İddianame

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetine dair olaydan beş yıl sonra hazırlanan iddianamede, üçü polis dört sanık şüpheli olarak yer aldı. İddianame mahkemeye gönderildi.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu Hakkında Koronavirüs Soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Korona Günlerinde Erkek Şiddetine Karşı Yol Haritası

HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve ekibi, korona salgını günlerinde erkek şiddetine karşı kadınların yardım isteyebilme koşullarını araştırdı; yol haritası hazırladı. Araştırma, yetkilileri bir an önce gerekli önlemleri almaya, somut adım atmaya çağırıyor.

BOSCH üretimi bir hafta durduracağını açıkladı  

Bursa’da Renaultun üretimi cuma günü durduracağını açıklamasından sonra BOSCH fabrikası da üretime bir hafta ara vereceğini duyurdu.

27 Mart

İstanbul’da 65+ Olan 50 Bin Kişiye Gıda Yardımı

Vali Yerlikaya, “Vefa” uygulamasının başladığı 22 Marttan bu yana toplam 39 bin 614 kişinin çağrısına cevap verildiğini açıkladı.

İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul’daki Koronavirüs Tedbirlerini Açıkladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Yenikapı’da İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi’nin oluşturulduğunu, Atatürk Havalimanı’nın hastane olarak kullanılabileceğini, sahra hastanesi kurulması için gerekli teknik çalışmaları yaptıklarını açıkladı.

Rize Kendirli Beldesi ve 4 Köy Karantinada

İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasında “Giriş çıkışlara izin verilmeyecektir. Muhtarlar üzerinden bu bölgedeki evlerde ateş, öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir” denildi.

İçişleri Bakanı Soylu: Koronavirüs nedeniyle 12 belde ve köy karantinada

Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak evine 125 adet Koronavirüs test kiti almış!

AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve son dönemde sağlık sektöründeki faaliyetleriyle dikkat çeken iş insanı Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın evde yeni tip Koronavirüs testlerini denediği videosu ortaya çıkmasının ardından, Murat Sancak ücret karşılığında 125 test kiti aldığını açıkladı.

Sol Parti Edirne İl Örgütü: Sığınmacıların büyük bölümü gönderildi; bir kısmı da Koronavirüs’e karşı hiçbir önlemin olmadığı spor salonunda tutuluyor

Türkiye’nin sınırları açmasının ardından Avrupa’ya geçmek için Edirne’deki sınır kapılarına akın eden sığınmacıların bir kısmının Koronavirüs’e karşı hiçbir sağlık önlemi alınmadan spor salonlarında tutulduğu ve büyük kısmının da otobüslerle farklı şehirlere götürüldüğü, çadırlarının ise yakıldığı öne sürüldü.

Bloomberg: TÜSİAD koronavirüs salgınına karşı daha sıkı tedbirler istedi  

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiğe bilgiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, corona virüsü salgınına karşı daha sıkı tedbirlerin alınmasını ve ardından tehlikenin geçmesi ile ekonominin teşvik edilmesini talep etti.

Gezi Direnişinde Öğretmeni Yaralayan Polislere Yeniden Yargılama

AYM, Gezi direnişinde attıkları biber gazı fişeğiyle öğretmen Melih Dalbudak’ı başından yaralayan polisler hakkında yeniden soruşturma açılmasına karar verdi. Mahkeme, Dalbudak’ın, Anayasanın 17. Maddesiyle koruma altına alınan yaşam hakkının hem usul hem de maddi boyutunun ihlal edildiğine hükmetti. Dalbudaka 10 bin lira manevi tazminat ödenecek. AYM ayrıca, o dönem soruşturulmayan polisler hakkında da yeniden soruşturma/yargılama yapılmak üzere dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ve İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Kuruluna gönderilmesine karar verdi. Sorumlu polisler hakkında o dönem,“yeterli bilgi ve belge yok” denilerek soruşturma izni verilmemişti.

Bilgi, yorum yazıları

 

Türkiye’nin Salgınla Mücadelesinde Aldığı Tedbirlerin Tamamı

Türkiyede toplam yeni tip koronavirüs vakası 1529, hayatını kaybedenlerin sayısı 37 oldu. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan itibaren resmi kurumların hangi alanlarda, ne tür tedbirler aldığını derledik. (24 Mart itibariyle)

 

Korona Günlükleri: Mağdurlar ve Mağrurlar

Koronavirüs bir yandan dünyanın mevcut sisteminin ne kadar kırılgan olduğunu gösterirken öte yandan unutulmaya ya da unutturulmaya çalışılan sınıfsal ilişkileri yeniden gün yüzüne çıkarması bakımından bir dönüm noktası olacak gibi görünüyor.

Yeni Tip Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19 ile mücadelede kişisel hijyen kurallarına uyumun yanı sıra dengeli beslenme, yeterli uyku ve düzenli fizik egzersizin önemli olduğunu belirtti.

Naomi Klein: Koronavirüs, “Felaket Kapitalizmi” İçin En İyi Felakettir

Naomi Klein hükümetlerin ve küresel elitlerin bir salgını nasıl kullanabileceğini açıklıyor.

Koronavirüs salgınında sayılar bize ne söylüyor?

Hayatımızı alt üst eden COVID-19 hastalığıyla ilgili her gün önümüze yeni rakamlar, yeni hesaplamalar geliyor. Peki bilim insanları neye dayanarak hastalığın yayılma hızı ve vaka sayısı ile ilgili tahminlerde bulunuyor?

COVID-19 Pandemisi: Toplum bağışıklığı yaklaşımı ve kanıta dayalı politika üzerine kısa bir değerlendirme

Toplumsal güvenin artırılması, hükümetlerin aldığı kararlara uyumun sağlanması ve böyle bir pandemi durumunda etkili kontrolün başarılabilmesi için, yüksek nitelikli kanıtlar oluşturmak kadar, bu kanıtların karar vericiler tarafından uygulamaya koyulması, eş zamanlı olarak kanıtın/kanıtların ve dolayısıyla alınan kararların gerekçesinin toplumla açıkça ve uygun bir dille paylaşılması yaşamsal öneme sahiptir.

Harvard’lı ödüllü Türk Doktordan Corona ile ilgili çok kritik uyarılar!

Sadece Türkiyenin değil dünyanın başına bela olan Corona Virüsü ile ilgili bilgisine, tecrübesine güvendiğim bilim adamlarının yorumlarını, uyarı ve tavsiyelerini elimden geldiğince en hızlı biçimde sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum…

Emrah Altındiş: Türkiye, İtalya yolunda…

Türkiye salgın sürecini nasıl yönetiyor, en fazla hac ve umre ziyareti yapan ülke olmasına rağmen neden önlem alınmadı, karantina eğitimi yapılıyor mu?

Otoriterlik virüse çare değil, “neşen yerinde tedbirleriyle” de salgınla baş edilemez

Korona Günlerinde Kadınlar

Salgın nedeniyle evlere çekilen kadınlar hem erkek şiddeti hem de cinsiyet eşitsizliği üzerine kurulu görev dağılımı nedeniyle süreçten en olumsuz etkilenen kesimler arasında yer alıyor.

Mor Çatı’dan Koronavirüs Günlerinde Kadınlar İçin Şiddete Karşı Önlemler

Koronavirüs salgını önlemlerinin alındığı şu günlerde kadına yönelik şiddetle mücadele alanına dair gözlem ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

İnfaz Paketi İtirazı: Kadınlar ve Çocuklar İçin Güvensizlik Ortamı Yaratacak

Avukatlar Ceren Akkaya ve Tuba Torun, bu hafta Meclis’e gelecek ve üzerinde tartışılan taslak infaz paketini kadınlar açısından değerlendirdi.

Koronavirüs Günlerinde Devletlerin İfade Özgürlüğüyle İmtihanı

Southampton Üniversitesi’nin yayınladığı bir analizde aktardığı gibi Çinde basın özgürlüğü olsaydı, koronavirüsün bugün bir salgın haline gelmesi engellenebilirdi. Çin hükümeti halkı uyarmak isteyen kişileri baskıladı. Birçok ülke şimdi Çin’in peşinden gidiyor.