18 Ocak

Gelecekten kopmuş eğitim siyaseti

Son on yılda, AKP iktidarının eğitim konusunda vaatleri gerçekleşmedi. Bütün ölçme verileri, hem temel eğitim hem de yüksek öğrenimde eğitim kalitesinin artmadığını hatta gerilediğini gösteriyor. Daha kaliteli bir eğitim ortamından bahsetmek hemen hemen imkansız. Eğitim alarak fırsat eşitliği yakalama iddiası, eğitimli işsizlik kalabalığına katılma konusunda bir denkliğe dönüşmüş veya lütfa bağlı hale gelmiş görünüyor.

19 Ocak

Macron: Türkiye, Libya’ya Suriyeli savaşçı göndermeye son vermeli

Ankara’nın Libya’ya gönderdiği askerlerin bir kısmının Suriyeli savaşçılar olduğu ileri sürülmüştü

Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin’de düzenlenen uluslararası konferans başladı. Konferansta konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’den Libya’ya asker göndermemesini istedi.

‘Adalet’ yürüyüşünü engelleyen polis Gergerlioğlu’nu darp etti

Darbe girişimine ilişkin davada müebbet hapis cezası verilen askeri okul öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesinin başlatmak istediği yürüyüşe polis engel olarak en az 20 kişiyi gözaltına aldı. Yürüyüşe katılan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu darp edildiğini söyledi.

Nakşibendi Şeyhi Çevik silahlı saldırıda öldürüldü

Nakşibendi şeyhi Abdulkerim Çevik kendisiyle görüşmeye gelen Y.S. adlı saldırgan tarafından öldürüldü. Saldırının ardından gözaltına alınan Y.Ş’nin üzerinde 3 ruhsatsız silah bulundu.

20 Ocak

Başsavcı: “FETÖ şüphelisini serbest bırak” diye arandım, görevden alınabilirim

Kocaeli’nde bir kamu kurumunda çalışan ve FETÖ’den yargılanan kadın için aranan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, “Allah’a şükür ben baskıya boyun eğmem. Buraya minnetle gelmedim. Yarın görevden alınabilirim” ifadelerini kullandı.

Kuran kursunda cinsel istismara iyi hal indirimi

Ümraniye’de Fıkıh-Der’e bağlı kaçak Kuran kursunda yatılı kalan çocukları istismar ettikleri gerekçesiyle kurs sorumlusu Ömer Işıktekin’in ve eğitmenler Hacı Serkan Bektaş ile Tarık Bektaş’ın “çocuğun cinsel istismarı” ve “eziyet” suçlarından yargılandıkları davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, iyi hal indirimi uygulayarak Ömer Işıktekin’e 76 yıl 11 ay, Tarık Bektaş’a 25 yıl, Hacı Serkan Bektaş’ ise 37 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arsası çıktı

Kanal İstanbul güzergahında arsa alanlar arasında bakan Berat Albayrak’ın da olduğu ortaya çıktı. Albayrak’ın avukatı Ahmet Özel, arsayla ilgili “yabancı almasın düşüncesiyle sıradan bir satın almayla Sayın Berat Albayrak tarafından satın alınmıştır” açıklamasında bulundu

Fettah Tamince’den Aslı Baş’a

Sonuçta rüşvet almayan haysiyetli insanların belirleyici olamadığı adalet çarkını para ve güç ilişkileri

Turizmci Ahmet Bayer’in villasında ölü bulunan ve 10 yıl sonra sanıkların beraatıyla sonuçlanan Aslı Baş davasıyla Fettah Tamince arasında ne ilişki var, diyeceksiniz.

 

21 Ocak

Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfına kayyum atandı

Kurucuları arasında Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfına kayyum atandı.

Rusya’nın İdlib’e hava saldırılarında 26 kişi yaşamını yitirdi

Rus savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisindeki yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 26 sivil yaşamını yitirdi.

“Tarlalarını bankalara bırakmak zorunda kalan çiftçilerimizin sayısı artıyor”

CHP Milletvekili Rafet Zeybek: Gübre, mazot, tohum, fide, sulama, tarımsal araç-gereç ve elektrik gibi giderler nedeniyle Türkiye’de tarımsal üretim yapan çiftçiler ekonomik dar boğaza sürükleniyor.

Irak’ta protestolar sürüyor: Son 2 günde 6 kişi hayatını kaybetti

Irak’ta devam eden hükümet karşıtı protestolarda son 2 gün içinde polis saldırısı sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.

Lübnan’da öfke haftası: Artık barışçıl değiliz, çünkü bizi duymuyorlar

Hafta sonu Beyrut’taki gösterilere katılan Roula’ya göre ilk dalga protestolar, yönetici elitleri sarsma konusunda başarılı olamadı: “Gösteriler artık barışçıl değil çünkü bizi duymak istemiyorlar.”

İzmir merkezli 4 ilde HDP operasyonu: Çok sayıda kişi gözaltında

İzmir merkezli 4 ilde HDP’ye yönelik düzenlenen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. İzmir’de gözaltı sayısının 21’e ulaştığı ifade edildi.

Alman basını: Libya Konferansı sonu belirsiz bir sürecin başlangıcı

Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı’na dair değerlendirmeler Alman basınında geniş yer buldu. Yer alan yazılarda zirvenin belirsiz bir sürecin başlangıcı olduğu belirtildi.

Tutuklu bulunan Elif Kısa’nın engelli çocuğu için aldığı maaşı da kesildi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, Maraş Elbistan’da tutuklanan Elif Kısa’nın engelli oğlu İsmail Kısa için aldığı bakıcı maaşını da kesti.

“Afyonkarahisar Cezaevinde mahpusların el ve ayakları kırıldı” iddiası

Afyonkarahisar T Tipi Cezaevinde mahpuslara işkence edildiği, gardiyanların şiddeti sonucu el ve ayakları kırılanlar olduğu iddia edildi.

20 soruda yargıyı sarsan dosya; eski Korgeneral Metin İyidil davasında ne oldu, ne oluyor, ne olacak?

Ağırlaştırılmış müebbet, beraat, tahliye ve tekrar tutuklama ile gündeme oturan sürece dair her şey…

The Guardian, IŞİD’in yeni liderini yazdı: ‘Av, Türkiye’ye uzanıyor’

IŞİD’in yeni lideri olarak açıkladığı Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin gerçekte kim olduğunun teyit edildiğini duyuran İngiliz gazetesi The Guardian, Bağdadi’nin halefinin Emir Muhammed Abdul Rahman el Mevla el Selbi olduğunu yazdı.

U.S. seeks big contempt fines against Turkey’s Halkbank

Jonathan Stempel

NEW YORK (Reuters) – The U.S. government said on Tuesday that Turkey’s state-owned Halkbank (HALKB.IS) should be subjected to escalating fines totaling millions of dollars until it responds in court to criminal charges it helped Iran evade U.S. economic sanctions.

22 Ocak 2019

MESS’ten lokavt kararı

Türk Metal Sendikası’na bağlı olan 130 bin işçinin grev kararı alması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) lokavt kararı aldıklarını borsaya bildirdi.

AYM içtihatları greve çıkacak işçiler için güvencedir: Metal grevi yasaklanamaz

AYM içtihatlarına göre işçilerin MESS sözleşmesinde olası bir grev yasağını tanımaması, yasalara aykırı olarak itham edilemez

Doğalgaz faturaları: Fiyatlar neden düşmüyor, zamlar neden art arda geliyor?

Türkiye genelinde artan soğuklarla birlikte konutlarda tüketilen doğalgazın miktarı da, maliyeti de yüksek seviyelere ulaştı. “#DoğalgazFaturası” etiketiyle paylaşılan faturalar kısa sürede Twitter’da Türkiye gündemine girdi. Peki Türkiye neden doğalgazı Avrupa ülkelerine kıyasla daha pahalıya alıyor, fiyatların düşürülmesi için yapılan öneriler neler?

Teknoloji başka bahara

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı ve nisan ayında aktif olarak kullanmaya başlayacağını açıkladığı S-400 füzeleri için yapılan anlaşmanın “teknoloji paylaşımı içermediği” bildirildi.

11 milyon ‘kuru’ fidan

Tarım Orman-İş Sendikası, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım’da “Geleceğe Nefes” adı altında, “mevsim şartlarını gözardı ederek” diktiği 11 milyon fidanın yüzde 90’ının kuruduğunu belirledi. Sendikanın incelemesinde, Çanakkale Ayvacık’taki fidanların bakımsız ve kurumaya yüz tutmuş halde olduğu, mevsim şartlarına ayak uyduramadığı görüldü.

Varlık Fonu raporları Meclis’e getirilmiyor

CHP’li Özel, yasal sürenin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen TBMM’ye getirilmeyen rapor için tepki gösterdi. Özel, “Türkiye Varlık Fonu bir aile şirketi değil” dedi.

CHP Eğitim Çalıştayı Sonuç Bilgirgesi açıklandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile 18 Ocak 2020 Cumartesi günü yapılan CHP Eğitim Çalıştayı’nın Sonuç Bildirgesi’ni açıkladı.

Akşener: İyileştirilmiş parlamenter sisteme Sayın Erdoğan’ın adım atacağını düşünüyorum

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da parti genel merkezinde gazetecilerle bir araya geldi. İyi Parti lideri, “Gidişatı öyle okuyorum. Bilgiye dayanmıyor” diyerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlendirilmiş parlamenter sisteme adım atacağını söyledi. Akşener, “Erdoğan’ın bu nefes alma problemini gördüğüne inanıyorum” dedi.

“Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında dikilen 11 milyon fidanın yüzde 90’ı kurudu”

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Durmuş, “Dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı” dedi

Erdogan says Somalia has invited Turkey to explore for oil in its seas: NTV

ANKARA (Reuters) – Turkish President Tayyip Erdogan said on Monday that Somalia had invited Turkey to explore for oil in its seas, after Ankara signed a maritime agreement with Libya last year, broadcaster NTV reported.

Cyprus: Turkey May Have Stolen Data for Latest Gas Drilling

A Cypriot official says Turkey may have stolen technical data that enabled it send a drill ship at a specific location south of Cyprus where energy companies Eni and Total had pre-selected to carry out their own exploratory drilling.

NICOSIA, Cyprus (AP) — Turkey may have stolen technical data that enabled it send a drill ship at a specific location south of Cyprus that energy companies Eni and Total had pre-selected to carry out their own exploratory drilling, a Cypriot officials said Wednesday.

Kentsel dönüşüm kitaplarının yazarına ‘terör örgütü propagandası’ suçlaması

Kimliği gizli bir ihbarcı tarafından, kentsel dönüşümle ilgili iki kitabında yazdıkları nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla yazar Gülşen İşeri savcılıkta ifade verdi.

ARTI GERÇEK- Biri 2008 diğeri 2014 yılında çıkan iki kitabında “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla ihbar edilen yazar Gülşen İşeri, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

23 Ocak

Türkiye tarihindeki en düşük sıra! Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı

Uluslararası Şeffaflık Örgütü 2019 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye, geçen yıla göre 2 puan kaybederek 91’inci sıraya düştü. Türkiye’nin bu hızlı düşüşünün temel nedenleri arasında; “gücün, otoriter rejimlere benzer bir yoğunluk ile yürütme erkinde ve tek elde toplanması, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller” sıralandı. Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı E. Oya Özarslan “Ülkemiz, böylece ülke tarihindeki en düşük sırayı almış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

HDP PM Üyesi Mesut Bağcık ve 12 kişi tutuklandı

Diyarbakır’da HDP PM Üyesi Mesut Bağcık ve 12 kişi “silahlı terör örgütü üyesi olmak” gerekçesiyle tutuklandı.

SES, ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin durumuna dikkat çekti

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin sağlık durumuna dikkat çekti.

Renault yönetimi, iş bırakma eylemi yapan işçileri tehdit etti

Renault işçilerinin Türk Metal’in çağrısıyla bir saatlik iş bırakma eylemi yapmasının ardından fabrika yönetimi işçileri tehdit etti.

MEB kitabında başı açık kadınlar ‘kötü’, başörtülü kadınlar ise ‘iyi’ gösterildi

Milli Eğitim Bakanlığının rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta çocuklara şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise başörtülü olarak resmedildi.

Irak’ta dinmeyen öfke, değişmeyen talep: Halk rejimin devrilmesini istiyor

Irak’ta yoksulluk ve yolsuzluğa karşı başlayan, ABD ve İran’a yönelik tepkileri de içererek kitleselleşen protestolar yeniden alevlendi. Halk ilk günkü ‘rejim değişikliği’ talebinde ısrarcı.

Türkiye’de tutuklu öğrencilerin sayısı 70 bine dayandı

DW Türkçe, Türkiye’de sayıları 70 bini bulan tutuklu öğrencilerin yaşadıkları sorunları araştırdı. Tutuklu öğrencilerin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlarının başında öğrenim hayatlarının akıbeti geliyor.

 

24 Ocak

Albayraklar savunma sektöründen çekiliyor

Albayraklar Şirketler Grubu, yaklaşık 750 bin siparişlik seri silah üretimi için ihtiyaçları olan desteği alamadıkları ve faaliyet gösterdikleri diğer sektörlerdeki alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle savunma sanayinden çekilme kararı aldı.

Ekonomik krizde hayatta kalma rehberi

İktidarın ‘yok’ dediği ekonomik krizin hayatlarını nasıl etkilediğini yaşayanlar anlatıyor: Kriz sayesinde veresiyeyi öğrendik. Sinema, tiyatro, konser lüks oldu. Kıyafette yabancı markalar hayatımızdan çıktı. Yerli ürünlerde de indirimleri takip etmeyi öğrendik. İş yerinden öğlen yemeği için verilen parayı harcamamaya çalışıyorum. İki öğünle idare ediyoruz. Yurtdışı tatili hayal oldu. Gece eğlencesini unuttuk. Sokak hayvanlarına mama bile alamıyoruz!

Kanal İstanbul’da arazi kapatanlar yerli ve milli şirketlerimiz çıktı!

Konu hakkında görüşülen bir emlakçı Kalyon’un 115 bin metrekare, Ege Kimya’nın 202 bin metrekare, Sabancı’nın 600 bin metrekare arazi kapattığını, Koç Grubu’nun ise bundan daha fazlasını aldığını ifade ediyor. Yani 1,5 milyon metrekareden fazla, TOGO arazisinin 125 katı kadar arazi kapatılmış.

1 ayda 145 bin kadın ‘ev kadını’ oldu!

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, işsizlik oranının aşağı çekme yönteminin açığa çıktığını belirterek, “Gizlenen gerçek işsiz sayısı 6 milyon 571, gerçek işsizlik oranı ise yüzde 20.9” dedi.

FETÖ bağlantılı iş insanına kıyak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen iş insanı Mehmet Kıvanç’ın sahibi olduğu şirketin Mersin’de yapacağı güneş enerji santralı için acele kamulaştırma kararı aldı. Acele kamulaştırmadan 1 ay önce Erdoğan’ın başdanışmanı Kışla ile Kıvanç okul ziyaretinde bir araya geldi.

Alkol zamları 2 milyon litre kaçak içkiyi getirdi

Alkole son yıllarda yapılan zamlar, kaçak içkiyi ve kaçak içkiye bağlı ölümlerin artışını da beraberinde getirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı verilere göre, 2016-2018 yılları arasında yapılan operasyonlarda 2 milyon 614 bin 845 litre kaçak içki ele geçirildi. Ayrıca, son 5 yılda “metil alkolden” zehirlenen kişi sayısı da 228 oldu.

Bakan Soylu’nun, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yazılı yanıtta 5 bin 786 şüpheliye adli işlem yapıldığı belirlendi.

Evrensel gazetesi çalışanlarının basın kartları iptal edildi.

Gazeteciler “Basın kartı sorgulama” bölümüne baktıklarında kartlarının karşısında “iptal edildi” ifadesiyle karşılaştı. Kartı iptal edilenler arasında Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve sürekli basın kartı sahibi gazeteciler de bulunuyor.

Birgün çalışanlarının basın kartları iptal edildi

Evrensel gazetesinin ardından Birgün gazetesi de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın bazı çalışan, yazar ve yöneticilerinin basın kartlarını iptal ettiğini açıkladı.

Erdoğan ve Merkel arasında ‘Libya’da ateşkes’ polemiği: “Hafter 55 maddeyi imzalamadı, bu konuda haklısınız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ikili görüşme sonrası İstanbul’da ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ve Merkel, ikili ilişkiler haricinde bölgesel ve stratejik konuların da görüşüldüğünü belirtirken, Berlin’de düzenlenen Libya konferansına ilişkin ikili arasında polemik yaşandı.

Akademisyen Tuna Altınel beraat etti

Barış Akademisyeni Tuna Altınel, yargılandığı davadan beraat etti. Altınel, duruşmada suçlamaya konu olan Cizre bodrumlarındaki insanlara ait 15 saniyelik ses kaydını dinleterek, “Bu çığlıklar bir sinema filmi değil” dedi.

Siyasi mahpusun boynuna ‘terör’ kartı asılıyor

Elazığ 2’nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde siyasi mahpuslara ‘terör kimliği’ dayatması yapılıyor. Görüşe veya kantine gitmek isteyen mahpuslardan bu kartı boyunlarına asmaları isteniyor. Reddeden mahpusa ceza veriliyor.

Turkey: Press authority cancels press cards of hundreds of journalists

The Turkish press authority on 24 January cancelled press cards of hundreds of journalists, but did not give any reason for the measure. The International and European Federations of Journalists (IFJ and EFJ), along with their national affiliates, the Journalists’ Union of Turkey (TGS) and DİSK Basın, urge the authorities to revoke this decision and reissue immediately new press cards to their holders.

MEB’den kitap açıklaması… İnceleme başlatıldı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında dağıttığı kitapta, başörtülü kadının olumlu, başı açık kadının ise olumsuz örneklerle resmedilmesi tartışma yarattı. Bakanlık, resimlerin ayrımcılığa neden olduğu iddiası için inceleme başlattı.

 

25 Ocak

Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem: 22 kişi yaşamını yitirdi, 1031 kişi yaralandı

Elazığ Sivrice’de saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Elazığ’da 5, Malatya’da 25 bina yıkıldı. AFAD, depremde 22 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının ise 1031’e çıktığını açıkladı. Ayrıca deprem sonrasında 397 artçı deprem meydana geldiği belirtilerek, Elazığ havaalanının çalışır durumda olduğu, haberleşme, elektrik ve doğal gaz altyapılarında herhangi bir sorun bulunmadığı ifade edildi.

SMS ile para isteyen Kızılay Başkanı’na tepki yağdı

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde dün gece saat 20.55’te meydana gelen depremin hemen ardından Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın sms ile yardım çağrısında bulunması tepki çekti.

İmamoğlu, anket sonucunu açıkladı: İşte Kanal İstanbul’a karşı olanların oranı!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Deprem Seferberlik Planı’nı başlakttıklarını dile getirerek, “Çok yakın zamanda da 2 tane büyük deprem toplanma alanı ve eğitim parkını hizmete açacağız” dedi. İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin yapılan araştırmalarda projeye karşı olanların oranın yüzde 56’nın üzerinde olduğunu söyledi.

Tanrıkulu: Geçen yıl yapılan binalar bile hasarlı

CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Elazığ Sivrice’den, Veli Ağbaba ise Malatya’dan deprem izlenimlerini anlattı: “Sivrice’de geçen yıl yapılan kamu binaları bile kullanılamaz hale gelmiş. En acil ihtiyaç çadır, battaniye ve ısıtıcı. Malatya’da Doğanyol ve Pütürge’ye bağlı köyler çok kötü durumda.

Turkey Rapporteur Says EU Ready to Discuss More Refugee Support

ISTANBUL (REUTERS) – The European Union is prepared to discuss further support for Turkey over refugees from Syria, the European Parliament’s new rapporteur on Turkey said on Friday, describing cooperation over the issue as a channel for normalizing strained relations.

Opinion: Merkel, Erdogan and a Faustian refugee bargain

All quiet on the Turkish front? Despite oppression at home and abroad, Erdogan can blackmail the chancellor into silence due to his role in refugee policy. It is too high a price to pay, says DW’s Marcel Fürstenau.

Sayıştay raporu yayınlandı: Usulsüzlüklerin sınırı yok!Ana Sayfa» Güncel25.09.2019 08:30

Sayıştay’ın yayınladığı denetim raporlarından usulsüzlüklerin sınırının olmadığı ortaya çıktı. Belediyelere ait yerlerin ihalesiz verildiği belirtilirken, 2018 yılından 2019 yılına toplam 97.2 milyar lira Hazine garantili borç devredildi öğrenildi.

26 Ocak

Kıyak dönemi. Sayıştay, İBB’nin AKP dönemine ilişkin raporunu açıkladı.

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP yönetiminde olduğu 2018 yılına ilişkin denetim raporunda çok sayıda mevzuata aykırılık tespit etti. Çok sayıda mevzuata aykırılık denetim raporuna girerken 6’sı “denetim görüşünün dayanakları” bölümünde olmak üzere toplam 74 bulgu yer aldı.

Suriye ordusu İdlib’de Maarat el Numan’a ilerliyor

İdlib’deki operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu, büyük stratejik önem taşıyan Maarat el Numan kasabasına doğru ilerliyor. Ordunun son 24 saatte altı kasabayı ele geçirerek, El Nusra’nın kontrolündeki Maarat El Numan’ın kırsalına konuşlandığı belirtildi.

Duvar Arkası… Siyasette üçüncü bir ittifak geliyor

Yeni partilerin kurulmasıyla birlikte muhalefet cephesinde muhafazakar-sağ merkezli bir 3. ittifak olasılığı gündemde. Ancak olası bir 3. ittifak muhalefet blokunda bir bölünme, ayrışma olarak değerlendirilmiyor. 3. ittifak olursa bu ittifak, muhalefetin ortak seçim stratejisinin bir ürünü olacak.

İşte yardım paralarının gittiği yerler: Kızılay’la ilgili bunları biliyor muydunuz?

Dün depremden dakikalar sonrasında halktan para toplamaya çalışan Kızılay’ın Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşke aylık 12 bin dolar kira verdiğini, Menzil tarikatı destekçisi şirkete 700 milyonluk Kızılay ihalesi verdiğini, MÜSİAD’a ait hasarlı bir binayı 110 bin TL’ye kiraladığını, Kızılay’a elindeki tüm gayrimenkulleri satma olanağı verildiğini, uçmayan uçağa 245 bin dolar verdiğini ve İdlib’de Heyet Tahrir’uş Şam adlı cihatçı örgüt için para topladığını biliyor muydunuz?

Fighting rages as Libya force pushes toward key western city

Officials from Libya’s two rival governments said fighting erupted Sunday as the country’s east-based forces advanced toward the strategic western city of Misrata, further eroding a crumbling cease-fire agreement brokered earlier this month.


Reuters: Kıbrıs Cumhuriyeti, AB’nin Rusya yaptırımını Türkiye nedeniyle veto edecek

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, Kırım’ı ilhak etmesi nedeniyle AB tarafından yaptırımlara maruz kalan Rusya’ya yapılacak olan yeni yaptırımları, AB’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz arayan Türkiye’ye daha sert tavır almasını istemesi nedeniyle veto edecek.

HDP’nin yardım kamyonlarının kente girişine izin verilmedi

HDP’li Ergani Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedelere gönderdiği yardım malzemeleriyle yüklü iki kamyonun kente girişine izin verilmedi. HDP açıklama yaptı ve engellemeyi doğruladı

“Öcalan ‘Mektubu avukatlarımla açıkla, yalnız okursan oylar ters yönde fırlar’ dedi , avukatlara ulaşamadım, devlet tek başıma okumamı istedi”

23 Haziran 2019’daki İstanbul seçiminden 3 gün önce İmralı Adası’na giden Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Independent Türkçe’ye konuştu

Akbank’a 94 milyon lira ceza kesildi

Akbank’a 94 milyon 703 bin lira idari para cezası kesildi. Sigortacılık faaliyetleri de iki haftalığına durduruldu.

 

27 Ocak

Ünlü ekonomistten dolar uyarısı: ‘Eğer 5.98 kırılırsa…’

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın rekabetçi kur açıklamasından sonra dolar kuru tahmininde bulundu. Zelyut, “Dolarda 5.98 kırılırsa kurda 6.20’ye kadar yol açılır. 6.20’nin geçilmesi halinde de 6.80 potaya girer” dedi.

Yapı Kredi Bankası’na 187 milyon lira ceza

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Akbank’ın ardından Yapı Kredi Bankası’na da ceza kesti. Sigorta kanunu ihlal gerekçesiyle iki bankaya verilen ceza miktarı ise 281 milyon lirayı buldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi icralık oldu!

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş döneme ait borcundan dolayı icra takibi başlatıldı.

Basın kartları önce iptal edilen, sonra tekrar kullanıma açılan gazeteciler eylemde: ‘Kartlarımız nerede?’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, yüzlerce gazetecinin basın kartının iptal edilmesi kararını geri aldı. Gazeteciler ise İletişim Başkanlığı önünde eylem düzenleyerek basın kartlarının iade edilmesini istedi.

AKP’li belediyelerdeki usulsüz atamalar, vakıflara mülk hibesi raporlara yansıdı

Sayıştayın AKP’li Beykoz, Zeytinburnu ve Başakşehir belediyelerine ilişkin 2018 yılı denetim raporlarında ihalelerde rekabetin engellendiği, taşınmazların vakıflara hibe edildiği tespitleri yer aldı.

Birleşik Metal-İş fabrikalarda grev uygulama kararını astı

Birleşik Metal-İş sendikası, örgütlü olduğu fabrikalarda sabahın erken saatlerinde grev kararı astı. Twitter’dan yapılan açıklamada, “5 Şubat’ta grevdeyiz” denildi.

28 Ocak

Boğaz’da tehlikeye davetiye

Kanal İstanbul için iktidar “Boğaz’ın güvenliği için inşa edilecek” gerekçesini öne sürerken İstanbul Boğazı’nda yaşanabilecek deniz kazalarına hızlı müdahale için gerekli önlemlerin alınmadığı ortaya çıktı. Sayıştay’ın Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü denetim raporunda İstanbul Boğazı’ndaki olası kazalara kısa sürede müdahale edilebilmesi için kritik bölgelere römorkörlerin yanaşabileceği ilave yer tahsisinin yapılmadığı tespiti yer aldı.

MEB’den okullara etkinlik ‘ayarı’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden alınan izinlerle okullarda düzenlenen etkinliklere karşı harekete geçti. Taşra teşkilatına yeni bir yönerge gönderen bakanlık, ülke çapındaki etkinlikler için değerlendirme komisyonu kurulacağını açıkladı.

‘İşçinin alın teri ranta açılıyor’

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, arazinin çevresinde bazı kamu görevlilerinin yatırımları olduğu bilgisini aldıklarını söyledi. Çalışkan, işlemin kamusal yarardan çok “bazı menfaatlarla” ilgili olduğunu söyledi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın kurucu genel başkanı Abdullah Baştürk döneminde alınan Urla’daki denize sıfır 68 dönümlük arazi Cumhurbaşkanı kararıyla “turizm yatırımlarına tahsis” amacıyla kamulaştırıldı. Karar “acele kamulaştırma” kararı olarak çıktı. Karara sert tepki gösteren Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “olayın şokundayız” derken, “İşçilerin aidatı, alın teri ile alınmış araziyi kamulaştırdılar. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Ankara topu Atina’ya attı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın 16 adayı uluslararası anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığı çıkışı yapmasının ardından Türkiye ile Yunanistan arasında Ege’de yaşanan sorunların çözümü için 2002-2016 yılları arasında sürdürülen istikşafi görüşmeler yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le Londra’da yaptığı görüşmede istikşafi görüşmelerin yeniden başlaması da dahil diyalog kanallarını canlandırmayı teklif etti. Türkiye, bu teklife Yunanistan’ın yanıtını bekliyor.

Diyanetin üniversitesini belediye inşa etti: Hukuksuz inşaatın bedeli 6,6 milyon TL

Sayıştay, Ümraniye Belediyesinde bir dizi usulsüzlük saptadı. Sadece üç kalemde tespit edilen usulsüzlüklerin yol açtığı zarar bile 7 milyon lirayı buluyor.

Bakan Soylu, HDP’li belediyenin deprem yardımının neden engellendiğini açıkladı

HDP’li Ergani Belediyesinin Elazığ’a gönderdiği deprem yardımının geri çevrilmesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı: AFAD ile koordineli değildi.

29 Ocak

Kızılay 10 TL yardım isterken, Ensar’a 8 milyon dolar bağış yapmış

Elazığ-Malatya Depremi’nin ilk gününde para yardımı çağrısıyla tepki çeken Kızılay’ın Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağışta bulunduğu ortaya çıktı. CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında, “Kızılay’ın Ensar Vakfı’na bu şekilde para aktarması, hem de doğalgaz şirketinden parayı aktarması skandal. Siz neden bu kadar kulağınızı elinizin tersiyle gösteriyorsunuz? Hadi aktarın bakalım doğrudan Ensar Vakfı’na parayı. Aktaramazsınız çünkü kanun buna izin vermiyor” diye konuştu.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Saudi Aramco’ya saldırı düzenledi

Yemen’deki İran destekli Husiler, Suudi Arabistan’daki petrol şirketi Aramco tesislerinin yanı sıra iki havalimanı ve bir askeri üsse hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu.

ODTÜ rektörü yargılanacak

Ankara 11. İdare Mahkemesi, Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) ODTÜ’de kesilen ağaçlarla ilgili ODTÜ Rektörü Verşan Kök hakkında yapılan şikayete ilişkin işlem yapılmamasına yönelik kararını iptal etti. Kararda, ODTÜ’de doğal sit alanının yok olduğuna ilişkin iddiaların araştırılması istendi.

Erdoğan’dan deprem vergileri açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem vergileriyle ilgili “Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok” dedi.

ABD Başkanı Trump tek taraflı ‘Ortadoğu Planı’nı açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte ‘Ortadoğu Planı’nı açıkladı. İsrail ile Filistin’i konu eden plana sadece İsrail tarafından yetkililer katıldı, Filistin tarafından kimse katılmadı. ABD Başkanı Trump, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, “Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak” dedi. Türk gazeteciler Beyaz Saray’daki toplantıya alınmadı.

Trump’ın Orta Doğu planı ABD basınında: ‘Anlaşma değil Filistin’in teslim şartları’

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün açıkladığı Orta Doğu planı, Amerikan basınında geniş yer buldu. Washington Post ve New York Times’ta yayımlanan analizlerde plan eleştirilirken Wall Street Journal başyazısında “Bazen sıra dışı diplomatik yöntemleri denemeye değer” ifadeleri yer aldı.

Erdoğan’dan Rusya’ya İdlib tepkisi: Biz göbeğimizi keseriz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye ordusunun İdlib’e yönelik askeri harekatı nedeniyle Rusya’ya tepki gösterdi. Erdoğan’ın “İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. En son Halep’ten bizim tarafa atışları var. Bunlara bir yere kadar sabrederiz, ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz. Bu konuda Rusya da eğer biz birbirimize sadık ortaklar isek tavrını belli edecek. Şu anda Astana süreci diye bir şey de kalmadı” sözleri dikkat çekti. ABD’nin İsrail-Filistin planını da eleştiren Erdoğan “Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez” dedi.

Türk Metal ve MESS yüzde 17’lik zamda anlaştı: Zam, ücretlerdeki erimeyi karşılamadı

Metal iş kolu toplu iş sözleşmesi görüşmesinde patron örgütü MESS ve Türk Metal sendikası anlaşmaya vardı. Türk Metal, işçiye sormadan attığı imzada yüzde 17’ye “evet” dedi.

Halk deprem vergilerini sordu, Erdoğan “Hesap vermeye zamanımız yok” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, deprem vergileri nerede diye soran muhalefete “Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok” dedi.

Prof. Dr. Bedri Gencer’e inceleme başlatıldı

Elazığ depreminin çocuk yaştaki evliliklerin yasaklanması nedeniyle meydana geldiğini savunan Prof. Dr. Bedri Gencer hakkında harekete geçen Yıldız Teknik Üniversitesi, olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

30 Ocak

ABD Suriye Temsilcisi açıkladı: 700 bin kişi Türkiye’ye ilerliyor

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “700 bin kişi Türkiye sınırına ilerliyor. Bu uluslararası kriz yaratacak” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun avukatına 40 yıla kadar hapis istemi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, avukat Çelik hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım”, “Kamu görevlisine alenen hakaret”, “Terör örgütü propagandası yapma” suçlarından 11 yıl 11 aydan 40 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenlendi.

Arpalık Listesi: Devlet aile şirketine dönüştü!

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi’nin çalışmasında, birden fazla maaşı olan “Cumhurbaşkanlığı’nda görev yapan bürokrat ve danışmanlar”, “eski vekil ve bakanlar” ile “kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yandaş isimler” tek tek sıralandı.

France to send warships to support Greece in Turkish standoff

Greek PM welcomes move as row with Ankara over energy reserves intensifies

Kanal İstanbul’dan sonra bir ‘çılgın proje’ daha

Suudi Arabistan merkezli Albassam Group,’un Urla ve Çeşme’deki “acil kamulaştırma” kararı alınan arazilerin yer aldığı bölgede “Yeni Çeşme” adıyla proje hazırlattığı ortaya çıktı. Havalimanı, marinalar, oteller ve AVM projeleri ile birlikte çok sayıda lüks konut inşaatının da bulunduğu projede ayrıca Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında bir deniz kanalı planladığı görüldü. Kanalın gemilerin geçeceği genişlikte olması dikkat çekti.

Dersim’de kadına şiddet: Mahkemeden nasihat ve para cezası (!)

Dersim’de boşanmak istediği erkek tarafından şiddet gören K. K.’nın duruşması bugün görüldü. Hakim, şiddet uygulayan S.K’ya 2200 lira para cezası vererek ‘Benden size nasihat, birbirinizi affedin, çocuklarınız için iyi geçinin’ ifadelerini kullandı.

Merkel, AB-Türkiye mutabakatını kurtarabilecek mi?

Merkel İstanbul ziyareti sırasında, yaklaşık 4 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’ye teşekkür ederken, Türk Hükümeti’nin sığınmacılara yönelik çalışmalarını övdü, AB’nin bu çalışmalara desteğinin sürmesini destekleyeceğini vurguladı. Merkel, 6 milyar euroluk mali yardıma ilaveten yeni kaynakların sağlanması konusunu da AB’deki muhataplarıyla görüşme sözü verdi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, Fransa’nın Doğu Akdeniz’e savaş gemileri gönderme kararını ‘memnuniyetle karşıladığı’ belirtildi.

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimde Yunanistan’ı desteklemek için bölgeye savaş gemileri göndermeye karar veren Fransa’nın bu hamlesi Atina’da memnuniyetle karşılandı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, gemiler için ‘barışın garantörü’ yorumunu yaptı.

BM Libya Özel Temsilcisi: Libya’da ateşkesin sadece adı var

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Berlin Konferansı’nda alınan kararlara rağmen ateşkese uyulmadığını belirterek, “Libya’da ateşkesin sadece adı var.” dedi.

31 Ocak

Göz yaşartan hayırseverlik!

Ensar Vakfı’na, Kızılay üzerinden 8 milyon dolar bağışlayan Başkentgaz’ın TÜRGEV’e bağışladığı işyerlerinin 30 milyon TL değerinde olduğu öğrenildi.

Başkentgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan KİPTAŞ’ın 5. Levent Güzeltepe Konutları’ndan satın aldığı 31 adet işyerini, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu, kızı Esra Albayrak’ın ise yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) bağışladığı ortaya çıktı. İki ayrı kalemde yapılan bağış protokolünde ise “bağışlanan işyerlerinin toplamda 30 milyon TL değerinde olduğu” belirtildi.

AKP, büyük projelerde belediyeleri devre dışı bırakacak

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul’a direnmesi üzerine, yerel yönetim taslağına “devletin ülke ölçeğinde belirlediği plan ve programlar kapsamında gerçekleştirdiği büyük projeler için belediyece yapılması gereken hizmetlerin yerine getirilmemesi” durumunda söz konusu hizmetlerin valilikler tarafından yapılması, maliyetinin de ilgili belediyenin ödeneğinden kesilmesine ilişkin düzenleme koydu.

Kızılay’dan Ensar’a giden bağışın son durağı ABD olmuş!

Ensar Vakfı tarafından gündemdeki bağış tartışmalarıyla ilgili Habertürk canlı yayınına yollanan yazılı mesajda, Kızılay’dan gelen bağışın ABD’de yurt yapılması için Türken Vakfı’na bağışlandığı belirtildi. Bu yolla başlangıçta Başkentgaz’ın Kızılay’a yaptığı 8 milyon dolarlık bağış, Ensar Vakfı üzerinden Türgev’in ABD’deki kuruluşu Türken’e aktarılmış.

Kayyımlar ‘yasa’ tanımadı: Sınavsız memuriyet, usulsüz ihale, borç, görev ihmali…

Sayıştay’ın Kamu İdareleri Denetim Raporu’nda, 2018 yılını kayyımla geçiren üç büyükşehir belediyesinde onlarca usulsüzlük tespit etti. Belediyelerde sınavsız bir şekilde alınan memur 7 günde müdür olurken, onlarca kişi mevzuata aykırı bir şekilde sadece kayyımın “oluruyla” işe alındı.

Kanal İstanbul 3 bin 896 futbol sahası kadar orman alanını yok edebilir

Türkiye Ormancılar Derneği Kanal İstanbul nedeniyle yok olacak orman alanı ve bunun doğuracağı etkilerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Ege Denizi’ne “Ağdan duvar”

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş kapısı olarak gördüğü Yunanistan’dan mülteci ve göçmen geçişlerini önlemek için adımlar peş peşe geliyor. Göçmenlere olan yaklaşımıyla sık sık eleştirilerin odağı olan Atina, Ege Denizi’nde bir “Ağdan duvar” örecek.

Şenal Sarıhan: Madımak’ta af yeni katliamlara yol vermektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Madımak katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ı affetmesi, gözleri devam eden davalara çevirdi. Üç firari sanık hakkındaki dava 1994’ten bu yana sürüyor. Anayasa Mahkemesi’ne ‘etkili soruşturma yapılmadığı’ gerekçesiyle yapılan başvuru da henüz sonuçlanmadı. Sivas katliamı davası avukatı Şenal Sarıhan, “Bu af, yeni katliamlar için yol vermektir” dedi. Sivas’ta babası Metin Altıok’u kaybeden Zeynep Altıok Akatlı ise, “Sürekli aynı kötü filmi, daha kötü yönetmenler tarafından çekilmiş bir şekilde tekrar tekrar izliyor gibi hissediyoruz” diye konuştu.

 

Okunması önerilen yazılar

Kerim Has: Rusya, Ankara’ya bir veriyorsa on alıyor

Rusya analisti Dr. Kerim Has’a göre Türkiye’nin yanlış Suriye ve Libya politikası, Rusya’nın hem Ortadoğu’ya dönüşünü hem de Akdeniz’e, sıcak sulara kavuşmasını sağladı. “Ruslar Türkiye’ye ne kadar teşekkür etse az” diyen Has, Suriye’deki İdlib düğümünün de Türkiye’nin değil, Rusya’nın istediği biçimde sonuçlanacağını düşünüyor.

Davutoğlu: AK Parti’yi 4K bozdu

“Hatalardan ders almayı bilen biriyim. Tek adamın yönettiği bir partinin nasıl tükendiğini bizzat yaşayarak gördüm. Kişilere bağlı partiler kişilerle gider” diyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti ile MHP ittifakının ‘katolik nikahı’na dönüştüğünü söyledi. AK Parti’yle ilgili “AK Parti’nin bozulmasında 4K’nın keşfedilmesi çok önemli. Birincisi; KHK’lar. İkincisi; Kayyum. Üçüncüsü; Kamu bankaları ve dördüncüsü: Kamu maliyesi” tespitini yaptı. 2013’e dikkat çeken Davutoğlu, çözüm sürecinin nasıl sona erdiğini de kendi penceresinden anlattı…

Kızılay kendisine yapılan bağışları diğer vakıflara dağıtmış: Diyanet Vakfı, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı…

Kızılay’ın kendisine yapılan bağışları Yeryüzü Doktorları, Diyanet Vakfı, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı gibi başka vakıflara dağıttığı ortaya çıktı. Kızılay, kendisine yapılan bağışları bu vakıflara nakit olarak verdi.