• 2 Şubat 2020 Pazar

 

İç Politika

 

CHP’li Altay: Kızılay Başkanı istifa etmeli

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türk Kızılayın daha fazla zedelenmemesi, yaralanmaması için Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve yönetimin derhal istifa etmesini, Kızılay’ın özel denetim şirketince incelemeye alınmasını istedi. (BirGün Gazetesi)

 

Topu Kızılay’a attı: Madem yanlıştı kabul etmeseydi

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı bağış gündemdeki yerini koruyor. Kızılay Başkanı Kerem Kınık şirketin ‘vergiden kaçmadığını, vergiden kaçındığını’ söylerken Başkent Gaz’ın sahibi Torunlar GYO’nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Torun Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın sorularını yanıtladı. Torun, “Ben bu bağışın şerefiyesinin Kızılay’a kalmasını istiyorum. Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi” dedi. (BirGün Gazetesi)

 

Ankara kulisleri Damat Albayrak’ın Genel Başkanlık turuyla çalkalanıyor!

Kulislere yansıyan bilgilere göre AKP Genel Başkanlığı için bir süredir Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ismi geçiyor. Ankara kulislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanlığı’ ve ‘parti genel başkanlığı’ konusunda ayrıma gideceği öne sürülürken Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın da Anadolu ziyareti hazırlık olarak nitelendiriliyor. (Tele 1)

 

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul masası yıkılmıştır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, son dönemde yaşanan depremlere dikkati çekerek, “Kanal İstanbul masası yıkılmıştır. Bakın, her gün sallanıyoruz. Depremi konuşacağız” dedi. (BirGün Gazetesi)

 

Kanal İstanbul’a Karşı Yürüyüş: İki Deniz Arasında Yaşam Var

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul’un yapılacağı güzergah olan Marmara ve Karadeniz arasındaki yaklaşık 11 kilometrelik alanda yürüyüş düzenledi. (bianet)

 

 

TOPLUMSAL BELLEK PLATFORMU:”1334 Hasta Mahpus Varken; Neden Sadece Madımak Sanığı?”

Toplumsal Bellek Platformu, Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaldırılmasına dair yaptığı açıklamada, “Katilleri kim affederse affetsin, biz affetmeyeceğiz” dedi. (bianet)

 

Sivas katliamının fitilini ateşleyen gazete yangına benzinle gelen katili böyle karşıladı

Sivas’ta Madımak Oteli’nde 33 aydın ve yazarın katledilmesine giden süreçte Aziz Nesin’i hedef gösteren “Bizim Sivas” gazetesi, katliam davasında aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilen Ahmet Turan Kılıç’ı “Hoşgeldin Ahmet Dede” manşetiyle karşıladı. (Tele 1)

 

 

 

 

Kürtçe Düşünmek, Yazmak ve Yayınlamak: Sorunlar ve Öneriler

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İsmail Beşikçi Vakfı, Türkiye Kültürler ve Peywend Yayınları’nın ortaklaşa organize ettiği paneller serisinde Kürtçe yayıncılık üzerine deneyimler, sorunlar ve öneriler üzerinde durulacak. (bianet)

 

Dış Politika

 

Ekonomi

 

Birleşik Metal-İş de MESS ile anlaştı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Metal ve Özçelik-İş sendikaları ile 29 Ocak’ta atılan imzalardan 4 gün sonra, Birleşik Metal-İş Sendikası’yla da anlaşma sağladı. MESS tarafından yapılan açıklamada, “Tüm taraflar için sürdürülebilir refah sağlayacak bir sözleşmeye imza attık. Ülke ekonomisi ve ihracat açısından büyük önem taşıyan sektörümüzde uzlaşmaya varıldı. Üretimin sürekliliği korundu” denildi. (Cumhuriyet)

 

Sigortalı işçi 55 bin kişi azaldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) açıkladığı güncel veriler, sigortalı işçi (4A) ve esnaf (4B) sayısındaki azalışın sürdüğünü ortaya koydu. (Cumhuriyet)

 

 

  • 3 Şubat 2020 Pazartesi

 

İç Politika

 

CHP SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: “Ensar’ın ‘TÜRKEN’e Gönderdik’ Dediği Para Kayıtlarda Yok”

Öztrak, Başkentgaz’ın Kızılay’a verdiği 8 milyon doların, 7 milyon 925 bininin Kızılay’dan Ensar Vakfı’na, oradan da Manhattan’da yurt yapımı için TÜRKEN’e aktarıldığının açıklandığını hatırlatarak, “ABD Hazine Bakanlığı kayıtlarına göre TÜRKEN’e 1,5 milyon dolar transfer edildi” dedi.(bianet)

 

Kızılay Üzerinden Ensar’a Bağış Protestosuna Polis Müdahalesi

Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar bağış yapılmasını ve bu yolla “vergiden kaçınılmasını” protesto edenlere polis müdahale etti, 19 kişi gözaltına alındı. (bianet)

 

Akşener’den Meclis’e acil toplanma çağrısı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib’de 5 asker ve 1 sivilin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin acil toplanması için çağrıda bulundu. (BirGün Gazetesi)

 

Erdoğan’dan İdlib açıklaması: ‘Herkes yükümlülüğünü bilsin’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de 3’ü sivil, 5’i asker 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Erdoğan, “Temenni ederim ki Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde herkes yükümlülüğünü bilsin ve bu çerçevede çalışmaları sürdürelim” dedi. (BirGün Gazetesi)

 

Devlet Bahçeli’den İdlib tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İdlib’de 4 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, “Esed rejimi yıkılmadan Suriye’ye huzur gelmez.” dedi. Bahçeli, Rusya’nın Suriye rejimini kışkırttığını belirtti.  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konuşlu bulunduğu gözlem noktalarının ve etrafının güvenliği mutlaka temin edilmeli, Esad kanlı saldırısından dolayı pişman edilmelidir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak alınacak her milli tedbire ve bekamızı muhafaza edecek her karara destek vermekle birlikte, zulmün ve zulmet kuşatmasının imanla yarılacağına yürekten inanıyoruz. (Yeniçağ)

 

 

Metropoll anketi: Erdoğan’ın görev onayı yüzde 41,9’a düştü

Metropoll araştırma şirketinin “Erdoğan’ın Görev Onayı” anketine göre, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini onaylayanların oranı yüzde 41,9’a düştü. (BirGün Gazetesi)

 

Halkbank davasında flaş gelişme! Başvuru kabul edildi

İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlandığı davada Halkbank’ın ABD temyiz mahkemesine yaptığı başvuru kabul edildi. (Tele 1)

 

Erken seçim mi geliyor? AKP…

Kulislerde erken seçim olacağına dair söylentiler konuşulurken, AKP belediye başkanlarının ardından belediye meclis üyelerini de kampa sokma kararı aldı. (Yeniçağ)

 

 

HDP şerh düştü: Bekçilik sistemi lağvedilsin

Halkların Demokratik Partisi (HDP), çarşı ve mahalle bekçilerinin yetkilerini genişleten, “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi”ne muhalefet şerhi düştü.

Bekçilik sisteminin ayrımcılık, fişleme, kötü muamele ile hak ihlallerine neden olacağı gibi birçok nedenle şerh düşen HDP, kanun teklifinin geri çekilmesi ve bekçilik sisteminin lağvedilmesi gerektiğini belirtti. (Yeni Yaşam Gazetesi) 

 

Ankara’da Kızılay eylemine polis müdahalesi! Yerlerde sürükleyerek gözaltına aldılar

Ankara’da Kızılay’ın Ensar Vakfı’na aktardığı milyon dolarlık “bağışları” protesto etmek için Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası (ATO) ve Ankara Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla bir araya gelen kitleye polis müdahale etti. (Tele 1)

 

85 Yaşındaki Hasta Mahpus İçin Cumhurbaşkanı’na Çağrı: Cezasını Kaldırın, Son Günlerini Evinde Geçirsin

Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, yeme, içme giyinme, banyo gibi kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor. (bianet)

 

Doktora, Alevi Hastasına “Aleviler Teröristtir” Dediği İddiasıyla Dava Açıldı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde kendisine tedavi için gelen hastaya nereli olduğunu sorduktan sonra “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş Evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir” dediği iddia edilen Prof. Dr. A.Ş.D.’ye dava açıldı. (bianet)

 

Şırnak’ta Kayıp Süryani Çiftten 24 Gündür Haber Alınamıyor

İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril, 11 Ocak’tan bu yana haber alınamayan babası Hurmuz Diril ile annesi Şimoni Diril’i aramaya deva ettiklerini söyledi. (bianet)

 

Gülistan Doku’nun Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan ve 5 Ocak’ta kaybolan Gülistan Doku’nun ailesinin 6 Ocak’ta polise yaptığı kayıp başvurusu üzerine genç kızın bulunması için başlatılan arama çalışmaları sürüyor. (bianet)

 

Jeotermaller bir köyü yok etmek üzere

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı 200 nüfuslu Yılmazköy Mahallesi’nde 2007 yılında çıkarılan yasayla toprakların yüzde 85’i jeotermal kullanımına açıldı. Topraklarının yüzde 85’i jeotermal kullanımına açılan Yılmazköyü’nde köy sakinleri her şeyin kuruduğunu ve ölümcül hastalıklar yayıldığını söyledi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Dış Politika

 

ERDOĞAN AÇIKLADI İdlib’de Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 8’e Yükseldi

Suriye’nin İdlib şehrinde Suriye ordusu tarafından düzenlenen operasyonda üçü sivil sekiz TSK personeli hayatını kaybetti. (bianet)

 

Erdoğan: Noktayı Koymak Yok, Operasyon Sürüyor

Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “Ülkemizin, milletimizin ve İdlibli kardeşlerimizin güvenliğini temini için yürüttüğümüz operasyonlarımızı sürdürmekte kararlıyız” dedi. (bianet)

 

Rus haber ajansı: Türkiye ile İdlib’de ‘gözlem’ mutabakatı sağlandı

Türkiye ve Rusya arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ile Suriye hükümet kuvvetleri arasında çatışma yaşanan İdlib bölgesindeki durumun ‘gözlemlenmesi’ konusunda mutabakat sağlandığı bildiriliyor. Reuters’in Rus İnterfax ajansından aktardığına göre, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve Mevlüt Çavuşoğlu, “İdlib’deki durumun gözlemlenmesi gerektiği” konusunda mutabakata vardı. (T24)

 

 

‘Türkiye, yararına olmayan bir savaş içinde’

İdlib’teki gelişmelere ilişkin açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Türkiye, yararına olmayan bir savaş içinde. Oradaki kayıplardan da, sonuçlardan da sorumlu olan bu hükümettir, güle oynaya bu savaş tezkeresine onay verenlerdir” dedi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

 

 

Ekonomi

 

TÜİK: Yıllık Enflasyon Yüzde 12,15

TÜİK verilerine göre Ocak 2020 itibariyle enflasyonda aylık yüzde 1,35, yıllık ise yüzde 12,15 artış gerçekleşti. Ocak ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 81,46 ile patlıcan olurken onu yüzde 35,81 ile domates izledi. (bianet)

 

TÜİK Enflasyon Sepetinde Değişikliğe Gitti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetine davlumbaz ve çocuk taytı dahil edilirken, aspiratör ve fotoğraf makinesi kapsam dışında tuttu. (bianet)

 

Benzine zam geldi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş zam yapıldı. (Cumhuriyet)

 

CHP’li Gürsel Tekin: Doğalgaza zam mı geliyor?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Yeni bir ‘güncelleme’ ortaya çıktı. Şimdi de ‘soğuk hava’ bahane edilerek ‘düzeltilmiş tüketim bedeli’ adı altında yeni bir zam türü uygulanmaya başlandı” dedi. (Cumhuriyet)

 

 

 

 

  • 4 Şubat 2020 Salı

 

İç Politika

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Kızılay yönetiminin istifa etmesi lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle: (Cumhuriyet)

 

Akşener’den Erdoğan’a: İçeride aslan, dışarıda kedi olmaktan vazgeçin

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. İdlib’de askerlerimizin şehit olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Akşener, “Maalesef, yeni haftaya, yine kahreden haberlerle girdik. (Cumhuriyet)

 

‘Erdoğan’ın aklı damadın bilançosunda’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu. Temelli çıkarılmak istenen bekçilik yasası, İdlip meselesi, Erdoğan’ın Ukranya ziyareti ve Kürtçe dili üzerindeki baskılara dair değerlendirmelerde bulundu. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Meclis’te FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması

Meclis Genel Kurulu’ndan AKP, İYİ Parti ve CHP arasında “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışması yaşandı. AKP’li Akbaşoğlu, “FETÖ’nün siyasi ayağını her an, herkesle, her zeminde, her şekilde konuşmaya hodri meydan diyoruz” sözlerine İYİ Parti ve CHP’den “Gerçekten ‘hodri meydan’ diyorsanız işte Meclis, buyurun beraber tartışalım” cevabı geldi. (Yeniçağ)

 

 

İlker Başbuğ’un ‘FETÖ’ suçlamasına AKP’den tepki: Dava açacağız

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili 2009’da TBMM’den geçen düzenlemeyi hazırlayanları ‘FETÖ’nün siyasi ayağı için örnek göstermesine AKP’den sert tepki geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Meclis’in mutlak dokunulmazlığının ihlal edildiğini söylerken, “Arkadaşlarımız, kendilerini FETÖ mensubu gibi etiketleyen bu yaklaşıma karşı yasal haklarını kullanacaklar” dedi.

Başbuğ, geçen hafta Haber Global’de konuk olduğu programda, 26 Haziran 2009’da Meclis’ten geçirilen torba yasadaki ‘asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması’na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti. (T24)

 

 

Ensar Vakfı’ndan ‘şartlı bağışın TURKEN Vakfı’na iletilmediği’ iddialarına yanıt

“Tüm para transferlerimiz, devletimizin kurumlarının gözetimi ve denetiminde yapılmıştır” (T24)

 

Belgeler ortaya çıktı! İşte TÜRKEN Vakfı’nın ABD’de İslamcı bir okula yaptığı maaş gibi bağış listesi!

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Vergi dairesi (IRS 990 nolu) formunda ‘TÜRKEN’ Vakfı’nın 2014 yılından beri New York’taki ‘Albanian İslamic Cultural Center- Arnavutluk İslam Kültür Merkezi’ne bağlı okula her yıl yüz binlerce dolar bağışta bulunduğu görülüyor. (Tele 1)

 

AKP’den Kızılay üzerinden Ensar’a aktarılan 8 milyon dolara ilişkin açıklama

MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Kızılay’dn Ensar Vakfı’na aktarılan ve büyük tepki çeken 8 milyon dolarlık tutar hakkında açıklama yaptı.

Çelik, “Bağışçıyla Kızılay arasında mesele. Çeşitli görüşler ifade edildiğini biliyoruz. Karşılıklı açıklamalar yapıldı. Kızılay ve bağışçıların açıklamalarının üzerine yapacağım bir açıklama yok” (BirGün Gazetesi)

 

MHP’den Kızılay Başkanı’na istifa çağrısı!

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt, Kızılay Başkanı Kerem Kınık hakkında soruşturma açılmasını gerektiğini belirterek, “Kınık vergi suçu işlemiştir, hesap vermelidir, istifa etmelidir” diye konuştu. MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Kızılay Başkanı’nın hukuka aykırı, yanlış işlerin altına imza attığını vurgulayarak, Kerem Kınık hakkında soruşturma açmaları için savcıları göreve davet etti. (Tele 1)

 

 

CHP, yasaya karşı AYM’ye başvuracak: ‘AKP’ye bağlı silahlı güç oluşturuluyor’

TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi hakkında muhalefet şerhi hazırlayan CHP, iktidarın kendisine bağlı, görev ve yetkileri hukuk tarafından çerçevelenmemiş silahlı bir güç oluşturduğunu ve bunun yurttaşların yaşam hakkının ihlali gibi ağır sonuçlara neden olabileceğini bildirdi. (BirGün Gazetesi)

 

İBB Başkanı İmamoğlu: Bir hükûmetin gizli saklı neyi olabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şeffaflığı önemsediklerini ve buna yönelik bir sistem kurmayı planladıklarını belirterek, “39 belediye başkanıyla birebir çalışmanın bir metodolijisini oluşturduk. Birbirinden kopuk değil, tam aksine mümkün olduğu kadar birbirine entegre işler yürüteceğiz. Bizim gizli saklı ne işimiz olabilir? Bir hükûmetin gizli saklı neyi olabilir? ” diye sordu. (T24)

Erdoğan: İBB Başkanı’na cevap verecek kadar derece kaybına uğramadım

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyaretinden yurda dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.  (Cumhuriyet)

 

Erdoğan: Doğal gazdan silaha Rusya ile ilişkiler var, öfke ile kalkan zararla oturur

“Mutabakat ihlal edildi, sonuçları olacak; Rusya ile bir çatışmaya girmemize gerek yok”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile bir çatışmaya girilmesine gerek olmadığını belirterek, “Nükleer enerji meselemiz var, rakamlar orada çok ciddi. Türk Akım projesi var. Doğal gazımızı çok ciddi bir oranda Rusya’dan alıyoruz. S-400 konusu var. 20 ile 25 milyar dolar arasında bir ticaret hacmi var. Turizm noktasındaki ilişkilerimiz de iyi bir noktada, birinci sırada Rusya geliyor. Bunları görmezlikten gelemeyiz. Onun için de tabii her şeyi oturacağız konuşacağız. Öfke ile değil… Çünkü öfke ile kalkan zararla oturur. Ama tabii nerede öfke, nerede zarar bunların da tespitini yapmak, istişare ile kararını vermek önem arz ediyor. Şu anda durum bu.” dedi. (T24)

 

Davutoğlu: Manifestomuzdan sonra AK Partili üst düzey yetkililer, “Elinize sağlık, biz bunları söyleyemiyorduk” dedi; bu isimler şu anda görevde

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katıldı. İdlib’deki gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu, “TSK mensupları tek taraflı bir operasyon dolayısıyla orada bulunmuyorlar. Telabyad bölgesinden farklı. Rusya ve Türkiye arasındaki bir mutabakatla TSK oraya gitti. Burada sorumlusu Suriye rejimidir. Ama Rusya’nın yeşil ışığı olmadan böyle bir şeye kalkışabilir mi? Soçi mutabakatı geçerliyse, Türkiye Rusya’dan bunun resmen araştırılmasını gerekirse Suriye rejimine karşı ortak tavır için bir talepte bulunmalıdır” dedi. (T24)

 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şişli, kendisi hakkında müfettiş incelemesi istedi

İSMEK bölge sorumlusu bazı kadın görevlilere hakaret ettiği iddia edilen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli, kendisi hakkında inceleme talebinde bulundu. Talebi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından paylaştı. (Tele 1)

 

 

İzmir ve Konya’da ‘FETÖ’ operasyonu: 54 gözaltı kararı

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki üyelerine ‘mahrem imamlık’ yaptığı öne sürülen 50 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelilerin yakalanması için 22 ilde operasyon başlatıldı. Öte yandan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında esnaf ve iş insanlarının bulunduğu 54 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerin yakalanması için 5 ilde operasyon başlatıldı.(T24)

 

Kürt Dil Platformu’ndan HDP’ye ziyaret

HDP’yi ziyaret eden Kürt Dil Platformu, Kürtçenin eğitim dili dahil Türkçe’nin yanında ikinci resmi dil olması ve siyaset dilinin Kürtçeleşmesi taleplerini iletti. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Bir yılda, 10 bin öğrenci ve akademisyene soruşturma açıldı

YÖK’ün hazırladığı raporlara göre 2018 yılında akademisyen, idareci ve öğrencilere toplam 10 bin 252 tane ‘Akademik huzuru bozmaya yönelik tavırlar’ iddiasıyla soruşturma açıldı. Bu soruşturmaların 9 bin 172’si sonuçlandırıldı. (T24)

 

Sevag Balıkçı davasında gerekçeli karar açıklandı

Balıkçı davasında 9 yıl sonra çıkan kararda Ağaoğlu’na 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti (T24)

 

Polis, “işimi istiyorum” eylemi yapan Bozkurt’un göz kemiğinin kırdı; SGK, adli muayene ücretini istedi

Ankara’da 3 yıldan bu yana “işimi istiyorum” eylemi yapan, polis tarafından göz kemiği kırılan ve yüzlerce kez gözaltına alınan Nazan Bozkurt’tan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), gözaltındayken götürüldüğü adli muayenelerin ücretini istedi. Ayrıca Bozkurt’un işe iade talebine ilişkin OHAL Komisyonu başvurusu da reddedildi.  Bozkurt, “Ben keyfimden hastaneye gitmedim. Hem işten haksızca attılar, hem hem yargı yolunu kapattılar hem işimizi geri isterken her gün anayasal hakkımızı gasp ediyorlar, üstüne de adli muayene ücretini bizden istiyorlar” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. (T24)

 

Doğu Perinçek’in gülerek söylediği “Şehit vermeden çözüm olmaz” sözleri sosyal medyanın gündeminde

Habertürk’te yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programında Suriye politikası konuşuldu. Program konuklarından gazeteci İsmail Saymaz’ın “Bakın, hepimiz şunun için konuşuyoruz. Bir daha şehit vermeyeceğimiz bir gelecek için konuşmuyor muyuz?” ifadelerine Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in gülerek “Şehit vermeden çözüm olmaz”  yanıtı verdi. (T24)

 

Sedat Peker kaçtığı yönündeki haberlerle ilgili konuştu: Balkanlardayım, oturum işlemlerimi tamamladım

Instagram hesabından açıklama yapan Sedat Peker, bir süredir yurtdışında yaşadığı haberlerini doğruladı. Hakkında arama kararı olmadığını söyledi. Eşinden boşandığı iddiasını gündeme getirenleri ise tehdit etti. Peker konuyla ilgili “Temizlik işçisine diklenen çocuğu hatırlatıyorum” diye konuştu. (T24)

 

Amedspor Başkanı Kılavuz: Irkçı sloganlarınızla karşılayıp, şiddet uygulayacağınız Cizrespor yok artık

Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, Cizrespor’un ligden çekilme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cizrespor’un ligden çekilme kararının, takıma yönelik tutumların bir sonucu olduğunu söyleyen Kılavuz, “”Marşlar ve ırkçı sloganlarınızla karşılayıp, şiddet uygulayacağınız Cizrespor yok artık. Vicdansız düdük çalacağınız ve adil olmayan kalemlerinizle yazacağınız raporlara karşılık bir Cizrespor yok artık” dedi. (T24)

 

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek: Sesimize ses olun

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek, “Sonucu belirleyecek olan; aslında bizi dinleyenlerin, bizi sevenlerin, bizim için bir şey yapanların omuzlarında. O yüzden herkesi sesimize daha çok ses olmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu. (T24)

 

Eşini öldüren kadının kızı: Ölmememiz için kendisini feda etti

Konya’da, 28 yıllık eşi Veysel Sağdıç’ı (53) uyuduğu sırada başına keserle vurarak, öldüren Fadik Sağdıç’ın (47) kızı Saliha Acar (27), annesinin şiddet ve eziyetlere dayanamayıp, babasını öldürdüğünü söyledi. Acar, ”Biz hep babamın annemi öldürmesinden korktuk. Ama maalesef annem, artık çektiklerine dayanamayıp, babamı öldürdü. Ben de 13-14 yaşımdayken bize de bir şey yapacak, diye yastığımın altına meyve bıçağı koyduğumu hatırlıyorum. Ölmememiz için kendisini feda etti” dedi. (T24)

 

Sular Hasankeyf’i adım adım yutuyor

Ilısu Barajı’nda yüksekliği 15 metreyi aşan su, tarihi Hasankeyf’i adım adım yutuyor

Batman’da 199 yerleşim yeri ile birlikte 12 bin yıllık tarihe sahip antik Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı, son yağışlar ile su kotu yaklaşık olarak 80 metreye kadar yaklaştı. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

 

Dış Politika

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan İdlib açıklaması: Rejimin arsızlığı artıyor; karşılık verdik, vermeyi de sürdüreceğiz

Çavuşoğlu, “Son günlerde İdlib’de ciddi bir gerginlik oldu. Dün de 8 şehidimiz var. Rejimin saldırganlığı, arsızlığı artıyor. Bunu dengelemek için, durdurmak için bugüne kadar olduğu gibi Soçi ve Astana sürecinde olduğu gibi komşumuz Rusya ile bu çatışmaları durdurmaya çalışıyoruz. Burada Rusya’ya önemli görevler düşüyor. Bir an önce kalıcı ateşkes ve anayasa komisyonu ile de siyasi sürece ivme kazandırmak istiyoruz. Bize karşı yapılan saldırıları da tölere etmemiz mümkün değil. Karşılığını verdik, vermeyi de sürdüreceğiz” diye konuştu. (T24)

 

BM’den İdlib için gerilimi düşürün çağrısı

BM bünyesinde kurulan Uluslararası Bağımsız Suriye Soruşturma Komisyonu, İdlib’te son  yaşanan gelişmeler sonrası taraflara askeri gerilimi düşürme çağrısında bulundu. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Libya’da ateşkes için taraflar istekli

Cenevre’de askeri komite toplantısı öncesi konuşan BM Libya Özel Temsilcisi Salame, Libya’da devam etmekte olan çatışmaların sona ermesi için tarafların “istekli bir tavır” içinde olduklarını söyledi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

 

 

Ekonomi

 

Kimler 3600 günle emekli olabilir: Bu tarihe dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde herhangi bir kurum ya da kuruluşta sigortalı olarak çalışan milyonlarca kişi 3600 günden emekli olma hayali ile gün sayıyor. Ancak tüm çalışanların 3600 günle emekli olma hakkı yok. (Cumhuriyet)

 

Rapor Denetleme Kurulu’nun ardından şimdi de sadeleştirme geldi: Sayıştay raporlarına “sansür” formatı

Kamunun hesaplarını TBMM adına denetleyen ve tüm kısıtlamalara karşın çok sayıda usulsüzlük ve yolsuzluğu ortaya çıkartan Sayıştay’ın uzman denetçilerinin raporlarına “sadeleştirme” adı altında yeni bir format uygulanmaya başlandı. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, bunun sansür anlamına geldiğini bildirdi. (T24)

 

 

  • 5 Şubat 2020 Çarşamba

 

İç Politika

 

 

MHP’den Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.Türk Ceza Kanunundaki suç tanımına birebir uyan, suçun maddi ve manevi unsurunu taşıyan, Anayasa’nın 26. maddesi ile güvence altına alınan “düşünceyi açıklama, yayma hürriyetinin” dışında kalan çeşitli tarihlerdeki söz ve fiillerinin; Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret, Suçu ve suçluyu övmek, Kamu görevlisinin suçu bildirmeme, Suçluyu kayırma, Suç delillerini bildirmeme, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, Terör örgütü propagandası yapmak Suçlarını oluşturduğu değerlendirilmiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. (Cumhuriyet)

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AKP milletvekillerine İlker Başbuğ’a ‘dava açın’ talimatı Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’a tepki göstererek, AKP milletvekillerine Başbuğ’a dava açmaları yönünde talimat verdi. (Yeniçağ)

 

 

CHP’den Erdoğan’a İlker Başbuğ yanıtı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP sözcüsü Ömer Çelik’in İlker Başbuğ ile ilgili açıklamalarına cevap verdi. Özel, “Doğruyu söyledi diye 780 gün senden alacaklı olan Başbuğ’a dava açtırıyorsan, biz yine avukatız kardeşim. Cumhuriyet Halk Parti’liler, genel başkanımız, yine seni açacağın o davada İlker Başbuğ’u savunuruz. Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun bakalım” şeklinde konuştu. (Cumhuriyet)

 

 

AKP ve MHP’liler bekçi yapılıyor

Bekçilere geniş yetkiler veren tasarı Meclis komisyonundan geçti. Yasa tasarısına ilişkin görüşlerini aldığımız HDP ve CHP milletvekilleri bekçilerin AKP’nin gençlik kollarından seçildiğini vurguladı. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Ergenekon mağduru Gürses’e talimatlı ihbar üzerine FETÖ soruşturması

FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla tutuklanan ve hapis yatan Prof. Emin Gürses’in “FETÖ ile irtibatlı olduğu” iddiasıyla iki yıl boyunca araştırıldığı ortaya çıktı. (Cumhuriyet)

 

 

CHP’den tank palet bilgilendirmesi: Şaibeli özelleştirme süreci anlatıldı

CHP, ‘Saray’ın Yerli ve Milli Masalı: Tank Palet Fabrikası Vatandır; Özelleştirilmesi Kabul Edilemez” başlıklı çalışmada, Tank Palet Fabrikası’nın şaibeli özelleştirme sürecini madde madde anlattı. (BirGün Gazetesi)

 

Ve Diyanet de Kanal İstanbul güzergâhına girdi

ÇED raporu yurttaşların itirazlarına rağmen onaylanan Kanal İstanbul çevresinde arazi kapma yarışına Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları da dahil oldu. Diyanet çalışanları Kanal İstanbul çevresine konut yapmak için kooperatif kurdu. Kurulan şirketin sicil kaydındaki adreste ise cep telefonu bayisi var. (Cumhuriyet)

 

Metro inşaatında göçük: 4 yaralı

Pendik’te metro inşaatında meydana gelen göçükte 1’i ağır 4 kişi yaralandı.

AA’da yer alan habere göre, Sabiha Gökçen-Pendik arasındaki metro hattı inşaatında, henüz bilinmeyen nedenle göçük meydana geldi. (BirGün Gazetesi)

 

Sabiha Gökçen’de uçak parçalanarak pistten çıktı

İzmir’den İstanbul’a gelen Pegasus’a ait uçak, iniş yaptığı sırada pistten çıkarak parçalandı.Kazada 157 kişinin yaralandığı 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Kaza sonrası kokpitte olduğu belirlenen pilotları ağır yaralı olarak kurtarıldı. (BirGün Gazetesi)

 

Berkin Elvan davası 18 Mart’a ertelendi

Berkin Elvan’ı kendi ölümünde “tali kusurlu” gören ve 24 Ocak 2020’de mahkemeye gönderilen jandarma raporuna tepki gösteren Avukat Çiğdem Akbulut, “14 yaşındaki Berkin’i, kendini korumadı diye neredeyse asli kusurlu sayan raporu mahkemenizin de dikkate almamasını istiyoruz” dedi.

Avukat Can Atalay ise dosyada başından beri delil karartıldığını, son jandarma raporunun ise bunun en somut göstergesi olduğunu söyleyerek “Bu rapor, doğrudan İçişleri Bakanlığı eliyle müdahalenin nasıl devam ettiğinin göstergesidir” dedi. (BirGün Gazetesi)

 

 

Sayıştay’a göre 8 Mart’ta ücretli izin mevzuata aykırı

Sayıştay’ın 2018 raporunda belediyelerde kadın çalışanların “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar ücretli izinli sayılır” maddesinin mevzuata uygun olmadığı iddia edildi. (BirGün Gazetesi)

 

 

 

Dış Politika

 

Erdoğan: Suriye rejimine süre tanıyoruz, çekilme olmaması durumunda…

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlib’deki saldırı Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır” dedi. Suriye’ye süre tanıdıklarını söyleyen Erdoğan, çekilme olmaması durumunda Türkiye’nin bu bölgeleri boşaltacağını açıkladı.  Suriye ordusunun bu ay gözlem noktalarından çekilmesini isteyen Erdoğan, “Derin ilişkilere sahip olduğumuz Rusya’dan tek beklentimiz hassasiyetleri anlaması” ifadelerini kullandı. (Tele 1)

 

 

ABD, Türkiye ile istihbarat iş birliğini durdurdu

ABD’li dört yetkili, Ankara ile Washington arasındaki gizli askeri istihbarat iş birliği programını askıya aldığını açıkladı. Reuters’ın haberinde, Türkiye’nin özellikle PKK’nın teröristlerini vurmak için bu iş birliğinden faydalandığı aktarıldı. ABD’nin daha önce kamuoyuna duyurulmayan bu kararı Türkiye’nin Ekim ayında sınır güvenliğini sağlamak ve PYD/YPG ve IŞİD’e karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sonrasında aldığını söyleyen yetkililer konunun hassas olması sebebiyle isimlerini açıklamadı. (Yeniçağ)

 

BM’den çözüm yoluna işaret

Filistin Planı’na ilişkin konuşan BM Sekreteri Guterres ‘iki devletli çözüme sıkı sıkıya bağlıyız’ diyerek 1967 sınırlarının esas alınmasını istedi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

 

Rakka’da toplu mezar bulundu

IŞİD’in Rakka’da öldürdüğü sivillere ait 29 toplu mezar ortaya çıkarıldı. Rakka Sivil Meclisi, 25 toplu mezardan 5 bin 700 cenaze çıkardığını açıkladı. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Ekonomi

 

İşsizlik yüzde 13.6’ya çıkacak

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi (SPM), 10 Şubat’ta ilan edilecek Kasım-2019 dönemi işsizlik oranının 0.2 puan artarak yüzde 13.6’ya çıkacağını tahmin etti. SPM’nin tahminine göre Kasım-2019 döneminde tarım dışı işsizlik oranı da 0.1 puan artarak yüzde 15.8 olacak. (Cumhuriyet)

 

1.9 milyon TL sır oldu

Türkiye Kömür İşletmeleri A.Ş’ye yönelik Sayıştay denetiminin ardından belirlenen bir ihlal tespitinin, Rapor Değerlendirme Kurulu’nda onaylanmasına rağmen kesin rapora eklenmediği ortaya çıktı. Onaydan geçen raporda yer alan 1.9 milyon TL’nin şirketten tahsili gerektiği görüşünün son raporda yer almamasına ilişkin açıklama yapılmadı. (BirGün Gazetesi)

 

 

Takipteki krediler 150 milyar lirayı aştı

Takipteki krediler 2019 yılında yaklaşık 1.5 puanlık artışla yüzde 3.88’den yüzde 5.35’e çıktı ve 53 milyar 447 milyon lira artarak 150 milyar lirayı aştı. (Cumhuriyet)

 

Deprem bölgesindeki esnafın kredi borçları bir yıl ertelenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak açıklama yaptı. Albayrak, “Deprem bölgesinde esnafın kredi borçları bir yıl faizsiz ertelenecek. Esnafa 50 bin liraya kadar 5 yıl faizsiz kredi verilecek” dedi. (Cumhuriyet)

 

11 şubeli restoran zinciri iflas etti

İstanbul, Tekirdağ ve Kayseri’de toplam 11 şubesi bulunan Lunch Box Restoran için mahkeme iflas kararı verdi. Kararın ardından markanın bağlı olduğu 2 şirket için tasfiye süreci başladı. (Tele 1)

 

 

 

  • 6 Şubat 2020 Perşembe

 

İç Politika

 

Erdoğan’ın hedef aldığı İlker Başbuğ’dan açıklama

Hükümet tasarısının dışında gece yarısı getirilen ve 13 dakika içerisinde kabul edilen bu iki önergeden en çok istifade eden FETÖ olmuştur. Bu iki değişiklik yapılmamış olsaydı Kayseri ve Erzincan soruşturmaları ile 2009 yılında bile FETÖ’ye ciddi bir darbe indirilebilirdi.

Göreve başladığı ilk günde FETÖ tarafından hedef alınan ve görev süresi olan iki yıl boyunca FETÖ komploları ile mücadele eden, o günlerde “FETÖ tehdidi bugün bize, yarın size” diye siyasi iktidarı uyaran bir Genelkurmay Başkanının, bugün karşı karşıya bırakıldığı bu durum herkesten önce FETÖ’yü sevindirecektir. (Cumhuriyet)

 

CHP’den CNN Türk’ü boykot kararı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, CNN Türk yöneticileri ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından partisinin kararını açıkladı. CHP’li Özkan, CHP’lilerin CNN Türk kanalındaki yayınlara katılmaması yönünde karar alındığını duyurdu. (Cumhuriyet)

 

Erdoğan’a anket şoku! Tüm sistemi çöktü… Seçmen partiyi terk ediyor

CHP’nin yaptırdığı “Seçmen gözünden siyasete ve Türkiye’ye bakış” araştırmasından dikkat çekici sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilen 24 Haziran 2018 seçimleri ile kıyaslandığında Cumhur İttifakı çoğunluğu kaybetmiş görünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a oy vermiş seçmenlerin dahi yüzde 40’ı “mevcut sistem bu şekilde devam etmemeli” diyor. (Tele 1)

 

 

Gezi davasında Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı’nın müebbet hapsi istendi

Gezi davasında esas hakkındaki görüşünü mahkemeye bildiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. (BirGün Gazetesi)

 

HDP: Demirtaş baş tacımızdır

Selahattin Demirtaş’ın HDP üyeliğinin düşürülmesine dair açıklama yapan HDP’li Oluç, partinin değil yargıtayın üyeliğini düşürdüğünü belirterek, ‘Demirtaş bizim baş tacımızdır, hep genel başkanımızdır’ ifadelerini kullandı. Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının istinaf mahkemesince onanmasından hemen sonra üyeliğin Yargıtay tarafından düşürüldüğünü ve kendilerine bildirildiğini belirten Oluç, “Eski yıllarda Yargıtay bunu partilerden talep ediyordu, şimdi hukuka aykırı olarak kendisi üyeliği düşürüyor ve partilere bildiriyor. Demirtaş için de öyle oldu. Bu yeni bir durum değil. Aynı şey Figen Yüksekdağ için de geçerli. Cezası onandı, ertesi gün Yargıtay üyeliğinin düşürüldüğü bilgisini bize verdi” dedi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

Dağ: Gençlere yönelik yıldırma politikaları uygulanıyor:

Gençlik üyelerine gözaltı, kaçırma ve tutuklamalarla baskı uygulamak istendiğini söyleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, “Gençliğin kendilerine biat etmek isteyenler, çizilen sınırların içerisinde yaşamak isteyenler, gençlere yönelik yıldırma politikaları uyguluyor” dedi. (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

AKP’li Ağar: Bu ülke göçük altından ‘Başım açık, beni çıkarmayın’ diyenlerin imanıyla korunuyor

AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, 41 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremle ilgili “Göçük altından ‘Başım açık, beni çıkarmayın’ diyen teyzelerimizin inancı ve imanıyla Allah bu şehri, bu ülkeyi koruyor” dedi. (Cumhuriyet)

 

Çığ felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 41’e yükseldi

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e çıktı. (BirGün Gazetesi)

 

Çığ bölgesinde tedbirsiz gitmekle eleştirilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ndan açıklama

AKP 23. ve 24. Dönem Van Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan Van’da meydana gelen çığ felaketinin ardından hakkındaki eleştirilere dair sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Orhan’ın açıklamaları ardından ise Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir özür diledi. Konuyla ilgili Van Valiliği de bir açıklama yaptı. (BirGün Gazetesi)

 

Uçak kazasında yaralananlar anlattı: Kırık kolla 30-40 metre rampayı çıktım!

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak kazasından yaralı kurtulan iki yolcu, yaşadıklarını anlattı. Her iki isim de, uçaktan kendi imkanlarıyla çıktıklarını belirtti. (BirGün Gazetesi)

 

CNN Türk, uçak kazasını yorumlayan eski pilotu yayından aldı!

Eski savaş pilotu Bahadır Altan, CNN Türk yayınına bağlanarak Sabiha Gökçen kazasına ilişkin yaptığı yorum sırasında hükümetin projelerini eleştirince yayından alındı. (BirGün Gazetesi)

 

Çığ haberini kesip Erdoğan’ın mitingini yayınlayan NTV ve CNN Türk tepki çekti

NTV ve CNN Türk, Van Bahçesaray’da meydana gelen ve 38 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan çığ felaketinin haberini verdiği sırada, yayını keserek Erdoğan’ın mitingini yayınladı. Yayının kesilmesi büyük tepki topladı. (BirGün Gazetesi)

 

Bir ret daha! Ensar ve TÜRGEV kaybetti İBB kazandı

Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilmesinin ardından, 2019 yılının Ağustos ayında talimat vererek bazı vakıflarla yapılan protokolleri iptal ettirdi. Bunun üzerine Ensar Vakfı, bu kez İstanbul 14. İdare Mahkemesi’nin kararını bir üst mahkeme taşıdı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi de, Ensar Vakfı’nın talebini reddetti. (Tele 1)

 

Aziz Yıldırım hakkında karar verildi!

‘Futbolda şike’ davası kapsamında Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıklara verilen beraat kararları kesinleşti. (Tele 1)

 

Çin İstanbul Başkonsolosu’ndan İmamoğlu’na ‘Korona’ ziyareti

Ülkesinde yaşanan Koronavirüsü salgınıyla ilgili bilgiler paylaşan Wei, “Geçtiğimiz yılın son gününde, 31 Aralık’ta, Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’dan, merkezi hükümetimize birkaç benzeri vaka iletildi. Bu vakaların hepsi, deniz ürünleri pazarıyla alakalıydı. (Cumhuriyet)

 

Dış Politika

 

Çavuşoğlu: İdlib’de saldırıyı yapan rejimdir; Rusya ile neden çatışalım?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya’dan beklentisinin İdlİb’de Suriye hükümeti güçlerini durdurması olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, gelişmelerin Türkiye Rusya arasında gerilime neden olacağı tartışmasına ilişkin ise “Saldırıyı yapan rejimdir. Türkiye olarak Rusya’yla neden çatışalım?” dedi. (T24)

 

Kalın: Mart’ta Astana toplantısı olabilir

Gündeme dair konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’dan askeri bir heyetin Türkiye’ye gelmesini beklediklerini söyleyerek, “Mart ayında bir Astana toplantısı daha olabilir” dedi (Yeni Yaşam Gazetesi)

 

BM’den Libya açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Libya özel temsilcisi Ghassan Saleme, ateşkes amaçlı Libya konulu siyasi müzakerelerin 26 Şubat’ta Cenevre’de başlayacağını bildirdi. (Cumhuriyet)

 

Trump, Senatro’da aklanmasının ardından ilk kez konuştu

Trump, Senatro’da aklanmasının ve Birliğin Durumu konuşmasının ardından ilk kez kamuoyu karşısına çıktı. Washington’da siyasi bir gelenek olan “Ulusal Dua Kahvaltısı”na katılan Trump, “İnsanların inançlarını yanlış olduğunu bildikleri şeyi yapmalarını haklı çıkarmak için kullanmalarını ya da ‘Senin için dua ediyorum’ derken, aslında öyle yapmıyor olduklarını bilmeyi sevmiyorum” dedi. (Cumhuriyet)

 

Ekonomi

 

TÜSİAD: Olağanüstü ve ani değişimlere karşıyız

Patronlar kulübüne göre, ani ve beklenmedik kanunların iş dünyasının karşısına çıkması yatırımları olumsuz etkiler. Olağanüstü uygulamalar normalleşirse öngörülebilirlik azalır. (Cumhuriyet)

 

 

7 Şubat

 

İç Politika

 

AKP’den İlker Başbuğ’a savunma gibi suç duyurusu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine 6 AKP’li milletvekili, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin arkasında FETÖ’nün olduğunu belirten eski Genelkurmay Başkanı İller Başbuğ hakkında “hakaret”, eski CHP’li vekil Dursun Çiçek hakkında ise “iftira” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. “Değişiklik önergelerinin ne teklif aşamasında ne de yasalaşması sürecinde herhangi bir örgütün etkisi söz konusu olmamıştır” denilen dilekçede, milletvekillerinin yasama faaliyetleri nedeniyle hiçbir şekilde suçlanamayacağının açık bir şekide düzenlendiği savunuldu. (Cumhuriyet)

 

Özel’den İlker Başbuğ açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’li milletvekillerinin Ergenekon kumpası kapsamında hapis yatan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve eski CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin, “Şimdi AKP için bir suç duyurusuyla ayıp örtme, kendi kusurunu gizleme değil özeleştiri yapma, özür dileme zamanıdır” dedi. (Cumhuriyet)

 

Çarpıcı anket! İmamoğlu ve Yavaş Erdoğan’a fark attı

Themis Araştırma Şirketi’nin yaptığı son seçim anketinde siyasi parti liderleri ve bazı belediye başkanlarının  güvenilirlik oranları ortaya kondu. (Tele 1)

 

CNN Türk’ten CHP’nin boykot kararına ilişkin açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hedefe aldığı CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı, Independent Türkçe’ye boykotla ilgili açıklamada bulundu.

Yancı, boykota dair soru üzerine kendilerinin tarafsız, objektif gazetecilik yaptıklarını iddia etti ve CHP’lilerin kanallarında görüşlerini özgürce ifade ettiklerini öne sürdü. (BirGün Gazetesi)

 

CHP’nin aldığı CNN Türk’ü boykot kararının perde arkası

CHP’nin CNN Türk’ü boykot kararının arkasında, kanala iki kez davet edilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun son anda yayına çıkarılmadığı olaylar dizisi yatıyor. (BirGün Gazetesi)

 

Basın meslek örgütleri, Basın İlan Kurumu ile görüştü: Cezaları kaldırın

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) temsilcilerinden oluşan bir heyet, Evrensel, Cumhuriyet, BirGün ve daha birçok gazeteye kamu ilanlarında uygulanan ilan durdurma cezasının kaldırılması için çağrı yaptı. (BirGün Gazetesi)

 

Kılıçdaroğlu Saadet Partisi’nin ‘Kudüs Mitingi’ne katılacağını açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi’nin düzenleyeceği Kudüs Mitingi’ne katılacağını açıkladı. (BirGün Gazetesi)

 

 

RTÜK Başkanı Şahin: Cezalar halkı yanıltan sözler nedeniyle verildi

RTÜK Başkanı Şahin, sunucu Fatih Portakal’ın ifadeleri nedeniyle FOX TV’ye, deprem yayınları nedeniyle de Halk TV, KRT, Tele 1, TV 5 ve Habertürk’e idari para cezası verilmesinin nedenlerini açıkladı

“Cezalar, gazetecilerin soruları sebebiyle değil, halkı yanıltan, korku ve paniğe sevk eden yorumları ile eleştiri sınırlarını aşan sözleri nedeniyle verilmiştir” ifadesini kullanan Şahin, kararın, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. maddesinde yer alan ‘tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır…Haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz’ hükmüne göre alındığını kaydetti. (BirGün Gazetesi)

 

 

 

İçişleri Bakanlığı, çığ faciasıyla ilgili soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı, Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde yaşanan ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketini araştırmak için 3 ‘Mülkiye Müfettişi’ görevlendirdiğini açıkladı. (BirGün Gazetesi)

 

 ‘Çocuklarım aç’ diyerek valilik önünde kendini yakan adam hayatını kaybetti!

Hatay Valiliği önüne gelen bir kişi “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yaktı. Uzun süredir işsiz olduğu öğrenilen Adem Yarıcı’ya yangın tüpleriyle polisler müdahale etti. Hatay Valiliği, Yarıcı’nın geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. (Tele 1)

 

Ankara’da 17 yaşındaki lise öğrencisi, sevgilisi var diye babası tarafından öldürüldü

Ankara’nın Çubuk ilçesinde lise öğrencisi Şeyma Yıldız, babası tarafından öldürüldü. Yol kenarında cansız bedeni bulunan Yıldız’ın, babası tarafından erkek arkadaşı olduğu “gerekçe” gösterilerek öldürüldüğü iddia edildi. (Tele 1)

 

 

Dış Politika

 

Suriye ordusu Serakib’e girdi

Rusya ve İran’a bağlı milisler tarafından desteklenen Suriye ordusunun, Türkiye’nin askeri gözlem noktalarının bulunduğu stratejik Serakib kentini ele geçirdiği öğrenildi. (Cumhuriyet)

 

Beyaz Saray: El Kaide lideri Kasım el-Rimi Yemen’de öldürüldü

Arap Yarımadası El Kaide’sinin lideri olan Kasım al-Raymi’nin, ABD Başkanı Donald Trump’ın emri ile, Yemen’de öldürüldüğü açıklandı. (Cumhuriyet)

 

‘İsrail, Suriye’de Şam dahil birçok bölgeye füze fırlattı’

İsrail savaş uçakları Suriye’nin başkenti Şam yakınlarına füze saldırılarında bulundu. Suriye haber ajansı Sana 8 kişinin yaralandığını duyurdu. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Suriye ordusunu ve İran destekli milisleri hedef alan hava saldırılarında 23 kişinin öldüğünü kaydetti. (Cumhuriyet)

 

Koronavirüs, Çin ve dünya ekonomisini nasıl etkileyecek?

Koronavirüsün Çin ve ötesindeki ekonomik etkisinin büyük kısmı virüsün kendisinden değil, yayılmasını önlemek için alınan önlemlerden kaynaklanıyor. BBC Dünya Servisi Ekonomi Muhabiri Andrew Walker, ekonomik büyüme tahminlerini ve mal fiyatlarındaki değişimi inceledi. (Cumhuriyet)

 

Ekonomi

 

Gentes işçisi tüm haklarını istiyor

Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki şantiyesinde aylarca ücretleri ödenmediği için Gentes işçisi günlerce mücadele etti. Gentes Şirketi geçtiğimiz günlerde işçi alacaklarının bir kısmını yatırdı. Gentes Şirket’i aylarca inşaat işçisinin mağdur etmemiş gibi ödemesi gereken işçi alacaklarının bir kısmını ödemesine rağmen bunu bir lütufmuş gibi sunuyor. (Cumhuriyet)

 

 

‘TÜİK manipülasyonla gerçekleri saklıyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in ekonomik krize karşın enflasyon başta olmak üzere ekonomik verilerinin gerçeği yansıtmadığına işaret etti… (Cumhuriyet)

 

İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam kararı alındı: Son söz İBB’nin

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam kararı alındığını duyurdu. Zammın ilgili otoritelerin imzasından sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. (Cumhuriyet)

 

 

8 Şubat

 

 

İç Politika

 

“2,5 milyon Euro bulsak Marmara depremiyle ilgili 5 saniye öncesinden erken uyarı verecek Deniz Tabanlı Gözlem İstasyonu kurarız”

TÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Türkiye’de deprem araştırmalarına yeterince yatırım yapılmadığını söyledi. Olası bir Marmara depremi için araştırma yapılması gerektiğini ifade eden Çakır, “Deniz Tabanlı Gözlem İstasyonu kurulması gerekiyor” dedi. Çakır, “İstasyonun kendisi 2,5 milyon Euro civarında, biz bunun kaynaklarını araştırıyoruz. Araştırmamız bittiğinde Kalkınma Bakanlığı’na sunacağız. Bu azından bize olası bir Marmara Depremi’ ile ilgli 3-5 saniye kazandırabilir” diye konuştu.

 

Sevgilisi tarafından dövülen kadını kurtarmak isterken katil olan Kadir Şeker

Konya’da, üniversite sınavına hazırlanan 20 yaşındaki Kadir Şeker, kütüphane çıkışı, bir parkta sevgilisi 35 yaşındaki Ayşe D.’yi döven 32 yaşındaki Özgür Duran’a müdahale etmek istedi. Duran’ın Şeker’e saldırarak boğazı sıkmasıyla ikili arasında başlayan boğuşmada, Duran kalbinden bıçaklandı. Özgür Duran hayatını kaybederken, Kadir Şeker tutuklandı.

 

Adem Yarıcı’nın abisi: 2 ay önce de intihar girişiminde bulundu; ‘işe alacağız’ dediler, almadılar

Hatay Valiliği önünde “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz” dedikten sonra kendini yakan, Adem Yarıcı‘nın işsizlikten dolayı iki ay önce de belediye binası önünde intihar girişiminde bulunduğunu söyleyen abisi Şerif Yarıcı, “İşsizdi, ekmek bulamıyordu, çocukları perişandı. ‘İşe alacağız’ dediler, almadılar. Bunun için intihar etti” dedi.

 

İhraçları protesto eden akademisyenlerin cübbeleri çiğnenmişti; o tarih, Dünya Akademik Özgürlük Günü ilan edildi

Ankara Üniversitesi’nde 72 akademisyenin ihraç edilmesinin ardından polisin müdahalede bulunduğu ve akademisyenlerin cübbesini çiğnediği eylemin gerçekleştiği tarih Brüksel’deki 179 ülkeden 32 milyon eğitimci üyesi bulunan Eğitim Enternasyonali’nce, tarafından “Dünya Akademik Özgürlük Günü” ilan edildi.

 

Turizm Bakanı Ersoy’un eşinin Van’daki çığ faciası sırasında eğlendiğini gündeme getiren Barış Yarkadaş hakkında suç duyurusu

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy‘un eşi Pervin Ersoy‘un Van’da yaşanan çığ faciası sırasında Kars’ta eğlenceye katıldığına dair görüntüleri gündeme getiren eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya ve KHK’lı Cemal Yıldırım basın açıklaması sırasında gözaltına alındı

Müebbet hapis cezası alan Harbiyeli öğrenciler adına başlatmak istediği ‘Adalet Yürüyüşü’ defalarca engellenen Melek Çetinkaya, ve KHK ile işten çıkarılan Cemal Yıldırım Ankara’daki Sakarya Caddesi’nde yaptıkları basın açıklaması esnasında gözaltına alındı.

 

Hatay’da benzin döküp kendini yakan adam hayatını kaybetti

DHA’nın haberine göre iki çocuk babası Yarıcı, dün saat 08:30 sıralarında valiliğe gitti. Yarıcı, işsiz olduğunu söyleyerek yetkililerden yardım istedi. Yetkililerin yardım sözü verdiği belirtildi.

 

Kendini yakan Adem Yarıcı’nın ailesinden yürek yakan ifadeler!

Hatay Valiliği önüne gelen Adem Yarıcı’nın, “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yakması tüm Türkiye’yi derinden sarstı. Boyacı olan 42 yaşındaki Yarıcı, 3 çocuğuna bakmaya çalışıyordu. İşsizliğe dayanamayan Yarıcı, Antakya’daki Hatay Valiliği binası önüne gelerek “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yaktı ve hastane yolunda hayatını kaybetti. Acılı aile ise Adem Yarıcı’nın yaşadıklarını SÖZCÜ’ye anlattı.

 

Dış Politika

 

Suriye ordusu M5’in İdlib kısmını ele geçirdi

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, Şam’a bağlı güçler, M5 karayolunun cihatçıların son kalesi olan İdlib’den geçen kısmında önemli bir bölümü daha ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdül Rahman, böylece Şam’ın, Suriye’nin bu önemli karayolunun İdlib’den geçen kısmının tamamında kontrolü sağlamış olduğunu söyledi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamaları

Akıncı, iki tarafın bir “federal çatı” altında birleşemezse KKTC’nin, Türkiye’ye bağımlı olacağını ve “sonunda Ankara tarafından yutulacağını” iddia etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli’den KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya istifa çağrısı yapıldı.

 

AKP’den KTTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tepki: Yaptığı saygısızlıktan dolayı özür dilemelidir

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı‘ya “Türk ve Yunan halkları adil bir federal çözüme ulaşamazsa KKTC’nin Ankara tarafından yutulacağı” sözleri üzerine tepki gösterdi. Çelik, “Tarihimizin milli kazanımlarına ve saygın şahsiyetlerine dil uzatan bu açıklamaları kınıyoruz” derken, KKTC Cumhurbaşkanı’nı özür dilemeye çağırdı.

 

Ekonomi

 

Sabiha Gökçen’de bitirilemeyen ikinci pist inşaatının ortakları arasında Cengiz Holding ve Kalyon İnşaat da varmış

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda üç kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında yapımı geciken ikinci pist gündem oldu. Pistin ihalesini alan Makyol İnşaat’ın daha sonra taşeron olarak AKA İnşaat ile sözleşme imzaladığı ortaya çıktı. AKA İnşaat’ın ortakları arasında Makyol İnşaat’la birlikte İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın ortaklarından Cengiz Holding ve Kalyon İnşaat da var. İstanbul Havalimanı inşaatı 42 ayda tamamlanırken Sabiha Gökçen’in ikinci pisti 43 aydır tamamlanamadı.

 

 

 

9 Şubat

 

İç Politika

 

Van’da 13 mültecinin donarak yaşamını yitirdiği iddia edildi

Van’ın Çaldıran ilçesinde 13 mültecinin donarak yaşamını yitirdiği iddia edildi. Van Valiliği, bölgeye gitmek için hava şartlarının düzelmesini bekliyor.

 

Van’da 49 göçmen ölüme terk edilmiş

Van Gölü kıyısında donma tehlikesi geçiren göçmenler hastaneye kaldırıldı

 

Ekrem İmamoğlu’ndan ulaşım zammı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zamla ilgili “İnanın maliyetlerin çok altında bir zam yaptık diyebilirim” dedi.

 

İBB’den eski İSMEK yönetimine suç duyurusu

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinin ardından AKP dönemine ilişkin ilk suç duyurusu, İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nda (İSMEK) tespit edilen yolsuzluklar hakkında yapıldı. 25 eski İSMEK yöneticisi hakkında “nitelikli dolandırıcılık”, “zimmet” iddiaları ile yapılan suç duyurusunda; tamamen ücretsiz olan İSMEK’lerde yıllarca kursiyerlerden mevzuata aykırı olarak para toplandığı, usulsüz şekilde kantin işletildiği, tüm bu satışlardan ve toplanan paralardan elde edilen gelirin akıbetinin hiçbir şekilde belgelendirilemediği vurgulandı.

 

Candan Erçetin’e kayyım şoku

Şarkıcı Candan Erçetin ve Ferhat Göçer’in yöneticisi olduğu Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) aleyhine, 31 Mart 2018’de yapılan genel kurul seçiminin iptali talebiyle İstanbul Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davada, imza incelemesi tutanağının mahkemeden gizlendiği öne sürüldü. Birlik üyeleri tarafından, MSG Genel Kurul seçimlerinde hukuka aykırı işlemler yapıldığı gerekçesiyle yönetim kurulu ve diğer kurulların yok hükmünde olduğunu ve dava sonuçlanana kadar mahkemece tarafsız bir kayyım tayinine karar verilmesi talep edildi.

 

Acıbadem’de tarikat yurdu gerginliği tırmanıyor

Acıbadem’de yeşil alan ve kültür merkezi yapılacağı şartıyla belediyeye bağışlanan ve 2017’de de Şehit Mete Sertbaş adıyla bir park yapılacağı söylenen alana Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın yurt inşa etmesinin ardından tırmanan gerginlik devam ediyor.

 

‘Şeyma’nın erkek arkadaşı yoktu, gerçek sebep araştırılsın’

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan lise öğrencisi Şeyma Yıldız, babası Harun Yıldız tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Harun Yıldız polis ifadesinde kızının erkek arkadaşı olduğu öğrendiği için öldürdüğünü söylese de genç kızın BBC Türkçe’ye konuşan okul arkadaşları, Yıldız’ın erkek arkadaşı olmadığını söylüyor.

Aleviler’den Erdoğan’a: Benim çocuğumu yakanı sen affedemezsin

Alevi örgütleri, Sivas katliamını gerçekleştirenlerden Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel yetkisiyle serbest bırakılmasına karşı Ankara’da eylem yaptı. ‘Sivası yakanlar AKP’yi kuranlardır’ denilen eylemde katliamda yaşamını yitiren Gülsün Karababa’nın ağabeyi yazar Hüseyin Karababa, Erdoğan’a şöyle seslendi: “Bir katili yaşı ilerlediği için sokağa bıraktın. Benim çocuğumu yakanı sen affedemezsin.”

 

‘Çocuklarım aç’ dedi, valilik önünde kendini yaktı!

Hatay Valiliği önüne gelen bir kişi “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yaktı. Uzun süredir işsiz olduğu öğrenilen Adem Yarıcı’ya yangın tüpleriyle polisler müdahale etti. İki çocuk babası Yarıcı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

 

İki gün önce borç parayla çocuğuna kola almış

Hatay’da valilik önünde kendini yakan Adem Yarıcı, iki ay önce de belediyenin önünde intinar girişiminde bulunmuş. Yetkililer “Sana ocak ayında iş vereceğiz” diye söz verince vazgeçmiş. Aylık 300 TL ile geçinmeye çalışan Adem Yarıcı 15 gün önce boşanmış. İki gün önce, doğum günü olan çocuğuna bir şişe kola alabilmek için arkadaşından borç almış. Verilen söz yerine getirilmeyince bunalıma girip intihar etmiş.

 

Eğitmen Pilot Bahadır Altan: Konuşmamı kestiler, sesimi kesemediler

3 kişinin öldüğü uçak kazasından sonra kazaya neden olan gelişmeleri anlattığı için CNN Türk’te yayından alınan eğitmen Pilot Bahadır Altan, Pegasus Havayolları tarafından da işten çıkartılmıştı. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki kazada İstanbul Havalimanı’nın da payını olduğunu söyleyen Bahadır Altan, “Bu karanlığa teslim olmayacağım. Sözümü söylemeye devam edeceğim” dedi.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (ISIG) ocak iş cinayetleri raporunu yayınladı.

Rapora göre; ayında 112 işçi iş cinayelerinde yaşamını yitirdi. Raporda yaşamını yitiren 112 emekçinin 94’ü ücretli (işçi ve memur), 18’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

 

 

CNN Türk Müdürü Yancı: Tarafsız Yayıncılık Yapıyoruz

CHP’nin CNN Türk’ü boykot kararı alması sonrası açıklama yapan CNN Türk Genel Müdürü Yancı, objektif ve tarafsız yayıncılık yaptıklarını savundu.

 

6 AKP’liden Başbuğ ve Çiçek Hakkında Suç Duyurusu

Erdoğan’ın askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin düzenlemeye destek verenleri “FETÖ’nün siyasi ayağı”na örnek gösteren Başbuğ hakkında dava açma çağrısı sonrası 6 AKP’li suç duyurusunda bulundu.

 

Gazeteci Hüseyin Aykol’un Pasaportuna El Konuldu

Havalimanından geri çevrilen Aykol, pasaportuna el konulmasına ilişkin gerekli itirazlarda bulunacağını söyledi.

 

İstinaf Mahkemesi: “Kalıbına Tüküreyim Böyle Kaymakamın” Demek İfade Özgürlüğü

İstinaf Mahkemesi, Adıyaman Çelikhan Kaymakamı Murat Uz’un ilçedeki kültür festivalini iptal etmesi üzerine “Tüküreyim böyle Kaymakamın kalıbına” diyen Hacı Boğatekin’e verilen hapis cezasını bozdu.

 

Umut Vakfı: 2019’da 3 Bin 623 Silahlı Şiddet Vakası Yaşandı

Umur Vakfı’nın hazırladığı “Şiddet Haritası”na göre, en fazla şiddet olayının yaşandığı ilk beş il, İstanbul, Ankara, Antalya, Samsun ve Adana.

 

Canan Kaftancıoğlu yeniden başkan; 677 delegeli kongrede 444 oy aldı

“İstanbul’dan Türkiye’ye tek yön iktidar” sloganıyla Haliç Kongre Merkezinde yapılan 37’nci CHP İl Kongresi’ne ‘çarşaf liste’ yerine ‘blok liste’ tartışması damgasını vursa da ‘blok liste’ bir ‘uzlaşma listesi’ oldu. Blok listenin sadece Canan Kaftancıoğlu tarafından oluşturulmadığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Kaftancıoğlu’nun karşısına çıkacağı konuşulan ama aday olmayacağı açıklanan eski il başkanı Cemal Canpolat ve İlçe yönetimlerinin il yönetimine önerdiği isimlerle oluşturulan bir liste olduğu öğrenildi.

 

Davutoğlu: HDP terörle arasına mesafe koyarsa bizden herhangi bir siyasi parti muamelesi görür

“İyi bir şey olduğunda Erdoğan dönemi, kötü bir şey olduğunda Davutoğlu dönemi deniyor”

 

Erdoğan: Sosyal medya tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra haline dönüşmüştür

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin açılış töreninde konuştu. Siber saldırılardan korunmanın ve 5G teknolojisinin öneminden bahseden Erdoğan, bir kez daha sosyal medya eleştirisinde bulundu. “Sosyal medya tam bir çöplük, tam bir başı boş mecra haline dönüşmüştür. Türkiye, insanların taciz edildiği, dolandırıldığı, lince tabi tutulduğu böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacak” diyen Erdoğan, “Gerçek hayatta suç olan her şeyin internet ortamında da aynı karşılığı bulması şattır” dedi.

 

Mızraklı tahliye edilmedi: “Bu suça ortak olmayın”

Mızraklının yargılandığı davada duruşma 9 Mart’a ertelendi

 

Başbuğ’a, bir itiraz da Babacan’ın oluşumunda yer alan eski Adalet Bakanı Ergin’den: Yasama çalışmaları kriminalize edilemez

AKP’den ayrılarak, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan liderliğinde kurulacak yeni parti içinde yer almaya hazırlanan Ergin, düzenlemenin AB müktesebatı ve talepleri gereği yapıldığını belirterek, CHP dahil siyasi parti gruplarının da sabaha karşı verilen önerge ile yapılan değişiklikten önceden haberdar olduklarını, değişikliğe onay verdiklerini belirtti. Ergin, AKP’lilerin Erdoğan’ın çağrısıyla hakkında suç duyurusunda bulunarak, dava açılmasını istedikleri Başbuğ’a, “Parlamento çatısı altında, üstelik Avrupa Birliği ile yürütülen müzakere sürecinde ilerleme sağlamak maksadıyla yapılan şeffaf bir yasama faaliyetinin kriminalize edilmek istenmesinin asla kabul edilemeyeceğini saygıyla bildiririm” ifadeleriyle tepki gösterdi.

 

Esenyurt’ta bir kadın erkek arkadaşı tarafından vuruldu

Zanlı olay yerinden kaçtı, arama çalışmaları devam ediyor

 

Sözcü yazarı: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak için siyaseten son düdük çaldı, futbolda her şey hatırlanır

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Fenerbahçe-Alanyaspor maçının son dakikalarında ve hatta maç bittikten sonra Kadıköy’de “Damat istifa” tezahüratı yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak için siyaseten son düdük çaldı. Yazılmamış kuraldır; futbolda her şey hatırlanır.” düşüncesini dile getirdi.

 

 

Çiğdem Toker: İlker Başbuğ 10 yıl önce de özel yetkili mahkemeler konusunda uyarıda bulundu

“Bu eleştirilerin, sonraları FETÖ’ye dönüşecek dönemin ‘cemaat’ine, iktidarın toz kondurmadığı bir dönemde dile getirilmiş olması farklı bir önem taşıyor”

 

Elazığ depremini bilen profesörden İstanbul için ‘zaman kalmadı’ uyarısı

Elazığ depreminin uyarısını aylar öncesinden yaparak dikkatleri üzerine çeken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da beklenen depremle ilgili olarak, “Artık fazla zamanımız yok. Son dilimlere girdik” dedi.

 

Bergama Belediyesi’nde işten çıkarılan üç kadın işçi direnişe başladı

Bergama Belediyesi’nin işten çıkardığı 3 kadın işçi “İşimi istiyoruz” yazılı yeleklerle, belediye önünde direnişe başladı.

 

 

Dış Politika

 

TSK’dan İdlib’e sevkiyat sürüyor

Çok sayıda tank ve zırhlı araçtan oluşan konvoy İdlib’e giriş yaptı

 

Rus heyeti İdlib için Ankara’da

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığındaki Rus heyet, Ankara’ya geldi. Aralarında diplomatların bulunduğu heyet, Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Soçi mutabakatı çerçevesinde teknik görüşmelerin yapılacağı ve İdlib muhtırasının ele alınacağı bildirildi.

 

Devlet Bahçeli’den KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya istifa çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, “Çarpık tavrı emsalsiz işgüzarlık ve işbirlikçilik örneğidir” ifadeleriyle tepki gösterdi. Bahçeli, “Mustafa Akıncı’nın işgal ettiği koltuğa layık olmadığı açıktır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığından derhal istifa ederek emaneti Kıbrıs Türklüğü’nün iradesine tevdi etmesi kaçınılmaz ve hayati bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.

 

İran: Türkiye ve Suriye arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı, İran’ın ‘Türkiye ve Suriye arasındaki sorunların çözümü için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu’ duyurdu.

 

TSK Bir Yıl Daha Aden Körfezi’nde

TSK’nın deniz kuvvetlerinin Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizinde görev almasına dair Meclis kararı yürürlüğe girdi.

 

Türkiye’nin Sınırdışında Kaç Üssü ve Askeri Var?

Türkiye’nin Asya, Afrika ve Avrupa olmak üzere üç kıtada 10’dan fazla ülkede askeri varlığı bulunuyor. Birçoğunda askerler uluslararası barış gücü çerçevesinde görev yapıyor.

 

İdlib’e gece yarısı sevkiyatı; füze rampaları ve tank gönderildi

Askeri araçlar gece saatlerinde İdlib’de bulunan gözlem noktalarına sevk edildi.

 

Şam – Halep karayolu Suriye Ordusu’nun denetiminde

Bir zamanlar ülke ticaretinin en yoğun yükünü taşıyan M-5 karayolunu El Kaide türevi gruplardan temizleyen Suriye Ordusu’nun yeni hedefi Lazkiye – Şam karayolu (M4) olacak

 

Suriye ordusu İdlib ile Halep kırsalında 600 kilometrekare alanda kontrolü sağladı

Suriye ordusunun yaptığı açıklamaya göre, İdlib’in doğusundaki kırsal alanlar yönünden ilerleyen Suriye güçlerinin, Halep’in güneyinden ilerleyen ordu güçleri ile bir noktada buluştu. Böylelikle İdlib’de 600 kilometrekare genişliğindeki bir alanın denetimi Suriye ordusunun eline geçti.

Rusya: Hmeymim hava üssüne yönelik İHA saldırısını durdurduk

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, Suriye’nin Lazkiye iline bağlı Ceble kenti yakınlarında bulunan Hmeymim hava üssüne İdlib’deki silahlı gruplar tarafından insansız hava aracı (İHA) saldırısı gerçekleştirildiğini bildirdi. Borenkov’a göre, ilk İHA üssün kuzeydoğusundan geldi ve Pantsir-S sistemi tarafından üsse 2 kilometre uzaklıkta durduruldu. İkinci İHA ise kuzeybatıdan geldi ve 6 kilometre uzaklıkta vurularak etkisiz hale getirildi.

 

Millî Savunma Bakanlığı: İdlib’de 5 asker şehit oldu

Millî Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’de Suriye Ordusu’nun ateşiyle 5 askerin şehit olduğunu açıkladı. Reuters ajansı da Suriye Ordusu güçlerinin Taftanaz’daki gözlem noktasına saldırdığını belirtti. Bakanlık’tan yapılan açıklamada 5 askerin şehit olduğu, 5 askerin de yaralandığı belirtildi.

 

Milli Savunma Bakanlığı: 101 rejim unsuru etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, 3 tank, 2 havan mevziinin tahrip edildiğini, 1 helikopterin de isabet aldığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’de Suriye ordusu ateşiyle 5 askerin şehit olmasının ardından, İdlib’de düzenlediği saldırıda, ‘101 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini’ açıkladı.

 

Ömer Çelik: İdlib’deki gözlem noktalarından çekilmeyeceğiz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 5 askerin şehit olmasının ardından, TSK’nın gereken karşılığı verdiğini söyledi

 

Pentagon’un 2021 bütçesinde dikkat çeken YPG/PKK detayı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2021 mali yılı için Kongre’den toplam 740,1 milyar dolar bütçe talebinde bulundu. Bütçede yer alan savaş fonu kapsamında YPG/PKK dahil Suriye’de ABD’nin desteklediği güçler için 200 milyon dolar talep edildi.

 

Güvenlik analisti Dr. Gürcan: Moskova, saldırı sonrası yaralı tahliyesi için bile hava sahasını açmadı

Güvenlik analisti Dr. Metin Gürcan, bugün İdlib’de 5 askerin şehit olması ile ilgili yaptığı Twitter paylaşımında “Yerel kaynaklar Taftanaz’dan Reyhanlı’ya yaralı tahliyesinin karayolu ile yapıldığını, tahliye helikopterlerimizin Reyhanlı’ya gittiğini söylüyor. Demek ki Moskova saldırı sonrası yaralı tahliyesi için bile İdlib hava sahasını açmadı” dedi.

 

ABD Türkiye Büyükelçiliği’nden 5 şehit asker için mesaj

ABD Türkiye Büyükelçiliği, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” mesajı verdi.

 

Rusya: Türkiye ile yeni S-400 anlaşmasına yönelik görüşmeler sürüyor

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Rusya ve Türkiye’nin S-400 sevkiyatına yönelik yeni anlaşma için görüşmeye devam ettiğini söyledi.

 

Afrin’de mazot yüklü bombalı kamyonla saldırı: 8 ölü, 7 yaralı

Suriye’nin kuzeybatısındaki Halep kentinin Afrin ilçesi merkezinde, Racu yolu olarak bilinen caddeye park edilen bomba yüklü araç infilak etti. Patlama sonucu 8 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

 

Rusya, Şam yönetimi ile SDG’yi görüştürmüş

Suriye’de Esad yönetimi ile SDG’yi 2019 yılının sonlarında görüştüren Rusya’nın arabuluculuğu ile yine müzakere görüşmeleri yapıldığı ortaya çıktı. Suriye’nin kuzeyindeki yönetimin temsilcilerinden İlham Ahmed, Şam’da görüşme yaptıklarını söyledi.

 

11 Şubat

 

İç Politika

 

 

Kadir Şeker’in kurtardığı Ayşe D. ifade değiştirdi: Şaibeli bir durum var

Ayşe D. ifadesini değiştirerek Özgür Duran’ın kendisini darbetmediğini söyledi. Avukat Şen, kadının ifade değiştirmesinin şüpheli olduğunu ve araştırılması gerektiğini söyledi.

 

Van’da fırtınadan sağ kurtulan mülteci: 300 kişiydik 40’ı donarak hayatını kaybetti

Çaldıran’da donarak yaşamını yitirdiği tahmin edilen 13 göçmenle aynı kafilede sağ kurtulan Afgan mülteci, 300 kişi olarak yola çıktıklarını, 40 kişinin fırtınada donarak hayatını kaybettiğini söyledi

 

Göçmen istasyonuna dönen Tatvan’da durum: Donma riski var, kalıcı çözüm bulunmalı

SES Bitlis Şube Yöneticisi Serkan Dündar, göçmen istasyonu Tatvan’dan gözlemlerini aktardı. Mültecilerin donma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Dündar, insani şartların sağlanmasını istedi.

 

Pervin Buldan: Türkiye derhal Suriye’den elini çekmelidir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Türkiye derhal Suriye’den elini çekmelidir. Suriye, Suriye halklarının iradesine teslim edilmelidir” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’dan ‘FETÖ’ açıklaması: FETÖ’nün siyasi ayağı Tayyip Erdoğan’dır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçddaroğlu “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu: FETÖ’nün siyasi ayağı Tayyip Erdoğan’dır, herkes bilsin bunu.

 

ÇED verileri açıklandı: 26 yılda yalnızca 54 proje için olumsuz kararı verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED yönetmeliğinin çıktığı 26 yıla ilişkin istatistik verileri açıkladı. Geçen yıllarda yalnızca 54 proje için olumsuz raporu verilmiş.

 

İTÜ’de kantin fiyatlarını boykot eden öğrencilere uzaklaştırma cezası verildi

Kantin fiyatlarını boykot eden 7 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisine uzaklaştırma cezası verildi.

 

Bahçeli, Ahmet Hakan’a yüklendi: ‘İspatlamazsan alçaksın’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında yaptığı konuşmada isim vermeden ‘bir köşe yazarı’ diyerek bahsettiği Ahmet Hakan’ın 28 Ocak 2020 ‘Nerede bu devlet? İşte burada devlet!’ yazısını eleştirdi.Bahçeli, ”Ama o depremde… Devletin en az üç gün kafayı kaldıramadığı da buz gibi bir gerçektir” sözlerini köşesinde kullanan Ahmet Hakan’a ”17 Ağustos depreminde depremin en az 3 gün kafayı kaldıramadığını iddia eden köşe yazarı, bu iddianı ispatlamazsan alçaksın” dedi.

 

  1. Kadın Konferansı Sonuç Bildirgesi Açıklandı
  2. Kadın Konferansı’nın sonuç bildirgesinden “Gücümüzü birliğimizden ve mücadele geleneğimizden alıyoruz” dedi.

 

Taksim Dayanışması’ndan Gezi Davasına Çağrı: “Gezi’yi Savunacağız”

18 Şubat’ta altıncı duruşması görülecek Gezi davasına ilişkin açıklama yapan Taksim Dayanışması, “Bu davada adı bile geçmeyen canlarımıza, Gezi’yi sonuna kadar savunmak borcumuzdur” dedi.

 

 

Dış Politika

 

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Jeffrey ve heyetini Ankara’ya getiren uçak, 18.35’te Esenboğa Havalimanı’na indi. James Jeffrey, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin NATO’daki müttefiği olan Türkiye’nin askerlerinin bugün İdlib’de büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu söylerken, bu tehdidin Rusya ve ‘Esad rejimi’nden geldiğini iddia etti.

 

Pompeo: Türkiye’nin Yanındayız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İdlib’deki gelişmeler ilişkin yaptığı değerlendirmede “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” dedi.

 

Suriye: Türkiye Güven ve İstikrara Engel Olamayacak

Suriye Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin bağımsız devletlerin egemenlik ilkesine aykırı şekilde eylemlerini sürdürdüğü ifade edildi

 

Bahçeli: Hükümet Rusya’yla İlişkileri Gözden Geçirmeli

MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Hem Suriye’yi hem de Türkiye’yi idare etmeye, kontrollü ve sürdürülebilir istikrarsızlık stratejisiyle bölgesel ve tarihsel emellerini gerçekleştirmeye çalışan Rusya iyi niyetli değildir” dedi.

 

İdlib’de kırılgan ateşkes çökerken Kremlin’den Türkiye’ye suçlama

İdlib’de  5 askerin yaşamını yitirmesi France 24, “Kırılgan ateşkes çöktü” şeklinde gündeme taşırken, Al Monitor, Türkiye’nin saldırılara rağmen İdlib’de ısrarcı olmasını, Efrin’deki TSK varlığını sürdürmesi için Rusya’nın garantisini alabilmeye bağladı.

 

İrlanda’da Zafer IRA’nın Siyasi Kanadı Sinn Fein’in

Cumartesi günü sandık başına giden İrlanda’da resmi sonuçlara göre IRA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Féin birinci çıktı.

 

 

12 Şubat

 

İç Politika

 

Erdoğan: FETÖ’nün siyasi ayağı Bay Kemal’in yatak odasına girmiş haberi yok!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu‘nun kendisini FETÖ’nün siyasi ayağı olarak ilan etmesine sert sözlerle tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun sorularına karşılık, “FETÖ’nun siyasi ayağı FETÖ’cülerin devirmeye çalıştıkları siyasetçi midir, yoksa yükseltmeye çalıştığı siyasetçi midir? FETÖ’nün siyasi ayağı FETÖ’nün darbe gecesi öldürmeye çalıştığı siyasetçi midir, yoksa yol verdiği siyasetçi midir?” sorularını yönelten Erdoğan, “Nereye bakarsan bak, FETÖ’nün siyasi ayağı Bay Kemal’in yatak odasına girmiş haberi yok!” dedi.

 

Bekir Ağırdır: Muhafazakârlar AK Parti’den kitlesel kopuş yaşıyor, seçmenin büyük kısmı gri alanda

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile T24 yazarı Murat Sabuncu Sayıların Dili’nde yorumladı

 

Dış Politika

 

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı’ndan İdlib açıklaması: Müdahale etmeyeceğiz

“Küresel bir polis olarak oraya paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?”

 

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip

“Suriye’de karışıklığı Rusya ve Esad yarattı”

 

Rusya Savunma Bakanlığı: Erdoğan’ın sözleri gerçeklerle bağdaşmıyor

Bakanlık, ‘İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki sığınmacıların bölgeyi kitleler halinde terk ettiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia ederken, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin somut bulgulara dayanmadığını’ kaydetti. Bakanlık, İdlib’deki sakinlerin önemli bölümünün tehlikeli bölgelerden ‘güvenli’ bir şekilde ayrılarak hükümetin kontrolündeki bölgelere geçtiğini öne sürdü.

 

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye’nin İdlib’de yürüttüğü operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamalara gönderme yapan bir paylaşımda bulundu.

 

Büyükelçilik’ten yapılan paylaşımda, Pompeo’nun “Saldırılarda hayatını kaybeden müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” açıklaması ile ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) YPG kontrolündeki 10 bin kişilik birlik için bütçe talebinde bulunmasına yer verildi.

 

ABD, Türkiye’den 3 bakan ve 2 bakanlık hakkındaki yaptırımları kaldırdı

Bakanlar Fatih Dönmez, Hulusi Akar ve Süleyman Soylu yaptırım listesine alınmıştı. ABD, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Ekim 2019’dan bu yana uyguladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırımları kaldırdı.

 

İletişim Başkanı Altun’dan İdlib açıklaması

“Soçi mutabakatı kapsamında şubat ayının sonuna kadar rejimi İdlib’deki gözlem noktalarımızın dışına çıkarmaya kararlıyız”

 

“Türkiye ve ABD arasında İdlib’e dair bir anlaşmaya varılmadı”

VOA’nın aktardığına göre Esper, Akar ile ayak üstü selamlaştığını, ikili görüşme yapmadığını söyledi.

 

13 Şubat

 

İç Politika

 

İBB’nin TÜRGEV’den aldığı arazi meclis kararıyla AKP’li Beyoğlu Belediyesi’ne bedelsiz tahsis edildi

17 milyon 200 bin TL’ye yaptırılan gençlik merkezi Beyoğlu Belediyesi’ne geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bazı dernek ve vakıflar ile imzalanan protokolleri iptal etmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurduğu TÜRGEV’den geri alınan ve önceki dönemde Büyükşehir’in gençlik merkezi inşaatı için 17,2 milyon lira harcadığı Beyoğlu’ndaki İBB arazisi, AKP grubunun oyları ile bedelsiz olarak 10 yıllığına AKP’li Beyoğlu Belediyesi’ne tahsis edildi.

 

CHP’nin boykotuna rağmen CNN Türk’e çıkan İrem Çiçek: İhraç kararı yerine gençleri kazansınlar

CHP’nin boykot kararına rağmen CNN Türk yayınına katıldığı için Ümit Kocasakal ile birlikte ‘partiden ihraç’ talebiyle disipline sevk edilen Av. İrem Çiçek, kanala konuk olma kararını savundu. Çiçek, “İhraç yerine gençleri nasıl partiye kazanırım diye düşünmeleri lazımdı. Cumhurbaşkanının babam Dursun Çiçek’i hedef aldığı gün her ekrana çıkmam lazımdı” dedi.

 

Boykota uymayan Kocasakal, Çiçek ve Sevigen disiplin kuruluna sevk edildi

CHP’de CNN Türk ve A Haber kanallarında programa katılan Ümit Kocasakal ile Mehmet Sevigen, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi.

 

Antarktika’da hava sıcaklığı ilk kez 20 derecenin üstüne çıktı!

Kıtanın sıcaklığının arttığını gösteren diğer ölçümlerle birlikte küresel ısınmaya yönelik endişeler artıyor

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan Burhan Kuzu iddialarına yanıt

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, eski AKP milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin tahliye edilmesine yönelik baskı yaptığı iddialarına ve başlatılan soruşturmaya ilişkin konuştu. Uçum, “İddia var. Sonra savunma gelir. Hüküm çıkar. O yüzden peşin hükümle olmamak gerekir. Elbette bir değerlendirme yapacağız” dedi.

 

İBB Kanal İstanbul ÇED Raporunun iptali için dava açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kanal İstanbul Projesine ilişkin ÇED Olumlu Kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

 

Dava sonuçlandı: 6 maddede Palu ailesinin hikayesi

Türkiye’nin konuştuğu ‘Palu ailesi’ davasında mahkeme kararını açıkladı. Damat Tuncer Ustael’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, diğer tutuklu 5 sanığı ise 8 yıl 4 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Damat Ahmet Tahnal’ın öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciri, aile üyelerinin Müge Anlı’nın programına çıkmasıyla Türkiye’nin gündemine oturdu. Ailenin akıllara durgunluk veren bu hikâyesi 6 maddede özetlendi.

 

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık dava

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısındaki açıklamaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

 

Kılıçdaroğlu’nun avukatı: Hodri meydan, biz de Genel Başkan adına karşı tazminat davası açıyoruz

Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında 500 bin TL’lik tazminat davası açmıştı

 

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na açtığı davaya CHP’den ilk tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devrinin gündeme gelmesiyle ilgili “Zamanında FETÖ’cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl mukabele edeceğimizi, nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir” dedi. Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açtığı 500 bin liralık manevi tazminat davasına ilişkin de “Sürpriz değil, kendi rekorunu kıramamış” ifadesini kullandı.

 

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu: Mustafa Koçak ve Grup Yorum üyeleri ölümün kıyısında

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Gergerlioğlu, ölüm orucu eylemi yapan Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ile İbrahim Gökçek’in ölümün kıyısına yaklaştığını vurgulayarak, “Bu insanlar ölürse bu büyük bir insanlık ayıbı olacaktır” dedi.

 

Ekrem İmamoğlu: Deprem beni en fazla tedirgin eden konu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, imar sorunu yaşayan 14 ilçeden 56 mahallenin temsilcisiyle bir araya geldi. Depremin kendisini en fazla tedirgin eden konu olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Son birkaç aydır, habire deprem rüyası görüyorum. Başka bir konuyu bu şehirde, bazen gündeme bile getirmek istemiyorum” dedi.

 

Ekonomi

 

İş Bankası’nda devir taslağı Erdoğan’a sunuldu

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini öngören taslak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Erdoğan’ın düzenlemenin biran önce Meclis gündemine getirilmesi talimatı verdiği belirtiliyor.

 

Dış politika

 

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi: Türkiye Soçi Mutabakatı’nı yerine getirmedi

“Sabır tükendi, Suriye ordusu topraklarının her bir karışını geri alma kararı verdi”

 

Rusya’dan Türkiye’ye: Provokatif açıklamalar yapmayın

Rusya Dışişleri, Bahçeli’nin açıklamalarıyla ilgili ‘kafa karışıklığı’ yorumunda bulundu

 

Rusya’dan Türkiye’ye uyarı: Türkiye İdlib’de başarısız oldu

Reuters’ta yer alan habere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye’yi, İdlib kentinde yaşanan gelişmeler nedeniyle Suriye’deki olaylar hakkında kışkırtıcı açıklamalar yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

 

 

Millî Savunma Bakanlığı, İdlib’de ateşkes sağlamak için asker gönderiyor

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’de ateşkesin sağlanması için Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgeye ilave birlikler gönderileceğini bildirdi. Hulusi Akar, “İdlib’de ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilave birlikler gönderiyoruz, alanı kontrol edeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Jeffrey: Türkiye’nin İdlib’de askeri güç bulundurmasını destekliyoruz

Ankara’daki görüşmeleriyle ilgili açıklama yapan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Türkiye’nin Suriye’de özellikle İdlib’de askeri güç bulundurma noktasındaki bu meşru menfaatlerini anlıyor ve destekliyoruz” dedi.

 

Kerkük’te K1 Askeri Üssü’ne füzeli saldırı

Kerkük’te ABD askerlerinin de bulunduğu üsse füzeli saldırı düzenlendi. Üstte hasar meydana geldi.

 

Suriye parlamentosu Ermeni Soykırımı’nı tanıdı

Suriye parlamentosu, ülkedeki iç savaşın başından bu yana Türkiye’yle gerilimin en yüksek seviyelerden birine çıktığı bir dönemde, Ermeni Soykırımı’nı tanıma kararı aldı. Karar oy birliğiyle kabul edildi.

 

Rus basını: Erdoğan yeni bir anlaşma istiyor

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib gerilimi, Rus basınında ilgiyle izleniyor. Kommersant gazetesinin konuştuğu bir uzman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sert açıklamalarının savaşa değil yeni bir anlaşma arayışına işaret ettiği yorumu yaptı.

 

Kremlin: İdlib’de henüz ABD müdahalesi yok

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, İdlib’de yaşananlar çatışma değil, terörle mücadele olarak gördüklerini söyledi. Peskov, Türkiye’yle temasa geçen ABD’nin henüz İdlib’e doğrudan müdahale etmediğini de ekledi.

 

Hafter güçleri: BM uçaklarını Türkiye yüzünden indirmiyoruz

Libya’da Trablus hükümetine savaş açan General Hafter güçleri, BM’den gelen “Uçaklarımızı başkente indirmiyorsunuz” tepkisine Türkiye üzerinden yanıt verdi. Hafter’in sözcüsü, “Türkiye Trablus havalimanını üs olarak kullandığı için burası güvenli değil,” iddiasında bulundu.

 

14 Şubat

 

İç politika

 

Ali Babacan’ın partisinin kuruluş tarihi belli oldu

Yeni partinin mart ayının ilk haftasında ilan edilmesi bekleniyor

 

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a 15 Temmuz ve Gülen yapılanmasıyla ilgili yedi soru

“Erdoğan, cesaretin varsa cevap bekliyorum”

 

AKP Sözcüsü Çelik: Kılıçdaroğlu ve Başbuğ’un açıklamalarının tesadüf olduğunu düşünmeyin, aynı zihniyetin ürünleri

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ‘FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin 26 Haziran 2009’da TBMM’ye getirilen kanun teklifini veren siyasilerin araştırılmasını istemesiyle gündeme gelen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamalarına ilişkin, “O emekli generalin yaptığı açıklamayla Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamaların tesadüf olduğunu düşünmeyin. Aynı zihniyetin ürünleri” dedi.

 

HDP: Darbe mekaniği güçleniyor

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, kaotik bir süreçten geçildiğini söyleyerek, Abdullah Öcalan’ın çözüm süreci sırasında ifade ettiği “Çözüm süreci biterse darbe mekaniği devreye girer” sözlerini hatırlattı ve şöyle dedi: “Bu dönemlerde başka başka darbe mekaniğinin güçlenmekte olduğunun altını çizmek ve hükümete bölgede de ülkede de barışa dönmesi çağrısı yapıyoruz.”

 

Ahmet Türk yerine kayyım atanmasına gerekçe gösterilen dosyadan beraat etti

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ile Mazıdağı Belediye Eş Başkanı Necla Yıldırım, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandıkları davadan beraat etti.

 

HDP’de kural esnemiyor: 20 yönetici veda edecek

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 23 Şubat’ta yapılacak olan büyük kongre öncesi son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda iki dönem kuralının esnetilmemesi kararı alındı.

 

İlker Başbuğ: Cemaatin TSK Içindeki Hedefi Alevilerdi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, cemaatin TSK içindeki hedeflerinden birinin de Aleviler olduğunu söyleyerek “Bu konuda biz hassasiyet gösterdik, çünkü özellikle bizim dönemimizde ihbarlara baktığınız zaman büyük bölümü mezhepsel olaya dayanıyordu” dedi.

 

BİSAV kayyımı İhsan Fazlıoğlu görevi reddetti

Bir süre önce kayyım atanan Bilim ve Sanat Vakfı’nda yönetime getirilen üç isimden biri olan Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, görevi kabul etmediğini açıkladı. Fazlıoğlu, “Aklımın, bilgimin, tecrübemin, sağlığımın ve en önemlisi ilkelerimin bu iş için uygun olmadığını bildirdim” dedi.

 

Kadın cinayetine ‘tahrik’ indirimi

Nergis Yavaş’ı öldüren Hüsamettin Yavaş’a ağır müebbet verildi. Ceza ‘haksız tahrik’le 20 yıla indi.

Grup Yorum davasında sadece Barış Yüksel tahliye edildi

Grup Yorum üyelerinin “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü. Barış Yüksel tahliye edilirken diğer üyelerin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

 

Savcılıktan Burhan Kuzu’ya “uyuşturucu baronu Zindaşti” hakkında inceleme

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun “yargıya baskı yaptığı” iddialarına ilişkin inceleme başlattı.

 

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilge Aykut beraat etti

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilge Aykut beraat etti. Mahkeme, İnan Kızılkaya, Eren Keskin, Kemal Sancılı ve Zana Bilgi Kaya’nın dosyalarını ayırdı.

 

İstinaf, çocuk istismarını “sarkıntılık” olarak görmekte ısrarcı!

Şırnak’ta bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 10 yıl hapisle cezalandırılan E.Y. hakkındaki karar, istinaf tarafından ikinci kez bozuldu.

 

Kadir İnanır’a Barış ve Demokrasi Ödülü

Diyarbakır Tabip Odası’nın, 1995 yıllından bu yana organize ettiği ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü’ bu yıl sanatçı Kadir İnanır ve Barış Anneleri’ne verildi Diyarbakır Tabip Odası (DTO), her yıl geleneksel olarak verdiği Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü’ne ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi.

 

Ekonomi

 

Kültür ve Turizm Bakanı’nın kardeşinin şirketi Atlasglobal iflas başvurusunda bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi Ali Murat Ersoy’a ait olan Atlasglobal, “operasyonlarını sürdüremediğini” belirterek iflas başvurusunda bulundu.

 

İmar Kanunu’nda değişiklik teklifi Meclis’te kabul edildi

Tepkilere ve uyarılara rağmen Meclis’e sunulan İmar Kanunu’nda değişiklik teklifi Genel Kurul’da kabul edildi.

 

Yeni imar yasası neler getiriyor?

Bazı imar kurallarını değiştiren yasa Meclis’te kabul edildi: ‘Kat serbest’ hakkı mevzuattan çıkarıldı; silueti koruma yasal hüküm oldu.

 

 

 

Dış Politika / Dünya

 

İdlib “diplomasisi”, askeri sevkiyat gölgesinde sürüyor

İdlib’de gerilim sürüyor. Kremlin Sözcüsü Peskov, “Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda yakın temas halinde” açıklaması yaparken TSK’nin askeri sevkiyatı ise devam ediyor.

 

Kanada yerlilerinin petrol tekellerine karşı mücadelesi ülke geneline yayıldı

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki yerlililer, petrol boru hatları geçirilerek yaşam alanlarının tahrip edilmesine karşı protestolar başlattı.

 

İrlanda Sivil Haklar Derneği Başkanı Jim Curran: İrlanda’nın birliği artık kaçınılmaz

1970’lerde bağımsızlık isteyenlerle işgali savunanlar arasındaki ateşkeste önemli rol oynayan Jim Curran seçim sonuçlarını Evrensel’e değerlendirdi. Curran “İrlanda’nın birliği artık kaçınılmaz” dedi.

 

 

 

OKUMA ÖNERİLERİ

 

Murat Yetkin | Başbuğ olayı: Kumpas içinde kumpas

 

Aydın Selcen: Suriye ve Libya’da modus vivendi arayışı

 

Aydın Selcen: Yeni Eski Türkiye’ye hoşgeldik

 

Fehim Taştekin: Amerikalılar Erdoğan’ı neden tutuyor?

 

Mehmet Y. Yılmaz: Rejim, sona yaklaştıkça sertleşiyor

 

Murat Sabuncu: “Türkiye’nin siyasi geleceği Bahçeli’nin yanında duracağı ittifakla şekillenecek”

 

Barış Soydan: Demirören pazar payı azalan Total’i OYAK’a nasıl daha pahalıya sattı?

 

Oya Baydar: Kral çıplak diyebilen Akıncı’ya saygıyla…

 

Küresel Gündem: İlhan Uzgel: Türkiye vekil kullanırken kendisi vekil oluyor

 

Prof. Ayşe Buğra: Artık bu tuhaflıklara katlanmam çok zorlaştı

 

Richard Sennett: Hükümet ‘planım var’ dediğinde şehir ölmeye başlar