23 Mayıs 2020

İç Politika

Sabri Kaya polis ablukası altında toprağa verildi

Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan hasta tutsak Sabri Kaya, 20 Mayıs’ta tahliye edildikten sonra yaşamını yitirdi. Adana Adli Tıp Kurumu (ATK) morgundaki otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından alınan Kaya’nın cenazesi, Ceyhan’a getirildi.

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği yöneticileri, derneğe gitmekle suçlanıyor

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği yöneticilerine, “Neden 8 Mart eylemini tertiplediniz” ve “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” şeklinde sorular yöneltildi. Kadınların, yöneticisi oldukları derneğe gitmesi de suçlama konusu yapıldı.

72 Kadın Örgütü: Rosa Kadın Derneği ile Birlikteyiz

Ortak açıklamada, “Rosa Kadın Derneği’ne yönelik hukuki olmayan tüm uygulamalara son verilsin, birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” ifadesi yer aldı.

Tahliye olan Özalp Eşbaşkanı Örenci hakkında yakalama kararı

Özalp Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci hakkında iki gün önce çıkarıldığı mahkemece 6 yıl 3 ay hapis cezası verilerek tahliye edildi. Yerine kayyum atanan Örenci hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Cumartesi Anneleri Örhan ailesi için adalet istedi

Cumartesi Anneleri 791’nci hafta açıklamalarında gözaltında kaybedilen Örhan ailesinin üç üyesi için adalet istedi. AİHM’in mahkumiyet kararı verdiği bu olay için Cumartesi Anneleri, yeniden yargılama talebinde bulundu.

Soylu’dan ‘Çav Bella’ mesajı: Onu buluruz caminin dibinde ezan dinletiriz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir’deki bazı camilerin ses sistemine sızılarak ‘Çav Bella’ şarkısının çalınmasıyla ilgili şöyle dedi: “Biz birçok şeyin hakkından geldik, bunun da hakkından geliriz; buluruz yani. Buluruz ona da caminin dibinde ezanı dinletiriz.” Soylu’nun ezanı ceza aracı olarak göstermesine CHP’li Canan Kaftancıoğlu, “Ezanı cezalandırma aracı olarak kullanıp asıl saygısızlığı kendilerinin yaptıklarını görmeyecek kadar da kör cahiller” diye eleştirdi…

Ali Hemdan’ı Vuran Polis için Müebbet Hapis İstendi

Adana’da Suriyeli Ali Hemdan’ın vurulmasıyla ilgili tutuklanan polis memuru hakkında “kasten insan öldürme suçundan” müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

Hukuk dernekleri, ‘Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon’u kurdu

Hukuk dernekleri, ruhsat başvuruları bakanlık tarafından reddedilen avukat adayları için “Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon” ismiyle yeni bir oluşum kurduklarını açıkladılar. 9 derneğin imzaladığı deklarasyon metninde, “Ruhsat gaspı uygulaması, savunmaya yönelik saldırıların bir parçasıdır ve adil yargılanma hakkını, avukatları ve bir bütün olarak yargıyı da tehdit etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Covid-19 salgını: Türkiye’de 32 kişi daha öldü, 1186 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, korona virüsünden 32 kişinin daha öldüğünü, toplam ölü sayısının 4 bin 308’e çıktığını açıkladı. Durumu ağır olan hastaların azaldığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Destek tedavisine ihtiyaç duyan, durumu ağır hasta sayımız bugün de azalmaya devam etti. Test sayısına göre öngörülebilir düzeyde yeni vakamız var” dedi.

81 İlde 4 Gün Sürecek Sokağa Çıkma Kısıtlaması Başladı

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bayram günlerinde, sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek. Tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapacak.

İyi Partili, HDP ile görüşen ismi açıkladı

Eski İyi Partili Adem Taşkaya, HDP ile görüşme trafiğinin yaşandığını doğruladı.

Ekonomi

FORBES raporuna göre Pandemiyle birlikte milyonlarca kişi işsiz kaldı, ‘ultra zenginlerin’ serveti yüzde 15 arttı

Forbes dergisinin yayınladığı veriler, salgının milyonlarca kişiyi işsiz bıraktığı ve on milyonların sosyal güvenlik riski yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) milyarderlerin daha da zenginleştiğini gösteriyor.

2 aydır maaş alamayan 400 işçi ‘ücretsiz izne’ çıkarıldı: İŞKUR ödeme yapmadı

Hacettepe Üniversitesi’nin yemekhane, kafeterya, kantin ve yurtlarında sözleşmeli çalışan 400’e yakın işçi 2 aydır maaşlarını alamıyor, aynı zamanda “ücretsiz izne” çıkarılan işçilere asgari ücretin altındaki “kısa çalışma ödeneği” dahi verilmedi.

Nissan’da işçi kıyımı hazırlığı: 20 bin işçi işten çıkarılacak

Kovid-19’la birlikte satışları düşen Japon otomobil üreticisi Nissan çözümü işçileri işten çıkarmakta buldu. Nissan küresel iş gücünün yüzde 15’ini yani 20 binden fazla işçi işten atmayı planlıyor.

‘Askıda fatura’ya bağış yağdı: 20 milyon TL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun korona virüsü salgını nedeniyle 4 Mayıs’ta başlattığı “Askıda Fatura” kampanyasında ödenen fatura tutarı 20 milyon 596 bin TL’ye ulaştı.

Dış Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeyle ilgili açıklamada, “İki lider, bölgemizde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yakın siyasi ve askeri iş birliğimizin sürdürülmesi hususunda mutabık kalmışlardır” ifadelerine yer verildi.

24 Mayıs 2020

İç Politika

Toplam Vaka 156 bin 827, Ölü Sayısı 4 bin 340 Oldu

Sağlık Bakanı Koca, “İyileşen toplam hasta sayısı 120 bine yaklaştı. Yeni vaka sayısında değişkenlik öngörülen düzeyde” dedi.

Prof. Dr. Alpay Azap: Koronavirüs salgınında ikinci bir artış bekliyoruz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, sonbahar, kış aylarında koronavirüs salgınında ikinci bir artış beklediklerini söyledi.

Sanatçı Pınar Aydınlar’a “JİTEM” hesabından tehdit

Sanatçı Pınar Aydınlar, kendisinin ve çocuklarının tehdit mesajları aldığını duyurdu. Aydınlar, “siyasi tutsaklar serbest bırakılsın” dediği için hedef alındığını aktarırken “ölüm seni bulacak. JİTEM.” içerikli mesajı da paylaştı.

Diyarbakır’da gözaltına alınan 18 kişiden 12’si tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği’ne dönük başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında, aralarında dernek yöneticileri ve Kürt siyasetçilerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde bir gün tutulduktan sonra dün adliyeye sevk edildi. 14 kişi tutuklama istemiyle, 4 kişi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Bahçeli: Siyasi Partiler Kanunu’nun Değişmesine Tam Destek Veriyoruz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “vekil transferi tartışmalarına ilişkin “MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devamını da mümkün kılacak bazı reformların yapılması ve acilen çıkarılması gerektiği inancındadır” diye konuştu.

Ekonomi

Fransa Ekonomi Bakanı: Renault batabilir

Donanım Günlüğü’nde yer alan habere göre Le Maire, Europe 1 radyosuna Renault hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomi Bakanı, Flins bölgesindeki Renault tesisinin kapatılamayacağını ve şirketin işi mümkün olduğunca ayakta tutmaya çalışması gerektiğini dile getirdi.

Garantiler tutmadı; uçmayan yolcular için şirketlere 347 milyon dolar ödendi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) yüklenici şirketlere verilen yolcu ve uçak garantileri dolayısıyla beş yılın sonunda ödediği tutar 347 milyon dolara çıktı.

Diyarbakır, Elazığ, Van, Batman ve Antep Ekonomisini Pandemi Nasıl Etkiledi?

Diyarbakır, Elazığ, Van ve Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları kentlerindeki en önemli istihdam alanlarının şu an kapalı olduğunu belirttiler. Antep GSO Başkanı ise, “Devlet desteğiyle kimse mağdur edilmedi” dedi.

25 Mayıs 2020

İç Politika

Nusaybin’de polis bir kadını evine zorla girerek gözaltına almak istedi

Polis Nusaybin’de bir evin kapısını tekme atarak bir genç kadını gözaltına almak istedi. Mahalle halkının tepkisi üzerine polis kadını serbest bırakıp tehditler savurarak mahalleyi terk etti.

Hasankeyf’te türbe ve mezarlar tahrip edildi

Baraj yapılarak tarihi yok edilen Hasankeyf’in Güneşli köyünde askerler, bir türbeyi ve etrafındaki mezarları tahrip ederek çevrede bulunan ağaçlara TC bayrağı astı.

Vaka Sayısı 157.814’e, Ölü Sayısı 4.369’a Çıktı

Bugün Türkiye genelinde 29 kişinin öldüğü ve 987 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Sekiz Mahpusa Bir Maske: “Aranızdan Konuşan Taksın”

Hapishanelerdeki pandemi önlemlerine dair önerge veren HDP Milletvekili Uca, mahpusların sağlığının hiçe sayıldığını ifade etti.

Hasta tutsaklar ölüme terk edildi

İHD Hapishane Komisyonu’nun verilerine göre ATK’nın hapishanede kalamaz raporu verdiği 458’i ağır bin 334 hasta tutsak bulunuyor. Salgın sonrası tutsakların durumu her geçen gün daha da ağırlaşırken TC devleti son olarak yaşam hakkını ihlal ettiği ağır hasta tutsak Sabri Kaya’yı katletti.

Af Örgütünden “Acil” İmza Kampanyası: Mahpusların Sağlığı Risk Altında

Af Örgütü imza kampanyası çağrısında, “Aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun durumda bulunan cezaevlerindeki binlerce mahpusun ve cezaevi personelinin hayatı daha büyük risk altında” vurgusu yaptı.

AKP ve MHP, “Vatandaş beyanı yeterli değil” dedi; İBB, sosyal yardım başvurularını durdurdu

Mayıs ayı içinde olağanüstü toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde, AKP ve MHP grupları, salgın ve deprem gibi olağanüstü dönemlerde sosyal yardımlarda “vatandaş beyanının yeterli görülmesi”ne hayır dedi. Bu nedenle İBB, artan başvuruların tespiti için yardım talebi toplamayı durdurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahipleri için başlattığı kampanyalara 30 milyon TL’lik bağış sağlandı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” kampanyasında toplam destek tutarı 12 günde 20 Milyon TL’yi geçti. Ramazan ayı başında düzenlenen “İftar Ver” kampanyasında ise 3 günde 500 bin iftar menüsü alan hayırseverler, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yaklaşık 7 milyon 500 bin TL’lik destekte bulunmuştu. Bu tutarla birlikte toplam destek oranı 30 Milyon TL’ye yaklaştı.

Bakan Selçuk: Eylülde yüz yüze eğitimin kaç hafta olacağı belirlenecek

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Televizyondaki derslerin ne kadar faydası olmuş, EBA internet ve Akademik Destek’ten ne kadar faydalanılmış tüm bunların ölçümünü yaptıktan sonra eylül ayında yüz yüze eğitimin kaç hafta olacağı belirlenecek. Öğretmenlerimiz yoğunlaştırılmış bir şekilde telafi eğitimi verecekler” dedi.

Tekirdağ’da “Sokağa Çıkma Yasağı” Müdahalesi

Sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri iddiasıyla müdahale edilen iki kişi gözaltına alınırken, olayın görüntülerinin tepki uyandırması üzerine darp eden polisler de açığa alındı, haklarında soruşturma başlatıldı.

Uçak ve Tren Seferleri Başlıyor

Salgın nedeniyle ara verilen uçak ve tren seferleri kademeli olarak başlatılıyor. Buna göre YHT seferleri 28 Mayıs’ta, uçak seferleri ise 4 Haziran’da başlayacak. Biletler HES koduyla satılacak.

Alışveriş Merkezleri

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu, 1 Haziran’da AVM’lerin ‘tam kadro’ açılması çağrısında bulundu.

Online müzik servisi Deezer Türkiye’de yeniden kullanıma sunuldu.

2007 yılında Fransa’da kurulan müzik platformu Deezer, Türkçe uygulamasını güncelleyerek popüler Türk sanatçılarının parçalarını müzikseverlerin beğenisine sundu. Deezer’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türkçe müzik severler artık Avrupa Müzik ve DMC gibi Türkiye’nin önde gelen müzik şirketlerinin listelerinin yanı sıra Sony Müzik, Universal Müzik Grubu, Pasaj Müzik, Seyhan Müzik, Poll Production ve GTR gibi şirketlerin şarkılarına erişebilecekler.

Ekonomi

Pandeminin sonuçları emekçi kadınları daha ağır etkiliyor

Kovid-19 pandemisi, dünya üzerinde evdeki kadınlar dahil tüm kadınların hayatını daha da zorlaştırdı. Sağlıktan ekonomiye, güvenlikten sosyal güvenceye kadar pek çok alanda yapısal eşitsizlikler arttı. Emekçi kadınlar, pandeminin çok geniş kapsamlı sonuçları ve orantısız etkileri ile karşı karşıya geliyorlar.

Salgın küçük esnafı vurdu: TOBB’un verilerine göre kapanan şahıs şirketi yüzde 31 arttı

Koronavirüs salgını ve getirilen yasaklar küçük esnaflarda ciddi boyutlu kapanmalara yol açıyor. İflas ve kapanmalar özellikle lokanta gibi küçük işletmelerde gözlemlendi. Devletin ekonomik destek paketleri büyük sermayeyi korumaya odaklanırken birçok küçük işletme ise kaderine terk edildi.

Devlet de, vatandaş da altına yöneliyor; Hazine’nin altın borcu 172 tona yükseldi

BDDK altında al-satın önüne geçmek için 100 gram üzerinde satın alınan altının hesaba bir gün sonra geçmesine karar verdi. Altın alımları binde 2’lik kambiyo vergisi kapsamına alınırken kısa bir süre sonra vergi binde 2’den yüzde 1 seviyesine yükseltildi. Resmi veriler, Türkiye’nin altına hücum ettiğini gösteriyor.

Dış Politika / Dünya

Libya’daki Rusya askerleri yer değiştirdi

Ulusal Mubakat Hükümeti’nin stratejik öneme sahip Vattiye hava üssünü ele geçirmesinin ardından Rusya askerleri Trablus’un güneydoğusundaki Bani Velid kasabasına gitti.

İtalya’da sosyal mesafeyi ‘sivil yardımcılar’ denetleyecek

İtalya’da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalga yaşanmaması için sosyal mesafe kurallarına uyulmasını sağlamaya yönelik 60 bin “sivil yardımcı” görevlendirecek.

26 Mayıs 2020

İç Politika

Polis ve bekçi terörü bu kez Sultanbeyli’de

Son günlerde giderek artan polis ve bekçi terörüne bir yenisi daha eklendi. Tekirdağ Çorlu, Kadıköy, Eyüp, Zeytinburnu ve Cizre’de karşılaşılan olayların akabinde son olarak Sultanbeyli’de izin belgeleri olmadan sokağa çıkan iki kişinin polis ve bekçilerce darp edilmesi görüntülere yansıdı.

Ceren Kultaş’ı katleden erkek: “Eski sevgilime benzettim”

Manisa’da bir akaryakıt istasyonunda Ceren Kultaş’a pompalı tüfekle öldürülmüştü. Kultaş’ı öldüren Şükrü Ş., Kultaş’ı kendisinden ayrılan eski sevgilisine benzediği için öldürdüğünü söyledi.

AİHM: Ana dilde eğitim talebi için gösteri suç değil

Mahkeme, başvuru sahibine 7 bin Euro ödenmesine hükmetti

28 Şubat Dönemi Genelkurmay Başkanı Karadayı Hayatını Kaybetti

  1. Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Portre | İsmail Hakkı Karadayı:

28 Şubat’ın Genelkurmay Başkanı olarak yargılandı, Özel Kalem Müdürü Hulusi Akar yıllar sonra Milli Savunma Bakanı oldu

Vaka Sayısı 158.762’ye, Ölü Sayısı 4.397’ye Çıktı

Bugün Türkiye genelinde 28 kişinin öldüğü ve 948 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Türkiye’de hidroksiklorokin kullanımı devam edecek mi?

DSÖ’nün Covid-19 tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin etken maddeli ilacın klinik testlerini durdurmasının ardından, Türkiye’de ilacın kullanımına devam edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Ekonomi

İthalat vergileri: Neden iki ayda binlerce ürüne ek gümrük vergisi getirildi?

En son 19 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 800’den fazla ürün için gümrük vergileri artırıldı. Karara göre ilave gümrük vergileri 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a varan oranlarda, 1 Ekim’den itibaren 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak.

Daha önce de 18 Nisan, 21 Nisan ve 11 Mayıs gibi çeşitli tarihlerde yayımlanan kararnamelerle de çok sayıda diğer ürüne ek gümrük vergisi getirildi.

Fitch TSKB’nin not görünümünü “negatif”e indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, TSKB’nin uzun dönemli Döviz cinsinden kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e düşürdü. Kuruluş, görünümdeki bu düşüşün nedeni olarak ülkenin “zayıf” döviz rezerv pozisyonunu gösterdi.

Dış Politika / Dünya

ABD’de polis gözaltına aldığı kişiyi boğarak öldürdü

ABD’nin Minneapolis eyaletinde “dolandırıcılık” iddiasıyla yakalanan siyahi bir kişi, kendisini gözaltına almaya çalışan polisler tarafından boğularak öldürüldü. Polis yere yatırdığı şüphelinin ensesine dizi ile basarak nefessiz bıraktı. Yerde yüzüstü yatan adamın defalarca “Nefes alamıyorum” sözlerine aldırış etmeyen polis, adamın üstüne tüm gücüyle yüklendi. Polisin bu hareketi sonrası şüphelinin solunum yolları tıkandı.

Kuzey Kıbrıs Tamamen Normale Döndü

Kıbrıs’ın kuzeyinde geçen haftadan itibaren Korona virüs salgını kontrol altına alındı. Hastanelerde Covid19 tanısı ile yatan hasta kalmadı. Salgın sırasında ikisi Alman turist, diğer ikisi adanın yerlisi olmak üzere, adanın kuzey kesiminde toplam dört kişi hayatını kaybetti. Salgının başından bu yana tedbirleri çok hızlı alan KKTC yönetimi, geçen haftanın sonlarına doğru restoran bar ve kafeteryaların açılmasına izin verdi. Plajlar ve otellerin kumarhaneleri de açılıyor.

İngiltere Devlet Bakanı İstifa Etti

İngiltere’de Devlet Bakanı Douglas Ross, yeni tip koronavirüsle mücadele nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal eden başbakanlık danışmanının açıklamasının tatmin edici olmaması nedeniyle istifa etti.

27 Mayıs 2020

İç Politika

Sağlık Bakanlığı’ndan 11 Sektöre Yönelik Yeni Covid-19 Rehberi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileriyle Covid-19 sonrası kontrollü normalleşme süreci kapsamında hazırlanan rehberler tek başlıkta toplandı. 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirler de belirlendi.

Vaka Sayısı 159.797’ye, Ölü Sayısı 4.431’e Çıktı

Bugün Türkiye genelinde 34 kişinin öldüğü ve 1.035 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Turizm

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, bakanlığın oluşturduğu sertifikasyon standartlarını yerine getiren turizm tesislerinde pandemiden uzak güvenli bir ortam sağlanacağını bildirdi.

Haziran ayında yeniden uçuşlara başlayacak

Türk Hava Yolları (THY) uygulanacak bazı yeni kuralları açıkladı.

Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Gökhan Yavuzel: “Tehdit Ediliyoruz!”

Sosyal medya üzerinden tehdit edildiklerini belirten sanatçılar Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar ve yazar Gökhan Yavuzel, “Bir adım bile geri atmıyoruz. Çünkü biz, ‘dönen dönsün, ben dönmem yolumdan’ diyen Pir Sultan’ın izinden yürüyenleriz” dedi.

Yeni Demokrat Kadın: Pınar Aydınlar Yalnız Değildir!

Sosyal medyada hedef gösterilen ve tehdit edilen Pınar Aydınlar’a destek için Yeni Demokrat Kadın tarafından açıklama yapıldı.

CHP Üyesi Dila Koyurga Erdoğan’a Hakaretten Gözaltına Alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu 5 CHP üyesinden birisi olan Dila Koyurga, 7 yıl önce yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alındı.

Erdoğan: Menderes’e hangi inançla saldırdılarsa, Cumhur İttifakı’na da aynı nefretle yüklendiler

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin 60. yılında yaptığı konuşmada CHP’ye yüklenirken, “Menderes’e hangi inançla saldırdılarsa, şimdi de Cumhur İttifakı’na aynı nefret duygularıyla yüklendiler. Kalkınmamız için gereken altyapıyı kurduk, attığımız her adımda önümüzü kapatmaya kalktılar. Akdeniz’deki sondajlarımızdan rakip ülkelerden çok CHP rahatsız oldu” dedi.

Erdoğan, milletvekilleri ve AKP teşkilatına “Sahaya inin” talimatı verdi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleri, belediye başkanları ile AKP teşkilatına “Sahaya inin, vatandaşın isteklerini dinleyin” talimatı verdi. AKP’de bugünden itibaren milletvekilleri ve teşkilat esnaf ziyaretleri yapacak, vatandaşın ihtiyaçlarını tespit edecek ve karşılanmasını sağlayacak.

Öğretmenler cuma namazında dezenfektan dağıtmaya zorlandı

29 Mayıs’ta toplu ibadete açılacak camiler için öğretmenlerin görevlendirildiği öğrenildi. İlçe milli eğitim müdürleri, 29 Mayıs günü cami avlularında kılınacak cuma namazı öncesinde erkek öğretmenlerin camiye gelenlere maske ve dezenfektan dağıtmak için görev almasını istedi. Karara itiraz eden öğretmenlere, “Gönüllü olmazsanız, biz görevlendiririz” dendi.

Tiyatro sanatçılarından dayanışma kampanyası;

‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’

İki pisti yok edilen Atatürk Havalimanı ile ilgili Mimarlar Odası’ndan suç duyurusu

MMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ekonomi

Fitch ‘Koronavirüs Şoku Genişliyor’ dedi, Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü

Fitch, İtalya ve İspanya’nın yüzde 9’un üzerinde daralacağını tahmin ederken Türkiye’nin 2020 yılı için daralma tahminini yüzde 2’den yüzde 3’e çıkardı.

Fitch küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini düşürdü

Raporda, en büyük aşağı yönlü revizyonların gelişmekte olan ülke ekonomileri ile Euro Bölgesi’nde yapıldığına işaret edildi

Türk-İş: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Asgari Ücretin Üzerinde

Mayıs’ta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 438 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 lira oldu. Türk İş “Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerindedir” açıklaması yaptı.

Dış Politika / Dünya

ABD’de polisin katlettiği George Floyd için halk sokağa çıktı

ABD’de polisin gözaltına alırken boğarak öldürdüğü George Floyd için Minneapolis kentinde eylemler yapılıyor. Yapılan eylemlerde Floyd’un katledilierken söylediği “Nefes alamıyoruz” (We can’t breathe) yazılı dövizler taşındı. Polisin eylem yapan halka saldırması üzerine çatışmalar çıktı. Halk polis araçlarını taşladı.

ABD’de Gözaltına Aldıkları Siyah Vatandaşı Öldüren Polislere Tepki

ABD’de 2014 yılındaki Eric Garner olayına benzer bir polis şiddeti vakası daha yaşandı. Eşkali bir şüpheliye benzeyen Afro Amerikalı vatandaş, polis tarafından gözaltı sırasında gördüğü şiddet sonucu hayatını kaybetti.

Af Örgütü’nden Minneapolis Açıklaması: Polis Hesap Vermeli

ABD’deki polis cinayetiyle ilgili açıklama yapan Af Örgütü “hızlı, kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma yapılması” çağrısında bulundu.

Trump’tan Paylaşımlarına “Teyit Uyarısı” Koyan Twitter’a Tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın aktif olarak kullandığı sosyal paylaşım platformu Twitter, Başkan’ın tweetlerine “teyit uyarısı” koydu.

Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’a karşı sıtma ilacı hidroksiklorokin üzerine yapılan klinik araştırmaları geçici süreliğine durdurma kararı aldı.

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 pandemisinin yeni merkezini açıkladı

ABD’de bir üniversite araştırması Brezilya’da Ağustos ayına gelindiğinde 125 bin kişinin Covid-29 nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini öngördü

Oxford Üniversitesi, Covid-19 aşısını Kenya’da da deneyecek

Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi’nin Covid-19’a karşı geliştirmeye çalıştığı aşı Afrika ülkelerinden Kenya’da da denenecek. Aşının İngiltere’de insanlar üzerindeki denemeleri sürüyor.

ABD: Rystad Energy’nin raporu, petrol fiyatlarının 30 dolarda seyretmesi durumunda gelecek yıl ABD’de 170 şirketin daha iflas edebileceğine işaret ediyor.

İngiltere: İngiltere Başbakanı Johnson, 1 Haziran’dan itibaren ülkedeki açık hava pazarlarının, 15 Haziran’dan itibaren de bütün perakende mağazalarının faaliyetine izin verilmesinin planlandığını bildirdi.

Rusya: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede Covid-19 salgınının zirve noktasını geçtiğini söyleyerek, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı mağlup etmesinin 75. yılı nedeniyle askeri geçit törenlerinin ülke genelinde 24 Haziran’da yapılacağını açıkladı.

Almanya: Almanya’da 15 Haziran’dan itibaren seyahat yasağının kalkacağı 31 ülke belli oldu.

İtalya: İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, 15 Haziran tarihinin Avrupa’da turizm sektörü için çok önemli olduğunu söyleyerek, “15 Haziran Avrupa’da turizm için kurtuluş günü. Avrupa’nın hep birlikte yeniden harekete geçmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Japonya: Japonya Turizm Ajansı Başkanı, 18 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını ve ülkeyi ziyaret eden turistlerin harcamalarının yarısını ödeyeceklerini duyurdu.

AİHM’den Türkiye’ye İki Newroz Mahkumiyeti

Newroz ve anadilinde eğitim eylemlerine katıldığı için cezalandırılan iki kişinin başvurusunu sonuçlandıran AİHM, Türkiye’yi toplam 8 bin 500 Euro tazminata mahkum etti.

İdlib’de Bir Asker Hayatını Kaybetti

MSB’den yapılan açıklamada yol kontrol devriyesi sırasında, sebebi bilinmeyen bir patlama nedeniyle bir askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

28 Mayıs 2020

İç Politika

TEZ-KOOP-İŞ Sendikası sağlık çalışanlarının haklarının yok sayılmasını protesto etti

TEZ-KOOP-İŞ (Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası) İstanbul 5 Nolu Şube, Cerrahpaşa Hastanesi önünde düzenlediği basın açıklaması ile sağlık çalışanlarının haklarının yok sayılmasını protesto etti.

Vaka Sayısı 160.979’a, Ölü Sayısı 4.461’e Çıktı

Bugün Türkiye genelinde 30 kişinin öldüğü ve 1.182 kişide daha koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Erdoğan Yeni Normalleşme Kararlarını Açıkladı

Yeni normalleşme kararları çerçevesinde şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılıyor.

Şırnak’ta HDP binası ateşe verildi: 1 Gözaltı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP ilçe binasının kapısını ateşe veren M.B. adlı kişi gözaltına alındı. Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

PKK’nin Van sorumlusu çatışmada öldürüldü: 2 Gözaltı

PKK’nin Van sorumlusu Mustafa Ertaş’ın (Reşit) hava destekli operasyonda öldüğü, olayla bağlantılı bir kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Manisa’da kadın cinayeti

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde 22 yaşındaki Gülnur Kocabaş erkek arkadaşı olduğu iddia edilen kişi tarafından pompalı tüfekle 5 el ateş edilerek öldürüldü.

İnfaz Paketi Sonrası Alo 183’e 2506 Başvuru Yapıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre; İnfaz Yasası onaylanmasından sonra geçen 20 günlük sürede Alo 183 hattına 2506 başvuru geldi.

Erdoğan’a Hakaretten Gözaltına Alınan Dila Koyurga’ya Ev Hapsi

2013’te 17 yaşındayken yaptığı sosyal medya paylaşımlarında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan CHP üyesi Dila Koyurga ev hapsi cezasına çarptırıldı.

Kars’ta Erkek Şiddetine Karşı Mor Hat

Kars Belediyesi, kadınların direk ulaşabilecekleri Mor Hat’ı hizmete açtı.

TMMOB’dan ‘Meslek Yasası Değişikliğine’ İlişkin Milletvekillerine Mektup

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, mektupta “TMMOB Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğe karşı kamu ve toplum yararından, bilim ve teknikten yana olan sesimize ses olacağınıza inanıyoruz” dedi.

Üsküdar’daki Ermeni Kilisesine Nefret Saldırısı

Üsküdar Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haç, kimliği belirsiz bir kişi tarafından yerinden söküldü.

Ekonomi

Salgınla birlikte her 6 çalışan gençten 1’i işsiz kaldı

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre, dünya genelinde 29 yaşın altındaki her altı çalışandan biri koronavirüs salgını nedeniyle çalışamıyor.

İstanbul İşçi Sendikaları: ‘İzole Üretim Üsleri’ ile işçiler kölece çalıştırılmak isteniyor

Salgın süresince işçilerin güvencesiz çalışma koşullarına mahkum edilmesi ve sermayenin ‘İzole Üretim Üsleri’ gibi uygulamalarla işçiler köleleştirmek istemesine ilişkin İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platfotmu (İİSŞP) açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Sermaye örgütleri, sömürüyü ve baskıyı daha da artırmak üzere çeşitli uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor” ifadeleri yer aldı.

Dış Politika / Dünya

Lübnan’da eylemciler otobanı kapattı

Lübnan’da devam eden eylemlerde başkent Beyrut ile kuzeydeki Trablusşam kentlerinde halk yolları kapattı. Trablusşam’da onlarca kişi, kent merkezindeki Nur Meydanı’na çıkan yolları araç ve bariyerlerle kapattı. Yoksulluk, mezhebe dayalı siyasi sistemi, ek vergiler gibi nedenlerle sokağa çıkan eylemciler, Hassan Diyab hükümetinden yağmalanan fonların geri kazanılmasını talep etti.

Nijerya’da Saldırı: En Az 60 Kişi Hayatını Kaybetti

Nijerya’da yaklaşık 100 motosikletle düzenlenen silahlı saldırıda en az 60 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

29 Mayıs 2020

İç Politika

Türkiye’de Koronavirüs | 28 kişi daha hayatını kaybetti, 1141 yeni tanı kondu

Toplam ölüm sayısı 4 bin 489’a, vaka sayısı 162 bin 120’ye yükseldi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü: Şu an dolaşan virüsün, daha önceden piyasada dolaşan Koronavirüs’e göre hastalık yapma oranı azaldı

1 Haziran’da kalkacak olan kısıtlamaları değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Koronavirüs’ün hastalık yapma gücü. Biz buna virülans diyoruz. Şu an dolaşan virüsün, daha önceden piyasada dolaşan Koronavirüs’e göre hastalık yapma oranı azaldı” ifadelerini kullandı.

Nurcan Polat’ı İnfaz Yasası’yla tahliye olan eşi öldürdü

Bağlar ilçesinde silahlı saldırıda yaşamını yitiren Nurcan Polat’ın, ceza infaz düzenlemesinden yaralanarak şartlı tahliye olan eşi H.P. tarafından öldürüldüğü ileri sürüldü.

Emniyet Müdürlüğü yüklü miktarda plastik mermi, cop ve gaz fişeği aldı

Emniyet Müdürlüğü’nün yüklü miktarda plastik mermi, katlanır cop, gaz fişeği gibi toplumsal hareketlerde kullanılacak saldırı silahları ve mühimmat aldığı ortaya çıktı.

HDP Batman il binasına polis baskını

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman il binasına polisler tarafından baskın düzenlendi. Polisler tarafından ablukaya alınan binada, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve avukatlar eşliğinde arama yapılıyor. Yaklaşık 2 saat süren baskının gerekçesi olarak PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin parti binası dışından görüldüğü iddiası ile yapıldığı belirtildi.

Hrant Dink Vakfı’na tehdit mesajı

Hrant Dink Vakfı, elektronik posta yoluyla ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ ifadesini de içeren tehdit mesajı aldıklarını açıkladı. Söz konusu mesajda, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve dernek avukatının da ölümle tehdit edildiği belirtildi.

Hrant Dink Vakfı:

Rakel Dink ve avukatımız ölümle tehdit edildi; yükseltilmesinde sakınca görülmeyen nefret dili azmettirir!

Mithat Sancar: Nefret söylemini yayan, ırkçılığı normalleştiren zihniyete karşı Hrant Dink Vakfı’nın yanındayız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink’e yönelik ölüm tehditleri üzerine bir destek mesajı yayınladı. Sancar, “Nefret söylemini yayan, ırkçılığı normalleştiren zihniyetin besleyip cesaretlendirdiği bu kötülük odaklarına karşı Hrant Dink Vakfı’nın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Babacan’dan Hrant Dink Vakfı’nın tehdit edilmesine tepki

Ayrımcılığı teşvik eden bir siyasi iklimin ürünüdür, yalnız bırakmayacağız

Davutoğlu’ndan Hrant Dink Vakfı’na destek

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Hrant Dink vakfı ve Rakel Dink’e gönderilen tehdit mesajları üzerine, Rakel Dink’i telefon ile arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Demirtaş’ın mahkemede yaptığı savunmaya soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, mahkemedeki sözlerinden dolayı yeni bir soruşturma başlattı.

Demirtaş hakkında ‘tutukluluğa devam’ kararı

Edirne Cezaevi’nde 3 yıl 6 aydır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ikinci kez tutuklandığı dosya ile ilgili mahkeme ‘tutukluluğa devam’ kararı verdi.

Erdoğan’ın konuşması nedeniyle birden fazla kez sözü kesilen Muharrem İnce, Haber Global stüdyosunu terk etti!

“Erdoğan bu ülkenin kurucusu değil, sahibi değil, çağırıyorsanız konuşturacaksınız”

İletişim Başkanı Altun’dan, Muharrem İnce’ye: Tavrı, medyaya iftira mahiyeti taşıyor; ağır ithamları ve suçlayıcı tavrı kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, İnce’nin sözlerine ilişkin, “Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında haksız, mesnetsiz ve ağır ithamlarda bulunarak takındığı suçlayıcı tavır kabul edilemez” derken, televizyon kanalının Erdoğan’ın konuşmasını kendi iradesiyle vermek istediğinin altını çizdi.

Anket: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan karşısında Ekrem İmamoğlu mu Mansur Yavaş mı daha şanslı?

Avrasya Araştırma’nın son kamuoyu anketine göre; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olması halinde yüzde 48’lik kesim Erdoğan’a oy vermeyeceğini söylüyor. İlk turda sadece İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Erdoğan olduğu takdirde İmamoğlu’nun oyları Erdoğan’ı geçiyor. Aynı karşılaştırma Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la yapıldığında ise, Erdoğan, yüzde 0,2 puan farkla Yavaş’ı geçiyor.

CHP Milletvekili Selin Sayek Böke, Murat Sabuncu’ya yorumladı

Selin Sayek Böke: İktidar önce HDP’ye saldırdı şimdi de CHP’ye; buna hep birlikte karşı durabiliriz

Cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasıyla ilgili paylaşım yapan Banu Özdemir tahliye edildi

Cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ marşı çalınmasına ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklanan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, tahliye edildi.

Kuzguncuk’ta kilise haçını söken şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Üsküdar’daki Ermeni Kilisesi’nin haçını söküp kırdığı ve kilisenin önündeki kaldırıma attığı gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli, adli kontrol şartıyla salıverildi.

Ayasofya’da Fetih Suresi Okundu

Ayasofya’da okunan Fetih Suresi’ni dinleyen Erdoğan, “Biz bu şehri sadece fethetmekle kalmadık, biz ‘İstanbul’u sevmezse gönül aşkı ne anlar’ diyerek onun güzelliğine güzellikler katmak için yüzyıllarımızı harcadık” dedi.

HDP’den ‘Yeni Dönem’ Startı Verildi

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) son toplantısında “ortak mücadele hattı” tartışması yürütüldüğü ve 1 Haziran’da ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ni açıklayacağı belirtildi.

Ekonomi

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü

TÜİK 2020 yılı birinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü. Türkiye ekonomisinin, Koronavirüs’ün etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediği ilk çeyrekte %5.4 büyümesi bekleniyordu. 2020 genelindeki daralmanın yine de %0.75’te kalacağı öngörülüyor.

Ekonomistler, Türkiye’nin birinci çeyrek büyüme rakamlarını nasıl değerlendirdi?

“Covid 19 etkisi Türkiye’ye gecikmeli geldi; bu nedenle olumsuz rakamlar çok az dahil oldu”

Büyüme rakamları sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’tan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Sonraki dönemlerde bir güçlü toparlanmaya şahit olacağız inşallah” ifadelerine yer verdi.

MB’den rapor: İşsizlik batık kredileri artırabilir; bütçe açığı belirginleşecek

Yılın ilk Finansal İstikrar Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası (MB) Covid-19 salgınının küresel büyüme görünümünü belirgin ölçüde zayıflatttığını, toparlanmaya ilişkin yüksek derecede belirsizlik olduğunu belirtti.

Dış Politika / Dünya

ABD’de eylemciler polis binasını ateşe verdi

Amerikan Birleşik Devletleri’nin Minneapolis şehrinde George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından, binlerce eylemci polis şiddetini protesto etmeye devam ediyor. Minneapolis’teki polis merkezinin önüne gelen eylemciler polis cinayetlerini ve saldırılarını protesto etti. Halk polis merkezinin de bulunduğu bazı binaları ateşe verirken, Floyd için adalet istedi. Minneapolisli eylemler devam ederken, protetso eylemleri Denver ve New York’a da sıçradı.

ABD’de George Floyd’u Öldüren Polis Tutuklandı

Polis memuru Derek Chauvin üçüncü derece cinayetle ve taksirle insan öldürmekle suçlanıyor.

ABD’nin Minnesota Eyaletinde Acil Durum İlan Edildi

ABD’de polis şiddeti sonucu bir Afro Amerikalı’nın hayatını kaybettiği Minnesota eyaletinde protestocuların kentteki bir emniyet binasını ateşe vermesinin ardından acil durum ilan edildi.

Minnesota Protestolarını Görüntüleyen CNN Ekibi Canlı Yayında Gözaltına Alındı

ABD’de polis şiddetinin ardından yaşanan protestoları görüntüleyen CNN ekibi gözaltına alındı. Ekip, yaklaşık üç saat sonra bırakılırken ülke çapında tepkiler artıyor.

ABD Başkanı Trump: Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz

“Hong Kong, Çin’den ayrı bir yer olarak görülmeyecek”

Twitter’dan Trump’ın Minneapolis paylaşımına ‘şiddeti yüceltme’ uyarısı

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından yaşanan protestolarla ilgili paylaşımına uyarı notu koydu.

İspanyol hükümetinden Kovid-19’dan etkilenen ailelere nakdi yardım

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, yeni tip koronavirüsün etkisiyle ülkede artan yoksulluk sorununa karşı 850 bin haneyi kapsaması öngörülen maddi yardım kararı aldı.

TSK’dan Suriye sınırına askeri personel sevkiyatı

Suriye’nin İdlib şehrinde devam eden harekatta görevli birliklere destek olma amacı ile Türkiye’nin değişik illerinde bulunan birliklerden gönderilen askeri personelleri taşıyan 8 otobüsten oluşan konvoy geniş güvenlik önlemleri altında İslahiye ilçesinden geçerek Hatay’daki sınır birliklerine doğru devam etti. Sevkiyatın devam edeceği öğrenildi.

Sosyal mesafe kurallarını gevşeten Güney Kore’de Koronavirüs vaka sayısı arttı, 200’den fazla okul kapatıldı

Güney Kore’de son 2 günde yeni Koronavirüs vakalarının artmasının ardından, 200’den fazla okulda eğitime yeniden ara verildi. Ülkede önceki gün 79, dün de 56 yeni vaka tespit edildi. Bu sayılar son 2 aydaki en yüksek yeni vaka sayıları. Vakaların Bucheon bölgesindeki bir dağıtım merkeziyle bağlantılı olduğu ve nüfusun yoğun olduğu bir bölge olması nedeniyle endişe yarattığı belirtiliyor.

Yunanistan, 15 Haziran’da 29 ülkeden turiste kapıyı açıyor: Listede Türkiye yok

Yunanistan, 15 Haziran’dan itibaren kapılarını turistlere açmaya hazırlanıyor. Ancak Türkiye’den gidişlere izin yok.

30 Mayıs

Siyaset Bilimci Keleşoğlu: Dış güçler müdahil oldukça Libya’da uzlaşma mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yassıada’da önceki gün yaptığı konuşmada Suriye ve Libya’ya yönelik tartışmalı siyasi ve askeri müdahaleleri bir kez daha savundu. Ortadoğu’yu yakından takip eden ve Libya’daki gelişmeleri gazetemize değerlendiren Siyaset Bilimci Erhan Keleşoğlu ise, AKP hükümetinin MHP ile yürüttüğü milliyetçi ittifakın “Türkiye’nin bekasına yönelik tehdit” savına yaslanarak içeride ve dışarıda güvenlikçi politikalarını sürdürdüğüne dikkat çekti. Keleşoğlu, “Bu politikalar emperyal bir söylemle süslenerek iktisadi buhranın yarattığı hoşnutsuzluğu perdelemek için kullanılıyor” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/405964/siyaset-bilimci-kelesoglu-dis-gucler-mudahil-oldukca-libyada-uzlasma-mumkun-degil

Fehim Işık: Kürtler arasında etkili bir konsensüs oluşmadan sorunlar çözülmeyecektir

Bir süreden beri Rojava’da, Suriye Kürtlerini temsil eden güçler arasında birlik görüşmeleri yapılıyor. Bu girişimler sonucu PYD’nin de içinde olduğu 25 parti Kürt Ulusal Birliği Partileri – PYNK adıyla yeni bir oluşuma gitti. Barzani çizgisindeki Kürt örgütlerinin çatı örgütü olan ENKS (Suriye Kürt Ulusal Konseyi) ve PYNK’nin oluşturduğu 7’şer kişiden oluşan iki komite, bölgenin siyasi, askeri, idari ve toplumsal sorunlarını bir sonuca bağlamak için görüşmeleri sürdürme kararı aldılar. Görüşmeler sonucunda belirli bir mesafe kat edilmiş olsa da yanıt bekleyen sorular var. Birlik görüşmelerinin ne durumda olduğunu, Türkiye hükümetinin görüşmeler karşısındaki tutumunu, Zînî Wertê’de yaşanan gerilimi ve 2009’dan bu yana tartışılan ancak bir türlü yapılamayan Kürt konferansını Gazeteci-Yazar Fehim Işık ile konuştuk. Işık, “Kürt birliğinin bir parçada sağlanması olumlu bir gelişme olsa bile herkes bilmeli ki 4 parçada Kürtler arasında etkili bir konsensüs oluşmadan, sorunlar tam olarak çözülmeyecektir” diyerek, Kürtlerin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/405970/fehim-isik-kurtler-arasinda-etkili-bir-konsensus-olusmadan-sorunlar-cozulmeyecektir

Dargeçit’teki toplu mezardan 40 kafatası çıktı, 90’lı yıllara ait olabilir

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı kırsal Akyol (Derêca) Mahallesi’ne bağlı Libka Kanîya mezrasındaki bir mağarada bulunan toplu mezara dair savcılık başvurusunun ardından olay yerinde inceleme yapıldı. Bölgeye girişler jandarma kontrolüne alınırken, kimsenin geçişine izin verilmedi. Kemiklere dair savcılık başvurusu yapan İrfan Yakut, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube avukatları ile olay yerine geldi. Ancak savcılık sadece Yakut’un inceleme sırasında bölgeye girişine izin verdi.

https://www.evrensel.net/haber/405987/dargecitteki-toplu-mezardan-40-kafatasi-cikti-90li-yillara-ait-olabilir

Pervin Buldan tehdit edilen Rakel Dink’i aradı: Yalnız değilsiniz, yanınızdayız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, son dönemlerde tehditlere maruz kalan Hrant Dink Vakfı ve Rakel Dink’e destek verdi. Buldan, Rakel Dink’i arayarak dayanışma mesajını paylaştı. 19 Ocak 2007 tarihinde katledilen gazeteci Hrant Dink adına kurulan Hrant Dink Vakfı’na yönelik artan tehditlere HDP’den tepki geldi. Olayı dün sosyal medya hesaplarından kınayan HDP Eş Genel Başkanlarından Pervin Buldan bugün de saldırının ve tehditlerin hedefindeki Rakel Dink’i aradı.

https://www.evrensel.net/haber/405992/pervin-buldan-tehdit-edilen-rakel-dinki-aradi-yalniz-degilsiniz-yaninizdayiz

Cizre’de HDP binasının kapısını ateşe veren zanlı tutuklandı

Cizre’de HDP binasının kapısı, kurşun geçirmez yelek giydiği öne sürülen maskeli bir kişi tarafından ateşe verildi. Olayına ardından gözaltına alınan zanlı tutuklandı. Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütünün bulunduğu binanın kapısı, 27 Mayıs’ı 28 Mayıs’a bağlayan gece saatlerinde kimliği belirsiz bir kişi tarafından ateşe verildi.

https://www.evrensel.net/haber/405849/cizrede-hdp-binasinin-kapisini-atese-veren-zanli-tutuklandi

‘Baroların yapısı değişirse kadınların başvuracağı merkezler kalmaz’

Baroların yapısının değişmesine ilişkin tartışmaları konuştuğumuz Avukat İlke Işık, “Yarın bir siyasal müdahale ile baroların yapısını değiştirmeye kalkarlarsa kadınların güvenle başvurabilecekleri kadın hakları merkezleri, çocuk hakları merkezleri, mültecilerin hukuki yardım talep edecekleri merkezleri kalmaz” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/406008/barolarin-yapisi-degisirse-kadinlarin-basvuracagi-merkezler-kalmaz

Kiliseye Nefret Saldırısı Düzenleyen Kişi için Yakalama Kararı

Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin haçını söküp kaldırıma attıktan sonra gözaltına alınıp adli kontrolle serbest kalan saldırgan hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

http://bianet.org/bianet/nefret-soylemi/224987-kiliseye-nefret-saldirisi-duzenleyen-kisi-icin-yakalama-karari

Avrasya Araştırma: İmamoğlu Çatı Adayı Olursa Erdoğan Kaybediyor 

Araştırmanın sonucunu bianet’e değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, “Halk başkanlık sisteminden memnun değil. Çünkü vaat edileni bulamadı. Ayrıca halk tarafsız Cumhurbaşkanını tercih ediyor” dedi.

http://bianet.org/bianet/siyaset/224968-avrasya-arastirma-imamoglu-cati-adayi-olursa-erdogan-kaybediyor

Bakan Soylu: Hrant Dink Vakfı’nı Tehdit Edenler Yakalandı

İçişleri Bakanı Soylu, Hrant Dink Vakfı’na tehdit mesajını gönderen kişinin yakalandığını açıkladı.

http://bianet.org/bianet/nefret-soylemi/224979-bakan-soylu-hrant-dink-vakfi-ni-tehdit-edenler-yakalandi

ABD’de George Floyd’u Öldüren Polis Tutuklandı

Polis memuru Derek Chauvin üçüncü derece cinayetle ve taksirle insan öldürmekle suçlanıyor.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/224966-abd-de-george-floyd-u-olduren-polis-tutuklandi

Trump: DSÖ’yle İlişkilerimizi Sonlandırdık

Trump “DSÖ’ye sağlanan fonları, hak eden acil küresel sağlık durumlarına aktaracağız” dedi.

http://bianet.org/bianet/saglik/224970-trump-dso-yle-iliskilerimizi-sonlandirdik

31 Mayıs

HDP yeni dönem strateji tutum belgesini açıklayacak

‘Topyekün mücadele’ dönemine hazırlanan HDP’nin yeni strateji hattını içeren tutum belgesi bugün açıklanacak. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İstanbul’da basın toplantısı düzenleyecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/05/31/hdp-yeni-donem-strateji-tutum-belgesini-aciklayacak/

Polise saldırıya üç gözaltı

Bağlar’da bir polisin öldüğü olayın failinin yakalandığı belirtildi. Şüpheliyle iki kişi gözaltında.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2020/05/31/polise-saldiriya-uc-gozalti/

Dargeçit’te kayıp avukatları engellendi

Dargeçit’teki toplu mezarda bulunan kemiklerle kayıplara ulaşma umudunun yeniden doğduğunu söyleyen JİTEM davalarının avukatlarından Erdal Kuzu, delil toplama sırasında BM Minnesota Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini söyledi. Kuzu, “90’lı yıllarda yakınlarını kaybeden insanların tamamının kan örneği vermek için Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığına başvurması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/05/31/dargecitte-kayip-avukatlari-engellendi/

Erdoğan: Demokrasiden başka alternatif yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastane açılışında konuştu: Her kim Türkiye’de demokrasiyi, özgürlükleri, adaleti, güvenliği, dış politikayı, kültürü, sanatı daha ileri seviyeye götüreceğine milleti ikna ederse ülke ona teslim edilir. Her kim daha çok yatırım, üretim, istihdam, iş, aş, daha yüksek hayat standardı sağlayacağı konusunda halkın desteğini alırsa ülkeyi o yönetir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/05/31/erdogan-demokrasiden-baska-alternatif-yok/

ABD’de protestocular tarihi ‘köle pazar binasını’ ateşe verdi

George Floyd protestolarının devam ettiği, ABD’nin Fayetteville şehrinde, 19. Yüzyıldan kalma ”Market House” adı verilen ve köle satışı yapılan tarihi bina protestocular tarafından ateşe verildi. ABD’de bir polis memurunun George Floyd’u öldürmesinin ardından başlayan olaylar tırmanırken, protestocuların ”Market House” adı verilen bir binayı ateşe verdiği görüldü.

https://t24.com.tr/video/abd-de-protestocular-tarihi-kole-pazar-binasini-atese-verdi,29266

Hrant Dink Vakfı’na ‘ölüm’ mesajı atan zanlı adliyeye sevk edildi

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından adını yaşatmak için kurulan Hrant Dink Vakfı‘nı tehdit eden zanlı H.A, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.  Hrant Dink Vakfı’nın ölüm tehdidi içeren mailin vakfa gönderildiği bilgisini kamuoyuna duyurmasının ardından pek çok siyasi parti lideri açıklama yapmış, zanlı bu gelişmelerin ardından Konya’da gözaltına alınmıştı.  Konya’da gözaltına alındıktan sonra İstanbul’a getirilen H.A, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

https://t24.com.tr/video/hrant-dink-vakfi-na-olum-mesaji-atan-zanli-adliyeye-sevk-edildi,29265

Emniyet Müdürlüğündeki işkenceyi sosyal medyadan paylaştılar

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde dün açılan ateş sonucu polis Atakan Arslan’ın yaşamını yitirmesinin ardından bölgede başlayan operasyonlar sırasında polise ateş açtığı iddia edilen A.P. adlı kişinin yanında oldukları ifade edilen 2 kişinin daha gözaltına alınmasının ardından işkence görüntüleri yayınlandı.

https://artigercek.com/haberler/emniyet-mudurlugundeki-iskenceyi-soyal-medyadan-paylastilar

Öldürülen Derik Kaymakamı’nın ağabeyi: Kardeşim hastanede kasten öldürüldü

Mardin’in Derik ilçesinde bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün ağabeyi Ali Haydar Safitürk çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ağabey Safitürk kardeşinin patlamada değil hastanede kasten öldürüldüğünü ve kaymakamın odasına bombanın dönemin Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay tarafından konulduğunu iddia etti.

https://artigercek.com/haberler/oldurulen-derik-kaymakami-nin-agabeyi-kardesim-hastanede-kasten-olduruldu

Geçen yıl işkence gören yurttaşlar bu sabah evleri basılarak yeniden gözaltına alındı

Mardin’in Derik ilçesine bağlı kırsal Çayköy (Şêba Jêr) mahallesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında, Bedrettin Özge, Halil Bergin, Aydın Özdurak ve Nezir Demir gözaltına alındı.Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen 4 kişinin, 17 Aralık 2019 tarihinde mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve ardından yaşanan çatışmalardan kaynaklı yeniden gözaltına alındıkları öğrenildi.

https://artigercek.com/haberler/gecen-yil-iskence-goren-yurttaslar-bu-sabah-evleri-basilarak-yeniden-gozaltina-alindi

Reuters: Kamu bankaları beş ayda rezervlerden 50 milyar dolar kullandı

Türkiye’nin bu yıl Türk Lirası’nı desteklemek adına kamu bankaları aracılığıyla yılın ilk dört ayında rezervlerinden 44 milyar dolar kullandığı ifade edildi. Reuters’ta yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden dört bankacının yaptığı hesaplamaya göre, 2019 başından Nisan sonuna kadar kullanım 77 milyar dolara ulaştı.

https://artigercek.com/haberler/reuters-kamu-bankalari-dort-ayda-rezervlerinden-44-milyar-dolar-kullandi

Ege Ordu Komutanının emir subayı ‘FETÖ’ yöneticisiyle birçok kez görüşmüş

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘FETÖ/PDY’nin TSK yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’nin emir subayı muvazzaf binbaşı F.Ö. hakkındaki gözaltı kararının, cep telefonuna ait HTS kayıtlarından elde edilen deliller doğrultusunda verildiği ortaya çıktı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre yapılan incelemede, F.Ö’nün, ‘FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanması içerisinde “mahrem imam” olarak görev aldığı iddia edilen ve 2016 yılında ABD’ye kaçtığı kaydedilen L.Ç. ile ardışık arama yöntemiyle görüştüğü saptandı.

https://artigercek.com/haberler/ege-ordu-komutaninin-emir-subayi-feto-yoneticisiyle-bircok-kez-gorusmus

SpaceX Astronotları Uzay İstasyonu ile Kenetlenmeyi Başardı

Ertelenen NASA SpaceX’in insanlı uçuşu dün gerçekleşti. Falcon 9 roketinde bulunan iki astronotun bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi.

http://bianet.org/bianet/dunya/225008-spacex-astronotlari-uzay-istasyonu-ile-kenetlenmeyi-basardi

İçişleri Bakanlığı, Kadınları Erkek Şiddetinden Korumak İçin Ne Yaptı? 

Kadınların sokaklardan “yaşamak istiyoruz” diye seslendiği, sosyal medyadan “şiddete karşı korunmak için çağrı yaptığı” Türkiye’de İçişleri Bakanlığı “şiddet azaldı” diye açıklama yapabiliyor.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/224992-icisleri-bakanligi-kadinlari-erkek-siddetinden-korumak-icin-ne-yapti

Aile Bakanı ‘şiddet azaldı’ diyor gerçekler tersini söylüyor

Türkiye’de kadına şiddet olaylarının arttığına yönelik veriler bulunsa da İçişleri Bakanlığı, kadın cinayetlerinin yılın ilk dört ayında (2019’un aynı dönemine göre) yüzde 36 azaldığını söylüyor. Bakanlık “Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler ve atılan adımlar etkisini göstermeye başladı” derken, kadın örgütlerinin verileri ise tablonun tam tersini gösteriyor.

https://www.evrensel.net/haber/406020/aile-bakani-siddet-azaldi-diyor-gercekler-tersini-soyluyor?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&slide_order=16

Cezaevinden tabutlar çıkıyor

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre Türkiye cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 330’un üstünde hasta tutuklu-hükümlü bulunuyor. Son aylarda Giresun E Tipi’nde Burhan Karatay, Patnos L Tipi Cezaevi’nde Mustafa Akyol, Tekirdağ F Tipi’nde Hüseyin Polat, Menemen R Tipi’nde Musa Gülbeyaz, İskenderun T Tipi’nde Muhsin Kızılkan, İskenderun M Tipi’nde Mehmet Yıldızbakan, Türkoğlu L Tipi’nde Mehmet Selim Buğrahan, Edirne F Tipi’nde İbrahim Akbaba, Urfa Cezaevi’nde Emine Aslan Aydoğan, Bafra Cezaevi’nde Koçer Özdal, Osmaniye 2 No’lu’da Sabri Kaya ve İzmir Kırıklar 1 No’lu’da Mustafa Koçak ölüm orucunda yaşamını yitirdi.

http://yeniyasamgazetesi1.com/cezaevinden-tabutlar-cikiyor/

1 Haziran

‘Ölen çocuğun adı Barış’tı Barış, bundan bir şey anlamıyor musunuz’

Dün akşam saatlerinde Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle öldürülen 19 yaşındaki Barış Çakan Etimesgut’taki Söğüt Camisi’nde düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Barış Çakan’ın yakınları, “Adı Barış’tı buradan bir şey anlamıyor musunuz?” diyerek tepki gösterdi. Adı öğrenilemeyen bi yakını, “Annesi babası dedi ki bu çocuğun adı Barış olsun. Hiçbir zaman Savaş olmasın,,, Dünyanın her yerinde  savaş olmasın dedi. Çocuğun adı savaş değildi, Barış’tı Barış..” diye haykırdı Bi başka yakını da “Ölen kişinin adı Barış’tı Barış! Bundan bir şey anlamıyor musunuz acaba? Buradan bir şey çıkaramıyor musunuz?” diyerek tepkisini dile getirdi.

https://artigercek.com/haberler/olen-cocugun-adi-baris-ti-baris-bundan-bir-sey-anlamiyor-musunuz

Ethem Sarısülük anmasına polis saldırdı

Gezi eylemleri sırasında Ankara’da öldürülen Ethem Sarısülük’ün 7’nci ölüm yıl dönümü için yapılmak istenen anmaya polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/01/ethem-sarisuluk-anmasina-polis-saldirdi/

Bahçeli: Erken seçim söylemi ayıplı bir tuzak, kirli bir tertiptir

Parti teşkilatlarına genelge gönderen MHP lideri Devlet Bahçeli, “erken seçim kara propagandasına kulak asılmamasını” istedi. Bahçeli, “Erken seçim söylemi ayıplı bir tuzaktır, kirli bir tertiptir, dibi uçurum olan bir tezgâhtır. MHP bütün teşkilatlarıyla zamanında yapılacak bir seçim için siyasi çalışmalarını sabırla icra edecektir” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/01/bahceli-erken-secim-soylemi-ayipli-bir-tuzak-kirli-bir-tertiptir/

Barış Çakan cinayetinde 3 tutuklama

Ankara Etimesgut’ta bıçaklanarak öldürülen Barış Çakan cinayetine ilişkin 3 kişi tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, “Şüpheliler ve suça sürüklenen çocuğun Sulh Ceza Hakimliğince ayı ayrı tutuklanmalarına karar verilmiştir. Soruşturma işlemlerine Başsavcılığımızca titizlikle devam edilmektedir” denildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/01/baris-cakan-cinayetinde-3-tutuklama/

ÇHD’li avukatlar için 20 ülkeden tahliye talebi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HBB) avukatların yargılandığı davanın dosyasını incelemeye aldı. Avukat Didem Baydar şunları söyledi: “Tutuklu ÇHD’li avukatların yargılandığı ve toplamda 159 yıl ceza aldığı dosyanın Yargıtay’da incelemeye alındığı gün Türkiye’den ve dünyadan tahliye ve bozma talepli dilekçeler yağdı. Bugün itibarıyla avukatlar, Türkiye’den 400, dünyadan da 356 tahliye dilekçesini UYAP üzerinden gönderdi.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/01/chdli-avukatlar-icin-20-ulkeden-tahliye-talebi/

Barış Çakan’ın babası: ‘Ezana saygısızlık yapmayın’ dediği için öldürüldü

Ankara’da dün öldürülen ve Kürtçe müzik dinlediği için saldırıya uğradığı iddia edilen Barış Çakan’ın babası Nihat Çakan: “Oğlum ezan okunurken yüksek sesle müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldü.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/01/baris-cakanin-babasi-ezana-saygisizlik-yapmayin-dedigi-icin-olduruldu/

HDP’de yeni dönem: 9 ilke ışığında topluma çağrı

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar bugün düzenledikleri basın toplantısı ile yeni döneme dair politikalarını açıkladılar. Eş Genel Başkanlar izleyecekleri yolu 9 maddede aktardıkları ilkelerle anlattılar.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/01/hdpde-yeni-donem-9-ilke-isiginda-topluma-cagri/

CHP’li Özel ve Özkoç’un fezlekeleri Adalet Bakanlığı’nda

CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a yönelik hakaret ve iftira suçu işledikleri gerekçesiyle açılan soruşturma sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen fezleke Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/01/chpli-ozel-ve-ozkocun-fezlekeleri-adalet-bakanliginda/

Vefa Kartal’ı polis defnetti

Tutuklu iken vefat eden Vefa Kartal’ın cenazesi İstanbul çıkışında polis tarafından alındı. Cenaze itirazlara rağmen sadece bir kişinin katılımına izin verilerek yine polis tarafından defnedildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/01/vefa-kartali-polis-defnetti/

Taksim Dayanışması, Gezi’nin 7. yıl dönümünde İstiklal’de toplandı

Koronavirüs salgının ardından normalleşme aşamalarının başladığı ilk günlerde, Gezi direnişinin 7. yılı için Taksim Dayanışması, Taksim’de basın açıklaması düzenlendi.  Mis Sokak’ta kitle adına açıklama yapan Avukat Can Atalay “Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük, adalet umududur, imkanıdır” dedi.

https://t24.com.tr/haber/taksim-dayanismasi-gezi-nin-7-yil-donumunde-istiklal-de-toplandi,881773

Grup Yorum’un konser başvurusu kabul edildi

Grup Yorum’un 9 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda yapmak istediği konser başvuru kabul edildi. Grup, konserin yapılacağını Twitter üzerinden “Geliyoruz zincirleri kıra kıra” notuyla duyurdu. Duyuruda ayrıca, “Bu konser Helin ve İbrahim’in dünya halklarına armağanıdır!” denildi.

https://t24.com.tr/haber/grup-yorum-un-konser-basvurusu-kabul-edildi,881775

Anonymous yeniden ortaya çıktı; Trump-Epstein ilişkisine işaret etti, çocuk istismarı davasının kayıtlarını yayınladı

Anonymous’un yayınlarından birkaç saat sonra, siber aktivistler ünlü kişiliklerin Jeffrey Epstein çocuk kaçakçılığı ağı ile ilişkisini ortaya döken bazı tweet’ler atmaya başladılar. Bu isimler arasında Ivanka ve Ivana Trump, Naomi Campbell, Mick Jagger ve Will Smith de var

https://t24.com.tr/yazarlar/fusun-sarp-nebil/anonymous-yeniden-ortaya-cikti-ve-trump-epstein-iliskisine-isaret-etti,26850

İşkence iddiası Meclis’e taşındı: M.E.C. coplu tecavüze mi uğradı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, bir polisin öldürmesinden sorumlu tutulan gözaltındaki M.E.C.’nin işkenceye maruz bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı.

https://artigercek.com/haberler/iskence-iddiasi-meclis-e-tasindi-m-e-c-coplu-tecavuze-mi-ugradi

Salih Müslim’den ‘Kürt ulusal birliği’ açıklaması: İkinci aşamaya geçiyoruz

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdi’nin, Kürt ulusal birlik çalışmalarına dönük açıklamalarının ardından bir açıklama da Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanlık Konseyi üyesi Salih Müslim’den geldi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) sorularını yanıtlayan Müslim, ulusal birlik girişimlerinin ilk aşamasında ortak siyasi konuların gündeme geldiğini ve olumlu geçtiğini belirterek, girişimlerin ikinci aşamasına tüm siyasi güçlerin ve partilerin katılacağını kaydetti. Birlik girişimlerinin birinci aşamasının PYD ile ENKS arasında gerçekleştiğini paylaşan Müslim, birçok ortak noktada buluştuklarını dile getirdi.

https://artigercek.com/haberler/salih-muslim-den-kurt-ulusal-birligi-aciklamasi-ikinci-asamaya-geciyoruz

Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Minneapolis’te siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan protesto gösrerileri devam ediyor. Gösteriler yasaklamalara rağmen devam ederken Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, bugün yerel saatle 19.00’da 2 günlük sokağa çıkma yasağının başlayacağını duyurdu.

Belediye Başkanı Bowser açıklamasında, eylemcilerin, ifade özgürlüğünü kullanma hakları olduğunu ancak şehri yağmalamaya hakları olmadığını söyledi.

https://artigercek.com/haberler/washington-da-sokaga-cikma-yasagi-ilan-edildi

2 Haziran

Alaattin Çakıcı’dan Bahçeli’yi ziyaret

AK Parti ile MHP’nin ortak imzasıyla hazırlanıp yasalaşan İnfaz Kanunu ile tahliye olan Alaattin Çakıcı MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi parti genel merkezinde ziyaret etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/02/alaattin-cakicidan-bahceliyi-ziyaret/

BM: Libya’daki ateşkes görüşmeleri yeniden başlayacak

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu: Libya’da savaşan taraflar, askıya alınan ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/06/02/bm-libyadaki-ateskes-gorusmeleri-yeniden-baslayacak/

Eren Yıldırım 17 gün sonra serbest

Adana’da Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleriyle yaşadığı tartışma sonrasında gözaltına alınıp serbest bırakılan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisini hedef alan konuşmasından sonra tutuklanan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım tahliye edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/02/eren-yildirim-17-gun-sonra-serbest/

Barış Çakan cinayetinde ifadeler ortaya çıktı

Ankara’da Barış Çakan’ın ölümü ile ilgili farklı iddialar yerini korurken şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı. 31 Mayıs’ta Barış Çakan’ın arkadaşı B.A. ile bulundukları parkta tartıştıkları A.B., K.H.Y. ve Ö.K.Y. ile tartışma kavgaya dönüşmüş ve Çakan bıçaklanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında alınan şüpheli ve tanık ifadelerinde, Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için değil, arkadaşının ezan okunduğu sırada yüksek sesle müzik dinleyen kişileri uyarması nedeniyle çıkan kavgada öldüğü yönünde beyanlar vardı.

https://artigercek.com/haberler/baris-cakan-cinayetinde-ifadeler-ortaya-cikti

3 Haziran

Avukat Tamer Doğan: Kulaçoğlu tecritte tutuluyor, bu neyin intikamı!

20 Mayıs’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Taylan Kulaçoğlu’nun avukatı Tamer Doğan, müvekkilinin tecritte tutulduğunu ve eziyet gördüğünü açıkladı. Doğan, “2 haftadır kıyafetleri, parası, yastığı, temizlik malzemeleri verilmiyor. Bu neyin intikamıdır! Bu bir işkencedir” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/03/avukat-tamer-dogan-kulacoglu-tecritte-tutuluyor-bu-neyin-intikami/

Diyarbakır’da evi basılan aileye köpekle işkence

Diyarbakır’da polisi öldürmekten aranan zanlı M.E.C.’yi yakalamak için operasyon düzenleyen polisler, Şeyhmus ve Menice Yılmaz çiftinin evini köpeklerle bastı. Köpeklerin üzerine salındığını belirten Yılmaz çifti, hastane raporu alarak suç duyurusunda bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/03/diyarbakirda-evi-basilan-aileye-kopekle-iskence/

“AKP seçmeni ittifaktan MHP kadar memnun değil; İyi Partili seçmenler MHP ile ittifak istemiyor, HDP’li seçmen ‘tek başına girelim’ diyor”

https://t24.com.tr/video/akp-secmeni-ittifaktan-mhp-kadar-memnun-degil-iyi-partili-secmenler-mhp-ile-ittifak-istemiyor-hdp-li-secmen-tek-basina-girelim-diyor,29376

ABD’de ‘George Floyd Protestoları’: 5 polis memuru vuruldu, Beyaz Saray’ın etrafına yeni teller çekildi

ABD’nin Minneapolis kentinde bir polis memurunun sokak ortasında George Floyd isimli siyah vatandaşı ensesine diziyle baskı uygulamak suretiyle boğarak öldürmesi ve başka memurların cinayete müdahale etmemesinin ardından Minnesota eyaletinde başlayan ve farklı şehirlere yayılan protestolar dün 8. gününde de devam etti. Salı günü gündüz saatlerinde protestolar genel anlamda barışçılken, aksam saatlerinde büyük şehirlerdeki sokağa çıkma yasaklarının yürürlüğe girmesinin ardından çeşitli şiddet olayları yaşandı. Protestoların başladığı Minneapolis kentinde göstericiler bir kez daha Floyd’un öldürüldüğü yerde toplandı. Minneapolis Devlet Okulları Yönetim Kurulu dün şehir polisi ile yaptığı anlaşmayı iptal ettiğini duyurdu.

https://t24.com.tr/haber/abd-de-george-floyd-protestolari-5-polis-memuru-vuruldu-beyaz-saray-in-etrafina-yeni-teller-cekildi,882036

İçişleri Bakanlığı: Bekir Kaya talimatla hareket etmedi

Belediye çalışmalarıyla ilgili hakkında 8 yıl hapis cezası verilen ve halen cezaevinde tutulan Van Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Bekir Kaya’nın görevden alınması ve yerine kayyım atanmasına gerekçe gösterilen suçlamalar tek tek çürüyor. Kısa bir süre önce Kobanê protestoları sırasında itfaiye ekiplerinin kentte çıkan yangına müdahale etmediği iddiasıyla açılan davada beraat kararı alan Kaya, hakkında açılan bir soruşturma daha düştü.

https://artigercek.com/haberler/icisleri-bakanligi-akladi-bekir-kaya-talimatla-hareket-etmedi

OHAL’den sonra TSK’den ihraç edilen personel ve rütbesi geri alınanların sayısı açıklandı

OHAL’in kaldırılmasından sonra TSK’de 4562 personel ihraç edildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir” ifadesini kullandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) Bakan Hulusi Akar onayıyla OHAL’in kaldırılmasının ardından ordudan bugüne kadar ihraç edilen toplam personel sayısı 4 bin 562 oldu.

https://artigercek.com/haberler/ohal-den-sonra-tsk-de-ihrac-edilen-personel-rutbesi-geri-alinanlarin-sayisi-aciklandi

Mor Çatı: Sığınmaevi Adreslerini Paylaşanlar Hakkında İşlem Yapılmalı

Sığınmaevinin bilgisini şiddet uygulayan erkekle paylaşan polisle ilgili tepkiler sosyal medyada kampanyaya dönüştü: “Bu soruyu sormayan kalmasın. Ben de ‘soruyorum: Sığınma evinin adresini veren polise nasıl bir yaptırım uygulandı?”

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/225174-mor-cati-siginmaevi-adreslerini-paylasanlar-hakkinda-islem-yapilmali

Erkekler Mayıs’ta 19 Kadını Öldürdü

Erkekler, Mayıs’ta en az 46 kadına şiddet uyguladı, bir çocuğu öldürdü. Sekiz çocuğu istismar eden erkekler, en az sekiz kadını taciz etti. Erkekler iki kadını da seks işçiliğine zorladı.

http://bianet.org/bianet/erkek-siddeti/225085-erkekler-mayis-ta-19-kadini-oldurdu

Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Gökhan Yavuzel: Tehditler Devam Ediyor, Endişeliyiz

Bir kez daha sosyal medya üzerinden tehdit edildiklerini belirten sanatçılar Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar ve yazar Gökhan Yavuzel, “Bu durumdan sadece biz değil; dostlarımız, okurlarımız ve dinleyicilerimiz de yoğun bir kaygı yaşıyor.” dedi.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/225167-ferhat-tunc-pinar-aydinlar-gokhan-yavuzel-tehditler-devam-ediyor-endiseliyiz

Tarım işçisine asgari ücreti çok gördüler: Saat ücreti 7 TL olarak belirlendi

Tarım işçilerinin örf ve adete uygun olarak sabah saat 06.30’da işe başlamaları ve akşam 16.30’da iş bırakmaları, çalışma süresi içerisinde 09.00-09.30 arası 30 dakika dinlenme molası, 13.00-14.00 arası bir saat yemek molası vermesi ve dinlenme molası istirahat saatlerinin değiştirilmemesi ve istirahat saatlerinde kesinlikle çalışma yapılmaması, günlük çalışma ücretleri saat başı 7 TL olarak belirlenmiştir.

https://www.evrensel.net/haber/406320/tarim-iscisine-asgari-ucreti-cok-gorduler-saat-ucreti-7-tl-olarak-belirlendi?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&slide_order=07

Mayıs ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 11,39 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2020 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36; bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,57; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 3,74 ile eğlence ve kültür, yüzde 6,69 ile ulaştırma ve yüzde 7,68 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 21,41 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 20,86 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14,45 ile konut oldu.

https://www.evrensel.net/haber/406256/mayis-ayinda-enflasyon-yillik-bazda-yuzde-11-39-oldu?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&slide_order=08

4 Haziran

CHP ve HDP’den üç ismin vekilliği düşürüldü: Enis Berberoğlu, Leyla Güven, Musa Farisoğulları

Meclis Başkanvekili Sadi Bilgiç, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğuları’nın haklarındaki mahkeme kararlarını okudu. Böylece üç ismin vekilliği düşürüldü. CHP ve HDP yoğun tepki gösterdi, “Kahrolsun faşizm”, “Darbeci AKP”, “Direne direne kazancağız” sloganları atıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/04/chp-ve-hdpden-uc-ismin-vekilligi-dusuruldu/

Enis Berberoğlu yeniden cezaevine girecek

CHP’li Enis Berberoğlu, basın toplantısı düzenleyerek helallik istedi. Kalan 18 aylık süresi için cezaevine gireceğini belirten Berberoğlu, “Demokrasi için bir bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/04/enis-berberoglu-yeniden-cezaevine-girecek/

Atilla Kart: Meclis’in vekillikleri düşürme kararı yok hükmündedir

Eski CHP milletvekili avukat Atilla Kart, Meclis Genel Kurulu’nun üç milletvekili hakkında verdiği milletvekilliklerini düşürme kararının Anayasa ve yasalar nezdinde yok hükmünde olduğunu söyledi. Kart, “Anayasaya göre milletvekilleri 7 gün içinde AYM’ye başvurmalı, AYM 15 gün içinde karar vermek zorunda” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/04/atilla-kart-meclisin-vekillikleri-dusurme-karari-yok-hukmundedir/

Kurtulmuş: Net söylüyorum, erken seçim yok

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, erken seçim tartışmaları için “Türkiye’de erken seçim olmayacaktır, çok net bir şekilde söylüyorum” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/04/kurtulmus-net-soyluyorum-erken-secim-yok/

Erdoğan ve Sarraj’dan ortak basın toplantısı: NATO’ya kadar tüm uluslararası platformlarda birlikte hareket edeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Sarraj‘la Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, “Berlin sürecinden NATO’ya kadar tüm uluslararası platformlarda sayın Sarraj’la birlikte hareket edeceğiz” diyerek UMH’ye desteğini belirtirken, Sarraj da “Türkiye’nin tarihi ve cesur tutumundan dolayı teşekkürlerimizi ilettik” sözleriyle Türkiye’ye teşekkür etti.

https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-libya-umh-baskani-sarraj-ile-ortak-aciklama-yapiyor,882379

Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti, Trablus’un kontrolünü tamamıyla sağladığını duyurdu

Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti(UMH), başkent Trablus’un kontrolünü tamamıyla sağladıklarını duyurdu. UMH’nin askeri operasyonlar odasından yapılan açıklamada artık Trablus idari bölgesinin tüm sınırlarını kendilerinin kontrol ettikleri belirtildi. Reuters’a konuşan bir askeri kaynak, uzun süredir Trablus’u ele geçirmeye çalışan Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun pazartesi günü Trablus’tan tamamen çıkarak yakınlardaki Tarhuna kasabasına çekileceğini bildirdi.

https://t24.com.tr/haber/libya-ulusal-mutabakat-hukumeti-trablus-un-kontrolunu-tamamiyla-sagladigini-duyurdu,882289

TTB’den ‘sınav’ uyarısı: Milyonlarca kişi sokağa çıkacak, bulaş riski çok yüksek

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Giriş Sınavı (LGS) tarihlerinde yapılan değişikliğe ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “pandemi sürecinde kısıtlamaların azaltılması için, en az 14 gün süre ile yeni olgu sayısının değişmemesi ya da azalması ve ölüm sayısının düzenli şekilde azalmasının dikkate alınması gerekiyor” kriterinin dikkate alınmadan önlemlerin gevşetildiğine ve sınavların Haziran ayında yapılacağının açıklandığı belirtildi.

https://artigercek.com/haberler/ttb-den-sinav-uyarisi-milyonlarca-kisi-sokaga-cikacak-bulas-riski-cok-yuksek

DBP: Kürt halkına karşı başlatılan topyekün savaşa karşı topyekün direnişi başlatıyoruz

2 Mart darbesi ile Kürt siyasi hareketine karşı da bir savaş başlatılmış, kürt halkına karşı yürütülen katliamlar TBMM üzerinden devam ettirilmek istenmiştir. Bu darbe sonrasındaki tüm katliamlar, baskı ve tutuklamalara rağmen kürt siyasi hareketi her geçen gün büyüyerek güçlendi. 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin başarısını hazmedemeyen faşizm 4 Kasım 2016’da bir kez daha devreye girerek siyasi soykırım başlatarak o dönem HDP Eşbaşkanları olan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere 13 Milletvekili tutuklamışlardır.

https://artigercek.com/haberler/dbp-kurt-halkina-karsi-baslatilan-topyekun-savasa-karsi-topyekun-direnisi-baslatiyoruz

Alman istihbarat uzmanı değerlendirdi: MİT’çilerin bilgileri inandırıcı

Alman ZDF kanalında dün akşam yayımlanan Zoom haber programında MİT’in Almanya’daki faaliyetleri ayrıntılı şekilde ekranlara getirildi. Almanya’da MİT’e çalışan 8 bin kişinin bulunduğuna dikkat çekilen programda, Türkiye istihbaratının faaliyetlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı 900 caminin önemli bir rol oynadığı belirtildi.

https://artigercek.com/haberler/alman-istihbarat-uzmani-degerlendirdi-mit-cilerin-bilgileri-inandirici

Tehdit Edilen Feminist Yazar Gülfer Akkaya: Tutuklanması İçin İlla Biri mi Ölmeli?

 “Jitem..”*isimli sosyal medya hesabının öldürmekle tehdit ettiği feminist yazar Gülfer Akkaya İstanbul Adliyesi’nde suç duyurusu yaptı. Akkaya, yaşananları bianet’e anlattı.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/225253-tehdit-edilen-feminist-yazar-gulfer-akkaya-tutuklanmasi-icin-illa-biri-mi-olmeli

İlerici Enternasyonal: Yeni Bir Dayanışma Hareketi Yükseliyor

Dünyanın önde gelen düşünürleri tarafından oluşturulan İlerici Enternasyonal hareketi, ABD’den yükselen ırkçılık karşıtı harekete destek bildirisi yanıtladı.

http://bianet.org/bianet/dunya/225245-ilerici-enternasyonal-yeni-bir-dayanisma-hareketi-yukseliyor

İkinci Yargı Paketi TBMM Adalet Komisyonunda Kabul Edildi

Duruşma sırasında hakim tarafından salondan çıkarılacak kişiler kapsamına avukatlar da alınırken, duruşmanın gizli yapılması halleri arasına “yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün menfaatinin bulunması” hali de ekleniyor.

http://bianet.org/bianet/hukuk/225234-ikinci-yargi-paketi-tbmm-adalet-komisyonunda-kabul-edildi

Vekilliği düşürülen iki HDP’li için yakalama kararı: Farisoğulları ve Güven gözaltına alındı

Milletvekillikleri düşürülen HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında savcılık yakalama kararı çıkardı. Farisoğulları Diyarbakır’dan Ankara’ya gelirken gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/04/hdpli-guven-ve-farisoglu-hakkinda-yakalama-karari/

ABD’de hücresinde biber gazı sıkılan siyah mahkum Jamel Floyd yaşamını yitirdi

ABD’nin New York şehrinde bir cezaevindeki siyah mahkumun, hücresinde biber gazı sıkılması sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

AA’nın aktardığı habere göre, Federal Cezaevleri Bürosundan yapılan açıklamada, Brooklyn’deki cezaevinde 35 yaşındaki Jamel Floyd adlı mahkumun, hücrenin içinde barikat kurduğu ve hücre kapısının camını kırmak için metal bir nesne kullandığı iddia edildi. Açıklamada, “yıkıcı hale dönüştüğü”, “kendisine ve etrafındakilere potansiyel olarak zararlı hale geldiği” öne sürülen Floyd’a, görevli personelin biber gazıyla “müdahale” ettiği kaydedildi.

https://www.evrensel.net/haber/406387/abdde-hucresinde-biber-gazi-sikilan-siyah-mahkum-jamel-floyd-yasamini-yitirdi?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&slide_order=08

5 Haziran

Kızılay’a yürüyen milletvekilleri darp edildi

Meclis’te üç milletvekilinin haklarında verilen yargı kararlarının okunması ve ardından tutuklanmalarını HDP milletvekilleri bugün düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Güvenpark’a yürümek isteyen vekillere polis izin vermedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/06/05/hdpli-vekiller-meclisten-kizilaya-yuruyor/

Erdoğan: Sokağa çıkma yasağını kaldırdım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu 15 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı kararıyla ilgili olarak “Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” dedi. Erdoğan yasak kararının 700’lerde olan vaka sayısının bini bulduğu için Sağlık Bakanlığı’nın önerisiyle alındığını söyledi. Yasağı kaldırma gerekçesi olarak da “Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı” ifadesini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/05/erdogan-sokaga-cikma-yasagini-kaldirdim/

Yunanistan’dan Türkiye’ye: Askeri çatışmaya hazırız

Yunanistan ve Türkiye arasında doğalgaz krizi tırmanırken, “Türkiye son zamanlarda oldukça agresif davranıyor” diyen Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ‘askeri çatışmaya hazır olduklarını’ söyledi. Panagiotopoulos, “Türkiye son zamanlarda oldukça agresif davranıyor” ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/06/05/yunanistandan-turkiyeye-askeri-catismaya-haziriz/

Avrupa Birliği ülkelerinin sınırları Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı. Bugün bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı. Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak.

https://t24.com.tr/haber/avrupa-birligi-ulkelerinin-sinirlari-turkiye-ye-1-temmuz-a-kadar-kapali,882605

Merkez Bankası’ndan firmalara 20 milyar lira kredi

Merkez Bankası, yatırım teşvik belgesi bulunan belirli sektörlerdeki firmalar için 20 milyar TL’lik yatırım teşvik kredisi verileceğini açıkladı. Merkez Bankası’ndan firmalara yatırım taahhütlü avans kredisi verecek .Yatırım teşvik belgesine sahip seçilmiş sektörlerdeki firmalara 20 milyar TL kredi kullandırılacak. Kredinin 10 milyar TL’lik kısmının kamu bankaları diğer 10 milyar TL’lik kısmı ise diğer bankalar aracılığıyla verileceği ifade edildi.

https://t24.com.tr/haber/merkez-bankasi-ndan-firmalara-20-milyar-lira-kredi,882603

Yine öldüren ‘sevgi’; bu kez sağlık çalışanı kadın, erkek tarafından öldürüldü

İstanbul Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalışan Ayşegül Aktürk, 22 yaşındaki bir erkek tarafından öldürüldü. Çalışma  arkadaşları Aktürk’ün öldürülmesini hastane önünde protesto ettiler. Hastane bahçesinde bir araya gelen Ayşegül Aktürk’ün çalışma arkadaşları kadın cinayetlerinin son bulmasını istediler.

https://t24.com.tr/video/yine-olduren-sevgi-bu-kez-bir-saglik-calisani-kadin-erkek-tarafindan-olduruldu,29429

Meksika’da insanlar polis şiddetine karşı sokağa çıktı: Maske takmadığı için gözaltına alınan inşaat işçisini döverek öldürdüler

Meksika’da bir inşaat işçisi maske takmadığı için polis tarafından gözaltında dövülerek öldürüldü. 30 yaşındaki Giovanni Lopez’in öldürülmesinin ardından insanlar polis şiddetine tepki göstermek için sokağa çıktı. Guardian’ın aktardığına göre, inşaat işçisi Giovanni Lopez, 4 Mayıs’ta Meksika’nın en büyük ikinci kenti olan Guadalajara’da maske takmadığı için gözaltına alındı. Lopez’in gözaltına alınma anı olay yerinde olan kişiler tarafınan videoya çekildi. Görüntülerde polisin silahlarla Lopez’i polis aracına girmeye zorladığı, görgü tanıklarının bırakılması için seslendiği görüldü.  Bir görgü tanığı polislere “Sadece maske takmadığı için mi?” diye sorduğunda polisin “Direniyordu” yanıtını verdiği duyuldu.

https://t24.com.tr/haber/meksika-da-insanlar-polis-siddetine-karsi-sokaga-cikti-maske-takmadigi-icin-gozaltina-alinan-insaat-iscisini-doverek-oldurduler,882581

Rusya HTŞ’yi terör örgütü ilan etti

Rusya, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde kontrolü elinde bulunduran cihatçı örgüt Hayat Tahrir el-Şam’ı (HTŞ) terör örgütü ilan etti. Rusya Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) terör örgütü ilan edilmesi ve örgütün Rusya topraklarındaki faaliyetlerinin yasaklanması için Rusya Yüksek Mahkemesi’ne idari başvuruda bulundu.

https://artigercek.com/haberler/rusya-hts-yi-teror-orgutu-ilan-etti

Adıyaman’da 4 kişi gözaltına alındı

Adıyaman’da HDP, Eğitim-Sen ve Demokratik Alevi Derneği yöneticisi 4 kişi gözaltına alındı.

Adıyaman’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eşbaşkanı Abuzer Küçükkelepçe, partinin önceki dönem yöneticisi Rıza Açıkpayam, Eğitim Sen yöneticisi Ayşegül Yücetaş ve Demokratik Alevi Derneği İl Başkanı Celal Demirci gözaltına alındı.

https://artigercek.com/haberler/adiyaman-da-4-kisi-gozaltina-alindi

ÖNERİLEN OKUMALAR

Fehim Taştekin: Türkiye Hafter’i masada istiyor

Ruslar Libya’da ne yapmaya çalışıyor?

Libya’nın Suriyeleşmesi senaryosu kime ne diyor?

CEBRASPO: Kahrolsun Yoksul ve Siyahi Gençliğe Karşı Yürütülen Soykırım!

Murat Muratoğlu: Katar bize niye para verdi?

Celal Başlangı: İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!

Hüseyin Aykol: Apê Musa 100 Yaşında!

Noam Chomsky: ABD, Trump’ın yanlış kararları nedeniyle felakete koşuyor

Hong Kong’da ne oluyor: Çin’in ulusal güvenlik yasa teklifi ne içeriyor, neden yeniden protestolar başladı?

Çiğdem Toker: Meğer Sağlık Bakanlığı, Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi için 200 milyon Euro kredi kullanacakmış

Bahadır Özgür: TÜSİAD ve MÜSİAD ‘fırsatı’ nasıl görüyor?

Ümit Kıvanç: Bir devrin, iddialarından vazgeçmesi!?

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile T24 yazarı Murat Sabuncu yorumladı: KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Babacan’ın fırsat alanı daha geniş

Murat Yetkin: Endişe verici gelişmeler: İkinci Ergenekon süreci mi?

ERİŞ BİLALOĞLU: Meslek Birliklerini Savunmanın Gereği Var mı?

Gezi 7 Yaşında Taksim’in ortasındaki Gezi Parkı’nda ağaçları savunmak için başlayan ve 79 ilde milyonların katıldığı kitlesel protestolara dönüşen Gezi Direnişi 7 yaşında.

10 soruda Libya hakkında her şey; bugüne nasıl gelindi, dünya neden ilgili, Türkiye’nin planı ne?

https://t24.com.tr/haber/10-soruda-libya-hakkinda-her-sey-bugune-nasil-gelindi-dunya-neden-ilgili-turkiye-nin-plani-ne,854962