28 Mart

Arap Dünyasında Geçen Hafta: Korona Sonrası Dünyaya Kim Liderlik Edecek?

Çin bu krizden konumu daha sağlam bir şekilde çıkmaya kararlı görünüyor. Eğer şimdiki durum aynı yönde ilerlemeye ve gelişmeye devam ederse kaybeden taraf ABD olacak. Hem de elindeki güç rezervlerinden bir şey kaybetmeden.

Türkiye’de Korona Virüsünden Ölenlerin Sayısı 108’e Yükseldi

Korona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de ölü sayısı 16 kişi artarak 108’e yükseldi. 1704 yeni vaka tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 7 bin 402’ye çıktı.

Akademisyen Kızıl: Türkiye’nin Önünde İki Seçenek Var ve İkisinin Arası Yok

Akademisyen Çağhan Kızıl, Türkiye’de korona virüs vakalarındaki artışın yüksek olduğunu söyledi. Kapanan vakalardaki (iyileşen ya da ölen hastalar) ölüm oranı düşük olan ülkelerin ortak özelliğinin yüksek sayıda test yapması olduğunu belirten Kızıl, “Türkiye’nin önünde iki seçenek var. Ya şu an için başarılı görünen ülkelerin modellerini uygulamak ya da salgının yayılmasını engellemede başarısız olan ülkelerin modellerini uygulamak. Bu ikisinin arası ne yazık ki yok. Eğer bir karar verilmezse doğa kendi kararını çoktan vermiş gibi görünüyor” dedi.

İstanbul’da Çocukların Market ve Pazar Yerlerine Girişi Yasaklandı

İstanbul’da korona virüsü salgına yönelik tedbirler kapsamında çocukların marketlere ve pazar yerlerine girmesine izin verilmeyecek. Vali Ali Yerlikaya, işçi servislerinin şehirler arası seyahat yasağından muaf olduğunu da açıkladı.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Corona’ Çıkışı: Sorun ‘Evde Tut’ Aşamasına Geçti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Covid-19 salgınına ilişkin hükümete bazı önerilerde bulunarak geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağıyla karantina ihtiyacının doğduğunu söyledi.

‘Corona’ Cezaları: 56 İlde 372 Kişi Hakkında İşlem Yapıldı

Türkiye’de Covid-19 salgınıyla ilgili sosyal medyadan manipülatif paylaşım yapan, 65 yaş üstündekilere kötü muamele eden, karantina önlemine uymayan, stokçuluk ve karaborsacılık yapan, kaçak maske satan toplam 372 kişi hakkında, 56 ilde adli işlem yapıldı.

Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı’nın Korona Açıklamalarına Soruşturma

Mardin Tabip Odası (MTO) Eşbaşkanı Osman Sağlam, korona virüsü salgınıyla ilgili açıklamaları gerekçesiyle ifadeye çağrıldı.

Çadırlar Yakıldı, Pazarkule Boşaltıldı: Yunanistan Sınırındaki Mülteciler Sessiz Sedasız İllere Götürüldü

Yaklaşık bir ay boyunca Türkiye-Yunanistan sınırında bekleyen binlerce mülteci, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle sessiz sedasız illere götürüldü. Hem Yunanistan hem de mülteciler, jandarmayı sınır hattındaki çadırları yakmakla suçladı. Mültecilerin 9 kentteki geri gönderme merkezleri ve konaklama tesislerinde 14 gün karantinada kalacağı öne sürüldü

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap: Bu Hafta Çok Kritik

Korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirlere en son seyahat ve dolaşım kısıtlanması eklendi, illerde Pandemi Kurulları oluşturulmasına karar verildi. Her iki kararın da salgınla mücadelede çok önemli olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, “Bu hafta çok kritik” dedi.

“Bir Hafta Sonra Doktor Bulamayabiliriz”

DW Türkçe’nin görüştüğü doktorlar, resmi sayıların gerçeği yansıtmadığını savunuyor. Koronavirüs vakaları ve ölümlerin, söylenenden çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Görevden Alındığı Bildirildi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın görevine son verilerek, yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu atandı.

‘Corona’ Günlüğü | Dünya Genelinde Ölü Sayısı 30 Bini, Vaka Sayısı 650 Bini Geçti

Birleşmiş Milletler’den Hükümetlere Acil Çağrı:

Salgın cezaevlerini kasıp kavurabilir, sonuçlar felaket olabilir; siyasi tutuklular serbest bırakılmalı

Aram Ekin Duran

Ekonomide Yeni İkilem: Para Basmak mı, IMF mi?

Tüm dünyada sosyal ve ticari hayatı felce uğratan koronavirüs salgını, Türkiye ekonomisine de her geçen gün daha fazla zarar veriyor. Binlerce işletme salgın nedeniyle üretime ara verirken, turizm, inşaat ve hizmet sektörü gibi Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip sektörler ise durmuş durumda. Hükümetin bugüne kadar gerek şirketleri gerekse çalışan kesimi korumak için açıkladığı tedbirler ise yeterli bulunmuyor.

Kayyumdan Efrîn Elemesi!

Kadroya geçmek için mahkeme kararıyla üç kez mülakata giren 217 işçi, Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından ‘başarısız’ denilerek işe alınmadı. Mülakatta işçilere Efrîn’de hayatını kaybeden askerler soruldu.

29 Mart

Cinsel Suçlar ‘Kapsam Dışı’ Aldatmacası

Siyaset için, yargı için az utanç değil. Bu utancı tek başına taşımak istemeyen iktidar ve müttefiki, kendisine suç ortağı arayışına girişti. Yıllardır kriminalize ederek siyaset yapmasını engelledikleri HDP’nin kapısına bile gidişleri bu ağır yükü yalnız taşımak istemeyişlerinden kaynaklanıyor. Yani muhalefetin bu paketi meclise gelmeden durdurma şansı var ama muhalefet partileri popülizmden ne kadar uzak ki, ümidimiz olsun. Evet cinsel suçlar ve kadına yönelik şiddet suçları hakkında infaz indirimi istemiyor kimse ama çocuğun cinsel istismarını evlilik adıyla sunma kurnazlığına direndiklerinden emin olmak zor.

Doç. Dr. Yusuf Savran: Türkiye’deki Vaka ve Ölüm Sayısı İtalya’dan İleride

Dokuz Eylül Üniversitesi Pandemi Servis Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran uyardı: “Vaka ve ölü sayımız İtalya’dan ilerde. Türkiye bu işin ciddiyetinin farkında değil. Lütfen evde kalın. Çok geç değil. Bu virüsü böyle kırabiliriz.”

Gümüşhane, Çankırı ve Sivas’ta Yedi Köy Karantinada

Rize ve Van’dan sonra Gümüşhane, Çankırı ve Sivas’ta’da yedi köy karantinaya alındı. İki köyün de başka şehirlerden gelen kişiler nedeniyle karantinaya alındığı belirtildi.

‘Beni Virüs Değil, Senin Bu Düzenin Öldürür’ Diyen Şoföre Gözaltı

‘Evde Kal’ çağrılarına “Emekli, memur, zengin değilim. İşçiyim. TIR şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Beni virüs değil bu düzeniniz öldürür” diyen şoför, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiasıyla gözaltına alındı.

TİHV Başkanı Prof. Dr. Fincancı’dan Şakran Cezaevi’ndeki Çalışana ‘Covid-19’ Tanısı Konmasına Dair Açıklama

Türkiye İnsan Hakları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı dünya çapında 31 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisini giderek artırdığı günlerde İzmir Aliağa (Şakran) Cezaevi’nde çalışan hekimlerden birinin (Covid-19) tanısıyla hastaneye yatırılması bilgisinin ardından yaptığı açıklamada, “Böyle bir bilgi çok ciddi bir boyutta çünkü bu durum aynı zamanda cezaevindeki mahkumları ve çalışanları etkileyecek” dedi.

İBB Sokakta Yaşayanları Spor Salonlarına Yerleştiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni tip corona virüsü salgını nedeniyle sokakta yaşayan vatandaşları Tevfik Aydeniz Spor Tesisi’ne yerleştirmeye başladı. Dezenfekte edilip hazırlanan tesiste kalanların, düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılacağı ve gözetim altında olacakları öğrenildi.

HDP’li Vekil Remziye Tosun Hakkında Soruşturma Başlatıldı

HDP, Diyarbakır’ın Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde halkı, korona virüsüne karşı önlem amacıyla evde kalmaları yönünde anonsla uyardı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kürtçe anons yapan HDP Milletvekili Remziye Tosun ile bir kişi hakkında soruşturma başlattı.

Sosyal Bilimcilerden Bildiri: Stratejik Sektörlerde Kamulaştırma Yapılsın

Prof. Dr. Korkut Boratav ve Prof. Dr. Taner Timur’un da aralarında bulunduğu sosyal bilimciler, bir bildiri yayımlayarak korona virüsü salgını boyunca bir dizi önlem alınması çağrısında bulundu. Bildiride, salgın boyunca doğal gaz, elektrik, su ve internetin ücretsiz sağlanması, özel hastanelerin ve zora giren sivil havacılık, enerji, finans gibi sektörlerdeki firmaların kamulaştırılması istendi.

Korona Virüsünden Can Kaybı 131’e Yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte korona virüsü sebebiyle 23 kişinin daha öldüğünü duyurdu. Virüs nedeniyle yaşanan can kaybı 131’e yükseldi. Bakan Koca, 1815 kişiye korona virüsü tanısı konulduğunu ve vaka sayının 9 bin 217’ye ulaştığını açıkladı.

SOL Parti’den ‘Beyaz Çağrı’: Beyaz Bez Asıyoruz

Korona virüsü günlerinde evden kalamayan ve dışarı çıkıp çalışmak zorunda kalan emekçilerle ilgili yasal güvence yapılmamasına karşı çıkan SOL Parti, ülke çapında protesto eylemi davetinde bulundu. ‘Beyaz Çağrı’da bulunan parti, yarından itibaren tüm cam ve balkonlara beyaz bez asılarak tepki gösterileceğini duyurdu.

Taksilere ‘Corona’ Düzenlemesi: Plakada ‘Tek-Çift’ Sistemine Geçildi

İçişleri Bakanlığı, İstanbul, Ankara ve İzmir’de ticari taksilerin plakalarına göre trafiğe çıkabileceğini açıkladı.

CHP’li Ağbaba: Dün Koronavirüs Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 16 Olarak Açıklandı Ama Sadece İstanbul’da 20 Ölüm Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 28 Mart’ta yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 16 olarak açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, e-devlette söz konusu virüs nedeniyle sadece İstanbul’da dün 20 kişinin öldüğünü söyledi.

İBB: Kalabalık Otobüs Görüntüleri Organize İş

İstanbul’da toplu taşıma otobüslerinin kalabalık olduğuna dair sosyal medyada yayılan görüntüleri inceleyen İBB, şu açıklamayı yaptı: 62 No’lu Kağıthane-Kabataş Hattı ve 146 No’lu Boğazköy-Bakırköy Hattı otobüslerine pazar sabahı 06.00’da toplu biniş gerçekleştirilmiş. İki hatta da bir duraktan bu binişler yapılmış. Bu organize kötülük için suç duyurusunda bulunulacak.

‘Alınak Beyaz Toros’çulardan Kaçmadı Şimdi mi Kaçacak’

Kürt siyasetçi 68 yaşındaki Mahmut Alınak’ın korona virüsü tehdidi nedeniyle tahliye talebi reddedildi. Oğlu, avukat Bişar Alınak, “10 kez cezaevine giren Mahmut Alınak ne zaman kaçmış ki boş bir iddianameden kaçsın! Babam, 80 darbesinde Kenan Evren faşizminden ve diktasından kaçmamış, sonrasında Demirel’den, Tansu Çiller’den ve Ağar’ın beyaz torosçularından kaçmadı da şimdi mi kaçacak?” diyerek tepki gösterdi.

Kayyımın İlk İşi Kürtçeyi Kaldırmak Oldu

Batman’da HDP’li eşbaşkanların yerine atanan kayyımın ilk icraatlarından biri belediyenin internet sitesinden Kürtçeyi kaldırmak oldu. Ayrıca, görevden alınan Eşbaşkan Mehmet Demir, mühürledikleri çürük yapıların inşaatına da başlandığını açıklayarak tepki gösterdi.

Osmangazi Üniversitesi’nde 4 Kişiyi Öldüren Volkan Bayar İçin Eski Rektörün Emniyete ‘Bizim Adamımızdır’ Dediği Rapora Yansıdı

Merkez Bankası: Tüketimde Zayıflama Yok, Büyüme Bekliyoruz

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısıyla korona virüsü salgının neden olduğu olumsuz etkileri göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacağını söyleyerek, “Seyahat harcamaları dışında tüketimde henüz belirgin bir zayıflama sinyali almadık. Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz” dedi.

İstanbul’da Su Alarmı Yok Ama Tedbir Şart

Korona virüsü kapsamında alınan tedbirler nedeniyle milyonlarca insan kendilerini evlerinde karantinaya aldı. Durum böyle olunca evlerdeki su tüketimi artmaya başladı. İstanbul bu konuda en çok su tüketen şehirlerinde başında yer alıyor. İSKİ, İstanbul’daki su tüketimi konusunda, “Alarm yok. Ancak tedbir şart” diyor.

İngiltere 20 Binden Az Ölüyü ‘Çok Başarılı’ Sayacak

İngiltere’de, korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 1228’e yükseldi. Son bir günde 209 kişinin öldüğü açıklanırken, Ulusal Tıp Direktörü Profesör Stephen Powis “Eğer ölü sayısını 20 binin altında tutabilirsek, bu salgında çok iyi bir sınav vermiş olacağız” dedi.

AB’de Virüs Çatlağı: Fransa da İsyan Etti

Korona virüsü, AB içindeki dayanışmayı da test ediyor. İtalya, İspanya ve Fransa’nın ortak ekonomik paket çağrısı kuzey ülkelerinden olumsuz yanıt aldı. Fransa Avrupa İşleri Bakanı “Avrupa sadece işler iyiyken tek bir pazar olacaksa, bunun anlamı yok” dedi. Bazı İtalyanlar da AB bayrağı yakarken görüntülendi.

 

İspanya’da İşe Gitmeyenlerin Maaşı Ödenecek

İspanya’da koronaya karşı sokağa çıkma yasağına, ‘elzem’ olmayan sektörlerde işe gitmeye devam edenler de dahil edildi. Başbakan Sanchez, bu işçilerin maaşlarının ödeneceğini, salgından sonra ek mesai talep edileceğini açıkladı. Sendikalar kararı memnuniyetle karşıladı.

 

‘Corona’ Günlüğü | ABD’de Ölü Sayısı 2 Bin 191 Oldu

 

‘İdlib İçinden Çıkılmaz Bir Hal Aldı’

Türkiye’nin İdlib’de yerine getirilmesi zor taahhütlerde bulunduğunu belirten Hamide Yiğit, ortak devriyelerin ‘radikal gruplar’ nedeniyle yapılamadığını hatırlattı ve bu grupların Türkiye için de tehlike olmaya başladığını vurguladı

Uzun süre çatışmaların merkezi olan İdlib’de çok sayıda askerin yaşamını yitirmesinden sonra Rusya ile yapılan anlaşmaya rağmen sorunlar devam ediyor. Bölgede bulunan El Kaide çıkışlı Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ve benzeri gruplar, Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart’ta yapılan Moskova anlaşmasını kabul etmeyeceklerini açıkladı. Bu nedenle M4 karayolunda yapılmak istenen ortak devriye 2 defa engellendi.

19 Mart’ta bölgede Türk noktasına yapılan saldırıda da 2 asker yaşamını yitirdi, 1 asker yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı, saldırının “Radikal gruplar” tarafından yapıldığını duyurdu.

 

30 Mart

18 İlde 39 Yerleşim Yeri Karantinada

İçişleri Bakanlığı, korona virüsü salgını nedeniyle 18 ildeki 1 belde, 6 mahalle, 28 köy ve 4 mezrada olmak üzere 39 yerleşim yerinde karantina uygulandığını duyurdu.

 

TTB: Ülkemiz Göz Göre Göre Enfekte Hale Getirildi

Türk Tabipleri Birliği Merkez konseyi korona virüs salgını sürecinde atılan adımları değerlendirdiği bir açıklama yaptı. Tabiplerin açıklamasında, İran’da salgının olduğu öğrenilmesine karşın gelenlere etkin karantina uygulanmadığı, Umre’den gelen 20 binin üzerindeki kişinin önemli bir bölümüne karantina uygulanmadığı ve okulların tatil edilmesine karşın, eş zamanlı olarak askere alımlar/terhisler ile toplu ibadetlerin engellenmediği belirtildi.

 

TIR Şoförü Yılmaz: Söylediklerim Bizim Gerçeğimiz

Sosyal medya hesabından yayınladığı videoyla, ‘evde kal’ çağrıları için, ‘çalışmazsak aç kalırız, nasıl evde kalalım’ dediği için gözaltına alınan TIR şoförü Mali Yılmaz, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. “Söylediklerim bizim gerçeğimiz” diyen Yılmaz, evde ailelerinin yanında olmak istediklerini ancak çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

 

Bir Doktora Daha Özür Dilettiler

Türkiye’deki vaka ve ölüm sayısının gidişatının İtalya’dan daha vahim bir tablo çizebileceğini söyleyen ve ‘Türkiye işin ciddiyetinin farkında değil’ diyerek halkı uyaran doktora ‘özür diletildi’

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Pandemi Servisi Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran, geçen hafta Youtube hesabından paylaştığı videoda “Vaka ve ölü sayımız İtalya’dan ileride. Türkiye bu işin ciddiyetinin farkında değil. Lütfen evde kalın” diye Türkiye’yi ve yurttaşları uyarmıştı.

Çalıştığı üniversite hastanesi bu video sonrası bir açıklama yayınladı. Açıklamada ‘Hocamızın sözleri yanlış anlaşılmıştır’ denildi.

 

Mansur Yavaş ‘Gerekli Olanlar Dışındaki’ Bütün İhaleleri Erteledi

Yavaş, Twitter’da şöyle dedi: “Koronavirüse karşı başlattığımız ekonomik mücadele kapsamında bugün açıklayacağımız projelere daha çok kaynak ayırabilmek için başta Park-Bahçe ve Fen İşleri olmak üzere, salgınla mücadelede gerekli olanlar dışındaki tüm ihalelerimizi hayat normale dönünceye kadar erteliyoruz.”

 

Ankara ve Konya’da Karantinadaki 5 Binden Fazla Kişinin Tahliyesi Ertelendi

Umre dönüşü Ankara ve Konya’daki devlet yurtlarına yerleştirilen binlerce kişinin tahliyesi ertelendi. Yurtlarda kalanlardan bazılarında corona virüsü görüldüğü öğrenildi.

 

İstanbul Valisi Yerlikaya: Şehirler Arası Yolcu Taşıyan Deniz Otobüsü ve Feribot Seferleri Durduruldu

 

Türkiye’de Koronavirüs | 37 Kişi Daha Hayatını Kaybetti, 1610 Yeni Tanı Kondu; Toplam Ölüm Sayısı 168’e, Vaka Sayısı 10 Bin 827’ye Yükseldi

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: 30 Nisan’a Kadar Tüm Duruşmalar ve Acil Olmayan İşler Ertelendi

“Cezaevlerinde görevli personel evlerine gönderilmeyecek”

 

Erdoğan: ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ Başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli Dayanışma Kampanyası” başlattıklarını açıkladı. Erdoğan, “‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ diyerek başlattığımız bu kampanya için, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından bir yardım hesabı açıldı. Kampanyayı, 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum. Biraz önceki toplantımızda bakan arkadaşlarımız da, aynı şekilde maaşlarını kampanyaya bağışlama kararı aldılar” dedi.

 

Koronavirüs’te Bugün Ne Oldu? | Almanya’da 62 Binden Fazla Vaka Görüldü

ABD’de virüsün en etkili olduğu New York eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı bini aştı

 

Fransa’da Ölü Sayısı 3 Bini Aştı

Fransa’da, bir kilisedeki ayinden tüm ülkeye yayıldığı belirlenen korona virüsü nedeniyle son 24 saatte 418 kişi daha öldü. Bu sayı bir günde kaydedilen en yüksek can kaybı olurken, ölenlerin toplam sayısı 3 bin 24’e çıktı.

 

Metin Kaya: Almanya Salgında Mültecileri Unuttu

Hamburg eyaleti Sol Parti milletvekili Metin Kaya Almanya’daki mültecilerin durumunun çok kötü olduğunu anlatıyor: Kamplara hem mali olarak yardım edilmesi lazım hem de hijyen, maske, gıda vb. gibi malzemelerin ulaştırılması lazım. En azından kamplarda mesafenin korunabileceği bir ortamın derhal düzenlenmesi gerekiyor.’Biz bir şeyler yapıyoruz’ diyorlar ama somut olarak ne yapıyorlar bilmiyoruz.”

 

Otoriter Eğilimli Macar Başbakan, Virüsü Krize Çevirdi

Macaristan’ın otoriter eğilimli başbakanı Viktor Orban, koronavirüs salgınını fırsat bilerek aldığı “Süresiz bir şekilde kararnameyle yönetme yetkisi”, insan hakları gruplarının tepkisini çekti.

Orban’ın parlamentoda üçte iki çoğunluğa sahip olan partisi Fidesz’in geçirdiği yasa, Macar başbakana korona virüsü salgınıyla mücadele etmek için açık uçlu yetkiler veriyor. Parlamentoyu baypas ederek kararnameyle yönetme yetkisinin yer aldığı yasa, virüsle mücadele önlemlerine uymayanlara ve krizle ilgili yanlış bilgi yaydığına kanaat getirilen kişilere beş yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

 

Afrikalılar Salgından Batıyı Sorumlu Tutuyor; Avrupalılara ‘Koronavirüsler’ Diye Sesleniyor

“Tanrı, batı ülkelerini bize yaptıkları için cezalandırdı”

Yeni tip Koronavirüs’ün çıktığı ülke Çin olsa da salgının en çok Avrupa’da etkisini göstermesi ile Afrika ülkelerinde yaşayan batılılara yönelik ırkçı saldırılar önemli ölçüde arttı.

Euronews’in haberine göre, bugüne kadar birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan Afrikalılar, Covid-19’un ülkelerinde yayılmasında Avrupalıları sorumlu tutuyor. Ayrıca virüsün ABD, Çin veya Fransa’da laboratuvar ortamında icat edildiğine dair komplo teorileri de halk arasında güçleniyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan bir Fransız vatandaşı Le Figaro’ya verdiği röportajda, “Sınırların kapatılmasıyla birlikte bir güvensizlik ilklimi oluştu. Yerel halk, Avrupa’dan gelen insanlara ‘Koronavirüsler’ şeklinde sesleniyor” diye konuştu.

 

Zapatistalardan Koronavirüs Açıklaması*

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN) dünya için büyük bir tehdide dönüşen koronavirüs salgınına (Covid-19) karşı yaptığı bir açıklamayla alınması gereken önlemleri sıraladı

“Kötü hükümetlerin yetersizliği dikkate alındığında, Meksika’daki ve dünyadaki herkesi bilimsel temellerde gerekli sağlık tedbirlerini almaya, ilerlemeye ve bu salgından sağ çıkmaya teşvik ediyoruz” dedi.

 

Merkez’den Piyasaya 17 Milyar Lira

Merkez Bankası piyasayı fonladı. Faiz oranı yüzde 10,23 oldu.

 

Batmanlılar Tepki Gösterdi, Kitap Toplatıldı

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Türkiye’nin Kültür Atlası” adlı kitap, Batmanlıların tepkisine neden oldu. Yayınevi, suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan Batman Barosu’ndan özür dileyerek kitabı toplattı.

Batman sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve sanatçılar, geçen yıl Prof. Dr. Kenan Mortan ile Prof. Dr. İbrahim Atalay imzasıyla yayınlanan “Türkiye’nin Kültür Atlası” adlı kitapta, Batman’daki kadınların yüzde 50’sinin düzenli işkence gördüğü ve her 5 çocuktan birisinin aile içinde ensest ilişkiye maruz kaldığı gibi ağır iddialar yer alıyor.

Yazarların söz konusu verileri Batman Barosu’nun hazırladığı raporlara dayandırması ise Batman Barosu’nu harekete geçirdi. Baro Başkanı Abdülhamit Çakan, yazarların kaynak olarak gösterdiği raporların Batman Barosu tarafından hazırlanmadığını söyledi.

 

İnfaz Paketi’nin TBMM’ye Sevki Bekleniyor: Müzakereler Son Dakikaya Kadar Sürecek

MHP’nin talepleri çalışmaların uzamasına yol açtı

AKP’nin muhalefetin görüşüne sunduğu İnfaz Paketi ile ilgili özet çalışmada, özellikle uyuşturucu suçlarıyla, mükerrer işlenen cinsel suçlarda indirime gidilmesi tepkiye yol açmıştı. Bu suçların kapsam dışı kalması talimatı veren Erdoğan’ın da gelen tepkilerden sonra paket üzerindeki çalışmaların sürdürülmesini istediği belirtildi. MHP’nin önerileri arasında uyuşturucu suçundan hapiste bulunan bazı kesimlerin de olması paketteki düğümlerden biri. Bir başka sorun alanı ise erken yaşta evlenenlerin suçlarının da cinsel suçlar kapsamında olması.

 

İETT Otobüsünü ‘Organize Olarak Dolduran’ ve ‘Provokatif Paylaşım’ Yapanlar Hakkında Suç Duyurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 29 Mart günü Koronavirüs salgını tedbirlerine rağmen 2 otobüste yoğunluk yaşandığını hatırlatarak, İBB ve Başkan Ekrem İmamoğlu aleyhinde paylaşım yapanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

 

Dört Farklı Şehirden Veliler Uzaktan Eğitimi Anlattı: Bir Televizyon Dört Çocuk

DİYARBAKIR, ELAZIĞ, ARTVİN VE BATMAN

İdris Arıtürk, uzaktan eğitime erişimdeki sıkıntılarını,”Benim çocuklarım derslerini televizyondan da olsa takip edebiliyor, bazı komşularımın televizyonları ders verilen kanalı çekmediği için çocuklar hiç ders yüzü görmüyor” sözleriyle anlatıyor.

 

‘HSK Kararının Kadınlar İçin Ağır Sonuçları Olur’

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırılmasını öngören düzenlemenin korona salgını kapsamında kişinin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi yönünde karar aldı. TKDF Başkanı Canan Güllü, “Adalet, Aile ve İçişleri bakanları bu karara itiraz etmeli’ dedi.

 

 

31 Mart

Ankara ve İstanbul’un Bağış Hesapları Bloklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yerel yönetimlerin korona virüsüne karşı başlattığı yardım kampanyalarının incelenmesi için genelge yayınlandı. Genelgenin ardından İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin bağış hesaplarına bloke kondu.

 

İBB Blokeyi Kaldırmak İçin Mahkemeye Başvurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediyenin Korona salgını ile mücadele için açtığı banka hesabını bloke eden Vakıfbank’ın işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması için idari yargıya başvurdu.

 

BOTAŞ Bağışı Zorunlu Tuttu

BOTAŞ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ için çalışanların maaşından 200-400 TL arasında kesinti yapılacağını duyurdu. Çalışanlar sadece daha az mı çok mu bağış yapacağına karar verecek.

 

Sendikalardan Çağrı: En Az 15 Gün Üretim Durdurulsun; İşten Çıkarma Yasaklansın

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) salgın ile mücadele döneminde işverenin iş sözleşmesini fesih imkanının askıya alınması çağrısı yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) de aynı çağrıyı tekrarladı.

 

Soylu’dan Yeni Uygulama: Bir İlden Diğerine Gidenler Evde Karantinaya Alınacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye içinde şehir değiştirenlerin evde karantinaya alınacağı bir uygulamaya başlandığını söyledi.

Soylu dün İstanbul’dan taşraya gidenlerin corona virüsünü yaymaya başladığını öne sürmüştü.

 

Koronavirüs Nedeniyle 46 Kişi Daha Yaşamını Yitirdi

Sağlık Bakanlığınca, son 24 saatte 2 bin 704 kişiye koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğu 46 kişinin daha yaşamını yitirdiği, toplam vaka sayısının 13 bin 531’e, can kaybının 214’e ulaştığı bildirildi.

 

İş Bankası Grubu’ndan Hastaneler İçin 10 Milyon Liralık Kaynak

İş Bankası Grubu, hastanelerin ihtiyaç duyduğu malzemelerin tedarik edilmesi için 10 milyon liralık kaynak ayırdıklarını duyurdu. Açıklamada, “Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ile varılan mutabakat kapsamında hastanelerin ihtiyaç duyduğu ventilatör, video laringoskop, maske, tulum, eldiven ve benzeri malzeme/teçhizat tedarik edilecek” denildi.

 

Dr. Ünal: Eylül Ayında Yeniden Pandemi Bekliyoruz

Korona virüsü salgını sürecinde iş yoğunlukları artan aile sağlığı merkezlerindeki hekimler hem malzeme eksikliği hem de korona virüsü tehlikesi altında çalışıyor. Virüsü kapan aile hekimlerine rapor alsalar dahi hak ediş ödemesi yapılmamasının geçmişten gelen bir sorun olduğunu ifade eden TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal “Salgın sistemdeki kötülükleri su yüzüne çıkardı” dedi. Bu sürecin kısa sürmeyeceğini ve eylül ayında yeniden pandemi beklediklerini ifade eden Ünal, acil atılması gereken adımları sıraladı.

 

HDP’li Temel: 70 Yaşındaki Tutuklu Yerde Sürüklenerek Revire Götürüldü

HDP Milletvekili Tayip Temel, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu: “70 yaşındaki hasta tutuklu Sitî Gören’in yakınları, hastalığı ağırlaştığı için revire gitmekte zorlandığını, en son yaptıkları görüşte Gören’nin yerlerde sürüklenerek revire götürüldüğünü belirttiler. Soruşturma başlatılmış mıdır?”

 

İnfaz Kanun Teklifi Meclis’te: 90 Bin Kişi Etkilenecek

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan 70 maddelik infaz kanun teklifiyle igili basın açıklaması yaptı: Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kadına şiddet ve adam öldürme suçları kapsam dışı tutuldu. Teklif cezaevlerindeki 90 bin kişiyi etkileyecek.

 

Van M Tipi Cezaevi’nde İnfaz Yasası Protestosu

Van M Tipi Cezaevi’ndeki mahkumlar, TBMM’ye sunulan infaz yasasındaki değişiklik teklifini protesto etti. Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, “İnfaz yasasında yapılan af düzenlemesinin dışında kalan mahkumlar tarafından gerçekleştirildi” dedi.

Van M Tipi Cezaevi’ndeki adli tutuklu ve hükümlüler tüm dünyayı etkileyen korona virüsü (Covid-19) salgını ve bugün TBMM’ye sunulan infaz yasasını çarşafları yakarak ve ıslıklarla protesto etti. Bağrışmalar cezaevinin bulunduğu mahalleden çok net bir biçimde duyuluyor. Ambulans ve itfaiye araçları da cezaevine doğru hareket etti.

 

HDP’li Eşbaşkan Nalan Özaydın ‘Korona Virüsü’ Şüphesiyle Tahliye Edildi

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden rahatsızlığı nedeniyle Mardin’e sevk edilerek karantinaya alınan Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın tahliye edildi. Özaydın karantinadan çıkarılarak evine götürülecek.

 

Fitch: Türkiye Ekonomisi Sert Daralacak

Fitch Türkiye başanalisti Winslow: Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde sert daralacak.

“Türkiye’de (corona virüsüne karşı) tecrit önlemleri göz önüne alındığında ikinci çeyrekte sert daralma olacağı açık” diyen Winslow, şöyle devam etti: “Türkiye’nin yüksek dış finansman gereksinimi, zayıf para politikası kredibilitesi ve mevcut durumda negatif reel faiz oranı, para politikasını daha fazla gevşetmesini sınırlayacağını düşünüyoruz. Ancak, daha fazla kur baskısı olmadığı yönünde işaretler var, Merkez Bankası daha fazla piyasa oynaklığı riski yaratabilecek büyük çaplı faiz indirimi için alan öngörüyor.”

 

İşte En Çok Parayı Batıran Sektörler

Bankalar koronavirüse karşı destek paketi yarışına girerken, diğer taraftan batık krediler zirveye çıktı. Son bir yılda batık kredi miktarı yüzde 47 arttı. Biz de kredisini zamanında ödemeyen ilk 5 sektörü derledik.

 

Türkmenistan’da ‘Korona Virüsü’ Yasaklandı

Türkmenistan’da ‘koronavirüs’ sözcüğünü kullanmak yasaklandı. Medyanın bu sözcüğü dile getirmesine izin verilmezken, salgından söz edenlerin veya sokakta maske takanların gözaltına alındığı belirtiliyor.

 

Koronavirüs: Savaş Yorgunu Suriye Salgınla Nasıl Mücadele Ediyor?

Suriye’de koronavirüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Ülkede salgınla mücadeleye yönelik önlemler alınsa da, 2011’den beri devam eden savaş nedeniyle sağlık hizmetlerinin ancak yarısı işler halde; hükümete karşı silahlı mücadele yürüten grupların kontrolündeki son yer olan İdlib eyaleti ise kötü yaşam koşullarına bağlı olarak özellikle risk altında.

 

Koronavirüs: Karantinayı Kendilerini İstismar Edenlerle Aynı Çatı Altında Geçiren Kadınlar Neler Yaşıyor?

Bu süreci kendilerini istismar eden erkeklerle aynı evde yaşamak zorunda kalan iki kadın, BBC’ye anlattı.

 

Türkiye Ve Rusya’dan Suriye’deki Gözlem Noktalarında Ortak Denetim

Türk ve Rus askerleri, Suriye’de bulunan M4 kara yolundaki gözlem noktalarında ortak denetim yaptı.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan Demirtaş’a: Evde Kal

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, cezaevindeki Selahattin Demirtaş’a mail atarak ‘evde kalmasını’ tavsiye etti. Başak Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı’na “İyi de biz de onu diyoruz zaten” diye yanıt yazdı.

 

1 Nisan

İzmir Tabip Odası’na Sosyal Medya Kısıtlaması

İzmir Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarına kısıtlama getirildi. İzmir Tabip Odası, “Kısıtlamanın ivedilikle kaldırılmasını istiyoruz” diye tepki gösterdi.

 

Tüm Vakıflara Yazı Gitti: Bağış Yapın

Vakıflar Genel Müdürlüğü, azınlık vakıflarının da içinde olduğu tüm vakıflara gönderdiği yazıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz bize yeteriz’ kampanyasına yardım etmelerini istedi.

 

İçişleri Bakanı, Yardım Toplayan Belediyelere Sert Çıktı

Ülke TV’de canlı yayına katılan bakan, son 15 günde ‘provokasyon yapan’ 2 bin 863 hesabın belirlendiğini aktararak “Bunların yüzde 70’i FETÖ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütleriyle ilintili” dedi.

Soylu, bazı kentlerde belediyelerin corona virüsü nedeniyle yardım toplamasını, “Devlet, vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz” diyerek eleştirdi.

 

Diyanetten Zekat Fetvası: Kampanyalara Verebilirsiniz

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Zekatların bu günlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir” fetvası verdi.

 

Eğitim-Sen: Bağış Yapmayan Fişleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği bağış kampanyasına katılmaları için çeşitli kurumlarda çalışanlara baskı yapılıyor. Yargıtay ve BOTAŞ’tan sonra öğretmenler de kampanyaya katılmaları için baskı yapılmaya başlandı. Eğitim-Sen bağış yapmayan öğretmenlerin fişlendiğini belirterek “Kampanya dayatmasını yargıya taşıyacağımızı ilan ediyoruz” diye açıklama yaptı.

 

Erdoğan’dan ‘Kampanya’ Çıkışı: Devlet İçinde Devlet Olmanın Bir Anlamı Yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Covid-19’la mücadele için başlatılan kampanyayı ‘devletin’ yürüttüğünü belirterek, “Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur” dedi.

Lideri olduğu AKP’nin ilk başkanlarına video konferans yoluyla seslenen Erdoğan, “Herkesin gönüllü karantinada kalması çok önemli” dedi ve kendisinin yedi maaşını bağışlayarak başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına il teşkilatlarından destek istedi.

 

CHP’li Belediyelerin Bağış Toplaması Engellenmişti;

Barış Yarkadaş AKP’li Şanlıurfa Belediyesi’nin bağış topladığı belgeyi paylaştı

 

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları: İçişleri Bakanlığı’nın Engellemeleri Sadece Mağduriyeti Artıracak

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, bağış kampanyalarının durdurulmasına ilişkin ortak açıklama yaparak “İçişleri Bakanlığı’nın kampanyayı ‘yardım’ kapsamına sokarak engellemesi hiçbir fayda sağlamayacak. Yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini artıracak” dedi

 

Koronavirüs: Belediyelerin Yardım Kampanyaları Neden Tartışma Yarattı, İktidar Ve Muhalefet Ne Diyor?

Koronavirüs salgını nedeniyle, işini kaybeden ya da zor durumda olan yurttaşlara yardım amacıyla CHP’li büyükşehir belediye başkanlarının başlattığı bağış kampanyalarının, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanıp hesaplarının bloke edilmesiyle başlayan tartışma büyüyor.

 

Davutoğlu: Devlet Yardım Toplamaz, Yardım Eder;

Evi yakan krizi görmemeye başladıysanız sosyal patlamalardan hepimizin endişe etmesi lazım

Davutoğlu Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı: Korkar konuşmazsak Türkiye otoriterleşmeye gider

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Eşitlik İçermeyen Af Teklifi Ve Belediyelere Yasaklarla mı ‘Biz’ Duygusu Yaratılacak?

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve T24 yazarı Murat Sabuncu yorumladı

 

Koronavirüs: Türkiye’de Hükümet Neden Sokağa Çıkma Yasağı Kararı Almıyor?

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart’tan bu yana, 65 yaş üstü ve kronik hastalara sokağa çıkma yasağı, seyahat sınırlaması dahil, bir dizi önlemi yaşama geçiren hükümet, “gönüllü karantina” uygulamasını tercih ediyor.

Ancak hükümet “gerekli görülmesi halinde”, sokağa çıkma yasağına da başvurulabileceğini belirtmekle birlikte, bu seçeneği “son çare” olarak gündeminde tutuyor.

Muhalefete göre hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmemesinin altında, “ekonomik gerekçeler” yatıyor.

 

İzmir’deki Koronavirüs Vaka Sayısı Açıklandı

İzmir, koronavirüsten en çok etkilenen ikinci il oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’de 853 kişinin kororavirüse (Kovid-19) yakalandığını, salgının ilk görüldüğü günden bu yana İzmir genelinde 18 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Öte yandan, İzmir Tabip Odası dün yayımladığı raporda, İzmir’de 9 Aile Sağlığı Merkezi’nin şüpheli vakalar nedeniyle bir süreliğine kapatıldığı, son iki haftada İzmir genelinde kamu hastanelerinde testi pozitif ve klinik olarak şüpheli pozitif vakalar dâhil hasta sayısının 700 civarında olduğu, salgından bugüne kadar 75 sağlık çalışanının etkilendiği, bir hemşiresinin yoğun bakımda tedavi gördüğü açıklamıştı. Raporda, hastanelerde kişisel koruyucu ekipman sayıları ve niteliklerinde eksiklik olduğu belirtilmişti.

 

Koca, İllere Göre Vaka ve Ölü Sayısını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin korona virüsü nedeniyle 63 kişinin daha öldüğünü ve 2 bin 148 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Koca’nın ilk kez açıkladığı il bazındaki verilere göre en çok vaka ve ölüm İstanbul’da yaşandı.

Korona virüsü salgınıyla ilgili gelişmeleri de paylaşan Koca, bugün 14 bin 396 test yapıldığını, 2 bin 148 yeni vaka tespit edildiğini ve 63 kişinin öldüğünü söyledi. Toplam ölü sayısı 277’ye vaka sayısı ise 15 bin 679’a yükseldi.

 

TTB’nin Ve Bakan Koca’nın Açıkladığı Üç İldeki Vefat Sayıları Arasında Çelişki Var

Diyarbakır, Samsun ve Kayseri’de koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Türk Tabipler Birliği’nin açıkladığı veriler arasında çelişki olduğu görüldü

 

Koronavirüs: Covid-19 Salgınında Doğu ve Güneydoğu’da Durum Nasıl?

“Şeffaf Bilgiye Ulaşmak İçin” başlığıyla yapılan paylaşımlarda illerdeki şüpheli ya da pozitif vakalar ve test sonucu pozitif çıkan sağlık çalışanlarının sayısı tek tek açıklanıyor.

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde PCR testi yapılan merkezlere Erzurum’dan sonra Van ve Diyarbakır da dahil edildi. Bu haftadan itibaren bölgedeki diğer illerden gönderilen testlere bu merkezlerden bakılmaya başlandı.

 

İmamoğlu’ndan İstanbul İçin ‘Sokağa Çıkma Kısıtlaması’ Çağrısı

Türkiye’deki korona virüsü vakalarının yaklaşık yüzde 60’ının İstanbul’da olduğunu belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “En azından İstanbul’a özel bir sokağa çıkma kısıtlaması kararı gecikmeden alınmalıdır” dedi.

 

Soylu: Şehirlerden Şehirlere Gitmeyin, Daha Fazla Zorlaştıracağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehirler arası yolculuk için şu ana kadar istenen ‘seyahat izin belgesi’ talebinin 100 bin olduğunu söyledi. Soylu, “Bunun hepsine cevaz veremeyiz, vermemiz de imkansız. Bizim vatandaşa mesajımız çok net. Şehirlerden şehirlere gitmeyin. Daha fazla zorlaştıracağız” diye konuştu.

 

“Aileler Koronavirüse Rağmen Neden Evlerine Gönderilmiyor?”

Koronavirüs salgınına rağmen Diyarbakır HDP binası önünde aileler beklemeye devam ediyor. HDP’li Özsoy, koronavirüs tedbirleri kapsamında ailelerin neden evlerine gönderilmediğini İçişleri Bakanı’na sordu.

 

Koronaya Karşı Hangi Ülke Hangi Ekonomik Önlemi Aldı?

Korona virüsü salgınının hayatı durma noktasına getirdiği birçok ülkede hükümetler, vatandaşlara ve şirketlere yardım paketleri açıkladı. Peki hangi ülke, hangi yardımları yapacak?

 

Koronavirüs’te Bugün Ne Oldu?

Dünya genelinde vaka sayısı 860 bine yaklaştı

ABD’nin New York eyaletinde vaka sayısı 24 saatte 8 bin 655 arttı

 

DSÖ Başkanı: Birkaç Gün İçinde Ölü Sayısı 50 Bin Olacak

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın daha önce korona virüsünün neden olduğu gibi bir salgınla karşılaşmadığını belirterek, “Meçhul ve tehlikeli bir virüs. Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum. Gelecek birkaç gün içinde 1 milyon vaka sayısına ve 50 bin ölü sayısına ulaşacağız” dedi.

 

Çin’den TRT’ye: Yalan Haberi Yakıştıramadık

TRT Haber, Çin’de yabani hayvan satışının devam ettiği yönünde bir haber yaptı. Çin Başkonsolosluğu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’u da etiketleyerek “Böyle gerçek dışı video ve yalan haber yapmak, 1 Nisan şakası mı? Bir devlet kanalına yakıştırmadık” diye tepki gösterdi.

 

Meslek Örgütleri ‘7 Acil Önlem Metni’ni İmzaya Açtı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde Covid-19 salgını sürecinde acil atılması gereken adımlara dair hazırlanan 7 öneriyi içeren metin imzaya açıldı. Meslek örgütleri, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın acil durdurulması gerektiğini belirtti.

 

AKP, “Kapsam Dışı Bıraktık” Diyor Ama: Cinsel Saldırının Nitelikli Hali ve Cinsel İstismar Dışındaki Cinsel Suçlar Yine İndirime Tabi

Av. Tuba Torun, infaz değişikliğinin son halini incelediğini belirterek AKP’nin kapsam dışı bırakıldığını belirttiği cinsel suçlar ve kadına yönelik şiddete ilişkin “Cinsel saldırının nitelikli hali ve cinsel istismar dışındaki cinsel suçlar yine indirime tabi” dedi.

Ayrıca geçici maddeyle 2014 öncesi cinsel suçlarda ve uyuşturucu suçlarında koşullu salıverilme şartlarında indirime gidildiğini belirten Av. Torun, “Ve izne çıkan faillerin eve gidip yarım bıraktığı şiddet eylemlerini tamamladığı bilinen bir gerçek. Şiddet suçları izinden de hariç tutulmalıydı” ifadesini kullandı.

 

‘Mahkumlar Arasında Ayrım Yapmayı Bırakın’

Sanatçı, yazar, politikacı, gazeteci, hukukçu ve bilim insanı 303 isim, korona virüsü salgınına karşı cezaevlerinin boşaltılması için bir bildiriyle çağrı yaptı. “Halkımız yorgun ve şimdiden çaresiz durumda” tespiti yapılan bildiride, “Yarın çok geç olabilir. Koronavirüs salgınına karşı mücadeleyi kazanmak için bir yandan, toplumu nihayet normalleştirmek diğer yandan, zaman kaybetmeden cezaevlerini boşaltma iradesi gösterilmeli” denildi.

İsmail Beşikçi, Şanar Yurdatapan, Akın Birdal, Tarık Ziya Ekinci, Kadir İnanır, Ragıp Duran, Ragıp Zarakolu, Daron Acemoğlu, Necmiye Alpay, Ali Nesin ve Alper Taş gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 303 sanatçı, yazar, politikacı, gazeteci, hukukçu ve bilim insanı, korona virüsü salgınına karşı cezaevlerinin boşaltılması çağrısı yaptı.

 

İnfaz Teklifine Tepki: Muhaliflere Yeni Yer Açma Arayışındalar

İnfaz kanun teklifiyle ilgili düzenlemeler kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. İstanbul eski Baro Başkanı Turgut Kazan, teklifin bu haliyle kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak “Türkiye’de ne yazık ki infazda eşitlilik ilkesi hep ihlal edildi. Bundan önceki düzenlemelerde de bu ilke çiğnendi. Şimdi daha da adaletsizliğe yola açacak bir şekilde sürdürülüyor” dedi.

 

AK Parti ‘Cinsel İstismar Affı’ İçin Nabız Yokladı

AK Parti cinsel istismar suçlarında evlilik şartını sağlamış yaklaşık 270 kişiye af için muhalefetin kapısını çaldı. Bu konuda yapılacak bir düzenleme için destek istendi.

 

Tofaş Üretime İki Hafta Ara Verecek

Tofaş dünya çapındaki corona virüsü salgını sonucu yurt dışından gelen parça tedarikindeki aksamalar nedeniyle cuma akşamından itibaren iki hafta üretime ara verecek.

 

THY: Ücretsiz İzin Ve Kısmi Çalışma Gibi Tedbirler Alıyoruz

THY, korona virüsü nedeniyle “maliyeti azaltmak” için önlemler aldığını duyurdu. Açıklamada, “Ortaklığımız, personel giderleri ile ilgili gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler almaktadır” denildi.

 

‘Tek Sayı Çift Sayı Kavgası’ Paylaşımına Gözaltı

Korona virüsü nedeniyle taksilerin trafiğe çıkışı için tek-çift plaka uygulamasına geçilmesinin ardından “taksi durağında 0 tek sayıdır çift sayıdır kavgası” diye tweet atan Ceyhun T. gözaltına alındı.

Ceyhun T. gözaltına alınmadan önce paylaşımına gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından “Bu tweetteki tüm karekter ve olayların gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur. Tamamen hayal ürünüdür” açıklamasını yapmıştı.

 

Murat Sevinç

Demek Ki Güçlü Yerel Yönetim ‘Herkese’ Çok Gerekliymiş!

Yaşamımız, aslında daha çok büyüklerimiz için kaygılıyız. Başka hiçbir şey düşünmememiz gereken günler. Ve şu koşullarda yerel yönetimlerin yetkileri konusunu konuşuyoruz. Hakikaten utanç verici. Kuşkusuz ‘yönetmekten’ ne anlıyorlarsa onu yapacaklar, bir sürpriz beklediğimden değil, yine de, bir dur durak bekliyor insan yahu, bir dur durak!

 

 

2 Nisan

İstanbul Tabip Odası: Bakanlığın Tablosu Gerçek Vaka Sayısını Göstermekten Çok Uzak

İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık Bakanlığı’nın PCR testi pozitif çıkan vakaları esas aldığını, hastanelerde yatan ya da ayakta takip edilen ‘şüpheli/olası vaka’ sayısına yer vermediği için gerçek tabloyu göstermekte çok eksik kaldığını savundu.

İTO, İstanbul’daki özel hastanelerin ‘corona’ karşısındaki tutumunu da yerden yere vurdu.

 

Erdoğan: Böyle Günde Siyasi Hesap Yapanı Millet Affetmez

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Covid-19’la mücadelede ‘farklılıkları’ bir kenara bırakmak gerektiğini belirterek, “Böyle günde siyasi hesap yapanları, umut yerine karamsarlık pompalayanları milletimiz asla affetmeyecektir” dedi.

 

Erdoğan’dan CHP’li Belediyelere: Gafletten Öte Davranış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden korona virüsü nedeniyle yardım kampanyası başlatan CHP’li belediyelere tepki gösterdi. Kampanyaları hukuksuz olarak nitelendiren Erdoğan, “Sergiledikleri hukuksuzluk ve tehlikeli söylemlerle dayanışma yerine ayrışma peşinde olanlara izin vermeyeceğiz. 83 milyonun kader ortaklığını sembolize eden bir projeyi dinamitlemeye çalışmak, gafletten öte bir davranıştır” ifadelerini kullandı.

 

Atilla Kart: İçişleri Bakanı Ve BDDK Başkanı Hakkında Suç Duyurusunda Bulunulmalı

Hukukçu Atilla Kart, CHP’li belediyelerin korona virüsü salgınıyla mücadele için başlattığı yardım kampanyasının İçişleri Bakanlığı genelgesiyle durdurularak bağışların yattığı hesapların bloke edilmesi nedeniyle İçişleri Bakanı ve BDDK Başkanı hakkında da suç duyurusunda bulunulması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’de Görev Yapan 300 Hekimden İktidara Ortak Çağrı: “Daha Çok Test Yapılmalı”

Türkiye’de görev yapan 300 hekim koronavirüse karşı iktidara “daha çok test”, “hayatın sürekliliğinin sağlanması” ve “toplumsal hareketliliğin azami ölçüde sınırlandırılması” çağrısında bulundu.

 

Korona Virüsü Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 356’ya Yükseldi

Türkiye’de korona virüsünden ölenlerin sayısı 356’ya, vaka sayısı da 18 bin 135’e yükseldi. Dün 333 olarak açıklanan iyileşen hasta sayısı ise 415’e ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün ölen kişilerin yüzde 82’sinin 60 yaşın üstünde olduğunu söyledi.

 

Murat Yetkin: İstanbul Salgın Üssüne Dönerken Erdoğan Neyi Bekliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, zorunlu olanlar dışında üretime ara verilerek sokağa çıkma yasağı çağrılarına direndiğini belirten gazeteci-yazar Murat Yetkin, “Erdoğan, Türkiye’yi biraz olsun rahatlatacak, biraz nefes aldıracak bu kararı (sokağa çıkma kısıtlaması) almalı” çağrısı yaptı.

 

Bireysel Destekler Yetmedi, Halkın Paraları Da Bağışlandı: Toplam 137 Milyon!

Erdoğan’ın başlattığı koronavirüs bağış kampanyasına bireysel desteklerin ardından kamunun paraları da aktarılmaya başlandı. Vakıfbank, Ziraat Finans Grubu ve TMSF’den toplam 137 milyon lira bağışta bulunuldu.

 

Vakıfbank’tan Erdoğan’ın Başlattığı Milli Mücadele Kampanyası’na 50 Milyon TL Bağış

Banka, dün İBB’nin Koronavirüs’le mücadele için açtığı hesabını bloke etmesiyle gündeme gelmişti.

 

‘Corona’ Önlemleri | Merkez Bankası’ndan 100 Milyon Lira Bağış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Milli Dayanışma Kampanyası’na 100 milyon lira ile katıldıklarını bildirdi.

 

Merkez Bankası’nın 100 Milyon Tl’lik Bağışı Sosyal Medyada Tartışma Yarattı

Merkez Bankası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na 100 milyon TL bağış yaptığını açıkladı. Sosyal medyada Merkez Bankası’nın bu işleminin yasal olmadığı yönünde eleştiriler geldi.

 

Dolar 6,69’da, Borsa Düşüşte

İstanbul serbest piyasada dolar 6,69 liradan, euro 7,31 liradan işlem görüyor. Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerden 116’sı yükseldi, 266’sı değer kaybetti.

 

‘Corona’ Günlüğü | ABD’de ‘Rekor’ Can Kaybı: 1024 Kişi Öldü, Toplam Can Kaybı 5 Bin 137

Salgından bir gün içinde 1047 kişi hayatını kaybetti, toplam ölü sayısı 5 bin 137’ye yükseldi. Bu, 24 saat içinde kaydedilen en yüksek can kaybı.

 

ABD’de İşsizlik Patlaması

ABD’de geçen hafta 3,2 milyonla rekor seviyeye gelen ve bu hafta 3,5 milyona yükselmesi beklenen işsizlik maaşına başvuru 6,6 milyon kişi oldu.

 

ABD’de ‘Corona’ Paniği: Silah Başvurularında 22 Yılın En Yüksek Artışı

Bu, geçmiş sorgulama verilerinin kaydedilmeye başladığı 1998 yılından bu yana en yüksek oran.

 

Yunanistan Sığınmacıların ‘Corona’ Testi Pozitif Çıkınca Kampı Karantinaya Aldı

Bakanlık, Atina’nın 75 kilometre kuzeydoğusunda bulunan ve içinde 2 bin 500 sığınmacının yaşadığı Ritsona kampının içindeki ve dışındaki tüm dolaşımın kısıtlandığını ve kampın 14 gün boyunca karantinada tutulacağını ifade etti.

 

‘Corona’dan Korunmak İçin Evde Otururken Yıldırım Düştü: 20 Kişi Hayatını Kaybetti

Afrika ülkesi Kongo’da, corona virüsünün yayılmasını engellemek için sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başladığı ilk gün, yıldırım düşmesi sonucunda 20 kişi hayatını kaybetti.

 

Koronavirüs Uyarısı Yapan Doktoru Önce Susturmak İstediler, Sonra Şehit Saydılar

Çin’de Aralık ayında koronavirüs uyarısı yapan ve sonra susturulmak istenen Li Venliang isimli doktor “şehit” sayıldı.

 

BELBİM: Hiç Binmedikleri Otobüse Koronada Binmişler

BELBİM İstanbul’daki toplu taşımada sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılan yolculuk görüntüleri ile ilgili dijital verileri açıkladı. Açıklamada, yolcuların önemli bölümünün normalde söz konusu seferleri söz konusu gün ve saatlerde kullanmadıklarının görüldüğü belirtildi.

 

8 Aydından Cumhurbaşkanına: Salgın Cezaevleri Açısından Büyük Risk

Ahmet Türk, Celal Doğan, Kezban Hatemi, Nesrin Nas, Oya Baydar, Rıza Türmen, Tarhan Erdem ve Zülfü Livaneli başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Meclisi, tüm siyası partileri eşitsizliğin giderilmesi için adım atmaya çağırıyor.

 

3 Nisan

Yaşamını Yitirenlerin Sayısı 69 Kişi Daha Arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 69 yurttaşın daha koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve testi pozitif çıkan 2 bin 786 yeni vakanın olduğunu açıkladı. Türkiye’de 11 Mart’tan bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 425 oldu.

 

Erdoğan: 20 Yaş Altı Bu Geceden İtibaren Sokağa Çıkamayacaktır

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan, ”30 büyük şehri araç giriş, çıkışına kapatıyoruz. 20 yaş altı bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır” dedi.

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vaka Sayıları Tedbirlerin Yetersiz Olduğunu Gösteriyor; İtalya Kadar Ölüm Beklemiyorum

 

Sağlık Çalışanları Anlatıyor: “Sağlık Bakanı Bir Hikâye Anlatıyor, Hastanelerde Bambaşka Hikâyeler Yaşanıyor”

Sesi titreyerek 601 sağlık çalışanının COVID-19 testinin pozitif çıktığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuşmasıyla sağlık emekçilerini pek etkilemişe benzemiyor. Çünkü koruyucu ekipman sorunu hala devam ediyor. Sağlık Bakanlığı gerekli hazırlıkları yapmadığı için hastane yönetimleri, sağlık emekçileri, sendikalar başlarının çaresine bakmaya çalışıyor. Vaka sayısının Bakan’ın açıkladığından çok daha fazla olduğuna birebir şahit oluyorlar.

 

İzmir Büyükşehir Sağlık Emekçileri İçin Yurt Kiraladı, AKP’li Rektör İstemedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanların zor durumda kalmaması için yurt kiraladı. AKP’li eski milletvekili Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi, yazılı açıklama yaparak yurt tahsisini reddetti.

 

Demirtaş İçin Tahliye Başvurusu

HDP’nin eski Eş Başkanı Demirtaş’ın avukatları, müvekillerinin Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı risk grubunda olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

 

Gazeteci Hakan Aygün Tutuklandı

Twitter hesabından ‘Ey İBAN edenler’ diye mesaj attığı ileri sürülen gazeteci Hakan Aygün, Bodrum’daki teknesinde gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aygün, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

 

İmamoğlu’ndan Üç Gazeteciye Suç Duyurusu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüsü tehdidine karşı sokağa çıkma yasağı önerdiği için kendisini terör faaliyetinde bulunmakla suçlayan Ersoy Dede, Fuat Uğur ve Murat Çiçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Mahkeme, Haydarpaşa ve Sirkeci İhalelerini İptal Etmedi

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalelerinin iptali için açtığı davayı reddetti. Kararı Danıştay’a götüreceklerini açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır” dedi.

 

İmamoğlu: İBB Devletin Ta Kendisidir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB)  Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Devlet içinde devlet olmaz” denilerek engellenen bağış kampanyasıyla ilgili şöyle konuştu: “Tüm inancımla şunu söyleyebilirim ki; kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor. İBB, Anayasa’nın öngördüğü şekliyle, devletin ta kendisidir.”

 

Devletin Korona Günlüğü: Hangi Kurum, Ne Zaman, Ne Yaptı?

Korona salgını Türkiye’de başladığından bu yana devletin hangi kurumu hangi kararları aldı? Önlemler ne zaman ve hangi şekilde uygulanmaya başladı?

 

Koronavirüs’te Bugün Ne Oldu? | Dünya Genelinde 1 Milyondan Fazla Vaka

Güney Kore’de enfekte hastaların yüzde 60’Inın iyileşerek hastaneden ayrıldığı belirtildi

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 1 milyon 16 bin 128’e çıktı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 53 bini aştı.

 

TÜSİAD, Erdoğan’ın Açıkladığının 5 Katı Büyüklüğünde Destek Paketi İstedi

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Koronavirüs nedeniyle yaşananları savaş durumuna benzeterek, “Böyle bir dönemde istihdamın ve ekonomik sistemin korunması zorunlu. Yurt dışı örnekler verilen desteklerin Avrupa’da milli gelirin yüzde 20’leri civarında olduğunu gösteriyor. Ülkemizin kaynakları maalesef daha sınırlı ve enflasyon tehlikesi büyük, ancak etkileri nedeniyle neredeyse savaş durumuna benzetilen böyle bir dönemde istihdamın ve ekonomik sistemin korunması zorunlu. İstihdamın ve işletmelerin devamlılığını sağlama hedefi doğrultusunda destek paketlerinin milli gelirin yüzde 10’u seviyesinde bir büyüklüğe ulaşmasını beklemek daha gerçekçi olacaktır” dedi.

 

Valfsan Fabrikasında COVID-19 Tespit Edilmesine Rağmen İşçiler Çalışmaya Zorlanıyor

İstanbul Tuzla’da koronavirüs tespit edilen Valfsan fabrikasında patron, kaçınma hakkını kullanarak üretimi durdurmak isteyen işçileri tazminatsız işten atmakla tehdit ediyor.

 

Salgından Sonra İşçi Alımına Devam Eden Akkuyu Nükleer Santrali Şantiyesinde Nüfus 10 Bine Yaklaştı

COVID-19 salgınının ardından işçi alımına devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde işçi sayısı 10 bine yaklaştı. İşçilerin sağlıksız koşullarda çalıştığı şantiyede kronik rahatsızlığı olduğu için 15 gün ücretli izne ayrılan işçiler işe geri dönmeye başladı.

 

İstanbul’da İnşaat İşçilerine ‘Taahhütname’ İmzalatıldı: “Çalışırken Koronavirüs Kaparsam Tüm Sorumluluk Bana Aittir”

Türkiye’de koronavirüs salgınının hızını yavaşlatmak için çok sayıda önlem alınırken, özellikle özel sektörde çalışanlara işlerin devam etmeleri konusunda çeşitli baskılar uygulandığı iddiaları ve eleştirileri var.

İnşaat sektörüne de bu tür eleştiriler yöneltiliyor.

Koray İnşaat’ın İstanbul Çekmeköy’de inşaatı devam eden Koray Kasaba 4. Etap Şantiyesi’nde çalışan işçilere, çalışırken koronavirüs kapmaları durumunda ‘tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu’ kabul ettiren bir taahhütname imzalatıldığı belirtiliyor.

 

Dolarda Son Durum

İstanbul serbest piyasada dolar 6,6500 liradan, Avro 7,2260 liradan güne başladı.

 

Merkez Bankası 40 Ton Altın Aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Şubat ayında yaptığı 40 tonluk alımla diğer merkez bankalarını solladı. Merkez Bankasını, Rusya Merkez Bankası takip etti.

 

“Cezaevindeki Gazeteciler Koronavirüs Tehdidiyle Karşı Karşıya”

RSF TEMSİLCİSİ EROL ÖNDEROĞLU

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Meclis’e gelen ceza infaz teklifini bianet’e değerlendirdi. Gazetecilerin ve hak savunucularının kapsam dışı bırakıldığını ifade eden Önderoğlu, “Adaletsizliğin katmerlenmiş hali” yorumunu yaptı.

 

Ölüm Orucundaki Helin Bölek Vefat Etti

Grup Yorum üyesi Helin Bölek ölüm orucunda vefat etti. Bölek, eylemini 288 gün sürdürmüştü.

 

5 Dakika Adalet: Çorlu Tren Kazasında Çocuğunu Kaybeden Anneye ‘Mahkeme Heyetine Hakaret’ Gerekçesiyle Yeniden Dava Açıldı

T24 Ankara temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, haftanın hak ihlallerini değerlendirdi

T24 Ankara temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, haftanın hak ihlallerini değerlendirdiği 5 Dakika Adalet’te bu hafta, TBMM’ye gelecek olan ve 90 bin mahkumun tahliye edilmesinin beklendiği ancak ifade özgürlüğünün kapsam dışı bırakıldığı infaz paketi yasa teklfini, geçtiğimiz hafta sosyal medyadan yeni tip Koronvirüs üzerine yaptığı konuşmayı yayınlamasının ardından gözaltına alınan TIR şoförü hakkındaki gelişmeleri ve 25 kişinin hayatını kaybettiği ve ihmal nedeniyle yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazası mağdurlarına açılan davaları değerlendirdi.

 

Af Örgütü Raporu: Mülteciler Sınırda Öldürüldü ve Kötü Muameleye Uğradı

Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre Yunanistan sınır güçleri mültecilere karşı atış mühimmatı ve göz yaşartıcı gaz kullandı; yaşanan şiddet olayları sırasında en az iki kişi öldürüldü ve bir kişi hala kayıp.

 

Show Ana Haber, Troll Hesabın Paylaşımına İnanıp “Ronaldo Kur’an Okudu” Haberi Yaptı

 

 

4 Nisan

Türkiye’de 76 Kişi Daha Korona Virüsünden Öldü

Türkiye’de bugün 76 hastanın ölümüyle korona virüsünden ölenlerin sayısı 501’e çıktı. 302 hastanın iyileştiğine dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İyileşen hasta sayımızda önemli artış oldu. Dün toplam 484 olan iyileşen hasta sayımız bugün 786’ya ulaştı” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın korona virüsü salgınıyla ilgili açıkladığı son bilgilere göre bugün, 19 bin 664 kişiye test yapıldı, 3 bin 13 yeni vaka tespit edildi ve 76 kişi öldü. Toplam vefat sayısı 501’e, vaka sayısı da 23 bin 934’e çıktı. Bugüne kadar yapılan test sayısı da 161 bin 380’e yükseldi.

 

İİSŞP: 20 Yaş Altı 4 Milyon İşçi Ne Olacak?

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu: “Türkiye’de 20 yaş altından 4 milyon işçi çalışıyor. Bunlar için bir düzenleme yapmadan sokağa çıkmalarının yasaklanması işsiz kalmaları anlamına gelir.”

 

‘Pazar Ve Marketlerde Maske’ Zorunluluğunun Ardından İBB Otobüs, Metro ve Metrobüs Girişlerinde De Ücretsiz Maske Dağıttı.

 

Metro Saatleri 21.00’e Çekildi!

Ekrem İmamoğlu, 6 Nisan Pazartesi gününden itibaren metro seferlerinin sadece saat 21.00’e kadar yapılacağını açıkladı.

 

Koronavirüs Vakası Çıkan Akar Tekstil’de İş Bırakan İşçilere Patron Saldırdı

İzmir Akar Tekstil işçileri, bir işçiye COVID-19 teşhisi konması üzerine işbaşı yapmadı. Eli sopalı bir grup işçilere saldırırken Sağlık Kurulu, “İş yerinde çalışmaya devam edilebilir” dedi.

 

Koronavirüs’te Bugün Ne Oldu? | Dünya Genelinde Vaka Sayısı 1 Milyon 100 Bini Aştı

Dünya genelinde tespit edilen yeni tip Koronavirüs(Covid-19) vaka sayısı 1 milyon 100 bini aştı. Virüs sebebiyle ölenlerin sayısı 60 bin 113’e, yükseldi. Vaka sayısı ise 1 milyon 130 bin 114’e ulaştı.

 

Koronavirüs Aşısı Testinde Başarı Haberi, Şirketin Patronunu Dolar Milyarderi Yaptı

Amerika’da Koronavirüs aşısını geliştirip klinik testlere başlamak için başvuru yapan ilk şirket olan Moderna Therapeutics’in patronu, 47 yaşındaki Fransız girişimci Stéphane Bancel, aşı testinde ikinci faza geçileceği haberi sonrasında borsada yaşanan hızlı yükselişle dolar milyarderleri arasına katıldı.

 

İspanya: Solunum Cihazlarımız Türkiye’den Çıkarılmıyor

İspanya Dışişleri Bakanı Laya, kendilerine ait solunum cihazları taşıyan bir uçağın Türkiye’de bloke edildiğini söyledi.

Türk hükümetinin salgına karşı kullanmak üzere son günlerde sağlık malzemelerinin ülke dışına satışına kısıtlama getirdiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Laya, Türkiye’nin kendi hastalarına lazım olabileceği gerekçesiyle suni solunum cihazlarının İspanya’ya ulaştırılmasına şimdilik izin vermediğini söyledi.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’dan İddiaları Yalanladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında koronavirüsten hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 156’ya ulaştığını açıkladı. Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı’nın parasını ödedikleri solunum cihazlarının Türkiye’de tutulduğu iddialarına ilişkin, “İspanya Dışişleri Bakanı ile az önce görüştüm, söz konusu iddiaları reddetti” dedi.

 

Terkoğlu, Pehlivan ve Kılınç’ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Odatv’de yayınlanan haber nedeniyle tutuklanan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’ın tutukluluk incelemesini yapan mahkeme, gazetecilerin tutukluluk halinin devamına karar verdi. 5 Nisan’daki duruşmayı 2 Nisan’a alarak gazetecilerin savunmalarını alan mahkeme, duruşma tarihini avukatlara bildirmezken, kararı da avukatlara e-posta ile tebliğ etti. Avukatlar, karara itiraz edecek.

 

İnfaz Düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu’nda Kabul Edildi; İşte 70 Maddelik Paket

AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifi, 11 farklı kanunda değişiklik içeriyor ve 70 maddeden oluşuyor.

 

Helin Bölek’in Cenaze Törenine Polis Engeli: Çok Sayıda Gözaltı

Ölüm orucunun 288’inci gününde dün İstanbul’da yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için yapılmak istenen cenaze töreni polis engeline takıldı. Bölek’in Sarıyer Armutlu Mahallesi’ndeki “Direniş Evi”nde bulunan cenazesi, sabah erken saatlerde Okmeydanı Cemevi’ne getirilmek üzere cenaze aracıyla yola çıkarıldı. Ancak cenaze aracının önü Nurtepe Kavşağı’nda polislerce kesildi.

 

Helin Bölek’in Cenazesinin Yıkanmasına İzin Verilmedi

Ölüm orucu eyleminde vefat eden Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in cenaze törenine polis tazyikli su ve gazla saldırdı. Cenaze aracının sürücüsü dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

Batman Cezaevi’nden Dumanlar Yükseldi: İsyan İddası!

Batman M Tipi Cezaevi’nde yangının çıktı. HDP Siirt Milletvekili Sıdık Ataş, Twitter’dan paylaştığı mesajda, yangının isyan nedeniyle çıktığını söyledi.

Akşam saatlerinde çıkan yangının ardından aileler Batman M Tipi Cezaevi’nin önünde toplanarak yakınlarından haber almaya çalıştı. Çok sayıda itfaiye, güvenlik güçleri ve ambulansların cezaevi önüne geldiği aktarıldı.

 

Türkiye’ye 3 Yılda Giren Para 3 Ayda Buhar Oldu

Yabancıların Türk tahvil ve hisse senetlerinden kaçışı kesintisiz devam ediyor. Son 13 haftada çıkan para 6.5 milyar dolara ulaştı. Böylece yabancıların son 3 yıl toplamındaki net portföy hareketleri daha 2020’nin ilk 3 ayında buhar oldu.

 

5 Nisan

 

İstanbul’da aile içi şiddet vakalarında büyük artış

Korona virüsü nedeniyle yaşanan mecburi karantina, ev içi şiddet olaylarını artırdı. İstanbul Emniyetinin verilerine göre, asayiş suçlarında aile içi şiddet dışında büyük düşüş yaşandı. 2019 Mart’ta 1.804 aile içi şiddet olayı yaşanırken, bu yıl aynı ayda ise olay sayısı 2 bin 493’e yükselerek, geçen yıla göre 38,2 artış gösterdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/05/istanbulda-aile-ici-siddet-vakalarinda-buyuk-artis/

 

Salgında 5 milyon kişi işsiz kaldı, sayı artabilir

Korona virüsü salgını nedeniyle 144 bin işyeri ‘geçici’ olarak kapatıldı. Bu işyerlerinde geçici ya da kalıcı olarak yaklaşık 5 milyon 100 bin kişi işsiz kaldı. Vaka sayısının bu hızla artması halinde bu sayının daha da yükseleceği belirtiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2020/04/05/salginda-5-milyon-kisi-issiz-kaldi-sayi-artabilir/

 

ÇHD: İki avukat artık ölüm orucunda

Çağdaş Hukukçular Derneği açıkladı: Halkın Hukuk Bürosu avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal açlık grevini ölüm orucuna çevirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/05/chd-iki-avukat-artik-olum-orucunda/

 

Trump: Maalesef çok sayıda kişi ölecek

ABD’de korona vakalarının sayısı 300 bini geçti, ölü sayısı da 8 bini aştı. Vürüsü hafife aldığı için eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump, “Maalesef çok sayıda kişi ölecek” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/04/05/trump-maalesef-cok-sayida-kisi-olecek/

 

Türkiye’de Koronavirüs | 73 kişi daha hayatını kaybetti; 3 bin 135 yeni tanı kondu; toplam ölüm sayısı 574’e; vaka sayısı 27 bin 69’a yükseldi

https://t24.com.tr/haber/turkiye-de-koronavirus-nedeniyle-73-kisi-daha-hayatini-kaybetti-3-bin-135-yeni-tandi-kondu,870916

 

Hizbullah komutanına suikast

Bağdat’ta suikast düzenlenen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yakın Hizbullah komutanı Ali Muhammed Yunus’un da suikasta kurban gittiği duyuruldu.

https://artigercek.com/haberler/hizbullah-komutanina-suikast

 

İsyan çıkan Batman Cezaevi’nden Diyarbakır’a sevk

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde dün tutukluların çıkardığı isyan sonrası cezaevi önüne gelen ailelerin bekleyişleri sürüyor. Ailelerin tutuklu yakınlarına ilişkin bilgi talep etmesi üzerine cezaevi idaresi kapı önünde açıklama yaptı. Açıklamada, A1-2-3-4-5-7-8-9-10-11-16-18, B3-5-7-12 koğuşlarındaki tutuklular dışındakilerin Diyarbakır T4 Cezaevi’ne sevk edildiği aktarıldı.  Diyarbakır’a toplamda 439 tutuklu sevk edildiği, cezaevinde kalan tutuklu sayısının ise 202 olduğu bildirildi.

https://artigercek.com/haberler/isyan-cikan-batman-cezaevin-den-diyarbakir-a-sevk

 

IMF: Virüsün ekonomilerdeki tahribatı 2008 krizinden çok daha kötü

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, koronavirüs salgınının tüm dünyada 2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş ekonomik krize yol açtığını söyledi.

https://artigercek.com/haberler/imf-virusun-ekonomilerdeki-tahribati-2008-krizinden-cok-daha-kotu

 

Chomsky: Bu süreçten sonra önümüzde iki seçenek var

Dünyaca ünlü dilbilimci ve aktivist Noam Chomsky, DiEM25’in internet üzerinden gerçekleştirdiği “Koronavirüs sonrası dünya” dizisi kapsamında bir söyleşi verdi. Chomsky, “Tehlikede olan ne?” başlıklı söyleşisinde koronavirüs krizini, bizzat tanıklık ettiği dünya tarihinin önemli kırılmalarına değinerek yorumladı.

https://artigercek.com/haberler/chomsky-onumuzde-iki-secenek-var

 

6 Nisan

 

Erdoğan’dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunucu Fatih Portakal’ın sosyal medya paylaşımından şikayetçi oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/07/erdogandan-fatih-portakal-hakkinda-suc-duyurusu/

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı

Korona virüsü tedavisi gören İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/04/06/ingiltere-basbakani-boris-johnson-yogun-bakima-alindi/

 

TRT’de resmi rakamları yalanladı: Vaka sayımız 600 ile 900 bin

TRT Haber ekranlarında korona virüsü salgını ile ilgili açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Özen, “Türkiye’nin vaka sayısı 600 ila 900 bin. Bu kadar vakamız var bizim aslında” dedi. Sağlık Bakanlığı, dün vaka sayısını 27 bin 69 olarak açıklamıştı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/06/trtde-resmi-rakamlari-yalanladi-vaka-sayimiz-600-ile-900-bin/

 

Irak’ta ABD’li petrol şirketine füze saldırısı

Irak’ta ABD’li bir petrol şirketinin faaliyet gösterdiği petrol kuyusuna füzeli saldırı düzenlendi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/04/06/irakta-abdli-petrol-sirketine-fuze-saldirisi/

 

Erdoğan: Tekâlif-i Milliye emirlerini hatırlatmak istiyorum, bugün de yaptığımız budur!

“Parayla maske satmak yasaktır; Atatürk Havalimanı’nın alanına ve Sancaktepe’de salgın hastanesi yapılacak”

https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-aciklama-yapiyor,871117

 

İçişleri Bakanı Soylu: ‘Acil Durum’ yönetimine geçtik; sokağa çıkma yasağının genel nüfusa yaygınlaştırılmasına gerek duyulmuyor

https://t24.com.tr/haber/icisleri-bakani-soylu-acil-durum-yonetimine-gectik-sokaga-cikma-yasaginin-genel-nufusa-gecmesine-gerek-duyulmuyor,871119

 

11 siyasi partiden ortak açıklama: İnfaz yasasında eşitlik istiyoruz

AKP-MHP ittifakı tarafından Meclis’e sunulan ve Adalet Komisyonu’nda kabul edilen 70 maddelik infaz düzenlemesinde değişiklik öngören yasa tasarısına karşı, 11 siyasi parti ortak açıklama yayımladı.

https://artigercek.com/haberler/11-siyasi-parti-adaletin-sesini-yukseltmeye-cagiriyoruz

 

Tabip Odası: İstanbul koronavirüsle mücadelede yetersiz

İstanbul Tabip Odası (İTO) koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinde İstanbul’daki sağlık hizmetlerinin durumuyla ilgili yeni bir rapor açıkladı.Raporda, İstanbul’daki Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri’nin (BBSH) COVİD-19 pandemisiyle mücadelede büyük bir kaos ve yetmezlik yaşadığı belirtilerek, bu süreçten çıkılabilmesi adına şu maddeleri sıraladı:

https://artigercek.com/haberler/tabip-odasi-istanbul-koronavirusle-mucadelede-yetersiz

 

Kayyım olmayan yerde meclis üyeleri görevden alınıyor: Malazgirt’te HDP’li üye görevden uzaklaştırıldı

AKP yönetiminde olan Muş’a bağlı Malazgirt Belediyesi’nde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 6  meclis üyesinden Sema Tekin,  İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla görevden uzaklaştırıldı. İlçe emniyeti tarafından telefonla görevden uzaklaştırıldığı söylenen Meclis Üyesi Sema Tekin’e neden uzaklaştırıldığına dair bir bilgi verilmedi. Belediye Meclisi 6 HDP, 4 AKP ve bir CHP üyeden oluşuyordu.

https://artigercek.com/haberler/kayyim-olmayan-yerde-melis-uyeleri-gorevden-aliniyor-malazgirt-te-hdp-li-uye-gorevden-uzaklastirildi

 

7 Nisan

 

HDP’den Meclis’te ‘infaz yasası’ protestosu

HDP, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan infaz kanunu teklifini “İnfazda eşitlik istiyoruz”, “Ayrımcı infaz yasasına hayır”, “Eşit infaz yaşatır” yazılı dövizler açarak ve sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

https://t24.com.tr/haber/hdp-den-meclis-te-infaz-yasasi-protestosu,871355

 

Sağlıkta şiddet yasası teklifine AKP ve MHP oylarıyla ret kararı

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, doktor önlüğü ile Meclis kürsüsüne çıktı, sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını istedi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Şimdi bu meseleyle alakalı bizim zaten bir hazırlığımız var. Fakat bu işi yaparken hep beraber yapalım istiyoruz” dedi. Şeker’in önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

https://t24.com.tr/haber/saglikta-siddet-yasasi-teklifine-akp-ve-mhp-oylariyla-ret-karari,871351

 

Trump: Dünya Sağlık Örgütü batırdı, büyük oranda ABD tarafından finanse ediliyorlar ancak hâlâ Çin odaklılar

https://t24.com.tr/haber/trump-dunya-saglik-orgutu-batirdi-buyuk-oranda-abd-tarafindan-finanse-ediliyorlar-ancak-hala-cin-odaklilar,871341

 

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Koronavirüste en başa dönülebilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle başlatılan sokağa çıkma yasaklarının erken bitirilmemesi konusunda uyarıda bulunarak, aksi takdirde başa dönülebileceği yönünde görüş bildirdi.

https://artigercek.com/haberler/dunya-saglik-orgutu-uyardi-koronaviruste-en-basa-donulebilir

 

Cezaevlerinde salgın tehlikesi: Şakran Cezaevi’nde bir hekimin daha testi pozitif çıktı

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir şubeleri, yaptığı ortak yazılı açıklamayla Şakran Cezaevi’nde bir hekimin daha koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Salgına karşı riskli grupların göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilen açıklamada, “Bu risk gruplarından birisi de cezaevleri gibi özgürlüğünden alıkonulmuş kişilerin bulunduğu mekanlardır. Cezaevleri kişisel alan ve hijyenin en sınırlı olduğu kapalı kurumlardır. Yoğun ve hareketli nüfus, cezaevlerinin özellikleri ve organizasyonu bu tür salgınların yayılması için oldukça elverişli ortamlardır” denildi.

https://artigercek.com/haberler/cezaevlerinde-salgin-tehlikesi-sakran-cezaevi-nde-bir-hekimin-daha-testi-pozitif-cikti

 

Bakanlık baraj projesine onay verdi: 35 bin ağaç kesilecek, köyler sular altında kalacak

İstanbul’un Şile ile Kocaeli’nin Kandıra ilçlesi arasında yapılması planlanan Sungurlu Barajı ve HES projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘ÇED Olumlu’ kararı çıktı.

https://artigercek.com/haberler/bakanlik-baraj-projesine-onay-verdi-35-bin-agac-kesilecek-koyler-sular-altinda-kalacak

 

TMK’dan Hapiste olan 47 Gazeteci İnfaz Düzenlemesinde “Kapsam Dışı”

Son iki yılda 223 gazetecinin Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suçlandığını, Mart ayında da 47 gazetecinin bu suçlamadan hapiste olduğunu raporlayan Press In Arrest, tutuklu gazetecilerin salgında risk altında olduğunu açıkladı.

http://bianet.org/bianet/saglik/222623-tmk-dan-hapiste-olan-47-gazeteci-infaz-duzenlemesinde-kapsam-disi

 

Roketsan’da patlama: 3 yaralı

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Roketsan Fabrikası’nda patlama meydana geldi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, patlamada herhangi bir can kaybı olmadığını belirtti. Ankara Valiliği’nden ise patlamaya ilişkin yapılan açıklamada 3 çalışanın hafif şekilde yaralandığı belirtildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/roketsanda-patlama-3-yarali-1731748

 

8 Nisan

 

Bernie Sanders başkanlık yarışından çekildi

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı olan Bernie Sanders, seçim kampanyası askıya aldığını duyurdu. Sanders’ın yarıştan çekilmesiyle, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Demokrat Parti’nin adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/04/08/bernie-sanders-baskanlik-yarisindan-cekildi/

 

İyi Partili Türkkan: Berfin’in hayatını karartan 1.5 yılda çıkacak, gazeteciler içeride kalacak böyle şey olur mu?

AKP ve MHP’nin ortak teklifiyle Meclis’e gelen ceza infaz yasasının Genel Kurul’daki görüşmeleri başladı. İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınına konuk oldu. Yasa tasarısı için, “20 yaşındaki Berfin’e asit atıp onun hayatını karartan haysiyet celladı tahliye olacak, ama tweet attığı için hapse atılan gazeteciler çıkamayacak. Böyle şey olur mu?” dedi. Lütfü Türkkan Atilla Güner’e süreci şöyle yorumladı:

https://t24.com.tr/haber/iyi-partili-turkkan-berfin-in-hayatini-karartan-1-5-yilda-cikacak-gazeteciler-iceride-kalacak-boyle-sey-olur-mu,871575

 

“Korona doğa hak ihlallerini durduramadı”: Mart ayında 37 tane ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi

CHP Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcılığı, 2020 yılı Mart ayı doğa hakları ihlali raporunu yayınladı. “Korona Doğa Hak İhlallerini Durduramadı” başlığı altında hazırlanan raporda Kanal İstanbul ihalesinin yapılması, Bursa Yenişehir Kirazlıyayla, Artvin Cerattepe, Yusufeli gibi yerlerde maden ve enerji firmalarının inşaat çalışmalarını hızlandırması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karantina günlerinde solunum yolu hastalıklarının yoğun olarak yaşandığı Kahramanmaraş Afşin’de kurulmak istenen termik santral de dahil olmak üzere mart ayı içerisinde toplam 37 adet ÇED Olumlu kararı vermesi gibi gelişmelere yer verildi.

https://t24.com.tr/haber/korona-doga-hak-ihlallerini-durduramadi-mart-ayinda-37-tane-ced-olumlu-karari-verildi,871563

 

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye’deki vaka sayısında geçen hafta ciddi artış yaşandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye’de geçen hafta yaşanan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının artışına dikkat çekti.Sanal basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, “Türkiye’de geçen hafta virüsün yayılmasındaki büyük artıştan kaygılıyız. Bildirilen vakaların yüzde 60’ı İstanbul’dandı” dedi. Klug, yaklaşan Paskalya tatili hafta sonunun da, “sokağa çıkma kısıtlamalarını gevşetmek için doğru zaman olmadığını” söylerken, “Şu an önlemleri rahatlatma zamanı değil. Ortak önlemleri iki, üç kat artırma zamanı” ifadesini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/dunya-saglik-orgutu-turkiye-deki-vaka-sayisinda-gecen-hafta-ciddi-artis-yasandi,871457

 

TTB: Covid-19 ölümleri DSÖ kodlarına göre raporlanmıyor, sayılar az gösteriliyor

Doğrulanmış Covid-19 vakalarının artış gösterdiği Türkiye’de, ölüm sayıları buna paralel bir grafik göstermiyor. Ölümlerin gizlendiği iddiaları tartışılırken, vaka ve ölüm sayıları arasındaki örüntü*nün dünyanın diğer ülkelerinde gözlenenden farklı olmasının nedenlerini araştıran Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 ölümlerinin raporlanmasında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını belirtti.

https://artigercek.com/haberler/ttb-covid-19-olumleri-dso-kodlarina-gore-raporlanmiyor-sayilar-az-gosteriliyor

 

Cezaevlerinde koronavirüs: Bir tutuklu yaşamını yitirdi

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde 3 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Yeter (70), geçtiğimiz hafta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Şeker hastası olan Yeter’in, sağlık sorunları nedeniyle 16 Mart’ta 19 Mayıs Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığı ve 23 Mart tarihinde sol bacağının kesildiği öğrenildi. 26 Mart’ta hastaneden taburcu edilerek, bu kez de cezaevine gönderildi. Cezaevinde fenalaşan Mehmet Yeter, tekrar kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

https://artigercek.com/haberler/cezaevlerinde-koronavirus-bir-tutuklu-yasamini-yitirdi

 

New York Times: ABD’de koronavirüsten ölenlerin sayısı açıklanandan daha fazla

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayımlanan New York Times gazetesi, ülkede açıklanan koronavirüs (Covid-19) ölümlerinin gerçek sayıdan daha düşük olduğunu yazdı. New York Times, buna ülkenin dört bir yanından örnekler verdi. Gazeteye konuşan Indianalı bir doktor, mart ayında ölen bir hastasına koronavirüs testi yaptırmak istediğini fakat talebinin reddedildiğini aktardı.

https://artigercek.com/haberler/new-york-times-abd-de-koronavirusten-olenlerin-sayisi-aciklanandan-daha-fazla

 

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde işçileri taşıyan aracın geçişi sırasında gerçekleşen patlamada 5 kişi yaşamını yitirdi

Yapılan açıklamada, “İlimiz Kulp İlçesi Güleç Mahallesi kırsalında 8 Nisan Çarşamba günü saat 06.30 sıralarında, orman kesimine giden sivil vatandaşlarımızın bulunduğu aracın geçişi esnasında, PKK terör örgütü üyelerince el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı sonucunda 5 sivil vatandaşımız şehit olmuştur. Saldırının faillerinin tespit edilmesi ve yakalanması için güvenlik kuvvetlerimiz tarafından operasyonlara başlanılmıştır” denildi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-52212641

 

ABD’de siyahlar arasında koronavirüs bağlantılı ölümler daha yüksek: ‘Yoksulluk nedeniyle siyahların sağlık hizmetlerine erişimi zor’

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52223203

 

Koronavirüs: Dünya Ticaret Örgütü bu yıl küresel ticarette büyük daralma bekliyor

WTO tarafından yayınlanan son raporda bu yıl küresel ticaretin bir önceki yıla göre yüzde 13 ila yüzde 32 arasında daralabileceği kaydediliyor. Tahmin aralığının geniş olması, yaşanan koronavirüs kriziyle ilgili belirsizlikleri yansıtıyor.  Dünya Ticaret Örgütü başkanı Roberto Azevedo rakamları “çirkin” diye tanımladı ve “Bundan kaçınmak mümkün görünmüyor” diye konuştu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52221192

 

HDP: Kulp saldırısını kınıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Güleç Mahallesi kırsalında meydana gelen patlamaya dair mesaj yayımladı. MYK tarafından olayın kınandığı açıklamada ailelere başsağlığı dilenirken, olayın bir an önce aydınlatılması gerektiği vurgulandı.

https://artigercek.com/haberler/hdp-kulp-saldirisini-kiniyoruz

 

Baro Başkanları Sordu: Avukatlara 159 Yıl Cezanın Nasıl Verildiğini Biliyor musunuz?

ÇHD davasındaki hukuksuzlukların anlatıldığı videoyu paylaşan 16 baro başkanı, 18 avukata 159 yıldan fazla cezanın nasıl verildiğini sorguladı, “Biliyor musunuz?” diye sordu.

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/222655-baro-baskanlari-sordu-avukatlara-159-yil-cezanin-nasil-verildigini-biliyor-musunuz

 

9 Nisan

 

Halis Bayancuk tahliye edildi

IŞİD yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk tahliye edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/09/halis-bayancuk-tahliye-edildi/

 

Savcı Gezi davası için istinafa başvurdu: Kavala tutuklansın, beraatler kaldırılsın

Beraatla sonuçlanan Gezi davasında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Edip Şahiner kararı istinaf mahkemesine taşıdı. Savcı Şahiner, Osman Kavala’nın ‘Kaçma şüphesi olduğu için’ yeniden tutuklanmasını, diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının ise kaldırılmasını istedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/09/savci-gezi-davasi-icin-istinafa-basvurdu-kavala-tutuklansin-beraatler-kaldirilsin/

 

‘Geber’ diyen müdür yardımcısı görevden alındı

“Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” diyen kadına sosyal medyada ‘Geber’ diye yanıt veren İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay, görevden alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/09/geber-diyen-mudur-yardimcisi-gorevden-alindi/

 

“Türkiye Amerikan Merkez Bankası’na dolar için başvurdu, olumlu yanıt alamadı” iddiası

https://t24.com.tr/haber/turkiye-amerikan-merkez-bankasi-na-dolar-icin-basvurdu-olumlu-yanit-alamadi-iddiasi,871789

 

BDDK’dan bankalara, “Koronavirüs kredilerinin borsaya, dolara yatırılmasına engel olun” talimatı

https://t24.com.tr/haber/bddk-dan-bankalara-koronavirus-kredilerinin-borsaya-dolara-yatirilmasina-engel-olun-talimati,871779

 

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanları ilgilendiren tasarıda belediye toplantılarının ertelenebileceği maddesi de yer alıyor

https://t24.com.tr/haber/tartisilan-duzenleme-belediye-toplantilarini-erteleme-yetkisi-de-veriyor,871788

 

Daron Acemoğlu’ndan korkutan uyarı: Yaşanan hafif bir resesyon değil

Prof. Daron Acemoğlu “Türkiye’nin yeterince önlem aldığını düşünmüyorum, önce virüsün etkisini durdurmak lazım” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/daron-acemoglundan-korkutan-uyari-yasanan-hafif-bir-resesyon-degil-1732112

 

IMF Başkanı: Türkiye dahil tüm ülkelerle temas halindeyiz

IMF Başkanı Georgieva, IMF’nin tüm ülkeler ile alınması gereken önlemler hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/imf-baskani-turkiye-dahil-tum-ulkelerle-temas-halindeyiz-1732178

 

Babacan: Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl ‘evinde kal’ diyebiliriz

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat programına konuk olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, koronavirüs salgını nedeniyle açıklanan tedbir paketi ve alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’de TÜİK rakamlarına göre 9 milyon kayıt dışı çalışan olduğunu vurgulayan Babacan, Hükümet’in açıkladığı destek paketlerinde veya kısa çalışma ödeneğinde bu kesimin yer almadığını ve hiçbir destekten faydalanamadığına dikkat çekti. “Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl ‘evinde kal’ diyebiliriz” diyen Ali Babacan, “Türkiye’de 27 milyon vatandaşımızın ya emekli maaşı ya da kamu çalışanı olması gibi sebeplerle devletten bir geliri var. Ama 55 milyon vatandaşımızın devletten geliri yok. Öncelikle bu 55 milyon için tedbirlerle alınmalı” dedi.

https://artigercek.com/haberler/babacan-evine-ekmek-goturemeyen-kisiye-nasil-evinde-kal-diyebiliriz

 

Yüzüne kezzap atılan Berfin şikayetinden vazgeçti

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Berfin Özek, (20) yüzüne asit döken ve bu suçtan 13 yıl hapis cezasına çarptırılan eski erkek arkadaşı Casim Ozan Çeltik (23) hakkındaki şikayetinden vazgeçti.Berfin Özek’e dava sürecinde büyük destek veren İskenderun Kadın Platformu, yaptığı açıklamada, “Öldüren sevgi istemiyoruz,’ şiarımıza ters düştüğünden, bu saatten sonra Berfin Özek ile ilgili hiç bir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

https://artigercek.com/haberler/yuzune-kezzap-atilan-berfin-sikayetinden-vazgecti

Ankara’da 112 çalışanı 9 kişinin testi pozitif çıktı, testler durduruldu

https://artigercek.com/haberler/ankara-da-112-calisani-9-kisinin-testi-pozitif-cikti-testler-durduruldu

 

İHD: Silivri Cezaevi’ndeki 2 siyasi tutukluda Covid-19 çıktı

İHD, 2 siyasi tutuklunun koronaya yakalanmasına rağmen karantinaya alınmak yerine koğuşa geri getirildiği, ardından 2 kişide de salgın belirtilerinin görülmeye başladığını açıkladı.

https://artigercek.com/haberler/ihd-silivri-cezaevi-ndeki-2-tutuklunun-testi-pozitif-cikti

 

Diyarbakır’da 5 işçinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin 5 kişi gözaltına alındı

https://t24.com.tr/haber/diyarbakir-da-5-iscinin-hayatini-kaybettigi-saldiriya-iliskin-5-kisi-gozaltina-alindi,871795

 

Eskişehir Belediyesi’nin aşevi hesapları bloke edildi

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi nedeniyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin aşevi hesapları bloke kondu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/09/eskisehir-belediyesinin-asevi-hesaplari-bloke-edildi/

 

Vakıfların internet üzerinden yapacağı toplantılar da yasaklandı

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), korona virüsü tedbirleri gerekçesiyle internet aracılığıyla yapılan toplantılara da izin verilmeyeceğine dair vakıflara yazı gönderdi. Sosyal Demokrasi Vakfı, yazı nedeniyle bu akşam yapılacak konferansını iptal etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/09/vakiflarin-internet-uzerinden-yapacagi-toplantilar-da-yasaklandi/

 

‘IŞİD yöneticiliği’nden yargılanan Bayancuk’un tahliye kararına itiraz edildi; cezaevinden çıkmadan yeniden tutuklandı

https://t24.com.tr/haber/isid-yoneticiligi-nden-yargilanan-bayancuk-un-tahliye-kararina-itiraz-edildi-cezaevinden-cikmadan-yeniden-tutuklandi,871809

 

Mustafa Yeneroğlu: Toplum yerli-milli masallarıyla uyutuluyor, cezaevlerini yeniden doldurmak üzere boşaltıyorlar

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, TBMM’de görüşülen ‘infaz düzenlemesi’ hakkında “Toplumu mitlerle, hikayelerle, yerli-milli masallarıyla uyutuyorlar. Hukuksuzlukları haberleştirmek bile zor. Medya bir zümrenin elinde propaganda aracına dönmüş. Toplum haber alamıyor. Cezaevlerini yeniden doldurmak üzere boşaltıyorlar” dedi.

https://t24.com.tr/haber/mustafa-yeneroglu-toplum-yerli-milli-masallariyla-uyutuluyor-cezaevlerini-yeniden-doldurmak-uzere-bosaltiyorlar,871802

 

10 Nisan

 

Berfin Özek’i dilekçeye zorlayan neden

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, yüzüne asit atan eski erkek arkadaşı hakkında şikayetini geri çeken Berfin Özek’in avukatıyla görüştüğünü söyledi. Türkkan avukatın, ‘Berfin bu yasayla beraber kendi yüzüne asit atan eski erkek arkadaşının dışarı çıkacağını ve kendisine bir daha kötülük yapacağını düşünerek böyle bir dilekçe yazmaya mecbur kaldı’ dediğini söyledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/10/berfin-ozteki-dilekceye-zorlayan-neden/

 

Haseki Hastanesi’nde bir çalışan vefat etti: Çalışırken ölmek istemiyoruz

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, DİSK, HAK-İŞ ve Türk İş’e çağrı yaptı: Bir araya gelin. İşçilerin haklarını savunun… Platformun basın toplantısında konuşan Sağlık İş Sendikası İstanbul Sözcüsü Nedime Mutlu Yıldırım da İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir sağlık çalışanın vefat haberini paylaştı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/10/haseki-hastanesinde-bir-calisan-vefat-etti-calisirken-olmek-istemiyoruz/

 

“Salgın nedeniyle işsizlik yüzde 20’lere çıkabilir; insanlar ekonomik yüke en fazla 3 ay dayanabilir”

Genç İşsizler Platformu’nun sözcüsü ekonomist Dr. Murat Kubilay, Barış Soydan’a yorumluyor

https://t24.com.tr/haber/canli-korona-gunlerinde-issizlik-ekonomist-dr-murat-kubilay-yorumluyor,871960

 

Soma’da maden ocağında göçük: 1 madenci öldü; 2 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor

Manisa’nın Soma ilçesinde bir madende bakım onarım sırasında meydana gelen göçükte 1 maden işçisi hayatını kaybetti. Manisa’nın Soma ilçesinde bir madende bakım onarım sırasında meydana gelen göçükte 1 maden işçisi hayatını kaybetti 1 maden işçisi yaralandı. Göçük altında kalan 2 maden işçisinin kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

https://t24.com.tr/haber/soma-da-maden-ocaginda-gocuk-1-madenci-oldu-2-kisiyi-kurtarma-calismalari-suruyor,871923

 

Eski Google uzmanı Dr. Yıldız torba yasaya eklenen sosyal medya düzenlemesini yazdı: Her şikâyet engellenecek, en çok muhalifler etkilenecek

https://t24.com.tr/haber/eski-google-uzmani-dr-yildiz-torba-yasaya-eklenen-sosyal-medya-duzenlemesini-yazdi-her-sikayet-engellenecek-en-cok-muhalifler-etkilenecek,871933

 

Meclis’te ‘İdris Baluken ölsün mü’ sorusuna AKP sıralarından ‘Ölsün’ yanıtı

Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlemeyi eleştirerek HDP’li tutuklu arkadaşlarının ölüme terk edildiğine vurgu yapınca AKP sıralarında dikkat çekici bir yanıt geldi. Beştaş, Tutuklu HDP’li isimleri saymaya başladığında “İdris Baluken ölsün mü” diye  sordu ve AKP sıralarında “Ölsün” yanıtı geldi. Konuşma Meclis tutanaklarına da geçti. Beştaş, buna tepki gösterdi.

https://artigercek.com/haberler/meclis-te-idris-baluken-olsun-mu-sorusuna-akp-siralarindan-olsun-yaniti

 

YORUM YAZILARI

 

Jennifer Johnson

Virüs Biz Değiliz

Küresel sokağa çıkma yasaklarının hava kirliliğinin azalmasına ve nehirlerin ve denizlerin temizlenmesine yol açıyor olması dolayısıyla Covid-19 salgınının beklenmeyen kazananı çevre olmuş gibi gözüküyor. Buradan hareketle birçok insan virüsün “doğanın intikamı” olduğunu, gerçek virüsün aslında biz olduğumuzu söylüyor. Jennifer Johnson korona virüsünün insanlara verdiği büyük zarar üzerinden iklim değişikliğine dair dersler çıkarmanın zararlarını inceliyor.

 

Julia Smith

Toplumsal Cinsiyet ve Koronavirüs Salgını

Julia Smith[1],  4 Şubat 2020’de Think Global Health’te yayımlanan Toplumsal Cinsiyet ve Koronavirüs Salgını[2] isimli makalesinde salgın nedeniyle birçok insanın evine çekildiği, temizlik ve sağlık önlemlerini en üst düzeye çıkardığı bu günlerde salgına toplumsal cinsiyet perspektifiyle yaklaşmanın hayatları kurtarmadaki önemini vurguluyor.

 

 

 

Ali Rıza Güngen

Pandemiden Borç Krizine: Veni Vidi Perdidi

AMB ve ABD Merkez Bankası arasındaki takas hattı, dolara erişim sorununun derin finansal istikrarsızlığa dönüşmesini şimdilik engelliyor. Ancak, Avro Bölgesinin sorunları ağırlaştıran kemer sıkmaya dayalı mimarisi parasal birliğin sürekli sorgulanmasına yol açıyor.

 

Yuval Noah Harari

Korona Virüsünden Sonraki Dünya*

Her şeyden önce, virüsü yenmek için bilgiyi küresel olarak paylaşmamız gerekiyor. İnsanların virüslere karşı en büyük avantajı budur. Çin’deki bir korona virüsüyle ABD’deki bir korona virüsü insanlara nasıl bulaşacakları konusunda bilgi alışverişi yapamaz. Ancak Çin, ABD’ye korona virüsü ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında birçok değerli ders verebilir.

 

Mustafa Peköz

Koronavirüs Yeni Bir Dünya Sistemi İçin Araç mı?

İster laboratuvarda ister doğal ortamda gelişmiş ya da geliştirilmiş olsun küresel kapitalist sistemin sahipleri yıllardır böylesi bir pandemiyi öngörmektedir. Böylesi bir virüsün ne gibi etkiler yapabileceği ve buna nasıl yanıt verileceği hakkında somut stratejilere sahip oldukları anlaşılıyor

 

Is Factory Farming To Blame For Coronavirus?

Scientists are tracing the path of Sars-CoV-2 from a wild animal host – but we need to look at the part played in the outbreak by industrial food production.

 

Şadiye Dönümcü 

Yaşlılara Yönelik Nefret Söylemi ve Medya

Kuşaklararası dayanışmanın artması gereken böylesine özel bir dönemde, tersine yaşlılara ilişkin çok yönlü şiddeti besleyen haberler ve sosyal medya paylaşımlarının biteceği yok gibi.

 

Korona Günlerinde Devrimci Muhalefet Hangi Dijital Araçlarla Bir Araya Gelebilir?

“Koronavirüs günlerinde devrimci muhalefet dijital ortamda bir araya gelme kanallarını nasıl kullanabilir?” sorusuna pek çok kişi veya grup yanıt arıyor. Bir yandan tedbir amaçlı evlerimize kapanacağız öte yandan da siyasal/kültürel faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz diyoruz. Peki bu süreçte ve sonrasında muhtemelen artacak olan dijital gözetime takılmadan nasıl iletişim kurabiliriz?

 

Bahadır Özgür

İki Aile Bir Devlet: Sancaklar Ve Erbiller

Kamudan ‘kan ihalesi’ alan Murat Sancak’la, Çorlu tren kazasında eşini kaybeden Saliha Erbil’in paralel yaşamları; korona virüsünün sınıfsal karakterini merak edenler için ders gibi. Biri giderek gürbüzleşirken, diğeri bakın nasıl lime lime parçalanıyor…

 

Kemal Can

İyimserlik Tutmadı, Suçlamaya Dönüş Başladı

İktidarın korona kriziyle ilgili bir stratejisi olmadığı gayet açık. Yapılması gerekenler konusunda bilimin ve dünyadaki örneklerin gösterdiği yolun da izlenmediği görülüyor. Ekonomik krizden Suriye hezimetine, mülteci sorunundan tıkanan başkanlık sistemine kadar her konuda bildiğimiz, tanıdığımız davranış kalıpları yine yürürlükte.

 

Daphne Halikiopoulou

Salgın Popülizmin Zafiyetlerini Açığa Çıkarıyor Ama Otoriterleşmeyi Besliyor*

Vatandaşlarını koruyan kollayan güçlü paternalist/pederşahi ama aynı zamanda etkin bir devleti, özgürlükleri baltalayan otoriter bir devletten ayıran çok ince bir çizgidir. İnsanlar özgürlüklerini kolektif güvenlikleri için mübadele etmeye razıdırlar. Ama bu rızayı ne zamana kadar sürdüreceklerdir?

 

Fehim Taştekin

Bir Iban, İki Sonsuz Savaş

Hep söylüyoruz; Türk askeri varlığı ve TSK’nin yedeğine taktığı milis güçleri Suriye’de çamura batmış hesaplar için pazarlık kozu olarak görülüyor. Kalkanın adı ‘Barış’ ama barış vaat etmiyor; harekâtın adı ‘Bahar’ ama bölgenin duçar olduğu kışı uzatıyor.

 

Noam Chomsky

 “Koronavirüsün İyi Yanı, Belki De İnsanları Nasıl Bir Dünya İstediğimiz Konusunda Düşünmeye İtmesi Olacak”

Dünyaca ünlü dilbilimci ve aktivist Noam Chomsky, DiEM25’in internet üzerinden gerçekleştirdiği “Koronavirüs sonrası dünya” dizisi kapsamında bir söyleşi verdi. 1928 doğumlu Chomsky, “Tehlikede olan ne?” başlıklı söyleşisinde koronavirüs krizini, bizzat tanıklık ettiği dünya tarihinin önemli kırılmalarına değinerek yorumladı.

 

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs’ü ve Tarihini Resimlerle Anlattı

Koronavirüs hakkındaki güncel bilgiler verilirken, bu bilgilerin değişebileceği konusunda uyarı yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde 60 binden fazla kişinin ölümüne neden olan ve 1 milyon 100 binden fazla kişiyi enfekte eden yeni tip Koronavirüs’ü (Covid-19) ve tarihini resimlerle anlattı. Açıklamada, Koronavirüs’ün etkileri, belirtileri ve nasıl önlem alınması gerektiği konusunda bilgiler verildi. Ayrıca Koronavirüs hakkında bilinenlerin değişebileceği bu nedenle güncel bilgilerin takip edilmesi konusunda uyarı yapıldı.

Günce Daşçı’nın hazırladığı Türkiyecoronahaberleri.com sitesinin Dünya Sağlık Örgütü dosyasından tercüme ettiği bilgiler şu şekilde.

 

Uzmanlar: Türkiye’nin Salgın Stratejisini Biz de Anlayamadık!

AKP hükümeti nasıl bir salgınla mücadele stratejisi izliyor? Halkı ve özellikle sağlık çalışanlarını bu salgına karşı koruyabilecek önlemler alabiliyor mu? Salgın sürecini uzmanlara sorduk.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala ve TTB Genel Başkanı Sinan Adıyaman koronavirüs salgınına dair sorularımıza yanıt verdi.

 

Fehim Taştekin

Kürdistan’a üs, Irak’a dizayn

Cehennem günlüğünden çıkamayan Irak yine sırat köprüsünde. Hükümet krizi ve İran-ABD hesaplaşması yeni fasıllar açıyor. Öyle anlaşılıyor ki 3 Ocak’ta, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd el Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in ABD tarafından öldürülmesi, Irak’ta hem İran hem ABD açısından belirsiz bir dönem başlattı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/04/10/kurdistana-us-iraka-dizayn/