30 Ocak 2021

6.871 vaka, 658 hasta, 129 ölüm

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 148.785 test yapıldığını, 6.871 kişiye Covid-19 tanısı konduğunu, 658 kişinin “hasta” kabul edildiğini, 129 kişinin de Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Erbaş, Soylu ve Bulu hedef gösterdi, iki öğrenci tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gözaltına alınan dört öğrenciden ikisi, Güney Kampüs’te süren rektör protestoları kapsamında düzenlenen bir sergideki bir resim gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla tutuklandı.

“Talebimiz iktidarın üniversitelerden elini çekmesi”

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, okullarına rektör atanan Melih Bulu’ya yönelik protestolarını sürdürüyor ve demokratik bir rektörlük seçimi istiyor. Okulun mezunlarından Zeynep Akçakaya “Talebimiz, bu antidemokratik uygulamanın Boğaziçi’nden ve tüm üniversitelerden kaldırılması” diyor.

LGBTİ+’ları hedef gösterenler şiddete çağırıyor”

İçişleri Bakanı Soylu ve İstanbul Valiliği’nin açıklamalarının ardından Twitter’da #LGBTİHaklarıİnsanHaklarıdır’dır kampanyası başlatıldı.

EŞİK: İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yapılan açıklamalar tehdittir

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün ’İstanbul Sözleşmesi kalkacak’ açıklamasına yanıt veren EŞİK ‘Bu iktidarın geri adım atmasını önleme amaçlı bir tehdittir’ dedi.

Mil-Diyanet Sen, ‘LGBT derneklerinin kapatılması’ için dilekçe veriyor

Sendika Başkanı Celaleddin Gül, İçişleri Bakanı Soylu’ya ‘Şimdi değilse ne zaman?’ dedi.

Erdoğan imzaladı: 15 yayla imara açıldı

Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla Amasya, Bolu ve Trabzon’da 15 yaylanın statüsü kaldırıldı. Kararla birlikte yayla alanı olmaktan çıkarılan yerler imara açılabilecek

Özel İletişim Vergisi’ne zam

1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nden sonra hayata geçirilen deprem vergisi olarak bilinen Özel İletişim Vergisi Cumhurbaşkanlığı kararıyla yüzde 10’a yükseltildi.

Şekere yüzde 10 zam geldi

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., bir kilogram kristal şekerin KDV hariç 3,57 TL olan fiyatını, 3,93 TL’ye çıkardı.

Sinyaller krizden çıkma manevrası

Ankara’nın AB ile ilişkileri toparlama girişimleri yoğun bir diplomasi sürecinin yaşanacağına işaret ediyor. Doç. Dr. Özlem Kaygusuz, “Brüksel bu çabaların Biden’ın seçilmesi sonrasında geldiğinin farkında” diyor.

Şengal halkı iki aydır nöbette

Türkiye’nin hedefindeki Şengal halkının, Irak merkezi hükümeti ve KDP arasında 9 Ekim 2020’de imzalanan Şengal Anlaşması’na karşı sürdürdüğü nöbet eylemi ikinci ayını geride bıraktı

3 yıllık Efrîn raporu açıklandı: Yağma, tecavüz, katliam…

Türkiye’nin desteklediği paramiliter grupların denetiminde olan Efrîn’in 3 yıllık hak ihlalleri bilançosu açıklandı. Rapora göre; binlerce sivil katledildi, bölgede yüz binlerce kişi göçertildi ve onlarca katliam yapıldı

Kürtaj yasağı protestoları üçüncü gününde

Polonya’da kürtaj yasağı protestoları üçüncü gününde devam ediyor. Varşova Belediye Başkanı Trzaskowski, kadınları kararı protesto etmek üzere sokağa çağırdı.

Fransa AB dışı ülkelere seyahatleri yasakladı

Başbakan Jean Castex, pazar gününden itibaren ülkeye AB dışından yapılacak tüm gerekli olmayan seyahatlerin yasaklandığını duyurdu. AB ülkelerinden seyahatlerde de negatif koronavirüs testi şartı olacak.

 

31 Ocak 2021

Cemil Çiçek: AİHM ve AYM kararlarının uygulanmaması sorun

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek “AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması bir sorun mu” sorusu üzerine “Elbette sorun” diye yanıt verdi. Çiçek, İrfan Fidan’ın AYM üyeliğiyle ilgili de “Keşke bu dönem olmasaydı” dedi.

Başak Demirtaş: Selahattin ‘Haydi bir Kandil’e gideyim’ demedi

Kobanê iddianamesiyle çözüm sürecinin de yargılandığını dile getiren Başak Demirtaş, “Selahattin, ‘Haydi ben bir Kandil’e gideyim’ demedi.  Hükümetin bilgisi dahlinde defalarca gidip geldi” dedi. Başak Demirtaş, AHM kararının uygulanmamasıyla ilgili de “Madem bağlayıcı değildi neden itiraz ettiniz?” diye sordu.

HDP Esenyurt ilçe eşbaşkanı Soylu hedef gösterdiği için tutuklandı”

Savcılık ifadesinin ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen eşbaşkan Ercan Sağlam “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, Dilan Kılıç serbest bırakıldı.

53 ilde kürtaj yapan hastane yok

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 81 ilin 53’ünde kürtaj yapan hastane hiç bulunuyor

Dünya kadınlarının ortak sorun ve mücadele konularından biri olan kürtaja ilişkin fiili yasaklar bitmiyor. Kadınların mücadeleleri sonucunda bir takım değişiklikler olsa da, kimi ülkelerde giderek daha katı yasalar devreye giriyor. Türkiye’de 24 Mayıs 1983’te yürürlüğe giren “Aile Planlaması Kanunu”na göre istenmeyen gebelikler son regl tarihine göre 10’uncu gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak kürtajla sonlandırılabiliyor.

Ezaz ve Hamzat Tugayı’nın bulunduğu Bab’ta şiddetli patlamalar

Ezaz kent merkezinde ve Bab’ta şiddetli patlamalar meydana geldi. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre, meydana gelen patlamada ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Patlama sonucunda bir bina ve çevrede bulunan araçlar yandı.

37 kurumdan Rojava ve Şengal’i savunma çağrısı

Kuzey ve Doğu Suriye’de 37 örgüt ve kurum, ortak bir açıklamayla Kuzey Doğu Suriye’ye ve Şengal’e yönelik saldırılara karşı ortak açıklama yaptı. “Şengal ve Kuzey ve Doğu Suriye halkının direnişine ve özgür iradesine sahip çıkın. Bölge halkına yönelik soykırım ve katliam tehditlerinin önünü kapatın” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı

 

1 Şubat 2021 Pazartesi

Erdoğan: Siz LGBT gençleri değilsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’deki istifalara ilişkin açıklamalar yaptı. Erdoğan, ”Parti içi kavgalardan AK Parti’yi mesul tutmak yüzsüzlüktür, pişkinliktir, siyasi arsızlıktır” dedi. Erdoğan ayrıca partisinin gençlerine, “Siz LGBT gençleri değilsiniz, kırıp döken gençlik değilsiniz” diye seslendi.

Bahçeli: LGBT-İ temalı paçavra aydınım diyenleri rahatsız etmedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlerle ilgili yeni açıklamalar geldi. Mesele öğrenci ya da Rektör meselesi değildir. Asıl mesele üniversiteleri kapsayacak olası bir dalgalanmayı toplumsallaştırıp siyasallaştırmaktır. CHP, HDP, İP ve bunların diğer yandaş partileri Boğaziçi Üniversitesi’nde oynanan oyuna doğrudan iştirak etmişlerdir. Üniversiteye sırtlarını dönen sözde akademisyenler ise bu sakat tutumlarıyla başka bir açıdan Türkiye muhaliflerine kucak açmışlardır.

CHP’den ‘yeni anayasa’ yorumu: Erdoğan’da bu irade yok

CHP’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz” sözlerine , “Bu tamamen Türkiye’nin gündemini saptırma, saklama, kaçırma, operasyonudur. Yeni bir anayasa yapma iradesi Recep Tayyip Erdoğan’da yoktur” yorumu yapıldı.

Adalet Bakanı: Yeni anayasa heyecan verici bir müjdedir

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ ile ilgili açıklamaları için “Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni anayasa vurgusu hepimiz için heyecan verici bir müjdedir” dedi.

Yalova CHP’de 350 kişi istifa etti

Yalova’da, Muharrem İnce tarafından kurulacak yeni partiye katılacaklarını açıklayan 350 CHP üyesi istifalarını açıkladı.

Leyla Güven’e selam suç sayıldı

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in açlık grevindeki Leyla Güven’e selam göndermesi ve tecritle ilgili sözleri fezlekeye konusu oldu. Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in 8 Mart 2019 tarihinde, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaptığı konuşma fezleke gerekçesi yapıldı.

Her güne bir zam!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “acı reçete” diyerek yapılacak ekonomik reformların yükünün yurttaşa yükleneceği sinyali yapılan zamlarla yerini buluyor. Geçtiğimiz hafta içi, önce deprem vergisi ardından şekere yapılan zam sonrası dün de doğalgaz ve Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine zam yapıldı.

Rusya’da polis muhaliflere nefes aldırmıyor: Kremlin’in Navalni sınavı

Rusya’da tutuklu muhalif lider Aleksey Navalni’ye destek için dün birçok kentte sokağa çıkan Putin karşıtları polis şiddetiyle karşılaştı. Eylemlerde bini aşkın kişi gözaltına alınırken “Putin’in sarayı” isimli video ise büyük ilgi görüyor. Kremlin, Putin’in sarayı olmadığını iddia ederken Rusya Federasyonu Komünist Partisi, “Devlet kaynaklarını yağmalayanların mal varlığı açıklansın” çağrısı yapıyor.

 

2 Şubat 2021

Deva Partisi’nden Oğuzhan Aygören tepkisi: “Eğer bu görevi kabul ederse, partimiz ile yolları ayrılacaktır”

Deva Partisi Kurucular Kurulu üyesi Dr. Oğuzhan Aygören’in Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektör Melih Bulu’ya danışman olmasına tepkiler sürüyor. Aygören’in ‘gıyabında bir atama’yla görevlendirildiğini söyleyen Deva Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, “Oğuzhan hoca atamayı kabul etme konusunda özgür. Eğer bu görevi kabul ederse partimiz ile yolları ayrılacaktır” dedi.

AP üyelerinden Demirtaş kararı için baskı çağrısı

Avrupa Parlamentosu’nun önde gelen gruplarını temsil eden isimler, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine mektup göndererek, Demirtaş’ın serbest bırakılması için tüm imkanların kullanma çağrısı yaptı

Twitter, Trump’a yaptığı uyarıyı Soylu için de yaptı

Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Boğaziçili öğrencilere yönelik nefret söylemi kullanarak attığı tweetine uyarı koydu. Aynı tweet Fransa’da ise tamamen engellenmişti. Prof. Dr Yaman Akdeniz, ABD Başkanı Trump’a yapılan uyarının ilk kez Süleyman Soylu’ya da yapıldığına dikkat çekti

Süleyman Soylu: Türkiye ayağa kalksa rektörün odasına girmeye izin vermem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, “Boğaziçi’nde, tüm Türkiye ayağa kalksa rektörün odasına girmeye izin vermem” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan protestocu gençlerin ailelerine: İktidarın değirmenine su taşımamak zorundayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından Boğaziçi öğrencilerinin protestolarına ve gözaltılara ilişkin bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu açıklamasında öğrencilerin anne ve babalarına seslendiğini belirterek “Bizler aklıselim sahibi olmak zorundayız. İktidarın değirmenine su taşımamak zorundayız” dedi. Sosyal medyada açıklamaya tepki gösterildi.

Gözaltına alınan öğrencilere cinsel taciz ve işkence

Gözaltına alınırken cinsel taciz ve işkenceye maruz kalan öğrencilerin beyanları tutanak altına alındı

CİNSEL ŞİDDETLE MÜCADELE DERNEĞİ”#LGBTİHaklarıİnsanHaklarıdır”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, “LGBTİ+’ların aşağılanarak ve kriminalize edilerek hedef gösterilmesi, hak savunucularının marjinalleştirilmesi ayrımcılık ve suçtur. Ne ele geçirilen gökkuşağı bayrakları suç unsurudur ne de LGBTİ+ olmak suçtur” dedi.

LGBTİ+ dernekleri: Göğe bakalım, gökkuşağına bakalım!

LGBTİ+ dernekleri, “Onur yürüyüşlerimiz, yüzümüzü eğmemizi söyleyenlere karşı aşağı bakmama mücadelesidir bir yandan da. #AşağıBakmayacağız çünkü yukarıda hepimizin özgürleşmesinin olmazsa olmazı gökkuşağı var!” diye seslendi

Boğaziçi LGBTİ+ Çalışmaları: Kulübü kapatmanız varoluşumuzu engelleyemez

Boğaziçi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, “Kulübü kapatmanız varoluşumuzu engelleyemez. Alışın burdayız, alışın hiçbir yere gitmiyoruz. Bir kulüpte değil her kulüpteyiz!” dedi.

EBDR destekli JES raporu!

EBDR destekli JES raporu! Jeotermal Enerji Santralleri’nin (JES) Aydın, Denizli ve Manisa’da yarattığı kirliliğin şirketlerin kontrolsüz olarak sondaj ve üretim yaptıkları, suları ve tarım arazilerini zehirledikleri artık gizlenemez boyuta vardı. Bu gerçekliğin halkta JES’lere karşı ciddi bir muhalefet yaratması sonucu JES şirketleri farklı yollar izleyerek halkı ikna etmenin yollarını aradıkları görülmeye başlandı. JES şirketlerinin derneği olan JESDER, CHP ve ardından Avrupa İmar Bankası’nin (EBDR) bu bağlamda attıkları adımlarda bir paralellik olduğu izleniyor.

Merkez Bankası’ndan hükümete enflasyon mektubu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hesap verme sorumluluğunun yerine getirilmesi amacıyla hükümete enflasyon gelişmeleri hakkında açık mektup gönderdi. Mektupta reformların dezenflasyonist süreci destekleyeceği belirtildi.

“Mekanlar iflasın eşiğinde, ya açın ya da haklarımızı verin”

Kaderine terk edilen esnaf ve çalışanlar bir araya gelerek KABARE’yi kurdu. Ankara’da kurulan platform, mekanların iflas eşiğinde olduğunu vurgulayarak iktidara seslendi: Ya bizi de açın ya da haklarımızı bize verin

BP 5,7 milyar dolar zarar açıkladı

Enerji şirketi BP, 2020 yılında 5,7 milyar dolar zarar ettiğini bildirdi.

BTS ve HABER-Sen dört koldan Ankara’ya yürüyor

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası’nın İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Malatya Şubeleri, Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Eyn İsa yoğun bombardıman altında

Türkiye ve desteklediği paramiliter gruplar Eyn İsa’nın Seyda köyü, Nexil Yemekevi, M4 Karayolu ve buğday depolarına top atışları ile saldırı gerçekleştiriyor

 

3 Şubat 2021

Bilim Kurulu üyesi Prof. Midilli, mutasyonlar konusunda uyardı: Üçüncü dalga riski var, kısıtlamaların gevşetilmesi için erken

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli, İngiltere’de, Güney Afrika’da, ve Brezilya’da ortaya çıkan 3 farklı varyantın üçüncü dalga riski oluşturduğunu söylerken, kısıtlamaların gevşetilmesi için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

Mansur Yavaş’tan Melih Bulu’ya istifa çağrısı: Ülkemiz adına tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’ya açık mektup yazarak istifa çağrısı yaptı. Yavaş, “İsminiz, kamplaşmanın bir öznesi değil, ülkesi ve milleti için makamdan fedakarlık yapabilen bir bilim adamı olarak anılsın. Bu tarihi olgunluğu, kendinizden ve milletimizden esirgemeyin” dedi.

Erdoğan: Siz öğrenci misiniz terörist misiniz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, protesto eylemleri yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için “Siz talebe misiniz, rektörün odasını basmaya çalışan teröristler misiniz?” dedi. Erdoğan “LGBT yok böyle bir şey… ” ifadesini kullandı.

Bahçeli’nin ‘Boğaziçi’ açıklaması: Öğrenci dedikleri vandaldır, barbardır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ‘terörle’ suçladı, “Öğrenci dedikleri vandaldır, barbardır” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da tepki gösteren Bahçeli, “Boğaziçi’ni desteklemek terörü desteklemektir. Sırtlarını ajanlara, zalimlere ve karanlık çevrelere dayamış olanlar evlat değil başı ezilmesi gereken zehirli yılanlardır” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Gül: Yeni ve sivil bir anayasayı milletimizle yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısıyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Darbe anayasalarının tortularını milletimizle ortadan kaldıracağız. Yeni ve sivil bir anayasayı milletimizle yapacağız” ifadesini kullandı.

Enis Berberoğlu fezlekeyle Meclis’e dönecek

Milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili Anayasa Mahkemesinin ikinci kez hak ihlali kararı vermesinin ardından gözler bu kararı uygulamayan yerel mahkemeye çevrildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin AYM kararı doğrultusunda karar alacağı düşüncesinde olduğunu, bu karar yeni bir fezleke olarak Meclis’e geldikten sonra Berberoğlu’nun fiilen milletvekilliği görevine başlamış olacağını söylediğini anlattı.

Mustafa Yeneroğlu: AYM hukuk devleti dersi verdi

Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Enis Berberoğlu’na ilişkin hak ihlali kararının ardından açıklama yapan DEVA İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Berberoğlu hakkındaki mahkumiyet kararının durdurulmasını ve hak ihlallerinin giderilerek yeniden yargılama yapılmasını talep etti.

Proje yasal değil

Mezitli’de onbinlerce ağacın Küçük Sanayi Sitesi için kesilecek olmasına tepkiler devam ediyor. CHP’li Meclis Üyesi Yıldız, kararın yasaya aykırı olduğunu söyledi. HDP’li Meclis Üyesi Kuş da ‘Bu suçu işleyenlerin karşısında yer alacağız’ dedi

‘Evlilik Okulları’nın amacı kadını eve bağlı kılmak

Kadınlar, Bismil’de kaymakamlık ve belediye tarafından açılan evlilik okullarına, kadınların eve kapatılarak kontrol altına alınmak istendiğini belirterek karşı çıkıyor

Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamların çoğu aile kurumunda gerçekleşirken, bu eylemler ülke genelinde artarak devam ediyor. Bismil Kaymakamlığı ve Belediyesi “kadına yönelik şiddeti azaltmak” adına 27 Ocak’ta “Bismil Kaymakamlığı Hamza Türkmen Evlilik Okulu”nun resmi açılışını gerçekleştirdi.

“Kapısına kilit vurulan kadın çalışmaları ve LGBTİ+ kulüpleri ile ilgili kararı Melih Bulu tek başına verdi; Boğaziçi Üniversitesi’nin yönetmeliği işletilmedi”

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu, yaptıkları açıklamada, Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektör olarak atanmasının ardından protestoların başladığı Boğaziçi Üniversitesi’nde kadın araştırmaları ve LGBTİ+ kulüplerinin ortak olarak kullandığı odanın 29 Ocak gecesi polisler tarafından arandığını ve arama sonrasında Rektör Melih Bulu’nun isteğiyle kilidin değiştirildiğini belirtti. Açıklamada, kapısına kilit vurulan kadın çalışmaları ve LGBTİ+ kulüpleri ile ilgili kararın Melih Bulu tarafından tek başına verildiği belirtilerek, “Boğaziçi Üniversitesi’nin yönetmeliği işletilmedi” denildi.

Gözaltına alınan Boğaziçili öğrenciler Cumhuriyet’e anlattı

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan AKP’li Bulu’yu protesto ederken darp edilerek gözaltına alınan öğrenciler, serbest kaldıktan sonra yaşadıklarını gazetemizle paylaştı: Polisin cinsiyetçi küfürlerine ve tacizine maruz kaldık. Her yerimiz morardı. Gece ağrıdan uyuyamadık. Ayağı çatlayan, kafasına aldığı darbe nedeniyle travma geçiren, çenesi çıkan öğrenciler, yerlerde sürüklendiklerini anlattı. Bir öğrenci, “Yerde sürüklerlerken başörtüm açıldı. Başımı örtme isteğime ‘Örteceğim senin başını, başını öne eğ görürsün sen’ dediler” diye konuştu.

UNDP: Türkiye Toplumsal cinsiyet eşitliğinde 68. sırada

Türkiye, 2020 İnsan Gelişme Raporu’nda yayımlanan İnsan Gelişme Endeksi’nde 5 sıra yükselerek 54’üncü oldu fakat TCDGE’de yine 4. grupta yer alırken, TCEE’de ise 2 sıra geriledi.

LGBTİ+ AİLELERİ VE HAK SAVUNUCULARI“Çocuklarımız zarar gördüğünde hesabını kim verecek?”

Boğaziçi Üniversitesi mezunu LGBTİ+’lar, Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği, LGBTİ+’ların ailelerden oluşan gruplar, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyım rektöre karşı protesto hakkını kullanan öğrenciler üzerinden LGBTİ+’lara karşı örgütlenen nefret ortamı saldırılarla ilgili açıklama yayınladı.

Erkek şiddeti Ocak 2021

Ocak 2021’de basına yansıyan erkek şiddeti, kadın cinayetleri, çocuğa yönelik şiddet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakalarının gün gün tam listesi.

Erkekler Ocak’ta 22 kadını öldürdü

Erkekler, Ocak’ta en az 60 kadına şiddet uyguladı, en az bir çocuğu öldürdü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 12 çocuğu istismar eden erkekler, en az dokuz kadını taciz etti. Erkekler en az 28 kadını da seks işçiliğine zorladı.

“Erkek şiddetine maruz kalan her kadının yanındayım”

Efecan Şenolsun’un, dizi setinde Elit İşcan‘a yönelik hakaretleri ve cinsel saldırıda bulunması nedeniyle yargılandığı davanın beşinci duruşması 4 Şubat’t a görülecek.

Enflasyonda hedef tutmuyor: TÜİK’e göre yüzde 14,97 artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk enflasyon rakamlarını açıkladı. 2021 yılı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,68, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1,68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,53 artış gerçekleşti.

Muğla’da işçiler hakları için 262 gündür direniyor

Muğla’da bulunan Çınartaş Maden İşletmesi’nde sendikaya üye oldukları için işten çıkartılan 11 işçi, 262 gündür nöbette

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Kömürcüoğlu/ Çınartaş Maden İşletmesi’nde çalışan ve Nakliyat-İş Sendikası’na üye olan 11 işçi, işveren tarafından 25’inci Madde (işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirme) üzerinden işten çıkartıldı.

İşçiler Türkiye’nin dört bir yanında direnişte

Pandemiyle daha da ağırlaşan ekonomik krizin faturası işçilere kesiliyor. Salgın tedbirleri adı altında yüzlerce esnaf kepenk kapatmak zorunda kalırken, buralarda çalışan binlerce işçi ise işsiz kaldı. Öyle ki Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) Ocak ayı raporuna göre geniş tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre artarak 9,7 milyona yükseldi. Öte yandan 2020’nin sonunda 2 bin 825 olarak belirlenen asgari ücret ise zor koşullar altında çalışan işçiler için her zamanki gibi hayal kırıklığına neden oldu.

ABD’den Türkiye’ye tepki: Cinsel azınlıklara yönelik nefret söylemini şiddetle kınıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gösterilerden endişe duyduklarını ve ‘cinsel azınlıklara karşı nefret söylemini şiddetle kınadıklarını’ kaydetti.

AB’den Boğaziçi ve LGBTİ+ tepkisi

Avrupa Birliği, Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili protestolarda yaşanan gözaltılar ve nefret söylemlerine tepki gösterdi.

ABD’den Türkiye’ye ‘hukukun üstünlüğüne bağlılık’ vurgusu

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın telefon görüşmesi yaptı. Sullivan, demokratik kurumlar ve hukukun üstünlüğüne bağlılığın önemini vurguladı

Trump, iddianamede “Kongre baskınının doğrudan sorumlusu olmakla” suçlandı

ABD eski başkanı Donald Trump’ın gelecek hafta Senatoda başlaması beklenen azil yargılaması öncesinde Demokratların hazırladığı iddianamede, Trump Kongre baskınının doğrudan sorumlusu olarak suçlandı.

Rusya şantajdan vazgeçmiyor

Ateşkes garantörü Rusya’nın üslerinin olduğu Eyn İsa’ya TSK-SMO saldırıları sürüyor

Navalni eylemlerinin anatomisi

Eylemlerin diline ve eylemci profiline baktığımızda sokağa çıkanlar kim ve ne istiyorlar? Solcular, anarşistler, kadın örgütleri, çevreciler, sendikalar, işçiler, azınlık hakları temsilcileri, yer almıyorlar. Ciddi bir dışlanmaya maruz kalan LGBTi+ grupları da bu kez sahnede yoklar.

Polonya’da kürtaj yasağı protestoları 7. gününde

Polonya’da 27 Ocak’ta başlayan kürtaj yasağı protestoları bir haftadır devam ediyor.

4 Şubat 2021

Menemen’de AK Partili başkanvekili 661 işçiyi işten attı

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından ikinci kurada Başkanvekili olan Aydın Pehlivan, belediye meclisinde yetkiyi alamaması üzerine Menaş ve Meta-Su şirketlerindeki çalışan 661 işçiyi işten çıkardı.

Erdoğan ile Bahçeli’den Beştepe’de ‘yeni anayasa’ görüşmesi

Cumhur İttifakı liderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli Beştepe’de bir araya geldi. Görüşmede, Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısı ele alındı.

‘Demokratik olmayan ortamda demokratik anayasa yapılamaz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa açıklaması için HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Anayasa tartışmasının ön şartı olan, demokratik ortamın temelini oluşturan özgürlüklerin hepsi bugün askıya alınmıştır” dedi. Sancar, iktidarın hükümet sistemi, özgürlükler ve demokratik katılımla ilgili tercihini açıklaması gerektiğini de söyledi.

Babacan-Akşener buluşması: Uymadıkları anayasayı değiştirseler ne değiştirmeseler ne

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile İYİ Parti lideri Meral Akşener ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısını eleştirdi. Babacan: “Uymadıkları anayasayı değiştirseler ne değiştirmeseler ne. Gündem değiştirme oyunlarına asla düşmememiz lazım.” Akşener: “Biz bu yün yumağına takılmayacağız.”

Kılıçdaroğlu: Mevcut anayasaya uymayan birine nasıl güveneceğiz?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nu ziyareti sonrası yaptığı açıklamada yeni anayasa tartışmalarına ilişkin, “Bir anayasa tartışmasını Erdoğan başlattı. Var olan anayasada cumhurbaşkanının tarafsızlığı esas, namusu şerefi üzerine buna yemin edildi mi, edildi. Buna uyuluyor mu? Hayır. Yeni anayasaya uyacağını nereden bileceğiz?” diye sordu. Karamollaoğlu ise kendilerinin ilk anayasa taslağının haftaya hazır olacağını söyledi.

Erdoğan’dan Boğaziçi mesajı: Bu ülkenin üniversitesi olduklarını anlayacaklar

Kendi iktidarları döneminde üniversitelerin tek tipçi anlayıştan uzaklaşarak, farklı değerler üretir hale geldiğini savunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi protestoları için de, “Eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla, hükümranlık alanlarını korumanın peşinde olanlar da var ama onlar da adım adım bu ülkenin üniversitesi olduklarını anlayacaklar” dedi.

İnce’den Boğaziçi ziyareti: Rektör görüşmek istedi, gitmeyeceğim

Boğaziçi Üniversitesi’ne giden Muharrem İnce, rektörün kendisiyle görüşmek istediğini ancak bunu kabul etmediğini söyledi. İnce, “Bütün siyasi parti temsilcilerini Boğaziçi’ne davet ediyorum” dedi.

Ahmet Davutoğlu’ndan Melih Bulu’ya istifa çağrısı: Size saygıyı arttıracak

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’ya istifa çağrısı yaptı. Davutoğlu, “Görevden feragat kararı kesinlikle bir başarısızlık ya da yenilgi olarak değil, kendinize olan saygının bir gereği olarak görülecek ve size olan saygıyı da arttıracaktır” dedi.

Bahçeli’den Boğaziçi açıklaması: Evlatlarınızı Kılıçdaroğlu’nun eline bırakmayın

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar hakkında açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, “Muhterem analarımız evlatlarınıza siz sahip çıkın, ne Kılıçdaroğlu’nun eline ne de onun bunun keyfine bırakmayın” dedi.

Süleyman Soylu: Twitter demokrasinin kimyasını bozmaya çalışıyor

LGBTİ+’ları hedef alan paylaşımına uyarı notu eklenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP lideri Bahçeli’nin tweet’lerinin kaldırılmasının ardından Twitter’a tepki gösterdi. Soylu, Twitter, şahit oluyoruz ki, eline geçirdiği iletişim tekeliyle ülkelerin kimyasını, demokrasinin kimyasını, huzurun kimyasını bozmaya çalışmaktadır” dedi.

Selahattin Demirtaş muhalefet liderlerine mektup yazdı

HDP eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet partilerinin genel başkanlarına AİHM kararına ilişkin kaleme aldığı mektup gönderdi. Demirtaş, barış ve huzur için birlikte mücadele vurgusunda bulundu.

‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyen kadınlara dava

Ankara Kadın Platformu’nun İstanbul Sözlemesi’nin geri çekilmesine karşı düzenlediği basın açıklamasına katılanlara 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı. Açıklamayı izleyen gazeteci için de hapis cezası talep edildi.

Gözaltına alınan öğrenci: Taciz edildim

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek veren İstanbul Üniversitesi öğrencisi E.Ç. gözaltına alınırken polisler tarafından taciz edildiğini ve işkenceye uğradığını söyledi. E.Ç. konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Sosyal devleti unutanları, esnaf unutmayacak

Salgın önlemleri kapsamında restoranlar ve kafeler kasım ayından bu yana kapalı. Bu süreçte gelirsiz kalan binlerce esnaf ise artık dayanacak gücünün kalmadığını belirterek iktidardan destek talebinde bulunuyor. İstanbul Esenyurt’ta bir araya gelen esnaf, “Ayakta kalmak istiyoruz” dedi.

MMO: Enerji yönetimi ve özel şirketler ellerini yurttaşların ceplerinden çekmelidir

Meclis’te yapılan düzenlemelerle özel şirket kârlarını güvence altına alan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimini Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) yükünün faturalar üzerinden halka kesileceğini belirten MMO Başkanı Yunus Yener, “Enerji yönetimi ve özel şirketler ellerini yurttaşların ceplerinden çekmelidir” dedi.

Merkez Bankası’na üç yeni müdürlük

TCMB İdare Merkezi bünyesinde gıda ve tarımsal ürün piyasaları, katılım bankacılığı ve mali kontrol olmak üzere üç yeni müdürlük kurulacak.

İranlı Lezbiyen ve Trans Ağı: Dostlarımızla dayanışmadayız

İran ve Yunanistan’dan Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör atanmasının ardından öğrencilerin başlattığı protestolara yükselen nefret söylemi ve şiddete karşı tepki geldi.

“Arkadaşımız, gazeteci Ayşegül Doğan’ın yanındayız”

Kadın Ses’i elçileri, 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen gazeteci Ayşegül Doğan için sosyal medyada dayanışma kampanyası başlattı. Elçi kadınlar, tüm kamuoyunu Doğan’a destek olmaya ve “#AyşegülDoğanGazetecidir #GazeteciKadınlarınYanındayız” demeye çağırdı.

 

5 Şubat 2021

Erdoğan, Prof. Ayşe Buğra’yı hedef aldı: Provokatörlerin içinde

Boğaziçi Üniversitesi protestolarıyla ilgili “Oradaki öğrencilerimizle yakından uzaktan alakası yok” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı hedef aldı, “Bu ülkede Soros’un adeta temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şeklide Boğaziçi’nde provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır.” Erdoğan daha sonra, partisinin kadın kolları kongrelerinde AK Partililere “Bu lezbiyenlerin söylediklerine takılmayalım, biz analarımıza bakalım” diye seslendi.

Bekir Bozdağ: Yeni anayasa yapmak yeni Cumhuriyet kurmak değil

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ yeni anayasa tartışmalarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Yeni bir anayasa yapmak, ‘Anayasayı sadece darbeciler yapar’ gibi absürt bir düşünceyi savunan kimi çevrelere karşı, sivil insanların demokratik ve hür ortamda anayasa yapabileceğini göstermek demektir.” Bozdağ, Enis Berberoğlu ile ilgili olarak da AYM kararına uyulması gerektiğini söyledi.

ABD’den Süleyman Soylu’ya darbe yanıtı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk yetkililere cevaben yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 2016’da meydana gelen darbe girişiminde Washington’un rolü olmadığını kaydetti.

Ailenin direği annedir’ diyen Erdoğan: Lezbiyenlerin dediklerine takılmayalım

Cennet annelerin ayaklarının altındadır” diyen cumhurbaşkanı, partisinin anneye farklı bir konum verdiğini, Türkiye olarak bugünlere gelebilmeyi aileye yapısına borçlu olunduğunu kaydetti. Erdoğan şöyle devam etti: “Ailelerimiz bizim için çok önemli. Batı dünyası, aile kurumunu yıktığı için derinden sarsılmaktadır. Ailenin direği annedir, anne. Lezbiyenlerin falan dediklerine takılmayalım, annemizin dediğine bakalım. Annelerimizle 2023’e yürüyeceğiz.”

Eşini öldüren Melek İpek: 27 gündür hiç dayak yemedim, kızlarım daha rahat

2 çocuk annesi Melek İpek’i, avukatı Ahmet Onaran tutuklu bulunduğu cezaevinde ziyaret etti.

Ağbal: Faiz indirmemiz mümkün değil

Merkez Bankası (MB) Başkanı Naci Ağbal, öncelikli hedeflerinin 2023 yılında enflasyonu yüzde 5 seviyesine çekmek olduğunu söyledi. Reuters’e konuşan Ağbal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlerin düşürülmesi politikasına dair, “Bu yıl içinde faiz indirimini uzun bir süre gündeme almamız mümkün gözükmemektedir” dedi.

Fransa hükümeti ekolojik hasar vermekten mahkûm oldu: İklim krizinde bir ilk

İklim krizine karşı mücadele eden kuruluşlar Emmanuel Macron yönetimine karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Fransa hükümetinin iklim kriziyle mücadelede yetersiz ve başarısız olduğunu kabul etti. Kararda, “İklim kriziyle ilişkili olarak ekolojik hasar oluştuğu kabul edildi” denildi.

 

Biden’dan dikkat çeken Rusya mesajı: ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi

ABD Başkanı Joe Biden, “Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi” dedi. Bide ayrıca Almanya’dan asker çekilme sürecini askıya aldığını bildirdi.

Trump, Senatodaki azil yargılamasında ifade vermeyecek

Trump’ın avukatı Jason Miller, eski ABD Başkanı’nın Senatodaki yargılamada yemin altında ifade vermesini isteyen Demokratlara ret cevabı verdi.

06/02/2021

İç politika

https://www.evrensel.net/haber/425335/bogazici-universitesinde-hukuk-fakultesi-ve-iletisim-fakultesi-kuruldu

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesinde Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi kuruldu.

https://www.evrensel.net/haber/425347/bogazici-ogrencilerinden-erdogana-acik-mektup-biz-sizin-tebaaniz-degiliz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı istifa etsin de diyecekler” sözlerine yanıt veren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Siz padişah biz de tebaanız değiliz” dedi.

https://artigercek.com/haberler/nufusa-oranla-en-az-asilama-kurt-kentlerinde

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı illere göre günlük aşı sayıları ile 2020 nüfus sayıları oranlandığında en az Covid-19 aşısı vurulan kentlerin tamamını Kürt illeri oluşturdu.

Çevre

https://www.evrensel.net/haber/425344/hava-kirliliginin-turkiyeye-saglik-maliyeti-yilda-53-6-milyar-lira

Kömürlü termik santrallerin yol açtığı hava kirliliğinin yarattığı sağlık sorunlarının Türkiye’ye maliyeti yılda tam 53 milyar lira.

Insan Haklari

 

Toplumsal Cinsiyet

https://www.evrensel.net/haber/425332/salginda-kadin-olmak-arastirmasi-siddet-yoksulluk-ev-ici-emek-artti

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği Salgında Kadın Olmak Araştırması’na göre; salgında kadınların sağlığa erişimi azaldı, kadınlar yoksullaştı, ev içi emek arttı, şiddet devam etti.

Dış Politika

https://www.evrensel.net/haber/425346/sinovac-pekin-yonetiminin-ikinci-yerli-kovid-19-asisini-onayladigini-duyurdu

Çinli Sinovac firması, Pekin yönetiminin ikinci yerli Kovid-19 aşısını onayladığını duyurdu.

https://www.evrensel.net/haber/425381/tarik-aliden-bogazici-ogrencilerine-mesaj-cesaretinizi-saygiyla-selamliyorum

1968 hareketinin İngiltere’deki gençlik önderlerinden Tarık Ali, Boğaziçi öğrencilerine dayanışma mesajı gönderdi: “Cesaretinizi saygıyla selamlıyorum”

https://www.evrensel.net/haber/425377/abd-husileri-teror-listesinden-cikariyor

ABD’de Joe Biden yönetiminin, Trump’ın “yabancı terör örgütleri” listesine eklediği Husileri listeden çıkarmaya hazırlandığı bildirildi.

 

07/02/2021

İç politika

https://www.evrensel.net/haber/425399/beyza-buldag-tutuklandi-gerekce-anil-ve-silana-ozgurluk-paylasimlari

Twitter’da @boundayanisma hesabını yönettiği iddiasıyla gözaltına alınan Beyza Buldağ, “halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik” ile “suç işlemeye tahrik” suçlamalarıyla tutuklandı.

https://www.evrensel.net/haber/425433/melih-bulunun-ikinci-rektor-yardimcisi-naci-inci-oldu

“Kayyum rektör” Melih Bulu’nun 4 hafta sonra bulabildiği ilk rektör yardımcısı olan Gürkan Kumbaroğlu’nu Fizik Bölümü öğretim üyesi Naci İnci izledi. İnci, son atamada 9 rektör adayından biriydi.

 

Çevre

https://www.evrensel.net/haber/425396/canakkalede-sevindiren-karar-iki-jesin-ced-gerekli-degildir-karari-iptal-edildi

Çanakkale İdare Mahkemesi, Ayvacık Büyükhusun ve Gülpınar köyleri yakınlarında işletilmek istenen JES’lere verilen “ÇED gerekli değildir” kararlarını iptal etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-buzul-faciasi-himalayalardan-kopup-baraja-dustu-100-150-kisiden-haber-alinamiyor-haber-1512591

Hindistan’da Himalayalardan kopan bir buzul kütlesinin baraja düşmesi sonucu sel felaketi yaşanıyor. Yetkililer, 100-150 kişinin ölmüş olabileceğini açıkladı.

İnsan Hakları

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238873-18-yilda-43-bin-780-kisinin-yasam-hakki-ihlali-edildi

AKP hükümetleri dönemini kapsayan 2002-2020 tarihleri arasında yaşanan yaşam hakkı ihlalleri sıralanan raporda, 3 bin 396’sı çocuk olmak üzere en az 43 bin 780 yaşam hakkı ihlali yaşandığı ifade edildi.

Ekonomi

https://www.evrensel.net/haber/425397/takvim-gazetesinden-halkla-dalga-gecen-manset-zamlara-itiraz-etme-alisverisi-azalt

Takvim gazetesi bugünkü manşetinde zamlar gökten zembille iniyormuş gibi davranarak alışverişi azaltma ve daha az para harcamaya dair “ipuçları” verdi.

https://bianet.org/bianet/saglik/238868-turkiye-covid-19-da-vatandasa-destekte-dunya-sonuncusu

Türkiye, Covid-19’da vatandaşa destekte dünya sonuncusu. DİSK-AR’ın raporuna göre Türkiye, Covid-19’la mücadelede vatandaşına sağlık harcamaları dahil GSYH’nin sadece yüzde 1,1 kadar destek ayırdı.

Dış Politika

08/02/2021

İç politika

https://www.evrensel.net/haber/425492/korkusuz-gazetesi-yazari-ahmet-takan-gozaltina-alindi

Gazeteci Ahmet Takan, Twitter’dan gözaltına alındığını duyurdu.

https://www.evrensel.net/haber/425490/sosyal-medya-paylasimlari-nedeniyle-1-haftada-39-kisi-gozaltina-alindi

İçişleri Bakanlığı, sosyal medya paylaşımları nedeniyle son 1 haftada 39 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

https://t24.com.tr/haber/organize-suc-orgutu-lideri-alaattin-cakici-dan-melih-bulu-ya-lutfen-sakin-istifa-etmeyiniz,931639

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyiğ Erdoğan kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’ya istifa etmemesi yönünde çağrı yaptı. Çakıcı, mektubunda “Lütfen! Sakın istifa etmeyiniz” dedi.

https://t24.com.tr/haber/istanbul-14-agir-ceza-mahkemesi-berberoglu-nun-yeniden-yargilanma-talebini-kabul-etti,931755

  1. Ağır Ceza Mahkemesi AYM’ye bu kez uydu; Berberoğlu’nun vekilliğini yeniden kazanmasının yolu açıldı

https://www.evrensel.net/haber/425452/147-yazardan-bogazici-ogrencilerine-destek-direnisin-yanindayiz

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek veren 147 yazar, “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişin yanındayız. Zulme ve baskıya boyun eğmeyeceğiz” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/425442/ziya-selcuk-siniflarin-ayni-anda-yuz-yuze-egitime-gecmesi-kisa-vadede-mumkun-degil

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgının seyri nedeniyle, tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor” dedi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/238948-hdp-den-herkes-icin-adalet-kampanyasi

HDP’den ‘Herkes İçin Adalet’ kampanyası: Haziran’a kadar sürecek olan kampanyaya ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanları, “Toplumsal muhalefet güçlerini, bütün vicdanlı insanlarını adaletsiz, haksız ve zorba rejim karşısında mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz” dediler.

Çevre

https://www.evrensel.net/haber/425451/firtina-deresi-cumhurbaskani-erdoganin-imzasiyla-imara-acildi

Rize Çamlıhemşin Fırtına Deresi kenarında bulunan alan için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla acele kamulaştırma kararı alındı ve alan imara açıldı.

https://yesilgazete.org/istanbulun-son-yesil-alanlarina-darbe-beykozda-111-donum-orman-imara-acilmak-isteniyor/

İstanbul’un son yeşil alanlarına darbe: Beykoz’da 111 dönüm imara açılmak isteniyor

Ekonomi

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238898-3-milyon-kisi-faturasini-odeyemedigi-icin-aboneligi-kesildi

3 milyon kişi faturasını ödeyemediği için aboneliği kesildi

Dış Politika

https://www.evrensel.net/haber/425480/abd-birlesmis-milletler-insan-haklari-konseyine-tekrar-katilma-karari-aldi

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine tekrar katılma kararı aldığı bildirildi.

https://www.evrensel.net/haber/425449/ab-ile-rusya-arasinda-yeni-tansiyon-uc-ulkenin-elcilik-calisanlarina-sinir-disi

AB Dışişleri Komiseri Josep Borrell, Moskova’da temaslarda bulunduğu sırada Almanya, Polonya ve İsveç elçilik çalışanları, protesto gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle Rusya’dan sınır dışı edildi.

https://bianet.org/bianet/dunya/238905-abd-iran-yaptirimlar-kaldirilmayacak

ABD Başkanı Biden, İran’ı müzakere masasına çekmek için yaptırımları kaldırmayacağını söylerken, İran, 2015’te konulan kotanın üzerinde uranyum üretimi sürdürüyor.

https://bianet.org/bianet/dunya/238899-myanmar-grevdeki-binlerce-kisiye-polis-saldirisi

Myanmar, Grevdeki binlerce kişiye polis saldırısı: Polis, darbeye karşı gösteri yapan protestoculara tazyikli su sıkarken, greve çıkan binlerce insan seçilmiş lider Aung San Suu Kyi’nin serbest bırakılmasını talep ediyor.

09/02/2021

İç politika

https://www.evrensel.net/haber/425581/erdogan-milli-uzay-programini-acikladi-hedef-2023te-aya-gitmek

“Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 hedeflerine “Ay’a ilk teması gerçekleştirmeyi” de ekledi.

https://www.evrensel.net/haber/425528/akit-hedef-gosterdi-ankara-universitesi-dunya-yunanca-gunu-etkinligini-iptal-etti

Ankara Üniversitesi, iki üniversite ile birlikte düzenlenecek “Dünya Yunanca Günü” etkinliğini “Amacını aşan bir algıya sebep olduğu” iddiasıyla iptal etti. Etkinliği Yeni Akit hedef göstermişti.

https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/238983-corlu-da-oglunu-kaybeden-misra-oz-e-8-bin-800-lira-ceza

Çorlu tren faciasında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz-Sel, mahkeme heyetine “Üç maymunu oynamayı tercih eden bir heyet” dediği için 8 bin 840 lira para cezasına çarptırıldı.

Çevre

https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/239001-fosil-yakit-kaynakli-hava-kirliligi-5-olumun-1-inden-sorumlu

Harvard Üniversitesi, University College London ve diğer üniversitelerden bir grup bilim insanının yeni bir araştırmasına göre, fosil yakıt kullanımından kaynaklanan hava kirliliği dünya çapında 5 ölümden 1’inden sorumlu.

https://bianet.org/bianet/ekoloji/238993-ormana-villa-otel-avm-plaza-yapilmaz

Doğa ve yaşam savunucuları, İstanbul, Beykoz’da bin 443 ağacın bulunduğu ve tarım alanı vasfı taşıyan parselin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla ticaret alanı olarak değiştirilmesine itiraz etti.

https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/238991-singapur-iklim-acil-durumu-ilan-etti

Singapur iklim acil durumu ilan etti

https://tr.euronews.com/2021/02/09/100-den-fazla-sivil-toplum-orgutu-macron-un-kuresel-s-nmayla-mucadele-yasa-tasar-s-n-elest

100’den fazla sivil toplum örgütü, Macron’un küresel ısınmayla mücadele yasa tasarısını eleştirdi

İnsan Hakları

https://artigercek.com/haberler/aihm-turkiye-yi-uc-davada-mahkum-etti

AİHM Türkiye’yi üç davada mahkum etti

AİHM, ‘İnsanlık dışı muamele, bilgiye erişimin ve özel hayatın gizliliğinin ihlali’ hususlarında karar verdi.

Toplumsal Cinsiyet

https://www.evrensel.net/haber/425574/sehriban-dinci-katleden-erkegin-cezasinda-iyi-hal-indirimi-uygulandi

Şehriban Dinç’i katleden Esat Dinç’in yargılandığı davada mahkeme sanık hakkında “iyi hal indirimi” uygularken, “azmettirme” suçundan yargılananlar hakkında beraat kararı verildi.

Ekonomi

https://www.evrensel.net/haber/425532/kartepe-belediyesinin-chpli-meclis-uyesi-tugay-adak-intihara-suruklendi

Kartepe Belediyesi Meclis Üyesi Tugay Adak yaşamına son verdi. Arkadaşı CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Adak’ın ticaretle uğraştığını ve bir süredir ekonomik sıkıntı içinde olduğunu anlattı.

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239013-ocak-ayinda-en-az-199-isci-hayatini-kaybetti

Ocak ayında en az 199 işçi hayatını kaybetti

Dış Politika

https://bianet.org/bianet/dunya/238974-myanmar-darbesi-polis-siddeti-artiyor

Myanmar polisi, halka açık büyük toplantıların yasaklanmasına rağmen sokaklara çıkan protestoculara saldırı dozunu artırıyor.

10/02/2021

İç politika

https://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fandan-t%C3%BCm-partilere-yeni-anayasa-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1/a-56522020

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısındaki konuşmasında yeni anayasaya ilişkin mesajlar vererek, “Tercihimiz tüm siyasi partilerimizin bu sürecin içinde yer almasıdır” dedi.

https://www.dw.com/tr/hrant-dink-cinayeti-davas%C4%B1-karar-i%C3%A7in-ertelendi/a-56527075

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sormak ve davayı karara bağlamak için duruşmayı 5 Mart’a erteledi.

https://tr.euronews.com/2021/02/10/sagl-k-bakan-koca-100-milyon-dozdan-fazla-covid-19-as-s-icin-anlasmalar-tamamlad

Sağlık Bakanı Koca: 100 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı için anlaşmalar tamamladı

https://artigercek.com/haberler/yok-ten-bogazicili-dekanlara-melih-bulu-suz-toplanti-cagrisi

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Boğaziçili dekanları diyalog kapısı aralamak amacıyla Ankara’ya davet etti. Rektör Melih Bulu, YÖK’deki toplantıda davetliler arasında yer almadı.

https://artigercek.com/haberler/foreign-policy-bogazici-protestolari-gezi-yi-cagristiriyor

Foreign Policy: Boğaziçi protestoları Gezi’yi çağrıştırıyor

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoları değerlendiren Foreign Policy’deki haberde, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin içinde bulundukları durumu ülkenin demokratik normlarının dağılması ile bağlantıladıkları belirtiliyor.

Çevre

https://tr.euronews.com/2021/02/10/her-seyin-yavaslad-g-2020-de-kuresel-s-nma-h-z-kesmedi

Her şeyin yavaşladığı 2020’de küresel ısınma hız kesmedi

İnsan Hakları

https://artigercek.com/haberler/400-gundur-haber-alinamayan-hurmuz-diril-in-kizi-her-sabah-babamiz-nerede-diye-uyaniyoruz

Kaybolmasının üzerinden 70 gün sonra annesinin cenazesini bulan Diril ailesi, 400 gündür kendisinden haber alınamayan Hurmüz Diril’i arıyor.

https://yeniyasamgazetesi2.com/akp-mhp-polis-siddeti-onergesini-reddetti/

HDP’nin ‘Polislerin sadece şiddet öznesi değil, aynı zamanda siyasal karar verici pozisyonuna eriştikleri bu otoriter düzende’ ifadeleriyle verdiği önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Ekonomi

https://tr.euronews.com/2021/02/10/turkiye-de-issizlik-kas-m-2020-de-yuzde-12-9-oldu

Türkiye’de işsizlik oranı Kasım 2020’de 2019’un aynı ayına göre 0,4 puan azalarak yüzde 12,9 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişiye geriledi.

Dış Politika

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/abd-senatosundan-bidena-turkiye-mektububaski-yapin-1812620

ABD Senatosu’ndan senatörler Başkan Joe Biden’a bir mektup yazdı. Mektupta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ifadeler yer aldı.

https://artigercek.com/haberler/bloomberg-ankara-abd-ye-rus-s400ler-konusunda-taviz-verebilecegi-sinyalini-gonderdi

Bloomberg: Ankara, ABD’ye Rus S-400’ler konusunda taviz verebileceği sinyalini gönderdi

https://ahvalnews.com/tr/turkiye-abd/times-gazetesi-erdoganin-sempati-kazanma-cabasi-beyaz-sarayda-karsilik-bulmadi

Times gazetesi: Erdoğan’ın sempati kazanma çabası Beyaz Saray’da karşılık bulmadı

11/02/2021

İç politika

https://bianet.org/bianet/saglik/239143-65-yas-ustunun-asilanmasina-yarin-baslaniyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü vatandaşların yanı sıra 60 yaş üstü eşlerinin de yarından itibaren Covid-19 aşısı yaptırabileceklerini söyledi.

https://bianet.org/bianet/hukuk/239141-oglunu-memur-yapan-rektor-haberine-erisim-engeli

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün müze müdürlüğü görevinden Cumhurbaşkanlığına geçişini haberleştiren gazetelerin haberleri erişime engellendi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/239126-enis-berberoglu-yeniden-milletvekili

CHP’li Enis Berberoğlu, hakkındaki tezkerenin Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla yeniden milletvekili oldu.

https://bianet.org/bianet/egitim/239137-atamalarda-liyakat-olmadigina-dair-sikayetler-var

YOK Baskani: “Atamalarda liyakat olmadığına dair şikayetler var”

https://www.birgun.net/haber/sinemacilardan-bogazici-direnisine-destek-aciklamasi-333827

Çok sayıda oyuncu, senarist, yönetmen, set çalışanı ve yapımcı ortak bir açıklamayla kayyum rektöre karşı eylemlerini sürdüren Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerine destek verdi.

https://www.birgun.net/haber/3-ilde-bircok-yerlesim-yeri-karantina-altina-alindi-333837

Manisa, Adıyaman ve Maraş’ta görülen pozitif vakalar nedeniyle birçok ev ve mahalle karantina altına alındı.

https://www.birgun.net/haber/bogazici-gozaltilarina-destek-icin-bekleyenler-gozaltina-alindi-333831

Boğaziçi eylemleri hakkında duvara yazı yazdıkları için gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak için Çağlayan’da adliye önünde bekleyenler de gözaltına alındı.

https://www.birgun.net/haber/bogazici-ne-destek-aciklamasi-yapmak-isteyen-akademisyenlere-polis-izin-vermedi-333814

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğretim üyeleri, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestolarına destek açıklaması yapmak istedi. Polis, Fatih Kaymakamlığı’nın eylem yasağını gerekçe göstererek izin vermedi.  Akademisyenler bunun üzerine açıklamalarını yürüyerek gerçekleştirdi.

https://www.birgun.net/haber/saglik-calisanlarina-ikinci-doz-asilama-basladi-333791

Sağlık çalışanlarına ikinci doz aşılama başladı. Covid-19’la ile mücadele kapsamında uygulanan aşılama sürecinde ikinci doz uygulaması bugün başladı.

https://www.evrensel.net/haber/425707/ttbden-pandeminin-11-ayi-raporu-asilama-bu-hizda-giderse-2-yil-surecek

TTB ‘pandemide 11. ay’ raporunu açıkladı. Raporda, yavaşlayan aşı hızına dikkat çekildi, “Bu hızla devam ederse tüm toplumun aşılanması iki yılı bulur” denildi.

https://www.evrensel.net/haber/425690/irakin-kuzeyinde-duzenlenen-askeri-operasyonda-1-asker-daha-yasamini-yitirdi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde düzenlenen askeri operasyonda yaralanan Yüzbaşı Ertuğ Güler’in yaşamını yitirdiğini açıkladı.

https://ahvalnews.com/tr/kuzey-irak/savunma-bakanligi-kuzey-irakta-iki-asker-oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’ın Gara bölgesinde yürütülen ‘Pençe Kartal-2 Harekatı’ sırasında iki askerin öldüğünü, dört askerin de yaralandığını açıkladı.

https://artigercek.com/haberler/ogrencisiyle-devren-satilik-kolej-donemi-basladi

Salgın nedeniyle öğrenci kaybeden ve gelirleri düşen okullarda devirler başladı. Dayanma gücü kalmayanlar ise bir bir kapanıyor.

https://artigercek.com/haberler/iddia-gare-operasyonunda-polis-asker-ve-mit-cilerin-tutuldugu-kamp-vuruldu

Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Garê alanına yönelik başlattığı askeri operasyonda PKK’nin alıkoyduğu MİT mensupları ile polis ve askerlerin tutulduğu kampın vurulduğu iddia edildi.

https://artigercek.com/haberler/deva-ziyareti-sonrasi-konusan-buldan-demokrasi-ittifakina-ihtiyac-var

DEVA Partisi ziyareti sonrası açıklama yapan Buldan, ‘Muhalefet arası bir güç birliğine, demokrasi ittifakına ihtiyaç olduğunu dile getirdik’ dedi.

https://artigercek.com/haberler/chp-li-emir-den-asi-iddiasi-200-bin-doz-kayip

CHP’li Emir’den aşı iddiası: 200 bin doz kayıp

‘Dünya, hızla aşılama programlarında ilerlerken Türkiye, aşılamada çok geç kaldı ve bir aşıya mahkum edildiği için de her geçen gün daha da geriye düşüyor.’

https://t24.com.tr/haber/1-5-yasindaki-cocuklarini-komsuya-birakan-anne-baba-intihar-etti-olay-yerine-giden-kaftancioglu-yoksulluk-aclik-yok-diyenler-diye-tepki-gosterdi,932540

1,5 yaşında çocukları olan anne-baba intihar etti; Kaftancıoğlu “Yoksulluk, açlık yok diyenler!” diye tepki gösterdi

https://t24.com.tr/haber/milli-savunma-bakanligi-na-subay-astsubay-atamalarinda-islem-yetkisi-kararname-degisti-msb-tam-yetkili-hale-geldi,932478

Millî Savunma Bakanlığı’na, “subay, astsubay atamalarında” işlem yetkisi: Kararname değişti, MSB tam yetkili hale geldi

https://yeniyasamgazetesi2.com/bogazici-protestolarinda-absurt-uygulama-hem-ev-hapsi-hem-karakola-imza/

Boğaziçi protestolarında absürt uygulama: Hem ev hapsi hem karakola imza

https://www.dw.com/tr/hrant-dink-cinayeti-davas%C4%B1-karar-i%C3%A7in-ertelendi/a-56527075

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sormak ve davayı karara bağlamak için duruşmayı 5 Mart’a erteledi.

https://ahvalnews.com/tr/anket/metropoll-anketi-halkin-yarisi-yurt-disinda-okumak-ve-yasamak-istiyor

Metropoll Anketi: Halkın yarısı yurt dışında okumak ve yaşamak istiyor

Çevre

https://bianet.org/bianet/kent/239085-sehirler-cocuklarin-kaybolma-hissini-cogaltiyor

“Şehirler, çocukların kaybolma hissini çoğaltıyor”

https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/239102-ocak-ayinda-72-merkezde-sicaklik-rekoru-kirildi

Geçen ay sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle 72 merkezde sıcaklık rekoru kırıldı. Ocakta en yüksek sıcaklık rekoru Cide, Sivas, Göksun, Gemerek ve Çorum’dan.. Dünyada ise en sıcak altıncı ocak ayı yaşandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/tema-vakfi-baskani-deniz-atac-deger-mi-haber-1512968

Türkiye’deki maden ruhsatlı alanlarla ilgili çalışma başlatan TEMA Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç: “Maden politikaları sebebiyle; coğrafyamızı ağır ekosistem kayıpları, tarımsal ürün kayıpları, su yoksunluğu, canlı tür çeşitliliği ve yaban hayatı kayıpları ve sağlık sorunları beklemektedir”

https://yesilgazete.org/afrikada-bir-surpriz-ekonomi-buyurken-hava-kirliligi-dusuyor/

Afrika’da bir sürpriz: Ekonomi büyürken hava kirliliği düşüyor. Araştırmacılar, kıtanın en hızlı büyüyen bölgelerinden birinde hava kalitesinin arttığını keşfetti. Eğilim sürdürülebilirse, insan sağlığı ve iklim değişikliği için iyi bir haber anlamına geliyor.

https://yesilgazete.org/istanbulda-barajlarda-doluluk-orani-yukseliyor-ancak-hala-yeterli-seviyede-degil/

İSKİ’nin internet sitesinde açıklanan verilere göre, İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 45,9’a yükseldi. Böylece barajlardaki doluluk oranı son altı ayın zirvesine çıktı.

https://yesilgazete.org/bitcoin-icin-harcanan-enerji-turkiyenin-elektrik-kullaniminin-yuzde-40ini-asti/

Bitcoin için harcanan enerji, Türkiye’nin elektrik kullanımının yüzde 40’ını aştı

https://yeniyasamgazetesi2.com/fosil-enerji-kirliligi-2018de-8-milyon-kisiyi-oldurdu/

Fosil enerji kirliliği 2018’de 8 milyon kişiyi öldürdü

İnsan Hakları

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239133-ihd-catismalar-sirasinda-16-sivil-olduruldu

İHD’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2020 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nda, insan hakkı ihlallerinde sistematik artış yaşandığına dikkat çekildi.

https://www.evrensel.net/haber/425728/tbmm-baskani-sentop-iskenceyi-degil-arastirma-onergesini-yaralayici-buldu

TBMM Başkanı Şentop işkenceyi değil, araştırma önergesini ‘yaralayıcı’ buldu. HDP’li vekil Gergerlioğlu’nun, ’90 ’lı yıllarda işkence gördüğünü anlatan Hasan Cura’nın mektubuyla ilgili Meclise sunduğu araştırma önergesi, “kaba ve yaralayıcı sözler” gerekçesiyle geri çevrildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gezi-parki-davasi-iskenceci-polislere-kasten-yaralamadan-ceza-haber-1513088

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın öldürüldüğü gece saklandığı binada polislerce yakalanan ve işkence yapılan Tevfik Caner Ertay’ın açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, 6 sanıktan iki polise yaralama suçundan 23 ay 10 gün hapis cezası verirken, diğer polisler ise beraat etti.

 

Toplumsal Cinsiyet

https://artigercek.com/haberler/iddia-akp-derik-te-9-kadin-taciz-nedeniyle-istifa-etti

Derik’te AKP ilçe teşkilatında yer alan S.K. ve A.K. adlı erkeklerin ilçe teşkilatında bulunan 9 kadına tacizde bulunduğu ve kadınların istifa ettiği iddia edildi.

https://t24.com.tr/haber/imamoglu-tum-projelerimizde-toplumsal-cinsiyet-esitligi-temel-ilkemiz-olacak,932506

İmamoğlu: Tüm projelerimizde toplumsal cinsiyet eşitliği temel ilkemiz olacak. İstanbul ve Brüksel arasında mutabakat zaptı imzalandı

https://yesilgazete.org/yuzlerce-gonullu-istifa-etti-tokyo-olimpiyat-baskani-mori-gorevinden-ayriliyor/

Cinsiyetçi söylemlerde bulunan Tokyo Olimpiyat Başkanı Mori’nin, tepki gösteren yüzlerce gönüllünün istifa etmesi üzerine yarın görevinden ayrılması bekleniyor.

 

Ekonomi

https://bianet.org/bianet/emek/239107-tuik-in-yuzde-12-9-dedigi-issizligi-disk-ar-yuzde-28-8-acikladi

TÜİK’in açıkladığı yüzde 12,9’luk işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığını aktaran DİSK-AR geniş tanımlı işsizlik oranının 28,8 olduğunu belirterek işsiz sayısını 10 milyon 382 bin olarak açıkladı.

https://www.birgun.net/haber/arastirma-istanbullunun-yuzde-57-1-i-gecinecek-kadar-para-kazanamiyor-yuzde-23-u-isten-cikarilmaktan-korkuyor-333853

Araştırma: İstanbullunun yüzde 57.1’i geçinecek kadar para kazanamıyor, yüzde 23’ü işten çıkarılmaktan korkuyor

https://artigercek.com/haberler/yoksulluk-issizlik-calisma-sartlari-sosyal-esitsizlik-pandemiyi-sindemiye-donusturdu

Yoksulluk, işsizlik, çalışma şartları: Sosyal eşitsizlik, pandemiyi sindemiye dönüştürdü

https://www.gazeteduvar.com.tr/akbank-esnek-calismayi-kalici-hale-getiriyoruz-haber-1513032

Koç Holding’in ardından Akbank da evden çalışmayı kalıcı hale getiriyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, çalışma düzenini; “uzaktan çalışma”, “hibrit” ve “ofisten çalışma” şeklinde üç farklı şekilde tasarladıklarını duyurdu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/zincir-marketlerin-sigara-ve-telefon-satmalari-yasaklaniyor-1812944

Zincir marketlerin sigara ve telefon satmaları yasaklanıyor

https://yeniyasamgazetesi2.com/yesil-kundrua-ve-hoticim-konkordato-talebi-kabul-edildi/

Yeşil Kundura ve Hotiç’in konkordato talebi kabul edildi

https://ahvalnews.com/tr/issizlik/umitsiz-issizlerin-sayisi-bir-yilda-yuzde-134-artti

Kasım ayında 163 bin kişi, günde ortalama 5 bin 400 kişi ümidini kaybettiği için iş aramaktan vazgeçti. Ümitsiz işsizlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 134 artarak 1 milyon 674 bine ulaşarak rekor kırdı.

Dış Politika

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239086-abd-disislerinden-kavala-cagrisi-derhal-serbest-birakin

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili açıklamasında, “Türkiye’ye Osman Kavala’yı derhal serbest bırakma ve davasının hızlı ve şeffaf bir şekilde sonuçlandırılması çağrısı yapıyoruz” dedi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/239119-disisleri-nden-abd-ye-osman-kavala-cevabi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’den Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen ABD’ye tepki gösterdi.

https://artigercek.com/haberler/biden-cin-lidei-xi-ile-ilk-kez-gorustu

Donald Trump’ı geride bırakıp Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni başkanı olan Joe Biden, göreve başladıktan sonra Çin’le ilk resmi telefon görüşmesini gerçekleştirdi. ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping, sadece ABD ve Çin’i değil, dünyayı da yakından ilgilendiren hassas konuları görüştü.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56019563

Miçotakis’ten Erdoğan’a yanıt: Gerginliği tırmandıracak üsluplara gerek yok

https://www.dw.com/tr/spiegel-rus-muhalif-siyaset%C3%A7i-kara-mursa-da-zehirlendi/a-56538937

Almanya, İngiltere ve Rusya’dan bir grup gazetecinin yaptığı araştırmada, öldürülen Rus muhalif siyasetçi Nemzov’a yakın isimlerden Vladimir Kara-Mursa’nın da iki kez zehirlendiği ortaya çıktı.

https://www.dw.com/tr/akdenizde-t%C3%BCrkiyeye-kar%C5%9F%C4%B1-dayan%C4%B1%C5%9Fma-mesaj%C4%B1/a-56537225

Akdeniz’de Türkiye’ye karşı dayanışma mesajı: Yunanistan, BAE, Mısır, Kıbrıs, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın oluşturduğu “Dostluk Forumu” ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Fransa, Irak ve Ürdün de davet edildi.

 

12/02/2021

İç politika

“Rektör yardımcılarını istifaya davet ediyoruz”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Prof. Dr. Naci İnci ve Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun, rektör yardımcılıklarını “okul kamuoyunun bilgisi dışında” kabul ettiklerini hatırlatıp bu meslektaşlarını istifaya çağırdı.

Berberoğlu’nun fezleke itirazına ret

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali hükmü sonrası mahkemece yeniden yargılama kararı verilen Enis Berberoğlu hakkında üç ayrı suçtan hazırlanıp TBMM’ye gönderilen fezlekelere yapılan itirazlar reddedildi.

“Çevirimiçi platformlar pedofiliye maruz kalma riskini arttırdı”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Van Şubesi “Covid-19 Salgınında Eğitimde Tespit Edilen Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı raporunu yaptığı basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

HDP AYM’YE BAŞVURDU

AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı değerlendiren Sancar, “Enis Berberoğlu Meclis’te yeniden görevine başladı. Olması gereken buydu. Ancak aynı durumdaki vekillerimiz Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ayrımcılığa maruz kaldılar” dedi.

“Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin ilk 10’a girmesini bekliyoruz”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adını taşıyan üniversitenin Türkiye’de parmakla gösterilmesini söyleyip “Üniversitemizin önce ülkemizde ilk 10’a yükselmesini, ardından dünyada ilk 500’e girmesini bekliyoruz” dedi.

80 milyonun 3,5 milyonu aşılandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada, şu ana kadar 3,5 milyonun üzerinde vatandaşa COVID-19 aşısı yapıldığını duyurdu.

Fransız hocalara Türkçe şartı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Galatasaray Üniversitesi’ndeki Fransız hocalara B2 düzeyinde Türkçe bilme şartı getirildi. Fransa’da yayın yapan Mediapart’tan Nicolas Cheviron’un haberine göre GSÜ rektörlüğü, YÖK’ün Türkçe dil yeterliliği şartını içeren kararını geçen yılın aralık ayında Fransız öğretim üyelerine iletti. Karardan etkilenecekler arasında yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de çalışan öğretim üyeleri bulunuyor.

AKP’nin siyasi partiler yasası taslağı: Seçim barajı yüzde 7, sonradan kurulan partilere de engelleme

AKP’nin MHP’ye götüreceği taslakta, HDP’ye Hazine yardımını önleyecek düzenlemeler olduğu görülürken, sonradan kurulan partilerin ise Meclis’te çalışmasını engelleyecek maddeler var.

Boğaziçili akademisyenler: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri 6 haftadır devam ediyor. Akademisyenler, gözaltı ve tutuklama uygulamalarına son verilmesini isteyerek, “Anayasal hakları hiçe sayan bu uygulamalara derhal son verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Van ve Hakkari Tabip Odası Başkanı: Van’da genel aşılama oranı yüzde 1

Van ve Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aşılama oranlarının düşük olmasını halkın aşıya olan güvensizliği, randevu alma konusunda yetersizlik ve bu konuda yeterince bilgilendirilmemesine bağladı.

Çevre

Çeşme ve Ayvalık’ta hortum: 16 yaralı

İzmir’de kuvvetli yağış su baskınlarına neden oldu. Çeşme ilçesi ile Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde hortum meydana geldi. Çeşme’de 16 kişi yaralandı.

Danıştay’dan TOGO kuleleri kararı: Kuleler yıkılacak

Danıştay, Ankara Ticaret Odası eski başkanı Sinan Aygün’ün yaptırdığı TOGO kuleleriyle ilgili son kararını verdi. Ankara’da 20 bin metrekarelik alana 120 bin metrekarelik inşaat yapılan projeye ilişkin mahkeme, Belediye Meclisi’nin aldığı inşaat yoğunluğunun azaltılması kararına uyulmasını istedi

Trabzon’da orman yangını

Trabzon’un Of ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Ekipler, rüzgarında etkisiyle yayılan alevleri söndürmeye çalışıyor.

İnsan Hakları

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Hükümetler, koronavirüsü hak ihlallerini meşrulaştırmak için kullanıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nun raporuna göre, salgın sırasında hükümetler tarafından mağdur edilenler arasında gazeteciler, aktivistler, sağlık çalışanları, siyasi muhalefet grupları ve hükümetlerin koronavirüse ilişkin uygulamalarını eleştiren kişiler yer aldı.

Asker kurşunuyla yaralanan genç: Darp edip belimden vurdular

Van’da askerlerin açtığı kurşunla yaralanan ve halen tedavisi devam eden Mehmet Ali Nametoğulları, darp ve hakaret sonrası kurşunlandığı aktararak, ‘Silah sıkmadan beni durdurabilirlerdi’ dedi

AİHM, N.Ç. davasında Türkiye’yi mahkum etti

Mardin’de 2002 yılında 12 yaşındayken fuhuşa zorlanan N.Ç.’nin şikâyetinin ardından 27 kişi tutuklandı ve 28 kişi hakkında “15 yaşın altında çocuğa tecavüz etmek, alıkoymak ve fuhuşa aracılık etmek” suçlamalarından iddianame hazırlandı. 23 Şubat 2002’de görülen kapalı duruşmanın ardından sanıklar, N.Ç. ve avukatlarına saldırdı, avukatların koruma talebi ise mahkeme tarafından karşılıksız bırakıldı. 2002 yılının haziran ayına kadar tüm sanıklar serbest bırakılırken 2010 yılında görülen 35’inci yani karar duruşmasında iki sanık hariç, diğerlerine alt sınırdan ceza verildi. Bunun üzerine N.Ç.’nin avukatları davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

Toplumsal Cinsiyet

Meşru müdafaa hakkını kullanan Melek İpek’e 24 yıla kadar hapis istemi

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde kendisine ve çocuklarına sistematik olarak işkence eden, öldürme girişimde bulunan kocası Ramazan İpek’i meşru müdafaa hakkını kullarak öldüren Melek İpek hakkında “kasten öldürmek” suçundan hazırlanan iddianame Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Melek İpek hakkında 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istendi.

HDP LGBTİ+ kulüplerinin kapatılmasını Meclis’e taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanması sonrası protesto haklarını kullanan öğrencilere yönelik saldırılar ve LGBTi+ kulüplerinin kapatılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Serbest bırakılan Ferdi Sağır, boşanmak isteyen eşini ölümle tehdit ediyor

Boşanmak isteyen eşini zorla alıkoyup darbedip ölümle tehdit eden, kayınvalidesinin evini kurşunlayan Ferdi Sağır, 2 ay sonra serbest bırakıldı. Uzaklaştırma kararına uymayıp tehditlerini sürdürüyor.

Ekonomi

Halk borcuyla baş başa

Faizler yükseldi, bankalar borçları yapılandırmaktan kaçınıyor, yapılandırılsa dahi faiz giderleri ikiye katlanmış durumda. 2020 yılı boyunca piyasaya 5,7 milyon adet kredi kartı dağıtıldı. İhtiyaç kredileri yüzde 43 arttı. Ancak kredi muslukları yüksek faizler yüzünden kapandı. Halk borcuyla baş başa bırakıldı.

Türkiye, 2020’de 36 milyar 724 milyon dolar cari açık verdi

Türkiye ekonomisinde cari işlemler açığı, 2019 yılının Aralık ayına göre 473 milyon doları artarak 3 milyar 210 milyon dolara yükseldi. Bunun sonucunda 2020 yılı cari işlemler açığı 36 milyar 724 milyon dolar oldu.

Antep’te bir işçi Kod-29’dan işten atıldı: Kod-29 ile patronlara gün doğdu

Antep’te Koza Halı’da ücreti ile ilgili sorduğu soruların ardından hakkında tutanaklar tutulan Mustafa Sağlam bir süre sonra Kod-29 ile işten çıkarıldı.

İngiltere ekonomisi 2020’de yüzde 9.9 küçüldü: ‘1709’dan bu yana en büyük daralma’

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu, ülke ekonomisinin 2020 yılında yüzde 9.9 oranında küçüldüğünü duyurdu. Maliye Bakanı Rishi Sunak, “Bugünkü rakamlar ekonominin, tüm dünyayı etkileyen salgında ağır bir darbe aldığını gösteriyor” dedi.

 

 

Dis Politika

Atina-Ankara hattında gerilim: Dendias’ın açıklamalarına Aksoy tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Atina’da düzenlenen Dostluk Forumu’nda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Aksoy, “Kilit ülke konumundaki Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin içinde olmadığı hiçbir forumun dostluk mekanizması içinde olması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Rusya: ‘AB ile ilişkileri koparmaya hazırız’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin ekonomisinin hassas alanlarını tehlikeye atacak yaptırımlar uygulaması halinde Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri kesebileceklerini kaydetti.

 

Önerilen Yazılar ve Programlar

‘Ekonomi kötü, gidecekler’ tezi bir yanılgıdır – Ümit Akçay

Vergide adaletsizlik tırmanıyor – Mustafa Sönmez

Vergi gelirlerinin üçte ikisi büyüklüğe ulaşan dolaylı vergiler, tüm gelirini harcayan, hatta üstüne borçlanarak harcama yapan alt ve orta sınıfları en önemli vergi yüklenicisi yapıyor.

Suriye siyaseti için papatya falı – Fehim Taştekin

Kuzey Suriye’de abluka restleşmesi: Türkiye bunun neresinde? – Fehim Taştekin

 

Vandal – Fehim Taştekin

“Yerli ve Milli” Boğaziçi kuşatması / Zeynep Kurtuluş Korkman

Son günlerde Boğaziçi protestolarına yapılan saldırının meşrulaştırılma biçimleri ve aldığı şekil, akademiye saldırının ve zora dayalı hükmetmenin kadın ve LGBTİ düşmanlığıyla ve bilhassa da feminist ve kuir hareketlerin bastırılmasıyla ne kadar ayrılmaz olduğunu gösterdi.

Süleyman Soylu, LGBT ve millî değerlerimiz / İrvin Cemil Schick

İşin ilginç yanı şu ki, Batı’dan ithal edilen LGBT değil, LGBT düşmanlığıdır. Gerçekten de heteronormatiflik, yani karşıcinselliği doğal ve kaide, eşcinselliği ise gayr-i tabii ve sapkınlık addeden düşünce tarzı Osmanlı toplumuna Batı etkisinin yoğunlaştığı 19. yüzyılda girdi.

Gün gün Boğaziçi Üniversitesi’nde neler oldu?

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan AK Partili Melih Bulu’nun istifa etmemesi üzerine yapılan eylemler 1 aydır devam ediyor. Her gün istifaya davet edilen Melih Bulu kulaklarını tıkıyor. Üniversite içinde ve dışında yapılan her eylem polis saldırısına maruz kalıyor.

Boğaziçi Direniyor Cemre Baytok

Çatlak Zemin olarak Boğaziçi Üniversitesi protestolarını dinlemek istedik, sözü akademisyenler Aylin Vartanyan, Nükhet Sirman ve Olcay Akyıldız’a verdik.

Boğaziçi Direniyor -2 Cemre Baytok

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasına karşı protestolar sürüyor. Biz de Çatlak Zemin olarak bu protestolara kulak veriyoruz. Bugün öğrencilere ne düşündüklerini sorduk. BÜKAK’tan (Kadın Araştırmaları Kulübü) İmge, BÜLGBTİ+’dan Ege ve KAK’tan (Kulüplerarası Kurul) Deniz anlatıyor…