9 Mayıs  2020

İç Politika

393 kadın, infaz yasasında eşitlik talebiyle imza verdi

Yazar, gazeteci, akademisyen ve aktivistlerin de aralarında bulunduğu 393 kadın, imza attıkları ortak metinle infaz yasasındaki eşitsizliğin giderilmesini; hükümlü ve tutukluların yaşam ve sağlık hakkının korunmasınıistedi. Metinde Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Çağlar Demirel, Figen Yüksekdağ ve Aysel Tuğluk’un kaldığı Kandıra Cezaevinden kaygı verici haberler geldiği belirtildi.

Kazdağları’ndaki doğa nöbetçilerine 57 bin TL ceza

Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı 288 gündür nöbet tutan çevrecilere 57 bin 240 lira idari para cezası kesildi. Ceza gerekçesi “Toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığını, çevreyi ve ekonomik düzeni”bozmak olarak gösterilirken, çevreciler “Bir kabahat varsa doğayı korumayanların, suç varsa doğayı katleden şirketlerindir” dedi.

TBB’nin 4 yöneticisinden tepki: İtaatkâr barolar yaratma arzusu asla kabul edilemez

TBB Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Özbek, Asude Şenol, Eyyüp Sabri Çepik ve Filiz Saraç, iktidarın baroların yapısını değiştirmeye çalışmasının, savunmanın bağımsızlığını ortadan kaldıracağını belirtti. Avukatların açıklamasında, “İtaatkâr barolar ve barolar birliği yaratma arzusu asla kabul edilemez”denildi. TBB’den yapılan açıklamada ise 4 üyenin açıklamasının TBB’yi bağlamadığını ifade edildi.

Savcılık ‘HDP üyeliği suç’ dedi, HDP HSK’ye gidiyor

HDP PM üyesi Bülent Uyguner 13 Mayıs’ta hakim karşısına çıkacak. Savcılık, iddianamede Uyguner’in HDP’ye üyeliğini suç unsuru sayarak ‘Örgütün talimatları doğrultusunda hareket ettiği belirlenmiştir’ ifadelerini kullandı

Çarşı’ya beraatin bozulması istendi

Çarşı davasında beraatin bozulması istendi: Cumhurbaşkanlığına dava için haber verilmedi.

AVM’lerdeki deneme kabinlerine 10 dakika sınırı

Sağlık Bakanlığı 11 Mayısta açılacak AVM’lerdeki alınacak önlemleri belirledi: AVM ve iş yerlerinin girişinde, el antiseptiği bulundurulacak. AVMlerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi yapılmayacak.

Durakoğlu’ndan baroların hedef alınmasına tepki: Avukatlar bunu kabul etmez

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, hükümetin baro ve meslek odalarının seçim sistemini değiştirmek istemesine ilişkin ‘Bunu yapabilirler ama çok ağır sonuçları olur’ dedi.

Bahçeli’den çarpıcı açıklama: Üç Hilal’in tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Twitter hesabından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına çarpıcı bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Kararsızlığın, inançsızlığın, gecikmenin ve tembelliğin başarısızlığı hazırlayan unsurlar olduğu şüphesizdir. Üç Hilalin tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur, ihtiyaçtır ve geleceğin lider ülke idealinin gerçekleşmesi buna bağlıdır” ifadelerine yer verildi.

Ekonomi

İBB’nin askıda fatura kampanyasında 100 binden fazla fatura ödendi

İBBnin başlattığı askıda fatura kampanyasında 100 bin fatura sınırı aşıldı. Ödenen 100 bin faturanın toplam değeri 12,6 milyon TL oldu

IMF Başkanı’ndan küresel ekonomi uyarısı: Tahminlerimiz daha da kötüleşebilir

Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik tahminlerin daha da düşürebileceğini söyledi. Georgieva ayrıca, ABD ile Çine koronavirüs salgınında ekonomik toparlanmayı zayıflatabilecek bir ticaret savaşını alevlendirmeme uyarısında bulundu.

10 Mayıs  2020

İç Politika

Millî Eğitim Bakanı Selçuk: Vaka sayısı az olan illere göre okullar açılırsa buna hazırız

“Bizim için 1 Haziran hedef” Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Bizim bazı illerimiz de hiç vaka yok. Bazı illerimiz de çok vaka var. Hangi illerde durum nedir diye bir çalışmamız var. Taşıyıcılık faktörü üzerinden de bakmak lazım. Eğer illere göre okulların açılımı olursa buna da hazırız’ dedi.

Yargıtay Başsavcılığı, Demirtaş’ın Newroz cezasının bozulmasını istedi

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 2013’teki Newroz konuşmasıyla ilgili “terör örgütüpropagandası” suçundan verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının bozulmasını isteyen Yargıtay Başsavcılığı şu tespitleri yaptı: Konuşmanın tarafsız bilirkişiler tarafından tamamının çözümü yapılmalıydı. Son savunma için de süre verilmeyerek savunma hakkı kısıtlandı.

Fahrettin Altun’dan gece yarısı tartışma yaratan sosyal medya paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun, gece yarısı sosyal medya hesabından pek çok şekilde yorumlanmaya açık bir paylaşım yaptı. Ayasofya Müzesinin öne çıktığı drone ile çekilen bir İstanbul fotoğrafını paylaşan Altun, “Özledik! Ama az daha sabır. Birlikte başaracağız…” yazdı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin yasası değiştiriliyor

Hükümetin tepki çeken proje ve uygulamalarına karşı açtığı davalar nedeniyle sık sık AKP ile karşı karşıya gelen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin (TMMOB) yasası değiştiriliyor.

Polis çocukları havaya ateş açarak kovaladı

Sancar: Nefret hali iktidar zihniyetinin sonucu

Nusaybin’de bir polisin, site içerisinde oynayan çocukları havaya ateş açarak kovalamasına tepkiler sürerken, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, vali ve emniyetin olayı örtbas etmeye çalıştığını söyledi. Sancar Bu nefreti sona erdirme mücadelesi HDPnin varlık gerekçesidir” dedi.

38 örgütten ortak tepki: Balıkesir Belediye Başkanı altın şirketinin PR’cısı mı?

Aralarında siyasi parti, çevre, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin de olduğu 38 örgüt, yaptıkları ortak yazılıaçıklamayla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın İvrindi-Burhaniye sınırları içerisinde faaliyet gösteren TÜMAD Altın Madeni İşletmesini ziyaret etmesini ve doğaya zarar verdiğini belirttikleri şirket lehine açıklamalar yapmasına tepki gösterdi.

Akşener’den ‘memleket masası’ çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, korona virüsü salgını nedeniyle yaşanan krizden nasıl çıkılacağınıgörüşmek üzere siyasi parti genel başkanlarını ortak aklı işletmek için “memleket masası” etrafında toplanmaya çağırdı.

İzmir Barosu: Gökçek’in cenazesinde yaşananlar hukukla, vicdanla açıklanamaz

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenaze töreninde gözaltına alınan avukatların serbest bırakılmasınıisteyen İzmir Barosu, Kayseri’de yaşananlara da tepki gösterdi: Tüm insani değerlerden yoksun uygulama.

HDP’li Önlü: Pülümür’deki yazı 90’lara dönüş mesajı

Dersim’de dağa yeniden ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ yazılmasının yeni bir politikanın devreye konulmasının işareti olarak yorumlayan HDP Milletvekili Alican Önlü, “90ları yeniden yaşatacağız” mesajı verildiğini söyledi.

Ekrem İmamoğlu’na bir tehdit daha!

Murat Geçer isimli bir kişi, sosyal medyada yayınladığı videoda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hakaret ve tehditler savurdu.

Erdoğan: Sizi sıkıntıya düşürüyorsak özür dilerim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nı şehir merkezine bağlayacak metro projesiyle ilgili törende Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de yapılan hastanelerin sağlık turizminde de kullanılacağını belirtti. Erdoğan, korona tedbirleriyle ilgili “Bazı sıkıntılar size veriyor olabiliriz ama bunlara tahammül edersek inşallah bu korona virüsü belasından çok daha kısa zamanda kurtulacağımıza inanıyorum.

Kayseri Ülkü Ocağı Başkanı görevden alındı

Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Turan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin talimatıyla görevden alındı. Kayseri Ülkü Ocakları ve bağlı bulunan şehirdeki bütün şubeleri de ikinci bir emre kadar kapatıldı.

Albayrak’tan Bahçeli’ye teşekkür: Mücadelemize verdiği destek bizler için tarifsiz

Bahçeli, CHPyi eleştirerek Albayraka destek vermişti. Bahçeli, “IMF heyetiyle otel lobilerinde kulis yapanlar Türkiye ekonomisine atıp tutuyorlar. Çok başarılı bulduğumuz Sayın Berat Albayraka verip veriştiriyorlar! İnsan da biraz edep olur, biraz erdem olur, Kemal Derviş’in yardakçıları, devşirilmiş ucubeler Türk milletini kandıramazlar” demişti.

BirGün yazarları Bahçeli’nin ‘tek başına iktidar’ mesajını yorumladı: Neden şimdi? Ne anlama geliyor?

MHPnin, Devlet Bahçelinin ‘tek başına iktidar mesajını gündeme taşımasının ardından, BirGün yazarları konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dış Politika

Britanya’da bilim insanları uyardı: Kısıtlamalar erken kaldırılırsa 100 bin insan ölür

Britanya Başbakanı Boris Johnson bugün ülkenin aşamlı olarak kısıtlamaları hafifletme planını açıklayacak

BM: Suriye’deki terör grupları yeniden yapılanıyor

Birleşmiş Milletler’den Suriye uyarısı: Dünyanın korona virüsle meşgul olduğu bir dönemde, IŞİD ve diğer terör örgütleri Suriyede yeniden yapılanmaya başladı

Tedbirleri gevşeten Almanya’da bulaşma oranı yine 1’in üzerine çıktı

Almanya’da tedbirlerin hafifletmesi sonrası korona virüsünün yayılma oranı yeniden 1’in üzerine çıktı. Robert Koch Enstitüsü, R katsayısının 1.1’e yükseldiğini ve yakından izlenmesi gerektiğini açıkladı.

Ekonomi

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ekonomik kriz uyarısı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konferans yoluyla görüştüğü öğrencilere Türkiye’yi 2008 yılından daha büyük bir krizin beklediğini, şimdiye kadar hiç böyle bir tablonun oluşmadığını söyledi. Hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, “Doları kontrol edemiyorlar. Yanlış politikalar izliyorlar. Doları kontrol etmek için bütün dövizleri sattıMerkez Bankası” dedi

Ruhsatı iptal edilerek mühürlenen santralde çalışma sürüyor

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Özdağ, ‘Mühürlendiğine göre şantiyede hiçbir inşaat faaliyeti yapılamaz. Savcılık işlem başlatmalı. Bu işin peşini bırakmayacağız dedi.

11 Mayıs  2020

İç Politika

AVM’ler açılıyor ama işçileri düşünen yok

AVM İşçileri, “Sahillerde yürüyüş yasağının olduğu bir yerde, kapalı alanlarda halkın sağlığını nasıl korumayıdüşünüyorsunuz?” diye sordu.

Yurttaşın belediyelere getirilen yasaklara tepkisi büyük

Hükümetin belediyelerin aşevleri hesaplarını bloke etmesi, ücretsiz ekmek dağıtımını yasaklaması yurttaşlarca ‘yanlış’bulundu.

Kayyım salgın zamanı sessiz sedasız izni aldı

Türkiye koronavirüsle savaşırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sessiz sedasız TMSF yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir Sivrihisarda yaşam alanlarının yakınına yapılması planlanan siyanürlü ikinci atık depolama tesisi projesi hakkında 30 Nisanda “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararı verdiği ortaya çıktı.

Tencere her iktidarı sallar!

Metropoll Araştırma Şirketinin geçen hafta 26 ilde 1288 kişiyle yaptığı ankette liderlerin sıralaması ortaya çıktı. Kasım 2019daki aynı ankette dördüncü gözüken Akşener, Mayıs 2020de ikinci sıraya yerleşerek Kılıçdaroğlu ve Bahçeliyi geride bıraktı. Siyaset erken seçim tartışmalarıyla ısınırken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerin “cumhurbaşkanıadaylığı” da gündeme geldi, bize de sormak kaldı. İşte İYİ Parti Genel Başkanı Akşenerden gündeme dair çarpıcı yanıtlar:

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği’ndeki AKP’lilerin maaşları ‘ticari sır’ oldu

Eski AKPlilerin Tarım Kredi Kooperatifleri Birliğinde aldıkları yüksek maaşlar açıklanmadı.

MHP’li Enginyurt: YÖK Başkanı suçlu

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt önce Temmuz diye açıklanan sonra Haziran ayına çekilen YKS sınavına dair paylaşım yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğana da seslenen Enginyurt, “Gençler haklı, Yekta Saraç suçlu”dedi.

50 barodan açıklama: Bizleri yok sayan hiçbir antidemokratik tavrı kabul etmiyoruz

Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya Barolarının da aralarında bulunduğu 50 baro, baroların seçim sisteminde yapılması hedeflenen değişikliğe tepki gösterdi.

‘İlerici Enternasyonal’ kuruluyor: Kürkçü ve Temelkuran da var

Bernie Sanders ve Yanis Varufakis öncülüğünde ‘İlerici Enternasyonal’ kuruluyor. ‘Dünyanın ilerici güçlerini birleştirme, örgütleme ve harekete geçirme’ misyonuyla yola çıkan İlerici Enternasyonal, eylülde İzlanda’da toplanacak. Danışmanlar arasında Türkiyeden Ertuğrul Kürkçü ve Ece Temelkuran var.

Gelecek ve Deva’da gündem: Teşkilatlanma

Yeni kurulan siyasi partiler korona virüsü salgını nedeniyle sekteye uğrayan teşkilatlanma çalışmalarına bayramdan sonra hız verecek.

Çarşamba Biokütle Enerji Santrali mühürlendi

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan ve hakkında üç mahkeme tarafından ret kararı verilen biokütle enerji santraline bugün jandarma ekipleri tarafından mühür vuruldu.

İbrahim Gökçek’in mezarına saldırı girişimi

Kayseri’de Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in mezarına saldırı girişiminde bulunuldu. Saldırganlar “Polis burayı yıllarca bekleyemez. Polis bıraktığında biz onu çıkarıp burada yakacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu: Darbe bekliyorsan Hulusi Akar’ı görevden al

İktidarın darbe tartışmasına tepki gösteren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Darbe önleyeceklerse, darbe bekliyorsa, ordunun başında kim var, gitsinler Hulusi Akar’ı alsın yerine başka birini atasın” dedi.

Sevda Noyan’ın sözleri RTÜK’e taşındı: Görmezden gelinemez

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programında Sevda Noyan’ın sarf ettiği sözlerle ilgili RTÜK Başkanlığı’na dilekçe verdi

Arınç’tan Noyan’a: Milleti başörtüsünden nefret ettirecek

lent Arınç’tan Sevda Noyan açıklaması: Millet başörtüsünden nefret edecek hale gelecek. Sokakta yürürken hakaret ediliyor. Neden? Bu kadın yüzünden.

Kılıçdaroğlu darbe iddialarına net yanıt verdi: CHP iktidara yakın olur, söylemleri buna dönüşür

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın ve taraftarlarının son dönemde sıklıkla dile getirdiği darbe iddialarına ilişkin olarak “Tamamen yapay bir gündem, sıkışmışlığın getirdiği bir şey, ülkeyi yönetemiyorlar, vatandaş perişan vaziyette

Vaka sayısı azalan Rize’de ikinci dalga uyarısı

Rize’de, koronavirüs vakalarının azalması ile halk, cadde ve sokakları doldurdu. İl Pandemi Kurulu, yoğunluk yaşanan alanlara yeni uyarı yazıları astı, polis ekipleri de denetimleri sıklaştırdı.

Bilim Kurulu üyesinden ‘AVM’ye gider misiniz?’ sorusuna yanıt

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “çok zorunda kalmazsam alışveriş merkezine gitmem” dedi.

Hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek aleyhine ifade veren itirafçı: İfadelerimi polisin yönlendirmesiyle verdim, geri çekilmesini talep ediyorum

Konser yasaklarının kaldırılması ve tutuklu üyelerinin serbest bırakılması için ölüm orucu eylemini  323 gün sürdüren, eylemini sonlandırdıktan iki gün sonra hayatını kaybeden Grup Yorumun gitaristi İbrahim Gökçek hakkında ifade veren İ.İ,  “sadece Gökçekin bağlama çaldığını söylediğini, İdil Kültür Merkezinde bir kozmik oda olmadığını ancak ifadelerinin çarpıtıldığını” yazdı.

Canan Kaftancıoğlu’ndan AVM çıkışı: Yanlış yapıyorsunuz

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Bugün AVMler açıldı. AVM çalışanlarının ne düşündüğünü, ne talep ettiğini soran olmadı. İktidar her zamanki gibi mesele işçiler olunca halktan değil sermaye sahiplerinden icazet aldı. Salgın bitmedi, yanlış yapıyorsunuz” dedi.

Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Ebru Asiltürk: İstanbul Sözleşmesi aile yapısına atılan bombadır

Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Ebru Asiltürk, ‘aile yapısına atılan bomba’ olarak nitelediği İstanbul Sözleşmesi için “Anayasanın 41. maddesi ile “aile birliğini korumak, huzur ve refahını artırmak ve bu konuda gerekli tedbirleri almak”devlete, vazife olarak yüklenmiş iken, imzalanan İstanbul Sözleşmesi ile ailenin maddi ve manevi bütünlüğünün tehlikeye düşürüldüğü artık “gün” gibi açıktır…” ifadelerini kullandı.

Ankara’daki Yüksek Hızlı Tren kazası davası ertelendi

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi

Bakan Selçuk: Amaç ders isimlerini değiştirmek değil, ilgiyi artırmak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaokullarda bazı derslerin isimlerinin değiştirilmesine ilişkin, “Amaç ders isimlerini değiştirmek değil, ilgiyi artırmak. Öğrencilerin doğa bilimlerine olan ilgilerini uyandırmak ve ileride alacakları, fizik, kimya ve biyoloji derslerine temel oluşturmak amacıyla böyle bir düzenlemeye gidildi” dedi.

HSK, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hâkimi hakkında inceleme başlattı

Pehlivan, 322 günlük ölüm orucunu sonlandırdıktan iki gün sonra yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölümünden önce “Türküler kimseye zarar vermez” paylaşımını yapmıştı. Pehlivan, İbrahim Gökçek’in ölümünün ardından da üzüntüsünü dile getirmişti.

MHP Genel Sekreteri Büyükataman’dan İyi Parti lideri Akşener’e ‘taban’ yanıtı

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşenerin, “MHP ile tabanlarımızın aynıolduğunu söylemek zor“ sözlerine karşılık verdi.

Eskişehir’deki siyanürlü atık barajının ÇED raporu onaylandı; şirket, karara itiraz eden vatandaşı jandarmaya şikayet etti

Eskişehirin Sivrihisar ilçesindeki TMSF yönetimindeki Koza Altın İşletmelerinin yaşam alanlarına yapmak istediği Siyanürlü Atık Barajı için Koronavirüs döneminde yazılan ÇED raporu onaylandı ve inşaat çalışmaları başladı

İzmir Tabip Odası’nın ‘ulaşamıyoruz’ dediği Koronavirüs vaka sayısını AKP İl Başkanı açıkladı!

İzmir’in yeni tip Koronavirüs (Covid-19) rakamlarını Valilik İl Pandemi Kurulu veya Sağlık İl Müdürlüğü yerine, AKP İl başkanı Kerem Ali Sürekli açıkladı. Sürekli, ildeki vaka sayısını 6 bin 238 olduğunu söyledi.

Erdoğan ve Merkel telefonda görüştü

İkili salgın sonrasında atılacak adımlarda iş birliği imkânlarını değerlendirdi

Avukat Doğan: Nadira Kadirova dosyasında devlet üzerine düşeni yapmadı; kamuoyundan destek bekliyoruz

Avukat İlhan Doğan dosyadaki 5 ihmali saydı

Makina Mühendisleri Odası’ndan TMMOB’un yetkilerini daraltacak yasa taslağına tepki: Sömürü ve rant imparatorluğunun sınırsız ve kuralsız tam hakimiyetini kurma çabası…

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin de yasası değişecek, yetkileri daraltılacak. İlgili bakanlığa “ihbar ve şikâyet” üzerine de TMMOBde denetim yapma yetkisi verilecek.

Gökçek paylaşımı için soruşturma başlatılan hakim konuştu: Cenazeyi gömdürmeyiz, yakarız diyen grubun saldırısı

İbrahim Gökçek paylaşımı nedeniyle HSK tarafından hakkında soruşturma başlatılan hakim, soruşturmanın sosyal medyada kendisine yönelik başlatılan linç kampanyasından hemen sonra geldiğini ifade ederek, “Ölümü üzerine üzüldüğümü belirttiğim bir tweetim var. DHKP-C ile bağlantıyı kuran, Kayseri’deki o cenaze ile ilgili ‘gömdürmeyiz yakarız’ diyen grubun Twitter’da bir saldırısına uğradım” dedi.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ı anan Saray Belediyesi’ne soruşturma

6 Mayısta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan paylaşımı yapan Saray Belediye Başkanlığı hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara’da asbestli boruların değişmesine izin vermeyen meclis üyelerine dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde, AKP’li ve MHPli üyelerin oylarıyla, 13 ilçede asbestli ve eski boruların değiştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon lira kredi kullanma talebinin reddedilmesini yargıya taşıdı

Bahçeli’den Akşener’in teklifine yanıt: MHP’nin ciddiye alması ham bir hayal

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in “Memleket masasının etrafında toplanmamız lazım” çağrısına yanıt veren MHP lideri Bahçeli, “Masa; masaldır, maval okumaktır. MHP’nin sakat masa kurmanın telaşında olanları ciddiye alması ham bir hayaldir” dedi.

İBB’nin kaynak ihtiyacına büyük tırpan

Salgınla mücadele nedeniyle bütçede meydana gelen dengesizliği gidermek için olağanüstü toplanan İBB Meclisinin AK Partili çoğunluk üyeleri, İBB; İETT, İSKİ ve iştiraklerin kaynak taleplerine çok ciddi bir tırpan vurdu

Elönü’den Arınç’a: Söylemindeki ucuzluk tırsmışlığın siyasi Cv’si

TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınçın, Sevda Noyan hakkındaki “Bunlar yüzünden millet başörtüsünden nefret edecek” sözlerine Esra Elönü’den tepki geldi. Elönü sosyal medya hesabından, kendisine için de “Zaman zaman beni korkutur” diyen Arınç’a yönelik, “Konuşan maklube tepsisi Arınç’ın canlı istifrasını gördüm

Fatih Tezcan: Bir daha sokağa çıkarsak listelerden, kimleri toplayacağımızdan haberiniz var mı; karınızı, çocuğunuzu nasıl koruyacaksınız?

Biz bir daha sokağa çıkarsak eğer kimleri toplayacağız, listelerden haberiniz var mı sizin, ailenizi nasıl koruyacaksınız?” dedi.

Ankara’da asbestli boruların değişmesine onay vermeyen AKP ve MHP’li meclis üyelerine dava

Mansur Yavaş, “Bunun bir sorumluluğu olacak” ifadelerini kullanmıştı

Dış Politika

Rusya’daki vaka sayısı İtalya ve İngiltere’yi geçti

Korona virüsünün hız kesmeden yayıldığı Rusya’da vaka sayısı İtalya ve İngiltere’yi geçti. Vaka sayısının 221 bin 300’ü aştığı Rusya, korona virüsünden en çok etkilenen üçüncü ülke oldu.

Avrupa’da yaz tatilini kurtarma arayışı: Otellere ortak hijyen sertifikası önerildi

Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar Grubu korona krizinden olumsuz etkilenen turizm sektörünükurtarmak için Avrupa genelindeki otellerde ortak bir hijyen sertifikası uygulanmasını önerdi.

Reuters inceledi: Türkiye’nin ‘tıp diplomasisi’ işe yarar mı?

Reuters ajansı, Türkiye’nin korona virüsü salgınında 61 ülkeye yardım göndererek bir ‘tıp diplomasisi’ yürüttüğünü yazdı.

Ekonomi

TÜİK’e göre işsizlik azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre şubat ayında işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 502 bin kişi azalarak 4 milyon 228 bin kişi oldu. İşsizlik oranı da 1,1 puanlık azalış ile yüzde 13,6 seviyesinde gerçekleşti.

DİSK-AR’dan ürküten açıklama: İşsiz sayısı 16 milyona çıkabilir

SK-AR’a göre, Covid-19un ilk dönemlerinde dar tanımlı iş ve istihdam kaybı 12 milyona, geniş tanımlı işsizlik 15-16 milyon civarına ulaşabilir.

Çok sayıda ürüne ek gümrük vergisi getirildi

Altın, mücevher, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima ve birçok başka ürüne ek gümrük vergisi getirildi. Eylül ayına kadar yüzde 30 olarak uygulanacak vergi, sonrasında yüzde 25’e düşecek.

İBB Meclisi ‘bütçe tamiri’ için olağanüstü toplandı

İBB Meclisi, pandemi süreciyle nedeniyle olağanüstü gündemle toplandı. İBBnin de korona virüsüsalgınından kaynaklı ekonomik daralmadan olumsuz etkilendiğinin altını çizen İmamoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nin ne denli ciddi kayıplara ulaştığını, siz de buradaki bütün belediyeci arkadaşlar, meclis üyesi arkadaşlar, belediye başkan arkadaşlar da biliyor” dedi.

Basketbolda ligler iptal edildi

Türkiye Basketbol Federasyonu, korona virüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin iptal edildiğini açıkladı. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun açıkladığı karara göre 2019-20 sezonu, şampiyon belirlenmeden tescil edilerek oynanmamış sayıldı.

SGK Covid-19’u ‘iş kazası’ statüsünden çıkardı; doğrudan maddi ve manevi tazminat davası açılamayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Covid-19’u iş kazası statüsünden çıkardı. Böylece salgın nedeniyle Covid 19 hastası olan çalışanlar iş kazası statüsünden yararlanamayacak.

Varlık Fonu Vakıfbank’ta da hissedar oluyor!

Ziraat Bankası’nın tamamına ve Halk Bankası’nın çoğunluk hissesine sahip olan Türkiye Varlık Fonu (TVF), Vakıfbank’ta da hissedar oluyor.

İhaleye giren olmayınca Atatürk Havalimanı binaları sigortalanamadı

İki pistinde pandemi hastanesi inşa edilen Atatürk Havalimanı’nın (AHL) Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından sigortalanan binaları, bu yıl ihaleye giren olmayınca sigortalanamadı.

12 Mayıs  2020

İç Politika

Görülmemiş kıyak

90 bin metrekarelik inşaat alanı için Söğüt İnşaata satılan araziye, 2 cümlelik emsal değişikliği ile 450 bin metrekarelik inşaat yapıldığı belgelendi. Söğüt İnşaat, haksız emsal kullandığı araziye Metromall AVM ve Metromall Konutları’nıyaptı.

MHP sandığı gösteriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın “Üç hilalin tek başına iktidar olma zamanı geldi” ifadesinin sandığı göstermek anlamına geldiğini söyledi.

Kayıplar bulunamıyor

Silivri Cezaevindeki oğlunu görmek için 24 Ocakta Batmandan İstanbula gelen ve MOBESE kamerasından en son Eminönü’nden Kadıköy vapuruna bindiği görülen Mehmet Baldan (58) 110, Şırnakta 11 Ocakta kaybolan Diril çiftinden Şimon Dirilin (65) cansız bedeni 20 Martta bulunurken Hurmuz Dirilden (71) 123 ve Tuncelide 5 Ocakta kaybolan üniversitesi öğrencisi Gülistan Dokudan (21) da 129 gündür haber alınamıyor.

Çalışmazsak koronadan değil açlıktan ölürüz

Mevsimlik tarım işçilerinin tek sorunu maske değil. Tarlaya giderken sıkış tepiş araçlarda yolculuk yapıyorlar. Tarla sahipleri de trafik cezalarını ödemek istemiyor.

Tartışılan rektörün yaptığı atamalar iptal edildi

Milyonlarca liraya kurduğu kamera sistemleri, kampüs giriş çıkışlarını zorlaştırması, Kurucu Rektör Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen aleyhinde yaptığı iddia edilen açıklaması ve annesinin İzmirlilere karşı sosyal medya üzerinden kullandığıifadeler nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde olan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, ‘sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti. Bununla beraber yeni bir gelişme yaşandı. Çomaklı’nın idari kadrolara yaptığı atamalar ile akademik kadro atama ilanı iptal edildi.

İmamoğlu’ndan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a Galata Kulesi mektubu: Tahliye kararı İstanbul’a büyük zarar verecek

“Bu hukuksuz ve hakkaniyetsiz girişimlerinizi kamuoyuyla paylaşacağız”

CHP İstanbul’un anketinden: YKS’nin temmuzda yapılmasını isteyenlerin oranı yüzde 98,5

Erdoğan sınav tarihinin öne çekilerek 27-28 Hazirana alındığını açıklamıştı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yavuz: Henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, AVMlere gitmek için tedbirli olmakta fayda olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yavuz, “Hemen AVMye koşmayacağım. Önümüzdeki süreçteki vaka sayılarını takip ederek, duruma göre karar vereceğim. Kontrollü almakta fayda var, herkese de bunu tavsiye ediyorum. Biz henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz” dedi.

Ömrünün Gülencilerle geçtiğini söyleyen bakan kim?

Mustafa Yeneroğlu: Hali hazırda bir bakan ‘Benim ömrüm burada geçti’ dedi

Kılıçdroğlu’nun avukatı Çelik’ten Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdroğlunun avukatı Celal Çelik, Atatürke hakaretten yargılanan Fatih Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şirin Payzın’dan Erdoğan’a: Hâlâ işini düzgün yapan gazetecilere ve özgür basına ihtiyacınız var

Gazeteci Şirin Payzın, Erdoğan’ın yasaklı olduğu dönemde kendisiyle CNN Türk adına yaptığı röportajın detaylarınıanlattı. Payzın, Erdoğan’a “Hâlâ işini düzgün yapan gazetecilere ihtiyacınız var” dedi.

Ankara’da asbestli boruların değişimi için ilk adım atıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başta Polatlı suyu ve Tatlar Arıtma Tesisleri olmak üzere, Ankaran su problemini çözmek için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Anayasa Mahkemesi’nden ÇED davaları için örnek karar

Anayasa Mahkemesi, Rüzgar Enerji Santrali için verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu” konusunda örnek bir karar verdi.

Prof. Dr. Ateş Kara: Liglerin başlama konusu Bilim Kurulu’nda konuşulmadı

Prof. Dr. Ateş Kara, liglerin başlama konusunun Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında konuşulmadığını söyledi. Kara, “Sağlık Bakanımız net olarak ifade etti onun dışında bir şey söylemem ne kadar doğru olur bilemiyorum. Biz bir tek canın yanmasını istemiyoruz.

Erdoğan’dan Koronavirüs açıklaması: Halkımızı psikolojik ve fiili olarak önümüzdeki döneme hazırlamalıyız

İçişleri Bakanlığı’ndan genelge: Dört günlük sokağa çıkma yasağının detayları belli oldu

“Seyahat izin belgeleri sokağa çıkma kısıtlaması süresince geçerli olacak”

Murat Yetkin: 15 Haziran’da Koronavirüs nedeniyle kapatılan sınır kapılarının açılması planlanıyor

15 Haziranda Koronavirüs nedeniyle kapatılan sınır kapılarının açılması planlanıyor.” ifadesini kullandı.

Ali Babacan, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı: ‘Baskın seçim olmaz, ama sistem 2023’e kadar da dayanmaz’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümetin ekonomi yönetimini eleştirdi ve ‘Otoriter yaklaşımlar ülkeyi fakirleştirir’ dedi

CHP’li Altay: Hukuk dışında hiçbir gücün Erdoğan’ın yakasına ilişmesine müsaademiz yok, sandık marifetiyle indireceğiz

Altay, “Ben, Erdoğan’ın darbe paranoyası içinde olduğunu söylüyordum fakat görüyorum ki darbe paranoyasından ziyade darbe mağduriyetine yatan bir Erdoğan ve AK Parti üst yönetimiyle karşı karşıyayız

CHP’den kanun teklifi: Kamuda istihdam edilecek engelli kontenjanı yüzde 7’ye çıkarılsın

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, kamuda çalıştırılması zorunlu olan engelli kontenjanının iki katından fazla oranda artırılmasıiçin kanun teklifi verdi.

Yargıtay Başsavcılığı için ilk 5 aday belirlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan en çok oyu alan 5 aday arasından seçim yapacak

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Mezarlıklara ve cenazelere saldırılarak ikinci bir ölüm yaşatılıyor

Buldan, Hayatını kaybeden İbrahim Gökçek’in cenazesine polisin müdahale ettiği Gazi Cemevi’ni ziyaret etti

AİHM’in Osman Kavala kararı kesinleşti

Tutuklu iş insanı Osman Kavala için özgürlük kararı veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiyenin yaptığı itirazıkabul etmedi.

Cumhurbaşkanlığı normalleşme planını açıkladı

Cumhurbaşkanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında normalleşme adımlarını içeren planları yayımladı. 1 Haziran itibariyle birçok başlıkta normalleşme adımlarının hayata geçirileceği belirtilen planda, büyükşehirlerde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da 1 Haziran’da sona erdirilmesi hedefleniyor.

İbrahim Gökçek’in cenazesinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

İbrahim Gökçek’in cenazesinde gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından tutuklama talebiyle adliyeye sevk edilen 17 kişi serbest bırakıldı

Halkevleri’nden AVM eylemi: “Bu normal değil”

Halkevleri üyeleri, normalleşme planı dahilinde açılan AVM’lere, ” Halk yolda, işte, AVM’de tehlikede. Bu normal değil.” diyerek protesto etti.

Diyarbakır’da kağıt toplayan çocuğa zabıta şiddeti

Diyarbakır’da kağıt toplayan çocuğa zabıta ekipleri şiddet uyguladı.

Dış Politika

Yanis Varufakis: Koronavirüsle Birlikte Eşitsizlik Yükseliyor, Gezegeni Kurtarmalıyız

Yunanistan Eski Maliye Bakanı ve İlerici Enternasyonal girişiminin öncülerinden Yanis Varufakis, bianet’in yeni uluslararası örgütlenmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

The Economist yazdı: Türkiye dengeleri değiştirdi

İngiltere merkezli Economist gazetesinde yer alan haberde, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya’daki meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümetinin (UMH) Trablusun batısında ve güneydoğusunda başlattığı operasyonlarda Türkiyenin de desteği ile başarılı olduğunu belirtildi

Ekonomi

Memurdan yeni sözleşme talebi

Salgınla birlikte artan fiyatlar, memur sözleşmesini yeniden gündeme getirdi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, sözleşmenin tüm tarafların katılımı ile yenilenmesini istedi.

Korsan otobüs seferi yapanlar İzmir-Van arasına 1000 TL alıyor!

Şehirler arası otobüs seferlerinde kısıtlamaya gidilmesi, korsan taşımacılık yapan bazı fırsatçıların ortaya çıkmasına neden oldu. Korsan taşımacıların, İzmir’den Van’a bin liraya yolcu taşıdıkları belirtildi.

Yüzde 30’luk gümrük vergisi, ithalatı kısıtlayarak döviz çıkışını önlemeye yönelik bir tedbir mi?

İBB’nin çalıştığı taşeron şirket 250 şoförü tazminatsız işten çıkardı

Aziz Çelik: İşsizlik Fonu yine cimri davrandı, 130 milyar TL’sinin sadece 2.5 milyarını işsizlere harcadı

İŞKURun açıkladığı Nisan ayı İşsizlik Sigortası verilerini Twitter’da değerlendiren çalışma ekonomisi uzmanıakademisyen Aziz Çelik, “Mart ve Nisan aylarında 533 bin işsiz işsizlik sigortası başvurusunda bulunmuş. Şubat’ta 118 bin olan başvuru sayısı nisanda 312 bin olmuş. Diğer bir ifadeyle işten çıkarma yasaklanana kadar (17 Nisan) en az 533 bin sigortalı işçi işten çıkarılmış. Atı alan Üsküdarı geçmiş!” dedi.

PTT, Koronavirüs sürecinde görev yapan personeline 2 bin TL nakit destek ödemesi yapacak

“Çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum”

Askıda Fatura’ uygulaması Aydın’da da başlıyor

13 Mayıs  2020

İç Politika

6. yılında skandal: Soma sanığı bilirkişi yapıldı

Manisan Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014te 301 işçinin yaşamını yitirdiği facia “Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası” olarak kayıtlara geçti. Madenciler için bugün anma töreni düzenlenecek. Salgın nedeniyle aileler, sendika ve kuruluşların toplu halde gelmemesi istendi.

Kültürümde biat yoktur

Açlık grevine ara verdikten iki sonra yaşamını yitiren İbrahim Gökçek için sosyal medya hesabından üzüntülerini paylaşan hâkim Ayşe Sarısu Pehlivan Cumhuriyete konuştu.

Adalet karınca misali

Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, “Bize acıyı yaşatanlar cezaevinden çıktı. Ailelerimiz dağıldı, evlatlarımız gitti. Güç ve para adalete ağır bastı. Maalesef adaleti bulamadım” dedi. Oğlunu yitiren Şerafettin Akbulutda 6 yıldır açılan tazminat davasının sonuçlanmamasına isyan etti.

İmece büyüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 300e yakın gönüllü ordusuyla Kemalpaşaya giderek kiraz hasadı yapıp üreticiye yardımcı olmuştu.

HDP’li Önder’den İYİ Parti’ye yanıt: Aracılar kendini açıklayabilir

İYİ Parti’nin HDP’ye yönelik açıklamaları üzerine, “Dün bize aracı gönderen bir siyasal parti, bugün bize koordinat biçemez” diyen HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “İddianı ispatla” çağrılarına da yanıt verdi:

Bursa’da maden için yapılan ağaç katliamına direnen köylülere gözaltı

Bursanın Kirazlıyayla köyüne yapılmak istenen maden için yapılan ağaç katliamını engellemek isteyen köylüler jandarma tarafından gözaltına alındı

Ayşe Sarısu Pehlivan: Gökçek’in yaşam hakkını savunmaktan doğal ne olabilir!

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in yaşam hakkının savunan tweetler attığı için HSK tarafından hakkında soruşturma başlatılan hakim Ayşe Sarısu Pehlivan, “Bir sanatçıydı Gökçek. Onun yaşam hakkını savunmaktan daha doğal, daha hukuki ne olabilirdi ki” diye konuştu.

Dekan Acar: ‘Kızların resimlerini de görüyoruz böylece çaktırma’

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Orhan Acar, video konferans sırasında kameranın açık olduğunu unutup yanındakilerle konuşmaya devam etti, Acar’ın öğrencilerin adlarını söylediği sırada “Kızların resimlerini de görüyoruz böylece çaktırma” dediği duyuldu.

Banka, KHK’li hakime gönderilen parayı vermedi

KHK ile hakimlikten ihraç edilen R.A., yurt dışındaki ablasının bayram için kendisine gönderdiği parayı bankadan alamadı.

Medya Ombudsmanı Bildirici: Olimpos antik kentinde SİT dereceleri düşürüldü, gazetecilik yine geri kaldı

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Olimpos antik kentinde SİT derecelerinin düşürülmesi haberinin yapılmasında gazetecilerin geç kaldığını belirtti. Bildirici, “Olimpos antik kenti yapılaşma tehdidi altında. İmar planı onaylandı, SİT dereceleri değiştirildi, düşürüldü. Gazetecilik yine geri kaldı, yetkili ve etkililerin söylediklerinin bölüm pörçük aktarılmasıyla yetinildi.” düşüncesini dile getirdi.

Demre Belediye Başkanı, birinci derece sit alanına villa yapılmasına isyan etti: Akıl alır gibi değil!

Antalyan Demre ilçesinde, koruma altındaki birinci derece doğal sit alanında Koronavirüs salgını sürecinde yapıldığıbelirlenen kaçak villa, belediye tarafından mühürlendi.

Eski LDP Genel Başkanı Besim Tibuk hakkında suç duyurusu

Eski LDP Genel Başkanı Besim Tibukun bir televizyon programında yaptığı konuşmaya ilişkin suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde Tibukun 4 ayrı suçtan cezalandırılması talep edildi.

Sokaklar hareketlendi, 9 ilde vaka sayısı arttı

Yeni tip Koronavirüs’le (Covid-19) mücadelede alınan tedbirler büyük şehirlerde vaka sayılarının düşmesini sağlarken; Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı

HSK’nın hakkında inceleme başlattığı hakime Sarısu: Türküler zarar verir mi demeliydim; devlet vatandaşını yaşatmak zorunda

Hakime Ayşe Sarısu Pehlivan, Şirin Payzın’a anlattı

CHP’li Torun: Merkezi yönetim kaynak ayırmazsa belediyelerimiz kapılarına kilit vurmak zorunda kalabilir

“Vatandaştan kaynak almıyorlar”

Garo Paylan: Albayrak Medya’ya ait derginin ‘FETÖ Özel Sayısı’nda, azınlıklar hedef gösterildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Albayrak Medya Grubuna ait Gerçek Hayat Dergisinin ‘FETÖ Özel Sayısı’nda, azınlıklar hakkındaki nefret söylemleriyle’ ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplanması için soru önergesi verdi.

Mahkemeden Yılmaz Özdil’in evi için ‘yıkımı durdurma’ kararı

Gazeteci Yılmaz Özdilin Muğlanın Bodrum ilçesinde bulunan villasının kaçak bölümlerinde yıkım çalışmaları bu sabah başladı. Yıkım işlemlerinin başlamasından kısa bir süre sonra Muğla Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonrasıyıkım kararı durduruldu.

Başak Demirtaş, “Selahattin’in sağlığından endişeliyim’ dedi; Adalet Bakanlığı’na seslendi

Yeni tip Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında cezaevlerinde uygulanan görüş yasağı aileleri tedirgin ediyor. Tutuklu ve hükümlülere, yakınlarıyla görüntülü konuşma imkânı sağlanacağı bildirilmişti ancak henüz bu konuda bir ilerleme yok.

Erdoğan’ın eski metin yazarı Aydın Ünal: Eski Fetöcü, eski PKK’lı bir güruh ‘Erdoğan’ı savunuyoruz’ maskesiyle ortalığa pislik saçıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski metin yazarı ve eski AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal, son dönemde artan ‘ölüm tehditleri’ne yönelik olarak, “Eski Fetöcü, eski PKKlı, eski azılı Erdoğan karşıtı, aklı, ahlakı kıt fırıldak bir güruh, ‘Erdoğan’ı savunuyoruz’ maskesiyle ortalığa pislik saçıyor” ifadelerini kulland

Bakan Selçuk: Okullar en güvenli zamanda açılacak; tarihi bilimsel veriler söyleyecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların ne zaman açılacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altay’dan ‘ittifak’ açıklaması: Bir sonraki seçimde aynı kombinasyonda seçime girileceğinin garantisi yok!

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Türkiye’nin derdi darbe değil. Türkiye’nin geçim derdi var, darbe derdi yok.

Mansur Yavaş’tan yeni kampanya

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “6 milyon tek yürek bayram etsin” kampanyasını başlattıklarınıduyurarak,”Birimizin bayramı diğerimizin hüznü olmasın” dedi

Mahmut Alınak tahliye edildi

Müebbet hapsi istenen Mahmut Alınak hakkında ilk duruşmada tahliye kararı verildi.

Mansur Yavaş: Amaç Ankaralıyı cezalandırmak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş nisan ayında belediyenin gelirlerinin azaldığını, giderlerinin ise arttığını açıkladı.

Mithat Sancar: Ahmet Şık anlatmadıkça tek kelime etmem

HDP Eş Genel Başkanı Mithat sancar, Ahmet Şık’ın partiden istifasıyla ilgili olarak “Ahmetin kişisel olarak neler yaşadığı sorusunun muhatabı kendisidir. Kendisi bunu ortaya koymadıkça ben tek kelime etmem. Ahmet çok değer verdiğim bir gazeteci ve uzun yıllardır da arkadaşım. Partide kalmasını isterdim

HDP’li Oya Ersoy’dan Koronavirüs raporu: Sermayenin çıkarı için normalleşme adı altında yurttaşlara açlık ve salgın ikilemi dayatılıyor

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, ülkemizde resmi olarak açıklanan ilk vaka tarihi olan 11 Marttan itibaren Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında AKP iktidarı tarafından yapılanlar, alınması gereken önlemler ve bundan sonra yapılması gerekenlerin değerlendirildiği iki aylık bir rapor açıkladı.

Mahkemelerin Artık AİHM Kararına Riayet Etmeleri Gerekiyor”

Osman Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar, “AİHM kararı nihailik kazandı. Artık hakimliklerin bu kararın önemine, etkinliğine bilinçli olarak riayet etmesi gerekiyor. Karara saygı gösterip tutukluma kararını kaldırmaları gerekiyor” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü’den “ikinci dalga” açıklaması: Birincisi kadar ürkütücü olacağını sanmıyorum

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Türkiye’nin henüz birinci dalgayı atlatamadığını belirtti. İkinci dalganın ilk dalga kadar ürtükütü olmayacağını belirten Özlü, “Çünkü virüs karşısında daha deneyimliyiz. Ancak etkin bir aşı bulununcaya kadar virüs hep bir yerlerde olacak ve bizi tehdit etmeye devam edecek. İkinci dalga korkusu her zaman olacak” dedi.

Mithat Sancar: HDP gövdesi Kürt, dalları bütün halklardan oluşan bir modeldir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın istifasından sonra başlayan tartışmalara ilişkin olarak “Bizim gövdemiz Kürttür. Bizi kuran Kürt siyasal geleneğidir. Bizim en önemli önceliğimiz Kürt sorunudur. HDP, gövdesi Kürtler olan ve ama dalları Türkiyenin bütün halklarından oluşan bir modeldir. HDP son 6 yıla baktığınızda büyük bir başarı hikayesidir” dedi.

Dış Politika

Bildiriye Dışişleri tepkisi

5 ülke Türkiyenin Doğu Akdenizdeki faaliyetlerini kınayan bildiri yayımladı.

CHP’den Ege adaları hassasiyeti

CHPli Çeviköz, vekillere Ege adaları konusunda soru önergesi vermelerinin partiyi zor durumda bıraktığını kaydetti.

Dr. Fauci’den uyarı: Gerekli önlemleri almadan kısıtlamaları gevşetirseniz yüksek ihtimalle kontrol edemeyeceğiniz bir salgın başlarsınız

ABD’nin en yetkili kamu sağlığı uzmanı ve Koronavirüs’le Mücadele Görev Gücü üyesi Dr. Anthony Fauci, ülkede açıklanan Covid-19 kaynaklı ölüm sayısının gerçek rakamların altında olduğunu ve alınan önlemlerin hızlı bir şekilde gevşetilmesinin “çok ciddi sonuçları olabileceğini” söyledi.

Ekonomi

İşçiye cimri davranıldı’

Doç. Dr. Çelik, İşsizlik Fonundan işverenlere 6.5 milyar TL teşvik verildiğini belirtirken, Prof. Dr. Karatepe, fon kaynağının mevduata aktarılarak kredi genişlemesi sağlandığını söyledi.

Kabinler bir dolu bir boş

İçişlerinden AVM genelgesi: Tuvaletlerdeki kurutma makineleri yasak, işyerlerinde 8 metrekareye bir kişi düşmeli.

Çayın tadı kaçtı

Üreticinin en az 4 TL beklediği yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak açıklandı.

2 milyon sorunlu rezervasyon

Son iki ayda yaklaşık 2-3 milyon adet civarındaki rezervasyon ya iptal edildi ya ötelendi ya da hediye kuponuna çevrildi. Bunun ekonomik büyüklüğü ise henüz netleşmemekle birlikte milyar liralarla ifade ediliyor.

HDP’nin korona raporu: Her şey sermayenin çıkarı için

HDP, ‘normalleşme adımlarının atıldığı dönemde ‘Korona Yönetiminin İki Ayı’ başlıklı rapor hazırladı

Erdoğan’ın çağrısı yanıt bulmadı: İlk kez bu kadar düştü

Türkiye’de canlı doğan bebek sayısı, geçen yıl 1 milyon 183 bin 652 oldu. Toplam doğurganlık hızının 2019 yılında en yüksek gerçekleştiği il ise 3.89 çocukla Şanlıurfa oldu.

İmamoğlu’na Beylikdüzü başkanlığı dönemi için 27 soruşturmanın başında AKP’li isim!

İçişleri Bakanlığı’nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin 27 soruşturma açtığı ortaya çıktı. Çok sayıda hukuki sorun içerdiği belirtilen soruşturmaları yürüten Müfettiş Arif Yıldırım’ın, AKPden milletvekili adayı olduğu öğrenildi.

Bakan Koca’dan soru önergesine ölümlerden sonra yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mustafa Koçak, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek ile ilgili soru önergesini her üçü de ölüm orucunda yaşamını yitirdikten sonra yanıtladı.

Murat Yetkin, Almanya ile AB arasındaki merkez bankaları ve hukuk krizini yazdı: Türkiye’nin önüne kapılar açılabilir.

14 Mayıs  2020

İç Politika

Kılıçdaroğlu: Hayır, yapmayız diyorlar…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “memleket masası” önerisi ile ilgili olarak “Türkiye’nin dünya kadar sorunu var. Bu sorunların çözülmesi için oturup beraber çözüm bulabiliriz ‘Hayır, yapmayız diyorlar. Kendilerinin bileceği iş…’

Medipol Üniversitesi, sınav için oda görüntüsü istedi

Final sınavını uzaktan yapacak olan Medipol Üniversitesi, öğrencilerinden oda görüntüsü istedi.

Berat Albayrak, İBB ile protokolü feshetti

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar, başkanı olduğu T3 Vakfı ile İBB arasındaki protokolün iptal edildiğini duyurdu.

İktidar salgını fırsata çevirdi

Gaziantepte 37 meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baro ve meslek örgütlerinin seçim sisteminde değişiklik yapılması yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Cumhur İttifakı’nın ‘imar’ temeli

Melih Gökçekin haksız emsal kullandırdığı AVM kararı, önce Etimesgut Belediyesinden geçmiş.

RTÜK yasayı ihlal etti

Ankara 12. İdare Mahkemesi Başkanı Sayın, RTÜK Başkanı Şahinin “tarafsızlığını yitirmekle” suçlandığına işaret ederek “Dava konusu kararın alınış ve tebliğ sürecinin anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan hak arama özgürlüğünün ihlali niteliğinde olduğu, adil yargılanma ilkesine aykırılık taşıdığı açıktır” saptamasını yaptı.

Ahmet Türk: Önder’in açıklamasını hayretle karşıladım

HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in İYİ Parti ile ilgili açıklamalarını, iktidar suni gündem peşindeyken doğru bulmadığını söyleyen Ahmet Türk, “Bu açıklamayı (Sırrı Süreyya Önderin açıklaması) hayretle karşıladım. Siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır” dedi.

Kayıhan Pala: Alarma geçmeliyiz, normalleşme konuşulamaz

TTB Covid–19 İzleme Grubu üyesi ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, bir kişinin kaç kişiye virüs bulaştırdığını gösteren ‘R0 değerinin 1.56 olmasıyla ilgili, “Eğer rakamlar 1.56 ise ivedi olarak alarma geçmemiz gerekiyor” dedi

Halvori’de otel: Hem akla hem vicdana aykırı

Dersim Halvori Gözelerinde bungalov otel yapılacağı iddiaları tepkilere neden oldu. Dersim Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, “Halvori Gözelerinde otel inşa edilmesi hukuka, akla ve vicdana aykırıdır”

Kılıçdaroğlu: Bahçeli AK Parti adına konuşuyor

Katliam tehditlerine varan darbe tartışmasının vatandaşa yaşadığı sorunları düşündürtmemek için yapıldığınısöyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin CHP’yle ilgili açıklamaları için de “AK Parti’nin yapmadığını MHP’ye delege ediyor. AK Parti adına konuşuyor aslında” dedi.

Kılıçdaroğlu: Vatandaşın derdi varken meclis niye kapalı kardeşim?

Korona virüsü salgını sürecinde Meclis’in kapalı olmasını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bakın, Covid-19 sadece bizi değil bütün dünyayı etkiliyor. Bütün dünyada meclisi kapalı olan sadece Türkiye. Hepsinde açık meclis. Bizde kapalı. Niye kapalı kardeşim?

Kılıçdaroğlu: Baskın seçimde Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne grup kurması için destek verebiliriz

“Seçim barajının kaldırılmasını bu yüzden istiyoruz”

Diyanet’in iftar ve sahur programının ihalesine tek şirket katıldı; 493 bin liralık sözleşme imzalandı!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Diyanet TV’de yayınlanan iftar ve sahur programı için 493 bin liralık sözleşme imzaladığıortaya çıktı.

Bayramda sokağa çıkma yasağının 4 gün olması gündemde; Türkiye’nin hedefi ‘V’ modeli

“Erdoğan, ‘İş Bankası çalışmasını 10 gün içinde bitirin’ talimatı verdi”

10 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasak!

İl Hıfzıssıhha Kurulları, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla ve Uşak’ta maskesiz sokağa çıkmayı yasakladı.

‘İntikam almaya çalışıyorlar’ diyen Yılmaz Özdil yazılarına ara verdi

Bodrumdaki villasında kaçak yapı incelemesi başlatılan ve yıkım kararı şimdilik durdurulan Yılmaz Özdil, süreç boyunca günlük yazılarına ara vereceğini duyurdu.

Demirören Haber Ajansı: Olimpos halkından koruma amaçlı plana tam destek

Demirören Haber Ajansı, birinci derece SİT alanından üçüncü derece SİT alanına çevrilen Olimpos’la ilgili abonelerine geçtiği “Olimpos halkından koruma amaçlı plana tam destek” başlıklı haberde Olimpos’la ilgili hazırlanan “Koruma Amaçlı İmar Planı’na” bölgede yaşayanların ve pansiyon işletmecilerinin ‘tam’ destek verdiği ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı’nda 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz eden 3 kişi serbest bırakıldı

Beyoğlunda annesiyle geldiği Gezi Parkı’nda bisikletle gezerken 3 kişinin sözlü tacizine uğradığı öne sürülen 12 yaşındaki kızı, iddialara göre şüphelilerden biri kolundan tutarak eve götürmek istedi. Küçük kız annesinin yanına koşarken, 3 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler polis merkezindeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kayseri’de üfürükçü kadın tüm mahalleye koronavirüs bulaştırdı

Kayseride okuyup üflemesiyle tanınan bir kadın, virüs bulaşmaması gerekçesiyle “okuyup üflediği” tüm mahalleye koronavirüs bulaştırdı.

Nevşin Mengü ve Canan Kaftancıoğlu, “Milli Hesaplar” tarafından gönderilen taciz ve hakaret mesajlarını paylaştı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve gazeteci Nevşin Mengü, AKP’li Mahir Ünal’ın “Etik kurallara uyan milli hesaplar” diye tanımladığı hesaplardan gelen taciz ve hakaret içeren mesajları paylaştı.

Temel Karamollaoğlu’ndan ‘yeni ittifak’ açıklaması

SAADET Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nı ve Cumhur İttifakı’nı değerlendirirken seçime doğru yeni ittifakların da ortaya çıkabileceğini belirtti. Karamollaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin tek parti sistemine özendiğini söyledi.

AKP’li eski vekilin Marmaray paylaşımına İBB’den yanıt

AKP’li Metin Külünk, sosyal medya hesabından Marmarayda çekilen bir videoyu paylaşarak gösterdiği tepkiye İBB’den yanıt: Marmaray işletmesi Ulaştırma Bakanlığı TCDD tarafından yapılmakta.

Yandaşların hedef gösterdiği Berna Laçin isyan etti: ‘Dağ başı mı burası’ derler ya; evet, dağ başı burası

AKP’li Turkuvaz Medya Grubu’nun bir açıklama yayınlayarak hedef gösterdiği sanatçı Berna Laçin, sosyal medya üzerinden yöneltilen hakaretleri ve yine bu grup bünyesindeki Sabah Gazetesi’nin hakkında yaptığı haberi paylaşarak isyan etti.

TBB Başkanı Feyzioğlu’ndan çoklu baro sistemiyle ilgili açıklama

Çoklu baro ve baroların seçim sistemine ilişkin açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Süreci yakından takip ediyoruz. Çoklu baroyu tüm barolarımız ve biz çok sakıncalı görüyoruz” dedi.

Gökçek, borcu aldı parayı başka yerde kullandı, Yavaş suç duyurusunda bulundu

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin borçlanma talebini ertelediği Tatlar Arıtma Tesisinin yenilenmesi projesi için görevinden istifa ettirilen eski başkan Melih Gökçekin Büyükşehir Belediye Meclisinden 2007 ve 2009 yılında 536 Milyon TL borçlanma yetkisi aldığı ancak bu paranın başka işlerde kullanıldığı ortaya çıktı.

İmamoğlu: Üzgünüz ama çözümsüz bir iş değil; hızlıca çözeceğiz!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın Nurtepe İstasyonunda incelemelerde bulundu. Hattı, 19 Mayısta hizmete almayı planladıklarını, ancak pandemi sürecinin buna izin vermediğini belirten İmamoğlu, “Hattın sinyalizasyon sistemi için yabancı bir firmayla anlaşılmış.

Vefa Sosyal Destek grubu ekibine saldırı: 2 kişi hayatını kaybetti

Van’da Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerini taşıyan araca yönelik silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 2 kişi yaşamını yitirdi. HDP, yayınladığı açıklamayla söz konusu saldırıyı kınadı.

Yüzleri kapalı, askeri üniformalı, silahlı gruptan tehdit: Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı’nın kılına zarar gelirse bir gece Gazi Mahallesi’nde hesap sorulur

Kimliği bilinmeyen askeri üniformalı silahlı kişiler sosyal medyada yayınlanan bir video ile tehditler savurdu. Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçekin cenazesine yönelik saldırıların ardından görevinden alınan Kayseri Ülkü OcaklarıBaşkanı Serdar Turanın sosyal medyadan tehdit  edildiğini söyleyen grup, “Ülkemizin 57’inci alayı olan ülküocaklarının ve onun herhangi bir bireyinin kılına zarar gelirse sizde hayali olan namlular bizde cayır cayır çalışır” dedi.

İstanbul’da on günde 125 bin fatura askıdan indi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından, pandemi sürecinde gelirleri düşen ya da kaybolan kişilere destek olmak için başlattığı “Akıda Fatura” uygulaması ile, ihtiyaç sahibi 124 binin üzerinde kişinin doğalgaz ve su faturası ödendi.

AKP’li Metin Külünk, Marmaray’ı İBB yönetiyor sandı, AKP’yi yerden yere vurdu!

İBB, Marmaray’ı TCDD’nin işlettiğini hatırlattı

Temel Karamollaoğlu: Tayyip Bey, CHP’nin tek parti sistemine özeniyor

“Yeni ittifaklar olabilir”

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye hükûmeti, LGBTİ+’ları ayrımcılığa maruz bırakan homofobik açıklamaları desteklemeye son vermelidir

“Hükûmet, yükselen homofobi ve transfobiyle mücadele etmek için tedbir almalı”

Bayım; okulda yaptıklarınız kâbusum oldu, yıllarca terapiye gittim: Robert Kolej, Galatarasay ve İstanbul Erkek Lisesi’nden kadınlar okuldaki ‘ergen zorbalığı ve tacizi’ paylaştı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkında soruşturmaya yer yok kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkındaki suç duyurusunda soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Bahçeli: Kredi ekip borç biçmek geride kalmalıdır, Türk çiftçisi hak ettiği seviyelere ulaştırılmalıdır

Bahçeli, Vefa Sosyal Destek Grubu’na yönelik saldırıyı lanetledi

Dış Politika

Dünya Sağlık Örgütü’nden koronavirüs uyarısı: Virüs HIV gibi hiçbir zaman yok olmayabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüsün hiçbir zaman yok olmayabileceği uyarısında bulundu. WHO’nun acil durumlar direktörü Michael Ryan, Cenevre’de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “HIV de yok olmadı. “Ancak bu virüsle birlikte yaşamı öğrendik” dedi.

F-35’lerde Türkiye detayı

ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisinin hazırladığı rapora göre, mevcut siparişler çerçevesinde bazı Türk şirketleri 2022ye kadar F-35 parçası üretmeye devam edecek.

Sanofi: Geliştireceğimiz aşı önce ABD’ye satılacak

Avrupa’nın en büyük ilaç şirketi Sanofi, olası bir korona virüsü aşısı için ABD’yle ön anlaşma yaptı. Şirket, geliştirmeyi planladığı aşıyı başarılı olması halinde önce Amerikalılara ulaştıracak.

NATO, Libya’da Trablus hükûmetine destek vermeye hazır olduğunu duyurdu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Libya’da Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükûmetine destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ekonomi

Türk-iş, Hak-İş ve TİSK’ten kısa çalışma ödeneği çağrısı

Türk-iş, Hak-İş ve TİSK ortak açıklama yaparak, kısa çalışma ödeneğinden sigortalılık ve prim ödeme şartıaranmaksızın tüm çalışanların yararlandırılması çağrısı yapıldı. Ayrıca bazı söktörler için 3 aylık ödeneğin yıl sonuna kadar uzatılması talep edildi.

Sanayi üretimi aylık bazda yüzde 7 geriledi

TÜİK: Martta sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2, şubata göre yüzde 7 geriledi.

Koronavirüs: Pegasus CEO’su Mehmet Nane’ye göre havacılık sektöründe ‘birleşmeler ve devletleştirmeler kaçınılmaz’

Mayıs sonunda uçuşlara yeniden başlamayı planlayan Pegasus Hava Yolları’nın CEO’su Mehmet Nane, havacılık sektöründe koronavirüs salgını sonrası yeni dönemde “birleşmelerin ve devletleştirmelerin kaçınılmaz olacağını” söyledi

Muharrem İnce’den İş Bankası tepkisi: Bu kafa, bankadaki paranıza da çökebilir

CHP’li Muharrem İnce, CHP’nin Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devri için Erdoğan’ın ‘bir an önce bitirilmesi’ talimatı verdiği iddiasına tepki gösterdi. İnce, “Bu kafa, bankadaki paranıza da çökebilir” dedi.

Dolar 7 TL’yi geçince vatandaş dolar sattı: Döviz mevduatı 351 milyon dolar azaldı

Dolar’ın 7,27 ile zirveyi gördüğümüz 8 Mayıs haftasında vatandaşların bankalardaki döviz hesaplarının tutarı 982 milyon dolar azalarak 117 milyar 603 milyon dolara indi. Tüzel kişilerin, yani firmalar ve kuruluşların hesaplarındaki döviz tutarıise 632 milyon dolarlık artışla 76 milyar 674 milyon dolara çıktı. Böylece 8 Mayıs ile biten haftada toplam mevduat 351 milyon dolar azalarak 194 milyar 278 milyon dolar oldu.

11 kişide virüs tespit edilen Erzurumspor’un başkanı: Yaşam futboldan daha önemlidir

TFF 1. Lig ekiplerinden Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da 4’ü futbolcu 11 kişinin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktı. Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu sadece futbolu ilgilendiren bir konu değil burada yapılacak bir yanlışın belki de ülkemize çok ciddi bedelleri olabilir.

Mevsimlik işçilerin uzun göçü başladı: ‘Ölsek de mecbur gideceğiz’

Salgın karşısında mevsimlik tarım işçilerinin durumu ve tarım arazilerine yayılma riskleri üzerinden gelişen tartışmalar devam ederken, Doğu ve Güneydoğu’dan binlerce işçi Türkiye’nin farklı şehirlerinde doğru yola çıkmaya başladılar

Canan Kaftancıoğlu’dan Mahir Ünal’a: Etik kurallara uymak işaret koymakla değil, ilkelere uymakla oluyor

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu o işaretleri kullanan hesapların görsellerini paylaştı

Yuvalama kumsalı yine piknik alanı

Anamur Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği cezalara rağmen kaplumbağa üreme alanı olan Yuvalama kumsalını yine piknik alanı yaptı.

Galata Kulesi’ne ‘Osmanlı Vakfı’ diye el koydular

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat: “Galata Kulesi Bizans ve Ceneviz döneminden bir tarihsel nesnedir ve tarihsel nesnelerin mülkiyet dönüşümü önemlidir; şimdi biz Galata Kulesinin Osmanlı’dan kalmadığını ispat etmekle uğraşıyoruz!”

Bülent Arınç, ezan sonrası okunan dualar için “Bana kalırsa bid’at’tir” yorumu yaptı, Twitter’da TT oldu

Youtube’da Kemal Öztürk’ün programına katılan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, ezanlardan sonra okunan dualar için “Bana kalırsa ben bu bir ‘bid’at’tir. İnsanları nefret mi ettiriyoruz yoksa insanların dini duygularını daha mı canlı tutuyoruz?” deyince sosyal medyanın gündemine oturdu.

İbrahim Gökçek’in ölümüne üzülen hakim görevden uzaklaştırıldı

Twitter hesabında, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölümüne üzüntüsünü paylaşan İzmir Karşıyaka Hakimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan görevden uzaklaştırıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: İYİ Parti’den bize danışma için gelen olmadı

HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in “İYİ Parti’den bize aracı göndermişlerdi” açıklamasıyla çıkan tartışma sürüyor. Habertürk yazası Sarıkaya, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın “İYİ Partiden bize danışma için gelen olmadı; varsayalım gelmiş olsun, bizden kim akıl vermiş onu da bulamadım” dediğini yazdı.

Prof. Kadıoğlu: 65 yaş üstü, güneşi mi engelleyecek?

65 yaş ve üzeri kişiler için sokağa çıkma kısıtlamasının belirli bire süre kaldırılacağı pazar günü sıcaklıklar mevsim normallerinin 9-13 derece üzerinde olacak. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasına izin verilecekse sabah 08.00 ile 11.00 arası olabilir ya da akşam 16.00 ile 20.00 saatleri arasına çekmek lazım” dedi.

HDP’li dört belediye eşbaşkanına gözaltı

Siirt, Baykan ile Kurtalan belediyelerinde HDP’li eşbaşkanlar gözaltına alınarak yerlerine kayyım atandı. Iğdır Belediyesi Eşbaşı Yaşar Akkuş gözaltına alındı.

AK Parti’den 3 teklif: Toplumun sinir uçlarıyla oynanacak

AK Parti kamuoyunda ciddi tartışmalara neden olan CHPnin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazineye devri, meslek örgütlerinin seçim sisteminin değiştirilmesi ve çocuğa cinsel istismar suçlarına affı hazirandaçalışmaya başlayacak Meclisin gündemine getirmeye hazırlanıyor. CHPye göre, “Toplumun sinir uçlarıyla oynama” amacı taşıyan bu üç teklifin amacı gündemi değiştirerek ekonomik çöküntüyü saklamak, tabanıkonsolide etmek ve otoriter yönetimi yerleştirmek.

Gedik Piliç’te 86 işçinin korona testi pozitif çıktı

Korona virüsü vaka sayısının arttığı 9 il arasında bulunan Uşak’ta, Gedik Piliç’te çalışan 86 işçiye virüs bulaştı. Valiliğe göre fabrikada önlem alınmaması nedeniyle işçiler virüse yakalandı

Merinos’ta, virüs bulaşan işçiye ceza verilecek

Gaziantep’te Merinos fabrikasının yönetim kurulu, korona virüsü bulaştığı tespit edilen personeline cezai işlem uygulayacağını duyurdu. Fabrika, sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde de faaliyetini sürdürmüştü.

TKDF’den hedef gösterilen kadınlara destek: Yanınızdayız

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), sosyal medyada hedef gösterilen ve tehdit edilen sinema ve tiyatro oyuncusu Berna Laçin, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve gazeteci Nevşin Mengü’ye destek açıklaması yaptı. TKDFnin açıklamasında, “Troller eliyle kadınların can güvenliğine yönelik saldırıyıkınıyor, kadın düşmanlığı anlamına gelecek her türlü tutum ve eylemi baştan reddediyoruz” denildi.

15 Mayıs 2020

İç Politika

Bir FETÖ projesi ‘çoklu baro’ya tepki

Erdoğan’ın talimatıyla AKPnin hukukçu kurmayları illerde “birden çok baro” kurulması için çalışma başlattı. 2013te FETÖ’nün de getirmek istediği “çoklu baro” planına TBB ve 53 baronun yanı sıra Adalet Bakanlığı bürokratları da karşıçıktı. Bürokratlar, farklı yapıların barolarda güç kazanabileceğini belirtti.

Zindaşti’yi tahliye eden hâkime soruşturma

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti ve 3 adamı hakkında tahliye kararı veren hâkim Cevdet Özcan hakkında, “görevi kötüye kullanmak” ve “rüşvet almak” suçlarından soruşturma izni verildi.

Ümraniye Belediyesi 1 yılda borca battı

AKPli Ümraniye Belediyesi olağanüstü meclis toplantısı yaptı. Meclis gündemine 100 milyon liralık borçlanma teklifi geldi.

Ev hapsi şartıyla tahliye edilen Alınak: Toplumla bağımı kesmeye kimsenin gücü yetmez

Karsta 17 Şubatta çıkarıldığı mahkeme tarafından, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” gerekçesiyle tutuklanan siyasetçi, yazar ve avukat Mahmut Alınak, önceki gün görülen duruşmada ev hapsi şartıyla tahliye edildi.

Türkiye Çimse-İş hakkındaki iddialar yargıya taşındı

Türk-İş’e bağlı Türkiye Çimento Seramik Toprak ve Cam Sanayii İşçileri Sendikası (Türkiye Çimse-İş) hakkındaki iddialar yargıya taşındı.

Maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu il sayısı 18’e yükseldi

5 Dakika Adalet

Ölüm orucu eylemini sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal taleplerinin karşılanmasını bekliyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü’den Koronavirüs açıklaması: Sıcaklığın artması, nemin azalması…

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hafta sonu tüm yurtta etkili olması beklenen sıcak havanın virüsün bulaşma hızını düşüreceği müjdesini verdi. Özlü, “Sıcakların artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Yine D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da güçlü kılacaktır” dedi.

Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerine yönelik saldırıda 38 kişi gözaltına alınd

Van’ın Özalp ilçesinde Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerine yönelik saldırıyla ilgili 38 kişi gözaltına alındı. Van’da Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerini taşıyan araca yönelik terör saldırı gerçekleştirilmiş; 2 kişi hayatını kaybetmişti.

31 Mart seçimlerinden bu yana 45 HDP’li belediyeye kayyım atandı

İçişleri Bakanlığı’nca bugün yapılan açıklamada HDP’li 5 belediyeye daha kayyım atandı, belediye başkanları gözaltına alındı!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Sevda Noyan açıklaması: Darbeye karşı çıkanları cezalandıracak pozisyonda değiliz

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, ‘ölüm listesi hazırladığını‘ söyleyen Sevda Noyan ve programın yayınlandığı Ülke TV ile ilgili, “Raporlar üst kurula gelecek. Ancak verilecek bir müeyyide varsa, bu müeyyidenin bir darbe sevicilerini, darbeyi övenleri sevindiren ve onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” dedi.

Ahmet Türk’ten Meral Akşener ve Devlet Bahçeli mesajı: Umut görürsem…

Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Türk, Murat Sabuncuya yorumladı

5 Dakika Adalet: Ölüm orucu eylemini sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal taleplerinin karşılanmasını bekliyor

Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal‘la ilgili gelişmeleri ve vergi indiriminden yararlanmak isteyen KHK’lıya devlet kurumunun verdiği “devlete sadakat yükümlülüğü olmayana indirim yapılmaz” yanıtını ve yazar Sevda Noyanın şiddet çağrısına yönelik işletilmeyen adli süreci değerlendirdi.

Murat Yetkin, “milli hesaplar”ın perde arkasını yazdı:

Sosyal medya kontrolüne ilişkin yasa teklifi Meclis gündemine gelecek

Boşanma aşamasındaki eşi tarafından çocuklarının gözleri önünde öldürüldü

Kaçan Harun B.’nin yakalanması için çalışma başlatıldı

Koç CEO’su Çakıroğlu: Tüm şirketler Koronavirüs’e karşı sorumluluk üstlendi

Koç Holdingde bir kriz yönetim merkezi kurduk ve Topluluğumuz genelinde uygulanacak ana prensipleri belirledik. Şirketlerimizle birlikte gelişmeleri yakından takip ederek uygulamalarımızı ihtiyaca göre sürekli güncelledik

MHP’li Sancaklı: Futbol maçlarının başlatılmasına TFF değil, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu karar vermeli

“Hiçbir kulüp ‘Maç yapmazsak batarız’ demesin çünkü siz zaten batmışsınız”

Kürt partileri ‘ittifak’ta anlaştı

Diyarbakır’da dün bir araya gelen Kürt siyasi partilerin temsilcileri “Kürdistani İttifak Çalışması” adı altında çalışma yürütülmesi konusunda uzlaştı. Partiler anlaşmayı bir deklarasyonla duyurdu.

Arınç: Ölüm listeleri hazırlayan güruh partimize zarar verir

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, hakkında sosyal medyada başlatılan istifa kampanyası üzerine açıklama yayınladı: “Darbe karşıtlığı yapacağım diye ölüm listeleri hazırlayan, insanların mahremiyetine dil uzatan, birilerini isim vererek tehdit eden, artık dengesi bozulmuş bir güruhu eleştiriyorum

Bilim Kurulu üyesi Özlü’den maske uyarısı: Doğru takmayan toplu yerlere alınmamalı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, maske takmak ile takıyor olmak arasında tehlikeli bir fark olduğunu vurgulayarak, pazar yerlerine, AVMlere girişte maskenin doğru kullanımına ilişkin kontrollerin de yapılması gerektiğini söyledi, “Burnunu dışarıda bırakan ve maskesini çene altına indirenler içeriye alınmamalı” dedi.

Otobüs biletlerinde tavan fiyata uyulmuyor

Ulaştırma Bakanlığı, sınırlı sayıda kişiyle ‘sosyal mesafe gözetilerek yapılan şehirler arası yolculuklara tavan ücret belirledi. Bakanlığın 31 Temmuza kadar geçerli olacak tarifesine rağmen bazı firmalar tavan ücret sınırlamasına uymuyor.

Yavaş’ın kampanyasına 48 saatte 10 milyon TL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşın başlattığı ‘6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin’ kampanyasına 48 saatte 10 milyon TL’den fazla bağış yapıldı.

Kayıp Kürtçe eserler için Araştırma Komisyonu kurulsun’

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda, kaybolan Kürtçe elyazması ve eserlerin açığa çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi

Mithat Sancar: Kayyım politikası Kürt düşmanlığının en açık örneği

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li 5 belediyeye kayyım atanmasına tepki göstererek, “İktidarın darbe planı devam ediyor. Belediyeler bu planın en öncelikli hedefidir” dedi.

Murat Yetkin: Cumhur İttifakı stratejik, Millet İttifakı taktik önemde

Gazeteci Murat Yetkin, Cumhur İttifakı’nın stratejik, Millet İttifakı’nın ise taktik bir ittifak olduğuna dikkat çektiği yazısında, “Millet İttifakının, Saadet Partisi ve Demokrat Parti gibi destek unsurlarıyla birlikte dağılması hem daha kolay, hem daha önemsiz” dedi.

Kürdistani İttifak: Kürtlerin seçimi gasp ediliyor

Kürdistani İttifak Çalışması, HDPnin 5 belediyesine kayyım atanmasını kınadı. Yapılan açıklamada, eşbaşkanların serbest bırakılması ve görevlerine dönmeleri talep edildi.

İYİ Parti’den ‘memleket masası’ tepkisi: AK Parti’yi millete havale ediyoruz

İYİ Parti’den ‘kayyum’ sorusuna cevap: Devletimize parmak sallayan herkesin parmağını kırarız, kaldırılan başı alırız. İsyan eden herkese müdahale ederiz. Terörle mücadelede yakalanan ritmi beğeniyoruz. Güvenli bir ülkede yaşıyorsunuz

Belediye Eş Başkanı’nın kapısının kırılması ‘usule uygun’muş

Siirt Valiliği, yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eş Başkanı Berivan Helen Işık’ın sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

CHP’den HDP’li belediyelere kayyım atanmasına sert tepki

ARTI GERÇEK- Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki seçilmiş 5 belediyeye kayyım atanmasına CHPden tepki geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kayyımları “darbe” olarak nitelendirdi.

YKS ve LGS’nin Ertelenmesi İçin 55 Bin İmza Toplandı

bianet’e konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin ve Öğrenci Sendikası’ndan Berat Çelikoğlu, salgının devam ettiğini belirterek, sınavların tarihinin değiştirilmesi gerektiğini söylediler.

Akit TV’de akılalmaz sözler: Çocukların doğurabileceğini savundu

Akit TVde ‘kadın-erkek rolleri ve ilişkiler konusunun tartışıldığı programda, üniversitede öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, canlı yayında çocuk yaşta doğurmayı savunarak 12-17 yaşındaki çocuklarının ilk çocuğu doğurmak için ideal yaşta olduğunu savundu.

Devlet Bahçeli: Seçim Kanununda düzenlemeler yapılmalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerin siyasi parti liderlerine yaptığı ‘Memleket Masasıçağrısına yanıt verdi. Bahçeli, ayrıca yaptığı açıklamada, ”Seçim Kanununda düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

TBB’nin 6 yöneticisi daha karşı açıklama yaptı: Feyzioğlu yalnız kaldı

Türkiye Barolar Birliği’nin 6 Yönetim Kurulu Üyesi, çoklu baro ve nispi temsil sistemine karşı olduklarını açıkladı.

Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala çağrısı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından yapılan açıklamada Osman Kavala’nın AİHM kararı gereği tahliye edilmesi talep edildi.

Altaylı’dan RTÜK’e ‘Sevda Noyan’ isyanı

Gazeteci Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında RTÜKe eleştiride bulundu. 50 kişilik ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan’ın RTÜK toplantısında gündeme dahi getirilmemesini sert sözlerle eleştiren Altaylı “Beş dakika delikanlıolun” dedi

Kılıçdaroğlu: Meclis kapalı vekil aylık alıyor, esnaf kapalı beş kuruş para vermiyorsun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, esnaflarla yaptığı toplantıda Meclis kapalıyken milletvekillerinin aylık almaya devam ettiğini belirterek, “Kardeşim adamın dükkanını kapatıyorsun, gelir elde edecek rızkını elinden alıyor, beş kuruş para vermiyorsun. Öbür tarafta parlamento kapatıyorsun milletvekili aylık alacak, oturduğu yerde adalet mi bu?” diye sordu.

Bahçeli: CHP’den Gelecek Partisi’yle Deva Partisi’ne milletvekili nakli güçlü ihtimal; Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu değişmeli

RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği 5 yayın durdurma cezasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı

Ankara 14. İdare Mahkemesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun ‘Sözüm Var’ programındaki değerlendirmeleri nedeniyle Halk TV’ye verdiği 5 kez program durdurma cezasına ilişkin savunma alınmadan verildiği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi

Ekonomi

İş Bankası’ndaki hisselerin devri hukuki olarak yapılamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin MYK toplantısında CHPnin Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazineye devri konusunu gündeme alarak çalışma başlatılması yönünde talimat vermesine CHPliler sert tepki gösterdi.

Perakende ciroları eriyor

Salgın, perakende satış hacmini düşürdü, ciroların azalmasına yol açtı.

Sanayiye virüs darbesi

Büyümenin öncü verisi kabul edilen sanayi üretimi, martta koronavirüsün etkisiyle beklentilerin üzerinde düştü. Daralma, yıllık bazda yüzde 2, aylık bazda yüzde 7.1i buldu.

Kılıçdaroğlu’ndan İş Bankası açıklaması: Prestijini kullanmak istiyorlar ama bunu yapmanın Türkiye’ye maliyeti ağır olacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatıyla İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devriyle ilgili hazırlıkları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “CHP olarak biz para alsak cezalandırma olsun da öyle bir şey yok. Bunu Erdoğan da söyledi. CHP’ye aktarılan bir para yok. Benim anladığım İşBankası’nın prestijini kullanmak istiyorlar ama bunu yapmanın Türkiye’ye maliyeti ağır olacak.” dedi.

Nisan ayında bütçe açığı 43,2 milyar oldu; 4 aylık açık 72,8 milyar TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı Nisan ayına ait bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, Nisan ayında bütçe gelirleri 65 milyar 244 milyon 736 bin TL olurken, toplam harcamalar 108 milyar 443 milyon 227 bin TL tutarında gerçekleşti.

16 Mayıs

İç Politika

 Türkiye’de Koronavirüs

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 41 kişinin hayatını kaybettiğini, 1610 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Böylece toplam ölü sayısı 4 bin 96’ya toplam vaka sayısı 148 bin 67’ye yükseldi.

Erdoğan’ın hedef gösterdiği CHP Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım tutuklandı

Adana’da, Yüreğir Kaymakamlığı’na bağlı Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerine kimlik sorduğu için yaşanan tartışma sonucu ailesiyle gözaltına alınıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “PKK” benzetmesi üzerine tutuklandı.

TBMM Araştırma Komisyonu Rabia Naz’la ilgili taslak raporu tamamladı: Kuvvetle muhtemel düştü  

Giresun Eynesilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüyle ilgili TBMMde kurulan araştırma komisyonu, taslak raporunu tamamladı. Raporda, “Rabia Naz Vatan’ın ikametinin bulunduğu binanın terasından yan tarafta bulunan fındıklık alana düşme sonucu gerçekleşme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu değerlendirilmektedir” denildi. Vatan’ın, düştükten sonra düşmüş olduğu fındıklık alandan bulunduğu yere taşınmış olabileceği, olaya ilişkin en yakın görgü tanığı olan Mürsel Küçükal’ın Rabia Naz’ı düştüğü yerden, bulunduğu yere taşımış olmasının ihtimal dahilinde olduğu vurgulandı. Naz’ın intihar ettiği, trafik kazasında yaralandıktan sonra buraya taşındığı iddialarını destekleyecek bulguya ulaşılamadığı anlatıldı. Taslak raporun, komisyon üyelerinin görüşleri doğrultusunda değişmesi ihtimali bulunuyor. Kesin rapor, komisyon üyelerinin görüşlerini aktarıp, muhalefet şerhlerini yazmalarından sonra TBMM Başkanlığı’na verilecek.

Nevşin Mengü, taciz ve hakaret içerikli sosyal medya paylaşımlarına ilişkin suç duyurusunda bulundu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Nevşin Mengü ve oyuncu Berna Laçine yönelik Twitter üzerinden ağır hakaret ve taciz içeren paylaşımlara yönelik Mengü’nün avukatı suç duyurusunda bulundu. Dilekçede şüpheliler hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından soruşturma başlatılması istendi.

Gündem “12-17 yaş arası çocuk doğurmak için en ideal yaş” diyen Prof. Muttalip Kutluk Özgüven’in görevine son verildi  

İstanbul Aydın Üniversitesi, Akit TV’de yayınlanan Derin Kutu isimli programda, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının ‘mükemmel vücutları’ olduğunu savunarak, “İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş” ifadelerini kullanan öğretim üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in görevine son verildiğini açıkladı.

Sokak ortasında erkek şiddeti

Avcılar’da bir erkek, sokak ortasında beraber yaşadığı kadını çeşitli yerlerinden bıçakladı. Ağır yaralanan kadın, 112 ekipleri tarafından hastaneye götürüldü. Kaçan zanlı ise polis ekipleri tarafından yakalandı.

11 hukukçu örgütü: Soruşturma açılan hakimler Pehlivan ve Ertekin’in yanındayız

11 hukukçu örgütü ölüm orucunda vefat eden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’le ilgili sosyal medya paylaşımlarını nedeniyle haklarında soruşturma açılan hakimler Ayşe Sarısu Pehlivan ve Orhan Gazi Ertekine destek verdi.

TBB Yönetim Kurulu’ndan iktidarın çoklu baro sistimine ilişkin karar

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, Çoklu baroya, barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılmasına, baro seçimlerinde nisbi temsil sisteminin getirilmesine ve delege yapısının değiştirilmesine karşı olduklarını açıkladı. TBB Başkanı Feyzioğlu, delege yapısı ve nisbi temsil sisteminin ayrıntılı tartışılması ve böylece ortak akıl oluşturulması gerektiği savıyla bu kısma karşı oy verdi.

Dış Politika

F-35 programında Türkiye’nin yerine kimin geçebileceği netleşiyor

Beşinci nesil avcı uçağı F-35 Lightning II’nin gövde bileşenlerini üreten Turkish Aerospace Industries’in (TAI) yerine Amerikan Northrop Grumman şirketinin geçebileceği ileri sürüldü.

17 Mayıs

İç Politika

Fahrettin Koca, güncel koronavirüs verilerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 44 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bakan Koca, ayrıca yaptığı açıklamada bin 368 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle 4 bin 140 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs vaka sayısı 149 bin 435’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 825 oldu.

İçişleri Bakanlığı’ndan “Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri”

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine “Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderildi. Genelgede “1 Haziran – 1 Ekim arasında toplu taşımada yüzde 50 doluluk ve maske kullanımı takip edilecek” denildi. Genelgeye göre, yaz boyunca yoğun trafik denetimleri yapılacak.

Hastanelerde uygulanan salgın tedbirlerinin 1 Haziran’dan itibaren gevşetilmesi planlanıyor

Plana göre pandemi hastanelerinin sayısı kademeli olarak azaltılacak, diğer hastaneler hazirandan itibaren Koronavirüs öncesindeki gibi hasta kabul edebilecek. Sadece İstanbul ve Ankara gibi vaka sayılarının nispeten fazla olduğu illerde pandemi hastaneleri olacak.

Prof. Dr. Erbaydar: Vaka sayıları ile virüsün yayılma hızı değeri birbirine uymuyor

Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Tuğrul Erbaydar, Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın, yeni tip Koronavirüs’ün yayılma hızınıgösteren R0 değerini 1.56 olarak açıklamasına ilişkin, “Bu rakam, güncel değil, daha önceki zamana veya uzun sürenin ortalamasına ait olabilir. Açıklanan vaka sayıları ile bu değer kesinlikle uyuşmuyor” dedi.

Karantinadaki 65 Bin 243 Kişi Tahliye Edildi  

AFAD, yurtlarda karantinaya alınan 74 bin 898 kişiden 65 bin 243′ünün 14 günlük karantina süresini tamamlayarak tahliye edildiğini ve memleketlerine gönderildiğini açıkladı.

İki Ayda En Az 128 İşçi Koronavirüs Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk iki ayında (11 Mart – 10 Mayıs) en az 128 işçinin salgın nedeniyle yaşamını yitirdiğini ­açıkladı.

Sokağa çıkma yasağına rağmen Gebzede 1264 fabrika ve işyerine çalışma izni verildi

16-19 Mayıs tarihlerini kapsayan sokağa çıkma yasağı kararına rağmen Kocaelinin Gebze ilçesinde, kaymakamlık 1264 işyeri ve fabrikayı yasak kapsamı dışında bıraktı.

İnşaat şantiyesinde Kovid-19 vakasına rağmen iş durmadı  

Levent’te TEM Turkuaz Medya şantiyesinde bir işçide koronavirüs tespit edildi, buna rağmen şantiyede çalışmalar durdurulmadı.

AVM’lerde önlemler yetersiz | “Siperlikleri dönüşümlü kullanmamızı istediler”

Ankara’dan AVM çalışanları; havalandırmadan fiziksel mesafeye, koruyucu ekipmanlara kadar önlemlerin yetersiz olduğuna dikkat çekiyor.

Hendek Kadın Açık Cezaevinde koronavirüs iddiası: Koşullarımız kötü, tedbir yok

Hendek Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumundan Ekmek ve Güle ulaşan bir kadın hükümlü cezaevinde bir anne-kızın koronavirüs testinin pozitif çıktığını iddia etti. Kadın hükümlü ‘Herkes çok endişeli dedi.

İTÜ öğrencileri Pass-Fail ve yaz okulu talebi ile sosyal medya kampanyası başlattı

İTÜ öğrencileri, Pass-Fail Sistemine geçilmesi ve yaz okulunun öğrencileri mağdur etmeyecek şekilde düzenlemesi talebiyle sosyal medyada #ituyazokulupassfail hastagi ile kampanya başlattı.

Dicle Üniversitesi öğrencileri finallerin ertelenmesini istiyor

Vize ödevlerinin 16 Mayıs’ta tamamlanıp teslim edildiği Dicle Üniversitesinde final ödevleri 18 Mayıs’ta sisteme yüklenecek. Öğrencileri soluksuz bırakan sınav takvimi tepki çekti.

Yerine Kayyım Atanan Altınova Belediye Başkanı Tutuklandı

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 15 Mayısta yerine kayyım atanan Muş’un Korkut ilçesine bağlı Altınova Belde Belediye Eşbaşkanı HDP’li Casim Budak tutuklandı.

Iğdır Belediyesi eş başkanlarının soruşturmasına gizlilik kararı getirildi

Yerlerine kayyum atanan ve gözaltına alınan Iğdır Belediyesi eş başkanları Eylem Çelik ve Yaşar Akkuş hakkında yürütülen soruşturmaya gizlilik kararı getirildi.

Alevi sporcuya baskı yapan federasyon başkanına soruşturma

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, 25 yaşındaki Wushu sporcusu Sadık Pehlivan’ın “Alevi olduğu gerekçesiyle” Wushu Federasyonu tarafından milli takıma alınmadığı iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Ekonomi

İki Avrupa şirketi, sermaye kontrolü olasılığından söz edip TL takas işlemlerini durdurdu

Belçika merkezli menkul kıymet takas şirketi Euroclear Bank ve Lüksemburg merkezli takas şirketi Clearstream Banking, uluslararası Türk Lirası işlemlerini durdurma kararı aldı.

Dış Politika

AB, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri ortak bildiride hedef alındı

Doğu Akdenizde etkinlik, enerji mücadelesinde gerilim dinmiyor. Avrupa Birliğinin (AB) önceki gün dışişleri bakanlarıortak bildirisi Türkiyeye yönelik baskı politikasının süreceğini ortaya koydu. Bildiride Türkiyenin bölgedeki sondaj hamlelerine tepki gösterilirken Ankara “tansiyonu yükseltmekle” suçlandı. AB, Türkiyenin adımlarının birlik üyesi Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin “egemenlik haklarına ihlal olduğu” iddiasını yineledi. AFPnin haberinde Yavuz gemisinin geçen aydan bu yana bölgede faaliyetlerini sürdürdüğü kaydedildi.

Almanya’dan otoriterlik uyarısı

Alman parlamentosunda salgının küresel sonuçlarına ilişkin düzenlenen oturumda konuşan Maas, bu krizin “otoriter”eğilimleri nasıl teşvik ettiğini “büyük bir endişeyle gözlemlediklerini” belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı, koronavirüs kisvesi altında otoriter eğilimlerin güçlenmesine örnek olarak Türkiye, Rusya, Venezüella, İran ve Çinde gazetecilere yönelik baskıcı uygulamaları gösterdi.

Rusya: Nusra teröristleri İdlibdeki yerleşimlere saldırdı

Juravlev, “İdlib eyaletinde El Nusra Cephesine ait mevzilerden Maaret-Muhos yerleşimine 2 kez, Dadih yerleşimine de 1 kez ateş açıldığı tespit edildi” diye konuştu. Juravlev ayrıca Rus askeri polisin Halep ve Hasekede devriye nöbetlerine devam ettiğini sözlerine ekledi.

18 Mayıs

İç Politika

Fahrettin Koca Covid-19 verilerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 31 yurttaş yaşamını yitirdi. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 171’e yükseldi. Koronavirüse rastlanan kişilerin sayısıise bugün bin 158 kişi artarak 150 bin 593 oldu. Bakanın yayınladığı tabloda iyileşenlerin sayısı ise 111 bin 557’ye yükseldi.

Erdoğan: Eğitim-Öğretim Yılını Sona Erdirmeyi Kararlaştırdık

Erdoğan, 23-24-25-26 Mayıs günlerinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını söyledi.

“MEB okullara İBAN gönderip, dezenfektan parası istedi!”  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, küresel salgın döneminde başlatılan yardım kampanyasıyla yurttaşa IBAN numarası göndererek yardım isteyen yetkililerin, bu kez de Adana’da il Milli Eğitim’e bağlı okullara IBAN numarasıgöndererek dezenfektan parası istediğini açıkladı. Kaya, “Okul yöneticilerinden bizi arayanlar belediyelerden bunu temin yoluna gitmek istedikleri söylüyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu’dan hükûmete 16 maddelik ekonomik buhrandan çıkış önerisi

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’nin ekonomik bir buhranın içine girdiğini ifade ederek, 16 madde ile hükûmete çıkış önerilerinde bulundu. IMF ile yeni düzen netleştirilmesi, ilişkilerin kesilmesi halinde ortaklıktan çekilerek sermaye payının Türkiye’ye getirileceğinin açıklanması gerektiğini söyleyen CHP lideri, “Seçim barajı kaldırılmalıdır; ulusal vergi konseyi kurulmalıdır; yeni bir merkez-yerel dengesi kurulmalı” önerilerini sıraladı.

Genelkurmay’a çekilen Tümamiral Yaycı istifa etti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı iken Genelkurmay emrine çekilen Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti. Yaycı’nın bir ihalenin engellenmesi nedeniyle şikayet edildiği öne sürüldü.

Bakanlık şehir hastanesine 25 yıl boyunca 5 milyar 875 milyon lira kira ödeyecek

Sağlık Bakanlığı, Etlik Şehir Hastanesi’ne 25 yıl boyunca 5 milyar 875 milyon lira kira ödeyecek.

Afyon’da iş cinayeti: Göçük altında kalan 70 yaşındaki işçi yaşamını yitirdi

Afyon’da inşaatta tünel kazıldığı sırada göçük meydana geldi. Toprak altında kalan 70 yaşındaki işçi yaşamını yitirdi.

Ford Otosan’da 11 işçinin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Iğdır Belediye Eş Başkanı HDP’li Yaşar Akkuş tutuklandı  

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan HDP’li Iğdır Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş, “terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

Polisten vatandaşa: Belki öldürürüm artistlik yapmayacaksın

Batman’da kimlik kontrolü yapmak isteyen polis, kendisine kimlik sorulunca vatandaşı ölümle tehdit etti.

‘Ölüm listesi hazırladığını’ söyleyen ve hakkında işlem yapılmayan Sevda Noyan için RTÜK Başkanı’ndan yeni açıklama

Radyo TeleviBaşkanı Ebubekir Şahin,’ ölüm listesi hazırladığını‘ söyleyen Sevda Noyan’a ilişkin yaptığı yeni açıklamada, “Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz veremeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır.” ifadesini kullandı. RTÜK, Noyan hakkında işlem yapmadı.

Dersim’deki Halvori gözelerinin turizme açılması Meclis gündemine taşındı

Dersim Katliamı nedeniyle tarihsel öneme sahip olan Halvori gözelerini turizme açma çalışmaları Meclis’e taşındı. Halvori gözelerinin Dersim Katliamı’ndan dolayı tarihsel bir öneme sahip olduğunu belirten Önlü, “Halvori gözeleri 37-38 soykırımında Seyit Rıza önderliğinde, Dersim aşiret reislerinin toplanıp ortak hareket etme kararı aldıkları yerdir. Sınırları içerisinde üç tane ziyaret bulunan mekan aynı zamanda 37-38de Dersim halkının kadın, yaşlı, çocuk demeden kurşuna dizildiği ve katledildiği yerdir. Yine 37-38 soykırımında Dersimin onurlu kadınlarının, tecavüze uğramamak için uçurumlardan kendilerini attıkları yerdir. Dersim halkının tarihsel hafızasıdır Halvori” diye konuştu.

Ekonomi

Erdoğan: “Ülkemizden yurt dışına döviz kaçıranlarla ilgi asla merhametimiz olmayacaktır.”   

Dış Politika

Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti, stratejik önemdeki Vatiyye üssünün Hafter kuvvetlerinden alındığını duyurdu

Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından tanınan Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH), Halife Hafter güçlerinin kontrolündeki stratejik öneme sahip Vatiyye Askeri Hava Üssü’nün kontrolünü sağladığını duyurdu.

Irak’ta IŞİD saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Irak’ın Salahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde terör örgütü IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırıda bir kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı açıklandı.

19 Mayıs

İç Politika

Türkiye’de Koronavirüs | 28 kişi daha hayatını kaybetti; 1022 yeni tanı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 28 kişinin daha hayatınıkaybettiğini; 1022 yeni tanı konduğunu açıkladı. Böylece Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 4 bin 199’a, vaka sayısı 151 bin 615’e yükseldi.

İçişleri Bakanlığı‘ndan ek genelge: 15 ile seyahat kısıtlaması 15 gün daha devam edecek

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta seyahat kısıtlaması 15 gün daha devam edecek.

Uşak’taki Gedik Piliç fabrikasında 86 vakaya rağmen üretim sürüyor

Uşak’ın Eşme ilçesinde bulunan Gedik Piliç fabrikasında 86 işçinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasına rağmen üretim hala devam ediyor. İşçiler, “Tavuklar telef olmasın diye üretim baskısı çok” diye anlatıyor durumu. İşçilerin anlattıklarıGedik Piliç’in üretim ve kâr baskısının bütün bir kentin sağlığını tehdit ettiğini gözler önüne seriyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın harcaması 7 bakanlığı solladı  

Kurumların 4 ayda bütçeden yaptıkları harcamalar netleşti. Diyanet İşleri Başkanlığı 4 ayda yaptığı 3.8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bıraktı. Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcaması 875.1 milyon lira oldu. En fazla harcamayı ise bütçeden en fazla payı alan Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptı.

Türkiye Barolar Birliği ve 80 barodan seçim sistemlerine müdahaleye karşı ortak açıklama

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 baro iktidarın Avukatlık Kanunu, barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimine karşı ortak açıklama yayımladı. Açıklamada bu düzenlemelerin doğru bulunmadığı belirtilerek, “Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan: Bölücü teröre boyun eğmediğimiz gibi, sokak terörüne de asla boyun eğmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana ve Van’da Vefa Destek Grubu’na yönelik gerçekleştirilen saldırıları hatırlatarak Gezi Parkı eylemlerine göndermede bulundu.

Gözaltına alınan HDP’li 3 belediye başkanı serbest bırakıldı

Haklarında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan, HDP’li Siirt ile Baykan ve Kurtalan belediye başkanlarıadli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

AKP’li belediye yardım standına el koydu.

AKPli Şemdinli Belediyesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nın salgına karşı başlattığı yardım kampanyasınıengelliyor. Kampanya pankartını söken belediye, kurulmasına izin vermediği yardım standına da el koydu.

Erdoğan, tarihi yok eden Ilısu Barajının resmi açılışını yaptı  

Tarihi Hasankeyf ile birlikte 199 yerleşim yerini sular altında bırakan Ilısu Barajı’nın resmi açılışı yapıldı.

Validebağ Korusunun Üsküdar Belediyesine tahsisine tepki

Validebağ Korusu İstanbul Anadolu yakasının ikinci büyük yeşil alanı, sayılı nefes alanlarından biri. İstanbul Koşuyoluda 354 bin metrekare alana kurulu olan Validebağ Korusu, ‘90lı yılların başından itibaren yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde toplanan Üsküdar Belediye Meclisinde ise, salgın gündemi ile ilgisi olmayan dikkat çekici bir karara imza atıldı. Validebağ Korusunun Milli Emlak tarafından Üsküdar Belediyesine yapılan tahsisi olağanüstü mecliste karara bağlandı. Validebağ Korusunun Üsküdar Belediyesine ön tahsisinin yapılmasına ise tepkiler sürüyor.

Dış Politika

Dünya Sağlık Örgütü‘nün Covid-19 sürecine ilişkin soruşturmaya tabi tutulmasına karar verildi

DSÖ‘nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 73. toplantısı için video konferans aracılığıyla bir araya gelen 194 üye ülke, örgütün salgın yönetimi konusunda denetlenmesi için sunulan önergeyi onayladı.

Avrupa Konseyi’nden Kayyım Açıklaması: Demokrasiye Kalıcı Bir Tehdit

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape’den bir açıklama geldi. Knape, Türkiye’deki yerel yönetimle ilgili süregelen kayyım atamalarına ilişkin endişelerini dile getirdi: ”Türkiye’yi çok zorlayan mevcut COVID-19 salgını sırasında bile, ülkenin güneydoğusundaki topluluklarda seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve bunların devlet tarafından atanan mütevelliler tarafından değiştirilmesi hakkında raporlar alıyoruz.”

‘Rusya Rojavada Arap aşiretlerinden askeri güç oluşturuyor’

Rusya’nın Suriye Demoktarik Güçleri’nin (QSD) kontrolünde bulunan Qamilo (Kamışlı) bölgesinde Arap aşiretleri mensuplarından yeni bir silahlı güç kurma çalışması içinde olduğu bildiriliyor. Rusya’nın şimdiye kadar birkaç Arap aşireti ile silahlı güç oluşturmak için anlaştığı ve söz konusu aşiretlerden silahlı gücek akatacağı kişilere dolarla maaşödeyeceği belirtiliyor. Bölgeden bir kaynak söz konusu güçlerin Libya’ya gönderilebileceğini ileri sürdü.

Qamişloda toplanan siyasi taraflar: Kürt Ulusal Birliği Partileri kuruldu

Kuzey ve Doğu Suriyede bulunan 25 Kürt siyasi hareketi ve parti Qamişloda (Kamışlı) gerçekleştirdikleri toplantısonrası ulusal birlik çalışmaları kapsamında yeni kararlar aldı. Kürtler arası ulusal birlik amacıyla 18 Mayıs’ta Qamişloda yapılan toplantı sonunda bölgedeki ulusal birlik çalışmalarını destek ve takip için “Kürt Ulusal Birliği Partileri” adlı yeni bir yapının kuruluşu ilan edildi.

Ekonomi

En büyük aracılardan Fransız BNP, Türk lirasında yeni işlemleri durdurdu

Türkiyede de yatırımı bulunan Fransız bankası BNP Paribas SA, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun getirdiği yasak nedeniyle Türk lirasında yeni işlemleri durdurdu. BDDK, ‘döviz manipülasyonu yaptıkları gerekçesiyle arasında Fransız bankasının da bulunduğu üç yabancı bankaya mayıs başında işlem yasağı getirmiş, bu yasak geçen hafta kaldırılsa da bankalar hakkında soruşturmanın devam ettiği bildirilmişti.

Swap anlaşmasında sona yaklaşılıyor

Döviz takası (swap) hattı kurmak için dört ülkeyle görüşen Türkiye’nin iki ülke ile anlaşmaya çok yakın olduğu ifade edildi. Söz konusu 4 ülkeden ikisinin İngiltere ve Japonya olduğu ifade edilirken Japonya ile yapılan anlaşmanın ise Japon Başbakanı Şinzo Abe ile perşembe günü Başakşehir’deki şehir hastanesinin açılışında açıklanması beklentiler dahilinde.

20 Mayıs

İç Politika

Türkiye’de Koronavirüs | 23 kişi daha hayatını kaybetti, 927 yeni tanı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 23 kişinin daha hayatınıkaybettiğini, 927 yeni tanı konduğunu açıkladı. Böylece Koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 222’ye, vaka sayısı 152 bin 587’ye yükseldi.

Bakan Koca duyurdu: Seyahatte ‘HES Kodu’ dönemi başlıyor; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar memleketlerine gidebilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasından seyahat etmek isteyen vatandaşların uygulama üzerinden kod alacağını ve gerekli koşulları sağlayan 65 yaş üstü vatandaşların memleketlerini ziyaret edebileceklerini duyurdu.

Fransa: Türkiye’de üretilen el temizleme jeli etkisiz

Fransa Tüketici Hakları Genel Müdürlüğü, Türkiye’de Symex markası tarafından üretilen el temizleme jellerinin, Covid-19’a karşı etkisiz olduğunu duyurdu. Kurum ürünlerin iade edilmesi çağrısı yaptı.

TFF Başkanı Özdemir: 18 kulübün desteğiyle Süper Lig’e 12 Haziran’da başlama kararı aldık

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen Süper Lig’in 12 Haziran’da başlaması için tüm kulüplerle anlaşıldığını açıkladı.

İmamoğlu’ndan İçişleri Bakanı Soylu hakkında suç duyurusu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemi nedeniyle ilgili, 27 konuda soruşturma izni verilmesi üzerine, izni veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve müfettiş Arif Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.

RTÜK’ten Halk TV’ye yeni cezalar!

Halk TV’de yayımlanan 5 program için toplamda 129 bin 405 lira olan 5 ayrı para cezası verildi.

Kayyımları protesto eden Veli Saçılık’ın da olduğu 11 HDP’li gözaltına alındı

HDP Ankara İl Örgütünün kayyımları protesto etmek üzere yapacağı açıklama polis tarafından engellendi. HDP Ankara İl Eş Başkanı Vezir Coşkun Parlak ve HDP Hakkari eski Milletvekili Nihat Akdoğan, HDP Parti Meclisi Üyesi ve Avukat Alişan Şahin, HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi KHKli Sosyolog Veli Saçılık’ın aralarında olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Sağlık emekçilerinden adaletsiz ücret protestosu

Sağlık emekçileri, Şişli Etfal Hastanesinin önünde bir araya gelerek ek ödemelerin adaletsiz bir şekildeücretlendirilmesini, bir dakikalık alkış eylemi ile protesto etti. Performansa dayalı ücret sistemini değil, temel ücretlerinin artırılmasını dile getiren sağlık emekçileri, ek ödemelerin adaletli bir şekilde yapılması için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Kovid-19 testi pozitif çıkan inşaat işçileri hastanede değil konteynerde tutuluyor

Atatürk Havalimanında yapımı süren sahra hastanesinde çalışırken Kovid-19 testi pozitif çıkan 30’u aşkın inşaat işçisi, tedavi altına alınmak konteynerlerde tutuluyor.

Kadınlar Birlikte Güçlü’den mor zincir eylemi

Kadınlar Birlikte Güçlü, iktidarın gündeme getirdiği çocuk istismarı faillerinin affedilmesinin önünü açan yasa teklifine karşı Kadıköyde bir araya gelerek, mor zincir eylemi gerçekleştirdi.

Ekoloji örgütleri ve sanatçılardan mektup: Alamos Gold Kaz Dağı‘ndan tahliye edilsin

Onlarca ekoloji örgütü, sanatçı ve yazar, yayımladıkları açık mektupla Kazdağları ve diğer bölgelerdeki altın madeni projelerinin iptalini ve siyanürlü altın madenciliğinin yasaklanması talep etti.

Kayseride İngiliz bayrağı desenli havlu astığı için gözaltına alınan adamın ifadesi ortaya çıktı: Herhalde silkelerken bayrak sallıyorum sandılar

Kayseride 19 Mayıs günü evinin balkonuna İngiliz bayrağı desenli havlu astığı için gözaltına alınan Muhammed Reza K.nın ifadesinin detayları RS FMde Atilla Günerle Akşam Postası yayınında açığa çıktı.

İzmirde camilerden Çav Bella marşı çalındı

İzmir’in birçok ilçesindeki camilerden aynı anda İtalyan halk şarkısı Bella Ciao (Çav Bella) çalındı. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcının paylaşım yaptığı olayla İzmir Müftülüğü, ildeki camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin inceleme başlatıldığını ve bu konuda suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Ekonomi

Pandemiyle işsiz sayısı 16 milyonu buldu

İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmezin katkısıyla hazırlanan ‘Sanayinin Sorunları’ bültenine göre Kovid-19un etkisiyle Türkiyede işsiz sayısı 16 milyonu buldu.

TL işlemleri askıya alındı, BDDK geri adım attı

Avrupa merkezli menkul kıymet takas şirketleri Euroclear Bank ve Clearstream Banking’in ortak iletişim platformu Bridge üzerinden Türk Lirası cinsinden işlemlerini askıya alması üzerine BDDK geri adım attı. BDKK her iki kuruluşu, TL işlem sınırlamasından muaf tuttuğunu duyurdu.

800’den Fazla Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi

Ürün bazında değişen oranlarda yüzde 30’a kadar ilave gümrük vergisi getirilenler arasında süt sağma makineleri, alüminyum folyo, fotokopi baskı ve yazı kağıtları, vinç, televizyon alıcı cihazları, kontak lens gibi ürünler yer alıyor.

Albayrak: İthalat artık kolay olmayacak

Bakan Albayrak, korona virüsü salgını nedeniyle 250 milyar lira tutarında kredi ve destek ödemesi yapıldığını, ötelenen kredilerle bu rakamın 350 milyar lirayı bulduğunu söyledi. Albayrak’ın “Stratejik ürünler hariç artık ithalat kolay olmayacak” açıklaması da dikkat çekti.

Dış Politika

Huber Köşkü‘nde güvenlik toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yapılan güvenlik toplantısında Suriye, Irak ve Libya’daki gelişmeler değerlendirildi.

AFP: Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de duran güç mücadelesi Libya’da sürüyor  

Suriye’de cihatçılar ve ordu birlikleri arasındaki çatışmalar ateşkesle azaltırken, her iki taraftan paralı askerlerin Libya’da Türkiyeli ve Rusyalı destekçileri adına hâlâ savaştıkları bildirildi.

Türkiye Moldova’ya tıbbi malzeme hibe edecek

Koruyucu sağlık malzemesine erişimin keşmekeşe dönüştüğü Türkiye, Moldova ile hibe anlaşması yaptı. Türkiye ile Moldava Cumhuriyeti arasında hibe anlaşması imzalandı. 17 Nisan’da imza atılan anlaşma 65 bin koruyucu sağlık malzemesi ve 1 ton dezenfektanın hibe edilmesini içeriyor.

21 Mayıs

İç Politika

Türkiye’de Koronavirüs | 27 kişi daha hayatını kaybetti, 961 yeni tanı kondu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 27 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 961 yeni tanıkonduğunu açıkladı. Böylece Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 249’a, vaka sayısı 153 bin 548′ yükseldi.

‘Normalleşme’ sürecinde yeme içme tesislerinde uygulanacak önlemler belirlendi

Misafirin yanında yoksa verilmek üzere restoranlarda maske bulundurulacak. Misafirlerin yeme-içme faaliyeti dışında maske takması sağlanacak. Yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı: Covid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacak

Diyanet İşleri Başkanı‘ndan ‘Çav Bella’ açıklaması: Bu çirkin eylemi öven sosyal medya hesapları hakkında soruşturma başlatıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin olarak, ses sistemine yasa dışı şekilde girildiğini ve sosyal medyada bu eylemi öven ifadeler kullanan sosyal medya paylaşımları için soruşturma başlatıldığını söyledi.

Karamollaoğlu: Seçimlere müdahale edecekler

SAADET Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “Ben diyorum ki, seçimlere müdahale edecekler nasıl anlarsanız anlayın. Oylara müdahale edecekler” diye konuştu.

Soyer: Belediyelerin dayanacak gücü kalmadı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Belediyeler Birliği’ne çağrı yaptı. Soyer, “Birlik, yapılan önerileri dikkate alarak, yerel yönetimlerin acil kaynak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir ekonomik destek paketinin bir an önce çıkartmalı” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi suç duyurusunda bulundu; şüpheliler arasında Hüseyin Gülercenin kardeşi ve Adil Öksüz’ün akrabası da var

Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediye iştiraki olan Seğmen Su’ya kullanılmaz durumdaki fabrikaların satılmasınedeniyle 6 farklı satın almada Belediyenin yaklaşık 48 milyon lira zarara uğratıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Şüphelilerin arasında Hüseyin Gülercenin kardeşi İbrahim Gülerce ve Adil Öksüz’ün akrabası Ömer Öksüz de bulunuyor.

FETÖ‘den tutuklanan Urla Belediye Başkanı İbrahim Oğuz’un tahliye talebine ret

İzmir’de, FETÖ/PDY’nin üst düzey yöneticileriyle telefonda irtibat kurduğu suçlamasıyla tutuklanıp, Urla Belediye Başkanlığı görevinden alınan CHP’li İbrahim Burak Oğuz’un yargılanmasına devam edildi. Oğuz hakkındaki suçlamalarıkabul etmezken; avukatlarının tahliye talebi ise reddedildi.

Köylülerin kömür madenine karşı toprak mücadelesi

Antalya Korkuteli ilçesi Dereköy Mahallesi’nde bin 500 dönümlük tarım arazisi üzerinde açılması planlanan kömür madenine karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Aylardır düzenledikleri eylemler ile madeni protesto eden çevre kuruluşları ve köylüler, bu kez de Tarım Topraklarını Koruma Kuruluna madeninin açılmaması için 3 ayrı itiraz dilekçesi verdi.

Ankarada Kayyım Protestolarında Gözaltına Alınanlar Serbest

HDP Ankara İl Örgütü’nün belediyelerine atanan kayyımları protesto etmek için düzenledikleri eyleme polis müdahale etmiş çok sayıda HDPliyi darp ederek gözaltına almıştı.

Ekonomi

BDDK’dan altın alımı için yeni karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), “Yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacak” açıklaması yaptı.

Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan indirerek, yüzde 8,25e çekti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı50 baz puan indirildi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75ten yüzde 8,25e indirilmiş oldu. Açıklama öncesi 6.81 lira seviyesinde olan dolar, faiz kararıyla 6.80 liranın altına geldi.

Fitch, Vakıfbank ve Ziraatin görünümünü indirdi, Halkbank’ın notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın kredi notu görünümünü‘durağandan ‘negatife indirdi. Halkbank’ın kredi notunu ise bir kademe indirerek B olarak belirledi.

TCMB: Katar ile swap anlaşması 15 milyar dolara yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi. Anlaşmayla iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Dış Politika

ABD, Açık Semalar Anlaşması‘ndan çekiliyor

Donald Trump yönetimi, Türkiye’nin de imzacısı olduğu Açık Semalar Anlaşması’ndan çekiliyor. ABD’nin, eski Doğu ve Batı bloku ülkeleri arasında karşılıklı güven inşası amacıyla imzalanan 1992 tarihli anlaşmadan altı ay içinde çekileceği belirtildi.

 Aksoy: Saldırı olursa Hafter unsurları meşru hedef olur

Halife Hafter’e bağlı güçlerin “Libya’daki Türk hedeflerine hava saldırısı düzenleyeceği” açıklamasına yanıt veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Libyadaki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçlarıolacağını ve darbeci Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Ebubekir Bağdadi’nin yardımcısı yakalandı

IŞİD’in öldürülen lideri Ebubekir Bağdadi’nin halefleri arasında ismi geçen ve Kobani ile Şengal’e dönük saldırılarıorganize eden Abdul Nasır Qardaşın yakalandığı duyuruldu.

22 Mayıs

İç politika

Fahrettin Koca, güncel koronavirüs verilerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 27 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bakan Koca, ayrıca yaptığı açıklamada 952 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle 4 bin 276 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs vaka sayısı 154 bin 500’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 121 oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Yamanel: Tedbirleri iyi şekilde uygulayabilirsek, haziran ortasından itibaren düşüş bekliyoruz

Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla viral solunum yolu enfeksiyonlarında azalma görüldüğünü, Koronavirüs’ün hem ultraviyole ışınlarına hem de ısıya duyarlı olduğunu söyleyen Yamanel,”Bu nedenle vaka sayılarının yaz aylarında azalacağını ümit ediyorum. Tabii ki bunu zaman gösterecek, ama tabii şu anda da havalar sıcak ve olumlu etkilerini yavaşyavaş görüyoruz” dedi.

Oxford Üniversitesi’nin yürüttüğü Koronavirüs aşı çalışmasında ikinci faza geçildi

ABDden 1 milyar dolarlık destek alan şirket, 400 milyon doz aşı üretebileceklerini vurgulamıştı.

Bölge illerinde gözaltı operasyonu: HDP MYK üyesi de gözaltında

Diyarbakır merkezli yürütülen operasyon kapsamında HDP MYK Üyesi Özlem Gündüz ile DBP eski Eş Genel BaşkanıMehmet Arslan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivistleri ile Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyelerinin evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi. Sabah saat 04.00 civarında yapılan baskınlar sırasında evlerde saatlerce arama gerçekleştirildi. Urfanın Karaköprü ilçesinde yapılan baskında Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Narin Gezgör, Diyarbakırda ise Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve TJA aktivisti Gülcihan Şimşek gözaltına alındı.

Silivri Cezaevinde bir kişi koronavirüsten hayatını kaybetti

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumlarında bir hükümlünün koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği ve cezaevinde 82 mahpusun koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Hasta tutuklu Sabri Kaya tahliye edildiği gün yaşamını yitirdi

Ağır hasta tutuklu Sabri Kaya, tahliye edildiği gün yaşamını yitirdi. 25 Marttan bu yana birçok kez hastaneye kaldırılan Kaya, tedavisi tamamlanmadan cezaevine götürülmüştü.

Batman kayyumu, koltuk değnekli işçiyi “süpürgeci” yaptı

Batman Belediyesine atanan kayyum, koltuk değnekleri olmadan yürüyemeyen işçiyi “süpürgeci” olarak temizlik işlerinde görevlendirdi.

AKP Grup Başkanı Bostancı farklı konuştu: Milletvekili değişimine karşı hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütüyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası baskın seçime katılmaları için Gelecek ve DEVA partilerine milletvekili desteği verebileceklerini açıklamasının ardından milletvekili geçişlerinin önünü alacak yasal bir düzenleme ile ilgili  “Bu konularda hazırlığımız yok” diyen AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın sözlerinin aksi yönünde bir açıklama partinin Grup Başkanı Grup Başkanı Naci Bostancı’dan geldi. Naci Bostancı “Halkın tayin milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz” dedi.

Bahçeli’den camilerde şarkı çalınmasına ilişkin açıklama: Karanlık emeller açığa çıkarılmalıdır, İzmirli vatandaşlarımız töhmet altında bırakılmamalı

“Camilerimize yapılan menfur saldırının kim ya da kimler tarafından planlandığı, hangi amacı ve aracı figüranları sahaya sürdüğü ümit ediyorum ki kısa süre içinde tespit edilecektir. Milletimizin hassasiyetleriyle alay eden namertlerin bulunup gecikmeksizin cezalandırılmaları acil bir ihtiyaçtır. Bugünkü puslu ve tahrike açık ortamda herkesin sükûnet ve sağduyu içinde hareketi muhasım odakların elindeki kozları da birer birer alacak, hepsini boşa düşürecektir.”

Erdoğan’dan ‘Çav Bella’ çıkışı! CHP’yi suçladı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cami hoparlörlerinden “Çav Bella”nın çalmasıyla ilgili CHP’yi hedef alarak ‘saygısızlar yayın yapıyor, CHP yetkilileri zevk alıyor’ dedi ve partiyi ‘bozgunculuk’la suçladı. İsim vermeyen Erdoğan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı da eleştirdi.

CHP’li Banu Özdemir tutuklandı

Camilerde çalınan Çav Bella şarkısını paylaşan CHP üyesi ve eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı.

Azınlık Toplumlarının Seçim Yönetmeliği Meclis’e Taşındı

HDP vekili Garo Paylan, azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçim yönetmeliğinin yedi yıldır yayınlanmamasınımeclis gündemine taşıdı: “Seçimsiz geçen yedi yılda, azınlık vakıflarının yönetimleri ölüm ve istifalar nedeniyle zayıfladı. Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı gibi önemli vakıflar, topluma sandıkta hesap vermeden, yalnızca iki kişi tarafından yönetilmektedir”

RTÜK’ten Sevda Noyan kararı; Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası

Canlı yayında tehdit ifadeleri için 3 kez program durdurma cezası verildi. RTÜK Üyesi İlhan Taşcı kararın oy birliği ile alındığını duyurdu.

Polis, bir babaya çocuklarının gözü önünde ters kelepçe takmaya, görüntü alan gazeteciyi de engellemeye çalıştı!

Orduda çocuklar için tanınan sokağa çıkma izninin saatini aştığı gerekçesiyle bir baba ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis, babaya çocuklarının gözü önünde ters kelepçe takmak istedi. Orada bulunan basın mensupları olay anını saniye saniye kaydetti. Bu sırada basın mensuplarının görüntü çekmesi de polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Tansu Çillerin oğlunun şirketine 24 bin metrekarelik AKP kıyağı

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlunun yönetiminde olduğu şirkete ait Sarıyer Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek inşaat hakkı arttırıldı.

Erbaş’ın kızından şort ‘fetvası

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kızı da fetva vermeye başladı. Erbaş’In vaizlik yapan kızı Likoğlu’nun “Anne, kızının yanında da diz üstü şort giyemez” ifadelerini kullanması dikkat

çekti.

“Gülistan’ın Dosyasını Bu Ülkenin Vicdanlı İnsanlarına Emanet Ediyorum”

Bir abla 139 gündür Türkiyenin en yüksek güvenlikli kentinde kaybolan kardeşini arıyor. Gülistan’ın kaybolduğu haberini aldığı günden beri geldiği Dersimden ayrılmıyor.

Ekonomi

Harvard profesörleri uyardı: Türkiye berbat durumda

Dünya Bankası’nın yeni başekonomisti borç sorunsalına ilişkin değerlendirmelerinde ise gelişmekte olan ülkelerde Türkiyenin de aralarında olduğu büyük gelişen ekonomilerin ‘berbat durumda olduğunu söyledi. Reinhart Nijerya, Güney Afrika, Türkiye, Ekvador ve Arjantinde krizin hayli maliyetli olacağını öngörüyor.

Yorum Yazıları

Murat Yetkin: Kadın düşmanlığı AB sınırlarında

Zahide Can New York’tan: ABD’de can kaybı Vietnam Savaşı’nı geçti, taarruz silahlı göstericiler korku yarattı

Hakkı Özdal :Bir ‘rejim şantiyesi’ olarak Türkiye

Sami Selçuk Hukukçuların bildirisi” üzerine

Murat Belge :Gerilim yükseltme

Berrin Sönmez: Her kesimden kadın görüşü: İstismar affına hayır!

Celal Başlangıç :Çocuğunun mezarında nöbet tutan annelerin ülkesi

Kemal Can :İzolasyonun şeffaflığı ve fırsatın çıplaklığı

Tümamiral Yaycı‘nın istifası | ‘Üstü örtülmeye çalışılıyor ama işin boyutu daha büyük…’

Ümit Akçay:Türkiye’de rejim sorunu ile ilgili bir tartışma

Fehim Taştekin : Kürtlerin gözünde vaziyet: Elde var umut!

Mücahit Bilici: Kürtler neden Türkiyeyi kurtaramıyor?

Korkut Boratav: İki yıl içinde ikinci döviz krizi

Uğur Gürses: Konvertibilitesi yaralı Türk Liramız

İstanbul Sözleşmesi neden hedef alınıyor?

LGBTİ+lar İnsan Hakları Raporu: 2019da İşkence ve Kötü Muamelede Artış Var

AKAM Başkanı Özkiraz: Demografi HDP’den taraf gelişiyor

Bahadır Özgür: İnşaat-siyaset kompleksi: Kim, kimi besliyor?

Fırat Çapan: Edward Said ve Türkiyenin pop star aydınları

YEREL DAYANIŞMA AĞLARI I: FATİH DAYANIŞMASI Gözden çıkarılanların yan yana gelişi

Fehim Taştekin: Titanlar savaşı ve Rus-Amerikan çelmeleşmesi

Mülteci LGBTİ+’lar “Pandemi”yi Anlatıyor: Korkarım Pandemi Bitecek Ama Ayrımcılık Sürecek

Pelin Cengiz: Ankara, swap haberleriyle hem Londra’yı hem Tokyo’yu karıştırmış

İHDden Pandemi Döneminde Kadın Raporu