2 Mart

 

İÇ POLİTİKA

 

Covid: Türkiye’de açık havada maske takma zorunluluğu ve HES kodu uygulaması kalktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemlerin ve getirilen kısıtlamaların büyük oranda kaldırıldığını açıkladı.

 

Zeytinlikler, ‘Zeytincilik Kanunu’na rağmen madencilik faaliyetlerine açılabilir mi?

Türkiye’de 1 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir yönetmelikle zeytinliklerin maden projelerine açılması mümkün hale geldi.

 

 

 

 

DIŞ POLİTİKA

BM Genel Kurulu Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınadı, Türkiye de karara destek verdi

193 ülkeden oluşan ve barış ve güvenlilikten sorumlu Genel Kurul’un iki gündür devam eden acil durum oturumunda 141 ülke oyunu bu karardan yana kullandı. Türkiye de tasarıya destek verdi. Karar, Rusya’yı siyasi olarak izole etmeyi hedefliyor.

 

 

3 Mart

 

İÇ POLİTİKA

 

Erdoğan’dan AKP milletvekillerine ekonomi uyarısı: ‘Yaptıklarımızı sahada yeterince satmıyoruz, anlatamıyoruz’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partili milletvekillerine, uygulamaya koydukları ekonomik kararları sahada anlatmaları talimatı verdi. Erdoğan, Bugüne kadar vatandaşımızı bu yük altında ezdirmemek için çok şey yaptık ama biz yaptıklarımızı sahada gerektiği kadar satmıyoruz, halka anlatmıyoruz” uyarısında bulundu.

 

Bahçeli: Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem teklifi, güçsüzleştirilmiş Türkiye’nin taslak beyannamesidir

Bahçeli, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin haksız olduğunu söylerken, Ukrayna’nın NATO ile Rusya arasında sıkıştığını savundu ve Rusya’ya ateşkes çağrısı yaptı. Bahçeli, Batı’nın Rusya’ya tepkilerinin “etkisiz” olduğunu söylerken, “Gelişmeler ve gerçekler göstermiştir ki, Rusya ve Ukrayna ile doğrudan temas kuracak, görüşecek tek ülke Türkiye’dir” diye konuştu.

 

Soylu’dan 81 ilde tatbikat açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yarın tüm Türkiye’de tatbikat yapılacağını duyurdu; saat 24.00’ten sonra müzik yasağının kaldırılmasına ilişkin ise ‘değerlendireceğiz’ dedi.

 

Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’a ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü’

Diyarbakır Tabip Odası’nın her yıl düzenli olarak verdiği ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü, bu yıl Urfa Adliyesi önünde adalet mücadelesi veren Emine Şenyaşar’a takdim edilecek.

 

İYİ Parti, zeytinlikleri maden sahasına açan kararla ilgili Danıştay’a başvurdu

İYİ Parti, zeytinliklerin maden sahasına dönüştürülmesine imkân tanıyan yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvurdu. TBB de yönetmeliğe karşı dava açılacağını duyurdu.

 

EKONOMİ

 

Enflasyon TÜİK’e göre yüzde 54,4’e yükseldi, ENAG ‘Yıllık enflasyon yüzde 123,80’ diyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK’e göre geçen ay enflasyon aylık 4,81 artarken, yıllık bazda ise 54,44’e yükseldi. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise Şubat’ta aylık yüzde 7,22 artarken, yıllık olarak yüzde 105,01’e çıktı.

 

Evren Devrim Zelyut: Enflasyon koptu sırada dolar var, 18 TL’nin üzerinde olacak

Zelyut, ‘Turizm geliri olmayacaksa, üstüne Fed hamlesi gelecekse dolar/TL ne olacak? 18’in üzerinde olacağını söylemek yanlış olur mu?’ ifadelerini kullandı.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali: Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’da savaş suçları işlendiği iddiaları hakkında soruşturma başlattı

Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Ukrayna’da 2013 yılından bu yana süren savaşla ilgili resmen soruşturma başlattı. Soruşturmada, ülkede savaş suçları işlenip işlenmediği inceleniyor. UCM ayrıca Ukrayna’da insanlığa karşı suç işlendiği ve soykırım yapıldığı iddialarını da soruşturacak.

 

Lavrov: Krize çözüm bulunacağına inanıyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki duruma çözüm bulunacağına inandığını belirterek Moskova’nın Ukrayna ile görüşmelerindeki koşullarının ‘çok küçük olduklarını’ ifade etti.

 

Leningrad’da Nazi işgalinden sağ kurtulan 77 yaşındaki protestocu gözaltına alındı

77 yaşındaki Yelena Osipova, St. Petersburg’daki savaş karşıtı eyleme ‘Askerler silahlarınızı bırakın, gerçek birer kahraman olun, vurmayın’ pankartıyla katıldı.

 

Ukrayna’ya gönderilen silahlar nasıl ulaştırılıyor?

Başta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere Batı’nın Ukrayna’ya silah desteği artıyor. Silahların karayolundan gönderilmesi konusunda en büyük sorumluluk ise Polonya’da.

 

Forbes: Almanya Rus Oligark Usmanov’un 600 milyon dolarlık teknesine el koydu

Yat, Usmanov’un demir cevheri ve çelik devi Metalloinvest ve tüketici elektroniği şirketi Xiaomi’nin yanı sıra telekom, madencilik ve medyadaki milyarlarca dolarlık servetinin bir parçası.

 

39 devlet ICC’ye başvurdu: Ukrayna’daki ‘savaş suçlarıyla’ ilgili soruşturma açılıyor

Aralarında İngiltere, Fransa ve Almanya’nın da olduğu 39 ülke, Ukrayna’da işlenen suçların soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

 

4 Mart

 

İÇ POLİTİKA

İçişleri Bakanlığı’ndan korona genelgesi: Neler değişecek?

İçişleri Bakanlığı 81 ile maske kullanımına ilişkin genelge gönderdi. Genelgeye göre açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Okul, hastane ve toplu taşımada maske zorunluluğu devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadına karşı işlenen suçlarda iyi hal indirimi olmayacak

Türkiye’deki kadın cinayetleri oranının  Avrupa ülkerinin çoğundan daha geride olduğunu söyleyen Erdoğan, kadına şiddetin engellenmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli istifa etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanankararda, Pakdemirli görevinden affını istediği, af talebinin de kabul edildiği bildirildi. 

HDP’den Mutabakat Metni eleştirisi: Siyasi cesaretsizlik

HDP Grup Başkanvekili Oluç, 6 muhalefet partisinin açıkladığı Mutabakat Metni’ni “siyasi cesaret açısından eksik” bulduklarını söyledi, ortak Cumhurbaşkanı adayı için uyardı.

CHP’li Çakırözer, ‘Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı: Şubat ayında 80’in üzerinde gazeteci yargılandı

CHP’li Utku Çakırözer, şubat ayı ‘Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Rapora göre şubat ayında 80’in üzerinde gazeteci hâkim karşısına çıktı, 4 gazeteciye 16 yıl 4 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Eğitim-Sen ve VÜDAM: TOBB’un amaçlarına izin vermeyeceğiz

Eğitim-Sen ve VÜDAM, TOBB Yükseköğretim Meclisi, YÖK Başkanı ve vakıf üniversiteleri temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantıda alınan kararları eleştirdi: Dertleri akademik nitelik değil para…

Rusya’nın emperyal istila girişimini kınıyor ve reddediyoruz

199 sanatçı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarına tepki gösterdi: “Rusya’nın, Ukrayna topraklarındaki emperyal istila girişimini, ‘ama’sız bir kararlılıkla kınıyor ve reddediyoruz.”

Can Candan, Boğaziçi Üniversitesi’ne geri dönüyor

Yargı, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin, akademisyen Can Candan’ın derslerine son verilmesine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.

 

EKONOMİ

Türkiye’nin risk primi 2008’den bu yana en yüksek seviyede

Jeopolitik gerilimin Türkiye’nin risk primi üzerindeki baskısı ağırlaştı. Türkiye’nin risk primi göstergesi 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Morgan, Türkiye’ye ilişkin makro beklentilerini güncelledi

Morgan Stanley, Türkiye’ye ilişkin enflasyon, büyüme ve cari açık beklentilerinde revizyon yaptı. Kurum yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38,8’den yüzde 46,1’e çıkarırken, büyüme tahminini ise yüzde 3,5’ten yüzde 3’e düşürdü. Kurumun 2022 cari açık beklentisi ise üç katından fazla revizyona uğradı.

JPMorgan’dan petrolde 185 dolar senaryosu

JPMorgan, Rusya’nın petrol arzında darbenin devam etmesi durumunda petrolde 185 doların görünürde olduğunu belirtti.

Akaryakıt ÖTV’sinde üst sınıra gelindi, artık her zam ve indirim pompaya yansıyacak

Akaryakıtta aralık ayından bu yana kadar yapılan indirimlerle benzinde 2,5265 TL, motorinde 2,0559 TL, LPG’de 1,7780 TL’lik ÖTV sınırına ulaşılmış oldu

DIŞ POLİTİKA

Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer santralini ele geçirdi

Santralin güvenlik kameralarının YouTube üzerinden yapılan canlı yayınında, gece saatinde santral sahasında patlamalar ve karşılıklı mermi atış ışıkları görüldü. Patlamaların ardından santral bölgesinden dumanların çıktığı kameraya yansıdı.

Savaşın 9’ncu günü… Ukrayna, Rus güçlerinin 9 bin 166 asker kaybettiğini açıkladı

Ukrayna ordusunun Rusya’ya ait 33 uçak, 37 helikopter, 251 tank, 939 zırhlı araç, 105 top ve 2 hafif sürat teknesini imha ettiği bilgisi paylaşıldı.

ABD: Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşıyoruz

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Smith, ABD ordusunun Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşımında bulunmadığı açıklamasına Beyaz Saray ve Pentagon’dan yanıt geldi.

Putin’den Rusya’nın komşularına uyarı: İlişkileri tırmandırmayın

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, komşu ülkelere Rusya ile ilişkileri tırmandırmamaları ve kötüleştirmemeleri çağrısında bulundu; komşulara art niyet beslemediklerini söyledi.

Brüksel’deki toplantıda gündem Ukrayna: ‘NATO’nun ihtilafa dahil olması için yapılan tüm çağrılar sorumsuzca’

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Rusya’ya karşı uçuşa yasak bölge çağrıları sürüyor. NATO ise böyle bir karara mesafeli; farklı üyelerden ‘NATO savaşa çekilmemeli’ uyarıları geliyor.

Rusya’da sosyalistler ve savaş karşıtlarından çağrı: Düşmanlarımız Kiev ve Odessa’da değil Moskova’da

Rusya’da sosyalistlerin yer aldığı Savaş Karşıtı Koalisyon, “Ukrayna’yla savaşa hayır” açıklaması yaparak, “Bu savaşı durdurmalıyız. Ülkemiz, sarayları olan bir avuç erkekten ibaret değil” denildi.

Ethem Sancak Rus televizyonuna konuştu: NATO üyeliği Türkiye’nin geçmişten gelen ayıbıdır

Erdoğan Zelenskiy’in ilgisini bu tarafa doğru çekmeye çalıştı, hala çalışıyor. Bayraktar’ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk. Rusya ile müttefikiz. S-500 yapacağız, uzaya çıkacağız. 2 gündür Moskova’dayım, 10-20 yıllık stratejik ilişkiler geliştiriyoruz

 

5 Mart

 

İÇ POLİTİKA

 

Türkiye’de Koronavirüs | 174 kişi daha hayatını kaybetti, 32 bin 389 yeni vaka tespit edildi

Buna göre, son 24 saatte 360 bin 353 Covid-19 testi yapıldı, 32 bin 389 kişinin testi pozitif çıktı, 174 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı 57 bin 894 oldu.

 

Kılıçdaroğlu: Altı temel sorun alanı belirledim

CHP Sağlık Forumu’nda konuşan Kılıçdaroğlu, “Sağlık sorunları nedir diye akşam Google’a bakayım dedim, 26 milyondan fazla içerik var. Demek ki gerçekten de ciddi bir sorunla karşı karşıyayız” dedi.

 

KONDA Genel Müdürü Ağırdır: AKP’nin oyu belli trend dahilinde düşmeye devam ediyor, 6’lı mutabakat metni muhalefet oylarını yükseltir

 

TBMM Genel Kurulu’nda gerginlik: CHP ve MHP’li vekiller birbirinin üzerine yürüdü

Bülbül’ün bağırmasıyla CHP ve MHP milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ile MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz birbirinin üzerine yürüdü.

 

Korunan alanlarda yapılaşmanın önü açıldı: ‘Zorunluluk halinde’ tesis, iskele, otopark, santral yapılabilecek

Zeytinliklerin rehabilite edilme şartıyla maden sahası olmasına izin verilmesine tepkiler sürerken,  Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, koruma altındaki alanlarda yapılaşmanın önü açıldı.

 

EKONOMİ

 

Savaş, enerjide taşları yerinden oynatacak

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın bir sonucu olarak enerji alanındaki dengelerin değişmesi bekleniyor. Almanya’nın Kuzey-Akım 2 projesinin ruhsatlandırılmasını iptal etmesi sonrası Rusya, doğalgaz ihracında yönünü Çin’e çevirebilir.

 

Küresel gıda fiyatları rekor seviyeye ulaştı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının bitkisel yağlar ve süt ürünleri öncülüğünde Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

 

Rusya-Ukrayna savaşı ekmek fiyatlarını vurdu

Avrupa’nın “tahıl ambarı” olarak bilinen Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması, buğday fiyatlarını 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarırken, ekmek, makarna ve bisküvi gibi ürünlerin fiyatını artırması bekleniyor.

 

Moody’s Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu “B3″ten “Caa2″e düşürdü.

 

DIŞ POLİTİKA

 

Putin: Ukrayna NATO’ya kabul edilirse NATO örgütüyle savaşmak zorunda kalacağız

Rusya lideri Putin, Ukrayna’daki son gelişmelere ilişkin açıklamasında Batı ülkelerinden Ukrayna hava sahasını kapatmaya dönük adımların “askeri operasyona müdahale” anlamına geleceğini savundu.

 

Çavuşoğlu önce Kuleba sonra Lavrov’la görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov’la telefonla görüştü. Görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi. Çavuşoğlu, bugün öğleden sonra da Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile görüşmüştü.

 

Mariupol’da geçici ateşkes uygulanamıyor: Sivillerin kentten ayrılması engelleniyor

Rusya’nın Mariupol kentinde “sessizlik rejimi” olarak duyurduğu geçici ateşkes ve insani yardım koridoru açılması kararı devam eden çatışmalar nedeniyle uygulanamıyor.

 

Ukrayna ve Rusya NATO’nun kararını tartışıyor: Zelenskiy çatışmalara NATO’yu dahil etmek istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, NATO’nun Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeme kararı üzerine açıklama yaptı. Lavrov, Ukrayna lideri Zelenskiy’in “NATO’yu çatışmalara dahil etmek istediğini” söyledi.

 

Rusya’ya petrol yaptırımları gündemde: Kremlin’den ‘Ağır sonuçları olur’ uyarısı

Batı ülkelerinin Rusya’ya enerji alanında yaptırım hazırlığına Kremlin’den tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Rusya’ya petrol ambargosu enerji piyasalarını sert bir şekilde vurabilir” dedi.

 

“Bu haksız savaş durdurulmalı”

On yedi Rus yazardan savaş karşıtı bildiri

Rus halkı yıllardır yalanlarla besleniyor. Bağımsız haber ve bilgi kaynakları neredeyse tamamen yok edildi. Muhalefet liderleri susturuldu. Devlete bağlı propaganda makinesi tüm gücüyle çalışıyor.

 

14 yıl sonra İsrail’den ilk üst düzey ziyaret: Herzog haftaya Türkiye’ye geliyor

İsrail, Cumhurbaşkanı Herzog’un 9-10 Mart’ta resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de olacağını duyurdu. Herzog, 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli lider olacak.

 

6 Mart

 

İÇ POLİTİKA

 

İstanbul’da 8 Mart eylemi: ‘Yoksulluğa feminist isyandayız’

Emek sömürüsüne, işsizliğe ve cezasızlık politikasına karşı çıkan kadınlar, “Değiştirecek gücümüz var” dedi.

 

Demokrasi ve Özgürlük Konferansı Sonuç Bildirisi açıklandı

Berlin’de 5 Mart Cumartesi günü başlayan ‘Demokrasi ve Özgürlük Konferansı’nın tamamasının ardından sonuç bildirisi okundu.

 

Pervin Buldan: Barışı getireceğiz, Erdoğan’ı göndereceğiz

HDP’nin Antep İl Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Karanlık zihniyet halkın yakasından mutlaka düşecektir. AKP düşecektir, MHP düşecektir” dedi.

 

Boğaziçili akademisyenlerden görevden alınan dekanlar için dava

Boğaziçili akademisyenler, Yasemin Bayyurt, Özlem Berk Albachten ve Metin Ercan’ın dekanlık görevlerinden alınmasını yargıya taşıdı.

 

EKONOMİ

 

IMF: Savaşın küresel ekonomiye etkisi ağır olacak

Rusya’ya yönelik yaptırımların ise ülkenin para birimini ve finansal sistemini desteklemek için uluslararası rezervlere erişimini ciddi şekilde kısıtlayacağı belirtilen açıklamada, Rusya’nın bankacılık sistemine yönelik uluslararası yaptırımların ve bir dizi bankanın SWIFT’ten çıkarılmasının Rusya’nın ihracat ödemelerini alma, ithalat ödemelerini yapma ve sınır ötesi finansal işlemleri gerçekleştirme kabiliyetini önemli ölçüde bozduğu kaydedildi.

 

Mahfi Eğilmez uyardı: Türkiye ekonomisi slumpflasyona geçiyor

Ekonomist Mahfi Eğilmez Ukrayna’nın işgaliyle birlikte Türkiye ekonomisinin enflasyonlu büyümeden enflasyonlu küçülmeye (slumpflasyon) geçeceği tespitinde bulundu.

 

ABD merkezli Visa ve Mastercard Rusya’dan çekiliyor

Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yeni bir finansal yaptırım geldi. Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa ve Mastercard’a ait kartlar artık Rusya’da çalışmayacak.

 

Rus bankaları Çinli ödeme sistemine geçiyor

Rus bankaları, Visa ve Mastercard’ın ülkedeki faaliyetlerini durdurmasının ardından Çinli UnionPay ödeme sistemlerini kullanan kartlar çıkartmaya hazırlanıyor.

 

EPDK’ye elektrikte tavan fiyat belirleme yetkisi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) elektrik alım fiyatlarına müdahalede bulunabilme yetkisi verilecek.

 

DIŞ POLİTİKA

 

BM: 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın en hızlı büyüyen mülteci krizi yaşanıyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Ukrayna’dan 1,5 milyondan fazla kişinin komşu ülkelere geçtiğini açıkladı.

 

Rusya’dan Ukrayna askeri uçaklarına havaalanlarını açan ülkelere gözdağı

Rusya, Ukrayna askeri uçaklarının sınır ülkelerdeki havaalanlarını kullanmasının bu ülkelerin silahlı çatışmaya dahil olması olarak kabul edileceğini duyurdu.

 

Mariupol’da ateşkes ihlalleri: Tahliye operasyonu durduruldu

Ukrayna’nın liman kenti Mariupol’dan sivillerin tahliyesinde bugün de sorun yaşanıyor. Taraflar, birbirini ateşkes ihlaliyle suçladı.

 

Putin’den Macron’a: Nükleer santrale Ukraynalı radikaller saldırdı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la da görüştü. İki liderin, Zaporijya nükleer santralinde çıkan yangını ele aldığı belirtildi.

 

Zelenskiy: Rusya Odessa’yı bombalamaya hazırlanıyor

Esir alınan Rus askerlerinin ifadelerinin alındığını da belirten Zelenskiy, ‘Odessa’yı bombalamaya hazırlanıyorlar. Odessa’yı ve tüm kentlerimizi savunmaya devam edeceğiz’ dedi.

 

Erdoğan Putin’e acil genel ateşkes çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. Erdoğan, acil bir genel ateşkes çağrısı yaptı.

 

Blinken: Ukrayna’ya savaş jeti anlaşması üzerinde aktif çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Polonya’dan Ukrayna’ya savaş uçağı transferi seçeneği üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Batı’dan savaş jeti talebinde bulunmuştu.

 

Boris Johnson’dan ‘Putin’i yenmek’ için 6 maddelik plan

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, ‘Putin’in başarısız olması’ için hazırladığı 6 maddelik planı anlattı.

 

Hulusi Akar: ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ diyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Ukrayna’da yaşananlarla ilgili olarak “Atatürk’ün dediği gibi ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyoruz. Biz barış istiyoruz” dedi.

 

7 Mart

 

İÇ POLİTİKA

 

Salgında son durum: 34 bin 343 yeni vaka, 132 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 34 bin 343 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 132 kişi vefat etti.

 

Helalleşme’de yeni sayfa: Kılıçdaroğlu Diyarbakır’a gidiyor

‘Helalleşme’ çağrısı çok konuşulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Diyarbakır’a gideceği açıklandı. Ziyaret duyurusunda ‘kadim birliktelik için geliyoruz’ denildi.

 

CHP’li Öztrak: Rusya’yı enflasyonla dize mi getirmek istiyorsunuz, bir zahmet Türkiye’ye gelin

Faik Öztrak, “Amerikalı yetkili, ‘Rusya’ya uyguladığımız yaptırımların amacı Rusya’daki enflasyonu yükseltmek’ demişti. Rusya’yı enflasyonla dize mi getirmek istiyorsunuz, Türkiye’ye gelin” dedi.

 

İstanbul Valiliği: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Beyoğlu’ndaki yürüyüşe müsaade edilmeyecek

 

CHP raporu: Geçen yıl, 165 kadın iş cinayetlerinde öldü; 339 kadın erkekler tarafından öldürüldü!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Türkiye’de Kadın Hakları İhlalleri Raporu”nu açıkladı. Rapora göre; 2021 yılında en az 165 kadın işçi iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdi. En az 339 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 793 kadına şiddet uyguladı.

 

KONDA anketi: Cumhur İttifakı seçmeni ‘rektörler seçimle gelsin’ diyor

KONDA’nın araştırmasına göre AK Parti seçmeninin yüzde 58’i, MHP seçmeninin ise yüzde 72’si öğretim üyelerinin rektör belirleme sürecine katılımını destekliyor.

 

EKONOMİ

Savaş Avrupa’da resesyon, Rusya’da çift haneli daralma getirecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve ardından Rusya’ya yönelik yaptırımlar birçok ülke ekonomisini de tehdit ediyor. ABD ekonomisi yavaşlama, Avrupa resesyon, Rus ekonomisi ise çift haneli daralma riskiyle karşı karşıya

 

Buğdayda rekor yolculuğu

Küresel emtia piyasasındaki yükseliş hareketi tarımsal emtialara da yansıdı. Buğday vadelileri arz endişesiyle rekor seviyelere yaklaştı.

 

Küresel şirketten yemeklik yağ uyarısı: Fiyatlar yüksek kalacak

Tarım emtiası konusunda uzmanlaşmış küresel danışmanlık şirketi LMC International’a göre Ukrayna’daki durum tersine dönmedikçe yemeklik yağ fiyatları artmaya devam edecek.

 

Emtiada rekor üzerine rekor

Ukrayna-Rusya savaşının emtia üzerinde yarattığı fırtına devam ediyor. Rus petrolüne ambargo planları petrol fiyatlarında sert yükseliş yaratırken, emtia piyasasının diğer varlıklarında da yeni rekorlar kaydedildi.

 

Benzin ve motorine bir zam daha

Motorinin litresi 20 lirayı aştı

 

İSİG: Şubat ayında 106 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Yılın ilk iki ayında hayatını kaybeden emekçi sayısı 225’i buldu

 

DIŞ POLİTİKA

 

Çavuşoğlu: Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanları Antalya’da biraraya gelecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Kuleba’nın Antalya Diplomasi Forumu’nda 10 Mart’ta görüşeceğini açıkladı. Rusya Dışişleri de görüşmeyi teyit etti.

 

Ukrayna’dan müzakere açıklaması: Bazı olumlu sonuçlar aldık

Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin 3. görüşmesi sona erdi. Ukrayna tarafı “Koridorlar konusunda bazı olumlu sonuçlar aldık” açıklaması yaptı.

 

Kremlin’den Kiev’e: Üç şartı yerine getirin, operasyon anında sonlanır

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Reuters ajansıyla özel söyleşisinde Ukrayna’daki savaşa son vermek şartlarını yineleyerek, “Bu şartlar yerine getirilirse askeri harekat anında duracak” dedi.

 

Polonya: Ukrayna’ya savaş uçağı göndermek savaşa girmek anlamına gelir

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkesinin Ukrayna’ya savaş uçağı göndermesinin savaşa girmek anlamına geleceğini belirterek, “Bu nedenle uçak göndermeyeceğiz” dedi.

 

AB Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın üyeliğini görüşecek

Avrupa Birliği, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova tarafından yapılan üyelik başvurularını değerlendirmeye almaya karar verdi.

 

Geçici ateşkes yine uygulanamıyor: Rusya’ya ‘insani koridorlar mayınlı’ suçlaması

Ukrayna’da bazı çatışma bölgelerinden sivillerin tahliyesi için Rusya’nın ilan ettiği “geçici ateşkes” kararı, insani koridorlarla ilgili rota anlaşmazlığı nedeniyle yine askıda kaldı.

 

“Savaş operasyonları hemen sona erdirilmelidir”

Rusya Federasyonu yurttaşı 1836 coğrafyacının Vladimir Putin’e açık mektubu

 

8 Mart

 

İÇ POLİTİKA

 

Covid-19 salgını: 130 kişi daha hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 37 bin 407 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 130 kişi vefat etti.

 

Kadınlar meydanlarda: Bütün yaşam alanlarında kadınlar direniyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kadınlar sokaklara çıktı. Erkek şiddeti ve egemenliğine karşı bir araya gelen kadınlar, özgürlük ve eşitlik istedi.

 

Taksim’i barikatlarla çeviren polisten kadınlara: Hadi bekleme yapmayın

İstanbul’da kadınlar, valiliğin ve kaymakamlığın yasak kararına ve ulaşımı engelleme çabalarına rağmen rağmen Taksim’de yapılması planlanan ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak için toplanıyor.

 

Ankara’da kadınlar Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi: Kadınlar barışta ısrarcı

Ankara’da polisin Kızılay çevresinde yoğun güvenlik önlemi almasının ve anıt çevresine girişe izin vermemesinin ardından kadınlar Sakarya Caddesi’nde yürüdü.

 

Erdoğan’dan ayçiçek yağı açıklaması: Bu devleti provoke etmeye çalışanlara gereken dersi vermek bizim boynumuzun borcudur

“Muhalefet ülkemizi darda, zorda göstermek adına böyle bir kampanyayı yürütüyor”

 

Kılıçdaroğlu: Sözünü veriyorum mutlaka Türkiye helalleşecektir, İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girecektir

“Bütün vatandaşlarımızı yürekten kucaklıyoruz. Onlara güzel bir Türkiye vadediyoruz. Tasada ve kıvançta beraber olacağımız, kadın-erkek ayrımı olmayan, hiçbir kimsenin ötekileştirilmedi bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz.”

 

TTB’den Erdoğan’a ‘Gidiyorlarsa gitsinler’ yanıtı: 2023’te o gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yurtdışına gitmek zorunda kalan veya özel sektöre geçen hekimler için, “Gidiyorlarsa gitsinler” şeklindeki sözlerine TTB ve siyasetçiler tepki gösterdi.

 

Lapseki köylüleri ÇED toplantısında konuştu: Suyu madene vermeyeceğiz

Lapseki’de maden kapasitesi artırımı projesinin ÇED toplantısı yapıldı. Projeye karşı çıkan köylüler, “Suyumuz biterse, hayvancılık da tarım da biter” dedi.

 

EKONOMİ

 

Rusya’ya petrol ambargosunun etkileri ne olacak?

ABD ve Birleşik Krallık’ın ambargo kararı Rus ham petrol ve petrol ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 3’ünü etkileyecek. Bu nedenle, ambargo kararının petrol fiyatlarındaki etkisinin sınırlı kalabileceği öngörülüyor.

 

AB ortak tahvil ihracına hazırlanıyor

Avrupa Birliği enerji ve savunma harcamalarını finanse etmek için büyük ölçekli ortak tahvil ihracına hazırlanıyor

 

1000 seviyesinde durum ciddileşir: Türkiye’nin risk primi 700’e dayandı

Türkiye’nin CDS primi 700’ler seviyesinde seyrediyor. Uzmanlara göre, bu seviye 500’lerdeyken ekonominin son derece kötü gittiği anlaşılır, 1000’de de tahta kapanır…

 

Akaryakıtta üst üste 6 iş günü zam yapıldı; 6 ayda benzin yüzde 162, motorin yüzde 212 oranında zamlandı!

Benzine 1,07 lira, motorine ise 1,59 lira zam geldi

 

DIŞ POLİTİKA

 

BM: Ukrayna’da en az 474 sivil öldü, gerçek sayı çok daha yüksek

Birleşmiş Milletler, Ukrayna’da 24 Şubat’tan bu yana en az 474 sivilin öldüğünü, 861 sivilin yaralandığını açıkladı. BM’ye göre gerçek sayılar daha yüksek olabilir.

 

ABD ve İngiltere’den Rusya’ya petrol ve gaz ithalatı yasağı

Joe Biden, ABD’nin Rusya’dan tüm enerji, petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını duyurdu. İngiltere’de aynı adımı attıklarını duyurdu.

 

Rusya Dışişleri: Türkiye’de Ukrayna’yla görüşmeye hazırız, asıl soru onların hazır olup olmadığı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, perşembe günü Antalya’da Ukrayna’yla gerçekleştirecekleri görüşmeyi değerlendirdi: Asıl sorulması gereken, Ukrayna tarafının ne derece hazır olduğu.

 

Zelenskiy, İngiliz parlamentosuna hitap etti: Pes etmeyeceğiz

İngiliz vekillere konuşma yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Pes etmeyeceğiz, kaybetmeyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun topraklarımız için savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Çin basını ABD’nin Ukrayna’da Neonazilere desteğini hatırlattı: ‘Azov Taburu Hong Kong’da da görüldü’

Çin basını ABD’nin Ukrayna’da Neonazileri desteklediğine ilişkin bulgulara yer verdi. Yazıda, Neonazi silahlı grubu Azov Taburu’nun Hong Kong’da 2019 eylemlerinde de yer aldığı hatırlatıldı.

 

Putin’den ABD’ye karşı yaptırım: Bazı ürün ve hammaddelerin ithalat ve ihracatını yasakladı

Ülkelerin listelerinin iki gün içinde belirleneceği bildirild

 

İktidarda olmak Yeşiller’i değiştirdi: Pasifist parti ilkeleri terk ediliyor

Silahlanmaya ve çatışmalı bölgelere silah gönderilmesine karşı olan Yeşiller, bu tutumlarındaki 180 derecelik dönüşlerini ‘İyi değil, ama ne yazık ki gerekli’ sözleriyle savunuyorlar.

 

Murat Yetkin: Petrol ve gaz ambargosu durumunda Türkiye’nin dışarıda tutulması büyük ihtimal

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde 10 Mart Perşembe günü Antalya’da buluşacak

 

09 Mart

 

İÇ POLİTİKA

ÖSYM duyurdu: Koronavirüs testi pozitif çıkanlar sınava girebilecek

ÖSYM, koronavirüs testi pozitif olan adayların sonuçlarını gösteren raporla sınava girebileceğini duyurdu. Adaylar sınava hazırlanan yedek sınav salonlarında girecek.

Erdoğan muhalefeti hedef aldı, müteahhitleri sahiplendi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat’ta güçlendirilmiş parlamenter sistem metnini kamuoyuna açıklayan muhalefet partilerini hedef alarak, “Henüz yolun başında birbirlerine bu kadar güvensizlik içinde olanlara milletimiz nasıl itibar edecek bilemiyoruz” dedi.

Direniş büyüyecek

Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ülkenin dört bir yanında bir araya gelerek hep bir ağızdan “Değiştirecek gücümüz var” dedi. Meydanlarda eşit işe eşit ücret talep edildi. Direnişin büyüyeceğini söyleyen kadınlar, Feminist Gece Yürüyüşlerinde açlığa, yoksulluğa, savaşa, kadın cinayetlerine, erkek şiddetine ve gericiliğe boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

Kadınlar engellere rağmen alanlara çıktı: Fotoğraflarla Feminist Gece Yürüyüşü

Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde erkek şiddetine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı alanlara çıktı. Meydanlarda eşit işe eşit ücret talep edildi.

Bakan Bozdağ, Erdoğan’ın tepki gösterdiği hakim için harekete geçti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tokat’ta Özlem Ağ’ı 23 yerinden bıçaklayan Samet Ağ’ın (32) tahliyesini isteyen savcı ile tahliye eden hakim hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) inceleme yapılması izni verdi.

Maden yönetmeliğinin ilk hedefi İkizköy: Maden şirketleri ‘zeytin ağaçlarını kesin’ dedi

Zeytinliklerin madenciliğe açılmasına olanak sağlayan yönetmelik değişikliğinin ilk olarak Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen ormanında uygulanacağını öne süren İkizköylüler, zeytinliklerin korunması için Milas Kaymakamlığı’na dilekçe verdi.

Şeriatçı vakfın kurucusu üniversite kuracak: AKP, TBMM’ye yasa teklifi verdi

AKP’li vekiller, kurucusu olduğu dernek “Cumhuriyet rejimi karşısında din devleti kurmayı amaçladığı” gerekçesiyle kapatılan Bingöl’ün yeni bir üniversite kurabilmesi için yasa teklifi hazırladı. Teklif Meclis’te.

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da Türkan Elçi ve Zeynep Mızraklı ile de bir araya gelecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da çeşitli temaslarda bulunacak, STK’ler ve halkla bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu, Türkan Elçi ve Zeynep Mızraklı ila kahvaltı yapacak.

Sancar’dan Erdoğan’a kriz gerekçesi tepkisi: 31 Aralık gecesi Ukrayna savaşı mı vardı?

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP grup toplantısında krizin gerekçesini Ukrayna savaşına bağlamasını eleştirdi.

Çiller siyasete dönüş için ‘talep’ bekliyor: Milletime bir şeyler vermek istiyorum

Tansu Çiller, siyasete döneceği yönündeki tartışmalar hakkında açıklama yaptı. Tecrübelerini paylaşmak istediğini söyleyen Çiller ‘Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal’ dedi.

Gemiler harekete geçti: Savaş, ayçiçek yağına ihracat yasağı getirdi

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi, Türkiye’de ayçiçek yağında arz sorunu başlattı. Ayçiçek yağı ihracatı başta olmak üzere soya yağı, ayçiçeği tohumu ve margarin ihracatı da durduruldu.

İstanbul’da yarından itibaren yoğun kar yağışı bekleniyor, İstanbul Valiliği hangi önlemleri açıkladı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 10 Mart’tan itibaren İstanbul için kuvvetli ve yoğun kar uyarısı yayımladı. İstanbul Valiliği, yarından itibaren olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitim ve öğretime 14 Mart’a kadar ara verildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca: Sağlıkçıların haklarını en iyi teslim edecek olan Cumhurbaşkanımızdır

 

EKONOMİ

Ayçiçek yağı yüklü gemiler Türkiye’ye gelmek üzere yola çıktı

Rusya’nın iki farklı limanında bekletilen ayçiçek yağı yüklü 4 geminin yola çıktığı açıklandı.

EPGİS duyurdu: Motorine tarihi zam!

EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre akaryakıta 10 Mart gecesinde geçerli olmak üzere yeni zam yapıldı. EPGİS açıklamasında, benzine 0,79 TL; motorine ise 2,25 TL zam yapıldığı bildirildi. Son zamlarla beraber İstanbul’da motorinin ortalama litre satış fiyatı 25,07 liraya, benzinin litresi ise 21,14 liraya yükseldi.

Piyasada döviz bulmak zorlaştı

Başta enerji olmak üzere ithalat maliyetlerinin artışı ile hem hükümetin hem de şirketlerin artan döviz ihtiyacı piyasada döviz sıkıntısına yol açtı. Bankaların döviz mevduat faizleri yüzde 3’e kadar yükselirken dolar/TL ise yeniden 14.60 lira seviyesinin üzerine çıktı.

Vali ve belediye başkanı market denetiminde: “Hayatınızı yaşanmaz yaparız, ona göre”

“Burada acımamız yok yani. Bu konuda hoşgörümüz de yok”

Kadın işçiler: Gece vardiyasından eve dönerken tedirgin oluyoruz

Gece vardiyasına giden ya da vardiyadan dönen kadın işçilerin en büyük sorunu karanlık, güvensiz sokaklar ve servislerin evlerinin önüne kadar bırakmaması.

EÜŞ’in iki santrali ve bunlara ait araziler özelleştirme kapsamına alındı

Tekirdağ Doğalgaz Kombine Çevrim A ve B santralleri özelleştirme kapsamına alındı. Danıştay ise TEİAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

Rezervasyonlara savaş iptali

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Türkiye turizmindeki rezervasyonların iptal olmasına neden oldu. Sektör temsilcileri zaten Ukrayna’dan bir hareket beklemediklerini ancak Rusya’dan da büyük iptallerin olduğunu söylüyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Ukrayna: Rusya, Mariupol’de doğum hastanesini vurdu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın düzenlediği hava saldırısında bir doğum hastanesinin vurulduğunu açıkladı.

Erdoğan: Bu tarihi ziyaret ilişkilerimizde bir dönüm noktası olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un ziyaretini ‘tarihi’ olarak nitelendirerek “Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönüm noktası olacağına inanıyorum” dedi.

Canlı blog | Kremlin: Antalya’daki görüşme çok önemli

Rusya’nın Ukrayna harekâtı 14’üncü gününe girerken, insani ateşkes ilanıyla beş kentten tahliyeler sürüyor. Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlıkları, yarın Antalya’da yapılacak görüşmeyi teyit etti.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: Sıcak karşılama için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ‘Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki sıcak karşılama için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a minnettar olduğunu’ belirtti.

Ukrayna Çernobil için geçici ateşkes talep etti: ’48 saatlik güç kaldı, radyasyon sızabilir’

Ukrayna hükümeti, Çernobil Nükleer Santrali’nde soğutma çalışmalarını destekleyen elektrik şebekesinin hasar gördüğünü duyurarak, radyasyon sızıntısı yaşanmaması için ateşkes istedi.

Japonya’dan Kuril Adaları’yla ilgili ‘entegre bölge’ vurgusu

Japonya Dışişleri Bakanı, Rusya’yla ihtilaf krizinin sürdüğü Kuril Adaları’na ilişkin kullanılan resmi tanımı “entegre bölge” şeklinde değiştirdi.

ABD, Ukrayna’daki biyolojik araştırma tesislerini itiraf etti

Rusya ve Çin’in, ABD’nin Ukrayna’da biyolojik araştırma tesislerini finanse ettiğine dair iddiası ardından ABD’den itiraf niteliğinde önemli bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Müsteşarı Victoria Nuland, “Ukrayna biyolojik araştırma tesislerine sahip” dedi.

Fitch: Rusya yaptırımlar yüzünden yakında borçlarını ödeyemez hale gelebilir

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya’nın devlet tahvillerinin notunu daha da düşürerek ‘çöp’ seviyesine indirirken, ülkenin yakında borçlarını ödeyemez duruma düşebileceğini bildirdi.

Ukrayna’nın işgali: ABD, İngiltere ve AB, Rus petrol ürünlerine yasak ve sınırlamalar getirdi

ABD ve İngiltere, Ukrayna’nın işgaline karşı Rusya’ya yönelik ekonomik tepkileri bir aşama daha ileriye götürerek petrolünü yasaklamaya karar verirken Avrupa Birliği de Rusya doğal gazına bağımlılığını koparacağını açıkladı.

Çernobil’de radyoaktif sızıntı tehlikesi

Ukrayna’dan, Rus kuvvetlerinin elektrik bağlantısını kesmesinden sonra, Çernobil’de radyoaktif sızıntı yaşanabileceği konusunda uyarı geldi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 14’üncü gününde, Çernobil Nükleer Santrali’nin Rus güçlerinin eline geçmesinin ardından iletişimin koptuğunu ve uzaktan bağlantı sisteminin kapandığı açıklanmıştı.

Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanları yarın Antalya’da görüşecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba yarın Antalya’da Lavrov ile yapacağı görüşmeye dair “Belki bir şey iletmek istiyor. Dinleyeceğiz” dedi. Kremlin’den yapılan açıklamada ise “Görüşme çok önemli” denildi.

ABD Avrupa Komutanlığı, 2 adet Patriot bataryasının Polonya’ya gönderileceğini açıkladı.

Bayraktar SİHA’ları Ukrayna’da nasıl bir rol oynuyor?

Bayraktar TB2 SİHA’ları Ukrayna’daki savaşta nasıl bir rol oynuyor? Alman ordusundan emekli albay Wolfgang Richter ve Rusya-Türkiye ilişkileri uzmanı Dr. Daria Isachenko DW Türkçe’nin soruların yanıtladı.

 

10 Mart

 

İÇ POLİTİKA

Bahçeli: Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır ziyareti, Antalya’daki ateşkes arayışını kundaklama girişimidir

MHP lideri Bahçeli, “Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır ziyareti, Türkiye’nin öncülüğünde bir araya gelen Rusya ile Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın ateşkes ve barış arayışını kundaklama girişimidir” dedi.

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da: Kimlikler şerefimizdir, helalleşmek zorundayız

Diyarbakır ziyaretini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu, “Ne diye insanların kimliğiyle, diniyle, diliyle uğraşırsınız. Kimlikler şerefimizdir, ötekileştirilemez. Toplum olarak helalleşmek zorundayız” dedi.

Danıştay savcısından İstanbul Sözleşmesi mütalaası: Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Danıştay’a yaptığı başvuruda savcı mütalaasını verdi. Savcı, “İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez” dedi.

BinBin’in sahibi Erdoğan’ın yeğeni, Boğaziçi’nin dekanı Nebati’nin kuzeni

Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami Kuran’ın, Bakan Nureddin Nebati’nin kuzeni olduğu ortaya çıktı. BinBin adlı e-scooter markasının sahiplerinden Üsame Erdoğan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeğeni.

Türkiye’de Koronavirüs | 140 kişi daha hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı 30 binin altında

G.Ç’yi kızgın yağla yakan ve cinsel saldırıda bulunan Mustafa Resul Erkmen yeniden tutuklandı

İskenderun’da evine zorla girdiği G.Ç.’nin yüzüne kızgın yağ atıp, cinsel saldırıda bulunan ve öldürmeye çalışan Mustafa Resul Erkmen, yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklandı.

HDP’li Feleknas Uca hakkında “Kürdistan” ifadesi nedeniyle fezleke hazırlandı

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın bir konuşmasında geçen “Kürdistan” ifadesi nedeniyle hakkında fezleke hazırlandı.

 

EKONOMİ

Akaryakıt zammı toplu taşımayı da vurdu

Benzin ve motorine gelen zamlar, toplu taşıma hizmetlerini de olumsuz etkilemeye başladı. Ankara’da özel halk otobüsü ve dolmuş esnafı, kontak kapattı. Belediye, UKOME’ye yüzde 44’lük zam teklifi sunacağını açıkladı.

Rusya iflasın eşiğinde mi?

Sert ekonomik yaptırımlar etkisini göstermeye başladı. Ruble çakıldı, borsada işlemler durdu, market reyonları boşaldı. İktisatçılar ve uluslararası derecelendirme kuruluşları, Rusya’yı iflasın eşiğinde görüyor.

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un çoğunluk hissesini aldı

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden payları satın almak üzere LYY Telekomünikasyon AŞ ile sözleşme yaptı.

Türk Lirası’nın değer kaybı sürüyor: Dolar 15 TL’ye gidiyor

Türkiye ekonomisinin yapısal sorunları Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı dış etkilerle birleşince TL’nin değer kaybı hızlandı. Bu sabah 14,60 seviyesinden güne başlayan dolar, 14,90 TL’nin üzerini gördü.

LPG’ye yeni zam yolda

Benzin ve motorine gelen peş peşe zamların ardından LPG’ye de yeni zam kapıda. Bu gece LPG’ye 46 kuruş yeni zam yapılması bekleniyor. Beklenen bu zamla birlikte LPG’nin fiyatı 11 TL’yi aşacak.

TÜİK’e göre Ocak 2022’de işsizlik yüzde 22,9 oldu

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de işsizlik oranı, Ocak 2022’de bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak yüzde 11,4 seviyesinde gerçekleşti. ‘Atıl işgücü’ olarak tanımlanan gerçek işsizlik ise Ocak 2022’de bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 22,9 oldu.

Moda Sahnesi’nin elektriği tepkiler üzerine geri açıldı: Fahiş bir fiyatla elektriğin satılmasını kabul etmiyoruz

Yüksek gelen elektrik faturalarına tepki göstererek ödemeyeceğini açıklayan Moda Sahnesi’nin elektriği kesildi. Tepkilerin yükselmesi üzerine elektrik 4 saat sonra geri açıldı.

Şeffaflıktan uzak ihaleler: Kamuya maliyeti 121 milyar TL

Geçen yıl Türkiye’deki kamu ihalelerinin dörtte biri pazarlık usulüyle yapılırken, kapalı kapılar ardında, şeffaflıktan uzak yapılan ihalelerin toplam bedeli 121 milyar liraya ulaştı.

 

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan ile Biden Ukrayna krizini görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı Biden ile bir telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan, Biden’a “Rusya ile Ukrayna arasında siyasi çözüm sağlanması gayretlerini devam ettirdiklerini” söyledi.

Putin: Enerji ihracatını aynen sürdürüyoruz

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna üzerinden yapılan sevkiyat dahil, petrol ve doğal gaz sözleşmelerinden kaynaklı tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ettiklerini söyledi.

ABD’ye Suriye’deki sivil ölümleri soruştur çağrısı

BM’ye bağlı araştırma komisyonu, ABD yönetimini Suriye’deki sivil ölümlerle ilgili “inandırıcı, bağımsız ve tarafsız” soruşturma yürütmeye ve sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya çağırdı.

Antalya zirvesi sona erdi: Ateşkes çıkmadı, taraflar birbirini suçladı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Kuleba arasındaki görüşme sona erdi. Kuleba, ateşkeste ilerleme kaydedemediklerini ve aynı formatta yeniden görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

IŞİD, öldürülen Kureyşi’nin yerine yeni lider seçti

IŞİD, ABD tarafından şubat ayında düzenlenen operasyonda öldürülen Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin yerine yeni bir lider seçildiğini duyurdu.

Rusya: Artık Avrupa Konseyi’nde yer almayacağız

Rusya’dan yapılan açıklamada “Rusya artık Avrupa Konseyi’nde yer almayacak” ifadeleri kullanıldı.

Gerhard Schröder barış için Putin’le görüşmeye gitti

Eski Almanya Başbakanı Schröder, yarın Putin ile Moskova’da görüşecek. Rus enerji şirketleriyle ilişkileri nedeniyle eleştirilen Schröder, savaşı sonlandırmak için arabuluculuk yapacak.

Reuters: İstanbul’da bir Rus yolcu uçağına el konuldu

Reuters, bir havacılık dergisine dayandırdığı haberinde, Rusya’ya yönelik yaptırımlar kapsamında biri İstanbul’da diğeri Mexico City’de olmak üzere iki uçağa el konulduğunu duyurdu.

 

11 Mart

 

İÇ POLİTİKA

Tansu Çiller aktif siyasete dönüyor

DW Türkçe’nin Tansu Çiller’e yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre 2020’de kurulan Bizim Parti, Çiller ve ekibi tarafından yeni partiye dönüştürülecek. Peki aktif siyasete dönmeye hazırlanan Çiller kim?

Sedef Kabaş: Biri kaçacaksa o Sedef Kabaş olmayacak

Çıkarıldığı ilk duruşmada hakkında tahliye kararı verilen gazeteci Sedef Kabaş, “Mevcut iktidar hükümetin bütün imkanlarını kullanarak kadın bir gazetecinin üzerine çullandı” dedi.

Cizre’de öğrencileri istismar eden öğretmene 22 ay 15 gün ceza

Cizre’de 40’ı aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunmakla suçlanan müdür yardımcısı Burak E’ye, 2 öğrenciye istismardan 22 ay 15 gün hapis cezası verildi. Eğitim Sen karara tepki gösterdi.

FETÖ davasında yargılanan eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun beraat etti

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun, “terör örgütüne yardım” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarından beraat etti.

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da: Kürt sorununun çözümü için 5 öneri

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır gezisi çerçevesinde DİTAM toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü için 5 temel öneri sundu.

Salgında son 24 saat: 25 bin 401 yeni vaka, 123 vefat

Türkiye’de korona virüsü nedeniyle 123 kişi vefat etti, 25 bin 401 yeni vaka tespit edildi.

Sağlıkçılar: Pandemide gerçek vefat sayısı 250 binin üzerinde

İstanbul’daki sağlık meslek örgütleri adına salgının yıl dönümünde açıklama yapan Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, “Resmi rakamlara göre vefat sayısı 95 binin, gerçek rakamlar ise 250 binin üzerinde” dedi.

Bakan Koca’dan ‘Covid-19’da 2. yıl’ mesajı

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesinin 2. yıldönümünde bir mesaj paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Gelinen noktada salgın, toplumsal hayatı tehdit eden bir olay olmaktan önemli ölçüde çıktı” dedi.

“Pandemi bitmedi, tehlikeli yeni varyantlar kaçınılmaz”

Prof. Dr. Vedat Bulut, “Dünya nüfusunun sadece yüzde 54’ü aşılanmış durumda, bu nedenle önümüzdeki aylarda ve yıllarda yeni varyantlar ortaya çıkacak, bu kaçınılmaz” dedi.

Demirtaş: Her Kandil dönüşü yazılı belge getirdik; örneğini Adalet Bakanı ve MİT’e sunduk

Kobanê davasında konuşan Demirtaş, ‘İmralı görüşmelerinin resmi tutanakları Adalet Bakanlığı’ndan istensin. Görüşme tutanakları gelsin kim sanık, kim tanık, kim barışsever görelim’ dedi.

Kılıçdaroğlu: Kürt sorununun çözümüne dair 5 temel ilkemiz var

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’daki STÖ’lerle buluşmasında Kürt sorununun çözümüne dair 5 temel ilkeleri olduğunu söyledi: “Sorun Meclis’te çözülür. Başka bir yer değil”

7 sosyalist parti ve oluşumdan ‘Barış Mitingleri’ kararı

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, 7 sosyalist parti ve oluşumun toplantısını değerlendirdi: Nisan’da Barış Mitingi’nin düzenleneceğini söyledi.

Yeni yargı paketinde nafaka düzenlemesi yok

AKP’nin Meclis’e sunmaya hazırlandığı 6. Yargı Paketi’nde hakim, savcılar ve avukatlarla ilgili yeni düzenlemeler yer alıyor. Çevre, enerji ve imar alanlarında özel mahkemeler kurulmasını öngören pakette, nafaka düzenlemesi ‘yetişmediği’ gerekçesiyle yok.

 

EKONOMİ

FAO: Gıda ve yem fiyatları yüzde 20 artabilir

BM, Ukrayna’daki savaş nedeniyle dünya genelinde gıda ve yem fiyatlarının yüzde 8 ile yüzde 20 arasında artabileceği uyarısında bulundu.

Türk Telekom’da yeniden kamulaştırılma: Zararı kim ödüyor?

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un çoğunluk hissesini aldı. Uzmanlar, bir dönem “büyük özelleştirme başarısı” olarak sunulan Türk Telekom sürecinin, kamusal zarara yol açan bir hal aldığına dikkat çekiyor.

Ankara’da kentsel dönüşümde yapılmayan binaların belediyeye maliyeti 2,2 milyar TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek döneminde başlanan “kentsel dönüşüm” projelerinin tamamlanmadığını, bu nedenle belediyenin zararının 2 milyar 200 milyon TL olduğunu açıkladı.

Belediyenin şartlarını kabul etmeyen işçilerin servisleri iptal edildi

Edremit Belediyesi ile işçiler arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden belediye lehine sonuç çıkmayınca belediye, işçi servislerini iptal etti.

Ankara’da ulaşıma zam: Tam ücret 6,50, öğrenci 3,50 lira oldu

Ankara’da toplu taşımada tam bilet ücreti 6,50 TL, öğrenci bileti ise 3,50 TL’ye yükseltildi. Karar 15 Mart’ta uygulamaya geçecek.

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: “Ciddi artış kaçınılmaz hale geldi”

CHP’nin 11 büyükşehir belediye başkanı, artan akaryakıt fiyatlarının ardından ortak açıklama yaptı. Açıklamada, toplu ulaşımda ÖTV’nin alınmaması yönündeki taleplerinin merkezi idare tarafından defalarca duymazdan gelindiğine vurgu yapılarak, “Toplu ulaşım ücretlerine yakın zamanda ciddi artışlar olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Üzülerek ifade ederiz ki, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımıza yansıtmak durumunda kalacağız” denildi.

Merkez Bankası, yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisini açıkladı

Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketini paylaştı. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 40,47 oldu. Cari yıl sonu dolar kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 16,04 TL iken, bu anket döneminde 16,68 TL oldu. Faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise yüzde 14,00’te sabit kaldı.

Ayçiçeği, yağ üretimi için dört şehirde destek kapsamına alındı

Ayçiçeği yağı tedariğinde yaşanan sorunlar ve fiyat artışlarına çözüm arayışları sürerken Cumhurbaşkanı kararıyla dört ilin yedi ilçesinde yağlık ayçiçeği ekimi, desteklenecek ürünler listesine eklendi.

 

DIŞ POLİTİKA

AB’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik yaptırımların dördüncü paketini yarın açıklayacaklarını söyledi. ABD Başkanı Biden Rusya’ya yeni yaptırımlar planladıklarını açıkladı.

Reuters: Mariuopol’da 34’ü çocuk 86 Türkiye vatandaşı bir camide mahsur kaldı

Reuters haber ajansı, “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Mariuopol kentinde 34’ü çocuk 86 Türkiye vatandaşının bir camiye sığındığını açıkladı” şeklinde haber yayınladı.

NATO Odessa’yı gözetliyor: Yunanistan’dan Ukrayna ordusuna destek misyonu

Rusya’nın Ukrayna’nın Odessa kentine yönelik olası bir operasyonuna karşı NATO şehri havadan gözetliyor. NATO’nun söz konusu faaliyetine Yunanistan Silahlı Kuvvetleri de destek veriyor.

Hindistan: Pakistan’a yanlışlıkla füze fırlattık

Hindistan hükümeti 9 Mart’ta Pakistan tarafına teknik bir arıza nedeniyle füze fırlatıldığını açıkladı. Kazada can kaybı olmadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği Ukrayna’nın Çernivtsi şehrine taşınıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin Ukrayna’nın Çernivtsi şehrine taşınmakta olduğunu bildirdi. Çernivtsi, Ukrayna’nın batısında, Romanya sınırına yakın bir bölgede yer alıyor. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

Kırım işgal edildiğinde Rusya’ya yaptırıma katılmayan Erdoğan, batıya Kırım’ı hatırlattı

Antalya Diplomasi Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kırım’ın işgaline tüm Batı, tüm dünya ses çıkarmış olsaydı acaba bugünkü tabloyla karşı karşıya kalır mıydık?” dedi.

 

12 Mart

 

İÇ POLİTİKA

HDP’li Oya Ersoy, suç duyurusu yapılan tezi Meclis gündemine taşıdı

HDP milletvekili Oya Ersoy, Mehmet Baki Deniz’in doktora tezinin reddedilmesi ve suç duyurusuna konu olması nedeniyle Meclis’te araştırma önergesi verdi.

Korona virüsü salgını: 132 kişi daha öldü, 20 bin 465 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, korona virüsünden 132 kişinin daha vefat ettiğini, 20 bin 465 kişinin virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Pınar Gültekin cinayeti: Hukuk mücadelemiz devam edecek

Pınar Gültekin davasında, Gültekin ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir, dava dosyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Epözdemir, “Mücadelemiz sürecek” dedi.

Gazi Katliamı’nın 27. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Gazi Katliamı’nda hayatını kaybeden 22 kişi anıldı, Anmada adalet talebi yinelendi.

Davutoğlu: İttifak yeniden yapılanmalı

6 partinin imzaladığı mutabakatı değerlendiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Bu bir seçim ittifakı değil. Benim şahsi kanaatim ittifakın yeniden yapılanmasının doğru olacağı” dedi.

Gürbulak’ta rekor ağırlıkta metamfetamin ele geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gürbulak’ta 1 ton 18 kilogram metamfetamin ele geçirildiğini açıkladı.

Bahçeli: ABD kendisine çekidüzen vermelidir

MHP lideri Devlet Bahçeli, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili, “Savaşı tahrik eden yaklaşımlara dikkat etmek lazım. ABD bu konuda kendisine çekidüzen vermelidir” dedi.

12 Mart: Karşı-Devrime “Gladio” Aşısı

Bütün kıtaları kat eden devrimci dalga 1965-71 arasında Türkiye kıyılarını dövmeye başladığında, Genelkurmay ve Pentagon derin bir anlayış ve empatiyle birbirlerinin kollarına atıldılar. “Emperyalizm bir içsel olgu haline gel[irken]”,Türk karşı devrimciliği NATO standartlarına yükseliyordu.

 

EKONOMİ

Kılıçdaroğlu elektriği kesilen Moda Sahnesi’ni ziyaret etti, yanında kandil götürdü

“Bir toplumu var eden değerlerden birisi de sanat ve kültürdür. Sanat ve kültüre ne kadar önem verirsek Türkiye’nin saygınlığı, Türkiye’nin itibarı bütün dünyada o kadar iyi yankılar uyandırır”

Ekonomistler, Türk Telekom’un TVF’ye devrini yorumladı: İddialara göre BAE talip

Ekonomistler, asıl amacın Varlık Fonu’nun Türk Telekom’u yeni bir özelleştirmeye hazırlamak olabileceğini değerlendirdi.

Zelyut ‘dolar 24 lira olacak’ derken, Özdemir ‘Erdoğan’ı faiz artırımı için iknaya çalışıyorlar’ dedi

Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir, MB’nin faiz kararına ilişkin kulis paylaştı. Zelyut, dolar için 24 lira tahmini yaparken, Özdemir MB’nin Nisan’da faiz artırımına gideceğini söyledi.

Ek zam isteyen işçiye borç protokolü!

Kartal Belediyesinde TİS sürecine kadar işçilere her ay brüt 560 lira verilecek. Ancak 1 Temmuz’da yeni TİS imzalandıktan sonra “avans” adı altında verilen bu paralar işçilerden geri alınacak.

 

DIŞ POLİTİKA

Zelenskiy: 1300 Ukrayna askeri hayatını kaybetti

Rus birlikleri Kiev’e ilerleyişini sürdürüyor. Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Putin ile görüştü ve ateşkes çağrısı yaptı. Rusya’nın Ukrayna işgalinde günün önemli gelişmeleri…

Savaşın gölgesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye kritik ziyaret

Türkiye, İsrail’den sonra Yunanistan ile ilişkilerinde de yeni bir sayfa açabilecek mi? Rusya’nın Ukrayna işgali dengeleri nasıl değiştirdi. Yoğun diplomasi trafiğinin gerisinde ABD mi var?

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu: Çernobil bölgesine elektrik verilemiyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Çernobil’de güç hatlarının hasar görmesinden ötürü bölgeye elektrik verilemediğini ve jeneratörlerle elektrik sağlandığı belirtildi.

Rusya ordusu Kiev kent merkezine ilerliyor: Mariupol’da sivillere insani yardım ulaştırılamıyor

Ukrayna’nın başkenti Kiev sabaha siren sesleriyle uyandı; Rusya ordusu kenti kuşatma operasyonu yürütüyor. Dnipro’ya hava saldırıları sürerken Mariupol’da mahsur kalan siviller insani yardım bekliyor.

Rusya’dan AB ülkelerine: Enerji sektöründe sert bir yüzleşmeye hazırız

Rusya’yla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında enerji sektörüyle ilgili restleşmeler devam ederken Rus enerji şirketi Gazprom, Avrupa’nın daha fazla gaz talebi olduğunu açıkladı.

Gürcistan’dan Abhazya seçimlerine tepki: Rusya bu bölgeyi ilhak etmeye çalışıyor

Gürcistan yönetimi Abhazya bölgesinde bugün düzenlenen parlamento seçimlerine tepki gösterdi. Açıklamada, “Rusya’nın bu bölgeleri ilhak etmek için girişimlerde bulunmasının endişe verici” denildi.

Putin, Macron ve Scholz’dan 75 dakikalık Ukrayna görüşmesi

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Putin’in, Macron ve Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinde muhataplarının gündeme getirdiği sorularla ilgili olarak Ukrayna’daki “gerçek” duruma ilişkin bilgi verdiği belirtildi.

Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanları Antalya’da görüştü: Mutabık kaldık

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, daveti ile Antalya’ya gelen Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile bir araya geldi. İki isim, normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, görevine resmen başladı: ‘Zenginliğin yeniden dağıtılması gerekiyor’

Şili’nin solcu Devlet Başkanı Gabriel Boric, görevi devraldıktan sonra yaptığı ilk konuşmasında, “Zenginliğin yeniden dağıtımı olmazsa ve sadece az bir kesimde yoğunlaşırsa, barışı sağlamak zor olur. Şili halkının ürettiği zenginliği yeniden dağıtmamız gerekiyor” dedi.

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili, Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı, Çavuşoğlu ile görüştü

Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından “Tüm dünyaya Afganistan’daki mevcut yönetimle resmi ilişkilerin kurulması için koşulların uygun olduğu mesajını vermek istiyoruz” dedi.

Financial Times: Türk dronları Rus savunma sistemlerini her yerde alt etti

Financial Times, Bayraktar insansız hava araçlarının, Rusya’nın hava hâkimiyeti sağlayamadığı coğrafyada Rus savunma sistemleri karşısında çok etkili olduğunu yazdı.

Erdoğan’ın Neçirvan Barzani ile yaptığı görüşmeye tüm kurmayları katıldı

‘Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci gününde Erdoğan’ın kaldığı otelde basına kapalı gerçekleşen görüşmeye Fuat Oktay, Hakan Fidan, İbrahim Kalın, Fahrettin Altun ve Ömer Çelik de katıldı.

Ukrayna’ya savaşmaya giden yabancılarla ilgili neler biliniyor?

Ukrayna yönetimi, Rusya’nın işgaline karşı savaşmak isteyen yabancı gönüllülerden özel bir askeri birlik oluşturulacağını açıkladı.

 

13 Mart

 

İÇ POLİTİKA

Covid-19 salgını: 17 bin 426 yeni vaka, 138 ölüm

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 17 bin 426 kişinin testi pozitif çıktı, 138 kişi vefat etti.

Hekimler, Tıp Bayramı Haftası’nda 2 gün iş bırakacak

Pazartesi ve salı günü greve çıkacak sağlık emekçileri Büyük Beyaz Yürüyüş öncesinde bir araya gelerek hükümetin sağlık politikalarına tepki gösterdi.

Üniversitede fişleme: Aşırı solcu, Alevi, AK Parti karşıtı, alemci, kafası kırık, mason…

Adnan Menderes Üniversitesi’nde eski rektör Cavit Bircan’ın akademisyenleri ‘aşırı solcu, Alevi, içki alemlerinin vazgeçilmezi, AK Parti karşıtı’ diye fişlediği ortaya çıktı.

AKP ile MHP, ortak teklifi yarın Meclis’e sunacak: Seçim barajına ayar

AKP ve MHP milletvekillerinin bir süredir üzerinde çalıştığı, seçim barajının biraz aşağıya indirilmesini de içeren kanun teklifi, yarın TBMM Başkanlığına sunulacak. Yarın saat 11.00’de, teklifle ilgili bir açıklama yapılacak.

“Sosyoekolojik dönüşüm için feminizm şart”

Berlin Humbolt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Christine Bauhardt, “Kadın emeğinin sömürüsü ile gezegen kaynaklarının istismarı arasında bir bağlantı var. Kapitalist ekonomi hem çevreyi hem de kadınları sınırsız bir şekilde sömürülebilecek bir kaynak olarak görüyor” dedi.

Gergerlioğlu, Aysel Tuğluk’un durumunu anlattı

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gültan Kışanak’ın Aysel Tuğluk’a dair anlatımlarına dikkat çekerek, “Böyle bir insanı cezaevinde tutuyorsunuz şu zalimliğe bakın” dedi.

İstinaf, Kemal Kurkut’un öldürülmesini ‘yasal’ buldu: Ceza verilemez

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi, Kemal Kurkut cinayetinde sanık polise herhangi bir suç yüklenemeyeceğini belirterek, cinayetin ‘yasal çerçevede’ işlendiğini ileri sürdü.

Yargıtay’dan, TRT sanatçısının katiline indirim: Evlenme teklifini kabul etseydi cinayet işlenmeyebilirdi

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Hatice Kaçmaz’ı öldüren Orhan Munis’in yargılandığı davada, ‘Evlenme teklifini kabul etseydi cinayet işlenmeyebilirdi’ gerekçesiyle indirimi yerinde buldu.

 

EKONOMİ

İBB işçilerine yüzde 54,44 zam

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Toplu sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. Bu süreçte çalışanlarımızın mağdur olmamaları için ücretlerinde %54,44 oranında artışa gidiyoruz” dedi.

CHP’li Girgin: Cenaze aracı nakit para olmadığı için Göcek Tüneli’nden geçirilmedi

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, Dalaman’da yaşayan bir ailenin Antalya’dan gelen cenazesinin, cenaze aracı şoförünün üzerinde nakit olmadığı gerekçesiyle Göcek Tüneli’nden geçirilmediğini söyledi.

Maden işçileri hakları için yürüdü: İnsanca bir yaşam için mücadele edeceğiz

Soma’da yürüyüş düzenleyen maden işçileri, insanca yaşamı sağlayacak bir ücret politikası ve tazminat sorununun çözülmesi çağrısında bulundu.

Sigaraya 2 lira zam

Ülke gündeminden düşmeyen zamlara bir yenisi eklendi. Sigarada Philip Morris grubuna 2 TL zam geldi.

 

DIŞ POLİTİKA

Scholz’dan kritik dönemde Türkiye ziyareti

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini, bölgesel konuları ve ikili ilişkileri konuşmak üzere Ankara’ya gidiyor. Uzmanlar “sürpriz” olarak nitelendirdikleri ziyareti DW Türkçe’ye değerlendirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Erdoğan’la görüştü

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis İstanbul’u ziyaret ederek Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi.

Ukrayna’da ABD’li bir gazeteci öldürüldü

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Irpin bölgesinde ABD’li bir gazeteci vurularak öldürüldü, bir diğer ABD’li gazeteci ise yaralandı. Öldürülen gazetecinin eski New York Times muhabiri Brent Renaud olduğu açıklandı.

Rusya’da protestolarda çok sayıda kişi gözaltına alındı

Bağımsız gözlemci grubu Owd-Info’nun verdiği bilgiye Rusya’da Ukrayna Savaşı’nı protesto için düzenlenen gösterilerde 60’dan fazla kişi gözaltına alındı.

Erbil’e füze saldırısı: İran Devrim Muhafızları üstlendi

IKBY’nin başkenti Erbil’i hedef alan saldırıda kente 12 adet füze düştü. Kentteki ABD Konsolosluğu’nun hedef alındığı saldırıyı İran Devrim Muhafızları üstlendi.

Rusya: Lviv bölgesinde yaklaşık 180 yabancı savaşçıyı öldürdük

Rusya Savunma Bakanlığı, ‘Ukrayna’da Lviv bölgesinde yaklaşık 180 yabancı paralı savaşçıyı yüksek isabetli uzun menzilli silahlarla imha ettiklerini’ öne sürdü.

Zelenskiy’nin İsrail’deki soykırım müzesinde konuşma talebi reddedildi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin İsrail’deki Yad Vashem Müzesi’nde yapmak istediği konuşmaya ‘mekanın ruhuna uygun olmayacağı’ gerekçesiyle sıcak bakılmadığı belirtildi.

Ukrayna’nın ardından Rusya’dan da ‘uzlaşma yakın’ mesajı

Ukrayna ile Rusya’dan peş peşe ‘uzlaşma yakın’ açıklamaları geldi. Zelenskiy’nin ofisinden bu yönde verilen mesajın ardından, Rusya’dan da benzer bir açıklama geldi.

İngiltere’de evlerini Ukraynalı sığınmacılara açanlara ayda 350 sterlin verilecek

Ukraynalı sığınmacılara bürokratik engeller getirmekle suçlanan İngiltere hükümeti yeni bir program açıkladı. Buna göre, sığınmacılara evlerini açanlara ayda 350 sterlin ödenecek.

Irak, İran Büyükelçisine nota verdi

Irak, Erbil saldırısından dolayı İran’a nota verdi.

Erbil’de ABD Başkonsolosluğu’na yapılan saldırıyı, İran Devrim Muhafızları üstlendi

İran Devrim Muhafızları, Erbil’de bulunan ABD Başkonsolosluğu binasını hedef alan füze saldırısını üstlendi.

Çin Komünist Partisi yönetimi için yazılan çarpıcı Ukrayna Raporu

Batı’nın gücü önemli ölçüde artacak, NATO genişlemeye devam edecek ve ABD’nin Batı dışı dünyadaki etkisi artacaktır. Çin, Putin’e bağlanamaz ve mevcut bağın bir an önce kesilmesi gerekiyor.

Hollanda Ortodoks Kilisesi Rusya’dan ayrılıp Fener Rum Patrikhanesi’ne katılıyor

Amsterdam’daki Rusya Ortodoks Kilisesi rahipleri, Ukrayna işgaline tepki göstermeleri nedeniyle tehdit aldıklarını belirterek Fener Rum Patrikhanesi’ne katılacak.

Almanya’nın beş kentinde on binlerce kişi savaşa ve silahlanmaya karşı sokağa çıktı

Almanya’da Berlin, Hamburg, Frankfurt, Stuttgart ve Leipzig kentlerinde sokağa çıkan binlerce kişi Ukrayna’ya yönelik saldırıları protesto etti. Berlin’de düzenlenen eyleme 60 bin kişi katıldı.

 

14 Mart

 

İÇ POLİTİKA

Hatice Kaçmaz kararı: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının bir sonucu

Eski Aile Mahkemesi Hakimi Karadağ’a göre, Yargıtay’ın Hatice Kaçmaz kararı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının yargıdaki bir sonucu. Hukukçular ve kadın örgütleri, karara tepkili.

Muhalefet partileri: İttifaklar bitirilmek isteniyor

AKP ve MHP’nin seçim kanun değişikliği teklifi ittifakları tartışmaya açtı. Cumhur İttifakı, “Haksızlıkları giderecek”, muhalefet partileri “İttifakları bitirecek” diyor. Barajın yüzde 7’ye düşürülmesine de tepki var.

Salgında son durum: 133 ölüm, 24 bin 404 yeni vaka

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 24 bin 404 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 133 kişi vefat etti.

Polisin yere düşürdüğü Dr. Köksal: Çamurlu beyaz gömleğimi bir ömür saklayacağım

14 Mart eyleminde polisin yere düşürdüğü emekli Dr. Erdinç Köksal: “Beyaz, ak gömleğim çamurlandı. Bu çamur Ankara’dan ‘giderlerse gitsinler’ sesinin yankılanmasından meydana gelen bir çamur.”

Yeni seçim kanunu: Memlekete değil Cumhur İttifakı’na nefes aldırma teklifi

Muhalefet temsilcileri Cumhur İttifakı’nın seçim kanunu değişikliğini “mühendislik faaliyeti” olarak nitelendirdi. Muhalefete göre ittifak düzenlemesiyle pek çok insanın iradesi boşta kalacak.

Seçim kanununda yeni ittifak düzenlemesi: Avanta kalkıyor!

Yeni seçim kanunu ile ittifaklar sayesinde fazladan vekil çıkarılması engellenecek. Her partinin aldığı oya göre vekil çıkaracağını söyleyen bir yetkili yeni sistem için “Avanta yok” dedi.

Erdoğan’dan ‘sağlıkta yeni düzenleme’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde ‘müjde’ diyerek sağlıkta yeni düzenlemenin ayrıntılarını anlattı.

Seçim kurullarında değişiklik: Hakime baskı, seçime müdahale endişesi

Yeni seçim kanunuyla il ve ilçe seçim kurulu, birinci sınıf hâkimler arasından kurayla belirlenecek. Muhalefete göre bu değişiklik, demokratik gibi görünse de tuzak bir düzenleme.

Sağlıkçılardan 14 Mart’ta her yerde aynı yanıt: Gitmiyoruz

14 Mart Tıp Bayramı’nda hekimler ve sağlık çalışanları sokaklara haklarını aramak için çıktı. Yapılan açıklamalarda kötü çalışma koşulları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepki ön plandaydı.

Soylu: Kim Kavala’nın serbest bırakılmasını istiyorsa, Ukrayna ve Suriye’deki çocukların katilidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizdeki Sorosçular Kavala’nın peşine takılanlar. Kim Kavala’nın hukuk iğfal edilerek serbest bırakılmasını istiyorsa, Ukrayna’daki ve Suriye’deki çocukların katili de odur” açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu’nu da hedef alan Soylu, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır ziyareti bir siyasi parti genel başkanının yapabileceği en son ziyarettir. Çünkü Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olarak oraya gitmedi. PKK ve HDP’yi kurtarmak için gitti” dedi.

Diyarbakır merkezli araştırma şirketi: CHP’nin kentteki oyu yüzde 2’den yüzde 10’a çıktı

Gazeteci yazar Murat Yetkin, bugün kaleme aldığı yazısında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır ziyaretini ve araştırma şirketi Rawest’in gerçekleştirdiği seçim anketine yer verdi. Yazıda CHP’nin bölgedeki oy oranını yüzde 10’a çıkardığı yönündeki ifadeler dikkat çekti.

Covid testini yine Menzilci yapacak

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, yılsonuna kadar 4 devlet hastanesinde Covid-19 testini Menzil Cemaati’nden Ferhat Danışman’ın şirketine yaptıracak. Şirkete 4,2 milyon test yapması karşılığında 147 milyon TL ödenecek.

Pınar Gültekin cinayeti davasında Mertcan Avcı tahliye edildi

Muğla’da Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin davada ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirakten’ tutuklanan katil zanlısının kardeşi Mertcan Avcı’nın tahliyesine karar verildi.

 

EKONOMİ

Türkiye Rusya yaptırımlarına katılır mı?

Türkiye, ABD ya da AB ülkelerinin Rusya’ya yaptırımlarına şu an için katılmıyor. İlkesel olarak yaptırımların çözüm sunmadığını düşünen Türkiye, savaşın uzun sürmesi durumunda baskı altında kalabilir.

Yoksulluğun resmi verisi

İktidar eliyle yaratılan yoksulluk, resmi verilere de yansıyor. 2021’de 11 milyon yurttaş karnını gıda yardımları ile doyurabildi. Prof. Dr. Günçavdı, “Yoksulluğu kaldırabilmek için yeniden bölüşüm yapmak gerekiyor” dedi.

Karaismailoğlu’ndan ‘Yap-İşlet-Devret’ savunması: Kredi ile ev almış gibi ödeme yapıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Yap-İşlet-Devret projelerinde hesap hatası bulunmadığını savundu. Soruları yanıtlayan Karaismailoğlu, “Yap-İşlet-Devret’te kredi ile ev almış gibi ödeme yapıyoruz” dedi.

EPDK’den akaryakıt zirvesi: Yeni tarife gündemde

Akaryakıt fiyatlarının fahiş oranlarda yükselmesinin ardından sektör temsilcileri bir araya geliyor.

 

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan Başbakanı’nın koronavirüs testi pozitif çıktı

Pazar günü İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis’in koronavirüs testi pozitif çıktı.

Ukrayna savaşı: Mariupol’den 160 araçlık konvoy ayrıldı

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Mariupol belediyesi, 160 araçlık konvoyun kentten ayrıldığını bildirdi. BM, Ukrayna’da ölen sivillerin sayısının 636’ya yükseldiğini duyurdu. Günün önemli gelişmeleri:

Scholz ve Erdoğan’dan “güçlü iş birliği” vurgusu

Almanya Başbakanı Scholz ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeleri sonrasında düzenledikleri basın toplantısında iş birliğini güçlendirme mesajı verdi. İki lider Ukrayna’da kalıcı ateşkes vurgusu yaptı.

Guterres: Ukrayna’da uçuşa yasak bölge gerilimi artırma riski taşıyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasının gerilimi artırma riski taşıdığını” söyledi.

Ukrayna ile Rusya yarın yeniden masaya oturuyor

Ukrayna ile Rusya, dün her iki taraftan da peş peşe gelen ‘uzlaşma yakın’ mesajlarının ardından bugün yeniden görüştü. Beş saat süren görüşmelere, yarın yeniden masaya oturmak üzere ara verildi.

Abramovich’e torpil iddiası Sefarad Yahudilerini vurdu

Abramovich’in vatandaşlık başvurusu için Porto Topluluğu’na para ödemesi ve Porto Başhahamı Daniel Litvak’ın tutuklanması üzerine Sefarad Yahudilerinin başvuruları askıya alındı.

 

15 Mart

 

İÇ POLİTİKA

AYM’den Basın İlan Kurumu’na uyarı gibi ihlal kararı

2020 yılında resmi ilan ve reklam kesme cezalarının yüzde 97’sini muhalif basına veren Basın İlan Kurumu’na Anayasa Mahkemesi’nden uyarı gibi bir ihlal kararı geldi.

Parmak iziyle mesai takibine hak ihlali kararı çıktı

Anayasa Mahkemesi, Söke Belediyesi’nin parmak iziyle mesai takibi yapmasını kişisel verilerin korunması hakkının ihlali olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kabinedeki görevler bayrak yarışıdır

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye “Kabineye hoşgeldiniz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayatın her alanında olduğu gibi kabinedeki görevler de bayrak yarışıdır” dedi.

Covid-19 salgını: 115 ölüm, 24 bin 614 yeni vaka

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saate 24 bin 614 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 115 kişi vefat etti.

Pınar Gültekin davasında Mertcan Avcı’nın tahliyesine itiraz

Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı hakkında verilen tahliye kararına itiraz etti.

TBB, Adalet Bakanı Bozdağ ile görüştü: Talepler iletildi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı ziyaret etti.

Seçim Kanunu teklifinin TBMM’ye sunulmadığı ortaya çıktı

AKP ile MHP’nin açıkladığı Seçim Kanunu teklifinin henüz TBMM Başkanlığı’na sunulmadığı ortaya çıktı. AKP’li Yazıcı ile MHP’li Yıldız, teklifi açıklarken TBMM’ye sunduklarını iddia etmişti.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘Seçim Kanunu’ tepkisi: Seni paşa paşa göndereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır ziyaretini hedef alan MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye verdiği yanıtta, “Ben Türkiye’nin her noktasına giderim. Alnım açık giderim, bu ülke için, vatanım için, bayrağım için giderim ama sen gidemezsin!” ifadelerini kullandı.

Afşin’e kurulacak yeni santrale onay yok: Köylülerde bayram sevinci

Mahkeme yapılması plananlanan termik santral için yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı.

Baskın seçim hazırlığı mı?: Mevcut YSK’nin görev süresi Ocak 2023’e uzayacak

İktidarın il ve ilçe seçim kurullarının tamamının ve YSK’nin beş üyesinin değiştirilmesi girişimi tartışılıyor. Düzenleme mevcut YSK’nin görev süresini Ocak 2023’e uzatıyor.

Erdoğan: Mazlumların sığınağı olmaya devam edeceğiz, mültecileri göndermeyeceğiz

Erdoğan, ‘Dün Afganistan’dan, Irak’tan, Suriye’den geldiler. Bugün Ukrayna’dan geliyorlar. Muhalefet, seçimi kazanırsak ülkedeki mültecileri göndereceğiz, diyor. Biz göndermeyeceğiz’ dedi.

 

EKONOMİ

DİSK’ten İzmir’de miting: Fahiş zamlar protesto edildi, hükümet istifaya çağrıldı

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, ‘Emeğimizi, haklarımızı, geleceğimizi ezdirmeyeceğiz’ mitingi düzenledi. Binlerce emekçinin katıldığı mitingde ülkedeki fahiş zamlar protesto edildi ve hükümet istifaya çağrıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada, “Bu topraklarda zalimin zulmüne son vereceğiz” dedi.

Benzine 1 lira 76 kuruş indirim

Bu geceden itibaren geçerli olacak şekilde litre fiyatında, benzinde 1 lira 76 kuruş, motorinde ise 93 kuruş indirim yapıldı. Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle dün gece de motorinde indirim olmuştu.

Mahkeme, cemevine gelen yüksek elektrik faturasını iptal etti

Cemevi, gelen yüksek elektrik faturasını ödeyemeyince elektrikleri kesildi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi ve cemevinin başvurusu üzerine, elektrik faturası mahkeme kararıyla iptal edildi.

Rolls-Royce ve Kale Grubu yerli savaş uçağına motor üretecek

İngiliz sanayi devi Rolls-Royce, Türk ortağı Kale Grubu ile Türkiye’nin yerli uçağı TF-X’e ortak motor üretimi konusunda anlaştığını duyurdu.

Sigarada bir gruba daha 2’şer lira zam

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, JTI grubu sigaralarına 2’şer lira zam geldiğini açıkladı.

Dolar 14,82 TL seviyesinde: Fed tarihi, dolarda düşüşe mi işaret ediyor?

Savaşla ilgili belirsizlikler sürerken, geçmiş dönem doların Fed’in faiz artışı yapmadan önceki dokuz aylık dönemde yükseldiğini, faiz artışı sonrası ise geri çekildiğini gösteriyor.

Ruslar, ‘güvenli limanı’ buldu, Türkiye’deki bankalara hücum ediyorlar

Savaş ve Rusya’daki sermaye kontrolü adımları sonrası Türkiye’ye göç eden Rus vatandaşları hem birikimlerini sisteme sokmak hem de yaşamlarını finanse edebilmek için banka hesabı açıyor.

Açlık sınırı asgari ücreti geçti | BİSAM: Açlık sınırı 4 bin 330 TL, yoksulluk sınırı 14 bin 978 TL

BİSAM’ın raporuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama 4 bin 330 lira, yoksulluk sınırı 14 bin 978 lira oldu.

Fahiş girdi maliyeti çiftçiyi bitiriyor, çiftçi kente göçe zorlanıyor

Adana’da çiftçilik yapan Yusuf Zihni Alan fahiş girdi maliyetleri karşısında hükümetten gerçek manada destek beklediklerini söyledi ve ekledi: “Bu maliyetlerle bir iki sene sonra küçük çiftçi kalmaz.”

 

DIŞ POLİTİKA

Rusya Avrupa Konseyi’nden resmen ayrıldı

Rusya, Avrupa Konseyi’nden ayrıldığını resmi tebligatla Konsey Genel Sekreterine bildirdi. Tebligatta, Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden çekilme niyeti de dile getirildi.

Zelenskiy’den NATO itirafı: Gerçekleri kabul etmek gerekiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülkesinin NATO üyesi olamayacağını anlaması gerektiğini belirterek güvenlik garantisi istedi. Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki müzakerelerin dördüncü turu Belarus’ta başladı.

Kiev’de 35 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin başdanışmanı Arestoviç, Rusya ile bir-iki hafta içinde barış anlaşması imzalanmasının mümkün göründüğünü, savaşın en geç mayısta biteceğini söyledi.

Rusya’dan Biden dahil, ABD yönetiminin üst kadrosuna yaptırım

Rusya, ABD Başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken dahil, ABD’ yönetiminin en üst düzey kadrosuna yaptırım kararı aldı. Listede eski dışişleri bakanı Hillary Clinton da yer alıyor.

Macron, Rusya’ya silah satışını savundu: Uluslararası hukuka uygun

Macron, AB’nin 2014’teki silah ambargosuna rağmen Fransa’nın Rusya’ya 2020’ye kadar silah teslimatına devam ettiğine yönelik iddiayı doğruladı ve bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu savundu.

Rusya’yla savaştan Rusya’nın yanında savaşa: Kadirovların Çeçenistan’ı

Çeçenistan ne oldu da bağımsızlık savaşından Rusya’ya bağlılık yemini eden bir ülke haline geldi? Tarihe bakıyoruz.

3 milyon Ukraynalı mülteci, 1,8 milyonu Polonya’da

AB Dış İlişkiler Servisi’nden Ireneusz Fidos: “24 Şubat’tan beri yaklaşık 3 milyon Ukraynalı ülkeyi terk etti. Ukraynalı mültecilerin 1,8 milyonu Polonya’da. Mültecilerin neredeyse yarısı çocuk.”

Alman basını: Savaş Türkiye’nin stratejik konumunu hatırlattı ama…

Almanya Başbakanı Scholz’un Ankara ziyaretini Alman basını değerlendirdi: Türkiye ne kadar güvenlik politikalarında önem taşısa da Ankara’nın yanılsamaya kapılmaması gerekir.