28 Eylül

İÇ POLİTİKA

CHP’den Mersin’deki saldırı hakkında partiye yönelik söylemler için suç duyurusu

CHP’nin avukatı Celal Çelik, Mersin’de polisevine yönelik saldırıyla ilgili CHP’ye yönelik itham ve iftiralara karşı suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

HDP’li Sancar: Mersin saldırısı kaos planlarının bir parçası

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mersin’de Polisevi’ne yönelik saldırı ile ilgili, “Seçim öncesi kaos planlarının bir parçası olarak görmek gerekir” dedi.

Mersin’deki polisevi saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Aksu’dan ‘Mahsa Amini’ paylaşımı: Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir

Gözaltında öldürülen Amini için açıklama yapan Aksu, ‘İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum’ dedi.

HDP’li Sancar’dan ‘adaylık’ açıklaması: Kemal Bey’e değer veriyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin olarak “Kemal Bey’e değer veriyoruz, çabalarını önemli buluyoruz. Fakat adayın kim olacağı meselesi altılı masanın işidir” dedi.

Erdoğan: Daha fazla konser için başka ülkeye gidenlere acıyarak bakıyoruz, pişman olacaklar

Erdoğan, son dönemde sayıları gittikçe artan, yurtdışında yaşamayı tercih edenleri hedef aldı. “Acıyarak bakıyoruz, yaşayacakları pişmanlığı tahmin edebiliyoruz” dedi.

Ayfer Düzdaş’tan İBB’ye: Konser yasaklamanın başka bir versiyonu değil de nedir bu?

Sanatçı Ayfer Düzdaş, İBB’nin yedi ayda iki kez konser başvurusuna cevap vermemesine tepki gösterdi: Samimi değilsiniz. Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri Konseri için İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunan sanatçı Ayfer Düzdaş’a yedi aydır cevap verilmiyor.

Mağdurlar için Adalet Platformu’nun KHK’liler raporu açıklandı

Rapor için konuşan Gergerlioğlu: “Ortaçağ’da cadı avı neyse bugün KHK’lılara yapılan odur” ifadesini kullandı.

EKONOMİ

AKP’nin doları bir gecede 9 liraya düşürme planı ortaya çıktı!

Daha önce açıklanan KKM ile bir gecede dolarda 8 lira düşüş sağlayan iktidarın, bu kez bankaların yurt dışında tuttukları dolarları getirerek benzer bir planı devreye sokacağı iddia edildi.

Merkez Bankası’ndan bankalara yeni kredi talimatı!

Reuters’a bilgi veren iki bankacı, TCMB’nin bankalara, menkul kıymet tesisine ilişkin yeni bir uygulama talimatı ilettiğini anlattı. Buna göre, Merkez Bankası kredilerin fatura karşılığı kullandırılması uygulamasını yıl sonuna kadar kademeli olarak genişletirken kredilerin doğru alana yönlendirilmesini ve amacı dışında kullanımını durdurmayı amaçlayan adımlar açıkladı.

ABD’li şirket Türkiye’de rüşvet dağıttı, ABD’de ceza aldı: Türk yetkililerin ailelerine Los Angeles gezisi…

Teknoloji firması Oracle, Türkiye ve BAE’de rüşvet dağıtmak için rüşvet fonu kurduğu nedeniyle 23 milyon dolar cezaya çarptırıldı

DIŞ POLİTİKA

İran polisinden protestolarla ilgili açıklama: Tüm gücümüzle karşı çıkacağız

İran polis komutanlığı, Mahsa Amini’nin gözaltındayken ölümü üzerine yaklaşık iki hafta önce patlak veren protestolarda tüm güçlerini kullanacakları konusunda uyardı.

Önceki Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi gözaltında

Kadın hakları aktivisti Faize Haşimi, Tahran’da gözaltına alındı. Yönetime karşı sert eleştirileriyle tanınan Haşimi, Mahsa Amini’nin ölümü ardından yaptığı konuşmada İran’ın tutuklulara İsrail’dekinden daha kötü muamele ettiğini söylemişti.

İran, IKBY’deki Kürt örgütlerin karargahlarını vurdu: 9 kişi öldü

İran, Irak’ın kuzeyindeki Komele, İKDP ve PAK örgütlerine ait karargahları füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) vurdu. Irak ve IKBY hükümetleri saldırıyı kınadı.

ABD: Erbil’e yönelen İran’a ait bir İHA’yı düşürdük

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, ‘Erbil’e yönelen’ İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı.

Irak’ta Muktada el Sadr yanlıları yeniden Yeşil Bölge’ye girmeye çalışıyor

Ekim 2021’deki seçimlerden beri hükümetin kurulamadığı Irak’ta siyasi krizin merkezindeki parlamento yeniden Sadr yanlıların hedefinde.

Bağdat’ta Sadr destekçileri Meclis’e yürümek istedi: Çıkan çatışmada yaralananlar var

Irak’ta Şii lider Mukteda el-Sadr’ın destekçileri Meclis’e yürümek istedi. Yeşil Bölge’de kendilerini engelleyen güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada yaralananlar oldu

Zelenskiy ile görüşen Erdoğan: Tek taraflı referandumlar diplomasiyi zora sokar

Ukrayna’nın doğusundaki referandumlarda Rusya’ya bağlanma kararı çıktığının açıklanması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’le telefonda görüştü.

Batı bloğu Ukrayna’nın doğusundaki referandumu tanımadığını açıkladı: Rusya’ya yeni yaptırımlar yolda

ABD ve Kanada Rusya’ya bağlanma kararı çıktığı açıklanan referandumlar nedeniyle Moskova’ya yaptırım hazırlığında olduklarını duyurdu. AB ve BM’den de kınama geldi.

Kuzey Akımı gaz boru hattında sabotaj iddiası: Taraflar birbirini suçluyor

Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna, Kuzey Akım 1 boru hattındaki sızıntının arkasında Rusya’nın olduğunu savunurken Moskova yönetimiyse ABD’yi suçladı.

Kremlin’den ‘Mir’ çıkışı: Türk bankaları ABD’nin baskısı altında

Kremlin, Rus ödeme sistemi Mir’den ayrılmaya karar veren Türk bankalarının ‘ABD’nin eşi benzeri görülmemiş baskısı’ ve ‘dolaylı bir yaptırım tehdidi’ altında olduğunu kaydetti.

ABD’den Ukrayna’ya 1,1 milyar dolarlık savunma yardımı

Azerbaycan ve Ermenistan’dan karşılıklı ‘ateşkes ihlali’ suçlaması

MGK bildirisi: Yunanistan’ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Bildirisi’nde, “Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan’ı teşvik eden çevrelerin aklıselime davet edildiği vurgulandı” dendi.

29 Eylül

İÇ POLİTİKA

İranlı kadınlar, Masha Amini’nin İran’da ‘ahlak polisi’ tarafından öldürülmesini İran’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto ediyor.  

‘AK Parti 7 ankette yüzde 30’un altında, HDP yüzde 12’nin üstünde’

MAK Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Ali Kulat, bu yıl yaptıkları 8 anketin 7’sinde AK Parti’nin yüzde 26.5’e kadar indiğini söyledi. Kulat; CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP’nin oy oranını da açıkladı.

Esnaftan Akşener’e: Altılı Masa’da çatlak ses çıkarmayın

Akşener’in Ankara’da ziyaret ettiği bir hal esnafı, ‘Siyasetten ziyade memleket meselesi olarak ne olur bu Altılı Masa’da bir çatlak ses çıkartmayın’ dedi.

Düşünce Suçuna Karşı Girişim’den Mahsa Amini için saç kesme kampanyası

Kampanyaya bugüne kadar Şebnem Korur Fincancı, Gençay Gürsoy, Baskın Oran, Nazar Büyüm gibi isimler destek verdi.

Abdullah Öcalan önergesinin iade gerekçesi: Sorulamayacak sorular

HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin verdiği soru önergesi “Kişisel görüş” ve “Sorulmayacak Soru” denilerek iade edildi.

Köpekli işkence davasında, hakkında yakalama kararı olan polis bulunamıyor

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Menice-Şeyhmus Yılmaz çiftinin üzerine saldırtarak yaralanmaktan yargılanan davada hakkında yakalama kararı bulunan polis Serdar Gök’ün adresini bulamıyor.

Helikopterden atılma soruşturması: Soylu’nun açıklamasından sonra yetkililerin yargılanmasını beklemiyoruz

Avukat Baran Bilici, ‘Avukatların ve ailenin dosyaya ulaşması mümkün değilken, Soylu’nun dosya içeriğini paylaşması davaya olumsuz anlamda bir nitelik kazandırdı’ dedi.

Gözaltına alınmıştı: Mersin Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Bedrettin Gündeş tutuklandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, terör propagandası soruşturması kapsamında çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

HPG Mersin’deki saldırıyı üstlendi

HPG, Mersin’de polisevine yapılan saldırıyla ilgili İçişleri Bakanlığının verdiği Dilşah Ercan ismini yalanladı. Saldırganlarının isminin Dilara Ürper ve Emel Feremez Hisên olduğu açıkladı.

PKK açıklamasında isim vermeden Demirtaş ve HDP’ye gönderme…

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan ve Soylu’ya: Teröristin DNA raporuna rağmen yalan söylediniz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’deki saldırıyı düzenleyen zanlının iktidar medyası tarafından ortaya atılan isimden farklı olduğunun DNA testiyle belli olduğunu söyledi: “Öldürülen teröristin DNA raporuna rağmen, tam iki gündür yalan söylediniz, havuz medyanız manşetler attı.”

Valilik, Polis Amiri Zengin’in soruşturulmasına izin vermedi

Ayrıca, polisin 29. İstanbul Onur Yürüyüşü’ndeki şiddetini “orantılı” bulan Valilik, karara 10 gün içinde itiraz edilebileceğini belirtti.

Boğaziçi’nde ‘Kayyım’ın Yurt ‘Beceriksizliği’ Ulaşım Krizine Neden Oldu

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki yurt krizi lisans öğrencilerini de vurdu. Yönetim, okula bu sene başlayan en az 600 hazırlık öğrencisine yurt vermemişti. Yurt başvurusunda bulunan hazırlık öğrencilerin yarısı, son dakika kararıyla hazırlık kampüsüne toplu taşımayla bir saat uzaklıktaki yurtlara yerleştirildi. Aynı durum lisans öğrencileri için de geçerli. Yaklaşık 800 lisans öğrencisi Kilyos Kampüsü’ne yerleştirildi. Bu kampüsün derslerin işlendiği kampüslere uzaklığı iki saate yakın. Öğrenciler, araçlarda oluşan yoğunluktan, meydana gelen arızalardan ve yetersiz olanaklardan şikayetçi

Dumlupınar Üniversitesi’nde dolandırıcılık iddiası YÖK’e taşındı

Dumlupınar Üniversitesi’ndeki yabancı uyruklu bir öğrenci dolandırıldığı gerekçesiyle rektörlüğe şikayette bulunurken üniversitede görevli bir akademisyen ise üniversite yönetimini YÖK’e şikayet etti.

Kadın sinemacılardan İranlı kadınlarla dayanışma mesajı: Özgürlük ve eşitlik için…

İranlı kadınlara destek mesajı yayınlandı: Türkiyeli kadın sinemacılar olarak İranlı kadınlarla ve İran halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

KCDP: İran bize çok uzak diye düşünmeyin

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlakpolisi tarafından katledilmesini İran Büyükelçiliği önünde de protesto etti.

EKONOMİ

Sayıştay ortaya çıkardı: Sonuçları saklanan dev ihaleler

Sayıştay, iktidara yakın müteahhitlere ilana çıkmadan, özel davetle verilen 9 dev ihalenin sonucunun kamuoyundan saklandığını ortaya çıkardı.

Boğaziçi raporu: Bir akademisyene 50 bilgisayar, atamalarda ve ihalelerde usulsüzlük

Sayıştay’ın Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili raporunda bazı ihalelerde ve idari görevlerde usulsüzlük yapıldığı belirtildi. Ayrıca üniversitenin gereğinden fazla bilgisayar aldığı ifade edildi.

Erdoğan’ın ‘tek haneli faiz’ çıkışı dolara 18,55 TL seviyesiyle yeni rekor kırdırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Merkez Bankası’nın politika faizini yıl sonunda tek haneye indireceği mesajının ardından bugün dolar/TL 18,55 ile yeni tarihi zirvesine yükselmiş oldu.

DIŞ POLİTİKA

İran’da Mahsi Amini protestoları sürüyor: Loristan eyaletinde 120 kişi gözaltına alındı

İran’ın Loristan eyaletinde gözaltında öldürülen 22 yaşındaki Mahsi Amini için yapılan gösterilerde 120 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Ulusal güvenliğimiz kırmızı çizgimizdir

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Mahsa Amini’nin ölümünün ‘üzüntü verici’ olduğunu, yasaların uygulanmasında reforma gidilebileceğini söyledi. Ancak polisin sert müdahalesini de savundu.

BM’den İran’a çağrı: LGBTİ+ aktivistlerinin infazını durdurun

Birleşmiş Milletler’in atadığı bağımsız insan hakları uzmanları, LGBTİ+ haklarını destekledikleri gerekçesiyle İran’da idam cezasına çarptırılan Zahra Sedighi-Hamadani ve Elham Choubdar’ın infazının durdurulması çağrısında bulundu.

AB’den Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell’in açıkladığı sekizinci yaptırım paketi teklifinde ticaret kısıtlamaları ve petrole tavan fiyat gibi yaptırımlar bulunuyor.

Kremlin: Referandum yapılan bölgeler Cuma günü Rusya’ya bağlanacak

Kremlin’den yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda referandum yapılan dört bölgenin yarın Rusya’ya bağlanacağı belirtildi

Kafkasya’da seferberliğe tepki: Epilepsi hastası toplama merkezinde öldü

Rusya’da seferberlik ilan edilmesinin ardından Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde askere alınan bir genç, toplama merkezinde geçirdiği epilepsi nöbetinde müdahale edilememesi nedeniyle öldü.

Çavuşoğlu’ndan flaş Kıbrıs mesajı: Daha fazla güç ve silah göndereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız.” dedi.

30 Eylül

İÇ POLİTİKA

Mersin’de 9 kişi gözaltına alındı

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “örgüt propagandası” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında birçok adrese baskın düzenlendi.

Soylu’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Teröristi taşıyan taksici teşhisini yaptı

İçişleri Bakanı Soylu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Mersin’de polisevine düzenlenen saldırıyla ilgili tepkisine cevap verdi: Teröristi taşıyan taksici teşhisini yaptı. Parmak izlerinden biri eşleşti.

TBB’den cumhurbaşkanı yanıtı: Bir kişi en fazla iki kez aday olabilir

Türkiye Barolar Birliği, Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki soruları yanıtladı. Verilen yanıtta “Bir kimse en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilir” denildi.

9 ayda 2 bine yakın hekim yurt dışına gitmek için başvuru yaptı

TTB, 2022’nin dokuz ayında “İyi hal belgesi” almak için başvuran hekim sayısının bin 938’e ulaştığını açıkladı.

Mithat Sancar: İktidarı göndermeye yönelik bir ortaklık yetersiz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ege İnsan Hakları Okulu’nun çalıştayında konuştu. Sancar, “İktidarı göndermeye yönelik bir ortaklık yetersiz kalır” dedi.

Ramazan Oruç çekildi, İBB direnişçilerinin görüşmeleri sürüyor

İBB’de işten çıkarmalar nedeniyle 64 gündür eylem yapan işçilerle yönetimin görüşmeleri sürüyor. İBB yönetiminin ‘geri dönemez’ şartını koştuğu Ramazan Oruç ise direnişten çekildi.

Irkçılığa maruz kalan çocuk darp edilmiş

Bahariye Ortaokulu’nda okuyan ve ırkçılığa maruz kalan Kürt öğrencinin olay sırasında darp edildiği sağlık raporuna yansıdı. İstanbul Kadıköy Bahariye Ortaokulu’nda 8’inci sınıf öğrencisi R.P., 27 Eylül’de isminin Kürtçe olması nedeniyle ırkçı muameleye maruz kaldı ve darp edildi. Yaşanılan tartışma nedeniyle R.P. hakkında disiplin soruşturması başlatılırken, R.P.’ye ırkçı saldırıda bulunan öğrenciler hakkında ise bir işlem yapılmadı. R.P., 3 Ekim Pazartesi günü disiplin kuruluna çıkarılacak.

Orhan Gencebay: Aleyna Tilki’nin şarkılarını severek dinliyorum

NR1 Video Müzik Ödülleri’nde Aleyna Tilki’ye ödül veren Orhan Gencebay, “Törende Aleyna’ya ödül vereceğimi bilmiyordum. Ben oraya ödül almak için gitmiştim” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ

Hazine’ye ait yaklaşık 70 bin konut kayıp

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamunun kullanımına bırakılan 70 bine yakın konutun kayıtlarda kayıp göründüğü belirlendi.

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Dış ticaret açığı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 160 artarak 11.2 milyar dolara ulaştı.

Ekonomistler, Nebati’nin ‘epistemolojik’ konuşmasını değerlendirdi: Vapurlarda böyle adamlar olurdu

Bakan Nebati’nin alışılmışın dışında kavramlar kullandığı konuşması gündemden düşmüyor. Nebati’nin ne demek istediği tam anlaşılamazken, ekonomistler konuşmanın anlamını yorumladı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon çift hanelere ulaşarak rekor kırdı

Euro Bölgesi’nde enflasyon eylülde çift hanelere ulaşarak rekor tazeledi, işsizlik oranı ise yüzde 6,6’ya düştü.

DIŞ POLİTİKA

Kuzey Akım’da dördüncü gaz sızıntısı tespit edildi

İsveç Sahil Güvenlik Kurumu, Baltık Denizi’nde Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki gaz sızıntılarının 4’e çıktığını duyurdu.

Putin, referandum yapılan Herson ve Zaporijya’nın ‘bağımsızlığını’ tanıyan kararnameleri imzaladı

Putin, Rusya ordusunun Ukrayna’da işgal ettiği ve hafta sonu ‘referandum’ yapılan Herson ve Zaporijya bölgelerinin ‘bağımsızlıklarını’ tanıyan kararnameleri imzaladı.

Zaporijya’da füze saldırısı: 23 sivil öldü, 28 yaralı

Zaporijya bölgesinde sivil araç konvoyuna yapılan füze saldırısında 23 kişinin öldüğü, 28 kişinin de yaralandığı açıklandı. Ukrayna ve Rusya, saldırı için birbirini suçladı.

Kremlin’den yeni açıklama: Bağlanan bölgelere saldırı Rusya’ya yapılmış sayılacaktır

Putin’in, Ukrayna’da ele geçirilen bölgelerin bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzalaması sonrası Kremlin’den flaş açıklama geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada ayrılıkçı bölgelere yönelik “Rusya’ya bağlanan bu bölgelere saldırı Rusya’ya yapılmış sayılacaktır” denildi.

AB’den Türkiye’ye mesaj: Türkiye’ye yaptırımlar getirilmesi çok muhtemel

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas, Türkiye’nin, “Batı ve Avrupa ile asimetrik ilişki yürüttüğünü” savundu.

İsveç, Türkiye’ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

İsveç, Türkiye’ye yönelik silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

01 Ekim

İÇ POLİTİKA

Jandarma komutanı Amedspor’u hedef gösterdi

Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, Amedspor-Afyonspor karşılaşması öncesi kışkırtıcı ifadeler kullandı.

Cizre’de Barış Anneleri gözaltına alındı

Barış Anneleri Sıdıka Erdem ve Hatice Beytur, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Bozdağ: HDP seçmeni oy vermezse Millet İttifakı kazanamaz

Adalet Bakanı Bozdağ’dan HDP’ye altılı masa eleştirisi: Bunlar sizin oyunuza muhtaçken sizinle oturmak istemiyorlar. Oyunuzu aldıktan sonra dönüp de sizin yüzünüze bakarlar mı? Bakmazlar.

Kılıçdaroğlu: Akşener’le aramızda bir kriz yok, ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Soylu: Mersin saldırısı Amerika merkezli bir eylem

Mersin’de polisevine düzenlenen saldırının ‘Amerika merkezli bir eylem’ olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Soylu, ABD’nin saldırıda kullanan silahların seri numarasını talep ettiğini ifade etti.

‘PKK ile savaşıyordum’ savunması yapan IŞİD’liye ceza verilmedi

Urfa’daki IŞİD davası sanığı Ahmet Sami Karabilgin savunmasında, Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığına anlattı, “Bana ‘Git PKK ile savaş dediler” dedi. Mahkeme ceza vermedi.

“Doğruları savunmaktan asla vazgeçmeyeceğim”

Selahattin Demirtaş: “Demokratik siyasette ısrar ve barış politikası, bizim için ilkeseldir. Kimse geri adım atmamızı beklemesin.”

Murat Yetkin: Demirtaş, PKK restiyle HDP ve Meclis’i tercihe zorluyor

“Özellikle muhalefetteki Altılı Masa platformuna hem de özellikle HDP’ye düşen sorumluluk büyük”

Boğaziçililer’den İsmail Boz’a tepki: Utanılması gereken bir karar

Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Boz’un, kimya bölümüne baskı yapıp, kendi adına ders açılmasını sağladığı iddialarına Boğaziçililer tepki gösterdi.

Doğadaki eşcinsellik veya eşcinselliğin doğallığı

Eşcinselliği sadece insana dair bir şey sanıyorsanız, aldanıyorsunuz!

EKONOMİ

İstanbul’un yıllık enflasyonu rekor kırdı: yüzde 107,42

İTO verilerine göre; eylülde İstanbul’da yıllık enflasyon yüzde 107,42 oldu. Aylık enflasyon yüzde 6,06, toptan eşya fiyatları ise yüzde 2,94 oranında arttı.

DIŞ POLİTİKA

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’ya NATO tehdidini yineledi

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize verilen sözler tutulana kadar, bu konudaki ilkeli ve kararlı tutumumuzu koruyacağız” dedi.

Babacan: Rusya’nın ilhak kararını tanımıyor ve reddediyoruz

Lyman kentinde 5 bin Rus askeri kuşatıldı

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Lyman şehrindeki yaklaşık 5 bin Rus askerinin etrafının tamamen sarıldığını öne sürdü.

Yunan takımı AEK, stadyumuna ‘Ayasofya’ adını verdi: Açılışta kemençe çalıp horon oynadılar

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’ndan Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlamak için yeni adım

Burkina Faso’da darbe. Ordu yönetime el koydu

Burkina Faso’da ordu ‘ülkedeki güvenlik durumunu’ gerekçe göstererek iktidara el koyduğunu duyurdu.

Bağdat’ta ‘1 Ekim’ eylemi: Halk, yolsuzluk yapanları devirmek istiyor

Bağdat’ta 2019 yılında hükümetin istifa etmesine yol açan ve 600’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan eylemlerin yıldönümünde Tahrir Meydanı’nda protestolar düzenlendi.

02 Ekim

İÇ POLİTİKA

Ruşen Çakır: Demirtaş, Öcalan’ın yerini mi alacak?

Gazeteci Ruşen Çakır, Mersin’deki polisevine düzenlenen saldırı sonrası Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş ve HDP yönetiminden gelen tepkileri yorumladı.

Altılı masa CHP’de toplandı: ‘Biz kazanacağız’

Akşener: Kendilerini CHP’nin sözcüsü gibi gören bazı isimler özensiz bir dil kullanıyor

CHP’li bazı siyasetçileri eleştiren Akşener, ‘Partide bir sorumlulukları olmadığı halde, milletimiz o isimlerin sözlerini, partinin görüşü gibi algılıyor. İncitici bir dilleri var’ dedi.

Hükümete yakın medya hedef göstermişti: Tokat Valisi’nin elini sıkmayan subaylar görevden alındı

Tokat’ta 30 Ağustos resepsiyonunda Valinin elinin sıkmadan salona giren asker görevden alındı. Asker, hükümete yakın medya tarafından hedef gösterilmişti.

Kadınlar, Mahsa Jîna Amini için İstanbul’da eylem yaptı

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Mahsa Jîna Amini için eylem çağrısı yaptı. Çok sayıda İranlının katıldığı eylemde, basın açıklaması Türkçe ve Farsça okundu.

Ankara’da Mahsa Jîna Amini eylemi: Çok sayıda kadın gözaltına alındı

Mahsa Jîna Amini için Sakarya Caddesi’nde bir araya gelmek isteyen kadınlara polis izin vermedi, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Borsada manipülasyon operasyonu: Sekiz gözaltı

Dünya uyuşturucu rotasının yeni merkezi Türkiye

EKONOMİ

CHP’nin yoksullukla mücadele planı… Bütçeden ayrılan pay artacak: ‘Servet aktarımı yerine yoksuldan yana tercih yapacağız’

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Aile Destekleri Sigortası projesinin detaylarını CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın yazdı. Taşkın, bütçede desteklere ayrılan payın artacağını belirterek, “Kaynak var, mesele nereye harcanacağının tercihi” dedi.

DIŞ POLİTİKA

Rus senatör, Ankara’nın tepkisini yorumladı: ‘İlişkilerimiz etkilenmez’

Rus Senatör Vladimir Cabarov, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, “Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz” açıklaması için, “Türkiye’nin bu kararı iki ülke ilişkilerini etkilemez” yorumunu yaptı.

Zelenskiy, Liman kentinin kontrolünü geri aldıklarını duyurdu

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Donetsk bölgesinde stratejik öneme sahip Liman şehrinin “Rus güçlerinden temizlendiğini” bildirdi.

Danimarka Enerji Ajansı: Kuzey Akım 2 boru hattındaki sızıntı durdu

Danimarka Enerji Ajansı, Rusya’ya ait Kuzey Akım 2 boru hattındaki gaz sızıntısının durduğunu duyurdu.

Almanya’da hayat pahalılığı protestosu

Almanya’nın Köln kentinde halk, hayat pahalılığına karşı düzenledikleri gösteride fiyat artışlarını ve hükümetin enerji politikalarını protesto etti.

İranlı sosyolog: İran’ı görmek istiyorsanız sokakta direnen kadınlara bakın

İran’da toplumsal bir değişimin olduğunu ve kamusal alanın erkeklikten arındırıldığını belirten sosyolog R.M., ‘İranlı kadınlar saldırılara karşı yıllardır direniyor ve mücadele ediyor’ dedi.

Kılıçdaroğlu: ABD’ye gideceğim, ama icazet almaya değil

ABD’ye gitme nedenini açıklayan Kılıçdaroğlu, ‘ABD’ye gideceğim ama birilerinin dediği gibi icazet almak için değil. Neoliberal politikalara karşı çıkan, sosyal devleti savunanlarla birlikte olmak için’ dedi.

03 Ekim

İÇ POLİTİKA

Onur Şener’in öldürülmesine sanatçılardan tepki: Bir ülke ancak bu kadar mahvedilebilirdi

Müzisyen Onur Şener’in kendisinden istek parçada bulunan bir grup tarafından öldürülmesi kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı. Birçok sanatçı Şener için sosyal medya hesabından taziye mesajı paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkaracağız

Kılıçdaroğlu açıklamasında ‘helalleşme’ adımlarından “başörtüsü” konusunu ele aldı. Geçmişte bizimde yanlışlarımız oldu diyen CHP lideri, “başörtüsü” ile ilgili bir kanun teklifi hazırladıklarını ve yarın grup toplantısı sonrası Meclise sunacaklarını şu cümlelerle ifade etti:

Erdoğan metro açılışında İmamoğlu, HDP ve CHP’yi hedef aldı

Bekir Ağırdır’dan seçim yazısı: “Ülke bir tarihi fırsat yakalayabilir”

Bekir Ağırdır, seçimlere dair yaptığı analizde, yeni kurulan ittifakın seçimler sonrasında yaşanacakları belirlemede potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Ağırdır, EÖİ ile Millet İttifakı’nın ortak aday çıkarmasının “tarihi fırsat” olacağını kaydetti.

HDP’li milletvekilleri Meclis’ten Adalet Bakanlığı’na yürüdü

HDP Milletvekilleri Meclis’ten Adalet Bakanlığı’na tecride karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Selahattin Demirtaş: İttifakımızı büyütmeye çağırıyorum

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Emek ve Özgürlük İttifakı için mesaj gönderdi: “Mücadeleye güç vermeye davet ediyorum.”

Demirtaş’tan ‘ayrıştırma’ polemiğine yanıt: Zorlama bir çaba

Selahattin Demirtaş, “Demokratik siyasette ısrarcıyız” sözleri üzerinden yapılan polemiklere cevap verdi. Polemiği “zorlama bir çaba” olarak nitelendirdi, HDP’yi ve kazanımları büyütme çağrısı yaptı.

Kürt siyasetinin bir haftası: Demirtaş, Kandil’e karşı

Selahattin Demirtaş ve HDP yönetiminin Mersin’deki polisevine düzenlenen saldırıyı kınaması, yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

Bekir Bozdağ’a Hacı Lokman Birlik soruları: Failleri kim koruyor?

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’den Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yedi yıl önce öldürülen Hacı Lokman Birlik soruları: “Bu olayın failleri kimler tarafından korunmakta?”

Sancar: HDP’yi tasfiye siyasetine karşı mücadeleyi büyüteceğiz

Sincan Cezaevi önünde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kobanê Davası’nın partisini tasfiye etmek için açıldığını belirterek, mücadele edeceklerini söyledi.

34 milletvekiline ait 65 dokunulmazlık dosyası Meclis’e gönderildi

CPT İmralı Cezaevi’ni ziyaret etti

Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT), İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne de gittiği açıklandı.

Mersin’de hedef gösterilen belediye bürokratına saldırıya dair soru sorulmadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş’in avukat, polisevi saldırısı sonrasında hedef gösterilen müvekkiline olayla ilgili tek soru sorulmadığını açıkladı.

Haklar Raporu… Avukat Başak Çalı: AİHM’in Kavala kararı dün itibariyle kesindir

DUVAR – Osman Kavala’nın AİHM davasında temsilciliğini yapan Prof. Dr. Başak Çalı mahkemenin açıkladığı ihlal kararını Haklar Raporu’nda değerlendirdi.

Bekir Bozdağ’dan yeni Anayasa çağrısı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, partilere yeni anayasa çağrısında bulunarak, “Dil birliği olan, insicamı olan, iç bütünlüğü yerinde olan yeni bir anayasa Türkiye’nin acil ihtiyacıdır” dedi.

Kayyım rektörden ‘Veri skandalı’ yanıtı: Meclis’e yanlış bilgi veriyor

Boğaziçi kayyım rektörü İnci, CHP’li Özdemir’in üniversitede yaşanan veri skandalı sorularını yanıtladı. Skandalı ortaya çıkaran ve görevden uzaklaştırılan Prof. Dr. Tuğcu, İnci’ye tepki gösterdi.

Diyarbakır’da hastane yemeğini boykot eden SES üyelerine silahlı saldırı

Diyarbakır Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yemek menüsünü boykot eden SES üyeleri, işletmecinin silahlı saldırısına uğradı.

Bıçaklı saldırganın ‘fuhuş’ iddiasıyla trans kadınların evi mühürlendi

İzmir’de Bornova Sokak’taki trans kadınların evleri mühürlendi. Gerekçe olarak ise trans kadınların şubat ayında uğradığı bir bıçaklı saldırıda failin verdiği “fuhuş yapılıyor” ifadesi gösterildi.

Cengiz Holding, Kaz Dağları’ndaki maden için yeni ÇED başvurusu yaptı

Kaz Dağları Ekoloji Platformu, Cengiz Holding’in Kaz Dağları’ndaki maden projesi için yeni ÇED başvurusu yapmasına tepki gösterdi. Platform, “Cengiz Holding, Kaz Dağları’nı terk et” dedi.

EKONOMİ

Enflasyon ENAG’a göre yüzde 186.27

Enflasyon Araştırma Grubu’nun yaptığı hesaplamaya göre eylül ayı itibariyle yıllık enflasyon yüzde 186.27’ye yükseldi. 9 aylık enflasyon ise yüzde 101.63’ü buldu.

İbrahim Çanakçı: İktidar faiz lobisine servet transferinin önünü açtı

Bakan yardımcısı Gürcan: Türkiye’de kriz yok fiyatlanma var

Türkiye’de fiyat hareketliliği olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, ekonomik kriz olmadığını ifade etti.

Türkiye, Rusya’dan doğal gaz ödemelerini ertelemesini istedi

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nden bir yetkili, Türkiye’nin, doğal gaz ödemelerini 2024’e ertelemek için Rusya ile görüşmelere başladığını belirtti.

DIŞ POLİTİKA

Doç. Dr. Altuğ Günal: ABD, Yunanistan ile Türkiye arasında denge politikasından vazgeçti

Doç. Dr. Yonca Özdemir, Kriyakos Miçotakis ile Recep Tayyip Erdoğan’ın milliyetçi söylemden beslendiklerini söyledi. Doç. Dr. Altuğ Günal ise ABD’nin denge politikasından vazgeçtiğini belirtti.

Biden’a ‘Türkiye’ye müdahalede bulun’ mektubu

ABD’deki Yunan lobisi Türkiye-Yunanistan arasındaki gerginlik için ABD Başkanı Joe Biden’a mektup yazdı. ABD’yi kınama mesajı yayınlamaya davet etti.

Dışişleri’nden ABD’ye ‘Güney Kıbrıs’ kınaması

Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini, ABD Savunma Bakanlığı Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınıyoruz.

Brezilya’da devlet başkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

Brezilya’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde, hiçbir adayın yüzde 50’den fazla oy alamaması nedeniyle ülkenin yeni devlet başkanı, 30 Ekim’de düzenlenecek ikinci tur seçimlerinde belirlenecek.

6 soruda: Anketlerin tutturamadığı Brezilya seçimlerinde ne yaşandı?

‘Aşırılıkçı’ ve popülist siyasetin gerileyişinin simgesi olması beklenen Brezilya seçimlerinde sonuç neden böyle çıktı? İşçi Partisi lideri ve eski devlet başkanı Lula da Silva, aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro ile farkı neden açamadı?

Kılıçdaroğlu’ndan Brezilya seçimlerinde Lula’ya destek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Brezilya’da ikinci tura kalan devlet başkanlığı seçiminde muhalefet adaylarından Lula da Silva için destek mesajı paylaştı.

İran’ın en prestijli üniversitesinde polis öğrencilerle çatıştı

İran’da Jîna Mahsa Amini protestoları: 2 bin kişi gözaltında

İran polisi, Tahran’ın Şerif Üniversitesi’nde protesto gösterisi düzenleyen öğrencileri ablukaya aldı. Ablukayı haber alan yurttaşlar, eyleme destek vermek için araçlarıyla üniversiteye gitti. Polis, protestoculara göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Türkiye ile Libya arasında hidrokarbon için mutabakat muhtırası imzalandı

Atina-Ankara hattında ve Libya içinde gerilim yaratan deniz yetki alanları anlaşmasının ardından, Türkiye ile Trablus merkezli Libya hükümeti arasında hidrokarbon için mutabakat muhtırası imzalandı. Tobruk’taki Temsilciler Meclisi anlaşmaya tepkili.

9 NATO ülkesinden Ukrayna’nın üyeliğine destek çağrısı

Almanya Savunma Bakanlığı, Almanya’nın Danimarka ve Norveç ile birlikte Ukrayna için 16 Slovakya yapımı Obüs üretiminin finansmanına ortak olacağını açıkladı.

Temyiz başvurusu kabul edildi: ABD Yüksek Mahkemesi Halkbank’ı dinleyecek

Halkbank’ın İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla ABD’de yargılandığı davada kritik bir karar açıklandı. ABD Yüksek Mahkemesi, Halkbank’a cezai dokunulmazlık için duruşma hakkı tanıdı.

04 Ekim

İÇ POLİTİKA

Mersin’de gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı

Mersin’de, 18’i Büyükşehir Belediyesi çalışanı 28 kişinin gözaltına alındığı “terör” soruşturmasında 27 kişi serbest bırakıldı.

Davutoğlu: CHP’nin başörtüsü teklifi tarihi bir çağrı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP’nin hazırladığı başörtüsü teklifini ‘tarihi bir çağrı olarak nitelendirdi. Davutoğlu, teklife destek verirse Erdoğan’ı tebrik edeceğini de söyledi.

Karamollaoğlu: Sayın Kılıçdaroğlu’nun kıymetli çağrısını destekliyoruz

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kadınlara giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz” açıklamasına “Çağrısını kıymetli buluyoruz” diyerek destek verdi.

Başörtüsü teklifine HDP’den ilk yorum: ‘CHP’nin yaklaşımını olumlu karşılıyoruz’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP’nin Meclis’e sunacağı başörtüsü teklifini olumlu bulduklarını açıkladı. Kadın bedeni üzerindeki tüm egemenlik biçimlerinin karşısında olduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu ‘Saray için turnusol’ dedi, AK Parti’den tepki geldi

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Başörtüsü yarasını sonsuza dek kapatacak adımı atıyoruz” diyerek duyurduğu kanun teklifine AK Parti’den ilk yanıt geldi: “Başörtüsü” yasakları size rağmen nihayet buldu…

CHP’den 3 maddelik başörtüsü kanun teklifi

CHP’nin başörtüsü ile ilgili 3 maddelik kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Davutoğlu’ndan Demirtaş açıklaması: Avukatlarıma ‘Dilekçe de vermeyeceksiniz’ dedim

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demirtaş davasında kendisinin şikayetçi pozisyonunda olmadığını söyledi: Herhangi bir siyasetçi ile ben dava sahibi olmak istemiyorum.

Saymaz’a konuşan HDP’li yönetici: Demirtaş bu şekilde devam ederse parti dışına itilir

Gazeteci İsmail Saymaz, görüştüğü HDP’li yöneticinin PKK’ya karşı açık tavır sergileyen HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın,‘bu şekilde devam ederse partisinden itileceği’ görüşünde: “Cezaevinden çıktığında bir panele bile sokmazlar. Hiçbir yerde konuşamaz.”

PKK hem Demirtaş’ı hem HDP’yi hedef aldı: Ukalalık yapma

PKK Merkez Konseyi üyesi Duran Kalkan, Mersin saldırısını kınayan HDP ve eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı hedef aldı: “Yapanlara en azından dua et, karşı çıkma. Kendi kendine konuşma, ukalalık yapma. Kimsenin ukalalık yapacak hakkı yoktur…”

Yüksekova’da patlama: En az 3 polis yaralandı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kışla mahallesinde bulunan 75’inci Yıl Polis Karakolu’nun yakınlarında dün akşam 22.00 ve 01.00 saatleri arasında iki şiddetli patlama meydana geldiği belirtildi. Patlama sonrası Kışla Mahallesi’nden Orman Mahallesi’ne giden ve içerisinde özel harekat polislerinin bulunduğu zırhlı araca ateş açıldı. Sonrasında bölgede uzun bir süre silah sesleri yükseldi. İddiaya göre patlamada 1’i ağır en az 3 polis yaralandı.

Süleymaniye’de suikast: Jineoloji editörü Nagihan Akarsel öldürüldü

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel, Süleymaniye’de silahlı saldırıya uğradı. Akarsel kurtarılamadı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Süleymaniye kentinde, Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel’e silahlı saldırı düzenlendi.

Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto eden kadınlara polis saldırısı

Diyarbakır’da Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto eden kadınlara polis saldırdı. Aralarında gazetecilerin de bulunduğu 3 kişiyi gözaltına alındı.

Yerine kayyım atanan Yenişehir Belediyesi Eş başkanı Belgin Diken’e 6 yıl hapis

Yerine kayyım atanan Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

CPT’ye İmralı Cezaevi için çağrı

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevini ziyaret eden CPT’den bir an önce kamuoyuna açıklama yapmasını ve işkence koşullarının ortadan kaldırılması için gerekli prosedürleri işletmesini talep etti.

Mahsa Amini eyleminde gözaltına alınan 4 mülteci serbest

Ankara’da Mahsa Amini için yapılan eylemde gözaltına alınan 4 İranlı mülteci serbest bırakıldı.

İstanbul’da Onur Şener için eylem: Caydırıcı bir ceza verilmeli

Müzisyen Onur Şener’in katledilmesi İstanbul’da protesto edildi. İstanbul Müzik Sahne Sanatları Kültür Derneği’nin açıklamasında, “Bir müzik emekçisi daha bir hiç yüzünden canından oldu” denildi.

Madde madde ‘sansür’ yasası: Paylaşımın her türlüsüne hapis; etiket ‘örgütlü suç’

AKP ve MHP’nin hazırladığı ve ‘dezenformasyonla mücadele yasası’ adı verilen gazetecilik meslek örgütlerinin ‘sansür yasası’ olarak adlandırdığı kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’na getiriliyor. Teklifin değişmeden kabul edilmesi halinde haber alma hakkı, ifade özgürlüğü ve iletişim alanında hayatımız kökten değişecek.

Diyanet’in mali tablosunda ‘faiz’ gitti, ‘diğer gelir’ geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı mali tablosunda ‘faiz’ yerine ‘diğer gelir’ ibaresi kullanıldı.

Danıştay savcısı: Boğaziçi’nde açılan iki yeni fakülte anayasaya aykırı

Danıştay savcısı, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör kararıyla açılan hukuk ve iletişim fakültelerini anayasaya aykırı buldu. Savcı, konunun AYM’ye taşınması gerektiği görüşünde.

Mikail Aslan’dan CHP’li belediyeye: İki üç ırkçı trole boyun eğip bizi programdan çıkardınız

Sanatçı Mikail Aslan, CHP’li Ataşehir Belediyesi’nin, kendisini davet ettiği 7. Kardeş Kültürlerin Festivali programından çıkardığını duyurdu: İki üç ırkçı trole boyun eğdiniz.

Hem doğaya hem hazineye zarar: Usulsüz maden ihaleleri kurum bütçesinin yüzde 32’sini yuttu

Madencilik yapılması yasak olan yerlerin ihaleye çıkılması Sayıştay raporlarında da yer aldı. Sayıştay’ın 2021 raporuna göre Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün usulsüzce ihaleye çıkması ve ruhsatlandırmasının bedelini hem Türkiye’nin doğal zenginlikleri hem de hazine ödedi.

LGBTİ+ öğrencileri anlatıyor: Barınabilmek için gizlenmek

Yurtlarda veya tuttukları evlerde cinsel yönelimlerini saklamak ve baskılamak zorunda kalan, dışlanma tehdidi ve ön yargılarla karşılaşan LGBTİ+ öğrencilerle barınma ve yurt sorunlarını konuştuk: “Gözler sizin üzerinizde”

EKONOMİ

Goldman Sachs, MB’nin faizleri bu yıl her ay 100 baz puan indirmesini bekliyor

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (MB) politika faizini yıl sonuna kadar her ay 100 baz puan indirmesini bekliyor.

BM’nin ardından IMF de Fed’i politikalarında ihtiyatlı olmaya çağırdı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) politikalarında son derece ihtiyatlı ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Bahçeli: EYT yarası bu yıl bitmeden kapanacak

MHP lideri Bahçeli, Meclis’in hayata geçireceği yasalardan birinin EYT’lilerle ilgili olduğunu belirterek “Ümit ediyorum ki bu yıl bitmeden bu yara kapanacak” diye konuştu.

Borsada manipülasyon: Şüpheliler 5 milyar TL kâr elde etti

Borsadaki manipülasyon soruşturmasında şüphelilerin bankacılık endeksini suni olarak yükseltip 5 milyar kâr elde ettikleri, küçük yatırımcının zararının ise 1 milyar TL olduğu öne sürüldü.

DIŞ POLİTİKA

Suriye’den Türkiye’ye Haseke kınaması: Su kesintileri insanlık suçu

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Haseke ve çevresinde su kesintilerinden Türkiye’yi sorumlu tuttu. Kesintiler nedeniyle ciddi hastalıkların belirtildiği açıklamada, “Sonuçlardan işgalci Türkiye’yi sorumlu tutuyoruz” denildi.

Lula hala favori, ama kazanması kolay değil, sürdürmesi zor

Brezilya’da beklenenden çok daha küçük farkla biten ilk turun ardından yorumcular, Lula’nın hala favori olduğunda birleşiyor. Ancak sağın Kongre’de kazandığı güç, İşçi Partisi’nin ekolojik ve emek eksenli politikalarını uygulamasını çok güçleştirebilir.

AB, Türkiye ve Libya arasında imzalanan hidrokarbon mutabakatına ‘açıklık’ getirilmesini istedi:

“Bölgesel istikrarı baltalayacak hamlelerden kaçınılmalı”

İran’daki eylemlere başörtülerini çıkaran liseli öğrenciler de katıldı

İran’da Mahsa Amini’nin şüpheli ölümü sonrasında ülkede 30’dan fazla eyalete yayılan eylemlere üniversite öğrencilerin ardından liseli öğrenciler de katılmaya başladı. Çok sayıda okulda öğrenciler başörtülerini çıkararak rejim karşıtı sloganalar attı.

İran’da Mahsa Amini eylemine katılan Nika Shakarami’nin öldürüldüğü ortaya çıktı

İran’da katıldığı eylem sırasında kaybolan 17 yaşındaki Nika Shakarami, 10 gün sonra Tahran’daki bir hastanenin morgunda bulundu. Shakarami’nin darp edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı

05 Ekim

İÇ POLİTİKA

8 ildeki 11 bölge ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

8 ilde 11 bölgedeki doğal sit alanı ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilirken, 4 ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararı verildi.

Erdoğan’dan başörtüsü için anayasa değişikliği çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Eğer dürüstsen, samimiysen gel, çözümü yasa değil anayasa düzeyinde sağlayalım” dedi.

AYM üyeliğine eski İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce seçildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) boşalan bir üye için seçim yapıldı. Oylamada üyeliğe eski İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce seçildi.

Şener ailesinin avukatı: ‘Ölürüm Türkiyem’ iddiası karalama amaçlı

Ankara’daki bir eğlence mekanında katledilen Onur Şener’in ailesinin avukatı Meltem Banko, “Bu kişilerin kamu görevlisi olup olmamasının ne önemi var? İstediği unvana sahip olsun katil katildir” dedi.

Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a: Kurnaz bir ajanda çıkmazsa destek vereceğiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başörtüsü çağrısına, “Eğer arkasında yine kurnaz bir ajanda çıkmazsa her türlü desteği vermeye hazırız” diye yanıt verdi.

DIŞ POLİTİKA

ABD’den OPEC+ grubunun üretimi azaltma kararına karşı stratejik rezerv hamlesi

ABD Başkanı Biden, OPEC+ grubunun kasım ayından itibaren petrol üretimini düşürme kararı sonrasında, stratejik rezervden 10 milyon varil petrolün piyasaya sürülmesi talimatı verdi.

06 Ekim

İÇ POLİTİKA

KKTC’li vekilden Erdoğan’a: İsteyen istediği yerde hamasetini yapsın

KKTC’de CTP Milletvekili Doğuş Derya parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kıbrıs ve Yunanistan politikalarını eleştirdi. Görüntüler sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına girdi.

‘Sansür yasası’nda 12 madde daha kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanan 40maddelik “sansür yasası”nın 14. maddesi de kabul edildi. AK Parti ve MHP’nin önergesiyle Basın Kartı Komisyonu’nun üye sayısı 9’dan 19’a yükseltildi.

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifi Altılı Masa’nın misyonuna uygun

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifinin Altılı Masa’nın temel misyonuna uygun bir açıklama olduğunu söyledi.

RTÜK’ten Halk TV, Tele 1 ve KRT’ye para cezası

RTÜK, “Sedat Peker’in iddialarını televizyonda tartışarak Serhat Albayrak ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun küçük düşürüldüğü” gerekçesiyle Halk TV’ye 2, Tele 1’e 2, KRT’ye de 1 para cezası verdi.

EKONOMİ

Güney Kore’den Türkiye’ye 780 milyon dolar

Türkiye ile Güney Kore’nin geçen yıl imzaladığı SWAP anlaşması kapsamında, Kore’den Türkiye’ye 780 milyon dolar transfer edildi.

Merkez Bankası rezervleri 3.7 milyar dolar azaldı

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 30 Eylül haftasında 3.7 milyar dolar azaldı. SWAP hariç net rezervler ise eksi 59 milyar dolar seviyesinde.

DIŞ POLİTİKA

Biden’dan Venezuela iddiasına yanıt: Alternatiflere bakıyoruz, karar vermedik

Venezuela’nın petrol üretimini düşüren OPEC+’nın alternatifi olabileceği iddiası sorulan ABD Başkanı Biden, “Alternatiflere bakıyoruz. Henüz kararımızı vermedik” dedi.

Cumhurbaşkanı Kararı: İsrail’e 4 yıl sonra büyükelçi atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye, İsrail’e dört yıl sonra büyükelçi atadı. Göreve daha önce Filistin Büyükelçiliği yapan Şakir Özkan Torunlar atandı.

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletti: Aleksandr Dugin de listede

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik yaptırım listesine 30 kişi ve 7 kuruluşu ekledi. Yaptırım listesine alınanlar arasında Rus siyaset bilimci Aleksandr Dugin de yer alıyor.

07 Ekim

İÇ POLİTİKA

Alevi siyasetçilerden Kültür ve Cemevleri Başkanlığı tepkisi: Kabul edilemez

Erdoğan, Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulacağını söyledi. Alevi siyasetçiler ise bunun kabul edilebilir olmadığını söylüyor.

Erdoğan: Kılıçdaroğlu pas verdi, bizim de golü atmamız lazım

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü açıklamaları sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliğiyle ilgili “Aile filan hepsi bu işin içinde. Öyle bir şey yapıyoruz ki hadi bakalım görelim” dedi.

Tuna Kiremitçi’nin konseri ‘Mevlid Kandili’ nedeniyle iptal edildi: Mübarek günü siyasete alet etmeseler iyiydi

Tuna Kiremitçi, bugün vereceği konserinin Mevlid Kandili gerekçesiyle iptal edildiğini söyledi.

Kaboğlu’ndan ‘sansür’ tepkisi: Toplumsal barışı dinamitleme riski taşıyor

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Meclis’te görüşmeleri devam eden ‘Dezenformasyon’ yasa teklifine dair açıklama yaptı.

EKONOMİ

HSBC Başekonomisti Aksoy: Merkez 10 ayda ‘arka kapıdan’ 118 milyar dolar sattı

HSBC Başekonomisti İbrahim Aksoy, 20 Aralık’ta 18.36 TL ile tarihi zirveye çıkan doların ‘ateşini söndürmek için’  TCMB’nin “arka kapı yöntemiyle” 10 ayda 118 milyar dolarlık döviz sattığını söyledi.

DIŞ POLİTİKA

Biden: Nükleer savaş riski Küba Füze Krizi’nden beri ilk kez bu kadar yüksek

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya lideri Valdimir Putin’in nükleer silah kullanmaktan bahsederken şaka yapmadığını belirterek, “Nükleer savaş riski Küba Füze Krizi’nden beri ilk kez bu kadar yüksek” dedi.

08 Ekim

İÇ POLİTİKA

Alevi kurumlarından ‘Cemevi Başkanlığı’ açıklaması: Ne demokratiktir ne de müjdedir

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” kurulacağının duyurulmasına tepki gösteren Alevi kurumları, “Alevi dinselliğine darbe ve el koyma girişimidir” dedi.

Boğaziçi mezunlarının etkinliğine yönetimden ret: Boğaziçi tarihine kara leke

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği her yıl yaptıkları Mezunlar Günü Etkinliği’ne üniversite yönetimi tarafından izin verilmediği için etkinliğin ilk kez üniversite dışında yapılacağını açıkladı.

EKONOMİ

Erdoğan: Faiz her geçen ay inmeye devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir’de yaptığı konuşmada “Faiz her geçen ay inmeye devam edecek. Kimse bize bu konuda akıl vermesin” diye seslendi.

09 Ekim

İÇ POLİTİKA

MHP’li Arzu Erdem polis zoruyla sahnede: ‘Azdan az, çoktan çok’

MHP Milletvekili Arzu Erdem, CHP’li Esenyurt Belediye’nin festivalinde konuşmak yapmak istedi. Polis eşliğinde sahneye çıkan Erdem, “Burada devletimizi temsil ediyoruz” dedi.

Hakkari’de polis saldırısı: HDP Milletvekilli Habip Eksik hastaneye kaldırıldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen “Özgürlük Yürüyüşü”ne polis saldırdı. HDP Iğdır Milletvekilli Habip Eksik, darp edildi. Eksik hastaneye kaldırılırken 20 kişi gözaltına alındı.

HDP’nin Taksim’deki yürüyüşüne polis engeli: 51 kişi gözaltına alındı

Taksim Tünel Meydanı’nda yapılmak istenen “Komploya, tecrite, zindanlardaki işkence sistemine ve hasta tutsakların ölüme terk edilmesine karşı özgürlüğe yürüyoruz” eylemine polis engel oldu.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı

Ankara Garı’nda, 103 kişinin hayatını kaybedip yüzlerce kişinin yaralandığı IŞİD katliamının üzerinden 7 yıl geçti. Ankara’da bir araya gelenler “İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı yoktur” dedi.

10 Ekim Katliamı’nın 7’nci yılı: Yarım yamalak değil tam adalet istiyoruz

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın üzerinden yedi yıl geçti. Katliamın acılarının ilk günkü gibi devam ettiğini söyleyen mağdurlar, “İçimize düşen kıyamet devam ediyor” dedi.

İçişleri: Geçen yıl aynı döneme göre kadın cinayeti yüzde 9 düştü

İçişleri Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında atılan adımlarla ilgili açıklamada bulundu, kadın cinayetlerinin geçen yıl aynı döneme göre yüzde 9 düştüğünü açıkladı.

10 Ekim

İÇ POLİTİKA

Toplumun yarısı yaşam biçiminin tehdit altında olduğunu düşünüyor

MetroPOLL’ün, ‘Türkiye’nin Nabzı Eylül 2022’ araştırmasında “Yaşam biçiminizin bugün tehdit altında olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 50’si “Evet” yanıtı verdi.

Kılıçdaroğlu: Kasım ayında herkes her şeyi duyacak

ABD’de bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu sefer ülkemizi bu girdaptan çıkaracak bir de planımız var. Köklü bir ekonomik ve toplumsal değişimden söz ediyorum. Kasım ayında herkes her şeyi duyacak” dedi.

Feti Yıldız: Dezenformasyon suçu için 4 şart bir arada gerçekleşecek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, “Sansür Yasası” olarak eleştirilen kanun teklifiyle ilgili, “Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları dezenformasyon suçu oluşturmaz” dedi.

İletişim Başkanlığı’ndan ‘Dezenformasyon Bülteni’

Fahrettin Altun’un “Hakikat mücadelemizin güçlü aygıtı” diyerek duyurduğu ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ haftalık bülten çıkarmaya başladı. Bülten bazı gazetecilere WhatsApp’tan gönderiliyor.

EKONOMİ

TÜİK’e göre işsizlik azaldı: Ağustosta yüzde 9,6 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayında işsiz oranının yüzde 0,4 azalarak yüzde 9,6’ya indiğini duyurdu.

Türkiye yolsuzlukla mücadelede 18 puan geriledi

Dünya Bankası hükümetlerin etkinliği, güvenilirliği, yolsuzlukla mücadelesini ölçümlediği raporunu açıkladı. Türkiye’nin yolsuzlukla mücadele notu 10 yıl içinde 58’den 40’a geriledi

Bakan Nebati: İşsizlik oranı, 2014’ten bu yana en düşük seviyede

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş gücü istatistiklerine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

DIŞ POLİTİKA

Birleşmiş Milletler: Nüfusun üçte biri Ukrayna’yı terk etti

BM, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan işgali nedeniyle Ukrayna nüfusunun üçte birinin ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Peskov: Petrol rezervlerini manipüle etmeye çalışıyorlar

Kremlin Sözcüsü, Avrupa Birliği’nin Rus enerjisini reddederek ve ABD’ye güvendiğini ve bloğu “rekabetten mahrum ettiğini” söyledi.

11 Ekim

EKONOMİ

TCMB Başkan Yardımcısı Çakmak: KOBİ kredileri tarihi seviyede

Para ve makro ihtiyati politikaların kredi piyasasına etkilerini değerlendiren TCMB Başkan Yardımcısı Taha Çakmak, düzenlemelerin KOBİ’lerin kredilerinden aldığı ‘tarihteki en yüksek pay ve tutara’ ulaştırdığını söyledi. Çakmak, KOBİ’lere son 9 ayda nette 558 milyar TL kredi kullandırıldığını bildirdi.

Cari açık 40 milyar doları geçti

Türkiye’nin cari işlemler dengesi ağustosta 3 milyar 112 milyon dolar açık verdi. 12 aylık cari açık ise 40 milyar 889 milyon dolara yükseldi.

 

Önerilen makale, haber analiz, söyleşi ve videolar :

Fehim Taştekin: Putin’in B Planı: Rus ruleti mi, dehşet dengesi mi?

Barış Kaygusuz: Kuzey Akım’ı kim patlattı?

FehimTaştekin: İran neden Kuzey Irak’taki Kürt grupları vuruyor?

Mühdan Sağlam: Almanya’nın dilemması: Gaz mı insan hakları mı?

Ali Duran Topuz: Amedspor’un mücadelesi ve komutanın maksadı

Fehim Taştekin: Cehennemin kapısında: Zafer ve hezimet

Oğuz Demir: Moratoryum olsa duramazsın!

Gazete Duvar yazarları ‘başörtüsü’ tartışmalarını değerlendirdi

Ali Rıza Gürgen: Trussonomics’ten Erdoganomics’e kriz yönetimi hamleleri

Nergis Demirkaya: Başörtüsü tartışması yeniden gündemde: Şimdi ne olacak?

Banu tuna: Dezenformasyon yasası: İhtiyaç mı sansür mü?

Fehim Taştekin: Kerç, Putin için giyotin mi sakal tıraşı mı?

Levent Gürses: Küresel ekonomide son durum, 10 risk ve çok önemli iki endeks