4 Temmuz

Günlük Kovid-19 tablosu değişti, “detaylar” artık haftalık paylaşılacak

Sağlık Bakanlığı, günlük Kovid-19 tablosunu değiştirdi. Yeni tabloda aşılama verileri ve vaka sayıları birlikte verilecek. Daha önce günlük paylaşılan “detaylar” ise artık haftalık paylaşılacak.

AYM’den Özgür Gündem’in kapatılmasına ihlal kararı

AYM, Anayasa’nın 26’ncı ve 28’inci maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

HDP, Ömer Faruk Gergerlioğlu için cezaevi önünde “adalet nöbeti”ne başlıyor

HDP, Anayasa Mahkemesi’nin hakkındaki hak ihlali kararına rağmen tahliye edilmeyen Ömer Faruk Gergerlioğlu için saat 11.00’de Sincan Cezaevi önünde “adalet nöbeti” tutacak.

Eczacılık öğrencilerinin yeni açılan fakülteler nedeniyle gelecek kaygısı artıyor

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Bölümü öğrencileri, sonuncusu Fenerbahçe Üniversitesi’nde olmak üzere sürekli sayısı artan eczacılık fakültelerine dair tepki gösterdi. Öğrenciler giderek çoğalan Eczacılık Fakültelerinin eğitimin niteliğini düşüreceğini belirtilerek fakülte sayısının artmasıyla işsizliğin de artacağına vurgu yaptı. Öğrencilerin gelecek kaygısı giderek artıyor.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği: Boğaziçi Üniversitesi işgal edildi

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, kayyum rektör Melih Bulu’nun öğrencileri ve hocaları hukuksuz şekilde kampüse almamasına dair yaptığı açıklamada Bulu’yu istifaya davet etti.

AKP’yi eleştiren BBP Ordu Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü gözaltına alındı

Yümlü, katıldığı programda, “Konuşursan seni içeri atarım, konuşursan sana ceza keserim korkusu oluştu. Biz niçin korkuyoruz hükümetten?” ifadelerini kullanmıştı.

Şenyaşar ailesi: İbrahim Yıldız Urfa’da dolaşıyor

Adalet arayışlarını sürdüren Şenyaşar ailesi, “İbrahim Yıldız hakkında yakalama kararı var. 3 yıldır Urfa içinde rahat bir şekilde dolaşıyor” açıklaması yaptı.

Kadıköy’den seslendiler: Anayasayı, yasayı, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu-Kadın Meclisleri üyeleri İstanbul Kadıköy’de bir araya gelerek “Anayasayı, yasayı, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” dedi.

Şüpheli ölümlere ‘intihar’ etiketi yeni kadın cinayetlerine sebep oluyor

“Olay yeri incelemesine gelindiğinde, orada bulunan sevgili, eski eş, el vs. ‘intihar’ dediğinde nedense soruşturma o şekilde başlıyor. Biz özellikle şunu diyoruz: Kadınlar intihara meyilli değiller. Böyle bir algı her yere sirayet etmeye başladı. Sanki kadınlar eski sevgilisinin, yeni sevgilisinin yanında gidip intihar ediyor, özellikle yüksekten atlama suretiyle intihar etme eğilimindelermiş gibi dosyalar düzenleniyor.”

Liseli Feminist Dalga’dan çağrı: “Dilini düzelt”

Ders kitaplarındaki cinsiyetçi söylemlerle ilgili örnekler sık sık haberlere konu oluyor. Bu ayrımcılığa, eril dile karşı Change.org’da kampanya başlatan Liseli Feminist Dalga, MEB ve yayınevlerine bir çağrıda bulunuyor: “Dilini düzelt”.

Yolboyu köylüleri: Eysim Madencilik geldi geleli biz fakirleştik onlar zenginleşti

Eysim tesislerinden çıkan tozun bütün ürünlerine, araç gereçlerine olduğu kadar süt tankına aldıkları süte de bulaştığını belirten Genç, “Günde iki üç kere silmeme rağmen maden tozu ile baş edemiyorum. Süt tankının ağzına bez koymama rağmen toz yine de giriyor. Kendi kaymağımı ben yiyemiyorsam başkaları neden yesin” diye sordu.

Brezilya’da Bolsonaro karşıtı protestolar sürüyor

Başkent Brasilia, Sao Paulo ve Rio de Janeiro gibi büyük kentlerin de aralarında bulunduğu 21 eyalette yüz binler sokağa çıkarak Bolsonaro’nun görevden alınmasını istedi, aşı talep etti.

Elektrik Mühendisleri Odası: TEİAŞ’ın özelleştirilmesinden derhal vazgeçilmeli

TEİAŞ’ın önemi vurgulanan açıklamda “TEİAŞ’ın özelleştirilmesinin anlamı ülke çıkarları, güvenlik ve geleceğimiz açısından çok önemli ve kritiktir. Çünkü TEİAŞ sadece iletimden değil, şebeke verimliliğinden, planlamasından, projeksiyonlardan, ikili anlaşmalardan, sisteme dair her türlü altyapı ve ikincil mevzuattan da sorumludur. Yani TEİAŞ’ın özelleştirilmesi demek, elektrik sisteminin kalbinin ve aklının da özelleştirilmesi demektir” denildi.

DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi: ETF’de taleplerimiz karşılansın

İstanbul Tuzla’da bulunan DERİTEKS’in örgütlü olduğu European Tshirt Factory (ETF) Tekstil’de toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler eylemlere başladı. Adidas, Nike gibi dünya markalarına üretim yapan fabrikada çalışan 340 işçi, TİS görüşmeleri sonuçsuz kalınca fabrikada yürüyüş yaptı ve iş yavaşlattı

5 Temmuz

Akşener: Söylerken telef oldum ama HDP ile herhangi bir irtibatımız yok

Bizim HDP ile herhangi bir irtibatımız yok. Söylerken telef oldum ama neyse onu geçtik, şimdi bir şey söyleyeyim, Sayın Cumhurbaşkanı ve artı AK Parti tekrar çözüm sürecine giderse ne yapacaksın?”

Gergerlioğlu için yapılmak istenen Adalet Nöbeti’ne sert polis müdahalesi: 5 gözaltı

Anayasa Mahkemesi’nin hakkında “hak ihlali” kararı vermesine rağmen serbest bırakılmayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu ile haber takibi yapan Artı TV kameramanı Nazım Fayık’ın da olduğu 5 kişi yaka paça gözaltına alındı.

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tablosundan 6 veriyi çıkardı

Daha önce paylaşılan Toplam Test Sayısı, Toplam Vaka Sayısı, Toplam Vefat Sayısı, Hastalarda Zatürre Oranı (%), Ağır Hasta Sayısı, Toplam İyileşen Hasta Sayısı verileri ise yeni tabloya geçilmesinin ardından boş bırakılmaya başlandı.

Dr. Erdinç Sezgin: Aşı olmayanlar yeni dalgaların sebebi olabilir

“Bir toplumda aşılama oranı yüzde 90’ın üstüne çıkarsa orada Delta varyantının yükselme şansı da çok zor” diyen ezgin, “Ancak aşı karşıtlığı da fazla. Aşı olmayanlar yeni dalgaların sebebi olabilir. Aşı karşıtlığı bugünkü gibi yüzde 25-30’lar seviyesinde olursa bu kışı da bu hastalıkla geçirmemiz yüksek ihtimal.”

İmamoğlu, ‘Deprem Kurulu’ çağrısını yineledi: İnsanlarımızın canından bahsediyoruz

“Deprem konusunda seferberlik olmalı. Bu konuda samimi bir talebimiz olmuştu. Deprem Kurulu için talepte bulunduk. Burada insanlarımızın canından bahsediyoruz.”

Boğaziçi akademisyenlerinden öğrencilere müdahale eden güvenlik görevlilerine: Suç işliyorsunuz

‘Boğaziçi hepimizin evi. Kimse bizi evimizden koparamaz’ diyen akademisyenler, özel güvenlik ve polis şiddetine tepki gösterdi.

Darp edilen mahpusun suç duyurusuna ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması

Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu cezaevlerinde yaşanan ihlallere ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Rapora göre cezaevlerinde ihlaller artarak devam ediyor.

Taliban: Eylülden sonra kalan tüm yabancı askerler işgalci güç muamelesi görecek

Taliban Sözcüsü Suheyl Shaheen “Tüm yabancı güçler, üstleniciler, danışmanlar, eğitmenler, ülkeden çekilmeli çünkü bir ihlal olan işgalin parçasıydılar. Tepki göstereceğiz ama bu tepki, lider kadromuzun kararları temelinde gösterilecek” dedi.

TEİAŞ neden özelleştiriliyor?

Türkiye’de bazı özelleştirme kararları tepki çekiyor. Son olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi kârını bir yılda üçe katlamasına rağmen özelleştirme kapsamına alındı.

Enflasyonda alarm zilleri çalıyor

TÜİK Haziran ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini (TÜFE-ÜFE) açıkladı. Tüketici fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 17,53 artarken, üretici fiyatlarında yıllık artış ise yüzde 42,89 oldu. Böylelikle yıllık enflasyon Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Soylu sözünü tutmadı, madenci tekrar yollara düştü

Enerji Bakanıyla görüşüp kameralar önünde ya da yazılı bir açıklama ile çözüm alana kadar kararlı olduklarını belirten Aksu, “Madenci öfkeli ve 40 kişilik bir temsil heyeti seçti. Ankara’dan ayrılmayacak. Emniyet 5 kişi diyor biz de diyoruz ki Bakanlığın önüne gideriz ordan da heyet gider, şartlarımız var” diye ekledi.

Tütün yetiştiricileri: Tek geçim kaynağımız tütün, hepsi el emeği, devlet bizden ne istiyor?

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı (Bulam) Beldesi’ndeki tütün yetiştiricileri, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “yetki belgesi” olmadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticaretini yasaklamasına tepkili. Tütünün temel geçim kaynakları olduğuna dikkat çeken yetiştiriciler, yasakla birlikte üretim yapamayacakları uyarısında bulundu.

6 Temmuz

Covid-19 salgını: Vaka sayısı yeniden 5 binin üzerinde

Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 5 bin 299 kişinin testi pozitif çıktı, 37 kişi vefat etti.

Prof. Dr. Angeles Dominguez: İkinci doz aşı uygulamasının hızlandırılması çok önemli

Barselona Üniversitesi’nden Prof. Angeles Dominguez ve Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Önder Ergönül Delta varyantına karşı toplumun aşılanmasının önemine dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’ndan Baykal yanıtı: CHP’de genel başkanlık yapmış olan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Deniz Baykal’la ilgili parti içindeki tartışmalara tepki gösterdi: “Bu gereksiz tartışmadan herkesin süratle çıkmasını istiyorum.”

Bahçeli: Kim demiş sayın Soylu yalnız diye?

MHP lideri Devlet Bahçeli: “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya yapılan itibar suikastlerini asla ama asla kabul etmediğimizi tarihe not olarak düşmek istiyorum. Kim demiş sayın Soylu yalnız diye?”

Süleyman Soylu: Devlet Bahçeli’ye minnet ve şükran duyuyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyüğümüz Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sn. Dr. Devlet Bahçeli’ye güven ve inancı için minnet ve şükran duyuyorum” dedi.

Çeviköz: Kabil Havaalanı görevi Mehmetçik’i ateşe atmaktır

CHP Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye’nin Afganistan’daki askerlerini geri çekmemesini eleştirerek “Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlamaya heveslenmek Mehmetçik’i ateşe atmaktır” dedi.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar iki koldan meydanlara çıkıyor

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, kapatma davası, tecrit ve hak gasplarına karşı iki koldan meydanlara çıkıyor. Buldan ve Sancar 8 Temmuz’da İzmir’de miting yapacak.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

Anayasa Mahkemesi’nin HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki ‘hak ihlali’ kararı yerel mahkemeye gönderildi. Yerel mahkeme tahliye kararı verdi. Kararın ardından Gergerlioğlu tahliye edildi.

KKTC polisi: Adalı cinayeti konusunda Türkiye’den bilgi talep ettik

KKTC polisi, 25 yıl önce bugün suikastla katledilen Kutlu Adalı cinayeti konusunda Sedat Peker’in iddialarının ardından Türkiye’den bilgi talebinde bulunulduğunu açıkladı.

“Bataklık operasyonu” iddianamesinde çarpıcı ayrıntılar

Bataklık davasında tutuklu eski Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek, “Beni Nejat Daş ile AKP’li Sadık Karayel tanıştırdı” dedi. Yüksek’i yalanlayan Karayel ise görüşmede bir savcı ve emekli valinin de olduğunu söyledi.

Aşılı-aşısız ayrımı hukuken mümkün mü?

Türkiye’de aşı olmayan kişilerin önümüzdeki süreçte konser, sinema ve spor müsabakalarına alınmaması konuşuluyor. Peki aşılı, aşısız ayrımı yapmak hukuki olarak mümkün mü?

Ekrem Hiso: Türk devleti Astana’da büyük tavizler verecek

Siyasetçi Ekrem Hiso, Türk devletinin Til Koçer Sınır Kapısı’nın kapalı tutulması karşılığında Rusya, Şam ve İran’a büyük tavizler vereceği yorumunda bulundu.

Sınır kapıları ve insani yardımların geçiş mekanizması

Til Koçer Sınır Kapısı’nın kapalı olması Kuzey ve Doğu Suriye halkını olumsuz etkilemeye devam ederken, bu konunun uluslararası güçler arasında pazarlığa dönüşmesi sorunu çıkmaz bir boyuta taşıyor.

Efrînli göçmenler, ambargo yüzünden insani krizle karşı karşıya

Şam hükümetinin ağırlaştırılmış ambargosu altında direnişlerini sürdüren Şehba’daki Efrînli göçmenler, insani bir krizle yüz yüze kalmış durumda.

Duduk ustası sanatçı Djivan Gasparyan vefat etti

Sanatçı Djivan Gasparyan vefat etti. Gasparyan ile bir albüm kaydeden Erkan Oğur: “Gasparyan kalbimizden tuttu, hiç bırakmamak üzere…”

Halk tepki gösterdi maden şirketi yetkilileri toplantıyı terk etti

Koza Altın İşletmeleri tarafından Çanakkale’de faaliyet gösteren altın-gümüş madeninin kapasite artırım toplantısı çevre örgütlerinin ve bölge halkının tepkisi sonucu gerçekleştirilemedi.

7 Temmuz

Covid-19 salgını: 52 kişi vefat etti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte 5 bin 160 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 52 kişi vefat etti.

Engin Altay: Bahçeli, Erdoğan ile Soylu arasındaki mesafenin kapanması için dün ültimatom verdi

MHP lideri Bahçeli’nin grup konuşmasını değerlendiren CHP’li Engin Altay, “Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan ile Süleyman Soylu arasındaki mesafenin kapanması için dün bir ültimatom vermiştir” dedi.

Çelik: Cumhurbaşkanı, Diyarbakır’da başka müjdeler de verecek

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü Diyarbakır ziyaretinde ‘Diyarbakır anneleri’ ile de buluşacağını söyleyerek, “Yakında başka müjdeler de verecek” dedi.

HDP’lilerden Deniz Poyraz için mitinge çağrı: Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak miting bir başlangıç

İzmir’in ilçelerinde ve Aydın’da yapılan mitinge çağrı çalışmalarında HDP’liler, baskılara, yasaklara, parti kapatmalara ve katledilen Deniz Poyraz için tüm yurttaşları mitinge davet etti.

Tarakçı: Bahçeli, Cumhur İttifakı’nı bitirmek üzere, kurgusunu Soylu üzerine kurdu

‘Soylu çok büyük ihtimalle Temmuz’un sonuna kadar gidecek. Bahçeli’ye rağmen gidecek ve yeni kurulacak ittifakın görüşmeleri son bir aydan beri devam ediyor.’

Bekir Ağırdır: Erdoğan ‘hep beraber aklanalım’ diyebilir

CHP’nin Korkmaz Karaca ve Deniz Baykal konusu dahil kendi içindeki aklanma hamlesini yapması gerektiğini söyleyen Bekir Ağırdır, “Erdoğan beraber aklanalım diyebilir” dedi.

Peker, Soylu hakkında açıklamalarda bulundu ve yarına işaret etti: Cumhurbaşkanlığı hayalinden vazgeç

Suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla aranan Sedat Peker, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Sedat Peker ve seçim araştırması: Erdoğan bir ayda 4 puan kaybetti

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin haziran ayı anketinde Sedat Peker’in iddiaları ile seçimler soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mayıs ayına göre haziranda 4 puan daha kaybetti.

Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın tutuklandı

Bu sabah adliyeye sevk edilen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın Emniyet’teki ifadesinde şirketi dolandırıcılık amacıyla kurmadığını ve kimseye kesin kazanç vadetmediğini söyledi. Aydın tutuklandı.

Gazeteci Erk Acarer: Evimin içinde bıçaklı ve yumruklu saldırıya uğradım

Gazeteci Erk Acarer, Berlin’de yaşadığı evde bıçaklı saldırıya uğradığını açıkladı.

‘Çıplak arama’ TBMM Cezaevi Raporu’nda: İtiraz edenin kıyafetleri zorla çıkartılıyor

TBMM Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nda; İzmir Aliağa ve Menemen ile Van cezaevlerini inceleme raporları ele alındı.

AB’den bir Kıbrıs uyarısı daha: Son derece hassasız

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kıbrıs ziyareti konusunda bir kez daha uyardı. Erdoğan, “Sen Erdoğan’ın ne zamandan beri talimatla konuşma yaptığını öğrendin?” demişti.

Türkiye için Kabil’de risk büyüyor

Taliban’ın Afganistan’daki ilerleyişi, Kabil Havalimanı’nı koruma hazırlıkları yapan Ankara’yı teyakkuza geçirdi. Peki, Batı ile gerilimi azaltma adımı olan Kabil misyonunda Ankara’yı neler bekliyor?

İngiltere’de ocak ayından beri en yüksek günlük vaka sayısı açıklandı

İngiltere’de son 24 saatte 32 bin 548 yeni korona virüsü vakasının tespit edildi. Bugünkü vaka sayısı ocak ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

8 Temmuz

Sedat Peker’den 15 Temmuz iddiası: Süleyman Soylu, kime silah dağıttı?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu.

Eski Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Serdar Atasoy gözaltına alındı

İtirafçı olduktan sonra serbest bırakılan Eski Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Serdar Atasoy gözaltına alındı.

Cizre’de CHP’ye katılım: CHP Kürt sorununu demokratik yollarla çözecek

CHP’nin “Doğu Masası” Cizre’de katılım töreni yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Kürt sorunu demokratik yollarla çözeceğiz. Bu mesele bitecek. CHP bu konuda gayet iddialı” dedi.

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye ‘HDP ve muhalefet’ kınaması

Avrupa Parlamentosu’nda, “Türkiye’de, başta HDP olmak üzere, muhalefete yönelik baskı” başlıklı karar tasarısı kabul edildi. Tasarıda, muhalefete yönelik baskının ‘kaygı verici’ olduğu belirtildi.

Biden: Afganistan’da tek bir hükümetin olma olasılığı çok düşük

ABD Başkanı Biden, askerlerinin Afganistan’daki görevinin 31 Ağustos’ta sona ereceğini açıkladı ve “Afganistan’da bütün ülkeyi kontrol eden tek bir hükümetin olma olasılığı çok düşük” dedi.

Kamu işçilerine yüzde 9 zam teklifi

Hükümet tarafı, kamu işçilerinin maaşına yüzde 9 zam önerdi. Türk-İş “Hükümetin sunduğu rakam beklentimizin çok altında görünüyor” açıklamasını yaptı.

DİSK’ten Üçlü Danışma Kurulu çağrısı

Pandemiden kaynaklı sosyal politika önlemlerinin 1 Temmuz’da sona ermesinin birtakım problemleri beraberinde getirdiğini belirten DİSK, Çalışma Bakanlığı’nı Üçlü Danışma Kurulu’nu toplamaya çağırdı.

9 Temmuz

Yoğun bakımlarda delta varyantlı hastalar görülmeye başlandı: Artış olacak

Covid-19’un dünyaya yayılan delta varyantı nedeniyle Türkiye’de yoğun bakımlara hastalar başvurmaya başladı. Uzmanlara göre varyantın yoğun bakım hastalarına etkileri ileride daha iyi gözlenebilecek.

Sinovac aşısının Türkiye’de yürütülen Faz-3 çalışmalarının sonuçları yayınlandı

Sinovac tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen ‘CoronaVac’ aşısının, Türkiye’de yürütülen Faz-3 çalışmalarının sonuçları tıp dergisi ‘The Lancet’te yayınlandı.

BioNTech/Pfizer açıkladı: Üçüncü doz gerekecek

BioNTech/Pfizer, verilerin aşıların ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra koruma etkisini azaltığını gösterdiğini açıkladı. Şirketler üçüncü doz izni almak için başvuruda bulunacak.

Erdoğan: CHP’li siyasetçilerin hezeyanlarında çok ciddi artış yaşanıyor, suç örgütlerinden medet umuyorlar

Konuşmasında, “Biz ret, inkar, asimilasyon politikalarını ortadan kaldırıp, asırlık meselelerin çözümüne yöneldik” ifadelerini kullanan Erdoğan, HDP’ye yönelik eleştirilerde de bulunarak, “Terörden besleyenler, sırtını size değil de PKK’ya terör örgütüne dayayanlar ne yaptı?” dedi.

Mithat Sancar’dan ‘ittifak’ açıklaması: Sonuçlardan HDP sorumlu olmayacaktır, ittifak arayışımız yok

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yeni bir dönem başlacak, muhalefet bloğunun eskiyi sürdürmeyecek bir ortak aday çıkarmasına tarafız. Bunu dikkate alıyoruz. Bunun şartı diyalogdur. ‘HDP bir kenarda dursun, açık görüşmeyelim’ yöntemiyle yürüyecek bir yaklaşım olmaz.

Kulis: AKP, MHP ile arayı soğuttu; yeni bir çözüm sürecine hazırlanıyor

Takan, AKP’nin MHP ile arayı soğuttuğunu ve yeni bir çözüm sürecine hazırlanıldığını ifade etti.

Yargıtay’dan 28 Şubat davası kararı: 14 sanığın hapis cezaları onandı

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün de bulunduğu 21 sanığı müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi, mahkemenin hükmünü hukuka uygun buldu.

Peker’in silah iddiasında adı geçen Onay: Bahsettiği kişilerle gittim ama ne alıp verdiklerini görmedim

Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından silah dağıttığına ilişkin iddiasına, olayda adı geçen Ahmet Onay’dan yanıt geldi.

Dördüncü Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Hukukçuların ve hak örgütlerinin büyük tepki gösterdiği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) muhalefet şerhi düştüğü cinsel istismar, kasten öldürme, işkence gibi katalog suçlar için “somut delil” şartı aranması kabul edildi.

AKP yeni torba yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu: OHAL düzenlemeleri uzatılıyor

“Terörle mücadele” kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması gibi uygulamaların süresi 31 Temmuz’dan itibaren 3 yıl uzatılabilecek. “Terörle mücadele” kapsamında çıkarılan OHAL kararnameleri ile TMSF’nin kayyum atanması uygulaması da üç yıl boyunca devam edecek. Bu süre içerisinde TMSF bu yetkiyi kullanmaya devam edecek.

Boğaziçili eski dekanlardan atanmış dekana mektup: Birincil göreviniz öğrencileri korumak

Boğaziçi Üniversitesi’nin 5 eski Öğrenci İşleri dekanı atanmış yeni dekan Fazıl Önder Sönmez’e mektup yazdı: “”Öğrenci İşleri Dekanlığı artık içi boş bir unvandan ibarettir.”

Bêgerd Talabanî: Türkiye’nin saldırıları nedeniyle bağların bakımı yapılamıyor

Federe Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Bêgerd Talabanî, Türkiye’nin askeri operasyonlarının çiftçilerin tarla, bağ ve bahçelerinde büyük zarara yol açtığını açıkladı.

Oxfam: Dünya genelinde her 1 dakikada 11 insan açlıktan ölüyor

Londra merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, dünya genelinde her 1 dakikada 11 kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini ve kıtlık benzeri koşulların 2020’de 6 kat arttığını bildirdi.

Rusya, Suriye’ye insani yardım geçişinin 6 ay uzatılmasını teklif etti

Rusya’nın, Suriye’ye yapılan insani yardım geçişlerinin süresinin bir yıl uzatılmasına itiraz ettiği ve BMGK’ye sürenin yalnızca altı ay uzatılmasını önerdiği belirtildi.

Plastik atık ithalatına getirilen yasak kaldırılıyor

Ticaret Bakanlığı tarafından 18 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, etilen polimer atık ithalatı yasaklanmıştı.

Merkez Bankası açıkladı: Piyasanın dolar ve enflasyon beklentisi yükseldi

Merkez Bankası’nın haziran anketinde 8,95 olan piyasanın yıl sonu dolar/TL beklentisi, temmuz anketinde 8,99’a yükseldi. Enflasyon beklentisi de yüzde 14,46’dan yüzde 15,64’e yükseldi.

Dış ticaret haddindeki düşük seyir devam etti

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2020 yılı Mayıs ayında 104,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 13 puan azalarak, 2021 yılı Mayıs ayında 91,6 oldu. Dış ticaret haddinin 100’ün üzerinde bulunması ihraççı ülkenin lehine, altında kalması ise aleyhine bir duruma işaret ediyor.

Cari açık Mayıs’ta 3 milyar doları gördü

TCMB’nin açıkladığı verilere göre, cari açık Mayıs ayında 3,08 milyar dolar olurken altın ve enerji hariç açık 774 milyon dolar oldu.

Ekonomist Atilla Yeşilada: Altın rezervini teminat gösterip borç dolar alacaklar

Erdoğan’ın, ‘Altın rezervlerini Türkiye’ye getirdik’ açıklamasıyla ekonomi çevrelerinde rezervlerin ülkeye getirilmesinin ne anlama geldiği tartışılmaya başladı: Altınlar neden getirildi?

IMF Başkanı’ndan ‘rezerv aktarımı’ mesajı: Türkiye’ye ne kadar IMF parası gelecek?

IMF Başkanı Georgieva, 650 milyar dolarlık SDR aktarımının ağustos sonunda hayata geçeceğini açıkladı. Eksi rezervli Türkiye’ye 6,4 milyar dolarlık IMF parası gelmesi bekleniyor.

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter yaşamını yitirdi

Somalı madencilerin hak mücadelesine önderlik yapan Tahir Çetin ve Ali Faik İnter trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Adıyaman’da tütün eylemcileri evleri basılarak gözaltına alındı

Adıyaman’da tütüne getirilen “yetki belgesi” şartına karşı protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 17 kişi bu sabah evleri basılarak gözaltına alındı.

Çankaya’da işçiler eyleme gitti: Sadaka değil toplu sözleşme

Ankara Çankaya’da belediyeye bağlı çalışan işçiler, imzalanan toplu iş sözleşmesinin yeterli olmadığını belirterek eylem yaptı ve çöpleri toplamadı. İşçiler, “Sadaka değil toplu sözleşme” dedi. İşçiler üyesi oldukları Genel-İş’i, TİS görüşmelerinde istedikleri zamda ısrarcı olmadığını belirterek tepki gösterdi.

Müzisyenler engellemelere tepki gösterdi: Kürt müziğini her koşulda seslendireceğiz

Polis, İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yapan müzisyenlere engel olmaya çalıştı. Müzisyenler polisin engellemesine karşı Kürt müziğini her koşulda seslendireceklerini belirterek tepki gösterdi.

10 Temmuz

Korona virüsü salgını: Türkiye’de 37 kişi daha öldü

Türkiye’de korona virüsü nedeniyle 37 kişi daha vefat etti, 5 bin 530 yeni vaka tespit edildi.

Avrupa koronavirüs önlemlerini yeniden artırıyor

Uzmanlar Delta varyantının yayılması sebebiyle, koronavirüs pandemisinin kırılması için çok daha yüksek oranda kişinin aşılanmasının şart olabileceğini ifade ediyor. Fransız hükümetinin bilimsel danışma kuruluna göre, salgını bitirebilmek için nüfusun yüzde 95’inin aşılanması gerekiyor.

Türkiye’den yurtdışına seyahat: Nasıl ve nereye?

İş veya özel amaçla yurtdışına çıkmak isteyen Türkiye vatandaşlarının neler yapması, hangi ülkeler için ne gibi kurallara uyması gerekiyor? Sinovac aşısı AB tarafından tanınacak mı?

Oğuz Kaan Salıcı: CHP’yi bölgede daha sık göreceksiniz

“Kürt sorunu var mı? Kürt sorunu var arkadaşlar. Kürt sorununu demokratik yollardan, Türkiye’nin birlik berberliği içinde demokrasiyi genişleterek demokrasi çerçevesinde çözmek de CHP’nin sorumluluğundadır. Biz Kürt sorununu çözeceğiz.”

AK Parti’den erken seçim açıklaması: Saçmalık

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan muhalefetin erken seçim talebine tepki göstererek “Bu millet artık seçimle vakit kaybetmek istemiyor” dedi.

9 imam tutuklandı: Namazı, duayı neden Kürtçe yaptınız?

Demokratik İslam Kongresi ve Din Alimleri Derneği’ne üye 9 imam tutuklandı. Avukat Hüseyin Boğatekin müvekkillerine, ‘Namazı, duayı neden Kürtçe yapıyorsunuz?’ gibi sorular sorulduğunu söyledi.

Suriye’ye Cilvegözü’nden yardımlar devam edecek

Suriye’nin İdlib vilayetinin dış dünyayla tek bağlantısı konumundaki Cilvegözü’nden yardımların geçişi 12 ay daha uzatıldı. Haftalar süren tartışmaların ardından ABD ile Rusya arasında uzlaşma sağlandı.

Tozkoparan direndi kazandı: Hizmetler verilmeye başlandı

Altyapı hizmetlerinin yeniden verilmesi çalışmalarını görüntüleyen bir mahalle sakini, “Sorarım size burada 7 aylık süreçte 3 can kaybımız oldu, hastalarımız vardı elektriğe bağlı, burada insanlara 50 yıl öncesini yaşattınız değdi mi?” diye sordu. Videonun sonunda yerinde ve borçsuz dönüşüm talebi bir kez daha vurgulandı.

Tahir Çetin’e veda: Bu acımasız rejim yüzünden öldü

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, Manisa Kınık’ta son yolculuğuna uğurlandı. CHP’li Özgür Özel, “Tahir başkan yolundan dönmedi, ama bu acımasız sistem, acımasız rejim yüzünden öldü” dedi.

11.07.2021

TTB’den aşı ve rehavet uyarısı: Yeni bir pik olabilir

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “Toplumsal bağışıklık için en az halkın yüzde 70’i iki doz aşı yapmalı. Tedbirlerin kaldırılması sonrası yaşanan rehavet yeni bir piki tetikleyebilir” dedi.

İkizdere’deki taş ocağı ayıları yerinden ediyor

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat’ın liman projesine taş sağlamak için patlatılan dinamitler, doğal hayata zarar veriyor. Patlamalarla yuvasından olan bir ayı halk tarafından görüntülendi.

Trafolarına el konulan çiftçiler: Faturalar arazi değerinde

Mardin’de çiftçiler mısırın ekimine bu yıl da DEDAŞ’ın elektrik kesintileriyle başladı. DEDAŞ, uygulamalarını “Çiftçilerin birikmiş borçlarını ödemedikleri” iddiasıyla savunuyor.

İrade yok, bütçe yok, planları izleyecek etkili mekanizma yok!

  1. Eylem Planı’nı değerlendiren Kadın Koalisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan tüm uygulamaların plana koyulsa dahi sözleşmeden çıkmakla yaratılan boşluğun çok zor doldurulacağını söyledi.

 

12.07.2021

Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüşerek göreve başlaması nedeniyle tebrik etti.

İşten atılan Pegasus çalışanları polisler tarafından Genel Merkezden çıkarıldı

Sendikalaştıkları için işten atılan Pegasus çalışanları işten atmaları protesto etmek için Pegasus Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Eylemi engelleyen polisler işçileri dışarı çıkardı.

Yaşam savunucuları, Akçay Sazlığı’na temel attırmadı

Yaşam savunucuları, Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nda yapılmak istenen villalar için düzenlenen temel atma törenini yaptırmadı.

Tütün üreticilerinin tutuklanması Çelikhan ilçesinde MHP’de istifa getirdi

Yerel seçimlerde MHP Çelikhan Belediye Başkan adayı olan Abdurrahman Yaylagül ile MHP meclis üyesi ve üyesi 6 kişi, tütün üreticilerinin tutuklamalarına tepki göstererek istifa etti.

Prof. Dr. Kaboğlu: Torba yasa teklifi yasalaşırsa, “sürekli OHAL” başlayacak

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Meclis’te bu hafta görüşülecek torba yasa teklifi yasalaşırsa, ‘sürekli OHAL’ başlayacak uyarısında bulundu.

Beşiktaş Çarşı davasında Yargıtay’ın bozma kararına uyulması kararı çıktı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu ve daha önce beraat eden 35 kişinin yeniden yargılandığı davada Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verildi.

Reddi hakim talebinin reddedildiği Cumartesi Anneleri davası 24 Kasım’a ertelendi

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan davanın 2. duruşması görüldü. CHP’li Tanal’ın salona alınmadığı davada reddi hakim talebi reddedildi.

TÜİK: Mayısta işsiz sayısı 4,2 milyon | DİSK-AR: Geniş tanımlı işsizlik 9,7 milyon

Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta 13,2 olurken işsiz sayısı 4 milyon 237 bin kişi oldu. DİSK-AR geniş tanımlı işsizliğin 2019’dan beri 3 milyon 283 bin kişi artarak 9,7 milyon olduğuna dikkat çekti.

TİHV: İşkence gördüğü için başvuranların yaşı 5’ten başlıyor

TİHV’nin 2020 Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Raporu’na göre, sokağa çıkma yasakları uygulanan 2020 yılında sokakta işkence ve kötü muamele görenlerin sayısı arttı.

Suriyeli paralı askerler bu kez Afganistan yolunda mı?

Lübnanlı Akademisyen Muhammed Nureddin, Erdoğan yönetiminin Afganistan ısrarını, Washington eksenine tamamen dönmesine bağladı. Al Arab, Türkiye’nin Suriyeli paralı askerleri gönderileceğini yazdı

Gültekin’i katleden Avcı:İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi iyi oldu

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’nın yargılandığı davanın beşinci duruşması başladı. Duruşmada konuşan sanık Avcı ‘ İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi iyi oldu’ dedi. Duruşma 26 Eylül’e ertelendi

Polietilen içeren plastik ithalatı yasağı daha ikinci ayında geri çekildi. Karışık atık ithalatı yasağı ise yasaklı ürün kodları değiştirilerek aşılıyor. CHP Milletvekili Murat Bakan, ‘Çöp kaçakçılığı yapılıyor’ dedi

Ülkeye çöplük muamelesi

AKP iktidarı, polietilen maddesini içeren plastik maddelerin ithalatına yönelik getirilen yasağın da arkasında durmadı. Çevre örgütlerinin, siyasilerin ve yurttaşların baskısıyla mayıs ayında getirilen yasak, temmuz ayında kaldırıldı. BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre yasağın, “Ankara’daki tesirli çevrelerin baskısı sonucunda” kaldırıldığı iddia edildi.

13.7.2021

OHAL düzenlemelerini uzatan torba kanun teklifi TBMM komisyonunda kabul edildi

AKP’li milletvekillerinin hazırladığı ve OHAL düzenlemelerini uzatan torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İGA’dan Türkiye’nin en büyük refinansmanı: Kredi vadesi uzatıldı, faizleri düşürüldü

İstanbul Havalimanının işletmecisi İGA Havalimanı, 5,8 milyar avro borcunu refinanse etti. Çok sayıda bankadan alınan kredilerin vadesi uzatıldı, faizleri ise düşürüldü.

Birleşik Krallık İnsan Hakları ve Demokrasi Raporu’nda Türkiye ile ilgili neler var?

İngiltere’nin 2020 yılında yurt dışındaki insan hakları ve demokrasi konularının incelendiği raporda, Türkiye’deki hak savunucularına ve siyasetçilere yönelik yargılamamalara dikkat çekildi.

Büyük Menderes İnisiyatifi Bileşenleri: Kuraklık ve kirlilik kader değildir

Büyük Menderes İnisiyatifi, bir basın açıklaması yaparak nehirde ciddi boyuta ulaşan kirliliğe dikkat çekti.

HDP’nin kayıp silahlarla ilgili önergesi AKP ve MHP’lilerce reddedildi

HDP’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dağıtıldığı iddia edilen silahların akıbetine ilişkin önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Kampüse alınmayan Boğaziçi akademisyenleri suç duyurusunda bulundu

3 Temmuz Cumartesi günü kampüse alınmayan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri çeşitli haklarının gasbedildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Taliban’dan Türkiye açıklaması: Afganistan İslam Emirliği karşı duracaktır

Taliban, Türkiye’nin Kabil’de asker bulundurma kararına ilişkin, “Türk yetkililer, ülkemizin işgaline devam ederse Afganistan İslam Emirliği onlara karşı duracaktır” açıklaması yaptı.

Erdoğan-Herzog görüşmesi İsrail basınında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog arasında geçen 40 dakikalık telefon görüşmesi İsrail basınında geniş yer tuttu.

ABD’nin çekilmesiyle birlikte sayılarla Afganistan’daki yaşam

ABD ve NATO birlikleri 20 yıllık savaşın ardından Afganistan’dan çekiliyor. Taliban ise ülke genelinde kontrolündeki toprakları genişletiyor. BBC Görsel Gazetecilik Ekibi, savaşın Afganistan’ı nasıl değiştirdiğini ve ülkeyi nelerin beklediğini sayılarla aktardı.

Alman basınından Taliban analizi: Türkiye’ye tehditler savuruyor

Alman Deutsche-Welle (DW) haber sitesi, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın korunması misyonu süresince karşılaşabileceği riskleri konu alan bir analiz yayınladı.

Meteorolojinin haritasında ‘olağanüstü kuraklık’ tehlikesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcaklık ve yağış raporlarının ardından meteorolojik kuraklık ölçümlerinin yapıldığı haritaları da yayımladı. Son üç aylık haritalarda, ülkenin doğusu, güney Ege ve Aksaray, ‘olağanüstü kurak’ gösterildi. En son geçen mayısta yayımlanan haritalara göre, ülke genelindeki ‘olağanüstü kurak’ bölgelerin ciddi düzeyde arttığı gözlendi.

Kayıp silahlarda Albayrak iddiası

‘Kayıp’ silahlarla ilgili konuşan dönemin AK Parti İstanbul İl Başkanı Temurci “Eğer silah dağıtılmışsa, dönemin il gençlik kolları başkanımız, bu işi Berat Bey’in haberi olmadan asla yapamaz” dedi.

Tuz Gölü’nde binlerce flamingo yavrusu öldü

Aksaray’da Tuz Gölü’ne giden su kanallarına bent çekilmesi sonucu binlerce flamingonun ölümüne neden oldu. Doğa fotoğrafçısı Fahri Tunç, flamingoların bölgede yaşamını yitirdiğini görüntüledi. Sol’a konuşan Tunç, kanallara bent çekilmesine ilişkin yetkililere defalarca başvuru yaptığını ancak hiçbir sonuç alamadığını söyleyerek yaşananlara tepki gösterdi.

OHAL yetkileri ile son 3 yılda 16 bin ihraç yapıldı

2018 yılında biten OHAL’in ardından OHAL yetkilerini 3 yıl uzatan kanun ile üniversitelerden bakanlıklara tüm kamuda toplam 16 bin 385 personel ihraç edildiği açıklandı.

14.07.2021

Anayasa Mahkemesi, infaz yasasının iptali istemini reddetti

Anayasa Mahkemesi, TBMM’de kabul edilerek yasalaşan ve 15 Nisan yürürlüğe giren yeni infaz yasasının tümünün ya da 14 maddesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu reddetti.

Rize’de sağanak: 3 kişi göçük altında kaldı, 1 kişi kayıp

Rize’de etkili olan sağanak yağış yüzünden yollar ulaşıma kapandı, tarım arazileri zarar gördü, heyelanlar yaşandı. AFAD 3 kişinin göçük altında kaldığını, 1 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Bakan Kurum: Marmara Denizi’nde müsilaj çok azaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Marmara Denizi’nde müsilajın yok denecek kadar az seviyede bulunduğunu açıklayarak “Vatandaşlar gönül rahatlığıyla denize girebilir” dedi.

Marmaris’te HDP binasına silahlı saldırı

Marmaris’te sabah saatlerinde HDP ilçe binasına silahlı saldırıda bulunan bir kişi gözaltına alındı. HDP tüm demokrasi güçlerine dayanışma çağrısında bulundu.

TRT’de yönetim yapısı değişti, Hilal Kaplan yönetim kuruluna atandı

TRT’de genel müdür ve yönetim kurulu başkanı değişti. Yönetim Kurulu üye sayısı 7’den 9’a çıkarıldı. Sabah yazarı Hilal Kaplan Öğüt yönetim kuruluna atandı.

Eğitim Sen, Cumhurbaşkanının fakülte açma yetkisine karşı dava açtı

Eğitim-Sen, Cumhurbaşkanı kararıyla üniversitelerde yeni fakülte açılması kararını Danıştay’a taşıdı. Yapılan başvuruda, fakültelerin kararnameyle açılmasının Anayasa’ya aykırı olduğu belirtildi.

AİHM, barış bildirisi için Türkiye’den savunma istedi

AİHM, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için ihraç edilen akademisyenlerden 81’i tarafından yapılan başvuru nedeniyle Türkiye’den savunma istedi.

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 4. Yargı Paketi Resmi Gazete’de yayımlandı

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan ve kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dink davasının gerekçeli kararı açıklandı: Kayıtlar silindi, deliller yok edildi

Hrant Dink davasında hüküm kuran mahkeme, dosyayla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Kararda suikast öncesi ve sonrasına dair bilgi, kayıt ve belgelerin yok edildiği belirtildi.

15.07.2021

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu görevden alındı

Akademisyen ve öğrencilerin aylardır protesto ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu görevden alındı. Rektörlüğe vekaleten Naci İnci atandı.

Hunutlu termik santralinin kapatılması için 5 neden

Adana’daki Hunutlu termik santralinin kapatılması için 80 bin imza toplantı. Doğu Akdeniz Çevre Platformu, 5 neden sayarak santralin kapatılmasını istedi.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a ‘Boğaziçi’ne rektör’ tavsiyesi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’nun görevden alınması sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Davutoğlu, “Şimdi yeni bir atama yapacaksınız, bari bu kez inadına bir adım atmayın” dedi.

Sağlık Bakanlığı, cinsiyetçi ve ırkçı paylaşımlarda bulunan Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürü’nün sözleşmesini askıya aldı

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürü Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nun cinsiyetçi ve ırkçı paylaşımları nedeniyle sözleşmesinin askıya alındığını duyurdu.

Osmanlı Ocakları’ndan “HDP” açıklaması

HDP’nin kapatılması talebiyle, 18 Haziran 2020 tarihinde Yargıtay’a ilk başvuran Osmanlı Ocakları geri adım attı.

Kıbrıs’ta “Erdoğan’ı boykot” sesleri yükseliyor

Kuzey Kıbrıs’ta TDP Parti Meclisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs Meclis’inde yapacağı konuşmaya katılmama kararı aldı.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Kahraman: Rize’deki felaketi siz hazırladınız

“Sel doğal bir olaydır. Doğal olmayan can kaybıdır” diyen Ahmet Kahraman, “Rant için yapılan HES, dolgular, taş ocakları felaketi doğal afet olmaktan çıkarıyor. Bunu siz hazırlamış oluyorsunuz” dedi.

AB, Macaristan ve Polonya’ya LGBTİ haklarının ihlali nedeniyle yasal işlem başlattı

Avrupa Birliği Komisyonu, LGBTİ haklarının ihlali ile ilgili Macaristan ve Polonya hakkında yasal işlem başlattı.

AKP-İsrail ilişkilerinde 2 ayda U dönüşü: Askıya alma tehdidinden anlaşmaya

Rize’de sel ve heyelan | 6 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi aranıyor

Rize’de şiddetli sağanak sonrası meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi, 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten Naci İnci atandı

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden alınan rektör Melih Bulu’nun yerine vekaleten yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci atandı. Rektörlük adaylığı için açılan başvurular 2 Ağustos’a kadar devam edecek.

16.7.2021

Boğaziçi’ne vekaleten atanan Naci İnci, Akademisyen Can Candan’ın görevine son verdi

Kayyum Melih Bulu’nun yerine vekaleten atanan Naci İnci, Akademisyen Can Candan’ın görevine son verdi. Can Candan: “Tabii ki kabul etmiyorum, vazgeçmiyorum”

AB’de haftalık Kovid-19 vakaları yüzde 64 arttı, en fazla artış gençlerde görüldü

AB ülkelerinde Kovid-19 vakalarında geçen haftaya göre yüzde 64,3’lük artış görüldüğünü bildirildi. En fazla vaka artışı 15-24 yaş aralığında kaydedildi.

Üniversiteliler Kadıköy’de buluştu: Tüm kayyumlar gidecek

Kadıköy Rıhtım’da buluşan çeşitli üniversitelerden öğrenciler, Boğaziçi direnişini kıramayan iktidarın çareyi Melih Bulu’yu görevden almakta bulduğuna dikkat çekerek “Tüm kayyumlar gidecek” dedi.

Tarımsal girdi fiyatları yıllık yüzde 24 yükseldi

Tarımsal girdi fiyat endeksi mayısta yıllık bazda yüzde 24,43, aylık bazda yüzde 2,49 arttı. Yıllık en fazla artış gübre ve toprak grubunda yaşandı.

AKP torba yasa teklifinde OHAL uzatmasını 3 yıldan 1 yıla düşürdü

AKP, torba kanunda eleştirilen OHAL maddesinde revizeye gitti; görevden uzaklaştırma, ihraç, rütbelerin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması süresinin uzatılmasını 1 yıla düşürdü.

Mersin’i delik deşik edecekler: 37 ayrı maden ruhsatı dağıtıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Abdurahman Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentin orman, tarım ve hayvancılık bölgelerini kapsayan 37 ayrı alan için maden ruhsatı verdiğini söyledi.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 4 ay önce düşürülen milletvekilliği iade edildi

Twitter’da yaptığı paylaşım nedeniyle milletvekilliği düşürülerek hapse atılan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, AYM’nin verdiği ihlal kararı sonrasında TBMM’ye döndü.

Belçika’da sel felaketinde ölü sayısı 22’ye çıktı

Belçika’da 14 Temmuz’dan itibaren süren yağışların neden olduğu sellerin bilançosu ağırlaşmaya devam ederken, ölü sayısı 22’ye çıktı.

51 ekoloji örgütü: Yanlış tarım politikaları binlerce flamingo yavrusunu öldürdü

51 ekoloji örgütü, Tuz Gölü’nde binlerce yavru flamingonun yaşamını yitirmesiyle ilgili ortak açıklama yaptı.

Almanya’daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 103’e yükseldi

Almanya’da aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 103’e yükseldi.

‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’ yayımlandı | CHP: Genelgede ne planlama var ne de hedef

‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na dair genelge, Resmi Gazete’de yayımlandı. CHP’li Ahmet Akın ise, “Söz konusu genelgede ne bir planlama ne de Yeşil Mutabakat’a yönelik bir hedef bulunmaktadır” dedi.

CHP’li Emir: Kuzen Soylu, 15 TL’lik ürünü SGK’ye bin TL’ye satmış

Hastanelere milyonlarca TL’lik tıbbi malzeme sattığı ortaya çıktıktan sonra istifa etmek zorunda kalan Kuzen Mehmet Soylu’nun firması ile ilgili skandallar patlak vermeye devam ediyor.

Turizm Kanunu TBMM’de | CHP’li Kaboğlu: Parsel parsel rant ve talan

TBMM’de, Turizmi Teşvik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”; görüşmelerine başlandı.

Rektörü görevden alınan Boğaziçi, davalık olan Hukuk Fakültesi için kadro ilanı açtı

Melih Bulu’nun rektörlük görevinden alındığı Boğaziçi Üniversitesi, bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan ilanla, Hukuk Fakültesine doçent ve araştırma görevlileri alınacağını duyurdu.

Kovid-19 önlemlerini gevşeten altı ülkede neler oldu, salgının seyri nasıl değişti?

Türkiye dahil birçok ülke 1,5 yılı aşkın süredir farklı düzeylerde uygulanan pandemi kısıtlamalarını kaldırıyor. İngiltere’de hükümet 19 Temmuz’dan itibaren hemen hemen bütün önlemlerinin kaldırılacağını açıkladı. Bu kararlar farklı ülkelerde nasıl sonuçlar verdi?

Bulu gitti, Boğaziçi eyleme devam ediyor: İstifa talep ediyoruz

Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu görevden alındı ancak akademisyenler #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek eylemlerine devam ediyor.

 

17.7.2021

İngiltere’de günlük vaka sayısı ocak ayından beri ilk kez 50 binin üzerine çıktı

İngiltere’de, açıklanan son resmi verilere göre günlük 51 bin 870 koronavirüs vakası tespit edildi. Bu verilerle birlikte günlük vaka sayısı 15 Ocak’tan bu yana ilk kez 50 binin üzerine çıktı.

Bilim Kurulu, aşı olmayanlar için kısıtlama önerdi; Kabine’de görüşülecek

Koronavirüs Bilim Kurulu, maç, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi, kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmamasını önerdi.

Aşılamanın düşük olduğu Güneydoğu için uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

Prof. Dr. Şenyiğit: Lütfen aşımızı olalım. Aşıda ne bir çip takma olayı var ne sonradan hastalandırma niyeti ne bir kısırlaştırma niyeti var. Bunlar tamamıyla yanlış inançlardır.

“Güvenlik Şube Müdürü Vekili, Boğaziçi’nde sert müdahale için para dağıttı” iddiası

Melih Bulu tarafından Boğaziçi Üniversitesi güvenliğinin başına getirilen Alparslan Çepni’nin, güvenlik görevlilerine daha sert müdahalede bulunmaları için para dağıttığı iddia edildi.

Tunç Soyer: Burada katliam var

İzmir Belediye Başkanı Soyer Gediz Nehri’ndeki kirliliği yerinde görmek için başlattığı turun üçüncü gününde sanayi bölgesinin atık suyunun arıtılmadan sulama kanalına boşaltılmasına tepki gösterdi.

Muş’ta Kuran kursundaki ölüme gizlilik kararı

Muş Merkez Karşıyaka Kuran kursunda 3 Temmuz tarihinde tuvalet kapısının koluna asılmış bir şekilde bulunan ve daha sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz’un dosyasına gizlilik kararı getirildi.

AKP’li Ünal açıkladı: Sosyal medya düzenlemesi hazırlığı var

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği “sosyal medya platformlarındaki dezenformasyonlar”a karşı çalışma başlattıklarını söyledi.

 

Önerilen makale ve söyleşiler

En çok AK Parti seçmenlerinde bunalım söz konusu (Fatma Bostan Ünsal)

En basit hususlarda bile aynı fikirde olamamak, bir toplum olarak yaşamayı zorlaştırır. Bu nedenle de en çok Ak Parti seçmenlerinde yeni bir bunalım söz konusu.

Delta varyantı nedir, Türkiye’de salgını nasıl etkileyecek?  (Söyleşi: Prof. Dr. Selda Erensoy)

İlk kez Ekim 2020’de Hindistan’da tespit edilen ve ülkedeki vaka sayılarının kontrolden çıkmasına sebep olan Covid-19’un Delta varyantı, dünyanın bazı yerlerinde görülen vaka artışlarının da arkasındaki neden olarak gösteriliyor.

Suriye’de Kürtler: Düğüm mü anahtar mı?

Suriye’nin geleceğinde Kürtler ile ilgili yaşanacak seyir iki ihtimali düşündürüyor. Suriye’deki mevcut düğüm devam edecek ya da “Kürt çözümü”; siyasal süreç, Suriye’nin uluslararası ilişkileri, ekonomi(nin düzelmesi) gibi konularda yönetimin önünde kapalı duran kapıların açılması

‘Türk devleti KDP’nin eli ile Kürtlere karşı 3 strateji hayata geçiriyor’ (Söyleşi: Hisên Umer)

Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarını değerlendiren Yazar Hisên Umer, “Türk devleti Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı 3 strateji hayata geçiriyor. KDP bu 3 stratejiye hizmet ediyor. Özelikle KDP basını bu yönde aktif bir rol oynuyor” dedi.

Hakan Fidan, Abdullah Öcalan’la görüştü mü?   (Ahmet Nesin)

“Birkaç ay önce Türk devleti bazı dostlar vasıtasıyla, hatta Tayyip Erdoğan bizzat kendisi bize bilgi göndererek, ‘Türkiye’nin içinde ya da Kuzey Kürdistan’da ateşkes ilan edin, o zaman biz de Kürdistan’ın diğer parçalarında yapacağınız hiçbir şeye müdahil olmayız’ dediler. Yani ateşkes ilan edin, işte KDP ile bir ihtilafınız var gidip onlarla savaşın…”

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun hapse girmesini mi istiyor?.. (Ahmet Takan)

Cumhur İttifakı’nın gündem belirleyicisi Devlet Bahçeli, Süleyman Soylu’ya net desteğini yineledi. Ancak, bence, daha da önemli bir bombanın fitilini çekip gündemin orta yerine bıraktı.

Çin’in süper güç olmasında ÇKP’nin rolü   (Ceren Ergenç)

Söylemde sosyalizm hâlâ önemli olsa da hükümet programında neoliberal kalkınmacı bir ideolojiyi benimsemiş olan ÇKP’nin halk desteğini en çok gördüğü konu da, kolektif hafıza nedeniyle, milliyetçilik. ÇKP, yirminci yüzyıldaki tüm ulus-devletlerde devlet -ve ulus- kurucu rol üstlenen bütün partiler gibi milliyetçi.

Çin Komünist Partisi’nin yüzüncü yılı ve Xi Jinping liderliği  (Hakan Okçal)

Xi Jinping’in ÇKP’yi ve ülkeyi kadife eldiven içinde demir yumrukla yönettiği söylenebilir. Xi, Mao’dan bu yana Çin’de iktidara gelmiş en güçlü lider kabul ediliyor.

Taliban ‘mümin kardeşi’ Erdoğan’ı neden üzüyor?  (Fehim Taştekin)

Doyumsuz bir emperyalistin çekilirken yapabileceği hesapların gerisinde bir basitlik var. “Ne haliniz varsa görün” tarzı çekilmeyle Çin ve İran’a “Afganistan biraz da sizin bataklığınız olsun” der gibiler.

Peker vurdukça Soylu güçleniyor mu? Nasıl ve nereye kadar? (Murat Yetkin)

Alabileceğini Soylu’yu yerinde tutarak almış görülüyor; bunun sonucu MHP’nin sadece İçişleri değil, devlet bürokrasisindeki ağırlığının artması olacaktır.

Kürdistan’daki kansız darbenin perde arkası (Fehim Taştekin)

Dış çerçeve olup biten her şeyi izah etmiyor. Bu krizde Kürdistan’ın iç dengesi, Kürtler arası ilişkiler, kişisel hırslar, aile içi sorunlar, kıskançlıklar ve siyasi tutumlar belki daha belirleyici.