6 Eylül

Ortadan Başlamak sergisine açılan soruşturmaya tepkiler sürüyor: “İnsanları tahrik ediyor yargısına varmak mantık dışıdır”

“LGBTİ propagandası” iddiasıyla gericilerin hedefi olan “Ortadan Başlamak” adlı serginin düzenleyicilerine açılan soruşturmaya tepkiler sürüyor.

Sanat ve yapay zeka kafa kafaya: Telif savaşı başladı!

Yapay zeka hızla gelişirken hukukun yapay zekanın hızını yakalayamadığı son zamanlarda sanatçılar ve telif hakları ile kendini gösteriyor.

Yapay zeka ve sanat karşı karşıya geldi

Son dönemlerde yapay zeka sık sık kullanılırken Mckernan isimli sanatçı yapay zeka sisteminde eğitim materyali olarak kendi resimlerinin kullanıldığını söyledi. Sanatçı ihlal edildiğini hissettiğini söyleyerek birinin kendi adını kullanarak yapay zeka uygulamasına yazıp çizecekleri tarzda kitaplar yazabiliyorsa birçok insanı etkileyebileceğini söyledi. Birçok sanatçı konuyla ilgili savaşmaya devam ediyor.

İzmirli muhtarlar Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için sahneye aldı

İzmir’in muhtarları, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü ve İzmir’in kurtuluşunun 101’inci yılı için hazırlanan “Kurtuluştan Demokrasiye İzmir Muhtarlar Müzikali” oyunuyla bir kez daha seyirci karşısına çıktı.

 

7 Eylül

Fişekhane’nin eylül ayı tiyatro programı açıklandı

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan Fişekhane, eylül ayı tiyatro takvimini açıkladı. Fişekhane’de bu ay, “Van Gogh”, “Cimri”, “Veda” ve “Shirley Valentine” gibi oyunlar sahnede olacak.

Şehir Tiyatroları sezonu Harbiye’de ‘Bu Memleket Bizim’ ile açıyor

Şehir Tiyatroları, yeni tiyatro sezonunda Shakespeare’den Tolstoy’a, Turan Oflazoğlu’ndan Haldun Taner’e klasik yazarların eserlerinin ön planda olduğu bir repertuvar hazırladı.

Son 2 haftada 6 sanatçıya gözaltı

Sanat Özgürlüğü’nü İzleme Platformu, 15-31 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’de Sanatsal İfade Özgürlüğü Raporu’nu yayımladı. Ağustos ayının son iki haftasında sanatçılara yönelik gözaltılar ön plana çıktı. Altı sanatçı gözaltına alınırken sanatsal idare pozisyonlarına yapılan atamaların siyasi yönü de tartışılan bir diğer konu oldu.

Deniz Tekin’den İYİ Partili Ümit Özlale’nin şarkısını izinsiz kullanmasına tepki: Artık ne diyeyim

Müzisyen Deniz Tekin, İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Adayı Ümit Özlale’nin şarkısını izinsiz kullanmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Tekin, “”Bu videoda kullanılan “izmir’de bir gün batımı” şarkısı için yorumcu olarak benden de, eser sahibi olarak babamdan da izin alınmamıştır. bilginize artık ne diyim. Bilginize artık ne diyeyim” ifadelerini kullandı.

 

8 Eylül

AK Partili belediyeye İslamcı derneklerden festival tepkisi

Konya’da muhafazakar 8 STK, AK Parti yönetimindeki Hüyük İlçe Belediyesi’nin düzenleyeceği Kırmızı Altın Geleneksel El Sanatları ve Gençlik Festivali’ne karşı ortak bildiri yayımladı.

Siyasiler izin almayı ne zaman öğrenecek?

Ümit Özlale’nin Deniz Tekin’in şarkısını izinsiz kullanması (ve diğer konular) hakkında Sercan Meriç’in yazısı.

Zülfü Livaneli ile Maria Faranduri Atina’da konser verdi

Atina Akropolisi’nin yanındaki antik Herodes sahnesinde düzenlenen konserde Zülfü Livaneli ve Maria Faranduri birlikte sahne aldı. Yağmur nedeniyle orkestra sahneyi terk etmek zorunda kaldı.

‘Kuru Otlar Üstüne’ Türkiye’nin Oscar adayı

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde oyuncusu Merve Dizdar’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmi Türkiye’nin Oscar adayı seçildi.

Film Eleştiri Sitesi Rotten Tomatoes’taki Bazı Eleştirmenlerin Para Karşılığı Olumlu Yorum Yazdığı İddia Edildi

Rotten Tomatoes sitesindeki bazı eleştirmenlere, bir PR şirketinin para karşılığı olumlu yorumlar yazdırdığı öne sürüldü.

HDK’den tecrit ve asimilasyona karşı kültürel etkinlikler

İmralı tecridi ve asimilasyon politikalarına karşı bir dizi kültürel etkinler gerçekleştireklerini belirten HDK Kültür Sanat Komisyonu Eşsözcüsü Mehmet Uçar, Kürt kültürü için mücadele çağrısında bulundu.

  1. yıl şerefine bin yılı anlatan büyük gösteri

Cumhuriyet’in 100. yılı için sahneye konan 100, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak. Senarist ve yönetmen Özen Yula. Gösteride, Alparslan’ın 1071’de Anadolu’ya girişiyle başlayıp cumhuriyetin kuruluşu ve bugüne kadar gelen süreç, sanatın farklı disiplinleri kullanılarak anlatılıyor

ABD’de dijital platformlar geleneksel TV’leri geçti

Dünyanın önde gelen tüketim eğilimleri araştırma şirketi Nielsen’e göre başta Netflix ve Youtube olmak üzere “istediğin içeriği istediğin zaman izle” sektörü klasik TV kanallarını yavaş yavaş öldürüyor.

ABD’de kablolu TV ve karasal yayın yapan TV’lerin (bizdeki büyük kanallar gibi) toplam izlenme payı tarihte ilk kez yüzde 50’nin altına düştü. Nielsen’in raporu, Amerikalıların toplam zamanlarının yüzde 39.6’sını Netflix gibi dijital platformlara ayırdığını gösteriyor. Kablolu TV’lerin izlenme payı yüzde 29.6, karasal kanalların ise yüzde 20.

Komedi alternatif sularda dolaşsın biz de özgürce gülelim

Türkiye’de ‘komedi kulüp’, giderek daha çok adından söz ettiren bir format haline geliyor. ‘Her şeyin mizahı yapılmaz’ diye ikna olduğumuz bir dönemde, kendine güvenen herkese sahneye çıkma olanağı tanıyan mekanların ve etkinliklerin sayısı artıyor. Yeni nesil ‘stand up’ emin adımlarla komedi türünde yerini alıyor ve geleneksel seyircinin tabularını yıkıyor Gülmek de güldürmek de öyle…

 

9 Eylül

Melek Ceylan: Yaşadığımız ülkede ses çıkarmak istediğimiz çok şey var

‘On İkinci Ev’in oyuncusu Melek Ceylan, “Oyunun sokağa taşınmasını istiyorduk. Sokakta olursak ve bunu işimizi yaparak anlatabilirsek itirazımızın daha güçlü duyulacağını biliyorduk” diye konuştu.

Barış Atay sahnelere dönüyor

Eski TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, ara verdiği oyunculuk ve yönetmenlik kariyerine yazdığı yeni tiyatro oyunuyla dönüyor.

12 Eylül Darbesi’nin kolektif belleği: ‘Geçmiş Bugündür’ sergisi açılıyor

Tarihsel Adalet İçin Bellek Müzesi organizatörlüğünde, 12 Eylül 1980 Darbesi’ne dair bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi olan “Geçmiş Bugündür” sergisi açılıyor.

Süleymaniye 1’inci Kültür Festivali başladı

Dün gece ilki düzenlenen Süleymaniye 1’inci Kültür Festivali Kuzey ve Federe Kürdistan Bölgesi ile Irak’tan bir çok sanatçı ve grubun katılımıyla başladı

Venedik’te Altın Aslan Poor Things filmine gitti

Sinema dünyasının en prestijli organizasyonlarından biri olan Venedik Film Festivali’nde ödüller dağıtıldı. Büyük ödül Altın Aslan, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “Poor Things” filmine gitti

Oscar’lı yönetmen yıllar sonra beyazperdeye döndü…

Hayao Miyazaki’nin son filmi “The Boy and the Heron” sadece gizemli bir afişle tanıtılarak temmuz ayında Japonya’da gösterime girmişti. Ancak uzun bir bekleyişin ardından, sonunda beklenen an geldi. Film fragmanı, izleyicilere büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor…

 

10 Eylül

Merve Dizdar: Cannes sokaklarında elimde ödülle yürümeye başladım, her şeye duyduğum bir minnet duygusu vardı

Merve Dizdar, Cannes’da aldığı ödülü, “Kuru Otlar Üstüne” ve “Kar ve Ayı” filmlerini anlattı. Dizdar, “Nuri Bilge Ceylan’ın zaten hayranıydım. Beni seçtiği için de çok mutluyum” dedi.

Sanatta Hak İhlalleri / Ağustos 2023

Çirkin Kral’sız 39 yıl: Halkın sanatçısını halk unutmaz

Devrimci bir sinemacı Yılmaz Güney’le vedalaşmamızdan bu yana 39 yıl geçti. Halkın gönlünde taht kuran sanatçı ile ekranlardaki filmleri, evlerde, kahvelerde, sokaklarda asılı posterleriyle hâlâ birlikte yaşıyoruz… Unutmuyoruz…

Nereden başlasak?

“Ortadan Başlamak” başlıklı sergiye yapılan saldırının ardından şimdi de küratör ve sanatçılara yönelik soruşturmayla başlayalım, 9, 11 ve 12 Eylül tarihlerinin anımsattıklarıyla devam edelim.

“Yapay zeka sanatçının yerini alamaz, sanatçıya yardımcı olur”

“Yapay Cinayet” adında Türkiye’nin yapay zekâ destekli ilk çizgi romanını hazırlayan Alper Kaya ve Çağdaş Medya Sanatçısı Hakan Yılmaz ile yapay zeka ve sanat ilişkisini konuştuk.

Moda Sahnesi’nde yeni oyun

Güncel Fransız Tiyatrosu’nun ön önemli temsilcilerinden Joël Pommerat’ın eseri Moda Sahnesi’nde

Reşo Zelal’dan ‘Hembez Bike’

Red Müzik, Dünya Barış Günü olan 1 Eylül’de, müzikseverlere bir sürpriz sundu. Haluk Levent’in şarkısı ‘Anlasana’, müzik yönetmeni Barış Güney’in yönetiminde ve sanatçı Reşo Zelal’in etkileyici sesiyle Kürtçe olarak hayat buldu

“Pardon” Filmini Polis Bastı, 13 Kişi Gözaltına Alındı

Kocaeli Özgürlük Semt Evi’nin “Pardon” filminin gösterimine engel olan polis, 13 kişiyi gözaltına aldı. Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kocaeli Özgürlük Semt Evi’nin, Gebze ilçesine bağlı İnönü Mahallesi’nde bulunan Muhlis Akarsu Parkı’nda yapacağı “Pardon” filminin gösterimine polis müdahale etti.

MKM’de kadınlar için dengbêj gecesi etkinliği düzenledi

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Beyoğlu’nda bulunan binalarında kadınlar için dengbêj gecesi düzenledi. Gecede Denbêj Xalîde, Evîn Sindî ve Guloş Bêrtî’nin hazır bulundu.

Yapay Zekanın Değerlendirilmesi ve Düzenlenmesi

Michael Albert’ın yazısı.

Noam Chomsky ChatGPT’nin Gerçekten Ne İşe Yaradığı Hakkında Konuştu

Chomsky ile yapılan röportaj.

ChatGPT’nin Yanlış Vaadi

Noam Chomsky, Ian Roberts, Jeffrey Watumull’un ortak yazısı.

 

11 Eylül

Tiyatro Sezonu Başlıyor, Yeni Dönemin En Kapsamlı Oyun Rehberine Buyurun

Bahar Çuhadar’ın yazısı.

Grafiti sanatçısı Aziz Esmer, Fas depremini çizdi: Acınız bizim acımız

Suriyeli grafiti sanatçısı Aziz Esmer, Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler için İdlib’de yıkılan bir binanın duvarına depremin yol açtığı yıkımı yansıttı.

Ezgi Mola’ya destek veren şarkıcı Tan Taşçı’ya Musa Orhan’a hakaretten ceza

Musa Orhan’a ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle yargılanan Ezgi Mola’ya destek veren şarkıcı Tan Taşçı’ya ‘hakaret’ suçundan para cezası verildi.

12 Eylül’e dair hazırlanan ‘en kapsamlı sergi’ yarın açılıyor

1960-1991 arası döneme odaklanan ve 12 Eylül’den doğrudan etkilenen öznelerin kolektif katkılarıyla kurgulanan ‘Geçmiş Bugündür’ isimli sergi yarın Depo’da açılıyor.

Direniş güçlendi

Günlük hayatta totalitarizm örnekleri üzerine yazılar yazan psikolog, yazar Gündüz Vassaf, Türkiye Kadınlar Voleybol Milli Takım oyuncusu Ebrar Karakurt için, “Onun cesareti sayesinde direniş daha güçlü olacak” diyor.

Altın Koza’da Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a özel ödül takdim edilecek

  1. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, Türk sinemasının sembol isimlerinden Türkan Şoray ile Kadir İnanır’a “Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü” takdim edilecek.

Sabahattin Ali cinayetini aydınlatabilecek belgeler ortaya çıktı

Gökçer Tahincioğlu’nun “Sabahattin Ali’yi Ben Öldürdüm” romanında, Sabahattin Ali cinayetiyle ilgili iddiaları aydınlatabilecek daha önce yayımlanmamış belgelere yer verildi.

 

12 Eylül

Sanatçı Beytocan hayatını kaybetti

İsveç’te uzun bir süredir kanser tedavisi gören ‘Beytocan’ lakaplı Kürt sanatçı Beytullah Güneri, bu sabah Stockholm’de hayatını kaybetti. Sanatçının ölüm haberini ailesi ve dostları duyurdu.

İzmir’de iki yakayı sanatla birleştiren sergi: ‘Amacımız barışı yaymak’

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “İzmir’in Renkleri ve Sesleri” sergisi açıldı. Türkiye ve Yunanistan’dan sanatçıların eserlerinin yer aldığı sergi 14 Eylül’e kadar açık kalacak.

Yapay zekâ ve eser kavramı

Dünya yapay zekâyı, yapay zekâyla üretilen sanat eserlerini ve bunlar için telif haklarını konuşurken, bizler hâlâ cafe-bar-lokantaları, radyo ve televizyonları çaldıkları eserler için telif ödemeye ikna etmeye çalışıyoruz.

‘Gılgamış’ oyunu ilk kez Türkiye’de sahnelenecek

DasDas’ın ev sahipliği yaptığı İO Uluslararası Tiyatro Festivali, ‘Gılgamış’ı ilk kez İstanbullu izleyicilerle buluşturacak.

Müzeden çalınan Van Gogh tablosunu ‘gizemli kişi’ yastık kılıfında teslim etti

Amsterdam’da bir müzeden 2020’de çalınan 139 yıllık “Nuenen’deki Papaz Evi Bahçesi” tablosu, 3,5 yıl sonra Hollandalı dedektif Arthur Brand’a ismi açıklanmayan bir kişi tarafından teslim edildi.

 

13 Eylül

Fethiyeli delbekçiler: Fenomen olmuşuz, haberimiz yok!

Fethiyeli delbekçiler Türkan Abacı ve Dilek Hancıoğlu sanat yolculuklarını anlattı. Geçmişte çok zorluk çektiklerini belirten delbekçiler “Fenomen olmuşuz, haberimiz yok!” dedi.

2023 MTV Video Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

2023 MTV Video Müzik Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Taylor Swift damga vurduğu törende 9 farklı ödül aldı.

Beytocan’ın vasiyeti: Stockholm’de defnedilecek

Vefat eden Kürt müzisyen Beytocan, yarın İsveç’te defnedilecek. Beytocan, 12 Eylül darbesinde tutuklanarak uzun süre cezaevinde kalmıştı.

AKM sezonu ‘Muhayyer’ ve Mevlevi mukabelesi ile açıyor

AKM yeni sezonu, 17 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun ‘Muhayyer’ konseri ile ‘Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Vuslatının 750. Yılı’ adlı Mevlevi mukabelesi ile açacak.

Sanat disiplin ve süreklilik ister

Heykeltıraş Zühtü Müridoğlu adına düzenlenen 28. Ahşap Heykel Sempozyumu iki yıllık aranın ardından bu yıl yeniden sanatseverlerin karşısında. Proje yürütücüsü Metin Kar, en uzun soluklu heykel sempozyumu olduğunu vurguluyor.

Yılmaz Güney’in ailesinden, Farah Zeynep Abdullah’a yanıt: Sistematik saldırılara ses çıkarmayanlar Yılmaz Güney’i hedefe koyuyor

Yılmaz Güney’in ailesi adına açıklama yapan avukat Bişar Alinak, Yılmaz Güney için “Sinemamızın en iyi kadın döven ve şiddet türleri açısından zengin ve etkili silah kullanan erkeği” ifadesini kullanan oyuncu Farah Zeynep Abdullah’a yanıt verdi. Alinak, “Sistematik saldırılara karşı ses çıkaramayan yeni dönem sanatçılarının hatırası milyonlara barış ve umudu çağrıştıran Yılmaz Güney’i hedef koymasını, manipülasyona maruz kalan milyonlara göz kırpan samimiyetsiz bir alkış alma hezeyanı olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Atiye dizisindeki iş cinayeti davası | Yapımcı Onur Güvenatam’ın cezası paraya çevrildi

Atiye dizisi setinde meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybeden Hasan Karatay’ın davasında Yapımcı Onur Güvenatam’ıın hapis cezası paraya çevrildi, sanat yönetmeni Deniz Kobanbay beraat etti.

FEDAŞ işçilerinin dayanışma konseri engellendi, işçiler tepki gösterdi

Dersim’de, direnişlerinin 35’inci gününde dayanışma konseri düzenlemek isteyen FEDAŞ işçilerinin konseri valilik kararıyla engellendi. İşçiler, sanatçılar ve Dersim halkı duruma tepki gösterdi.

 

14 Eylül

Sivas Katliamı Davası zaman aşımından düştü

Sivas Katliamı’na ilişkin firari üç sanık hakkında süren davanın duruşmasında savcı, zaman aşımı uygulanarak davanın düşmesini talep etti. Mahkeme, davanın düşmesine hükmetti.

Alevilerden Madımak kararına tepki: Bu dava mahşere kalmaz

Madımak Katliamı davasının zamanaşımından düşürülmesinin ardından Alevi dernekleri adliye önünde yaptıkları basın açıklamasında “İstinaf ve temyiz hakkımızı kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan Sivas Davası’nda ‘zaman aşımı’ kararına tepki: Suç ortaklığıdır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 3 firari sanık yönünden görülen Sivas Katliamı Davası’nın ‘zaman aşımı’ ile kapatılmasına ilişkin, “Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır” dedi.

Zeynep Altıok, Eren Aysan ve Mazlum Çimen’den Sivas tepkisi: Yarın diye bir şey var

Babaları Madımak’ta katledilen Zeynep Altıok ve Eren Aysan, sürecin hukuki bir şekilde işlemediğine vurgu yaparak, mücadelenin devam edeceğini söylediler. Mazlum Çimen ise, “İnsanlık iflas etti” dedi.

Feyyaz Yaman: Sanatımıza, özgürlüğümüze sahip çıkmamız gerekiyor

Artİstanbul Feshane’de, Açık Ayna etkinlikleri kapsamında “Ortadan Başlamak” sergisinin küratörü Feyyaz Yaman’ın konuşmacısı olduğu “Türkiye sanatında otosansür ve sükût suikastları” başlıklı söyleşi gerçekleşti. Bugün Türkiye’de sanatçılar arasında tartışılan otosansür meselesini tarihsel bir perspektifle ele alan Yaman, Türkiye’de sanatın modernleşme sürecini Türkiye’nin modernleşme tarihiyle paralel bir şekilde ele almak gerektiğini ifade etti.

Cumhuriyetin 100. yılında Altın Koza

Son yıllarda Festivalde özellikle genç yönetmenlerin ilk ya da ikinci filmlerinin yarışmaya hak kazanıp ödüllerle dönmesinin sinemadaki farklı bakış açılarını ve çeşitliliği arttırdığını düşünüyorum.

Keçiören’de Halk Şenliği düzenleniyor: Halkımız nefes alsın istiyoruz

Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı 19 Mayıs Mahallesi Muhtarlığı bu yıl da halk şenliği düzenliyor. “Mahallemizin Sakini Değil Sahibi Olalım” sloganıyla bu yıl 15’incisi düzenlenecek şenlikte birçok sanatçı da yer alacak.

Sinemanın kalbi 30’uncu kez atacak: Yılmaz Güney’ler hep var olacak

  1. Adana Altın Koza Film Festivali’nin başlamasına sayılı gün kala festivalin yönetim kurulu başkanı Menderes Samancılar ile bir araya geldik. Adana’yı, Yılmaz Güney’i ve Altın Koza’yı anlatan Samancılar, seneye festivali bırakabileceğini söyledi.
  2. K. Perker’in Kolektif Bellek Antolojisi: Yüz Yüze

Perker’in portreleri birer öze sahiptirler. Bu durum, onların çoklu yorumlara açılmalarına set çeker. Perker, tıpkı resimlerinde çizdiği konturlarla varlıklar arasına set çektiği gibi, portrelerini de kamusal bir özle sarmalayarak, onların izleyiciler tarafından farklı şekillerde yorumlanmalarına da ret verir

Ayvalık Uluslararası Film Festivali direktörü Tan: Çok içimize sinen bir program hazırladık

Seyir Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali bugün başlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki festivallerden ödüllerle dönen 57 yapımın izleyiciyle buluşacağı festivali, direktörü Azize Tan’la konuştuk.

Yayıncılık çıkmaz sokakta!

KÂĞIT krizi, dağıtım sektöründe tekelleşme, yapay zekâ teknolojisinin gelişmesi ve devam eden ekonomik bunalım, yayınevlerini daha zor bir duruma sürüklüyor.

 

15 Eylül

Tan Sağtürk, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla Balet Tan Sağtürk, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne atandı.

Rengim Gökmen: Tan Sağtürk görgüsü ve bilgisiyle kalıcı başarılar kazanacak

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, “Tan Sağtürk’ün görgüsü, bilgisi ve sanat kültürünü özümsemiş bir kişilik olarak, önemli ve kalıcı başarılar kazanacağını düşünüyorum” dedi.

Öğrencisi oldukları ‘ev’in eğitmenleri

Her dördü de öğrencisi oldukları ve “evim” dedikleri Ma Music’te hem öğreniyor hem öğretiyor; en büyük amaçları, çocuk yaşta yollarının kesiştiği yerde Kürt çocuklarını müziksiz bırakmamak

Matilda’nın sofrası tekrar kuruluyor

Kulüp’ün 1960’larda geçen ikinci sezonu daha yüksek tempolu ve çok dokunaklı… Gökçe Bahadır, Fırat Tanış, Asude Kalebek, Salih Bademci ve yeni sezonda kadroya katılan Halil Babür ve Serra Arıtürk’e yeni sezonu sorduk

Shawn Levy: “Star Wars” ve “Real Steel” projeleri yazarlar grevi engeline takıldı

Hollywood’un tanınmış yönetmenlerinden Shawn Levy, uzun süredir beklenen projeleri üzerinde endüstri çapında bir engelle karşı karşıya kaldı… Hollywood‘un tanınmış yönetmeni ve yapımcısı Shawn Levy, yoğun bir projeler listesiyle meşgul bir isim. Ancak son dönemde endüstri genelinde yaşanan yazarlar grevi, hem Star Wars hem de Real Steel gibi projelerin ilerlemesini durdurdu. Collider‘e konuşan Levy, yazarlar grevi nedeniyle projelerin beklemeye alındığını açıkladı.

Kadıköy Çizgi Festivali bu yıl da Yoğurtçu Parkı’nda

Kadıköy Çizgi Festivali, 22-24 Eylül’de Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda çizgiseverleri ağırlayacak.

Oda müziğinin ilkleri İstanbul’da

İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali, üçüncü yılında da oda müziği repertuarını ve ünlü sanatçıları ağırlıyor. Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Nil Kocamangil, festivalin İstanbul için gerçekleştirdiği ilklerin önemini vurguluyor.

Farah Zeynep Abdullah’tan, Yılmaz Güney’in ailesine ‘şiddet’ göndermeli ‘dava’ yanıtı

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, “Sinemamızın kadın döven erkeği” sözlerine dava açacaklarını açıklayan Yılmaz Güney’in ailesine yanıt verdi. Ünlü oyuncunun yanıtı sosyal medyada gündem oldu.

Farah Zeynep Abdullah’ın sözlerinden sonra İlyas Salman’dan olay Yılmaz Güney yorumu! “Dürüst olalım…”

Farah Zeynep Abdullah, Yılmaz Güney hakkında “Sinemamızın kadın döven erkeği” deyince sosyal medyada gündem oldu. Bu sözleri duyan Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden İlyas Salman ise yaptığı paylaşımla dikkat çekti.

 

 

16 Eylül

Sivas Katliamı Davası: Kaybettiğini doğru yerde aramak

İlk olarak Madımak bir katliam değil bir pogromdur. Cumhuriyete karşı ayaklanma değil bizzat cumhuriyetin bastırma pratiklerindendir. Ve bu bir cezasızlık politikası değil bir ceza politikasıdır.

TYS: İnsanlığa karşı suçlarda zamanaşımı olmaz

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından Sivas Katliamı davasında mahkemenin zamanaşımı kararı vermesi ile ilgili yapılan açıklamada “İnsanlığa karşı suçlarda zamanaşımı olmaz” denildi.

15’inci Hrant Dink Ödülü Açık Radyo’nun oldu

Uluslararası Hrant Dink Ödülü, dün akşam yapılan törenle sahiplerini buldu. Ödülün Türkiye’deki sahibi Açık Radyo oldu. Yurt dışı ödülü ise Jose Alvear Restrepo Avukatlar Kolektifi’ne verildi.

Tarihi, geleneği, söylevi uzun; kendi ‘kısa film’in hikayesi

Roza Erizin, kısa filmin tarihini ve bugününü yazdı.

Tiyatrolar yeni sezona nasıl hazırlanıyor? -1 | ‘Ekip arkadaşlarımız ek işlerde çalışmak zorunda’

Özel tiyatrolar yeni sezonu sorunlar içinde açıyor… Tiyatro BeReZe’den Elif Temuçin, Altkat Sanat’tan Nevzat Süs ve Animus Tiyatrodan Deniz Ekinci ile yeni sezonu konuştuk.

Tiyatrolar Yeni Sezona Nasıl Hazırlanıyor-2: “Hayal gücümüzden ödün veriyoruz”

Özel tiyatroların yeni sezon hazırlıklarını Cihangir Atölye Sahnesi ve Şermola Performans ile konuştuk.

15 müzik grubu ‘Kavga’da buluştu

Aralarında HDK Kültür Sanat Meclisi sanatçılarının da olduğu 15 müzik grubu ‘Kavga’ adlı müzik albümüyle bir araya geldi. Yapılan ortak açıklamada, ‘Eşit-özgür bir dünya için verdiğimiz müzikli ‘Kavga’mız albüm oldu’ denildi.

Nobel ödülüne enflasyon zammı

Nobel Vakfı, İsveç para biriminin değer kaybetmesi nedeniyle ödül miktarını 11 milyon krona çıkardı. Nobel Vakfı, İsveç para biriminin son zamanlarda değer kaybetmesi nedeniyle bu yılki Nobel Ödüllerinin para miktarını 1 milyon kron (90 bin dolar) artırarak 11 milyon krona (986 bin 270 dolar) çıkaracağını duyurdu. Yapılan kısa açıklamada, “Vakıf, mali açıdan uygun olduğu için ödül miktarını artırmayı seçti” ifadeleri yer aldı.

7.Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl yedincisini düzenlediği Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali başladı. Açılış töreninde konuşan Başkan Soyer, bu ülkede yeniden kardeşliği, barışı ve demokrasiyi tesis edeceklerini söyleyerek, “Sizin kaleminiz yazdığı için umut yeşerecek. Haksızlık karşısında direndiğiniz için hayat akmaya devam edecek. Tüm baskılara rağmen siz sanata sırt çevirmediğiniz için sonunda iyilik kazanacak. İzmir’in kucağı sanata ve sanatçıya daima açık olacak” dedi.

Tan Sağtürk Company: DOB A.Ş.

Melis Gönenç’in yazısı.

Saray, Tan Sağtürk’ü Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü yaptı. Son seçim sonuçlarının doğrudan yansısı olan, sürpriz sayılmayacak bir atamadır. Tan Sağtürk’ü konu alan toplam 83 sayfalık iki yazı kaleme almış, cinini ciğerini anlatmış, 11 Ocak 2023 tarihini taşıyan ikincisinde, “İslamcıların siyasal ömürleri yetse, Tan Sağtürk’ü Devlet Opera ve Balesi’nin başına getirmekte bir dakika bile tereddüt etmezler” demiştik. Son seçimlerde siyasal ömürlerine kendilerinin de beklemediği parça buçuk bir ek yapılınca, milli tacir Tan Sağtürk’ü DOB’un başına geçirivermeleri hiç de sürpriz olmadı.

DAD: Alevi örgütlenmeleri Madımak davasıyla ilgili özeleştiri vermelidir

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 3 firari sanık yönünden devam eden Madımak Katliamı davasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine tepki gösterdi.

 

 

  1. ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl 30’uncu kez düzenleniyor. Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak “Sinemamızın Yüzü” ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a verilecek.

Evrensel Gazetesi Festival vesilesiyle bir özel dosya hazırladı. Bu dosyadaki yazılar aşağıda.

7 maddede Nuri Bilge Ceylan sineması

Güney Birtek, 7 maddede Nuri Bilge Ceylan sinemasının öne çıkan özelliklerini yazdı.

Taşraya sıkışan Yeni Türk Sineması

Ali İhsan Ökten, son dönem Türk sinemasındaki taşra etkisini kaleme aldı.

Sinema, edebiyat ve politika

Halil İmrek ve Aydın Tan, Adana bağlamında edebiyat ve sinema ilişkisini yazdı.

Menderes Samancılar: Sinema perdesini tarlaya, fabrikaya kuralım

Altın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, çocukluğunun Adana’sını, sinema yolculuğunu ve festivallerin önemini anlattı.

Dijital platformlar, sinemalar ve festivaller

Volkan Koyutürk dijital platformların sinemaya ve festivallere olan etkisini yazdı.

Festivallerin ‘Kürt sineması’ ile sınavı

Ömer Leventoğlu, Türkiye’de düzenlenen festivallerin Kürt sinemasına olan yaklaşımını yazdı.

Sinemacı Ahmet Soner: Akıntılara karşı dimdik ayakta kalanlara bin selam

30’uncu Altın Koza Film Festivali’nde Orhan Kemal Emek Ödülü Ahmet Soner “Altın Koza” ekine konuştu.

Sınıfın öfkesi/hıncı ve Yılmaz Güney sineması

Mustafa Kemal Coşkun , Yılmaz Güney sinemasındaki “öfke”nin anlamını ve yerini yazdı.

Adana, Çukurova, Hürriyet: Bir perde, bir sandalye, bir bilet

Haydar Ali Albayrak, Türkiye sinemasındaki Adana imgesinin sosyopolitik dönüşümünü yazdı.

Bereketli Topraklar’a Umut’la bakmak

Mazluk Vesek, geçmişten bugüne Adana ve sinema ilişkisini yazdı.

Sinemamız gençlere emanet

Vecdi Sayar, Cumhuriyet’in 100. yılında sinemamızın geleceğini yazdı.