01.01.2019 Türkiye’de 2018 yılında kültür sanat alanında neler oldu?
Haberde 2018 yılında Türk sinemasının şaha kalktığı, yurt dışına kaçırılan eserlerin ait oldukları topraklara geri döndürüldüğü, arkeolojik açıdan önemli başarılara imza atıldığı bir yıl olarak tarihe geçtiği söyleniyor.

https://www.star.com.tr/kultur-sanat/kultur-sanatta-2018-boyle-gecti-haber-1422555/

01.01.2019 Gülriz Sururi hayatını kaybetti

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sanatçının ölümü vasiyeti gereği defin gerçekleştikten sonra kamuoyuyla paylaşıldı.

https://m.bianet.org/bianet/yasam/204065-gulriz-sururi-hayatini-kaybetti

02.01.2019 Musikimani yayın hayatına başladı

AC/DC’den Neşet Ertaş’a müzik dünyasının nabzını tutacak Musikimani adlı internet sitesi yayın hayatına başladı.Musikimani “Burada iyi müzik hakkında iyi, kötü müzik hakkında kötü konuşmaya, yetişebildiğimiz her konuya karışmaya çalışacağız. Nezaket, güzel Türkçe ve adalet temel ilkelerimiz olacak” sözleriyle tanıtılıyor.

http://www.kulturservisi.com/p/yeni-muzik-portali-musikimani-yayina-basladi/

06.01.2019 Kültür Bakanı Ersoy’un açıklamaları

Kültür Bakanı katıldığı Açık ve Net adlı programda soruları yanıtladı. Sinema yasası ve Fazıl Say konserine değindi.

https://www.evrensel.net/haber/370311/kultur-bakani-ersoy-fazil-say-konserini-iple-cekiyorum

06.01.2019 Türkiye’de ilk defa Ermeni tv kanalı kuruldu

Ermeni Kilisesi takvimine göre Kutsal Doğuş – Noel Bayramı olarak kutlanan 6 Ocak’ta yayına başlayan Luys TV Ermenice ve Türkçe olarak yayın yapacak.

https://m.bianet.org/bianet/medya/204189-ermeni-televizyonu-luys-yayinina-noel-bayrami-nda-basladi

07.01.2019 Film Yönetmenleri Derneği’nden açıklama

Film-Yön sinema filmlerinin desteklenmesi ve sınıflandırılmasıyla ilgili kanunun güncellenmesine dair açıklama yaptı. Açıklamada sansürü gündeme getiren maddeye dikkat çekildi.

https://www.evrensel.net/haber/370460/film-yonetmenleri-sinemanin-onunu-acmak-devlet-politikasi-olmali

07.01.2019 Yılmaz Erdoğan’dan açıklama

Yılmaz Erdoğan TRT Haber’e yapımcılar ile salon işletmecileri arasında yaşanan tartışmayı değerlendirdi.  Erdoğan “Benim gönlümden geçen bizim anlaşmamız ve işimizi yapmamız için illa bizi yasanın zorlamasına gerek yok ama olmuyorsa beklenebilir” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2019/01/07/yilmaz-erdogan-kavga-gurultu-pesinde-degiliz/

07.01.2019 Metin Akpınar hakkında “silahlı isyana tahrik” fezlekesi hazırlandı

Sanatçı Metin Akpınar hakkında, konuk olduğu Halk TV’deki bir programda sarf ettiği sözler nedeniyle “halkı hükümete karşı silahlı isyana tahrik”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkın bir kesimini aşağılama” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlarından açılan soruşturmada savcılık Metin Akpınar hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik etme” suçundan yürütülen soruşturma dosyasını ayırarak fezleke hazırladı.

http://www.kulturservisi.com/p/yeni-gelisme-akpinar-hakkinda-silahli-isyana-tahrik-fezlekesi/

08.01.2019 Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy sinema bilet fiyatına dair açıklama

Yaptığı açıklamada Ersoy hasılatın yapımcılar tarafından anlık görülebilmesi için bir yazılım oluşturduklarını belirtti. Bu yazılım sayesinde şeffaflık sağlanacağını belirterek “ Yazılımla kayıt dışında olan bilet gelirlerini kontrol altına almış olacağız. Uzun yıllardır tartışma konusu olan vergiler çıktıktan sonra hasılatın paylaşımı var.” dedi.

https://www.star.com.tr/kultur-sanat/hasilat-payi-esit-olacak-haber-1424663/

08.01.2019 Cumhurbaşkanı Erdoğan Deniz Çakır, Rutkaz Aziz ve Yılmaz Özdil hakkında konuştu

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, Deniz Çakır’a “Sanatçıymış… Peh!” derken, Yılmaz Özdil ve Rutkay Aziz’e yönelik “Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan Cumhurbaşkanını bira içmeye, Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/370491/erdogan-bu-kez-deniz-cakir-rutkay-aziz-yilmaz-ozdili-hedef-gosterdi

08.01.2019 Rutkay Aziz “İnsanlık Adına Mozart’ı korumaktan yanayım” dedi

Rutkay Aziz, Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı konuşmada kendisine dönük söylemlerine “Faşizmin ne olduğu o zaman tam bilinemiyor. Ben mi faşist oluyorum, Mozart mı oluyor faşist? Böyle bir durum varsa ben insanlık adına Mozart’ı korumaktan yanayım” diyerek cevap verdi. Rutkay Aziz, Erdoğan’a bir şey önermediğini belirterek “Sadece bana, Erdoğan’ın Fazıl Say konserine gideceği söylendi, bu konuda ne düşündüğüm soruldu. Ben de ‘Çok iyi olur, Mozart ve Beethoven dinlerler, iyi gelir’ dedim” ifadelerini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/370556/rutkay-aziz-insanlik-adina-mozarti-korumaktan-yanayim

08.01.2019 USAP Başkanı Bünyamin Aydemir’in açıklaması

Uluslararası Sanat Platformu Derneği (USAP) Başkanı Doç. Dr. Bünyamin Aydemir, kültürel ve sanatsal sığlaşmanın ve kendimize yabancılaşmanın alabildiğine arttığına dikkat çekerek, “Artık kendi hikayelerimize, kendi değerlerimize, kendi yaşamsal ve tarihsel kodlarımıza dönmenin vakti gelmiştir” dedi. Aydemir sanat ve tiyatro alanında yerli kültürü ön plana çıkarmanın önemli olduğunu vurguladı.

https://www.star.com.tr/kultur-sanat/sanatta-ideolojikfanatizm-had-safhada-haber-1424374/

09.01.2019 Yönetmen Kazım Öz hakkında 15 yıla kadar hapis istendi

“Fotoğraf”, “Bahoz”, “Zer” filmleriyle tanınan Kazım Öz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Kazım Öz, “Ben ‘silahlı bir örgütün üyesi’ değil, ‘kameralı bir örgütün’ üyesiyim.” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/370608/yonetmen-kazim-oz-hakkinda-15-yila-kadar-hapis-istendi

09.01.2019 Türkiye’nin yeni gündemi: Erdoğan ve ünlüler

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkenin içinden geçtiği bu kadar ağır bir siyasi ve ekonomik gündem içinde halkın yakından takip ettiği ünlüleri hedef alan açıklamalar yapmasının arkasındaki sebeplere değiniliyor.

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyenin-yeni-g%C3%BCndemi-erdo%C4%9Fan-ve-%C3%BCnl%C3%BCler/a-47018022

09.01.2019 Levent Üzümcü Oyuncular Sendikası’ndan neden ayrıldığını anlattı

Oyunları iptal edilen Levent Üzümcü “baskı ülkesinin yaratılmaya çalışıldığını” ifade ederek Oyuncular Sendikası’nın konumunu değerlendirdi. Sendikanın sarı sendika olma yolunda ilerlediğini düşünen Üzümcü, istifa kararının nedenlerini paylaştı.

https://www.evrensel.net/haber/370577/levent-uzumcu-insanlarin-ekmegiyle-asiyla-oynuyorlar

09.01.2019 “Kürt Tiyatrosu ısırmaz”

Teatra Jîyana Nû, Charlie Chaplin’in 1940’da yazdığı, yönettiği, müziklerini yaptığı ve oynadığı Büyük Diktatör filmini tiyatroya Têne Ez (Sadece Ben) adıyla uyarladı. Oyuncularda Rugeş Kırıcı Kürt Tiyatrosu yaptıkları için bir çok belediyeden salon alamadıklarına değindi. .https://m.bianet.org/bianet/sanat/204277-ruges-kirici-kurt-tiyatrosu-isirmaz?fbclid=IwAR2Fu_hzch7oEFcmIJQLtI0O8H-FpLwpKbxMuf1StX9v3ULLdyhhgBf1Fws

10.01.2019 “Azizname” oyunu Sakarya Belediyesi tarafından iptal edildi

Cumhuriyet Sahnesi’nin “Azizname” oyunu Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmasına tepki gösterip usta oyunculara destek verdikleri gerekçesiyle AKP’li Sakarya Belediyesi, “Azizname” adlı oyunun gösterimini iptal etti.

http://www.kulturservisi.com/p/metin-akpinar-ve-mujdat-gezene-destek-verdiler-diye-tiyatro-oyununu-iptal-ettiler/

10.01.2019 Barış Atay’dan Yılmaz Erdoğan’ın sözlerine tepki

Türkiyeli yönetmenlerin sinema yasa tasarısıyla ilgili yayınladıkları bildiriye imza atan Yılmaz Erdoğan’ın, bildiriyle ile ilgili yaptığı twitter paylaşımında “Görüyorum ki birkaç yapıcı değişiklik önerisi -en azından ben öyle anladım- maksadını aşan şekilde sunuluyor” dedi. Milletvekili Barış Atay ise Erdoğan’ın imza için af dilediğini belirterek, paylaşımına tepki gösterdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2019/01/10/baris-ataydan-yilmaz-erdogana-tepki-yazik-sana-utanmaz/

10.01.2019 Gülriz Sururi ve Engin Cezzar’ın evi Nesin Vakfı’na bağışlandı

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar’ın vasiyetleri üzerine Gümüşsuyu’ndaki evleri Nesin Vakfı’na bağlı bir kültür sanat evi olacak.

http://www.sanatatak.com/view/gulriz-sururi-ile-engin-cezzarin-evi-nesin-vakfinin-oldu

10.01.2019 Yılmaz Erdoğan’dan Kültür Servisi’ne eleştiri

Yılmaz Erdoğan, kendisinin de imzacı olduğu Türkiyeli sinemacıların yayınladığı bildirinin Kültür Servisi tarafından “maksadını aşan şekilde” haberleştirildiğini belirtti. Yaptığı açıklamada yeni yasa tasarısının yanında olduğunu belirterek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür etti.

http://www.kulturservisi.com/p/yilmaz-erdogandan-kultur-servisine-elestiri/

11.01.2019 Fırat Tanış’tan iptal olan oyunu hakkında açıklama

Oyuncu Fırat Tanış, “Gelin Tanış Olalım” isimli tiyatro oyununun politik gerekçelerle Sakarya Üniversitesi tarafından iptal edildiği iddiasını yalanladı. Oyunun iptal edildiğini doğrulayan Tanış, iptalin iddia edildiği gibi siyasi nedenlerden değil, salonun tadilata alınması nedeniyle gerçekleştirdiğini bildirdi.

http://t24.com.tr/haber/sakarya-universitesinin-siyasi-gerekcelerle-tiyatro-oyununu-iptal-ettigi-one-surulmustu-firat-tanistan-aciklama,795962

11.01.2019 Şebnem Dönmez’den Oyuncular Sendikası’na ilişkin açıklama

Levent Üzümcü’nün Oyuncular Sendikası’ndan istifa etmesinin ardından gündeme gelen tartışmalara, sendikanın kurucu üyelerinden Şebnem Sönmez de dahil oldu. Sönmez sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yapımcı ve iktidar baskısına dikkat çekerek “başrol dayanışmanın” sloganının altını çizdi.

https://www.evrensel.net/haber/370804/sebnem-sonmez-oyuncular-sendikasi-yolundan-ayrilmis-degil

11.01.2019 Oyuncular Sendikası’ndan sinema yasa teklifi için sansür uyarısında bulundu

Sinemaya ilişkin düzenlemeleri barındıran yasa teklifindeki “Komisyonca uygun bulunmayan filmlerin ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacağı” maddesine itiraz eden Oyuncular Sendikası “Cümle içerisinde dahi bir sansür algısı yaratan bu maddenin, çağımıza ve sinemanın ruhuna aykırı olduğu su götürmez bir gerçektir” diyerek açıklama yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/370797/oyuncular-sendikasindan-sinema-yasa-teklifi-icin-sansur-uyarisi

12.01.2019 “Tene Ez” açlık grevindeki Leyla Güven’e atfedildi

“Büyük Diktatör” filmi Teatra Jiyana Nü ekibi tarafından “Tene Ez” adıyla tiyatroya uyarlandı.  Oyuncular Amed Şehir Tiyatrosunda sahneledikleri oyunu açlık grevindeki Leyla Güven’e atfetti.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/01/aclik-grevindeki-hdp-milletvekili-leyla-guven-icin-oynadilar/

12.01.2019 Rapçi Ezhel’in açıklaması

Ezel hakkında “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek ve bulundurmak” suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenmesini sosyal medya üzerinden değerlendirdi. Adalete ihtiyaç olduğunu söyleyen Ezhel “Rapi bırakıyorum hukuk okuyacağım” dedi.

https://m.bianet.org/bianet/insan-haklari/204399-ezhel-rap-i-birakiyorum-hukuk-okuyacagim

12.01.2019 “Hep Sonradan” oyunu seyirciyle buluştu

Ahmet Kaya’nın hayatından kesitlerin anlatıldığı ve Kardeş Türküler’in şarkılarıyla eşlik ettiği “Hep Sonradan” adlı müzikli oyun seyirciyle buluştu.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/01/gulten-kaya-umuyorum-ki-bizi-hissediyordur-ahmet-kaya/

13.01.2019 ODTÜ Sinema Topluluğu’ndan Cem Yılmaz’a eleştiri

ODTÜ Sinema Topluluğu Cem Yılmaz’ın Mars Group ile girdiği tartışmada Cem Yılmaz’a açık davette bulunmuştu. Topluluk yaptığı açıklamada “Davetimizi yok sayan Cem Yılmaz açıklamalarında samimi olmadığını göstermiş oldu.” dedi.

http://www.kulturservisi.com/p/odtu-sinema-toplulugundan-cem-yilmaza-elestiri/

13.01.2019 Onur Saylak sinema yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu

Yönetmen ve oyuncu Onur Saylak ile yapılan röportajda Saylak gündemdeki sinema yasasına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

http://t24.com.tr/haber/onur-saylak-saka-gibi-dunyaya-yayilabiliyorsun-ama-filmini-ulkende-gosteremiyorsun,797573

15.01.2019 Dağıtımcılar ile yaşanan krizin 10 günlük bedeli 20 milyon lira

Yapımcılar ile yaşanan kriz sebebiyle ocak ayının ilk 10 gününde sadece 3 film vizyona girdi. Geçtiğimiz yılın ilk 10 gününe oranla yüzde 55.5 izleyici kaybı yaşanırken bu oran hasılatta yüzde 58.8 olarak gerçekleşti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2019/01/15/sinemada-10-gunluk-kayip-20-milyon-lira/

15.01.2019 Ceylan Ertem “Hiçbir yere gitmiyoruz” dedi

Yeni albümünü konuşmak için katıldığı programda Ceylan Ertem “Bizim gitmemizi isteyen, bekleyen ve bu harika toprakların tadını çıkarmayı sadece kendilerinin olacağını zanneden insanlara, ‘Hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız’ diyorum. Hâlâ yapacak çok şeyimiz var!” dedi.

https://www.birgun.net/haber-detay/bu-ulkeden-gitmiyoruz-yapacak-cok-seyimiz-var.html

15.01.2019 CHP’li vekil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef gösterdiği kişilerin listesini yayımladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart seçimleri yaklaşırken kendisini eleştiren bütün sanatçı ve aydınları ötekileştiren bir üslupla hedef göstermesi dikkat çekerken CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Erdoğan’ın hedef tahtasına koyduğu sanatçı, yazar, gazeteci, kişi ve kurumları derledi.

http://www.kulturservisi.com/p/chpli-vekil-erdoganin-hedefe-koydugu-kisilerin-listesini-yayimladi/

15.01.2019 “Filistin Tiyatrosu” Oyunculuk Akademisi kuruldu

Gazze’de halihazırda tiyatro alanında eğitim veren bir konservatuvar olmamasına rağmen Filistin davasını dünyaya duyurmayı hedefleyen bir akademi, Filistin Tiyatrosu adlı bir sanat grubu oluşturdu. https://www.star.com.tr/kultur-sanat/kusatma-altinda-filistin-tiyatrosu-haber-1426386/

15.01.2019  1920’lerde yazılan “La Nuit Kurde” (Kürt Gecesi) adlı opera

Pervin Çakar, bestekar Aleksandre Tansman’ın kızları ile irtibata geçerek 1920’li yıllarda yazmış olduğu “La Nuit Kurde” (Kürt Gecesi) adlı operanın notalarına ulaştı. Çakar, yapmış olduğu araştırmalara göre, bu operanın Kürtler ile ilgili yapılmış bilinen ilk opera olduğunu düşünüyor.

https://m.bianet.org/bianet/sanat/204470-1920-lerde-kurtler-ile-ilgili-bestelenmis-olan-bir-kayip-opera

16.01.2019 Dizilerin ekrana dönüş tarihi belli oldu

Reklam anlaşmalarında uzlaşılamaması üzerine TRT hariç tüm kanallar bir araya gelip 21 Ocak haftasına kadar hiçbir dizinin yeni bölümünü yayınlamama konusunda ortak karar almıştı. 21 Ocak haftasında diziler ekrana dönüyor.

https://www.birgun.net/haber-detay/eylemde-olan-dizilerin-ekranlara-donus-tarihi-belli-oldu.html

16.01.2019 “Diriliş:Ertuğrul” dizisindeki bir set çalışanı ile yapılan röportaj

TRT’de 5 sezondur yayınlanan dizide çalışan bir set işçisi, yapılan görüşmede, çalışanların ücret ödemelerinden iş saatlerine kadar birçok konudan şikâyetçi olduğuna dikkat çekiyor.

https://www.birgun.net/haber-detay/dirilis-ertugrul-dizisiyle-ilgili-set-calisanlarindan-carpici-iddialar-var-bakanlar-icin-ek-sahneler-cekilmis.html

17.01.2019 Cem Yılmaz yeni dağıtımcısıyla anlaştı

Yaşanan “patlamış mısırlı bilet kampanyası” krizinden sonra yeni dağıtımcısıyla anlaşan Şahan Gökbakar’dan sonra, Cem Yılmaz da yeni filmi için UIP ile anlaştı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2019/01/17/cem-yilmaz-yeni-dagitimcisiyla-anlasti/

17.01.2019 Cem Yılmaz Kültür Bakanlığı’na teşekkür etti

Yeni sinema yasasının meclisten geçmesinin ardından Cem Yılmaz “Yeni sinema kanunu ile her şey doğru, güzel bir yere gidecek.”diyerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2019/01/17/cem-yilmazdan-bakanliga-kriz-tesekkuru/

17.01.2019 Yönetmen Kazım Öz ile yapılan röportaj

Hakkında “silahlı terör örgüte üye olmak” suçundan dava açılan Kazım Öz hakkındaki suçlamaları ve gözaltı sürecini anlatıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1203723/39_odullu_yonetmene_15_yil_hapis_istendi.html

17.01.2019 Yönetmen Medet Dilek hakkında suç duyurusu

1920’lerde gerçekleşen Koçgiri İsyanı’nı anlatan Taş Düğmeler,isimli belgeselinde “Atatürk’e hakaret” ve “suça teşvik” gerekçeleriyle suç duyurusu yapıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2019/01/17/yonetmen-medet-dilek-hakkinda-suc-duyurusu/

17.01.2019 Cumhurbaşkanı Erdoğan Fazıl Say’ın konserine gidecek

Cumhurbaşkanı ERdoğan’ın dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın Ankara’da gerçekleşecek “Truva Sonatı” konserine katılacağı kesinleşti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/17/cumhurbaskani-erdogan-fazil-sayi-dinleyecek/

17.01.2019 Ünlü Rapçi Server Uraz ve Ceg’e hapis cezası

Ceg’in Bu Gece şarkısının uyuşturucu kullanımını özendirdiği ve kullanımını kolaylaştırdığı iddiasıyla hem Ceg’e hem de yapımcısı Server Uraz’a hapis cezası verildi.

https://www.birgun.net/haber-detay/unlu-rapciler-server-uraz-ve-cege-hapis-cezasi.html

17.01.2019 Mask-Kara Tiyatrosu’ndan “Ev Yapımı Eylem” oyunu

25. kuruluş yılını geride bırakan Mask-Kara Tiyatrosu “Ev Yapımı Eylem” adlı oyunuyla seyirciyle buluşuyor. Oyunun kadrosuyla yapılan söyleşide oyunun yazarı Cumartesi Annelerinden etkilendiğini ve farkındalık yaratmak amacıyla yazdığını belirtiyor.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/01/ev-yapimi-eylem/

18.01.2019 Sinema yasasındaki düzenlemeler meclisten geçti

Sinemada işletmeci-yapımcı tartışmasını bitirmesi için hazırlanan düzenleme TBMM’den geçti. Sinema salonu işletmecileri bilet promosyonu yapacaksa yapımcılarla sözleşme imzalayacak. Yeni yasada Bakanlığın destek vereceği yapımlara, arşivleme çalışmalarına ve oluşturulacak destek kurullarına dair pek çok değişiklik içermekte.

http://t24.com.tr/haber/sinemada-yeni-perde-duzenleme-tbmmden-gecti,801950

18.01.2019 Sinemada “sansür düzenlemesi” yasalaştı

Meclisten geçen sinema yasasındaki yeni düzenlemeye göre 8 üyeden oluşacak komisyon, sinema filmlerinin gösterime sunulmasından önce değerlendirme ve sınıflandırma yapacak. Uygun bulunmayan filmler, gösterime sunulamayacak.

https://www.evrensel.net/haber/370634/sinema-destegi-cumhurbaskanligina-baglandi-sansurun-onu-acildi

18.01.2019 Levent Üzümcü katıldığı etkinlikte  “Sanatçılar tiranları korkutur” dedi

CHP Kadıköy İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği Çarşamba Sohbetleri’ne katılan Levent Üzümcü sanatçıların topluma karşı olan sorumluluğundan bahsedip Türkiye’deki sanat ortamına dair açıklamalarda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1205736/Levent_Uzumcu__Sanatci__Tiranlari_korkutur.html

18.01.2019 Erdoğan Fazıl Say’ın konserine katıldı

Erdoğan konsere ABD’li Senatör Lindsey Graham ve Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile birlikte katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konser bittikten sonra Fazıl Say’a Aşık Veysel’in Kara Toprak parçasının bulunduğu bir plak hediye ederek teşekkür etti. http://t24.com.tr/haber/erdogan-sevgili-fazil-bizlere-bu-eserleri-gercekten-farkli-bir-sekilde-takdim-etti,802741

18.01.2019 Fazıl Say’ın Konya konseri
Piyanist Fazıl Say 13 aradan sonra ilk defa Konya’da konser verdi. Konser yoğun ilgiyle karşılandı.
https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/13-yil-sonra-konyada-konser-veren-fazil-say-harika-bir-dinleyici-kitlesi-vardi,UZbCFWqbwUiEgGFJLKRjmA/nmYlhKW-wUCNPOWMXfzWig

18.01.2019 Kültür sanat dünyasında #10yearschallenge

Sosyal medyada kullanıcıları 10 yılda yaşadıkları değişimi paylaşırken Türkiye’de kültür sanat alanında son 10 yılda AKM’nin yıkılışı, Antalya Film Festivali Ulusal Yarışmanın kaldırılması, bir çok dergi ve gazetenin kapanması, açık hava festivallerinin bitme noktasına gelmesi dikkat çekiyor.

http://www.diken.com.tr/kultur-sanat-dunyasindan-10yearschallenge/