ETKİNLİKLER, ŞENLİKLER VE FESTİVALLER

İzmir Şehir Tiyatroları 70 yıl sonra faaliyete geçti. 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali 22 Ekim’de başlıyor.  

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 25. İstanbul Tiyatro Festivali, 22 Ekim’de perdelerini açıyor. “Bu Zamanda Tiyatro” sloganıyla festivalin 25’inci edisyonu, fiziki yapımlardan çevrimiçi gösterimlere, “kulak tiyatrosu”ndan çocuk oyunlarına, beyazperde gösteriminden ücretsiz takip edilebilecek panel, söyleşi ve okuma tiyatrolarına uzanan zengin bir programla bir ay boyunca izleyicilerle buluşacak. Festivale konuk olacak 25 yerli ve uluslararası yapımın bir bölümü çevrimiçi gösterimlerle tüm Türkiye’den izlenebilirken bir bölümüyse Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Profilo Kültür Merkezi Batı Ana Sahne, Duru Ataşehir, Moda Sahnesi, Caddebostan Kültür Merkezi, Müze Gazhane, Yapı Kredi bomontiada ve Zorlu PSM’de fiziksel olarak koronavirüs önlemleri altında izleyicileriyle buluşacak. Çevrimiçi gösterimler festival boyunca passostudio.com adresinden izlenebilecek.

Cumhurbaşkanlığı yıllık programı açıklandı

Kültür-sanatta “Türk-İslam” vurgusu öne çıkıyor. 

İBB’den “Oynaya Oynaya” Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı’nın 10 Temmuz’da başlattığı çocuklara yönelik “Oynaya Oynaya” etkinlikleri, 31 Ekim 2021’de sona eriyor. Güray Dinçol’un yönetmenliğindeki kumpanyada Ecenur Ateş, Özgür Doğa Görürgöz, Begüm Canbulatoğlu, Tara Demircioğlu, Orhan Kırak, Ertürk Erkek, Irmak Kuyumcu, Zeynep Kuyumcu, Pınar Akkuzu ve Ezgi Keskin yer alıyor. Temmuz ayından beri düzenlenen kumpanyanın amacı, tiyatroya erişemeyen mahallelerdeki çocuklarına ulaşmak ve tüm mahallelinin eğlenceli zaman geçirmesini sağlamak.

7.Uluslararası Ankara Kukla Tiyatrosu Festivali

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Aliağa’da düzenlediği “Emek ve Barış Şenliği” başladı.

Ataşehir Belediyesi Caz ve Sinema Festivali düzenliyor.

José Huertas flemenko Topluluğu, Cervantes’in zamansız eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları flemenko gösterileriyle Türkiye’de ilk kez Cemal Reşit Rey sahnesindeydi. Modern dans ve klasik baleyi buluşturan bir tonda başlayan uyarlama, gösteriyi hızla değil tüm duyulara yayılan bir hazla ve güçlü bir geleneksel flemenko tonunda bitirdi. Gösteri sonunda geleneksel, solo doğaçlama danslarıyla meydan okuyan dansçıları alkış yağmuruna tutan izleyici, salonu adeta yıktı.

SANSÜR VE YASAKLAMALAR

Avesta Yayınları’nın Mardin’de Kürt tiyatrosu ile ilgili gerçekleştirmek istediği edebi söyleşiye gelen polisler, pandemi gerekçesiyle etkinliğin yapılamayacağını belirtti.

  1. yılını Bostancı Gösteri Merkezi’nde bir etkinlikle kutlamaya hazırlanan Mezopotamya Kültür Merkezi’nin bu etkinliğine son anda izin verilmeyerek, etkinlik iptal edildi.

MKM’nin Otuzuncu Yıl konseri yasaklara rağmen yapıldı.

Hakkında 3 yıl 1 ay hapis cezası verilen Hozan Canê’den…

Hatay’da bir tiyatro oyunu, müstehcenlik gerekçesiyle iptal edildi.

Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nin hesaplarına sansür

Bilindiği üzere, Facebook ve Instagram, opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ile genel yayın yönetmeni Yavuz Pak’ın 6 Ekim’de yayımlanan söyleşisinin ardından, derginin hesaplarını askıya aldı ve derginin web sitesinden yapılan tüm paylaşımları engelliyor. 

Söyleşide Hürriyet gazetesinin Kelebek eki tarafından verilen ödüller konu ediliyor, Güvenç Dağüstün adaylıktan çekildiği Altın Kelebek Ödülleri’ni “Bu ödüller Pavlov’un köpeklerine verdiklerinden” sözüyle eleştiriyordu. Güvenç Dağüstün, Yavuz Pak’ın ödüllerle ilgili sorusu üzerine, “Bazı ödüller kuşkusuz Pavlov’un köpeğine verdiklerinden. Sonra da köpeğin salyaları akar. Bırak sana ödülü sevenlerin versin, salyan da ağzının içinde kalsın” diyordu. 

Söyleşi yayımlandıktan sonra Facebook ve aynı şirkete ait Instagram tarafından Tiyatro… Tiyatro Dergisi’ne açık bir sansür uygulanmaya başlandı. Dergi temsilcilerinin Facebook ile yaptığı görüşmelerde Tiyatro… Tiyatro Dergisi içeriklerinin “topluluk standartlarına aykırı olduğu” ve “çok fazla spamın söz konusu olduğu” ifade edildi. Engelleme ve yasaklama kararı sadece Güvenç Dağüstün söyleşisi ile sınırlı kalmadığı gibi, yıllar önce yapılmış Facebook paylaşımları dahi silinmeye başlandı. Kullanıcılara Tiyatro… Tiyatro Dergisi linki içeren paylaşımlarının “spam içerdiği”ni, “topluluk standartlarına aykırı olduğu”nu belirten uyarılar gitti ve bu içerikler anında kaldırıldı.

Uygulanan sansürü protesto etmek için #TiyatroSansürlenemez etiketiyle bir destek kampanyası başlatıldı. 

Facebook’a aşağıdaki sorular iletiliyor.

  • tiyatrodergisi.com.tr adresi neden URL engellemesine maruz kalıyor?
  • Engellemenin iktidara ve Demirören grubuna yönelik eleştiriler içeren Güvenç Dağüstün röportajı ile ilgisi var mı?
  • Bu olaydan çok önce yayınlanmış ve konuyla hiçbir ilgisi olmayan tiyatro eleştirilerinin linkleri Facebook tarafından neden siliniyor? Ben dahil pek çok kullanıcıya neden “spam” paylaştığı için uyarı veriliyor?
  • Facebook’un yazıların içeriğine müdahil olma, “politik olarak engelleme, sansür uygulama” gibi bir politikası var mı?

Sanatçılar Mikail Aslan ve Cemil Qoçgîrî’nin Dersim’deki dinletisi engellendi.

Dersim Belediyesi’nin düzenlediği ‘Tembur Atölyesi’ kapsamında şehirde olan sanatçılar, üç gün süren atölyenin ardından atölyenin katılımcılarıyla birlikte Seyit Rıza Meydanı’nda bir dinleti düzenlemek istedi. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun da içinde olduğu grubun dinletisi, polisin müdahalesiyle engellendi. Polis yasağa gerekçe olarak ‘pandemi koşulları’nı gösterdi.

Rapçi Murda hakkında hapis istemi

Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla önceki gün gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan “Murda” adıyla bilinen rap şarkıcısı Önder Doğan hakkındaki iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, “Murda” olarak bilinen Hollanda vatandaşı şarkıcı Önder Doğan’ın “Duman”, “Pahalı” ve “Eh Baba” isimli şarkılarında yer alan bazı ifadelerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği ileri sürüldü.

Hazırlanan iddianamede, Türk Ceza Kanunu’nun 190/2 maddesi uyarınca “Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek” suçundan Doğan için 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istendi.

Pucca 5 ay 18 gün hapis cezası aldı.

Pucca’ takma adıyla bilinen sosyal medya fenomeni ve yazar Pınar Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı “O kadar eşcinselli dizi izledim, film üstüne film bitirdim yok yok yok! Hala erkek denen aşağılık, karaktersiz cinsiyetten hoşlanmıyorum…” paylaşımı nedeniyle ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 5 ay 18 gün hapis cezası aldı.

Tunceli Valiliği pandemi gerekçesiyle 15 gün eylem ve etkinlik yasağı getirdi. 

Televizyonlardaki programlarda özel hayatın gizliliğinin hiçe sayılması ve kişisel verilerin kolayca açıklanmasına karşı RTÜK ve KVKK iş birliği protokolü imzaladı.

Diyarabakır’da “Hafıza Odası” Sergisi 

Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır’da açılan “Hafıza Odası” sergisi kentte önemli bir ses getirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı açılışın ertesi günü Diyarbakır halkı da kuyruklar oluşturarak sergiyi gezdi.

Ümit Kıvanç: ‘Ne işi var bunun orada!’ diye bağırmak geliyor içimden; halay!” 

Gülten Kaya’dan Hafıza Odası’na tepki

Ahmet Güneştekin’in sergisine saldırı

Ahmet Güneştekin sergisine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Dizi – Sinema

Oyuncu Alec Baldwin, sette kazayla görüntü yönetmenini vurdu. 

Görüntü yönetmeni hayatını kaybederken yönetmen de yaralandı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. 

Netflix kasım programı belli oldu.

Türkiye’nin Oscar adayı belli oldu.

Başrollerinde Itizar Ituño ve Tansel Öngel’in rol aldığı “Grev” filmi 29 Ekim’de vizyona giriyor.

Filmin galası için Türkiye’de olan Itziar Ituño , Başak Demirtaş ile görüşünce iktidar yanlısı medyanın hedefi oldu.

“Dune” üzerine bir değerlendirme yazısı

“Sen, Ben, Lenin” 26 Kasım’da vizyona giriyor. 

Yönetmen Tufan Taştan’ın, senaryosunu Barış Bıçakçı’yla beraber yazdığı uzun metraj filmi “Sen, Ben, Lenin” 26 Kasım’da vizyona giriyor. 

Netflix, komedyen Dave Chappelle’in programı “Dave Chappelle: The Closer”da transfobik yorumların yer alması nedeniyle tepki gösteren ve grev yapan Netflix çalışanları ve destekçilerine yönelik bir açıklama yayınlandı. Platform, şirket içinde düzeltmeleri gereken pek çok şey olduğunu ifade ederek geri adım attı. 

NFT projesi örneği

Nurgül Yeşilçay’ın NFT dijiromanı ilk kez izleyicilerle buluşacak. 7 bölümlük dijiroman projesi “Poz”, kara komedi türünde bir foto-dizi olma özelliği taşıyor.

Yalnızca fotoğraf ve fotoğrafın her türlü imkânı kullanılarak akışı sağlanan “Poz”un aynı zamanda bölümleri ile her bölümde yer alan foto-manipülasyon teknikleri ile hazırlanmış fotoğraflar, sınırlı sayıda NFT platformunda sunulacak.