11 Nisan 2019

Adalet Bakanlığı, dizilere ‘hizmet yerleştirecek’

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, Adalet Bakanlığı ile televizyon dizileri arasında ortak bir çalışma yapıldığını, işbirliğinin adının da ‘hizmet yerleştirme’ olduğunu belirtti.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201904111038723007-adalet-bakanligi-dizilere-hizmet-yerlestirecek/

12 Nisan 2019

RTÜK’ten FOX Life’a “Homofobik” Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX Life kanalında yayınlanan “9-1-1” dizisine üç kez program durdurma cezası verdi. Gerekçe olarak “Yaşlı bir erkek çiftin uygunsuz görüntüleri” gösterildi.

http://m.bianet.org/bianet/lgbti/207411-rtuk-ten-fox-life-a-homofobik-ceza

Haldun Dormen: Korkulacak kadar sansür baskısı yok

Tiyatrocu Haldun Dormen, katıldığı “23’üncü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri”ne aday isimlerin açıklandığı basın toplantısının ardından “Korkulacak kadar bir sansür baskısı bence yok” açıklamasında bulundu

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/04/12/haldun-dormen-korkulacak-kadar-sansur-yok/

Show’un asker dizisinin ‘Nöbet’i kısa sürdü

Pana Film’in sahibi Necati Şaşmaz’ın Show TV için çektiği Nöbet dizisinin, Reytinglerde beklentiyi karşılayamadığı için 8. bölümü itibarıyla ekrana veda etmesine karar verildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/04/12/showun-asker-dizisinin-nobeti-kisa-surdu/

13 Nisan 2019

ODTÜ Rektörlüğü Bahar Şenliğini İptal Etti, Şarkıcılar Bedava Konser Teklif Etti

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen Bahar Şenliği’nin iptal edilmesinin üzerine sanatçılar sosyal medyada #ŞenliğineSahipÇık etiketiyle şenliğe destek mesajları yayınladı.

http://m.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/207438-odtu-rektorlugu-bahar-senligini-iptal-etti-sarkicilar-bedava-konser-teklif-etti

15 Nisan 2019

ODTÜ Rektörü Kök: Anlaşmayı öğrenciler bozdu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, bahar şenliklerinin iptal edilmesiyle ilgili “Biz UGT’li öğrencilerle Devrim Stadı konserleri de dahil her konuda anlaştık. Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, aşırı sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler” dedi.

https://www.kulturservisi.com/p/odtu-rektoru-kok-anlasmayi-ogrenciler-bozdu/

Öğrencilerden ODTÜ Rektörüne yalanlama: Böyle bir görüşme olmadı

UGT Başkanı Anıl Şimşek, şenlikte sahnesi bulunan topluluklar dışında herhangi bir grupla kısıtlama kararı öncesi görüşmediklerini söyledi.

https://www.kulturservisi.com/p/ogrencilerden-odtu-rektorune-yalanlama-boyle-bir-konusma-olmadi/

AKP’li belediye başkanının iptal ettiği tiyatro oyunu kafede sahnelendi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde AKP’den belediye başkanı seçilen İbrahim Yılmazcan’ın göreve başlar başlamaz iptal ettiği tiyatro oyunu, ilçede bir kafede sahnelendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1346393/AKP_li_belediye_baskaninin_iptal_ettigi_tiyatro_oyunu_kafede_sahnelendi.html

Serüven Kültür : Polis, faaliyetlerimizden neden rahatsız?

Adana’nın Sümer Mahallesi’nde üniversite öğrencileri ile kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştiren Serüven Kültür son günlerde faaliyetlerine katılan ya da gönüllü olarak çalışan öğrencilerin kendisini telefonda polis olarak tanıtan kişilerce aranarak faaliyetlerinin karalanması ile ilgili kültürevinde basın açıklaması yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/377568/seruven-kultur-polis-faaliyetlerimizden-neden-rahatsiz

Ken Loach: Öcalan barışçıl çözümde Mandela gibi kilit bir isimdir

Yönetmen Ken Loach, Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun barışçıl ve onurlu çözümü için kilit bir isim olduğunu söyledi ve tecride tepki gösterdi.

https://www.evrensel.net/haber/377523/ken-loach-ocalan-bariscil-cozumde-mandela-gibi-kilit-bir-isimdir

RTÜK’ten Zalim İstanbul’a para cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin başvurusu üzerine, Kanal D’de yayınlanan ‘Zalim İstanbul’ adlı dizide hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik hakaret, aşağılama ve tehdit içeren ifadelere yer verilmesi nedeniyle, idari para cezası verdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/04/15/rtukten-zalim-istanbula-para-cezasi/

 

16 Nisan 2019

ODTÜ öğrencileri Devrim Stadyumu eyleminde

ODTÜ öğrencileri, Devrim Stadyumu’nun 33. Uluslararası Bahar Şenliği’nde etkinlik kullanımına kapalı olmasından dolayı rektörlük binası önünde eylem gerçekleştirdi.

https://www.kulturservisi.com/p/odtu-ogrencileri-rektorluk-onunde-eylemde/

17 Nisan 2019

ODTÜ öğrencileri kazandı: Şenlik, ‘Devrim’de olacak

ODTÜ öğrencilerinin gerçekleştirdikleri eylemin ardından Devrim Stadyumu şenlik programına dahil edildi.

https://www.kulturservisi.com/p/odtu-ogrencileri-kazandi-senlik-devrimde-olacak/

SİYAD’dan Antalya Film Festivali için sansür uyarısı

SİYAD’ın sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, festivalin geçmiş dönemlerde uğradığı sansüre dikkat çekilerek ulusal yarışmaların tekrar festivale dahil olmasının umut edildiği belirtildi.

http://www.kulturservisi.com/p/siyaddan-antalya-film-festivali-icin-sansur-uyarisi/

Gülse Birsel: Çok yoruldum, maceramız son buluyor

Senarist ve oyuncu Gülse Birsel, televizyonlara veda ettiğini, başka platformlarda çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

https://t24.com.tr/haber/gulse-birsel-cok-yoruldum-maceramiz-son-buluyor,817180

18 Nisan 2019

Yapımcı Birol Güven: Çocuklar Duymasın 2023’te ekranlara dönecek

Yapımcı ve senarist Birol Güven, 2002’de gösterime başlayan ve çeşitli zamanlarda devam eden Çocuklar Duymasın dizisine ara verdiklerini açıkladı.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201904181038804220-yapimci-birol-guvenden-cocuklar-duymasin-aciklamasi-2023te-ekranlara-donecek/

19 Nisan 2019

Kültür ve sanat dünyası yeni İBB’den neler bekliyor?

Kültigin Kağan Akbulut, gazeteduvar için yazdığı yazısında Yerel Seçimlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kültür-sanat alanında uygulayacağı programı inceliyor ve izlenecek politikaya dair birtakım uyarılarda bulunuyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/04/19/kultur-ve-sanat-dunyasi-yeni-ibbden-neler-bekliyor/

Netflix, BluTv gibi dijital platformlar hakkında yazılmış yazı, söyleşi ve haberler

26 Mart 2019

Netflix’e rakip olması beklenen yeni Apple TV neler getiriyor?

Apple, dizi ve film izleme uygulaması Apple TV Plus’taki yenilikleri ünlü isimlerin katıldığı bir etkinlikle duyurdu. Bunun yanında Apple News Plus isimli haber servisini, Apple Arcade isimli oyun uygulamasını ve Apple Card isimli kredi kartını da tanıttı.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201903261038413776-netflix-rakip-apple-tv/

29 Mart 2019

Netflix Türkiye İletişim Müdürü Savaş, ‘Türkiye’de en çok hangi yapımlar izleniyor?’ sorusunu yanıtladı

Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş, “Türkiye’de en çok hangi yapımlar izleniyor?” sorusunu yanıtladı ve “Türkiye’deki izleme trendlerinin diğer ülkelerle büyük benzerlik gösterdiğini belirtti.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201903291038487796-netflix-turkiye-iletisim-muduru-savas-turkiye-en-cok-hangi-yapimlar-izleniyor-sorusunu-yanitladi/

11 Nisan 2019

‘Atiye’ setindeki ölüm haberine yapım şirketi ve oyunculardan açıklama

Netflix’te yayımlanacak olan “Atiye” (The Gift) adlı dizinin setinde çalışan Hasan Karatay’ın sette geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmesi üzerine yapım şirketi OG Medya’dan ve dizide rol alan oyunculardan açıklama geldi.

https://www.kulturservisi.com/p/atiye-setindeki-olum-haberine-yapim-sirketi-ve-oyunculardan-aciklama/

17 Nisan 2019

Sektör yetkilileri, ‘Yapım şirketleri ağır yaptırımlara maruz kalmalı’ dedi

Netflix’te yayımlanacak “Atiye” isimli dizinin setinde iş cinayetine kurban giden Hasan Karatay’la ilgili olarak sinema ve televizyon meslek birlikleri ortak basın açıklaması yaptı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1349039/Sektor_yetkilileri___Yapim_sirketleri_agir_yaptirimlara_maruz_kalmali__dedi.html

Netflix ve benzeri dijital platformların geleneksel televizyon yayıncılığı üzerindeki etkisi, izleyici alışkanlıkları ve sansürler hakkında Ece Vitrinel ile yapılan söyleşiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Dijital platformların sinema sektörü üzerindeki etkileri hakkında Şenay Aydemir ile yapılan söyleşiye bu linkten ulaşabilirisiniz.