Normalleşme Dönemi Sanat

 

7 Ağustos 2020

Sosyal mesafeli beyazperde dönemi başladı – 16 Mart’tan bu yana kapalı tutulan sinema salonları kapılarını kademeli olarak izleyicilere açtı.

https://t24.com.tr/haber/sosyal-mesafeli-beyazperde-donemi-basladi,895392

 

10 Ağustos 2020

Kadıköy Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da başlayan ‘Sanat Parkta’ etkinlikleri sürüyor. 27 Eylül’e kadar 32 tiyatro oyunu ve 21 konserin yer alacağı festival kapsamında Onur Saylak (Evlat), Mert Fırat (Joseph K), Füsun Demirel (Şişman Güzeldir) gibi oyuncuların tiyatro oyunları sahnelenirken, Moğollar, Ahmet Aslan, Feryal Öney, Erdal Erzincan gibi birçok ses sanatçısı ve grup, izleyiciyle buluşacak.

https://www.birgun.net/haber/kadikoy-de-sanat-parkta-311045

 

13 Ağustos 2020

KüçükÇiftlik Park’ın kapıları tiyatrolara açılıyor. Etkinlikler 13 Ağustos’ta başlayacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2020/08/10/kucukciftlik-parkin-kapilari-tiyatrolar-icin-aciliyor/

 

18 Ağustos 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz sezon perdelerini erken kapatmak zorunda kalan Devlet Tiyatroları, 1 Eylül Salı gününden itibaren tedbirler kapsamında sanatseverleri salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor.

http://www.tiyatrodergisi.com.tr/devlet-tiyatrolari-1-eylulde-perdelerini-aciyor/

 

18 Ağustos 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz tiyatro sezonunu tüm tiyatrolar gibi tamamlayamayan Moda Sahnesi yeni sezon hazırlıklarına başladı.

https://kronos34.news/tr/moda-sahnesi-sezonu-17-eylulde-aciyor/

 

20 Ağustos 2020

18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda hayata geçecek 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, festivalin dijital programına ek olarak, izleyicilerin de katılımıyla Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) müzikseverlerle buluştu.

https://t24.com.tr/haber/48-istanbul-muzik-festivali-nde-sosyal-mesafeli-konser-borusan-istanbul-filarmoni-orkestrasi-piyanist-vikingur-olafsson-la-sahnedeydi,897991

 

20 Ağustos 2020

2020-2021 yeni sanat sezonuna 17 prömiyerle başlayacak olan devlet tiyatroları, korona virüsten pandemisinden dolayı ilk turda az kadrolu oyunlarla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu 3, İzmir Devlet Tiyatrosu 4, İstanbul, Bursa, Adana, Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Erzurum ve Sivas ile birlikte 1 yeni oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak olan Van Devlet Tiyatrosu, hazırlıklarını tamamladı

http://www.tiyatrodergisi.com.tr/van-devlet-tiyatrosu-3-eylulde-perdelerini-aciyor/

 

11 Ağustos 2020

Britanya Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de karantina nedeniyle kapalı olan mekanların performanslarıyla ilgili bir açıklama yaptı.Başbakan, İngiltere’deki bazı sıcak noktalarda artan enfeksiyon oranını gerekçe göstererek şuanda kapalı mekanların yeniden açılmasını için belirlenen tarihi erteledi.

https://gazetemustehak.com/ingiltere-hukumeti-bazi-noktalarda-artan-enfeksiyon-orani-nedeniyle-ic-mekan-performanslarinin-baslama-tarihini-erteledi/

 

20 Ağustos 2020

28,29,30 Ağustos tarihlerinde Kaş Setur Marina’da yapılması planlanan, bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan Kaş Caz Festivali, korona virüsündeki vaka artışı nedeniyle 2021’e ertelendi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2020/08/20/kas-caz-festivali-ertelendi/

 

21 Ağustos 2020

Caz Derneği tarafından düzenlenen Bodrum Caz Festivali dördüncü yılında yine 1-9 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşiyor. 2020 yılında yaşanan Covid-19 pandemisi dolayısıyla programda sosyal mesafe kurallarına yönelik birçok düzenleme yapılırken, festival boyunca Kültür Bakanlığı’nın ve ilgili bakanlıkların yayımladıkları genelgelere uygun olarak gerekli tüm önlemler alınacak. Konserler hem sahnede hem de seyirci alanlarında gerekli aralıklı mesafe ve hijyen kuralları alınarak gerçekleştirilecek.

https://t24.com.tr/haber/4-bodrum-caz-festivali-nde-mesafeli-bulusma,898191

 

Salgın ve Sanat

 

6 Ağustos 2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital ortamda müzikseverlerle buluşacak.

İstanbul Müzik Festivali 48 yıllık tarihinde ilk kez dijital ortamda gerçekleşecek

 

13 Ağust 2020

İngiltere genelinde kültür sanat mekanları, tiyatro topluluklarının içinde bulundukları durumu protesto etmek için kırmızı ışıklarla aydınlatıldı.

https://gazetemustehak.com/ingilteredeki-kultur-sanat-mekanlari-tiyatro-topluluklarinin-icinde-bulundugu-durumu-protesto-etmek-icin-tek-renk-altinda-birlesti/

 

13 Ağustos 2020

İKSV tarafından, 23 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bu yıla özel olarak müzikseverlerle eylül ayında buluşacak.

https://sanatokur.com/27-istanbul-caz-festivalinden-sanat-emekcilerine-destek/

 

17 Ağustos 2020

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, pandemiden en çok tiyatrocuların etkilendiğini belirterek, “Tiyatrocular pandemide açlığa mahkûm edildi” dedi.

http://www.tiyatrodergisi.com.tr/tiyatrocular-icin-bakanliktaki-fon-kullanilsin/

 

20 Ağustos 2020

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi bir açıklama yaparak pandemi sürecinde tiyatro alanında yaşanan gelişmeleri özetledi ve beş aylık sürecin sonunda tiyatroların devletten tek kuruş yardım alamadıklarını belirterek duruma tepki gösterdi.

http://www.tiyatrodergisi.com.tr/tiyatromuz-yasasin-inisiyatifi-tiyatroda-ikinci-dalga-coktan-basladi/

 

21 Ağusos 2020

BluTV’de yayınlanması planlanan Saygı-Bir Ercüment Çözer Dizisi’nin çekimlerine koronavirüs vakalarına rastlanması üzerine ara verildi.

https://www.birgun.net/haber/saygi-bir-ercument-cozer-dizi-setinde-koronavirus-cikti-312824

 

22 Ağustos 2020

Salgının müzik dünyasında açtığı yara derinleşiyor. İkinci dalga uyarıları gelirken müzik dünyasının ikinci dalgaya hazır olup olmadığını sorduk. Selen Gülün, Harun Tekin, Doğan Duru ve Ece Ulusum cevapladı.

https://www.birgun.net/haber/muzik-dunyasi-ikinci-dalgada-bogulur-312886

 

31 Ağustos 2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kurban Bayramı öncesi bazı mal ve hizmetlerde KDV indirimine gidildiğini duyurdu. İş yeri kira stopajının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldüğünü belirten Albayrak, konaklama, yeme-içme hizmetleri ve kültürel faaliyetlerde de KDV’nin yüzde 8’den 1’e düşürüldüğünü açıkladı.

http://www.mimesis-dergi.org/2020/07/tiyatroda-kdv-1e-indirildi/

 

Sosyal Medya Yasası

 

23 Temmuz 2020

İktidarın belli periyotlarla gündeme getirdiği ‘sosyal medya düzenlemesi’ mecliste görüşülmeye devam ediyor. Bu düzenlemenin sonucunda, halihazırda devam eden sansürün internette artacağı, alanın uzmanlarınca aylardır dile getiriliyor.

http://susma24.com/sosyal-medya-teklifini-uzmanlara-sorduk/

 

30 Temmuz 2020

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Tiktok gibi yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılara yeni yükümlülük ve yaptırımlar getiren düzenleme Çarşamba günü TBMM’den geçerek yasalaştı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-53596674

 

Sanat Alanlarına Saldırı ve Tahribat

 

10 Temmuz 2020

Danıştay’ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ibadete açılması kararını onaylamasının ardından Ayasofya’da ilk namaz Lozan Barış Antlaşmasının 97. yıl dönümüne rastlayan 24 Temmuz’da kılınacak.

https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-ayasofya-nin-ibadete-acilmasinin-ardindan-aciklama-yapiyor,889946

 

Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılacak olmasına ilişkin dünyadan tepkiler gelmeye başladı.
https://t24.com.tr/haber/ayasofya-karanina-dunyadan-tepkiler-acik-bir-provokasyondur-ayasofya-tum-insanligi-ortak-anitidir,889909

24 Temmuz 2020

Cuma hutbesini kılınan namazdan önce Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş okudu. Erbaş’ın hutbe dualarını okurken elinde sembolik bir kılıç tuttuğu görüldü.
http://bianet.org/bianet/yasam/227971-ayasofya-da-ilk-cuma-kilicli-hutbe?bia_source=rss

Ayasofya Camii’nde ilk cuma namazı Sultanahmet Meydanı’nı tamamen doldurdu. Bunun üzerine bölgeye yakın metro seferleri durdurularak alana misafir alınması engellendi. O anlarda metroda bulunan bir grup, valiliğin uyguladığı karara isyan ederek kadın makinisti darp etmeye çalıştı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/kadin-makinist-lincten-son-anda-kurtuldu-5950992/

 

6 Ağustos 2020

Sümela Manastırı’ndaki tahribat, ziyaretçilerin gördüklerini sosyal medyada paylaşmasıyla gün yüzüne çıktı. 

https://t24.com.tr/haber/sumela-manastiri-ndaki-freskler-tahrip-edildi,895103

 

7 Ağustos 2020

Yeni Akit yazarı Ahmet Gülümseyen, üniversitelerin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümlerindeki ‘ritim eğitimi ve dans’ dersinin ‘Müslüman-Türk kültürüyle bağdaşmadığı’ gerekçesiyle kaldırılması gerektiğini savundu.

http://www.kulturservisi.com/p/universitelerde-dans-egitiminin-musluman-turk-kulturuyle-bagdasmadigi-gerekcesiyle-kaldirilmasi-istendi/

 

10 Ağustos 2020

Fatih’te bulunan Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalma tarihi Aziz Polieuktos Kilisesi‘nin kalıntıları her geçen gün zarar görüyor. Kilise kalıntılarının etrafı tellerle çevrilse de telleri kesip içeri giren bazı kişiler kalıntıların arasına derme çatma çadırlar kurdu.

https://t24.com.tr/haber/istanbul-un-orta-yerindeki-tarihi-kilise-kalintilari-her-gecen-gun-zarar-goruyor,895832

 

12 Ağustos 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’ndeki reastorasyon çalışması sırasında kulenin duvarlarının inşaat aletleri ile yıkıldığı görüntülendi.

https://www.evrensel.net/haber/411549/galata-kulesi-restorasyonunda-insaat-aletleri-ile-yikim-tepki-cekti

 

Galata Kulesi’ndeki restorasyon sırasında hilti ile yapılan yapılan çalışmalar sonucu duvarların tahrip olması tepkiye neden oldu.Görüntüler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı da harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan inceleme başlatıldığını açıkladı.

https://t24.com.tr/haber/galata-kulesi-ndeki-restorasyon-skandalina-inceleme,896372

 

Doğu Roma dönemine ait olan ve Beykoz’da bulunan tarihi Yoros Kalesi’ne bazı ziyaretçiler tarafından zarar veriliyor. Tarihe tanıklık eden taşlara sprey ve boyalarla yazılar yazılırken, tarihi kalenin içine de çöpler atılıyor.

https://t24.com.tr/haber/tarihe-taniklik-eden-yoros-kalesi-harabe-halde,896307

 

13 Ağustos 2020

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, Galata Kulesi’nin zemin katındaki çalışmanın, kuleye sonradan eklenen yapılardan ve deformasyona uğramış malzemelerden arındırılması işlemi olduğu belirtilerek, “Yapılan çalışmalar, bilimsel yöntemler esas alınarak, büyük bir titizlikle sürdürülmektedir. Hassasiyetimizle uyuşmayan yöntemler kullanan yüklenici firmaya ise gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/vakiflar-genel-mudurlugunden-galata-kulesi-aciklamasi-1358762.html

 

14 Ağustos 2020

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Galata Kulesi’nin restorasyonu sırasında hilti ile duvarlarının tahrip edilmesine tepki gösterdi. Zeyrek, “Galata Kulesi ne Bizans imparatorlarına kaldı, ne Sultan Süleyman’a, kıymayın efendiler!” düşüncesini dile getirdi. 

https://t24.com.tr/haber/sozcu-yazari-zeyrek-galata-kulesi-ne-bizans-imparatorlarina-kaldi-ne-sultan-suleyman-a-kiymayin-efendiler,896727

 

21 Ağustos 2020

Bomonti Hepimizin İnisiyatifi ve Doğa İçin Sanat Platformu, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Bomonti Bira Fabrikası ek binaları yıkım alanı önünde sanat etkinliği düzenleyecek.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/diyanet-isleri-baskanligina-devredilen-bomonti-bira-fabrikasi-yikim-alani-onunde-etkinlik-1760063

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 18 yıldır kültür sanat faaliyetlerini sürdürdüğü İstanbul Beyoğlu’ndaki binası zorla boşaltıldı.
http://www.tiyatrodergisi.com.tr/mezopotamya-kultur-merkezi-binasi-akpli-beyoglu-belediyesine-verilmek-uzere-zorla-bosaltildi/

22 Ağustos 2020 

1945 yılından beri “Kariye Müzesi” olarak on binlerce kişinin ziyaret ettiği mekân, Cumhurbaşkanlığı kararıyla camiye çevrildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kariye-de-fethedildi-siradaki-1760169

 

23 Ağustos 2020

Eski AKP milletvekili ve Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, “Keşke kendi Ortaçağımızdan biraz ayrılabilsek, şunu biliyoruz, devletin artık kültür ve sanat diye bir derdi yok, onlar bol bol hamaset üreterek seçmenlerini motive etmenin derdindeler… Ama ne yazık ki sivil alanda da böyle bir çalışma yapmaya kimsenin niyeti yok.” düşüncesini dile getirdi. 

https://t24.com.tr/haber/eski-akp-milletvekili-ocaktan-keske-kendi-ortacagimizdan-biraz-ayrilabilsek-devletin-artik-kultur-ve-sanat-diye-bir-derdi-yok,898548

 

İstanbul sözleşmesi ve şiddet

 

20 Temmuz 2020

Londra’daki Yüksek Mahkeme’de görülen davada tanık olarak ifade veren ABD’li aktris Amber Heard, ‘şiddet uygulayan değil, şiddet gören taraf olduğuna’ dair ayrıntılı ifade veren eski eşi Johnny Depp için “Beni öldürmekle tehdit etti” dedi.
https://www.nouvart.net/johnny-deppin-eski-esi-amber-heard-beni-oldurmekle-tehdit-etti/

30 Temmuz 2020

Pınar Gültekin cinayetinin ardından oluşan toplumsal tepki, sosyal medya aracılığıyla Türkiye sınırlarını aşarak, kendi alanlarında dünyaca tanınan pek çok ismin ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ etiketiyle düzenlenen kampanyaya destek vermesini sağladı. 

https://altyazi.net/guncel/yildiz-oyunculardan-istanbul-sozlesmesi-yasatir-kampanyasina-destek/

 

18 Ağustos 2020

Sevgilisi Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı gerekçesiyle 13.5 yıla kadar hapsi istenen oyuncu Ozan Güven’le aynı dizide rol alan Halit Ergenç’in Güven hakkında yaptığı “Ozan’ın bu olaydan alnının akıyla çıkacağını düşünüyorum” açıklamaları tepki çekti. Ergenç, Instagram hesabı üzerinden yeni bir açıklama yayımlayarak “Şiddetin hiçbir türünün yanında olmam mümkün değil” ifadelerini kullandı.

http://www.kulturservisi.com/p/halit-ergenc-ozan-guven-aciklamasi-nedeniyle-ozur-diledi/

 

19 Ağustos 2020

Şevval Sam, sevgilisi Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı gerekçesiyle yargılanan Ozan Güven hakkında “Kadına şiddet uygulayan birisiyle aynı filmde oynamam” açıklamasında bulundu.

https://www.kulturservisi.com/p/sevval-samdan-ozan-guven-tepkisi-kadina-siddet-uygulayanla-ayni-projede-yer-almam/

 

21 Ağustos 2020

Ay Yapım, sevgilisi Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı gerekçesiyle 13 yıla kadar hapsi istenen Ozan Güven’in başrol oynadığı “Babil” dizisinden ayrıldığını duyurmuştu. Güven’in canlandırdığı Egemen karakterine Onur Saylak hayat verecek.

https://www.kulturservisi.com/p/babil-dizisinde-ozan-guven-yerine-onur-saylak-rol-alacak/

 

26 Ağustos 2020

Ömer Karahan Melek Mosso’nun 22 Ağustos günü verdiği konserinde ağır siyasi göndermeler yaptığını iddia etti:

https://www.sabah.com.tr/magazin/2020/08/26/isin-suyunu-cikardi-konser-yarim-kaldi-1598397821

 

27 Ağustos 2020

Şarkıcı Melek Mosso, geçtiğimiz cumartesi günü verdiği konserde sahneden indirildi.
https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2020/08/27/istanbul-sozlesmesi-yasatir-dedi-sahneden-indirildi/

 

28 Ağustos 2020

Ömer Karahan Melek Mosso’nun yaptığı açıklamanın ardından kendisinin kadın düşmanı olmakla suçlandığını iddia etti: 

https://www.sabah.com.tr/galeri/magazin/melek-mossonun-derdi-baska-birak-bu-ucuz-kahramanlik-numaralarini/9