11-10-2018

Hilal Cebeci’den La Casa De Papel Temalı Çav Bella Klibi

Popçu Hilal Cebeci, İtalyan partizanların direniş marşı olan “Bella Ciao” adlı halk şarkısını İtalyanca olarak seslendirdiği bir klip yayınladı. Klip ve şarkının uyarlaması izleyenlerin tepkisiyle karşılaştı. La Casa de Papel isimli internet dizisinin tema olarak kullanıldığı klip ve şarkının uyarlaması izleyenlerin tepkisiyle karşılaştı.

http://t24.com.tr/video/hilal-cebeciden-la-casa-de-papel-temali-cav-bella-klibi,16784

25-10-2018

Oyuncu Elit İşcan: Oyuncu Efecan Şenolsun Tarafından Cinsel Tacize Uğradım

Oyuncu Elit İşcan, Yaşamayanlar dizisinin setinde maruz kaldığı hakaret ve tacize ilişkin bir açıklama yayınladı. İşcan yaptığı açıklamada kadrosunda yer aldığı Yaşamayanlar isimli internet dizisinin son bölüm çekimi esnasında oyuncu Efecan Şenolsun tarafından cinsel tacize uğradığını ve yapım ekibinin duruma ilişkin herhangi bir şey yapmadığını açıkladı.

https://www.birgun.net/haber-detay/oyuncu-elit-iscan-oyuncu-efecan-senolsun-tarafindan-cinsel-tacize-ugradim-234780.html

26-10-2018

YouTube Sahteciliği Artık Sektör Haline Geldi

Dünya genelinde müziğin Youtube, Spotify, Apple Music, Deezer gibi dijital platformlardan dinlenme gittikçe artmakta. Eskiden radyo ve televizyon kanallarına para ödeyerek video kliplerini, şarkılarını yayınlatan şarkıcıların yerini Youtube’da sahte izlenme satın alan müzisyenler aldı. Dijital müzik platformlarının neredeyse hepsi belirli bir ücret karşılığında manipüle edilebiliyor. Bir süredir internet üzerindeki sahte tıklanmalarla ilgili konular konuşulsa da kimse bu işlerin nasıl yapıldığını, dijital sektörde ne oyunlar döndüğünü, manipülasyonların etik ve hukuksal boyutunu sorgulamıyor. Diken’den Müjde Yazıcı Ergin’in müzik sektörüyle ilişki kişilerle yaptığı söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.diken.com.tr/x-ve-y-anlatti-youtube-sahteciligi-artik-sektor-haline-geldi/

28-10-2018

4 Farklı Kişiden İntihal Yapıldı, Bir Yüksek Lisans Tezi Aynen Kopyalandı

Öğretim Üyesi Dr. Bülent Sezgin, Pozitif Yayınevi tarafından basılan Yılmaz Arıkan imzalı “Uygulamalı Oyunculuk Teknikleri” adlı kitapta yazarın, dört farklı kişiden intihal yaptığını açıkladı. 66 sayfalık bir bölüm ise Erkan Uyanıksoy’un yüksek lisans teziyle yüzde 95 oranında aynı. Konu yargıya taşınırken, yazar veya yayınevi herhangi bir açıklama yapmadı.

https://medyascope.tv/2018/10/28/4-farkli-kisiden-intihal-yapildi-bir-yuksek-lisans-tezi-aynen-kopyalandi/

Konu hakkında Bülent Sezgin’in yazdığı yazıyı, BGST Yayınları ve Tiyatro BeReZe’nin yaptığı açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz:

http://www.mimesis-dergi.org/2018/11/bgst-yayinlarindan-intihal-aciklamasi-hukuki-surecin-destekcisi-ve-takipcisi-olacagiz/

http://www.mimesis-dergi.org/2018/10/tiyatro-berezeden-kamuoyuna-intihal-duyurusu/

http://www.mimesis-dergi.org/2018/10/kopyala-yapistir-asir-oldu-mu-sana-tiyatro-kitabi/

30-10-2018

Kürt Rap’çiler: Olay ATM Patlattım Değil

Profesyonel anlamda ilk Kürtçe rap gecesi 22 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşti. Etkinlik kapsamında konser veren Reqso, Roni Artin’in yanı sıra Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen Afo, Zımanbaz ve Ramin’den oluşan “Tolhildan” grubu ve Xem’le yapılan Gazete Duvar’dan Tuğçe Özbiçer bir söyleşi gerçekleştirdi. Müzisyenler yapılan röportajda Türkiye coğrafyasında yapılması gereken müziği “Rap müzik ‘banka soydum, ATM patlattım’ falan gibi Amerikanvari hayali olaylarla ifade edilemez. Burası Amerika değil, buranın başka sorunları var. Önce bu sorunlar görülmeli, analiz edilmeli. Kürtler bunda başarılılar” sözleriyle dile getirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2018/10/30/kurt-rapciler-olay-atm-patlattim-degil/

1-11-2018

Sıla’ya Şiddet Uygulayan Ahmet Kural Hakkında Uzaklaştırma Kararı

Şarkıcı Sıla şiddete maruz kaldığı için Ahmet Kural hakkında suç duyurusunda bulundu. Kural’a savcılık tarafından üç ay uzaklaştırma kararı verildi. Sıla ise “Susarsam kadınlara haksızlık edecektim, susmama kararı aldım” dedi

http://sendika63.org/2018/11/silaya-siddet-uygulayan-ahmet-kural-hakkinda-uzaklastirma-karari-516272/

2-11-2018

LSD Batı Kültürünü Nasıl Etkiledi?

Yeni tiyatro oyunu All You Need is LSD (Tek İhtiyacın LSD) psikedelik uyuşturucuların “çiçek gücü”nün ötesinde nasıl bir öneme sahip olduğunun izini sürüyor.

http://www.diken.com.tr/lsd-bati-kulturunu-nasil-etkiledi/

6-11-2018

Ezhel’den Tek Cümlelik Savunma: Ürettiklerim Sanat Eserleridir

“Uyuşturucu ve uyarıcı maddeye özendirme” suçundan açılan ilk davadan beraat eden Ezhel lakaplı rapçi Sercan İpekçioğlu hakkında aynı suçlamayla açılan ikinci davanın ilk duruşması yapıldı. Ezhel, “Ürettiklerim sanat eserleridir” dedi.

http://www.diken.com.tr/ezhelden-tek-cumlelik-savunma-urettiklerim-sanat-eserleridir/

12-11-2018

Erdal Beşikçioğlu: Sanatçı Hiçbir İdeolojiye Ait Olmamalı

Sabah gazetesine röportaj veren ünlüler arasına katılan Erdal Beşikçioğlu “Hepimiz aynı gemideyiz” dedi. Oyuncu Erdal Beşikçioğlu, “Sanatçının bir ideolojisi olabilir ama hiçbir ideolojiye ait olmamalı. Belki geçmişte sanatçılar bir ideolojiye ait hissediyorlardı kendilerini ama artık 21’nci yüzyıldayız. Her dönem fikrimi cesurca söylerim” ifadesini kullandı.

https://www.artigercek.com/haberler/erdal-besikcioglu-sanatci-hicbir-ideolojiye-ait-olmamali