Chernobyl Dizisi

Chernobyl: Sovyetlerin değil insanlığın felaketi

“Kocalarınızın, oğullarınızın naaşlarını size vermemiz imkânsız. Çok radyoaktifler ve Moskova’da bir mezarlığa özel yöntemlerle gömülecekler. Lehimli çinko tabutlarda, beton kaplı çukurlar içine. Bu belgeleri imzalamanız gerekiyor.” (Svetlana Aleksiyeviç, Çernobil’den Sesler)

https://t24.com.tr/yazarlar/emre-tansu-keten-sosyal-medya/chernobyl-sovyetlerin-degil-insanligin-felaketi,22645

Distopya Estetiği Olarak Chernobyl

2019 tarihli HBO yapımı mini-dizi Chernobyl, kapitalizmin Sovyetik anti-propaganda aparatı ve/veya Rusya ile Amerika’nın bu defa sağ popülizm ortaklığında sürgit kılınan gerilimlerinin bir hamlesi olarak tartışılıyor.

https://www.e-skop.com/skopbulten/distopya-estetigi-olarak-chernobyl/5144

Kitle Kültürü Felaketi: Çernobil Bize Ne Yaptı?

Bu yazıda, son dönemde tartışmalara konu olan HBO/Sky yapımı Çernobil dizisi, “kitle kültürü” endüstrisine ait bir ürün olmasına dayanan yönleriyle ele alınacak.

https://www.e-skop.com/skopbulten/kitle-kulturu-felaketi-cernobil-bize-ne-yapti/5151

Çernobil’in eski müdürü: Dizi gerçekleri saptırıyor

Rusya Komünist Partisi’nin HBO yapımı Çernobil dizisinin yasaklanmasını istemesinin ardından Çernobil Nükleer Santrali’nin eski müdürü İgor Gramotkin, diziyi tarihi gerçekleri saptırdığı gerekçesiyle eleştirdi. Özellikle dizideki Rus karakterlerin alkolik gibi tanıtılmasına tepki gösterdi. Gramotkin, “Siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz? Bizler alkolik değiliz” dedi.

https://www.murekkephaber.com/cernobil-in-eski-muduru-dizi-gercekleri-saptiriyor/8932/

Çernobil, hâlâ zehir saçıyor

Çernrobil yıkıntısının altında 2 bin ton yanıcı madde ve 1,5 milyon ton radyoaktif toz var; beton lahdin çatlaması bu tozun 50 km çapında bir alana yayılmasına yeter de artar

https://t24.com.tr/haber/cernobil-nukleer-santraller-kazalar-ve-sonrasi,828582

Çernobil – Reaktör çalışanı, rekor kıran diziyi yorumladı: ‘Felaket çok güçlü tasvir edilmiş ama bazı tutarsızlıklar var’

Dünyanın en gördüğü en büyük nükleer felaketten yalnızca birkaç saat sonra mühendis Oleksiy Breus, Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktörünün kontrol odasındaydı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48653418

Çernobil felaketi: ‘Gerçekte neler yaşandığını yeni öğrendim’

Bugüne kadar yaşanan en büyük nükleer kazaydı. 1986’da, o zamanlar Sovyetler Birliği kontrolü altında olan Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’ndeki bir reaktör patladı, Avrupa’ya radyoaktif madde yüklü bulutların yayılmasına yol açtı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48476038

Çernobil’de felaket günü neler yaşandı?

Yuriy Andreyev, felaketin yaşandığı 1986 yılında Çernobil nükleer santralinde çalışıyordu ve kazanın ardından hasarın giderilmesi için görevlendirilen mühendislerden biriydi.

https://www.bbc.com/turkce/multimedya/2016/04/160426_vid_cernobil_animasyon

Chernobyl, kara propaganda ve gerçekler…

Liberal endoktrinasyona maruz kalan ortalama kişiler, Amerika’nın saldırılarının militarist ve emperyalist kapitalizm ile alâkasını kur(a)maz ama Chernobyl dizisini izlerken aklına gelen ilk şey komünizmin ne kadar “şeytanî” bir sistem olduğudur.

https://www.birgun.net/haber-detay/chernobyl-kara-propaganda-ve-gercekler.html

The Chernobyl ‘Bridge of Death’

https://www.truthorfiction.com/the-chernobyl-bridge-of-death/

Chernobyl dizisi: Sovyet işçi sınıfı Stalinizmin suçlarının bedelini ödüyor

Kısa süre önce HBO-Sky UK’de gösterime giren Chernobyl dizisi, Nisan 1986’da Ukrayna-Belarus sınırı yakınlarındaki bir Sovyet enerji santralinde meydana gelen nükleer felakete ilişkin değerli bir anlatım.

https://www.wsws.org/tr/articles/2019/06/19/cher-j19.html

Sanata Yönelik Sansür ve Baskı

Solhan Kaymakamlığından ‘Yüzenada Festivali’ Hakkında Basın Duyurusu

http://www.bingol.gov.tr/solhan-kaymakamligindan-yuzenada-festivali-hakkinda-basin-duyurusu

Biletix Sitesinde YüzenAda Festivali’nin İptal Olduğu Bilgisi Yer Aldı 

http://www.biletix.com/etkinlik/YTB55/TURKIYE/tr

Yasaklanan ‘Queer Balesi’ İzmir sokaklarında

Sanatçı Ateş Alpar’ın “Queer Balesi” adlı sergisi Onur Haftası kapsamında yasaklanan etkinlikler arasındaydı. Yasağa tepki gösteren Alpar bu süreçte “Queer Balesi”ni İzmir’in sokaklarına taşıyarak “Korsan Fotoğraf Sergisi” gerçekleştirdi:

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/06/21/yasaklanan-queer-balesi-izmir-sokaklarinda/

Tiyatro oyuncusu Nazlı Masatçı tahliye edildi

“Örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla yaklaşık beş aydır tutuklu bulunan tiyatro oyuncusu Nazlı Masatçı, denetimli serbestlikle bırakıldı:

https://gazetekarinca.com/2019/06/tiyatro-oyuncusu-nazli-masatci-tahliye-edildi/

Oktay İnce’den Kültür Bakanlığı’na Zincirli Protesto

Muhabir, video aktivist ve belgeselci Oktay İnce “Özgür haber ve özgür sinema” yazılı bir pankart açarak yaşadıklarını protesto etti. Kendisini Ankara Sinema Genel Müdürlüğü önündeki bayrak direğine zincirleyen İnce, eyleminin ardından gözaltına alındı.

http://www.sanatatak.com/view/oktay-inceden-kultur-bakanligina-zincirli-protesto

Van’daki festival dinci gruplar tarafından hedef gösterilmişti

GezginFest Van, eksiklikler tamamlanmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Festival yetkililerinin açıklamasında ise “13 Haziran’a kadar süremiz olmasına rağmen resmi tatilde festivalimizin iptali açıklanmıştır” denildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1434444/Van_daki_festival_dinci_gruplar_tarafindan_hedef_gosterilmisti.html

Kutsallarımızla Alay edilmesine asla müsade etmeyeceğiz

https://twitter.com/_olasiliksiz_/status/1097398491683401729?s=12

Sevgili Van Halkı ve Kamuoyuna

https://www.gezginfest.com/post/basin-duyurusu

‘Martı’ sessizce kaldırıldı

Devlet Tiyatroları önce Anton Çehov’un oyununu istedi, sonra erteledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1444050/_Marti__sessizce_kaldirildi.html

‘Devlet Tiyatroları Anton Çehov’un Martı oyununu hangi gerekçeyle yasakladı?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Anton Çehov’un Martı adlı eserinin Devlet Tiyatroları tarafından engellenmesini Meclis gündemine taşıdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1460169/_Devlet_Tiyatrolari_Anton_Cehov_un_Marti_oyununu_hangi_gerekceyle_yasakladi__.html

‘Saklı Haç’ ekibi, Yeni Akit’e dava açacak

“Saklı Haç” belgeseli ekibi, kendilerini hedef gösteren Yeni Akit‘e dava açacak. Belgeselin yönetmenlerinden Altan Sancar, “Bilinmesini isteriz ki başımıza gelebilecek tüm olumsuzluklardan Yeni Akit sorumludur” dedi.

http://www.kulturservisi.com/p/sakli-hac-ekibi-yeni-akite-dava-acacak/

Sanatçıların Toplumsal Olaylara Yönelik Tavırları ve Üretimleri

Canan Kaftancıoğlu’na Sanatçılardan da destek: Asla yalnız yürümeyeceksin

https://t24.com.tr/haber/chp-ibb-nin-kazanilmasinda-onemli-rol-alan-kaftancioglu-ndan-intikam-mi-almak-istiyorsunuz,828094

Sanatçılardan Kaftancıoğlu’na destek

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları ve hakkında üretilen sahte içerikler delil kabul edilerek açılan davada bugün hakim karşısına çıkıyor. Toplumun çeşitli kesimlerinden Barış Atay, Edip Akbayram, Fazıl Say, Müjde Ar ve Zülfü Livaneli’nin de aralarında olduğu 49 kişi, “Canan Kaftancıoğlu 16 milyon insanın sesidir, bu sesin susturulmasına izin vermeyeceğiz” yazılı bir metne imza atarak herkesi destek olmaya çağırdı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1460700/Sanatcilardan_Kaftancioglu_na_destek.html

Fazıl Say’dan Ekrem İmamoğlu’na mektup: “Tüm bu konularda yardıma hazırım” 

https://t24.com.tr/amp/haber/fazil-say-dan-ekrem-imamoglu-na-mektup,827612

Suruç Katliamı’nı anlatan “Gitmek” filminin galası Diyarbakır’da yapılacak

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anlatan Mustafa Emin Büyükcoşkun’un “Gitmek” adlı belgeselinin galası 29 Haziran’da Diyarbakır’da yapılacak: https://gazetekarinca.com/2019/06/suruc-katliamini-anlatan-gitmek-filminin-galasi-diyarbakirda-yapilacak/

Sanatçılar Hasankeyf için bir araya geliyor: ‘Geç değil’

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, tarihi yerleşim yerinin sular altında bırakılmak istenmesine karşı bir sanatçı buluşması düzenliyor. Çok sayıda sanatçının katılacağı etkinliğe dair yapılan açıklamada, “Moğolların istilasında bile ayakta kalmayı başaran Hasankeyf kendi suyunda boğulmaması için geç değil” denildi:      https://gazetekarinca.com/2019/06/sanatcilar-hasankeyf-icin-bir-araya-geliyor-gec-degil/

Sanatçılar Hasankeyf için sahnedeydi: Elimizden geleni yapmalıyız

“Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi” çatısı altında buluşan sanatçılar, “Hasankeyf sular altında kalmasın diye herkesin elinden geleni yapması lazım” çağrısı yaptı.

http://www.kulturservisi.com/p/sanatcilar-hasankeyf-icin-sahnedeydi-elimizden-geleni-yapmaliyiz/

Sanatçılardan İmamoğlu’na tebrik mesajları: ‘Her şey çok güzel oldu’

Seçim yarışında galip gelen Ekrem İmamoğlu’nu kutlayan ünlüler, herkesi kucaklayan siyasete özlem duyduklarını ifade ettiler:

https://tr.sputniknews.com/amp/turkiye/201906241039446205-sanatcilardan-imamogluna-tebrik-mesajlari-her-sey-cok-guzel-oldu/

Başkent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İlker İstifa Etti

Büyükşehir Belediyesindeki yeni irade doğrultusunda, Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni 15 Temmuz’dan geçerli olacak şekilde istifa etmiştir. Başkent Tiyatroları, yeni sezonda hamaset değil sanat esaslı olarak faaliyetlerini sürdürecektir.

https://twitter.com/tcbuyuksehir/status/1144323378003828736?s=12

Sen çok yaşa Zihni Göktay

Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde önceki akşam ‘Cibali Karakolu’ adlı oyun sahnelendi. Göktay, oyunun sonunda yaptığı konuşmada, altını kalın çizgilerle çizerek, üstüne basa basa, “barış ve güzellik istiyoruz” dedi. Mesaj çok açıktı, tabii anlayana…

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1444003/Sen_cok_yasa_Zihni_Goktay.html

Nice 10 yıllara…

Süreyya Operası’ndaki gecede “Özel Ödül” Borusan Sanat’a sunuldu. Onur ödülleri Mine Yenice Kurtoğlu ve Murat Duyan’ın oldu. Gecenin sonunda İlber Ortaylı çarpıcı bir konuşmaya imza attı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1449741/Nice_10_yillara….html

Sanatçılar Hasankeyf için buluşuyor

Apolas Lermi, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Pınar Aydınlar, Fungİstanbul ile Dodan’ın da aralarında yer aldığı onlarca sanatçı, 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin 50 yıllık ekonomik ömre sahip Ilısu Barajı’nın suları altında kalmaması için İstanbul’da buluşuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1452326/Sanatcilar_Hasankeyf_icin_bulusuyor.html

Genç sanatçılar Soma’yı unutmadı

Esin Aydıngöz’ün beş sene önce Soma faciasında hayatını kaybeden madenciler ve yetim kalan çocukları için yazdığı “Bir Gökyüzü Düşün” bestesi, Alize’nin sesi ile dinleyiciyle buluştu.

https://www.murekkephaber.com/genc-sanatcilar-soma-yi-unutmadi/8952/

100 kadından yeni nafaka tasarısına karşı çağrı: ‘Kadınların kazanılmış haklarına saygı duyun’

Nafaka hakkını sınırlandırmaya yönelik atılan adımlara karşı durmak için Nafaka Hakkı Kadın Platformu, imza kampanyası başlattı.

http://www.kulturservisi.com/p/100-kadindan-yeni-nafaka-tasarisina-karsi-cagri-kadinlarin-kazanilmis-haklarina-saygi-duyun/

Murathan Mungan: ‘Edebiyat akıl tutulmasına karşı panzehirdir’

4. Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin onur konuğu Murathan Mungan, festivalin dünkü açılışında yaptığı konuşmada dil ve edebiyat üzerine değerlendirmelerde bulundu. Mungan, festival yönetimince kendisine sunulan onur ödülünü ise tutuklu iş insanı Osman Kavala ile paylaşmak istediğini aktardı.

http://www.kulturservisi.com/p/murathan-mungan-edebiyat-akil-tutulmasina-karsi-panzehirdir/

‘Gitmek’ belgeseli 29 Haziran’da Diyarbakır’da gösterilecek

Suruç katliamında hayatını kaybeden 33 gencin anısına hazırlanan “Gitmek” belgeseli, 29 Haziran’da saat 19.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

http://www.kulturservisi.com/p/gitmek-belgeseli-29-haziranda-diyarbakirda-gosterilecek/

Kapatılan Belediye Tiyatrosu İzmir’den Ödülle Döndü

Geçtiğimiz Mayıs ayında Aydın Efeler Belediyesi’nin yeni belediye başkanı tarafından kapatılan, eski adıyla Efeler Belediye Tiyatrosu, yeni adıyla Ekip Atölye oyuncuları, Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri kapsamında düzenlenen ve 46 ekibin katıldığı ödül töreninde Yılın En İyi Kostüm Tasarımı ödülü ile Yılın Yapımı ödüllerini alarak bir başarıya daha imza attı.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/06/kapatilan-belediye-tiyatrosu-izmirden-odulle-dondu/

İktidarın Kültür-Sanat Politikası

“Her Şey Çok Güzel Olacak” Demeyen Ünlüler İBB’den Milyonları Götürmüş

https://halkweb.com.tr/her-sey-cok-guzel-olacak-demeyen-unluler-ibbden-milyonlari-goturmus/

Tarihi Narmanlı Han’da kozmetik zinciri tabelası kaldırıldı

Tarihi Narmanlı Han’a kozmetik dükkanı tabelası asıldı. Sosyal medyada gelen tepkiler üzerine tabela kaldırıldı: https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/06/25/tarihi-narmanli-handa-kozmetik-zinciri-tabelasi/

Gençlerin dikkat dağınıklığına ‘sanat’lı çözüm

Sanatçı Ahmet Çoktan, icra ettiği katı’ ve ebru sanatlarını kullanarak gençlerdeki dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon problemlerine çözüm buluyor.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/genclerin-dikkat-daginikligina-sanatli-cozum-791811.html

Kütahya’da yörükler şenliği düzenlendi

Şaphane ilçesinde Kızılkoltuk Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yörük şenliği düzenlendi.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/kutahyada-yorukler-senligi-duzenlendi-792230.html

Sami Savatlı: Gelenek ve çağdaş sanatı bir araya getirmeyi amaçlıyorum

Savatlı, 60 eserinin yer aldığı “Sonsuz Kökler” adlı kişisel serginin Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğünce Nevmekan Sahil içindeki Nev Galeri’de sanatseverlerle buluştuğunu belirterek, gösterilen ilgi nedeniyle serginin 23 Haziran’a kadar uzatıldığını kaydetti.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/sami-savatli-gelenek-ve-cagdas-sanati-bir-araya-getirmeyi-amacliyorum-793411.html

Ordu’da asırlık camiye restorasyon

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Gülyalı ilçesi Kestane Mahallesi’nde bulunan tarihi Merkez Cami’nin aslına uygun olarak restore edilip geleceğe taşıdıklarını belirtti.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/orduda-asirlik-camiye-restorasyon-794018.html

Çorum’da osmanlı döneminde yapılan tarihi kışla turizme kazandırılacak

İskilip ilçesinde bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilerek askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi olarak kullanılan tarihi Redif Kışlası turizme kazandırılacak.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/corumda-osmanli-doneminde-yapilan-tarihi-kisla-turizme-kazandirilacak-794039.html

Balıkesir pullusu Karesi’de yeniden hareketleniyor

Balıkesir’e özel bir gelinlik olan Balıkesir pullusunu, Karesi ilçesinde tekrar canlandırmak için kurs açıldı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/balikesir-pullusu-kareside-yeniden-hareketleniyor-795915.html

‘Yaz Oyunları’ başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen “Yaz Oyunları”, “Felatun Bey ile Rakım Efendi” oyunuyla başladı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/yaz-oyunlari-basladi-795946.html

İstanbul’da yaz etkinlikleri Yenikapı ve Maltepe Sahillerinde gerçekleştirilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sıcak yaz akşamlarında İstanbulluların keyifli vakit geçirmeleri için Yenikapı ve Maltepe Sahillerinde bir dizi etkinlik hazırladı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/istanbulda-yaz-etkinlikleri-yenikapi-ve-maltepe-sahillerinde-gerceklestirilecek-795581.html

İstanbul’da ”Zanaat Haftası” heyecanı yaşanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, 17-22 Haziran arasında düzenlenecek İstanbul Craft Week, geleneksel sanatlar ve zanaat kültürünü şehrin her noktasında yaşatacak. UNESCO İstanbul Tasarım Şehri projesi kapsamında bir hafta boyunca; atölyeler, söyleşiler, şehrin sanat, tasarım ve zanaat noktalarına geziler gerçekleştirilecek.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/istanbulda-zanaat-haftasi-heyecani-yasanacak-798165.html

‘Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan’ sempozyumu başladı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İMH Bahariye Sanat Birimi tarafından hazırlanan “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan” sempozyumunun açılışı, Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleştirildi.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/zamanini-asan-medeniyet-ozbekistan-sempozyumu-basladi-799361.html

Rusya’da Türkiye Festivali’ne yoğun ilgi

Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı çerçevesinde Türk tarihi, kültürü, sanatı ve mutfağının tanıtıldığı “Türkiye Festivali” Rusya’nın başkenti Moskova’da renkli görüntülere sahne oldu.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/rusyada-turkiye-festivaline-yogun-ilgi-799537.html

’40 yıllık hatır’ için müze açtılar

Anadolu’da 500 yıllık geçmişe sahip kahve kültürünü yaşatmak için yola çıkan üç kahve ustasının Karabük’ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde açtığı Türkiye’nin ilk kahve müzesi, ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/40-yillik-hatir-icin-muze-actilar-800560.html

Bulgaristan 63 tarihi eseri Türkiye’ye iade etti

Bulgaristan, kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadele kapsamında çeşitli dönemlere ait 56 sikke ve drahma ile 6 bronz aplik ve bir bronz fibulayı Türkiye’ye teslim etti.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/bulgaristan-63-tarihi-eseri-turkiyeye-iade-etti-800574.html

15 Temmuz konulu kısa film başvuruları başladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz konulu kısa film başvuruları başladı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/15-temmuz-konulu-kisa-film-basvurulari-basladi-802726.html

Karkamış Antik Kenti ‘arkeopark’ olma yolunda

Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan, Anadolu ve Mezopotamya bölgesinde yüzyıllarca hüküm süren Hititlerin bölgedeki en önemli yönetim merkezi olan Karkamış Antik Kenti, “arkeopark” olarak ziyarete açılmaya hazırlanıyor.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/karkamis-antik-kenti-arkeopark-olma-yolunda-804652.html

Ata yadigarından sonra türbe ve mezarlar da taşınıyor

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde Ilısu Baraj gölü sahasında kalan tarihi eserlerin ardından, 5 türbe ile 8 köy mezarlığı da yeni yerleşim yerine naklediliyor.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/ata-yadigarindan-sonra-turbe-ve-mezarlar-da-tasiniyor-809735.html

Düzce’nin antik tarihi bölge turizmini hareketlendirecek

Düzce’de Prusias ad Hypium Antik Kenti ile Ceneviz Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarıyla bölge tarihinin gün ışığına çıkarılarak turizmin canlandırılması hedefleniyor.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/duzcenin-antik-tarihi-bolge-turizmini-hareketlendirecek-812504.html

Hattuşa’daki 350 yıllık konağa turist ilgisi

Hitit medeniyetine başkentlik yapan Çorum’un Boğazkale ilçesinde, restore edildikten sonra eğitim merkezine dönüştürülen 350 yıllık Dulkadiroğulları Konağı, turistlerin ilgisini çekiyor.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/hattusadaki-350-yillik-konaga-turist-ilgisi-812506.html

Özlü sözleri ve şiirleriyle ünlü yazarımızın yeni kitabı çıktı

Her yürekte ses bulan özlü sözleri ve şiirleriyle tanınan Nur Hayat Şuara Şenbalkan’ın yeni kitabı “Elhamdülillah Ne Güzel Kelamdır” çıktı. Raflardaki yerini alalı daha bir hafta olmasına rağmen kitap, yayın hayatına bomba gibi düştü. Kitap yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da büyük ses getirdi.

-Bir bayan olarak kitaplarınızda ve konuk olduğunuz programlarda İslam’ı anlatırken yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Kitaplarımda çok büyük bir zorluk yaşamıyorum. En büyük sorun sosyal medya da kitaplarınızın tanıtımı için yazdığınız sözlerin devamlı isimsiz başkaları tarafından yayınlaması. Tabii bu bize eksi olarak dönüyor buna da çoğu kişi mazeret olarak (özellikle muhafazakar kesim) bayan ismi sözlerin altında olduğu zaman paylaşmakta zorluk yaşadıklarını yazarın adıyla (bayan olduğu için) paylaşmak istemediklerini, sözü aldığını ama yazarın ismini kestiğini yahut editörlerimizin hazırladığı söz fotoğraflarından adımı sildiklerini söylüyorlar. Bazıları da helallik istiyor bazıları ise umursamıyor. Fakat sosyal medyada binlerce sözü beğenilip paylaşılan biri olarak eğer o sözleri bir bayan değil de bir erkek yazıyor olsaydı şu an kitaplarımın yok satıyor olurdu. Yahut dini bir yazar değil de karşı cenahtan bir yazar olup bu kadar güzel sözler yazan bir bayan olsaydım şu an kitaplarıma gösterilen ilginin on katı ilgiyi görmüş olacağına inanıyorum. Yayınladığım bütün sözlerin telif hakkı bana ait olmasına rağmen birçok sözümün altına Mevlana hazretlerinin adını yazmayı ve bu şekilde sosyal paylaşım sitelerinde yayınlamayı maalesef ki tercih ediyorlar. Üzgünüm ki çok büyük bir handikap yaşanıyor. Televizyon programlarında genelde sanat ve kültür ayrıca bayan programlarına katıldığım için bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/ozlu-sozleri-ve-siirleriyle-unlu-yazarimizin-yeni-kitabi-cikti-792522.html

12 sanatçıdan “Yaz Vakti” sergisi

Üsküdar Belediyesi, düzenli olarak gerçekleştirdiği sergi etkinlikleriyle İstanbulluları, sanatın farklı alanlarında öne çıkan eserlerle buluşturmayı sürdürüyor. Bu kapsamda; 12 sanatçının heykel, resim, özgün baskı, cam, seramik, gravür, moazik, fotoğraf gibi farklı dallardaki eserleriyle yer aldığı Yaz Vakti Sergisi ile İstanbulluları, Türk ve dünya kültürlerinden izler taşıyan farklı sanat disiplinlerinin dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

https://www.murekkephaber.com/12-sanatcidan-yaz-vakti-sergisi/8977/

Kütüphanenin Kapısına Kilit Vurdular

Çorum’un Dodurga ilçesinin tek kütüphanesi, sekiz aydır personel yetersizliği sebep gösterilerek kapalı tutuluyor.

https://www.kulturservisi.com/p/kutuphanenin-kapisina-kilit-vurdular/

Garo Paylan: Millet Bahçesi projesiyle Diyarbakır’da tarih yıkılıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’da surların ve Hevsel Bahçeleri’nin bulunduğu alana millet bahçesi projesi ile ilgili soru önergesi verdi, “Tarih yıkılıyor” dedi.

http://www.kulturservisi.com/p/garo-paylan-millet-bahcesi-projesiyle-diyarbakirda-tarih-yikiliyor/

TMMOB’dan Hasankeyf açıklaması: ‘Son ana kadar mücadele edeceğiz’

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeni ile sular altında bırakılmak istenilen Hasankeyf için son ana kadar mücadele edeceklerini belirterek “tüm duyarlı çevreleri Hasankeyf’i sahiplenmeye davet ediyoruz” dedi

http://www.kulturservisi.com/p/tmmobdan-hasankeyf-aciklamasi-son-ana-kadar-mucadele-edecegiz/

AKP’li belediye saat kulesini ‘Rumların çan kulesine benziyor’ diye yıktı

AKP’li Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, eski Belediye Başkanı Kerim Aksu döneminde inşa edilen ve tartışmalara yol açan saat kulesi hakkında çıkan yıkım kararının bu sabah uygulandığını açıkladı.

http://www.kulturservisi.com/p/akpli-belediye-saat-kulesini-rumlarin-can-kulesine-benziyor-diye-yikti/

AKP’nin kültürel mücadelesinin hezimeti

AKP’nin kültürel programının başat düşman imgesi, üstüne destanlar yazılan geçmiş travmaların baş faili CHP’ye bir AKP’li nasıl oy verebildi, şimdi saray medyası yazarlarının üzerine kafa patlattığı konu bu

https://t24.com.tr/yazarlar/emre-tansu-keten-sosyal-medya/akp-nin-kulturel-mucadelesinin-hezimeti,22977

CHP’li Belediyelerin Kültür-Sanat Politikaları

Yeteneklerini sergilediler

Ataşehir Belediyesi’nin “Sanat Eğitimini Mahallenize Getiriyoruz” projesi kapsamında sunduğu sanat eğitimlerine katılan öğrenciler, bir yıllık emeklerini yıl sonu gösterileriyle taçlandırdılar.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1435210/Yeteneklerini_sergilediler.html

İzmit’e yeni kültür müdürü

31 Mart Yerel Seçimleri’nde AKP’den CHP’ye geçen İzmit Belediyesi’nin yeni Kültür Müdürü, Dilek Alp oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1438129/izmit_e_yeni_kultur_muduru.html

Kültür ve Sanat Dolu Bir İstanbul İçin Çözümümüz Var

https://www.ekremimamoglu.com/projeler/kultur-sanat/

4. Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali başlıyor

4. Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali, bu yıl “Edebiyat güldürür” sloganıyla 22 Haziran’a dek İzmirlileri Türkiye’den ve farklı ülkelerden önemli şair ve yazarlarla bir araya getirecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1438491/4._Uluslararasi_izmir_Edebiyat_Festivali_basliyor.html

İzmir 4. Uluslararası Edebiyat Festivali! ya da ‘Biz nerde yanlış yaptık’

Şeyhmus Diken ve Lal Laleş’in ortak metni: Bu yıl dördüncüsü yapılan İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali başladı. Çokça yazar, şair, sanatçı davet edildi festivale. Festival programını basından görüp inceledik…

http://www.kulturservisi.com/p/izmir-4-uluslararasi-edebiyat-festivali-ya-da-biz-nerde-yanlis-yaptik/

Yazarlar Sendikası’ndan İzmir Edebiyat Festivali yönetimine kınama

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’ni tek dilli olmakla eleştirdi.

http://www.kulturservisi.com/p/yazarlar-sendikasindan-izmir-edebiyat-festivali-yonetimine-kinama/

ÇEVBİR’den İzmir Edebiyat Festivali’ne eleştiri: ‘Edebiyat tüm dillere aittir’

Çevirmenler Meslek Birliği (ÇEVBİR),  bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’ni eleştiren bir açıklama yayımladı.

https://www.kulturservisi.com/p/cevbirden-izmir-edebiyat-festivaline-elestiri-edebiyat-tum-dillere-aittir/

Çanakkale’de koro festivali

Çanakkale Uluslararası Koro Festivali’nin beşincisi bu yıl 2-7 Temmuz arasında düzenlenecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1460327/Canakkale_de_koro_festivali.html

Sezonun popüler oyunları Kadıköy Tiyatro Festivali’nde

17. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali başlıyor. Tiyatro severler sezonda izleyemedikleri oyunları Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda izleyebilecek.

https://www.murekkephaber.com/sezonun-populer-oyunlari-kadikoy-tiyatro-festivali-nde/8982/

Kadın Emeği Festivali 28 Haziran’da başlıyor

Ankara’ya bağlı Çankaya Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Kadın Emeği Festivali, 28 Haziran’da başlayacak.

http://www.kulturservisi.com/p/kadin-emegi-festivali-28-haziranda-basliyor/

‘Her şey çok güzel olacak’ sloganının esin kaynağı Berkay Gezgin’den seçim şarkısı

23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarında kullandığı “Her şey çok güzel olacak” sloganının esin kaynağı olan 13 yaşındaki Berkay Gezgin, bir seçim şarkısı hazırladı.

http://www.kulturservisi.com/p/her-sey-cok-guzel-olacak-sloganinin-esin-kaynagi-berkay-gezginden-secim-sarkisi/

Sanatçılar Nasıl Bir Kadıköy İstediklerini Anlattı

Kadıköy’de yaşayan ve üreten sanatçı, yazar ve gazeteciler Kadıköy’ün geleceğini konuşmak bir araya geldi

http://www.gazetekadikoy.com.tr/gundem/sanatcilar-nasil-bir-kadikoy-istediklerini-anlatti-h14555.html

İmamoğlu: Fazıl Say’ı, Cem Yılmaz’ı görmeyen İstanbullu kalmasın istiyorum

23 Haziran’da yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, sanata verecekleri önemi vurguladı ve “Fazıl Say’ı, Cem Yılmaz’ı görmeyen İstanbullu kalmasın istiyorum. İş dünyası, emek dünyası masası olacak. Göreceksiniz o insanlar aktif şekilde her zaman orada var olacak” dedi.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201906271039487600-imamoglu-fazil-sayi-cem-yilmazi-gormeyen-istanbullu-kalmasin-istiyorum/

Onur Haftası

“Trans Misafir*Hanesi” Projesi Başlıyor

Trans kadınların ve erkeklerin hayatlarına dair fotoğrafların, hikâyelerin ve anıların sergileneceği “Trans Misafir* Hanesi” başlıklı proje, 18 – 22 Haziran 2019 tarihleri arasında farkındalığı artırmak için ilk adımını atıyor.

https://kulturlimited.com/2019/06/17/trans-misafir-hanesi-projesi-basliyor/#more-42743

Onur Haftası Boyunca Beyoğlu ve Çevresine Kuir Müdahale

https://kulturlimited.com/2019/06/27/onur-haftasi-boyunca-beyoglu-ve-cevresine-kuir-mudahale/

 LGBTİ+ Onur Haftası 27. yılında: “Ekonomi ne ayol?”

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası başladı. Bir hafta boyunca atölye, panel, parti, film gösterimleri ve daha birçok etkinliğin düzenleneceği hafta, 30 Haziran Pazar günü onur yürüyüşü ile sonlanacak.

https://medyascope.tv/2019/06/25/lgbti-onur-haftasi-27-yilinda-ekonomi-ne-ayol/

Pera Film’den Onur Haftası’na özel seçki: “Aldırış Etme”

Pera Film, Onur Haftası’nda “Aldırış Etme” film programını sinemaseverlerle buluşturuyor. 22-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenen program kapsamında üç film gösterime giriyor. Filmler arasında bu yıl Venedik Bienali’nde Altın Aslan sanatçı ödülünü kazanan Arthur Jafa’nın görüntü yönetmenliğini yaptığı İyi ki Doğdun, Marsha! da bulunuyor. Film, Türkiye’de ilk kez Pera Film’de gösterime giriyor.

https://www.murekkephaber.com/pera-film-den-onur-haftasi-na-ozel-secki-aldiris-etme/8946/

Yasaklanan ‘Queer Balesi’ İzmir sokaklarında

Sanatçı Ateş Alpar’ın “Queer Balesi” adlı sergisi Onur Haftası kapsamında yasaklanan etkinlikler arasındaydı. Yasağa tepki gösteren Alpar bu süreçte “Queer Balesi”ni İzmir’in sokaklarına taşıyarak “Korsan Fotoğraf Sergisi” gerçekleştirdi:

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/06/21/yasaklanan-queer-balesi-izmir-sokaklarinda/

Sanatçı Söyleşileri

Nilüfer Yanya Röportajı

Son yıllarda hem yerel hem de uluslararası basında, adı sıklıkla duyulan bir müzisyen Nilüfer Yanya. Annesi İngiliz, babası Türk olan Londra çıkışlı yetenekli ve genç bir kadın müzisyen. 2016 yılında piyasaya çıkan Small Crimes isimli EP’si ile birlikte müzik otoritelerinin de dikkatini çekmekte gecikmedi kendisi.

http://www.sanatatak.com/view/nilufer-yanya-roportaji

İnsan Gezegeni ve Sanatı Şekillendirdi – Ayşegül Sönmez Röportajı

Ayşegül Sönmez gazeteciliğe başladığından beri sanatla ilgili yazdı. Ancak onun sanatta bulmaya çalıştığı isyan, başkaldırı, eleştirellik ve ileriye doğru ataklardı. Radikal ve Milliyet’te çalıştığı yıllarda onu bazen bir sergi açılış kokteylinde, bazen de Avrupa’nın bir kentinde küreselleşme karşıtı protestolarının içinde görürdünüz. Türkiye’nin en önemli sanat eleştirmenlerinden olan ama kendi deyimiyle “para ve güçle işbirliği içindeki” sanatın değil Gezi’deki, Zehra Doğan’ın hücresinde ürettiği resimlerdeki, Selahattin Demirtaş’ın öykü ve şarkılarındaki devrimci sanatın peşinde olan Ayşegül Sönmez’le konuştuk.

http://www.sanatatak.com/view/insan-gezegeni-ve-sanati-sekillendirdi

Esmeray: Sanat ve dayanışma yaşatır!

Amatör tiyatro yaşamı 12 yıl önce başlayan, ve uzun yıllardır profesyonel olarak tiyatro yapmaya devam eden, feminist sanatçı Esmeray “Sanatın ve tiyatronun insanlar üzerinde yarattığı büyülü etki, tiyatroyu benim için vazgeçilmez kıldı” diyor, son oyunu sahneleyebilmek için başlattığı destek kampanya ise kısa süre sonra sona erecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1441210/Esmeray__Sanat_ve_dayanisma_yasatir_.html

Franz Ferdinand bu akşam Zorlu PSM’de izleyiciyle buluşuyor

Zorlu PSM’de Turkcell Sahnesi’nde bir konser verecek olan Franz Ferdinand ile bir araya geldik. Türkiye’de olan bitenlerden haberdar olduklarını belirten gurp dayanışma mesajı verdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1445929/Franz_Ferdinand_bu_aksam_Zorlu_PSM_de_izleyiciyle_bulusuyor.html

Azınlıklar, kadın ve Türk tiyatrosuna ışık tutan ‘Unutulan’ çok güçlü feminist bir metin

Kumbaracı50’de ‘Yersiz Kumpanya’ tarafından sahnelenen ve ‘şimdilik’ son kez perde diyen ‘Unutulan’, hem Türk tiyatro tarihine, hem Ermenilerin Türk tiyatrosundaki unutulan yerinden yola çıkarak azınlıkların kimliklerini koruma mücadelesine, hem de kadının toplumdaki yeri ve kadın şiddetine tüylerinizi diken diken ederek dokunan, zamanın ötesinde ve güçlü bir feminist metin.

http://www.diken.com.tr/azinliklar-kadin-ve-turk-tiyatrosuna-isik-tutan-unutulan-cok-guclu-feminist-bir-metin/

Cüneyt Uzunlar ile Oyunculuk Sanatı Üzerine…

Lütfü Ufuk Gönüllü’nün Cüneyt Uzunlar ile “oyunculuk sanatı” üzerine yaptığı söyleşiyi paylaşıyoruz.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/06/cuneyt-uzunlar-ile-oyunculuk-sanati-uzerine/

Sinema ve Dijital Platformlar Gündemi

Altyazı Sinema Derneği kuruldu

2001’de kurulan Altyazı Sinema Dergisi, yolculuğuna Mart 2019’da kurduğu Altyazı Sinema Derneği ile devam ediyor. Sinema alanındaki ifade özgürlüğü ve hak ihlalleri meselelerine odaklanacak “Altyazı Fasikül: Özgür Sinema” adlı ek, iki aylık olarak yayımlanacak Altyazı Sinema Dergisi’yle beraber ücretsiz dağıtılacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1449732/Altyazi_Sinema_Dernegi_kuruldu.html

Set çalışanlarına standart geliyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu, sinema sektöründeki yönetmen, sanat yönetmeni, kostüm tasarımcısı ve kostüm tasarım yardımcısı için hazırlanan ulusal meslek standartlarını onayladı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/set-calisanlarina-standart-geliyor-809730.html

‘Kameralı Kadınlar’ Assos’ta buluştu

Türkiyeli kadın sinemacıların öncülüğünde kurulan “Kameralı Kadınlar” -WMCTurkey platformu, senaryo atölyelerinin ilkini Assos’ta hayata geçirdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1444022/_Kamerali_Kadinlar__Assos_ta_bulustu.html

Sinema seyircisi azaldı, tiyatro seyircisi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018’de sinema seyirci sayısı 2017’ye göre yüzde 5.4 düşüşle 64 milyon 772 bin 380 kişiye geriledi. Bunun yanında tiyatro seyirci sayısı da 2017-2018 sezonunda, bir önceki döneme göre yüzde 11.9 artışla 7 milyon 841 bin 353 kişiye yükseldi.

https://www.murekkephaber.com/sinema-seyircisi-azaldi-tiyatro-seyircisi-artti/8979/

Netflix’ten zam kararı

Çevirmiçi dizi ve film izleme platformu Netflix, Türkiye de dahil 20 Avrupa ülkesinde üyelik ücretlerine zam yaptı.

http://www.kulturservisi.com/p/netflixten-zam-karari/

Dünyadan

61’den 81’e Sanatın Kadın Kahramanları

Galerie Barbara Thumm’da açılan #SHEROES adlı sergi, feminist işleriyle sanatın akışını değiştiren 8 kadına odaklanıyor: Jo Baer,Teresa Burga, Judy Chicago, Beatriz González, Anne-Mie van Kerckhoven, Anna Oppermann, Barbara Rossi ve Regina Vater.

http://www.sanatatak.com/view/61den-81e-sanatin-kadin-kahramanlari

Müzelerdeki Sanatçıların Dörtte Üçü Beyaz Erkek

İstatistiklere bakılırsa popülasyonun müzelerdeki temsili ve beyaz erkek sanatçı hakimiyetinin yıkılması için verilen yoğun çabalar pek sonuç vermemişe benziyor. Sadece Amerika’nın en büyük 18 müzesindeki eserlerin yüzde 85’i beyaz ressamlara, yüzde 87’si ise erkeklere ait…

http://www.sanatatak.com/view/muzelerdeki-sanatcilarin-dortte-ucu-beyaz-erkek

İngiltere’de de Kadınlara Yer Yok

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin en büyük 18 müzesinde yer alan eserlerin sanatçılarının istatistiğini paylaşmış ve bu sanatçıların yüzde 75’inin beyaz erkekler olduğunu görmüştük. Kıta değiştirip Avrupa’ya geçsek de söz konusu cinsiyet eşitsizliği olduğunda ne yazık ki bir fark yok. İngiltere galerilerilerinde yer alan sanatçıların yüzde 70’i erkek…

https://www.sanatatak.com/view/ingilterede-de-kadinlara-yer-yok

İngiltere’deki reklamlarda cinsiyetçi kalıplar yasaklandı

Çocuk bezini değiştiremeyen erkekler, temizlik yapan kadınlar, araba park etme konusunda sıkıntı yaşayan kadınlar… Cinsiyetçi klişelerle bezenmiş bu reklam sahneleri artık İngiltere’de yasak.

http://www.kulturservisi.com/p/ingilteredeki-reklamlarda-cinsiyetci-kaliplar-yasaklandi/

Eski Savaş Yeni Panda Fotoğrafçısı

Ami Vitale bundan 15 yıl önce tsunami sonrası Hint Okyanusu’nu, İsrail-Filistin çatışmalarını çekiyordu. Bugünse zor durumdaki pandaların belgeselini çekmeye çalışıyor. Üstelik çok çok büyük riskler alarak…

https://www.sanatatak.com/view/eski-savas-yeni-panda-fotografcisi

‘Hadestown’a sekiz ödül…

Tony Ödülleri 73. kez sahiplerini buldu. Hadestown oyunu, geceden 8 ödülle ayrıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1436375/_Hadestown_a_sekiz_odul….html

Oyuncu Mark Rylance, BP’yle Sponsorluk İlişkisini Sürdüren Kraliyet Shakespeare Kumpanyası’ndan İstifasını Duyurdu

Britanya’nın en saygın oyuncularından biri olan Mark Rylance, büyük petrol şirketlerinin sanat sponsorluğuna yönelik tepkilerin ivme kazandığı bugünlerde, Royal Shakespeare Company’den (Kraliyet Shakespeare Kumpanyası; RSC) istifa edeceğini duyurdu.

https://www.e-skop.com/skopbulten/oyuncu-mark-rylance-bpyle-sponsorluk-iliskisini-surduren-kraliyet-shakespeare-kumpanyasindan-istifasini-duyurdu/5200

Dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead’in 18 saatlik arşivi hacklendi

Dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead, geçtiğimiz hafta hacklendi ve Thom Yorke’un minidisk arşivindeki kayıtları çalındı. Hacklenen Radiohead, “OK Computer” döneminden 18 saatlik kaydı Bandcamp’te yayınladı.

https://www.murekkephaber.com/dunyaca-unlu-muzik-grubu-radiohead-in-18-saatlik-arsivi-hacklendi/8927/

Angelina Jolie Time dergisine editör oldu

Angelina Jolie, Time dergisine editör oldu. Jolie, insan hakları ve kadın hakları üzerine yazacak.

https://www.murekkephaber.com/angelina-jolie-time-dergisine-editor-oldu/8951/

Hollywood yıldızları, Trump-Rusya ilişkisini ele alan Mueller Raporu’nu canlandıracak

2016 seçimlerine Rusların müdahalesini konu alan Robert Mueller’in raporu, Hollywood yıldızları tarafından okuma tiyatrosu şeklinde sahneye konacak.

http://www.kulturservisi.com/p/hollywood-yildizlari-trump-rusya-iliskisini-ele-alan-mueller-raporunu-canlandiracak/

Madonna, silahlı şiddeti protesto eden videosundan rahatsız olanlara seslendi: Uyanma vakti

ABD’li pop kraliçesi Madonna, ülkenin en büyük katliamlarından biri olarak tarihe geçen Orlando saldırısını hatırlatarak bireysel silahlanmayı eleştiren videosunu “rahatsız edici” bulanlara seslendi: “Şiddet gerçekten yaşanıyor. Bu kötü hissetmenize mi neden oldu? İyi, çünkü belki bu konuda bir şey yaparsınız.”

https://www.kulturservisi.com/p/madonna-silahli-siddeti-protesto-eden-videosundan-rahatsiz-olanlara-seslendi-uyanma-vakti/

Festival ve Etkinlikler

İstanbul’da müzikli günler başladı

47. İstanbul Müzik Festivali, şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın açılış konseri ile başladı. Konser öncesi ödüller ve plaketler verildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1436369/istanbul_da_muzikli_gunler_basladi.html

İstanbul Müzik Festivali ile 47. Randevu

İstanbul Müzik Festivali, 11 – 30 Haziran tarihleri arasında 15 farklı mekânda 22 konserle şehri müzikle dolduruyor. 47’nci yılında karanlık ve aydınlığın birlikte var oluşuna ve sanatın aydınlanmadaki etkisine odaklanan festival, geçmişten günümüze gelen müzik zenginliğini programında buluşturuyor.

http://www.sanatatak.com/view/istanbul-muzik-festivali-ile-47inci-randevu

İstanbul Modern’de “fanatik” filmler

İstanbul Modern Sinema’nın Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla hazırladığı program, medyanın davranış biçimlerini etkilediği ve hayranlık duyulan ile aradaki sınırların kalktığı günümüzde komedi ile trajedi arasında gidip gelen farklı hikâyelere odaklanıyor. Özdeşleşmekle “hastası” olmak arasındaki sınırları araştıran seçki, fanatizm olgusunun ne kadar katmanlı ve karmaşık olduğunu da gösteriyor:            http://www.sanatindibi.com/istanbul-modernde-fanatik-filmler/

Dünya starları İstanbul yaz konserlerinde

8 Temmuz’a kadar devam edecek olan “47. İstanbul Müzik Festivali”, 15 farklı mekanda müziğin farklı renklerini müzikseverlerle buluşturacak

https://t24.com.tr/haber/dunya-starlari-istanbul-yaz-konserlerinde,826928

Boğaz’a Nazır Caz Keyfi Bu Konserlerde

29 Haziran’da başlayacak 26. İstanbul Caz Festivali parklara, sokaklara ve hatta denize nazır mekânlara yayılarak İstanbul Boğazı’nın serinliğini müziğin coşkusuyla buluşturuyor. Boğaz üzerinde dört ayrı mekan ve caz vapuru caz konserlerine ev sahipliği yapacak.

http://www.sanatatak.com/view/bogaza-nazir-caz-keyfi-bu-konserlerde

‘Sutra’ 9 yıl aradan sonra İstanbul’da

Geçen sezon onuncu yılını kutlayan, bugüne kadar 32 ülkede, 64 kentte 190 bini aşkın seyirciye ulaşan Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı “Sutra”, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) işbirliğiyle dokuz yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da olacak. “Sutra”, 16 ve 17 Eylül’de saat 20.30’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1438117/_Sutra__9_yil_aradan_sonra_istanbul_da.html

Rock müziğin efsane ismi Eric Burdon 20 Haziran’da İstanbul’da

Perşembe gecesi Volkswagen Arena’da bir konser verecek olan The Animals’ın kurucusu ve lideri Eric Burdon yaşayan bir rock efsanesi. Burdon konser öncesi sorularımızı yanıtladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1441201/Rock_muzigin_efsane_ismi_Eric_Burdon_20_Haziran_da_istanbul_da.html

Alternatif bir festival

İstanbul Fringe Festival, 18-22 Eylül tarihlerinde ilk kez düzenlenecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1447973/Alternatif_bir_festival.html

Türkiye’nin ilk “Gençlik Karnavalı” Urla’da

Türkiye’nin ilk “Gençlik Karnavalı”, 27 Haziran’da Urla’da başlıyor. 4 gün sürecek karnavalda, yerli ve yabancı sanatçılar sahneye çıkacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1456315/Turkiye_nin_ilk__Genclik_Karnavali__Urla_da.html

Solo Çağdaş Dans Festivali başlıyor

Çağdaş/kavramsal dans alanında bireysel hareket üzerine farklı bir bakış sunmayı amaçlayan Uluslararası Solo Çağdaş Dans Festivali bu yıl ikinci kez 28, 29 ve 30 Haziran tarihlerinde Cermodern açık hava sahnesinde düzenlenecek. Cermodern tarafından yürütülen programın danışma ekibi bu alanda çalışmalar yapan Deniz Alp, Özgür Adam ve Galip Emre’den oluşuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1456822/Solo_Cagdas_Dans_Festivali_basliyor.html

Kültürle bağ kurmak…

Feriye’de düzenlenen panellerde, farklı temalar etrafında düzenlenen yedi oturumda, araştırma projesi kapsamında ziyaret edilen 19 şehirden konuşmacılar, sanat faaliyetlerini halkla nasıl buluşturduklarını anlattı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1460323/Kulturle_bag_kurmak….html

Nordik Film Günleri başlıyor

Akbank Sanat, 13 Haziran-27 Haziran 2019 tarihleri arasında “Nordik Film Günleri”ne ev sahipliği yapıyor.

https://www.murekkephaber.com/nordik-film-gunleri-basliyor/8922/

Istanbul Fringe Festival’in programı belli oldu

İlk kez 1947’de Uluslararası Edinburg Festivali’ne katılan 8 misafir ekiple başlayan Fringe, 18 – 22 Eylül tarihleri arasında Türkiye’den ve dünyadan 20 ekibin tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerini ilk kez İstanbul’da, 12 farklı sanat alanında ağırlayacak.

https://www.murekkephaber.com/istanbul-fringe-festival-in-programi-belli-oldu/8935/

Bodrum Müzik Festivali hakkında her şey

Bu yıl 22-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bodrum Müzik Festivali, 15. yılında yine müzik dünyasının yıldızlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Dört gün boyunca sürecek festivalde, Türkiye ve dünyadan ünlü isimler müzikseverlere keyifli anlar yaşatacak.

https://www.murekkephaber.com/bodrum-muzik-festivali-hakkinda-her-sey/8937/

Barış İçin Müzik Vakfı ustaları ağırlıyor

İki bölümden oluşan konserin ilk yarısında, Marco Vinco Ustalık Sınıfı öğrencileri sahne alacak. İkinci yarıda, Barış İçin Müzik Oda Orkestrası ve Gençlik Korosu Händel’in Messiah eserinden bölümler seslendirecek.

https://www.murekkephaber.com/baris-icin-muzik-vakfi-ustalari-agirliyor/8934/

Fethiye klasik müziğe doyacak

Viyolonselin dahi çocuğu Benyamin Sönmez’in adını ölümsüzleştirmenin yanı sıra yurt içi ve yurt dışından sanatseverleri klasik müziğin usta sanatçıları ile buluşturmak için düzenlenen Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali, bu yıl sekizinci kez kapılarını sanat tutkunlarına açıyor. Festival, 27,28,29 Haziran tarihleri arasında Fethiye Beşkaza Meydanı’nda klasik müzik severleri bekliyor.

https://www.murekkephaber.com/fethiye-klasik-muzige-doyacak/8942/

Mark Eliyahu İstanbul’da konser verecek

Sanatçı Mark Eliyahu 25 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde dinleyicileriyle buluşuyor.

https://www.murekkephaber.com/mark-eliyahu-istanbul-da-konser-verecek/8950/

Ünlü isimler ENKA Açıkhava Buluşmaları’ında

ENKA, 2 Temmuz’da başlayacak 31. Yıl Açıkhava Buluşmaları ile yaza merhaba diyor. “Don Kişot’um Ben” adlı tiyatro oyunuyla açılış yapacak yaz etkinlikleri boyunca Fazıl Say, Mor ve Ötesi, Teoman, Sertab Erener ve Karsu başta olmak üzere sanatın ruhunu yaşatan isimler Açıkhava’da sahne alacak.

https://www.murekkephaber.com/unlu-isimler-enka-acikhava-bulusmalari-inda/8961/

Rock Off, bir yıllık aranın ardından geri dönüyor

Megadeth, Korn, Amon Amarth, Apocalyptica gibi gruplara ev sahipliği yapan ve 2014 yılından bu yana ilgi ile takip edilen festivalde bu yıl Opeth, TEC, Undertakers, Pentagram ve daha pek çok rock grubu Parkorman’da sevenleriyle buluşacak.

https://www.murekkephaber.com/rock-off-bir-yillik-aranin-ardindan-geri-donuyor/8976/

“İstanbul Caz Festivali’ne Doğru: Panel ve Atölye Serisi” Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankasısponsorluğunda bu yıl 29 Haziran – 18 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen 26. İstanbul Caz Festivali,festival öncesi iki farklı mekânda gerçekleştirilecek “26. İstanbul Caz Festivali’ne Doğru: Panel ve Atölye” serisi ile müzik tutkunlarını, müzisyenleri ve sektör profesyonellerini bir araya getiriyor.

https://kulturlimited.com/2019/06/12/26-istanbul-caz-festivaline-dogru-panel-ve-atolye-serisi-basliyor/

Documentarist Başladı

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, bu yıl 15 – 20 Haziran 2019 tarihleri arasında 12. yılını kutluyor. Türkiye’den geniş bir belgesel seçkisinin sunulacağı programda konuk ülke Sudan, onur konuğu ise İngiliz belgesel ustası Sean McAllister. Film gösterimleri bu yıl Aynalı Geçit, Vault34/Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması‘nda, yan etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat‘ta gerçekleşecek.

https://kulturlimited.com/2019/06/17/documentarist-basladi/

İstanbul Caz Festivali Uluslararası Müzik Endüstrisindeki Cinsiyet Eşitliğini Gözeten Keychange Programına Katıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, uluslararası müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini gözeten Keychange programına katıldı. Keychange programı, festivalleri 2022 yılına kadar 50:50 cinsiyet dengesi sağlamaya teşvik eden İngiltere merkezli öncü bir uluslararası girişim.

https://kulturlimited.com/2019/06/24/istanbul-caz-festivali-uluslararasi-muzik-endustrisindeki-cinsiyet-esitligini-gozeten-keychange-programina-katildi/

bang.Prix’ten “Dijital Dinamikler” Etkinlik Programı

Bu yıl 3.’sü düzenlenen bang. Prix dijital sanatlar sergisi, 26 – 29 Haziran 2019 tarihleri arasında Studio-X İstanbul‘da “Dijital Dinamikler” başlığını taşıyan ve konuşma, panel ve workshop’lardan oluşan bir program düzenliyor.

https://kulturlimited.com/2019/06/26/bang-prixden-dijital-dinamikler-etkinlik-programi/

Mozaik, 35 yılın ardından aynı kadroyla İstanbul Caz Festivali’nde

1980’li ve 90’lı yılların özgün gruplarından Mozaik, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 29 Haziran – 18 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 26. İstanbul Caz Festivali’nde konser verecek.

https://www.kulturservisi.com/p/mozaik-35-yilin-ardindan-ayni-kadroyla-istanbul-caz-festivalinde/

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘Müzikal Tiyatro Giriş’ Semineri

Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde 24-25 Haziran günlerinde Müzikal Tiyatroya Giriş adıyla bir seminer gerçekleşti. İstanbul Amatör Tiyatrolar Günleri’ni düzenleyen topluluklara yönelik verilen uygulamalı seminerin yürütücülüğünü Banu Açıkdeniz, Duygu Dalyanoğlu ve Feryal Öney gerçekleştirdiler. İki günlük seminere Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü, İstanbul Fen Oyuncuları ve Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nden öğrenciler katıldı.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/06/bogazici-universitesinde-muzikal-tiyatro-giris-semineri/

DAY-MER’in 30. Kültür ve Sanat Festivali Geniş Katılımla Başladı

İngiltere’de DAY-MER’in 30. Kültür ve Sanat Festivali, yoğun katılımlı bir resepsiyonla başladı. Festival 7 Temmuz’da Selda Bağcan ve Moğollar’ın da sahneye çıkacağı Park Şenliği ile sona erecek.

http://www.mimesis-dergi.org/2019/06/day-merin-30-kultur-ve-sanat-festivali-genis-katilimla-basladi/