13.03.2019

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahneleyeceği 31 farklı oyunu tiyatroseverlere ücretsiz sahneleyecek.

Yıllardır sürdürülen bu uygulama bu yıl seçim malzemelerinden biri haline getirildi ve bu uygulama ile 12.000 kişinin tiyatro ile tanıştırılacağı duyuruldu.

http://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/dtden-12-bin-kisiye-ucretsiz-tiyatro-41148006

https://www.posta.com.tr/27-martta-12-bin-kisiye-ucretsiz-tiyatro-2121023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarih boyunca İstanbul’un fethi için mücadele eden şehit ve gazilere ait türbe, hazire ve kabir yerlerinin tespiti için yürütülen çalışmaları tamamladı. 

1.084 adet tarihi türbe, hazire ve kabir yeri gün yüzüne çıkarıldı. En çok eserin bulunduğu Fatih, Eyüpsultan, Üsküdar ve Beyoğlu’ndaki eserler, özel cilt halinde kitaplaştırıldı ve belgesel çekimi yapıldı. 

https://www.yeniakit.com.tr/haber/ibb-kutlu-fethin-kahramanlarina-ait-mezarlari-gun-yuzune-cikardi-656149.html

 

14.03.2019

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, PEN 2019 Şiir Ödülünü Süreyya Berfe’ye verdi.

Derneğin yaptığı açıklamada “Ne mutlu PEN’e, Süreyya Berfe’ye ödül veriyor” denildi ve ödül töreninin 6 Nisan’da TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda yapılacağı belirtildi.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1295014/PEN_in_2019_Siir__Odulu_Berfe_ye.html

İkinci Bahar’ın gözyaşları

Tayfun Atay, Selda Bağcan’ın Aleyna Tilki ile düet yapmasını eleştiren Özdemir Erdoğan’ı eleştirdiği yazısında, Özdemir Erdoğan’ın yaklaşımını analiz ediyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/tayfun-atay/ikinci-bahar-in-gozyaslari,21937

15.03.2019

Cumhurbaşkanlığı Sanat Açılımı MFÖ ve Çanakkale konserleri ile devam edecek

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Fazıl Say’ın konserine katılmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı da sanat açılımına hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı, bu ay başlayan etkinliklerle her ay kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

http://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/mfo-ve-canakkale-konserleri-ile-devam-edecek-41147104

Ünlü müzisyen Tuluyhan Uğurlu 100. yıl onuruna Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde konser verecek

Türkiye’nin önde gelen müzisyen ve bestecisi Tuluyhan Uğurlu, Cumhuriyet’in kurucusu ve mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlattığı Samsun’da 19 Mayıs 1919’un 100. yılı kapsamında konser verecek.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/unlu-muzisyen-tuluyhan-ugurlu-100-yil-onuruna-omude-konser-verecek-659767.html

16.03.2019

“Evrensel Parçalar Yaptığımı Düşünüyorum”

Mehmet Tez, Türkçe rap’in klasikleşmiş isimlerinden Fuat’ın yeni albümü “Omurga” üzerine yazdı. İki bölümden oluşan 24 şarkılık albümün 12 şarkılık ilk volümü dijital plattformlarda yayınlandı.

http://www.milliyet.com.tr/evrensel-parcalar-yaptigimi/mehmet-tez/cumartesi/yazardetay/16.03.2019/2842568/default.htm

Şarkıcı Niran Ünsal Siyasete Giriyor

Seçimler yaklaşırken Niran Ünsal da muhtar adaylığı ile siyasete girdiğini açıkladı. Bu seçimlmerde çok fazla sanatçı adaylığını koymadı.

https://t24.com.tr/haber/sarkici-niran-unsal-siyasete-giriyor,812461

O Ses Türkiye’de birinci olan şarkıcı Ferat Üngür’e ‘PKK Propagandası’ İddiasıyla Gözaltı

O Ses Türkiye yarışmasında birinci olan şarkıcı Ferat Üngür, sosyal medya hesabından terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı iddiasıyla Diyarbakır‘da gözaltına alındı.

https://onedio.com/haber/o-ses-turkiye-de-birinci-olmustu-sarkici-ferat-ungur-e-pkk-propagandasi-iddiasiyla-gozalti-865419

17.03.2019

Troya Müzesi resmi açılışa hazır

Kültür ve Turizm Bakanlığınca açılan yarışmayla belirlenen proje kapsamında yapımına 2014 yılında başlanan Troya Müzesinin resmi açılışı 18 Mart 2019’da gerçekleştirildi.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/troya-muzesi-resmi-acilisa-hazir-663243.html

18.03.2019

Araştırmacı-Yazar Burak Çileli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin organize ettiği programlarına devam ediyor. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde verilecek seminerin bu ayki konusu “Avrupa-Merkezcilik” başlığını taşıyor.

Yeni Nizam Yeni İnsan Derneği (YENİNDER) Başkanı Burak Çileli, seminerinde eleştiri paradigmasını, Necip Fazıl’ın ve Salih Mirzabeyoğlu’nun “öz”cü karakterdeki Büyük Doğu-İBDA fikriyatı üzerine bina edecek.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/burak-cileliden-avrupa-merkezcilik-semineri-663141.html

HDP’nin Doğubeyazıt mitinginde sahneye çıkan Kadir Çat, konser sonrasında göz altına alındı

HDP’nin Doğubayazıt mitinginde sahne alan ve daha sonra gözaltına alınan Sanatçı Kadir Çat, 24 saat gözaltında bekletildikten sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında dün Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde katıldığı mitingde sahne alan sanatçı Kadir Çat, miting sonrası gözaltına alınmıştı.

https://nuce24.org/kurt-sanatci-hdpnin-mitinginde-gozaltina-alindi/

Duy Sesimi, Nefes Ol Bana

‘Her Ses Bir Nefes’ adlı sosyal sorumluluk projesi, şiddete dayalı kadın trajedilerine ve toplumsal kadın sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 8 yıldır devam ediyor. ‘Her Ses Bir Nefes’in bu yılki tema filmi ‘Duy Sesimi, Nefes Ol Bana’ oldu

https://www.haberturk.com/kadina-siddete-tepki-filmi-duy-sesimi-nefes-ol-bana-2406448

19.03.2019

“Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘Lale’ Geleneği”

Japonya’nın 2019 yılını ‘Türk Kültür Yılı’ ilan etmesi sebebiyle düzenlenen “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lâle Geleneği” sergisi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa’nın katıldığı resepsiyonla açıldı. ⁣⁣

https://m.yeniakit.com.tr/haber/japonyadaki-sergide-osmanli-ruzgari-esecek-665782.html

18 Mart etkinlikleri

Farklı partilerin belediyeleri 18 Mart etkinlikleri ile aynı paydada buluştu. Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde Çanakkale Savaşı tiyatro oyunları ve etkinliklerle anıldı.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/canakkale-sehitleri-anisina-konser-665990.html

https://m.yeniakit.com.tr/haber/anneler-zafere-goturen-analar-oyunu-ile-izleyici-karsisina-cikti-665826.html

https://m.yeniakit.com.tr/haber/alasehir-belediyesinden-muhtesem-canakkale-tiyatrosu-665064.html

Haluk Levent, 19 Mart’ta Çanakkale’de gerçekleştirdiği konserin gelirini bağışladı

18 Mart çerçevesinde Çanakkale’de konser veren Haluk Levent, konser gelirini Yeni Zelanda’daki cami saldırılarında hayatını kaybeden Müslümanlar için bağışladı.

http://www.kulturservisi.com/p/haluk-levent-konser-gelirini-yeni-zelandada-hayatini-kaybedenler-icin-bagisladi/

Dünyanın en önemli opera kurumlarından olan La Scala, Suudi Arabistan’dan aldığı 3 milyon Avro’yu iade etti.

Bundan bir süre önce Suudi hükümetiyle bir ortaklığa gitme kararı alan La Scala, beş yıllık ödeme planı çerçevesinde ilk taksit olan 3 milyon Avro’yu Suudi Kültür Bakanlığı’ndan almıştı, ancak Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından İtalyan kamuoyundan yükselen sert eleştiriler karşısında bu miktarı geri ödedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1303434/La_Scala_3_milyon_Avro_yu_iade_etti.html

Liseler Arası Müzik Yarışması

fizy sponsorluğunda gerçekleştirilen 22’nci Liseler Arası Müzik Yarışması’nda başvurular tamamlandı.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/liseler-arasi-muzik-yarismasinda-sahne-heyecani-basliyor-664777.html

20.03.2019

Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları’nın üçüncüsü düzenlendi

15-17 Mart tarihleri arasında yapılan “3. Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları” kapsamında Samsun’da düzenlenen “Gençlerle Baş Başa” programında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, konuşabilen, düşünebilen, yargılayabilen ve bilgiyi milli ruh ve şuurla ifade edebilen bir gençlik ortaya çıkarmanın Kültür ve Turizm Bakanlığının ana vazifelerinden birisi olduğunu söyledi.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/anadolu-tarih-ve-kultur-birligi-bulusmalarinin-ucuncusu-duzenlendi-667924.html

Can Ceylan: Kültürel iktidar siyasal iktidardan daha uzun süreçte kazanılır

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Can Ceylan, “Kültürel iktidar, sandıktan çıkarak elde edilen siyasal iktidardan daha uzun bir süreçte kazanılır.” dedi.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/can-ceylan-kulturel-iktidar-siyasal-iktidardan-daha-uzun-surecte-kazanilir-667031.html

21.03.2019

Yavuz Bilgöl Polis Korosu kurdu

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, Saray’a yakınlığıyla bilinen türkücü Yavuz Bingöl’ün, ‘polislerden oluşan bir koro kurduğunu ve bir türkü albümü hazırladığını’ yazdı.

https://t24.com.tr/haber/yavuz-bingol-polis-korosu-kurdu-gazetecilerden-olusan-bir-koro-da-kuracagiz-hedefim-insanlik-korosu,813331

23.03.2019

Dorock XL’ta kadın müşteriye saldırı ve konser iptalleri

İstanbul Beşiktaş’taki Dorock XL Bar’a giden kadın müşteri, barın özel güvenliği tarafından darp edildiğini söyleyerek vücudundaki morlukların fotoğraflarını paylaşmıştı. Mekan sahibi ise darp iddiasının karşılıklı olduğunu belirtip, olaya karışan çalışanlarından birinin işten çıkarıldığını açıklamıştı. Ancak ortaya çıkan görüntüler “karşılıklı darp” iddiasını çürütmüştü. Kalben,Nil Karaibrahimgil ve Büyük Ev Abluka’da sosyal medyada Dorock XL’taki konserlerini iptal ettiklerini duyurmuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1309227/Dorock_XL_den_yeni_aciklama__Besiktas_ta_konserler_askiya_alindi.html

Emre Kınay Kadıköy’de İyi Parti’nin belediye başkan adayı oldu

Emre Kınay, kendi adaylığını açıklarken Kadıköy Belediyesi’ni tiyatro salonu açmamakla eleştirdi.

https://t24.com.tr/haber/iyi-parti-adayi-kinay-belediyenin-tiyatroya-zerre-katkisi-olmadi,813570

 Oyuncu Metin Akpınar Cumhuriyet Pazar için Aykut Küçükkaya’ya konuştu…

Metin Akpınar, hakkındaki soruşturmaya karşın umutsuz değil. “Özgürlük ortamı kurulmalıdır, kurulacaktır. Yeter ki halk bunu istesin, özlesin. Hem sanat olarak sanatçıdan doğruyu iyiyi talep etsin, hem siyasi otoriteden doğruyu iyiyi talep eder hale gelsin. Özgürlük varsa sanat olur, sanat varsa her şey güzel olur. Toplum da iyiye güzele yönelir, ulaşır” diyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1310018/Metin_Akpinar__Devrim_lazim….html

Türkiye’nin Yeni Bağımsız Müzik Oluşumu Collective Music House

Türkiye’nin en iyi ve en özgün yerli gruplarından Peyk’in solisti İrfan Alış’ın kurduğu bağımsız müzik oluşumu Collective Music House, müziğe hevesli gençlere şarkı sözü yazımı, beste yapma ve bir şarkıyı hayata geçirmek için gereken diğer tüm teknik konularda eğitim veya destek veriyor.

http://www.diken.com.tr/turkiyenin-yeni-bagimsiz-muzik-olusumu-collective-music-house/

25.03.2019

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı

Salt Galata’da geçtiğimiz günlerde açılan  “Mihri: Modern  Zamanların Göçebe Ressamı” sergisi, Mihri Müşfik’in yerleştiği ülkelerde zamanın ruhuna göre yeniden kurguladığı kimliği ve hayatına odaklanıyor.

https://www.murekkephaber.com/mihri-yasadigi-doneme-derin-bir-iz-birakti/8548/