Festivaller & Yeni Sezon Programları

 

İKSV Tiyatro Festivali

Bu yıl küratörlük sistemine geçen İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim-26 Kasım tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) tarafından 26. İstanbul Tiyatro Festivali, Türkiye’den ve yurtdışından yeni oyunlardan yenilikçi performanslara; toplam 24 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getirecek.

https://www.mimesis-dergi.org/2022/09/tiyatro-performans-dans-istanbul-tiyatro-festivalinden-bir-secki/

Maltepe Tiyatro Festivali

6-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 4. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali’nde Türk ve dünya tiyatrolarından 15 oyun ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/tiyatronun-kalbi-4-kez-maltepede-atacak-1986770?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

ŞanoWan tarafından düzenlenen 3’üncü Tiyatro Festivali, Jina Emini’ye adandı.

https://www.rudaw.net/turkish/culture-art/24092022

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Sur Kültür Yolu Festivali

https://www.rudaw.net/turkish/culture/28092022

Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali: Diyarbakır’da düzenlenecek 18’inci Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali bu yıl Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilecek. Devlet Tiyatrolarından (DT) yapılan açıklamaya göre 8-17 Ekim tarihlerinde tiyatroseverleri ağırlayacak.

https://www.mimesis-dergi.org/2022/09/orhan-asena-yerli-oyunlar-tiyatro-festivali-8-ekimde-diyarbakirda-perde-diyecek/

Sur Yolu Kültür Festivaline Tepki: Sur’daki yıkımın izleri ortadayken, Kültür Bakanlığı tarafından “Sur Yolu Kültür Festivali” adı altında 8-16 Ekim tarihleri arasında “festival” düzenlenecek. Birçok kesimin tepki gösterdiği festivale bir tepki de, 2015 sürecinde Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Oğlu Hakan Arslan’ın kemiklerini 7 yıl aradan sonra bir torba içerisinde alan Ali Rıza Arslan’dan geldi. Arslan, organizasyona katılmama çağrısında bulunarak, “Halkımız, bu festivale giderse bizleri bir kez daha öldürürler” dedi.

https://yeniyasamgazetesi3.com/cocuklarimizin-katledildigi-yerde-festival-yapiyorlar/

 

Sinema

 

FilmEkimi

http://filmekimi.iksv.org/tr/filmler

Asu Maro’nun Film Ekimi bilet fiyatları ile ilgili yazısı: “Hayat her alanda pahalıyken bir şekilde devam etmeyi başaran sanat organizasyonlarını protesto etmek doğru karar mıdır, bilmiyorum.”

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/asu-maro/filmekimi-sureklilik-bilet-fiyatlari-6832535

Çiğdem Materden Altın Koza’ya mesaj: Özgür günlerde, festivallerde, Adana’da yeniden buluşmak için sabırsızlanıyorum.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/cigdem-materden-altin-kozaya-mesaj-ozgur-gunlerde-festivallerde-adanada-yeniden-bulusmak-icin-sabirsizlaniyorum-haber-1581581

Kazım Özden Altın Koza’ya Tepki: Dersimli Kürt yönetmen Kazım Öz, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ne gönderdiği altıncı filmin de Ön Seçici Kurul tarafından reddedildiğini belirterek, sansüre karşı olduğunu belirten Festivalin sansüre yenik düştüğünü söyledi. Açıklaması:

https://www.rudaw.net/turkish/culture-art/130920222

Tuğçe Madayanti Dizici’nin Altın Koza seçkisi üzerine yazısı: “Bu seneki Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Yarışma “Yarışma seçkimizde cinsiyet eşitliğini göz önünde tuttuk” sözleriyle açılışını yaptı. Ulusal yarışma bu sene diğer yıllara oranla daha az filmden oluşuyor, bunların dördü kadın dördü ise erkek yönetmene ait. Bu noktada her ne kadar bunun iyi niyetle söylenmiş bir cümle olduğunu varsaysam da bir kadın olarak bunu doğru bulmadığımı söylemek zorundayım. Kadınların pozitif ayrımcılık değil eşitlik talepleri olduğunun altını kalın bir şekilde çizmek isterim. Liyakat ve hak etmek her şeyin ön koşulu olmalı.”

https://www.mimesis-dergi.org/2022/09/festivalin-kadin-yonetmenleri/

Şenay Aydemir’in film festivalleri üzerine yazısı: “Festivallerde, tema ve estetik olarak birbiriyle akraba filmler boy gösterdikçe, “Demek ki böyle filmler gerekiyor” denilerek benzer işler üretilmeye devam ediyor. Bir zamanlar risk alan yönetmenlerin boy gösterdiği bu alan giderek “garantici işlerin” arenasına dönüşüyor.Festivallerin sinemacıların mekanı olduğunu, onların yüzü suyu hürmetine var olduğunu unutup “küratörlere”, “sanat yönetmenlerine” bağımlı hale getirdikçe bu böyle devam edecek. Filmleri yaratanları, festival yöneticilerine mecbur eden bu sistem en çok sinemaya zarar veriyor çünkü. Filmleri “festival” alanına sıkıştırıp seyirciyle bağını koparttığı için…Festivalleri yeniden filmleri yaratanların mekanı haline getirmeliyiz!”

https://www.evrensel.net/haber/471131/film-festivalleri-niye-var

Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı: Onur Ödülünü alan Perihan Savaş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a seslenerek “Daha özgür sanat, daha özgür sanatçı…” dedi. Yönetmen Yeşim Ustaoğlu ise Çiğdem Mater’e özgürlük çağrısı yaptı.

https://www.mimesis-dergi.org/2022/10/antalya-altin-portakal-film-festivali-basladi-daha-ozgur-sanat-daha-ozgur-sanatci/

Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/unlu-yonetmen-jean-luc-godard-91-yasinda-yasamini-yitirdi-1980419

Sinema dünyası bir unutulmaz oyuncusunu, Irene Papas’ı sonsuzluğa uğurladı.  Aralarında Zorba, Navaron’un Topları gibi yapımların da bulunduğu birçok filmde kamera karşısına geçen Irene Papas, 96 yaşında öldü.

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/stil/sinema-efsane-bir-yildizini-kaybetti-irene-papas-oldu-42137361

Dert Etme Sevgilim filmi üzerine

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/olivia-wildein-yonettigi-yapim-gerilimli-bir-sistem-elestirisi-dert-etme-sevgilim-1984652?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Özcan Alper’in Âşıklar Bayramı Filmi

https://www.5harfliler.com/asiklik-mi-erkeklik-mi/

Gelecek Dönem

Kurak Günler vizyona giriyor.

https://bantmag.com/emin-alper-kurak-gunler-vizyon/

Gain’in yeni dizisi

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/gainin-yeni-dizisi-cezailer-29-eylulde-seyirciyle-bulusacak-1986015?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Gülse Birsel – Disney+

https://t24.com.tr/haber/disney-plus-gulse-birsel-in-yeni-filmi-yilbasi-gecesi-ni-duyurdu,1062433

Çingene Boksör: Bir sporcunun gözünden Nazi Almanyası’nda ırkçılığın hikâyesini anlatan Çingene Boksör, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü Müze Gazhane Meydan Sahne’de prömiyerini yapacak.

https://www.mimesis-dergi.org/2022/10/bir-irkcilik-hikayesi-cingene-boksor/

 

Sansür ve Yasaklar

 

Son aylarda pek çok festival ve konser yasaklandı veya engellendi; ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.mimesis-dergi.org/category/one-cikanlar-1/yasaklanan-kultur-sanat-etkinlikleri/page/2/

Bakan Ersoyun festival iptallerine dair yorumu: “Kültür ve Turizm Bakanlığı açısından ve konunun doğası gereği; bizim için ne kadar az kısıtlama, ne kadar az sınırlama olursa o kadar doğru olur. Bizim yaklaşımımız bu. Hatta mümkünse hiç kısıtlama, hiçbir sınırlama olmasın. İşimiz kültür, sanat ve turizm… Bazı bölgelerde, bazı hassasiyetler oluşabiliyor ve kaymakamlıklar nadiren iptal kararları verebiliyor. Ancak kaymakamlık son merci değil, ilk merci. Eğer haksız bir uygulama olduğu düşünülüyorsa, hukuk yolu ile karar düzeltme talep edilebilir” yorumunu yaptı.

https://t24.com.tr/haber/bakan-ersoy-dan-festival-iptalleri-yorumu-bizim-yaklasimimiz-hic-kisitlama-olmamasi-hukuk-yolu-ile-duzeltme-talep-edilebilir,1059208

Hedef gösterilen Mohsen Namjoo’nun Van’daki konseri de iptal edildi

https://www.gazeteduvar.com.tr/hedef-gosterilen-mohsen-namjoonun-vandaki-konseri-de-iptal-edildi-haber-1581680

İptal edilen konser ve festivallerle ilgili açıklama yapan MSG Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Göçer, “İptal ediliyor ise ilgili makamın zararları karşılaması lazım” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ferhat-gocer-konser-iptallerine-karsi-dava-acacagiz-haber-1581852

Çorum’un MHP’li Osmancık Belediyesi, LGBTİ+’ları hedef alan yürüyüşe tepki gösterdiği için konserini iptal ettiği Aleyna Tilki’nin yerine Kıraç’ın sahne alacağını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/konseri-iptal-edilen-aleyna-tilkinin-yerine-kirac-sahne-alacak-haber-1581928

İlkay Akkaya’nın Urfa konserinin yasaklanması yargıya taşındı

https://www.gazeteduvar.com.tr/ilkay-akkayanin-urfa-konserinin-yasaklanmasi-yargiya-tasindi-haber-1582292

https://www.gazeteduvar.com.tr/ilkay-akkaya-guvenlik-gerekcesiyle-konserin-yasaklanmasi-icisleri-bakanliginin-bir-zafiyeti-haber-1582435

İrem Derici & Mem Ararat

https://www.mimesis-dergi.org/2022/09/27-eylul-konser-iptalleri-irem-derici-mem-ararat/

 

Masha Amini ve İranlı Kadınlar

 

İranlı sanatçı Shervin Hajipour, Mahsa Amini için atılan tweetlerden yaptığı “İçin” adlı şarkı nedeniyle tutuklandı, şarkı kişisel hesabından silindi: “Kız kardeşim, kız kardeşin, kız kardeşlerimiz için Kokuşmuş beyinlerin değişmesi için”

https://serbestiyet.com/video-haber/mahsa-amini-icin-yaptigi-sarki-viral-olan-iranli-sanatci-tutuklandi-105550/

Melek Mosso

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/melek-mosso-iranli-kadinlara-destek-icin-sahnede-saclarini-kesti-1985577?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Sezen Aksu

https://t24.com.tr/haber/sezen-aksu-dan-iranli-kadinlara-destek-aciniz-acim-mucadeleniz-mucadelemdir,1062446

 

Diğer Tartışma Başlıkları

 

Tarkan, 9 Eylül İzmir konserinin gelirini TEGV, Mor Çatı ve Darüşşafaka’ya bağışladı.

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/magazin/tarkanin-izmir-konserinin-gelirini-bagisladigi-yerler-belli-oldu,pPmmVDOUZEWOVny9iU28pQ/0HjPvTPhb0O6LXgEJJOImg

Cerrahi tarikatının yeni ‘şeyhi’ Türk sanat müziği sanatçısı Ahmet Özhan oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ahmet-ozhan-cerrahi-tarikatinin-seyhi-oldu-haber-1582429

Melike Şahin – Hrant Dink Ödülleri performansı

https://www.youtube.com/watch?v=hbSalKgxLss

Mabel Matiz Karakol – Fan şarkıları ve klipleri

Fan: https://www.youtube.com/watch?v=TKmh5VhMpp8

https://www.milliyet.com.tr/molatik/muzik/mabel-matiz-fani-olmak-icin-anahtar-cumle-bu-kadari-nefretin-asktir-6819130

Karakol: https://www.youtube.com/watch?v=ptU5VXXHA90

https://www.5harfliler.com/yasaksa-yasak-mabel-matizin-karakol-klibi/

Tiyatro Medresesi bundan böyle Stoa adıyla devam edecek.

https://instagram.com/stoa_sirince?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://m.facebook.com/stoasirince/

Kısmi seferberliğin ilan edildiği Rusya’da rap sanatçısı Ivan Vitalievich Petunin, savaşmak üzere askere alınmamak için yaşamına son verdi.

https://m.bianet.org/bianet/militarizm/267907-rusya-da-rapci-petunin-yasamina-son-verdi-hic-kimseyi-oldurmek-istemiyorum

İZBBŞT Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, oyuncular Ayhan Anıl ve Müge Kızılbağlı, tiyatronun kuruluş öyküsü ve sezondaki hedeflerini anlattı. Yücel Erten: “Keşke İzmir modeli bir ivme verse elbirliği ve ortak akıl ile genişletip güçlendirerek yerel yönetim tiyatrolarımız çoğalsa, insanlarımızla kucaklaşmaya başlasa, ne güzel olurdu!”

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/hayal-proje-artik-kendi-sahnesinde-1986843?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Müzisyen Onur Şenerin Katli

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir mekanda meydana gelen olayda, mekanda bulunan 3 kişi, müzisyen Onur Şener’den istek şarkıda bulundu. Şener ise şarkıyı bilmediğini söyledi. Bunun üzerine 3 kişi, mekan kapanışı kırdıkları cam şişeleriyle müzisyen Şener’e saldırdı.

https://artigercek.com/guncel/muzisyen-onur-sener-istek-sarkiyi-bilmedigi-icin-olduruldu-225912h

Onur Şener hayatını kaybederken polis olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına aldı. Sanatçı Haluk Levent, Şener’i öldüren kişilerin isimlerini paylaşarak ikisi Çalışma Bakanlığı’nda, biri TAI’de çalıştığını iddia etti.

https://artigercek.com/guncel/haluk-levent-ankarada-muzisyeni-oldurenlerden-ikisi-calisma-bakanliginda-biri-225931h