Sanatta Baskı ve Sansür

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sosyal medya belasından mümkün olduğunca sıyrılalım

“Eğer garipsemezseniz, inanın benim sosyal medyayla hiç işim yok. Ondan dolayı da çok rahatım. Benim tek derdim var; o günkü programıma hemen sabahtan itibaren dersime çalışmak. Çünkü sosyal medya şu anda toplumumuzun en önemli tahrik unsurudur. Şu anda toplumda ciddi manada yaralarımız varsa bunun arkasında sosyal medya vardır. Getirisi olumlu değil ama götürüsü çok ağır. Derslerimize daha çok çalışalım ve bu sosyal medya belasından da mümkün olduğunca sıyrılalım.” 

PEN üyesi Gökhan Yavuzel hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi Gökhan Yavuzel hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla Urfa 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında yeni bir yakalama kararı çıkarıldı. Yavuzel, Haziran 2020 tarihinde “Kurtjitem” adlı Twitter kullanıcı tarafından ölümle tehdit edildi. Söz konusu tehditlere 6 Haziran 2020 tarihinde sosyal medya hesabından “Gökhan Yavuzel – Ölüm tehditlerine karşı sözlü açıklaması” başlıklı bir video ile cevap veren Yavuzel, iktidar için “Düşeceksiniz” ifadesini kullanması “Cumhurbaşkanına hakaret” sayıldı.

‘İhbar var’ gerekçesiyle konsere yasaklama

Adana’da Dikili Mahallesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği konser valilik tarafından yasaklandı. “Halk Buluşması Konseri” ismiyle Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur’un sahne alacağı konseri yasaklayan kararın gerekçesinde, “112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ihbar hattına ihbar geldiği” belirtildi.

Afganistan’da Taliban yasağı nedeniyle müzik aletleri çürümeye terk edildi

Taliban’ın ülke yönetimini ele geçirmesinin ardından müzik aletlerinden uzak kalan Afgan müzisyenler tekrar çok sevdikleri enstrümanlara kavuşacakları günü bekliyor.

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’a saldırı

Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından dün İstanbul Kartal’da miting düzenlenirken, miting günü parti üyesi sanatçı Orhan Aydın bir kafede saldırıya uğradı.

Bahçeli’nin ‘yarı çıplak soytarı’ dediği dansçı Azazi’den yanıt:

Bahsi geçen Dervish In Progress (Gelişmekte olan Derviş) adlı performansımda bir arınma hikayesi anlatmaktayım. Hayatta giyindiğimiz kimliklerden kurtulmayı, kalbi ve ruhu arındırmayı; özetle kabuk içinde kabuk olan benliğin çıplaklaşma çabasını sergileyen bir danstır bu.

Boğaziçi Üniversitesi

Cem Say (twitter): “Boğaziçi’nde kültür-sanat dersleri birer birer eksiliyor. Rektör İnci, film ve müzik hocaları Can Candan ve Feyzi Erçin’den sonra, yıllardır çok sevilen Caz Kültürü derslerini veren Seda Binbaşgil’i de anlaşılmaz şekilde veto etmiş. Sebep şu olabilir mi acaba?”

(Açık Radyo, 20.09.2021)): Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Naci İnci 16 yıldır okulda caz dersi veren Seda Binbaşgil’in derslerini kapattı. #AçıkGazete

Beyoğlu

nesialtaras (@nesi altaras) Tweetledi: Pera’nin Fethi denilen olay, Beyoglu’nun restoran, dukkan ve evlerinin Rum, Yahudi ve Ermenilerden alinmasi, sokaklarin Turkce konusulmasi icin kasten yapilan siyasetleri anlatir. Beyoglu’nu fetheden Turk cogunluk simdi siyasi cekismeler sonucu calinti mali paylasamiyo

tsakhvartan (@vartan estukyan) Tweetledi: beyoğlu’nun güzel, eski günlerine kavuşmasını ben de çok istiyorum ama “beyoğlu’nu geri alıyoruz” sloganı, 6-7 eylül’de asıl sahiplerinin malı mülkü yağmalandıktan sonra biraz hadsizce geliyor. nihayetinde beyoğlu’nu kimden, kim olarak, hangi hakla geri alıyoruz?

Arafta Bir Beyoğlu ise geçmişten günümüze doğru bu çeşitliliği gösteriyor.

Toplumsal Cinsiyet

CHP’li Tuba Torun’un paylaşımına Fenerbahçe taraftarından tepki

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Tuba Torun’un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım tartışma konusu oldu. CHP’li Torun yaptığı paylaşımlarda Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun şehrin dışına taşınması gerektiğini söyledi ve gelen tepkiler üzerine paylaşımını sildi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu

Basına ve kamuoyuna: Spor dünyasındaki cinsiyetçilik ve cinsiyetçi dille mücadele herkesin sorumluluğu.

Cinsiyetçi dil, kadınlara karşı şiddeti meşrulaştırıyor.

Sadece yöneldiği kadınlara -ve bazen erkeklere- değil, tüm sporculara, spor kulüplerine ve müsabakalarına zarar veriyor.

Gösteri Sanatlarında Cinsel Taciz, Cinsel İçerikli Mobbing ve Cinsel Saldırı Araştırması

Araştırmanın detaylı raporuna buradan ulaşılabilir.

Dans eden doktora TTB’den inceleme talebi iddiası

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), bir televizyon programında dans eden kalp ve damar cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Banu Küçükpolat hakkında inceleme başlatılmasını talep ettiği ileri sürüldü. Konuyla ilgili TTB’den açıklama geldi.

TTB dilekçesi: https://twitter.com/ms_freedomm/status/1443109158371348480?s=27

Mehmet Ali Erbil, TikTok fenomeni Ece Ronay’a attığı mesajlarla ilgili açıklama yaptı: “Z kuşağının tuzağına düştüm”.

Tamer Karadağlı-Nihal Yalçın Tartışması

2021 Antalya Altın Portakal’a Tamer Karadağlı ve Nihal Yalçın gerginliği damga vurdu: Neler yaşandı?
Nihal Yalçın’ın konuşması sırasında hemen arkasına ödülü vermek için bekleyen Tamer Karadağlı’nın mimikleri dikkatleri çekti. Konuşması devam ederken Karadağlı’nın araya girerek ödülü uzatmasına önce “Kim verdi ödülü?” diye soran Yalçın, “Sus mu dediniz? Artık sus mu diyorsunuz?” dedi. Karadağlıi Yalçın’ın bu tepkisine, “Ödülünüzle birlikte konuşun diye” karşılığını verdi. Karadağlı’nın dikkati çeken mimiklerinin ardından ikili arasındaki bu diyalog ödül törenine damga vurdu.

Tamer Karadağlı: Hakkımda çıkan haberleri umursamıyorum

Antalya Altın Portakal’da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Nihal Yalçın ile ödül vermek için sahneye çıktığı sırada yaşanan diyalog ve beraberindeki gerginlikle gündeme gelen Tamer Karadağlı, iki ayrı açıklama yaptı.

Pınar Altuğ’dan Tamer Karadağlı’ya destek: Kadınlara karşı saygılı, zarif bir adamdır; ödül törenleri ağzınıza geleni söylemeniz için değildir

Antalya Altın Portakal Ödülleri’nde Nihal Yalçın ile Tamer Karadağlı arasında yaşanan gerginlik sonrası Karadağlı’ya destek olan oyuncu Pınar Altuğ, “Ödül almaya çıkan kişi sahnede çok fazla konuşmamalı. Ödül törenleri ağzınıza geleni söylemeniz için bir yer değildir” dedi. Altuğ, Karadağlı’nın kadınlara karşı saygılı, zarif bir adam olduğunu söyledi.

Devlet Bahçeli’den Tamer Karadağlı’ya tebrik telefonu

* Sayın Genel Başkanımız, sinema ve tiyatro oyuncusu Sn. Tamer Karadağlı’yı telefonla arayarak kendisine yönelik terör örgütü odakları ve siyasi uzantılarının tutumları karşısında yanlarında olduklarını belirtmiş ve Sn. Karadağlı’yı tebrik etmişlerdir.

* Görüşmede Sayın Genel Başkanımız, Sayın Karadağlı’nın, Türk Milleti’nin iftihar ettiği bir sanatçı olduğunu ifade etmişlerdir.

* Sayın Genel Başkanımız, sanat camiasında yer alarak, ülke ve millet hassasiyetinin, toplumsal huzurumuzun, milli birlik ve beraberliğimizin korunması karşısında duranlara Sn. Karadağlı’nın gösterdiği sorumlu, sağduyulu ve cesur davranışında yalnız olmadıklarını söylemişlerdir.

Yeni Sezon-Konserler-Gösteriler-Festivaller

Dersim Belediyesi kültür-sanat çalışmaları sürüyor: ‘Güz etkinlikleri-1’ Seyit Rıza Meydanında halkla buluştu Gazete Patika

İzmir Belediyesi: Mahalle Konserleri başlıyor. Şehrin 9 farklı noktasında gerçekleşecek konserler mahallelerimizde sizlerle buluşmaya hazırlanıyor:

Nilüfer +1 Güz Konserleri’nde Ceza’dan unutulmaz performans 

Kurtuluş Sokak Festivali

Festivalden önce okumadan geçmeyin… 31. Akbank Caz Festival konserlerine bilet almadan önce göz atılacak yorumlar, notlar:

Pembe Hayat KuirFest 23 Eylül’de başlıyor – JINHAGENCY – KADIN HABER AJANSI

Kobanê’de kadın festivali – JINHAGENCY – KADIN HABER AJANSI

Tüm geliri barınaklara bağışlanacak Pet11 Fest x Küçükçiftlikpark 3 Ekim’de Küçükçiftlik Park’ta!

Şişli Plak Festivali Başlıyor | İstiklal Kültür Sanat

Oktoberfest Heyecanı Başlıyor | İstiklal Kültür Sanat

ASH ile Küçükçiftlik Park’ta Sonbaharı Dans Ederek Karşılayın | İstiklal Kültür Sanat

Beykoz Kültür Sanat

Filmekimi programı açıklandı!  8-17 Ekim tarihleri arasında Atlas 1948, Beyoğlu ve Kadıköy Sineması’ndayız.  Tüm program web sitemizde yayında, biletler 4 Ekim’de satışta.

Keçi-Fest… İnat ve dayanışmaysa, tabii ki ordayız…

Festivallere, Belediyelere ve Kültür Sanat Kurumlarına Dair Tartışmalar

Bankalar kültür sanat desteklerini büyütüyor – Ekonomist

İKSV’yi Kim Yönetiyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘İstanbul Bir Sahne’ açılımının etkileri ve sonucu için bir soru?

Twitter: Ne çok caz konseri oldu bu aralar. Gerçekten bu kadar caz dinleyicisi var mı Türkiye’de?

Dikiş Tutmayan Bir Festival: Altın Portakal! | Ek Dergi

janetikko (@Janetiko) Tweetledi: sinema salonları yavaş yavaş anca açılabilirken, dijital platformlar bu kadar baskınken Filmekimi salonlara dönmek için iyi bir fırsat(tı). bu fiyatlarla namümkün.

Kültür ve Turizm Bakanlığı – Tiyatrolara Destek?

Twitter: Tiyatrolar kapalı iken devletimiz, tiyatro biletlerindeki kdv’yi %8’den %1’e; kira stopajını da %20’den %10’a düşürmüştü, tiyatrolar açıldı vergiler eski haline döndü, kdv %8, stopaj %20 
Şark kurnazları.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Moda Sahnesi’ni desteğe uygun bulmadı: “Bizi parayla terbiye edemeyeceksiniz.”

Moda Sahnesi: “Bakanlık ideolojik davranmaktan vazgeçsin.”

Sizlere Söylemek İstediklerimiz Var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi: Tiyatro destekleri yine yandaşa

Bütçe Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan! Emine Erdoğan’ın kitabının maliyeti ortaya çıktı

Lokmalarını sayma, ayıp!