Devlet Tiyatrolarındaki Atama

Tamer Karadağlı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Oldu

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/tamer-karadagli-cumhurbaskanligi-kararnamesiyle-devlet-tiyatrolari-genel-muduru-oldu/

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Tamer Karadağlı’ya peş peşe tebrik mesajı! “Yolun açık olsun”

https://www.ahaber.com.tr/galeri/magazin/devlet-tiyatrolari-genel-muduru-olan-tamer-karadagliya-pes-pese-tebrik-mesaji-yolun-acik-olsun

Fatih Altaylı: Bu atamaya şükrediyorum

https://www.diken.com.tr/fatih-altayli-bu-atamaya-sukrediyorum/

DT Genel Müdürlüğü’ne atanan Tamer Karadağlı’dan ilk açıklama

https://tele1.com.tr/dt-genel-mudurlugune-atanan-tamer-karadaglidan-ilk-aciklama-895392/

Ahmet Mümtaz Taylan’dan Tamer Karadağlı tepkisi! “Godot öldü”

https://tele1.com.tr/ahmet-mumtaz-taylandan-tamer-karadagli-tepkisi-godot-oldu-895141/

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atanan Tamer Karadağlı, “Biraz zaman geçsin gerekli açıklamaları yapacağım. Şu an kurum ön planda” dedi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/dt-genel-mudurlugune-atanan-tamer-karadaglidan-ilk-aciklama/

“Biat edenin güçlüsü görevi alır” – Evrensel

https://www.evrensel.net/haber/496810/biat-edenin-guclusu-gorevi-alir

Tiyatro Yazarı Haluk Işık, Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü Yücel Erten ve Yönetmen Hatice Altan, Devlet Tiyatrolarında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

https://www.evrensel.net/haber/496985/iktidar-calar-dt-oynar

İddia: Kuruma ‘müdür’ olarak atanan Tamer Karadağlı, yıllar önce Devlet Tiyatroları’nda sınava girmiş, başarılı olamamış

https://t24.com.tr/haber/iddia-%20kuruma-mudur-olarak-atanan-tamer-karadagli-yillar-once-devlet-tiyatrolari-nda-sinava-girmis-basarili-olamamis,1124726

Tamer Karadağlı, sınavını geçemediği Devlet Tiyatroları’na nasıl müdür oldu?

https://www.gazeteduvar.com.tr/tamer-karadagli-sinavini-gecemedigi-devlet-tiyatrolarina-nasil-mudur-oldu-haber-1632639

Karadağlı ataması bize neler söylüyor?

https://www.gazeteduvar.com.tr/karadagli-atamasi-bize-neler-soyluyor-makale-1632981

Tamer Karadağlı’nın Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü olması sonrası kurumda istifalar başladı. Birçok dilekçe teslim edilirken DT Başrejisörü Bengisu Gürbüzer Doğru’nun istifası kabul edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/tamer-karadaglinin-gelmesi-ile-devlet-tiyatrolarinda-istifalar-basladi-haber-1633488

Devletin Tiyatrosuna Taş Fırın Erkeği Lazım Elbette – Mimesis Sahne Sanatları Portali

https://www.gazeteduvar.com.tr/devletin-tiyatrosuna-tas-firin-erkegi-lazim-elbette-makale-1633573

Erdoğan, Tamer Karadağlı’yı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atadı, tepkiler gecikmedi: ‘Yakında Kültür ve Turizm Bakanı da olur!’ – Karadağlı, Erdoğan’a yönelik iltifatlarıyla, kadın oyuncuları hedef göstermesiyle ve tarikatların çağrısıyla yapılan LGBT karşıtı mitingi desteklemesiyle gündeme gelmişti. Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”deki rolüyle Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alan Merve Dizdar’ın yaptığı konuşmayı hedef gösteren Karadağlı, “En popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurtdışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor” demişti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/erdogan-tamer-karadagliyi-devlet-tiyatrolari-genel-mudurlugune-atadi-tepkiler-gecikmedi-yakinda-kultur-ve-turizm-2107541

İmza yetkisinin Başer yerine, bir başka genel müdür yardımcısı olan İbrahim Aktürk’te olması için Kurt’a bir süredir baskı yapıldığı söyleniyor. Aktürk, Erdoğan’ın kararıyla 3 Ekim 2022’de bu göreve atanmıştı. Bu atama da tiyatro camiasında şaşkınlık yaratmıştı. Zira, Aktürk’ün tiyatro ile ilgili bir geçmişi yoktu. Kendisi İlahiyat Fakültesi mezunuydu. Diğer kurumlarda defalarca tanık olduğumuz bir süreç, bu kez DT bünyesinde yaşanıyordu. Hedef, Saray’ın taleplerine direnç gösteren Kurt’u görevden almak, imza yetkisini de “birilerine yakın olduğu için göreve atanan” genel müdür yardımcısına devretmekti.

https://www.birgun.net/makale/tamer-karadagli-aziz-nesine-neden-tesekkur-etmeli-460400?s=08

 

Özel Tiyatrolar – Vergi Yükü ve Seyirci Sorunu

Sektörden İsimler ile: Özel Tiyatroların Vergi Yükü Üzerine

https://www.themagger.com/zel-tiyatrolarin-vergi-yuku-uzerine/?s=08

Türkiye Tiyatro Vakfı’nın hedefleri salonlar dolsun, iyi oyunlar oynansın, iyi metinler yazılsın, cep telefonlarını kapatın anonsuna ihtiyaç kalmasın… Vakfın kurucu başkanı Esen Çamurdan “Tarihsel bilinç kanımca kültürü besler, farkındalık yaratır. Bugün seyirci sorunu yaşanıyorsa eğer bunu sahnede aramak gerekir” diyor.

https://www.milliyet.com.tr/kultur-sanat/seyirci-sorununu-sahnede-aramak-gerek-6986241

Ekonomik kriz derinleşiyor: Kültürel yoksulluğun nedeni düşük gelir – Ekonomik kriz nedeniyle tiyatro, konser, sinema gibi sanat faaliyetlerine erişim imkânsız hale geldi. Verilere göre son 12 ay içerisinde 15 yaş ve üzeri fertlerin yüzde 85.3’ü sinemaya, yüzde 93.7’si canlı gösteriye, yüzde 92’si kültürel alanlara ve yüzde 94.9’u canlı spor etkinliğine gidemedi

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/ekonomik-kriz-derinlesiyor-kulturel-yoksullugun-nedeni-dusuk-gelir-2104018

Orçun Ucal: Tiyatro seyircilerin elinden alınıyor – Yönetmen Orçun Ucal’la ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ oyununu konuştuk. Ucal, “Kabullenmek yerine, durumları değiştirmek için sesimizi yükseltmeli ve alışkanlıkları yıkmalıyız” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/orcun-ucal-tiyatro-seyircilerin-elinden-aliniyor-haber-1630351

TÜİK: 10 kişiden 9’u hiçbir kültürel etkinliğe katılmıyor

https://haber.sol.org.tr/haber/tuik-10-kisiden-9u-hicbir-kulturel-etkinlige-katilmiyor-381001

Perdeler KDV’nin yükünü taşıyamaz – Özel tiyatrolar bilet fiyatlarındaki KDV’nin artırılması nedeniyle yeni sezondan endişeli. “Borç batağındayız” diyen Şeşen, “Kültür Bakanlığı acilen vergi muafiyeti sağlamalı” dedi.

https://www.birgun.net/haber/perdeler-kdvnin-yukunu-tasiyamaz-454392

Tiyatro Kooperatifi: Özel Tiyatrolar Bu Vergi Yükünü Kaldıramaz

https://tiyatrokooperatifi.org/ozel-tiyatrolar-bu-vergi-yukunu-kaldiramaz/

İstanbul’un farklı ilçelerinde tabii ki etkinlikler, festivaller var. Fakat ya çok uzak ya da çok pahalı oldukları için gençlerin ya da kadınların bu etkinliklere katılma olanağı yok. Pendik’te bazı konserler düzenleniyor fakat bu sefer de aileler güvenip çocuklarını göndermiyor. Çünkü etkinlikler akşam saati düzenlendiği için hem ulaşım sorun hem de genelde çok kavga çıktığı için aileler, genç kadınlar tercih edemiyor.

https://tiyatrodergisi.com.tr/kulturel-etkinlik-emekciye-luks/

İsmini sponsor olarak git gide daha çok gördüğümüz Mey | Diageo, tiyatrodan müziğe, edebiyattan bireysel desteklere kadar birçok yatırım yapıyor. Ancak Mey|Diageo Genel Müdürü Levent Kömür, bu yatırımların en önemli etkisinin toplumun değişimine yönelik olduğunu vurguluyor. Ürünlerinin reklamını yapamayan, ismini söyleyemeyen, neredeyse renklerini bile kullanamayan ideolojik baskı altındaki sektör, yine de sektöre desteğini sürdürüyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/kultur-etkinliklerine-kriz-ortaminda-bile-destek-olmanin-reklamdan-ote-anlamlari-var-2108123?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

 

Boğaziçi Üniversitesi Kulüplerin Durumu

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 4 yurdunu yıkıp birini de güçlendirme çalışmaları yapmak üzere boşaltan Boğaziçi Üniversitesi’nin yaklaşık bin 200 öğrencisi yurtsuz kalınca okul yönetimi, okuldaki kulüplerin yıllardır kullandığı odalarını boşalttı. 43 kulübün imzasıyla ortak yayınlanan bildiride ise; üniversite öğrencilerinin elinden sosyal, sportif, kültürel faaliyetlere eşit bir şekilde ulaşma hakkının alınamayacağı vurgulandı.

https://www.karar.com/guncel-haberler/bogazici-universitesinde-kulup-tepkisi-1777076

Boğaziçi’nde Kulüp Odaları Boşaltılıyor – Kulüpçülük Geleneğine Sahip Çık!

https://www.change.org/p/bo%C4%9Fazi%C3%A7i-nde-kul%C3%BCp-odalar%C4%B1-bo%C5%9Falt%C4%B1l%C4%B1yor-kul%C3%BCp%C3%A7%C3%BCl%C3%BCk-gelene%C4%9Fine-sahip-%C3%A7%C4%B1k-a5628d0f-6f99-4049-a02e-5c65f9a67f62?utm_content=cl_sharecopy_37167335_tr-TR%3A1&recruited_by_id=adce7bd0-3ce2-11ee-bec1-db8b6a3ded98&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=psf_combo_share_initial&utm_term=psf_combo_share_initial

Boğaziçi Direnişi Instagram Sayfasından Yeni Paylaşım

https://www.instagram.com/reel/CwAxXVUvnQL/?igshid=MzRlODBiNWFlZA%3D%3D

BÜO’nun Mesajı

https://www.instagram.com/p/CwK1rRhKWxG/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng%3D%3D

Boğaziçili Müzisyenler- Güle Güle Şekerim

https://www.instagram.com/reel/CwAxXVUvnQL/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

 

ODTÜ Oyuncularının Protestosu

ODTÜ Oyuncuları, üniversitede üç gün boyunca oynayacakları oyun için biletli ve davetiyeli olduğu halde ODTÜ mensubu olmayanların kampüse alınmadığını duyurdu.

https://www.odatv4.com/kultur-sanat/odtu-oyunculari-kampuse-disaridan-seyirci-alinmamasini-protesto-etti-86628310

Oyunlarına dışarıdan gelen biletli ve davetli izleyicilerin kampüse alınmamasını protesto eden ODTÜ Oyuncuları, rektörlük ile görüştüklerini dışarıdan izleyicilerin gelebileceğini duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/odtu-oyunculari-rektorluk-ile-gorustu-disaridan-izleyici-gelebilecek-haber-1630993

 

Yasaklamalar, Sansürler

Dikmen Gürün – 2023 seçim sonuçları adeta gümüş bir tepsi içinde AKP’ye sunulduktan sonra, bu partinin yandaşları her geçen gün gövde gösterilerinin dozunu artırıyorlar…

https://www.mimesis-dergi.org/2023/07/yasaklarla-beslenmek/

Evvel Temmuz Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Samandağ Deniz Ali İsmail Korkmaz festival alanında yapılması planlanan Grup Yorum konseri gerekçesiz olarak yasaklandı. Samandağ Kaymakamı tarafından tebliğ edilen metinde yasak gerekçesi belirtilmezken “uygun görülmemiştir” ifadesi kullanıldı. Sosyal medya hesabından yasak kararına karşı tepki gösteren grup: “Biz konserlerde bir araya gelemesek de bulunduğumuz her yerde tek de olsak Grup Yorum türküleri çalarak yasakları kabul etmediğimizi gösterebiliriz !” diyerek herkesi dayanışmaya çağırdı.

https://susma24.com/grup-yorum-konserine-yine-yasak/

Uluslararası Dionysos Tiyatro Şenliği Engel Tanımadı – Manisa’nın Sart ilçesinde bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Dionysos Tiyatro Şenliği, kampta ahlaksız faaliyetlerde bulunulduğu iddiası üzerine yapılan şikayet ile engellenmeye çalışıldı. MHP’li Sart Belediyesi her yıl verdiği elektrik ekipmanını iddiaları araştırmaksızın toplatırken, kaymakamlık ise görevlilerin beyanının aksine toplatma emri çıkarmadığını söyledi. 6 Temmuz’da başlayan ve 16 Temmuz’a kadar devam edecek şenliğe katılanlar ve esnaf, “ahlak dışı” iddiaların kasıtlı olduğunu belirtirken, şenlik organizatörleri ise idarenin sanata olan önyargılarını halka yansıtarak ortaya koyduğunu ifade ediyor. Sanatçılar elektrikleri kesilse de şenliğin devam edeceğini söylüyor.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/07/uluslararasi-dionysos-tiyatro-senligi-engel-tanimadi/

LeMan ve Bayan Yanı’ndan Başak Demirtaş’a destek – LeMan ve Bayan Yanı dergileri Başak Demirtaş’ın çiziminin yer aldığı mesajlarda “Kadın düşmanlarının cinsiyetçi saldırılarına karşı Başak Demirtaş’ın Yanındayız” paylaşımı yaptı.

https://www.birgun.net/haber/leman-ve-bayan-yanindan-basak-demirtas-a-destek-454404

Cem Adrian’dan konser iptaline sahneden yanıt: Sevilmemekle lanetlenmiş o insanlara üzülüyorum – Cem Adrian, Yozgat konserinin iptal edilmesine Ayvalık’ta sahneden yanıt verdi, seyircileriyle video çekerek, “Sevilmemekle lanetlenmiş o insanlara üzülüyorum. Adlarını anmaya bile gerek yok” dedi. Cem Adrian’ın 6 Ağustos Pazar günü Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde gerçekleştireceği sahne programı, eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hedef göstermesinin ardından iptal edilmişti.

https://www.evrensel.net/haber/495724/cem-adriandan-konser-iptaline-sahneden-yanit-sevilmemekle-lanetlenmis-o-insanlara-uzuluyorum

Feshane’deki İBB’nin sergisi hakkında suç duyurusu – Hedef haline gitirilen Feshane’deki ‘Art İstanbul Feshane’ isimli sergiye yapılan saldırı girişiminden sonra sergi hakkında suç duyurusunda da bulunuldu. Feshane’de açılan “Ortadan Başlamak” isimli sergi ile ilgili Yesevi Alperenler Teşkilatı Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hakkında suç duyurusunda bulundu.

https://www.birgun.net/haber/leman-ve-bayan-yanindan-basak-demirtas-a-destek-454404

Umut, İnat, İtikat: Ortadan Başlamak, Feshane Umut Buluşması – Haliç kıyısında, tek katlı, denize paralel, çelik konstrüksiyon ve tuğla, 200 yıllık şahane bir yapı. Sarık ile fes arasındaki gerilimde, endüstriyel, kentsel ve sembolik olarak moderniteyi dokumuş bir eski fabrika, Feshane. Şimdi içerideki sanat eserlerini ve kütüphanesini “millî ve manevi değerleri” savunduğunu iddia eden örgütlü şiddetten korumak için kapılarını bir açıp bir kapıyor. Kültür ve sanat alanı bu olayı Türkiye modernleşmesinin tüm çelişkileri içinde algılamaya ve tutarlı bir cevap üretmeye çalışıyor. Belki de onu gündeme oturtan saldırıları merkeze almak yerine Feshane’yi kendi belleği bağlamında okumak bizi bir cevaba götürebilir. Ya da açılış sergisi olan “Ortadan Başlamak, Feshane Umut Buluşması”nı, hayata geçirmeyi denediği kültür politikasıyla değerlendirmek yeni soruları açabilir.

https://www.e-skop.com/skopbulten/umut-inat-itikat-ortadan-baslamak-feshane-umut-bulusmasi/6607

RTÜK’ten dijital platformlara üst sınırdan ceza – RTÜK, Netflix, Disney +, Amazon Prime Video, MUBI, Bein ve Blu TV’deki “toplumsal ve kültürel değerler ile aile yapısına aykırı” yapımlar nedeniyle üst sınırdan idari para cezası kararı verdi.

https://susma24.com/rtukten-dijital-platformlara-ust-sinirdan-ceza/

 

Sansür Gündemi: 18-25 Temmuz

Müzisyen Gökçe’nin Afyon Sandıklı ilçesindeki konseri, AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Çöl tarafından iptal edildi. Çöl, Gökçe’nin “Sandıklı sınırlarına giremeyeceğini” söyledi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/onur-haftasini-kutlayan-gokcenin-konseri-iptal-edildi/

Mersin Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyunu bir grup tarafından “İslami değerler ayaklar altına alındı” iddiasıyla hedef alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından olumlu raporlanmış oyun hakkında Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Madem dini aşağılıyordu, neden devletin kurumlarında hazırlayarak vatandaşa parayla sattınız? Bu ülkenin özgür insanlarına, özgür sanat eserlerini sahnelemeleri için elimden gelen gayreti göstereceğim” dedi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/devlet-tiyatrosu-oyununa-gerici-saldiri/

Etkinlik kapsamında, açık havada Tarsuslularla buluşan oyundaki fıkra ve skeçler bazı medya organlarında ve sosyal medyada hedef gösterildi. Bazı sosyal medya kullanıcıları skeçlerde çarşaflı bir kadın temsilinin ve “Hacı” adlı bir tiplemenin yer almasını “dini değerleri aşağılama” olarak yorumladı. Skeçteki bazı fıkralar da “Tarsus’ta büyük ayıp” başlığı ile paylaşıldı.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/akpli-meclis-uyesinden-sonra-mersin-valiliginden-de-tiyatroya-suc-duyurusu/

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Tarsus Temsilcisi ve Aratos dergisi yayın yönetmeni gazeteci Uğur Pişmanlık, yaptığı bir açıklama ile Tarsus’ta Aziz Nesin tarafından yazılan “Azizname 95” isimli oyundaki bazı sahnelerden ötürü soruşturma açılmasının haksızlık olduğunu belirterek tepki gösterdi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/tys-tarsus-temsilcisi-ugur-pimanliktan-tiyatro-sanatina-yonelik-cirkin-saldiriya-kinama/

Tarsus Belediyesi tarafından duayen oyuncuların yer aldığı “Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi” oyununa tüm engellemelere rağmen halk tarafından sahip çıkılıyor. Tarsusluları uzun yıllardır hasret kaldığı canlı günlerine kavuşturan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın kente getirdiği açık hava tiyatroları her gün bin 500 kişi tarafından izleniyor.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/halk-tiyatroya-sahip-cikiyor/

İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi, Kadıköy Kaymakamlığı’nın MKM’nin 30’uncu yıl dönümü etkinliğini yasaklayan kararı iptal etti. Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 30’uncu yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştireceği etkinliği yasaklayan Kadıköy Kaymakamlığı’nın kararını İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi’nin “ifade özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü ve barışçıl toplantı hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle iptal etti.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/mkmnin-30uncu-yil-etkinliginin-yasaklandigi-karar-iptal-edildi/

Festival yasakları hızla devam ederken son olarak Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup İsyan Ateşi, Grup Yorum ve Ermeni dans grubu Veradardz Folk’un konser ve sahne gösterileri de yasaklandı. Grup İsyan Ateşi’nin çağrıcısı olduğu açıklamada “Sanatımızın toplumsal gücüyle mücadeleyi büyütmeye ve yasaklara karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz” denildi. Açıklamaya 90 sanatçı ve kurum destek verdi. Açıklamada, pek çok farklı alanda festival, konser ve sahne gösterilerinin keyfi nedenlerle yasaklandığı vurgulandı.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/90-sanatci-ve-kurumdan-festival-yasaklarina-tepki-ses-yukseltmeye-cagiriyoruz/

Dersim Hay Platformu tarafından Seyid Rıza Meydanı’nda 12 Ağustos tarihinde yapılmak istenen konsere Tunceli Valiliği tarafından izin verilmedi. Yapılan izin başvurusuna yanıt veren Valilik, “Yapılan başvuru değerlendirmesinde, konser etkinliği başvurusu şekil ve içerik yönünden uygun görülmemiştir” denildi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/tunceli-valiliginin-konser-yasagi-gerekcesi-sekil-ve-icerigi-uygun-gorulmedi/

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in açıklamaları şu şekilde: Herkesin mutlulukla ayrıldığı bir iş yapıyoruz. 300 bin katılımcı ve 30 bin çadırlı misafir edindik. Ve hiç sorun yaşamadık. Emniyet güçleri de burada sorun çıkmadığı için bizlere teşekkür etmiştir. Yaşam tarzına müdahale ediliyor. 3 bine yakın başvuru vardı. Biz bunu protesto ediyoruz. Festivali iptal etme kararı aldık. Satılmış biletlerin paralarını iade edeceğiz. Ve hukuk önünde mücadele etmeye devam edeceğiz.”

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/valilik-yasak-yagdirdi-nilufer-muzik-festivali-iptal-edildi/

Florida merkezli günlük gazete Tampa Bay Times’ın haberine göre bölgede pek çok sayıda okul, cinsel içerikli kitapları yasaklayan tartışmalı yeni yasaya ters düşmemek kaygısıyla William Shakespeare oyunlarını müfredatlarından çıkarmaya başlıyor.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/shakespeare-abddeki-bazi-okullarda-cinsel-icerik-nedeniyle-yasaklandi/

Tüm dünyada hasılat rekorları kıran Barbie, “eşcinsellik teşviki ve dini değerlerle çelişme” nedenleriyle Lübnan ve Kuveyt’te yasaklanacak.

https://medyascope.tv/2023/08/10/lubnan-ve-kuveyt-barbie-filmini-yasaklayacak/

 

Sanat Alanında Hak Arayışları

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi yıllardır, sanat icra eden ancak kadroları verilmeyen DÖSİMM’e bağlı çalışan sanatçıların sorunlarına dikkat çekti. 2021 yılında Plan Bütçe Komisyonu’nda CHP’li Akkuş İlgezdi’nin sorusunu yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Söz konusu çalışanların fiilen yaptıkları takım unvanlarına geçirilmelerine yönelik kanun değişikliği çalışması gerekmekte olup mevzuat çalışmasının yakın vakitte sonuçlandırması planlanmaktadır” demişti. Gecen 3 yıla rağmen 83 DÖSİMM’li için hiçbir şey yapılmadı.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/07/dosimme-bagli-sanatcilarin-kadro-sorunu-suruyor/

Dünya çapında yönetmen, yazar ve müzisyenler, imzaladıkları ortak metinle 2015’ten beri Bayburt cezaevinde tutuklu bulunan Kürt sanatçı Nudem Durak’ın serbest bırakılmasını istedi.

https://www.diken.com.tr/dunyaca-unlu-isimlerden-nudem-durak-icin-cagri-adalet-yerini-bulsun/

Ankara’da müzisyen Onur Şener’in (45), eğlence mekanında istek parça çalmayı kabul etmediği için çıkan kavgada öldürülmesiyle ilgili tutuklu 3 sanıktan Semih Soyalp’in beraat etmesine, mahkeme başkanı şerh koydu.

https://bianet.org/bianet/hukuk/281857-onur-sener-davasinda-mahkeme-baskanindan-beraat-kararina-serh

“Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde” yazılı etiketleri market ürünleri üzerine basan ve sosyal medyada paylaşan tasarımcı, seçim döneminde ilan ve reklam yeri yasaklarına uymadığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

https://susma24.com/tasarimci-mahir-akkoyun-beraat-etti/

Tiyatro Kooperatifi ve Erişilebilir Her Şey iş birliğinde, engellenen bireylerin kültür sanat hayatına aktif katılımına zemin hazırlamak amacıyla özel tiyatro mekânları ve faaliyetlerinin daha erişilebilir ve kapsayıcı hale gelmesi odağında planlanan “Tiyatroların Erişilebilirliği Projesi” tamamlandı. Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation’ın hayata geçirdiği Kültür Sanat Fonu desteğiyle yürütülen proje kapsamında, Türkiye’deki tüm tiyatroların faydalanması için “Tiyatroların Erişilebilirliği Kılavuzu” hazırlandı ve açık kaynak olarak paylaşıldı.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/tiyatro-kooperatifi-ve-erisilebilir-her-sey-erisilebilir-tiyatro-icin-calisiyor/

 

Kültür ve Sanat Bakanlığı Destekleri:

Hükümet, tiyatrolara verdiği desteklerde muhaliflerin üzerini çizdi. Ödenekler yolu imam hatiplerden geçenlere gitti. En çok payı alan 1001 Sanat’ın sahibi Kerem Yılmaz’ın ise Fatih İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu belirtildi. Özel tiyatrolara verilen devlet desteği yıllardır tartışılıyor. Bilhassa 2013 Gezi Direnişi’nin ardından devletin muhalif tiyatro topluluklarının üstünü çizmesi, bu tartışmaları alevlendirdi. Kürt tiyatro toplulukları da yıllardır bu destekten faydalanamıyor.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/tiyatroda-imam-hatip-kayirmaciligi/

2005’te Kerem Yılmaz tarafından kurulan 1001 Sanat topluluğu, daha önce de sahte şirket kurarak bakanlık desteğinden faydalanmasıyla gündeme gelmişti. Pandemi sürecinde bu topluluğun adı tiyatrocular arasında tekrardan tartışma konusu oldu. İddialar, Kerem Yılmaz’ın kurduğu “Özel Tiyatrolar Girişimi” üzerinde şekilleniyor. Yılmaz’ın öncülüğünü yaptığı bu girişim, pandemi sürecinde de bakanlık ile pek yakın ilişki içerisindeydi. O süreçte Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un danışmanlığını üstlenen, kısa bir süre önce de Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü olan Selim Terzi ile Yılmaz’ın yakın ilişkisi 1001 Sanat’ın en yüksek desteği almasında en önemli etken olarak öne sürülüyor.

https://tiyatrodergisi.com.tr/herkese-kasikla-1001-sanata-kepceyle/

 

Hollywood grevi

Hollywood’da yapay zeka (AI) krizi yaşanıyor. Mayıs ayının başında WGA, senaryo yazma işlerinin AI tarafından yapılmayacağına dair garanti isteyerek greve başlamıştı. Bu grev henüz bitmemişken ve Hollywood’da işler yavaşlamışken, oyuncular da greve başlama kararı aldı.

https://medyascope.tv/2023/07/14/hollwoodda-dev-grev-karari-160-bin-oyuncu-is-birakti/

Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (SAG-AFTRA) grev müzakereleri sırasında içerik stüdyolarının ‘Black Mirror’ dizisindeki gibi oyuncuların dijital kopyalarının yapılmasını teklif ettiğini açıkladı. Hollywood’da hem senaristler hem de oyuncuların grevi sürerken, grevi başlatan SAG-AFTRA, yaptıkları görüşmelerin ardından sektör yöneticilerinin, oyuncuların dijital kopyalarının oluşturulmasını teklif ettiğini öne sürdü.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/07/hollywooddaki-oyuncu-grevine-black-mirror-senaryosu-tehdidi/

ABD merkezli Universal Studios şirketinin, senarist ve oyuncuların bir süredir devam eden grev ve protesto gösterilerini engellemek için, stüdyonun önündeki göstericilere gölge sağlayan ağaçları budadığı öne sürüldü.

https://www.birgun.net/haber/hollywood-da-senarist-ve-oyuncularin-grevini-engelleme-girisimi-454460

Peki, 60 yıl önceki grev nasıl sonuçlanmıştı? Stüdyolar bir noktada oyuncu ve senaristlerin sağlık sigortası, emeklilik primlerinin ödenmesi gibi taleplerini kabul etmişti. 60’lı yıllarda yapılan büyük bütçeli ama hayal kırıklığı yaratan (örneğin “Kleopatra”) filmler, 70’li yıllarda yerini daha mütevazı bütçeli ama kaliteli yapımlara bırakmıştı (Dog Day Afternoon, Taxi Driver, Network). Ancak günümüzdeki grevin çözümü o yıllardaki kadar basit olmayabilir. Çünkü bu grev dijitalleşmeyle direkt olarak bağlantılı. Bunu biraz 2000’lerin başındaki müzik üretim ve tüketiminin dijital “mp3”ler tarafından değiştirilmesine benzetebiliriz. Aynı şekilde sinema sektörünün bu değişiminin geri dönüşü de yok.

https://tiyatrodergisi.com.tr/abdde-senarist-ve-oyuncular-grevde-kapitalistler-panikte/

Türkiye’deki meslektaşlarımız da oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. Sorunlarımıza çözüm üretecek düzenlemeler konusunda biz zaten gelişmiş ülkelerin çok çok gerisindeyiz. Yıllardır tüm muhataplarımıza bu durumu anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki meslektaşlarımız, hâlâ en temel işçilik hakları üzerine bir mücadele veriyor. Oyuncular olarak kendi ülkemizden telif hakkımızı dahi alamıyoruz.

https://bantmag.com/oyuncular-sendikasi-grev-roportaj/

 

Festivaller, Şenlikler, Etkinlikler

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV), bu sene gerçekleştireceği 26’ncı Uluslararası Tiyatro Festivali için başvurular başladı. Vakıf tarafından yapılan açıklamada, tiyatro sanatını tanıtmak ve sevdirmek, var olan özel ve amatör tiyatro topluluklarını desteklemek ve motive etmek, seminer ve atölye çalışmaları ile tiyatro sanatındaki üretim kalitesini artırmak, alternatif tiyatro anlayışını tanıtmak ve korumak gibi amaçlarla yapılan festivalin, 7-27 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirileceği ifade edildi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/07/26-uluslararasi-ankara-tiyatro-festivali-basvurulari-basliyor/

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan ve bu yıl 4. kez sanat severlere kapılarını açan Bergama Tiyatro Festivali, 11-13 Ağustos tarihleri arasında 4000’i aşkın katılımcıyı ağırladı. Tiyatro sahnesinin öne çıkan örnekleriyle birlikte yerli ve uluslararası 12 performansın yanı sıra farklı yaşlardaki katılımcılara yönelik festival özel içerikleri, disiplinlerarası atölye çalışmaları, paneller ve yürüyüşlerden oluşan çok yönlü festival programı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı), Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle geniş bir kitleye ulaştı.

https://sanatokur.com/4-bergama-tiyatro-festivali-uc-gunde-4000i-askin-katilimci-agirladi/

İlki 1998’de Dünya Gençliği Buluşması adıyla Bergama’da gerçekleşen 20. Gençlik Yaz Kampı bu yıl da 31 Temmuz-7 Ağustos tarihlerinde İzmir Selçuk’ta gerçekleşecek. Gençler 8 gün boyunca tiyatrolar ve konserlere ek olarak birçok atölyeye katılacak. Kampta politik denge, politik iktisat, kukla, Kürt dili ve edebiyatı gibi çeşitli atölyelerin yanı sıra sanat atölyeleri de oldukça dikkat çekiyor.  Modern dans, koro, heykel ve kukla atölyelerinin yürütücüleri bu sene “Başka bir sanat mümkün” diyerek atölyelerinde ve kampta neler yapacaklarını anlattı.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/07/baska-bir-sanat-mumkun/

ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nun Ağustos ayı programı, 1 Ağustos’ta Kardeş Türküler’in müzikle anlatı sanatını bir araya getirdiği “Kıyıda” konseriyle başlıyor.Müzikle anlatı sanatını bir araya getiren konser, zamansız ve mekânsız kıyıların hikâyelerini Kardeş Türküler’in müziğiyle buluşturacak. Bu eşsiz konsere başarılı caz yorumcusu Jülide Özçelik konuk olarak katılacak. Ağustos ayı programı, Başka Sinema iş birliğiyle hazırlanan film seçkisi ile devam edecek.

https://www.birgun.net/haber/enka-acikhava-tiyatrosunun-agustos-ayi-etkinlikleri-basliyor-455969

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Altınoluk Şubesi 9-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2. Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali’ne çağrı yaptı. Çağrıda “Kaz Dağları’nda talana karşı yaşamı, yasaklara karşı kültür ve sanatı savunmaya, gönülleri birlemeye çağırıyoruz” denildi. AKD Altınoluk Şubesi tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez olarak düzenlenen Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali’nin ikincisi bu yıl 9-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

https://www.evrensel.net/haber/495235/altinoluk-alevi-kultur-ve-sanat-festivaline-cagri-yasaklara-karsi-kultur-ve-sanati-savunalim

Türkiye, Ermenistan ve Fransa’dan kadın sanatçıların yer aldığı Miasin Grubu, AmidArt Kültür Sanat Topluluğu organizasyonuyla Amed’te faaliyet yürüten Zarok Ma bahçesinde konser verdi. Dinleyiciler konsere yoğun ilgi gösterdi. Gruptaki sanatçılar Ezgi Elkırmış, Seval Eroğlu, Carole Marque ve Sevana Tehakerian, dinleyicileri Kürtçe selamladıktan sonra birbirinden güzel parçalar seslendirdi.

https://yeniyasamgazetesi5.com/zarok-mada-miasin-konseri/

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Oyuncular Sendikası’nın partner olduğu ve 2557 yıl sonra yeniden doğduğu topraklarda hayat bulan Dionysos Şenliği, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yetişkin, Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Taner Rumeli, ünlü sanatçılar Erkan Can, Bekir Aksoy, Tuba Erdem, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, tiyatro oyun grupları ve Seferihisarlıların katıldığı renkli bir kortej ile başladı. Antik yunan kostümleri giyen oyuncular, Sığacık sokaklarında halkı coşku ile selamladı. Sanatın doğduğu topraklarda müzik, tiyatro ve atölye çalışmasıyla her yaşa hitap eden festivale, ilgi de büyük oldu.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/seferihisar-2557-yillik-senlige-ev-sahipligi-yapti/

“Müzede Sahne” 7. yılında “Hep Yan Yana” temasıyla 17-20 Ağustos tarihlerinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde. Sanat yönetmenliğini Ayşe Draz’ın üstlendiği program; paylaşarak hafifletmeye, çoğaltmaya ve ortaklaştığımız insanlık hallerini anlamaya odaklanıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/muzede-sahne-17-agustosta-baslayacak-2106329?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Pergamon’dan Bergama’ya Tiyatro Festivali Ve Bodrum Kalesi’nde Dansın 20. Yılı

https://halktv.com.tr/makale/pergamondan-bergamaya-tiyatro-festivali-ve-bodrum-kalesinde-dansin-20-yili-760038#google_vignette

Bergama Tiyatro Festivali’ne geri sayım: Program belli oldu

https://www.diken.com.tr/bergama-tiyatro-festivaline-geri-sayim-program-belli-oldu/

Bergama Tiyatro Festivali, 11-13 Ağustos tarihleri arasında – 4. Bergama Tiyatro Festivali, 11-13 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. Festivali boyunca sahnelenecek oyunların biletleri çok yakında Mobilet’te satışa sunulacak.

https://www.birgun.net/haber/bergama-tiyatro-festivali-11-13-agustos-tarihleri-arasinda-454421

Türkiye ve Almanya Ortak Yapımı “Afet&Diana”: Bir Çöplükte Yazılan Manifesto

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/turkiye-ve-almanya-ortak-yapimi-afetdiana-bir-coplukte-yazilan-manifesto/

11-13 Ağustos’taki Bergama Tiyatro Festivali bu sene ‘neşe’ye vurgu yapıyor. Yerli seçkisinde bir arada eğlenmeyi anımsatan oyunlara yer veren festival, yerelle ve Bergama’nın antik dokusuyla iç içe bir program hazırlamış. Festivali direktörü Öner Eren Arıkan’dan dinledik.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/bahar-cuhadar/bergama-tiyatro-festivali-bir-arada-neselenmeye-cagiriyor-42309835

 

Genco Erkal Belgeseli

Kültürel hafızaya bir tuğla daha – Selçuk Metin; Leyla Gencer, Metin Akpınar, Yıldız Kenter, Haldun Dormen ve son olarak Genco Erkal belgeseline imza attı. Metin, sanat yaşamında sürekli mücadele eden Erkal ile yitirilen kültür sanat tarihine eleştirel bakış getiriyor.

https://www.birgun.net/haber/kulturel-hafizaya-bir-tugla-daha-457203

Akbelen Direnişi

Muğla, Milas İkizköy’deki Akbelen Ormanı’na Limak Holding ve İÇTAŞ iştirakı YK Enerji’nin yapmak madene karşı mücadele uzun zamandır sürüyor. 24 Temmuz’da şirket, jandarma ile ağaç kesim çalışmalarına tekrar başladı. 26 Temmuz’da jandarmanın orantısız güç, job, TOMA, tazyikli su ve biber gazı kullandığı müdahalede çekim yapan bağımsız gazeteci ve belgeselci Kazım Kızıl’a yakın mesafeden gözlerine gaz sıkıldı. Kızıl, görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.

https://susma24.com/akbelende-siddet-yasaklar-ve-sansure-ragmen-direnis-devam-ediyor/

Bağımsız Tiyatro Birliği,  Muğla İkizköy’deki Akbelen Ormanı’na açılmak istenen maden sahasına karşı verilen direnişe destek açıklaması yaptı. Birliğin dergimize yaptığı açıklama şöyle:

Akbelen’de orman katliamına dur diyen eylemliliklere sesimizi kattık, ama yine de duyulmayan, görülmeyen, yazılmasa da gürültü çıkaran(!), resti gösteren kalabalıklarımız olamadı, olması gerek! Bütün Ege’de sosyal tesislerin özelleştirmeye açıldığını, satışa çıkarıldığını duymamız, Vakıfların zeytinliklerine kilit vurulduğunu bilmemiz gerek… Hayatımızın ipotek altında olduğunu biliyoruz. İtirazı yükseltmemiz, duyulmayan seslerimizi birleştirmemiz, hala duyulmuyorsa daha da çoğalarak  yükseltmemiz gerek! Biz dünyaya boş verenlerden değiliz! Sonuç alsak da almasak da, her yerde hak mücadelelerinin yanındayız. Sanat insanları ve tiyatrocular olarak, sokak oyunlarımızla, görünmez tiyatroyla, farkındalığı çoğalttığımız her türden itirazımızla; köyünü, tarlasını, bölgesini, ormanını korumak için nöbet tutanlarla yan yana duruyor, savrulan değerlerimize ve hayatlarımıza inatla sahip çıkıyoruz! Son sözü direnenler söyler!

https://tiyatrodergisi.com.tr/bagimsiz-tiyatro-birliginden-akbelen-direnisine-destek-son-sozu-direnenler-soyler/

Akbelen’de ağaç katliamına direnen İkizköylüler, Bodrum konseri öncesi Limak Filarmoni Orkestrası’nın yönetmeni Karahan’a çağrı yaparak, “Vahşetin değil, Akbelen’in sesi ol! Limak’a arya değil, bize bir ağıt söyle” dedi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/akbelenden-limak-filarmoni-orkestrasina-kuslar-sustu-sen-de-sus/

 

Yapay Zeka ve Sanat

Mersin Üniversitesi’nin desteklediği ve yürütücülüğünü Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Barış Bağcı’nın yaptığı proje kapsamında Türk sinema sektöründe oyuncu seçimi için yapay zeka algoritması geliştirildi.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/oyuncu-secimi-icin-yapay-zeka-algoritmasi-gelistirildi/

Disney, yapay zekanın (AI) eğlence sektöründe nasıl kullanılabileceğini incelemek üzere özel bir ekip oluşturdu. Hollywood senaristleri ve oyuncuları düşük ücretler ve yapay zeka kullanımın artması üzerine grev yaparken Disney, yapay zeka kullanımıyla maliyetleri düşürmeyi amaçlıyor. Kurulan bu yeni ekiple Disney, yapay zeka uygulamalarını kendi bünyesinde geliştirmek ve start-up teknoloji şirketleri ile ortaklıklar kurmayı hedefliyor. Şirket, yapay zeka ya da makine öğrenimi konusunda 11 uzman arıyor.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/oyuncu-secimi-icin-yapay-zeka-algoritmasi-gelistirildi/

 

Yeni Üretimler

Şarkıcı ve söz yazarı Teoman, yeni single’ını tanıttı. Teoman, “Kendi Vatanında Parya” ismini taşıyan parçanın ismi için Necip Fazıl Kısakürek’in “Sakarya Türküsü” şiirinden esinlendi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/teoman-yeni-parcasini-necip-fazila-adadi-2110459?utm_medium=KategoriSayfasi&utm_source=KategoriSayfasi

Magarsus 10 Ağustos’ta izleyiciyle buluşuyor

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/magarsus-10-agustosta-izleyiciyle-bulusuyor-2106638?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

 

Kaybettiklerimiz ve Değerlerimiz

Anadolu rock müziğinin efsane ismi 82 yaşındaki Erkin Koray, uzun süredir yaşadığı Kanada’nın Toronto şehrinde hayatını kaybetti.

https://www.mimesis-dergi.org/2023/08/turk-rock-muziginin-efsane-ismi-erkin-koray-hayatini-kaybetti/

Sensiz dünya asla aynı olmazdı: Erkin Koray’a veda – Anadolu rock’ın Türkiye’deki en önemli isimlerinden Erkin Koray, nam-ı diğer Erkin Baba 82 yaşında aramızdan ayrıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sensiz-dunya-asla-ayni-olmazdi-erkin-koraya-veda-haber-1632567

Erkin Koray’ın ardından: Hey gidinin Erkin’i hey! Getirin bana o günleri, yakalım bugünleri

https://t24.com.tr/haber/erkin-koray-in-ardindan-hey-gidinin-erkin-i-hey-getirin-bana-o-gunleri-yakalim-bugunleri,1123813

Anadolu rock müziğin efsane ismi Erkin Koray’ın vasiyeti ortaya çıktı

https://t24.com.tr/haber/anadolu-rock-muzigin-efsane-ismi-erkin-koray-in-vasiyeti-ortaya-cikti,1123881

Türk tiyatrosunun asırlık çınarı Yılmaz Gruda hayatını kaybetti!

https://tele1.com.tr/turk-tiyatrosunun-asirlik-cinari-yilmaz-gruda-hayatini-kaybetti-884519/

Tiyatro ve sinema sanatçısı Tanju Tuncel’in cenazesi Erenköy’de düzenlenen törenin ardından Tuzla’daki Osmangazi Mezarlığı’na defnedildi.

https://www.evrensel.net/haber/494824/sanatci-tanju-tuncele-veda

 

Tartışılabilecek Makaleler:

Barbie’nin narin bedeni Hollywood’un ağır yükünü taşır mı?

Atomun gizemli gurusu: Oppenheimer – SANATATAK

Ataerkil Sistemde Barbie’lerin Pembe Dünyası – SANATATAK

Christopher Nolan, Isao Takahata’ya Karşı

“Seyirci Sorununu Sahnede Aramak Gerek” – Mimesis Sahne Sanatları Portali

 

Yolocaust” İsrailli hicivci ve yazar Shahak Shapira’nın projesi. Shapira, Berlin’deki Soykırım Anıtı’nda çekilen selfieleri Facebook, Instagram, Tinder ve Grindr’dan topluyor. Elindeki görselleri Nazi kamplarında çekilmiş arşiv fotoğraflarıyla montajlayarak şoke edici yeni medyalar yaratıyor.

http://www.sanatatak.com/view/soykirim-anitinda-soke-edici-selfieler

 

Kolay ve garanti yolu bırakmamızın vakti çoktan geldi. Bireysel niyet etmek ve beraber çabalamak, dayanışma ağları kurmak ve bizden olmayanı merak ederek başlamak dışında damıttığım ip uçlarım yok. Belli konumlara gelen birçok nesildaşımın kişisel gayretleriyle yarattığı farkı görebiliyorum. Yol çok uzun ve ortaklaşa inşa etmek için bize verili sınırları genişletmek, konfor alanlarının dışına çıkarak alternatif yollar denemenin ve elimizin altındakini daha hakkaniyetli ve kapsayıcı bir şekilde sunmanın yollarını araştırmanın hem bireysel hem de kurumsal düzeydeki taşlar olduğunu düşünüyorum.

https://argonotlar.com/kultur-sanat-sektorunde-neden-tas-ustune-tas-koyamiyoruz/