SANSÜR VE YASAKLAMALAR

 

Keçiören Belediyesi’nin Kürtçe konseri iptal ettiği iddia edildi

Keçiören Belediyesi’nin, Kürt sanatçı Mem Ararat’ın konser vereceği salon için yapılan sözleşmeyi “Kürtçe müzik yapılacağı” gerekçesiyle tek taraflı fesh ettiği iddia edildi

https://susma24.com/kecioren-belediyesinin-kurtce-konseri-iptal-ettigi-iddia-edildi/

 

Kürt sanatçı Mem Ararat’ın Ankara konserinin Kürtçe şarkı gerekçesiyle yasaklanmasına tepki gösteren Urfa Barosu, buna karşı yasal yollara başvuracaklarını bildirdi.

https://artigercek.com/haberler/urfa-barosu-ndan-kurtce-konser-yasagina-tepki

 

Facebook’tan ‘Ötekilerin Postası’na erişim engeli

Ötekilerin Postası adlı internet sitesinin Facebook sayfası, yayımlanan iki haberin şikâyet edilmesi üzerine Facebook tarafından gerekçe gösterilmeden kapatıldı. Facebook sayfası kapatılması ardından sitenin dört haberine de erişim engeli getirildi.

https://susma24.com/facebooktan-otekilerin-postasina-erisim-engeli/

 

30 yıldır tiyatrocuların, tiyatroların, tiyatronun sesi olan Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’ne Facebook ve Instagram tarafından 7 Ekim’den itibaren uygulanan “sansür” dün sonra erdi.

Yaptığımız itirazı değerlendiren Facebook ve Instagram, dergimizden ve takipçilerimizden özür dileyerek bloke ettiği sayfamızı yeniden açtı. Aynı zamanda, geçmişe dönük olarak dergimize ait engellenen ya da yayından kaldırılan tüm içerikler yeniden paylaşıma açıldı. 

https://tiyatrodergisi.com.tr/direndik-mucadele-ettik-kazandik-dergimize-uygulanan-sosyal-medya-sansuru-sona-erdi/

Genco Erkal: Suçum, Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanan Genco Erkal, “Suçum, Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak, kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek” dedi. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/genco-erkal-sucum-cumhurbaskaninin-diplomasini-sorgulamak-haber-1542459

Genco Erkal: “İnsanların Hapse Atılmaktan Korkup Susması Mı Amaçlanıyor?”

https://tiyatrodergisi.com.tr/genco-erkal-insanlarin-hapse-atilmaktan-korkup-susmasi-mi-amaclaniyor/

Genco Erkal, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakim karşısına çıktı, dava 11 Mart 2022’ye ertelendi. 

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya mahkeme hakimi Covid-19 gerekçesiyle basın ve izleyici almadı. Avukat Turgut Kazan duruma itiraz ederek, “Biz böyle olacağını belirterek sizden büyük salon talep ettik” dedi. Hakim “Şu an bu ortam hem yargılama açısından hem de pandemi açısından sağlıklı değil. Avukatlar ve sanık ile bir gazeteci kalsın geri kalan dışarıya çıksın” diye konuştu. https://tiyatrodergisi.com.tr/genco-erkal-cumhurbaskanina-hakaret-suclamasiyla-hakim-karsisina-cikti/

Belgesel sinemacı Can Candan davetli olduğu ders için gittiği Boğaziçi kampüsüne alınmadı

“Duvarlar-Mauern-Walls” belgeselini bir ders kapsamında tartışmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne davet edilen Can Candan, atanmış yönetimin yasakladığı gerekçesiyle kampüse alınmadı

https://susma24.com/belgesel-sinemaci-can-candan-davetli-oldugu-ders-icin-gittigi-bogazici-kampusune-alinmadi/

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İzmir Şehir Tiyatrosu’nun temsilleri için yapılan tahsisi askıya aldı

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Elhamra salonunda İzmir Şehir Tiyatrosu’nun temsilleri için yapılan tahsis, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü emri ile askıya alındı.

https://t24.com.tr/haber/devlet-opera-ve-balesi-genel-mudurlugu-izmir-sehir-tiyatrosu-nun-temsilleri-icin-yapilan-tahsisi-askiya-aldi,994814

 

Yücel Erten: “İzmir Devlet Tiyatrosu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Kardeşçe İlişkiler İstiyoruz”

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Elhamra salonunda İzmir Şehir Tiyatroları’nın temsilleri için yapılan tahsisin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından askıya alınmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten’e konuya ilişkin düşüncelerini sorduk.

https://tiyatrodergisi.com.tr/yucel-erten-izmir-devlet-tiyatrosu-ve-izmir-devlet-opera-ve-balesi-ile-kardesce-iliskiler-istiyoruz/

 

Mardin Valiliği Kürtçe Tiyatro Oyununu Yasakladı

Mardin Valiliği, Amed Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan Kürtçe Tartuffe oyununu ‘korona virüs’ gerekçesiyle engelledi. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/mardin-valiligi-kurtce-tiyatro-oyununu-engelledi-haber-1544351

 

İKTİDARIN ÖZEL SEKTÖRÜN KÜLTÜREL MİRASA / KÜLTÜREL ALANLARA DÖNÜK YAKLAŞIMI VE TASARRUFLARI

HOPE Alkazar Sineması, sanatseverlerle yeniden buluşuyor

Gerçek olmak için fazla güzel; ama HOPE Alkazar, adı üstünde bir umut. Umut edelim ki vaatleri gerçek olsun.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/hope-alkazar-sinemasi-sanatseverlerle-yeniden-bulusuyor-1885382

Alkazar açıldı ama artık sinema değil

Beyoğlu’nun sembol mekânlarından Alkazar Sineması, “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin son gününde “Hope Alkazar” adıyla kapılarını yeniden sanatseverlere açtı.

http://www.milliyetsanat.com/haberler/diger/alkazar-acildi-ama-artik-sinema-degil/13534

Kırmızı küre için bekleyeceksiniz!

Opera Salonu’nun adı Türk Telekom olurken salon teknik donanımların tamamlanması için 6 aylığına kapatıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/kirmizi-kure-icin-bekleyeceksiniz-1885383

Tarihi Alkazar Sineması; Refik Anadol, Ebrar Karakurt ve sürpriz bir gösteriyle geri döndü

Beyoğlu’nun sembol adreslerinden Alkazar Sineması yepyeni bir sahneye dönüşüyor.  Alkazar Sineması Nike’ın destekleriyle hayata geçirilen ‘HOPE Alkazar’ ile gençliği spor, kültür ve sanat ekseninde harekete çağırarak kapılarını yeniden açıyor. Sosyal iyilik amacını merkezine aldığını belirten HOPE Alkazar, herkesi kucaklayan, dijital ve fiziksel bariyerler olmaksızın her yerden erişilebilen bir platform olduğunu açıkladı.

https://t24.com.tr/haber/tarihi-alkazar-sinemasi-refik-anadol-ebrar-karakurt-ve-surpriz-bir-gosteriyle-geri-dondu,994783

 

Fazıl Say’dan  “Atatürk Kültür Merkezi” salonunun adının “Türk Telekom Opera Salonu” olarak değiştirilmesine eleştiri: Sponsor olmanın hassas duruşunu ve çelebiliğini de almak lazım

https://t24.com.tr/haber/fazil-say-dan-ataturk-kultur-merkezi-salonunun-adinin-turk-telekom-opera-salonu-olarak-degistirilmesine-elestiri-sponsor-olmanin-hassas-durusunu-ve-celebiligini-de-almak-lazim,995109

 

Yeni AKM’de 10 Koltuk İçin 2 Milyar TL Harcandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın yenilediği AKM’nin 60 kişilik opera çukurunun 70 kişiye çıkarıldığını, yapılan 10 koltukluk yer için 2 milyar lira harcandığını aktardı.

https://tiyatrodergisi.com.tr/yeni-akmde-10-koltuk-icin-2-milyar-tl-harcandi/

 

Elbette AKM, Kültür Yolu Festivali’nin kalbi. AKM’yi tüm bu kültür sanat etkinliklerinin hem başlangıç hem de bitiş noktası olarak sayabiliriz. 

http://www.milliyetsanat.com/haberler/diger/beyoglu-kultur-ve-sanatin-kalbi/13549

 

13 yıl sonra yeniden açılan Atatürk Kültür Merkezi’nin orkestra çukuru için “118 kişilik” açıklamasını yapan Kültür Bakanlığı’nı AKM’nin internet sitesi yalanladı.

https://www.mimesis-dergi.org/2021/11/akmde-cukur-bilmecesi-kultur-bakanligini-akmnin-internet-sitesi-yalanladi/

 

AKM’de çukur bilmecesi; Kültür Bakanlığı’nı AKM’nin internet sitesi yalanladı

https://t24.com.tr/haber/akm-de-cukur-bilmecesi-kultur-bakanligi-ni-akm-nin-internet-sitesi-yalanladi,994895

 

Tarihi Sinagog Millet Kütüphanesi olarak hizmet vermek için gün sayıyor

Beyoğlu’nda bulunan Tarihi Esgher Sinagogu’nda başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Kısa süre içerisinde açılması planlanan tarihi yapı, Beyoğlu Belediyesi Hasköy Gençlik Merkezi ve Millet Kıraathanesi olarak hizmet verecek.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/tarihi-sinagog-millet-kutuphanesi-olarak-hizmet-vermek-icin-gun-sayiyor-1601116.html

 

BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ ÜZERİNE

 

Açık Mimarlık’ta Beyoğlu Kültür Yolu Festivali tartışması: 

 https://acikradyo.com.tr/podcast/231411

 

Elbette AKM, Kültür Yolu Festivali’nin kalbi. AKM’yi tüm bu kültür sanat etkinliklerinin hem başlangıç hem de bitiş noktası olarak sayabiliriz. 

http://www.milliyetsanat.com/haberler/diger/beyoglu-kultur-ve-sanatin-kalbi/13549

 

ÖDÜLLER 

TGC 45. Sedat Simavi Ödülleri açıklandı; Hilal Özcan, Karikatür Ödülü’ne layık görüldü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2021 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, karikatürist, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. Hilal Özcan, T24’te yayımlanan karikatürü ile ödül aldı. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da Veba Geceleri ile Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü.

https://t24.com.tr/haber/tgc-45-sedat-simavi-odulleri-aciklandi-hilal-ozcan-karikatur-odulu-ne-layik-goruldu,997507

 

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

Siyer Vakfı ile Fidan Sanat Vakfınca bu yıl festival olarak düzenlenen ve TVNET tarafından canlı yayınlanan “7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali”, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Festivalin “Ulusal Bölümü”nde “En İyi Ulusal Belgesel” ödülünü “Tülütabaklar Ölümsüz Kahramanlar” adlı yapımıyla Yasin Öztürk, “En İyi Ulusal Kurmaca” ödülünü ise “Bir Nehir Kıyısında” filmiyle Muhammed Furkan Daşbilek aldı- “Uluslararası En İyi Kurmaca Kısa Film Ödülü”nü Rusya’dan yarışmaya katılan Ignat Bagirov’un “Flowers for You” adlı filmi kazandı.

https://www.yenisafak.com/hayat/alemlere-rahmet-uluslararasi-kisa-film-festivali-odulleri-sahiplerini-buldu-3723427

 

  1. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 76. kez düzenlenen 2021 Yunus Nadi Ödülleri dün sahiplerine sunuldu. Ödüller, Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki binasında verildi. Bu yılki yarışmada beş dalda altı eser ödüle değer bulunurken, roman ödülü “Kiraz Ağacı” adlı kitabı ile T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu’na verildi.

https://t24.com.tr/haber/76-yunus-nadi-odulleri-sahiplerini-buldu,994414

 

TGC 45. Sedat Simavi Ödülleri açıklandı

Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları belli oldu. Orhan Pamuk, Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü.

https://www.gazeteduvar.com.tr/tgc-45-sedat-simavi-odulleri-aciklandi-haber-1543818

 

SCA Müzik Vakfı Ödülü Cihat Aşkın’a sunulacak

Sevda-Cenap And (SCA) Müzik Vakfı “2021 Onur Ödülü Altın Madalyası”na vakıf kurullarının oybirliği ile keman sanatçısı ve eğitimci Cihat Aşkın değer görüldü.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/sca-muzik-vakfi-odulu-cihat-askina-sunulacak-1888230

 

Ken Loach Torino Festivali’nde verilen ödülü reddetti: İşçilerin dayanışma talebine nasıl sırtımı dönebilirim?

https://t24.com.tr/haber/ken-loach-torino-festivali-nde-verilen-odulu-reddetti-iscilerin-dayanisma-talebine-nasil-sirtimi-donebilirim,996208

2022 Grammy Ödülleri adayları açıklandı

2022 Grammy Ödülleri’ne Jon Batiste 11 dalda aday gösterilerek, adaylar arasında liderliği aldı. Onu Justin Bieber, Doja Cat ve H.E.R. sekizer adaylıkla; Billie Eilish ve Olivia Rodrigo ise yedişer adaylıkla takip etti.  64’üncü kez verilecek olan Grammy Ödülleri için 31 Ocak 2022’de Los Angeles’taki Crypto.com Arena’da tören düzenlenecek.

https://www.evrensel.net/haber/448700/2022-grammy-odulleri-adaylari-aciklandi

 

  1. Uluslararası Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi tarafından ABD dışında üretilmiş yapımlara verilen Uluslararası Emmy Ödülleri New York’ta sahiplerini buldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/49-uluslararasi-emmy-odulleri-sahiplerini-buldu-haber-1542833

 

CRR KÜLTÜR MERKEZİ GENEL SANAT YÖNETMENİ CEM MANSUR’UN GÖREVDEN ALINMASI

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel sanat yönetmenliğine şef ve besteci Murat Cem Orhan’ı atadı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cem-mansur-gorevden-alinmisti-crrnin-yeni-genel-sanat-yonetmeni-murat-cem-orhan-oldu-haber-1543763

Fazıl Say: Cemal Reşit Rey’deki değişikliklerde neden suçlu aranıyor anlamış değilim, İmamoğlu neden suçlanıyor onu da anlamış değilim

Piyanist Fazıl Say,  Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni değişimin ardından yaşanan değişimlere değinerek, ” Cemal Reşit Rey’deki değişikliklerde neden suçlu aranıyor anlamış değilim, İmamoğlu neden suçlanıyor onu da anlamış değilim” düşüncesini dile getirdi.

https://t24.com.tr/haber/fazil-say-cemal-resit-rey-deki-degisikliklerde-neden-suclu-araniyor-anlamis-degilim-imamoglu-neden-suclaniyor-onu-da-anlamis-degilim,997494

Cem Mansur: Cep telefonu mesajıyla görevden alındım

CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği görevinden İBB Kültür tarafından alınan müzisyen ve orkestra şefi Cem Mansur, görevden alınma sürecinde yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/cem-mansur-cep-telefonu-mesajiyla-gorevden-alindim-1889135

Murat Cem Orhan, CRR’nin yeni genel sanat yönetmeni

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel sanat yönetmenliği görevinden Cem Mansur’un alınmasından sonra yerine şef ve besteci Murat Cem Orhan getirildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/murat-cem-orhan-crrnin-yeni-genel-sanat-yonetmeni-1889134

 

CRR Genel Sanat Yönetmenliği görevinden alınma sürecini anlattı: Ülkem ve İstanbul adına çok üzücü

CRR Genel Sanat Yönetmenliği görevinden alınan orkestra şefi Cem Mansur, 30 Kasım 2021 günü yazılı bir açıklama yaparak, “Dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’un sanata ve sanatçıya önem veren belediye başkanının desteğiyle göreve gelip, yılın programı bitmeden ve o belediye başkanının kararı olup olmadığını dahi öğrenemeden görevime son verilmesi ülkem ve İstanbul adına çok üzücüdür” dedi.

https://www.yenisafak.com/hayat/crr-genel-sanat-yonetmenligi-gorevinden-alinma-surecini-anlatti-ulkem-ve-istanbul-adina-cok-uzucu-3723792

 

ETKİNLİKLER, ŞENLİKLER VE FESTİVALLER

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali Sona Erdi…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda, 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 25. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi. “Bu Zamanda Tiyatro” sloganıyla yola çıkan festival bu yıl fiziki yapımlardan çevrimiçi gösterimlere, “kulak tiyatrosu”ndan çocuk oyunlarına, beyazperde gösteriminden ücretsiz takip edilebilen panel, söyleşi ve okuma tiyatrolarına uzanan zengin bir programla izleyicilerle buluştu. 

https://tiyatrodergisi.com.tr/25-istanbul-tiyatro-festivali-sona-erdi/

 

Ayşegül Yüksel yazdı: “İstanbul Tiyatro Festivali Oyunlarında Sahneleme Çeşitliliği”

https://tiyatrodergisi.com.tr/aysegul-yuksel-yazdi-istanbul-tiyatro-festivali-oyunlarinda-sahneleme-cesitliligi/

İBB Şehir Tiyatroları, “Çocuk Hakları Festivali” düzenliyor

Çocuk haklarına dikkat çekmek için İBB Şehir Tiyatrolarının özel temalı atölyeler hazırlayacağı, oyun ve söyleşiler düzenleyeceği festivale İstanbullular ücretsiz olarak katılabilecek. 19, 20 ve 21 Kasım’da Müze Gazhane’nin ev sahipliği yapacağı atölyeler, sınırlı katılımcıyla ve interaktif olarak gerçekleşecek.

https://www.evrensel.net/haber/447752/ibb-sehir-tiyatrolari-cocuk-haklari-festivali-duzenliyor

 

TAKSAV 3-13 Aralık tarihleri arasında 9’uncu İzmir Tiyatro Festivali’ni gerçekleştirecek. Festival kapsamında şehrin birçok noktasında birçok dilde oyunlar sahnelenecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/taksavdan-9uncu-izmir-tiyatro-festivali-direnc-haber-1543706

Sanatçı robot Ai-Da, Dante’nin şerefine yazdığı şiiri okuyacak

Ai-Da, algoritmalarını kullanarak kendi kelime haznesi ve konuşma analiziyle Dante’ye ithafen bir şiir yazacak.

https://t24.com.tr/haber/sanatci-robot-ai-da-dante-nin-serefine-yazdigi-siiri-okuyacak,996350

Arnavutluk’ta düzenlenen ‘Türk Filmleri Haftası’na’ yoğun ilgi

Arnavutluk’ta Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen “Türk Filmleri Haftası” etkinlikleri kapsamında başkent Tiran’da, oyuncu yazar Ercan Kesal’ın kaleme aldığı ve Arnavutça diline tercüme edilen “Nasipse Adayız” kitabının tanıtım programı düzenlendi.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/arnavutlukta-duzenlenen-turk-filmleri-haftasina-yogun-ilgi-1599843.html

 

Maltepe Belediyesi’nin çıkardığı ‘İstasyon’ dergisinin birinci yaş günü için büyük bir tören düzenlendi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/istasyon-dergisinin-birinci-yas-gunu-icin-toren-duzenlendi-1888506

 

Gogol’ün “Burun”u Kürtçe Olarak Sahnede

Dicle Üniversitesi Kolektif Tiyatro Atölyesi, yeni sezonda Gogol’ün “Burun”unu “Poz” ismiyle Kürtçe olarak sahneye taşıdı. İlk kez üniversitenin kongre merkezinde sahnelenen oyun, önümüzdeki günlerde Şırnak Üniversitesi ve Diyarbakır ilçelerindeki meslek yüksek okullarında da sahnelenecek.

https://tiyatrodergisi.com.tr/gogolun-burunu-kurtce-olarak-sahnede/

 

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başlıyor – Prof. Dr. Bengi Semerci: “Festival demek, insanların filmleri aynı salonda izleyip tartışmaları, üzerine konuşmaları demek”

https://medyascope.tv/2021/11/24/uluslararasi-suc-ve-ceza-film-festivali-basliyor-prof-dr-bengi-semerci-festival-demek-insanlarin-filmleri-ayni-salonda-izleyip-tartismalari-uzerine-konusmalari-demek/

 

“Herkes için adalet” sloganıyla yola çıkan 11. Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali 26 Kasım’da başlıyor

https://medyascope.tv/2021/11/17/herkes-icin-adalet-sloganiyla-yola-cikan-11-uluslararasi-suc-ve-ceza-filmleri-festivali-26-kasimda-basliyor/

İstanbul semtlerinde Rum mirasının izini süren ressam Eleonora Arhelaou’nun çektiği 5 binden fazla fotoğraf erişime açıldı.

https://t24.com.tr/haber/istanbul-semtlerinde-rum-mirasinin-izini-suren-ressam-eleonora-arhelaou-nun-cektigi-5-binden-fazla-fotograf-erisime-acildi,994355

 

Kabuğun Katmanlarından Varoluşun İzdüşümlerine

Candeğer Furtun’un 100’den fazla eser ve arşiv malzemesinin bir araya geldiği retrospektif sergisi Arter’de izleyicilerle buluşuyor. Sergi, Furtun’un doku, form ve malzemeye, seramik pratiği üzerinden yaklaşımını, biçimsel ve düşünsel bağlamda inceleme olanağı sağlıyor.  

https://www.artfulliving.com.tr/sanat/kabugun-katmanlarindan-varolusun-izdusumlerine-i-24307

 

80 eser İbrahim Çallı sergisinde toplandı

İbrahim Çallı’nın 80 eseri, İzmir’deki “Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı” isimli sergide toplandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/80-eser-ibrahim-calli-sergisinde-toplandi-haber-1543236

 

ALİKEV’in Genç Sanatçı Fonu Sergisi açılıyor

ALİKEV tarafından düzenlenen Genç Sanatçı Fonu Sergisi, 27 Kasım’da açılacak. Emel Korkmaz ve genç sanatçıların da katılacağı sergi açılışı Galata Galeri Bu’da gerçekleşecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/alikevin-genc-sanatci-fonu-sergisi-aciliyor-haber-1542773

 

“Ağaçtaki Kız” Tiyatroseverlerle Buluşuyor

Şebnem İşigüzel’in aynı adlı romanından sahneye uyarlanan Ağaçtaki Kız, Ahsen Eroğlu ile Tunahan Çilingir’in performanslarıyla 11 Aralık akşamı DasDas’ta ilk kez tiyatroseverlerle buluşacak.

https://www.artfulliving.com.tr/gundem/agactaki-kiz-tiyatroseverlerle-bulusuyor-i-24433

 

New York Türkevi’nde Anadolu medeniyetlerinin simgelerinin işlendiği seramik sergisi açıldı

https://www.yeniakit.com.tr/video/new-york-turkevinde-anadolu-medeniyetlerinin-simgelerinin-islendigi-seramik-sergisi-acildi-60758.html

 

  1. Gezici Festival yolculuğuna Ankara’dan başlıyor

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen 26. Gezici Festival yolculuğuna 26 Kasım’da Ankara’dan başlıyor. 2 Aralık’a kadar yılın heyecan yaratan, ödüllü yapımları Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek gösterimlerde sinemaseverlerle buluşacak. Film gösterimleri sonrasında gerçekleşecek söyleşilerde film ekipleri izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

https://t24.com.tr/haber/26-gezici-festival-yolculuguna-ankara-dan-basliyor,996002

 

Tam Bana Göre Festivali’nde “Urfa türküleri” yankılandı

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın 16-21 Kasım tarihleri arasında Ankara Millet Bahçesi’nde düzenlediği “Tam Bana Göre Festival”in son gününe Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sıra gecesi ekibi damga vurdu.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/tam-bana-gore-festivalinde-urfa-turkuleri-yankilandi-1597961.html

 

‘Dünya vatandaşı’ müzisyen Vodovozova: Müzikle büyümeye devam edeceğim

Aliya Vodovozova Ukrayna doğumlu Tatar bir flüt virtüözü. Müziğe Türkiye’de başladı, Rusya’da devam etti, Berlin’de çaldı. Kısacası dünya vatandaşı… Vodovozova ilk solo konseri için Ankara’daydı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya-vatandasi-muzisyen-vodovozova-muzikle-buyumeye-devam-edecegim-haber-1543226

 

Popüler kültürde Bizans

Bizansı inceleyen üç ayrı sergi, Pera Müzesi’nde Mart 2022’ye kadar sanatseverlerle buluşacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/populer-kulturde-bizans-1887550

 

Sağlık emekçilerine ithaf edilen “Pandemic” balesi sanatseverlerle buluşuyor

Bach, Vivaldi ve Handel’in müzikleriyle sunulacak eserde Emre Akyurt anlatıcı olarak yer alacak.

https://t24.com.tr/haber/saglik-emekcilerine-ithaf-edilen-pandemic-balesi-sanatseverlerle-bulusuyor,995475

Füsun Onur’un Kuzguncuk’tan Kreuzberg’e Uzanan Sergisi

Kuzguncuk’ta ablası ve kedileriyle yaşayan Füsun Onur’un, This Stroy Will Continue ismini taşıyan son kişisel sergisi, Berlin’in önde gelen galerilerinden biri olan ChertLüdde’de açıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/fusun-onurun-kuzguncuktan-kreuzberge-uzanan-sergisi-1886637

İnegöl’ün kitap şöleni başladı

İnegöl Belediyesinin bu yıl 5’incisini düzenlediği İnegöl Kitap Günleri Fuarı, düzenlenen coşkulu törenle açıldı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/inegolun-kitap-soleni-basladi-1597792.html

 

25 KASIM  VE KADIN SANATÇILARLA İLGİLİ İÇERİKLER

Alkışlar ‘Kadınlar Hayır Derse’ye

Nürnberg Objektif Kültür Merkezi tiyatro salonunda sahneye konulan iki perdelik müzikli komedi ‘Kadınlar Hayır Derse’ oyunu, büyük ilgi gördü. Oyunun sonunda seyirciler oyuncuları ayakta alkışladı.

https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/alkislar-kadinlar-hayir-derseye-41942873

 

Kadın sanatçılardan Kültür Yolu’nu aydınlatan sergi; Işık

Sanatçıların tamamının kadın oluğu ve Sanat, tasarım, mimarlık gibi farklı alanlardan geldiği sergide, tasarımcılar aydınlığa, karanlığa, ışıkta görünür kılınan renk, form gibi kavramlara, birlikteliğe, farklılıklara, toleransa dikkat çekiyor. 

https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/kadin-sanatcilardan-kultur-yolunu-aydinlatan-sergi-isik-41938012

 

Kadınları, kendi deneyimleri üzerinden anlatan akım: ”Kadın Bakışı”

Müze Gazhane, geçirdiği restorasyonlar sonrası geçen yazın başlarında yeniden kullanıma açılmış ve açıldığı günden itibaren de birçok etkinliğin ev sahipliğini üstlenmişti. Bu etkinliklerden birisi de 212 Photography‘nin İstanbul kapsamında düzenlediği Kadın Bakışı/Female Gaze sergisi olmuştu. Biz de sergiyi büyük bir keyifle ziyaret etmiş ve ziyaretimiz sırasında da “Sahi nedir bu Kadın Bakışı?” diye düşünmeden edememiştik. 

https://medyascope.tv/2021/11/21/kadinlari-kendi-deneyimleri-uzerinden-anlatan-akim-kadin-bakisi/

 

Oyuncu Arzu Okay ve yazar Türey Köse “Keşkesiz Bir Kadın”ı anlattı: “Erkekler kendileriyle yüzleşemiyor”

Yeşilçam oyuncusu Arzu Okay’ın biyografisi, gazeteci Türey Köse‘nin söyleşileriyle kitaplaştı. Okay ve Köse, İletişim Yayınları’ndan bugün (19 Kasım) çıkan “Keşkesiz Bir Kadın” kitabını Medyascope‘a anlattı.

https://medyascope.tv/2021/11/20/oyuncu-arzu-okay-ve-yazar-turey-kose-keskesiz-bir-kadini-anlatti-erkekler-kendileriyle-yuzlesemiyor/

 

“Yaralarım Aşktandır”, 25 Kasım’da Bodrumlu Kadınlar İçin Sahnelenecek

Bodrum Belediyesi; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde, tiyatro sahnelerini kadınlar için açıyor. Usta oyuncu Nazan Kesal’ın oynadığı “ Yaralarım Aşktandır” adlı oyun ile Bodrum’da yaşayan kadınları bir araya getiriyor.

https://tiyatrodergisi.com.tr/yaralarim-asktandir-25-kasimda-bodrumlu-kadinlar-icin-sahnelenecek/

Bergen filmi ekibinden Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye destek

Bergen film ekibi 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde “Sen Affetsen Ben Affetmem” pankartı ve şarkısını seslendirerek destek verdiler.

https://www.evrensel.net/haber/448707/bergen-filmi-ekibinden-kadina-yonelik-siddetle-mucadeleye-destek

 

Tatavla Tiyatro “Neredeler?” Sorusunu Soran Cumartesi Annelerinin Mücadelesine Ortak Olmaya Devam Ediyor. 

Metin Balay’ın Berat Günçıkan’ın “Cumartesi Anneleri” adlı kitabından esinlenerek yazdığı ve yönettiği, Tatavla Tiyatro yapımı olan “Küskün Yüreklerin Türküsü” 27 Kasım Cumartesi Günü Tatavla Sahne’de oynanacak.

https://tiyatrodergisi.com.tr/tatavla-tiyatronun-cumartesi-annelerini-anlatan-kuskun-yureklerin-turkusu-oyunu-27-kasimda-seyirciyle-bulusuyor/

 

Walt Disney’in 98 yıllık tarihinde ilk defa bir kadın yönetim kurulu başkanı seçildi

Walt Disney yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Susan Arnold, 98 yıllık eğlence şirketi Walt Disney’in ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/walt-disneyin-98-yillik-tarihinde-ilk-defa-bir-kadin-yonetim-kurulu-baskani-secildi-haber-1543956

Seçil Nebioğlu’ndan kadına şiddete karşı sergi: Toprakla Ağıt

Seramik sanatçısı Seçil Nebioğlu, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için “Toprakla Ağıt” sergisi yapıyor. Sergi 25 Kasım’da UNIQ Expo İstanbul’da açılacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/secil-nebioglundan-kadina-siddete-karsi-sergi-toprakla-agit-haber-1542745

‘Ölümüne Boşanmak’ Oscar’a aday

Türkiye’deki kadın cinayetlerini konu alan “Ölümüne Boşanmak” “Dying to Divorce” belgesel filmi, İngiltere’nin “En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film” kategorisinde Oscar adayı oldu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/olumune-bosanmak-oscara-aday-1889132

 

MESLEK BİRLİKLERİ İLE İLGİLİ SORUNLAR 

Meslek birliğinin yönetim kurulu üyeleri birbirine suçlamalar yöneltti

Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Yönetim Kurulu üyelerinin birbirlerine yönelttiği skandal suçlamalarla çalkalanıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/meslek-birliginin-yonetim-kurulu-uyeleri-birbirine-suclamalar-yoneltti-1888806

 

DİZİ/FİLM/BELGESEL/TİYATRO/KİTAP/MÜZİK

Marvel Studios: Scarlet Johansson’un rol alacağı yeni film geliyor 

Oyuncu, bu yaz Disney’e açtığı davayla ilgili çok stres yaşadığın belirtti

https://t24.com.tr/haber/marvel-studios-scarlet-johansson-un-rol-alacagi-yeni-film-geliyor,995298

‘Beni Çok Sev’, Netflix’te en çok izlenen filmler arasına girdi

8-14 Kasım tarihleri arasında “Beni Çok Sev”, İngilizce olmayan filmler kategorisinde globalde 6. sırada yer alıyor.

https://t24.com.tr/haber/beni-cok-sev-netflix-te-en-cok-izlenen-filmler-arasina-girdi,996440

 

Necip Tosun “Gidilmemiş Yerlerin Türküsü” kitabıyla okuyucularının karşısına çıktı: Müziğe saygı için yazdım

Necip Tosun, Ketebe Yayınları’ndan çıkan Gidilmemiş Yerlerin Türküsü kitabında “müzik” ortak vurgusuyla birbirine bağlanan öyküleriyle okuyucularının karşısına çıktı. İçindeki her öyküde bir türkü tınısı işitilen kitapla ilgili Tosun’la bir söyleşi gerçekleştirdik. “Bu kitaba biraz da bir tür müziğe sevgi, saygı sunma olarak bakılabilir” diyen Tosun, edebiyatçının yazdığı satırlarda müziğin gerçekten duyulmasını istediğini belirtti.

https://www.yenisafak.com/hayat/necip-tosun-gidilmemis-yerlerin-turkusu-kitabiyla-okuyucularinin-karsisina-cikti-muzige-saygi-icin-yazdim-3723018

 

Netflix’ten Gorillaz filmi geliyor

Gorillaz grubunun kurucusu Damon Abarn, Netflix’in Gorillaz uzun metraj filmi üzerine çalıştığını duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/netflixten-gorillaz-filmi-geliyor-haber-1543191

 

The Weeknd’den rekor: Blinding Lights, tüm zamanların en çok dinlenen şarkısı oldu

The Weeknd’in “Blinding Lights” şarkısı Billboard listesinde tüm zamanların en çok dinlenen şarkısı oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/the-weekndden-rekor-blinding-lights-tum-zamanlarin-en-cok-dinlenen-sarkisi-oldu-haber-1543157

Ridley Scott duyurdu: Blade Runner dizisi geliyor

Usta yönetmen, live-action bir Blade Runner dizisi için ilk 10 saatlik senaryoyu tamamlandığını belirtti

https://t24.com.tr/haber/ridley-scott-duyurdu-blade-runner-dizisi-geliyor,996180

 

Müjdat Gezen’in Hayatı Kitap Oldu

Usta sanatçı Müjdat Gezen’in hayatı kitap oldu. Sözcü Kitabevi etiketi ile raflarda yerini alan kitabı Gökmen Ulu kaleme aldı. Gezen hakkındaki bilinmeyenleri gözler önüne seren kitap pek çok yönü ile şaşkınlık uyandırıyor. Neşeli bilgenin cömertçe paylaştığı yaşam felsefesinin detayları ise ilham veriyor. Kitap, “Bir kar tanesinin çığa dönüşümü” sloganını taşıyor.

https://tiyatrodergisi.com.tr/mujdat-gezenin-hayati-kitap-oldu/

 

Kulüp dizisi gerçekleri mi anlatıyor?

Bir dönemin milliyetçi baskılarını anlatan dizi, o dönemi yaşamış gayri müslimler tarafından nasıl bulundu, dizi objektif mi, Viktor Apalaçi değerlendirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/kulup-dizisi-gercekleri-mi-anlatiyor-1886953

 

Jak Esim: ‘Kulüp’ dizisinden sonra herkes bizim şarkılarımızı paylaştı

Yalnızca Türkiye’ye değil, dünyaya Sefarad müziğini tanıtan Janet ve Jak Esim çiftiyle Sefarad Yahudilerinin kültürlerini, Ladino dilini ve ‘Kulüp’ dizisiyle ilgili düşüncelerini konuştuk.

https://www.gazeteduvar.com.tr/jak-esim-kulup-dizisinden-sonra-herkes-bizim-sarkilarimizi-paylasti-haber-1542133

 

Janet – Jak Esim’le Kulüp üzerine söyleşi:

https://www.gazeteduvar.com.tr/jak-esim-kulup-dizisinden-sonra-herkes-bizim-sarkilarimizi-paylasti-haber-1542133

 

Kenan Behzat Sharpe, Kulüp dizisinin politik unsurlarını inceledi.

https://artigercek.com/haberler/kenan-behzat-sharpe-kulup-dizisinin-politik-unsurlarini-inceledi

 

İlyas Salman son filmi için uyardı: Benden nefret etmeyin

Oyuncu İlyas Salman, Elif Ana’yı anlatacak yeni filminde canlandıracağı karakter nedeniyle seyircilere seslenerek, “Filmden sonra lütfen benden nefret etmeyin” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ilyas-salman-son-filmi-icin-uyardi-benden-nefret-etmeyin-haber-1542525

 

İstanbul semtlerinde Rum mirasının izini süren ressam Eleonora Arhelaou’nun çektiği 5 binden fazla fotoğraf erişime açıldı.

Arşivin tamamına göz atmak için TIKLAYIN

 

Animenin ak sakallı dedesi geri döndü: Miyazaki yeni filmine başlıyor!

2013 yılında emekli olacağını açıklayan Miyazaki, son bir film için geri döneceğini duyurdu.

https://artigercek.com/haberler/animenin-ak-sakalli-dedesi-geri-dondu-miyazaki-yeni-filmine-basliyor

 

Squid Game dizisi gerçek oldu

Güney Kore dizisi Squid Game YouTuber’lara ilham oldu. Dizide yer alan şekerleme oyunu, sosyal medyadaki içerik üreticileri tarafından denenirken, MrBeast adlı YouTuber, işi ileri götürerek Squid Game oyunu organize etti.

https://artigercek.com/haberler/squid-game-gercek-oldu

 

K! Kültüral Performing Arts Aralık Programı Açıklandı!

Bağımsız kültür sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, Aralık ayında Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner oyunlarının yanı sıra sahnesinde konuk ettiği toplulukların birbirinden etkileyici oyunlarını seyirciyle buluşturuyor.

https://tiyatrodergisi.com.tr/k-kultural-performing-arts-aralik-programi-aciklandi/

 

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları: “Öğrenciler Sanatla Direnmeyi Seviyor”

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan Cansel Kademli ve Zeynep Meriç, yeni oyunları “Shakespeare Soruşturması”nı, pandemi sürecindeki faaliyetlerini ve Boğaziçi direnişini Evrensel gazetesinden İsmail Afacan!a anlattı.

https://tiyatrodergisi.com.tr/bogazici-universitesi-oyunculari-ogrenciler-sanatla-direnmeyi-seviyor/

 

Tuncel Kurtiz’in filmleri 45 yıl sonra yeniden

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 26. Gezici Festival izleyiciyi, Tuncel Kurtiz’in İsveç’teki sürgün yıllarına ait daha önce gün yüzüne çıkmamış iki filmle buluşturacak.

http://www.milliyetsanat.com/haberler/diger/tuncel-kurtiz-in-filmleri-45-yil-sonra-yeniden/13537

İnsan hakları mücadelesi belgesel oldu: İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar

Türkiye’de insan hakları için verilen mücadele belgesel oldu. adaleti arayan 12 insanın öyküsünün anlatıldığı İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’da insan hakları mücadelesinin dünü ve bugünü anlatılıyor.

https://www.evrensel.net/haber/448785/insan-haklari-mucadelesi-belgesel-oldu-insanliga-gonderilmis-mektuplar

Haftanın öne çıkan yapımları: Sen Ben Lenin ve İstanbul Bahçesi 

Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan’ın senaryosunu birlikte kaleme aldığı “Sen Ben Lenin”, uzun yıllar boyunca Akçakoca kasaba meydanına dikilmesi istenen fakat bürokratik izinlerin çıkmaması sonucu bir depoda saklanan Lenin’in büstünün hikayesini ele alıyor.

https://www.evrensel.net/haber/448807/haftanin-one-cikan-yapimlari-sen-ben-lenin-ve-istanbul-bahcesi

Lenin kasabayı karıştırır

Yönetmen Tufan Taştan’ın senaryosunu yazar Barış Bıçakçı ile yazdığı ilk uzun metrajlı filmi ‘Sen Ben Lenin’ 26 Kasım’da vizyona girecek.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/lenin-kasabayi-karistirir-1886952

 

Anlatılan bizim hikayemiz: Kara mizah ile polisiyenin harmanlandığı “Sen Ben Lenin” filmini, yönetmeni Tufan Taştan anlatıyor

https://medyascope.tv/2021/11/24/anlatilan-bizim-hikayemiz-kara-mizah-ile-polisiyenin-harmanlandigisen-ben-lenin-filmini-yonetmeni-tufan-tastan-anlatiyor/

 

Adele’in yeni albümü, üç günde ABD’de yılın en çok satanı oldu

https://t24.com.tr/haber/adele-in-yeni-albumu-uc-gunde-abd-de-yilin-en-cok-satani-oldu,995481

 

  1. Yüzyılın ikinci yarısında Amerikan müzikal tiyatrosunu yeniden şekillendiren Stephen Sondheim 91 yaşında yaşamını yitirdi.

https://www.mimesis-dergi.org/2021/11/muzikal-tiyatronun-sembol-isimlerinden-stephen-sondheim-yasamini-yitirdi/

 

Netflix açıkladı: Netflix Türkiye’de en çok izlenen dizi ve filmler

Geçtiğimiz hafta boyunca Netflix Türkiye’de dizi kategorisinde “Kulüp”, film kategorisinde ise “Red Notice” zirvede yer aldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/netflix-acikladi-netflix-turkiyede-en-cok-izlenen-dizi-ve-filmler-galeri-1542318

Scorsese, Grateful Dead’in hikayesini film yapıyor; Jerry Garcia’yı Jonah Hill oynayacak

https://t24.com.tr/haber/scorsese-grateful-dead-in-hikayesini-film-yapiyor-jerry-garcia-yi-jonah-hill-oynayacak,994546

Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli anıldı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelge ile Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli, 2021 yılı UNESCO tarafından anma ve kutlama yılı arasına alınmasıyla Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) düzenlenen etkinlikle anıldı.

https://www.yeniakit.com.tr/haber/yunus-emre-ve-haci-bektas-veli-anildi-1601363.html

 

Tiyatroya adanan bir ömür

Tiyatro sanatçısı, yönetmen Işık Toprak, sonsuzluğa Cumhuriyet gazetesi ile uğurlandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/tiyatroya-adanan-bir-omur-1886640

 

Ömer Faruk Kurhan hayatını kaybetti

Tiyatrocu ve yazar Ömer Faruk Kurhan hayatını kaybetti. Uzun yıllar tiyatro alanında çalışmalar yürüten Kurhan, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini de yapmıştı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/omer-faruk-kurhan-kimdir-haber-1543790

 

Ömer Faruk Kurhan’ın ardından

https://www.mimesis-dergi.org/2021/12/omer-faruk-kurhanin-ardindan/

 

Caz dünyası büyük bir efsane ismini kaybetti

Yılın son günlerinde caz tarihinin sayfalarına yazılmış bir büyük isim Slide Hampton 89 yaşında hayata veda etti. 1932 yılında dünyaya gelen tromboncu Locksley Wellington “Slide” Hampton Amerikan caz tarihinin bugüne kadar gelen canlı tanıklarından biriydi.

https://cazkolik.com/icerik/caz-dunyasi-buyuk-bir-efsane-ismini-kaybetti

 

Müzikal tiyatronun sembol isimlerinden Stephen Sondheim 91 yaşında öldü

20. yüzyılın ikinci yarısında Amerikan müzikal tiyatrosunu yeniden şekillendiren söz yazarı Stephen Sondheim 91 yaşında yaşamını yitirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/muzikal-tiyatronun-sembol-isimlerinden-stephen-sondheim-91-yasinda-oldu-1888119

 

Sezai Karakoç öldü. Karakoç’un ölümünü sosyal medya hesabından duyuran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Karakoç’un örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebi mirası gerisinde bıraktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, paylaştığı taziye mesajında Karakoç için, “Fikirleriyle nesillere yol gösteren, edebiyatımızın, düşünce dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, ‘Diriliş Şairi'” ifadelerini kullandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/sezai-karakoc-dirilis-sairinin-turk-siiri-ve-muhafazakar-gelenek-icin-onemi-neydi-1885420

 

Şair, yazar ve mütefekkir, “Diriliş” fikriyatının öncüsü Sezai Karakoç, “Uzatma dünya sürgünümü benim” diye seslendiği “En Sevgili”sine kavuştu. 88 yıllık hayatında sanat, görev ve idealini nakış gibi işleyen şair, bu mefkûreyi gelecek nesillere emanet etti.

https://www.yenisafak.com/hayat/sezai-karakocun-eserleri-genclere-emanet-3722059

 

RTÜK ‘Üç Kuruş’ dizisine idari para cezası verdi

RTÜK, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun şikâyetleri üzerine Show TV’de yayımlanan “Üç Kuruş” dizisine idari para cezası verdi.

https://susma24.com/rtuk-uc-kurus-dizisine-idari-para-cezasi-verdi/

 

Adele istedi Spotify yaptı: ‘Karışık oynat’ seçeneği kaldırıldı

Spotify, sanatçıların albümlerindeki ‘karışık oynat’ özelliğini kaldırdı. Adele, Spotify’ın yeni özelliğinin ardından “Dinlediğiniz için teşekkürler Spotify” ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/adele-istedi-spotify-yapti-karisik-oynat-secenegi-kaldirildi-haber-1542779

 

İlkokul öğrencileri, ‘Bilmem Mi?’ ile coşmuştu: Şarkıcı Sefo, o okulda konser verecek

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan bir okulda, öğrencilerin şarkıcı Sefo’nun “Bilmem mi?” şarkısıyla dans ettikleri görüntüler sosyal medyada gündem oldu. Görüntülerin ardından o okulda konser yapmak için sosyal medyadan “Bu okulda konser yapmak için kimden izin alabiliriz?” diyerek izin isteyen şarkıcı Sefo’ya olumlu yanıt geldi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ilkokul-ogrencileri-bilmem-mi-ile-cosmustu-sarkici-sefo-o-okulda-konser-verecek-haber-1542351

 

2021 Amerikan Müzik Ödülleri’nde BTS rüzgarı

2021 Amerikan Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Güney Koreli BTS grubu geceden 3 ödülle ayrıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/2021-amerikan-muzik-odullerinde-bts-ruzgari-haber-1542793

 

Hümayun Erşadi İran sinemasının sırrını anlattı: Sinemamız şiddet ve cinsellik olmadığı için başarılı

https://www.yenisafak.com/hayat/humayun-ersadi-iran-sinemasinin-sirrini-anlatti-sinemamiz-siddet-ve-cinsellik-olmadigi-icin-basarili-3722550

 

Sevda-Cenap And (SCA) Müzik Vakfı “2021 Onur Ödülü Altın Madalyası”na vakıf kurullarının oybirliği ile keman sanatçısı ve eğitimci Cihat Aşkın değer görüldü.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/sca-muzik-vakfi-odulu-cihat-askina-sunulacak-1888230

 

Jay-Z Grammy tarihine geçti

Rap şarkıcısı Jay-Z, Grammy tarihinde rekora imza attı. Şarkıcı, 2022 Grammy Ödülleri için iki adaylık kazanarak müzik tarihine geçti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/jay-z-grammy-tarihine-gecti-haber-1543054

 

Selda Bağcan’dan 45 yıl sonra ‘Yaz Gazeteci’: Ramiz’le düet yaptı

Şarkıcı ve besteci Selda Bağcan ve rapçi Ramiz, “Yaz Gazeteci Yaz” düetiyle dinleyicilerle buluştu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/selda-bagcandan-45-yil-sonra-yaz-gazeteci-ramizle-duet-yapti-haber-1542547

 

Yol, Aşk, Zaman | Ezginin Günlüğü’nün kurucularından Prof. Hakan Yılmaz’dan beş şarkılık kısaçalar

Dinleyiciyle buluşan ‘Aşk’ kısaçalarında, aşk temasını farklı açılardan yorumlayan beş şarkı bulunuyor: Sen Yoktun, Bahar Yeli, Aşk Gelmeyecek, Akdeniz, Aşk Gelir…

https://t24.com.tr/haber/yol-ask-zaman-ezginin-gunlugu-nun-kurucularindan-prof-hakan-yilmaz-dan-bes-sarkilik-kisacalar,995590

 

The Weeknd’in ‘Blinding Lights’ı Billboard listesinde tüm zamanların en çok dinlenen şarkısı oldu

The Weeknd’in “Blinding Lights”ı, listenin 63 yıllık tarihinde Billboard Hot 100’e ulaşan yaklaşık 30 bin eser arasında parlıyor. Kasım 2019’da yayınlanan single, Billboard Hot 100 listesinin yeni 1 numarası oldu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/the-weekndin-blinding-lightsi-billboard-listesinde-tum-zamanlarin-en-cok-dinlenen-sarkisi-oldu-1887432

Çocukların müzik eğitimi için yardım konseri

İmkânı kısıtlı çocukları müzikle buluşturan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, dev bir konsere imza atmaya hazırlanıyor. Unutulmaz klasik eserlerin çalınacağı konserin orkestra şefliğini dünyaca ünlü şef Howard Griffiths üstlenecek, perküsyonda Burhan Öçal, kanunda Savaş Özkök yer alacak. Konserin geliri ise çocukların müzik eğitimine aktarılacak. 

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/cocuklarin-muzik-egitimi-icin-yardim-konseri-1887333

Dünyanın geleceğine yönelik endişeler tüm müzikal alanlarda öne çıkan kavramlardan biri oldu

 

https://cazkolik.com/icerik/dunyanin-gelecegine-yonelik-endiseler-tum-muzikal-alanlarda-one-cikan-kavramlardan-biri-oldu#

Telif haklarının uzun yıllardır ödenmediğini dile getiren özellikle Yeşilçam dönemi yapımcıları, SESAM’a tepkili. SESAM ise sorunların çözüme yaklaştığını savunuyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/yesilcam-hakkini-ariyor-1887266

 

Caner Almaz’ın yalnızlığın ağırlığından kurtulamayan, bugünün ilacını geçmişte arayan karakterleriyle sonunda hep kendine kalanların hikâyesini anlattığı ilk romanı Yaşamaklar üzerine bir yazı.

https://www.artfulliving.com.tr/edebiyat/gicirdayan-kalp-kapakciklari-i-24337

 

Bu yıl 64’üncü kez verilecek olan Grammy Ödülleri için 31 Ocak 2022’de Los Angeles’taki Crypto.com Arena’da tören düzenlenecek. İşte 2022 Grammy adayları…

https://www.gazeteduvar.com.tr/2022-grammy-odulleri-icin-adaylar-aciklandi-jon-batiste-11-dalda-aday-haber-1542981

 

Doç. Dr. Mehmet Öncel: Musiki, ilahi buyruklara hizmet eden bir araçtır

Doç. Dr. Mehmet Öncel, ”Kaside Formu ve Emin Işık” üzerine yenisafak.com’a verdiği röportajda: “Biz musikiyi sefih bir yaşamın unsuru olarak kullanmaktan öte özünde medeniyetimizin temel gayesi de olan ilahi buyruklara hizmet eden bir aracı ve bir vasıta olarak görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

https://www.yenisafak.com/hayat/doc-dr-mehmet-oncel-musiki-ilahi-buyruklara-hizmet-eden-bir-aractir-3724102

 

TİYATROLARA KÜLTÜR BAKANLIĞI DESTEĞİ 

Vecdi Sayar yazdı: “Diyanet Bütçesi Kültür’ü Katladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2022 bütçe görüşmeleri çerçevesinde kabul edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi 7 milyar 109 milyon, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi ise yaklaşık 17 milyar.

https://tiyatrodergisi.com.tr/vecdi-sayar-yazdi-diyanet-butcesi-kulturu-katladi/

 

Özel Tiyatrolara Yardımda Kriterler İdeolojik: “Türk Örf ve Adetlerine Aykırı Oyunlar Sahneleyene Para Yok”

Dergimiz yazarı Pınar Arabacı ve genel yayın yönetmenimiz Yavuz Pak, bu yıl komisyonda görev alan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul ve akademisyen Prof.Dr. Nihal Kuyumcu ile komisyonun yapısı, işleyişi ve işlevi üzerine konuştular.

https://tiyatrodergisi.com.tr/ozel-tiyatrolara-yardimda-kriterler-ideolojik-turk-orf-ve-adetlerine-aykiri-oyunlar-sahneleyene-para-yok/

 

Vergilerden tiyatrolara aktarılan bu yardımları organize etmek üzere oluşturulan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Özel Tiyatrolara Yardım Değerlendirme Komisyonu, kurulduğu 1982 yılından bu yana, tiyatro tarihinin üzerinde en çok konuşulan, tartışılan yapılarından biri. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2021-2022 sanat sezonunda 428 özel tiyatronun projesine 13 milyon 500 bin lira destek sağlanacağını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/moda-sahnesine-destek-vermeme-gerekcesi-turk-orf-ve-adetleri-haber-1542767

Kültür-sanata destek devede kulak

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2022 yılı bütçesi TBMM’de kabul edildi. Bakan Mehmet Nuri Ersoy; pandemi dönemi desteklerinden bahsetti. Ancak yapılan destekler hiçbir yaraya merhem olmadı.

https://www.evrensel.net/haber/448332/kultur-sanata-destek-devede-kulak

Moda Sahnesi’ne “Türk örf ve adetlerine aykırı oyunlar” sahnelendiği için destek verilmiyormuş

Moda Sahnesi’nin de aralarında yer aldığı 8 tiyatronun destek başvurusu reddedildi. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul, ret gerekçesini sorduklarında Değerlendirme Komisyonunun iki üyesinin “Türk örf ve adetlerine, geleneklerine aykırı oyunlar sergiliyorlar” dediğini söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/448438/moda-sahnesine-turk-orf-ve-adetlerine-aykiri-oyunlar-sahnelendigi-icin-destek-verilmiyormus

 

Sahneye Destekte Örf Adet Tartışması

https://www.mimesis-dergi.org/2021/11/sahneye-destekte-orf-adet-tartismasi/

 

EKONOMİ ve SANATÇILAR

“Dolar 10 TL Olacak” Paylaşımı Yüzünden Yargılanan Orhan Aydın: “Ben Ekonomistim Deyip Türkiye’yi Batıranın Suçu”

“Dolar 10 TL olacak” şeklinde sosyal medya paylaşımı yaptığı için yargılanan 38 kişi arasında yer alan tiyatrocu Orhan Aydın, “O kadar aydının, sanatçının bir araya gelip söylediği şeyi bugün Türkiye yaşıyor” dedi.

https://tiyatrodergisi.com.tr/dolar-10-tl-olacak-paylasimi-yuzunden-yargilanan-orhan-aydin-ben-ekonomistim-deyip-turkiyeyi-batiranin-sucu/

Arctic Monkeys’in İstanbul konserlerinin biletleri dakikalar içinde tükendi, karaborsaya düştü

Arctic Monkeys’in Ağustos 2022’de İstanbul’da vereceği konserlerin biletleri satışa çıktığı gibi tükendi. Karaborsacılar, biletleri 4 bin 700 ile 8 bin 300 lira arasında değişen fiyarlarla satıyor.

https://www.evrensel.net/haber/448634/arctic-monkeysin-istanbul-konserlerinin-biletleri-dakikalar-icinde-tukendi-karaborsaya-dustu

Arctic Monkeys biletleri dakikalar içinde tükendi, karaborsaya düştü

Ağustos 2022’deki Arctic Monkeys konserleri için biletler satışa çıktığı dakikada tükendi. Karaborsacılıkla eleştirilen uluslararası bilet satış sitelerinde ise biletler 10 katı fiyata bulunabiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/arctic-monkeys-biletleri-dakikalar-icinde-tukendi-karaborsaya-dustu-haber-1543012

 

DİĞER

Ekolojik Dönüşüm için Kültür ve Sanat

https://www.iksv.org/i/content/14910_1_IKSV_Ekolojik_Donusum_2021.pdf

 

İzmir’in Foça ilçesinde, 1990 yılı kazı çalışmaları sırasında Değirmenli Tepe’nin yamacında bulunan Phokaia Tiyatrosu’nun, Anadolu’nun en eski ve klasik dönem sonuna ait tek tiyatrosu olduğu tahmin ediliyor. Bölgede bazı sebeplerden ötürü çalışmalar devam ettirilemezken, bir tarih ortaya çıkmayı bekliyor.

https://tiyatrodergisi.com.tr/anadolunun-bilinen-en-eski-tas-tiyatrosu-gun-yuzune-cikmayi-bekliyor/

Kültür ve Turizm Bakanlığı sözleşmeli sanatçı alımı yapılacağını duyurdu. Resmi Gazete’de yer alan ilana göre Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa’da çeşitli birimlerde çalıştırılmak üzere 41 sözleşmeli sanatçı istihdam edilecek.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kultur-ve-turizm-bakanligi-41-sozlesmeli-sanatci-alacak-iste-basvuru-detaylari-41940652

MUBI filmleri, ATLAS Sineması’nda beyaz perdeye taşınıyor

1948’de açılan Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması, 2020 yılında yenilenerek ATLAS 1948 adını alarak tekrar sinemaseverlere kavuştu. Dijital film platformu MUBI ve Atlas 1948 yeni bir iş birliğine imza atarak geleneksel ve dijitali beyazperdede buluşturuyor. Atlas 1948 Sineması festivaller, galalar ve vizyon filmlerinin yanı sıra ‘MUBI En İyiler Seçkisi’ne ev sahipliği yapacak. 

https://t24.com.tr/haber/mubi-filmleri-atlas-sinemasi-nda-beyaz-perdeye-tasiniyor,998145

 

Suriyeli ses sanatçısı Omar Souleyman, ‘Örgüt üyesi olmak’ iddiası ile gözaltına alındı. 

Mezopotamya’nın haberine göre, Urfa’nın merkez Karaköprü ilçesinde düzenlenen operasyonda, Serêkaniyeli Arap ses sanatçısı Omar Souleyman, “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla gözaltına alındı. Souleyman, İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

 

https://www.gazeteduvar.com.tr/sanatci-omar-souleyman-urfada-gozaltina-alindi-haber-1542237

 

Uyuşturucu kullanımını özendirme” suçlamasıyla yargılanan rapçi Murda’nın duruşması görüldü. Mahkeme, Murda’nın yurt dışı yasağını kaldırarak davayı erteledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/rapci-murdanin-yurt-disi-cikis-yasagi-kaldirildi-haber-1543215

‘Kuruluş Osman’ dizisinin çekimleri sırasında set çalışanlarına küfrettiği iddia edilen Oyuncu Burak Özçivit hakkında 4 yıl 1 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı.

https://tiyatrodergisi.com.tr/burak-ozcivit-hakkinda-set-calisanlarina-hakaretten-dava-acildi/

 

Frida Kahlo tablosu rekor kırdı: 34.9 milyon dolara satıldı

Frida Kahlo’nun 1949 tarihli ‘Diego ve Ben’i, Sotheby’s müzayedesinde 34.9 milyon dolara satıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/frida-kahlo-tablosu-rekor-kirdi-349-milyon-dolara-satildi-haber-1542200

 

  1. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo’nun otoportresi New York’taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satıldı.

Meksikalı ressam Kahlo’nun Sotheby’s Müzayede Evi’nde satılan “Diego y Yo” (Diego ve Ben) adlı eseri, sanatçının son otoportrelerinden biriydi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/frida-kahlonun-otoportresi-rekor-fiyata-satildi-1885408

 

Fazıl Say: Ne görüyorsam onu anlatıyorum

Piyanist Fazıl Say, Play Say 3 albümü için “Bu albüm, kendiliğinden ortaya çıkmış eserlerin toplandığı, gerçekçilikten yola çıkan, ne gördüyse onu müziği ile anlatmaya çalışan bir besteci piyanist portresi CD’dir” dedi.

https://t24.com.tr/haber/fazil-say-ne-goruyorsam-onu-anlatiyorum,993919