• Türkiye’de Müzisyen Olmak & Kültür Bakanlığı Yardımları 

 

Ben İnsan Değil Miyim? (Türkiye’de Müzisyen Olmak) 

Türkiye’de müzik sektörü üzerine hazırlanan 6 bölümlük mini serinin ilk iki bölümü yayımlanmış durumda: ben insan değil miyim? – Türkiye’de Müzisyen Olmak (1. bölüm) (27 Kasım 2020)

Yönetmen ve Editörlerle yapılan söyleşi:

Birçok Müzisyenin TC Kimlik Numarasından Başka Gelir Kaynağı Yok (6 Aralık 2020, Gazete Duvar)

Belgesel üzerine bir başka yazı:

Müzisyenler insan değil midir? – Tuğçe Tatari (2 Aralık 2020, t24)

 

Kültür Bakanlığı Yardımı: 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul’da yaptığı toplantı sonrasında kişi başı bin lira net ödeme yapılacağını duyurdu.

 

Sanatçıların Tepkileri: 

Müzisyen Yasemin Göksu kararın ardından açıklanan uygulamaya tepki göstererek, “Yardım için takla atmayacağım” dedi. Erhan Güleryüz ise, “Canım bakanım, sen bana bir video gönder ben sana bin lira göndereyim” ifadelerini kullandı.

Sanatçı Yasemin Göksu Kültür ve Turizm Bakanlığına Tepki Gösterdi: “Bin Lira İçin Takla Atmayacağım.” (12 Aralık 2020, Gazete Duvar)

Yasemin Göksu Twitter Flood’u: https://twitter.com/yasgoksu/status/1337457651425431552?s=20 (11 Aralık 2020)

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıya, müzisyene bahşiş attı. -Güvenç Dağüstün (4 Aralık 2020, Babıali TV )

Sanatçılar ve iktidar: Haysiyet ve sadaka – Ferhat Tunç – bianet

Kültür ve Turizm Bakanlığı koronavirüs salgını nedeniyle çalışması mümkün olmayan müzisyenlere 1000 TL vereceğini açıkladı. Bakanlığın sanatçısına “sadaka” dağıtmayı ve üstelik bunu bir projeye bağlamında yapması utanç verici. (13 Aralık 2020, bianet)

 

  • Ali Cem Köroğlu’nun Ölümü Üzerine (İzmir Devlet Tiyatrosu’nda COVID 19 Skandalı) 

İzmir Devlet Tiyatrosu’nda KOVİD 19 Skandalı: 50 Kişi Pozitif

Kültür Sanat Sendikası Yönetim Kurulu, İzmir Devlet Tiyatrosu’nda Akif Yeşilkaya’nın yönettiği “Karıncalar/Bir Savaş Vardı” oyununda tam anlamıyla bir COVID-19 skandalı yaşandığını, yapılan test sonuçlarına göre yaklaşık 50 kişinin pozitif diğerlerinin temaslı olduğunu açıkladı. Sendika Covid-19’a yakalanan bazı sanat emekçilerinin durumunun ağır olduğunu bildirdi. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün içinde bulunulan durumu yönetemediğinin açık olduğu belirtilen açıklamada pek çok sanat emekçisinin hayatının tehlikeye atıldığına ve bu durumun hasıraltı edilmeye çalışıldığına dikkat çekildi. Sendika bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu kapsamda sahnelerin süresiz kapatılmasını talep etti. (4 Aralık 2020, Sol Haber)

Sanat Çevrelerinden Ali Cem Köroğlu’nun Ölümüne Tepki – Mimesis Sahne Sanatları Portali

Yakalandığı korona virüs sebebiyle Ankara’da yoğun bakıma alınan Ali Cem Köroğlu hayatını kaybetti. Devlet Tiyatroları’nda dekor ve kostüm tasarım sanatçısı olan Ali Cem Köroğlu en son “Karıncalar/Bir Savaş Vardı” oyununun ekibinde yer alıyordu. 26 Kasım İzmir’de prömiyeri yapılan oyunun ekibinde yer alanlardan bazılarının korona virüs testi pozitif çıkmış, devletin pandemi nedeniyle yeterli önlemleri almadığı gerekçesi ile olay meclis gündemine de taşınmıştı. Ali Cem Köroğlu’nun ölümü üzerine Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (DETİS) yaşananlara tepki göstererek kamuoyuna yönelik bir bildiri paylaştı. (5 Aralık 2020, Mimesis)

Ali Cem Köroğlu’nun ölümü ardından Sera Kadıgil Meclis Konuşması: https://www.instagram.com/tv/CIi4vr1DMj0/?igshid=uisam79s8rm1  (8 Aralık 2020)

 

  • Tiyatro Mekanları Risk Altında 

Çember Daralıyor: Bağımsız Seyircinin İmhası

İstanbul’da değişen dönüşen kapanan sahneler üzerine 5 harfliler sitesinde çıkan bir yazı: “Sokağa çıktığımda ne zamandır orada olan bir yerin, mekanın artık olmadığını veya büyük ölçekli yatırımlar tarafından ele geçirilerek değiştiğini, geride kendisini koruyabilen, kent belleğinde ve şimdide varolmayı sürdürebilen çok az yer kaldığını görüyorum.” (1 Aralık 2020, 5 Harfliler)

Ankara Sanat Tiyatrosu, Salonunu Boşaltmak Zorunda Kaldığını Açıkladı

1963 yılından beri aynı adreste perde açan Ankara Sanat Tiyatrosu, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla tarihi salonu boşaltmak zorunda kaldığını açıkladı. Pandemi döneminin getirdiği yükler, devlet yardımlarından mahrum kalma ve mülk sahibinin dayattığı ağır koşullar gibi sebeplerle salondan ayrıldığını açıklayan Ankara Sanat Tiyatrosu, bundan sonraki çalışmalarına Bilkent Sahne’de devam edeceklerini belirtti. (6 Aralık 2020, Mimesis)

Mansur Yavaş kapanmak zorunda kalan Ankara Sanat Tiyatrosu için harekete geçecek

1963 yılında Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu, pandemi koşullarının getirdiği yükler nedeniyle Ihlamur Sokak’daki 58 senelik tarihi salonunu boşaltmak zorunda kaldı. Gazeteci Ünsal Ünlü ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştüğünü belirterek, Yavaş’ın yarından itibaren bu konuyla ilgili adım atacağını söyledi. (7 Aralık 2020, Cumhuriyet)

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer: ‘Ankara Sanat Tiyatrosu, artık sizlerin büyüyen desteğiyle Bilkent’te yaşayacak’

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Ankara Sanat Tiyatrosu’nun yeni sahnesi Bilkent Sahne’den bir açıklama yaptı. CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, 58 yıldır perde açtığı salonunu boşaltmak zorunda kalan Ankara Sanat Tiyatrosu’nun yeni sahnesinden bir video paylaşarak: “Bizde bugün Ankara Sanat Tiyatrosunu yeni yerinde ziyaret ettik. Ve onların bir mesajını iletmek istiyoruz sizlere. Her zaman seyircisinden güç alan Ankara Sanat Tiyatrosu, bundan sonrada sizden aldığı güçle nefes almaya devam edecek.”dedi. (9 Aralık 2020, Gazete Müstehak)

Ankara Sanat Tiyatrosu Müjdesi

6 Aralık 1963’te kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), 6 Aralık’ta, Kızılay Ihlamur Sokak’ta yarım asrı aşkın süredir seyirciyle buluştuğu tarihi salondan maddi imkansızlıklar nedeniyle ayrıldıklarını kamuoyuna duyurdu. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, AST’nin oyunlarının satın alınarak, Çankaya Belediyesi’nin YouTube kanalından yayınlanacağını ve belediyenin bütün salonlarının ücretsiz olarak AST’nin kullanımına açılacağı belirtildi. Ayrıca, Kızılay’daki tarihi AST binası için mal sahibi ile görüşmelerin yürütüleceği, salonun bir yıl daha tiyatronun kullanımında kalacağı kaydedildi.

(10 Aralık 2020, Sözcü)

Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi İşbirliğiyle Çözüm Buluşmaları 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yürüttüğü “Tiyatro Yönetimi Kapasite Geliştirme ve Networking Projesi” kapsamında, Aralık ayı boyunca 4 oturumdan oluşan bir webinar serisi düzenliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY) işbirliğiyle düzenlenen webinarlar, her Pazartesi Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandan, Doç. Dr. Itır Erhart ve Doç. Dr. Serhan Ada’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek. Kriz dönemlerinde tiyatroların nasıl hayatta kalabileceği, tiyatro yönetimi, izleyici geliştirme ve topluluk yönetiminin ele alınacağı webinarlarda, yurtdışındaki tiyatroların ve sanatçıların izledikleri yollar da tartışmaya sunulacak. 7, 14, 21 ve 28 Aralık Pazartesi günleri 14.00 – 15.30 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleşecek webinarlara katılım herkese açık ve ücretsiz.

Bakan Ersoy: Özel tiyatrolarımıza 15 milyon lira destek vereceğiz

“Bakanlığımıza ait kültür merkezlerimizi ve devlet tiyatrolarımızın salonlarını 1 Aralık 2020- 15 Haziran 2021 tarihleri arasında özel tiyatrolarımızın kullanımına sunduk. Özel tiyatrolarımızda turne desteği ve Dijital Tiyatro Ek Projesi adı altında 2 yeni programla 15 milyon lira ilave destek vereceğiz. Turne desteği başvurularını almaya başladık, dijital tiyatro başvurularını da 30 Aralık’a kadar alıyoruz. Özel tiyatrolarla ilgili bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grupla benim başkanlığımda toplanıyoruz ve bütün yardımları, bundan sonra nasıl devam edeceğimizi hatta yönetmelikte istedikleri değişiklikleri tartışıyoruz ve onlarla birlikte ortak karar alarak devam ediyoruz” diye konuştu. (9 Aralık 2020, t24)

 

  • Edebiyat Dünyasında Başlayan #MeToo Hareketi Üzerine

Edebiyat dünyasında başlayan #Metoo hareketi yayılıyor: Yazar İbrahim Çolak taciz ettiğini kabullenerek intihar etti, yayınevleri yazarlarla ilişiğini kesti

Sosyal medyada pek çok kadın, yazar Hasan Ali Toptaş’ın kendilerini taciz ettiğini ve cinsel saldırıda bulunduğunu paylaştı. Toptaş ile başlayan ifşa metinlerinde kadınlar, “#MeToo“, “#uykularınkaçsın“ etiketleriyle birbirlerine destek oldu. Leyla Salinger isimli bir Twitter kullanıcısı, Toptaş’ın videosunu paylaşarak, “Bu adamın ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim. Klasik orta yaş üzeri cins erkek edebiyatçı” dedi. (11 Aralık 2020, Medyascope)

“Gerçek bir özür değil, ama kazanım” – Edebiyat dünyasındaki cinsel taciz ifşaları

Banu Güven’in Pelin Buzluk’la yaptığı söyleşi.  “Bunun peşini bırakmayacağız”. Hasan Ali Toptaş tarafından taciz edilen onlarca kadın arasında, 14 ila 16 yaşındayken tacizi yaşayan 3 kadın da bulunuyor. Toptaş’ın cinsel saldırıda bulunduğu edebiyatçı Pelin Buzluk, Banu Güven’e, tacizlerin boyutunun kadınların sosyal medyada konuşmasıyla ortaya çıktığını anlattı. – “Herkes susmuş. (Toptaş) yaptığının her zaman yanına kâr kaldığı bilgisiyle devam etme cesaretini kendinde bulmuş. Tabii sosyal medyanın bu kadar etkin olacağı bir gelecek düşünememiş de olabilir. Sosyal medyada bir kıvılcımın birden büyüyebileceğini, bu kadınların birbirini bulacağını öngörememiştir.” – “Beni en mutlu eden şeylerden biri, artık kimseyi taciz edemeyecek olması. Hiçbir kız çocuğuna, hiçbir kadına elini süremeyecek.” – “Gerçek bir özür değil, hiçbir şeyi telafi etmez. Asla affetmiyoruz. Ama onu buna zorlayan kadın mücadelesi bir kazanımdır.” (11 Aralık 2020, COSMO)

İfşa edilen isimler arasında Kültür-Sanat Komisyonu’nda da takip ettiğimiz EK Dergi ekibinin yürütücülerinden Ali Şimşek de bulunuyor.  Kendisiyle ilgili yapılan ifşa, ardından yaptığı açıklama sırasıyla aşağıda: (Ümid Gurbanov gibi isimler de var, incelemek isteyen yine Twitter üzerinden bakabilir.) https://twitter.com/idilakkus/status/1337094745504542722?s=20 https://twitter.com/elestiriyicalma/status/1337760819086569472?s=20

 

Diğer Haberler:

RTÜK’ten İrem Derici’nin klibine müstehcenlik uyarısı – Susma24

Şarkıcı İrem Derici’nin Brezilyalı model Diogo Fedrizzi’yle Senin Hastan adlı şarkı için çektiği klip, Radyo ve Televizyon Kurulu’ndan (RTÜK) müstehcenlik uyarısı aldı. Derici ise kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Uzun zamandır uyarılmamıştım. Uyarıldım, iyi geldi” ifadesini kullandı. Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klip kısa sürede YouTube Trend Videolar listesine girmiş ve uzun süre ilk sıralarda kalmıştı. (25 Kasım 2020, susma24)

Beyrut’un iç savaş ve disko tarihi

Lübnanlı besteci ve aranjör Ihsan Al-Mounzer, Batı ve Orta Doğu müziğini birleştiren bir tür olan “oryantal dans diskosu”na öncülük eden isimdi. Lübnanlı bestecinin Orta Doğu ve Batı müziğini birleştirmesi, ülkenin iç savaşta olduğu günlerde yeni bir tür yarattı. Oryantal dans diskonun kurucu babası Lübnanlı besteci İhsan Al-Mounzer’in Orta Doğu ve Batı müziği füzyonu Lübnan iç savaşı sırası yeni bir müzikal tür yarattı. (27 Kasım 2020, cazkolik)

Hagop Ayvaz’ın “cennetim” dediği arşivi izleyiciyle buluşuyor

Sergi, İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel çabalarıyla oluşturduğu tiyatro arşivinden yola çıkarak, toplumsal bellek, kimlik ve mekân bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihine odaklanıyor. (2 Aralık 2020, Bianet)

Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun için hapis talebi – Susma24

Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun hakkında Alevilere yönelik ifadeleri nedeniyle hapis cazesı talebiyle iddianame düzenlendi. (4 Aralık 2020, susma24)

Sanatta Postmodernizm ve Postyapısalcılığın Eleştirel Temelleri Üzerine | E-Dergi, Sanat Tarihi

Rıfat Şahiner’in editörlüğünü yaptığı ve yazarları arasında olduğu “Sanatta Post-Nesne ve Post-İnsan” başlıklı kitap,Ütopya Yayınevi tarafından yayınlandı. Bu yazıda kitap üzerine bir değerlendirme bulunuyor. (5 Aralık 2020, e-skop)

Atatürk Kültür Merkezi şantiyesinde mangal partisi düzenlendi

Taksim’de yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi (AKM) şantiyesinde 7 Aralık Pazartesi günü şirket töneticileri tarafından işçilere mangal partisi düzenlendiği iddia edildi. (9 Aralık 2020, Gazete Müstehak)

Usta Oyuncu İlyas Salman’dan Yanıt 

Türkiye’de sinemada solcu olmayanlara ödül verilmediğini iddia eden oyuncu Hakan Boyav’a, Türk sinemasının efsane oyuncusu İlyas Salman’dan yanıt geldi. Salman, isim vermeden kendisine gönderme de yapan Boyav’a, “Sana en azından sağcısın diye ödül vermemişler. Bana solcuyum diye yıllardır rol vermiyorlar Hakan” karşılığını verdi. TRT1’de yayınlanan ‘Payitaht Abdülhamid’ adlı dizinin oyuncusu Hakan Boyav, Türkiye’de ödül alabilmek için solcu olmak ya da yaşam biçimi olarak solculara yakın olmak gerektiğini iddia etti. (10 Aralık 2020, BirGün)

Refik Anadol İBB’nin sanat projesinden neden çekildi? – SANATATAK

Refik Anadol, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun “Işıklarda buluşalım mı?” sözleriyle paylaştığı “Istanbul The Lights” projesinden “etik” ve “profesyonellik” anlayışına uymadığı gerekçesiyle çekildiğini duyurdu. (11 Aralık 2020, Sanatatak)

Sanatçının konuyla ilgili açıklamasını okumak isteyenler için: Refik Anadol Sanatatak’a Açıkladı: “Herkese saygıyı prensip edindim”

İBB Kültür AŞ’ye Murat Abbas Getirildi

İBB Kültür AŞ Genel Müdürlüğü’ne Murat Abbas getirildi. Serdar Taşkın’ın bir ay önce ayrıldığı göreve, Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Murat Çakır vekalet ediyordu.

(12 Aralık 2020, Gazete Duvar) 

Moğollar’ın 50 yılı aşkın birikimi canlı kaydedilmiş “Anatolian Sun” albümünde

“Hayatımın en heyecanlı işlerinden biri yayımlanmak üzere. Şubat ayının sonlarında Studio Artone’da çalarken plağa kayıt yapılan ‘direct to disk’ dedikleri yöntemle albüm kaydetmiştik. Yani o gün ne çaldıysak günahı ve sevabıyla aynısını dinleyeceksiniz.” Moğollar’ın Anatolian Sun’ın duyurusunu bu sözlerle yapmıştı Cahit Berkay. 50 yılı aşkın birikimi, tamamı canlı kaydedilmiş 16 parçayla yeni nesille de buluşturmayı amaçlayan albüm 11 Aralık’ta yayımlandı. (12 Aralık 2020, BantMag)