Yasaklamalar

Kocaeli’ndeki konseri AKP’nin yönetimde olduğu Derince Belediyesi tarafından iptal edilen Aynur Doğan, İzmir’in ardından Ankara’da sahne aldı. Doğan, farkı milletlerden sanatçıların oluşturduğu orkestrasını tanıtarak, “Biz bir arada durabiliyoruz, bir arada şarkı söyleyebiliyoruz” dedi.

 • ‘Yanıtımız Sanatımız Olacak’ – Mimesis Sahne Sanatları Portali
  Seymen organizasyon şirketi tarafından organizasyonu yapılan Amed Şehir Tiyatrosu, Don Kixot oyunu, bir hafta boyunca İstanbul’un birçok ilçesinde 22-29 Mayıs tarihleri arasında izleyicisi ile buluşacak. Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi’nde startı verilecek oyun, Kartal Soğanlık Kültür Merkezi, Ataşehir Cemal Süreyya Kültür Merkezi, Esenyurt Erol Olçak Kültür Merkezi, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyun aynı zamanda Çanakkale’de oynanacak. Tiyatro ekibi, ilk defa bir Kürtçe oyunla Çanakkale’de seyircinin karşısına çıkacak.
 • Konser Yasakları Devam Ediyor: Apolas Lermi’nin İki Konseri İptal Edildi – Mimesis Sahne Sanatları Portali
  ​​Hükümet sanatçıları hedef almaya devam ediyor. Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Matthaios Tsahouridis ve Nizayi Koyuncu’un konserlerinin belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından engellenmesine tepkiler artıyor. Yasaklara da yenileri eklendi.  Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamasında Matthaios Tsahouridis’in sahne almasının engellenmesini protesto edip şampiyonluk gecesinde sahneye çıkmayı reddeden Karadenizli sanatçı Apolas Lermi’nin de 2 konseri iptal edildi.
 • Aynur Doğan’ın Bursa Konseri de İptal Edildi – Mimesis Sahne Sanatları Portali

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, sanatçı Aynur Doğan’ın Bursa’daki konserini iptal etti. Belediyeden yapılan açıklamada, “Belirtilen tarihte yapılacak olan konserin firma tarafından iptal edildiği bilgisi alınmıştır” denildi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), peş peşe gelen konser yasaklarının “birtakım marjinal grupların tercihlerini tüm halka dayatma çabasına alet olmak” olduğunu vurguladı. EŞİK, “Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların özellikle de kadın sanatçıların mesleklerini diledikleri gibi icra etmelerine engel olmanıza izin vermeyeceğiz” açıklaması yaptı.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir; Kürtçe konser, tiyatro oyunları ve etkinliklerin yasaklanmasını Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması için verilen soru önergesinde “AKP hükümeti belirli dönemlerde, özellikle seçim zamanlarında Kürtçe müziklerle seçim propagandası yaparken son zamanlarda Kürtçe konser, tiyatro gibi etkinliklerin iptal edilmesine ilişkin baskıcı bir tutum sergilemektedir” denildi.

Mezopotamya Ajansı haberine göre Gergerlioğlu’nun Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın konserinin Derince Belediyesi tarafından iptal edilmesine dair verdiği önergenin iadesinde ise İç Tüzük 97’nci maddenin “Sorulamayacak konular” gerekçe gösterildi. Önerge de yer alan 5’inci sorunun 3’üncü cümlesi “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” olduğu öne sürülerek, sorunun değiştirilmesi ya da çıkarılması istendi.

 • Tartuffe’nin Yasaklanmasına Karşı Dava Açılacak – Mimesis Sahne Sanatları Portali
  Organizatör Cejna Saruhan, Mersin ve Adana’da Kürtçe ‘Tartuffe’ oyununun yasaklanmasına karşı dava açacaklarını belirtirken, tiyatrocu Elvan Koçer de, CHP’li belediyelerin gerekmediği halde kendilerinden ‘valilik izni’ istemesine tepki gösterdi.
 • Konser İptalleri/Yasakları Ne Anlama Geliyor?
  Son dönemdeki etkinlik iptal/yasaklarının bir kısmı Kürt sanatçılara, Kürdi duyarlılığı yüksek sol, sosyalist çevrelere yöneldi. Aynur Doğan’ın Derince ve Bursa konserleri, Metin Kemal Kahraman’ın Muş konseri, Mem Ararat’ın Bursa konseri, Amed Şehir Tiyatrosu’nun Kocaeli Çayırova’da sahnelenecek Don Kişot oyunu, Bitlis Eren Üniversitesi Bahar Şenliği programında yer alan Stêrka Karwan’ın konseri, Dersim Dernekleri Federasyonu’nun Pendik’te yapacağı piknik geçtiğimiz haftalarda iptal edilen etkinlikler arasındaydı. Bu iptaller, devletin Irak’ta KDP ile birlikte gerçekleştirdiği Pençe-Kilit operasyonu ve Suriye’ye askeri operasyon tehdidi ile aynı döneme denk geldi. Malum her seçim yaklaştığında bir askeri operasyon gündem oluyor. İktidar içerde çok sıkıştığı ve ekonomik ihtiyaçlara yanıt veremediği için milliyetçi kışkırtma ile iç kamuoyunu belirlemeye çalışıyor. 
 • Konser iptalleri El Cezire gündeminde: Streisand etkisine yol açtı
  Son haftalarda, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilen şehirler ve ilçeler tarafından bir dizi etkinlik iptal edildi ve bu, eleştirmenlerin ve analistlerin hükümeti ülkede bir ‘kültür savaşı’ başlatmaya çalışmakla suçlamasına yol açtı” denilen haberde, konser yasaklarının ve tepkilerin, Streisand etkisine yol açarak, konserlere olan ilgiyi daha da arttırdığı” yorumu yapıldı. Streisand etkisi, saklanmaya, gizlenmeye, sansürlenmeye veya kaldırılmaya çalışılan bir bilginin genellikle internet gibi araçlarla daha geniş kitlelere ulaşması fenomenidir. Fenomen, adını 2003 yılında Malibu, Kaliforniya’daki evinin fotoğraflarını yayın organlarından kaldırtmaya çalışan fakat fotoğrafların daha çok yayılmasına yol açan Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Barbra Streisand’den aldı. 

 

Baskı, Cezalar, Açıklamalar

soL’un haberine göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 1 Kasım 2016’da kayyım olarak atanan Altındağ Kaymakamı Cumali Atilla, Aydın’a yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle hakaret davası açmıştı.

 • Nazan Öncel: Fahişelik mertebesine ne zaman erişiriz, bekleyelim görelim
  Nazan Öncel, Erdoğan’ın Gezi eylemcilerine yönelik “sürtük” hakaretine “Fahişelik mertebesine ne zaman erişiriz, bekleyelim görelim” sözleriyle tepki gösterdi.
 • Ezhel: Sanata ve gençliğe karşı açılmış bir savaş var
  Rap sanatçısı Ezhel, pop müziğin artık gençlere cevap veremediğini söylüyor. Ezhel, konser yasaklarıyla ilgili olarak da, “Radikal bir azınlığın ülkeye çektirdiği çile” diyor.
 • Alıcı bulamayan kilisenin fiyatı 10 milyon TL’ye yükseldi 
  Mardin’de sahibinden satılık olan bin 700 yıllık tarihe sahip Mor Yuhanna Kilisesi’nin fiyatı 10 milyona TL’ye yükseldi. Artuklu ilçesi Teker Mahallesi’nde bulunan bin 700 yıllık tarihe sahip olan Mor Yuhanna Kilisesi, içinde 3 kardinal mezarı ve yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğunda birinin Deyrulzafaran Manastırı’na diğerinin ise Mardin Kalesine çıktığı söylenen 2 tünel bulunuyor. Kilise, geçen yıl kendisine babasından miras kalan Murat Tekcan tarafından 7 milyon 250 bin liraya satılığa çıkarıldı. Alıcının çıkmaması üzerine hala satış için bekleyen kilisenin bu yıl ki fiyatı ise hayat pahalılığı gerekçe gösterilerek Tekcan tarafından 10 milyon çıkarıldı.

 

Toplumsal Cinsiyet

 • Uğur Arda Aydın Hakkında İki Yıl Altı Ay Hapis Cezası Verildi – Mimesis Sahne Sanatları Portali
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları oyuncusu Uğur Arda Aydın hakkında, meslektaşı Nazife Aksoy’a yönelik taciz suçlamasıyla açılan ve istinaf mahkemesince verilen bozma kararının ardından tekrar görülen davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, Aydın’ın iki yıl altı ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. 
 • Depp-Heard davasında jüri kararını açıkladı: Depp, 15 milyon dolar tazminat alacak
  Dünya kamuoyunun ilgisini üzerinde toplayan Johnny Depp ve Amber Heard arasındaki karalama davasında karar çıktı. Jüri üyeleri 14 saat düşündükten sonra kararını verdi. Karara göre davayı kazanan Depp, Heard’den toplamda 15 milyon dolar tazminat alacak.
 • JOHNNY DEPP VE AMBER HEARD DAVASININ PERDE ARKASI BLUTV’DE – ajandakolik
  Sıradan bir boşanma davasından çok uzakta olan ve tüm dünyanın takip ettiği  Johnny Depp ve Amber Heard’ün ilk davası şimdi BLUTV’de. İki bölümden oluşan “Johnny vs Amber”, ilk bölümde dosyayı Johnny’nin bakış açısından ele alırken ikinci bölümde ise Amber’ın iddialarına odaklanıyor. Belgeselde uzman avukatlar ve ikiliye yakın isimlerin görüşleriyle birlikte çiftin kendi çektiği görüntüler de yer alıyor.

 

Dijital Dünya

 • İnternetin yeni trendi: Yazılı metni görüntüye çeviren yapay zeka ‘Dall-E Mini’
  Adını Pixar’ın Wall-E’sindeki robot ve sürrealist ressam Salvador Dali’den alan yapay zeka, yazılan herhangi bir metni görüntüye çeviriyor. Yapay zeka şirketi OpenAI tarafından geliştirilen yazılım, kelimelere dayalı olarak saniyeler içinde çok çeşitli görseller üretebiliyor. Dall-E Mini, 2021’de sunulan Dall-E’nin devamı niteliğinde.
 • Dijital platformlar Bergen için kıyasıya rekabette; milyon doları bulan teklifler olduğu söyleniyor
  Müzisyen Sina Koloğlu, sezonun gişe rekoru kıran filmi Bergen için dijital platformlar arasındaki yayın hakkı rekabetini yazdı. “Disney Plus ve Amazon’un, milyon doları bulan tekliflerde bulunduğu söyleniyor” diyen Koloğlu, filmin 14 Haziran’da Türkiye pazarına girecek Disney Plus’ta yayınlanmasının “sürpriz olmayacağını” belirtti.
 • İstanbul Dijital Sanat Festivali başladı
  Festivalde Türkiye’nin ilk yapay zekâ küratörü Avind, festival ziyaretçileri ile buluştu. Festivalin ilgi odağı olan Avind tarafından seçilen ulusal ve uluslararası 13 sanatçının eserlerinin olduğu festival, sanatseverlere 12 Haziran’a kadar farklı bir deneyim sunacak.  

 

Kültürel Çoğulcu Sanat

 

Yenilikler: Festivaller, Konserler, Filmler, Albümler

Türk halk ozanı Neşet Ertaş’ın hayat hikayesini anlatan film, sanatçının ailesiyle, yapımcı Mustafa Uslu ve “Garip Bülbül Neşet Ertaş” kitabının yazarı Erol Parlak’ı karşı karşıya getirmişti. Aileden Döne Ertaş, Hüseyin Ertaş ve Nigar Leyla Ertaş ile Kalan Müzik, 27 Aralık’ta İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne başvurmuş ve Garip Bülbül Neşet Ertaş isimli sinema filmiyle ilgili ihtiyati tedbir kararı aldırmıştı. Ailesi Neşet Ertaş’ın yaşarken hayatını anlatan bir proje yapılmasını istemediğini belirtmişti.

 • Eskişehir’de yasaklanan festival Konya’da yapılacak
  Eskişehir’de 12-15 Mayıs günleri arasında yapılacağı açıklanan Anadolu Fest, Eskişehir Valiliği’nin yasak kararı üzerine iptal edilmiş, festivalin tarihi 9-12 Haziran’a ertelenmişti. Ancak festivalin organizasyonu, daha sonra “Geldiğimiz noktada üzülerek diyalog ve hukuk zeminindeki çabalarımızın çözümsüz kaldığını sizlerle paylaşmak durumundayız. Eskişehir Anadolu Fest biletlerinizi, almış olduğunuz satış noktasına giderek iade edebilirsiniz” açıklaması yaparak festivalin tamamen iptal edildiğini duyurmuştu. Anadolu Fest Organizatörü Serdar Can, Eskişehir’de yasaklanan festivalin 29 Eylül-2 Ekim arasında Konya’da yapılacağını duyurdu.
 • Kocaeli’nde iptal edilen gençlik festivali, İstanbul’da yapılacak
  Kocaeli‘nin Kandıra ilçesinde düzenlenen ve şarkıcı Melek Mosso’nun da sahne alacağı gençlik festivali FullFest, Kocaeli Valiliği tarafından ‘ormanda konaklama yasağı’ gerekçesiyle iptal edildi. FullFest, etkinliğin güncellenmiş sanatçı kadrosuyla İstanbul Polonezköy’de yapılacağı açıkladı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki Seyrek Plajı’nda 10-11-12 Haziran’da yapılacak olan gençlik festivali FullFest, Kocaeli Valiliği tarafından bugün iptal edildi. Melek Mosso ve Sagopa Kajmer gibi sanatçıların sahne alacağı ve 3 gün sürecek olan festivalin iptal edilme gerekçesi ise Kocaeli’nde 1 Haziran’dan itibaren uygulanacak olan ‘ormanda konaklama yasağı’ olarak gösterildi. Festivalde sahne alacak sanatçılar içerisinde yer alan Melek Mosso’nun 3 Haziran’da Isparta’da vereceği konser de iptal edilmiş, yerine Seda Sayan’ın sahne alacağı açıklanmıştı.

 

Dünyadan Başlıklar

Müzede bulunan ziyaretçilerin ifadesine göre, saldırıyı tekerlekli sandalyeli ve peruk takan bir adam gerçekleştirdi. Saldırgan, tekerlekli sandalyesinden fırlayarak, pastayı Mona Lisa tablosuna fırlattı.

 

Cannes Film Festivali

Yeni filmi ‘Kurak Günler’in dünya prömiyerini bugün 75’inci Cannes Film Festivali’nde yapan yönetmen Emin Alper, filmin ortak yapımcılarından Gezi davası hükümlüsü Çiğdem Mater’i andı: “Bizimle değil ama bizim aklımız ve kalbimiz onunla.”