27 Mart 2019

Kadıköy Tiyatroları Platformu: En karanlık, en sessiz anı yaşadığını sandığında, sahneden ve kendinden sakın vazgeçme

Kadıköy Tiyatroları Platformu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için “Bir replikle değişir dünya, bir haykırışla…” başlıklı bir mesaj yayımladı. Metinde, “En karanlık, en sessiz anı yaşadığını sandığında, sokaktan, hayattan, sahneden ve kendinden sakın vazgeçme!” denildi.

https://t24.com.tr/haber/kadikoy-tiyatrolari-platformu-en-karanlik-en-sessiz-ani-yasadigini-sandiginda-sahneden-ve-kendinden-sakin-vazgecme,814153

Sanatçılar ‘oyun’a geldi: ‘Haberimiz yok’

Televizyon ve sosyal medyada yayımlanan “Sanat Varsa Hayat Var” başlıklı klipte yer alan sanatçılar, bu klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğinden habersiz olduklarını söylediler.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/kultur-sanat/1316798/Sanatcilar__oyun_a_geldi___Haberimiz_yok_.html

28 Mart 2019

224 gündür tutuklu olan oyuncu: Adalet! Ama herkese

Sosyal medya paylaşımlarından “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle önce 2 yıl 6 ay hapis cezası verilen ardından 10 ay 15 gün hapis cezası alan tiyatro sanatçısı Cenk Dost Verdi cezaevinde röportaj verdi: “Adalet! Ama herkese”

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/kultur-sanat/1318532/224_gundur_tutuklu_olan_oyuncu__Adalet__Ama_herkese.html

Engin Günaydın, tiyatro oyunu yazdı

Engin Günaydın, televizyon dizilerinin çalışma sürelerinin çok uzun olduğunu söyleyerek, “Çalışma şartları çok ağırlaştı, bu yüzden televizyonda olmak istemiyorum, tiyatro yapmak istiyorum” dedi.

29 Mart 2019 Oyuncu Selen Uçer ‘Güle Güle Diva’yı anlattı: Kendimize bir şifa yarattık

Selen Uçer Güle Güle Diva’yla başlayıp Tutsana Ellerimi’ye uzanan, hem oyuncu, hem de yazar olarak sahnede geçirdiği yıllarını Diken’e anlattı.

http://www.diken.com.tr/selen-ucer-izleyicinin-gule-gule-divayi-izlediginde-hafiflemesi-biraz-sifalanmasi-onerisi-var-oyunda/

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Sosyal medya hesabındaki paylaşımları nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Ferhat Tunç hakkında savunmasını yapmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ferhat-tunc-hakkinda-yakalama-karari-cikarildi-41166028

Abdülhamid’in torununa tazminat ödeyecek

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu Vatansever’le ilgili Halk TV yayınıyla sarf ettiği sözler nedeniyle, Müjdat Gezen ile Halk TV tazminat ödemeye mahkûm edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/abdulhamidin-torununa-tazminat-odeyecek-41165450

Atillâ Dorsay: Kimse kusursuz değildir, insanın başına her şey gelir

Yeni çıkan anı kitabı ‘Bir Ömürden Seçilmiş Portreler’de çocukken uğradığı tacizden küçük yalanlarına, katıldığı tek esrar partisinden küçük hırsızlıklarına pek çok itiraf ve özeleştiriye yer veren Atilla Dorsay Hürriyet’e konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-cumartesi/kimse-kusursuz-degildir-insanin-basina-her-sey-gelir-41166051

Yaşıyorsak hâlâ umut var demektir

Kuşkan, Kanal D’de başlayacak olan yeni dizisi ‘Zalim İstanbul’ vesilesiyle Hürriyet’e konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-cumartesi/yasiyorsak-hala-umut-var-demektir-41165942

30 Mart 2019

Cartel Erci: 90’larda yabancı düşmanlığını işledik

1990’lı yılların sevilen Türk rap müziği grubu ‘Cartel’in üyesi Erci E. olarak tanınan Erci Ergün, 90’lı yıllarda yabancı düşmanlığı gibi konuları işlediklerini ve grup olarak o dönem nasıl hissettiklerini anlattı.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/cartel-erci-90larda-yabanci-dusmanligini-isledik-41166774

İKSV Caz Festivali direktörü: Misyonumuz şehrin farklı köşelerine gitmek

İstanbul Caz Festivali, bu yıl 19 Haziran-18 Temmuz tarihlerinde 26’ncı kez düzenlenecek. Festivalin direktörü Harun İzer, bu yılki festivali, 26 yılın özetini, caz festivali kültürünün zamanla hangi noktalara evrildiğini anlattı.

http://www.diken.com.tr/iksv-caz-festivali-direktoru-harun-izer-misyonumuz-sehrin-farkli-koselerine-gitmek/

31 Mart 2019 Şener Şen: ‘Kutuplaşma yönetenlerin işine geliyor’

Vasıf Öngören’in bir döneme damgasını vurmuş ve politik tiyatro türü içinde özel bir yere sahip oyununu ilk oynadığından 40 yıl sonra DasDas’ta yeniden sahneye taşıyan Şener Şen Cumhuriyet’e konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/kultur-sanat/1322299/Sener_Sen___Kutuplasma_yonetenlerin_isine_geliyor_.html

1 Nisan 2019 Nilgün Belgün: Mahalle baskısından dolayı ‘Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmiyorduk’ dediler

Oyuncu Nilgün Belgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutladığı videoda yer alan sanatçıların “Klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmiyorduk” şeklindeki açıklamaları için “Mahalle baskısından dolayı böyle açıklama yapmak zorunda kaldılar” dedi.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201904011038544649-nilgun-belgun-mahalle-baskisindan-dolayi-cumhurbaskanligi-icin-cekildigini-bilmiyorduk-gibi-bir-soz-soylediler/

Gökhan Özoğuz’dan yerel seçim mesajı: Ülkeye güneş doğdu

Gökhan Özoğuz mesajında şu ifadeleri kullandı: “Aynı görüşte olmayan insanlara adiler diyen şerefsizler diyen kendinden olmayana terörist diyen halkı ayrıştıran belediye başkanları yoksa artık ülkeye güneş doğmuştur demektir. Tebrikler Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu.

https://t24.com.tr/haber/gokhan-ozoguz-dan-yerel-secim-mesaji-ulkeye-gunes-dogdu,814983

Türkiye’den oyunlar Berlin Tiyatro Festivali’nde

Theater28 tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Berlin Tiyatro Festivali, 3 Nisan’da başlayacak. Bu yıl Türkiye’den çeşitli tiyatro topluluklarına ev sahipliği yapacak festivalde, tiyatro oyunlarının yanı sıra film gösterimleri ve atölye çalışmaları da yer alacak.

https://www.kulturservisi.com/p/turkiyeden-oyunlar-berlin-tiyatro-festivalinde/

2 Nisan 2019

Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin bu yılki teması ‘cinsiyet eşitliği’

Caz Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali, 23. yılında “cinsiyet eşitliğine” odaklanacak. Festival, 26 Nisan – 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

https://www.kulturservisi.com/p/uluslararasi-ankara-caz-festivalinin-bu-yilki-temasi-cinsiyet-esitligi/

31 Mart Yerel Seçimleri’nde aday olan Levent Üzümcü ve Emre Kınay, sozcu.com.tr’ye konuştu

Levent Üzümcü Şişli’de CHP’nin Belediye Meclis Üyesi seçildi. İyi Parti’den Kadıköy Belediye Başkan Adayı olan Emre Kınay ise seçimi kazanamadı ama İyi Parti’nin ülke genelindeki oy oranının üstünde bir sonuç aldı. Üzümcü ve Kınay, seçim ile ilgili değerlendirmelerini sozcu.com.tr‘ye yaptı.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/31-mart-yerel-secimlerinde-aday-olan-levent-uzumcu-ve-emre-kinay-sozcu-com-trye-konustu/

Bozcaada Caz Festivali İstanbul’a taşındı

Bozcaada Caz Festivali İstanbul Buluşması ile Salon’da festival gibi bir gece yaşanacak. İki özel konserle Alice Phoebe Lou meleksi sesiyle sahnede indie folk parçalarını Salon dinleyicisi ile paylaşacak.

https://m.haberturk.com/bozcaada-caz-festivali-istanbul-a-tasindi-2421916

3 Nisan 2019

AKP’li başkanın ilk icraatı: Muzaffer İzgü’nün ‘Duvar’ adlı tiyatro oyununu iptal etti

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde belediye başkanı seçilen AKP’li İbrahim Yılmazcan, henz mazbatasını bile almadan ilk icraat olarak bir tiyatro oyununu yasakladı.

http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/akpli-baskanin-ilk-icraati-muzaffer-izgunun-duvar-adli-tiyatro-oyununu-iptal-etti

TV dizileri krizde: Oyuncular isyan bayrağını çekti

Ünlü oyuncular bir bir artık televizyon dizilerinde rol almayacaklarını açıklıyor. Yıllardır tartışılan, hatta protesto edilen dizi süreleri bir türlü kısalmıyor. Birçok oyuncu süreleri daha kısa olan internet platformlarındaki dizileri tercih etmeye veya tiyatroya yönelmeye başladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/kultur-sanat/1328803/TV_dizileri_krizde__Oyuncular_isyan_bayragini_cekti.html

Global Rapor: Ücretli stream müzik abonesi 255 milyonu geçti

İnsanların müziği doğrudan satın almak yerine internet üzerinden dinlemeye başlaması ile gelir kaynaklarını bu kanala adapte eden müzik dünyası, cirosunu artırmaya devam ediyor.

https://www.kulturservisi.com/p/global-rapor-ucretli-stream-muzik-abonesi-255-milyonu-gecti/

4 Nisan 2019

Türk tiyatrosu Frankfurt’ta

Frankfurt Tiyatro Festivali 5 oyun, 5 atölye, 2 panel, 5 söyleşi ve zengin bir içerikle yine sanatı ve sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor.

https://m.haberturk.com/turk-tiyatrosu-frankfurt-ta-2424010

5 Nisan 2019 Zehra Doğan’a ‘İfade Özgürlüğü Ödülü’ verildi.

Index on Censorship tarafından gazeteci ve ressam Zehra Doğan’a, Londra’da “İfade Özgürlüğü Ödülü” verildi. Doğan, ödülünü Leyla Güven ve açlık grevindeki tutuklular adına aldı.

https://www.kulturservisi.com/p/zehra-dogana-ifade-ozgurlugu-odulu-verildi/

6 Nisan 2019 Yılbaşı eğlencesi tadında: Bozcaada Caz Festivali

Murat Sezgi (3dots), Gizem Gezenoğlu (Pavli) ve Doğukan Çokşeker’in (Allaturca Music) bundan üç yıl önce bir araya gelip organize ettiği Bozcaada Caz Festivali, bu yıl Avrupa’nın en önemli caz festivallerinin de dahil olduğu Europe Jazz Network üyesi oluyor. Festival her geçen yıl yurt dışından izleyici çekmeye ve Bozcaada’nın dokusuna cazla renk vermeye devam ediyor.Bu yıl 19, 20, 21 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan festivalin organizatörleri Diken’e konuştu.

http://www.diken.com.tr/yilbasi-eglencesi-tadinda-bozcaada-caz-festivali/

Rutkay Aziz: Kadınlara ve gençlere yaslanmayan bir hareket başarılı olamaz

Usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas şimdilerde George Orwell’in ünlü romanı ‘1984’ü sahneye taşıyor ve romanın iki ana karakteri Winston ve O’Brian’a hayat veriyorlar. Taner Barlas ve Rutkay Aziz’le 50 yılı deviren sanat hayatlarına, yeni oyunlarına ve gündelik yaşamın gerçeklerine dair röportaj verdi.

http://www.diken.com.tr/rutkay-aziz-kadinlara-ve-genclere-yaslanmayan-bir-hareket-basarili-olamaz/

7 Nisan 2019 Fazıl Say’dan Binali Yıldırım afişlerine: İstanbul halkına haksızlık değil mi?

İstanbul’da Binali Yıldırım’ın teşekkür pankartlarını gördüğünü söyleyen Say, “Bu afişler tüm İstanbul halkına haksızlık değil mi?” yorumunda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/yerel_yonetimler/1333496/Fazil_Say_dan_Binali_Yildirim_afislerine__istanbul_halkina_haksizlik_degil_mi_.html

‘Kadınların problemleri hâlâ sürüyor’

38. İstanbul Film Festivali’nde restore edilmiş kopyasıyla izleyiciyle buluşacak “On Kadın” filminin başrol oyuncusu Türkan Şoray ve yönetmeni Şerif Gören Cumhuriyet’e konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/kultur-sanat/1333856/_Kadinlarin_problemleri_h_l__suruyor_.html

Tiyatro festivali, ‘Hayal Perdesi’ ile açıldı

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Frankfurt Türk Tiyatrosunu, ‘Hayal Perdesi ‘oyuncuları Özge Özder, Tuba Karabey, Selin Işcan, Çehov’un ölümsüz eseri ‘Üç Kız Kardeş’ ile büyük alkışlar arasında açtı.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/festival-uc-kiz-kardesle-basladi-41174361

8 Nisan 2019 Kadir İnanır: Ellerimizi birleştirme zamanı

Çözüm sürecinin akil adamlarından İnanır, barış için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor: ‘insan hakları savunucusu olarak hatırlanmak istiyorum’ http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kadir-inanir-ellerimizi-birlestirme-zamani-41175457