29 Mart

Dünyada bir ilk olan Kadın Oyunları Festivali Ayvalık’ta sürüyor. Dünya Tiyatro Günü’nde Ayça Bingöl’ün canlandırdığı Ben Anadolu oyunu izleyicilerle buluştu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tascier-ikiyuzluluk-nedeniyle-pek-cok-tiyatro-kapandi-1824089

Hollanda’da katı bir İslami kültürle yetiştiği ortamı anlattığı “Yaşayacağım” (Ik Ga Leven) adlı romanı nedeniyle ölüm tehditleri alan Türkiye kökenli yazar Lale Gül, bundan sonra İslam hakkında hiçbir şey yazmayacağını söyledi.

https://www.kulturservisi.com/p/hollandada-olum-tehditleri-alan-yazar-lale-gul-islam-hakkinda-yazmayi-biraktim/ 

30 Mart

HDP Tiyatrocuların Sorunları için Meclis Araştırması İstedi. HDP’li Sarısaç, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle tiyatrocuların yaşadığı zorluklar ve hem kayyumların işine son verdiği hem de Kürtçe oyunların yasaklanmasından kaynaklı sanat emekçilerinin yaşadığı sorunlar için Meclis araştırması istedi.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/03/hdp-tiyatrocularin-sorunlari-icin-meclis-arastirmasi-istedi/ 

Laura García-Lorca: Ailem Federico García Lorca’nın arşivini korudu

Federico García Lorca’nın yeğeni Laura García-Lorca ile Federico García Lorca’yı ve Lorca Merkezi’ni konuştuk. Lorca, “Lorca Merkezi’nin tohumları Huerta de San Vicente deneyimiyle atıldı” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/laura-garcia-lorca-ailem-federico-garcia-lorcanin-arsivini-korudu-makale-1517608 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının Hazırladığı Belgesel Yayınlandı

http://www.mimesis-dergi.org/2021/03/eskisehir-buyuksehir-belediyesi-sehir-tiyatrolarinin-hazirladigi-belgesel-yayinlandi/ 

Konu ile ilgili Ayşegül Yüksel’in yazısı: 

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/aysegul-yuksel/cok-yasa-tiyatro-1824201 

İzmir Müzisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Karasu, Sokak Sanatçıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Mutlu ile müzisyenler Kasım Taşdoğan ve Murat Mengirkaon, müzisyenlerin yaşamlarını sonlandırmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Meltem Karasu, son 3 ayda 5 müzisyenin yaşamına son vermesine ilişkin, sorunun sadece ekonomik olmadığını belirterek, “Belirsizlik, çaresizlik, umutsuzluk, terk edilmişlik, amaçsızlık da insanların içindeki yaşam şevkini kırıyor” dedi. Müzisyen Murat Mengirkaon da “Bir nevi ‘buradayım’ çığlığı olan intiharların ekonomik, sosyal, psikolojik nedenleri var. Müzisyenlerin yaşadığı sorunları sadece ölümler üzerinden duygusal, bir ‘acıma’ haliyle yaklaşılmasını doğru görmüyorum” diye konuştu. 

https://www.kulturservisi.com/p/izmirli-sanatcilardan-yasamlarini-sonlandiran-muzisyenlerle-ilgili-aciklama-bir-nevi-buradayim-cigligi/ 

31 Mart

https://t24.com.tr/haber/game-of-thrones-evreni-sahneye-tasiniyor,942652 

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen 57. Kütüphane Haftası açılış töreninde konuşan Bakan  Ersoy, “readturkey.gov.tr” adresinden hizmet verecek olan Türkiye’nin ilk çevrimiçi uluslararası edebiyat ve yayıncılık tanıtım portalının çok kısa süre içinde kullanıma açılacağını söyledi.

https://www.kulturservisi.com/p/bakan-ersoy-turkiyenin-ilk-cevrimici-uluslararasi-edebiyat-ve-yayincilik-tanitim-portali-yakinda-acilacak/ 

1 Nisan

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kampanyaya dair Tiyatro Agon’un açıklaması: http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/tiyatro-agondan-mersin-buyuksehir-belediyesi-dijital-platform-projesine-dair-aciklama/ 

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/yasasin-1-nisan-1824758

Gençlerin Söyleyeceği Var 4: Dilan Parlak ve Nazlı İnan ile Söyleşi

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/genclerin-soyleyecegi-var-4-dilan-parlak-ve-nazli-inan-ile

-soylesi/ 

Eda Çekil, aile ve evlilik kurumunu kadrajına alan “Aile Albümü” sergisiyle 8 Nisan’dan 8 Mayıs’a kadar Yapı Kredi bomontiada’da olacak. 

http://www.sanatatak.com/view/aileye-yakin-bakis-aile-albumu 

Gezi Parkı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden alınarak verildiği Beyazid Han-ı Sani Vakfı, 2011’de yanan Beyazıt Camisi’ndeki tarihi Hünkar Kasrı’nı hâlâ onarmadı. https://www.kulturservisi.com/p/gezi-parkinin-devredildigi-vakif-2011de-yanan-hunkar-kasrini-hala-onarmadi/ 

2 Nisan

Tiyatro Kooperatifi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları Yönetimi ve Araştırma Merkezi iş birliği ve Tiyatro Kooperatifi ortağı tiyatroların katılımıyla gerçekleştirdiği akademik araştırmanın ara raporundan veriler paylaştı. Kalıcı çözümler üretilmediği takdirde kayıpların telafisinin on yıllar süreceğine dikkat çeken Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar için acil olarak harekete geçilmesi çağrısını yineledi. 

https://www.evrensel.net/haber/429661/tiyatro-kooperatifi-ozel-tiyatrolarin-ucte-ikisi-borcla-ayakta-kalma-savasi-veriyor 

Duman grubunun solisti Kaan Tangöze ile Acun Medya davasında mahkemeye bilirkişi raporu sunuldu. Bilirkişi raporunda haklı bulunan Kaan Tangöze’ye 165 bin lira ödenmesi gerektiği belirtildi. 

https://www.kulturservisi.com/p/o-ses-turkiye-davasi-bilirkisi-raporu-tangozeye-165-bin-lira-verilmeli/ 

Salgında tiyatrolar – Oyun Sandalı anlatıyor: “Bu kadar tiyatro yapmak sonra hiçe sayılmak insanı öfkelendiriyor”

https://medyascope.tv/2021/04/02/salginda-tiyatrolar-oyun-sandali-anlatiyor-bu-kadar-tiyatro-yapmak-sonra-hice-sayilmak-insani-ofkelendiriyor/ 

3 Nisan 

New York’ta tiyatrolar yüzde 33 izleyici kısıtlamasıyla yeniden açılacak

https://www.evrensel.net/haber/429719/new-yorkta-tiyatrolar-yuzde-33-izleyici-kisitlamasiyla-yeniden-acilacak

Antalya’da altı yerel tiyatronun oluşturduğu Antalya Özel Tiyatrolar Birliği’nin oyunları Büyükşehir Belediyesi tarafından dijital platformda seyirciyle buluşturuluyor.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/ozel-tiyatrolar-online-perde-aciyor/ 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Türk Dil Kurumu (TDK) arasında, “Dünya Dili Türkçe” seferberliği kapsamında yayınlarda daha güzel Türkçe kullanımı için iş birliği protokolü imzalandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rtuk-ve-tdk-yayinlarda-guzel-turkce-kullanimi-icin-is-birligi-protokolu-imzaladi-1825391 

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin içindeki Opera Binası’nın inşaatını gezdiren Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, merkezin 100 kişilik özel bir uzman grubu tarafından yönetilirken programların da Sanat Danışma Kurulu tarafından belirleneceğini anlattı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/akmnin-adi-ataturk-kultur-merkezi-kalacak-1825301 

Garanti BBVA’nın, pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden olan müzik sektörüne destek vermek amacıyla hayata geçirdiği “Garanti BBVA ile Sesini Aç” serisi devam ediyor. YouTube’dan yayımlanan müzikli sohbet serisinin yeni konuğu Ceylan Ertem oldu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/pandemiden-etkilenen-muzisyenlere-destek-1825306 

4 Nisan

Dolapdere Big Gang, TRT’de müzik programı yapan ve sevilen bir grup. Bu grubun şirketi The Soul Production yapımcılığında, Gökay Süngü’nün yazıp yönettiği “Geri Dönüş” filminin gösterimi için bir bilgi notu aldığımda şaşırdım. Bu dönemde canlı müzik performansıyla başlayacak canlı bir film galası? Beyoğlu Grand Pera, Emek’te? Üstelik Kültür ve Turizm Bakanı’nın himayelerinde? Kedi meraktan ölür; bir “Sokak Kedisi” olarak katılmak istediğimi bildirdim ve gittim. 

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/muzik-baska-sinema-baska-1825474 

Sezen Aksu, “Demo” albümünü haberleştirip, “Begonvil” şarkısının YouTube yönlendirmesini paylaşan internet gazetesi Kültür Servisi’ne telif davası açtı.

https://www.evrensel.net/haber/429774/sezen-aksu-kultur-haberine-telif-davasi-acti 

Odunpazarı Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Elçin Elmalıoğlu Karaahmet, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Kıvanç Pehlivanoğlu ve Ömer Burak Ünal ile Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’nu konuştuk.

https://www.evrensel.net/haber/429748/bir-anadolu-kumpanyasi-odunpazari-belediye-tiyatrosu 

Medyascope’un yeni sinema programı ‘Film Çıkışı’nın ilk bölümünde, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin Direktörü Gülten Taranç ile festival projesinin gelişim sürecini ve koronavirüs salgını koşullarında festivalin gidişatını konuştuk.  

https://medyascope.tv/2021/04/04/film-cikisi-1-gulten-taranc-ile-4-uluslararasi-kadin-yonetmenler-festivali-salginla-birlikte-dayanismanin-oneminin-arttigi-gunler-yasiyoruz/ 

5 Nisan 

Broadway tiyatrosu salgın nedeniyle kapattığı kapılarını yeniden açtı. Tiyatroda korona virüsü kuralları dikkat edildi. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/broadway-tiyatrosu-bir-yil-sonra-alkislarla-acildi-haber-1518269 

İzmir’in üreten on dört bağımsız tiyatro topluluğu, “İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi” (İzmir BTİ) çatısı altında bir araya gelerek yeni bir dayanışma başlatıyor: İZMİR BAĞIMSIZ TİYATRO GÜNLERİ 26 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında İzmir BTİ’nin parçası olan ekipler tarafından sergilenecek on iki oyun ve bir film gösterimli panelle NHKM – Konak Halk Sahnesi’nde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

https://sanatokur.com/izmir-btiden-dayanisma-cagrisi-izmir-bagimsiz-tiyatro-gunleri/ 

Rusya’da yayın yapan Pyatıy Kanal (Beşinci Kanal) televizyonu, J. R. R. Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin ilk bölümüne dayanan ve daha önce kayıp kabul edilen Sovyet yapımı televizyon filmini yayımladı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yuzuklerin-efendisinin-bilinmeyen-sovyet-uyarlamasi-ortaya-cikti-1825799 

Akbank Sanat ve Psikesinema & Psikeart işbirliğiyle düzenlenen “Sinema & Psikiyatri Seminerleri” Nisan ayı programı ile devam ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sinema-psikiyatri-seminerleri-nisan-ayi-programi-aciklandi-1825772 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin afişi yayımlandı. Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin afişi yayımlandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ucan-supurge-uluslararasi-kadin-filmleri-festivalinin-afisi-yayinlandi-1825768 

Dünyanın en büyük çizgi roman festivallerinden Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali, pandemi nedeniyle iptal edildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunyanin-en-buyuk-cizgi-roman-festivallerinden-angouleme-iptal-edildi-1825794 

3 bin yıllık Kaunos Antik Kenti’ndeki kaya mezarları, yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgi görüyor. Ancak Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan’da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan mezarlar, gün geçtikçe yapısal bütünlüğünü kaybederek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kaunos-antik-kentindeki-kaya-mezarlari-yok-olma-tehlikesiyle-karsi-karsiya-1825739 

Gazi Üniversitesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi, sanatçı Nur Gökbulut’un Desport adlı sergisi, 5-11 Nisan tarihleri arasında Ankara, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nda sanatseverlerle buluşacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/nur-gokbulutun-desport-sergisi-sanatseverlerle-bulusacak-1825721 

Piyanist ve besteci Fazıl Say, İnstagram hesabından yaptığı paylaşımla, CHP’ye eleştirilerde bulundu. Say’ın “CHP’ye naçizane bir eleştiri” başlıklı paylaşımı şöyle: https://www.evrensel.net/haber/429862/fazil-say-chpyi-elestirdi-40-yillik-kurt-sorunundan-korkuyorsunuz 

2020’de dünyanın en çok ziyaret edilen 100 sanat müzesine ziyaretler trajik oranlarda düştü. 2019’da 230 milyon olan ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl 54 milyona geriledi. http://www.sanatatak.com/view/muze-ve-galerin-ziyaretci-sayisinda-yuzde-77-dusus 

‘Firavunların Altın Geçidi’ denen devlet töreni, 90 dakika boyunca 400 TV kanalından dünyaya canlı yayımlandı.
https://www.kulturservisi.com/p/misirda-firavunlarin-altin-gecidi-mumyalar-yeni-muzeye-tasindi/ 

atv, dün akşam yayımlanan “Ölümlü Dünya” filminde geçen ‘dolar’ repliğini sansürledi. Kanal, 2018 yılında da filmin aynı kısmını sansürlemişti.
https://www.kulturservisi.com/p/atvden-filme-sansur/ 

6 Nisan

Kadınların, kuirlerin hikayelerinin merkeze alındığı podcast kanalı K’nın Sesi 2.sezona başladı. 

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/knin-sesi-podcasti-2-sezona-asliyor/ 

Oyuncular Sendikası, üyelerine gönderdiği bir mail ile, pandemiyle geçen 2020 yılında sendika olarak neler yapıldığı konusunda bilgi verdi. Aynı zamanda sendikanın web sitesinde de 2020 faaliyet rapor raporunu yayınladı. 

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/bir-yilda-neler-oldu-oyuncular-sendikasi-2020-faaliyet-raporunu-acikladi/ 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, kültür sanat projelerini bir açılış ile kamuoyuna aktardı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılan lansmanda ‘Kültür ve Sanat Kenti İzmit’ sloganıyla yola çıkan İzmit Belediyesi’nin, 2021 yılında planladığı kültürel projeler ve etkinlikler tanıtıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/izmit-belediye-baskani-fatma-kaplan-hurriyet-izmiti-evrensel-boyuta-tasiyacagiz-1825998 

Farklı ülkelerden 13 kişinin biraraya gelerek oluşturduğu Festivalscope AB destekli bir festival filmleri platformu. Yapmaya çalıştıkları işi “Uluslararası Film Festivalleri salgınla alt üst oldu ve çevrimiçi bir deney olan şey çoğu zaman bir hayatta kalma meselesi haline geldi. Festivalleri yeniden sinemalarda izlemeyi özlüyoruz, o zamana kadar, medya ortaklarıyla birlikte ve daha düşük maliyetlerle, onlara teknik ve promosyon imkanı sunarak, mümkün olan en iyi şekilde çevrimiçi olarak başlamalarına yardımcı olmak için çabalıyoruz. Dünyanın dört bir yanından film severler, birleşin! ve bağımsız sinemayı yaşatmak için çabalarımıza katılın! Cesur olun ve sizin için özenle seçilmiş yarının yeteneklerini keşfedin! Prestijli festivallerin programlamasını takip edin ve diğerlerini keşfedin!” diyerek özetliyorlar. 

https://cazkolik.com/icerik/netflix-ve-bilumum-kopyalarindan-sikilan-sinemaseverler-icin-festivalscope-iyi-bir-alternatif 

Mülteci ve göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişiminin önemi üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), T.C. Sağlık Bakanlığı ortaklığında ve Avrupa Birliği finansal desteği ile ilk defa düzenlediği “Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri” 5-11 Nisan tarihlerinde çevrimiçi olarak festivalscope.com platformunda gerçekleşiyor.

http://www.sanatatak.com/view/multeciler-icin-kimseyi-geride-birakma-film-gunleri 

Susma Platformu, sanatsal ifade özgürlüğüne dair temel bilgilerin tazelenip bu konudaki soru işaretlerinin aydınlatılması amacıyla “Sanatsal İfade Özgürlüğü: Madendeki kanaryaya ne oldu?”* başlıklı paneli düzenleyecek. 

https://www.kulturservisi.com/p/susmadan-sanatsal-ifade-ozgurlugu-paneli-madendeki-kanaryaya-ne-oldu/ 

7 Nisan

Romain Rolland ve Beethoven: Yapı Kredi Kültür Sanat (YKYS) bu hafta çevrimiçi iki etkinlikle meraklısını buluşturacak. Birincisi, Frankofoni Festivali kapsamında YKKS Yayıncılık ve Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nin YouTube kanalları üzerinden 7 Nisan Çarşamba günü yeniden gösterime açılacak olan “Romain Rolland’ın Yapıtından: Jean-Christophe ve Beethoven” başlıklı söyleşi ve konser.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/romain-rolland-ve-beethoven-1826197 

Dijital Sanat Merkezi: sahneport

Farklı sanat disiplinlerine ait performansları tek bir dijital platform çatısı altında toplayan “dijital sanat merkezi” Sahneport duyuruldu. Sinema, tiyatro, konser ve sergi gibi kültür sanat aktiviteleri Sahneport üzerinden yayımlanacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dijital-sanat-merkezi-sahneport-1826198 

Yeni e Nisan sayısında Türkiye’de temsilcilik bulundurmadığı durumda kısıtlama ve yaptırımla karşı karşıya kalabilecek Twitter gibi platformların sermaye ile olan ilişkisini tartışmaya açıyor.

https://www.evrensel.net/haber/430044/yeni-e-sermaye-ve-sosyal-medya-iliskisini-tartisiyor 

Ressam, Yazar ve Şair Etel Adnan’ın 60 yıllık üretiminin tüm dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki eserleri “Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş” başlığıyla Pera Müzesi’nde sergileniyor.

https://www.evrensel.net/haber/430007/etel-adnan-retrospektifi-goc-surgun-ve-savas 

http://www.sanatatak.com/view/yuzyillik-bir-yasamin-tum-uretimleri-imkansiz-eve-donus 

1945’te Nobel Ödülü’nü kazanan ilk Latin Amerikalı edebiyatçı Gabriela Mistral, eğitim alanında çalışmalar yaptı, kendini ülkesinin sorunlarını çözmeye adadı. https://ekmekvegul.net/bellek/7-nisan-1889-nobel-edebiyat-odullu-silili-edebiytci-gabriela-mistral-dogdu 

Erçin Kaya: Caz, müziğimle empati kurdu
https://cazkolik.com/icerik/ercin-kaya-caz,-muzigimle-empati-kurdu 

Önce 2020’de Covid-19 ve sonra 2021’deki NFT salgınıyla zor günler yaşayan galerilerin canını son günlerde bir de kurumların bünyelerinde yaşanan ayrımcılık, sömürü ve istismar hikayelerini bir araya getiren bir sosyal medya hesabı sıkıyor. Instagram ve Twitter’daki @cancelartgalleries adlı hesapta ismini vermeyen kullanıcılar galerilerde yaşadıkları kötü tecrübeleri paylaşıyorlar ve maruz kaldıkları muameleyi yapan kurumları ve yöneticilerini afişe ediyorlar. Son gönderilerinde Türkiye’deki Istanbul74’e odaklanan hesap dünyanın her köşesinden mağdur çalışanlarını hikayelerine yer veriyor.
http://www.sanatatak.com/view/galerilerin-bilinmeyen-yuzunu-afise-ediyor 

Oyuncular Sendikası: ‘Covid-19 tedbirlerinin uygulanmasını ve sektör çalışanlarının aşılanmasını istemek yanlış değil’: Oyuncular Sendikası, oyuncuların uzun çalışma koşullarında, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğu ortamlarda çalıştıklarına dikkat çekerek ‘2. Aşama Aşı Uygulama Grup Sıralaması’ sonrası sinema ve televizyon sektörü çalışanlarının aşılanması konusunda bir planlama yapılmasını, özel tiyatrolarda çalışan oyuncular ile teknik ve idari kadroların da aşı planlamasında gündeme alınmasını talep etti. Sendikanın açıklamasında “Ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturan setler için standartlaşmış Covid-19 tedbirlerinin uygulanmasını ve önleyici bir tedbir olarak sektör çalışanlarının aşılanmasını istemek yanlış değildir” denildi.

https://www.kulturservisi.com/p/oyuncular-sendikasi-covid-19-tedbirlerinin-uygulanmasini-ve-sektor-calisanlarinin-asilanmasini-istemek-yanlis-degil/

GAİN ücretli üyelik modeline geçti

https://www.birgun.net/haber/dijital-icerik-platformu-gain-ucretli-uyelik-modeline-geciyor-340322

Borusan Contemporary’nin “Düş Suda” başlıklı yeni koleksiyon sergisi çevrimiçi olarak bugün (7 Nisan) sanatseverlerle buluştu. 45 sanatçının 60’a yakın eserinin yer aldığı sergi, 6 Mart 2022 tarihine kadar Borusan Contemporary’nin internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden deneyimlenebilecek.
https://medyascope.tv/2021/04/07/borusan-contemporaryden-dus-suda-sergisi-dr-necmi-sonmez-dijital-alan-artik-yeni-kamusal-alan-sergide-koktenci-bir-deneysellik-var/ 

Provadan İzle Serisi: “Semaver ve Kumpanya” Oyunu İş Sanat’ın YouTube Kanalında Yayında

https://tiyatrodergisi.com.tr/provadan-izle-serisi-semaver-ve-kumpanya-oyunu-is-sanatin-youtube-kanalinda-yayinda/ 

E-Kitabını Al, Oyunu Dijital Sahnede Seyret!
https://tiyatrodergisi.com.tr/e-kitabini-al-oyunu-dijital-sahnede-seyret/ 

Pandeminin zorlu set şartlarını daha da çetrefilli hâle getirmesi, bir süredir, anlatısını tamamen çevrimiçi görüşmeler üzerinden kuran yapımların önünü açmış durumda. Biri gazeteci, diğeri terörist baş karakterlerini bir çevrimiçi görüşmede konumlandıran Profile ise; prodüksiyonunun 2018’de tamamlanmış olması nedeniyle, bu alternatif konseptin öncülerinden esasen.

https://bantmag.com/profile-ile-diken-uzerinde-cevrimici-bir-sorusturma/ 

8 Nisan

Vaka sayıları günlük 50 bini aşmışken TBMM’den Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Korosu ve Türk Sanat Müziği Korosuna Ankara Arena Spor salonunda prova yapılacağı bildirildi.

https://www.birgun.net/haber/vaka-rekorlari-kirilirken-orkestra-ve-koro-sanatcilari-200-kisilik-provaya-cagrildi-340534

Tiyatro sanatçısı Ayşe Lebriz Berkem, 4 Nisan Pazar günü Zoom üzerinden “Hikâyelerimiz” adlı canlı tek kişilik performansıyla yaşadıklarımıza ya da bir şekilde tanığı olduğumuz dramlara dokunan üç öyküyü anlattı ve “Kadın Savaşı Baladı”nı seslendirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/aci-ceken-kadin-ve-cocuklarin-oykusu-1826506

ABD’nin  Minnesota eyaletindeki Chanhassen Dinner Theatres adlı yemekli tiyatro kuruluşu, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada bünyelerinde farklılık, eşitlik ve kapsayıcılığa yer verme konusunda taahhüt verdiklerini, ırkçılık karşıtı bir politika izleyeceklerini ve bunlara uymak için tamamen beyazlardan oluşan Cinderella müzikalinin sergilenmeyeceğini açıkladı.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/oyuncu-kadrosu-beyazlardan-olusan-cinderella-iptal-oldu/

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, bölgede faaliyet gösteren 7 özel tiyatronun girişimi ile 2021 yılı Mart ayında merkezi Samsun’da olmak üzere kuruldu.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/karadeniz-tiyatro-kooperatifi-kuruldu/

9 Nisan

Oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan’ın Jülide Ateş’e verdiği söyleşi: kendisinin de kadrosunda bulunduğu Leyla ile Mecnun dizisinin kaldırılmasına ilişkin olarak, “Bence Gezi yüzünden kaldırıldı.” yorumunu yaptı. Ayrıca sansürden, tiyatro yasasına, devlet yardımından kadına yönelik şiddete pekçok konu konuşuldu.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/ahmet-mumtaz-taylan-julide-atesle-40da/

10 Nisan

Rojava’nın ilk kadın tiyatro grubu Teatra Sarya Baran oyuncuları, hazırladıkları masalları farklı mekanlarda ve kendi kurdukları stüdyolarda izleyiciye ulaştırarak masal kültürünü yaşatmayı amaçlıyor.

Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulan ilk kadın tiyatro grubu Teatra Sarya Baran, Jin Tv ile birlikte ortak bir projeye imza atarak, “Hebû Tunebû (Bir varmış bir yokmuş) isimli masal programına başladı. 2018 yılında çalışmalarına başlayan Teatra Sarya Baran grubu

https://tiyatrodergisi.com.tr/rojavanin-ilk-kadin-tiyatro-grubundan-masal-programi/

9. İstabul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu Othello ile İstanbul’da seyirci karşısına çıkan dansçı ve koreograf İsmael İvo vefat etti. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören İsmael İvo 66 yaşında doğum yeri Sao Paulo’da 8 Nisan’da Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/dansci-ve-koreograf-ismael-ivo-vefat-etti/

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, kültür- sanat etkinliklerini online olarak Spotify’da yayımlayacağını duyurdu.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/ibb-sehir-tiyatrolari-spotifyda/

Mimesis Dergisi Muhsin Ertuğrul’un “Ölmeyi Bilen Adam” adıyla yayınlanan biyografisinin yazarı Ayşegül Çelik ile geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz, Türkiye Tiyatro Tarihi’nin önemli figürlerinden Handan Uran Ertuğrul’u konuştu.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/tiyatro-ve-tiyatrocular-onu-asla-yalniz-birakmadi/

Bahar Çuhadar’ın “Zoom Oyunlarında Umut Var” başlıklı yazısı

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/zoom-oyunlarinda-umut-var/

BGST Tiyatro AYM’ye gidiyor: Özgür Eren’in “Kültür Bakanlığı’yla Bu Dönemde de Mücadele Edilir mi?” başlıklı yazısı:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/kultur-bakanligiyla-bu-donemde-de-mucadele-edilir-mi/

11 Nisan

Nuray Büyükdağ’ın Ayşe Lebriz Berkem tarafından oynanan “Hikayelerimiz” adlı oyununa dair yazısı:

https://t24.com.tr/yazarlar/nuray-buyukdag/surdurebilir-miyim-bir-aski-ayrilamam-korkusuyla,30562

Usta tiyatrocu Betül Arım, Haftasonu’nda bu çağrıyı yaptı. Arım, kadın ve çocuklara yönelik şiddet karşısında erkekleri birlik olmaya davet etti. Başarılı sanatçı, “Bu insanlık suçu ve ayıbına karşı birlik olmaya var mısınız?” diye sordu:

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/haydi-erkekler-yeter-dur-deyin/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

Karagöz’ü Hamlet’le buluşturan Ayhan Hülagü ile Milliyet’te yapılan söyleşi:

https://www.milliyet.com.tr/pazar/insan-neyle-beslenirse-onu-uretiyor-6478141

Şefik Onat’ın T24’de yayınlanan yazısı: “Operaya ilgi duymayanlar bile…”

https://t24.com.tr/yazarlar/sefik-onat/operaya-ilgi-duymayanlar-bile,30546

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İÜDK) öğrencileri, Kadıköy Rıhtım’daki tarihi binadan, Göztepe’deki yerleşkeye taşınması kararını protesto etti. Bina önünde toplanan öğrenciler, “Konservatuvar yerinde güzel” diyerek basın açıklaması yaptı.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/iu-devlet-konservatuvari-kadikoy-rihtimdan-tasinmak-isteniyor-ogrenciler-tepkili/

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi bir basın açıklaması yaparak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile görüşmelere başladığını duyurdu. 

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/tiyatromuz-yasasin-inisiyatifinden-duyuru/

Sahne Sanatları Öğrencileri Dayanışması ile Söyleşi: Mimesis, Sahne Sanatları Öğrencileri Dayanışması’ndan beş kişi ile 28 Mart’ta Zoom üzerinden buluşup Dayanışma’nın kurulma sürecini, etkinlik planlarını, sanat eğitiminde cinsel taciz konusunu ve pandeminin etkilerini konuştu.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/sahne-sanatlari-ogrencileri-dayanismasi-ile-soylesi/

Hazal Şahin’in Dicle Doğan ile yaptığı söyleşi: 

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/dicle-dogan-ile-soylesi/

Hollanda’da hükümet ve etkinlik sektörünün girişimiyle gerçekleştirilen Fieldlab (saha laboratuvarı) deneyi; tiyatro, gösteri ve konferansların bazı önlemler çerçevesinde sosyal mesafe zorunluluğu olmadan yeniden güvenli bir şekilde açılabileceğini ortaya koydu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56713577

13 Nisan

Sanat Meclisi’nin hazırladığı, Mart 2021 Sanatta Hak İhlalleri Raporu’:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/sanatta-hak-ihlalleri-mart-2021/

“William Saroyan ve O Uzak Ülke”: Emek Erez’in Gazete Duvar’da yayımlanan yazısının bir bölümü:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/william-saroyan-ve-o-uzak-ulke/

İstanbul Edebiyat Evi’nde Ermeni Tiyatrosu üzerine söyleşilerin ikincisinde, Berberyan Kumpanyası ve diaspora tiyatrosundan repertuar örnekleri konuşuldu:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/20-yuzyil-ermeni-tiyatrosu-repertuarindan-ornekler/

Ayşegül Yüksel’in “Dansöz” oyunu üzerine Cumhuriyet’te yayınlanan yazısı:

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/dansoz-ya-da-kolelikten-ozgurluge-gecisin-agir-bedeli/

17 Mayıs Derneği, Ankara’da yaşayan ya da 26 Nisan-6 Mayıs 2021 tarihleri arasında Ankara’da bulunabilecek kuir performans sanatçılarına seslendi: “Kendi ürettiğin, her biri en az 30 saniye en çok 59 saniye olan bir veya birden fazla temadaki video/videoları çek ve 19 Nisan Pazartesi saat 17.00’ye kadar ilet.”

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/17-mayis-derneginden-kuir-performans-sanatcilarina-acik-cagri/

Opera Sanatçısı Erol Uras Yaşamını Yitirdi

https://www.birgun.net/haber/opera-sanatcisi-erol-uras-yasamini-yitirdi-341100

Serkan Fırtına’dan Yeni Kitap: “Tepegöz – Tiyatro Yazıları”

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/serkan-firtinadan-yeni-kitap-tepegoz-tiyatro-yazilari/

14 Nisan

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, Tiyatro Yasası İçin Görüşmelere Başladı

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tiyatromuz-yasasin-inisiyatifi-tiyatro-yasasi-icin-gorusmelere-basladi-1827964

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nın 2001 yılından itibaren kulüp çalışmalarının raporlarını, eğitim araştırma çalışmaları kapsamında yaptıkları çevirileri, söyleşileri ve sunumları derledikleri büo yıllık’ın geçtiğimiz günlerde on beşinci sayısı yayımlandı.

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/15-buo-yillik-okuyucuyla-bulusuyor/

Gösteri sanatları alanında çalışan kadınlar, Celal Mordeniz taciz vakasının kamuoyuna duyurulmasının üzerinden geçen 2 ayda Tiyatro Medresesi’nin ve Seyyar Sahne’nin sessiz kalması üzerine bir açıklama yaptı. Sosyal medya üzerinden yayınlanan açıklama: 

http://www.mimesis-dergi.org/2021/04/gosteri-sanatlari-alaninda-calisan-kadinlardan-tiyatro-medresesi-ile-ilgili-aciklama/

“Celile Hanım’ın Hayatı Sahnede”: Eda Köprü Yılmayan’ın Birgün’de yayınlanan yazısı:

https://www.birgun.net/haber/celile-hanim-in-hayati-sahnede-341211

Müzisyen Erkan Oğur’un Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ‘Hiç Oldum’ şarkısına yardım ederek düzenlemesini yapması Twitter’da gündem oldu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/erkan-ogur-ve-ibrahim-kalin-isbirligi-gundem-oldu-saray-konu-muzik-olunca-liyakat-demis-1828259