Pandemi ve Kültürel Etkinlikler

Kültür sanat mekanları adeta unutuldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, pandemiye rağmen turizmde gerekli adımları attı, cesaret gösterdi ve Türkiye turizmini de insanların tatil yapma ihtiyacını da kurtardı. Ama aynı bakanlık nedense kültür konusunda daha temkinli davranıyor. Kültür dünyasının tepkisini çeken önemli bir şey de bu. Türkiye’de kahvehanelerden otobüslere her sektörde bir serbestlik varken, sanki Covid en çok tiyatroda bulaşırmış gibi kültür alanında devlet aşırı temkinli davranıyor.

30.08.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat-mekanlari-adeta-unutuldu-makale-1533211

 

Aşı karşıtı şarkıcı Marcus Birks korona virüsü nedeniyle öldü

Aşı karşıtı açıklamalarıyla gündem olan Marcus Birks, Covid-19 nedeniyle kaldırıldığı hastanede öldü.

30.08.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/asi-karsiti-sarkici-marcus-birks-korona-virusu-nedeniyle-oldu-haber-1533311

 

Pandemiden dolayı çalışamayan tiyatrocu Orhan Çağlar, babasından kalan mezarlığı satışa çıkardı

Kardeşleriyle birlikte İstanbul’da yaşayan Tiyatro Sanatçısı Orhan Çağlar, 2 yıldır sahne alamayınca darboğaza girdiğinden çözümü babadan kalan mezarlık parsellerini satmakta buldu. 1-2 mezarlık yerini sattıklarını söyleyen Çağlar, “Tanesini 7 bin TL’den veriyoruz” dedi.

30.08.21

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/pandemiden-dolayi-calisamayan-tiyatrocu-orhan-caglar-babasindan-kalan-mezarligi-satisa-cikardi-1864656

 

Aşı karşıtı Yıldız Tilbe’nin Kıbrıs’ta vereceği konser iptal edildi

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Aşıyı da PCR’ı da reddediyorum” diyerek aşı karşıtı açıklamalarda bulunan Yıldız Tilbe’nin 18 Eylül’de Kıbrıs’ta vereceği konser iptal edildi.

3.09.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/asi-karsiti-yildiz-tilbenin-kibrista-verecegi-konser-iptal-edildi-haber-1533709

 

Sanat dünyasından çağrı: #sanaticinasi

Kurumlar, sanatçılar sosyal medyadan, “Sanatı birlikte yaşayabilmek için sizleri aşı olmaya ve sağlıklı bir şekilde salonlarımızda buluşmaya davet ediyoruz” çağrısı yapıyor.

06.09.21

https://bianet.org/bianet/yasam/249822-sanat-dunyasindan-cagri-sanaticinasi

 

Tiyatro Salonları Tam Kapasite ile Açılıyor

Tiyatromuz Yaşasın inisiyatifi, gün içinde Kültür Bakanlıgı’na yazdığı dilekçede, aşı kartı ve negatif PCR testi zorunluluğu ile girilen tiyatro salonlarına eksik kapasite ile seyirci alınmasına artık son verilmesini talep etmişti. İnisiyatif akşam saatlerinde twitter üzerinden, bakanlıktan gelen yanıtı paylaştı: İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge uyarınca tiyatro salonlarına aşı kartını ve son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu gösterenler, herhangi bir kapasite kısıtlaması olmadan salonları doldurabilecekler.

07.09.21

https://www.mimesis-dergi.org/2021/09/tiyatro-salonlari-tam-kapasite-ile-aciliyor/

 

Moda Sahnesi salonunu %75 kapasite ile açacağını duyurdu

09.09.21

https://www.instagram.com/p/CTmv1D3oV_1/

 

Kültür bütçesi hep dibe doğru

İktidarın kültür ve sanata bakışı Orta Vadeli Plan’a da yansıdı. Diyanet bütçesinde 2021 yılına göre yüzde 24’lük artışa gidilirken 2022 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi yüzde 29 azalacak.

10.9.21

https://www.birgun.net/haber/kultur-butcesi-hep-dibe-dogru-358171

Sanat Dünyasından Kayıplar (Ferhan Şensoy ve Mikis Theodorakis)

 

Ferhan Şensoy’u sanatçılar anlattı: Eğilip, bükülmeden…

Tiyatromuza ismini altın harflarle yazdıran Ferhan Şensoy’u Genco Erkal, Eren Aysan, Alican Yücesoy, Bülent Emrah Parlak, Muhammet Uzuner, Nezaket Erden ve Cüneyt Yalaz anlattı.

31.08.21

https://www.evrensel.net/haber/441594/ferhan-sensoyu-sanatcilar-anlatti-egilip-bukulmeden

 

Ferhan Şensoy’un son röportajı: Eğilip bükülme devrinde değiliz!

Türkiye tiyatrosunun önemli isimlerinden Ferhan Şensoy, son röportajında ‘Eğilip bükülme devrinde değiliz, Türkiye’yi aydınlığa çıkarma gibi bir mesuliyetimiz var!’ demişti.

31.08.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/ferhan-sensoyun-son-roportaji-egilip-bukulme-devrinde-degiliz-galeri-1533368

 

Gerici Yeni Akit yazarından oyuncu Cihat Tamer’e tehdit

Usta oyuncu Ferhan Şensoy’un cenaze töreninde yaptığı konuşmada “Bu ülkeyi din bağımlısı hükümetler yönetiyor” diyen tiyatro oyuncusu Cihat Tamer’i gerici Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu tehdit etti. Karahasanoğlu, “Bizi zorla sahaya çağırma” dedi.

04.09.21

https://tele1.com.tr/gerici-yeni-akit-yazarindan-oyuncu-cihat-tamere-tehdit-463482/

 

Cihat Tamer skandal sözlerini böyle savundu: Herkes kendi fikrini söylemekte özgürdür

Ferhan Şensoy’un cenaze töreninde “Bu ülkeyi 70 senedir din bağımlısı hükümetler yönetiyor.” diyerek kamuoyunun tepkisini çeken tiyatrocu Cihat Tamer, Cumhuriyet’e konuştu. Tamer, Müslümanların inancına yönelik “ayrımcı” sözlerini, “Laik ve demokratik bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek herkes kendi fikrini söylemekte özgürdür.” sözleri ile savundu.

10.9.21

https://www.yeniakit.com.tr/haber/cihat-tamer-skandal-sozlerini-boyle-savundu-herkes-kendi-fikrini-soylemekte-ozgurdur-1573995.html

 

Radikal, entelektüel ve “halkın sesi”ydi: Yunan besteci Mikis Theodorakis hayatını kaybetti

İlk konserini 17 yaşında veren dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis, 96 yaşında hayatını kaybetti. 1964 yılında Nikos Kazancakis’in aynı isimli romanının sinema uyarlaması “Zorba the Greek” filminin müziğini besteleyerek dünyaca tanınan Theodorakis, Yunanistan’da “halkın sesi” olarak da tanınmaktaydı.

2.9.21

https://medyascope.tv/2021/09/02/radikal-entelektuel-ve-halkin-sesiydi-yunan-besteci-mikis-theodorakis-hayatini-kaybetti/

 

Mikis Theodorakis: Sola ve müziğe adanan bir ömür

Yunan besteci Mikis Theodorakis 96 yaşında vefat etti. Usta müzisyen, Yunanistan’daki Nazi işgalinden Albaylar Cuntası yönetimine, sürgünlerden milletvekilliğine, siyasi olarak da ön planda birisiydi.

02.09.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/mikis-theodorakis-sola-ve-muzige-adanan-bir-omur-haber-1533626

 

Spektrum (20) – Mikis Theodorakis’in ardından

Medyascope’un her hafta dünya gündemini meşgul eden bir konunun enine boyuna incelendiği podcast programının 20. bölümünde bu hafta, dün (2 Eylül) hayatını kaybeden dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis’in hayatını ele aldık.Nasıl bir çocukluk geçirdi? Siyasi mücadelesi nasıl başladı? İşgale nasıl kafa tuttu? Kaç kez işkenceye maruz kaldı? Müzik ve siyaseti nasıl yan yana götürmeyi başardı? Hayatı boyunca “komünist” kimliğiyle bilinmesine rağmen, son yıllarda sağ partilerin dikkatini nasıl çekti? Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde nasıl bir rol oynadı? Bu bölümümüzde bu sorulara yanıt aradık.

3.9.21

https://medyascope.tv/2021/09/03/spektrum-20-mikis-theodorakisin-ardindan/

 

Yayıncılık

 

Kitaplar üzerinden ticaret savaşı veriliyor: Yayınevi yöneticileri, sabit fiyat uygulaması ile kitapların her yerde aynı fiyattan satılmasını istiyor

Türkiye’de kitapların satış fiyatının satıcılar tarafından değiştirilebilmesi ve özellikle internet siteleri üzerinden satılan kitapların fiyatlarında büyük indirimler yapılması pek çok yayınevi yöneticisi tarafından ciddi bir sorun olarak görülüyor. Medyascope’a konuşan yayınevi yöneticileri, kitaplar üzerinde tekel oluşturulduğunu belirtirken sabit fiyat uygulaması sayesinde kitap fiyatlarının düşebileceğini ve özellikle küçük kitabevlerinin korunabileceğini söylüyor.

7.9.21

https://medyascope.tv/2021/09/07/kitaplar-uzerinden-ticaret-savasi-veriliyor-yayinevi-yoneticileri-sabit-fiyat-uygulamasi-ile-kitaplarin-her-yerde-ayni-fiyattan-satilmasini-istiyor/

 

Sahafların muhteşem dönüşü: Dijitalleşen kazanıyor

Dijitalleşmeye uyum sağlayan sahafları COVID-19 salgını da yıkamadı. Son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında onlarca yeni sahaf dükkânı açıldı. Konuştuğumuz bir sahaf “Kitabın tadı başka” derken bir başkası, yaşananları “plakların dönüşüne” benzetti. Sahaf festivallerinin ayı olan eylül gelmişken bu mesleğin erbabını dinledik.

08.09.21

https://journo.com.tr/sahaflar-dijital

 

‘Kalp Çarpıntısı’ kitabı muzır yayın ilan edildi

İngiliz yazar Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını ve hayatını anlattığı, geçen aylarda Türkçe olarak da basılan Kalp Çarpıntısı adlı çizgi romanı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun kararı sonucu muzır yayın ilan edildi

8.9.21

https://susma24.com/kalp-carpintisi-kitabi-muzir-yayin-ilan-edildi/

 

Kalp Çarpıntı’sının yayınevi Yabancı Yayınları’ndan Açıklama

10.9.21

https://www.instagram.com/p/CTpWMpKMMmW/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Kürt sanatçılar ve Kürtçe Üretim Üzerindeki Baskılar

 

Kürtçe müzik ‘yasak değil’ ama…

Kürtçe üzerindeki yasaklar 30 yıl önce ‘resmen’ kaldırıldı. Oysa yayınlanan yeni bir raporda Kürt sanatçıların tanıklıkları sanatın üzerindeki dört koldan baskının azalmadan sürdüğünü ortaya koyuyor.

04.09.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/kurtce-muzik-yasak-degil-ama-haber-1533759

 

Yazar Yavuz Ekinci, 2013 ve 2014 yılındaki sosyal medya paylaşımları ile Kobanê’ye destek açıklaması nedeniyle hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edildiğini duyurdu

Twitter hesabından açıklama yapan yazar Ekinci, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 2013 ile 2014 yılları arasında sosyal medya da paylaşım yaptığım Diyarbakır Newroz’u, Kobani’ye destek görseli ve yazarlarla birlikte yaptığımız Kobani’ye destek açıklamasını suç sayarak hakkımda iddianame düzenledi. Savcılığın hazırladığı iddianame mahkeme tarafından kabul edildi” dedi.

https://yeniyasamgazetesi2.com/yavuz-ekinciye-kobane-sorusturmasi/

05.09.21

 

NFT Dünyası

 

Sahte Banksy eseri 2 milyon 800 bin liraya satıldı

İngiltere’de bir bilgisayar korsanı, sokak sanatçısı Banksy’nin resmi internet sitesi üzerinden bir NFT müzayedesi düzenleyerek 244 bin sterline (2 milyon 800 bin TL) sanatçıya ait olmayan eser sattı.

03.09.21

https://www.gazeteduvar.com.tr/sahte-banksy-eseri-2-milyon-800-bin-liraya-satildi-haber-1533696

 

Wong Kar-Wai de NFT dünyasında

Happy Together, Fallen Angels, Chungking Express gibi filmleriyle gönlümüzde sarsılmaz bir yer edinen Hong Konglu yönetmen Wong Kar-Wai, In the Mood for Love (2000) ile NFT dünyasına giriş yapmaya hazırlanıyor.

9.9.21

https://bantmag.com/wong-kar-wai-de-nft-dunyasinda/

 

Tiktok

https://www.artshelp.net/is-tiktok-a-new-wave-of-performance-art/

https://blog.gwi.com/chart-of-the-week/tiktok-changing-music-industry/

https://www.swlondoner.co.uk/life/19012021-is-tiktok-changing-the-way-we-dance/