Deprem ve Sanat

Grup Yorum’dan ‘Deprem değil önlem almayan faşizm öldürür’ konseri

 • Grup Yorum, 7 Temmuz’da İstanbul’da Sultangazi’deki bir salonda “Deprem değil önlem almayan faşizm öldürür” konseri düzenleyecek. Konser gelirinin tümüyle deprem bölgesinde konteynır mahallesi kurulacak.

Hollywood Vampires’ın geliri depremzedelere bağışlanacak

 • Johnny Depp, Alice Cooper ve Joe Perry’den oluşan Hollywood Vampires grubu 10 Haziran’da İstanbul’da verecekleri konserin tüm gelirini Maraş Merkezli deprem mağdurlarına bağışlayacaklarını açıkladı. Grup, bu haberi bir video mesajla duyurdu. Mesajlarında şu ifadeler kullanıldı: “10 Haziran’da İstanbul LifePark’a geliyoruz. Aynı zamanda birçok masum insanın hayatına mal olan yıkıcı depremlerin etkisini bir nebze olsun azaltmak ve ihtiyaç duyulan yardımın toplanmasına katkıda bulunmak icin 10 Haziran akşamı İstanbul’da vereceğimiz konserin tüm gelirini DEC (Disasters Emergecy Commitee) deprem yardım fonuna bağışladık.”

Sanatçılar depremzede çocuklar için sahnede

 • TED Bodrum Koleji ‘Deprem Geleceğimizi Yıkmasın’ kampanyası kapsamında bir konser düzenledi. Konser gelirleri depremlerde ailelerini kaybeden çocukların eğitimine katkı sağlamak için bağışlanacak.

Hatay’da depremzede çocuklara, “bacak kesilme” sesinin olduğu tiyatro oyunu izletildi. Uzmanlar, “Bu durum travmaları tetikler” tepkisini gösterdi.

 • Depremde büyük zarar gören Hatay Samandağ’a bağlı Koyunoğlu köyünde “Korku ve Kederin Kaçtığı Gün” adıyla yapılan çocuk tiyatrosu büyük tepki topladı. Hangi kuruma bağlı olduklarına ilişkin bilgi olmayan topluluğun gerçekleştirdiği oyunda, kuklacıların siyah kıyafetlerle yaptıkları seslendirmede deprem anları yeniden canlandırıldı. Oyunda bacak kesilme anından, depremde çıkan seslerin paylaşılmasına, depremin “Tanrının günahkârları cezalandırması” olarak değerlendirilmesine kadar birçok travmatik öğe bulunuyor. Yaşananları Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ve uzmanlar Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Hatay’da 22 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen Evvel Temmuz Kültür ve Sanat Festivali, 6 Şubat depremlerinde yaşanan büyük yıkıma rağmen bu yıl 6-17 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen festivalde, Samandağ başta olmak üzere, Defne ve Antakya’da konserler, film gösterimleri, söyleşiler, paneller, kadın ve çocuk etkinlikleri düzenlenecek.

 

İktidar, Ekonomik Kriz, Sansür ve Sanatçılar

Melek Mosso konserini iptal etti: Gerginlik duvarına bir tuğla da ben koymayacağım

 • PowerTürk Müzik Ödülleri Töreni’nde ‘Yıllar Affetmez’ isimli şarkıyla ‘En Güçlü Cover Şarkı Ödülü’nü alan şarkıcı Melek Mosso, ödülünü katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan etti. Sözlerinden dolayı hedef gösterilen Melek Mosso, bugün Kuruçeşme Açıkhava’da düzenleyeceği konserini “Gerginlik duvarına bir tuğla da ben koymayacağım” diyerek iptal ettiğini açıkladı.

Melek Mosso sahnede özür diledi: Cumhurbaşkanımız en sert düzenlemeleri yapacaktır

 • Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası 57. Tekirdağ Kiraz Festivali’nde sahne alan şarkıcı Melek Mosso, daha önce attığı tweet ve PowerTürk müzik ödüllerinde sahneden söylediği sözler nedeniyle özür diledi. Sahne aldığı festivalde, seyirciler hitaben “sizlerle helalleşmek istiyorum” diyen Mosso, “Eğer burada maksadını aşan şakamdan, incinen, üzülen, kalbi kırılan bir tek kardeşim bile varsa ondan çok çok özür diliyorum ve yürekten özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Melek Mosso konseri nedeniyle partisinin eleştirdiği Süleymanpaşa Belediye Başkanı istifa etti

 • Melek Mosso’nun sahne aldığı konser nedeniyle eleştirilen Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel istifasını verdi. AK Partililerin, Melek Mosso konser vermesi gerekçesiyle tepki gösterdiği Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Genel Merkezi’ne çağrıldı. Savunması istenen Yüksel, istifa etti. Yüksel’in yerine yardımcısı Hüseyin Uzunlar göreve getirildi.

Sanatçı son sözü karanlığa bırakmaz

 • Işıl Çalışkan: Seçimin ardından sanatçılara yönelik baskılar artıyor. İktidar yanlılarının hedef gösterdiği Melek Mosso, konserini yapmama kararı aldı. Sanatçılar tepkili: “Aydınlık mücadelesi durmaz; sanatçı, son sözü karanlığa bırakmaz”.

 

Müzik Platformu kurucusu ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Genel Sekreteri Merve Eryürük ile müzisyenlere yönelik baskılar üzerine söyleşi.

 • “Özür konuşması yapan kişiyi çekiştirmeye başlıyoruz halbuki onu bu hale getiren sistemden bahsetmiyoruz artık. Savunmuyorum da karşısında da durmuyorum sadece artık olay bazında bakmaktan vazgeçmeliyiz. Olgunun kendisini değerlendirmeliyiz. Konserin iptalinden daha çok kadın müzisyenin tavrını konuştuk mesela… Konserler iptal oluyor ve bir şey yapmıyoruz. Müzik endüstrisi de tek ses çıkarıp bir şey yapmıyor. İptallere kızıyoruz ama bir sonraki iptal olacak konsere kadar kızgınlığımız sönüyor. Ve hatta bu süreçte konseri iptal olan kişiyi de yalnız bırakıyoruz. Desteğimiz sadece sosyal mecrada sınırlı kalıyor. Müzik endüstrisi bu konuda çok zayıf. Örgütsüz ve tek ses çıkaramayan bir sektör.”

Melike Şahin ödülünü kadınlar ve LGBTİ+’lara ithaf etti: Yargılanmadığımız günler gelecek

 • Dün düzenlenen Elle Style Awards Ödülleri‘nde ‘Yılın Stil Sahibi Müzisyeni’ ödülünü alan Melike Şahin, ödül konuşmasında “Bu topraklarda kimi sevdiğimizle yargılanmadığımız günler gelecek. Bütün kız kardeşlerim, bütün lubunyalar… Ödülümü, hak ettiğimiz dik gülüşlere ve ödediğimiz bedellere adıyorum” dedi.

Melike Şahin ve Mabel Matiz’in Denizli konserleri iptal edildi – Evrensel

 • Sanatçılar Mabet Matiz ve Melike Şahin, önceki akşam düzenlenen Elle Style Awards Ödülleri töreninde aldıkları ödülleri LBGTİ’lere ithaf etti. Konuşmalarından dolayı hedef gösterilen sanatçıların Denizli’de vereceği temmuz konserleri iptal edildi.

Bursa Belediyesi, Hüseyin Turan konserini iptal etti

 • Daha önce sanatçı Melike Şahin’i programdan çıkaran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu defa seçim sürecinde siyasi görüşlerini ifade ettiği paylaşımları nedeniyle Türk Halk Müziği sanatçısı Hüseyin Turan’ı festival programından çıkardı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hande Yener Konserini İptal Etti

 • Şarkıcı Hande Yener’in konseri Balıkesir Belediyesi tarafından iptal edildi. Yener yasak kararının ardından, “Her türlü görüşe saygı duyuyorum ancak bazen birbirimizin sesi olmamız gerekir” dedi.

Hedef Gösterilen Apolas Lermi’nin Konseri Yine İptal Edildi

 • Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde konser veren sanatçı Apolas Lermi’nin Gümüşhane’ye bağlı Özkürtün’de vereceği konser, milliyetçi grupların hedef göstermesi sonrası iptal edildi. Lermi’nin geçen sene de Denizli ve İstanbul’daki konserleri iptal edilmişti.

AKP’li Trollerin Hedefindeki Eypio Konserleri İptal Edildi

 • Samsun Çarşamba Belediyesi ve Çankırı Şabanözü Belediyesi AKP’li trollerin hedef gösterdiği rapçi Eypio’nun konserlerini iptal etti. AKP’li Çarşamba Belediyesi Başkanı Halit Doğan’ın geçen hafta Twitter paylaşımında Yeşilırmak Şenlikleri’nde rapçi Eypio’nun da sahne alacağını duyurması üzerine AKP’li troller Doğan’ın paylaşımını alıntılayarak, Eypio’yu hedef gösterdi.

Tatvan Kaymakamlığı’ndan Kürtçe Oyuna Yasak – Mimesis Sahne Sanatları Portali

 • ŞanoWan ekibinin “Haylo Dîsa Tevlihev bû” adlı tiyatro oyunu Tatvan Kaymakamlığı tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklandı.

Amed’de Kürtçe Konseri Engelleme Girişimi

 • Amed’de kayyum yönetimindeki belediyenin zabıtaları ile polisler, sanatçı Kasım Taşdoğan’ın konserini engellemek istedi.

Gericilerden ortak bildiri: ‘Festivaller yasaklansın’

●     TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti, İHH, AGD ve MÜSİAD gibi gerici yapılanmalar, festivallerin yasaklanmasını talep eden bir bildiri yayınladı. Festivallerde gençlerin “gayri ahlaki haram ilişkilere” ve içkiye yönlendirildiği savunularak bunun “Türkiye Yüzyılı”na zarar verdiği ifade edildi. Dinci yapılar, kadınlar ve erkeklerin ayrı ayrı yer alacağı etkinliklerin düzenlenmesi istedi.

Gericilerin sanatla imtihanı… İBB’nin Artİstanbul Feshane’de açtığı sergiye saldırı girişimi

Art İstanbul Feshane’de yer alan “Ortadan Başlamak” isimli sergiye gericiler tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Gerici grup, eserlerin ‘milli ve manevi değerlere hakaret’ içerdiğini öne sürdü. Karşılısında yapılan basın açıklamaları: https://www.instagram.com/p/CuFDNYgMzNl/?img_index=6

https://www.instagram.com/p/CuHxUD9o1_o/?igshid=YmM0MjE2YWMzOA%3D%3D

Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu (SÖZ)’ün raporu

 • Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu (SÖZ), Türkiye’deki sanatsal ifade özgürlüğüne dair Ocak-Haziran 2023 için hazırladıkları altı aylık sanatsal ifade özgürlüğü raporunu yayınladı.

Sanat Meclisi’nin hazırladığı, Haziran ayında gerçekleşen hak ihlallerini içeren raporu

 • Haziran ayında gerçekleşen hak ihlallerini içeren en kapsamlı rapor Sanat Meclisi tarafından sunuldu.

Osman Kavala’dan “Metamorfoz” Açıklaması

 • “Benimle ilgili hazırlanmış bir senaryonun TRT tarafından finanse edildiğini ve dizi-film olarak yayınlandığını öğrendim. Kişi itibarını koruyan yasalardan kaçmak için hileye başvurulmuş, ismim açıkça kullanılmamış. Hukuksuz olarak cezaevinde tutulmam için kullanılan iddianamelerde olduğu gibi, bu dizide de gerçek olayların tahrif edilmesi yöntemine başvurulduğu, komplo teorileriyle suçlu olduğum algısı yaratmanın amaçlandığı anlaşılıyor. Kamu kaynaklarının bu amaç için kullanılmış olması beni yadırgatmadı. Beni şaşırtan ve bana üzüntü veren genç sanatçıların bu itibar suikastı projesinde yer almaktan rahatsızlık duymamaları.”

Kliplerinde uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla iki ay önce gözaltına alınan rap sanatçısı Asya Alizade, bugün yine gözaltına alındı.

 • İranlı Azeri rapçi Alizade hakkında, ‘kliplerinde uyuşturucu madde kullanımını özendirmek’ suçundan geçen mayısta İstanbul başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı.

 

Ekonomik Kriz

Müjdat Gezen Tiyatrosu binası satılıyor

 • Müjdat Gezen’in ekonomik zorluklar nedeniyle Kadıköy Bahariye’deki Müjdat Gezen Tiyatrosu binasını satılığa çıkardığı bildirildi.

Kapalı gişe bile bizi yaşatmadı

 • Ekonomik zorluklar nedeniyle tiyatrosunu satışa çıkarmak zorunda kalan Müjdat Gezen, “Ben hiçbir zaman boş salona oynamadım. Ama dolusu bile zarar eden bir salonda 17 yıl ürettim. Artık dayanma gücüm kalmadı” dedi

Afife Jale’ye atılan tokadı unutmayın

 • Deniz Tekin: Tek geliri gişede kesilen bilet olan bu tiyatroların son 20 yıldaki yoz kültür sanat politikaları nedeniyle nasıl tek tek yok olduklarını veya yok olmak üzere olduklarını görmedik mi? Afife Jale’ye atılan tokadı unutma.
 • Tiyatro Kooperatifi: Özel tiyatroların korunması ve desteklenmesi için gereken tüm tedbirlerin alınması elzemdir. Alanımızın sürdürülebilirliğini her zamankinden daha ciddi bir şekilde tehdit eden ağır vergi yükünün azaltılmasını talep ediyoruz. https://twitter.com/tiyatrokoop/status/1677394052017274881?s=48&t=lvDWkGPATbRGT_lIWOceiw

Resmi gazetede yayımlanan Kanun: TÜRMOB | 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkında Karar (Karar Sayısı

 

Cannes Ödülleri

Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı – Evrensel

Cannes’dan ödülle dönen Merve Dizdar dış basında

Kılıçdaroğlu, Merve Dizdar’ı kutladı: Tüm mücadeleci ruhlara bugün demokrasiyi armağan edeceğiz – Evrensel

 • Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar’ı kutladı. Kılıçdaroğlu Dizdar’ın tören konuşmasına alıntı yaparak ” ‘Türkiye’de hakkettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara” bugün hep birlikte demokrasiyi armağan edeceğiz” dedi.

Merve Dizdar ödül konuşmasını açıkladı: Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz

 • Cannes’daki konuşmasının ardından hedef gösterilmesine dair konuşan Merve Dizdar, “Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bunun hakkında bir konuşma yaptım” dedi.

RTÜK başkan yardımcısı, Merve Dizdar’ı hedef aldı – Diken

 • Twitter’dan paylaşım yapan Uslu, Dizdar’ı şu sözlerle hedef aldı: “Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin Merve Dizdar. Sonra da bu ülkenin tüm vatandaşlarından aldığın ödül için tebrik bekleyebilirsin. Ülkesine saygı duymayanın aldığı ödülün de tebrik edilesi bir yanı yoktur.”

AKP’li Ayvalı, Merve Dizdar’ın ödül konuşmasına öfkelendi, PKK’ya bağladı – Diken

 • Batı’nın Ezik Kölelerinden biri daha. Aldığı ödülü oyunculuğuna değil, iki büklüm sunduğu sadakatine ve ülkesini onların diliyle aşağılamasına borçlu… Eline tutuşturulan kağıdı titreyerek okuyacak kadar ezik, kendi ülkesini kölesi olduğu zihniyete peşkeş çekecek kadar kompleksli… Fransa’da saraylarda ağırlanan PKK’lılardan farkı sektöründen ibaret. Merve Dizdar budur.”

Tamer Karadağlı’dan Merve Dizdar’a tepki: Cannes Film Festivali’nde Türkiye’yi şikayet etmişti – Galeri

 • Karadağlı, “En popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurtdışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor…” dedi.

Kadir İnanır’dan Merve Dizdar’a destek: Saygılı olun, ayağa kalkın ve alkışlayın

 • Cannes Film Festivali’nde yaptığı konuşmanın ardından hedef gösterilen Merve Dizdar’ı destekleyen Kadir İnanır, “Kompleksli muhterislere ikazımdır; saygılı olun, ayağa kalkın ve alkışlayın” dedi.

Suçlu arıyorsanız 20 yıllık iktidarınız

 • Burhan Şeşen: Hayatının belki de en mutlu gününde bu gencecik sanatçı, ailesine, sevdiklerine, ekip arkadaşlarına teşekkür etmek yerine bu dayanışma mesajını verdiyse bunda suçlu Merve Dizdar değil, yirmi senelik iktidarınızdır.

 

Threads vs Twitter

Twitter’ın rakibi Threads açıldı: Uygulamada neler var?

 • Facebook’un sahibi Meta şirketi, Twitter’a rakip olarak geliştirdiği Threads platformunu erişime açtı. Instagram’la bağlantılı olarak çalışacak Threads, Google Play ve App Store’da da yerini aldı.

Twitter’ın rakibi Threads erken erişimde: İlk paylaşım Zuckerberg’den

 • Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un sahibi Meta’nın Twitter’a rakip olarak geliştirdiği Threads bugün sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açıldı. Platform, yarın tam sürüm olarak kullanıma açılacak.

 

Kültürel Çoğulcu Sanat

Haig Yazdjian: Bütün kişiliğimi udun içine koydum

 • Berken Döner’in Söyleşisi: Besteci ve udi Haig Yazdjian ile Kardeş Türküler konseri öncesinde konuştuk. Yazdjian, “Hayat bana zorla ud çalmayı öğretti diyebilirim. Yirmi beş yaşındaydım! Geçen yıllar içinde ud ile o kadar bütünleştik ki, bütün kişiliğimi udun içine koydum diyebilirim. Bütün yaşamım oldu” dedi.

Osman Kavala’nın hayali gerçek oldu: Ani için üç dilli mobil uygulama

 • Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür, 2016’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani Arkeolojik Alanı’nı tüm boyutlarıyla tanıtan bir mobil uygulama geliştirdi.

Suna Alan’ın Yunan sanatçılar ile seslendirdiği eserleri dijital platformlarda – Yeni Yaşam Gazetesi

 • Kendine özgü yorumuyla tanınan Londra’da yaşayan Kürt sanatçı Suna Alan, Yunan müzisyenlerle işbirliği yaparak ortaklaşa hazırladığı 3 adet ortak Kürtçe ve Yunanca şarkıyı müzikseverlerle buluşturdu. Akustik canlı performanslarıyla dinleyicilere unutulmaz bir müzikal deneyim sunan Alan ve arkadaşları, bu özel eserlerini tüm dijital platformlarda müzikseverlerin beğenisine sundu.

Sanatçı Elalmış: Sanat ve kültürümüzle yasaklara cevap olacağız – Yeni Yaşam Gazetesi

 • Kürtçe müzik, konser ve etkinlikler çeşitli gerekçeler öne sürülerek yasaklanıyor. Kürtçeye dönük bu baskıların sonuncusu Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 17 Haziran’da organize ettiği “Çîroken Xorasanê (Horasan’ın masaları)” etkinliğinin Fatih Kaymakamlığı tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanması oldu. Yasak kararını tanımayan MKM ise, etkinliği izleyiciyle buluşturdu.

Ermeni toplumunun gençleri tarafından kurulan bağımsız tiyatro topluluğu hangardz, William Saroyan’ın ‘Yüreğim Dağlardadır’ oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor.

 • Bu yıl William Saroyan’ın ‘Yüreğim Dağlardadır’ oyunu ile seyirci karşısındalar. ‘Yüreğim Dağlardadır’, Eugène Ionesco’nun ‘Kel Şarkıcı’sı ve Samuel Beckett’ın ‘Godot’yu Beklerken’inden önce absürt tiyatronun öncülerinden kabul ediliyor.

 

Etkinlikler ve Yeni Üretimler/Bölümler

27’nci İstanbul Tiyatro Festivali perdeyi Café Müller ile açacak

 • 27’nci İstanbul Tiyatro Festivali, açılışını Pina Bausch’un dans tiyatrosu Café Müller ile yapacak. 25 ve 26 Ekim’de Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek gösterinin biletleri 10 Haziran’da satışa çıkacak.

30. İstanbul Caz Festivali Başladı

 • İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 30. İstanbul Caz Festivali, popüler ve yeni isimlerle dolu zengin bir programla başladı. Takeshı’s Cashew: Florıan Feit grubuyla açılışı yapılan festival 07-19 Temmuz tarihleri arasında devam edecek.

2 Bin Yıllık Amfi Tiyatro Canlandı

 • Aydın’daki Nysa Antik Kenti’nde bulunan 2 bin yıllık amfi tiyatro, gerçekleştirilen özel bir oyunla yeniden canlandı. “Ben Anadolu” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

Black Mirror: “The National Anthem”den “Demon 79”a ne değişti?

 • Emre Eminoğlu: Yıllar önce, sekizinci sınıftaki İngilizce öğretmenimiz, derste okuduğumuz bir öyküdeki “Bir The Twilight Zone bölümü gibi…” benzetmesini açıklamakta biraz zorlanmıştı. 1959-1964 yılları arasında yayınlanan, Türkiye’de ise 80’ler ve 90’larda Alacakaranlık Kuşağı adıyla zaman zaman ekranlara gelmiş bu diziyi hiçbirimiz izlememiş olsak da dizinin temsil ettikleri İngilizce günlük konuşmanın bir parçası hâline gelmişti. Bilimin açıklamakta yetersiz kaldığı, tüyler ürpertici, esrarengiz olaylar dizinin bir parçasıydı ve gerçek hayatta bu durumları çağrıştıran bir şey yaşandığında dizinin adı anılıyordu. Son on yıl içinde teknolojinin ya da sosyal medyanın korkutucu boyuta ulaştığı her an, sekizinci sınıftaki İngilizce öğretmenimi ve The Twilight Zone benzetmesini anımsıyorum. Çünkü ben de birçoklarımız gibi böyle anlarda aynı şeyi söylüyorum: “Bir Black Mirror bölümü gibi…”

Salt Galata’da açılan “Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi” arşiv sergisi :

 • “Otuzuncu fasikülüne gelmiş olan bu eser, benim namusumla ve hayatımla sigortalıdır. Dileğim de alil olmadan, bir gün onun herhangi bir sayfasının üzerinde çalışırken kapanıp ölmektir. O zaman… İşte o zaman… Eğer benden sonra heyetler bu işi başarabilirse… Kanayan kalbimin remzi olarak son tashihini yaptığım kelimeyi kırmızı mürekkeple bassınlar.” —Reşad Ekrem Koçu

Madımak Oteli Hafıza Merkezi Kuruldu

 • Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Madımak Oteli katliamında hayatını kaybedenler anısına ve katliamda yaşananların gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Madımak Oteli Hafıza Merkezi kuruldu.

İran’da Bir Kadın Şarkı Söyleme ‘Yasağını’ Camide Şarkı Söyleyerek Protesto Etti

 • İran’da bir kadın, kadınlara şarkı söyleme ‘yasağını’ İsfahan’da bir camide şarkı söyleyerek protesto etti

 

Tiyatro Sanatçıları Belgeselleri

Netflix’de yer alan tiyatro sanatçılarının belgeselleri tartışması. Bu çalışmada “Genco” izlenecek. İlerleyen çalışmalarda ya da bireysel inisiyatifle belgeseller üzerine bir yazı kaleme alınabilir.

 • Genco / Genco Erkal

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/usta-sanatci-genco-erkal-gece-uzun-da-olsa-gunes-mutlak-dogar-2095165?utm_medium=Kategori Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori Sayfasi

 • İyi ki Yapmışım / Metin Akpınar

İyi ki yapmışlar, iyi ki aynı dönemde yaşadık…

“İyi ki Yapmışım”: Bir Metin Akpınar Belgeseli – Mimesis Sahne Sanatları Portali

 • Caniko / Yıldız Kenter

Caniko (2022): Yıldız Kenter’in, Gerçek Bir Aktrisin Hikâyesi! – Mimesis Sahne Sanatları Portali

 • Yaparsın Şekerim! / Haldun Dormen

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/haldun-dormen-diyorsa-yaparsiniz-sekerim-1947092?utm_medium=Kategori Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori Sayfasi

 

Vefat haberleri:

Devlet Tiyatroları Sanatçısı Olcay Poyraz Vefat Etti

 • DT’den yapılan açıklamada, 80 yaşındaki Poyraz’ın yaşamını yitirdiği ve cenazesinin 10 Temmuz saat 14.00’te Alaçatı Kabristanı’na defnedileceği belirtildi.

Sanatçı Özkan Uğur yaşamını yitirdi

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MFÖ grubunun üyesi sanatçı Özkan Uğur’un yaşamını yitirdiğini duyurdu. Daha önce 3 kez kanseri yenen Özkan Uğur, Mayıs ayından bu yana yoğun bakımda tedavi görmekteydi.

Milan Kundera Yaşamını Yitirdi

 • Romancı, şair ve oyun yazarı Milan Kundera yaşamını yitirdi.