4 Ekim

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Göçer, “Gelir artışı başta olmak üzere üyelerimiz lehine talep ettiğimiz bütün şartlar Spotify tarafından kabul edilmiştir. Hak mücadelesi ve istediğimizi almak uzun zaman ve sabır istiyor ama mali şartlar açısından bu sabrımıza değecek kazanımları elde ettiğimizi müjdelemek istiyorum” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/msg-baskani-ferhat-gocer-spotify-basta-gelir-artisi-olmak-uzere-butun-sartlari-kabul-etti-haber-1640836

Halkların Köprüsü Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı. 8 Ekim’e kadar sürecek festivalin açılışına insan hakları savunucularının yanı sıra akademisyenler ile çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Açılış etkinliğinde ilk olarak derneğin çalışmaları anlatıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/multeci-film-festivali-basladi-multecilerin-yasamlarina-dokunmak-icin-caba-gosteriyoruz-haber-1640689

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtindeki Sanat Sokağı, kültür sanat festivaline hazırlanıyor. Sanat Sokağını Güzelleştirme ve Koruma Derneği’nin, “Em li çand, huner û kuçeya xwe xwedî derdikevin” (Kültürümüze, sanatımıza ve sokağımıza sahip çıkıyoruz) başlığıyla düzenlediği festival, 5-8 Ekim tarihleri arasında Sanat Sokağı’nda gerçekleşecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/diyarbakir-sanat-sokagi-kultur-sanat-festivali-basliyor-festivalin-sahibi-amed-halkidir-haber-1640772

Kapanma riskiyle karşı karşıya kalınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığı İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Sineması yenilendi. Beyoğlu Sineması, Metin Erksan’ın ‘Sevmek Zamanı’ filmiyle bugün yeniden perdelerini açacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekrem-imamoglundan-guzel-haber-beyoglu-sinemasi-aciliyor-haber-1640778

Bu yıl 25’inci kez düzenlenen “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri” törenle sahiplerine verildi. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde sunuculuğu Ayşecan Tatari ve Edip Tepeli üstlendi. “25. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri”nde, “Yılın En Başarılı Oyunu” kategorisinde kazanan “1984” oldu. “Yılın En Başarılı Yönetmeni” kategorisinde ise “aynı oyunla Murat Daltaban ödülün sahibi oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/25-yapi-kredi-afife-tiyatro-odulleri-sahiplerini-buldu-haber-1640743

Devletin ve sermayenin izni ve teşvikiyle yıllarca TV’den canlı yayınlanan, bu iznin çizdiği çerçeve ile toplumun basitçe “salak salak işler” diye küçümsemesi sağlanan, ünlülerin ve siyasi figürlerin desteğiyle rahat rahat istediği yerde top koşturabilen bir örgütün yaptıklarını iktidarsız bir gizli geyin kan donduran intikam hikâyesine indirmeye yelteniyor.

https://www.5harfliler.com/140journos-kedicik-belgeseli/

İstanbul’un ilk hayvan temalı müzesi özelliğine sahip Kedi Müzesi, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde açıldı. Beşiktaş Belediyesi tarafından Çırağan Hizmet Binası’nda açılan müze, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini bir araya getiriyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kedi-muzesi-besiktasta-acildi-galeri-1640833

 

5 Ekim

İki yıl önce hayatını kaybeden oyuncu Rasim Öztekin’jn adı sahnelerde yaşatılacak. İBB Şehir Tiyatroları’nın Beylikdüzü’nde yarın açılacak sahnesine Rasim Öztekin’in adı verildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sehir-tiyatrolari-rasim-oztekin-sahnesi-yarin-aciliyor-haber-1640950

Celile Celil’in babası Kasım Celil’e ilişkin “Jiyana Rewşenbîrekî Kurd: Casimê Celîl” (Bir Kürt Aydınının Hayatı: Casimê Celil) belgeseli FilmAmed’de seyirciyle buluştu. Belgeselin yönetmenleri Celil Badikanli ve Özlem Diler ile film üzerine konuştuk.

https://artigercek.com/kultur-sanat/kurt-kulturune-adanmis-bir-hayat-casime-celil-belgeseli-267800h

ABD’nin prestijli yayınlarından The New York Review Of Books, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi’nin 11 cildinin tamamının dijital ortama aktarılması ve arşiv çalışmaları kapsamında Salt Galata’da açılan sergi hakkında bir makaleye yer verdi.

https://artigercek.com/kultur-sanat/the-new-york-review-of-books-resad-ekrem-kocunun-istanbul-ansiklopedisine-267790h

Bir senedir kapalı olan Beyoğlu Sineması, İBB Miras ekiplerinin restorasyon çalışmasının ardından yeniden açıldı. Açılışa katılan sinemacılar, Beyoğlu Sineması’nın bir hafıza mekanı olduğunu vurgulayarak açılıştan memnun kaldıklarını söylediler.

https://artigercek.com/kultur-sanat/beyoglu-sinemasinin-acilisini-sinemacilar-degerlendirdi-bir-hafiza-mekani-267775h

Nobel Edebiyat Ödülü Norveçli oyun yazarı ve romancı Jon Fosse’ye verildi. Aynı zamanda şair olan Fosse, ödül ile ilgili “Başka kaygılar gütmeden, her şeyden önce edebiyat olmayı amaçlayan edebiyata verilen bir ödül olarak görüyorum” dedi.

https://artigercek.com/kultur-sanat/nobel-edebiyat-odulu-norvecli-yazar-john-fosseye-verildi-267764h

 

6 Ekim

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İlyas Salman hakkında “Ben Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına layık görmüyorum. Çünkü ucuz adam” dediği gerekçesiyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla dava açtı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ilyas-salmana-cumhurbaskanina-hakaret-davasi-acildi-haber-1641084

Spotify, sesli kitap (audiobook) uygulaması ile müzik servisi abonelerine ayda 15 saate kadar ücretsiz sesli kitap dinleme hakkı verecek. Pilot uygulamayı İngiltere ve Avustralya’da başlayacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/spotify-sesli-kitap-hizmeti-baslatiyor-haber-1641068

2023 Nobel Barış Ödülü, cezaevindeki İranlı aktivist Nergis Muhammedi’ye verildi. Norveç Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, ödülün, Muhammedi’nin İran’da “baskı altındaki kadınlar için gösterdiği mücadele dolayısıyla” verildiği bildirildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/nergis-muhammedi-kimdir-2023-nobel-baris-odulunu-kazanan-nergis-2127219?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

PEN/ Barbara Goldsmith ödülü sahibi yazar Ayşe Berktay, 11 ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Daha önce KCK operasyonları kapsamında 2 yıl 3 ay tutuklu kalan Berktay, pek çok tarih çalışmasına da çevirmen olarak katkı sunmasıyla biliniyor.

https://artigercek.com/kultur-sanat/odullu-yazar-ve-cevirmen-ayse-berktay-da-ev-baskinlarinda-gozaltina-alindi-267919h

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanan ünlü oyuncu Tamer Karadağlı, “Bizler yeni bir enerji ve vizyonla yola çıkacağız. Bu noktada memuriyetten gelmediğim için daha kararlı ve cesur ilerleyebiliyor, kendimi belli kalıplara sıkışmış hissetmiyorum” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/erdogan-tarafindan-dt-genel-mudurlugune-atanan-tamer-karadagli-2127180?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Antakya Sanat Kolektifi ve depremzedeler, “Öyle bir yerden geldik ki, hiçbir sokağın adı yok” isimli sergi açılışını gerçekleştirdi. 4. kez gösterilen sergide, Sincan Cezaevi’nden gönderilen yardım ve cezaevlerinden gelen tutuklu mektupları da yer aldı.

https://artigercek.com/kultur-sanat/depremzedelerden-sergi-oyle-bir-yerden-geldik-ki-hicbir-sokagin-adi-yok-267960h

 

7 Ekim

ABD’li bir turist, Kudüs’te bulunan İsrail Müzesi’nde heykelleri kırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/abdli-bir-turist-israil-muzesindeki-heykellere-saldirdi-haber-1641227

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 18. İstanbul Bianeli’nin küratörlüğüne danışma kurulunun önerdiği Defne Ayas yerine Iwona Blazwick’i atamasının tartışmaları sürüyor. İKSV, sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak Danışma Kurulu yönetmeliğinde son dönemde yaptıkları değişiklikleri paylaştı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/iksvden-istanbul-bienali-aciklamasi-danisma-kurulunun-onerdigi-uc-adaydan-biri-kurator-olarak-davet-edilecek-haber-1641199

Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV), “Cumhuriyet’in 100. Yılında Anadolu’da Açılan İlk Sergi’yi Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde yeniden izleyiciyle buluşturdu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/cagsavdan-100-yila-ozel-2127396?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Beats By Girlz Türkiye, genç kadın müzisyenlere yönelik bir atölye ve mentorluk programı olan “Benim Şehrim, Benim Sesim” için başvurularının başladığını duyurdu.

https://www.dunya.com/kultur-sanat/kadin-muzisyenlerin-sesi-benim-sehrim-benim-sesim-haberi-707039

 

8 Ekim

Maraş merkezli depremlerde zarar gören Hatay Arkeoloji Müzesi ve Hatay Şehir Müzesi’nin yapısında ve içerisindeki eserlerde oluşan tahribatın onarımı için çalışmalar yapılıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hatayda-depremde-zarar-goren-iki-muze-onariliyor-galeri-1641322

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen bir konserle müzikseverlerle buluştu. Dünyaca ünlü Macar şef Gilbert Varga’nın yönettiği konserde, ünlü piyanist Dmitry Shishkin’in üç eseri ve P.I. Çaykovski Piyano Konçertosu No.1, Antonin Dvorak Slav Dansları ve M. Ravel’in eseri Bolero seslendirildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/cumhuriyetin-100-yilinda-muhtesem-bir-gece-izmir-devlet-senfoni-2127897?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

 

9 Ekim

İsrailli müzisyen Riff Cohen’in İstanbul konseri iptal edildi. Konuya ilişkin PRS İletişim’in yazılı açıklamasında, 5. İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde 12 Ekim Perşembe akşamı yapılması planlanan konserin, Cohen’in isteği üzerine iptal edildiği belirtildi: “Ülkemde yaşanan olaylar nedeniyle sevdiklerimle ve ailemle kalmayı seçiyorum. Büyük bir üzüntü ile İstanbul konserini iptal ettiğimi duyurmak zorundayım. Anlayışınız ve destekleriniz için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/riff-cohenin-istanbul-konseri-iptal-edildi-haber-1641406

Çağdaş sanat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Haluk Akakçe hayatını kaybetti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sanatci-haluk-akakce-hayatini-kaybetti-haber-1641484

Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Manuel Çıtak, geçirdiği kalp krizi sonucu 61 yaşında vefat etti. Çıtak’ın cenaze töreni 11 Ekim saat 14.00’te Feriköy Kilisesi’nde yapılacak.

https://artigercek.com/kultur-sanat/fotograf-sanatinin-onemli-isimlerinden-manuel-citak-vefat-etti-268291h

12 Eylül darbesinin ardından Sansür Kurulu tarafından yıllarca yasaklı filmler listesinde tutulan 1979 yapımı “Kara Kafa” filmi MUBI ekim seçkisinde izleyicilerle buluşuyor. Film, restore edilmiş kopyasıyla ilk kez dijital platformda gösterilecek.

https://artigercek.com/kultur-sanat/sansur-kurulu-tarafindan-yillarca-yasaklanan-kara-kafalilar-filmi-mubi-268256h

Yeni epik suç draması Killers of the Flower Moon’un gösterime girmesinin arifesinde, ABD’li büyük film yapımcısı Martin Scorsese, çağdaş Hollywood filmlerinin durumuna ağıt yaktı. Scorsese, günümüzde gişe rekorları kıran pek çok Hollywood filminin farklı bir hikaye anlatımı sunmakta başarısız olduğunu ifade etti.

https://t24.com.tr/haber/martin-scorsese-sinemanin-geleceginden-korkuyorum,1133815

 

10 Ekim

İrlandalı rock grubu U2, Las Vegas’ta yer alan The Sphere’da konser verdi. Grubun solisti Bono, konser sırasında İsrail’deki Nova Müzik Festivali’nde öldürülenleri andı: “İsrail ve Gazze arasında olanları düşününce, şiddet karşıtı bir şarkı söylemek komik, hatta gülünecek bir şey ama her zaman barışın yanında ve şiddet karşısında olduk.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/u2-israildeki-festivalde-oldurulenleri-andi-hadi-o-guzel-cocuklar-icin-soyleyin-haber-1641664

İlyas Salman, ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Salman’ın avukatının hakimin reddi talebini yazılı olarak bildirmesine karar vererek duruşmayı 1 Şubat 2024’e erteledi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cumhurbaskanina-hakaret-davasi-acilmisti-ilyas-salman-hakim-karsisina-cikti-haber-1641692

Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne, vizyondaki ikinci haftasında gişede zirveye yerleşti. Film 10 günde yaklaşık 168 bin seyirciye ulaşarak, 161 bin kişi tarafından izlenen “Bir Zamanlar Anadolu’da filminin rekorunu kırdı.

https://artigercek.com/kultur-sanat/kuru-otlar-ustune-ceylan-filmlerinin-rekorunu-kirdi-168-bin-seyirci-ile-268390h

Hollywood’daki tarihi grevde, senaristleri temsilen müzakereleri yürüten Amerikan Yazarlar Birliği, stüdyoların teklif ettiği anlaşmayı imzaladı. Yazarlar Birliği, üyelerinin %99’unun anlaşmayı kabul ettiğini belirterek grevi resmen sonlandırdı.

https://artigercek.com/kultur-sanat/hollywood-senaristleri-studyolarin-teklif-ettigi-sozlesmeyi-imzaladi-268331h

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, yeni yasama yılının ilk toplantısında, 12 Ekim Perşembe günü Disney Plus’un “Atatürk” dizisini yayınlamama kararını görüşecek: “Gerekirse lisans iptali teklifini getireceğiz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/tbmm-dijital-mecralar-komisyonundan-disney-plus-aciklamasi-gerekirse-lisans-iptali-teklifini-getirecegiz-haber-1641624

 

11 Ekim

Ünlü rock müzik grubu Pink Floyd’un efsane solisti Roger Waters, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliama tepki olarak konserinde Filistin bayrağı açtı ve Hamas’ın Aksa Tufanı’na destek verdi.

https://m.haber7.com/dunya/haber/3358827-efsane-sanatci-roger-watersdan-alkislanacak-filistin-adimi-tum-dunyada-ses-getirdi

  1. Tüyap İstanbul Kitap Fuarı 28 Ekim’de başlıyor: ‘Yaşasın Cumhuriyet’

Bu yıl 40’ıncısı düzenlenecek İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nın basın toplantısı, dün Pera Palas Otel’de yapıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/40-tuyap-istanbul-kitap-fuari-28-ekimde-basliyor-yasasin-cumhuriyet-2128746?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

“Kürt tiyatrosunun yönünü, bodrumlardan balkonlara çevirmek istiyoruz” Mardin’de Kürtçe tiyatro yapan Şaneşîn Performans tiyatro topluluğu, kendi sahnesini yapmak için çalışırken, yanı sıra bu yeni sahnede seyirciyle buluşturacakları yeni sezonun oyununu hazırlıyor.

https://bianet.org/haber/kurt-tiyatrosunun-yonunu-bodrumlardan-balkonlara-cevirmek-istiyoruz-286143

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye ve İsviçre arasında kültür varlığı eser iadesi anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ersoy, Urartu dönemi kap kacak ve Roma dönemi geyik heykelinin yer aldığı 37 parça tarihi eserin Türkiye’ye döneceğini ifade etti.

https://t24.com.tr/haber/kultur-bakani-ersoy-acikladi-37-parca-eserimiz-ait-oldugu-topraklara-geri-donuyor,1134090

Man Booker Ödüllü yazar Salman Rüşdi, geçen yıl uğradığı bıçaklı saldırıyla ilgili anılarını kaleme aldı. Yazarın, ‘Bıçak: Bir Cinayet Girişiminin Ardından Düşünceler’ adlı kitabı 16 Nisan’da yayımlanacak.

https://artigercek.com/kultur-sanat/salman-rusdi-ugradigi-saldiriyi-anlattigi-bir-ani-kitabi-yayinliyor-bicak-268541h

 

12 Ekim

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Atatürk dizisini yayınlamayan Disney Plus temsilcilerini 10 Kasım öncesi 9 Kasım’da komisyona davet etti. Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Disney Plus yetkililerinin Atatürk’ün 85’inci ölüm yıl dönümünden bir gün önce komisyona gelmesinin anlamlı olacağını belirtti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/disney-ataturk-dizisi-icin-meclise-cagirildi-ozur-bekliyoruz-haber-1642025

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Çukurova Rock Festivali, etkinliğin başlamasına sayılı saatler kala Adana Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik, yasaklama gerekçeleri arasında “Etkinlik alanı çevresinde alkol satan büfelerin olması ve alkole bağlı cinsel saldırı, yaralama, hırsızlık gibi suçların oluşmasına yol açacağını” gösterdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cukurova-rock-festivali-valilik-karariyla-iptal-edildi-haber-1642001

Adana İdare Mahkemesi, Adana Valiliği’nin Çukurova Rock Festivali’ni yasaklama kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Festival bugün kapılarını açtı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/adana-valiliginin-cukurova-rock-festivali-yasagina-durdurma-haber-1642059

Eskişehir Valiliği de 14-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Octoberfest’i ‘kamu düzeni ve güvenliği’ gerekçesiyle yasakladı. Daha önceki yıllarda da düzenlenmek istenen Octoberfest’e eski Vali Erol Ayyıldız döneminde izin verilmemiş, festival iptal edilmişti. Yeni Vali Hüseyin Aksoy döneminde de festivale izin çıkmadı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-festival-yasagi-da-eskisehir-valiliginden-haber-1642072

Ünlü İsrailli yazar ve tarihçi Yuval Noah Harari, ülkesinde yaşananlara ilişkin konuştu: “Netanyahu, bir yandan Filistin’le yapılabilecek herhangi bir barış girişimini göz ardı ederken, diğer tarafta, ulusu kutuplaştırarak bir siyasi kariyer inşa etti. Sistematik olarak da devlet kurumlarına saldırdı. Biz şu anda bunun bedelini ödüyoruz. Bu dünyadaki tüm demokrasiler için bir derstir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/unlu-tarihci-harari-netanyahunun-politikalarinin-bedelini-oduyoruz-haber-1642021

Ünlü şarkıcı Justin Bieber İsrail için dua istedi, tepkilerin ardı arkası kesilmiyor

https://www.haberler.com/dunya/unlu-sarkici-justin-bieber-israil-icin-dua-istedi-16423200-haberi/

Her konserinde Filistin davasına desteğini vurgulayan Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi, geçtiğimiz akşam AKM’deki konserinde şarkılarını Filistin halkına adadı. Gazze için ‘Kaddesh’ şarkısını seslendiren sanatçı, “Yaşananlar korku verici” dedi.

https://www.yenisafak.com/hayat/filistin-icin-soyledi-4566995

Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, 1988’den bu yana her yıl Avrupa Parlamentosu tarafından dünya genelinde düşünce özgürlüğünü savunan kişi veya kurumlara veriliyor. Finale kalan üç adaydan biri de Jîna Mahsa Amînî ve Kadın, Yaşam, Özgürlük (Jin, Jîyan, Azadî) Hareketi.

https://bianet.org/haber/jina-amini-ve-jin-jiyan-azadi-sakharov-odulu-nun-finalistleri-arasinda-286227

  1. İşçi Filmleri Festivali Ankara’da! “Aşk, Mark ve Ölüm”ün gösterileceği açılışta, Sputnik’te greve çıkan gazeteciler, direnişteki FEDAŞ işçileri, ev eksenli üretim yapan kadınlar ve özel okul öğretmenleri mücadelelerini anlatacak.

https://bianet.org/haber/isci-filmleri-festivali-ankara-da-286234

Diyarbakır’ Sur’da yaşayan üç arkadaşın hikayesini konu alan “Sur’da Devran” filmi İstanbul’da gala yaptı. Filmin galasında Demirtaş’ın mesajı okundu: ‘Sanat adına mücadele eden tüm sanatçı dostlara selam olsun’

https://artigercek.com/kultur-sanat/surda-devranin-galasinda-demirtas-mesaji-sanat-adina-mucadele-eden-tum-268680h

Yönetmen ve çağdaş sanatçı Kutluğ Ataman, Hollanda Kraliyeti’nden Onur Ödülü aldığını ancak vize alamadığı için Hollanda’ya gidemediğini duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kutlug-ataman-kraliyet-odul-verdi-konsolosluk-vize-vermedi-haber-1641995

Dijital müzik platformu Spotify, Türkiye pazarına 10 yıl önce giriş yaptı. Spotify,  Türkiye’deki 10’uncu yılında, Türkiye’nin son 10 yılda en çok dinlenen sanatçıları, kadın sanatçıları, şarkıları ve müzik gruplarını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyede-10uncu-yilini-kutluyor-spotifyda-10-yilda-en-cok-dinlenenler-galeri-1641938

Ünlü şef Valery Gergiev yönetimindeki Mariinski Orkestrası, Türkiye turnesi kapsamında Antalya Aspendos ve Ankara CSO ADA’nın ardından İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sahne aldı. İstanbul konseri Gergiev’in özel isteği üzerine, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına ithaf edildi.

https://www.ntv.com.tr/n-life/kultur-ve-sanat/dunyaca-unlu-mariinski-orkestrasi-akmde-sahne-aldi,sNmW-1FOoEOS8iLEqmDEVg

 

13 Ekim

Almanya’da Filistinli yazar Adania Shibli’ye “Küçük Bir Ayrıntı” romanı nedeniyle ödül verilecek tören, “İsrail’deki savaş” gerekçesiyle iptal edildi. Yazarlar, eleştirmenler ve yayıncılardan oluşan “Litprom” derneği (Afrika, Asya ve Latin Amerika Edebiyatını Tanıtma Derneği), törenin “İsrail’deki savaş” nedeniyle iptal edildiğini, kararın Adania Shibli ile birlikte alındığını açıkladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/almanyada-filistinli-yazar-adania-shiblinin-odul-toreni-iptal-edildi-haber-1642238

Dünyaca ünlü sanatçılar, İsrail’in orantısız saldırıları altında ezilen Filistin halkı için tek yürek oldu. Gigi Hadid, Lowkey, Yusuf İslam, Laila Abdallah, Zara Larsson, Zayn Malik, Dwayne Johnson, Demi Lovato ve Mark Ruffalo sosyal medya paylaşımlarıyla İsrail’in saldırılarını kınadı. Sivil ve çocuk ölümlerine dikkat çeken ünlüler, tüm dünyaya Filistin’e destek çağrısında bulundu.

https://www.yenisafak.com/hayat/unlu-sanatcilardan-filistine-destek-4567243

İsrail’deki ölüm festivalini sanatçılar anlattı. Hamas’ın baskınında yüzlerce genç öldürülmüştü. İsrail’de Hamas’ın baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi öldürdüğü müzik festivali ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda festivalin hayatta kalma savaşına döndüğü belirtildi.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/israildeki-olum-festivalini-sanatcilar-anlatti-hamasin-baskininda-yuzlerce-genc-720300h.htm

Hatay Akademi Senfoni Orkestrası, 21 Ekim 2023’te depremden sonra ilk kez Hatay’da konser verecek. ‘Cumhuriyet’in 100. Yılı ve Depremde Kaybettiklerimizi Anma Konseri’, depremin ardından Hatay’da ‘yeniden doğuşun’ umudunu yeşertmek, depremde kaybedilenleri anmak, hafızaları diri tutmak ve tüm dünyanın dikkatini tekrar ‘deprem’ gerçeğine çekmek amacıyla verilecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hatay-akademi-senfoni-orkestrasi-depremden-sonra-ilk-kez-hatayda-haber-1642171

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim-25 Kasım tarihleri arasında Türkiye’den ve yurtdışından, yeni oyunlardan yenilikçi performanslara, toplam 20 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getirecek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/27-istanbul-tiyatro-festivalinde-one-cikan-10-oyun-galeri-1642126

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin programı belli oldu. Ulusal Uzun Film Yarışması, Kısa Film Yarışması 1 ve 2, Kaleydoskop, Cumhuriyete Doğru ve Çocuklar İçin seçkilerinden oluşan festival 20 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek…

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/11-engelsiz-filmler-festivalinin-programi-aciklandi-birbirinden-ilgi-2129867?utm_medium=KategoriSayfasi&utm_source=KategoriSayfasi

Kanun Hükmü belgeseline uygulanan sansürden sonra iptal edilen Antalya Altın Portakal Film Festivali için sosyal medyadan kampanya başlatıldı: Antalya halkı, sinema emekçileri, 29 Film, Antalya Film Festivalini geri istiyor. #AntalyaBıraktığınYerdenBaşla

https://artigercek.com/kultur-sanat/iptal-edilen-altin-portakal-film-festivali-icin-kampanya-baslatildi-268742h

İptal edilen 60. Antalya Film Festivali’nin yeniden yapılması için harekete geçen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve festival başkanı Muhittin Böcek ile bir araya gelen sinemacılar, tutumlarını bir “rapor” ile kamuoyuna açıkladılar. Oyuncular Sendikası, DİSK/SİNE-SEN, Sinema Televizyon Sendikası, TÜRSAV, SESAM, BİROY, FİLMYÖN, SETEM, SENARİSTBİR, ÇASOT, SİYAD ve Kadın Yönetmenleri Derneği “rapor”da film seçkisi ve jüri üyelerinin değişmeden kalması halinde “festivalin sanatsal organizasyonu konusunda gerekli sorumluğu alaca[klarını] vurgula[dıklarını]” ifade ettiler.

https://bianet.org/haber/sinemacilar-baskan-bocek-e-sansur-varsa-biz-yokuz-dedi-286301

Adnan Oktar suç örgütü’nün işleyişini ve kadınların istismar edilişini konu alan 140journos’un ‘Kedicik’ isimli belgeseli yayından kaldırıldı. Belgeselin yayından kaldırılmasının gerekçesi ise İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) telif itirazı.

https://artigercek.com/kultur-sanat/adnan-oktar-suc-orgutunu-anlatan-kedicik-belgeseli-yayindan-kaldirildi-268741h

 

14 Ekim

Say, sosyal medya platformu Instagram üzerinden paylaştığı videosunda, İsrail-Hamas savaşını değerlendirdi. Say, yüklediği videoda, “Ne olursunuz barışı sağlayın. Benim dünya üzerinde şu anda gördüğüm, barışı sağlamaya en çok el uzatan lider, Erdoğan’dır. Bu açık bir gerçek. Erdoğan’ı bu yüzden kutluyorum” ifadelerini kullandı.

https://m.t24.com.tr/video/fazil-say-erdogan-i-kutluyorum,57187

Geççek’ti geçmedi… Fazıl Say, o yüzden mi böyle dedi?

Hep birlikte izleyeceğiz, bakalım kültür şimdi ne yapacak? Nihayetinde, “Geççek”di geçmedi. “Sen beni sezemezsin, dilimi ezemezsin” demişti en gözde temsilcilerinden biri, dediğiyle kaldı. “Kızılcık Şerbeti” oldu esti kültür… Gülşen oldu yağdı… Tweet’e post’a büründü Şahan diye göründü… Olmadı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/geccekti-gecmedi-fazil-say-o-yuzden-mi-boyle-dedi-makale-1642065

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Diyarbakır’da Sur Kültür Yolu Festivali’nin ikincisi 14-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festival kapsamında konser, film gösterimi, söyleşi, sergi, tiyatro, atölye çalışmaları ve çeşitli etkinlikler yapılması planlanıyor. Oğuzhan Koç, Simge, Murat Dalkılıç, Fatma Turgut, Ferhat Göçer, Bengü, Yavuz Bingöl ve Alişan’ın konser vereceği festivalde, Nihat Hatipoğlu, Doğu Demirkol, Coşkun Aral gibi isimler de etkinlik yapacak. Bu yıl ikincisi düzenlenen Sur Yolu Kültür Festivali’ne tepki gösteren halk ise Sur’da yaşananlarla ilgili hafızalarının hâlâ canlı olduğunu dile getirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kayyim-suru-bilmez-ki-kulturunu-bilsin-haber-1642258

Diyarbakır’da düzenlenen ve 9 gün sürmesi planlanan Sur Kültür Yolu Festivali’ndeki tüm konser ve gösteriler Valilik tarafından iptal edildi. Festival, HÜDA Par Diyarbakır İl Başkanı Turgut’un hedefindeydi: “Halkımızın cebinden çıkan milyonlarca liraya mal olacak bu festivaller derhal iptal edilmelidir. Bu etkinliklere ayrılan bütçenin açlık, susuzluk ve yokluk yaşayan kardeş Filistin (Gazze) halkına gönderilmesi gerekmektedir.”

https://artigercek.com/kultur-sanat/sur-kultur-yolu-festivali-iptal-edildi-huda-par-karsi-cikmisti-268899h

Rojava’ya adanan Uluslararası Moskova Kürt Film Festivali başladı

https://www.rudaw.net/turkish/culture/14102023

Bir dönem İzmir ve Ankara’da Kürt partilerin temsilciğini de yapan gazeteci-yazar Necmettin Salaz 65 yaşında Süleymaniye’de akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

https://www.rudaw.net/turkish/lifestyle/14102023

Ardında sayısız eser bırakan 2020 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi şair Louise Glück, vefat etti.

https://artigercek.com/kultur-sanat/nobel-odullu-sair-louise-gluck-vefat-etti-268920h

Ünlü Meksikalı oyuncu Gael Garcia Bernal’ın oyuncu, yapımcı ve yönetmen olarak katkı verdiği ‘El Tema’ belgesel dizisi, altı başlıkta iklim krizinin değiştirdiği hayatları başarıyla yansıtıyor.

https://yesilgazete.org/dunya-hali-gael-garcia-bernalden-el-tema-dunyanin-asil-meselesi-iklim-degisikligi/

 

15 Ekim

Frankfurt Kitap Fuarı’nda Filistinli yazar Adania Shibli’ye “Küçük Bir Ayrıntı” adlı romanı için ödül verilmesi planlanan tören, İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalar nedeniyle iptal edildi. İptal kararının ardından yayıncı kuruluşlar ve yazarlar fuardan çekildiklerini duyurdu.

https://www.ntv.com.tr/n-life/kultur-ve-sanat/frankfurt-kitap-fuarinda-filistinli-yazar-icin-yapilacak-odul-toreninin-iptaline-tepkiler-artiyor,fSqJGhCPUEqLkPqPr_ZSOQ

“In our orchestra, Israelis and Palestinians found common ground. Our hearts are broken by this conflict… We are all shocked by this terrible violence, but we won’t forget our shared humanity or surrender our hopes for peace” Daniel Barenboim is a co-founder, with Edward Said, of the West-Eastern Divan Orchestra.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2023/oct/15/orchestra-palestinians-israelis-humanity-daniel-barenboim-west-eastern-divan-orchestra

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Antakya Film Festivali, önceki gün başladı. “Antakya varsa ben de varım” sloganıyla yola çıkan festival, 19 Ekim’e kadar sürecek. Festivaldeki filmlerin tamamı ücretsiz olacak ve gösterimler konteyner/çadır kentlerde yapılacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/antakyada-film-festivali-yikintilar-arasinda-sanatla-sifa-arayisi-2130180?utm_medium=KategoriSayfasi&utm_source=KategoriSayfasi

Fransız sanatçı Saype, tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajı vermek amacıyla oluşturduğu ‘Duvarların Ötesinde (Beyond Walls)’ projesinin 19. ayağını Hatay’da tamamladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/saype-hatayda-yikintilar-arasinda-cizdigi-resmi-tanitti-galeri-1642414

İranlı film yönetmeni Daryuş Mehrcuyi ve oyuncu eşi Vahideh Mohammadifar, Tahran’daki evlerinde kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından bıçaklı saldırıda öldürüldü. Çoğu İranlı yönetmen gibi Mehrcuyi de kariyeri boyunca devlet sansürüyle mücadele etti ancak Tahran’ın İslami rejimini en açık sözlü eleştirenlerden biriydi. Geçen yıl, son filmi ‘A Minor’un yasaklanması nedeniyle hükümeti eleştiren bir video yayınladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/iranli-yonetmen-daryus-mehrcuyi-ve-oyuncu-esi-evinde-olduruldu-haber-1642434

 

16 Ekim

Roger Waters, sosyal medyasından paylaşım yaparak, İsrail ve Filistin arasında çözüm sağlanması için 4 maddelik bir önerisi olduğunu söyledi: “Birincisi, derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlanmalı. Kimse kimseyi öldürmemeli. İkincisi, büyük bir masa kurulmalı ve bu kötü karışıklık karşısında tek devletli çözüm için çalışmalara başlanmalı. Tüm vatandaşlarına ırk, din ve bir önceki milliyeti fark etmeksizin eşit hak tanıyan yeni bir devlet. Bu yeni devlette, altını çizerek söylüyorum, mutlak bir demokrasi olmalı. Üçüncüsü, yeni devlet anayasasında, tıpkı Apartheid sonrası Güney Afrika’da olduğu gibi hakikat ve uzlaşmaya ilişkin hükümler bulunmalı. Ve dördüncüsü, Golan Tepeleri bu çözüm planının bir parçası değildir. O tepeler Suriye’ye aittir. Benim hayalim kısaca budur.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/roger-waterstan-israil-filistin-catismasina-4-maddelik-cozum-onerisi-haber-1642639

Filistin kökenli Amerikalı model Bella Hadid de çatışmaların başlamasından bu yana Filistin halkına olan desteğini her fırsatta dile getiriyor. Hadid son açıklamasıyla yine işgalci İsrail’in Devlet Başkanı Netanyahu’ya sert tepki gösterdi. Hadid, “Kariyerim dursa bile Filistin’i desteklemekten asla vazgeçmeyeceğim. Netanyahu modern zamanların Hitler’i!” ifadelerini kullandı.

https://www.yenisafak.com/dunya/dunyaca-unlu-model-bella-hadid-netanyahu-yeni-hitler-4568038

Judith Butler’dan şiddet ve şiddetin kınanmasına dair: Yasın pusulası

Sömürgeci şiddetin tarihi hakkında biraz bilgi sahibi olmak, şimdi bölgede yaşananları bildirmek, açıklamak ve yorumlamak için kullanılan dili, anlatıları ve çerçeveleri incelemek ahlaki pozisyonlarımızı tehdit etmemeli. Ahlaki kınamanın hiçbir bağlama ya da bilgiye referans vermeyen net, dakik bir edim olması gerektiğini düşünüyorsak, o kınamanın yapıldığı şartları, alternatiflerin el altından yönetildiği sahneyi kabullenmemiz kaçınılmazdır.

https://yesilgazete.org/judith-butlerdan-siddet-ve-siddetin-kinanmasina-dair-yasin-kapsami/

Bu yıl 25’inci kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 25 Ekim–5 Kasım tarihleri arasında perdelerini açacak. “100’de 25” sloganıyla düzenlenen ve sanat yönetmenliğini Cengiz Özek’in üstlendiği festivalde, 8 ülkeden 10 oyun izleyiciyle buluşacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/25-uluslararasi-istanbul-kukla-festivali-basliyor-haber-1642635

Bu hafta vizyona giren “Bir Tutam Karanfil”, Musa dedenin vefat eden eşinin naaşını torunu Halime ile birlikte memleketine götürmek için çıktığı yolculuğu anlatıyor. Filmde mültecilik meselesi de farklı bakış açısıyla ele alınıyor. Yönetmen Bekir Bülbül, “Filmimiz şu an Filistin’i temsil ediyor gibi hissediyoruz. Çünkü orada da birçok ‘Halime’ var” diyor.

https://www.yenisafak.com/hayat/filistinli-halimeleri-de-anlatiyor-4567855

İran’da evinde eşiyle birlikte öldürülen yönetmen Mehrjui, İran Yeni Dalga Sineması’nın öncülerinden olmasına rağmen son yirmi yıldır sansür ve baskıcı sisteme boyun eğerek film yaptı. Mehrjui’ye istediği filmi yaptıran sistem, onu korumakta aciz kaldı.

https://artigercek.com/kultur-sanat/iran-yeni-dalga-sinemasinin-onculerinden-dariush-mehrjui-olduruldu-269009h

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, bu akşam İstanbul’da düzenlenen törenle verildi. Törene katılamayan Füruzan’ın ödülü, kızı Aslı Selçuk’a takdim edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/erdal-oz-edebiyat-odulu-furuzanin-bende-yeri-bambaska-haber-1642656

11 Mart 2010’da hayatını kaybeden Turhan Selçuk adına Milas Belediyesi tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödül töreni gerçekleşti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/turhan-selcuk-karikatur-yarismasinda-oduller-sahiplerini-buldu-haber-1642540

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında konserlerden sergilere, tiyatro gösterilerinden opera ve baleye, söyleşilerden atölye çalışmalarına, çocuklara özel aktivitelerden gastronomiye kadar binin üzerinde etkinlik düzenlendi.

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/kultur-ve-sanat/beyoglu-kultur-yolu-festivali-16-gunde-binlerce-etkinlige-ev-sahipligi-yapti,K5tq6gpn0EejUdvyCME1jg/PoTjYvdcEkuDI71nYuEx-A

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ve Tekfen Filarmoni özel hazırladıkları programlarla Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverle buluşacak.

https://www.ntv.com.tr/n-life/kultur-ve-sanat/akmde-cumhuriyet-bayrami-konserleri,mZlHcZJawkmBY11nTPYKxQ

Modern dansın zirvesinde yer alan topluluk La Mov Compania de Danza, 19-20 Ekim tarihlerinde Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda sahneye çıkıyor.

https://www.ntv.com.tr/n-life/kultur-ve-sanat/modern-dans-toplulugula-mov-compania-de-danzaistanbulda-sahne-aliyor,x4yZc4ZBMUmJJku38GlWvA

New York Kürt Kültür Merkezi’nin bu yıl yedincisini düzenlediği New York Kürt Film Festivali 20 Ekim’de kapılarını açıyor. 26 Ekim’e kadar devam edecek festivalde, Kürdistan’ın dört parçasından ve diasporadan 17 film gösterilecek.

https://bianet.org/haber/new-york-kurt-film-festivali-basliyor-286387

Yüzüyüzeyken Konuşuruz grubunun bas gitaristi, Can Tunaboylu’nun kız arkadaşı Aybike Çelik, Tunaboylu tarafından darp edildiğini, 13 gün boyunca evde kırık kol ile tutulduğunu iddia etti.  Sosyal medyadan açıklama yapan Tunaboylu ise iddiaları reddetti. Yüzyüzeyken Konuşuruz grubundan yapılan açıklamada ise Can Tunaboylu ile profesyonel ilişkilerinin karşılıklı olarak durdurulduğu duyuruldu. Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 9 Ekim Pazartesi günü olaya ilişkin soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

https://www.birgun.net/haber/yuzyuzeyken-konusuruz-un-bas-gitaristi-can-tunaboylu-hakkinda-sorusturma-476302

Bir üyesi kadına şiddetle suçlanan ‘Yüzyüzeyken Konuşuruz’ grubunun 22 Ekim Pazar günü gerçekleşecek konseri iptal edildi. Grup da bir süre sahneye çıkmama kararı aldı.

https://www.diken.com.tr/yuzyuzeyken-konusuruzun-izmir-konseri-iptal/

 

17 Ekim

Filistinli sanatçı ve film yapımcısı Emily Jacir’in önümüzdeki hafta Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılması planlanan konuşması konuşma iptal edildi. Jacir’in yerine başka biri getirildi. Sanatatak’ın haberine göre; Filistin’e ve Gazze halkına yönelik tüm dayanışma eylemlerinin Almanya’da yasaklanmasının ardından geldi.

https://bianet.org/haber/filistinli-sanatci-emily-jacir-in-berlin-konusmasi-iptal-edildi-286452

Yaklaşık 40 yıldır The Guardian’da çalışan karikatürist Steve Bell, Netanyahu karikatürü nedeniyle çıkan antisemitizm tartışmasında işten çıkarıldı. Birleşik Krallık kamu yayıncısı BBC ise Arapça servisinde çalışan altı çalışanına sosyal medya hesaplarında Filistin yanlısı paylaşımlar yaptıkları için yayından çekti, soruşturma açtı.

https://yesilgazete.org/guardian-netanyahuyu-resmeden-karikaturistini-antisemitizm-suclamasiyla-kovdu/

Renowned actors Tilda Swinton, Charles Dance, Steve Coogan, Miriam Margolyes, Peter Mullan, Maxine Peake and Khalid Abdalla are among more than two thousand  people from across the arts who have signed a letter saying that: “Our governments are not only tolerating war crimes but aiding and abetting them.”

https://artistsforpalestine.org.uk/2023/10/17/tilda-swinton-among-2000-artists-calling-for-gaza-ceasefire/

Musicians Reflect as Israel-Hamas War Enters Second Week.

“Free from Hamas, free from Israel. I pray for the thousands of people, many of them children- about to be killed/starved to death in the name of retribution.”

https://pitchfork.com/news/musicians-reflect-as-israel-hamas-war-enters-second-week/

“Bu konunun yaşadığımız çevre ya da sınıf ayırmaksızın hepimize ne kadar yakın olduğu da Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun üyesi Can Tunaboylu’nun Aybike Çelik’e uyguladığı şiddet ile bir kere daha kendini gösterdi. Üstelik grubun bir başka üyesi Kaan Boşnak’ın kadınlara yönelik şiddeti ve attığı taciz mesajları da hala akıllarda. Açıkçası bu meselenin çözümü büyük çaplı bir ‘cancel’dan geliyor.”

https://www.sanatatak.com/view/yyk-vakasina-dair

YouTube kanalı “Kutsal Motor”un “Kapsül” programı için Çiğdem Mater’in kaleme aldığı metni, oyuncu Ece Dizdar seslendirdi. Türkiye ve dünya sinemasından hapishane filmlerinin ve filmlerdeki hapishane sahnelerinin yer aldığı videonun kurgusu Gizem Bayıksel’e, müziği ise Kaan Karsan’a ait.

https://bianet.org/haber/cigdem-mater-sinemada-hapishaneyi-yazdi-286444

28 Ekim 1923 Pazar gecesi, Mustafa Kemal Paşa’nın “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” dediği Çankaya Köşkü’nün mutfağında yaşananları anlatan Son Akşam Yemeği filminden fragman yayınlandı

https://t24.com.tr/haber/cumhuriyetin-ilanindan-onceki-gun-yasananlari-konu-edinen-son-aksam-yemegi-nden-fragman,1134883

 

18 Ekim

Sanat dünyasından ünlü isimler, İsrail’in Gazze’de yüzlerce kişinin ölümüne neden olduğu hastane saldırısına X ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/sanat-dunyasi-israilin-hastane-saldirisina-tepki-gosterdi/3024354

Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200 kişilik dev kadroyla konsere çıkmaya hazırlanan Hatay Akademi Senfoni Orkestrası Hatay’da konser kampına başladı. Kampın ilk gününden Kurucu/Şef Ali Uğur kamp sürecini ve konseri anlattı.

https://bianet.org/haber/hatay-akademi-senfoni-orkestrasi-depremden-sonra-ilk-kez-hatay-da-286514

Disiplinler arası üretimleriyle bilinen avangart sanatçı Yayoi Kusama, San Francisco Sanat Müzesi’ndeki sergisinin öncesinde 2003 senesinde yayınladığı Infinity Net isimli otobiyografik kitabında siyahlara karşı ırkçı ve ayrımcı ifadeler kullanması sebebiyle özür diledi. Yaptığı açıklamada her zaman sevgi, umut, şefkat ve saygıdan yana bir tavrı olduğunu söyleyen Kusama, “verdiğim acı için özür dilerim” dedi.

https://www.sanatatak.com/view/kusama-irkcilik-yaptigi-icin-ozur-diledi

Serbest cazın öncü isimlerinden Carla Bley, 87 yaşında hayatını kaybetti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/caz-sanatcisi-carla-bley-hayatini-kaybetti-haber-1642901

İstanbul Modern Sinema, müze koleksiyonundaki kadın sanatçıların yapıtlarının yer aldığı güncel sergilerden biri olan ‘Hep Buradayız’dan ilham alarak, sinema sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini vurgulayan ‘Boşluğa Dikkat’ projesine devam ediyor.

https://www.diken.com.tr/istanbul-modern-sinema-yeni-seckisini-duyurdu-dusten-maddeye/