Sansür, Baskı ve Yasaklamalar

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Pulitzer’li Alice Walker’a skandal sansür

Alice Walker’ın siyahi bir kadının erkek egemen bir dünyada yaşadığı baskı ve zulümleri anlatan Renklerden Moru adlı kitabını “okuyucuların şikâyeti” iddiasıyla halk kütüphanelerinden kaldırdı. CHP, skandal sansürü Meclis’e taşıdı.

AKP iktidarı sansürü geçiremedi, 28 yıl aradan sonra ‘Basın Ahlak Esaslarını güncelledi

Sansür yasası ve RTÜK kararlarıyla basını baskı altına almaya çalışan iktidar, yeni kıskacı Basın İlan Kurumu üzerinden kurdu. “Genel ahlak”, “milli ve toplumsal değerler”, “aile yapısı” gibi yoruma açık düzenlemeler tepki çekti.

 

Hakkari’de Tiyatro, Pandomim, Konser ve Şenlikler 15 Gün Daha Yasak! (3 Temmuz)

Hakkari Valiliği, 3 Temmuz saat 00.01’den 17 Temmuz saat 23.59’a kadar ‘cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda’ 15 gün süreyle gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon, pandomim gibi etkinlikleri yasakladı.

RTÜK’ten Halk TV ve TELE 1’e ceza

RTÜK Üst Kurul Üyesi Onur Konuralp sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘TURKEN’ Vakfı açıklamasını ikinci kez yayımlayan Halk TV’ye idari para cezası verildiğini duyurdu. Konuralp ayrıca, RTÜK,’ün TELE 1’e de kendisini eleştirdiği gerekçesiyle cezalandırdığını bildirdi.

Apolas Lermi’nin bir konseri daha engellendi

İptal edilen konserlere bir yenisi daha eklendi. Daha önce iptal edilen konserlerinin ardından sanatçı Apolas Lermi’nin bir konseri hakkında daha iptal kararı alındı.

 

Serdar Ortaç’tan müzik yasağını eleştirenlere tepki: Her şeye baş kaldırmaya gerek yok 

Şarkıcı Serdar Ortaç, müzik yasağına destek verdi. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan şarkıcı, “Her şeye baş kaldırmaya gerek yok. Sahneye 22.00’de çıkıp 00.00’da ineriz. 2 saat yeterli” dedi.

‘Karakol’ klibi hedef gösterilmişti: Mabel Matiz’den ilk açıklama geldi 

‘Karakol’ isimli şarkısına çektiği klibi gericiler tarafından hedef gösterilen Mabel Matiz’den ilk açıklama geldi.

 

Yasaksa Yasak!:* Mabel Matiz’in “Karakol” Klibi

Burada sekteye uğrayan yalnızca heteroseksüel ilişkiler değil. Sekteye uğrayan bir yanıyla da o yere göğe sığmayan geleneksel aile yapısının “Bize bir queer moment yaşatacaksanız eğlenceli ya da pornografik olsun lütfen!” siparişinin de sarsılması.

 

Burhan Şeşen: “Yalnız değilsin Mabel Matiz” 

Sanata vurulan son darbe Mabel Matiz’in “Karakol” klibine yönelik oldu. Gençlerin yakasından da düşün… Ne güzel söylemiş Mabel “Aşkın, sevginin ve insanlığın bütün hallerini dile getirmeye, el ele tutuşmaya inatla devam”

 

Dünyaca ünlü İranlı yönetmen tutuklandı

2015’te Taksi Tahran filmiyle Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan ünlü yönetmen Cafer Penahi, bir hafta içinde İran’da tutuklanan üçüncü film yapımcısı oldu.

 

Dijital Platformların Akıbeti 

Netflix, bir milyon abone daha kaybetmesine rağmen gelecekten umutlu

Netflix, ikinci çeyrek bilançosuna dair yaptığı açıklamada bir milyona yakın abone kaybettiğini belirtti. Ancak platform bu rakamın beklenenden daha düşük olduğunu vurgulayarak geleceğe dair umutlu olduğunu kaydetti.

Netflix, reklam göstermek için ünlü stüdyolardan izin almaya çalışıyor

Netflix abone sayısındaki düşüş için yeni önlemler alırken yıllarca karşısında olduğu reklam planını da devreye sokmak için çalışmalara başladı. Akış platformu, ünlü dizilerde reklam gösterebilmek için yapım şirketleriyle görüşmelere başladı.

 

1 milyar saat izlenen Stranger Things de Netflix’i kurtaramıyor (6 Temmuz)

Popüler bilimkurgu dizisi “Stranger Things”, 4. sezonuyla yarattığı büyük etkiye rağmen dijital yayın platformu Netflix’i kurtaramadı.

 

Disney+’tan Türkiye’ye özel ‘uyarı’: Kürt meselesi, LGBTIQ+, diktatör…

Disney+ yönetimi, yayında olan ve izleyicilerle buluşacak yapımları için ‘uyarı’ metni hazırladı ve altyazı çevirmenlerine gönderdi. Mailde, mevcut politik atmosfere dair ‘uyarılar’ da yer aldı.

 

Tiyatrocu Ragıp Ertuğrul’un Ardından 

Tiyatro eleştirmeni, dramaturg, yazar ve yönetmen Ragıp Ertuğrul’a veda (8 Temmuz)

Yaşamını 7 Temmuz’da kaybeden tiyatro insanı Ragıp Ertuğrul sevgiyle uğurlandı.

 

Vasiyet / Karma Drama Online

Bu dünyadan bir Ragıp geçti. İncelikli, çalışkan.

 

Bir Kayıp ve Düşündürdükleri

Geçtiğimiz hafta çok değerli bir tiyatro insanını kaybettik. Aslında mesleğini bir yana bırakalım çok değerli bir insanı kaybettik. Ragıp Ertuğrul artık aramızda değil. Tiyatroya yazar, yönetmen, eleştirmen, dramaturg olarak hizmet veren Ertuğrul çok genç denebilecek bir yaşta 52 yaşında terk etti bu diyarı.

 

Sanat ve Ekonomik Kriz

Tiyatrocular TÜİK Verilerini Yorumladı: Tiyatroyu Ayağa Kaldırmak Gerekiyor (2 Temmuz)

Tiyatroda TÜİK verilerine de yansıyan büyük krizi tiyatrocularla konuştuk. Sahne, seyirci ve oyun sayılarındaki büyük düşüşü yorumlayan tiyatrocular, “devletin tiyatronun ayakta kalması için herhangi bir çabası olmadığını” vurguladı.

 

Gitmesek de…görmesek de…

Yazın hız kesmeden süren sanatsal etkinliklere dar gelirli yurttaşlarımızın erişmesi pek mümkün olmadığına göre, sanatı toplumun farklı kesimleriyle buluşturmak işi yerel yönetimlere kalıyor.

Peter Brook

Tiyatro yönetmeni Peter Brook hayatını kaybetti

Tony ödüllü tiyatro yönetmeni Peter Brook, 97 yaşında hayatını kaybetti. Yönetmen yıllardır Fransa’da yaşıyordu.

Dikmen Gürün yazdı: “Peter Brook ve İstanbul Tiyatro Festivali”

 

Zeynep Oral, Peter Brook’u yazdı: “Ona ‘Tiyatronun Tanrısı’ Dediler”

 

İlgi çekici diğer içerikler

Sedat Peker Metinlerinin Dramaturjisi

“… Sedat Peker’in yayınladığı video ve tweet’leri dramaturgik bir yaklaşımla ele almak istedim.”

 

David Hockney: Çok özgür günlerde yaşadık, bir daha öylesi gelmez

Ünlü ressam David Hockney 1960’ların özgür bohem ruhunun bir daha gelmeyeceğini düşünüyor.

 

Kuir arkeoloji mümkün mü?

Antik Çağ kültürlerinde gerek orta/üst sınıfın maddi kalıntıları olsun gerekse yazılı metinler olsun günümüzden çok da farklı olmayarak oldukça ayrımcı, fobik ve saldırgan bir içeriktedir…

 

Mezarlık ya da hukukun boy ölçüsü 

Kadına yönelik şiddeti önleyecek İstanbul Sözleşmesi gibi anlaşmalar terk edilince ‘Mezarlık’ gibi dizilerde boyu ölçülen hukuka önce uygun bir mezar eşiliyor ardından üstüne kirli toprak atılıyor.