2020’DE SANATÇILARIN DURUMU

26 Aralık 2020

https://www.gazeteduvar.com.tr/muzik-dunyasi-2020yi-degerlendirdi-yilin-en-iyi-sarkilari-galeri-1508692?p=26

Korona virüsü salgını birçok sektörü olduğu gibi müzik sektörünü de derinden sarstı. Birçok konser, festival ertelendi, müzisyen, müzik ve sahne emekçileri zor zamanlar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Müzisyenler 2020’yi değerlendirdi..

9 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/pandemi-sanatci-sores-devrim-acikgoze-enstrumanlarini-sattirdi-haber-1509749

Pandeminin ilk gününden beri sanatçılara karşı uygulanan politikalar nedeniyle iktidarı eleştiren Şoreş Açıkgöz sözlerini şu şekilde bitirdi: “Pandemi sürecinde sadece kendilerine yakın gördükleri sanatçılara büyük yardımlarda bulunup geri kalan sanatçılara sırt çevirdiler. Bana gitarımı ve piyanomu sattıran, yani ciğerimi söküp alan bu sistemi affetmeyeceğim.”

12 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/askida-sanat-pandemi-ve-sanatci-demek-ki-yalnizmisiz-video-1509968

Mahmut Çınar ve Tuğba S.’nin hazırladığı Askıda Sanat:

Sanat etkinliklerinin durdurulmasıyla ortaya çıkan sorunlarla birlikte sanatçıların örgütsüzlüğü en çok konuşulan konulardan biri oldu. Ortak tema, “demek ki yalnızmışız”.

19 Ocak  2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/askida-sanat-pandemi-ve-sanatci-kafalar-bozuk-duygular-karmasik-dijital-konser-care-degil-video-1510692

Askıda Sanat’ın ikinci bölümünde psikolojik etkilerin yoğun şekilde hissedildiğini ifade eden sanatçılar, kafalarının karışık, duygularının darmadağın olduğunu ve çarenin dijital etkinlikler olmadığını vurguluyorlar… “Alkışsız sanat olur mu?”

31 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/devlet-destegi-alan-muzisyenler-hic-yoktan-iyidir-haber-1511861

Müzisyenler ve müzik emekçileri arasında Kültür Bakanlığı’nın 1000 TL’lik destek projesine karşı tepkiler oldukça farklı oldu. Kimi “Hiç yoktan iyidir” derken, bazıları da desteğe başvurabilmek için kendilerinden şarkı, beste, anı, mektup gibi şartlar talep edilmesini eleştirdi.

12 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/andre-rieu-salgin-yuzunden-400-yillik-kemanini-satacak-haber-1509996

Her yıl Hollanda’nın Maastricht kentindeki açık hava konserlerinin yanı sıra, kurucusu olduğu Johann Strauss Orkestrası’yla birlikte dünyanın birçok köşesinde kitlesel etkinlikler düzenleyen sanatçı Andre Rieu (Riyö), korona virüsü salgını nedeniyle yaklaşık 1 yıldır evinde.

Orkestra üyelerini işten çıkarmamak elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen sanatçı, “Salgın hala devam eder ve devlet desteği de kesilirse, bununla başa çıkamam. O zaman Stradivarius’umu satacağım” diye konuştu.

PANDEMİNİN ÜRETTİĞİ SENDİKALAR

19 Aralık 2020

https://www.gazeteduvar.com.tr/pandeminin-urettigi-sendika-haber-1507684

MÜZİK-SEN (MÜZİK VE SAHNE SANATÇILARI SENDİKASI)’in açıkladığına göre pandemi sürecinde yaklaşık 100’e yakın insan intihar etmiş durumda.

TEHİS (TURİZM EĞLENCE VE HİZMET İŞÇİLERİ SENDİKASI), eğlence ve konaklama işkolunda faaliyet göstermek amacı ile kurulmuş bir sendika. Kafeler, barlar, oteller, dinlenme tesisleri ve eğlence mekânları gibi işyerlerinde çalışan garsonlar, aşçılar, komiler, baristalar, kuryeler, bulaşıkçılar, barmaidler, barmenler, resepsiyonistler, kat görevlileri, valeler, bellboylar tarafından kurulmuş ve sektörde örgütlenme amacı ile faaliyetlerine başlamış.

21 Aralık 2020

https://www.gazeteduvar.com.tr/halk-oyunlari-emekcileri-platformundan-destek-cagrisi-aylardir-magduruz-haber-1507873

Halk oyunları eğitmenleri ve usta öğreticileri, korona virüsü salgını sürecinde yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi isteğiyle bir araya gelerek HALK OYUNLARI EMEKÇİLERİ PLATFORMU’nu kurdu. Platform, sosyal medyada yaptıkları açıklamayla çok zor zamanlardan geçtiklerini belirterek, “Aylardır mağduruz. İşimiz, aşımız, sevdamız, kültürümüz yok olmasın” dedi.

25 Ocak 2021

https://sol.org.tr/haber/birlik-sendikasindan-muzik-emekcilerine-yalniz-degilsiniz-24654

2020 yılında kurulan BİRLİK-SEN, okullu-alaylı tüm müzisyenlere, ‘rodi’lere, tonmaysterlere, teknik ekip çalışanlarına ve diğer tüm müzik sektörü çalışanlarına yaptığını çağrıda şöyle dedi:

“Müzik sektöründeki bu güvencesizliğe, kayıt dışı çalışmaya, örgütsüzlüğe ve yalnızlığa, yıllardır tüm müzik sektörü çalışanlarının kanıksamak zorunda kaldıkları kötü çalışma koşullarına artık hep birlikte dur demeliyiz. Bunun yolu ise birlikten, kol kola girmekten, örgütlenmekten ve dayanışmadan geçiyor.”

5 Şubat 2021

https://www.birgun.net/haber/muzisyenlerin-umudu-tukeniyor-333123

Son 1 yıldır yalnızca müzisyenlerin değil eğlence sektörünün tamamen işsiz olduğunu söyleyen SOKAK SANATÇILARI DERNEĞİ’nden Kubilay Mutlu, “Hayatını bu sektörden geçindiren insanların hayatı tamamen etkilendi. Sokak sanatı dediğimiz şeyi kurgularken, kamusal mekânlarda bu işin yapılmasının daha doğru olduğunu ve aracıları ortadan kaldırmanın daha doğru olduğunu düşünmüştük. Mekânlar kapanınca çoğu arkadaşımız sokaklarda performans göstermeye devam ettiler. Sokakların hepsi kamusal bir sahneye dönüştü ancak pandemi bir halk sağlığı sorunu olduğu için sokaktaki performansta belli sınırlılıklara sahip” dedi.

En son İzmir Buca’da yaşayan 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz geçim sıkıntısı nedeniyle evinde yaşamına son verdi. Erdem Topuz’un yakın arkadaşı Erol Doğu; Topuz’un 11 aydır işsiz olduğunu ve son dönemde ekonomik sıkıntılarının arttığını söyledi.

21 Ocak2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/muzisyenlerden-tepki-40-yil-vergi-verdik-40-gun-bize-bakamadilar-haber-1510926

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandemi döneminde alınan tedbir kararları çerçevesinde eğlence mekanları kapatıldığı için evine ekmek götüremeyen eğlence sektörü işletmecileri, çalışanları ve müzisyenlerin sorunlarını dinledi. CHP’li Bulut’a sorunlarını anlatan AÇEYDER (AKDENİZ ÇUKUROVA EĞLENCE YERLERİ DERNEĞİ) Başkanı Feridun Özkan, “Biz bu memlekette 40 yıl vergi verdik, 40 gün bize bakamadılar. Artık nefes dahi alamıyoruz. İktidar bizi görmezden geliyor. Birileri sesimizi duysun artık, çözüm bulunsun” dedi.

2 Şubat 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/pandemide-calisamayan-muzisyenler-ibbden-dilekce-ile-yardim-istedi-magdur-durumdayiz-haber-1512149

İSTANBUL MÜZİK VE SAHNE SANATÇILARI DERNEĞİ üyeleri, yeni tip korona virüsü salgını nedeniyle zor durumda kaldıkları gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) dilekçe ile yardım istedi.

ONLINE GÖSTERİLER, KONSERLER, FESTİVALLER

Pandemi döneminde dünyanın ileri gelen festival ve organizasyon kuruluşları online festivaller düzenlemeye başladı. Hatta bu festivallerin bir kısmı ücretli, bir kısmı ücretsiz olarak müzikseverlerle buluştu. Bu süreçte sadece kurumlar değil müzisyenler de kendi olanakları ile birçok online yayın platformlarında sahne performanslarını göstermeye başladı. Bununla kalmayıp iyi prodüksiyonlarla dış çekimler gerçekleştirmeye başladılar.

15 Aralık 2020

https://www.gazeteduvar.com.tr/diyarbakirin-tarihi-mekanlarinda-online-konserler-suruyor-haber-1507380

DİYARBAKIR SANAYİ VE TİCARET ODASI tarafından Diyarbakır’da organize edilen ‘Geçmişin Sesi: Amida Konserleri’, Silvan Hasuni Mağaraları ve Zerzevan Kalesi’ndeki dijital konserlerden sonra inanç ve kültür değerleri ile bilinen Eğil ile devam ediyor.

30 Aralık 2020

https://www.gazeteduvar.com.tr/erol-evgin-1-ocakta-sokak-muzisyenleri-ile-sahnede-olacak-haber-1508721

İŞ SANAT’ın müzikseverlere sunacağı yeni yılın ilk konserinde Türk pop müziğinin önemli ismi Erol Evgin sahnesini sokak müzisyenleriyle paylaşıyor. “Sokak bizim için özgür bir sahne” diyerek sokak müzisyenleriyle bu özel projede bir araya gelen Erol Evgin; “Umutsuzluk bulaşıcıdır. Umut ise dalga dalga yayılır. Sanat umut demektir. Bu zorlu günlerde bu konser herkese umut olsun. Her şeye rağmen ‘Yine de Güzeldir Yaşamak’” dedi.

13 Ocak 2021

https://www.neredekalmistikmag.com/post/moda-sahnesi-nden-online-gösterimler-sahneden-naklen

MODA SAHNESİ, “Sahneden Naklen” ile tiyatroyu evimize getiriyor. Canlı yayın veya bant yayın ile hem Moda Sahnesi oyunlarını hem de diğer tiyatrolardan gelen konuk oyunları online olarak izleyebileceğiz.

Not: Oyunlardan sonra, şimdi “sahneden naklen” konserler de programa girdi.

20 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/dasdas-oyunlari-onlineda-haber-1510861

DASDAS’ın yıllardır kapalı gişe oynayan oyunu “Joseph K.” ve çocuk oyunu “Astro Ay’a Tırmanıyor” bu hafta sonu da DasDas Online üzerinden izleyicilerin evlerine konuk olacak.

28 Aralık 2020

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyenin-ilk-surdurulebilir-muzik-festivali-festtogether-yeni-yilda-evlere-konuk-olacak-haber-1508517

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali FESTTOGETHER, 2 ve 3 Ocak’ta düzenleyeceği etkinlik ile pandemide en çok zarar gören sektörlerden biri olan kültür sanat alanına destek olmak için hazırlanıyor. Festtogether’da birçok ismin katılacağı konserler gerçekleştirilecek.

6 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/milyonfest-online-5-gunde-15-sanatci-sahne-alacak-haber-1509377

MİLYON YAPIM, 2021 yılının ilk festivalini online olarak gerçekleştirecek. Festivalde Sertab Erener, Duman, Athena, Pentagram, Ceza’nın da aralarında olduğu 15 sanatçı konser verecek.

21 Aralık 2020

https://www.sanatatak.com/view/covid-19-nasil-karnaval-olur

AKBANK SANAT’ın “Korona Günlükleri Karnavalı” büyük tartışma yarattı. İlk tepki, sanatçı Ekin Saçlıoğlu’ndan geldi. Saçlıoğlu’nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

 “Birincisi şu peş peşe sıralanan “çoğulcu”, “katılımcı” kelimelerine söyleyecek söz bulamıyorum. İkincisi de ne karnavalı ne şenliği? Her şey bitti de biz mi bilmiyoruz yahu? El insaf ya! Bir şey daha yazasım geliyor son söze istinaden ama direnememiş delirmiş derler. Zaten bunu yazdım diye bile diyecek vardır ya neyse…”

26 Ocak 2021

https://t24.com.tr/haber/istanbul-film-festivali-cevrimici-film-gosterimlerine-subat-ayinda-da-devam-ediyor,929076

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Şubat tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor.

DİJİTAL PLATFORMLAR VE 2021’DE SANAT

2 Şubat 2021

http://www.sanatatak.com/view/2021de-sanat-dunyasini-neler-bekliyor

Yeni nesil site ve etkinlikler olacak / Sanal sanat izleyicisi sayısı artacak / Sürdürülebilirlik artacak / Yerel yeni global olacak / Hibrit müzayedeler eski modelin yerini alacak / Market oyuncularının rolleri flulaşacak / Asya piyasası yükselemeye devam edecek / Afrika’nın sanat merkezleri yeni buluşma noktaları olacak

3 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/gain-exxen-netflix-mubi-amazon-bein-connect-ve-blu-tv-izleyicileri-bekleyen-dizi-ve-filmler-galeri-1509136

Bugüne kadar Türkiye’den abonelik kabul eden platformlar arasında Netflix, BluTV, PuhuTV , Mubi, Amazon Prime Video, Bein Connect yer alıyor. Geçtiğimiz haftaysa bu platformlara Gain ve Exxen de dahil oldu.

14Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/2020de-televizyon-dunyasinda-en-cok-konusulanlar-galeri-1510239

En Çok Konuşulan Dijital Yayın Platformları: 1. Netflix: 504.565 / 2. Digiturk: 280.267 / 3. BluTV: 144.392 / 4. D-Smart: 122.693 / 5. Tivibu: 101.804 / 6. Exxen: 55.566 / 7. Amazon Prime: 46.846

20 Ocak 2021

https://www.gazeteduvar.com.tr/10-bin-adim-ekibinin-adimlari-stklere-bagislandi-haber-1510846

Türkiye’nin yeni içerik platformu GAİN’in orijinal ilk dizisi olan ‘10 Bin Adım’ın yaklaşık 20 gün süren çekimleri boyunca tüm ekibin attığı adımlar uygulamalar aracılığıyla tutuldu, 60 kişilik ekip ve oyuncuların attığı 10 milyonun üstündeki adım ise Help Steps uygulamasıyla ihtiyaç sahiplerine bağışlanarak Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Yeryüzü Derneği ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı için iyiliğe dönüştü.