Kürt Dedeoğlu ailesine Konya’nın Meram ilçesinde yapılan insanlık dışı saldırı sonucunda 7 kişi hunharca katledildi. Aynı aileye daha önce de ülkücü olduklarını söyleyen kişilerce saldırı düzenlenmiş, bu saldırıda bir kişi beyin kanaması geçirmiş, diğer aile fertleri ise ağır yaralanmıştı. Saldırganlardan 10 kişi önce tutuklanıp daha sonra kendilerine devlet tarafından koruma verilerek serbest bırakılmıştı. Bu saldırıdan bir süre sonra yine Meram’da başka bir Kürt aileye yapılan saldırı sonucunda ise Hakim Dal öldürülmüştü. Her saldırıda olduğu gibi son katliamın ardından da tüm devlet yetkilileri ağız birliği ederek ısrarla, saldırının ırkçı niteliğini gizleyen demeçler vermeye devam ediyorlar.

Bu katliam açıkça devlet yetkililerinin yol verdiği ırkçı bir saldırıdır. Devlet, hayatları tehdit altındaki insanları korumak yerine saldırganları serbest bırakıp koruma altına almış, bu katliama seyirci kalmıştır. Kürt yurttaşlara karşı nefret ve düşmanlık tohumları eken yayınlar, gerek sosyal medyada gerekse yandaş medyada, özellikle son zamanlarda çıkan orman yangınlarını da bahane ederek hız kazanmaktadır. Bu ortamı fırsat bilen devlet destekli çeteler ülkenin çeşitli yerlerinde savunmasız Kürt yurttaşlara karşı saldırılarını arttırmıştır.

Irkçı saldırıları ve devletin tavrını kınıyoruz. Ülkemizde barış içinde bir arada yaşama iradesini canlı tutmaya devam edeceğiz. Bu insanlık dışı katliama, ırkçılığa karşı durmak en temel toplumsal, insani sorumluluktur.

Artizan