1 EYLÜL 2019

İç Politika:

*İstanbul'da Dünya Barış Günü mitingi: Demokrasiyi ve barışı birlikte savunacağız

*CHP’li Kaya’dan ‘silahları bırakın’ çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayınladığı mesajında üç büyükşehir belediyesine atanan kayyımları eleştirdi. Açıklamasında “Bugün, Diyarbakır halkının, Mardin halkının, Van halkının iradesine sahip çıkabiliyor.

*CHP'den 1 Eylül mesajı: Demokrasiye darbe yapanlara karşı tüm demokrasi güçleri birlikte mücadele etmeli

*"Bugün, Diyarbakır halkının, Mardin halkının, Van halkının iradesine sahip çıkabiliyorsak barışı savunuyoruz demektir"

*CHP'de kurultay süreci başladı: “Yerel seçimler Kılıçdaroğlu'nun koltuğunu sağlamlaştırdı.” Öte yandan bazı genel başkan yardımcılarına karşı örgütte tavır alındığı kulislerde konuşuluyor. MYK’daki 19 üye sayısının 10’a düşebileceği iddialar arasında.

*Kayyum atamalarına karşı oturma eylemleri 14. gününde sürüyor.

*Erdoğan: İmamoğlu’nun Diyarbakır gezisi hakkında konuşan Erdoğan, ayrıca "Gündemimizde Fırat'ın doğusu var. Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarını da temizlikte kararlıyız" dedi.

Dış Politika:

*Rusya’dan kritik açıklama: ABD İdlib’i vurdu!

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Rusya veya Türkiye'ye bildirimde bulunmadan İdlib'e hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde, dün sabah saat 06.00 itibarıyla Rusya ve Türkiye'nin inisiyatifiyle Suriye ordu birliklerinin ateşkes ilan ettiği hatırlatılan açıklamada, ateşkesin başlamasından itibaren Rus Hava-Uzay Kuvvetleri ve Suriye Hava Kuvvetlerinin İdlib üzerinde uçuşlarını sona erdirdiği belirtildi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), "İdlib'in kuzeyinin terör örgütü El Kaide militanları için güvenli bölge haline geldiğini" gerekçe göstererek, bu noktaya yönelik hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

*Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan güvenli bölge açıklaması

Türkiye ve ABD'nin vardığı Suriye sınırında güvenli bölge kurulmasını öngören mutabakatı değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin kuzeydoğusunun farklı bir bölge olduğunu belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'nin buradaki güvenlik çıkarlarını meşru bulduğunu anımsattı.

*Erdoğan'dan güvenli bölge açıklaması: Çok fazla zamanımız ve sabrımız yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Suriye'de kurulması planlanan güvenli bölge açıklaması: Birkaç hafta içinde askerlerimiz bölgeyi kontrol etmezse, kendi harekat planımızı devreye sokacağız.

*Demokrasi beşiğinden atıldı

Avrupa'nın gündeminde bu hafta, Britanya’da Avam Kamarasının askıya alınmasıyla artan gerginlik, Fransa’da emeklilik sisteminin değiştirilmek istenmesi ve Almanya'daki ekonomik durgunluk yer aldı.

Ekonomi:

*İstanbul'un enflasyon rakamları açıklandı: Perakende fiyatlar yıllık bazda yüzde 16,41 arttı

*İspanya'da tren ve hava ulaşımında çalışan işçiler grevde

İspanya'da demir yolu işçilerinin üç günlük grevi nedeniyle 360 yolcu treni seferi iptal edilirken, Ryanair Havayolları'nın kapatılma kararına karşı işçiler greve çıktı

*Av sezonu başladı, hamsi en az 20 TL

Av yasağının kalktığı ilk gece balıkçılar umduklarını bulamadı. Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, palamut açısından son 10 yılın en verimsiz balık sezonunun başlangıcını yaptıklarını söyledi. Hamsi ve mezgit 20-30 TL aralığında tezgahlarda satışa sunuldu.

Hukuk:

*Adalet Bakanı Gül'den Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Yargı Reformu Strateji Belgesi, yeni adli yılın temel ajandası ve yol haritası niteliğini taşımaktadır" dedi.

*Baro Başkanları Evrensel'e konuştu: Savunma baskı altında, ifade özgürlüğü yerlerde

Yeni adli yıl yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılacak törenle açılıyor. Evrensel'e konuşan Baro Başkanları, KHK hukuku, YSK ve HSK kararlarına ve tutuklu avukatların durumuna dikkat çekti.

*Kreş mücadelesinde emsal karar: Çağrı merkezinde çalışan Zübeyde D.K. kreş talep etti. Talep karşılanmayınca istifa edip kıdem tazminatı davası açtı.D.K. davayı kazandı. İşveren yasal faiziyle 26 bin 965 TL tazminat ödeyecek.

Çevre:

*6 Mayıs'ta ihalesi yapılan AOÇ arazilerinin 300 bin metrekaresi yeniden kiralama ihalesine çıkartıldı

"Ankara Büyükşehir Belediyesi kamucu bir bakış açısıyla AOÇ alanına sahip çıkmalıdır."

*AKP Rize milletvekili Avcı: Ayder Yaylası'na otopark ve otel yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "O acayip şeyleri temizleyeceğiz" sözlerinin ardından Ayder Yaylası'ndaki salıncaklar sökülmeye devam ediliyor

*Mersin'de Caretta Caretta Sanat Galerisi'nde Tabiatın Çığlığı sergisi başladı

Caretta Caretta Sanat Komisyonu olarak sergi projesini hazırlayan Şair Yazar Adil Okay’la “Tabiatın Çığlığı” isimli bir karma fotoğraf sergisini konuştuk

Cinsiyet Gündemi:

*Avukat Hülya Gülbahar: Kadın cinayetlerinde IŞİD'in kullandıklarına benzer yöntemler kullanılıyor

"TCK'da şahane hükümler var ama devlet kılını kıpırdatmıyor"

*"Eşim beni öldürmeye geliyor" ihbarıyla yakalandı

Mersin'in Mut ilçesinde yaşayan N.A. adlı kadının ihbarı üzerine, kendisini öldürmeye geldiğini öne sürdüğü eşi M.A., Karaman'da yolcu otobüsünde yakalandı. M.A.'nın üzerinden tabanca, bıçak, plastik kelepçe, ip ve koli bandı çıktı.

*Ümraniye'de yatılı Kuran kursunda çocuklara cinsel istismar

Ümraniye’de yatılı bir Kuran kursunda, kurs sorumlusu ve 2 eğitmen çok sayıda öğrenciye cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle tutuklandı

Çeşitli:

*Immanuel Wallerstein yaşamını yitirdi: “Bu bir son, bu bir başlangıç”

*Şanlıurfa'daki Karahan Tepe'de kazı çalışmaları eylül ayında başlayacak. Benzer taşlara sahip olduğu için Göbeklitepe’nin kardeşi olarak da anılan Karahan Tepe’de yapılacak kazılarda 10 bin 500 yıl öncesine dair birçok gizemin aydınlatılacağı tahmin edili.

Yazı/Söyleşi:

*Emine Bulut cinayeti görüntülerinin ardından: Paylaşmak mı, paylaşmamak mı? Psikoterapist Arzu Erkan Yüce, E. Bulut cinayetinin ardından yayımlanan görüntüleri yorumladı: Şiddeti olağanlaştırır, izleyenlerin ikincil olarak travmatize olmasına sebep olur.

2 EYLÜL 2019

İç Politika:

*Milli Eğitim Bakanlığı'nın TÜRGEV ve Hizmet Vakfı ile yaptığı 'değerler eğitimi' ve kurs protokollerinin süresi uzatıldı. Hizmet Vakfı protokolü hakkında "Türk Milli Eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı" kararı bulunuyordu.

*MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın istifasını istedi: "Atatürk'ü sevmiyorsan, onun kurduğu kurumda ne işin var?"

*Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, her ne kadar “esameleri bile okunmayacak” dese de parti tabanından yeni kurulacak partilere kayışı önlemek için teşkilatlarda çalışma başlatıldı.

Hukuk:

*Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan adli yıl açılışına katılmayan Ankara Barosu: "Yürütmenin çatısı altında yapılan adli yıl açılışı hukuka zarar verir. İlla bir sarayda olacaksa bu adliye sarayları olmalıdır" dedi.

*Yargıtay'dan bağımsız yargı vurgusu: TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Hakim ve Savcılar Kurulu'nun yeniden yapılandırılmasını ve yargıda reform paketlerinin süratle çıkarılması istedi. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise yargı bağımsızlığı vurgusu yaptı.

*Ankara Barosu, Saray'da değil Adliye'de açıklama yaptı: Kuvvetler ayrılığı yok edildi

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen yeni adli yıl açılışını boykot eden 52 baro arasında yer alan Ankara Barosu, Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

* Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davada tahliye kararı verildi

Bugün Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülen ve Selahattin Demirtaş ile avukatlarının katılmadığı davada tahliye kararı verildi.

*2 yıldır eylemdeler: KHK ile ihraç edilen öğretmen Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, bugüne kadar defalarca gözaltına alındılar. Tanrıverdi, talepleri kabul edilinceye kadar oturma eylemlerine devam edeceklerini söylüyor.

*Online platformlara RTÜK denetimi bu hafta başlıyor: "SETA raporu yol haritası olacak."

*Manisa Salihli'de JES şirketi alana yerleşsin diye jandarma adeta Hacıbektaşlı mahallesini işgal etti.

* HDP'den kayyım başvurusu: Yerlerine kayyım atanan Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Başkanları Adnan Selçuk Mızraklı ve Ahmet Türk için idare mahkemelerine yürütmenin durdurulması istemiyle başvuru yapıldı.

* Berkin davasında olay yeri bilirkişisi "bulunamıyor"

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle katledilen Berkin Elvan’ın davasına atanan jandarma bilirkişisi dosyadan çekildi.

Dış Politika:

* Rusya ve İran'dan "güvenli bölge" açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin, "Türkiye'nin, sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusundaki meşru çıkarlarını kabul ediyoruz. Kürt meselesini ciddi bölgesel soruna dönüştürmeyecek kararlara ihtiyaç var. Suriye'nin egemenliğine ve bütünlüğüne saygı duyulmasını gerektiren kararları destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de "Türkiye'nin sınırlarını koruma konusundaki endişelerini anlıyoruz ancak Suriye yönetimiyle iş birliği geliştirmek ve uluslararası hukuka saygı çerçevesinde hareket etmek, bu kaygının giderilmesinin en iyi yoludur" dedi.

* Hatimoğuları: Güvenli bölgeye karşılık İdlib pazarlığı mı yapıldı?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Cilvegözü Sınır Kapısına yapılan yürüyüşü ve Türkiye’ye yönelen tepkileri Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sordu.

* Erbil kampında IŞİD cinayeti

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'in güneyindeki Debaga sığınmacı kampında bir kişi başı kesilmiş halde bulundu. Güvenlik güçleri, cinayeti bir IŞİD üyesinin işlediğini açıkladı.

Ekonomi:

*Ekonomi ikinci çeyrekte (2019) yüzde 1,5 küçüldü

Ekonomide daralma sürüyor. Türkiye ekonomisi 2019'un ikinci çeyreğinde yüzde 1,5 küçüldü. En önemli gösterge olan sanayideki küçülme yüzde 2,7 oldu. Yatırımlar yüzde 23 azaldı. İnşaat sektöründeki daralma ise yüzde 12,7'yi buldu. Ekonomi ilk çeyrekte de yüzde 2,6 küçülmüştü. Üst üste iki çeyrekte küçülme, resesyon olarak kabul ediliyor.

*Türkiye'de yatırımlar son 10 yılın en keskin düşüşünü yaşadı: Ekonomi küçülmeye devam eder mi?

*Dolar/TL büyüme verisi sonrası düşüşe geçti

*Enerji ve inşaat sektöründe kriz derinleşirken borçlar faturalara mı yansıyor?

TOBB verilerine göre ocak ile temmuz ayları arasında en çok kapanan şirketler elektrik ve inşaat şirketleri.

* Enerji devi şirketten Türkiye'den çekilme kararı

2014 Mayıs ayında İstanbul’da açtığı ilk şirketi ile Türkiye’ye adım atan Hanwha, önce ihale ile aldığı YEKA projesindeki paylarını Kalyon Grubu’na sattı, ardından sahibi olduğu 18 farklı şirketini devretmeye karar verdi.

* Tüm Köy Sen: Fındıkta oyun devam ediyor, fiyat düşürüyorlar

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Fındık fiyatının düşürülmesi geleneğini bu yıl da yaşıyoruz” diyerek seyirci kalan hükümeti eleştirdi.

Dünya:

*İngiltere'den Kürdistan'a vizede kolaylık vaadi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ile İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Jon Wilks biraraya geldi. Wilks, Barzani'nin karşılıklı vize kolaylığı talebine olumlu yanıt verdi.

*Almanya'da faşist AfD yükseliyor: İki kritik eyalette sandıktan ikinci çıktı

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde düzenlenen seçimlerde faşist AfD'nin yükselişi dikkat çekti. Saksonya'yı Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlar, Brandenburg'u da Sosyal Demokratlar kazandı. Ancak iki parti de oy kaybederken, AfD her iki eyalette de sandıktan ikinci çıktı.

*Dünya basınında bugün | Britanya'da siyasi gerilim tırmanıyor

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

*Yemen'de neyin savaşı veriliyor?

Arap halk hareketlerinin başladığı tarihten bu yana bir türlü durulmayan Yemen, şimdi de eskiden müttefiki Suudi Arabistan’a bağlı güçler ile BAE'ye bağlı güçler arasındaki çatışmalarla gündemde.

Cinsiyet Gündemi:

*Eşi tarafından öldüresiye dövülen kadın için hastanede 'merdivenden düştü' dendi

Medeni A., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

*5 yaşındaki Eymen Sadık dövülerek öldürüldü

İzmir Buca'da 5 yaşındaki Eymen Sadık D.'nin dövülerek öldürüldüğü, cansız bedeninin de elleri ve ayakları bağlanarak poşet içinde kullanılmayan bir tandıra saklandığı ortaya çıktı.

* Şiddet durmuyor: Ankara'da bir kadın daha öldürüldü

Ankara'da, çiğ köfteci İbrahim Köksal (40), tartıştığı 17 yıllık eşi Sibel Köksal'ı (38) boğarak öldürdükten sonra polisi arayarak teslim oldu.

*Çekiçle dayak masajla taciz

Ümraniye’de Fıkıh-Der isimli derneğin bünyesinde faaliyet gösteren ruhsatsız yatılı Kuran kursunda çok sayıda çocuğun istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından mağdur çocuklar ve aileleri Cumhuriyet’e konuştu.

*KADEM: Çocuk istismarcılarına emsal ceza bekliyoruz

Ümraniye'deki yatılı Kuran kursunda ortaya çıkan cinsel istismara ilişkin açıklama yapan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), "Hiç vakit kaybetmeksizin, sapıkların en ağır cezayı almasını, bu cezanın gelecekteki olayların önünü almak için bir emsal olmasını beklemekteyiz" çağrısı yaptı.

Çevre:

*Japonlar yüzlerce yunusu avlayacak

Japonya'nın sahil kasabası Taiji'de tepkili geleneksel yunus avı başladı. Avlanan yunuslar etleri için restoranlara satılırken canlı yakalananların yüksek fiyatlarla akvaryum ve su parklarına pazarlandıkları belirtiliyor.

*Dorian, Bahamalar'ı vuran bugüne kadarki en şiddetli kasırga oldu

ABD'nin güneydoğu sahillerine yaklaşan Kategori 5 seviyesindeki Dorian Kasırgası, Bahamalar üzerinde etkili olmaya başladı.

Yazı/Söyleşi:

*Hadi Canan, sen de taşın altına koy elini

Kaftancıoğlu, hem siyasetin öne çıkan tüm aktörleri gibi, kendisinin ötesinde bir temsil ve mobilize etme imkanına, hem de gözle görülür ‘dişil karizması’ ile kadın düşmanlığını da beraberinde getiren kayyım hukuksuzluğunu, ‘milli irade’ ve ‘sandık’ gibi klişelerin ötesinde ‘rezil rüsva’ etme gücüne sahip.

*Kürt sorununa Wallerstein yorumu: Dört çelişki

Immanuel Wallerstein, Kürt sorununun dünya-sistemi işleyişindeki dört ayrı çelişkisine dikkat çekiyor. Hayata veda eden ünlü sosyal bilimci Immanuel Wallerstein, Kürt sorunuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyordu. Wallerstein sorunu, “Dört temel çelişki” dediği “Egemenlik”, “Ulus Devlet”, “Demokrasi” ve “Kapitalizm” başlıkları altında değerlendirmişti.

*Suriyeli göçmen sorununda kayıp nesil tehlikesi

Antalya’da yaşları 14 ile 17 arasında değişen 148 çocuk Kepez Devlet Hastanesi’nde doğum yaptı. Bu çocukların 106’sının Suriyeli olması, kayıt dışı yaşayan Suriyelileri yeniden gündeme getirdi. Çocuk dernekleri, “Eğer bu aileler ve çocuklara ulaşılmaz, kayıt altına alınmazsa kayıp nesil dediğimiz bir durum ortaya çıkacak. Yetkilerin tüm şehirlerdeki kayıt dışılığı kontrol altına alması ve ülkemizde yaşayan çocuklar başta olmak üzere ailelerin rehabilite edilmesi gerekiyor” diyor.

*Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?

Sonuçta elimine edilmesi öngörülen ve ateşkes kapsamında görülmeyen HTŞ ve diğer El Kaide unsurları, Soçi Mutabakatı ile imkansız taahhütler altına giren Erdoğan’ı açığa düşürdü. Türkiye bu örgütleri TSK’ye gerek kalmadan vekil güçleri kullanarak elimine etmeyi planlıyordu. Fakat süpüren HTŞ oldu. 

*Ümit Akçay: Krizde henüz dip görülmedi

Berlin School of Economics and Law Ekonomi Bölümü’nden Doç. Dr. Ümit Akçay: Yaşadığımız basit bir resesyon değil, yapısal kriz. Bu yüzden krizden çıkış için ekonominin büyümeye geçmesi yeterli olmayacak.

3 EYLÜL 2019

İç Politika:

*Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın açıkladığı projeler tartışma konusu oldu. Meslek odaları projelerin ortak akılla hazırlanması gerektiğine vurgu yaparken esnaf destek verse de çalışmaların uzun sürmesinden doğacak mağduriyetten endişeli.

*Ahmet Davutoğlu, Abdullah Başçı, Ayhan Üstün ve Selçuk Özdağ, AKP'den ihraç istemiyle merkez disiplin kuruluna sevk edildi.

*AKP’nin Davutoğlu kararının ardından ilk istifa. AKP’nin 25. Dönem Erzincan Milletvekili Talha Erol Durmaz istifa ettiğini duyurdu.

*İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 'hiç işçi atmadık DİSK'le sözleşme imzaladık bizi örnek al' mesajı gönderen Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'a Dİ SK Genel İş Şube Başkanı Ersin Erincik'ten yanıt geldi: İmzalar atılmadı.

*İstanbul'da yaşayan göçmenlerin çocukları okullara kayıt olamıyor. Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, BM Eğitim Hakkı Özel Raportörü’ne başvurarak acil çözüm çağrısı yaptı.

*HDP'li belediyelere kayyım atanmasının 16. gününde protestolar sürüyor: "Darbecilere, cuntacılara pabuç bırakmayız"

*Sığınmacılar yemek ve suya ulaşamıyor: "Tek öğün ve bisküvi benzeri gıdalarla besleniyorlar."

*Kızılay yöneticileri enflasyona yenilmedi! Maaşları dudak uçuklattı. Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’ın maaşı 31 bin 500 TL oldu. Kızılay Genel Müdür yardımcılarının maaşlarında da dört yılda yaklaşık yüzde 170 oranında artış olduğu öğrenildi.

*İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 'iki seçim arası' işe alınanlar işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılanların torpille işe alımlarla gündeme gelen Türk Hava Yolları'nda işe başlayacağı öne sürüldü.

*Süleyman Soylu'dan İmamoğlu'na tehdit: Pejmürde ederiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyımla görevden alınan belediye başkanlarıyla ile bir araya gelmesini eleştirerek, “Buradan söylüyorum: İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net” dedi.

*Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya: Pejmürde adama ne söyleyeyim?

*HDP’den EMEP’e ‘demokratik anayasa’ ziyareti. HDP, demokratik anayasa çalışmaları kapsamında Emek Partisini ziyaret etti.

*Rawest: Kayyum atanan 3 ilde her 4 kişiden 3’ü kayyuma karşı. Rawest Araştırma Şirketi’nin, kayyum atanan 3 ilde bin 536 kişiyle görüşerek yaptığı araştırmaya katılan her 4 kişiden 3’ü kayyum atamasına karşı çıkıyor.

*İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Hasan Seymen, Cumhuriyet'in Çerkeslere asimilasyon uyguladığı yönündeki sözleri nedeniyle parti içinden gelen tepkiler üzerine, Seymen’in 'ismi üzerinden partinin yıpratılmaması için' istifa kararı aldığı öğrenildi.

*MetroPOLL Araştırma'dan yeni anket: Erdoğan'a görev onayı verenlerin oranında 'sert' düşüş. Son ankette, Erdoğan'a görev onayı vermeyenlerin oranı 1 yılda 10 puan arttı.

Hukuk:

*Bomonti Bira Fabrikası binaları Diyanet'e verildi

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası'nın kalan binaları, mescit, yurt ve otopark yapılmak üzere Diyanet'e tahsis edildi. Mimarlar Odası, söz konusu taşınmazların İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu’nun kararlarıyla tescil ve koruma altına alınarak yıkımlarına izin verilmeyen yapılar olduğuna dikkat çekerek, konuya yargıya taşıyacağını duyurdu. Şişli Belediyesi Kent Konseyi de yıkımın kabul edilemez olduğunu belirterek, davaya müdahil olma kararı aldı.

*Erdoğan’dan baroların seçimlerine müdahale sinyali! Saray'da yapılan Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, töreni boykot eden baroları eleştirdi ve baro yönetimlerine müdahale sinyali verdi.

*Meslek örgütleri: Yargı sistemi baştan sona yenilenmeli

KESK, TMMOB, TTB ve DİSK, adli açılış yılına ilişkin yaptıkları ortak açıklamada yargı sisteminin baştan sona yenilenmesini talep etti. TTB Başkanı Sinan Adıyaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meslek örgütlerinin seçimlerine ilişkin sözlerine karşı, “Eleştiriye, farklı görüşlere tahammül edemeyen rejimlere demokrasi denmez” dedi.

*Barolar Olağanüstü TBB Genel Kurulu için harekete geçti. Beştepe'deki adli yıl açılışını protesto eden İstanbul ve Antalya barolar, Türkiye Barolar Birliği'ne olağanüstü çağrısı yaptı.

*Demirtaş'ın tahliye kararına itiraz. Tahliye kararına rağmen kesinleşmiş cezası nedeniyle Selahattin Demirtaş hapishaneden çıkamadı. Bugün de savcılık tahliye kararına itiraz etti.

* Eyüp'te bir firma, Eyüp Kabristanı sınırındaki tarihi eser tescilli binayı yıkıp, özel mezarlık diye sattı. 2 kişiyi defnettirip tescilli bina yerini mezarlığa çevirmek isteyen firma, Anıtlar Kuruluna giderek tescili kaldırmak için başvuruda bulundu.

*Sendikacı Karacan'ın öldürülmesine ilişkin dava ertelendi

DİSK'e bağlı Lastik-İş'in Genel Başkanı Abdullah Karacan'ın öldürülmesine ilişkin 1'i tutuklu 8 kişinin yargılandığı davaya devam edildi.

*Batman’da 1993 yılında öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın yeniden açılan soruşturma dosyası hakkında Avukat Özcan Karakoç Evrensel'e konuştu.

*Bolu Cezaevi'nde işkence ve hakaretlere maruz kaldığı için dudaklarını dikerek açlık grevine başlayan 29 yaşındaki Sercan Zorba, eylemini sonlandırdı. Zorba'nın annesi Aysel Zorba, bugün oğluyla cezaevinde görüşerek yaşadıklarını anlattı.

*UBER davasında sıcak gelişme: İstanbul Taksiciler Esnaf Odasının UBER’e erişimin engellenmesi için açtığı davada bilirkişi heyeti rapor gönderdi. Raporda, UBERin, D2 belgesiyle taşımacılık yapmasının haksız rekabet koşullarının oluşmasına neden olduğu vur.

*İçişleri Bakanlığı tarafından, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları nedeniyle görevden uzaklaştırılan 94 belediye başkanının 41’i hakkında hapis cezası verildi.

*Ergenekon davasının gerekçeli kararında skandal ifadeler

Ümraniye'deki bir gecekonduda el bombalarının bulunmasıyla başlatılan Ergenekon kumpas süreci 12 yıl sonra tüm sanıkların, “Örgüt üyeliği” suçlamasından beraat ettiği hükmün gerekçeli kararı açıklandı. 739 sayfalık gerekçeli kararda, “Ergenekon adı altında bir terör örgütünün varlığına hükmedilemedi” denildi. Ancak mahkeme heyeti, Ergenekon davasının kumpas olmadığı şeklinde görüş birdirir skandal ifadelere yer verdi. Kararda, “Soruşturmaların tamamının ortada hiçbir şey yokken ortaya atılmış tamamen uydurulmuş delillere dayandığına dair de elde somut deliller yoktur” ifadeleri yer aldı.

*Tehdidin altından ‘Mall of’ çıktı, Soylu kalkan oldu. Torunlar adına şahıs arazilerini kamu gücünü kullanarak, ucuza kapatan Aziz Yeniay hakkındaki nitelikli dolandırıcılık soruşturmasına İçişleri Bakanlığı onay vermedi

Dış Politika:

*Atina'dan Erdoğan'ın 'Mavi Vatan' fotoğrafına tepki

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ziyaretinde önünde fotoğraf çektirdiği haritaya Yunan basınının ardından Atina'dan da tepki geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Bir ülkenin sınır haritası, bir siyasinin istekleri doğrultusunda çizilmez" dedi.

*Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturma kararı aldığı "Güvenli bölge" için hazırlıklar sürüyor, karadan devriyelerin başlaması bekleniyor.

*Çekya Başbakanı Andrej Babis’le ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, güvenli bölge konusunda açıklama yaptı: ‘Güvenli Bölge’nin adı kaldı, başka bir şey söz konusu değil.

Ekonomi:

*Enflasyon 15 ayın en düşük seviyesinde; tek hane görülür mü, Merkez Bankası ne yapacak?

*"Enflasyon düştü, fiyatlar arttı"… Ekonomistler “TÜİK enflasyonu”nu inandırıcı bulmadı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre ağustosta yıllık enflasyon 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomistlere göre TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında bir tutarsızlık var.

*Varsıl ile yoksul arasındaki makas açıldı: Zengin, eğitime 32 kat fazla para harcadı

Türkiye’deki gelir dağılımından kaynaklanan ekonomik eşitsizlik, eğitim harcamalarına da yansıdı. Eğitim-İş’in araştırmasına göre, en yoksul yüzde 20’lik dilimde bulunan aileler eğitime 579 milyon TL kaynak ayırırken en zengin yüzde 20’lik kesimdeki ailelerin eğitim harcamaları 18.4 milyar TL oldu.

*Hazine ve Maliye Bakanlığı borç arıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çin, Japonya ve Rusya pazarına özel borçlanma yapmak için çalışmalar yapıyor. Rusya'da ruble, Japonya'da samuray bono, Çin'de panda bond ile borçlanılacak. Amaç ekonomide dolara bağlılığı azaltmak.

*Netflix Türkiye'den çekiliyor mu? Şirketten açıklama geldi

RTÜK'ün CHP'li Üyesi İlhan Taşçı, Netflix’in de aralarında olduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Netflix Sözcüsü yaptığı açıklamada, "İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık" ifadelerini kullandı.

*HDP heyeti, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ile görüştü

HDP, demokratik anayasa, yargı reformu ve demokrasi ittifakı konusundaki belgeleri TÜSİAD ile paylaştı.

Dünya:

*Lübnan Hizbullahı Lideri Nasrallah: İsrail’in saldırılarına karşılık veririz

Lübnan’daki Hizbullah’ın Lideri Hasan Nasrallah, İsrail’in olası saldırısına karşılık vereceklerini söyledi, "Saldırırsanız, en derinlerdeki noktalarınıza saldırı düzenleyeceğiz" dedi.

*ELN komutanı Uriel: Kolombiya'da silahlı mücadele 'tek' değil, ama hâlâ geçerli bir yol

Kolombiya'da 2016 sonbaharında esmeye başlayan 'barış rüzgarı' üç yıl sonra en ağır darbelerden birini geçen hafta aldı. 'Barış' döneminde bile eski gerillaların ve muhaliflerin öldürülmesinin devam etmesinin ardından 'hükümetin sözlerini tutmadığını' açıklatan FARC'ın sol kanadındaki bazı komutanlar silaha geri dönüş kararlarını açıkladı. Açıklamada yeni dönemde işbirliği yapılacak bir güç olarak anılan ELN'den de karar destek geldi. ELN sözcülerinden komutan Uriel'e ülkede neler yaşandığını sorduk.

*Norveç'te 'gizli İslamileşme' tartışması: Merkez sağcı koalisyonda İslam çatlağı çıktı

Norveç, veliaht prens Haakon'un saldırıya uğrayan bir camiye yaptığı ziyarette üç kadının elini sıkma girişiminin karşılık bulmaması sonrası İslam'ı tartışıyor. İktidardaki merkez sağcı koalisyonun iki büyük ortağı arasında 'gizli İslamileşme' gerilimi çıktı.

*Atina karıştı: Vegan ve lezbiyenler ile 'Yunan erkekleri'ni hedef alan vekile tepki büyüyor

Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisi'nden vekil seçilen eski sağcı gazeteci Konstandinos Bogdanos, veganlar, lezbiyenler ve 'modern Yunan erkeği' hakkındaki hakaretleri ile ülkeyi karıştırdı. Başbakan Kiryakos Miçotakis 'bir an evvel iktidara gelmek için yanlış isimleri aday göstermekle' suçlanıyor.

*Dünya basınında bugün | Başbakan Johnson, Britanya'yı 14 Ekim'de sandık başına götürmekle tehdit ediyor

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

*Anlaşmasız Brexit yaklaşıyor, İngiltere'deki muhalifler alternatif arayışında

AB Komisyonu Başsözcüsü Mina Andreeva, İngiltere'nin anlaşmasız ayrılık ihtimalinin giderek arttığını bildirdi. İngiltere'deki muhalefet ise alternatif arayışında.

*Rotterdam'da Türklere ve Faslılara düğün konvoyu yasağı geliyor

Hollanda'nın ikinci büyük kentinde düğün konvoyunu uyaran polis memurunun dövülmesi üzerine belediye Türkiye ve Fas kökenli göçmenlere bir dizi yasak getirmeye hazırlanıyor. Yasaklardan biri de 'düğün konvoyu'.

*İran: ABD ile müzakerelere yanıtımız her zaman olumsuz olacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ile müzakerelere başlanması yönündeki önerilere dair yanıtlarının "her zaman olumsuz" olacağını söyledi.

*İspanya'da 20 gün içinde hükümet kurulamazsa erken seçime gidilecek

İspanya'da Başbakan Pedro Sanchez 23 Eylül tarihine kadar hükümeti kuramazsa 24 Eylül'de Meclis feshedilerek, 10 Kasım'da erken genel seçime gidilecek.

Cinsiyet Gündemi:

*Cezaevinden kaçıp eşini öldürdü

Afyonkarahisar'daki cezaevinden firar eden hükümlü Ali Mıngır, eşini öldürmek için evinin kapısına dayandı. Eşi kapıyı açmayınca evi ateşe verdi. Yangın nedeniyle dışarı çıkan Birsen Mıngır'ı tüfekle vurarak öldürdü.

*Yine kadın cinayeti: Boşanma sürecinde olduğu eşini başından vurdu, 4 çocuğu kuaföre sığındı!

*Polisin sokakta ağlarken bulduğu kız çocuğunun, babası tarafından cinsel istismara uğradığı ve erkeklerle birlikte olmaya zorlandığı ortaya çıktı

Tekirdağ'da yaşanan olayda baba F.A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

*Palu Ailesi'nin damadı Tuncer Ustael hakkında yeni soruşturma

Adli Tıp raporunda Palu Ailesi’nin akıl sağlığı ile ilgili bir sorun bulunmadığı vurgulandı.

*Eşini ve arkadaşını öldürdü: Adresi boşanma tebligatından öğrendim

TEKİRDAĞ'ın Çorlu ilçesinde, boşanma davası açan eşi Melike Baştürk ile birlikte yaşadığı, kendisinin asker arkadaşı Salih Durmuş'u (49) tabancayla vurarak öldüren Nazım Baştürk'ün (49), mahkemede verdiği ifade ortaya çıktı.

*Tutuklu eğitmen: Çocukların benimle sorunu vardı, yalnızca ayağıma masaj yaptılar

Kuran kursunda çok sayıda çocuğu istismar ettikleri iddiasıyla haklarında iddianame hazırlanan ve görülen ilk duruşmada tutuklanan kurs sorumlusu Ömer I. ve eğitmenler Hacı Serkan B. ile Tarık B’nin mahkemede verdikleri ifadeler ortaya çıktı.

*Berfin'in yüzünü asitle yakan caniden şaşırtan talep

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 19 yaşındaki Berfin Özek'in yüzüne asit dökerek sağ gözünü kaybetmesine ve yüzünün bir bölümünün yanmasına neden olduğu ileri sürülen sanığın, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşması görüldü.

*Efes, cinsiyetçi biraları "Delikanlı" ve "Zilli" için özür diledi

Anadolu Efes, "'Zilli Sally" ve "Delikanlı Henry" ismini verdiği cinsiyetçi biralar nedeniyle özür diledi, ürünlerin üretim ve fabrika çıkışlarının durdurulduğu belirtti.

*İzmir'de işçi kadınlar kadına şiddete karşı ses çıkardı

Genel-İş İzmir 7 No'lu Şube üyesi kadınlar kadın cinayetlerine karşı sokağa çıktı: "Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz"

*Soylu'dan LGBTİ+ bireylere dair nefret söylemi

"Ankara'daki bir LGBT derneğine ABD 22 milyon dolar yardım yapıyor" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devamında LGBTİ+ bireyleri tehlike sayan ifadeler kullandı: "Neyle karşı karşıya kaldığımızı, hangi cereyanlarla karşı karşıya kaldığımızı, aslında temel hedefin şu milletin inancı, kimliği, bu coğrafyadaki varlığı olduğunu bundan sonra kelimelerle ifade etmeme gerek var mı?"

Çevre:

*Mimarlar Odası'ndan AOÇ'un satışına karşı ihaleye katılım çağrısı

TOKİ'nin Çukurambar’daki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisini açık artırma yoluyla satışa çıkardığı ihale 5 Eylül’de yapılacak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara halkına satışa karşı çıkmak amacıyla ihaleye katılım çağrısı yaptı.

*Dorian Kasırgası Bahamalar'da 5 can aldı

Bahamalar'ı vuran Dorian Kasırgası nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti.

*Hasankeyf Koordinasyonu: 100 bin insan göç etmek zorunda kalacak

Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nın yaratacağı tahribata ilişkin rapor hazırlayan Hasankeyf Koordinasyonu, 100 bin insanın yerinden göç etmek zorunda kalacağını açıkladı.

*Göl uzmanından Emine Erdoğan'a yanıt: Açıkçası ben mutmain olmadım

Salda Gölü'nde 20 yıldır bilimsel çalışmalar yürüten Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, "Bilim insanı olarak millet bahçesi projesini inceledim, ben mutmain olmadım" dedi.

Çeşitli:

*'Restorasyon' faciası! Mimar Sinan tarafından yapılan 450 yıllık tarihi çeşmeyi levyeyle yıktılar

Karaköy'de Sokollu Mehmed Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan 450 yıllık tarihi Pir Mehmed Çeşmesi, sözde restorasyon çalışması kapsamında levyelerle yıkıldı. Yaşanan restorasyon rezaleti kameralar tarafından görüntülendi.

*Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu yaşamını yitirdi

Arkeoloji dünyasının ünlü ismi Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, yaşamını yitirdi.

Yazı/Söyleşi:

*Wallerstein’in Ardından | Aslı Vatansever | Birikim Dergisi

*Lübnan'da sıradan bir gün

BM ve Bahreyn saldırı sonrasında Lübnan’daki çalışanlarına/vatandaşlarına “ülkeyi terk etme” hazırlığı çağrısında bulundu, ancak Lübnan halkı için durum o kadar da olağanüstü değildi. Sokaklardaki hareketlilik birkaç saat içinde normale döndü. Her gün savaşın çıkma ihtimalinden bahsedilen bir ülkede bunun böyle olması normal.

*‘Müslümanlık Sözleşmesi’, Öcalan ve ‘toplumsal sözleşme’

“Müslümanlık/Türklük Sözleşmesi”ni bilebildiğince ve olabildiğince ihlale yatkın siyasi/ideolojik tavırla toplumsal muhalefet içinde yer almaya özenen biri olarak, Öcalan’ın hem 2013 hem de 2019’da vurguladığı ‘İslam bayrağı altında, kardeşlik ve dayanışma hukuku ile örülü’ tarihsel/toplumsal ortaklığı —devlete makul aklı telkin etmek üzere— hatırlatışında beni rahatsız eden şeyler olmalı; ne?

*Tanrıkulu: 'CHP zor zamanda Kürtleri yine yalnız bıraktı' dedirtmemeliydik; dedirtmedik

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şirin Payzın'a yorumladı.

*ABD’nin serbest ticaretle derdi ne?

Çin ile ABD ekonomileri büyük gerilim altında: Ticaret savaşları. Üstelik bu gerilim bizi de yakından ilgilendiriyor. Doların geçtiğimiz hafta Asya piyasalarının açılmasıyla kısa süre lira karşında 6.39’a tırmanmasında ticaret savaşlarının da etkili olduğunu öğrenen ülkemiz toplumu Twitter’dan "ABD-Çin gerginliği bitsin, olan bize oluyor" noktasına vardı.

4 EYLÜL 2019

İç Politika:

*İlim Yayma Cemiyeti'ne yapılan parasal destek 100 milyon TL'yi geçiyor.

*HDP: Binamızın önünde eylem yapan aileleri polis yönlendiriyor. HDP, bir süredir 'çocuklarımız dağa götürüldü' diyerek parti binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

*Kılıçdaroğlu'ndan hükümete 5 maddelik çağrı: 1. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. 2. Güçler ayrılığı ülkesi. 3. Devlet yönetiminde şeffaflık. 4. Ekonomik kriz var. Ekonomik Sosyal Konsey topla. 5. Dövizle verdiğiniz garantileri Türk Lirasına çevirin.

*'Zaza partisi' DEZA-PAR seçime hazırlanıyor. Zaza Halk Partisi adıyla kurulan siyasi oluşum ikinci kez isim değiştirerek Demokrasi Zamanı (DEZA-PAR) adını aldı. Önümüzdeki seçimlere katılabilmek için 41 ilde örgütlenmeyi önüne koyuyor.

*Kayyumdan kalma elektrik borcu Batman'ı susuz bıraktı. Batman Belediyesine atanan kayyumdan kalma elektrik borcu nedeniyle DEDAŞ, kente içme suyu sağlayan su pompalarının elektriğini kesti

*Merkez sağ’a ‘Çiller’ kartı. AKP, partiye muhalefet eden isimlerin ihraçlarıyla tartışmaların göbeğinde yer alırken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Cumhur İttifakı’nı genişletmek” amacıyla eski Başbakan Tansu Çiller ile bir araya geldiği belirtiliyor.

*Nihat Hatipoğlu'nun ağabeyinden Davutoglu'na destek.

*CHP'nin geçtiğimiz yıl 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

* İBB'de bir atama daha: Gezi Davası sanıklarından olan Tayfun Kahraman, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı görevine getirildi.

*Erdoğan'dan nükleer füze mesajı: Benim elimde olmamasını kabul etmiyorum.

*İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sivas Kongresi’nin 100’ncü yılı kutlamaları için geldiği Sivas’ta yoğun bir ilgiyle karşılandı. İmamoğlu, izdiham nedeniyle kentin sokaklarında yürümekte zorlandı.

*Kılıçdaroğlu: Yeni siyaset anlayışımızın özü kul hakkı yememektir. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, İmranlı ilçesini ziyaret etti. İkili burada Sivas katliamında hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin'in mezarını da ziyaret etti.

*Yerel seçim öncesi CHP'nin vadettiği ücretsiz okul servisi hayata geçmedi. Çocuklarını okula götüren veliler ise sözün tutulmamasına tepkili.

Hukuk:

*AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör tanık olarak dinlendi.

*CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 6 Eylül'de görülecek duruşması öncesi CHP il başkanlarından destek açıklaması geldi.

*Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay'ın da sanıkları arasında yer aldığı dava esas hakkında savunmalarla sürüyor. Davada bugün karar çıkması bekleniyor.

*Sözcü davası Ekim'e ertelendi. İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu Sözcü Gazetesi davası için konuştu.

*Kemer Yapı'da aile saadeti. Kemer Country’de Demirören Grubu’nun yaptırdığı yüzlerce villa için plan tadilatına ilişkin yürütmeyi durdurma ve iptal kararı “nöbetçi bölge idare mahkemesi” tarafından durduruldu

*İstanbul Barosu'nun ardından Ankara Barosu Yönetim Kurulu da olağanüstü genel kurul çağrısı kararı verdi.

*'Pelikan' yapılanması hakkında soruşturma açıldı.

*Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin Kartal Belediyesi görevlileri hakkında soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

*AİHM, "Abdullah Öcalan siyasi irademdir" dilekçesi verdiği için 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Fehime Ete'nin başvurusunda Türkiye'yi mahkum etti. AİHM, Ete'ye ceza verilmesinin 'düşünce ve ifade özgürlüğü ihlali' olduğunu bildirdi.

Dış Politika:

*İdlib raporu: On binlerce mülteci daha Türkiye'ye gelebilir. ABD merkezli mülteci hakları kuruluşu Refugees International: Son üç ayda 500'den fazla sivil öldü.

*TSK personeli Rusya'da S-400 eğitimine başladı.

Ekonomi:

*Türkiye’deki Suudi şirket sayısında 52 kat artış. 2002'de Türkiye genelinde 27 şirketi bulunan Suudi Arabistan vatandaşlarının açtığı şirket sayısı, 2019 yılına gelindiğinde yaklaşık 52 kat arttı.

*'Performansı düşük' denip işten atılan işçinin beş ödülü var. İzmir'de bulunan Philsa Philip Morris fabrikasında DİSK/Gıda-İş'e üye 2 işçi performans düşüklüğü gerekçesiyle işten atıldı. 5 ödülü olan Ahmet Bay ise, 'Gerçek neden sendikalaşmamız' dedi.

*Doğal gaz zammının sorumlusu kim? Türkiye Eylül ayına yeni bir doğal gaz zammıyla başladı. Enerji piyasasındaki düzenlemeler, şirketlerin kollanması gayreti de doğal gaz açısından durumun daha da kötüye gitmesine neden oluyor.

*Çiftçilerin yüzde 61’inin geliri azaldı ve bir B planları yok.

*İBB'den zam iddialarına net yanıt: Tümden yalandır.

*Faizlerin düşmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim faize alerjim var, yüksek faize karşıyım. Faizdeki düşüşle beraber enflasyonun düşüşü, biliyorsunuz son olarak 15,1'e kadar düştü" şeklinde konuştu.

*Süleyman Akyüz’ün Petrol-İş Genel Başkanı seçilmesi, Gebze'de şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin katıldığı bir toplantıyla kutlandı.

Dünya:

*Hong Kong'ta suçluların Çin'e iadesi yasası geri çekildi. Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyordu.

*İran, AB'nin 15 milyar dolarlık 'nükleer' teklifini reddetti. Fransa'dan gelen öneri üzerine Avrupa Birliği (AB), İran'a nükleer anlaşmanın şartlarına uyması için 15 milyon dolar teklifte bulundu

*İngiltere’de halk sokağa çıktı; Johnson kaybetti, erken seçim gündeme geldi.

İngiltere'de "Anlaşmasız Brexit”i engellemek için yasa yapılmasını öngören oylamayı kaybeden Başbakan Johnson, parlamentodaki çoğunluğu da kaybetti. İngiltere, 15 Ekim'de erken seçime gidebilir.

Cinsiyet Gündemi:

*İzmit El Sanatları Festivali SanatFest ‘Kadının Gücü’ başlığıyla düzenleniyor. 5-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde Moğollar da sahne alacak.

*İran'da gerçekleşen ve sosyal medyada paylaşılan 13 yaşındaki bir kız çocuğunun düğün seremonisinin görüntüleri büyük tepki çekti. Tepkiler üzerine evlilik iptal edildi.

*Kayseri’de Sevgi Evi'nde kalan B.K. (14) adlı kıza tren vagonunda cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 6'sı tutuklu, 3'ü tutuksuz 9 sanık hakkında, 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

*Türkiye'de bir ilk: İzmir Barosu'ndan kadın çalışanlarına regl izni.

*Türkiye Kadın Voleybol Takımı yarı finale yükseldi.

*Eşi ve kayınbiraderini öldürmeye giderken yakalandı, serbest bırakıldı.

*Cezaevinden nakil için izin alarak çıktığı sırada Konya’da eşi Birsen Mıngır'ı öldüren Ali Mıngır tutuklandı.

Çevre:

*İstanbul'da sinek şikayetleri arttı. Son dönemde İstanbul’da sinek sayısının arttığı yönündeki şikayetleri değerlendiren bilim insanları, bunda küresel iklim değişikliğinin önemli rol oynamış olabileceğini söyledi.

Çeşitli:

*İstanbul Bilgi Üniversitesi satıldı. Laureate International Universities bünyesinde bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi resmen satıldı. Üniversiteyi Can Holding aldı

*Mimar Sinan'ın çeşmesini yıkan şirket kara listeye alınıyor.

*Cumhuriyet'te 15 gazetecinin işine son verildi. Cumhuriyet gazetesinde aralarında Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, doğum iznindeki Ceren Çıplak Drillat'ın da olduğu 15 kişi işten çıkarıldı.

*YouTube'dan büyük 'temizlik'! 100.000’den fazla video nefret söylemi nedeniyle kaldırıldı.

*Ankara'da düzenlenen kayyum eylemine dönük polis saldırısında gözaltına alınan Veli Saçılık'ın tek kolu kemerine kelepçelendi.

Yazı/Söyleşi:

*Faik Bulut: 'Kızıl Kürdistan' hakkında bilinmeyen bazı meseleler. Genel anlamda Kürdistan denilen bütünsel coğrafyayı yalnız Lozan’la değil, biraz da Kurdistana Sor’un lağvedilmesi ile kaybettik. Kurdistana Sor’un iptalinin en vahim sonucu ise en az yarım milyon etnik Kürdün soy kökünden kopması, koparılması olmuştur.

*10 soruda RTÜK denetiminde internet: Özgürlük dünyasında semboller, kısıtlamalar ve lisans dönemi başladı.

*Murat Sabuncu: TÜSİAD ile HDP buluşması: "Korku duvarları yıkılıyor"

*Anket şirketi sahibi Mehmet Ali Kulat, Babacan ve Davutoğlu'nun kurmayı planladığı yeni partilerin geleceğini ve AKP'ye etkilerini yorumladı.

5 EYLÜL 2019

İç Politika:

*Fatih Altaylı, Ali Babacan'ın basın açıklaması yapacağı tarihi duyurdu: 15 Eylül. "Abdullah Gül sahnede olmayacak."

*Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Liselere yabancı dilde dersler konacak.

*Bakan Ziya Selçuk: Okullar arasında öğrenme farklılıkları yüzde 40'a yakın.

*AKP’nin ihraç istemiyle disipline sevkettiği eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ ve Ayhan Sefer Üstün, bu karara karşı nasıl bir tavır izleyecekleri konusunda disiplin kararının kendilerine tebliğ edilmesine kadar bekleme kararı aldı.

*Türkiye nükleer silah üretir mi? Resmi Cumhurbaşkanlığı sitesinin Erdoğan'ın konuşmasını verirken nükleer silahlarla ilgili kısmını koymaması da dikkati çekti.

*AK Parti'nin üye sayısı 9 milyon 931 bine düştü. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 'çoğu vefatlar nedeniyle' 290 bin kişilik bir eksilme olsa da 10 milyondan fazla üyeleri olduğunu söyledi.

*İzmir Büyükşehir Belediyesinde kreş için kollar sıvandı: İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan emekçiler, imzaladıkları TİS'in takipçisi olduklarını söylüyor.

*Yeni sistemin eksikliklerine dair tespitler yapan Saray'ın, yasama ve hükümet bazında yapacağı değişiklikleri ekim ayında kamuoyuna açıklayacağı öğrenildi.

*251 belediye arasında 'kardeş belediye' uygulamasına hazırlanan CHP, kaynak ve kadroları daha iyi durumda olan belediyelerle imkanları sınırlı belediyeleri birbiriyle eşleştirecek.

*İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı’da sergilenme hazırlığında olan ve İBB’nin eski döneminde yaşanan israfı simgeleyen araçlara ilişkin, “Araçları iade edeceğiz. Bir kısmını bulamadık. Bizden önce devretmişler 23 Haziran’a yakın.”

*İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İBB iştiraki olan İSPARK'a ait bazı otoparklarda, mesai saatleri dışında park eden sürücülerden yetkileri olmadığı halde para talep eden 'değnekçi'lere operasyon düzenledi. Operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Hukuk:

*AYM’nin Barış Akademisyenleri kararından sonra ilk duruşma: Savcı yeniden mütalaa hazırlamak için süre istedi.

*Ahmet Türk'e ‘eş başkanlık’ soruşturması. Tebligatta “Mardin Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı” ifadesinin kullanıldığı tebligatta, soruşturma izninin kayyım atanmasından 4 gün önce, yani 15 Ağustos günü olması dikkat çekti.

*CHP il başkanlarından 'Canan Kaftancıoğlu' çağrısı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yarın, 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar yargılandığı davada 3. kez hakim karşısına çıkacak. CHP il başkanları: "Kaftancıoğlu Davası, baştan sona siyasi bir davadır."

*İzmir'de KESK Şubeler Platformunun ihraçlara karşı düzenledikleri oturma eylemleri yeniden devam ediyor.

*Kayyım protestosu: Vekiller darp edildi, parti yöneticisinin burnu kırıldı, çok sayıda gözaltı var.

Dış Politika:

*Erdoğan: “Bizim istediğimiz güvenli bölge ile muhataplarımızın kafasındaki arasında milyonlarca fark var. Eylül’ün son haftasına kadar Fırat’ı doğusundaki güvenli bölge oluşumunu kendi istediğimiz şekilde fiilen başlatmak zorundayız.”

*ABD, YPG’den vazgeçmiyor: “Yetenekli ve güvenilir.

*ABD'den YPG/PKK işgalindeki bölgeye 60 tırla yeni lojistik sevkiyat gerçekleştirdi.

*Putin: S-400'lü Türkiye G7'ye dahil edilsin: Türkiye, Çin ve Hindistan'ın dahil edildiği uluslararası bir organizasyon oluşturulması gerektiğini söyledi.

*ABD ve Serekaniye Askeri Meclisi ortak devriye yaptı. Devriye ekibi, 4 ABD panzeri ve 3 Serêkaniyê Askeri Meclisi aracından oluşuyor.

*Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Ekonomi:

*Resmi Gazete'de yer alan 1504 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Baykar, Kanyon, Rönesans Holding, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAİ) ve Asil Çelik'in gerçekleştirdiği toplam 13 milyar TL’lik bir dizi yatırıma devlet yardımı verildi.

*Memur-Sen: Ağustos ayında 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 6 bin 653 lira.

*'Erdoğan aşığı'nın kardeşi kan ürünleri işleme ihalesini aldı, tek adım atmadı.

*ABD ile Çin arasında şiddetlenen ticaret savaşı, Türkiye’nin de Çin’e mermer ihracatını yüzde 15 azalttı.

*Devlet, Baykar Makina'ya, "İnsansız Hava Aracı (İHA) faaliyetlerini ve üretimini artırmak için" 600 milyon lira yatırım için destek verecek.

*Bankaların kârı yüzde 25 azaldı: Borsada işlem gören 10 mevduat bankasının net kârı, yılın ilk yarısında 2018'in aynı dönemine göre yüzde 25,6'lık düşüşle 14 milyar 585 milyon liraya geriledi.

*MHP döneminde 360 TL’ye takılan sayaçlar artık 80 TL’ye takılacak: Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ASKİ aboneliklerinde eski Başkan Hüseyin Sözlü döneminde 360 TL’ye takılan sayaçların artık 80 TL’ye takılacağını açıkladı.

*Türk Metal Sendikası, yaklaşık 150 bin metal işçisini ilgilendiren toplusözleşme taslağını açıkladı. Taslağa göre ilk 6 ay için yüzde 26 zam talep ediliyor.

*2019’un ilk yarısında yüzde 9.5 küçülen beyaz eşya sektörü krizi, sağlıklı ürün teknololojileri geliştirerek aşmaya çalışıyor

Dünya:

*Johnson: "Köşeye sıkışmış" bir başbakan.

*Ken Loach: Johnson tamamen zenginlerin çıkarı için uğraşıyor.

*Atina'nın merkezinde iç savaş: Son günlerde çatışmaların yoğunlaştığı Atina'da polis saldırıları artıyor. Şehrin merkezi Eksarheia'nın sakinleri can ve mal güvenliği açısından sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

Cinsiyet Gündemi:

*Barış Terkoğlu-AKP’li Z.D. neden ölmek istedi?

*Mahkemenin bozma kararına direnmesinin ardından Yargıtay Genel Kurulu'nun devreye girdiği boşanma davasında emsal karar çıktı.

Çevre:

*Trabzon'un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımına turizm sezonunun sona ermesi ile birlikte başlanacak.

*Yeşilova Belediye Başkanı Şenel: Salda için Suudlara söz verilmiş.

*İtalya’dan “plastik atık” kodu ile getirilip İzmir Kemalpaşa’da bir evin bahçesine dökülen yaklaşık 20 tırlık atık geçtiğimiz günlerde Sokak Atık Toplayıcıları Derneği tarafından görüntülendi.

*Samsun Valiliği, Terme ve Salıpazarı ilçelerinde meydana gelen sel afetinin ‘genel hayata etkili’ sayıldığını ve yapıları hasar gören vatandaşların ise afetzede kabul edildiğini açıkladı.

*Rize Özel İdaresi, Çamlıhemşin yaylalarını tahrip eden Yeşil Yol’un kullanılması için eski yolları “doğaya terk edecek.” Doğaya verilen zararı kabul eden özel idare, alınan kararla zararın minimize edileceğini savundu.

Çeşitli:

*Nur Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Hizmet Vakfı’nın, küçük yaştaki öğrencilere okullarda 'şükür' eğitimi verdiği ortaya çıktı: Ölüm nimet, hastalık güzel.

*Filmin yönetmeni, yapımcısı ve senaristi, ayrıca filmde bir de hâkimi canlandıran Mehmet Tanrısever “Bozkır’ın 110 festivalde de finalist olduğunu böylece bir rekora ulaşarak Guiness’e gireceğini iddia etti.

6 EYLÜL 2019

İç Politika:

*Kültür Bakanlığı'na bağlı olan Topkapı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na bağlandı. Buna göre; Topkapı Sarayı'nın çalışanları dahil olmak üzere tüm işleri Cumhurbaşkanlığı'na devredildi.

*HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi yapan ailelere, polisten yemek servisi.

*Avrupa Parlamentosu üyesi Piri'den Soylu'ya 'kayyım' mesajı: Ciddi sonuçları olur, iki kez düşünün.

*Soylu, İstanbul'dan gönderilecek Suriyeli sayısını açıkladı: "16 bin aile gitmek için hazır."

Hukuk:

*Tutuklulukta azami süre için düzenleme. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Gül, kadına şiddetle ilgili ''Bu tür olaylara sıfır toleransla yaklaşıyoruz'' dedi.

*AYM kararı sonrası ikinci beraat. “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisi’ni imzaladığı için yargılanan Özlem Şendeniz AYM'nin 'ihlal' kararından sonra yapılan ilk duruşmada beraat etti

*Barış Akademisyenleri için seri beraat kararları yolda: Sıra yeniden yargılama, pasaport, tazminat ve işe iade dosyalarında.

*İzmir Barosu'ndan TBB'ye olağanüstü genel kurul çağrısı.

*Feyzioğlu: Alman Şansölyesi ile mi görüşecektik?

*TV5’te Etyen Mahçupyan’ın 'Pelikan' çıkışına RTÜK cezası.

*Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Kaftancıoğlu'na verilen cezalara erteleme uygulanmadı.

*Canan Kaftancıoğlu'ndan hapis cezası tepkisi: Gençler bugün ve daima ben de #susamam.

*3'üncü havaalanı işçileri işe iade davasını kazandı! Şantiye'deki kötü koşullar nedeniyle 2018 yılı Şubat ayında gerçekleşen eylemlerden sonra işten atılan işçiler için açılan işe iade davalarından birisi kazanımla sonuçlandı.

*Ezhel'in ‘Olay’ şarkısı trend listesinden kaldırıldı! Ezhel'in şarkısının klibinde Gezi Direnişi, Ankara Katliamı, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve dünyadaki pek çok meseleye değiniliyor.

*Adalet Bakanı: Yargı reformunun birinci paketinde düşünce ve ifade özgürlüğü olacak. "Tutuklamanın infaz gibi olması kabul edilemez."

*Kayyım atamalarının 19. gününde protestolar sürüyor.

*"13 ilçe belediyesine daha kayyım atanacak" iddiası.

*Amedspor’a yine taraftar yasağı konuldu.

*Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin, 76 sanığın yargılandığı davada savcı, MİT görevlilerinin tanık olarak dinlenilmesi kararından geri dönülmesini istedi.

Dış Politika:

*ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye için belirlediği seyahat uyarısını ‘güneydoğu ve sınır bölgesi hariç’ üçüncü seviyeden ikinci seviyeye getirerek Almanya, Britanya ve Fransa gibi Batı Avrupa ülkelerinin seviyesine çıkardı.

*HDP heyeti Kürdistan Bölgesel Yönetimi ziyareti kapsamında ilk olarak 7 Eylül'de Mesut Barzani ile görüşecek. Ziyaret 11 Eylül'de sona erecek.

*ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye'nin Suriye'deki güvenli bölgeyi tek başına kontrol etme isteğinin iki ülkenin çıkarlarıyla örtüşmediğini, bölgedeki SDG'nin desteğe ihtiyacı olduğunu ve 50 bin ila 60 bin yerel gücün eğitilmesi gerektiğini söyledi.

*Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile Suriye’de yapılacak müşterek kara devriyesinin 8 Eylül'de başlayacağını açıkladı.

Ekonomi:

*Küba, Türkiye’ye olan 13 milyon Avro’luk kredi borcunu yeniden yapılandırdı.

*Altın 3,5 yılın kaybını yaşadı. Altının onsu, 1507 dolarla Kasım 2016'dan sonraki en düşük seviyede. Çeyrek altın ise 452 lira.

*Ekonomi küçülürken borçlar büyümüş. Hakan Özyıldız: Türkiye’nin iç ve dış borçları toplamı 542 milyar lira artmış.

Dünya:

*Bakan Jo Johnson ailesiyle daha az zaman geçirmek için istifa etti.

*Rusya'da seçimler öncesinde komisyon başkanına elektroşoklu saldırı: Saldırının, bazı muhalif adayların yerel seçimlere katılma başvurularının reddedilmesiyle ülkede artan protesto gösterilerinin ardından gelmesi dikkat çekti.

*Bağımsız Zimbabve'nin ilk devlet başkanı Mugabe yaşamını yitirdi.

*Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin davada tutuklu sanıkların tahliye talepleri reddedildi.

*İngiltere'de parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası ülkenin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılmasının (Brexit) önünü kesecek tasarıyı onayladı.

Cinsiyet Gündemi:

*Konya'da 3 çocuk annesi Fadik Sağdıç'ın (46), Adıyaman'daki cinayetten etkilenip 28 yıllık eşi Veysel Sağdıç'ı (53), uyurken keserle öldürdüğü olayın ayrıntıları ortaya çıktı.

*Konya'da tartıştığı eşini öldürmek için Aksaray'a gittiği ihbarı üzerine yakalanan koca K.Ç.'nin emniyetten serbest bırakılmasına savcılıkça itiraz edildi. İtiraz üzerine şüpheli Konya İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yeniden gözaltına alındı.

*Eşini öldürmeye giderken yakalanan koca, ikinci kez serbest bırakıldı.

*Güney Afrika’da 'Vücudum senin suç mahallin değildir' diyen binlerce kadın parlamentoya yürüdü.

*Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü'nün 'kadına şiddete hayır' sloganıyla başlattığı proje kapsamında Başkentli kadınlara 'self defans' (kendini koruma) eğitimi veriliyor.

*73 yaşındaki kadın ikiz doğurdu, 82 yaşındaki baba ertesi gün inme geçirdi.

*'Fail haksız tahrikten yararlanmak istiyor': Diyarbakır’da çocuklarının gözü önünde 11 kurşunla avukat Müzeyyen Boylu’yu katleden Mesut Issı’nın yargılandığı davanın ilk duruşması Pazartesi günü görülecek.

*İzmir Buca’daki bir okulda temizlik işleriyle ilgilenen kadın işçiye tacizde bulunan okul müdürü E.K. açığa alındı.

*Sosyal Haklar Derneği İstanbul Temsilciliği, Süreya Operası önünde düzenlediği basın açıklamasıyla Fıkıh-Derneği'ne bağlı Kur'an kursunda 20 çocuğa yönelik cinsel istismarı protesto etti.

Çevre:

*Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından Kirazlı bölgesinde yürütülen altın madeninde açıklandığı gibi 100-200 ton değil, tam 11 bin ton siyanür kullanılacağını açıkladı

*Serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni, milli sporcu Şahika Ercümen, çevre kirliliğine dikkat çekmek için Muğla'nın Ula ilçesinde dalış yapacak.

*Ege’de her yer direniş! Ege Bölgesi’nin havası, suyu ve ormanları rant tehdidiyle karşı karşıya. Çevre ve yaşam savunucuları, toprağına sahip çıkan köylüler, doğanın dengesini bozan projelere karşı direniyor.

*İklim değişikliğine dikkat çekmek için "okul boykotu" hareketine öncülük eden 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg’in portresi Kadıköy'de bir apartmanın duvarına işlendi.

Çeşitli:

*Sosyal medya Ezhel'in 'Olay'ını ve Şanışer'in 'Susamam'ını konuşuyor.

*Sanatçılardan Susamam'a destek: Yalnızca bir şarkı değil bir manifesto!

*Özel liseye giden öğrenci sayısı yüzde 400 arttı. Eğitimde 7 yıldır uygulanan 4+4+4 sistemi en çok özel okullara yaradı. Özel lise sayısı 4+4+4 öncesine göre yüzde 340, özel liseye giden öğrenci sayısı da yüzde 400 arttı.

*Okullar açılırken Eğitim Sen'den Milli Eğitim Bakanlığına uyarılar.

*Aydın'da evinin önüne kazılan JES çukuruna düşen kadın kafa travması teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Kadının çukurdan çıkarılması sırasında çevredekiler JES çukuru yüzünden yollarının olmadığını söyleyerek "Allah bu JES'in belasını versin" dedi.

*KHK'li Yarbay Alkan'dan Bahçeli'ye: Tez zamanda ölmeniz dileğiyle.

*10 Ekim Ankara Katliamında hayatını kaybeden Ali Deniz Uzatmaz anısına yapılacak kütüphane kampanyası için Aydın Çubukçu’dan çağrı geldi.

Yazı/Söyleşi:

*Polis Akademisi'nden terör raporu: 268 terör grubundan yalnızca yüzde 7'si askeri yöntemle yenildi. Raporda radikalleşme ile mücadelede başarı oranının yüzde 2’den daha düşük olduğu bilgisi verildi.

*6-7 Eylül'ün tanıklarının anlatıları: İstiklal Caddesi eşyadan bir metre yükselmişti.

*Gökçer Tahincioğlu-Kaftancıoğlu’na verilen ertelemesiz cezanın şifreleri: En tehlikeli suçlu.

*Yeni Şafak yazarı Kaplan: Kaftancıoğlu'nun mahkum edilmesi yanlış.

7 EYLÜL 2019

İç Politika:

*AKP toplantısında, yeni parti oluşumlarıyla bağlantılı olarak partiden ihraç edilenlerle ilgili itirazların olduğu, bazı AKP'lilerin 'ihraç etmeyelim' dediği öğrenildi.

*Ahmet Türk, The Washington Post'a yazdı: Seçmen beni seçti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha farklı fikirleri vardı: "Türkiye, Kürt nüfusu için demokratik bir ülke olana kadar hiçbir vatandaşı için gerçek bir demokrasi olamaz."

*Karamollaoğlu'ndan Kaftancıoğlu'na destek geldi: "Hiçbir zaman dikta rejimleri uzun dönem ayakta kalamazlar, bunu herkes bilmeli."

*İmamoğlu'ndan Soylu tepkisi: Bunların tümü polemik, umurumda değil, sinek vızıltısı. İmamoğlu ayrıca 9 Eylül’de başlayacak 2019-2020 Eğitim Yılına yönelik alınan tedbirleri ve İBB’nin çalışmalarını anlattı

*İBB ihalelerinde değişiklik: İmamoğlu duyurdu.

*Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: O gizli kararnameyi açıkla! CHP lideri tank palet fabrikasının satışına ilişkin yeni bir iddia gündeme getirdi.

*İller İdaresi Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır’daki 13 HDP’li belediye başkanı hakkında valilikten bilgi istedi. Valilik, "talep rutin", hukukçular "kayyum hazırlığı" dedi.

*Diyarbakır'da ilçe belediyelerine kayyım atanacağı iddialarına Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) açıklama geldi.

*Bakan Ziya Selçuk "İmam hatip liseleri" dolu derken MEB'in rakamları tersini söylüyor.

*MEB'in istatistikleri, devlet okullarıyla özel okulların imkan eşitsizliğini gösterdi.

*Bornova'da Karaca ailesinin 10 yaşındaki oğlu, kayıt parasını ödemediği iddiasıyla kaydını yaptıramadı.

*'IŞİD'in kadısı' İstanbul'da yakalandı.

*Mardin'in Ömerli ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK'li teröristler arasında çıkan çatışmada bir güvenlik korucusu yaralanırken, İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva'nın şehit olduğu açıklandı.

*AKP’li Mamak Belediyesi’nin IŞİD’e övgüler dizen Mehmet Tülüce ile doğal tarım projesi için görüştüğü ortaya çıktı

*Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un eniştesi olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’na getirilen Ahmet Nehar Poçan’ın daha önce de İçişleri Bakanlığı müşaviri olarak görev yaptığı ortaya çıktı

*CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Aydın'da konuşmasına ara verdiği sırada yumurta atıldı. Yumurta attığı iddia edilen bir kişi gözaltına alındı

Hukuk:

*Yeni Adli Yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını boykot eden 52 barodan 5’i Beştepe'deki törene katılan TBB’yi Olağanüstü Genel Kurul'a çağırdı. 5 baro daha bu yönde çağrı yaparsa olağanüstü genel kurula gidilmesi gündemde.

*Canan Kaftancıoğlu'na destek veren sanatçıların sayısı 153'e yükseldi.

*Cumartesi anneleri 754. haftada Kenan Bilgin'in akıbetini sordu.

*Kayyım karşıtı eylemler 20’inci günü geride bıraktı. Eyleme katılım ve destek sürüyor. Gezide çocuklarını kaybeden aliler, siyasetçiler, STK’lar eylemlere destek verdi.

Dış Politika:

*Erdoğan: Fırat'ın doğusunda çözüm yakın. Erdoğan, "Fırat'ın doğusundaki güvenli bölgeyi tamamladığımızda 1 milyon insanı iskan etmeyi planlıyoruz, BM Genel Kurulu'nda Trump ile bunu konuşacağız" dedi.

*Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni ziyaret eden HDP heyeti, Mesut Barzani ile görüştü. HDP'nin 11 Eylül'e kadar sürdüreceği temaslarda Kürtler arası ilişkiler ve Ulusal Birlik Konferansı ele alınacak.

*AB'den Kaftancıoğlu tepkisi: Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasını sert sözlerle eleştirdi.

Ekonomi:

*Zorunlu deprem sigortasına zam geldi. Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe için tarife fiyatları üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak.

*İşsizlik Fonu’nda krizin tablosu: 4 aydır açıklamayan İŞKUR işsizlik sigortası bülteni açıklandı. Devletin ve patronların İşsizlik Fonu yağması açığa çıktı. Patronlar verdiklerinden fazlasını teşvik olarak geri almış.

*Türk Metal üyesi işçiler TİS taslağına tepkili: Metal işçileri Türk Metal'in TİS taslağında yer alan zam talebinin sözleşmenin düşük zamla sonuçlanacağının göstergesi olduğunu söylüyor.

*Ağustos ayında 148, yılın ilk sekiz ayında da en az 1174 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

*EYT'liler hakları için yarın Tandoğan Meydanı'nda. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yöneticisi Ersin Kotan, "Erken emeklilik değil, 1999 öncesi haklarımızın geri verilmesini istiyoruz." dedi.

*Fasulye üreticisi isyanda: Fasulye tarlada 5 lira, rafta 15 lira.

*Erdoğan: Perşembe günü faiz oranları düşecek.

Dünya:

*IŞİD’in hayaleti hâlâ Musul’da. Yetkililer, bir zamanlar IŞİD'in Irak’ta kurduğu halifeliğin merkez üssü konumundaki Musul’da, her gün örgütten geriye kalan unsurlarla karşı karşıya geliyor.

*Homofobik söylemleriyle tanınan ABD Başkan Yardımcısı Pence'in ziyareti sırasında İzlanda 'gökkuşağı renklerine büründü.'

*Rusya ve Ukrayna arasında esir takası yapıldı. Rus ve Ukraynalı yetkililer, gerek değişim gerekse tutuklu ve esirlerin sayısı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

*Tunus’ta cumhurbaşkanı adaylarından Halk Cephesi Sözcüsü Hamma Hammami, AB ile yapılan ticaret anlaşmasına tepki gösterdi: Yeni bir tip sömürgecilik ve çiftçimiz için bir tehdit.

*Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ABD önderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyona destek amacıyla Suriye'ye asker göndereceklerini açıkladı.

*AB'den İran'a: Nükleer anlaşma taahhütlerine uyun.

Cinsiyet Gündemi:

*Güney Afrika’da bir adam boşanmak isteyen eşinden intikam almak için 4 çocuğunu öldürdü! Polis, katil babayı tutukladı.

*İzmir Çiğli’de boşanma aşamasındaki eşi Erdoğan Sarıyıldız tarafından sırtından vurularak öldürülen Özlem Sarıyıldız toprağa verildi.

*Akademisyenlerden kadına yönelik şiddette uzaklaştırma kararının uygulanması için 5 aşamalı yol haritası.

*Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası'nda finale yükseldi.

Çevre:

*On binlerce ağaç kesildi, siyanür çukurları açıldı; bölge halkı Madra Dağı'ndaki altın madeninden şikâyetçi: "Sularımız kurudu, ekinlerimiz çürüdü."

*CNN Bahamalar'da: En az 43 kişinin ölümüne sebep olan Dorian Kasırgası'nın yıkımı.

*Avcılar Belediye Meclisi havai fişeklerin gürültü kirliği yarattığı, göçmen kuşları ürküttüğü, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanmasına karar verdi.

*Ekoloji Birliği: Kirazlı ve benzeri altın madeni projeleri tümüyle iptal edilsin.

*Miyase İlknur- İmamoğlu’nu bekleyen tehlike.

Çeşitli:

*36 yıl Hürriyet gazetesinde başyazarlık yapan Oktay Ekşi: Hürriyet'i artık almayacağım! "Kaftancıoğlu'nun sonuna kadar yanındayım."

*'Susamam' diyen rapçiler konuştu: Korkacak kadar vicdansız değiliz.

*Susamam'da yer alan rapçi Mirac, 'HDP ve FETÖ bağlantılı kişiler şarkıyı paylaşmasın' dedi, tepkiler üzerine mesajını sildi.

Yazı/Söyleşi:

*Mahfi Eğilmez yazdı: ABD–Çin Ticaret Savaşı ve Tukidides tuzağı.

*Fehmi Koru: Kaftancıoğlu’na verilen ceza sonrası yabancı basında çıkanlar yüzünden kulaklarım yanıyor.

*Yeniçağ yazarı Murat Ağırel: "Albayrak'ın damadı Adem Altunsoy, İBB'den 8 yılda 212 ihale aldı." "Albayrak Grubu 'İstanbul'un baronu' haline gelmiş durumda."

*Murat Meriç yazdı: Işıkları yakın çünkü zafer yakın! “Susamam”, bütün çıplaklığıyla memleketin bugününü tarihe işlerken, Şanışer’in yan yana getirdiği gençler, cesurca sözlerini haykırdı. Ezhel, aynı gece kendinden beklenen, bizi şaşırtmayan hamleyi yaptı; Sayedar & Önder Şahin, yanlarına Ceza’yı alarak bu hamleyi güçlendirdi.

*Zinda Zekioğlu’nun Rojda Yıldız ile söyleşisi: 'Kemalizm'in feminizmi ancak yeni bir modernist kölelik.'

8 Eylül 2019

TSK ve ABD, Fırat'ın doğusunda ilk müşterek kara devriyesini tamamladı

Milli Savunma Bakanlığı, "Güvenli Bölge" tesisi faaliyetleri kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesine başladığını açıkladı. Bakanlık ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başlanıldığını ifade etti.

https://www.evrensel.net/haber/386317/tsk-ve-abd-firatin-dogusunda-ilk-musterek-kara-devriyesini-tamamladi

Süleyman Soylu: İstanbul ve Ankara için kayyum söz konusu değildir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk’te yayınlanan Hafta Sonu programına konuk oldu. Bakan Soylu, "İmamoğlu başka işlerle uğraşırsa pejmürde ederiz dediniz. İstanbul'a kayyum mu atanacak?" sorusuna, "Pazar günü açıklayacağım" yanıtını vermişti. "İstanbul ve Ankara için kayyum söz konusu değildir" diyen Soylu, "Terörle ilişkiniz varsa devlet boş durmaz" ifadelerini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/386320/suleyman-soylu-istanbul-ve-ankara-icin-kayyum-soz-konusu-degildir

HDP'den çocukları kaybolan ailelerle ilgili Meclis'te ortak heyet oluşturma çağrısı

HDP Diyarbakır İl Örgütü, çocukları kaybolan ve HDP önünde oturma eyleminde olan aileler ile ilgili açıklama yaptı. HDP il binasında okunan açıklamayı HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları yaptı. Farisoğulları, iktidarın savaşın ve çatışmanın derinleştiği bu dönemde çocuklarını kaybeden ve çocuklarını arayan ailelerin acıları üzerinden özel savaş yöntemlerini devreye soktuğunu belirtti.

https://www.evrensel.net/haber/386333/hdpden-cocuklari-kaybolan-ailelerle-ilgili-mecliste-ortak-heyet-olusturma-cagrisi

Erdoğan’dan "güvenli bölge" açıklaması: ABD güvenli bölgeyi terör örgütü için istiyor

ABD ile Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen "güvenli bölge"ye dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anlaşılan o ki müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz" dedi. Erdoğan, eylül ayı sonuna kadar Türkiye'nin güvenli bölge oluşumuna başlamaması durumunda "kendi yoluna" gideceğini söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/386346/erdogandan-guvenli-bolge-aciklamasi-abd-guvenli-bolgeyi-teror-orgutu-icin-istiyor

Sultangazi'de boşandığı eşini ve iki çocuğunu yaralayan S.G. tutuklandı

İstanbul Sultangazi'de 7 yıl önce boşandığı, hakkında uzaklaştırma ve ev hapsi kararı olan eski eşi S.G. tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan S. ve iki çocuğu yaralandı. Sosyal medyadan "Annemin ölmesini istemiyorum" diyerek yaşananları duyurmaya çalışan S.'nin 23 yaşındaki kızı Cennet Göztepe Evrensel'e konuştu. Saldırı günü ifadesinin ardından serbest bırakılan saldırgan S.G. ise tepkiler sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildi.

https://www.evrensel.net/haber/386354/sultangazide-bosandigi-esini-ve-iki-cocugunu-yaralayan-s-g-tutuklandi

Tutuklu Öğrenci Korkmaz'a Verilen 59 Yıl Hapis Cezası Onandı

Tutuklu öğrenci Baran Barış Korkmaz'a verilen 59 yıl hapis cezasının onanmasına ailesi şaşkın. Ablası Sevinç Korkmaz, "Cezanın onanmayacağını düşünüyorduk, umutluyduk" diyor ve soruyor: "Hani nerede yargı reformu?"

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/212765-tutuklu-ogrenci-korkmaz-a-verilen-59-yil-hapis-cezasi-onandi

Ahmet Türk: Erdoğan şimdi de İmamoğlu'nu tehdit ediyor

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan ve yerine kayyım atanan HDP’li Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün, Washington Post gazetesinde makalesi yayımlandı. Türk, “Erdoğan şimdi de Ekrem İmamoğlu’nu bana yaptığı gibi tehdit ediyor. Erdoğan’ın ‘terörizm’ tanımı, onlarla dayanışma göstermeye cesaret eden herkesi kapsayacak şekilde genişletildi” dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1569162/Ahmet_Turk__Erdogan_simdi_de_imamoglu_nu_tehdit_ediyor.html

İBB Genel Sekreteri Erkut: İhtiyaç dışı 730 araç sergileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Yenikapı'da 730 adet ihtiyaç dışı araç sergilendiğini, 31 Mart'tan sonra bin 247 aracın sistemden çıkarıldığını söyledi. Yenikapı'da konuşan Erkut, 1700 aracın nerede görev yaptığı konusunda sorular olduğunu dile getirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/08/ibb-genel-sekreteri-erkut-ihtiyac-disi-730-arac-sergileniyor/

Akşener: Elbette İYİ Parti devletin yanında olur

Suriye'nin kuzeyinde ABD ile ortak devriye atılmasıyla ilgili soruya İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türkiye'nin hayrına olan her konuda, elbette İYİ Parti Türk devletinin yanında olur" diye yanıt verdi. Akşener, bu konuda kendilerine bilgi verilmemesinden şikayet etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/08/aksener-elbette-iyi-parti-devletin-yaninda-olur/

9 EYLÜL 2019

Bülent Arınç'tan Kaftancıoğlu yorumu: İfade özgürlüğüne saygı duymalıyız

Bülent Arınç, Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasıyla ilgili "İfade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız" dedi. Arınç ayrıca yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında "Terörle alakası yoktur" yorumunu yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/09/bulent-arinctan-kaftancioglu-yorumu-ifade-ozgurlugune-saygi-duymaliyiz/

ABD'den S-400 açıklaması: Türkiye'ye yaptırımları inceliyoruz

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Türkiye'ye S-400 yaptırımları konusunda henüz bir karara varılmadığını açıkladı. Mnuchin gazetecilerin sorusu üzerine, "S-400 alımı konusunda Türkiye'ye uygulanacak yaptırımları değerlendiriyoruz" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/09/09/abdden-s-400-aciklamasi-turkiyeye-yaptirimlari-inceliyoruz/

267 cenaze iki yıldır ailelerine verilmedi

Bitlis'te PKK'lilerin gömüldüğü mezarlardan "kaçak gömü yapıldığı" gerekçesiyle çıkartılan cenazeler 2 yıldır Adli Tıp Kurumu'nda bekletiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/09/267-cenaze-iki-yildir-ailelerine-verilmedi/

JİTEM davasında tüm sanıklara beraat

Kızıltepe JİTEM davasında zamanaşımı gerekçesiyle 1 sanık hakkındaki dava düştü. Diğer sanıların ise beraatlerine karar verildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/09/jitem-davasinda-tum-saniklara-beraat/

Altı barış akademisyeni daha beraat etti

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla yargılanan barış bildirisi imzacısı akademisyenler Prof. Dr. Fikret Uyar, Prof. Dr. Süleyman Kızıl, Prof. Dr. Murat Biricik beraat etti. Diyarbakır'ın dışında Prof. Dr. Cem Terzi, Sevilay Çelenk ve Ali Rıza Güngen de beraat etti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/09/uc-baris-akademisyeni-daha-beraat-etti/

Avrasya'dan genel seçim anketi: Birinci parti CHP

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz, eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın kuracağı parti hesaba katılmadan çıkan sonuca göre CHP'nin birinci parti konumunda olduğunu açıkladı.

https://t24.com.tr/haber/avrasya-dan-genel-secim-anketi-birinci-parti-chp,838685

AKP’den ihraç süreci… Davutoğlu’na tebligat ulaştı; masada 5 seçenek var

AKP’den ihracı istenen eski başbakan Ahmet Davutoğlu’na tebligat gitti. Davutoğlu’nun ekibiyle değerlendirme yaptıktan sonra süreçle ilgili basın toplantısı yapmayı planladığı öğrenildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1571942/AKP_den_ihrac_sureci__Davutoglu_na_tebligat_ulasti__masada_5_secenek_var.html

Seçtirilmeyen seçmeli ders: Kürtçe

MEB rakamlarına göre; 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde seçmeli Kurmancî 71 bin 616, Kirmançkî 6 bin 315 olmak üzere toplamda 77 bin 931 öğrenci bu dersi seçti. Buna rağmen MEB bugüne kadar Kürtçe seçmeli dersi için sadece 59 kişiye (Kurmancî 48, Kirmançkî 11) kadro tahsis etti. Atanan bu öğretmenlerin çoğunluğu ise yeterli talep olmadığı gerekçesiyle Kürtçe dersini veremiyor. MEB'in bu seneki öğretmen atamaları kontenjanlarında Kürtçe öğretmen alımı ise yapılmadı.

https://www.artigercek.com/haberler/sectirilmeyen-secmeli-ders-kurtce

10 EYLÜL

Kürtaj listesi isteyen emniyete tepki: Hiçbir kadın İstanbul'da kürtaj yaptırmaz

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ‘gizli’ ibaresiyle İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, kentteki tüm hastanelerde ‘polikistik over sendromu’ olan ve kürtaj yaptıran 30 ile 40 yaş aralığındaki kadınların listesini istedi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk, “Bu çok ciddi bir tıbbi etik ihlalidir, artık hiçbir kadın İstanbul'da kürtaj yaptırmak istemez” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/10/kurtaj-listesi-isteyen-emniyete-tepki-hicbir-kadin-istanbulda-kurtaj-yaptirmaz/

Savcının Demirtaş itirazı reddedildi tahliye kesinleşti

Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada çıkan tahliyeye yapılan savcılık itirazı reddedildi. Tahliye kararı böylece kesinleşti.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/10/savcinin-demirtas-itirazi-reddedildi/

AİHM duruşmasına günler kala; Demirtaş’ın tahliyesinin önünde engel kalmadı

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, yargılandığı ana davada eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için verdiği tahliye kararı kesinleşti. Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın tahliye kararına yaptığı itirazı reddetti. Demirtaş’ın, dosyasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’de görüleceği 18 Eylül öncesinde özgürlüğüne kavuşup kavuşamayacağı tartışılmaya başlandı.

https://t24.com.tr/haber/aihm-durusmasina-gunler-kala-demirtas-in-tahliyesinin-onunde-engel-kalmadi,838826

Ali Babacan sessizliğini bozdu! İşte yeni partinin kuruluş tarihi

Kurucusu olduğu AKP'den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarını hızlandıran Ali Babacan sessizliğini bozdu. Babacan, "2020’ye kalmadan partiyi kuracağız" diye konuştu. Babacan, yeni partide Abdullah Gül'ün konumunun ne olacağına ilişkin soruya da "Tarafsız Cumhurbaşkanlığı konumundan sonra da bir siyasi parti çatısı altında olmayı doğru bulmuyor" diye yanıt verdi. Babacan Ahmet Davutoğlu ile beraber hareket edip etmeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı."

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1572205/Ali_Babacan_sessizligini_bozdu__iste_yeni_partinin_kurulus_tarihi.html

Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ı görevden aldı

Trump: Yönetimdeki diğerleri gibi, yaptığı önerilerin birçoğuna hiç katılmıyordum ve bu nedenle John'un istifasını istedim, o da bu sabah sundu.

https://www.artigercek.com/haberler/trump-john-bolton-u-gorevden-aldi

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye talebine yine ret

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın başvurusunu reddetmesi kararındaki gerekçelere atıf yaptı.

https://www.artigercek.com/haberler/ahmet-altan-ve-nazli-ilicak-in-tahliye-talebine-yine-ret

Çavuşoğlu: ABD'nin attığı adımlar kozmetik, Türkiye'nin planı hazır

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Eğer bu iş birliğinden bir iş çıkmazsa biz her türlü hazırlığımızı yaptık ve bu bölgeye gireriz' dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/cavusoglu-abd-nin-attigi-adimlar-kozmetik-turkiye-nin-plani-hazir

AKP'den 'Ahmet Türk terörist değil' diyen Bülent Arınç'a tepki

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç'ın HDP'li Ahmet Türk ile ilgili sözlerine, "Dün çıkmış bir ağabeyimiz, yok Ahmet Türk’ün terörle ilgisi yokmuş. Hadi oradan yahu. Hiçbir adam ezbere gerekçelerle, uyduruk gerekçelerle görevden alınmaz" tepkisi verdi.

https://www.birgun.net/haber/akp-den-ahmet-turk-terorist-degil-diyen-bulent-arinc-a-tepki-267947

11 Eylül

 “Arınç’ın Kaftancıoğlu ve Türk hakkındaki sözleri Erdoğan’ın bilgisi dahilinde”

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, Arınç’ın sözlerinin Erdoğan’ın bilgisi dışında olabileceğine inanmadığını söyleyerek eğer öyleyse Arınç’ın da ihracının istenmesinin gerektiğini belirtti

https://t24.com.tr/haber/arinc-in-kaftancioglu-ve-turk-hakkindaki-sozleri-erdogan-in-bilgisi-dahilinde,838909

"TSK’da majör bir değişiklik yaşandı; kurumun geleceğinde kurmaylık sisteminin belirleyiciliği azaldı"

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) alınan kararlardan yola çıkarak, özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılan tuğgeneral seçimlerinde tercihlerin kurmaylardan çok sınıf subayları üzerinde yoğunlaşıldığına dikkat çekti. Son dört yıldaki YAŞ toplantılarını değerlendiren Ergin TSK'nın geleceğinde kurmaylık sisteminin belirleyiciliğinin azaldığını söyledi.  

https://t24.com.tr/haber/tsk-da-major-bir-degisiklik-yasandi-kurumun-geleceginde-kurmaylik-sisteminin-belirleyiciligi-azaldi,838899

Dolar faiz dinlemiyor, 5.80'e dayandı

Merkez Bankası'nın yarın 2-4 puan arasında faiz indirimine gideceği beklentisine rağmen dolar yeniden 5.80'e dayandı. Gram altın ise 277 lira.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/09/11/dolar-faiz-dinlemiyor-580e-dayandi/

İSMEK'te Kürtçe: Kürtler ne diyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde İSMEK'te Kürtçe kursların hayata geçirileceğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kürtçe bakım hizmeti vereceğini söylemişti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Kürt Araştırmaları Derneği yöneticisi Eyyüp Subaşı, "Olumlu bir gelişme ama Kürtlerin Kürtçe konusundaki taleplerini karşılamaz" diyor. Kürt yazar ve dilbilimci Zana Farqini de, "CHP'li belediyelerin bünyesinde bu tür adımların atılması, önyargıların kırılması açısından olumlu bir gelişme" yorumunu yapıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/11/ismekte-kurtce-kurtler-ne-diyor/

Rabia Naz'ın ölümünü duyuran Metin Cihan: Örtbas etme derdindeler

Giresun'un Eynesil ilçesinde 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve duyurulmasını sağlayan Metin Cihan Twitter hesabından açıklama yaptı ve çarpıcı iddialarda bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1574054/Rabia_Naz_in_olumunu_duyuran_Metin_Cihan__Ortbas_etme_derdindeler.html

12 Eylül

Diyarbakır'da patlama: 4 ölü 13 yaralı

Edinilen bilgiye göre, Kulp ilçesine bağlı Ağaçkorur köyünde orman işçilerini taşıyan aracın geçişi sırasında önceden yola döşenen patlayıcı infilak etti. Yaralılar bölgeye sevk edilen ambulanslarla Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/12/diyarbakirda-patlama-4-olu-13-yarali/

Yargıtay, eski Cumhuriyet çalışanlarının serbest bırakılmasını istedi

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, eski Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine “FETÖ’ye yardım” iddiasıyla verilen hapis cezası kararının temyiz incelemesini tamamladı. Daire, temyiz isteminde bulunan Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ile Ahmet Şık hakkındaki mahkumiyet hükümlerini bozdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/12/yargitay-eski-cumhuriyet-yazarlarinin-serbest-birakilmasini-istedi/

Zırhlı aracın ezdiği çocuğun dedesini de TOMA öldürmüş

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, zırhlı araç çarpmasıyla beyin kanaması geçiren Efe Tektekin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda tutuluyor. Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin de 6 Haziran 2018 tarihinde aynı bölgede TOMA’nın çarpmasıyla ölmüştü. Sanık polis, TOMA’yla ezerek ölümüne neden olduğu yaşlı adamın kırmızı ışıkta, ‘aracın kör noktasından geçtiğini’ iddia etmişti. Savcılığın doğru kabul ettiği bu iddiaları MOBESE görüntüleri yalanladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/12/zirhli-aracin-ezdigi-cocugun-dedesini-de-toma-oldurmus/

Merkez Bankası faizi yüzde 3,25 düşürdü

Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda politika faizini 325 baz puanlık (3,25) düşüşle, yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti. Merkez böylece faizi temmuz ayından bu yana 750 baz puan indirmiş oldu. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/09/12/merkez-bankasi-faizi-325-oraninda-dusurdu/

AYM’den “Taksim” kararı: 1 Mayıs için çıkmak isteyenlere müdahale hak ihlali

Anayasa Mahkemesi, 1 Mayıs’ta Taksim’deki anmaya katılmak isteyen ancak güvenlik güçlerinin müdahalesiyle engellenen Türk Tabipleri Birliği üyelerinin açtığı davayı haklı buldu. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında yaralanan Ali Çerkezoğlu’na karşı kötü muamele yasağına aykırı hareket edildiğine hükmeden mahkemede, diğer başvurucuların da toplanma hakkına müdahale edildiği sonucuna vardı. Buna göre başvuruculara 5’er bin lira tazminat ödenecek.

https://t24.com.tr/haber/aym-den-taksim-karari-1-mayis-icin-cikmak-isteyenlere-mudahale-hak-ihlali,839127

Arınç'tan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'a: Boyundan büyük işlere karışma, sana yazık olur

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu(YİK) üyesi ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, önceki gün kendisini eleştiren AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'a tepki gösterdi. Turan'ın "Biz ülke ayağa kalksın diye uğraşırken, terörle uğraşırken, çıkıp karşımıza ısrarla 'Niye kayyım atadın, niye bunu yaptın?' dediler" sözlerini yanıtlayan Arınç, "Boyundan büyük işlere karışma, sana yazık olur" ifadelerini kullandı. 

https://t24.com.tr/haber/arinc-tan-akp-grup-baskanvekili-bulent-turan-a-boyundan-buyuk-islere-karisma-sana-yazik-olur,839138

Cumhuriyet davasında bozma kararı: İçerdekilere özgürlük

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 5 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar vermesinin ardından Kandıra Cezaevi'nden tahliyeler başladı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1577214/Cumhuriyet_davasinda_bozma_karari__icerdekilere_ozgurluk.html

Selahattin Demirtaş'tan HDP önünde eylem yapan annelere destek

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır İl Binası önünde eylem yapan ailelere mesaj gönderdi. Demirtaş, "PKK’nin bu ailelerin çağrısına derhal cevap vermesini öncelikli olarak talep edelim" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1576855/Selahattin_Demirtas_tan_HDP_onunde_eylem_yapan_annelere_destek.html

Diyarbakır Barosu: Son 10 yılda asker ve polis araçları nedeniyle 16 çocuk hayatını kaybetti

https://www.artigercek.com/haberler/ditarbakir-barosu-son-10-yilda-asker-ve-polis-araclari-nedeniyle-16-cocuk-hayatini-kaybetti

MEB, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği"ni yönetmelikten çıkardı

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğin üçüncü maddesinde yer alan “Toplumsal cinsiyet eşitliği” ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Bir gün önce de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden yayınladığı Rehberlik Programı bağlığı altında yer alan“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” hedefini Akit, Yeni Şafak gibi çevrelerin hedef göstermesi üzerine iki saat sonra kaldırmıştı. Geçtiğimiz dönemde benzer hedef göstermelerle MEB “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini kaldırmış, ardından YÖK de benzer bir kararla “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi’ni kaldırdığını açıklamıştı.

https://www.evrensel.net/haber/386638/meb-toplumsal-cinsiyet-esitligini-yonetmelikten-cikardi

13 EYLÜL

Moskova seçimleri: Putin hem kazandı hem kaybetti

Rusya halkı 8 Eylül’de Moskova Belediye Meclisi'ni ve 16 valiyi seçmek için sandık başına gitti. Moskova’da Putin’in partisi kan kaybederken ülke genelinde iktidar ağırlığını korumayı başardı. Ancak son seçimlerde Kremlin’in başını ağrıtan en önemli sorun seçime katılımın gittikçe düşmesi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/09/13/moskova-secimleri-putin-hem-kazandi-hem-kaybetti/

Kendini yakmadan önce mektup yazmış: Adaletin zenginin yanında olduğunu anladım

Emekli maaşına el konulduğu için Ankara Güvenpark'ta kendini yakan Recep Peker'in eylemden önce iki sayfalık mektup yazdığı ortaya çıktı. Peker'in mektubunda “Aç kaldım, adaletten umudumu kesmedim. Ama şimdi adaletin zenginin yanında olduğunu anladım” ifadelerini kullanmış.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1577688/Kendini_yakmadan_once_mektup_yazmis__Adaletin_zenginin_yaninda_oldugunu_anladim.html

ABD, Irak üzerinden Suriye’ye 200 tırlık sevkiyat gerçekleştirdi

ABD’nin Irak’tan gönderdiği yaklaşık 200 tırlık askeri sevkiyat SDG denetimindeki Kamışlı’da görüntülendi.Nusaybin'in karşısındaki Suriye'nin Kamışlı kentinde, dün akşam saatlerinde, ABD konvoyu hareketliliği oldu. Irak yönünden geldiği belirlenen ve Nusaybin'den görüntülenen yaklaşık 200 araçlık konvoyda; kapalı TIR'lar, kamyonetler, zırhlı araçlar, midibüsler, jeneratörler ve akaryakıt tankeri gibi araçların yer aldığı görüldü.

https://www.evrensel.net/haber/386708/abd-irak-uzerinden-suriyeye-200-tirlik-sevkiyat-gerceklestirdi

Pentagon: Suriye'de kuvvet seviyesi koşullara bağlı belirlenecek

AA'ya açıklama yapan Pentagon sözcüsü Sean Robertson, ABD'nin Suriye'ye 150 civarında asker sevk etmeyi planladığı iddialarına, "Suriye'de kuvvet durumunda bir değişikli yok" yanıtını verdi. Robertson, "İşbirliğimizi, koordinasyon ve istişaremizi artırmak için Türk müttefiklerimizle yakın çalışmaya bağlıyız" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/09/13/pentagon-suriyede-kuvvet-seviyesi-kosullara-bagli-belirlenecek/

Erdoğan: Yeni bir döneme hazırlanacağız

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle ilgili çalışma yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "yeni bir döneme" geçileceğini dile getirdi. Erdoğan, "Bazı eksikler olsa da hazırlıklarımızı yaptık. Bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Şu bir yılı aşkın sürecin bütün artıları eksileri elimizde, onlarla beraber yeni bir döneme hazırlanacağız" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/09/13/erdogan-guvenli-bolgeyle-ilgili-sabrimiz-tasiyor/

Bankalardan kredi faizlerinde indirim

Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası ve Türk Eximbank kredi faizlerinden indirim yaptı. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/09/13/bankalardan-kredi-faizlerinde-indirim/

AK Parti'de üst üste istifalar: 100’e ulaşması bekleniyor

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından yeni parti için düğmeye basıldı. Aralarında eski bakan ve milletvekillerinin olduğu 100’e yakın istifa bekleniyor. Parti programı ve tüzüğü için çalışmaya start verilirken genel merkez için de yer bakılmaya başlandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/09/13/ak-partide-ust-uste-istifalar-100e-ulasmasi-bekleniyor/

Erdoğan, Reuters'a konuştu: Bölgedeki barış için S-400 adımını atmak zorundaydık

Reuters haber ajansına röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili ABD’nin Türkiye’nin taleplerini yerine getirmediği açıklaması hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Eylüle kadar talepler karşılanmazsa ne yapacaksınız?” sorusu yöneltildi. Erdoğan, konuya ilişkin “Bu güvenli bölge arayışları bizim taleplerimizi karşılamıyor. Bir oyalama siyasetine dönüşüyor. Bu oyalama siyaseti bizim sabrımızı deneme midir? Sabrımız taşıyor, kendi başımızın çaresine bakarız” ifadelerini kullandı.

https://t24.com.tr/haber/erdogan-reuters-a-konustu-bolgedeki-baris-icin-s-400-adimini-atmak-zorundaydik,839292

Kulp Belediyesi Eş Başkanı Taş gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetiminde olan Kulp Belediyesi’nin Eş Başkanı Mehmet Fatih Taş, Diyarbakır kent merkezinde polis tarafından gözaltına alındı. 

https://t24.com.tr/haber/kulp-belediyesi-es-baskani-tas-gozaltina-alindi,839266