1 – 14 Mart 2023 Haber Akışı

1 Mart

İÇ POLİTİKA

Fenerbahçe taraftarı gece yarısı Kadıköy’de ‘diktatör’ pankartı açtı

Hafta sonu oynanacak Kayserispor-Fenerbahçe maçına deplasman tribünü yasağı getirilmesi Fenerbahçeli taraftarlar tarafından çok sert protesto edilmeye devam ediyor. Fenerbahçeli taraftarlar gece yarısı Kadıköy’de ‘diktatörler yenilirse sonları olur’ pankartı açtı.

16 taraftar grubundan açıklama: Tribünler halkındır

6 Şubat depremlerinden sonra oynanmaya devam eden Süper Lig maçlarında atılan “hükümet istifa” sloganlarına yönelik baskılara dair kendilerini “anti-faşist” olarak tanımlayan 16 taraftar grubu açıklama yaptı.

Beşiktaş-Ankaragücü maçında da deplasman tribününe seyirci alınmayacak

“Hükümet istifa” protestolarının ardından İstanbul İl Güvenlik Kurulu Ankaragücü taraftarının Beşiktaş maçına alınmamasına karar verdi.

İstanbul Deprem Seferberlik Planı açıklandı | İmamoğlu: Seferberlik başlatıyoruz

İBB, İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nı açıkladı. 5 maddeden oluşan plan kentsel dönüşümden afet sonrası çalışmalara pek çok başlıktan oluşuyor.

İmamoğlu: İstanbul’da AFAD’ın toplantılarına çağrılmadım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Deprem Seferberlik Planı”na dair açıklamalarda bulunuyor. İmamoğlu, bürokrasının siyasetten bağımsız hareket edemediğini belirterek, bugün gerçekleştirilen toplantıya katılmayanları eleştirdi.

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan Bingöl uyarısı: Yedisu kolu 8 büyüklüğünde deprem üretebilir

Dersim’de düzenlenen, ‘Depremde neler yapılabilir’ konulu panele katılan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bingöl için deprem uyarısında bulundu. Ercan, “Yedisu kolu en çekinceli yer. Burası 8’e kadar deprem üretebilir” dedi.

Gözaltına alınan yerbilimci Ercan serbest bırakıldı

Yerbilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dün akşam saatlerinde “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Ercan yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kadınlar: Yıkılan şehirleri kadın dayanışmasıyla yeniden kuracağız

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin açıklama yapan kadınlar, yıkılan şehirleri ve yaşamı kadın dayanışmasıyla yeniden kuracaklarını, hiçbir yere gitmeyeceklerini belirtti.

Ekoloji örgütlerinden deprem raporu: Enkazlar suç mahali

Türkiyeli ekoloji örgütleri, deprem bölgelerinde yaptıkları görüşme ve incelemelere ilişkin yayımladıkları raporda etik bir kent yaşamı örülmesinin imkânına dikkat çekti.

Kadıköy’de Alper Taş ile birlikte 77 Sol Partili gözaltına alındı

Hükümeti istifaya çağırmak isteyen Sol Parti üyelerine polis müdahale etti. Sol Parti, Alper Taş ile birlikte toplam 77 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Tekel Bayileri Platformu: Kızılay soda satmayacağız, sizler de içmeyerek destek verin

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, deprem bölgesine gönderilecek çadırlar için para aldığı ortaya çıkan Kızılay’ı protesto edeceklerini açıkladı: “Tekel bayilerinde Kızılay soda ürünlerini satmama kararı aldık.”

‘Hükümet istifa’ tezahüratı yapan taraftara tebligat

Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi Hasan Doğan, ‘hükümet istifa’ tezahüratı yapan Fenerbahçe taraftarlarının evlerine ‘spor müsabakalarından men’ tebligatı gitmeye başladığını belirtti

Gökkan ve 5 kadın tutuklu sürgün edildi

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklulardan TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan ve 5 kadın sürgün edildi

EKONOMİ

Kızılay İçecek işçilerin sendika hakkını da engelledi

Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Karlıkaya, Kızılay İçecek’te toplu iş sözleşmesi için Ağustos 2021’de bakanlıktan yetki aldıklarını, ancak şirketin süreci mahkemeye taşıdığını söyledi. Karlıkaya, işçilerin de asgari ücrete çalıştırıldığını anlattı.

Almanya’da yıllık enflasyon yüzde 8,7 oldu

Almanya’da enflasyon şubat ayında yüzde 0,8’lik artışla yüzde 8,7’ye yükseldi. Enflasyondaki yükseliş, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararında belirleyici olacak.

Bankalar yılın ilk ayında 39 milyar lira kâr etti

Bankaların kârı ocak ayında yüzde 95,7 arttı. Tahsili gecikmiş alacak oranı ise yüzde 2 oldu.

EYT yasalaştı, süreç başladı… Kimler yararlanır, başvuru nasıl yapılır?

EYT düzenlemesi Meclis’te kabul edildi ve yasalaştı. Kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra başvurular SGK ve e-Devlet üzerinden yapılacak.

Çalışma Bakanı Bilgin: EYT’de ilk maaş nisanda ödenecek

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, deprem nedeniyle EYT maaş ödemelerinde herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını söyledi. Bilgin, ilk maaşın nisanda ödeneceğini belirtti. SGK ise başvurular için Resmi Gazete uyarısı yaptı.

Moody’s ekonomik büyüme tahminlerini yukarı çekti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, G20 ülkelerinin birçoğu için ekonomik büyüme beklentisini yukarı yönlü revize etti. Türkiye içinse yüzde 2 olan tahmin, deprem sonrası inşaat faaliyetleri nedeniyle yüzde 2,3 çıkartıldı.

DIŞ POLİTİKA

DSG: Türkiye 24 kez saldırdı, 4 sivil yaşamını yitirdi

DSG, Türkiye’nin 6 Şubat’tan sonra Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 24 kez saldırıda bulunduğunu, 4 sivilin saldırılarda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Şengal’e hava saldırısı : Türkiye ve KDP eliyle yapıldı

Şengal’de Êzidxan Asayişine ait bir araca yönelik hava saldırısı düzenlendi. Saldırı sonrası açıklama yapan Êzidxan Asayiş güçleri saldırıda Şêrzad Şemo Kasım’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yunanistan’da tren kazası: 36 kişi öldü, onlarcası yaralı

Yunanistan’ın kuzeyindeki Laris yakınlarında dün gece iki tren kafa kafaya çarpıştı. Kazada en az 36 kişi öldü, 85 kişi yaralandı.

Yunanistan’da tren kazası: Ulaştırma Bakanı Karamanlis istifa etti

Yunanistan’da en az 36 kişinin öldüğü tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa etti. Karamanlis devletin uzun yıllardır hata yapmasının sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Yunanistan’da tren kazası: İstasyon şefi tutuklandı

Yunanistan’da en az 36 kişinin öldüğü tren kazasının ardından üç günlük yas ilan edildi. İstasyon şefi yaklaşık 13 saat sonra tutuklanırken kaza mahalini ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Karamanlis kesin ölü sayısını henüz belirlemediklerini açıkladı.

İsrail’de yargı ‘reformuna’ karşı sivil itaatsizlik eylemleri: Polis göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti

İsrail’de aşırı sağcı Binyamin Netenyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan ‘reformuna’ karşı sivil itaatsizlik eylemleri yapılıyor. Polis, yolları kapatan ve bakanların evlerinden çıkmasını engelleyen göstericilere ses bombalarıyla müdahale etti.

Finlandiya parlamentosu NATO katılım anlaşmasını onayladı

Finlandiya parlamentosu, ülkenin NATO’nun bir üyesi olmasına izin veren katılım anlaşmasını kabul etti. Oylamada Sol İttifak temsilcileri karşı oy kullandı.

Nelson Mandela’nın torunu: Benzer mücadelemiz nedeniyle Kürtlerle özdeşleşiyoruz

Nelson Mandela’nın torunu Dr. Siyabulela Mandela, Erbil’de bir forumda yaptığı konuşmada “Benzer bir mücadeleyi paylaştığımız için Kürt halkıyla özdeşleşiyoruz” dedi. Mandela, Kürtlere “Siz benim halkımsınız. Ben de sizden biriyim” diye seslendi.

İran’da hükümet intikam peşinde: Protestolarda öne çıkan kadın öğrencilerin zehirlendiği iddia edildi

İran’da Mahsa Amini adlı Kürt kadının gözaltında ölmesinin ardından patlak veren protestolara katılan kadın öğrencilerin ‘intikam amacıyla’ zehirlendiği iddia edildi. Kasım ayından bu yana en az 650 kadın öğrencinin zehirlendiği öne sürülüyor.

İran’da zehirlenen öğrencilerin sayısı 900’ü buldu

İran’da hükümet karşıtı eylemlere katılan kadın öğrencilerde görülen zehirlenme vakaları artıyor. Muhalif bir Telegram kanalında yayımlanan listeye göre zehirlenen öğrenci sayısı 900’ü bulurken, kullanılan zehirde diazot (N2) tespit edildiği açıklandı.

Afrika’da ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferansı: Sonuç bildirgesi yayınlandı

Güney Afrika’da gerçekleştirilen ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferansının sonuç bildirgesinde Nelson Mandela Kuralları hatırlatılarak Abdullah Öcalan ve tüm tutukluların serbest bırakılması çağrısı yapıldı

2 Mart

İÇ POLİTİKA

Altılı Masa cumhurbaşkanı adayını 6 Mart’ta açıklayacak

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için toplanan Millet İttifakı’nın Pazartesi günü yeniden toplanacak. Liderler yetkili kurullarına danışarak tekrar toplanma kararı aldı.

İttifak toplantısı ardından CHP’lilerden video: ‘Haydi arkadaşlar, başlıyoruz’

Altı Parti’nin cumhurbaşkanı adayını netleştırdiği12’nci toplantısı bugün yapıldı. CHP’liler sosyal medya hesabından, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Haydi arkadaşlar, başlıyoruz’ ifadelerinin olduğu video paylaştı.

Toplantı sonrası İYİ Partililerden tepki: ‘Bir isim üzerinde uzlaşılmadı’

Millet İttifakı’nın son toplantısının ardından yapılan açıklamada, cumhurbaşkanı adayımız konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz denilmişti. Toplantı sonrası İyi Partililerden açıklamalar gecikmedi: : Bir isim üzerinde uzlaşılmadı

Kılıçdaroğlu, Sol Parti’den İşleyen ve TİP lideri Baş ile görüşecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu yarın SOL Parti’den Önder İşleyen ve TİP lideri Erkan Baş’la görüşecek.

Naci Görür’den MEB’e öneri: Jeoloji ve coğrafya temel dersler olsun

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, ortaokul ve liselerde jeoloji ile coğrafya derslerinin temel dersler olarak okutulmasını istedi.

İstanbul’dan ‘deprem göçü’ başladı

Maraş depremlerinden sonra risk altındaki kentlerden göç başladı. İstanbullular da, bir yandan kent içinde daha az riskli semtlere taşınma arayışına girerken, bir yandan da kent dışına göç ediyor.

Gözaltına alınan SOL Partililer serbest bırakıldı

Kadıköy’de ‘Hükûmet istifa’ eyleminde gözaltına alınan SOL Partiliden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen iki kişiden biri hakkında tutuklama talep edilmişti.

Prof. Dr. Okan Tüysüz: İstanbul’un sahil şeridi, 7,6’lık depremi 10 şiddetinde hissedecek

Jeolog Okan Tüysüz, 7,6 büyüklüğündeki bir depremin İstanbul’un sahil kesiminde 10 şiddetinde hissedileceğini söyledi. Prof. Tüysüz, Hatay veya Maraş’taki gibi zemin sıvılaşması riskinin çok az yerde olduğunu belirtti.

Bağımsız denetim firmasının Kızılay raporu: Hesap bakiyeleri doğrulanamadı

Bağımsız denetim firması Grant Thornton’ın, Kızılay’ın hesaplarını incelediği raporda ‘sınırlı olumlu görüş’ verdiği ortaya çıktı. Rapora göre, şube başkanlıkları ile olan işlem ve cari hesap bakiyeleri doğrulanamadı.

AKP’li Turan’dan Kızılay yorumu: Keşke böyle bir günde çadır satmasaydı

AKP’li Bülent Turan, çadırları depremzedelere doğrudan göndermek yerine sattığı ortaya çıkan Kızılay’ı hem eleştirdi hem savundu: Keşke böyle ağır ve acılı bir günde satış yapmasaydı… Satsa neden satıyor, satmasa neden satmıyor denecek.

Hataylı depremzede: Çadırları Kızılay’ın sattığı kişilerden satın aldık

Samandağlı bir depremzede, kullandıkları çadırları satın aldıklarını söyledi: Buraya Kızılay tarafından herhangi bir yardım gelmedi… Bedava hiçbir çadır almadım.

Bakan Özer: Deprem bölgesinden 202 bin 817 öğrenci nakledildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesinden 202 bin 817 öğrencinin diğer illere naklinin yapıldığını açıkladı. Özer, en fazla nakilin de Hatay’dan yapıldığını açıkladı.

Deprem bölgesinden diğer illere göç edenlerin sayısı 2 milyonu aştı

Maraş depremlerinin ardından yaklaşık 13,5 milyon nüfusa sahip bölgeden diğer illere göç eden depremzedelerin sayısı, 2 milyonu geçti.

Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan: Ölü sayısını beş ile çarpın

Depremlerde vefat edenlerin sayılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Afet Uzmanı Kaptan, “Benim kendi öngörüm şu an açıklanan sayının beş katı kadar insanımızın hayatını kaybettiği yönünde. Anormal bir kayıp sayısına ulaşılacağı bir gerçek” dedi.

“Mahpusların da depremzede olduğu unutuluyor”

CİSST Savunuculuk Koordinatörü Korkut, mahpusların depremzede ailelerinden haber alamadığını, ailelerinden yardım alamadıkları için temizlik malzemesi bile alamadıklarını, elektrik faturalarını ödeyemediklerini söyledi.

YSK’den deprem bölgeleri için ilk talimat

YSK heyetinin deprem bölgesindeki incelemeleri devam ediyor. İlk incelemelere göre; depremde hasar almayan depolara dokunulmaması ve hasarlı depoların taşınması talimatının verildiği belirtildi.

Naci Görür’den ‘İzmir depremi’ açıklaması: Büyük olasılıkla 6.0’lar mertebesinde olacaktır

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir canlı yayında, İzmir’de olası depremin büyüklüğüyle ilgili konuştu. Görür, İzmir’de 6.0 büyüklüğünde deprem beklendiğini belirtti.

Hatay’da hangi binaların yıkılacağı dahi biliniyormuş

SERAMAR Projesi kapsamında 2005- 2011 yılında Hatay ve Antakya’da tüm binalar Avrupa Makro Sismik Ölçeği’ne göre incelendi. Projede titreşim testi yapılan binalardan beşi depremde çöktü. Sağlık Bakanlığı’nın eski SGK binası da ağır hasar aldı.”

Depremzede mülteciler kaderine terk edildi: ‘Onları suçlamak ırkçılıktır’

Mültecilerle ilgili çalışma yürüten avukat Mahmut İsal anlattı: “Kaç yabancının enkaz altında olduğu, kaçının hayatını kaybettiği, kaçının barınma, gıdaya erişemediğini bilmezken yaşanan tüm olumsuzluklardan onları suçlamak en saf haliyle ırkçılıktır.”

İstanbul çevre planı delindi, mega projeler afet riskini artırdı

İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Giritlioğlu, İstanbul’un çevre planının mega projeler ile delindiğini bunun sonuçlarının depremde ortaya çıkacağını söyledi. Giritlioğlu çevre planlarının İstanbul’un kuzeyinde yapılaşmayı reddettiğini vurguladı.

İlahiyatçı Mustafa Öztürk: Seçimden sonra 12 meali daha yasaklayacaklar

İlahiyatçı İhsan Eliaçık’ın yazdığı Kuran mealinin yasaklanmasına yönelik tepkiler sürerken yine muhalif kimliğiyle bilinen İlahiyatçı Mustafa Öztürk’ten bir açıklama geldi. Öztürk, katıldı yayında, kendi meali dahil 12 mealin yasaklanacağını duyurdu.

DFG’nin raporu: Tutuklu gazeteci sayısı 88’e çıktı

DFG’nin Şubat ayı gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporuna göre tutuklu gazeteci sayısı 88’e yükseldi.

İmralı’dan aylardır haber yok: Avukatlar görüş başvurusunda bulundu

Asrın Hukuk Bürosu avukatları aylardır haber alamadıkları müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan için görüş başvurusunda bulundu

Sürgün edilen Gökkan Sincan Cezaevi’ne götürüldü

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden tutulan ve dün sürgün edilen TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Kızılay’ın giysi sattığı polis tutanaklarına da yansımış

Kızılay’ın depremzedelere gönderilen ikinci el giysileri 0,41 dolara sattığı polis tutanaklarına da yanışmış.

Halk TV yayınına katılan Kara Kızıl Taraftar Grubu üyesine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Spor Suçlarını Soruşturma Bürosu, katıldığı yayında ‘hükümet istifa’ sloganlarını değerlendiren avukat Erkan Çiftçi hakkında soruşturma başlattı.

Mahkeme, Fenerbahçe taraftarına getirilen yasağı durdurdu

Kayseri İl Spor Güvenlik Kurulu’nun, Kayserispor – Fenerbahçe maçına Fenerbahçe taraftarının alınmamasına ilişkin verdiği karar durduruldu.

AYM’den KHK’lılar için “çalışma hürriyeti” kararı

Avukat Şafak, KHK’lıların bugünkü kararla, milli güvenlikle ilgisi olmayan kamu ortaklı şirketlerde çalışabilmesinin önünün açıldığını ifade etti.

EKONOMİ

Sabancı Holding 2022’de 43 milyar lira kâr etti

Sabancı Holding, 2022’de 43,8 milyar TL’lik konsolide net kâr elde etti. Holdingin 2022’de kombine satışları yüzde 166 artışla 403,6 milyar TL seviyesine yükseldi.

Goldman Sachs’tan Türkiye için döviz uyarısı

ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’de döviz riskinin özel sektörden kamuya kaydığını belirtti. Banka ayrıca, TL’de değer kaybı yaşanabileceği ve önemli likidite riskleri bulunduğu uyarısı yaptı.

Deprem bölgesinde inşaatlar devam ediyor, işçiler tepkili: Bir an önce durdurulmalı

Adana’da inşaat işçileri inşaatların devam ettirilmesine tepki göstererek, ‘Deprem bölgesinde inşaatlar durdurulsun’ çağrısında bulundu

İBB’nin 1 milyon liralık deprem kredisinin şartları: Kimler başvurabilecek, ödeme planı nasıl?

İBB’nin deprem tedbirleri çerçevesinde riskli binaların yenilenmesi için sunduğu 1 milyon liralık kredinin detayları belli oldu.

Dış ticaret açığı yüzde 38,4 arttı

TÜİK, 2023 Ocak ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre 10,3, ithalatın yüzde 20,7 arttığını açıkladı. Dış ticaret açığı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,4 arttı.

Deprem ihracatı etkiledi: İhracat yüzde 6,4 azaldı

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, 6 Şubat depreminin şubat ayı ihracatına etkisi 1,5 milyar dolar kayıp olarak yansıdı.

Otomobil satışlarında şubat rekoru

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2022 yılı şubat ayına göre yüzde 63,4 büyüyerek 81 bin 148 adet olurken, bu tüm zamanların en yüksek şubat ayı olarak kayıtlara geçti.

Türk Hava Yolları 2022 yılını 2,7 milyar dolar net kâr ile tamamladı

Türk Hava Yolları, 2022 yılını 2,7 milyar USD Net Kâr ile tamamladı. THY, bu çeyrekle birlikte üst üste altıncı çeyrekte de net kâr elde etmiş oldu.

Hazineden müteahhite milyarlar aktı

Dolarla garanti verilen otoyol, köprü ve tüneller için müteahhitlere ödenen garanti ödeme tutarında 2022 bilançosu ortaya çıktı.

DIŞ POLİTİKA

Yunanistan’da tren kazasında ölenlerin sayısı 57’ye yükseldi

Yunanistan’da dün meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının 57’ye yükseldiği, 48 kişinin tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Yunanistan’da tren kazasının ardından yeni Ulaştırma Bakanı göreve başladı

Yunanistan’da 46 kişinin öldüğü tren kazasından 24 saat geçmeden istifa eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Kostas Karamanlis görevi yeni bakan Giorgos Gerapetritis’e bıraktı. Gerapetritis konuşmasında üç ayaklı bir misyon açıkladı.

Yunanistan’da tren kazası sonrası protestolar: ‘Acı öfkeye dönüştü’ diyen işçiler greve gidiyor

Yunanistan’da en az 46 kişinin öldüğü 70’den fazla kişinin de yaralandığı tren kazası sonrası Ulaştırma Bakanı’nın istifası da öfkeyi dindirmedi. Kazayı protesto eden göstericiler polisle çatıştı. Demiryolu işçileri de bugün protesto grevine çıkacak.

Fransa’da Asuri-Keldani soykırımını tanıma girişimi

Fransız Senatosu Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Asuri ve Keldanilere “soykırım” yapıldığına dair karar aldı. Fransız hükümeti “soykırım” tezine şimdilik karşı çıkıyor.

Rusya Merkez Bankası’ndan yaptırımlara misilleme: Sermaye kontrolleri sıkılaştırılacak

Ukrayna savaşının birinci yılında Batılı ülkelerin Rusya üzerinde ağırlaşan yaptırımlarına Rus Merkez Bankası’ndan karşılık geldi. Başkan Elvira Nabuiullina, döviz çekme ve yurt dışına döviz transferleri üzerindeki kontrollerin sıkılaşacağını söyledi.

Ukrayna: Rusya’nın vurduğu apartmandaki dört kişi öldü

Ukrayna’nın Zaporijyakentinde Rusya’nın saldırısı sonucu bir apartmandaki dört kişinin öldüğü, beş kişinin kayıp olduğu açıklandı. Rusya ise Ukrayna sınırındaki köylere Ukraynalı sabotajların sızdığını ve rehin alma eylemi yaptığını duyurdu.

ABD Tayvan’a 619 milyon dolarlık silah satışını onayladı

ABD, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğe yeni bir boyut kazandıracak 619 milyon dolarlık silah satış anlaşmasını onayladığını duyurdu. Pentagon, anlaşmayla Tayvan ordusunun ABD ordusu ile eşgüdümünün artacağını söyledi.

KDP Metîna’da 3 askeri üs kurdu

KDP, Federe Kurdistan Bölgesi’nin Metîna alanında 3 farklı askeri üs kurdu. Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn alanlarına yönelik 17 Nisan 2022’de başlattığı saldırılar devam ederken, Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre, KDP güçlerinin Metîna’nın Girê Hekarî’de (Hakkari Tepesi) bölgeye askeri üs kurduğu belirtildi.

Dêrazor’da mayın patlaması: 8 ölü, en az 35 yaralı

Dêrazor’un batı kırsalında bir kamyonun geçişi sırasında meydana gelen patlamada 8 kişi hayatını kaybetti, en az 40 kişi yaralandı.

İran’da bir idam daha: Beluc kadın Bamri de idam edildi

İran rejimi, Ali Dudkanlu’dan sonra Leila Bamri adlı Beluc bir kadını da idam etti. İran’da 2023’ün ilk iki ayında 102 tutuklu idam edildi ve bu idamların yarısı Kürtler ile Beluclardan oluşuyor.

İran’da bir kişi idam edildi

Kürdistan İnsan Hakları Ağı, İran’da Ali Dudkanlu isimli tutuklunun idam edildiğini açıkladı.

Talabani’den çağrı: PKK ile Türkiye arasında barışı sağlayalım

YNK Lideri Bafil Talabani KDP’ye çağrı yaparak ‘Türkiye ile PKK arasında barışı sağlamaya yönelik çalışmalar yapalım’ dedi

3 Mart

İÇ POLİTİKA

Son Dakika: İYİ Parti GİK Toplantısı’nın ardından Meral Akşener’den ilk açıklama

Son dakika haberi… İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, altılı masanın 6 Mart Pazartesi günü yapılacak toplantısı öncesi Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleriyle bir araya geldi. Akşener, İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı ile ilgili kararını basın toplantısıyla açıkladı. Akşener, adaylık için ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulundu.

Meral Akşener’in ‘masa’ restinin perde arkası: ‘Tek ve tam yetki istedi’

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, parlamenter sisteme geçilene kadar ‘tek’ ve ‘tam yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı’ olarak görev almak istediği iddia edildi.

Millet İttifakı Kılıçdaroğlu’nu aday gösterirse HDP aday çıkarmayacak

Daha önce kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını açıklayan HDP’nin, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kesinleşmesi halinde aday çıkarmayacağı öğrenildi. HDP’nin son MYK toplantısında, cumhurbaşkanlığı adaylığı ve HDP’nin tutumu konusunda bir süre konuşmama kararı alınırken, Kılıçdaroğlu adaylığının kesinleşmesinin beklendiği belirtildi.

Ümit Özdağ’dan Ankara Büyükşehir Belediyesi önüne çağrı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Mansur Yavaş’ın adaylığını ilan etmesi için halkı ABB’nin önüne çağırdı. Özdağ, Altılı Masa toplantısından önce Muharrem İnce’yi destekleyeceğini açıklamıştı.

CHP’li beş belediye başkanı bir araya geldi: Yavaş ve İmamoğlu da toplantıda

İyi Parti lideri Akşener’in İmamoğlu ve Yavaş’a ‘adaylık’ çağrısı yaparak Altılı Masa’dan kalkması sonrası beş CHP’li belediye başkanı Ankara’da buluştu. Görüşmeye Yavaş ve İmamoğlu da katılıyor. İmamoğlu, Akşener’in masaya dönmesi için girişimde bulundu.

DEVA Partisi’nden Akşener’in ‘dayatma’ iddiasına yanıt: Hakikati yansıtmayan açıklamalar

Deva Partisi, İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmeyerek masadan ayrılması hakkında açıklama yaptı. Açıklamada Akşener’in ‘dayatma’ iddiası hakkında “Hakikati yansıtmayan itham edici açıklamalar doğru olmamıştır”denildi.

Saadet Partisi’nden masaya ‘rest’ çeken Akşener’e: Dayatma yok

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını ‘dayatma’ olarak niteleyip altılı masadan ayrılan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e Saadet Partisi’nden yanıt geldi. Genel başkan yardımcısı Kaya, ‘Dayatma yok, metne imza atılarak toplantıdan çıkıldı’ dedi.

Kılıçdaroğlu hakkındaki sözleri sonrası istifa eden Paçacı, görevine döndü

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı açıklamalarının ardından görevinden ayrılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Meral Akşener’in bugün masadan kalkması sonrası Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevine geri döndü.

Fatih Altaylı: Mansur Yavaş ile konuştum, aday olma ihtimalinin sıfırın altında olduğunu söyledi

Gazeteci Fatih Altaylı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile konuştuğunu ve aday olma ihtimalinin sıfırın altında olduğunu söyledi.

Araştırmacı Bekir Ağırdır: İYİ Parti intihar etti

Araştırmacı Bekir Ağırdır, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Millet İttifakı’nın ortak adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceğini ilan etmesi hakkında “İYİ Parti intihar etti” dedi. Ağırdır, İYİ Parti’nin oyunun düşeceğini söyledi.

İYİ Parti’de üst düzey istifa: Bülent Gürsoy Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini açıkladı

Meral Akşener’in açıklamalarının ardından istifa ettiğini açıklayan İYİ Parti’nin önceki dönem Genel İdare Kurulu Üyesi Bülent Gürsoy, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini duyurdu.

Depremlerin vurduğu Hatay’da temiz su ihtiyacı had safhada

Enkaza dönen Hatay’da temiz su sorunu yaşanıyor. Hatay’daki depremzedeler bölgede su olmadığını belirterek tepki gösterirken konu ile ilgili #HataydaSuYok etiketi ise Twitter’da kısa sürede ülke gündeminde üst sıralara taşındı.

Kamu görevlileri anlattı: Hatay’da deprem sonrası öldüren ihmal iddiaları

Hatay’da, alınan önlemlerin eksikliği nedeniyle depremlerden sonra yaşanan ölümler konusunda bir dizi iddia var. Çadır bulamadığı için serada kalan 11 depremzedenin sobadan zehirlendiği, deprem günü 120 yoğun bakım hastasının öldüğü öne sürülüyor.

İskenderun’da kuvvetli rüzgar: Depremzedelerin çadırları yıkıldı

Maraş merkezli depremlerin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde çıkan kuvvetli rüzgarda çadırlar yıkıldı.

Naci Görür’den 7.4 büyüklüğünde deprem uyarısı

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, iki bölgeye dikkat çekerek deprem uyarısında bulundu, Görür, “7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde” dedi.

İktidara yakın şirketin deprem anketi: Yüzde 64.7’ye göre zamanında müdahale edilmedi

İktidara en yakın araştırma şirketlerinden Optimar’ın deprem sonrası anketinde, katılımcıların yüzde 64.7’si zamanında ve doğru müdahale yapılmadığını söyledi.

TBMM’de Maraş depremlerini araştırma komisyonu kurulması kararı Resmi Gazete’de

Maraş merkezli depremlerle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Boğaziçi’nde yeni yönetmelik: Sosyal medya paylaşımı ve eylem ceza gerekçesi olacak

Boğaziçi Üniversitesi’nin yurtlar yönetmeliği değişti. ‘Kayyım yönetimi’ndeki Boğaziçi’nde öğrenciler sosyal medya paylaşımları, eylem ya da içki içmek-bulundurmak gerekçesiyle yönetiminin ‘takdiri’yle yurttan atılabilecek.

Erdoğan’ın kararıyla üç emekli generalin cezası kaldırıldı

Cumhurbaşkanı kararıyla, 28 Şubat Davası’nda emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp’e verilen cezalar kaldırıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ekşi Sözlük’e yeniden erişim engeli kararı

Erişim engeli birkaç saat önce kaldırılan Ekşi Sözlük’e itiraz sonucu yeniden başka bir mahkemenin kararıyla erişim engeli konuldu.

Göztepe-Boluspor maçında ‘Hükümet istifa’ sloganı

Göztepe-Boluspor maçı tribünler ‘Hükümet istifa’ sloganı attı.

Kayserispor – Fenerbahçe maçında seyirci için yeni karar

Süper Lig’in 24. haftasında oynanacak Kayserispor – Fenerbahçe maçına yeniden deplasman yasağı kararı verildi. Fenerbahçe taraftarı stadyuma alınmayacak.

Ailelerden İmralı için görüş başvurusu

İmralı Cezaevi’nde ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

Tecride karşı başlatılan açlık grevi 31’inci günde

İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı Maxmur’da başlatılan açlık grevi 31’inci günde. Eylemde konuşan Delil Kaya, ‘Dünyanın dört bir yanından Önder Apo’nun özgürlüğü için mücadele ediliyor’ dedi.

Erkekler Şubat’ta 11 kadını öldürdü

Erkekler, en az 40 kadına şiddet uyguladı, iki kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az bir kadını taciz etti.

EKONOMİ

TÜİK açıkladı: Enflasyon 50 aydır artmaya devam ediyor

TÜİK’in resmi verilerine göre; şubatta enflasyon aylık yüzde 3,15, yıllık yüzde 55,18 arttı. Baz etkisinden arındırılmış enflasyon ise yüzde 71,83 olarak açıklandı. Enflasyon aylık bazda yüzde 7,36 ile en fazla gıdada yükseldi.

ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 126,91’e yükseldi

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyon verilerini açıkladı. ENAG’a göre şubat ayında enflasyon yüzde 7.21 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 126.91 oldu.

Baz etkisinden arındırılmış üretici enflasyonu yüzde 120 oldu

TÜİK’in açıkladığı verilere göre; şubatta baz etkisindeki üretici enflasyonu yüzde 76,61, baz etkisinden arındırılmış üretici enflasyonu ise yüzde 120,72 oldu. Yıllık bazda en fazla enerji, madencilik ürünleri ve içecek sektöründe enflasyon yükseldi.

TÜİK, ENAG’a dava açtı: Sahaya inip enflasyonu ölçseniz belki topluma yararınız olur

Geçen yıl ENAG’a açtığı dava mahkeme tarafından reddedilen TÜİK tekrar ENAG aleyhine dava açtı

EYT Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

TBMM’de yasalaşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İSİG: İki ayda en az 299 işçi öldü, tespit edemediklerimiz var

İSİG Meclis’i ocak ve şubat ayına ilişkin işçi ölümleri raporunu açıkladı. Buna göre yeni yılın ilk iki ayında 299 işçi hayatını kaybetti

DIŞ POLİTİKA

Kolombiya’da petrol şirketine protesto: İki kişi öldü, 79 polis rehin alındı

Kolombiya’da bir petrol şirketine yönelik protestoda biri polis iki kişi öldürüldü. Şirketin bölgede altyapı çalışmaları yürütmesini isteyen eylemciler 79 polisi ve dokuz işçiyi de rehin aldı.

Kadirov’dan toplu kırım çağrısı: Sabotaj yapan grubun aileleri cezalandırılmalı

Çeçen lider Ramzan Kadirov bu kez de dün Rusya’nın Bryansk bölgesinde Ukrayna’dan girerek sabotaj baskını düzenleyen grubu hedef aldı. Kadirov, sabotajcıların ailelerinin de cezalandırılması çağrısı yaptı.

İran’da okullardaki zehirlenme vakaları: Cumhurbaşkanı Reisi dış güçleri suçladı

İran’da Cumhurbaşkanı Reisi ülkedeki 30’dan fazla okulda yüzlerce kadın öğrencinin zehirlendiği vakalardan dış güçleri sorumlu tuttu. Tahran’daki bir okulun yakınında park halindeki bir yakıt tankerinin sürücüsü ise şüpheli olarak gözaltına alındı.

Wagner Grubu: Bahmut şehri neredeyse tamamen kuşatıldı

Rus güçlerinin Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut’u kısa süre içerisinde ele geçirebileceği belirtiliyor. Rus ordusunun yanında savaşan paralı asker şirketi Wagner’in patronu Prigojin kentin neredeyse tamamen kuşatıldığını söyledi.

Kamboçya’da muhalefet liderine 27 yıl ev hapsi

Kamboçya’da mahkeme, muhalefet lideri Kem Sokha’yı “vatana ihanetten” suçlu bularak 27 yıl ev hapsine çarptırdı. Sokha, ABD ile işbirliği yaparak hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanıyordu. ABD ve Uluslararası Af Örgütü kararı kınadı.

ABD’den Rusya uyarısı: Türkiye dahil dört ülke üzerinden yaptırımlar deliniyor

Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda ABD’den dört ülkeye uyarı geldi. Açıklamada, Türkiye, Çin, Ermenistan ve Özbekistan üzerinden yaptırımları delmek için kullanılan yöntemler sıralandı.

Yunanistan’da tren kazasına öfke büyüyor: İşçiler grevi uzattı, binlerce kişi protestolara katıldı

Yunanistan’da binlerce kişi 57 kişinin öldüğü, onlarcasının hala kayıp olduğu tren kazasını protesto etti. Eylemciler hükümetin demiryolu sistemini iyileştirmemesinin kazaya yol açtığını söylerken hükümet ilk kez kamu sektöründeki sorunları kabul etti.

Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed, Şengal saldırısının ardından MİT ile görüştü

Irak medyasında yer alan habere göre, görüşmede Irak ve Türkiye arasındaki ortak istihbarat çalışmalarının konuşulduğu ifade edildi. Görüşmede Hakan Fidan’ın, Irak’ın Mereş merkezli depremler ardından depremzedelere yaptığı yardımlardan övgüyle söz ettiği belirtildi. Muhammed’in MİT ile görüşmesi, Şengal’e yönelik saldırıların arttığı zamana denk gelmesi dikkat çekti.

İsviçre’den Suriye üzerindeki ambargoyu gevşetme kararı

İsviçre, Mereş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’ye ulaştırılmaya çalışılan yardımların önündeki ambargoyu gevşettiğini açıkladı.

Şam-Ankara görüşmeleri yeniden gündemde

6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle gündemden düşen Şam-Ankara görüşmelerini Rusya yeniden gündeme taşıyor.

SİHA saldırısında hayatını kaybeden Şemo defnedildi

Şengal’de bir araca yönelik saldırıda hayatını kaybeden  Êzidxan Asayişi yöneticilerinden Şêrzad Şemo’nun cenazesi kitlesel şekilde defnedildi.

4 Mart

İÇ POLİTİKA

Akşener’in danışmanı Çömez: İYİ Parti masada, krizin çözüleceğine inanıyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanı Turhan Çömez, krizin “sağduyu” ile çözüleceğine inandıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu: 418 milyar dolarla ilgili kararlılığımın altını çizmek isterim

Millet İttifakı toplantısının ardından sosyal medya paylaşımı yapan Kılıçdaroğlu, “Aynı kararlılıkla yürüyüşümüz sürüyor” dedi. Ardından bir paylaşım daha yapan Kılıçdaroğlu, ‘418 milyar dolar’ı hatırlattı: Bu para sizin, hakkınızı alacaksınız.”

Kılıçdaroğlu: “Soframızı büyütmeye devam edeceğiz”

Kılıçdaroğlu Akşener’in tutumunu “Birilerini hor görerek, göz ardı ederek Türkiye’yi değiştiremeyiz. Bu Türkiye’yi 20 senedir yaşıyoruz zaten” sözleriyle yorumladı ve ekledi:”Erdoğan gitsin ama Erdoğanizm gelsin, bu da olmaz.”

Akşener’in Masa’dan çekilmesine tepkiler: Erdoğan’a can simidi

6’lı Masa’dan çekildiğini duyuran İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamaları sosyal medyada en çok konuşulan başlıklar arasında girdi.

İYİ Partili Usta: Kapı hala açık

İYİ Partili Erhan Usta, “Kapı hala açık, Altılı Masa çalışma ilkelerine dönecek olursa, isim konusunda da ‘İlkelerimizde değişikliğe gitmeyeceğiz’ gibi bir tavır olursa masa devam eder” dedi.

TİP MYK: Halkımız AKP-MHP ittifakının karşısına ortak bir adayla çıkmayı başaracaktır

Erkan Baş’ın çağrısıyla toplanan TİP Merkez Yürütme Kurulu, olağanüstü toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Halkımız AKP-MHP ittifakının karşısına ilkelerde ulaşmış olarak, tek ve ortak bir adayla çıkmayı başaracaktır” dedi.

CHP’li belediye başkanlarından ortak mesaj: Kılıçdaroğlu’nu yalnız bırakmayacağız

Akşener’in İmamoğlu ve Yavaş’a ‘adaylık’ çağrısı yaparak Altılı Masa’dan kalkması sonrası beş CHP’li belediye başkanı arasında yer alan Soyer, Karalar ve Seçer’den açıklama geldi.

Malatya Valiliği: 89 bin 676 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bölüm var

Maraş merkezli depremlerin ardından Malatya ile ilgili güncel bilgileri paylaşan Malatya Valiliği, ’89 bin 676 acil yıkılacak ve ağır hasarlı bölüm var’ açıklamasını yaptı.

Soylu: Depremlerde can kaybı 45 bin 968’e yükseldi

Maraş merkezli depremlerde bugüne kadar vefat edenlerin sayısı 45 bin 968’e yükseldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ölenlerin 4 bin 267’sinin Suriyeli olduğunu kaydetti.

Prof. Ahmet Ercan: 6.7’ye varan en az 15-20 artçı deprem gelecek

Prof. Ahmet Ercan, Malatya depremini hatırlatarak, artçı depremlerin bölgede daha büyük olacağını belirtti. Ercan, ‘6.7’ye varan en az 15-20 artçı deprem gelecek. 3-4 ay ya da yıl içerisinde olacaktır’ dedi.

Osmaniye Valiliği’den ‘8 Mart’ yasağı

Osmaniye’de Valilik kararıyla 15 gün süreyle toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması yasaklandı. Valilik yaptığı açıklamada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapılan etkinlik ve eylemler ‘provokatif’ olarak açıkladı.

Cumartesi Anneleri: Deprem sorumluluğunu üstlenin, istifa edin

Eylemlerinin 936’ıncı haftasında Cumartesi Anneleri adına konuşan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, cenazeler için kimliklendirme çalışması yapılması gerektiğini söyleyerek, sorumlulara istifa çağrısında bulundu.

Savaşa değil yardım için asker gönderin dediler, soruşturma açıldı

Deprem sürecinde Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırmasını protesto eden Barış Anneleri’ne soruşturma açıldı. Anneler, ‘Savaş yerine deprem bölgesine güç kaydırılsaydı, bu kadar can kaybı olmazdı’ dedi.

EMEP: “Tek adayla seçimlere gidilmesi daha elzem hale gelmiştir”

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz açıklamasında ortak aday vurgusu yaptı. Akdeniz “Emek Partisi bu sorumlulukla hareket edecektir” dedi.

TİP: Halkımız tek ve ortak bir aday çıkararak 20 yıllık karanlığa son verecek

TİP’ten yapılan açıklamada ortak aday vurgusu yapıldı. Açıklamada “Türkiye, Saray’ın bekası ile ülkemizin geleceği arasında bir yol ayrımına gelmiştir” denildi.

Ali Koç: “Herkes hükümeti desteklemek zorunda değil”

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, tribünlerdeki “Hükümet istifa” sloganlarının ardından siyasiler tarafından hedef haline getirilmelerine ve taraftarlara deplasman yasağına tepki gösterdi.

EKONOMİ

Küresel gıda fiyatları 11 aydır düşüyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının, bitkisel yağ ve süt ürünlerindeki gerilemenin etkisiyle düşüşünü art arda 11’inci aya taşıdığını duyurdu

DIŞ POLİTİKA

Kobanê’nin köylerine bombardıman

Kuzey Doğu Suriye’nin 4 kenti bombalanıyor: Kobanê’de bir çocuk katledildi. Türkiye Kobanê’nin doğusundaki köylere hava saldırısı düzenledi

Türkiye tarafından Kobanê’nin doğusundaki köyleri bombalıyor. Bombardımanda çok sayıda yurttaş yaralandı.

İranlı şair Sara Motaghi tutuklandı

İran’da gözaltına alınan kadın şair ve aktivist Sara Motaghi, ‘islami değerlere hakaret ettiği’ iddiasıyla tutuklandı.

Yunanistan’da tren kazasında ölenler için ‘sessiz eylem’

Yunanistan’ın Larisa kentinde 57 kişinin öldüğü tren kazasının ardından öfke dinmiyor. Ülke genelinde eylemler sürerken ölen 57 kişiden 52’sinin kimlikleri tespit edildi.

Kolombiya’da köylülerin alıkoyduğu 88 polis ve işçi serbest

Kolombiya’nın güneyindeki Caqueta yönetim bölgesinde rehin eylemi sona erdi. Dün köylülerce alıkonulan 79 polis ile petrol arama şirketi çalışanlarının serbest bırakıldığı açıklandı.

5 Mart

İÇ POLİTİKA

İYİ Parti seçmeninin ikinci parti tercihi ne?

Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalar, İYİ Parti seçmeninin kendini en çok CHP’ye yakın hissettiği ortaya koymuştu. Raporlara göre, İYİ Partililerin ikinci parti tercihi büyük oranda CHP oluyor.

Meral Akşener: Kılıçdaroğlu hiddetlenip ayağa kalktı

Akşener, ağır ithamlarda bulunarak ayrıldığı Altılı Masa’nın son toplantısında neler yaşandığına dair yeni bir açıklama yaptı. Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu kabul etmedi bu önerime hiddetlenip ayağa kalktı” dedi.

Eski devlet bakanı, İYİ Parti’den ‘maaile’ istifa etti

İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı belirleme süreciyle ilgili çıkışının ardından eski devlet bakanı İbrahim Yaşar Dedelek, partinin Eskişehir teşkilatındaki üyeliğinden istifa etti. Dedelek’in eşi ve kızı da partiden ayrıldı.

Ankara Büyükşehir’de İYİ Parti’ye geçen CHP’liler istifa ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Meclisi’nde grup kurabilmesi için İYİ Parti’ye geçen CHP’li üyeler istifa etmeye başladı. İlk etapta iki büyükşehir belediye meclisi üyesi ile iki ilçe meclis üyesi istifasını sundu.

Meral Akşener’den ‘aday olurum’ diyen Ersan Şen’e davet: Buyurun, görüşelim

Avukat Ersan Şen’in “Teklif gelirse Cumhurbaşkanı adayı olurum” açıklaması İYİ Partide karşılık buldu. Şen, İYİ Parti tarafından arandığını ve Meral Akşener’in “Gelin görüşelim” dediğini söyledi.

İsmail Saymaz: Yarın liderlerin toplantısından sonra Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ilan edilecek

Gazeteci İsmail Saymaz, yarın Saadet Partisi’nde gerçekleşecek Millet İttifakı toplantısının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığının ilan edileceğini açıkladı.

İYİ Parti masadan ‘beşli çete’ ve ‘418 milyar dolar’ nedeniyle mi kalktı?

Akşener’in, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına itiraz ederek Altılı Masa’dan kalkmasının arka planında, İYİ Parti’nin ‘beşli çete’ ile yaptığı öne sürülen görüşmenin ve ‘yumuşak geçiş’ pazarlığının olabileceği iddiası dile getiriliyor.

Akşener’i masadan kaldıran ‘yumuşak geçiş’ baskısı mı?

Türkiye iki gündür İYİ Parti’nin altılı masadan niye kalktığını konuşuyor.

İYİ Partili Koray Aydın: ‘Beşli Çete’ temsilcisi ile görüştüğüme dair iddia, alçakça bir iftira

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Koray Aydın’dan ‘beşli çete’ iddialarına yanıt: “Şahsımı ve İYİ Parti’yi karalamak amacıyla servis edilen “Beşli Çete” temsilcisi ile görüştüğüm yönündeki iddialar, alçakça bir iftiradır ve gerçek dışıdır.”

İYİ Partili Türkkan: Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır

İYİ Parti ve CHP arasında yaşanan ayrıma İYİ Partili Lütfü Türkkan’dan bir yorum geldi. Türkkan, ‘sakin olmak gerektiğini’ ifade etti.

Akşener: Kılıçdaroğlu milletin dediğini kabul ederse masaya dönerim

Habertürk yazarı Sevilay Yılman Habertürk’te yayınlanan Açık ve Net programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşmesini anlattı. Akşener’in masaya dönmek için ileri sürdüğü koşul “Kılıçdaroğlu’nun milletin dediğini kabul etmesi” oldu.

İYİ Parti Milletvekili Altıntaş, istifasını geri çekti

Prof. Dr. Ayhan Altıntaş, partisinden istifasını geri çekme nedenini “Cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecinin daha kapsayıcı ve kucaklayıcı bir şekilde yürütüleceğine dair inancım artmış bulunmaktadır” diye açıkladı.

Süleyman Soylu’dan Bursaspor-Amedspor maçı ile ilgili açıklama: Kamu görevlileri açığa alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursaspor-Amedspor maçındaki trübünlerden açılan görsellerle ilgili kamu görevlilerinin görevden alındığını açıkladı. Trübünden JİTEM’in elemanı “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın ve beyaz Toros’un fotoğrafları açılmıştı.

Bursa Valiliği: Yedi kişi gözaltına alındı

Amedspor’a yönelik fiziki ve ırkçı saldırılara yönelik soruşturma açıldığı duyurulmuştu. Bursa Valiliği şu ana kadar yedi kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Beyaz toros ve JİTEM üyeleri fotoğraflarına İYİ Partili Aslan ve Kavukoğlu’ndan savunma

Amedspor’a yönelik fiziki ve ırkçı saldırılara İYİ Parti’den destek geldi. İYİ Partili Aslan ve Kavukoğlu’na sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

Amedspor yöneticisi Kılavuz: Bunun üç beş gencin fanatik yaklaşımı olmadığı belli; çok hazırlıklı, bilinçli bir provokasyon

Heyeti’nden Metin Kılavuz, Bursaspor maçında yapılan ırkçı saldırılara ilişkin konuştu. Kılavuz: Maç devam ederken bile devam eden provokasyonun, üç beş gencin fanatik yaklaşımı olmadığı belli. Çok hazırlıklı, bilinçli bir provokasyon.

AMEDSPOR KULUBÜ BAŞKANI SELAHATTİN YILDIRIM “Sahaya bıçak, mermi atıldı, hakem birinin ölmesini bekledi”

bianet’e konuşan Amedspor Kulübü Başkanı Selahattin Yıldırım: “Oyun boyunca sahaya bıçak, mermi, demir, su şişesi dahil bir dizi cisim atıldı, hakem resmen birinin ölmesini bekledi, hiçbir şekilde oyunu durdurmadı.”

14 barodan Amedspor’a yönelik ırkçı saldırılara ilişkin açıklama

14 baro, Amedspor-Bursaspor maçındaki ırkçı saldırıların Amedspor şahsında Kürt halkı başta olmak üzere tüm toplumsal kesimlere karşı işlendiğini belirterek, ‘İhmali olan sorumlular ile faillerin cezalandırılmasını talep ediyoruz’ dedi.

Amedspor’un 4 oyuncu ve 3 yöneticisi darp raporu aldı

Amedspor- Bursaspor maçında ırkçı saldırıya maruz kalan Amedsporlu 4 sporcu ve 3 yönetici darp raporu aldı

Deprem riski bulunmayan Kırklareli’de ev-arsa fiyatları arttı, kiralık daire yok

‘Deprem riski’ bulunmayan iller arasında gösterilen Kırklareli’de, ev ve arsalara yoğun talep oluştu. Üç ilçede ev ve arsa fiyatları üçe katlandı.

Naci Görür’den seçim uyarısı: O partilere asla oy vermeyiniz

Yer bilimci Naci Görür’den yaklaşan seçimler öncesi uyarı: Şimdi sınav zamanı. ‘Deprem dirençli kentler’ vaadine inanan ve inandırıcı olan partilere oy verin. Bu kıstasa göre parti tercihinizi değiştirin. Aksi halde aynı afetle biz de yüzleşeceğiz.

EKONOMİ

İhracat kısıtlamasına tepki: Domates üreticileri eylem yaptı

‘Gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması’ adına domatese getirilen ihracat kısıtlamasına karşı bugün Antalya’da eylem yapıldı.

Depremzede işçiler depremin ardından işten atıldı

Adıyaman’da Dominos’un şubesinde çalışan 11 işçi, depremin ilk gününde işten çıkarıldı. ‘İstifa etmiş’ gibi göründüklerini söyleyen depremzede işçiler, suç duyurusunda bulunurken avukatları “Böyle usul yok” ifadelerine yer verdi.

DIŞ POLİTİKA

Vakalar artıyor: İran’ın Urumiye kentindeki kız yurdunda yüzlerce öğrenci zehirlendi

450 öğrenciden birçoğunun, gece saatlerinde henüz içeriği belirlenemeyen bir gazdan zehirlendiği belirtildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Milley’den Rojava’ya sürpriz ziyaret

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Rojava’da bulunan askeri üsse sürpriz bir ziyaret yaparak çalışmaları yerinde denetledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ABD Genelkurmay Başkanı’nın ziyaretini kınadı: ‘Yasadışı ve egemenliğimizin ihlâli’

Dün sürpriz şekilde Rojava’da bulunan bir ABD üssünü ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin ziyaretine Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama geldi. Bakanlık, ziyareti yasadışı diye niteledi ve egemenlik ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Yunanistan’da tren kazasının ardından öfke dinmiyor: Demiryolu işçilerinin ve öğrencilerin eyleminde çatışma çıktı

Komu Yunanistan’da 57 kişinin öldüğü tren kazasının ardından öfke dinmiyor. Kazanın ardından başkent Atina’da parlamento binasının önündeki Sintagma Meydanı’nda protestoları sürdüren demiryolu işçileri ve üniversite öğrencilerinin eyleminde çatışma çıktı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi başkanı Mela istifa etti

Türkiye’nin desteğiyle kurulan Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin başkanı Suud Mela, özel hayatına ilişkin bir videonun paylaşılması sonrasında görevinden ayrıldı.

İsrail’de yargı ‘reformuna’ karşı protestolar dokuzuncu haftasında

İsrail’de aşırı sağcı Benyamin Netanyahu hükümetinin yargı ‘reformu’ protesto edilmeye devam ediyor. Dokuzuncu haftasına giren eylemlerde binlerce kişi, yargı bağımsızlığının korunması çağrısı yaptı ve hükümet aleyhine sloganlar attı.

6 Mart

İÇ POLİTİKA

Erdoğan: 10 Mart Cuma günü seçim sürecini başlatıyoruz

“Gündem sapmasına yol açacak sürecin geride kalması ve seçim tartışmalarından çıkılması şarttır, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması bize bu imkanı verecektir”

İYİ Partili Çömez: Prensiplere uyulursa Kemal Bey’in adaylığına itirazımız yok

Akşener’in başdanışmanı Turhan Çömez, İYİ Parti’nin hala Altılı Masa’da olduğunu söyledi. Çömez, seçimin ikinci tura kalması durumunda Erdoğan’ın karşısındaki adayı destekleyeceklerini açıkladı.

Akşener yeniden Millet İttifakı’na döndü

Millet İttifakı’nda gün boyu hareketli saatler yaşandı. Akşener, Altılı Masa’ya yeniden döndü. 6 lider, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını ilan etmek üzere Saadet Partisi’nde biraraya geldi.

Reuters’a konuşan üst düzey CHP yetkilisi: İYİ Parti’nin önerisini kabul ettik

Reuters’a konuşan üst düzey CHP yetkilisi: İYİ Parti’nin İmamoğl-Yavaş önerisini kabul ettik. Millet İttifakı’ndaki diğer partiler değerlendirecek.

‘Cumhurbaşkanı yardımcıları’ İmamoğlu ve Yavaş’tan eş zamanlı açıklama

Kemal Kılıçdaroğlu’nu ortak aday ilan eden Millet İttifakı’nın, beş diğer genel başkanla birlikte ‘cumhurbaşkanı yardımcıları’ olarak açıkladığı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’tan ilk açıklamalar: Aydınlık yarınlara en kısa sürede ulaşacağız.

Beştepe’den Yavaş-İmamoğlu formülüne tepki

İYİ Parti’nin Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı adaylığı formülüne Beştepe’den tepki geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Ayhan Oğan mümkün olmadığını iddia etti.

Kaboğlu anlattı : İmamoğlu-Yavaş formülü nasıl hayata geçirilebilir?

Anayasa hukukçusu Kaboğlu, İmamoğlu ve Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak önerildiği formülü değerlendirdi. Kaboğlu, bu göreve atamayla gelindiği için iki belediye başkanın seçimden önce kendi görevleriden ayrılmalarına gerek olmadığını söyledi.

Demirtaş: Sayın Kılıçdaroğlu’na hayırlı olsun, HDP’ye de bekliyoruz

Altılı Masa’nın ortak adayının Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklanmasının üzerine siyasilerden tebrik mesajları gelmeye başladı. Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nu HDP ile görüşmeye çağırdı.

Mithat Sancar: Kılıçdaroğlu’nun adaylığı hayırlı olsun, genel merkeze bekliyoruz

Mithat Sancar’dan Fatih Altaylı’nın programına konuk oldu. Sancar, “Yeni dönem, yeni başlangıçlar önemlidir, ilkeler de önemlidir” diyen Sancar, “Toplumda güçlü bir değişim isteği var” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti’den bir istifa daha

Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni, İYİ Parti’den istifa ettiğini duyurdu. Öte yandan Dağhan Cakmak da görevine CHP listelerinden seçildiğini belirtip Erzincan Belediyesi Meclis Üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

JİTEM elemanı ‘Yeşil’ ve ‘Beyaz Toros’ bu kez Çiçek Sepeti’nde ortaya çıktı

Çiçek Sepeti’nin web sayfasında, 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen “Beyaz Toros” ve JİTEM elamanı “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın logosunu taşıyan hediyelik ürünler satıldığı tespit edildi. Sosyal medyada boykot başladı

Emniyet Müdürü deprem yardımlarını çaldığı iddiasıyla tutuklandı

Depremzedelere dağıtılan bazı yardım malzemelerini resmi otobüse yükleyip, evine getirdiği iddia edilen emniyet müdürü Yadigar Işık tutuklandı. Işık’ın evinde yapılan aramada jeneratör, büyük çadır, bağlantı kabloları, şişme yatak gibi malzemeler bulundu.

Deprem bölgesinde 227 bin bina yıkık ve ağır hasarlı durumda

Bakan Murat Kurum, deprem bölgesinde 1 milyon 728 bin binanın incelendiğini duyurdu. Kurum’un yaptığı açıklamaya göre 227 bin 27 bina yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı durumda.

Deprem bölgesinde yıkılan binalarla ilgili 247 tutuklama

Deprem bölgesinde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik yapılan binalara ilişkin soruşturmalar kapsamında 247 kişi tutuklandı.

Enkazlar arasında Hatay’dan göç: Gitmek mi zor kalmak mı?

Hatay’dan yüzbinlerce insan göç etti. Hangi sokağa girseniz her an yıkılacak binalardan vinçlerle eşya indirilmeye çalışılıyor. Antakyalıların genelinde kentini bırakmama hissi hakim ama başka da çareleri yok…

Ekoloji örgütlerinden Erdoğan’ın deprem kararnamesine tepki: ‘Kader değil, rant planı’

Çevreciler, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yürürlüğe giren ve deprem bölgesindeki yapılaşmada askıya alma gibi denetim mekanizmalarını devre dışı bırakan kararnameye tepkili. Ekoloji örgütleri, kararnamenin “rant planı” olduğunu belirtiyor.

Altı sivil toplum örgütünden deprem raporu

“AFAD polisten, polis askerden, hepsi yurttaşlardan habersizdi. Ağır yıkımlara rağmen en sistemli çalışmalar belediyeler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarınca yürütüldü.”

Diyarbakır’da Amedspor kafilesine kitlesel karşılama

Bursaspor deplasmanında saldırıların hedefi olan Amedspor kafilesi, kentte kalabalık bir kitle tarafından halaylar ve sloganlar eşliğinde karşılandı.

St. Pauli’den Amedspor’a dayanışma mesajı

Anti faşist tutumlarıyla bilinen Almanya futbol takımı FC St. Pauli, ırkçı saldırılar karşısında Amedspor’la dayanışma içinde olduğunu duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde “Depremde Kadın Dayanışması” etkinliği düzenleniyor

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te ÖFB Demir Demirgil Salonu’nda 18.30’da gerçekleşecek olan “Depremde Kadın Dayanışması” paneline herkes davetli.

EKONOMİ

Borsa’da Millet İttifakı hareketliliği: Yükseliş yüzde 3’ü aştı

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Millet İttifakı’na dönmesi piyasaları da hareketlendirdi. Borsa İstanbul’da günlük yükseliş yüzde 3.4’ü aştı.

İmzalar atıldı: Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 5 milyar dolar

Riyad ile Ankara arasında, Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık mevduat yatırılması konusunda anlaşma imzalandı.

Et fiyatlarında 2 ayda yüzde 50 artış oldu, Et ve Süt Kurumu mağazaları önünde kuyruklar oluştu

Kasaplar yüksek fiyatların müşteri kayıplarına neden olduğunu belirtirken, piyasanın altında satış yapan Et ve Süt Kurumu mağazaları önünde uzun kuyruklar oluştu.

DIŞ POLİTİKA

Af Örgütü: Suriye hükümeti ve Türkiye destekli silahlı muhalefet Halep’e giden yardımları engelledi

Af Örgütü Suriye hükümeti ve Türkiye destekli silahlı muhalefeti Rojava’dan Halep’e yapılan yardımları engellemekle suçladı. Örgüte göre hükümet 100’den fazla kamyonun Halep’e, Suriye Milli Ordusu da 30’dan fazla kamyonun Afrin’e girmesini engelledi.

ABD Genelkurmay Başkanı’nın Rojava ziyareti: ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı

Türkiye, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Flake’den cumartesi günü ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin Rojava ziyareti konusunda izahat istendi.

Suudi Arabistan: Türkiye Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatırdık

Suudi Arabistan Türkiye Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık mevduat yatırılmasını öngören anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Kasım ayından beri beklenen anlaşmayı TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed el Hatib imzaladı.

İran’ın dini lideri Hamaney: Kadın öğrencileri zehirleyenler en şiddetli cezaya çarptırılmalı

İran lideri Ali Hamaney, birçok kentte kadın öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda yaşanan zehirlenme vakalarına dair açıklama yaptı. Hamaney “olayın üzerine ciddiyetle gidilmesi ve faillerin en şiddetli cezaya çarptırılması” talimatını verdi.

Irak’ta alkollü içkilerin ithalatı ve satışı yasaklandı

Irak’ta hükümet 2016’dan bu yana yürürlüğe girmeyi bekleyen alkol satışı ve ithalatına ilişkin yasayı resmi gazetede yayımlayarak yasalaştırdı. Muhalefet karara tepkili.

‘Yeni Trump’ olarak sunulan Florida valisi: Kasabada yeni bir şerif var

ABD’de 2024’te yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim çalışmaları devam ediyor. Eski cumhuriyetçi başkan Donald Trump’ın partisinde öne çıkan isimlerden olan Florida valisi Ron DeSantis, hem Demokratları hem de Trump’ı hedef almayı ihmal etmiyor.

Suriye’de Halep’e giden insani yardımlar engellendi veya başka bölgelere yönlendirildi

Uluslararası Af Örgütü, Suriye hükümeti ve Türkiye destekli silahlı muhalif grupların, çatışmalarla sarsılan Halep’te on binlerce insanın yaşadığı acıları hafifletmeyi amaçlayan insani yardımları engellemeye ve başka bölgelere yönlendirmeye son vermesi çağrısı yaptı.

7 Mart

İÇ POLİTİKA

Akşener: CHP, HDP ile görüşebilir ama bize asla getiremez

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Fatih Altaylı’nın konuğu oldu. Akşener HDP’ye ilişkin açıklamasında, “Defalarca iddia edildiği gibi, o masada HDP yok. Mithat Hoca’nın söylediğine göre kendileri de ikrar ediyor” dedi.

Akşener: Seçimi kazanma ihtimalimizi yüzde 100 görüyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, adaylığın açıklandığı toplantı sonrası yüzünün asık olmasının gündem olmasına dair, “Tuhaf bir ışık gelmiş, mutsuz değildim” dedi. “Seçimi kazanma ihtimalinizi nasıl görüyorsunuz?sorusuna ise ‘yüzde 100’ yanıtını verdi.

İddia: Masa az daha yine dağılacaktı, Akşener ‘Yeter’ diye bağırdı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı açıklanırken Meral Akşener’in suratının asık olması gündem oldu. Akşener’in liderler yemeğine de katılmadığı belirtilirken, gazeteci İsmail Saymaz toplantıda gerginlik çıktığını, Akşener’in ‘yeter’ diye bağırdığını yazdı.

Kılıçdaroğlu’nun son CHP Grup Toplantısı’ndan kareler

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra ilk kez partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, kürsüye veda etti. Kılıçdaroğlu’nun konuştuğu esnada duygu dolu anlar yaşandı.

Babacan’dan İmamoğlu ve Yavaş açıklaması: Hem siyasi hem de hukuki açıdan iyice irdeledik

Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı adayı olarak açıklanmasının ardından Babacan, açıklamalarda bulundu. Adayın perşembe günü belirlendiğini söyleyen Babacan, İmamoğlu ve Yavaş karar için yasal çerçeve izin vermediği belirterek: Yol haritası olarak koyduk

Sanatçılardan Kılıçdaroğlu’na tebrik mesajları

Altılı Masa’nın ortak adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olduğu açıklandı. Sanatçılar, Kılıçdaroğlu’na tebriklerini sosyal medya hesapları üzerinden iletti.

ORC Araştırma’dan seçim anketi: Kılıçdaroğlu şimdiden yüzde 56 oyla önde

ORC Araştırma’nın Altılı Masa’daki krizin ardından yaptığı cumhurbaşkanlığı seçimi anketine göre, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 56,8 oy oranına ulaştı.

Reuters’a konuşan Millet İttifakı yetkilisi: Sancar’ın çağrısı biraz erken

Millet İttifakı’ndan iki üst düzey yetkili, HDP’nin Kılıçdaroğlu’na yaptığı Genel Merkez davetini değerlendirdi. HDP’nin desteğinin ittifaktaki “milliyetçi unsurları endişelendireceğini” savunan yetkililerden biri “Sancar’ın çağrısı biraz erken” dedi.

Buldan: Aday çıkarma politikamızı bir kez daha değerlendireceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadın Parlamento Grubu’nda konuştu. Buldan, “Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanı aday çıkarma politikamızı gelişmelere göre bir kez daha değerlendireceğiz” dedi.

CHP Gençlik Kolları’ndan Netflix’li seçim videosu: Next episode: İktidar

Millet İttifakı’nın, Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıklamasının ardından CHP Gençlik Kolları, Netflix temasını kullanarak bir seçim videosu hazırladı.

Devlet Bahçeli: Amed diye bir yer yok, Bursaspor taraftarını selamlıyorum

Bahçeli, Akşener’i hedef alan Bahçeli, “Geçmişte demiştim, yine söylüyorum; bir kere satan yine satar, yine satacaktır” dedi. Amedspor’a ırkçı saldırıyı değerlendiren Bahçeli, “Bursaspor taraftarlarını buradan selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

DEVA Parti’li Ekmen’den Bahçeli’ye: Sizin ‘Amed yoktur’ demenizle; 10 bin yıllık bu kent ve Amedspor ortadan kalkmaz

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Amedspor’a yönelik sözlerine cevap verdi. Ekmen, “Sizin ‘Amed yoktur’ demenizle; 10 bin yıllık Amid, Amed, Amida isimleriyle anılan bu kent ortadan kalkmaz” dedi.

Bursaspor ve kulüp görevlileri PFDK’ya sevk edildi

Bursaspor Kulübü, Amed Sportif Faaliyetler maçı öncesinde ve müsabaka esnasında yaşanan olaylar nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Amedspor’a saldırının araştırılmasının öne alınmasına AKP ve MHP’den ret

HDP’nin “Bursaspor-Amedspor müsabakasında yaşanan olayların araştırılması ve sporda şiddetin önlenmesi”ne ilişkin araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesine yönelik grup önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Diyarbakır D Tipi boşaltıldı: 300 tutuklu sürgün edildi

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan yaklaşık 300 tutuklunun yer belirtilmeden sevk edildikleri öğrenildi

Prof. Dr. Naci Görür bölge bölge uyardı: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından bugün Kayseri ve Sivas’ta meydana gelen depremlere ilişkin açıklama yaptı. Görür, Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas bölgelerinde deprem beklenebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür uyardı: Deprem kentlerini yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Okan Tüysüz inşaat çalışmalarının başladığı deprem bölgesiyle ilgili endişelerini paylaşarak yetkilileri uyardı. Görür, ” Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim” dedi.

İddia: Deprem çadırları MEB logosu basılması için Bursa’ya gönderildi

Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, bakanlığın depremde acil ihtiyaç olan çadır ve uyku tulumları gibi malzemeleri deprem bölgesi yerine Bursa’ya gönderdiğini ve MEB logosu bastırarak meslek lisesi üretimi gibi gösterdiğini öne sürdü

‘Kimliksiz gömülenler’ raporu: Maraş’ta 425 kişinin mezarı açıldı

Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin Deprem Bölgesi Raporu, Maraş depremlerinden sonra kimliksiz gömülen kişilere dikkat çekiyor. Rapora göre, Maraş’ta 435 kişinin mezarı bu nedenle açıldı, Antakya’da 3 binden fazla kişinin kimliği belirlenemedi.

Fay hattı üstünde 191 okul bulunuyor

Türkiye’de 4 bin 159 okulun deprem riski yüksek yerlere yapıldığını, 191 okulun ise fay sakınım bandında kaldığını açıklayan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, “Bu okullar sağlam yerlere taşınsın” çağrısı yaptı. En riskli okullar 38 ilde yer alıyor.

Maraş’ta AFAD çadırlarını su bastı

Deprem bölgesinde akşam saatlerinde sağanak yağış etkili oldu. Maraş’ta AFAD’a ait çadırları su bastı. Depremzedeler geceyi dışarıda geçirdi.

Hatay’da sağanak yağış ve fırtına çadırları vurdu

Hatay’da etkili olan sağanak yağış ve fırtına çadırları uçurdu. Zor şartlarla mücadele eden depremzedeler, hava şartlarından dolayı tamamen mağdur olmuş durumda.

Gazeteci Murat Ağırel: Kızılay’ın şirketinde ürettiği çadır kapasitesi yetersiz, dış piyasaya fason üretim yaptırıyor

Gazeteci Murat Ağırel, ‘Kızılay’ın çadır satışında üçüncü perde’ başlığıyla kaleme aldığı yazısında, Kızılay’ın çadır ürettiği şirketin kapasitesinin yetersiz olduğunu ve bu nedenle fason üretim yaptığını aktardı.

Yılmaz Özdil, Sözcü TV’den CHP’yi suçlayarak ayrıldı

Yılmaz Özdil, 1 Mart’ta yayına başlayan Sözcü TV’den ayrıldığını duyurdu. Özdil, ayrılığı duyurduğu yazısında, “CHP yönetiminin adını kullanarak, aleyhime kampanya başlatılmasına üzülmedim desem yalan olur” dedi.

HDP kapatma davası: Partililer, 14 Mart’ta sözlü savunma yapacak

HDP, Anayasa Mahkemesi’ne kapatılması istemiyle açılan davada 14 Mart 2023 Salı saat 10.00’da parti yetkilileri sözlü savunmasını yapacak.

Abdullah Öcalan için yeni avukat görüş başvurusu

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 23 ayı aşkın süredir haber alamadıkları müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu

EKONOMİ

Fed Başkanı Powell: Faiz artışı beklenenden daha yüksek olabilir

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, faiz artışı mesajı verdi ve faizin beklenenden daha yüksek olabileceğini belirtti.

DIŞ POLİTİKA

Rojhilat ve İran kimyasal saldırılara karşı ayakta

İran ve Rojhilat’ta kız çocuklarının okuduğu okullara yönelik gerçekleşen zehirli gaz saldırılarına karşı alanlara çıkan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla rejimi protesto etti.

ABD Savunma Bakanı’ndan Irak’a sürpriz ziyaret

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Irak’a önceden duyurulmayan bir ziyaret yaptı. ABD’nin Irak işgalinin 20’inci yıldönümü öncesinde gerçekleşen ziyarette Austin’in Irak ve IKBY başbakanları ile görüşeceği açıklandı.

İsrail, deprem yardımları için kullanılan Halep Havalimanı’nı hizmet dışı bıraktı

Suriye dün gece İsrail’in hava saldırısı sonucu Halep Havalimanı’nın hizmet dışı kaldığını duyurdu. İsrail’den konuyla ilgili açıklama gelmezken Suriye Ulaştırma Bakanlığı saldırı sonucu deprem yardımlarının havalimanına inemeyeceğini duyurdu.

ABD: Genelkurmay Başkanı Milley Suriye’de sadece ABD askerleri ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’nin Suriye’de sadece ABD askerleri ile görüştüğünü söyledi. Milley’nin Rojava’da ABD üssünü ziyareti nedeniyle ABD’nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri’ne çağırılmıştı.

İspanya’da kamu ve özel kurumlarda yüzde 40 kadın yönetici kotası getirildi

İspanya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, özel ve kamu şirketleri ile kurumlarında yönetici kadrosunun en az yüzde 40’ının kadın olmasını zorunlu tutan yasa tasarısını kabul etti

Jîna Emînî anmasına katılan aktiviste hapis cezası

Jîna Emînî’nin katledilmesinin 40’ıncı gün anmasına katılan kadın aktivist Sarwar Melai’ye, Sanandaj Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İran’da kimyasallı saldırılarda 4 çocuk hayatını kaybetti

İran’da okullara yönelik süren kimyasal gaz saldırılarında 4 çocuk yaşamını yitirdi

İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğine bir adım daha yaklaştı

İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine dair açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Macaristan’ın onayına yaklaşıyoruz” dedi, Türkiye ile de görüşmelerin başlayacağını söyledi.

AİHM Tüzünataç’ı haklı buldu: Özel hayata saygı hakkı ihlal edildi

Oyuncu Berrak Tüzünataç, evinin terasında izinsiz bir şekilde Şahan Gökbakar’la fotoğraflarının çekilmesine dair başvurduğu AİHM’den, Türkiye aleyhine çıkan kararla döndü.

8 Mart

İÇ POLİTİKA

Demirtaş’tan Akşener’e açık mektup: HDP’li seçmen olarak benim oyumu istiyor musunuz?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e sosyal medya hesabı üzerinden açık mektup gönderdi.

Sezen Aksu Hatay’ı ziyaret etti

Sezen Aksu, Maraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından depremzedeleri ziyaret etmek için Hatay’a gitti.

Kürtler Millet İttifakı’ndan ne bekler: 7 somut talep

Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın adayı olmasının ardından gözler HDP’ye çevrildi. Roj Girasun, Vahap Coşkun ve Abdullah Kıran son siyasi tabloyu değerlendirdi, Kıran, 7 talep önerdi.

Pandemide hükümeti eleştiren Cumhuriyet savcısı Eyüp Akbulut göreve iade edildi

Korona virüsü pandemisi sürecinde hükümet yetkilileri tarafından atılan adımları eleştirdiği için görevden uzaklaştırılan Cumhuriyet savcısı Eyüp Akbulut göreve iade edildi.

İsyan ettiren zafiyet: En kritik anda 9 saat kaybettik

Depremin ilk saatlerinde Kilis’e gönderilen iş makinelerinin tıkanan Nurdağı yolunda saatlerce bekletildiğini söyleyen Ümit Uysal, “Araçları oraya indiremedik. En kritik 9 saati kaybettik” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘İstanbul Sözleşmesi’ mesajı: Daha anlamlı olacak

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nin kadın emekçileri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacağız. Dolayısıyla 8 Mart, daha anlamlı bir tarih olacak” dedi.

Erkan Baş’tan ‘TİP Kılıçdaroğlu’na destek verecek mi?’ sorusuna yanıt: 2018’den ders çıkardık

Erkan Baş: Geçen seçimde yaptığımız hataları yapmayalım, mümkünse bir ortak aday etrafında ilk turda bu işi bitirelim diyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleriyle görüşüp değerlendireceğiz…

Kürt derneklerinden ortak açıklama: Saldırının hedefi Kürt halkı

Yaklaşık 500 derneğin yer aldığı Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu, Amedspor’a yapılan ırkçı saldırılara tepki gösterdi. Platform Başkanı Daş, “Amedspor Kürt ve Kürdistan için bir sembol” dedi.

‘YSK heyeti afet bölgelerindeki eksikliklerin giderilebileceğine yönelik rapor verdi’

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, deprem bölgesini inceleyen YSK heyetinin afet bölgelerinde tespit edilen eksikliklerin giderilebileceğine yönelik rapor verdiğini duyurdu.

‘Hatay’da hasar gören hastanede hastalar ölüme terk edildi’

Gazeteci İsmail Saymaz, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin depremde hasar görmesi nedeniyle acil serviste yatan entübe hastaların ve küvezlerdeki çocukların hayatını kaybettiğini yazdı.

Emniyet: Deprem bölgesinde 55 çocuk kayıp olarak aranıyor

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu, “8 Mart 2023 tarihi itibarıyla deprem bölgesinde afet sebebiyle kaybolduğu gerekçesiyle 55 çocuk hakkında kayıp müracaatı bulunmaktadır” dedi.

Kaftancıoğlu hakkında ‘Erdoğan’a hakaret’ten 4 yıl 8 ay hapis talebi: Ne yaparsanız yapın gideceksiniz!

CHP’li Kaftancıoğlu hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede, Kaftancıoğlu’nun 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Hatay’da su krizi: Gelen su yetmiyor, sıra bitmiyor…

Maraş merkezli depremlerin ardından Samandağ ve Defne depremleriyle de büyük hasar alan Hatay’daki son durumu Gazete Duvar Yazıişleri Müdürü Anıl Mert Özsoy aktardı.

Deprem bölgesinde kadınların ihtiyaçları neler?

Deprem bölgesi Hatay’da kadınların sorunlarını ve acil ihtiyaçlarını, depremzedeler ve bölgede görev yapan gönüllüler aktardı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü: Afet bölgesinde kadınların durumu

Afet bölgesindeki kadınların ihtiyaç ve sorunlarını, deprem bölgesinde yardım faaliyeti sürdüren kadınlar anlattı.

DIŞ POLİTİKA

Dünyadan Kadınlar Günü eylemleri

Kolombo’da kadınlar, yüksek vergi ve yaşam maliyetlerine karşı yürüdü. İskoçya’nın başkenti Edinburgh’de ise kadınlar, 8 Mart’ı nehirde yüzerek kutladı.

Yunanistan’da binlerce kişi sokakta: ‘Bu suç unutulmayacak’

57 kişinin ölümüne sebep olan tren kazasına tepki gösteren protestocular, Atina ve Selanik başta olmak üzere birçok kentte bir araya geldi.

Çavuşoğlu’ndan ‘Suriye’ açıklaması: Bakan yardımcıları Moskova’da görüşecek

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile bir araya gelen Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran dışişleri bakan yardımcılarının Moskova’da bir araya geleceğini duyurdu.

İrlanda’da cinsiyetçi Anayasa’ya karşı referandum kararı

İrlanda’da, “Devlet, annelerin evdeki görevlerini ihmal edecek şekilde çalışmak zorunda kalmamalarını sağlamayı hedefler” maddesinin, Anayasa’dan çıkarılmasına ilişkin referandum düzenlenecek.

İran’da üniversitelerde protesto: ‘Halkın sesi olduk, zehirlendik’

İran’da kız çocukların zehirlenmesine ilişkin 5 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Üniversitelerde düzenlenen protestolarda, toplu zehirlenme vakalarına tepki gösterildi.

9 Mart

İÇ POLİTİKA

HDP’ye Hazine yardımı kararı: AYM’de iki üye fikir değiştirdi

AYM, oy çokluğuyla HDP’nin Hazine yardımına konulan blokenin kaldırılmasına karar verdi. Geçici bloke kararını destekleyen iki AYM üyesi bu kez blokenin kaldırılması yönünde oy kullandı.

AYM, oy çokluğuyla blokeyi kaldırdı: HDP’ye Hazine yardımı yapılacak

AYM, oy çokluğuyla HDP’nin Hazine yardımına konulan blokenin kaldırılmasına karar verdi.

Rektör Hotar’a dava: ”Kin ve garez’ duyguları ile akademisyeni üniversiteden atmak istedi’

Hakkındaki soruşturmalarda mahkemelerin haklı bulduğu Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyeni Prof. İbrahim Yükselsin, rektör Nükhet Hotar’a dava açtı. Yükselsin, davayı Barış Akademisyenleri’ne adadı.

Yılmaz Özdil, Sözcü gazetesinden ayrıldı

Sözcü TV’nin kurucularından olan gazeteci Yılmaz Özdil kanaldaki görevinden ayrıldığını açıklamıştı. Özdil, gazetedeki yazarlık görevinden de ayrıldı.

İYİ Parti’den Demirtaş’ın Akşener’e yazdığı açık mektuba yanıt: Siyasette böyle bir metot yok

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Demirtaş’ın Akşener’e yazdığı mektuba ilişkin, “Siyasette böyle bir metot yok. Bizim kesin olan çizgilerimiz var” diye konuştu.

Taksim’de ‘8 Mart’ ablukası: Meydan, İstiklal ve Gezi Parkı kapatıldı

Taksim’de saat 19.30’da yapılması planlanan Feminist Gece Yürüyüşü öncesi Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, ara sokaklar ve Gezi Parkı bariyerlerle kapatıldı.

Demirtaş: Hedef, Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin adayı olması

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamak gerektiğini söyledi.

HDP’nin savunması seçimden 1 ay önce alınacak: HDP’nin planı ne?

HDP’li Saruhan Oluç, HDP’nin savunma tarihinin seçimden 1 ay önceye alınmasını ve bloke kararının kaldırılmasını değerlendirdi ve “AYM ben seçimlere kadar her şeyi yapabilirim demiş oluyor” dedi.

Kılıçdaroğlu: Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, tüm partileri ziyaret edeceğini söyledi: “HDP’yi ziyaret etmemde ne sakınca olabilir? Meclis’te HDP’li Başkan Vekili’nin yönetimi altında çalışıyoruz.”

7’nci Yargı Paketi Meclis’e sunuldu

AK Parti, çocuğu hasta annelere infaz ertelemesi düzenlemesinin de aralarında bulunduğu 7’nci Yargı Paketi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

Dinçer Demirkent’ten Ankara Üniversitesi yönetimi hakkında suç duyurusu

Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden KHK ile uzaklaştırılan akademisyen Dinçer Demirkent, mahkemenin göreve iade kararını uygulamayan üniversite yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Deprem hafriyatı tarım alanlarına dökülüyor

Halkların Demokratik Partisi Malatya il örgütü, Malatya Çevre Platformu ve köylüler molozların döküldüğü bölgede basın açıklaması yaparak asbest tehlikesine dikkat çekti.

Hatay’da salgın ve aşı krizi: Sayı artıyor

Deprem vurduğu Hatay’da aşı ve hijyen eksikliği salgın riskini artırıyor. Türk Tabipleri Birliği Koordinatörü Mehmet Binboğa ve HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay’da durumu değerlendirdi.

EKONOMİ

10 soruda EYT ile ilgili merak edilenler: Emekli olan memurlar çalışmaya devam edebilir mi?

EYT’de kod-8 nedir, emekli olan memurlar çalışmaya devam edebilir mi, çalışanlar hangi statüden emekli olacak? EYT’de merak edilen sorular ve yanıtları…

Ramazan kolisinde yıllık enflasyon yüzde 131

Ramazan’a sayılı günler kala erzak kolilerinin satışı başladı. Geçen yılın ramazan ayına göre koli fiyatları yüzde 131 arttı. Geçen yıl 99,90 lira olan en küçük koli fiyatı 229,90 liraya yükseldi.

Martı CEO’sundan erişim engeli açıklaması: TAG’ı 3-5 taksi baronuna yedirmeyiz

Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın başvurusu üzerine, ‘Martı TAG’ ve ‘Martı Motosiklet’ uygulamasına erişim engeli kararına itiraz edeceklerini açıkladı.

Emek payı yeni bir dibi gördü

Son dönemde çok ciddi bir şekilde bozulan gelir dağılımının düzeltilmesinin yolu, halkçı politikalar ve kaybedilen özgürlüklerin geri getirilmesi konusunda samimi olunmasından geçiyor.

DIŞ POLİTİKA

İtalyan çizerden Amedspor’a destek: Sizi seviyoruz

Bursa deplasmanında ırkçı saldırıya uğrayan Amedspor’a İtalyan yazar Gianluca Costantini’den destek geldi. Costantini “Sizi seviyoruz” dedi.

Yunanistan’da polisten protestoculara destek: ‘Sizinleyiz’

57 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından protestoların sürdüğü komşu Yunanistan’da bir polis, eylemcilere destek verdi. Paylaşım, sosyal medyada ‘viral’ oldu.

İran ve Suudi Arabistan’dan 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişki kurma kararı

İran, Suudi Arabistan ve Çin, ortak bir açıklama yaparak İran ve Suudi Arabistan’ın 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı aldığını duyurdu.

Lübnan’daki krizde yeni karar: Bankalar birliği süresiz greve gidiyor

Lübnan Bankalar Birliği, bazı müşterilerin mevduatlarını çekmesine olanak veren mahkeme kararını protesto için süresiz grev yapacak. Lübnan’da, parasını çekmek isteyenler banka şubelerini basmıştı.

Fransa’da grevci işçiler santralleri basıp elektrikleri kesti

Fransa’da Macron’un emeklilik “reformuna” karşı greve giden işçiler, 2024 Yaz Olimpiyatları’nın yapılacağı köy ve stadın elektriğini kesti.

10 Mart

İÇ POLİTİKA

Erdoğan’dan seçim imzası geldi: YSK takvimi nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin öne alınmasına dair kararını imzaladı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra gözler YSK’de olacak.

Naci Görür’den Marmara uyarısı: İki fay birden kırılırsa 7,6’yı bulabilir

Olası Marmara depremi için konuşan yapan Prof. Naci Görür, Marmara’da deprem üretecek olan iki aktif fay kolu olduğunu söyledi. Görür, iki kol birden kırılırsa oluşacak depremi 7,6 diye tahmin etti.

Mehmet Ağar dahil JİTEM Davası’ndaki tüm sanıklara beraat talebi

JİTEM Davası’nda savcı, aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanık için beraat kararı verilmesini talep etti. Savcılık beyanlar için duruşmayı mayıs ayına erteledi.

Kulis: Hakan Fidan ve İbrahim Kalın cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir

Gazeteci Hande Fırat, iktidarın cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısını artırmayı değerlendirdiğini ve Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek’in isimlerinin konuşulduğunu belirtti.

Bursaspor ırkçılığa ‘vatanseverlik’ dedi, PFDK’yi eleştirdi

Amedspor maçındaki saldırılar nedeniyle 9 maç seyircisiz oynama cezası alan Bursaspor, “Bu ceza bize değil tek çatı altında bir araya gelen tüm takımların vatansever taraftarlarına verilmiştir” dedi.

Kızılay depremlerden sonra Menzil’den yardım kolisi satın almış

Depremde parayla çadır satması nedeniyle eleştirilerin merkezinde olan Kızılay’ın Menzil Cemaati’ne bağlı olduğu iddia edilen bir şirketten yardım kolisi satın aldığı belirtildi.

Özel: Kılıçdaroğlu’na suikast duyumları alıyoruz, güvenlik güçlerinin de bilgisi var

Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili suikast duyumları aldıklarını söyleyen Özgür Özel, “Güvenlik güçlerinin de bilgisi var. Bize gelen istihbaratların onlarda olmaması mümkün değil” dedi.

CHP’li Şahin: 3. güne kadar yaprak kıpırdamadı, Hatay’a kefen bile vermediniz

CHP Hatay Milletvekili Şahin, Meclis’te isyan etti: Hani uzaya gidiyorduk, Avrupa bizi kıskanıyordu, neredeydiniz? ‘AFAD, Kızılay, asker neredeydi’ deyince kızıyorsunuz. Hatay’ı ölüme terk ettiniz…

Altılı Masa, üç bin bürokrat için özgeçmiş incelemeye başladı

Gazeteci Tolga Şardan, Altılı Masa’nın seçimden sonra görev süresi bitecek üç bine yakın bürokratın yerine atanacak isimler için özgeçmiş incelemeye başladığını yazdı.

2023 Newroz deklarasyonu: ‘Depremde yaşamını yitirenlere adıyoruz’

DTK, TJA, DBP ve HDP, “Newroz ateşiyle özgürlüğe yürüyoruz” başlıklı deklarasyonla 2023 Newrozu’nun start’ını verdi.

Mimarlardan depremzedeler için yaşam projesi: İnsanların hayata tutunması gerekiyor

Ankara’da bir araya gelen mimarlar Malatya’daki depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılamak için hazırladıkları projeyi duyurdu. Proje binlerce kişinin barınma ihtiyacını karşılayacak.

Depremlerde can kaybı 47 bin 932’ye yükseldi

Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 47 bin 932’ye yükseldi. İçişleri Bakanı Soylu “1619 kişinin de kimliği tespit edilmeye çalışılıyor” dedi.

EKONOMİ

TÜİK: İşsizlik yüzde 9,7’ye geriledi

TÜİK verilerine göre; ocak ayında mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti.

Almanya’da gıda enflasyonu enerjiyi geçti

Almanya’da Şubat ayı enflasyonuna gıda fiyatlarındaki artış damgasını vurdu. Gıda enflasyonu yüzde 21.8 ile enerjideki fiyat artışlarını geride bırakırken genel enflasyon yüzde 8.7 oldu.

DIŞ POLİTİKA

48 bin 500 yıllık ‘zombi’ virüs canlandı: Hâlâ bulaşıcı

Yeni bir araştırma, küresel ısınma nedeniyle eriyen donmuş toprakta hapsolan antik organizmaların hayata dönebileceğini gösterdi. Bulgular, yeni salgınlarla karşı karşıya olduğumuzu düşündürüyor.

Avrupa Konseyi’nden Demirtaş için ‘ara formül’ önerisi

Avrupa Konseyi, hakkındaki AYM süreci sonlanana kadar Selahattin Demirtaş için ‘tutukluluk dışı formül’ önerisinde bulundu.

Almanya’da grevler: ‘Fransa gibi mi olacağız?’

Almanya’da kamu çalışanlarının ‘uyarı grevi’ne posta çalışanları da katıldı. Ülke basını, Almanya’nın emeklilik düzenlemesine karşı grevlerin yapıldığı Fransa’ya benzeyip benzemeyeceğini tartışıyor.

Kürt Milli Kıyafet Günü: Kerkük Üniversitesi ‘Kürt Milli Kıyafeti’ne izin vermedi

Kerkük Üniversitesi Rektörlüğü, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Kürt Milli Kıyafet Günü olarak kutlanan 10 Mart’ta Kürt milli kıyafetleri giyen öğrencilere soruşturma başlattı.

Şi Cinping, 3’üncü kez Çin Devlet Başkanı seçildi

Üçüncü kez Çin Devlet Başkanı seçilen Şi Cinping, mevcut haliyle 1982 Anayasası ile kurulan devlet başkanlığı makamında iki dönemden fazla kalan ilk lider olacak.

ABD’den İran açıklaması: Diplomasi son seçeneğimiz olmaz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İran’ın nükleer program müzakereleri konusunda isteksiz olması durumunda diplomasinin son seçenekleri olmadığını söyledi.

Rusya: BM ile tahıl anlaşması görüşmesi 13 Mart’ta yapılacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, 18 Mart’ta süresi dolacak olan tahıl koridoru anlaşmasının süresinin uzatılmasını görüşmek üzere Rusya ve BM heyetlerinin Cenevre’de görüşeceğini açıkladı.

11 Mart

İÇ POLİTİKA

‘Ata İttifakı’ bir eksikle ilan edildi: Zafer inananların olacak

Dört siyasi partinin oluşturduğu Ata İttifakı, Zafer Partisi Genel Merkezi’nde ilan edildi. İttifakın cumhurbaşkanı adayı ise eski MHP Milletvekili Sinan Oğan.

Davutoğlu: Hakan Fidan’a güvenim tamdır

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın öğrencisi olduğunu söyleyen Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fidan’ın görevini hakkıyla yürüttüğüne şahitlik ettiğini ve kendisine güveninin tam olduğunu belirtti.

CHP’den Türkan Elçi’ye milletvekili adaylığı teklifi

Gazeteci İsmail Saymaz, katledilen Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’ye CHP tarafından milletvekilliği önerildiğini duyurdu.

HÜDA-PAR kararını verdi: Erdoğan’ı destekleyeceğiz

HÜDA-PAR, seçimlerde aday çıkartmayacaklarını açıkladı. Genel başkan Zekeriya Yapıcoğlu, Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Kızılay, şirket kurmadan önce de çadır satmış

Çadır satışını ‘Şirketimiz sattı’ diye savunan Kızılay Başkanı Kınık’ın, şirket kurmadan önce de depolardaki çadırları sattığı ortaya çıktı.

AFAD: Maraş merkezli depremlerde ölü sayısı 47 bin 975’e yükseldi

AFAD, Maraş merkezli depremlerde vefat edenlerin sayısının 47 bin 975’e çıktığını duyurdu.

Selvi: Erdoğan, Yeniden Refah, DSP ve ANAP’ı ittifakta görmek istiyor

Gazeteci Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yeniden Refah Partisi, Demokratik Sol Parti ve Anavatan Partisi’ni Cumhur İttifakı’nda görmek istediğini söyledi.

EKONOMİ

Nebati: Ülkeye ‘kiralık konut üreticisi’ kavramını getiriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Ülkeye ‘kiralık konut üreticisi’ kavramını getirerek, kiralık konut arzını artıracağız” dedi.

Reuters: Millet İttifakı, ekonominin başına Ali Babacan’ı getirecek

Millet İttifakı’ndan üst düzey kaynaklar, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması durumunda Ali Babacan’ın ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirileceğini belirtti.

EPDK’den Tesla’ya lisans

Elektrikli araç üreticisi Tesla’ya ve 118 şirkete daha, Türkiye genelinde şarj istasyonları kurarak elektrikli araçlara şarj hizmeti sunma hakkı verildi.

Krediyle alınan evler artık yok: Ödemeler nasıl yapılacak?

Depremde krediyle alınan birçok ev yıkıldı. Krediyle ev alan depremzedeler, sigorta bedeliyle borç ödeyecek.

Savaşın başından bu yana bir ilk: Fitch küresel büyüme tahminini yükseltti

Fitch Ratings uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, küresel ekonomiye ilişkin 2023 büyüme tahminini yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıkardı.

DIŞ POLİTİKA

Prosedürler tamamlandı: İran Rusya’dan savaş uçağı alıyor

İran, Rusya’dan Su-35 savaş uçaklarının alımıyla ilgili prosedürlerin tamamlandığını açıkladı. İran basını, ilk etapta 24 uçağın alınacağını yazdı.

12 Mart

İÇ POLİTİKA

Naci Görür: Hatay-Adıyaman bölgesi herhangi bir bölge değildir

Prof. Naci Görür, deprem sonrası inşaatlar yeniden başlarken önemli uyarılar yaptı. Görür inşaatların özgün ve yeni teknolojilerle yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hatay’da 183 bin konut ve 15 bin köy evi yapmayı planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hasar tespit çalışmaları bitince netleşecek olmakla birlikte mevcut duruma göre Hatay’da 183 bin konut ve 15 bin köy evi yapmayı planlıyoruz” dedi.

Ülkü Ocakları’nın eski başkanları Kılıçdaroğlu için sahaya inecek

Ülkü Ocakları’nın partisiz eski başkanlarından oluşan ‘Ülkücü Tavır Platformu’nun Sinan Ateş’e yapılan suikastle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısındaki rakibi destekleyecekleri iddia edildi.

Kaftancıoğlu ‘en büyük riski’ açıkladı: Ölenlerin yerine oy kullanabilirler

CHP’li Kaftancıoğlu seçimde gördüğü en büyük risk aralığını açıkladı: “Depremdeki kayıplar seçmen listesinden düşürülmeli. O kadar kötüler, o kadar ahlaksızlar ki onların yerine oy kullanabilirler.”

Timur Soykan HÜDA-PAR’ı hatırlattı: ‘Tarih unutmaz’

HÜDA-PAR, seçimde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını ve Erdoğan’ı desteleyeceklerini söyledi. Gazeteci Timur Soykan, partiyle ilgili, “Şimdi Hizbullahçılar, Cumhur İttifakı’nın ortağı” dedi.

Ahmet Davutoğlu: Bahçeli, söylesene sen neden korkuyorsun?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, “Amed diye bir yer yoktur, Amedspor’dan da bahsedilemeyecektir” diyen MHP lideri Bahçeli’ye “Söylesene sen neden korkuyorsun” diye sordu.

İmamoğlu’ndan Tayfun Kahraman’a mektup: ‘Nerede kalmıştık’ diyeceğiz

Gezi davasından tutuklu Tayfun Kahraman’a mektup yazan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Az kaldı. Hep birlikte ‘nerede kalmıştık?’ diyeceğiz” dedi.

Gazi Katliamı 28’inci yılında: ‘Amaç devrimci muhalefeti sindirmek’

12 Mart 1995’te Gazi Mahallesi’nde yaşanan katliam 28’inci yıl dönümünde. Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi “katil devlet” sloganları eşliğinde anma etkinliği düzenliyor.

Balkanların akciğerine kalker ocağı

Kırklareli’ye bağlı Kapaklı köyünde kapasite artışına gidilmesi düşünülen kalker ocağı için bölgede 2 bin 826 ağacın kesilmesi planlanıyor. Kent Konseyi Çevre Meclisi konuyla ilgili dava açacak.

HDP, seçimlere HDP olarak girmemeyi tartışıyor

Seçimlerden kısa bir süre önce kapanma ihtimali ile karşı karşıya olan HDP, bu riski sıfırlamak için seçime HDP olarak girmemeyi tartışıyor. Ancak HDP olarak girmek için tüm seçenekler zorlanacak.

TİP’ten Kılıçdaroğlu’na destek, seçimde ortak listeye ret

Türkiye İşçi Partisi Parti Meclis’i Hatay’da yapıldı. Görüşmelerden seçimlere TİP’in kendi amblemi ile girmesi ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’na destek kararı çıktı.

EKONOMİ

Borç yapılandırma kararı Resmi Gazete’de: Hangileri silinecek?

Vergiler, trafik cezaları, ehliyet affı, otoyol cezaları ve belediyelere olan borçlarla ilgili önemli maddelerin yer aldığı borç yapılandırma paketi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DIŞ POLİTİKA

İran duyurdu: ABD ile esir takası için anlaşmaya varıldı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin, “ABD tarafında her şey yolunda giderse, kısa süre içinde bu takas gerçekleşecektir” açıklamasında bulundu.

İngiltere’de greve giden sağlık çalışanlarına destek

Londra’da maaş artışı konusunda süregelen anlaşmazlık nedeniyle greve giden sağlık çalışanlarına destek için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte, “Sağlık hizmeti temel insan hakkıdır” sloganı atıldı.

İran’da zehirlenme vakaları: En az 100 kişi gözaltına alındı

Kız çocukların toplu zehirlenmesine ilişkin 100’den fazla kişinin tespit edilerek gözaltına alındığı duyuruldu. Geçen haftadan bu yana zehirlenme vakalarının sayısının azaldığı belirtildi.

DSÖ: Covid-19’un kökenini tespit etmek ahlaki bir zorunluluk

Ghebreyesus, DSÖ’nün Covid-19’u salgın ilan edişinin üçüncü yılında virüsün kökenine ilişkin açıklama yaptı. Ghebreyesus, Covid’in kökenlerini tespit etmenin ‘ahlaki bir zorunluluk’ olduğunu söyledi.

Hollanda’da iklim eylemcilerine polis saldırısı: 683 gözaltı

Extinction Rebellion’ın organizasyonuyla düzenlenen çevre eyleminde, Hollanda polisi protestoculara tazyikli suyla saldırdı. En az 683 kişinin gözaltına alındığı paylaşıldı.

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı: 3 ölü

Suriye devlet ajansı SANA, İsrail’in yerel saatle 07.15 sularında Tartus ve Hama kırsallarında bazı noktalara hava saldırısı düzenlediğini ve 3 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Maduro duyurdu: Venezuela’da seçimler 2024’te yapılacak

Devlet başkanlığı seçimlerinin 2024 yılında ‘barışçıl şekilde’ düzenleneceğini duyuran Maduro, “Barış, demokrasi ve halkın gücüyle ülkemizin gidişatı tayin edilecek” dedi.

İsrail ordusu Batı Şeria’da Filistinlilere ateş açtı: 3 kişi öldü

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kenti yakınlarında İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu 3 Filistinli hayatını kaybetti.

Netanyahu’nun ‘yargı darbesi’ne karşı protesto: Eylemler, 10’uncu haftasında

Netanyahu’nun yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifi ve sağ politikalarına karşı çıkan on binlerce kişi, protestoların onuncu haftasında yine sokaklardaydı.

13 Mart

İÇ POLİTİKA

Meclis’ten İstanbul raporu: Deprem 120 milyar TL zarara yol açacak, binaların yüzde 15’i riskli

Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nun İstanbul için hazırladığı deprem raporunda depremin 120 milyar TL maddi zarara yol açacağı ve binaların yüzde 15’inin risk altında olduğu belirtildi.

Ahmet Özal, 10 partinin cumhurbaşkanı adayı oldu

‘Gerekirse 100 bin değil 1 milyon imza toplarım, Türkiye’yi kurtaracak isim benim’ diyen Ahmet Özal, 10 partili ‘Türkiye İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı oldu.

TSK’nin 1999 ve 2023 depremlerinde kurtardığı kişi sayısındaki fark 10 binden fazla

Bakan Akar, Maraş depremlerinin ardından enkazlardan 327 kişinin TSK tarafından kurtarıldığını açıkladı. Gazeteci Metin Cihan, rakamları 1999 depremiyle resmi belgeler üzerinden karşılaştırdı.

Dört Barış Akademisyeni için üniversiteye dönüş yolu açıldı

Ankara 21’inci İdare Mahkemesi, OHAL Komisyonu tarafından başvurusu reddedilen 4 Barış Akademisyeni hakkında ihlal kararı verdi.

Kamuda AK Parti ‘paniği’: Erdoğan kaybederse 711 yönetici gidecek

Siyasetteki hareketlilik kamu görevlilerini de yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanının değişmesi halinde devletin üst düzey görevlerinde bulunan 711 bürokrattan çoğunun görevden alınması bekleniyor.

Perinçek’ten HÜDA-PAR tepkisi: Akıl nerede, fikir nerede, oy nerede?

HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılma ihtimaline tepki gösteren Doğu Perinçek, “Umarım AK Parti ve MHP bu gafletten geri döner. Burada akıl nerede, fikir nerede, oy nerede?” dedi.

Trabzon’da CHP İl Başkanlığı ve iş yerine kurşun isabet etti

Trabzon’da CHP İl Başkanlığı’nın camı ve bir iş yerinin dış cephesine kurşun isabet etti. Polis, üç kişinin gözaltına alındığı olayda ‘kasıt olmadığı’nı açıkladı.

Fransa’da hükümetten grev kırma tehdidi: ‘Zorla çalıştırma’ devreye sokulabilir

Bakan Gabriel Attal, grevde olan temizlik işçilerine yönelik ‘zorla işe dönme’ prosedürünün devreye sokulabileceğini söyledi. Öte yandan, emeklilik reformuna karşı çıkanlar Lille’de köprüyü kapattı.

EKONOMİ

Depremzedeler için asgari ücret formülü masada

Deprem bölgesinde çalışanların gelirinin artırılması ve istihdam teşviki için, brüt asgari ücretin net ücret olarak ödenmesi formülü gündemde.

ABD’de peş peşe banka iflasları: Biden ‘sistemimize güvenin’ dedi

ABD’de piyasaların açılması öncesi açıklamalarda bulunan Biden, “Bankacılık sistemimize güvenin. Mevduatlarınız ihtiyaç duyduğunuzda orada olacaktır” dedi.

ABD’de bir banka daha iflas etti

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ardından New York merkezli Signature Bank’a da kayyım atandı.

Ocakta rekor cari açık: Yüzde 43 yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın verilerine göre, ocak ayında cari açık 9,85 milyar olarak gerçekleşti. Bu aylık bazda kaydedilen en yüksek cari açık oldu.

DIŞ POLİTİKA

SPD’den HDP’ye dayanışma mesajı

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti, hakkında kapatma davası bulunan HDP ile dayanışma mesajı yayınladı.

Türkiye’nin küresel silah ihracatındaki payı arttı

Türkiye’nin küresel silah ihracatındaki payı yüzde 0,5 arttı. İhracat hacmi yüzde 69 yükseliş gösteren Türkiye’nin ABD’den satın aldığı silah miktarının ise düştüğü belirlendi.

Ukrayna: Rusya, Bahmut’u ele geçirme girişimini sürdürüyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya ordusunun Liman, Bahmut, Avdiyivka, Marinka ve Şahtersk yönlerinde çatışmaları sürdürdüğünü duyurdu.

AA: Türkiye, Suriye, Rusya ve İran toplantısı 15-16 Mart’ta düzenlenecek

Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyindeki Suriye konulu toplantının, 15-16 Mart’ta düzenleneceği duyuruldu.

Gürcistan Başbakanı’ndan Zelenskiy’e: İç işlerimize karışmayın

Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Tiflis’teki protestolara desteğine ilişkin olarak “Önce kendinize ve ülkenize bakın, biz ülkemize bakacağız” dedi.

Rusya ile BM arasında Cenevre’de ‘tahıl anlaşması’ görüşmesi: 60 gün daha uzatılacak

Rusya ile BM yetkilileri, tahıl anlaşmasının süresinin uzatılmasını görüşmek üzere Cenevre’de bir araya geldi. Rusya anlaşmanın 60 gün süreyle bir kez daha uzatılmasına itiraz etmediğini bildirdi.

ABD ve Madagaskar’da mülteci tekneleri battı: 30 kişi hayatını kaybetti

Madagaskar’da bir mülteci teknesinin batması sonucu 22 kişi, ABD’de California açıklarında bir mülteci teknesinin alabora olması sonucu sekiz kişi yaşamını yitirdi.

Libya açıklarında mülteci teknesi alabora oldu: 30 kişi kayıp

İtalya Sahil Güvenlik ekipleri, Libya açıklarında bir mülteci teknesinin alabora olması sonrası 17 kişiyi kurtardı, 30 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı.

ABD’den İran’a yalanlama: Esir takasında anlaşma sağlanmadı

İran Dışişleri Bakanı’nın esir takasına ilişkin açıklamalarını yalanlayan Beyaz Saray sözcüsü, Tahran’ın açıklamalarını ‘yanlış savlar’ olarak değerlendirdi.

Kürtajın yasaklandığı Teksas’ta üç kadına ‘kürtaj hapı’ davası

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkını güvence altına alan Roe-Wade kararını bozmasının ardından kürtajın yasaklandığı Teksas’ta söz konusu yasak kapsamında ilk davalardan biri açıldı.

14 Mart 2023

İÇ POLİTİKA

Maraş’ta çadır kenti su bastı: Yardım istiyoruz

Deprem felakatinin yıkıma uğrattığı Maraş’ta dün yaşanan yağış sonrası çadır kenti su bastı. Çadırlarda yaşayanlar yetkililerden yardım istiyor.

HDP seçimlere Yeşil ve Sol Parti ile giriyor

Anayasa Mahkemesi’ndeki kapatma davası devam eden HDP, seçimlere bileşeni olan Yeşil ve Sol Parti ile girecek. HDP’nin bu tutumunun yarın yapılacak MYK’de karara bağlanması bekleniyor.

AFAD İskenderun’da gönüllülerin kurduğu çadırları polis zoruyla kaldırdı

AFAD İskenderun’da sendikalar, Ekmek ve Gül’ün de aralarında olduğu gönüllülerin kurduğu çadırları kaldırdı. Kaldırılanlar yerine AFAD çadırı kuruldu. Gönüllüler çadır kent dışına çıkarıldı.

Kılıçdaroğlu Suriye sınırında: Buraya iki nedenle geldim…

Kemal Kılıçdaroğlu sınırda yaptığı açıklamada “Suriyeli kardeşlerimizi iki yıl içinde kendi anavatanlarına göndereceğiz. Afganlıları da geldikleri ülkeye, yani İran’a geri iade edeceğiz” dedi.

Murat Yetkin: Kılıçdaroğlu hakkında bir vurucu bir dosya aranıyor, aksi halde Alevilik inancına girişecekler

Gazeteci Murat Yetkin, “Erdoğan’ın yeniden seçileceğine inanmasının nedeni, AK Partililere göre muhalefet adayının Kemal Kılıçdaroğlu olmasıymış” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu Hatay’da: Herkesin anahtarını teslim edeceğiz, beş kuruş almayacağız

Hatay’da konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütün vatandaşlarıma sözüm sözdür, herkesin anahtarını teslim edeceğiz, 5 kuruş almayacağız” dedi.

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında ‘MHP savcılardan rahatsız’ iddiası

Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturma sürerken, MHP’nin savcılardan rahatsız olduğu, bazı polis tutanaklarının ise imha edilmiş olabileceği iddia edildi.

Barış Akademisyenlerine 6.5 yıl sonra dönüş yolu

Ankara 21’inci İdare Mahkemesi’nin haklarında ihlal kararı verdiği Barış Akademisyenleri için ortak açıklama: Hocalarımızın görevlerine başlatılmasını istiyoruz.

Kadınlardan 6284 tepkisi: Can güvenliğimiz pazarlık konusu yapılıyor

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmak için AK Parti’ye ilettiği şartlara kadın derneklerinden tepki geldi: “Kadınların can güvenliği seçim pazarlıklarının konusu haline getiriliyor.”

BM Uyuşturucu Raporu: ‘Türkiye’de uyuşturucu kullanımında kayda değer artış var’

BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu Raporuna göre, Türkiye’de uyuşturucu kullanımının yanı sıra metamfetamin ticareti de büyük artış gösterdi.

EKONOMİ

ABD enflasyon verisi açıklandı

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubat ayında aylık ve yıllık bazda beklentilere paralel geldi.

DIŞ POLİTİKA

Putin, Kuzey Akım’a saldırılarla ilgili ABD’yi suçladı: İşin içinde

Putin, Kuzey Akım boru hatlarındaki patlamalarla ilgili ABD’yi işaret etti, “Rus enerji taşıyıcılarının Avrupa pazarına arzını durdurmak için elbette teorik olarak ABD bununla ilgili” dedi.

Almanya’da bir grev daha: ‘Sağlık da çalışanları da altın değerinde’

Almanya’da hastanelerdeki kamu çalışanları ücretlerinin artırılması talebiyle iki günlük ‘uyarı grevi’ başlattı. Ver.di sendikası, “Sağlık altın değerinde; biz de öyleyiz” açıklamasında bulundu.

ABD, İngiltere ve Avustralya’dan nükleer denizaltı planı

ABD, İngiltere ve Avustralya, nükleer denizaltı projesinin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Çin projeye tepkili.

Önerilen yazı, video ve söyleşiler

Bülent Batuman: Devlet ve deprem

AKP döneminde, kentleşme politikası, kent mekânına yönelik neoliberal ilgi ve devletin ilgili kurumlarının neoliberal formatta yeniden yapılanması ile belirlendi. Neoliberal ilgi ile kastedilen, kent mekânından üretilen değerin artık sadece emeğin toplumsal zenginlikten pay almasının aracı olmaktan çıkıp, öncelikle sermaye birikiminin konusu haline gelmesidir. Bu durum kent mekânından üretilen değerin de eskiye kıyasla hayal edilemeyecek ölçülere ulaşmasına sebep olmuştur.

Ender Öndeş: Kızılay’ın 7 Ölümcül Günahı

Mereş depreminden üç gün sonra çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay, eleştirilerin odağındaki yerine korurken, kurumun bağlı olduğu uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu’nun bütün ilkelerini çiğnediği ortaya çıktı

İbrahim Murad: Suriye’de deprem: Siyasallaştırılmış felaket

Milyonlarca Suriyeli ve Türkiyeli, 50.000’den fazla insanı öldüren büyük depremin arkalarında bıraktığı yıkımı görmek için 6 Şubat’ta şafak vakti uyandı. Suriye’de birçokları için yıkımın boyutu, iç savaşın neden olduğu yıkımla karşılaştırılabilir.

Bekir Ağırdır: Tayyip Bey’in kazanma ihtimali az da olsa var

Araştırmacı Bekir Ağırdır, “Cumhur İttifakı’nın parlamentoda çoğunluk sağlayacak potansiyelinin kalmadığını sanıyorum ama Tayyip Bey’in seçimi kazanma ihtimali az da olsa hala olabilir” dedi.

Murat Yetkin: Akşener’in zor kararı, seçimin zor dönemeci

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart’ta seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı yinelemesi ardından gözler 2 Mart’ta Altılı Masanın yapacağı toplantıya çevrilmişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir süredir İYİ Parti lideri Meral Akşener’in artık adayı konuşma zamanı geldiği çağrısını sonunda kabul etmiş, 2 Mart’ta görüşebileceklerini söylemişti. Ama karar o gün açıklanmayabilir, sonraya kalabilirdi. Toplantının zor geçeceği belliydi. Nitekim öyle oldu, karar çıkmadı; dolayısıyla bu beklenmedik bir şey değildi.

Cenk Saraçoğlu: Ölüm, sıtma ve İYİ Parti

Bugünkü Türkiye nesnelliğinde yeni bir sağcı restorasyon projesinin inşa edilmesi, sürdürülmesi mümkün değil. İYİP mümkün olmayan bir şeyin başat aktörü olmak istiyor; bunu yüzde 10 civarındaki oy desteğiyle istiyor ve bir de bu imkansız projeye o projeden hiçbir fayda görmeyecek CHP’nin, Kürtlerin, ekonomik kriz altında ezilmiş insanların ve solcuların açık veya zımni desteğini sunmasını istiyor.

Arzu Yılmaz: İntihar saldırısı

Eğer Akşener’in Erdoğan ile gizli bir pazarlığı söz konusu değilse, bu değerlendirmeler doğru sayılabilir. Zira bu saatten sonra Akşener’in ihtiyacı olan hayat öpücüğüne bir tek Erdoğan’ın nefesi yeter.

Gazeteci Agirî Şaho ile söyleşi: Rojava sistemi İran’da da tartışılıyor

İran, Kurdistan ve Belucistan yoğunluklu başkaldırının geldiği noktayı Sinê’de doğan Gazeteci Agirî Şaho ile konuştuk

Fehim Taştekin: İçeride ve dışarıda masanın ıstırabı

Masayı dürüstçe kurabilmek lazım. Barış için. Halkların kardeşliği için. Türkiye’nin ellerine ve ayaklarına kendi elleriyle attığı gemici düğümlerinden kurtulması için…

Osman Özarslan: 6+2, ölüm, sıtma

Seçilecek aday dediğimiz şeyin Türkçesinin, seçilmemesi gereken aday olduğunu ve bunun da siyasetin sağında solundaki mahfillerde ziftlenen havuz canlıları, çürümüş siyasetçiler, insan etiyle beslenen güvenlik bürokrasisi ve kentleri pafta pafta yutan rantiyecilerin arzusundan başka bir şey olmadığını gördük. Ama bu arzunun artık, dizginsiz olmadığını, özellikle gençlerde ve kent yoksullarında vücuda gelen değişim arzusunun gölgesi altında kaldığını da gördük.

Yenal Bilici: Susuz kış

Gözler bulutlarda. Türkiye ve Avrupa’da herkes nisan ve mayıs aylarını bekliyor. Yağacak mı yağmayacak mı? Yağarsa hem nüfusun önemli bir kısmı darboğazdan kurtulacak hem yiyip içeceğimiz ürünlerin en azından bir kısmı kurtulacak hem de bu yaza elimizi yüzümüzü yıkamak için su bulabileceğiz. Ya yağmazsa?

Bülent Batuman: Depremin etno/jeo-politiği

Ölçeği biraz daha büyütüp bölgenin etno/jeopolitiğine daha yakından baktığımızda, yine herkesin bildiği ancak sadece acısını feryada dönüştürenlerin ifade ettiği gibi, deprem sonrası yardımlar her noktaya aynı şekilde ulaşmadı. Arama-kurtarma faaliyetlerinden yardım malzemesi edinmeye, geçici barınma olanaklarına erişmekten kalıcı konut projelerinin yer seçimine kadar her şey bu dillendirilmeyen etno-coğrafya bağlamında gerçekleşti, gerçekleşiyor.

Özgür Saraç: Deprem ülkesinde konut mülkiyetini piyasadan bağımsızlaştırmak

İnsanlar tarafından yapılan her şey doğaya uyumlu olmak zorundadır. Peki bu uyum nasıl sağlanabilir? İşte buna verilecek cevabımız konut mülkiyetinin piyasadan bağımsız hale getirilmesidir.

Rusya basınında geçen hafta: ‘Muhalefetin ortak adayı sağdan da Kürtlerden de oy alabilir’

TASS, Kılıçdaroğlu’nun dış siyasette köklü değişiklik yapmayacak bir lider olduğunun altını çiziyor ve adeta, muhalefet bloğu hakkında ortaya çıkması muhtemel olumsuz atmosferi dağıtmaya çalışıyor.

Uğur Gürses: Ekonomi Dünyası: Zenginden daha çok verginin ve çalınan Hazine kaynaklarının peşinde…

Yeni dönemde ekonomide kaynak yaratımına odaklanılacak. Zenginlerden daha fazla vergi alınması bizde de gündeme gelecek. Umutlar, sermaye gruplarına aktarılan milyarlarca doların tahsil edilmesinde.

Arap basınında geçen hafta: ‘İran-Suud uzlaşması: Stratejik bir tsunami’

Çin arabuluculuğunda gerçekleşen Suudi Arabistan-İran uzlaşması bölge için stratejik bir tsunami niteliğinde. Ortadoğu ve Körfez’de 80 yıllık İngiliz ve Amerikan hegemonyasının bitiminin habercisi.

Fehim Taştekin: ABD, Çin’den çalım yiyor: İran-Suud baltaları gömüyor

İran-Suud normalleşmesinin farklı veçheleri var. Her şeyden önce Çin, Orta Doğu’daki ağırlığını artırıyor. Arabuluculuk rolü Çin’in dış siyasetinde görmeye alışık olduğumuz bir enstrüman değil. Çin, ABD ve Avrupalı eski sömürge güçlerinin at oynattığı alana giriyor.