1 Nisan

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana’da partisinin il kongresi öncesi, kongre salonu önünde toplananlara seslendi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Türkiye’ye yönelik sözlerine yanıt veren Erdoğan, şunları söyledi: “Dün İsrail’in Başbakanı muhatabım değil de, bir laf etmiş. Onların ordusu hiçbir zaman zulüm yapmamış. Kalkmış, Afrin’de askerimizin mazlumlara zulmettiğini söylüyor. Ey Netanyahu, sen çok zayıfsın, çok garipsin. Bir defa kendine çeki düzen ver. Biz teröristlerle uğraşıyoruz ama senin derdin teröristler değil. Çünkü sen terör devletisin. İsrail ordusu ve İsrail mazlumlara karşı cesur. Mazlumların dışında korkak. Korkaklar zafer anıtı dikemez.”
 • Suriye’de Şam’ın  doğusundaki Guta’da bulunan son isyancı grup olan Ceyşül İslam milislerinin ülkenin kuzeyinde Türkiye’yle sınır olan Cerablus’a kaydırılması konusunda anlaşma sağlandı (https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/04/01/ceysul-islam-turkiye-sinirina-kaydiriliyor/)
 • İyi Parti 1’inci Olağanüstü Kongresi Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. “İYİ’ler kazanır” sloganıyla yapılan kongrede Meral Akşener tek aday olarak yer aldı. Kongrenin sloganı “İYİ’ler kazanır” slogan yazan pankartların olduğu salonda ayrıca “Türkiye İYİ olacak”, “Engelleri Aşa Aşa Geliyoruz”, “Bize Güven! Kendine Güven! Türkiye’ye Güven!” yazılı pankartlar asıldı. Salonda ayrıca İstiklal Marşı’nın ilk dizeleri “Korkma Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Al Sancak” yazısı yer aldı.(https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2018/04/01/iyi-parti-secim-icin-olaganustu-kongre-yapiyor)
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da sınır birliklerini ziyaret etmek üzere Antakya’dan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında askeri kamuflaj giymesi dikkat çekti. Erdoğan, sanatçı ve sporcularla birlikte Oğulpınar Sınır Karakolu’nu ziyaret etti. Erdoğan, “Milletin bağrından çıkan gerçek sanatçılar ve sporcular olduğunuzu gösterdiniz. İnşallah bu güzel manzara dalga dalga tüm ülkemize yayılacaktır” dedi.
 • 15 Temmuz darbe girişiminden 7 Mart 2018’e kadar, diplomatik ve hizmet pasaportu taşıyan toplam 1059 kişinin Almanya’da iltica talebinde bulunduğu bildirildi. (T24)
 • Papa Francesco Paskalya Bayramı Gazze’de İsrail askerlerinin Filistinliler üstüne ateş açmasıyla ilgili olarak “Kutsal topraklarda savunmasız insanların öldürüldüğünü” söyledi. Kutsal topraklarda barış çağrısı yapan Papa Francesco çatışmaların masum insanları ayırmadığını vurguladı. İsrail’in kuruluşundan sonra mülteci durumuna düşen Filistinlilerin geri dönüş hakkı için Gazze sınırında yapılan eylemler zincirinin ilk gününde İsrailli askerlerin ateş açması sonucu biri 16 yaşında olmak üzere 15 kişi ölmüş, yaklaşık 500 kişi de yaralanmıştı. İsrail ordusu olayla ilgili bir soruşturma yapılmasına dair talepleri reddetmişti.(http://t24.com.tr/haber/papadan-israil-askerlerine-tepki-kutsal-topraklarda-masumlar-olduruluyor,595242)
 • Özgürlükçü Demokrasi gazetesini de basan Gün Maatbaacılık’a kayyım atanınca Türkiye’nin tek günlük Kürtçe gazetesi Rojnameya Welat da basılamadı. Gazete, önceki gün fotokopiyle çoğaltılıp okurlarına ulaştırılabildi. Welat yönetimi, kayyımın atanmasıyla başvurdukları diğer matbaalardan “Bize de kayyım atanır” yanıtını aldı. Welat çalışanı Zeynel Bulut, “OHAL ile beraber bu ülkede Kürt dili fiili olarak yasaklandı” dedi. (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/951709/Kurtce_susturuldu…_Matbaalar_basmayinca_Rojnameya_Welat_gazetesi_fotokopiyle_cogaltildi.html)
 • HÜDA-PAR’dan açıklama: Hüda-Par Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Kürtlerin AKP’nin MHP’ye yakın söyleminden rahatsız olduğunu, bu nedenle AKP- MHP ittifakının yüzde 50’yi geçmesinin mümkün olmadığını söyledi. (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/951835/Huda-Par_Genel_Baskani_Yapicioglu__Kurtler_AKP_den_rahatsiz.html)
 • Meclis Başkanı Derhal İstifa Etmeli: Geçtiğimiz günlerde 18 Mart Çanakkale Anması kapsamında TBMM’de sahnelenecek tiyatro oyununda, kadın oyuncular son dakika Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın direktifiyle sahneye alınmadı. Kahraman’ın bu hareketi kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Kahraman’ın bu direktifinin üzerine 45 kadın ve LGBTİ+ örgütü ortak açıklama yayımladı. Açıklamada Afife Jale’nin 3 Nisan 1919’da sahneye çıktığı hatırlatılarak, TBMM’de yaşanan olaya ilişkin “Ülkemizdeki kadın-erkek eşitliği, demokrasi, insan hakları ve kadının insan hakları adına utan verici bir olay yaşandı” ifadelerine yer verildi. http://sendika62.org/2018/04/99-yil-sonra-kadin-sanatcilara-sahneyi-yasaklayanlar-derhal-istifa-etmelidir-4836
 • Kızıldere Katliamı anması için Kadıköy’de toplanan Kurtuluş Partisi Gençliği üyeleri gözaltına alındı. Kurtuluş Partisi Gençliği tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: Kızıldere anması için Kadıköy’de toplanan yoldaşlarımız parti bayrakları, Mustafa Kemal bayrakları, Kahrolsun Emperyalizm yazan dövizler nedeniyle gözaltına alındı. Mustafa Kemal’in Bağımsızlık benim karakterimdir sözü suç değildir. Partimiz legal bir partidir. Amblemli bayraklarımızı taşımak suç değildir. Kahrolsun Emperyalizm demek suç değildir. Mahir Çayan ve arkadaşları terörist değildir! Yoldaşlarımızı anmak bizim meşru hakkımızdır. Gözaltına alınan parti arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. http://sendika62.org/2018/04/kadikoyde-kizildere-anmasi-icin-toplanan-12-kisi-gozaltina-alindi-483647v
 • Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) 29 Mart tarihinde Afrin’deki son durum ile ilgili güncellenmiş bir rapor yayımladı. Raporda 20 Ocak-29 Mart tarihleri arasında Afrin’deki insani duruma ilişkin istatistiklere ve bilgilere yer verildi. “https://reliefweb.int/report/syrian-arab-republic/syrian-arab-republic-afrin-flash-update-no-2-29-march-2018-enar başlığıyla yayımlanan rapora göre, 20 Ocak’ta başlayan askeri çatışmalar nedeniyle Afrin’de 137.070 kişi zorla yerlerinden edilerek Tel Rıfat, Nubbul, Zehra, Fafin ve çevre köylere göç etti. (http://sendika62.org/2018/04/bm-raporu-afrinde-137-binden-fazla-sivil-zorla-yerinden-edildi-483534)
 • Dün (31 Mart) Ankara Valiliği tarafından oluşturulan bir komisyon, sabah saatlerinde Batıkent Halkevi’ne giderek şubenin açılmasının ardından şubeye girmiş ve fotoğraf çekip arama yapmıştı. Komisyon, Halkevleri yöneticilerinin yetki belgesi sorması üzerine yalnızca “Ankara Valiliği görevlendirdi” yanıtı verirken, herhangi bir belge gösterememişti. Bugün (1 Nisan) ise aynı komisyon Batıkent Halkevi’nde bulunan ve çocuklar için sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanılan sınıfı, Seyran Umut ve Keçiören Halkevi şubelerini ve Tuzluçayır Mahallesi’nde bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni mühürledi. Karara tepki gösteren, aralarında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nebiye Merttürk’ün de aralarında bulunduğu dört Halkevci, Seyran Umut Halkevi şubesi önünde polis tarafından gözaltına alındı.(http://sendika62.org/2018/04/ankara-valiligi-halkevlerinin-iki-subesini-ve-ethem-sarisuluk-kutuphanesini-muhurledi-483514/)
 • CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti. Öztürk Yılmaz ziyaret sonrası paylaştığı görüntülü mesajında, “Cezaevleri şartları ne olursa olsun özgürlüğünden mahrum kalmış oluyor. Tutuklu daha yargılanması bitmedi. Bir an önce yargılanmasının tamamlanıp serbest kalmasını arzu ediyoruz. Çünkü şunu biliyoruz ki tutukluluk esasen bir esarete dönüşüyor” diye konuştu. https://www.artigercek.com/chp-li-yilmaz-dan-demirtas-ziyareti-tutukluluk-esarete-donusuyor
 • Türkiye’den Mınbiç’e yönelik müdahale açıklamalarının sürdüğü ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki askerlerini çekeceği açıklaması sonrasında Mınbiç’teki IŞİD’le Mücadele Koalisyonu bünyesindeki ABD askerlerinin bölgeden ayrıldığına yönelik haberler yansımıştı. Ancak son gelen bilgiler bunun tersi yönünde. 
 • Mınbiç’de ABD Askerleri Devriyeyi Sıklaştırdı: Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde koalisyon bünyesinde görevli ABD ve Fransız askerlerinin Mınbiç çevresindeki devriyelerini sürdürdüğünü duyurdu. Geçtiğimiz gün meydana gelen ve iki koalisyon askerinin ölümüne, dokuzunun da yaralanmasına neden olan patlama sonrasında kentteki koalisyon askerleri ve Mınbiç Askeri Konseyi’ne bağlı güçler alarm durumuna geçti. Kent çevresindeki devriyeler sıklaştırıldı. https://www.artigercek.com/menbic-te-abd-askerlerinin-devriyesi-suruyor
 • Suriye resmi haber ajansı SANA, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’nın açıklamasını yayınladı. Açıklamada Suriye ordusu, Şam kırsalı Doğu Guta’nın tüm kent ve beldelerinin terörden kurtarıldığını ilan etti.           (“https://www.artigercek.com/dogu-guta-da-tam-kontrol-saglandi-iddiasi”rol-saglandi-iddiasi)
 • Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütleri ile mücadele etmek için başlattığı Zeytin Dalı harekâtına destek veren ünlü isimler sınır hattına gitti. Aralarında Ajda Pekkan, Yavuz Bingöl, Seda Sayan, İbrahim Tatlıses, Deniz Seki, Emel Müftüoğlu, Mustafa Sandal gibi ünlü isimlerin bulunduğu gruba milli sporcular ve gazeteciler de eşlik etti. Ziyarete Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaşlı futbolcular Tolga Zengin, Gökhan Gönül, Oğuzhan Özyakup, Necip Uysal, Galatasaraylı futbolcular Tarık Çamdal, Eray İşcan, altyapı antrenörü Gökhan Zan, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu ve sunucu Esra Erol da katıldı. (Hürriyet.com.tr)

 

2 Nisan

 

3 Nisan

 • İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin hakkında verilen 7,5 yıl hapis cezasına ilişkin İHD binasında basın toplantısı düzenlendi. Hakkında 143 dava olan Keskin’e bu ceza 2014-2016 yılları arasında Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla yaptığı eş yayın yönetmenliği görevi nedeniyle verildi. (http://bianet.org/bianet/insan-haklari/195775-eren-keskin-her-zaman-yanimizdaydi-biz-de-onun-yanindayiz? )
 • Cumhurbaşkanı “Okuma hakkı vermeyeceğiz” demişti; 9 Boğaziçili öğrenci tutuklandı: Boğaziçi Üniversitesi’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrenciler ile “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” diyen öğrenciler arasında çıkan gerilim sonrasında gözaltına alınan 15 öğrenciden 9’u tutuklanırken 6’sı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin isimleri şöyle: Şükran Yaren Tuncer, Zülküf İbrahim Erkul, Esen Deniz Üstündağ, Sevde Öztürk, Kübra Sağır, Berke Aydoğan, Deniz Yılmaz, Agah Suat Atay, Yusuf Noyan Öztürk. (http://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-okuma-hakki-vermeyecegiz-demisti-9-bogazicili-ogrenci-tutuklandi,596933)
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelini birlikte attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile bölgesel meseleler hususundaki işbirliğimizi her geçen gün daha da artırarak sürdürmekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı. (http://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-ile-putin-akkuyu-nukleer-santralinin-temelini-birlikte-atti,596755)
 • Putin: S-400 teslimatını hızlandırma kararı aldık.
 • Donald Trump: Artık eve dönmenin zamanı geldi. ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerlerinin ülkesine dönmesini istediğini söyledi. Trump, “Orta Doğu’da 7 trilyon dolar harcadık, hiçbir şey elde edemedik. IŞİD’e karşı hiç askeri başarı sağladık ama artık eve dönmenin zamanı geldi” diye konuştu.https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2018/04/03/donald-trump-askerlerimizin-geri-gelmesini-istiyorum/
 • Din Kültürü öğretmenleri: Gençler deizme kayıyor. Konya’da “Gençlik ve İnanç Çalıştayı” düzenlendi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersi öğretmenlerinden oluşan 50 öğretmenin katıldığı çalıştayda gençlerde “deizm” inancının ön plana çıktığı sonuç bildirgesine yazıldı.(https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2018/04/03/din-kulturu-ogretmenleri-gencler-deizme-kayiyor/)
 • Pervin Buldan’dan erken seçim açıklaması: 2018’in sonbaharında bu ülkeyi bir seçim bekliyor.Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Seçimlerde özellikle 2019 diyorlar, ama erken bir seçimin yapılacağını da biliyoruz. Kamuoyuna yalan söyleyip, seçimler zamanında yapılacak deyip, arka kapılarda seçim tarihini bile belirliyorlar. AKP-MHP Koalisyonu 2019’a kadar bekleyemez. 2018’in sonbaharında bu ülkeyi bir seçim bekliyor” dedi. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/952944/Pervin_Buldan_dan_erken_secim_aciklamasi__2018_in_sonbaharinda_bu_ulkeyi_bir_secim_bekliyor.html
 • Akademik Dayanışma Ağı (Academic Solidarity Network) içerisindeki akademisyenler tarafından kaleme alınan mektupta Türkiye hükümetinden siyasi görüşlerini ifade eden gözaltındaki öğrencilerin derhal serbest bırakılması talep edildi. (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/952813/Bogazicili_ogrencilere_uluslararasi_destek…_imzaci_sayisi_bin_500_e_ulasti.html)
 • Gazeteci Hasan Cemal’e hapis cezası: Hasan Cemal, “Çekilme Günlüğü” davasında yeniden yargılandı. Örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanıp beraat eden ancak istinaf mahkemesi tarafından hakkındaki beraat kararı bozulmasıyla yeniden yargılanan gazeteci Hasan Cemal, 1 yıl 6 ay hapis 22 gün cezasına çaptırıldı. Mahkeme, Hasan Cemal hakkındaki cezanın da ertelenmesine hükmetti. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/952830/Gazeteci_Hasan_Cemal_e_hapis_cezasi.html
 • Fransız Askerleri Mınbiç’te: Fransa’nın büyük bölümünü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimindeki Mınbiç’e asker göndereceği haberinin yankıları sürerken Fransız askerlerin Suriye’de Tel Abyad ve Mınbiç’e girdiği, SDG ile birlikte devriye gezdiği ileri sürüldü.
 • TSK mevzilerinin karşısına ABD askerleri yerleşiyor: AFP muhabiri: Bölgede yoğun bir askeri hareketlilik yaşanıyor. Cerablus ve Mınbiç sınırına ABD bayrakları dikildi. Büyük bir konvoyla silah sevkiyatı yapıldı. https://www.artigercek.com/tsk-mevzilerinin-sinirina-abd-askerleri-yerlestiriliyor
 •  “Türkçe Dışında Başka Dil Konuşma!”: Konya’nın Ereğli ilçesinde oturan Mardin’in Midyat ilçesi nüfusuna kayıtlı Mehmet E.’nin 14 yaşındaki kızı Rojin, 10 gün önce evinin balkondan düştü. Ayağı kırılan Rojin, Konya Eğitim ve  Araştırma Hastanesine sevk edildi. Hastanede kızına refakat eden baba Mehmet E., Kürtçe konuştuğu için tehdit edildiğini, kendisine sıkıntı yaşatıldığını söyledi. Artı Gerçek’in ulaştığı Mehmet E,  Kürtçe konuştuğu için güvenlik görevlisinin tehdit gibi uyarısını, ardından yaşadıklarını ve karşılaştığı tutumu anlattı: “Kızımı hastaneye yatırdık. Ben de yanındaydım. İkinci gündü… Merak eden akrabalarım telefonla aradı, kızımın durumu ile ilgili bilgi veriyordum. Kürtçe konuşuyordum. Bir güvenlik görevlisi arkamdan yaklaştı, ‘Hemşerim Türkçe dışında konuşma. Senin iyiliğin için söylüyorum’ dedi. Bunu söyleyip gitti, ben de pek önemsemedim.” (https://www.artigercek.com/turkce-disinda-konusma-senin-iyiligin-icin-soyluyorum)

 

4 Nisan

 

5 Nisan

 • TBMM Genel Kurulu’nda dünden bu yana tartışmaya konu olan, AKP’nin ‘muhalefetin sesini kısacak’ önerisi kabul edildi. Önerinin kabul edilmesinin ardından CHP ve HDP’li vekiller Genel Kurul salonunu terk etti.
 • TBMM’de AKP’lilerin milletvekillerinin konuşma sürelerinin kısaltılmasına ilişkin teklifini  işleme almayı reddeden HDP’li TBMM Başkanvekili Mithat Sancar, yaşanan tartışmaları ve teklifin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yönettiği oturumda kabul edilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Milletvekillerinin konuşma sürelerinin AKP oylarıyla kabul kısaltılmasının ardından CHP ve HDP, Meclis’i terk ederken MHP’nin sessiz kalmasını eleştiren Sancar, “İsmail Kahraman başkanlığında yapılan  Danışma Kurulu toplantısına katılan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da AKP’nin grup önerisini doğru bulmadıklarını  söylemiş. Bu da gösteriyor ki;  AKP’nin  Meclis’teki diğer bütün partileri  yok sayan dayatmacı tutumu  buradan da çok daha net görülüyor. AKP, diğer üç partinin doğru bulmadığı öneriyi Meclis’e tek başına dayatma yöntemini kullanmıştır.” dedi.(http://t24.com.tr/haber/ismail-kahramanin-oturumu-yonetmesini-engelledigi-sancar-akp-meclise-dayatma-yontemi-kullandi,598767″-kullandi,598767)
 • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası Gülen cemaatine yönelik olarak başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklanan eski Zaman yazarları Şahin Alpay, Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan ve Mümtazer Türköne’nin de aralarında bulunduğu 19’u tutuklu 31 sanıklı davanın üçüncü duruşması bugün (5 Nisan 2018) görülüyor. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında 500 günü aşkın süredir tutuklu bulunan Bulaç, Türköne, Alkan ve Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hak ihlali kararı verdiği Alpay için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti tahliye taleplerini reddederek duruşmayı 10-11 Mayıs’a erteledi. Bir sonraki duruşma Çağlayan Adliye’sinde görülecek. (http://t24.com.tr/haber/zaman-gazetesi-davasinda-ara-karar-aciklandi-tahliye-talepleri-reddedildi,598125″)
 • Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin basıldığı matbaanın 20 çalışanı tutuklandı.
 • Osmangazi Üniversitesi’nde katliam yapan Volkan Bayar’ın ilk ifadesi ortaya çıktı: Eğitim fakültesindeki hocaların ifadesine göre defalarca şikâyet edilen Volkan Bayar, rektörlük tarafından korundu. Polisin adamı bu nedenle dokunamıyoruz gibi sözler işittiklerini söyleyenler, şahsın sürekli üniversite çalışanları ile ilgili şikâyet dilekçeleri yazdığını belirttiler.
 • IŞİD’in Türkiye sorumlusu olan firari İlhami Balı’nın Suruç ve Gar katliamlarının yaşandığı tarihler arasında yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtları Ankara Tren Garı katliamı davasının dosyasına girdi. Kayıtlar, o dönem sınır emiri olan Balı’nın askerlerle telefonda görüştüğünü ortaya koydu. 5 Ağustos 2015 tarihli dinlemeye takılan bir görüşmede, İlhami Balı, kendisine “Şıhım” diyen askere, “Buralardan bi ihtiyacın varsa söylemen yeter” karşılığını verdi. ( http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/953800/ISiD-asker_samimiyeti…_Asker__ISiD_in_Turkiye_sorumlusu_Bali_ya__Sihim__diyor.html )
 •  Güneydoğu Anadolu’daki çatışmalı sürecin sonlandırılması için “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için örgüt propagandası suçlamasıyla tekil davalarla yargılanan Marmara Üniversitesi’nden emekli kimya profesörü Melda Tunçay ve İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Tevfik Hakan Ongan’ın dosyaları karara bağlandı. Tunçay ve Ongun, 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar ertelendi.
 • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Lideri Putin tarafından Akkuyu’da nükleer santral temel atma töreninin yapılması üzerine Çevre Mühendisleri Odası Çorlu Temsilciliğinde yapılan basın açıklamasında “Hiçbir yasal mevzuat ve hukuk dikkate alınmadan yapılan nükleer santralin Trakya, Anadolu ve Mezopotamya halklarına hiçbir faydası olmadığı gibi doğanın tahribine yol açma riski de çok büyük. Gelecek kuşaklar için yaşanabilecek bir dünya büyük risk altına girmiştir. İleri kapitalist devletlerin terk ettiği nükleer santraller, bizim gibi gelişmekte olan ülkelere gönderilmekte. Ülkemizin ne nükleer santrale ne de büyük miktarda bir enerjiye ihtiyacı var. Bizler bu tehlikelere karşı mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi. (Çorlu/EVRENSEL)
 • Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Ehlibeyt Dergahı tarafından, ‘Alevi itikatında cenaze erkanı’ isimli bir kitapçık basıldı. Kitapçıkta Alevilerin ‘Hakka yürüme erkanı’ hedef alındı. ‘Hakka yürüme erkanı’ için ‘Tabut önünde saz çalanlara, semah dönenlere itirazımız var’ denilen kitapçıkta, ‘Dinsizliğe, imansızlığa, asimilasyona dur deyin’ ifadeleri kullanıldı.Söz konusu kitapçıktaki ifadeleri ve kitapçığı hazırlayanları Hubyar Sultan Alevi Kültür Deneği Kurucu Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu kurucularından olan Ali Kenanoğlu’na sorduk. Kitapçığı hazırlayanları tanıdığını söyleyen Kenanoğlu, “Alevilik üzerinde bir Sünni asimilasyonu, bir de Şii asimilasyonu vardır. Bu arkadaşlar Şii asimilasyonu yapan bir ekip” dedi. (Artı Gerçek) 
 • Türkiye’nin Mınbiç’e yönelik operasyon söylemlerini protesto etmek için Kuzey Suriye’nin Rakka, Deyrezor, Gire Sipi ve Kobani gibi birçok bölgesinden binlerce insan Mınbiç’te, Mınbiçlilerle birlikte büyük bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.Suriye’nin kuzeyinden çok sayıda Arap, Kürt ve Türkmen insanın katılımıyla gerçekleştirilen protesto yürüyüşünde Afrin operasyonu da kınandı. Mınbiç’e dönük gerçekleştirilecek olası bir operasyonda sonuna kadar direneceklerini söyleyen Kuzey Suriyeliler, ‘Suriye birdir bölünemez’, ‘Yaşasın Afrin ve Mınbiç Direnişi’ gibi sloganlar attı. https://www.artigercek.com/kuzey-suriyeliler-denHYPERLINK “https://www.artigercek.com/kuzey-suriyeliler-den-minbic-te-protesto

 

6 Nisan

 • Filistinlilerin Gazze’de gerçekleştirdiği protestolarda, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi de yaralandı.
 • Kırşehir ve Bor’daki Şeker Fabrikaları 666 milyon liraya özelleştirildi.
 • Tutuklu öğrenciler için mektup kampanyası düzenleyen Boğaziçili bir öğrenci tutuklandı. Böylelikle tutuklu öğrenci sayısı 10 oldu.
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Karaman’da “misafirhane” adı altındaki kaçak yurtlarda erkek çocuklara istismar skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı ile işbirliğini her alanda sürdürmeye devam ediyor.Bakanlık 7.si düzenlenecek “Türkiye Değer Ödülleri” töreni için bütün okulların kapısını yeniden Ensar Vakfı’na açacak. Etkinliğin bütün harcamaları vakıf tarafından yapılacak, MEB ise okulları Ensar için seferber edecek.http://sendika62.org/2018/04/meb-ensar-vakfinin-bu-defa-da-yarismasi-icin-seferber-484714

7 Nisan

 • Anadolu Ajansı’nın (AA) 30 Mart 2018’de Fransız ordusunun Suriye’nin kuzeyindeki PYD/YPG’nin etkin olduğu bölgede beş askeri üste varlık gösterdiğine dair grafikli haberi, Paris’te tepki yarattı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a başkanlık yarışında danışmanlık yapan askeri analist Dominique Trinquand “Aynı düşmana (IŞİD) karşı savaşması gereken biri (Türkiye) tarafından böyle bir hareket yapılması kabul edilemez” dedi.
 • Şırnak’ın Silopi İlçesinde, zırhlı polis aracının çarptığı Nevruz Kılıç (25) ile oğlu Süavi Kılıç (4) yaralandı. Süavi Kılıç, Silopi Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından helikopterle Şırnak Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Zırhlı polis aracının sürücüsü hakkında adli ve idari işlem başlatıldı
 • Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak, ’10 Nisan Polis Haftası’ etkinlikleri kapsamında Bursalı muhtarlarla atış poligonunda bir araya geldi. Muhtarlara verilen atış eğitiminin ardından, muhtarlar kalaşnikof ve tabancalarla atış talimi gerçekleştirdi.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e bağlı Sidekan nahiyesinde bulunan dağ zirvelerine asker konuşlandırdığı iddia edildi. Erbil merkezli Rûdaw gazetesi, TSK’nin Sidekan’daki dağ zirvelerine sekiz helikopterle asker indirdiğini ileri sürdü.
 • MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Mart 2018 başlıklı araştırmasını yayınladı. Araştırmaya katılanlardan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini onaylayanların oranı yüzde 50’yi bulmazken (49,8), MHP’lilerin yüzde 45’i cumhur ittifakına olumsuz görüş bildirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 49,8’i Erdoğan’ın görevini onaylıyor. Ankete katılanların yüzde 42,1’i Erdoğan’ın görevini onaylamazken, yüzde 8,1 de soruyu cevapsız bıraktı.
 • HDP Heyeti Mesut Barzani ile görüştü
 • Özellikle faizlerin düşürülmemesiyle ilgili görüşlerini yinelediği belirtilen Erdoğan’ın bu konuda uzun süreden beri yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını söyledi. Erdoğan daha önce yapılan toplantılardan örnek vererek, özetle şunları söyledi: Bu nasıl Tek Adam’lık! Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Nurettin Canikli ve Nihat Zeybekci de oradaydı. Sonra ben yurtdışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Böyle bir şey olabilir mi? Bağımsızmış… İyi de onların aldığı kararın bedelini biz ödüyoruz. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler. Ekonomi konusunda bazı arkadaşlarımızın açıklamaları çok yanlış. Ekonomik göstergelere bakıyorsunuz en az 50 gösterge olumlu yönde gelişiyor, ama onlar sıkıntılı olan bir iki başlık üzerine konuşuyorlar. Bu büyük terbiyesizlik. Ben sürekli faizlerin aşağı çekilmesi konusunda uyarıyorum. Toplantılarda tamam diyorlar, ama aksi yönde faiz düzenlemesi yapıyorlar. Böyle saygısızlık olur mu?
 • Suriye rejim güçlerinin Doğu Guta’da ele geçmeyen tek bölge olan Duma’da kimyasal silah kullandığı iddia ediliyor. Ölü sayısının 75, yaralı sayısının binin üzerinde olduğu bildiriliyor.

 

8 Nisan

 • Filistinli yapımcı, yönetmen ve oyuncular, İstanbul Film Festivali’nin sponsorları arasında ARTISRAEL aracılığıyla İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın da bulunduğu gerekçesiyle, festivalden çekiliyor.
 • Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddiası sonrası, ABD’den Suriye’ye saldırı sinyali geldi. ABD Başkanı Trump, “Esad kimyasal saldırı nedeniyle büyük bedel ödeyecek” dedi. Twitter’dan açıklama yapan Trump, Esad için ‘hayvan’ ifadesini kullanırken, Rusya ve İran’ı da Suriye yönetimine verdikleri destekten dolayı  “kimyasal saldırıda sorumluluk sahibi olmakla” suçladı.
 • 7 sektörde 300 şirket ve 35 bin çalışanla faaliyet gösteren 67 yıllık Doğuş Grubu şirketi son zamanlarda portföy optimizasyonu ve borçlarını bankalarla yeniden yapılandırma haberleriyle gündemde. Grubun, İzmir’de Üçkuyular’da inşaatı süren İstinye Park’taki hisselerini ortağı Orjin Gruba devrederek bu yatırımdan ayrılması, bu haberlerin ciddiyetini artırdı. İstanbul İstinye Park’ta ise satışın söz konusu olmadığı belirtiliyor.
 • Doğu Guta’da bulunan cihatçı gruplar, hükümeti Cumartesi akşamı kimyasal silah kullanarak en az 70 kişinin ölümüne yol açmakla suçladı. BBC’nin haberine göre de Doğu Guta’nın Duma bölgesinden gelen iddialar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamazken Suriye hükümeti bölgeden gelen görüntülerin kurmaca olduğunu söyledi. Rusya da iddiaları reddetti. 
 • Doğan Medya Grubu’nun Demirören Medya Grubu’na satışının resmen gerçekleşmesinin ardından Demirören’e Ziraat Bankasından 700 milyon dolar kredi verildiği ileri sürüldü. Kredinin 10 yıl vadeli olduğu, ilk 2 yıl ödeme yapılmayacağı iddia edildi.
 • Silopi’de zırhlı araç çarpması sonucu yaralanan anne taburcu edilirken, çocuğunun ise sol ayağının kesildiği öğrenildi. Aile, olaya karışan polislerden şikâyetçi oldu.
 • Suriye ordusunun Duma’da kimyasal silaha başvurduğu yönündeki iddiaların, Suriye’ye yönelik dışarıdan askeri müdahalenin meşrulaştırılması amacıyla ortaya atıldığını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Askeri müdahalenin çok ağır sonuçları olur” uyarısında bulundu
 • Hakkari’de, kent merkezi ile 3 ilçedeki 30 bölge, 14 gün süreyle ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi. Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada, yasağa gerekçe olarak, PKK’nin faaliyetleri gösterildi
 • TRT Kanununda Önemli Değişiklik: Dün Resmi Gazete’de yapılan düzenleme ile Yönetim Kurulu toplantılarının “gizli” yapılması kuralı korundu. Ancak toplantı görüşmelerinin iki ayrı ses kayıt cihazı ile takip edilmesi, adli ve idari makamların denetimine açılması, 10 yıl boyunca saklanması gibi hükümlerin tamamı kaldırıldı. Yönetim Kurulu toplantıları eskiden olduğu gibi yine gizli yapılacak. Ancak toplantıdaki görüşmeler ses kayıt cihazı ile devletin arşivlerinde tutulmayacak. Adli ve idari denetim mekanizmalarına, yönetim kurulu toplantıları ile ilgili bir veri sunulamayacak. Ses kayıtlarının alınmaması düzenlemesi ile iki kat gizlenen TRT Yönetim Kurulu toplantılarında genel olarak TRT’nin program, yayın, teknik, personel, idari ve mali tüm hizmetlerine dair temel ilkeler ve hedefler belirleniyor, bunlarla ilgili kararlar alınıyor. TRT’nin bütçesi, bilançosu, kadrosu karara bağlanıyor; yatırım ve finansman programları onaylanıyor. Genel Müdürün teşkilatta yapılmasını istediği teklifler inceleniyor, uygun görülenler RTÜK onayına sunuluyor. Yıllık yayın planları karara bağlanıyor. En önemlisi Sayıştay’ın TRT’nin denetimine ilişkin raporları inceleniyor, düzeltici ve geliştirici tedbirler alınıyor.
 • Tutuklu Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ailelerinden çağrı: Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ‘Afrin protestosu’ sonrasında 9 öğrencinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında tutuklanması nedeniyle öğrencilerin aileleri bir çağrı yaptı.(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/955726/Tutuklu_Bogazici_Universitesi_ogrencilerinin_ailelerinden_cagri.html)

 

9 Nisan

 • Ulusal Güvenlik Toplantısı’ndan önce gazetecilere  açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Suriye’ye askeri seçenek de masada. Suriye’deki saldırıyı kınıyorum. Askeri liderlerle görüşüp 24-48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz. Suriye ile ilgili büyük kararımı gün sonuna kadar vermiş olurum.” dedi. (“http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/956207/Trump_tan_Suriye_aciklamasi__Kararimi_gun_sonunda_vermis_olurum.html”)
 • İş dünyası sıraya girdi… Ülker ve Doğuş’un ardından bir dev daha kredi yapılandırması istedi: İtalyan Ansaldo Energia ile Ünal Aysal’ın sahibi olduğu Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş. 2019’da bankalarla kredi yapılandırmasına gitmeye hazırlanıyor.                                   http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/956122/is_dunyasi_siraya_girdi…_Ulker_ve_Dogus_un_ardindan_bir_dev_daha_kredi_yapilandirmasi_istedi.html
 • Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan çocuklara yönelik cinsel istismar yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarıda özetle hadım cezası, ceza artırımı, istismar haberlerine yayın yasağı, akran çocuk cinselliğinin cezalandırılmasına yönelik düzenlemeler yer alıyor.
 • Kocasından şiddet gördüğü ve devlete başvurduğu halde şiddetten kurtulamadığı için onu öldürmek zorunda kalan Yasemin Çakal’ın İstinaf Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında mahkeme oyçokluğu ile yerel mahkemenin “cezasızlığa yer olmadığı” kararını bozdu, Yasemin’e 15 yıl ceza verdi, davayı takip eden feministler Yargıtay’a başvuracak. (Çatlak Zemin)
 • Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen 6 yıl hapis cezası, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan’a, üç ayrı suçtan 7 yıl 3 ay 10 gün hapis cezası verildi. Hükümle birlikte Özkan’ın tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı.
 • Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi Duma’da kimyasal saldırı yaşandığı iddiasını doğru olmadığını öne sürdü. Açıklamada, “Hastalarda kimyasal zehirlenme belirtileri veya kimyasal madde etkileri tespit edilmedi” denildi.
 • 32. ACM’de görülen duruşmalarda akademisyenler İrfan Emre Kovankaya, Erhan Keleşoğlu ve Sharo İbrahim Garip hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Akademisyenlerin cezaları ertelendi.
 • Euro ve dolar yeni tarihi rekor seviyelere ulaştı. Saat 13.05 itibariyle Euro 5.0022, dolar ise 4.0757 liradan işlem gördü. Gram altın 173 lira.
 • Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Suriye’nin Duma bölgesinde kimyasal saldırı gerçekleştiği iddiası ile ilgili olarak, “Bize ulaşan bilgiler hem istihbarat örgütümüz üzerinden hem de elde edilen haberler, görüntüler ve fotoğraflar üzerinden baktığımızda burada kimyasal silah kullandığı çok net bir şekilde gözüküyor ancak bunun uzmanlar tarafından da elbette incelenmesi ve soruşturulması son derece önemlidir.” açıklamasında bulundu.(http://t24.com.tr/haber/hukumet-sozcusu-bozdagdan-duma-aciklamasi-uzmanlarin-inceleme-yapmasi-onemlidir,601621
 • 1984-86 yılları arasında Rusya’nın Ankara’daki elçiliğinde görev alan emekli Rus General Evgeny Buzhinsky, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yardım ettiğini söyledi. Buzhinsky, Filozof Aleksandr Dugin’in darbe girişimi bilgisini kendisinin Ankara’ya ilettiği iddiası için de “Dugin istediğini söyleyebilir, öyle olduğunu sanmıyorum. Rus istihbaratı Türk muhataplarına iletmiştir” yorumunu yaptı. (http://t24.com.tr/haber/emekli-rus-general-buzhinsky-15-temmuzun-merkezi-incirlikti-putin-darbe-girisiminde-erdogana-yardimci-oldu,601602)
 • Doğuş Grubu tarafından 2012 yılında kurulan ve içerisinde Nusr-Et ve Zuma gibi yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren markaların bulunduğu Doğuş Restaurant Entertainment and Management (D.ream) dünya devleri, Temasek ve Metric Capital Partners ile ortak oldu. D.ream’in 200 milyon dolar karşılığında yüzde 17 hissesini Metric Capital Partners’a devrettiği belirtildi.
 • Filistin’de yaşamını yitirenlerin sayısı 32’ye çıktı
 • Çorum ve Yozgat şeker fabrikaları da satıldı
 • İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 8 Nisan’da yayınladığı bir raporda, Afrin’den kaçan sivillerin gıda, temiz su ve tıbbi yardıma erişiminin engellendiğini ve Afrin’de kalan sivillerin durumunun ise yağmacılık ve tahribat nedeniyle daha da kötüleştiğini açıkladı. Euronews’in İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan açıklamaya dayandırdığı haberinde şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye ordusu ile birlikte hareket eden silahlı grupların Afrin kentinde ve civarındaki köylerde yağmacılık yaparak ve sivillerin mülklerini tahrip ederek, bu bölgelerdeki sivillerin durumlarını daha da kötüleştirdiğini belgelendi. ÖSO ile birlikte Afrin’de bulunan Türk ordusu verilen hesarın hesabını vermeli.” (https://www.artigercek.com/hrw-afrin-den-cikis-ve-insani-yardima-erisim-engelleniyor)

 

10 Nisan

 • Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor: Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybı, Rusya piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve artan jeopolitik endişelerle Türk Lirası da geriliyor. Dolar/TL, tarihi rekor seviyesini 4.1251 TL’ye taşırken, Euro/TL 5.0947 TL ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Türk Lirası karşısında rekor kıran bir diğer para birimi ise Sterlin oldu. Sterlin rekorunu 5.8298 TL ile tarihi zirveye taşıdı.
 • Özgürlükçü Demokrasinin 3 editörü ve 1 çalışanı tutuklandı.
 • Canikli: Afrin’i seçimle gelen hükümete devredeceğiz: Canikli, şunları söyledi: “Afrin’de terör tehdidi sürüyor, riskler tam kaldırılana kadar tedbirlerimiz sürer, işimiz bitene kadar kalmaya devam edeceğiz. Tüm bölgedeki terör tehdidi kalktıktan sonra seçimle gelmiş merkezi hükümet oluştuktan sonra hükümete teslim edeceğiz” dedi. 
 • ABD donanması, Harry Truman uçak gemisi taarruz grubunu Akdeniz’e sevk ediyor.
 • Nur Cemaati asla AKP’ye oy vermez: KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’nın konuğu olan Nur cemaatinin gazetesi Yeni Asya’nın Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, Nur cemaatinin asla AKP’ye oy vermeyeceğini söyledi.
 • Suriye’den ağır itham: Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ABD, Fransa, Türkiye ve Katar’ı teröristlere kimyasal silah sağlamakla suçladı.
 • İHD İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu Şubat – Mart 2018 çalışma yaşamı raporu yayımladı. Rapora göre Şubat ayında en az 123, Mart ayında en az 122 işçi yaşamını yitirdi
 • İyi Parti’den ittifak açıklaması: Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ilkelerde anlaştık.

 

11 Nisan

 • Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri – öğrenciler, mezunlar, çalışanlar ve akademisyenler – özgürlükçü değerlerine sahip çıkmak için Güney Kampus’te bir piknik düzenledi. Sosyal medyada dolaşan çağrı metni şu vurguyu içeriyordu: “Tüm farklılıklarımıza rağmen bizi bir arada tutan Boğaziçi ilkelerini hatırlayalım.”
 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı mobil telefonlar yasa dışı biçimde, emrindeki polisler tarafından takip edildi. Konunun ortaya çıkması üzerine müfettişler tarafından Ankara ve İstanbul’da iki ayrı inceleme başlatılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcılarından biri ile Ankara ve İstanbul’da 6 polisin görev yeri değiştirildi. (“http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/956784/Ankara_da_deprem___Soylu_ya_polis_takibi_.html”)
 • Ortadoğu’da savaş çanları çalıyor. Rusya, Suriye’de ABD’yi askeri bir hamleden kaçınması konusunda uyardı. ABD Lideri Trump ise “Hazırlan Rusya, füzeler geliyor, üstelik hepsi yeni ve akıllı” mesajını paylaştı. ABD ve Rusya donanmalarının hareketlendiği Akdeniz’de de sular ısınırken, basına konuşan ABD’li yetkililer, ABD, İngiltere ve Fransa’nın “en erken Pazartesi günü düzenlenecek bir askeri operasyon konusunda” görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti. Avrupa’da ise havayollarına “olası Suriye saldırısı” uyarısı yapıldı. 

 

12 Nisan

 • ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza attıkları için ‘terör örgütü propagandası’ yapmakla suçlanan akademisyenler Dr. Stefo Benlisoy ve Yrd. Doç. Dr. Yasemin Gülsüm Acar’a bir yıl üç ay hapis cezası verildi, cezalar ertelendi.
 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) önünde Osmangazi Üniversitesindeki katliamı protesto eden öğrenciler gözaltına alındı.
 • Öğrencilerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Okuma hakkı vermeyeceğiz” tehditlerine hedef olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nin Rumelihisarüstü kampüsünde, öğle saatlerinde 2 öğrencinin daha gözaltına alındığı bildirildi.
 • Araştırma şirketi KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 8 yıldaki seçmen davranışlarını analiz ederek hazırladıkları ‘TÜSES- 2019’a doğru stratejik değerlendirmeler’ raporunda seçmen davranışını, halkın endişe ve beklentilerini ortaya koydu. Raporda Türkiye’de 4 siyasi partinin de “kimlik ve kutuplaşma” siyasetine sıkıştığı vurgulanarak, 2019’a giderken, muhalefetin “korku değil, umut üzerinden siyaset dili oluşturması, statüko yerine değişimin ön plana çıkarılması, parti aidiyeti olmayan seçmen kitlesini kazanma stratejisi oluşturulması” önerileri dikkat çekiyor. (http://t24.com.tr/haber/konda-genel-muduru-bekir-agirdir-kutuplasmayi-asan-secimde-basarili-olacak-toplum-degisim-istiyor,603395)
 • 61 ilde sunulan imam hatip lisesi sayısı, Anadolu lisesi sayısının önüne geçti. Türkiye’deki toplam lise sayısına Anadolu imam hatip liselerinin oranı yüzde 13 olarak kalırken MEB’in sınavla öğrenci alan liseler listesinde bu oran yüzde 23’e yükseldi.

 

13 Nisan

 • 28 Şubat davasında 21 sanığa müebbet hapis verildi. Dönemin genelkurmay başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve Çevik Bir de müebbet hapse mahkûm edildi. Mahkeme, bu 21 sanığın Askeri Ceza Yasası’nın 30 ve 31. maddesi uyarınca TSK’den çıkarılmalarına, rütbelerinin alınmasına karar verdi. Sanıklara son olarak yaşları ve sağlık durumları dikkate alınarak yurtdışına çıkmamak ve her ayın 1. gününde karakola imza vermek suretiyle adli kontrol uygulanacak. Henüz kesinleşmeyen karara karşı istinaf yolu açık.
 • Ankara’da “İnsanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e hayır” sloganıyla basın açıklaması yapmak isteyen KESK üyelerine, amirlerinin ‘süpürün’ talimatı üzerine polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.
 • Demirtaş’ın tutukluluğuna devam kararı verildi.
 • Rusya: Suriye’nin kimyasal silah kullandığı tezgahını İngiltere hazırladı.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Duma’daki kimyasal saldırı iddialarında İngiltere’nin rolüne ilişkin açıklamalarına yanıt verdi ve saldırının arkasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad olduğuna ilişkin kanıtlara sahip olduğunu iddia etti. Beyaz Saray’dan da “saldırının arkasında Esad olduğundan son derece eminiz” açıklaması geldi.
 • HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla açılan dava bugün Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Van’da otogar açılışında yaptığı konuşmadan dolayı Yüksekdağ’a altı ay hapis cezası verdi. Yüksekdağ’a verilen hapis cezası, Türkiye’de bir siyasi parti liderine “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla bir siyasi parti liderine verilen ilk ceza oldu.
 • İstanbul Kadıköy’de 1 Mayıs bildirisi dağıtan ESP, SKM ve SGDF’lilere polis müdahale etti. ETHA muhabiri Ömer Akın ile Evrensel muhabiri Rojhat Turgut da aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.
 • Gazze sınırında 30 Mart Toprak Günü’nde başlayan ve 15 Mayıs Nakba Günü’ne kadar devam etmesi planlanan “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” eyleminin üçüncü cumasına (13 Nisan) “Bayrak Cuması” adını veren Filistinlilerin direnişi sürerken, İsrail işgal güçlerinin saldırıları da devam ediyor.

 

14 Nisan

 • ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’ye saldırdı: Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu. ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine karşı yürütülen ilk dalga saldırının sona erdiğini açıkladı. ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD’nin müttefikleri ile görüşmeye devam ettiğini ancak şu anda ek saldırı yapma planlarının olmadığını söyledi.
 • NATO olağanüstü toplandı; operasyona destek verildi
 • Binali Yıldırım: Müdahale olumlu ama yetersiz.
 • ABD, İngiltere ve Fransa günlerdir süren kimyasal kullanımı iddialarının ardından Suriye’ye saldırdı. Saldırının rejimi dağıtacak kadar büyük olmadığına işaret eden İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Güneş, bu saldırının Suriye’ye dönük daha büyük bir çatışmanın başlangıcı olduğuna dikkat çekti. ABD’nin zemini yokladığına işaret eden Güneş, saldırıyı gerçekleştiren güçlerin, Suriye ve İran’ın güç kazanmasını istemediğine dikkat çekti. Güneş, Türkiye’nin de saldırıdan yana olan tutumu nedeniyle Rusya ile güvelik probleminin derinleşeceğine işaret etti.https://www.evrensel.net/haber/350092/doc-dr-hakan-gunes-abd-buyuk-bir-saldiri-icin-zemin-yokladi
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye açıklaması: Son günlerde rejimin kimyasal silahlarla yaptığı bir saldırının ardından ABD ve Rusya’nın başını çektiği bir restleşmeye şahit olduk. Bu sabah erken saatlerde rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu söylenen bir operasyon yapıldı. Bu gece uykusuz geçti, onu takip ettik. Rejimin daha önce yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Yapılan operasyonu doğru buluyorum.
 • Fransa: Kırmızı çizgi aşıldı, müdahale etmek zorundaydık.
 • İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik başlattığı saldırıya ilişkin, “Bugün atılan füzeler içimizi serinletmedi. Çok az vuruş yapıldı ve o tesislerin yok edilmediğini, tesislere bir zarar verilmediğini düşünüyoruz. Danışıklı dövüş gibi bir atış yapıldığını düşünüyoruz.” dedi.
 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davadaki savunması için, “Bence bu siyasi tarihimizde önemli savunmalardan biri olacak, tıpkı Deniz’lerin savunmasında olduğu gibi” dedi.

 

Okunması Önerilen Yazılar: