01.04.2019

 

İmamoğlu’ndan CHP’lilere nöbet çağrısı!

Resmi olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, yaşanan gelişmeler üzerine basın açıklamasında bulundu. İmamoğlu, ” Aman ha ilçe seçim kurullarının önünü asla terk etmiyoruz” dedi. İmamoğlu, “Bütün CHP’liler seçim kurullarında nöbete gelsin” çağrısında da bulundu.

 

İl Seçim Kurulu açıkladı: İstanbul’da seçimin galibi Ekrem İmamoğlu

İstanbul’da oy sayım işlemleri tamamlandı. İl Seçim Kurulu verilerine göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 170 bin 116 oy alırken, AKP Adayı Binali Yıldırım 4 milyon 145 bin 708 oy aldı.

 

Muş’ta Valilik 15 günlük eylem yasağı ilan etti

HDP’nin yerel seçimleri sonuçlarına itiraz ettiği Muş’ta Valilik toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklamalarını 15 gün süreyle yasakladı.

 

Şırnak’ta AKP nasıl kazandı?

HDP’nin yüzde 70’i aşkın oy oranına sahip olduğu Şırnak’ta AKP, 61,79 ile birinci parti oldu. Şırnak’ta AKP kazandı mı?

 

Ankara’da tanzim çadırları toplanıyor

Seçim öncesi gıda fiyatlarındaki artışa çözüm olarak sunulan tanzim satış noktaları Ankara’da kaldırılmaya başlandı.

 

Reuters: ABD, F-35’lerle ilgili ekipmanların Türkiye’ye teslimini durdurdu

ABD’nin Türkiye’ye F-35’lerle ilgili ekipmanların gönderimini durdurduğu iddia edildi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almak konusunda anlaşmaya varması, Washington ile Ankara arasında gerilime sebep olmuştu

 

Batı Erdoğan’ı gözden çıkarır mı?

Bundan sonra Batı ve ABD şunun hesabını yapmak zorunda kalacak. IMF ya da varsa eğer başka bir kaynaktan sağlanan ve birikmiş borcu ödemek için alınacak borcun geri ödenmesini sağlamak için eskimiş, yıpranmış bir liderle mi devam etmek gerekecek yoksa, 2001 koşullarında olduğu gibi, yeni, topluma umut vaadeden bir liderin çıkışını mı tercih edecek. Erdoğan hala yüzde 40’a yakın bir oy tabanını kontrol edebiliyor. 450 milyar dolar civarındaki borcun ödenebilmesi için içeride istikrar gerekeceğini, bunu da ancak kendisinin sağlayabileceğine Batı ve ABD’yi ikna etmeye çalışacak.

AKP Muş’ta hırsızlığını meşrulaştırmak için gösteri, toplantı ve yürüyüşleri yasakladı

AKP, Muş’ta gasp ettiği belediye konusunda toplumsal bir itiraz olmaması için kentte, gösteri, toplantı ve yürüyüşleri yasakladı.

02/04/2019

Fatih Altaylı: Bu ay içinde o cepheden bazı hamleler gelebilir

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Beşir Atalay, Suat Kılıç, Mehmet Şimşek, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun ismini verip “Davutoğlu’nun çok hızlı bir biçimde harekete geçeceği yolunda bilgiler, kulisler geliyor.” dedi. Altaylı, kabinede değişikliklerin olacağını da öne sürdü.

 

İmamoğlu: İBB’den bir sürü ihbar alıyorum; dosya kaçıranlar, odasını toplayanlar…

25 yıl sonra İstanbul’u CHP’ye kazandıran Ekrem İmamoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nden şu 2 günde bir sürü ihbar alıyoruz. Dosya kaçıranlar, odasını toplayanlar… Ne oluyor kardeşim? Ben gidip tedbir almak istiyorum, İstanbullunun 1 kuruşunun bile hesabını soracağım. Bunların ihbarı var, kanıt olursa paylaşırım” dedi

 

HDP Şırnak vekili Kaçmaz: Şırnak’ın il genel meclisteki oyuna bakın

Yerel seçimlerde ‘sürpriz’ olarak karşılanan sonuçlardan biri de Şırnak’ta alındı. İktidar partisi ilde yüzde 61,72 oranında oyla belediye başkanlığını kazanırken il genel meclisinde ise bu oyun yarısını toplayabildi ve HDP’nin gerisinde kaldı.

Bu durumun nasıl ortaya çıktığını sorduğumuz HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’a göre halk aslında HDP’ye destek verdi ancak şehre atanan asker ve polis seçmenler sonucu belirledi, “Bu tablonun kronolojik bir sıralaması var. Şırnak’ın yüzde 60’ı sokağa çıkma yasaklarında yok edildi. Daha sonra yapılan TOKİ konutları bir türlü halka teslim edilmedi. Seçmen listeleri askıya çıktığında Şırnak merkeze 9 bin asker ve polisin kaydırıldığını gördük. AK Parti başvurduğu hilelerle hukuka aykırı bir şekilde asker, polis ve kendi yandaşlarının ikametgahlarını değiştirdi. Biz burada devlete karşı seçime girdik. Bu bir darbeydi” dedi.

 

Şırnak’ta tüm itirazlara ret: Mazbata verildi

YSK’nın ‘itirazların olmadığı illerde mazbatalar dağıtılacak’ açıklamasının ardından, AK Parti’nin Şırnak adayı Mehmet Yarka, mazbatasını aldı. AK Parti’nin yüzde 61,72 oranında oy aldığı ancak il genel meclisinde yarısını toparladığı Şırnak’taki tüm itirazlar reddedilmişti.

 

Bismil’de kayyım, belediye binasını hibe etti

Diyarbakır Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz, AKP’nin ilçeye atadığı kayyımın, belediye binasını emniyete hibe ettiğini belirtti.

 

HDP: Diyarbakır’da kayyımlar belediyelerdeki demirbaşları kaçırıyor

Diyarbakır’da kayyım atanan belediyeleri HDP’nin geri almasının ardından kayyımların belediye demirbaşlarını taşıdığı belirtildi.

3/04/2019

Ekrem İmamoğlu’ndan çağrı

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu çok önemli açıklamalar yaptı. Mazbata talep ettiklerini belirten Ekrem İmamoğlu YSK’ye “Süreci tüm hassasiyetiyle yönetmesini istirham ediyorum” dedi. Ayrıca İmamoğlu, sürece katkı sunmaları için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Gebze’de binlerce eğitimci “Şiddete hayır” diyerek yürüdü

Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun bıçaklanarak öldürülmesi sonrasında binlerce eğitimci şiddete karşı yürüdü.

AKP’ye yakın medya “İstanbul’da sandık darbesi” taarruzunda

İktidara yakın medya, İstanbul’daki yenilgi sonrası “seçim hileleri” anlatısına sığındı.

Özgür Gündem nöbetçi genel yayın yönetmenliği davasında ceza yağdı

Özgür Gündem ile dayanışmak için eş genel yayın yönetmenliği yapan ve aralarında Yazarımız İhsan Çaralan’ın da olduğu 9 kişiye ceza yağdı.

HDP’den ‘Tunceli’ açıklaması: Halkımızdan özür diliyoruz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Tunceli Milletvekili Alican Önlü, kentteki seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.  Halkının tercihine saygı duyduklarını belirten Öncü, “Dersim’de kazanabilmek için dışımızdaki gelişmelerden kaynaklı, örgütlülüğümüze yönelik son yıllardaki yoğun saldırılar ve doğru seçim stratejimize doğru bir pratik öncülük yapamadığımız, çalışmalarda yetersiz kalmamızdan dolayı halkımızdan özür diliyoruz” dedi.

Uğur Gürses: Mutfak yangını yeniden alevlendi

“Öyle görülüyor ki, ‘hastalıktan’ çok ‘semptoma dönük tedavi’ işe yaramadı”

Mart ayına ait enflasyon verileri yayımlandı. Ancak en çarpıcı olanı şu; mutfak yangınında sadece alevlerin üzeri örtülmüş, şal kalkınca alevler yeniden yükselmiş. Mart ayında taze sebze ve meyve fiyat artışlarıyla yıllık artış son bir yılda tüm zamanların rekoru olan yüzde 70 oranında yükseldi. Tüm palyatif önlemler, tanzim satış tezgâhları, market zincirlerine “soruşturma sopası”, kabzımallara “terörist” yaftalaması ile baskı yapılması, hiçbiri etkili olmadı. Çünkü soruna dönük değil, sonuçlarına ve semptomlarına dönük “söndürme” çabasına girişildi.

 

KCK: 31 Mart’ta AKP-MHP faşizmi yenilgiye uğratıldı

KCK: 31 Mart’ta sadece seçim kazanılmadı; AKP-MHP faşizmi yenilgiye uğratıldı. Bundan sonraki süreç ise savaş karşıtı demokratik politikalarla bu iktidarın yıkılmasının sağlanması olmalıdır.

4/4/2019

Anayasa Mahkemesi’nden şiddet mağduru kadınları sevindirecek karar

Anayasa Mahkemesi, şiddet uygulayan kocası hakkında istediği “zorlama hapsi” talebi mahkeme tarafından reddedilen kadının, maddi ve manevi varlığının korunması hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

 

Ekrem İmamoğlu duyurmuştu… İSPARK’ta şaibe

İSPARK’ın otoparklarda fiş yerine dip koçanla verdiği biletler sosyal medyaya yansıdı. İSPARK tarafından açıklama yapılmadı.Belediyenin şirketi olarak faaliyet yürüten İSPARK’ın otoparklarda fiş kesmeden, beyana göre ücret almaya başladığı iddia edildi. Fiş isteyenlere “Sistem çöktü” diyen görevliler, ısrarcı olanlara da dip koçanla bilet verdi. Verilen koçanlar medyaya yansıdı. Konuya ilişkin İSPARK resmi bir açıklama da yapmadı.

 

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinde gündem S-400 krizi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye’deki gelişmeler ve S-400 krizinin ele alındığını bildirdi.

 

5/04/2019

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu “söylenemeyecek güvenlik gerekçesiyle” alamadığı mazbatasını bugün aldı.

 

İnşaat sektörü alarm durumunda

Doğruluk Payı’nın derlediği verilere göre, konut satışları 2019 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 azaldı.

 

Murat Yetkin: AKP’nin rahatsızlığı kaybolduğu sanılan dosyaların ortaya çıkma ihtimali olabilir mi?

“Hazır İstanbul ve Ankara tartışılıyorken, hafızlarımızı biraz tazelemek istedim”

 

Diyarbakır Belediye Başkanı seçilen Mızraklı hakkında soruşturma

HDP’li Adnan Selçuk Mızraklı, Berdan Öztürk ve Hülya Alökmen hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan soruşturma başlatıldı

 

İzmir Torbalı’da yeni seçilen belediye başkanına ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ soruşturması!

Ramazan İsmail Uygur, 31 Mart yerel seçimlerinde Torbalı Belediye Başkanlığı’na seçilmişti

 

Türkiye’de 3 yılda 932 kadın öldürüldü

Polis Akademisi istatistiklerine göre en çok kadın cinayeti İstanbul, Ankara ve İzmir’de işlendi. Kadınların yüzde 72,8’i konut ve metruk binalarda, yüzde 15’i ise sokak ortasında öldürüldü.

 

Vergi reformu mu, vergi soygunu mu geliyor?

Sermaye düzgün vergilendirilmediğinde, vergi politikası gelir dağılımı adaletsizliğini derinleştirdiğinde, yapılan o değişikliğe birileri “reform” adı verebilir ama sonuç aslında sermayeye kaynak transferi oluyor.

 

6/4/2019

EU official urges Turkey’s Erdoğan to respect election results

‘That is democracy,’ says Frans Timmermans.

The European Commission’s first vice president, Frans Timmermans, has called on Turkish President Recep Tayyip Erdoğan to respect the results of local elections that saw his ruling party lose control over Ankara and Istanbul.

 

KHK’li diye mazbatası istendi: Kayyım zihniyeti

Zeyyat Ceylan, yüzde 70 oyla HDP’den Bağlar Belediyesi Eş Başkanı seçildi. AK Partili rakibi Hüseyin Beyoğlu, Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiği için mazbatanın kendisine verilmesini talep etti. Ceylan, “Bu talep hukuki, ahlaki ve vicdani değildir” dedi.

 

Batık kredilere çözüm aranıyor

Ekonomik krizle birlikte hızla artan batık krediler için çözüm aranıyor. Bankaların takipteki kredileri 2 Nisan itibarıyla 106.6 milyar TL’ye yükselirken, takibe düşme riski taşıyan sorunlu kredilerin bu rakamdan çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

 

Sırrı Sakık: İstanbul’daki hukukla Muş’taki hukuk farklı mı?

HDP’nin Muş Belediye Eş Başkan Adayı Sırrı Sakık seçim sonrası yaşananları Evrensel’e değerlendirdi: Niye sayımdan korkuyorlar?

 

Bölgedeki 289 emek ve meslek örgütünden açlık grevleri açıklaması

Açlık grevleri gündemiyle bir araya gelen emek ve meslek örgütleri “Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” ortak açıklama yayımladı.

 

7/4/2019

İstanbul Havalimanı’ndaki tek restoranın sahibi, Bilal ve Sümeyye Erdoğan’ın ortakları çıktı!

İstanbul Havalimanı’ndaki Çay Saati adlı restoran fahiş fiyatlarıyla gündeme gelmişti

 

Mahfi Eğilmez yazdı: Krizden çıkışın anahtarı

“Türkiye ekonomisinin bugün geldiği nokta ile 2001 krizi sonrası arasında büyük bir fark yok”

Tarikatçılardan Ekrem İmamoğlu’na ölüm tehditleri!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na birçok bakanlığa sızan Menzil Tarikatı’ndan olduğu iddia edilen kişiler sosyal medya üzerinden ölüm tehditlerinde bulunmaya başladı.

 

Saadet Partisi: Mardin Yeşilli’de ölülere de oy kullandırıldı

Mardin Yeşilli’de aralarında ölülerin de olduğu 204 kişinin yerine oy kullanıldığını iddia eden Saadet Partisi, itirazının sonucunu bekliyor.

 

 

8/4/2019

Erdoğan: 13-14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye hakkı yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin İstanbul’un 38 ilçede oyların yeniden sayımıyla ilgili yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Erdoğan, ” Bu kadar az bir farkla seçimin sonuçlanması halkı rahatlatmaz. 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul’da kalkıp da şöyle 13-14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye hakkı yoktur.” dedi.

 

AKP o ilde de KHK ile ihraç edilen HDP’li adayın mazbatasına itiraz etti

AKP’nin Siirt Belediye Başkan Adayı Ali İlbaş, HDP’nin Siirt Belediye Başkan Adayı Berivan Helen Işık’ın “Batman Belediyesinde işçi olarak görev yaparken kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında ihraç edildiğinden mazbata alamayacağına” ilişkin dilekçesiyle İl Seçim Kuruluna başvuruda bulundu.

 

Erdoğan’ın seçim açıklaması doların ateşini yükseltti

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’daki seçimin neredeyse bütünü için ‘usulsüz’ demesinin ardından yükselerek 5.73’ü test etti.

 

‘Sonuç iktidar için tam bir hezimettir’

HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş seçim sonuçlarıyla ilgili şu mesajları verdi: “Muhalefet bloğu bu seçimlerle birlikte demokratik bir seçeneği ete kemiğe büründürmeyi başardı. Güçlü bir demokrasi cephesi oluşur ve siyasi mücadele her alanda yükseltilirse toplumun rotasını demokrasiye çevirmesi çok hızlı olacaktır.”

 

Mardin’de eşbaşkanlara mazbata verilmiyor

Mardin’de seçimi kazanan HDP’li eşbaşkanlar Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın mazbatası verilmedi. Seçim sonuçlarına AK Parti itiraz etmiş, geçersiz oyların sayılmasını istemişti. Geçersiz 19 bin 373 oyun sonucu değiştirmeyeceği gerekçesiyle İl Seçim Kurulu itirazı reddetmişti. AK Parti YSK’ye itiraz etti.

DEÜ’de bir akademisyen: Tacize uğramamak için okula gelmeyenler var

Dokuz Eylül Üniversitesindeki taciz iddialarıyla ilgili konuşan bir akademisyen, bazı öğrencilerin tacize uğramamak için okula gelmediğini söyledi.

 

9/4/2019

İstanbul’da seçime itirazda son durum ve 31 Mart’tan beri yaşananlar

31 Mart gecesinden itibaren başlayan İstanbul seçimleri tartışmasının kronolojisi, geçersiz oyların sayımında son durum ve liderlerden açıklamalar…

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan mülteci karşıtı talimat verdi

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, aday gösterildiği CHP’den Bolu Belediye Başkanlığına seçilip, mazbatasını alarak, göreve başlayan Tanju Özcan, kampanya dönemindeki vaatlerinden olan “Bolu Belediyesinden yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmaması” talimatı verdi.

 

ÖSYM’nin Eski Başkanı Ali Demir dahil 23 kişi gözaltına alındı

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir dahil 23 kişi “FETÖ” soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

 

İstanbul Barosu: Bütün yurttaşlar bu seçimin sonucunu bilmektedir

İstanbul Barosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da seçimlerin yenilenebileceği yönündeki imasının ardından bir açıklama yaparak demokrasi ilkelerinin uygulanması çağrısında bulundu. Açıklamada, “İstanbul’da seçimler bitmiştir ve hangi partiye oy vermiş olursa olsun bütün yurttaşlar, bu seçimin sonucunu bilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Umutlarını KHK’ye bağladılar

Seçimlerde Diyarbakır’ın merkez ve birçok ilçesinde HDP’ye büyük farkla yenilen AKP, umudunu seçilen başkanların KHK’li olmalarına bağladı.

 

Yatırım ortak vize serbest

Erdoğan-Putin görüşmesinden stratejik kararlar çıktı: İki ülke ortak yatırım fonu kurdu. Teknoloji, sağlık ve altyapıda projeler geliştirilecek. TIR şoförleri ve gri pasaportlulara vize kalkıyor. Hedef ticaret hacmini 100 milyar $’a çıkarmak

 

Kadıköy ve Kartal’da sandık görevlilerine soruşturma

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kadıköy ve Kartal’da sandık görevlieri hakkında soruşturma başlatıldı. 2014 seçimlerinde benzer bir olay olmuş yerel seçimlerde başkanlığını yaptığı sandıktaki oy sayısını AKP lehine değiştirmekle suçlanan Ebru Doğan Katar suçlu bulunarak 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Seçim, iptal edilmemişti.

 

Polis Büyükçekmece’de seçmen avına çıktı

Polis, AKP’nin itiraz ettiği Büyükçekmece’de kapı kapı gezerek seçmen avına çıktı. Sabah saatlerinde İstanbul Büyükçekmece’de 11 bin 186 seçmenin ikamet kaydının taşındığı iddiası üzerine polis ilçede operasyon başlattı.

 

AK Parti: İstanbul’da seçimin yenilenmesini istiyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 14 binlerde olduğunu söyledi. Bugün olağanüstü itiraz başvurularını yapacaklarını belirten Yavuz “İstanbul’da seçimin yenilenmesini istiyoruz” dedi. ‘FETÖ’ iddiasını da yineleyen Yavuz “Birçok kesim ve kişi bu konuda işbirliği yapmış olabilir. Buradan emin olun çok soruşturma çıkacak. Birçok hususla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

 

Diyarbakır’da HDP’li eş başkanlara mazbataları verilmedi

Mazbataları almak için başvuruda bulunan HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 4 ilçe belediye eş başkanlarına mazbataları verilmedi.

 

Kaftacıoğlu, Büyükçekmece’de tartışmaları bitirecek belgeyi gösterdi

CHP İStanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, şu andaki YSK üyelerinin de altında imzasının bulunduğu belgeyi gösterdi. Belgeye göre 2014 YSK üyeleri usulsüz kaydedilen seçmenlerle ilgili başvuruyu reddetmiş.

 

Akşener, Erdoğan’a ‘Ergen sinirini bırak faturayı bunlara kes’ dedi ve isimleri saydı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Meral Akşener ‘Ergen sinirini bırak faturayı millete değil bunlara kes’ dedi ve saydı: Millete ‘öküz’ diyen vekile, millete “adiler” diyen tarım bakanına… Kemal Kılıçdaroğlu da YSK’yi göreve çağırdı ve 7 madde saydı.

 

Büyükçekmece’de organize abluka

Büyükçekmece’de kapı kapı gezen bin 500 polis yurttaşlara ‘Buraya ne zaman geldiniz’, ‘Neden geldiniz’ gibi sorular sordu. Yurttaşlar uygulamadan tedirgin oldu.

 

HDP’nin kazandığı belediyelerde mazbata oyalaması sürüyor

Seçimlerde 63 belediyeyi kazanan HDP’li adaylardan sadece 18’i mazbatasını alabildi. HDP’li yöneticiler geciktirmenin nedenlerine dikkat çekiyor.

 

Tunç Soyer: İhraç edilen öğretmenleri zabıta olarak alacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmenleri zabıta olarak işe alacaklarını söyledi

 

Rabia Naz’ın babası akıl hastanesine yatırılıyor

Giresun Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddederek, Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılmasına karar verdi.

 

Albayrak, ekonomide “reform paketi”ni açıkladı: Hedef kıdem tazminatı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisinde ‘Yeni ekonomi programı yapısal dönüşüm adımları 2019’u açıkladı. Albayrak ekonomi alanında hayata geçirecekleri ‘reform’larda önceliğin finans sektöründe olduğunu belirtti. Bir yıl içinde kıdem tazminatı fonu kurulacağını ifade eden Albayrak, kıdem tazminatlarına el koymanın yolunun açılacağını duyurmuş oldu.

 

Varlık Fonu Akkuyu’ya ortak mı oluyor?

Dünyada ülkeler, enerji güvenliği açısından alternatif tedarikçiler, farklı enerji kalemlerine yönelirken Türkiye’nin enerji tedarikinin yanında Rusya ile Akkuyu’ya Varlık Fonu üzerinden ortak olma girişimi dikkat çekici.

İki lider Rusya’dan alınacak olan S-400’ler, Türk Akım, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi, vize serbestisi konularını masaya yatırdı. İdlib’deki gelişmeler ve atılacak adımlar yine iki liderin öncelikli gündem maddesiydi.

 

YSK, KHK’li başkanlara mazbata vermeyecek

YSK, KHK’yle ihraç edilip belediye başkanı seçilenlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verilecek.

 

 

11/04/2019

 

Sudan’da 30 yıllık diktatörlük bitti: ‘Beşir istifa etti’

Sudan’da 30 yıllık iktidarı insan hakları ihlalleri ve baskı ile tanımlanan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in, kitlesel protestoların ardından görevi bıraktığı belirtiliyor. Hükümet kaynakları, Beşir’in istifayı kabul ettiğini doğruladı. Ana muhalefet partisi ise Beşir’in ‘bazı Müslüman Kardeşler liderleri ile ev hapsine alındığını’ öne sürdü.

 

Sudan’da ‘Kandaka’ devrimi: Eylemlerin başını kadınlar çekiyor

Afrika ülkesi Sudan’da 30 yıllık El Beşir diktatörlüğüne karşı eylemlerin başını kadınlar çekiyor. “Kadının yeri devrimdir” sloganı attığı görüntüleriyle viral olan bir kadın ise eylemlerin simgesi haline geldi.

 

O ‘Adam’ gitti, bu ‘Adam’ da gidiyor, Ergin Yıldızoğlu

Cezayir’deki “Adam” gitti. Şimdi Sudan’daki “Adam” da gidiyor. Sudan’da, Müslüman Kardeşler diktatörlüğüne ve tepesindeki “Adam”Beşir’e karşı dört ay önce patlak veren protesto eylemleri 50’ye yakın ölü, yüzlerce yaralı ve tutukludan sonra sıkıyönetimin de etkisiyle kısmen yatışmış görünüyordu; Cezayir’deki gelişmelerin ardından, cumartesi günü, yeni bir enerji ve kararlılıkla, dört yılın en büyük eylemini sergileyerek canlandılar. Çarşamba günü, Sudan gazetesi, Taghyeer (değişim), dinci rejime, Beşir’e karşı gece eylemlerinin önemli liman kentlerine sıçradığını aktarıyordu.

 

Reform yok, emekçinin hakkına göz dikme var

Bakan Albayrak’ın reform programı açıklaması beklenirken arkası yarın kıvamında bir çerçeve ortaya çıktı. Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek.

 

TÜSİAD: Her türlü desteği vermeye devam edeceğiz

TÜSİAD’dan Albayrak’ın bugün açıkladığı yeni ekonomik reform paketine ilişkin açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” kapsamında yaptığı açıklamalarla ilgili, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), açıklanan hedeflerin başarısı için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini duyurdu.

 

Cari açık verileri açıklandı

Cari işlemler açığı Şubat ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 776 milyon dolar azalarak 718 milyon dolara indi ve 12 aylık cari işlemler açığı 17 milyar 44 milyon dolar oldu.

 

12/04/2018

YSK, Ahmet Türk’e mazbata verilmesine hükmetti

YSK, HDP’den Mardin Belediye Başkanlığı’na seçilen Ahmet Türk’e mazbata verilmesini kararlaştırdı. AKP, Ahmet Türk’ün “hasta ve yaşlı olduğu, belediye başkanlığı görevini yapamayacağı” gerekçesiyle İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunmuştu. Ahmet Türk kararının ardından, ”Yaş almış olabilirim ama genç hissediyorum; Barışa ve demokrasiye dair inancım, söyleyecek sözlerim var!!” paylaşımında bulundu.

 

Diyarbakır’da HDP’den ‘mazbata’ tepkisi

DİYARBAKIR’da, yerel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, Bağlar Belediye Başkanlığı’nı kazanan HDP’nin adayı Zeyyat Ceylan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alındığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla mazbatasının verilmemesine tepki gösterdi. Ceylan, “Hak gasbını kabul etmiyoruz. Adaletsizliğe karşı mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

 

YSK, Diyarbakır Bağlar’da mazbatayı yüzde 45 fark yiyen AKP’liye verdi

YSK’nin KHK ile ihraç edilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi kararı sonrası Bağlar’da mazbata yüzde 45 fark yiyen AKP’liye verildi.

 

Moody’s, Türkiye için küçülme tahminini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2 daralmasını beklediğini bildirdi. Yıl sonu enflasyonunu ise yüzde 17 olarak tahmin etti.

 

Reuters: Berat Albayrak ABD’li yatırımcıları ikna edemedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında gittiği Washington’da ‘Yapısal Dönüşüm Adımları’ paketini ve yeni ekonomi politikalarını anlattı. Reuters haber ajansı da toplantılara katılan dört kaynağa dayandırdığı haberinde, ‘Albayrak’ın ekonomik planı konusunda çok az ikna edici ayrıntı verdiğini ve yatırımcıları heyecanladırmayı başaramadığını’ belirti.

 

Sudan’da halk, demokrasi talebiyle darbe konseyine karşı da sokakta

Sudan’da meydana gelen askeri darbenin ardından halk, demokrasi talebiyle protesto gösterilerini sürdürüyor. Aylarca süren devrik lider Ömer el-Beşir karşıtı protestoları organize eden Sudanlı Profesyoneller Birliği (SPB), darbe bildirgesinin ardından “Yeni hükümetin devrilenin bir klonu” olduğunu söyleyerek vatandaşlarını eyleme çağırdı. 

 

Cezayirliler geçiş dönemi liderlerine karşı sokakta

Cezayir’de Buteflika’nın istifası sonrası geçiş dönemi başlamasına rağmen Cezayir’de protestolar sürüyor. Halk rejim değişikliği istiyor.

 

Kısa vadeli dış borç 13 günde 35,8 milyar TL arttı

Seçim sonrası yaşanan siyasi kriz nedeniyle dolar kuru yukarı yönlü seyrederken; 13 günde kısa vadeli dış borç 35,8 milyar TL arttı.

 

 


 

Okunması mnerilen yazılar

Fehim Taştekin

Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor

“Erdoğan’ın kazanma ve eldekini koruma hırsı her türlü yolu mubah kıldığı gibi 2002’den beri izlediği çizgi, koşullara ayak uydurma, yükselen trendi yakalama ve çark etme esnekliğini de barındırıyor ya da barındırıyordu. Kast ettiği değişim nedir ya da neleri kapsar bilmiyoruz. Ne kadar çark yeteneği kaldı, onu da bilmiyoruz. İçerdeki hasret kaldığımız normalleşmeye dönük olasılıklar bir kenara dış ilişkiler ağında gereken restorasyon, mevcut koalisyon yapısı ve saray kadrosuyla mümkün değil. “

 

‘Sonuçlara itiraz’ mı AKP içi kavga mı?, Hakkı Özdal

İstanbul ve Ankara seçimlerinin ‘oyların yeniden sayımı’ falan gibi yollarla geri alınması için yerel ve küresel koşullar çok uygun görünmüyor. Buna yeltenmek, bugünkünden çok daha vahim tabloları erkene çekmek anlamına gelebilir. Gelinen noktada önümüzdeki sürecin, başta AKP içi çıkar grupları arasındaki çatışmalar olmak üzere, yönetici sınıflar ve devlet bürokrasisinin çeşitli klikleri arasında, yeni dönemin ‘gidişatını kollayan’ bir gerilim içinde cereyan edeceği anlaşılıyor.

 

İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan’ın ‘ablukasına’ nasıl direnecek?, Bahadır Özgür

Erdoğan’ın yerel yönetimlerde ‘muhalefet rolüne’ soyunacağı aşikar. Zira, seçimin genel sonuçları ile Ankara ve İstanbul’un neticesi arasında bir tezatlık görüyor. Ve bu zıtlığı yeniden avantaja çevirmek için de seçim öncesi muhalefetin dili olan krizi, şimdi kendi silahı haline getirmek niyetinde. Peki İmamoğlu ve Yavaş bu ‘ekonomik ablukayı’ nasıl kıracak?

 

Pelikancılar neden saldırıyor, Barış Terkoğlu

Sanki devletin içinde devlet, devletin bir başka kanadıyla kavga ediyordu. Yaptıklarını muhalif biri yapsa muhtemelen ertesi gün “darbe girişimi” suçlamasıyla soluğu hapishanede alırdı. Neyse ki yargı kime dokunabileceğini kime dokunulmayacağını iyi biliyordu!

Sahi nedir bu “yeni paralel devlet”e İstanbul için silah çektiren?

Bu grubun merkezindeki Sabah Grubu’nun patronunu bilmeyen kaldı mı?

 

Yol ayrımı: Genleşmiş ‘Pelikan’a karşı Türkiye Hakkı Özdal

Türkiye, 31 Mart’ta fiilen değişen siyasal tablosunun resmiyete dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda bir yol ayrımına sürükleniyor gibi görünüyor. Genleşerek, AKP iktidarının ve onun yarattığı ‘nakdi ve ayni’ imtiyazların esas tüketicisi konumundaki çekirdeğe dönüşen ‘Pelikan’ (ve bağlaşığı iktidar klikleri) ile ülkenin geri kalanı arasındaki bir yol ayrımı bu. Ancak iktidarın merkezi açısından şartlar 7 Haziran’daki kadar elverişli değil

 

Dış politika laubalilik kaldırmıyor, Aydın Selcen

Hem Rusya’yla flörtün hem ABD ile sarsıntılı evliliğin sonuna mı geliyoruz? Çatık kaşlı Milli Savunma Bakanımız Akar’a bakacak olursak her şey yolunda. ABD’ye gidip hüsnükabul gördü, dönüşünde “sorun yok, Malatya hazır, F-35’leri bekliyoruz” dedi. F-35’ler Malatya yerine Arizona’da “boneyard” adı verilen piste çekildi, bir nevi ıskartaya çıktı

 

Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı? FEHİM TAŞTEKİN

 “Bu tarz siyasetin getirdiği ve getireceği nahoşlukların sınırı yok. ‘Orta Doğu’da bizden habersiz yaprak kımıldayamaz’ diye ‘tanrısal üstünlük’ taslayan iktidarın büyük bir hamasetle açtığı sayfalar kendi hesap hataları ve yanlış hamleleri yüzünden bir bir dökülüyor.”