11-17 Ağustos 2019 Haber Akışı

11 Ağustos

Türkiye

Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan: Türkiye hızla, devletin vatandaşı sürekli izlediği ve ne yiyip içtiğine, neyi görüp neyi seyretmeyeceğine müdahale ettiği antidemokratik ülkeler sınıfına doğru gidiyor.

Meclis kulislerinde konuşulan bir ankete göre iki yeni partinin de kurulması durumunda ise Ali Babacan’ın yüzde 8, Ahmet Davutoğlu’nun yüzde 3 civarında oy alacağı ön görülüyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi, Yavuz sondaj gemisine refakat eden TCG Gemlik fırkateynine helikopterle indi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Doğu Akdeniz ve Ege’deki faaliyetlerine ilişkin brifing alan, talimatlar veren Akar, “Hakkımızı, KKTC halkının haklarını sonuna kadar savunduk, savunacağız, bu konuda kararlıyız. Gücümüzü, kuvvetimizi kimse test etmesin” dedi.

Son dönemde giderek artan Suriyeli işletmelerdeki Arapça yazılı tabelaların Türkçe’ye çevrilmesi için Buca Belediyesi zabıta ekipleri çalışma başlattı. Ova bölgesi başta olmak üzere Arapça yazılı tabelalara müdahale edilerek değiştirildi. Denetim, İçişleri Bakanlığı’nın “Ülkemizdeki Yabancılar ve Alınacak Tedbirler” başlıklı talimatı doğrultusunda, geçici olarak Türkiye’de koruma altına alınan Suriyeli göçmenler ile vatandaşlar arasında gerilimi önlemek adına işletmelerin tabelalarına düzenlemesi üzerine başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Baykraktar’ın yöneticisi olduğu savunma sanayi şirketi Baykar Savunma ile Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu açıklandı.

Barış Akademisyenleri hakkındaki yargılamalar için hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi kararına karşı yayınlanan ‘1071’ imzalı metinde onayı olmadan isminin yer aldığını açıklayan İstanbul Aydın Üniversitesi’nde görevli Dr. Anıl Özgüç 1 Ağustos’ta görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın, Çocuk Sitesi ve ÇODEM’i ziyaret etmek isteği bakanlık tarafından reddedildi.

Suriye yönetimi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin güneyinde dün başlattığı operasyonlarda İdlib’de bir belde ve bir tepeyi daha ele geçirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Fırat’ın doğusu ne pahasına olursa olsun temizlenecektir” dedi.

MEB’in hafızlık eğitimi veren okullarının sayısı bu yıl da arttı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen hafızlık projesi uygulayan imam hatip ortaokulu sayısı 171’e yükseldi.

Suriyeli mültecilerin bayram nedeniyle ülkelerine gitmeleri ve sonra tekrar Türkiye’ye dönmeleri kamuoyunda çeşitli tartışmalara neden olurken, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AKP’nin Suriye politikasını değerlendirdi…

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülerin yaşadığı sorunlarla ilgili yaptığı şikayetleri reddetti. Başta kötü muamele ve kalabalık koğuşlar olmak üzere bir çok soruna ilişkin şikayeti inceleyen TİHEK, bu olaylarda insan hakkı ihlali yapılmadığına karar verdi.

Suriyeli mültecilerin bayram nedeniyle ülkelerine gitmeleri ve sonra tekrar Türkiye’ye dönmeleri kamuoyunda çeşitli tartışmalara neden olurken, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AKP’nin Suriye politikasını değerlendirdi…

Dünya

Rusya nükleer enerji kurumu Rosatom, dün, ülkenin Kuzey Denizi kıyılarındaki 185 bin nüfuslu Severodvinsk kenti yakınlarında, askeri bölge içindeki bir füze fırlatma merkezinde roket motoru yakıtının patlaması sonucu ölenlerin sayısının beş olduğunu açıkladı.

Kırgızistan’da son günlerde yaşananlar Orta Asya’nın tek demokrasisi kabul edilen ülkeyi son on yılın en kötü kriziyle karşı karşıya getirdi.

Cinsiyet

Adana’da trans birey Ercan Z.’nin evine baskın yaparak babası Ramazan T.’yi bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Mehmet T. ile annesi Saliha T., adliyeye sevk edildi. Baskına katılan ancak cinayetin ardından kaçan ailenin diğer oğlu Hakan T.’nin ‘kadınlara çok düşkün’ diyerek, trans birey Ercan Z.’ye babasının telefon numarasını verip, buluşma ayarladığı ortaya çıktı.

Çevre

Çin’in doğu kıyısını vuran ‘Lekima’ tayfununda ölü sayısı 28’e yükseldi, 20 kişi de kayıp.

Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı yürütülen “Su ve Vicdan Nöbeti”ne destek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Tüm büyük şehirlerdeki baroları mücadeleye katkı vermeye çağıracağız” dedi. Çanakkale Valiliği de bölgede kurulan 200’e yakın çadırın yangın tehlikesi bulunduğu için kaldırılması yönünde yazı gönderdi.

Kaz Dağları gerçeği: Bu vatana nasıl kıydınız?                  

Ekonomi

2019’un yedi ayında sebze ve meyve ihracatı yüzde 20 düşüşle 1 milyon 777 bin tona düştü. En çok portakal ve üzüm ihracatı azaldı.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) Ocak-Haziran dönemine ait “Otomotiv Sanayii Dış Ticaret Raporu”na göre, Türkiye’nin ihracatı yüzde 2.2 artarken, otomotiv endüstrisinin toplam ihracatı yüzde 6.8 azaldı. 2019 yılının ilk altı ayında 15.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi, toplam ihracat içerisinde yüzde 17.4 pay alarak ilk sıradaki yerini korumaya 14. yılında da devam etti.

12 Ağustos

Türkiye

Oda Tv yazarı Müyesser Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şurası’na ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yıldız, emekli edilen 85-88 devresinin “Cemaat’in en az sızdığı dönem olarak bilindiğine dikkat çekti.

İzmir’in Dikili ilçesinde, 2 ayrı lastik botla Yunan adalarına geçmek isteyen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan uyruklu 83 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik helikopteri tarafından fark edilerek, yakalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait BELTAŞ’larda artık tüm gazetelerin satılmaya başlandığını belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “ABD ile müşterek harekat merkezi kısa süre içinde kurulacak. Bazı süreler koyduk, program dahilinde yapılacakları ortaya koyduk” açıklamasında bulundu.

Şanlıurfa’da ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan ‘Müşterek Harekat Merkezi’nde görevlendirilecek ilk Amerikalı askerler kente ulaştı. MSB’den yapılan açıklamada merkezin önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceği belirtildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ‘Aktroll’ olmakla suçlanan ve muhalefete yönelik küfürlü paylaşımları da bulunan Bahaddin Yetkin’in İBB iştiraki olan bir şirkette görevlendirmesini “Ufak bir yol kazası oldu” ifadeleriyle değerlendirdi.

Koza İpek davasında sanık olarak yargılanan Sertcan’ın ByLock yüklü telefonuyla Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, bakanlıklar, Suat Kılıç ve Ali İhsan Arslan ile irtibatı çıktı

Dünya

Ülkede düzenlenen ön seçimlerin ilk sonuçlarına göre muhalif Alberto Fernandez’in liderliğini yaptığı Herkesin Cephesi Koalisyonu geçerli oyların yüzde 47’sini aldı.

Hong Kong’da, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran tasarıya karşı düzenlenen protestolar sürüyor. Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda 5 binden fazla protestocunun gösteri yapması nedeni ile bütün uçuşlar iptal edildi. Hong Kong medyası, protestocuların, gittikçe sertleşen polis müdahalesine tepki olarak bu eylemi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Arjantin’de ön seçimlerin galibi Alberto Fernandez, zafer konuşmasında, “Biz Arjantinliler olarak başka bir hikâye inşa etmeye başlıyoruz. Elimizdeki tek iş Arjantinlilerin kaybettikleri mutluluklarını geri kazanmaları olacak” dedi.

Ekonomi

Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım miktarı üç yılda yüzde 58 azaldı. Geçen yıl dünya genelinde dış yatırım 1 trilyon 297 milyar dolar oldu.

Hükümet ile Türk-İş, kamu işçisinin 2019-2020’deki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi üzerinde anlaştı. 2019 yılı için yüzde 8+4 zam ve seyyanen 150 TL zam yapılacak.

Gıda, ambalaj, otomotiv, makine gibi farklı iş kollarından çok sayıda işçi, yurdun farklı yerlerinde sendikalı oldukları için işten çıkarıldı ve direniş başlattı.

Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım miktarı üç yılda yüzde 58 azaldı. Geçen yıl dünya genelinde dış yatırım 1 trilyon 297 milyar dolar oldu.

Çevre

İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, “Maden bu ekosistemin içinde, bu ekosistem bir bütün. Şurada İki vadi daha düne kadar yemyeşil örtülerle, ormanla kaplıyken şu anda ekosistem yaralandı. Biliyorsunuz yağmur, sülfürle birleştiğinde ‘sülfürik asit’ olur. Şimdi her yağan yağmurda artık sülfürik asit akacak derelerden” dedi.

Kirazlı’daki altın madeni bölgeye yönelik tehditlerden sadece biri. Sırada onlarca maden var…

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın’ın yerel tohumlarının kaybolmasının önüne geçip gelecek nesillere aktarabilmek için başlattığı “Ata Tohumları” projesinde gelecek yıl fide olarak dağıtılacak olan yeni tohumlar elde edildi.

Kaz Dağları’nda yapılan çevre ve doğa katliamına bir tepki de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Kaz Dağları’nın korunması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Kaz Dağları hepimizin hassasiyet göstermesi gereken bir konu” dedi.

Türkiye’de bugüne kadar meydana gelen en büyük ikinci deprem olan 17 Ağustos Depremi’nin 20’nci yıldönümü yaklaşıyor. Marmara Bölgesi’nin tamamında hissedilen 7.4 büyüklüğündeki deprem nasıl meydana geldi, sonrasında neler yaşandı?

Doğa katliamı Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçelerinde yaşanıyor.

Hindistan’daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 201’e yükseldi.

Çin’i etkisi altına alan Lekima tayfunu, ülkenin doğusunda yer alan Cıciang, Şantung ve Anhui eyaletlerinde 48 kişinin ölümüne neden oldu, 21 kişinin de kayıp olduğu bildirildi

13 Ağustos

Türkiye

Şanlıurfa’da ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan “Müşterek Harekat Merkezi”nde görevlendirilecek ilk Amerikalı askerler kente ulaştı.

İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın aileleri bayram görüşü vesilesiyle İmralı’yı ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Nasıl ki biz MHP’den ayrılıp partimizi kurma faaliyetini başlattığımızda önümüzü kesmek için Sayın Bahçeli seçim istediyse, şimdi de Babacan ve Davutoğlu için benzer bir durumla karşılaşıp, küt diye seçimi önümüzde bulabiliriz” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı ABD ile süren barış koridoru görüşmeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada ABD’li heyetle altyapı kurulum çalışmalarına başlandığı duyuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Danışmanı ve Basın Sözcüsü Murat Ongun, Taksim Meydanı’nın peyzaj mimarisinin yeniden düzenlenmesi için yarışma açılacağını, öneri projelerin alınması için de 3-4 ay süre verileceğini söyledi.

Yapımından açılışına ve faaliyete geçmesine kadar onlarca sorunla karşı karşıya kalan İstanbul Havalimanı hakkındaki iddialar zaman zaman yaşanan olaylarla yeniden gündeme geliyor. Kalkışa hazırlanan uçağın pistte kayması, fırtına nedeniyle uçakların başka havalimanlarına yönlendirilmesi, taksi yolunun çökmesi ve son olarak uçağın kuş sürüsüne çarpması havalimanıyla ilgili iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Dünya

Brezilya Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeye yaptığı başvuruda, “Diplomasi tecrübesi olmayan bir kişinin atanması ulusal çıkarları ve gizli bilgileri riske atabilir, özellikle de kişisel ilişkilerde yakınlık varsa ki öyle görünüyor” denildi. Devlet Başkanı Bolsonaro ise, oğunun Trump’ın çocuklarıyla yakın ilişkileri nedeniyle iyi bir büyükelçi olacağını savunuyor.

ABD’de 1969 yılında düzenlenen Woodstock müzik festivali aradan geçen 50 yıla rağmen unutulmadı. Yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı festivalin modern kültür tarihindeki yeri hâlâ bir tartışma konusu.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Orozbek Opumbayev, gözaltına alınan eski cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i darbe girişiminde bulunmakla suçladı. Ülkenin istihbarat servisini de yöneten Opumbayev, Atambayev için, “Kan aksın istedi. Niyeti devlete karşı bir darbeydi” dedi.

Çevre

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze plastik poşetlerin tamamen yasaklanacağını açıkladı. Schulze, kararın poşetlerin parayla satılması uygulamasının istedikleri sonucu vermemesi üzerine alındığını söyledi.

Muğla’nın ilk ‘Sakin Kent’ unvanlı Akyaka Mahallesi’nin nüfusu Kurban Bayramı dolayısıyla 25 katına çıktı.

CNN Türk Spikeri Fulya Kalfa, bakana, “Bugün 5-6 yerde yangın çıktı. Yüzlerce helikopterle müdahale edildi” dedi ama Türkiye’nin 34 yangın söndürme helikopteri bulunuyor.

Kirazlı’da altın madeninde altyapı ve toprak işlerini yürüten Çiftay Şirketi’nin ortağının AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Rizeli Fatih Erdoğan’a ait Pasifik İnşaat olduğu belirlendi.

Ekonomi

Kamu işçisine verilen zam madencileri memnun etmedi. GMİS Başkanı Yeşil: Yerüstü işçileri için talep ettiğimiz ücreti alamadık. Çerçeve anlaşması pazarlık gücümüzü zayıflattı.

14 Ağustos

Türkiye

MSB, ABD’yle ‘güvenli bölge’ mutabakatı çerçevesinde, bölgede insansız hava araçlarının uçuşa başladığını duyurdu.

Yunanistan’a Geçmek İsteyen 118 Göçmen Yakalandı

Demirtaş: CHP’nin Suriye Konferansında Kürtler Görmezden Gelinmemeli

Devraldıkları borçları azaltmak için kolları sıvadılar. Seçim sonrası yeni başkanlar borçlarla devraldıkları belediyeleri düzlüğe çıkarmak için tasarrufa başladı. En büyük tasarrufu ise 136 milyon lira ile Ankara’da Mansur Yavaş yaptı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in korumaları, Alevilerin kutsal mekânlarından biri olan Antalya Elmalı’daki Abdal Musa Türbesi’ne silahla girdi.

Kuşadası Körfezi’nden yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya çalışan 22’si çock, 9’u kadın toplam 49 kaçak göçmen yakalandı.

İdlib’te muhaliflerin Esad rejimine ait bir Rus savaş uçağını düşürdüğü öğrenildi.

CHP, yeni yasama yılının başında Meclis’e gelmesi beklenen yargı paketi konusunda toplantı yapmaya hazırlanıyor. CHP’li Kaboğlu’nun koordine edeceği toplantıya TBMM’de grubu ya da temsilcisi bulunan partiler de davet edildi.

Dünya

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Cammu Keşmir’i uluslararası sorun haline getirerek stratejik hata yaptığını belirterek, bu hatanın hem kendisi hem de Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümetine pahalıya mal olacağını söyledi.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), Mayıs ayında yayınlanan ve “sağlık, güvenlik, ulusal güvenlik ve başka faktörlere sahip” bazı Çin ürünlerine uygulanacak olan ek gümrük vergilerinin ertelendiğini duyurdu.

İtalya’da Senato Genel Kurulu, hükümet krizinde Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti için istenen güvenoyunun yarın yapılmasını isteyen koalisyon ortağı aşırı sağcı Lig Partisi’nin talebini reddetti. İtalyan basınına yansıyan haberlerde, 20 Ağustos Salı günü Başbakan Conte’nin konuşmasının sonunda istifasını açıklayabileceği, açıklamazsa Lig’in hükümetten çekilebileceği ya da PD’nin M5S ile Lig’in erken seçim talebini bozacak şekilde anlaşmaya gidebileceği senaryoları dile getiriliyor.

Rusya Meteoroloji Dairesi Rosgidromet, Beyaz Deniz kıyısındaki Severodvinsk kentinde geçen Perşembe bir askeri tesiste nükleer roket denemesi sırasında meydana gelen ve en az 5 kişinin ölümüne yol açan patlamada radyasyon seviyesinin normalin 16 katına çıktığını açıkladı.

Rusya’da, çalışanların kendilerine ve ailelerine yeterince zaman ayırabilmesi, işsizlik oranını düşürmek gibi nedenlerle haftada 4 gün çalışma dönemine geçilmesi için hazırlık yapılıyor. Sistem kabul edilirse Ruslar haftada 4 gün işe gidecek.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, vaatlerini yerine getirmeleri için Avrupa Birliği (AB) ülkelerine tanıdıkları 60 günlük ikinci sürenin ardından nükleer anlaşma kapsamında üçüncü adımı atacaklarını söyledi.

Hindistan’ın Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan Anayasa’nın 370. maddesini iptal ederek bölgenin yarım asırdır süren özel statülü yapısını ortadan kaldırması sadece Pakistan’la arasındaki gerilimi artırmakla kalmayacak aynı zamanda kendi federalizmine de darbe indirecek.

Çevre

İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, Kirazlı’da daha 4 milyon ağaç kesileceğini söylerken asıl tehlikeyi ekliyor “Henüz toprağa bir damla siyanür karışmadı, henüz dönülebilir noktadayız.”

Çanakkale’de Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı Köyü yakınlarında Arife akşamı saat 22.22’de başlayan ve 15.5 saat sonra kontrol alkına alınabilen orman yangınını soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangında zarar görün alan ise havadan görüntülendi.

BALIKESİR’in Marmara ilçesindeki orman yangınının ardından polis tarafından gözaltına alınan Hüseyin T. (74) ile oğlu Orkun T. (45), emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Burgazada, Balıkesir, Kocaeli, Aydın, Çanakkale, Marmara Adası… Yangınlarda gözler yangın söndürme uçaklarını aradı.

Ekonomi

Eski bankacı Kerim Rota, mevduat faizi siyasi baskıyla düşük tutulduğu için dolarizasyonun arttığını, “TL’yi savunmak” adına TCMB’nin 30 milyar dolarlık rezervinin kamu bankalarına kullandırıldığını söyledi.

Kamu işçisine ilk 6 ay için yüzde 15 zam talep edilmesine rağmen Türk-İş yüzde 8+4 zamma imza attı.

15 Ağustos

Türkiye

Artuklu Üniversitesi Senatosu, Yaşayan Diller Enstitüsü’nü “tasarruf tedbirleri kapsamında” kapatmaya karar verdi. Senato, kararı 7’ye karşı 17 oyla kabul etti.

HDP’ye yönelik üç kentte bu sabah düzenlenen ev baskınlarına ilişkin açıklama yapan HDP’li Başaran, “Hukuki dayanaktan tamamen yoksun olan bu siyasi operasyonlar, insan hak ve özgürlüklerine tehlikeli ölçüde zarar vermektedir” dedi.

France 24’ün haberine göre yatırımlarını daha çok Afrika ülkelerinde yapan Türkiyeli MNG Gold maden şirketinin Burkina Faso’daki görevlisi, bölgedeki köylülerden birini öldürdü.

Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu’nun Yaşayan Diller Enstitüsü’nü “tasarruf tedbirleri” gerekçesi ile kapatacağına yönelik iddiaları yalanlayan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, “Benim kararım değil. YÖK bana emretti, ben de yaptım” dedi.

Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan harekata ilişkin değerlendirmede bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye topraklarında düzenlenecek tüm askeri harekatlar için Şam yönetiminin onayının alınması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksey Bakin, Rus ve Türk askerlerin Tel Rıfat bölgesinde ortak devriye faaliyetini gerçekleştirdiğini belirtti.

1999’da da önce Marmara Denizi, ardından da Düzce’de meydana gelen iki deprem, İstanbul’a yönelik deprem riskini gündemin en üst sıralarına taşıdı. Aradan geçen yıl 20 yılda bir dizi yasal düzenleme yapıldı. BBC Türkçe, 20 yılda yapılanların ışığında İstanbul’un depreme ne kadar hazır olduğunu inceledi. İrem Köker ve Aylin Yazan’ın haberi.

Eski AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, AK Parti’nin artık ömrünü tamamladığını belirterek, “Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle tüm yetkileri eline alan Erdoğan, uzay ajansından müftülüklere, kuvvet komutanlıklarından müfettiş yardımcılıklarına kadar birbirinden farklı kurumlara 13 ayda 2 bin 241 atama kararına imza attı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile varılan güvenli bölge mutabakatıyla ilgili olarak “Henüz detaylandırılması gereken birçok konu var. Maalesef Münbiç’te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar” ifadesini kullandı.” Çavuşoğlu, F-35’lerle ilgili “Türkiye’nin resmi olarak programdan çıkarılışı söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

TOKİ, Atatürk Orman Çiftliği taşınmazlarını açık arttırma ile satışa çıkarttı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi duruma tepki göstererek ‘İhaleyi iptal edin, AOÇ arazileri müzayedelik değildir’ diyerek isyan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) “bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği” iddialarına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Kuleli Askeri Lisesi’nin Araplara satıldığı iddialarının ardından, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, Kuleli Askeri Lisesi’nin bakanlık bünyesinde müze yapılacağını duyurdu.

Dünya

Cammu Keşmir Kontrol Hattı’nda çıkan çatışmada 5 Hint askeri, 3 Pakistanlı asker ve 2 sivil öldü.

Finlandiya, bir adım daha ileri giderek işçiye daha esnek şartlarda çalışma seçeneceği sunacak. 2020’de yürürlüğe girecek yeni yasal düzenleme sayesinde çalışanlar, çalışma saatlerinin en az yarısında ‘nerede ve ne zaman çalışacaklarına’ kendileri karar verecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi üzerine İsrail iki ABD’li Müslüman kadın vekilin girişine izin vermedi.

Çevre

İsveç’te tek başına başlattığı “iklim için okul grevi” dünya çapında bir harekete dönüşen Greta Thunberg, ABD’de yapılacak iklim zirvesine yelkenli tekneyle gidiyor. Greta, ikinci gün notunda “Sarsıntılı ama iyi uyudum, yunusları gördüm” diyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırlarında kalan Kazdağları’nın Koçero Deresi’nde suya elektrik vererek yapılan katliamda, nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda kırmızı benekli doğal alabalık telef edildi.

Plastik çöp ithalatı konusunu TBMM gündemine taşıyan Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a iki bakanlıktan yanıt geldi. Ticaret Bakanlığı “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev ve yetki alanına giriyor” dedi.

Yeni bir çalışma, Kuzey Kutbu’nda bile karla birlikte gökten mikro plastik parçacıklarının yağdığını ortaya koydu. Bir litrede 10 binden fazla plastik parçacık buldu.

İzmir Barosu, Kaz Dağları’nda Kanadalı madencilik şirketi Alamos tarafından sürdürülen ve kamuoyu tarafından büyük tepki ile karşılanan madencilik faaliyetine karşı birlikte mücadele etmek için Kanada baroları ve hukuk örgütleri ile başta Kanada Başbakanı Justin Trudeau olmak üzere siyasi parti temsilciliklerine birer mektup gönderdi.

Ege Bölgesi’nde sıcaklıkların artmasıyla kuruyan otlar, insanların attığı izmaritler ve piknik ateşinin kolaylıkla tutuşma olasılığı orman yangınlarında artışa neden oldu. 1 hafta içerisinde Balıkesir, Kütahya, İzmir, Aydın, Çanakkale illerinde 20’ye yakın yangın çıkarken 400 hektara yakın alan yandı. Yangın ağaçların yanı sıra, evlere zarar verirken, hayvanlar da telef oldu.

Ekonomi

ABD’nin önemli hisse senedi endekslerinden Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi (DJIA) 700 puandan fazla düşüş yaşadı. Piyasalardaki hareketlilik üzerine açıklamalarda bulun Başkan Trump, ABD Merkez Bankasının bazı konularda ‘çok geç kaldığını’ söyledi.

ABD ve İngiltere tahvillerinde verim eğrisi terse döndü. Yatırımcıların getirinin düşmesine rağmen uzun vadeli tahvillere yönelmesi, kısa vadede ekonomiye olan güvenin azaldığının sinyali olarak yorumlanıyor. Peki dünya gerçekten yeni bir küresel durgunluk sürecine doğru mu ilerliyor? BBC Dünya Servisi Ekonomi Muhabiri Andrew Walker’ın analizi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin (DİSK-AR) hesaplamalarına göre, Mayıs döneminde geniş̧ tanımlı işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki 5 milyon 707 bin kişiden, 1 milyon 183 bin kişi artarak, 6 milyon 890 bin kişiye yükseldi.

Bloomberg haber ajansı, Ziraat Bankası’nın Venezuela Merkez Bankası’nın hesaplarını kapattığını bildirdi. Ajans, Ziraat Bankası’nın teyit ettiği bu kararın ABD’nin Ağustos başında yeni yaptırımlar uygulamaya koymasının ardından geldiğine dikkat çekti.

Yasa değişikliğiyle Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesinin de Hazine’ye aktarılmasına karşın, merkezi yönetim bütçesi, yılın ilk 7 ayında 68.7 milyar TL açık verdi.

Cinsiyet

Yargıtay, tedbir nafakası boşanma ilamının kesinleşmesinden sonra son bulacağından, tedbir nafakasına ilişkin takipten kaynaklı olarak nafaka borçlusuna ceza verilmeyeceğine hükmetti.

16 Ağustos

Türkiye

Van’da darbe girişiminin ardından güvenlik gerekçesi ile 21 Kasım 2016’da alınan eylem ve etkinlik yasağı 12 Ağustos’ta alınan kararla bir kez daha uzatıldı.

Çoğunluğu YPG’den oluşan Suriye Demokratik Güçleri ‘güvenli bölge’ tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada ABD’nin Ankara ve Kürtler arasında ara buluculuk yaptığını söyledi, bazı detaylar paylaştı.

Koltuğuna oturduğu 31 Mart’tan sonra belediyenin tüm şirketlerine kendisini ‘başkan’ olarak atayan ve şirket başı ‘huzur hakkı’ alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tepkilerin ardından bu görevlerinden istifa etti. Aktaş’ın sadece diğer ilçe belediyelerinin de iştiraklarıyla kurulmuş olan BİNTED Şirketi’nin başında kaldığı öğrenildi.

Cinsiyet

Online video içeriğinin yüzde 95’ini yöneten YouTube’u, ayrımcılıkla suçlayan LGBTİQ+ bireyler video paylaşım platformu ve dahil olduğu Google’ı dava ediyor.

Dünya

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün Çin ve Pakistan’ın talebiyle, Hindistan’ın Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırmasını görüşmek üzere kapalı kapılar ardında toplanacak. Keşmir bölgesi, iki nükleer güç olan Hindistan ve Pakistan arasında onyıllardır gerilim kaynağı.

Hong Kong’ta Çin’e tepki gösteren eylemciler ATM’ler ve bankalardaki bütün paralarını çekip Amerikan Doları’na çevirerek Çin yönetimini ve Hong Kong lideri Carrie Lam’ı protesto etmeye başladı. Ancak Çin medyasına göre bankalar, artan nakit talebini karşılamakta zorluk çekmeyeceklerini söylüyor.

Yemen’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyi ülkenin güneyinde federal bağımsız bir devlet kurulması konusunda geri adım atılmayacağını duyurdu.

Ekonomi

Sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 geriledi.

Çevre

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Çanakkale’de metalik madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük tehdit altında bulunan Kaz Dağları için başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”ne destek amacıyla konser verecek.

Tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını öngören yasa teklifini TBMM’ye sunan CHP’li Çetin Osman Budak, “Bayram bitti, tatilciler yavaş yavaş çekildi ama geriye plastik atıklar kaldı. Ne yazık ki sahil ve kent temizliği tek başına yeterli değil. Çünkü plastik istilası denizleri ve insan sağlığını tehdit eden boyutları çoktan aştı” dedi.

Yorum yazıları

Dünya

Dilan Bozgan: Korku İmparatorluğu Sınırlarını Genişletirken

İlhan Uzgel: Küreselleşme Böler mi?

Ergin Yıldızoğlu: Küresel ısınma, doğa katliamı, ‘Yeni faşizm’

İklim-Çevre

Can Tonbil: Nasıl Dönecek Bu Çocuk?

Önder Algedik: 398 defa Kaz Dağları

Ortadoğu

Barış Doster: Türkiye ve ABD neyin üzerinde anlaştı?

Fehim Taştekin: Nice Koridorlardan Geçeriz Barıştan Uzak

Aydın Selcen: Güvenli bölge uzlaşısı üzerine

Ahmet Nesin: Bütün Kürtler birleşirse ne yapacaksın Erdoğan?

Yetvart Danzikyan: Fırat’ın Doğusu’ndan nasıl bir medet umuluyor?

Türkiye

Barış Terkoğlu: ‘Milli Ordu’ yerine ‘Hükümet Ordusu’

Baskın Oran: Yargı, hukuku hatırlamaya başladı: CB Erdoğan sürecin yanında mı, karşısında mı?